Plone - en to pt translation catalogue (272 entries)

note: Default: "Account Registration Completed"
en: Account Registration Completed
pt: Registo de Conta Concluído

note: Default: "Account activation completed"
en: Account activation completed
pt: Activação da conta concluída

note: Default: "Action"
en: Action
pt: Acção

note: Default: "Actions"
en: Actions
pt: Acções

note: Default: "Add"
en: Add
pt: Adicionar

note: Default: "Add Content…"
en: Add Content
pt: Adicionar Conteúdo

note: Default: "Add User"
en: Add User
pt: Adicionar Utilizador

note: Default: "Add a description…"
en: Add a description…
pt: Adicionar uma descrição…

note: Default: "Add block…"
en: Add block…
pt: Adicionar bloco…

note: Default: "Add field"
en: Add field
pt: Adicionar campo

note: Default: "Add fieldset"
en: Add fieldset
pt: Adicionar conjunto de campos

note: Default: "Add group"
en: Add group
pt: Adicionar grupo

note: Default: "Add new group"
en: Add new group
pt: Adicionar novo grupo

note: Default: "Add new user"
en: Add new user
pt: Adicionar um novo utilizador

note: Default: "Add to Groups"
en: Add to Groups
pt: Adicionar a Grupos

note: Default: "Add {type}"
en: Add {type}
pt: Adicionar {type}

note: Default: "Alignment"
en: Alignment
pt: Alinhamento

note: Default: "All"
en: All
pt: Tudo

note: Default: "Alt text"
en: Alt text
pt: Texto alternativo

note: Default: "Are you sure you want to delete this field?"
en: Are you sure you want to delete this field?
pt: Tem a certeza que quer eliminar este campo?

note: Default: "Are you sure you want to delete this fieldset including all fields?"
en: Are you sure you want to delete this fieldset including all fields?
pt: Tem a certeza que quer eliminar este conjunto de campos incluindo todos os campos?

note: Default: "Ascending"
en: Ascending
pt: Ascendente

note: Default: "Back"
en: Back
pt: Voltar

note: Default: "Block"
en: Block
pt: Bloco

note: Default: "Both email address and password are case sensitive, check that caps lock is not enabled."
en: Both email address and password are case sensitive, check that caps lock is not enabled.
pt: Tanto o endereço de email como a senha são sensíveis às diferenças entre maiúsculas e minúsculas. Assegure-se que o `caps lock` não esteja ligado.

note: Default: "Breadcrumbs"
en: Breadcrumbs
pt: Navegação estrutural

note: Default: "Browse"
en: Browse
pt: Navegar

note: Default: "Browse the site, drop an image, or use a URL"
en: Browse the site, drop an image, or type a URL
pt: Navegue no website, largue uma imagem ou escreva um URL

note: Default: "By default, permissions from the container of this item are inherited. If you disable this, only the explicitly defined sharing permissions will be valid. In the overview, the symbol {inherited} indicates an inherited value. Similarly, the symbol {global} indicates a global role, which is 
en: By default, permissions from the container of this item are inherited. If you disable this, only the explicitly defined sharing permissions will be valid. In the overview, the symbol {inherited} indicates an inherited value. Similarly, the symbol {global} indicates a global role, which is managed by the site administrator.
pt: Por predefinição, as permissões do contentor deste item são herdadas. Se desactivar isto, apenas serão válidas as permissões de partilha explicitamente definidas. No resumo, o símbolo {inherited} indica um valor herdado. Do mesmo modo, o símbolo {global} indica um papel global, que é gerido pelo administrador do sítio.

note: Default: "Cancel"
en: Cancel
pt: Cancelar

note: Default: "Cancel search"
en: Cancel search
pt: Cancelar pesquisa

note: Default: "Cell"
en: Cell
pt: Célula

note: Default: "Center"
en: Center
pt: Centro

note: Default: "Change Note"
en: Change Note
pt: Alterar Nota

note: Default: "Change Password"
en: Change Password
pt: Alterar Senha

note: Default: "Change State"
en: Change State
pt: Alterar Estado

note: Default: "Changes saved"
en: Changes saved
pt: Alterações guardadas

note: Default: "Changes saved."
en: Changes saved.
pt: Alterações guardadas.

note: Default: "Checkbox"
en: Checkbox
pt: Caixa de verificação

note: Default: "Choices"
en: Choices
pt: Escolhas

note: Default: "Choose Image"
en: Choose Image
pt: Escolha Imagem

note: Default: "Choose Target"
en: Choose Target
pt: Escolha Alvo

note: Default: "Close"
en: Close
pt: Fechar

note: Default: "Close menu"
en: Close menu
pt: Fechar menu

note: Default: "Comment"
en: Comment
pt: Comentar

note: Default: "Commenter"
en: Commenter
pt: Comentador

note: Default: "Compare"
en: Compare
pt: Comparar

note: Default: "Confirm password"
en: Confirm password
pt: Confirmar senha

note: Default: "Contact form"
en: Contact form
pt: Formulário de contacto

note: Default: "Contents"
en: Contents
pt: Conteúdo

note: Default: "Copy"
en: Copy
pt: Copiar

note: Default: "Copyright statement or other rights information on this item."
en: Copyright statement or other rights information on this item.
pt: Declaração de copyright ou outras informações de direitos sobre este item.

note: Default: "Creators"
en: Creators
pt: Criadores

note: Default: "Current password"
en: Current password
pt: Senha actual

note: Default: "Cut"
en: Cut
pt: Cortar

note: Default: "Date"
en: Date
pt: Data

note: Default: "Default"
en: Default
pt: Predefinido

note: Default: "Delete"
en: Delete
pt: Eliminar

note: Default: "Delete Group"
en: Delete Group
pt: Eliminar Grupo

note: Default: "Delete User"
en: Delete User
pt: Eliminar Utilizador

note: Default: "Delete col"
en: Delete col
pt: Eliminar coluna

note: Default: "Delete row"
en: Delete row
pt: Eliminar linha

note: Default: "Descending"
en: Descending
pt: Descendente

note: Default: "Description"
en: Description
pt: Descrição

note: Default: "Diff"
en: Diff
pt: Diferenças

note: Default: "Difference between revision {one} and {two} of {title}"
en: Difference between revision {one} and {two} of {title}
pt: Diferenças entre as revisões {one} e {two} de {title}

note: Default: "Distributed under the {license}."
en: Distributed under the {license}.
pt: Distribuído sob a licença {license}.

note: Default: "Add border to inner columns"
en: Divide each row into separate cells
pt: Dividir cada linha em células separadas

note: Default: "Do you really want to delete the group {groupname}?"
en: Do you really want to delete the group {groupname}?
pt: Quer mesmo eliminar o grupo {groupname}?

note: Default: "Do you really want to delete the user {username}?"
en: Do you really want to delete the user {username}?
pt: Quer mesmo eliminar o utilizador {username}?

note: Default: "Do you really want to delete this item?"
en: Do you really want to delete this item?
pt: Quer mesmo eliminar este item?

note: Default: "Document"
en: Document
pt: Documento

note: Default: "Drag and drop files from your computer onto this area or click the “Browse” button."
en: Drag and drop files from your computer onto this area or click the “Browse” button.
pt: Arraste e largue ficheiros do seu computador para esta área ou clique no botão “Procurar”.

note: Default: "E-mail addresses do not match."
en: E-mail addresses do not match.
pt: Os endereços de e-mail não coincidem.

note: Default: "Edit"
en: Edit
pt: Editar

note: Default: "Edit comment"
en: Edit comment
pt: Editar comentário

note: Default: "Edit field"
en: Edit field
pt: Editar campo

note: Default: "Edit fieldset"
en: Edit fieldset
pt: Editar conjunto de campos

note: Default: "Edit {title}"
en: Edit {title}
pt: Editar {title}

note: Default: "Email sent"
en: Email sent
pt: Email enviado

note: Default: "Enter an email address. This will be your login name. We respect your privacy, and will not give the address away to any third parties or expose it anywhere."
en: Enter an email address. This will be your login name. We respect your privacy, and will not give the address away to any third parties or expose it anywhere.
pt: Escreva um endereço de email. Este será o seu nome de sessão. Respeitamos a sua privacidade e nunca iremos ceder o seu endereço a terceiros ou expô-lo onde quer que seja.

note: Default: "Enter full name, e.g. John Smith."
en: Enter full name, e.g. John Smith.
pt: Escreva o nome completo. Por exemplo, José Silva.

note: Default: "Enter your current password."
en: Enter your current password.
pt: Escreva a senha actual.

note: Default: "Enter your new password. Minimum 8 characters."
en: Enter your new password. Minimum 8 characters.
pt: Escreva uma senha nova. Mínimo de 8 caracteres.

note: Default: "Error"
en: Error
pt: Erro

note: Default: "Exclude from navigation"
en: Exclude from navigation
pt: Excluir da navegação

note: Default: "Expand sidebar"
en: Expand sidebar
pt: Expandir barra lateral

note: Default: "Expiration Date"
en: Expiration Date
pt: Data de vencimento

note: Default: "External URL"
en: External URL
pt: URL externo

note: Default: "File size"
en: File size
pt: Tamanho do ficheiro

note: Default: "Filename"
en: Filename
pt: Nome de ficheiro

note: Default: "Files uploaded: {uploadedFiles}"
en: Files uploaded: {uploadedFiles}
pt: Arquivos enviados: {uploadedFiles}

note: Default: "Filter…"
en: Filter…
pt: Filtro…

note: Default: "Fixed width columns"
en: Fixed width table cells
pt: Células de tabela de tamanho fixo.

note: Default: "From"
en: From
pt: De

note: Default: "Full"
en: Full
pt: Cheio

note: Default: "Full Name"
en: Full Name
pt: Nome Completo

note: Default: "Fullname"
en: Fullname
pt: Nome completo

note: Default: "GNU GPL license"
en: GNU GPL license
pt: Licença GNU GPL

note: Default: "Global role"
en: Global role
pt: Papel global

note: Default: "Google Maps Embedded Block"
en: Google Maps Embedded Block
pt: Bloco Integrado Google Maps

note: Default: "Group"
en: Group
pt: Grupo

note: Default: "Group created"
en: Group created
pt: Grupo criado

note: Default: "Groupname"
en: Groupname
pt: Nome do grupo

note: Default: "Groups"
en: Groups
pt: Grupos

note: Default: "History"
en: History
pt: Histórico

note: Default: "History of {title}"
en: History of {title}
pt: Histórico de {title}

note: Default: "Home"
en: Home
pt: Início

note: Default: "If selected, this item will not appear in the navigation tree"
en: If selected, this item will not appear in the navigation tree
pt: Se este item estiver seleccionado, não irá aparecer na árvore de navegação

note: Default: "If this date is in the future, the content will not show up in listings and searches until this date."
en: If this date is in the future, the content will not show up in listings and searches until this date.
pt: Se esta data estiver no futuro, o conteúdo não irá aparecer em listas nem em pesquisas até esta data.

note: Default: "If you are certain you have the correct web address but are encountering an error, please contact the {site_admin}."
en: If you are certain you have the correct web address but are encountering an error, please contact the {site_admin}.
pt: Se tiver a certeza que tem o endereço web correcto mas está a obter um erro, por favor contacte o {site_admin}.

note: Default: "Image"
en: Image
pt: Imagem

note: Default: "Info"
en: Info
pt: Informação

note: Default: "Inherit permissions from higher levels"
en: Inherit permissions from higher levels
pt: Herdar permissões de níveis superiores

note: Default: "Inherited value"
en: Inherited value
pt: Herdar valor

note: Default: "Insert col after"
en: Insert col after
pt: Inserir coluna após

note: Default: "Insert col before"
en: Insert col before
pt: Inserir coluna antes

note: Default: "Insert row after"
en: Insert row after
pt: Inserir linha após

note: Default: "Insert row before"
en: Insert row before
pt: Inserir linha antes

note: Default: "Item(s) copied."
en: Item(s) copied.
pt: Item(ns) copiado(s).

note: Default: "Item(s) cut."
en: Item(s) cut.
pt: Item(ns) cortado(s).

note: Default: "Item(s) pasted."
en: Item(s) pasted.
pt: Item(ns) colado(s).

note: Default: "Items must be unique."
en: Items must be unique.
pt: Os itens têm de ser únicos.

note: Default: "Language"
en: Language
pt: Idioma

note: Default: "Last modified"
en: Last modified
pt: Última modificação

note: Default: "Left"
en: Left
pt: Esquerda

note: Default: "Link to"
en: Link to
pt: Ligar a

note: Default: "Login"
en: Log In
pt: Iniciar sessão

note: Default: "Log in"
en: Log in
pt: Iniciar sessão

note: Default: "Login"
en: Login
pt: Iniciar sessão

note: Default: "Login Failed"
en: Login Failed
pt: Falhou o início de sessão

note: Default: "Login Name"
en: Login Name
pt: Nome de utilizador

note: Default: "Reduce cell padding"
en: Make the table compact
pt: Compactar a tabela

note: Default: "Message"
en: Message
pt: Mensagem

note: Default: "Minimum length is {len}."
en: Minimum length is {len}.
pt: O comprimento mínimo é {len}.

note: Default: "Moderate Comments"
en: Moderate Comments
pt: Moderar Comentários

note: Default: "Moderate comments"
en: Moderate comments
pt: Moderar comentários

note: Default: "Move to bottom of folder"
en: Move to bottom of folder
pt: Mover para o fundo da pasta

note: Default: "Move to top of folder"
en: Move to top of folder
pt: Mover para o topo da pasta

note: Default: "My user name is"
en: My username is
pt: Meu nome de usuário é

note: Default: "Name"
en: Name
pt: Nome

note: Default: "New password"
en: New password
pt: Nova senha

note: Default: "No results found."
en: No results found.
pt: Não foram encontrados quaisquer resultados.

note: Default: "No value"
en: No value
pt: Sem qualquer valor

note: Default: "No workflow"
en: No workflow
pt: Sem fluxo de trabalho

note: Default: "None"
en: None
pt: Nenhum

note: Default: "Open in a new tab"
en: Open in a new tab
pt: Abrir num novo separador

note: Default: "Open menu"
en: Open menu
pt: Abrir menu

note: Default: "Origin"
en: Origin
pt: Origem

note: Default: "Password"
en: Password
pt: Senha

note: Default: "Password reset"
en: Password reset
pt: Reiniciar senha

note: Default: "Passwords do not match."
en: Passwords do not match.
pt: As senhas não coincidem.

note: Default: "Paste"
en: Paste
pt: Colar

note: Default: "Personal Information"
en: Personal Information
pt: Informação Pessoal

note: Default: "Personal Preferences"
en: Personal Preferences
pt: Preferências Pessoais

note: Default: "Persons responsible for creating the content of this item. Please enter a list of user names, one per line. The principal creator should come first."
en: Persons responsible for creating the content of this item. Please enter a list of user names, one per line. The principal creator should come first.
pt: Pessoas responsáveis pela criação de conteúdo deste item. Pro favor escreva uma lista de nomes de utilizador, um por linha. O criador principal deve estar em primeiro lugar.

note: Default: "Please fill out the form below to set your password."
en: Please fill out the form below to set your password.
pt: Por favor preencha o formulário abaixo para definir a sua senha.

note: Default: "Plone Foundation"
en: Plone Foundation
pt: Fundação Plone

note: Default: "Powered by Plone & Python"
en: Powered by Plone & Python
pt: Criado com Plone e Python

note: Default: "Preferences"
en: Preferences
pt: Preferências

note: Default: "Preview"
en: Preview
pt: Pré-visualização

note: Default: "Profile"
en: Profile
pt: Perfil

note: Default: "Properties"
en: Properties
pt: Propriedades

note: Default: "Publishing Date"
en: Publishing Date
pt: Data de Publicação

note: Default: "Re-enter the password. Make sure the passwords are identical."
en: Re-enter the password. Make sure the passwords are identical.
pt: Escreva de novo a senha. Certifique-se que as senhas são idênticas.

note: Default: "Read More…"
en: Read More…
pt: Ler Mais…

note: Default: "Rearrange items by…"
en: Rearrange items by…
pt: Reordenar itens por…

note: Default: "Minimalistic table design"
en: Reduce complexity
pt: Reduzir complexidade

note: Default: "Register"
en: Register
pt: Registar

note: Default: "Registration form"
en: Registration form
pt: Formulário de registo

note: Default: "Rename"
en: Rename
pt: Renomear

note: Default: "Rename items"
en: Rename items
pt: Renomear itens

note: Default: "Required"
en: Required
pt: Obrigatório

note: Default: "Required input is missing."
en: Required input is missing.
pt: Falta informação obrigatória.

note: Default: "Revert to this revision"
en: Revert to this revision
pt: Reverter para esta revisão

note: Default: "Right"
en: Right
pt: Direita

note: Default: "Rights"
en: Rights
pt: Permissões

note: Default: "Roles"
en: Roles
pt: Papéis

note: Default: "Save"
en: Save
pt: Guardar

note: Default: "Search"
en: Search
pt: Pesquisar

note: Default: "Search Site"
en: Search Site
pt: Pesquisar Sítio

note: Default: "Search content"
en: Search content
pt: Pesquisar conteúdo

note: Default: "Search for user or group"
en: Search for user or group
pt: Pesquisar utilizador ou grupo

note: Default: "Search results"
en: Search results
pt: Resultados da pesquisa

note: Default: "Search results for {term}"
en: Search results for {term}
pt: Resultados da pesquisa para {term}

note: Default: "Select columns to show"
en: Select columns to show
pt: Seleccione colunas a apresentar

note: Default: "Select the transition to be used for modifying the items state."
en: Select the transition to be used for modifying the items state.
pt: Seleccione a transição a ser usada para modificar o estado dos itens.

note: Default: "Selection"
en: Selection
pt: Selecção

note: Default: "Select…"
en: Select…
pt: Seleccionar…

note: Default: "Send"
en: Send
pt: Enviar

note: Default: "Set my password"
en: Set my password
pt: Definir a minha senha

note: Default: "Set your password"
en: Set your password
pt: Defina a sua senha

note: Default: "Sharing"
en: Sharing
pt: Partilha

note: Default: "Sharing for {title}"
en: Sharing for {title}
pt: Partilha de {title}

note: Default: "Short Name"
en: Short Name
pt: Nome Curto

note: Default: "Short name"
en: Short name
pt: Nome curto

note: Default: "Shrink sidebar"
en: Shrink sidebar
pt: Encolher barra lateral

note: Default: "Sign in to start session"
en: Sign in to start session
pt: Inicie a sessão

note: Default: "Site Administration"
en: Site Administration
pt: Administração do Sítio

note: Default: "Site Setup"
en: Site Setup
pt: Configuração do Sítio

note: Default: "Specify a youtube video or playlist url"
en: Specify a youtube video or playlist url
pt: Especifique um vídeo youtube ou um URL de um repertório (playlist)

note: Default: "Split"
en: Split
pt: Dividir

note: Default: "Start password reset"
en: Start password reset
pt: Redefinir senha

note: Default: "State"
en: State
pt: Estado

note: Default: "String"
en: String
pt: Texto

note: Default: "Alternate row background color"
en: Stripe alternate rows with color
pt: Alternar cores das linhas

note: Default: "Subject"
en: Subject
pt: Assunto

note: Default: "Success"
en: Success
pt: Sucesso

note: Default: "Table"
en: Table
pt: Tabela

note: Default: "Tags"
en: Tags
pt: Etiquetas

note: Default: "Tags to add"
en: Tags to add
pt: Etiquetas a adicionar

note: Default: "Tags to remove"
en: Tags to remove
pt: Etiquetas a remover

note: Default: "Text"
en: Text
pt: Texto

note: Default: "Thank you."
en: Thank you.
pt: Obrigado.

note: Default: "The registration process has been successful. Please check your e-mail inbox for information on how activate your account."
en: The registration process has been successful. Please check your e-mail inbox for information on how activate your account.
pt: O processo de registo foi bem sucedido. Por favor verifique no seu e-mail a informação sobre como activar a sua conta.

note: Default: "The {plonecms} is {copyright} 2000-{current_year} by the {plonefoundation} and friends."
en: The {plonecms} is {copyright} 2000-{current_year} by the {plonefoundation} and friends.
pt: O {plonecms} tem {copyright} de 2000-{current_year} pela {plonefoundation} e amigos.

note: Default: "There were some errors."
en: There were some errors.
pt: Ocorreram alguns erros.

note: Default: "This name will be displayed in the URL."
en: This name will be displayed in the URL.
pt: Este nome será apresentado no URL.

note: Default: "This page does not seem to exist…"
en: This page does not seem to exist…
pt: Esta página não parece existir…

note: Default: "Title"
en: Title
pt: Título

note: Default: "Total files to upload: {totalFiles}"
en: Total files to upload: {totalFiles}
pt: Total de ficheiros para carregar: {totalFiles}

note: Default: "Type"
en: Type
pt: Tipo

note: Default: "Type the title…"
en: Type the title…
pt: Escreva o título…

note: Default: "Unified"
en: Unified
pt: Unificado

note: Default: "Unknown Block {block}"
en: Unknown Block
pt: Bloco Desconhecido

note: Default: "Upload"
en: Upload
pt: Enviar

note: Default: "Upload files"
en: Upload files
pt: Enviar ficheiros

note: Default: "Used for programmatic access to the fieldset."
en: Used for programmatic access to the fieldset.
pt: Usado para aceder programaticamente ao conjunto de campos.

note: Default: "User"
en: User
pt: Utilizador

note: Default: "User created"
en: User created
pt: Utilizador criado

note: Default: "User name"
en: User name
pt: Nome de utilizador

note: Default: "Username"
en: Username
pt: Nome de utilizador

note: Default: "Users"
en: Users
pt: Utilizadores

note: Default: "Users and Groups"
en: Users and Groups
pt: Utilizadores e Grupos

note: Default: "Version Overview"
en: Version Overview
pt: Resumo da Versão

note: Default: "View"
en: View
pt: Ver

note: Default: "View changes"
en: View changes
pt: Ver modificações

note: Default: "View this revision"
en: View this revision
pt: Ver esta revisão

note: Default: "View"
en: Viewmode
pt: Modo de visualização

note: Default: "We apologize for the inconvenience, but the page you were trying to access is not at this address. You can use the links below to help you find what you are looking for."
en: We apologize for the inconvenience, but the page you were trying to access is not at this address. You can use the links below to help you find what you are looking for.
pt: Pedimos desculpa pela inconveniência, mas a página a que está a tentar aceder não está neste endereço. Pode usar as ligações abaixo para ajudar a encontrar o que procura.

note: Default: "What"
en: What
pt: O quê

note: Default: "When"
en: When
pt: Quando

note: Default: "When this date is reached, the content will nolonger be visible in listings and searches."
en: When this date is reached, the content will nolonger be visible in listings and searches.
pt: Quando chegar a esta data, o conteúdo deixará de ficar visível nas listagens e nas pesquisas.

note: Default: "Who"
en: Who
pt: Quem

note: Default: "Workflow updated."
en: Workflow updated.
pt: Fluxo de trabalho actualizado.

note: Default: "You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting."
en: You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting.
pt: Pode adicionar um comentário ao preencher o formulário abaixo. Formatação simples de texto.

note: Default: "You can control who can view and edit your item using the list below."
en: You can control who can view and edit your item using the list below.
pt: Pode controlar quem irá ver e editar o seu item usando a lista abaixo.

note: Default: "You can view the difference of the revisions below."
en: You can view the difference of the revisions below.
pt: Pode ver a diferença das revisões abaixo.

note: Default: "You can view the history of your item below."
en: You can view the history of your item below.
pt: Pode ver o histórico do seu item abaixo.

note: Default: "Your password has been set successfully. You may now {link} with your new password."
en: Your password has been set successfully. You may now {link} with your new password.
pt: A sua senha foi definida com sucesso. Pode agora {link} com a sua nova senha.

note: Default: "Your preferred language"
en: Your preferred language
pt: O seu idioma preferido

note: Default: "Common"
en: common
pt: comum

note: Default: "delete"
en: delete
pt: eliminar

note: Default: "Description"
en: description
pt: descrição

note: Default: "For security reasons, we store your password encrypted, and cannot mail it to you. If you would like to reset your password, fill out the form below and we will send you an email at the address you gave when you registered to start the process of resetting your password."
en: description_lost_password
pt: descrição_senha_perdida

note: Default: "Your password reset request has been mailed. It should arrive in your mailbox shortly. When you receive the message, visit the address it contains to reset your password."
en: description_sent_password
pt: descrição_senha_enviada

note: Default: "Password reset confirmation sent"
en: heading_sent_password
pt: título_senha_enviada

note: Default: "Hero"
en: hero
pt: herói

note: Default: "Image"
en: image
pt: imagem

note: Default: "My user name is"
en: label_my_username_is
pt: Meu nome de usuário é

note: Default: "Maps"
en: maps
pt: mapas

note: Default: "Media"
en: media
pt: média

note: Default: "Most used"
en: mostUsed
pt: maisUsado

note: Default: "[month] [day], [year]"
en: rrule_dateFormat
pt: [day] de [month] de [year]

note: Default: "Table"
en: table
pt: tabela

note: Default: "Title"
en: title
pt: título

note: Default: "user avatar"
en: user avatar
pt: avatar do utilizador

note: Default: "Video"
en: video
pt: vídeo

note: Default: "{count} selected"
en: {count} selected
pt: {count} seleccionados

note: Default: "{title} copied."
en: {title} copied.
pt: {title} copiado.

note: Default: "{title} cut."
en: {title} cut.
pt: {title} cortado.

note: Default: "{title} has been deleted."
en: {title} has been deleted.
pt: {title} foi eliminado.
