Insight - en to fr_FR translation catalogue (99 entries)

en: (Input unconfirmed)
fr_FR: (Entrée non confirmé)

en: 404 Page not found :(
fr_FR: 404 Page introuvable :(

en: <strong>insight</strong>  is an <a href="http://live.insight.is/" target="_blank">open-source Help blockchain explorer</a> with complete REST and websocket APIs that can be used for writing web wallets and other apps  that need more advanced blockchain queries than provided by helpd RPC.  Check out the <a href="https://github.com/gohelpfund/insight-ui-help" target="_blank">source code</a>.
fr_FR: <strong>insight</strong>  est un <a href="http://live.insight.is/" target="_blank">explorateur open-source de blocs</a> avec un ensemble complet d'API REST et websockets qui peuvent être utilisées pour écrire portefeuille et autres applications nécéssitant des requêtes plus complète que celles proposés par les commandes RPC de helpd. Consultez le <a href="http://github.com/gohelpfund/insight" target="_blank">code source sur GitHub</a>.

en: <strong>insight</strong> is still in development, so be sure to report any bugs and provide feedback for improvement at our <a href="https://github.com/gohelpfund/insight/issues" target="_blank">github issue tracker</a>.
fr_FR: <strong>insight</strong> est toujours en développement, hésitez pas à remonter tout bugs et proposer des améliorations sur notre <a href="https://github.com/gohelpfund/insight-ui-help/issues" target="_blank">Github issue tracker</a>.

en: About
fr_FR: À propos

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Age
fr_FR: Âge

en: Application Status
fr_FR: Status de l'application

en: Best Block
fr_FR: Meilleur Bloc

en: Help node information
fr_FR: Information sur le noeud Help

en: Block
fr_FR: Bloc

en: Block Reward
fr_FR: Recompense de bloc

en: Blocks
fr_FR: Blocs

en: Bytes Serialized
fr_FR: Octets sérialisés

en: Can't connect to helpd to get live updates from the p2p network. (Tried connecting to helpd at {{host}}:{{port}} and failed.)
fr_FR: Impossible de se connecter à helpd pour récupérer les dernières informations du réseau p2p. (Tentative de connexion à helpd ({{host}}:{{port}}) échouée.)

en: Can't connect to insight server. Attempting to reconnect...
fr_FR: Impossible de se connecter au serveur Insight. Tentative de reconnexion...

en: Can't connect to internet. Please, check your connection.
fr_FR: Impossible de se connecter à internet. S'il vous plait, réessayer.

en: Complete
fr_FR: Achevés

en: Connections to other nodes
fr_FR: Connexion aux autre noeuds

en: Current Blockchain Tip (insight)
fr_FR: Tip Actuel de la Blockchain (insight)

en: Current Sync Status
fr_FR: Status actuel de synchronisation

en: Details
fr_FR: Détails

en: Difficulty
fr_FR: Difficultée

en: Double spent attempt detected. From tx:
fr_FR: Tentative de double dépense détectée. Dans la tx:

en: Error!
fr_FR: Erreur!

en: Fee
fr_FR: Frais

en: Final Balance
fr_FR: Solde final

en: Finish Date
fr_FR: Date de fin

en: Go to home
fr_FR: Retour à l'accueil

en: Hash Serialized
fr_FR: Hash Serialisé

en: Height
fr_FR: Hauteur

en: Included in Block
fr_FR: Inclus dans le bloc

en: Incoherence in levelDB detected:
fr_FR: Incohérence dans levelDB détectée:

en: Info Errors
fr_FR: Erreurs d'informations

en: Initial Block Chain Height
fr_FR: Hauteur de la chaîne initiale

en: Input
fr_FR: Entrée

en: Last Block
fr_FR: Dernier bloc

en: Last Block Hash (helpd)
fr_FR: Hash du dernier bloc  (helpd)

en: Latest Blocks
fr_FR: Derniers Blocs

en: Latest Transactions
fr_FR: Dernières transactions

en: Loading Address Information
fr_FR: Chargement des informations de l'adresse

en: Loading Block Information
fr_FR: Chagement des information du bloc

en: Loading Selected Date...
fr_FR: Chargement de la date sélectionnée...

en: Loading Transaction Details
fr_FR: Chargement des détails de la transaction

en: Loading Transactions...
fr_FR: Chagement des Transactions...

en: Loading...
fr_FR: Chargement...

en: Mined Time
fr_FR: Heure de minage

en: Mined by
fr_FR: Miné par

en: Mining Difficulty
fr_FR: Difficultée de minage

en: Next Block
fr_FR: Bloc suivant

en: No Inputs (Newly Generated Coins)
fr_FR: Pas d'entrées (nouvellement générées)

en: No blocks yet.
fr_FR: Aucun blocs pour l'instant.

en: No matching records found!
fr_FR: Aucun enregistremements correspondants trouvés!

en: No. Transactions
fr_FR: Transactions N°

en: Number Of Transactions
fr_FR: Nombre de transaction

en: Output
fr_FR: Sortie

en: Powered by
fr_FR: Propulsé par

en: Previous Block
fr_FR: Bloc précédent

en: Protocol version
fr_FR: Version du protocol

en: Proxy setting
fr_FR: Paramètre de proxy

en: Received Time
fr_FR: Heure de réception

en: Redirecting...
fr_FR: Redirection...

en: Search for block, transaction or address
fr_FR: Rechercher des blocs, transactions ou adresses

en: See all blocks
fr_FR: Voir tous les blocs

en: Show Transaction Output data
fr_FR: Afficher les données de sortie de transaction

en: Show all
fr_FR: Tout afficher

en: Show input
fr_FR: Afficher l'entrée

en: Show less
fr_FR: Voir moins

en: Show more
fr_FR: Voir plus

en: Size
fr_FR: Taille

en: Size (bytes)
fr_FR: Taille (octets)

en: Skipped Blocks (previously synced)
fr_FR: Blocs ignorés (préalablement synchronisés)

en: Start Date
fr_FR: Date de début

en: Summary
fr_FR: Résumé

en: Summary <small>confirmed</small>
fr_FR: Résume <small>confirmé</small>

en: Sync Progress
fr_FR: Progression de la synchronication

en: Sync Status
fr_FR: Status de la synchronisation

en: Sync Type
fr_FR: Type de la synchronisation

en: Synced Blocks
fr_FR: Blocs synchronisés

en: Testnet
fr_FR: Réseau de test

en: There are no transactions involving this address.
fr_FR: Il n'y a pas de transactions impliquant cette adresse.

en: Time Offset
fr_FR: Décalage horaire

en: Timestamp
fr_FR: Date et heure

en: Today
fr_FR: Aujourd'hui

en: Total Amount
fr_FR: Montant Total

en: Total Received
fr_FR: Total Reçu

en: Total Sent
fr_FR: Total Envoyés

en: Transaction Output Set Information
fr_FR: Informations sur l'ensemble des sorties de transaction

en: Transaction Outputs
fr_FR: Sorties de transaction

en: Unconfirmed
fr_FR: Non confirmée

en: Unconfirmed Transaction!
fr_FR: Transaction non confirmée!

en: Unconfirmed Txs Balance
fr_FR: Solde non confirmé

en: Value Out
fr_FR: Valeur de sortie

en: Waiting for blocks...
fr_FR: En attente de blocs...

en: Waiting for transactions...
fr_FR: En attente de transactions...

en: by date.
fr_FR: par date.

en: first seen at
fr_FR: aperçu la première fois le

en: mined
fr_FR: miné

en: mined on:
fr_FR: miné le:
