Plone - en to es translation catalogue (904 entries)

note: Default: "<p>Add some HTML here</p>"
en: <p>Add some HTML here</p>
es: <p>Añadir algo de HTML aquí</p>

note: Default: "Account Registration Completed"
en: Account Registration Completed
es: Registro de cuenta completada

note: Default: "Account activation completed"
en: Account activation completed
es: Activación de cuenta completada

note: Default: "Action"
en: Action
es: Acción

note: Default: "Action changed"
en: Action changed
es: Acción modificada

note: Default: "Action:"
en: Action:
es: Acción:

note: Default: "Actions"
en: Actions
es: Acciones

note: Default: "Activate and deactivate add-ons in the lists below."
en: Activate and deactivate
es: Activar y desactivar

note: Default: "Active"
en: Active
es: Activo

note: Default: "Active content rules in this Page"
en: Active content rules in this Page
es: Reglas de contenido activas en esta página

note: Default: "Add"
en: Add
es: Agregar

note: Default: "Add"
en: Add (object list)
es: Añadir

note: Default: "To make new add-ons show up here, add them to your configuration, build, and restart the server process. For detailed instructions see"
en: Add Addons
es: Añadir complementos

note: Default: "Add Alternative URL"
en: Add Alternative URL
es: Añadir URL alternativa

note: Default: "Add Content…"
en: Add Content
es: Agregar contenido

note: Default: "Add Content Rule"
en: Add Content Rule
es: Añadir regla de contenido

note: Default: "Add Rule"
en: Add Rule
es: Añadir regla

note: Default: "Add Translation…"
en: Add Translation…
es: Añadir traducción...

note: Default: "Add User"
en: Add User
es: Agregar Usuario

note: Default: "Add a description…"
en: Add a description…
es: Agregar una descripción...

note: Default: "Add a new alternative url"
en: Add a new alternative url
es: Añadir url alternativa

note: Default: "Action added"
en: Add action
es: Añadir acción

note: Default: "Add block"
en: Add block
es: Añadir bloque

note: Default: "Add block in position {index}"
en: Add block in position {index}
es: Añadir bloque en posición {index}

note: Default: "Add block…"
en: Add block…
es: Agregar bloque...

note: Default: "Condition added"
en: Add condition
es: Añadir condición

note: Default: "Add content rule"
en: Add content rule
es: Añadir regla de contenido

note: Default: "Add criteria"
en: Add criteria
es: Añadir criterio

note: Default: "Add date"
en: Add date
es: Añadir fecha

note: Default: "Add element to container"
en: Add element to container
es: Añadir elemento al contenedor

note: Default: "Add field"
en: Add field
es: Agregar campo

note: Default: "Add fieldset"
en: Add fieldset
es: Agregar un nuevo conjunto de campos

note: Default: "Add group"
en: Add group
es: Agregar grupo

note: Default: "Add new content type"
en: Add new content type
es: Añadir un nuevo tipo de contenido

note: Default: "Add new group"
en: Add new group
es: Agregar nuevo grupo

note: Default: "Add new user"
en: Add new user
es: Agregar nuevo usuario

note: Default: "Add to Groups"
en: Add to Groups
es: Agregar a Grupos

note: Default: "Add users to group"
en: Add users to group
es: Añadir usuarios al grupo

note: Default: "Add term"
en: Add vocabulary term
es: Añadir término del vocabulario

note: Default: "Add {type}"
en: Add {type}
es: Agregar {type}

note: Default: "Add-Ons"
en: Add-Ons
es: Complementos

note: Default: "Add-on Configuration"
en: Add-on Configuration
es: Configuración de Complementos

note: Default: "Add-ons"
en: Add-ons
es: Complementos

note: Default: "Add-ons Settings"
en: Add-ons Settings
es: Configuración de complementos

note: Default: "Added"
en: Added
es: Añadido

note: Default: "Additional date"
en: Additional date
es: Fecha adicional

note: Default: "Addon could not be installed"
en: Addon could not be installed
es: No se pudo instalar el complemento

note: Default: "Addon could not be uninstalled"
en: Addon could not be uninstalled
es: No se pudo desinstalar el complemento

note: Default: "Addon could not be upgraded"
en: Addon could not be upgraded
es: No se pudo actualizar el complemento

note: Default: "Addon installed succesfuly"
en: Addon installed succesfuly
es: Complemento instalado correctamente

note: Default: "Addon uninstalled succesfuly"
en: Addon uninstalled succesfuly
es: Complemento desinstalado con éxito

note: Default: "Addon upgraded succesfuly"
en: Addon upgraded succesfuly
es: Complemento actualizado con éxito

note: Default: "Advanced facet?"
en: Advanced facet?
es: ¿Faceta avanzada?

note: Default: "Advanced facets are initially hidden and displayed on demand"
en: Advanced facets are initially hidden and displayed on demand
es: Las facetas avanzadas se ocultan inicialmente y se muestran cuando se solicitan

note: Default: "Album view"
en: Album view
es: Vista de álbum

note: Default: "Alias has been added"
en: Alias has been added
es: Alias añadido correctamente

note: Default: "Aliases have been removed."
en: Aliases have been removed.
es: Se han eliminado las URLs alternativas.

note: Default: "Alignment"
en: Alignment
es: Alineamiento

note: Default: "All"
en: All
es: Todo

note: Default: "All content"
en: All content
es: Todo el contenido

note: Default: "Existing alternative URLs for this site"
en: All existing alternative urls for this site
es: Todas los alias disponibles para este sitio

note: Default: "Alphabetically"
en: Alphabetically
es: Alfabéticamente

note: Default: "Alt text"
en: Alt text
es: Texto alternativo

note: Default: "Leave empty if the image is purely decorative."
en: Alt text hint
es: Dejar vacío si la imagen es puramente decorativa

note: Default: "Describe the purpose of the image."
en: Alt text hint link text
es: Describir el propósito de la imagen

note: Default: "Alternative URL path (Required)"
en: Alternative url path (Required)
es: Ruta de url alternativa (obligatorio)

note: Default: "Alternative url path must start with a slash."
en: Alternative url path must start with a slash.
es: La url alternativa debe comenzar con un carácter especial '/'.

note: Default: "Alternative URL path → target URL path (date and time of creation, manually created yes/no)"
en: Alternative url path → target url path (date and time of creation, manually created yes/no)
es: Url alternativa → url destino (fecha y hora de creación, creado de forma manual si/no)

note: Default: "Applied to subfolders"
en: Applied to subfolders
es: Aplicado a subcarpetas

note: Default: "Applies to subfolders?"
en: Applies to subfolders?
es: ¿Se aplica a las subcarpetas?

note: Default: "Apply to subfolders"
en: Apply to subfolders
es: Aplicar a subcarpetas

note: Default: "Apply working copy"
en: Apply working copy
es: Aplicar copia de trabajo

note: Default: "Are you sure you want to delete this field?"
en: Are you sure you want to delete this field?
es: ¿Esta seguro de querer eliminar este campo?

note: Default: "Are you sure you want to delete this fieldset including all fields?"
en: Are you sure you want to delete this fieldset including all fields?
es: ¿Esta seguro de querer eliminar este conjunto de campo incluyendo todos los campos contenidos?

note: Default: "Ascending"
en: Ascending
es: Ascendente

note: Default: "Assignments"
en: Assignments
es: Tareas

note: Default: "Available"
en: Available
es: Disponible

note: Default: "Available content rules:"
en: Available content rules:
es: Reglas de contenido disponibles:

note: Default: "Back"
en: Back
es: Volver

note: Default: "Base search query"
en: Base search query
es: Consulta base de la búsqueda

note: Default: "Block"
en: Block
es: Bloque

note: Default: "Both email address and password are case sensitive, check that caps lock is not enabled."
en: Both email address and password are case sensitive, check that caps lock is not enabled.
es: Tanto la dirección de correo electrónico y la contraseña son sensible a mayúsculas, verifique que la tecla Caps Lock no este activada.

note: Default: "Breadcrumbs"
en: Breadcrumbs
es: Barra de ruta

note: Default: "Broken relations"
en: Broken relations
es: Relaciones rotas

note: Default: "Browse"
en: Browse
es: Navegue

note: Default: "Browse the site, drop an image, or use a URL"
en: Browse the site, drop an image, or type a URL
es: Navegue el contenido, arrastre un imagen o ingrese una dirección URL

note: Default: "By default, permissions from the container of this item are inherited. If you disable this, only the explicitly defined sharing permissions will be valid. In the overview, the symbol {inherited} indicates an inherited value. Similarly, the symbol {global} indicates a global role, which is 
en: By default, permissions from the container of this item are inherited. If you disable this, only the explicitly defined sharing permissions will be valid. In the overview, the symbol {inherited} indicates an inherited value. Similarly, the symbol {global} indicates a global role, which is managed by the site administrator.
es: Por defecto, los permisos desde el contenedor de este elemento son heredados. Si usted deshabilita esta opción, solamente los permisos compartidos definidos explícitamente serán validos. En la vista general, el símbolo {inherited} indica un valor heredado. Similarmente, el símbolo {global} indica un rol global, el cual es administrado por el administrador del sitio.

note: Default: "Cache Name"
en: Cache Name
es: Nombre de la caché

note: Default: "Can not edit Layout for <strong>{type}</strong> content-type as it doesn't have support for <strong>Volto Blocks</strong> enabled"
en: Can not edit Layout for <strong>{type}</strong> content-type as it doesn't have support for <strong>Volto Blocks</strong> enabled
es: No se puede editar la plantilla de <strong>{type}</strong> porque no tiene activado el soporte de <strong>Bloques Volto</strong>

note: Default: "Can not edit Layout for <strong>{type}</strong> content-type as the <strong>Blocks behavior</strong> is enabled and <strong>read-only</strong>"
en: Can not edit Layout for <strong>{type}</strong> content-type as the <strong>Blocks behavior</strong> is enabled and <strong>read-only</strong>
es: No se puede editar la plantilla de <strong>{type}</strong> porque el soporte de <strong>Bloques Volto</strong> está activado y es de <strong>solo lectura</strong>

note: Default: "Cancel"
en: Cancel
es: Cancelar

note: Default: "Cancel search"
en: Cancel search
es: Cancelar búsqueda

note: Default: "Cell"
en: Cell
es: Celda

note: Default: "Center"
en: Center
es: Centro

note: Default: "Change Note"
en: Change Note
es: Cambiar Nota

note: Default: "Change Password"
en: Change Password
es: Cambiar Contraseña

note: Default: "Change State"
en: Change State
es: Cambiar Estado

note: Default: "Change workflow state recursively"
en: Change workflow state recursively
es: Cambiar el estado del flujo de trabajo recursivamente

note: Default: "Changes applied"
en: Changes applied.
es: Cambios aplicados.

note: Default: "Changes saved"
en: Changes saved
es: Cambios guardados

note: Default: "Changes saved."
en: Changes saved.
es: Cambios guardados.

note: Default: "Checkbox"
en: Checkbox
es: Casilla de comprobación

note: Default: "Choices"
en: Choices
es: Selección múltiple

note: Default: "Choose Image"
en: Choose Image
es: Seleccione imagen

note: Default: "Choose Target"
en: Choose Target
es: Seleccione destino

note: Default: "Choose a file"
en: Choose a file
es: Seleccionar Archivo

note: Default: "Clear"
en: Clear
es: Limpiar

note: Default: "Clear filters"
en: Clear filters
es: Limpiar filtros

note: Default: "Click to download full sized image"
en: Click to download full sized image
es: Haga clic aquí para descargar la imagen a tamaño completo

note: Default: "Close"
en: Close
es: Cerrar

note: Default: "Close menu"
en: Close menu
es: Cerrar menú

note: Default: "Code"
en: Code
es: Código

note: Default: "Collapse item"
en: Collapse item
es: Plegar elemento

note: Default: "Collection"
en: Collection
es: Colección

note: Default: "Comment"
en: Comment
es: Comentario

note: Default: "Commenter"
en: Commenter
es: Autor de comentario

note: Default: "Comments"
en: Comments
es: Comentarios

note: Default: "Compare"
en: Compare
es: Comparar

note: Default: "Condition changed"
en: Condition changed
es: Condición cambiada

note: Default: "Condition:"
en: Condition:
es: Condición:

note: Default: "Configuration Versions"
en: Configuration Versions
es: Versiones de la configuración

note: Default: "Configure Content Rule"
en: Configure Content Rule
es: Configurar regla de contenido

note: Default: "Configure Content Rule: {title}"
en: Configure Content Rule: {title}
es: Configurar regla de contenido: {title}

note: Default: "Configure content rule"
en: Configure content rule
es: Configurar regla de contenido

note: Default: "Confirm password"
en: Confirm password
es: Confirme contraseña

note: Default: "Connection refused"
en: Connection refused
es: Conexión rechazada

note: Default: "Contact form"
en: Contact form
es: Formulario de contacto

note: Default: "Contained items"
en: Contained items
es: Elementos contenidos

note: Default: "Container settings"
en: Container settings
es: Ajustes del contenedor

note: Default: "Content"
en: Content
es: Contenido

note: Default: "Content Rule"
en: Content Rule
es: Regla de contenido

note: Default: "Content Rules"
en: Content Rules
es: Reglas de contenido

note: Default: "Content rules for {title}"
en: Content rules for {title}
es: Reglas de contenido para {title}

note: Default: "Content rules from parent folders"
en: Content rules from parent folders
es: Reglas de contenido de las carpetas principales

note: Default: "Content that links to or references {title}"
en: Content that links to or references {title}
es: Contenido que enlaza o hace referencia a {title}

note: Default: "Content type created"
en: Content type created
es: Tipo de contenido creado correctamente

note: Default: "Content type deleted"
en: Content type deleted
es: Tipo de contenido eliminado correctamente

note: Default: "Contents"
en: Contents
es: Contenidos

note: Default: "Controls"
en: Controls
es: Controles

note: Default: "Copy"
en: Copy
es: Copia

note: Default: "Copy blocks"
en: Copy blocks
es: Copiar bloques

note: Default: "Copyright statement or other rights information on this item."
en: Copyright statement or other rights information on this item.
es: Información del copyright o otros derechos en este elemento.

note: Default: "Create or delete relations to target"
en: Create or delete relations to target
es: Crear o eliminar relaciones con el destino

note: Default: "Create working copy"
en: Create working copy
es: Crear copia de trabajo

note: Default: "Created by {creator} on {date}"
en: Created by {creator} on {date}
es: Creado por {creator} el {date}

note: Default: "Created on"
en: Created on
es: Creado el

note: Default: "Creator"
en: Creator
es: Creador

note: Default: "Creators"
en: Creators
es: Autores

note: Default: "Criteria"
en: Criteria
es: Criterios

note: Default: "Current active configuration"
en: Current active configuration
es: Configuración activa

note: Default: "Current filters applied"
en: Current filters applied
es: Filtros aplicados

note: Default: "Current password"
en: Current password
es: Actual contraseña

note: Default: "Cut"
en: Cut
es: Cortar

note: Default: "Cut blocks"
en: Cut blocks
es: Cortar bloques

note: Default: "Daily"
en: Daily
es: Diario

note: Default: "Database"
en: Database
es: Base de datos

note: Default: "Database Information"
en: Database Information
es: Información de la base de datos

note: Default: "Database Location"
en: Database Location
es: Ubicación de la base de datos

note: Default: "Database Size"
en: Database Size
es: Tamaño de la base de datos

note: Default: "Database main"
en: Database main
es: Base de datos principal

note: Default: "Date"
en: Date
es: Fecha

note: Default: "Date (newest first)"
en: Date (newest first)
es: Fecha (primero los más recientes)

note: Default: "Default"
en: Default
es: Por defecto

note: Default: "Default view"
en: Default view
es: Vista por defecto

note: Default: "Delete"
en: Delete
es: Eliminar

note: Default: "Delete Group"
en: Delete Group
es: Eliminar Grupo

note: Default: "Delete Type"
en: Delete Type
es: Eliminar tipo

note: Default: "Delete User"
en: Delete User
es: Eliminar Usuario

note: Default: "Action deleted"
en: Delete action
es: Eliminar acción

note: Default: "Delete blocks"
en: Delete blocks
es: Eliminar bloques

note: Default: "Delete col"
en: Delete col
es: Eliminar columna

note: Default: "Condition deleted"
en: Delete condition
es: Eliminar condición

note: Default: "Delete row"
en: Delete row
es: Eliminar fila

note: Default: "Delete selected items?"
en: Delete selected items?
es: ¿Eliminar elementos seleccionados?

note: Default: "Delete this item?"
en: Delete this item?
es: ¿Eliminar este elemento?

note: Default: "Deleted"
en: Deleted
es: Eliminado

note: Default: "Depth"
en: Depth
es: Profundidad

note: Default: "Descending"
en: Descending
es: Descendente

note: Default: "Description"
en: Description
es: Descripción

note: Default: "Diff"
en: Diff
es: Diferencias

note: Default: "Difference between revision {one} and {two} of {title}"
en: Difference between revision {one} and {two} of {title}
es: Diferencias entre la revisión {one} y {two} del {title}

note: Default: "Disable"
en: Disable
es: Desactivar

note: Default: "Disable apply to subfolders"
en: Disable apply to subfolders
es: Desactivar aplicar a subcarpetas

note: Default: "Disabled"
en: Disabled
es: Desactivado

note: Default: "Disabled apply to subfolders"
en: Disabled apply to subfolders
es: Desactivado aplicar a subcarpetas

note: Default: "Distributed under the {license}."
en: Distributed under the {license}.
es: Distribuido bajo la {license}.

note: Default: "Add border to inner columns"
en: Divide each row into separate cells
es: Divide cada fila en celdas separadas

note: Default: "Do you really want to delete the group {groupname}?"
en: Do you really want to delete the group {groupname}?
es: ¿Esta seguro que quiere eliminar el grupo {groupname}?

note: Default: "Do you really want to delete type {typename}?"
en: Do you really want to delete the type {typename}?
es: ¿Realmente quiere eliminar el tipo {typename}?

note: Default: "Do you really want to delete the user {username}?"
en: Do you really want to delete the user {username}?
es: ¿Esta seguro que quiere eliminar el usuario {username}?

note: Default: "Do you really want to delete this item?"
en: Do you really want to delete this item?
es: ¿Usted realmente quiere eliminar este elemento?

note: Default: "Document"
en: Document
es: Documento

note: Default: "Document view"
en: Document view
es: Vista de documento

note: Default: "Download Event"
en: Download Event
es: Descargar evento

note: Default: "Drag and drop files from your computer onto this area or click the “Browse” button."
en: Drag and drop files from your computer onto this area or click the “Browse” button.
es: Arrastre y suelte los archivos desde su computador en esta área o haga clic al botón “Seleccionar”.

note: Default: "Drop file here to replace the existing file"
en: Drop file here to replace the existing file
es: Arrastre aquí el archivo para reemplazar el actual

note: Default: "Drop file here to upload a new file"
en: Drop file here to upload a new file
es: Arrastre aquí el archivo para añadir un nuevo

note: Default: "Drop files here ..."
en: Drop files here ...
es: Arrastrar archivos aquí...

note: Default: "Dry run selected, transaction aborted."
en: Dry run selected, transaction aborted.
es: Se ha seleccionado el modo de prueba, transacción abortada

note: Default: "E-mail"
en: E-mail
es: Correo electrónico

note: Default: "E-mail addresses do not match."
en: E-mail addresses do not match.
es: La dirección de correo electrónico no coincide.

note: Default: "Edit"
en: Edit
es: Editar

note: Default: "Edit Rule"
en: Edit Rule
es: Editar Regla

note: Default: "Edit comment"
en: Edit comment
es: Editar comentario

note: Default: "Edit field"
en: Edit field
es: Editar campo

note: Default: "Edit fieldset"
en: Edit fieldset
es: Editar conjunto de campo

note: Default: "Edit recurrence"
en: Edit recurrence
es: Editar repetición

note: Default: "Edit values"
en: Edit values
es: Editar valores

note: Default: "Edit {title}"
en: Edit {title}
es: Editar {title}

note: Default: "Email"
en: Email
es: Correo electrónico

note: Default: "Email sent"
en: Email sent
es: Correo electrónico enviado

note: Default: "Embed code error, please follow the instructions and try again."
en: Embed code error, please follow the instructions and try again.
es: Ha habido un error el código embebido, por favor, siga las instrucciones e inténtelo de nuevo.

note: Default: "Empty object list"
en: Empty object list
es: Lista de objetos vacía

note: Default: "Enable"
en: Enable
es: Activar

note: Default: "Enable editable Blocks"
en: Enable editable Blocks
es: Activar bloques editables

note: Default: "Enabled"
en: Enabled
es: Activado

note: Default: "Enabled here?"
en: Enabled here?
es: ¿Activado aquí?

note: Default: "Enabled?"
en: Enabled?
es: ¿Activado?

note: Default: "End Date"
en: End Date
es: Fecha final

note: Default: "Enter URL or select an item"
en: Enter URL or select an item
es: Introduzca una URL o seleccione un elemento

note: Default: "Enter a username above to search or click 'Show All'"
en: Enter a username above to search or click 'Show All'
es: Introduzca un nombre de usuario o haga clic en 'Mostrar todos'

note: Default: "Enter an email address. This will be your login name. We respect your privacy, and will not give the address away to any third parties or expose it anywhere."
en: Enter an email address. This will be your login name. We respect your privacy, and will not give the address away to any third parties or expose it anywhere.
es: Introduzca una dirección de correo electrónico. Este será el nombre de usuario. Nosotros respetamos su privacidad: y no daremos la dirección de correo electrónico a terceros, o la expondremos de alguna forma en el portal.

note: Default: "Enter full name, e.g. John Smith."
en: Enter full name, e.g. John Smith.
es: Introduzca el nombre completo, por ejemplo Leonardo Caballero.

note: Default: "Enter map Embed Code"
en: Enter map Embed Code
es: Introduzca el código embebido de un mapa

note: Default: "Enter the absolute path of the target. Target must exist or be an existing alternative URL path to the target."
en: Enter the absolute path of the target. Target must exist or be an existing alternative url path to the target.
es: Introduzca la ruta absoluta del destino. El destino debe existir o ser una url alternativa de otro destino.

note: Default: "Enter the absolute path where the alternative url should exist. The path must start with '/'. Only urls that result in a 404 not found page will result in a redirect occurring."
en: Enter the absolute path where the alternative url should exist. The path must start with '/'. Only urls that result in a 404 not found page will result in a redirect occurring.
es: Introduzca la ruta de la url alternativa. La ruta debe comenzar por '/'. Solo tendrán redirección aquellas urls que creen errores 404 No encontrado.

note: Default: "Enter your current password."
en: Enter your current password.
es: Introduzca su contraseña actual.

note: Default: "Enter your email for verification."
en: Enter your email for verification.
es: Introduzca su correo electrónico para verificar.

note: Default: "Enter your new password. Minimum 8 characters."
en: Enter your new password. Minimum 8 characters.
es: Introduzca su nueva contraseña. Mínimo 8 caracteres.

note: Default: "Enter your username for verification."
en: Enter your username for verification.
es: Introduzca su nombre de usuario para verificar.

note: Default: "Entries"
en: Entries
es: Entradas

note: Default: "Event"
en: Event
es: Evento

note: Default: "Event listing"
en: Event listing
es: Listado de eventos

note: Default: "Event view"
en: Event view
es: Vista de evento

note: Default: "Exclude from navigation"
en: Exclude from navigation
es: Excluir de la navegación

note: Default: "Exclude this occurence"
en: Exclude this occurence
es: Excluir esta repetición

note: Default: "Excluded from navigation"
en: Excluded from navigation
es: Exluido de la navegación

note: Default: "Existing alternative urls for this item"
en: Existing alternative urls for this item
es: Alias disponibles para este elemento

note: Default: "Expand sidebar"
en: Expand sidebar
es: Expandir barra lateral

note: Default: "Expiration Date"
en: Expiration Date
es: Fecha de expiración

note: Default: "Expiration date"
en: Expiration date
es: Fecha de caducidad

note: Default: "Expired"
en: Expired
es: Caducado

note: Default: "External URL"
en: External URL
es: Dirección URL externa

note: Default: "Facet"
en: Facet
es: Faceta

note: Default: "Facet widget"
en: Facet widget
es: Widget de la faceta

note: Default: "Facets"
en: Facets
es: Facetas

note: Default: "Facets on left side"
en: Facets on left side
es: Facetas en la izquierda

note: Default: "Facets on right side"
en: Facets on right side
es: Facetas en la derecha

note: Default: "Facets on top"
en: Facets on top
es: Facetas arriba

note: Default: "Failed to undo transactions"
en: Failed To Undo Transactions
es: Ha ocurrido un error al deshacer transacciones

note: Default: "Field"
en: Field
es: Campo

note: Default: "File"
en: File
es: Archivo

note: Default: "File size"
en: File size
es: Tamaño del archivo

note: Default: "File view"
en: File view
es: Vista de archivo

note: Default: "Filename"
en: Filename
es: Nombre del archivo

note: Default: "Files uploaded: {uploadedFiles}"
en: Files uploaded: {uploadedFiles}
es: Archivos subidos: {uploadedFiles}

note: Default: "Filter"
en: Filter
es: Filtrar

note: Default: "Filter Rules:"
en: Filter Rules:
es: Reglas de filtrado:

note: Default: "Filter by path"
en: Filter by prefix
es: Filtrar por prefijo

note: Default: "Filter users by groups"
en: Filter users by groups
es: Filtrar usuarios por grupos

note: Default: "Filter…"
en: Filter…
es: Filtrar...

note: Default: "First"
en: First
es: Primero

note: Default: "Fix relations"
en: Fix relations
es: Corregir relaciones

note: Default: "Fixed width columns"
en: Fixed width table cells
es: Celdas de tabla de ancho fijo

note: Default: "Fold"
en: Fold
es: Plegar

note: Default: "Folder"
en: Folder
es: Carpeta

note: Default: "Folder listing"
en: Folder listing
es: Listado de la carpeta

note: Default: "Forbidden"
en: Forbidden
es: Prohibido

note: Default: "Fourth"
en: Fourth
es: Cuarto

note: Default: "From"
en: From
es: De

note: Default: "Full"
en: Full
es: Completo

note: Default: "Full Name"
en: Full Name
es: Nombre completo

note: Default: "Fullname"
en: Fullname
es: Nombre completo

note: Default: "GNU GPL license"
en: GNU GPL license
es: licencia GNU GPL

note: Default: "Global role"
en: Global role
es: Rol global

note: Default: "Google Maps Embedded Block"
en: Google Maps Embedded Block
es: Bloque embebido de Google Maps

note: Default: "Group"
en: Group
es: Grupo

note: Default: "Group created"
en: Group created
es: Grupo creado

note: Default: "Group roles updated"
en: Group roles updated
es: Roles de grupo actualizados

note: Default: "Groupname"
en: Groupname
es: Nombre de grupo

note: Default: "Groups"
en: Groups
es: Grupos

note: Default: "Groups are logical collections of users, such as departments and business units. Groups are not directly related to permissions on a global level, you normally use Roles for that - and let certain Groups have a particular role. The symbol{plone_svg}indicates a role inherited from membershi
en: Groups are logical collections of users, such as departments and business units. Groups are not directly related to permissions on a global level, you normally use Roles for that - and let certain Groups have a particular role. The symbol{plone_svg}indicates a role inherited from membership in another group.
es: Los grupos son colecciones lógicas de usuarios, como departamentos o unidades de negocio. Los grupos no están asociados a permisos, para ello se utilizan los roles y algunos grupos tienen un rol determinado. El símbolo {plone_svg} indica que el rol se adquiere por ser miembro de otro grupo.

note: Default: "Header cell"
en: Header cell
es: Celda de cabecera

note: Default: "Headline"
en: Headline
es: Cabecera

note: Default: "Headline level"
en: Headline level
es: Nivel de encabezamiento

note: Default: "Hidden facets will still filter the results if proper parameters are passed in URLs"
en: Hidden facets will still filter the results if proper parameters are passed in URLs
es: Las facetas ocultas aplicarán los filtros si los parámetros adecuados se pasan en la URL

note: Default: "Hide Replies"
en: Hide Replies
es: Ocultar respuestas

note: Default: "Hide facet?"
en: Hide facet?
es: ¿Ocultar la faceta?

note: Default: "Hide filters"
en: Hide filters
es: Ocultar filtros

note: Default: "Hide title"
en: Hide title
es: Ocultar título

note: Default: "History"
en: History
es: Historial

note: Default: "#"
en: History Version Number
es: #

note: Default: "History of {title}"
en: History of {title}
es: Historial de {title}

note: Default: "Home"
en: Home
es: Inicio

note: Default: "If all of the following conditions are met:"
en: If all of the following conditions are met:
es: Si se cumplen todas las condiciones siguientes:

note: Default: "If selected, this item will not appear in the navigation tree"
en: If selected, this item will not appear in the navigation tree
es: Si es seleccionado, este elemento no aparecerá en el árbol de navegación del sitio

note: Default: "If this date is in the future, the content will not show up in listings and searches until this date."
en: If this date is in the future, the content will not show up in listings and searches until this date.
es: Si esta fecha es en el futuro, el contenido no se mostrará en los listado y búsquedas hasta que sea la fecha.

note: Default: "If you are certain this user has abandoned the object, you may unlock the object. You will then be able to edit it."
en: If you are certain this user has abandoned the object, you may unlock the object. You will then be able to edit it.
es: Si está seguro de que el usuario ha dejado de editar el elemento puedes desbloquear el elemento. Después de ello la podrá editar.

note: Default: "If you are certain you have the correct web address but are encountering an error, please contact the {site_admin}."
en: If you are certain you have the correct web address but are encountering an error, please contact the {site_admin}.
es: Si está seguro de haber introducido una dirección correcta pero recibe un error, contacte con el {site_admin}.

note: Default: "Image"
en: Image
es: Imagen

note: Default: "Image gallery"
en: Image gallery
es: Galería de imágenes

note: Default: "Image override"
en: Image override
es: Reemplazar imagen

note: Default: "Image size"
en: Image size
es: Tamaño de la imagen

note: Default: "Image view"
en: Image view
es: Vista de imagen

note: Default: "Include this occurrence"
en: Include this occurence
es: Incluir esta repetición

note: Default: "Info"
en: Info
es: Información

note: Default: "You have selected the option 'many users' or 'many groups'. Thus this control panel asks for input to show users and groups. If you want to see users and groups instantaneous, head over to user group settings. See the button on the left."
en: InfoUserGroupSettings
es: Ha seleccionado la opción 'Demasiados usuarios' o 'Demasiados grupos'. Por ello en este panel solo puede buscar usuarios o grupos. Si desea ver todos los usuarios o grupos de inmediato vaya a la configuración de Usuarios y Grupos. Vea el botón de la izquierda.

note: Default: "Inherit permissions from higher levels"
en: Inherit permissions from higher levels
es: Hereda los permisos de niveles superiores

note: Default: "Inherited value"
en: Inherited value
es: Valor heredado

note: Default: "Insert col after"
en: Insert col after
es: Insertar columna después

note: Default: "Insert col before"
en: Insert col before
es: Insertar columna antes

note: Default: "Insert row after"
en: Insert row after
es: Insertar fila después

note: Default: "Insert row before"
en: Insert row before
es: Insertar fila antes

note: Default: "Inspect relations"
en: Inspect relations
es: Inspeccionar relaciones

note: Default: "Install"
en: Install
es: Instalar

note: Default: "Installed"
en: Installed
es: Instalado

note: Default: "Installed version"
en: Installed version
es: Versión instalada

note: Default: "Installing a third party add-on"
en: Installing a third party add-on
es: Instalando un complemento de terceros

note: Default: "days"
en: Interval Daily
es: Intervalo diario

note: Default: "Month(s)"
en: Interval Monthly
es: Intervalo mensual

note: Default: "week(s)"
en: Interval Weekly
es: Intervalo semanal

note: Default: "year(s)"
en: Interval Yearly
es: Intervalo anual

note: Default: "Invalid block - Will be removed on saving"
en: Invalid Block
es: Bloque no válido: se eliminará al guardar

note: Default: "It is not allowed to define both the password and to request sending the password reset message by e-mail. You need to select one of them."
en: It is not allowed to define both the password and to request sending the password reset message by e-mail. You need to select one of them.
es: No está permitido definir la contraseña y solicitar el envío del mensaje de restablecimiento de contraseña por correo electrónico. Debes seleccionar uno de ellos.

note: Default: "Item batch size"
en: Item batch size
es: Número de elementos

note: Default: "Item successfully moved."
en: Item successfully moved.
es: Elemento movido correctamente.

note: Default: "Item(s) copied."
en: Item(s) copied.
es: Elemento(s) copiado(s).

note: Default: "Item(s) cut."
en: Item(s) cut.
es: Elemento(s) cortado(s).

note: Default: "Item(s) has been updated."
en: Item(s) has been updated.
es: Los elementos se han actualizado correctamente.

note: Default: "Item(s) pasted."
en: Item(s) pasted.
es: Elemento(s) pegado(s).

note: Default: "Item(s) state has been updated."
en: Item(s) state has been updated.
es: El estado de los elementos se ha actualizado correctamente.

note: Default: "Items"
en: Items
es: Elementos

note: Default: "Items must be unique."
en: Items must be unique.
es: Los elementos deben ser únicos.

note: Default: "Label"
en: Label
es: Etiqueta

note: Default: "Language"
en: Language
es: Idioma

note: Default: "Language independent field."
en: Language independent field.
es: Campo independiente de idioma.

note: Default: "Large"
en: Large
es: Grande

note: Default: "Last"
en: Last
es: Último

note: Default: "Last comment date"
en: Last comment date
es: Fecha de último comentario

note: Default: "Last modified"
en: Last modified
es: Última modificación

note: Default: "Latest available configuration"
en: Latest available configuration
es: Última configuración disponible

note: Default: "Latest version"
en: Latest version
es: Última versión

note: Default: "Layout"
en: Layout
es: Plantilla

note: Default: "Lead Image"
en: Lead Image
es: Imagen principal

note: Default: "Left"
en: Left
es: Izquierda

note: Default: "Less filters"
en: Less filters
es: Menos filtros

note: Default: "Link"
en: Link
es: Enlace

note: Default: "Anchor link copied to the clipboard"
en: Link copied to clipboard
es: Enlace copiado al portapapeles

note: Default: "Link more"
en: Link more
es: Enlace más

note: Default: "Link redirect view"
en: Link redirect view
es: Vista de redirección del enlace

note: Default: "Link settings"
en: Link settings
es: Configuración de enlace

note: Default: "Link Title"
en: Link title
es: Enlazar título

note: Default: "Link to"
en: Link to
es: Enlazar a

note: Default: "Link translation for"
en: Link translation for
es: Enlazar traducción de

note: Default: "Linking this item with hyperlink in text"
en: Linking this item with hyperlink in text
es: Vincular este elemento con un hipervínculo en el texto

note: Default: "Links and references"
en: Links and references
es: Enlaces y referencias

note: Default: "Listing"
en: Listing
es: Listado

note: Default: "Listing view"
en: Listing view
es: Listado

note: Default: "Load more..."
en: Load more
es: Cargar más

note: Default: "Loading."
en: Loading
es: Cargando

note: Default: "Login"
en: Log In
es: Inicio de Sesión

note: Default: "Log in"
en: Log in
es: Inicio de sesión

note: Default: "Logged out"
en: Logged out
es: Salir

note: Default: "Login"
en: Login
es: Inicio de sesión

note: Default: "Login Failed"
en: Login Failed
es: Inicio de Sesión fallo

note: Default: "Login Name"
en: Login Name
es: Nombre de usuario

note: Default: "Logout"
en: Logout
es: Salir

note: Default: "Made by {creator} on {date}. This is not a working copy anymore, but the main content."
en: Made by {creator} on {date}. This is not a working copy anymore, but the main content.
es: Hecho por {creator} el {date}. Esta no es una copia de trabajo, sino el contenido principal.

note: Default: "Reduce cell padding"
en: Make the table compact
es: Hacer la tabla compacta

note: Default: "Manage Translations"
en: Manage Translations
es: Administrar traducciones

note: Default: "Manage content…"
en: Manage content…
es: Administrar contenido...

note: Default: "Manage translations for {title}"
en: Manage translations for {title}
es: Administrar traducciones de {title}

note: Default: "Manually or automatically added?"
en: Manually or automatically added?
es: ¿Añadidos de forma manual o automática?

note: Default: "Many relations found. Please search."
en: Many relations found. Please search.
es: Muchas relaciones encontradas. Por favor, busque.

note: Default: "Maps"
en: Maps
es: Mapas

note: Default: "Maps URL"
en: Maps URL
es: URL del mapa

note: Default: "Maximum length is {len}."
en: Maximum length is {len}.
es: La longitud máxima es {len}.

note: Default: "Maximum value is {len}."
en: Maximum value is {len}.
es: El valor máximo es {len}.

note: Default: "Medium"
en: Medium
es: Mediano

note: Default: "Membership updated"
en: Membership updated
es: Pertenencia actualizada

note: Default: "Message"
en: Message
es: Mensaje

note: Default: "Minimum length is {len}."
en: Minimum length is {len}.
es: El tamaño mínimo es {len}.

note: Default: "Minimum value is {len}."
en: Minimum value is {len}.
es: El valor mínimo es {len}.

note: Default: "Moderate Comments"
en: Moderate Comments
es: Moderar Comentarios

note: Default: "Moderate comments"
en: Moderate comments
es: Moderar comentarios

note: Default: "Monday and Friday"
en: Monday and Friday
es: Lunes y viernes

note: Default: "Day"
en: Month day
es: Día del mes

note: Default: "Monthly"
en: Monthly
es: Mensualmente

note: Default: "More"
en: More
es: Más

note: Default: "More filters"
en: More filters
es: Más filtros

note: Default: "More information about the upgrade procedure can be found in the documentation section of plone.org in the Upgrade Guide."
en: More information about the upgrade procedure can be found in the documentation section of plone.org in the Upgrade Guide.
es: Puede encontrar más información sobre el procedimiento de actualización en la sección de documentación de plone.org, en la Guía de Actualización.

note: Default: "Mosaic layout"
en: Mosaic layout
es: Vista de mosaic

note: Default: "Move down"
en: Move down
es: Mover hacia abajo

note: Default: "Move to bottom of folder"
en: Move to bottom of folder
es: Mover al fondo de la carpeta

note: Default: "Move to top of folder"
en: Move to top of folder
es: Mover encima de la carpeta

note: Default: "Move up"
en: Move up
es: Mover hacia arriba

note: Default: "Multiple choices?"
en: Multiple choices?
es: ¿Múltiples opciones?

note: Default: "My email is"
en: My email is
es: Mi dirección de correo electrónico es

note: Default: "My user name is"
en: My username is
es: Mi nombre de usuario es

note: Default: "Name"
en: Name
es: Nombre

note: Default: "Narrow"
en: Narrow
es: Filtrar

note: Default: "Navigate back"
en: Navigate back
es: Navegar hacia atrás

note: Default: "Navigation"
en: Navigation
es: Navegación

note: Default: "New password"
en: New password
es: Nueva contraseña

note: Default: "News Item"
en: News Item
es: Noticia

note: Default: "News item view"
en: News item view
es: Vista de noticia

note: Default: "No transactions found"
en: No Transactions Found
es: No se han encontrado transacciones

note: Default: "No transactions selected"
en: No Transactions Selected
es: No se han seleccionado transacciones

note: Default: "No transactions selected to do undo"
en: No Transactions Selected To Do Undo
es: No se han seleccionado transacciones a deshacer

note: Default: "No Video selected"
en: No Video selected
es: No se ha seleccionado el vídeo

note: Default: "No addons found"
en: No addons found
es: No se han encontrado complementos

note: Default: "No broken relations found."
en: No broken relations found.
es: No se encontraron relaciones rotas.

note: Default: "There is no connection to the server, due to a timeout o no network connection."
en: No connection to the server
es: No hay conexión con el servidor

note: Default: "No image selected"
en: No image selected
es: Ninguna imagen seleccionada

note: Default: "No image set in Lead Image content field"
en: No image set in Lead Image content field
es: No hay imagen en el campo de imagen principal

note: Default: "No image set in image content field"
en: No image set in image content field
es: No hay imagen en el campo de imagen

note: Default: "No images found."
en: No images found.
es: No hay imágenes.

note: Default: "No items found in this container."
en: No items found in this container.
es: No hay elementos en esta carpeta.

note: Default: "No items selected"
en: No items selected
es: No se han seleccionado elementos

note: Default: "No links to this item found."
en: No links to this item found.
es: No se encontraron enlaces a este elemento.

note: Default: "No map selected"
en: No map selected
es: No se ha seleccionado el mapa

note: Default: "No occurences set"
en: No occurences set
es: No hay repeticiones

note: Default: "No options"
en: No options
es: No hay opciones

note: Default: "No relation found"
en: No relation found
es: No se encontró relación

note: Default: "No results found"
en: No results found
es: No hay resultados

note: Default: "No results found."
en: No results found.
es: La búsqueda no produjo resultados.

note: Default: "No selection"
en: No selection
es: No hay selección

note: Default: "This addon does not provide an uninstall profile."
en: No uninstall profile
es: No hay perfil para desinstalar

note: Default: "No user found"
en: No user found
es: No se ha encontrado ningún usuario

note: Default: "No value"
en: No value
es: Sin valor

note: Default: "No workflow"
en: No workflow
es: Sin flujo de trabajo

note: Default: "None"
en: None
es: Ninguno

note: Default: "Note"
en: Note
es: Nota

note: Default: "Note that roles set here apply directly to a user. The symbol{plone_svg}indicates a role inherited from membership in a group."
en: Note that roles set here apply directly to a user. The symbol{plone_svg}indicates a role inherited from membership in a group.
es: Estos roles se aplican al usuario. El símbolo {plone_svg} indica que el rol se adquiere por ser miembro de un grupo.

note: Default: "Number of active objects"
en: Number of active objects
es: Número de objetos activos

note: Default: "Object Size"
en: Object Size
es: Tamaño del objeto

note: Default: "occurrence(s)"
en: Occurences
es: Apariciones

note: Default: "Open in a new tab"
en: Open in a new tab
es: Abrir en un nueva pestaña

note: Default: "Open menu"
en: Open menu
es: Abrir menú

note: Default: "Open object browser"
en: Open object browser
es: Abrir buscador de objetos

note: Default: "Ordered"
en: Ordered
es: Ordenado

note: Default: "Origin"
en: Origin
es: Origen

note: Default: "Overview of relations of all content items"
en: Overview of relations of all content items
es: Descripción general de las relaciones de todos los elementos de contenido.

note: Default: "Page"
en: Page
es: Página

note: Default: "Parent fieldset"
en: Parent fieldset
es: Grupo de campos padre

note: Default: "Password"
en: Password
es: Contraseña

note: Default: "Password reset"
en: Password reset
es: Restablecer contraseña

note: Default: "Passwords do not match."
en: Passwords do not match.
es: La contraseña no coincide.

note: Default: "Paste"
en: Paste
es: Pegar

note: Default: "Paste blocks"
en: Paste blocks
es: Pegar bloques

note: Default: "Perform the following actions:"
en: Perform the following actions:
es: Realizar las siguientes acciones:

note: Default: "Permissions have been updated successfully"
en: Permissions have been updated successfully
es: Los permisos se han actualizado correctamente

note: Default: "Permissions updated"
en: Permissions updated
es: Permisos actualizados

note: Default: "Personal Information"
en: Personal Information
es: Información Personal

note: Default: "Personal Preferences"
en: Personal Preferences
es: Preferencias Personales

note: Default: "Personal tools"
en: Personal tools
es: Herramientas personales

note: Default: "Persons responsible for creating the content of this item. Please enter a list of user names, one per line. The principal creator should come first."
en: Persons responsible for creating the content of this item. Please enter a list of user names, one per line. The principal creator should come first.
es: Las personas responsables de la creación del contenido de este elemento. Por favor, introduzca una lista de nombres de usuarios, uno por linea. El principal autor debe aparecer de primer lugar.

note: Default: "Please choose an existing content as source for this element"
en: Please choose an existing content as source for this element
es: Elija un contenido existente como origen para este elemento

note: Default: "Please continue with the upgrade."
en: Please continue with the upgrade.
es: Continúe con la actualización

note: Default: "Please ensure you have a backup of your site before performing the upgrade."
en: Please ensure you have a backup of your site before performing the upgrade.
es: Por favor, asegúrese de que tiene una copia de seguridad de su sitio antes de realizar la actualización.

note: Default: "Please enter a valid URL by deleting the block and adding a new video block."
en: Please enter a valid URL by deleting the block and adding a new video block.
es: Por favor, introduzca una URL válida eliminando el bloque y agregando un nuevo bloque de vídeo.

note: Default: "Please enter the Embed Code provided by Google Maps -> Share -> Embed map. It should contain the <iframe> code on it."
en: Please enter the Embed Code provided by Google Maps -> Share -> Embed map. It should contain the <iframe> code on it.
es: Por favor, introduzca el código embebido de Google Maps que se obtiene en Google Maps -> Compartir -> Compartir mapa. Tiene que contener una etiqueta <iframe>.

note: Default: "Please fill out the form below to set your password."
en: Please fill out the form below to set your password.
es: Por favor, complete el siguiente formulario para establecer su contraseña.

note: Default: "Please search for users or use the filters on the side."
en: Please search for users or use the filters on the side.
es: Busque los usuarios o utilice los filtros de un lado.

note: Default: "Please upgrade to plone.restapi >= 8.24.0."
en: Please upgrade to plone.restapi >= 8.24.0.
es: Actualice plone.restapi a la versión 8.24.0 o superior.

note: Default: "Please upgrade to plone.restapi >= 8.39.0."
en: Please upgrade to plone.restapi >= 8.39.0.
es: Por favor, actualice a plone.restapi >= 8.39.0.

note: Default: "Plone Foundation"
en: Plone Foundation
es: Fundación Plone

note: Default: "Plone{reg} Open Source CMS/WCM"
en: Plone{reg} Open Source CMS/WCM
es: Plone{reg} CMS/WCM de Fuentes Abiertos

note: Default: "Position changed"
en: Position changed
es: Posición cambiada

note: Default: "Possible values (Enter allowed choices one per line)."
en: Possible values
es: Valores posibles

note: Default: "Powered by Plone & Python"
en: Powered by Plone & Python
es: Hecho con Plone & Python

note: Default: "Preferences"
en: Preferences
es: Preferencias

note: Default: "Prettify your code"
en: Prettify your code
es: Embellezca su código

note: Default: "Preview"
en: Preview
es: Vista previa

note: Default: "Preview Image URL"
en: Preview Image URL
es: URL de la vista preliminar de la imagen

note: Default: "Profile"
en: Profile
es: Perfil

note: Default: "Properties"
en: Properties
es: Propiedades

note: Default: "Publication date"
en: Publication date
es: Fecha de publicación

note: Default: "Publishing Date"
en: Publishing Date
es: Fecha de publicación

note: Default: "Query"
en: Query
es: Consulta

note: Default: "Re-enter the password. Make sure the passwords are identical."
en: Re-enter the password. Make sure the passwords are identical.
es: Introduzca de nuevo su contraseña. Debe asegurarse que las contraseñas sean idénticas.

note: Default: "Read More…"
en: Read More…
es: Leer Más...

note: Default: "Read only for this type of relation."
en: Read only for this type of relation.
es: Solo lectura para este tipo de relación.

note: Default: "Rearrange items by…"
en: Rearrange items by…
es: Reordenar elementos por...

note: Default: "Ends"
en: Recurrence ends
es: Fin de la repetición

note: Default: "after"
en: Recurrence ends after
es: La repetición finaliza después de

note: Default: "on"
en: Recurrence ends on
es: La repetición finaliza el

note: Default: "Redo"
en: Redo
es: Rehacer

note: Default: "Minimalistic table design"
en: Reduce complexity
es: Reducir complejidad

note: Default: "Referencing this item as related item"
en: Referencing this item as related item
es: Hacer referencia a este elemento como elemento relacionado

note: Default: "Referencing this item with {relationship}"
en: Referencing this item with {relationship}
es: Hacer referencia a este elemento con {relationship}

note: Default: "Register"
en: Register
es: Registro

note: Default: "Registration form"
en: Registration form
es: Formulario de registro

note: Default: "Relation"
en: Relation name
es: Relación

note: Default: "Relations"
en: Relations
es: Relaciones

note: Default: "Relations are editable with plone.api >= 2.0.3."
en: Relations are editable with plone.api >= 2.0.3.
es: Las relaciones son editables con plone.api >= 2.0.3.

note: Default: "Relations updated"
en: Relations updated
es: Relaciones actualizadas

note: Default: "Relevance"
en: Relevance
es: Relevancia

note: Default: "Remove"
en: Remove
es: Eliminar

note: Default: "Remove element {index}"
en: Remove element {index}
es: Eliminar elemento {index}

note: Default: "Remove item"
en: Remove item
es: Eliminar elemento

note: Default: "Remove"
en: Remove recurrence
es: Eliminar repetición

note: Default: "Remove selected"
en: Remove selected
es: Eliminar seleccionados

note: Default: "Remove term"
en: Remove term
es: Eliminar término

note: Default: "Remove users from group"
en: Remove users from group
es: Eliminar usuarios del grupo

note: Default: "Remove working copy"
en: Remove working copy
es: Eliminar copia de trabajo

note: Default: "Rename"
en: Rename
es: Renombrar

note: Default: "Renaming items..."
en: Rename Items Loading Message
es: Cambiando el nombre de los elementos...

note: Default: "Rename items"
en: Rename items
es: Renombrar elementos

note: Default: "Repeat"
en: Repeat
es: Repetir

note: Default: "Repeat every"
en: Repeat every
es: Repetir todos

note: Default: "Repeat on"
en: Repeat on
es: Repetir el

note: Default: "Replace existing file"
en: Replace existing file
es: Sustituir el archivo actual

note: Default: "Reply"
en: Reply
es: Responder

note: Default: "Required"
en: Required
es: Obligatorio

note: Default: "Required input is missing."
en: Required input is missing.
es: Un campo requerido esta sin tomar en cuenta.

note: Default: "Reset element {index}"
en: Reset element {index}
es: Restablecer elemento {index}

note: Default: "Reset title"
en: Reset term title
es: Limpiar el título del término

note: Default: "Reset the block"
en: Reset the block
es: Restablecer el bloque

note: Default: "Results limit"
en: Results limit
es: Limitar resultados de búsqueda

note: Default: "Results preview"
en: Results preview
es: Vista previa de resultados

note: Default: "Results template"
en: Results template
es: Plantilla de resultados

note: Default: "Reversed order"
en: Reversed order
es: Orden inverso

note: Default: "Revert to this revision"
en: Revert to this revision
es: Revertir a esta revisión

note: Default: "Review state"
en: Review state
es: Estado

note: Default: "Richtext"
en: Richtext
es: Texto formateado

note: Default: "Right"
en: Right
es: Derecha

note: Default: "Rights"
en: Rights
es: Derechos

note: Default: "Root"
en: Root
es: Raíz

note: Default: "Rule added"
en: Rule added
es: Regla Añadida

note: Default: "Rule enable changed"
en: Rule enable changed
es: Habilitación de regla cambiada

note: Default: "Rules"
en: Rules
es: Reglas

note: Default: "Rules execute when a triggering event occurs. Rule actions will only be invoked if all the rule's conditions are met. You can add new actions and conditions using the buttons below."
en: Rules execute when a triggering event occurs. Rule actions will only be invoked if all the rule's conditions are met. You can add new actions and conditions using the buttons below.
es: Las reglas se ejecutan cuando ocurre un evento desencadenante. Las acciones de la regla solo se invocarán si se cumplen todas las condiciones de la regla. Puede agregar nuevas acciones y condiciones usando los botones a continuación.

note: Default: "Save"
en: Save
es: Guardar

note: Default: "Save"
en: Save recurrence
es: Guardar repetición

note: Default: "Saved"
en: Saved
es: Guardado

note: Default: "Scheduled"
en: Scheduled
es: Programado

note: Default: "Schema"
en: Schema
es: Esquema

note: Default: "Schema updates"
en: Schema updates
es: Actualización de esquema

note: Default: "Search"
en: Search
es: Búsqueda

note: Default: "Search SVG"
en: Search SVG
es: Buscar SVG

note: Default: "Search Site"
en: Search Site
es: Buscar en el sitio

note: Default: "Search block"
en: Search block
es: Bloque de búsqueda

note: Default: "Search button label"
en: Search button label
es: Etiqueta del botón de búsqueda

note: Default: "Search content"
en: Search content
es: Buscar contenido

note: Default: "Search for user or group"
en: Search for user or group
es: Buscar por nombre de usuario o grupo

note: Default: "Search group…"
en: Search group…
es: Buscar grupo...

note: Default: "Search input label"
en: Search input label
es: Etiqueta del campo de búsqueda

note: Default: "Search results"
en: Search results
es: Resultado de la búsqueda

note: Default: "Search results for {term}"
en: Search results for {term}
es: Resultados de búsqueda para {term}

note: Default: "Search sources by title or path"
en: Search sources by title or path
es: Buscar orígenes por título o ruta

note: Default: "Search targets by title or path"
en: Search targets by title or path
es: Buscar destinos por título o ruta

note: Default: "Search users…"
en: Search users…
es: Buscar usuarios...

note: Default: "Searched for: <em>{searchedtext}</em>."
en: Searched for: <em>{searchedtext}</em>.
es: Buscado para: <em>{searchedtext}</em>.

note: Default: "Second"
en: Second
es: Segundo

note: Default: "Section title"
en: Section title
es: Título de la sección

note: Default: "Select"
en: Select
es: Seleccione

note: Default: "Select a date to add to recurrence"
en: Select a date to add to recurrence
es: Seleccione una fecha para añadirla a la repetición

note: Default: "Select columns to show"
en: Select columns to show
es: Seleccionar columnas a mostrar

note: Default: "Select relation"
en: Select relation
es: Seleccionar relación

note: Default: "Select the transition to be used for modifying the items state."
en: Select the transition to be used for modifying the items state.
es: Seleccione la transición a ser efectuada al cambiar el estado del contenido.

note: Default: "Selected"
en: Selected
es: Seleccionado

note: Default: "Selected dates"
en: Selected dates
es: Fechas seleccionadas

note: Default: "Selected items"
en: Selected items
es: Elementos seleccionados

note: Default: "of"
en: Selected items - x of y
es: Elementos seleccionados - x de y

note: Default: "Selection"
en: Selection
es: Selección

note: Default: "Select…"
en: Select…
es: Seleccione...

note: Default: "Send"
en: Send
es: Enviar

note: Default: "Send a confirmation mail with a link to set the password."
en: Send a confirmation mail with a link to set the password.
es: Enviar un correo de confirmación con un enlace para establecer la contraseña.

note: Default: "Server Error"
en: Server Error
es: Error del Servidor

note: Default: "Set my password"
en: Set my password
es: Defina la contraseña

note: Default: "Set your password"
en: Set your password
es: Defina su contraseña

note: Default: "Settings"
en: Settings
es: Configuración

note: Default: "Sharing"
en: Sharing
es: Compartir

note: Default: "Sharing for {title}"
en: Sharing for {title}
es: Compartir para {title}

note: Default: "Short Name"
en: Short Name
es: Nombre Corto

note: Default: "Short name"
en: Short name
es: Nombre corto

note: Default: "Show"
en: Show
es: Mostrar

note: Default: "Show All"
en: Show All
es: Mostrar todos

note: Default: "Show Replies"
en: Show Replies
es: Mostrar respuestas

note: Default: "Show filters"
en: Show filters
es: Mostrar filtros

note: Default: "Show groups of users below"
en: Show groups of users below
es: Mostrar grupos de usuarios más abajo

note: Default: "Show item"
en: Show item
es: Mostrar elemento

note: Default: "Show potential sources. Not only objects that are source of some relation."
en: Show potential sources. Not only objects that are source of some relation.
es: Mostrar orígenes potenciales. No solo objetos que son orígenes de alguna relación.

note: Default: "Show potential targets. Not only objects that are target of some relation."
en: Show potential targets. Not only objects that are target of some relation.
es: Mostrar destinos potenciales. No solo objetos que son destino de alguna relación.

note: Default: "Show search button?"
en: Show search button?
es: ¿Mostrar botón de búsqueda?

note: Default: "Show search input?"
en: Show search input?
es: ¿Mostrar campo de búsqueda?

note: Default: "Show sorting?"
en: Show sorting?
es: ¿Mostrar criterios de ordenación?

note: Default: "Show total results"
en: Show total results
es: Mostrar resultados totales

note: Default: "Shrink sidebar"
en: Shrink sidebar
es: Contraer barra lateral

note: Default: "Shrink toolbar"
en: Shrink toolbar
es: Contraer barra de herramientas

note: Default: "Sign in to start session"
en: Sign in to start session
es: Acceda para iniciar sesión

note: Default: "Site Administration"
en: Site Administration
es: Administrador del sitio

note: Default: "Site Setup"
en: Site Setup
es: Configuración del sitio

note: Default: "Sitemap"
en: Sitemap
es: Mapa del sitio

note: Default: "Size: {size}"
en: Size: {size}
es: Tamaño: {size}

note: Default: "Small"
en: Small
es: Pequeño

note: Default: "Some items are referenced by other contents. By deleting them {brokenReferences} {variation} will be broken."
en: Some items are referenced by other contents. By deleting them {brokenReferences} {variation} will be broken.
es: Algunos elementos están referenciados por otros contenidos. Al eliminarlos, {brokenReferences} {variation} se romperá.

note: Default: "Some relations are broken. Please fix."
en: Some relations are broken. Please fix.
es: Algunas relaciones están rotas. Por favor, arréglelas.

note: Default: "Sorry, something went wrong with your request"
en: Sorry, something went wrong with your request
es: Lo siento, algo estuvo mal con su solicitud

note: Default: "Sort by"
en: Sort By
es: Ordenar por

note: Default: "Sort by:"
en: Sort By:
es: Ordenar por:

note: Default: "Sort on"
en: Sort on
es: Ordenar por

note: Default: "Sort on options"
en: Sort on options
es: Ordenar por opciones

note: Default: "Sort transactions by User-Name, Path or Date"
en: Sort transactions by User-Name, Path or Date
es: Ordenar transacciones por nombre de usuario, ruta o fecha

note: Default: "Sorted"
en: Sorted
es: Ordenado

note: Default: "Source"
en: Source
es: Fuente

note: Default: "Specify a youtube video or playlist url"
en: Specify a youtube video or playlist url
es: Especifica la dirección URL de un vídeo o una lista de reproducción de youtube

note: Default: "Split"
en: Split
es: División

note: Default: "Start Date"
en: Start Date
es: Fecha de inicio

note: Default: "Start of the recurrence"
en: Start of the recurrence
es: Inicio de la repetición

note: Default: "Start password reset"
en: Start password reset
es: Renueve la contraseña

note: Default: "State"
en: State
es: Estado

note: Default: "Status"
en: Status
es: Estado

note: Default: "Sticky"
en: Sticky
es: Fija

note: Default: "Stop compare"
en: Stop compare
es: Detener la comparación

note: Default: "String"
en: String
es: Cadena de texto

note: Default: "Alternate row background color"
en: Stripe alternate rows with color
es: Raya las filas alternas con color

note: Default: "Styling"
en: Styling
es: Estilos

note: Default: "Subject"
en: Subject
es: Asunto

note: Default: "Success"
en: Success
es: Éxito

note: Default: "Successfully undone transactions"
en: Successfully Undone Transactions
es: Las transacciones se han deshecho correctamente

note: Default: "Summary"
en: Summary
es: Resumen

note: Default: "Summary view"
en: Summary view
es: Vista de resumen

note: Default: "Switch to"
en: Switch to
es: Cambiar a

note: Default: "Table"
en: Table
es: Tabla

note: Default: "Table of Contents"
en: Table of Contents
es: Tabla de contenidos

note: Default: "Tabular view"
en: Tabular view
es: Vista tabular

note: Default: "Tags"
en: Tags
es: Categoría

note: Default: "Tags to add"
en: Tags to add
es: Categoría a agregar

note: Default: "Tags to remove"
en: Tags to remove
es: Categoría a remover

note: Default: "Target"
en: Target
es: Destino

note: Default: "Target Path (Required)"
en: Target Path (Required)
es: Ruta del destino (obligatorio)

note: Default: "Target memory size per cache in bytes"
en: Target memory size per cache in bytes
es: Número objetivo del tamaño de la memoria por caché en bytes

note: Default: "Target number of objects in memory per cache"
en: Target number of objects in memory per cache
es: Número objetivo de elementos en la memoria por caché

note: Default: "Teaser"
en: Teaser
es: Destacado

note: Default: "Text"
en: Text
es: Texto

note: Default: "Thank you."
en: Thank you.
es: Gracias.

note: Default: "The backend is not responding, due to a server timeout or a connection problem of your device. Please check your connection and try again."
en: The backend is not responding, due to a server timeout or a connection problem of your device. Please check your connection and try again.
es: El servidor no está respondiendo por superar el tiempo de conexión o un problema de conexión de su dispositivo. Por favor verifique que su conexión sea correcta e inténtelo otra vez.

note: Default: "The backend is not responding, please check if you have started Plone, check your project's configuration object apiPath (or if you are using the internal proxy, devProxyToApiPath) or the RAZZLE_API_PATH Volto's environment variable."
en: The backend is not responding, please check if you have started Plone, check your project's configuration object apiPath (or if you are using the internal proxy, devProxyToApiPath) or the RAZZLE_API_PATH Volto's environment variable.
es: La base de datos no responde, por favor, verifique si Plone está en marcha, revise la configuración de su proyecto y el apiPath (o si está utilizando el proxy interno, devProxyToApiPath) o la variable RAZZLE_API_PATH de Volto.

note: Default: "The backend is responding, but the CORS headers are not configured properly and the browser has denied the access to the backend resources."
en: The backend is responding, but the CORS headers are not configured properly and the browser has denied the access to the backend resources.
es: La base de datos responde pero las cabeceras CORS no están configuradas correctamente y el navegador no puede acceder a los datos.

note: Default: "The backend server of your website is not answering, we apologize for the inconvenience. Please try to re-load the page and try again. If the problem persists please contact the site administrators."
en: The backend server of your website is not answering, we apologize for the inconvenience. Please try to re-load the page and try again. If the problem persists please contact the site administrators.
es: La base de datos no responde, disculpe las molestias. Por favor, intente cargar la página otra vez. Si el problema continúa, por favor, póngase en contacto con el administrador del sitio.

note: Default: "The button presence disables the live search, the query is issued when you press ENTER"
en: The button presence disables the live search, the query is issued when you press ENTER
es: Si se muestra el botón se desactiva la búsqueda en vivo, la búsqueda se realiza cuando se pulsa ENTER

note: Default: "The following content rules are active in this Page. Use the content rules control panel to create new rules or delete or modify existing ones."
en: The following content rules are active in this Page. Use the content rules control panel to create new rules or delete or modify existing ones.
es: Las siguientes reglas de contenido están activas en esta página. Utilice el panel de control de reglas de contenido para crear nuevas reglas o eliminar o modificar las existentes.

note: Default: "The following list shows which upgrade steps are going to be run. Upgrading sometimes performs a catalog/security update, which may take a long time on large sites. Be patient."
en: The following list shows which upgrade steps are going to be run. Upgrading sometimes performs a catalog/security update, which may take a long time on large sites. Be patient.
es: La siguiente lista muestra los pasos de actualización que se ejecutarán. Algunos de esos pasos requieren que se ejecute una actualización del catálogo o de seguridad, por lo que puede que tarden mucho en algunos sitios grandes.

note: Default: "The item could not be deleted."
en: The item could not be deleted.
es: El elemento no se ha podido eliminar.

note: Default: "The link address is:"
en: The link address is:
es: La dirección del enlace es:

note: Default: "The provided alternative url already exists!"
en: The provided alternative url already exists!
es: ¡La URL alternativa ya existe!

note: Default: "The registration process has been successful. Please check your e-mail inbox for information on how activate your account."
en: The registration process has been successful. Please check your e-mail inbox for information on how activate your account.
es: El registro fue exitoso. Por favor, verifique su bandeja de entrada para obtener información sobre cómo activar su cuenta.

note: Default: "The site configuration is outdated and needs to be upgraded."
en: The site configuration is outdated and needs to be upgraded.
es: La configuración del sitio está anticuada y debe ser actualizada.

note: Default: "The working copy was discarded"
en: The working copy was discarded
es: La copia de trabajo se ha descartado

note: Default: "The {plonecms} is {copyright} 2000-{current_year} by the {plonefoundation} and friends."
en: The {plonecms} is {copyright} 2000-{current_year} by the {plonefoundation} and friends.
es: El {plonecms} es {copyright} 2000-{current_year} por la {plonefoundation} y amigos.

note: Default: "There are no groups with the searched criteria"
en: There are no groups with the searched criteria
es: No hay grupos con los criterios buscados.

note: Default: "There are no users with the searched criteria"
en: There are no users with the searched criteria
es: No hay usuarios con los criterios buscados

note: Default: "There is a configuration problem on the backend"
en: There is a configuration problem on the backend
es: Hay un error de configuración en el servidor

note: Default: "There was an error with the upgrade."
en: There was an error with the upgrade.
es: Ha ocurrido un error con la actualización

note: Default: "There were some errors"
en: There were some errors
es: Ha habido algunos errores

note: Default: "There were some errors."
en: There were some errors.
es: Hay algunos errores.

note: Default: "Third"
en: Third
es: Tercero

note: Default: "This has an ongoing working copy in {title}"
en: This has an ongoing working copy in {title}
es: Tiene una copia de trabajo en {title}

note: Default: "This is a reserved name and can't be used"
en: This is a reserved name and can't be used
es: Es un nombre reservado y no se puede utilizar

note: Default: "This is a working copy of {title}"
en: This is a working copy of {title}
es: Es una copia de trabajo de {title}

note: Default: "This item was locked by {creator} on {date}"
en: This item was locked by {creator} on {date}
es: El elemento está bloqueado por {creator} el {date}

note: Default: "This name will be displayed in the URL."
en: This name will be displayed in the URL.
es: Este nombre se mostrará en la URL.

note: Default: "This page does not seem to exist…"
en: This page does not seem to exist…
es: Esta página no existe...

note: Default: "This rule is assigned to the following locations:"
en: This rule is assigned to the following locations:
es: Esta regla se asigna a las siguientes ubicaciones:

note: Default: "Time"
en: Time
es: Hora

note: Default: "Title"
en: Title
es: Título

note: Default: "Title field error. Value not provided or already existing."
en: Title field error. Value not provided or already existing.
es: Error de campo de título. Valor no proporcionado o ya existente.

note: Default: "Total active and non-active objects"
en: Total active and non-active objects
es: Número de objetos activos y no activos

note: Default: "Total comments"
en: Total comments
es: Comentarios totales

note: Default: "Total files to upload: {totalFiles}"
en: Total files to upload: {totalFiles}
es: Total de archivos para cargar: {totalFiles}

note: Default: "Total number of objects in each cache"
en: Total number of objects in each cache
es: Número total de objetos en cada caché

note: Default: "Total number of objects in memory from all caches"
en: Total number of objects in memory from all caches
es: Número total de objetos en todas las cachés

note: Default: "Total number of objects in the database"
en: Total number of objects in the database
es: Número total de objetos en la base de datos

note: Default: "Transactions"
en: Transactions
es: Transacciones

note: Default: "#"
en: Transactions Checkbox
es: Casilla de comprobación de transacciones

note: Default: "Transactions have been sorted"
en: Transactions Have Been Sorted
es: Las transacciones se han ordenado

note: Default: "Transactions have been unsorted"
en: Transactions Have Been Unsorted
es: Las transacciones se han desordenado

note: Default: "Translate to {lang}"
en: Translate to {lang}
es: Traducir a {lang}

note: Default: "Translation linked"
en: Translation linked
es: Traducción enlazada

note: Default: "Translation linking removed"
en: Translation linking removed
es: Enlace a la traducción eliminado

note: Default: "Triggering event field error. Please select a value"
en: Triggering event field error. Please select a value
es: Error de campo de evento desencadenante. Por favor seleccione un valor

note: Default: "Type"
en: Type
es: Tipo

note: Default: "Type a Video (YouTube, Vimeo or mp4) URL"
en: Type a Video (YouTube, Vimeo or mp4) URL
es: Escriba la URL de un vídeo (YouTube, Vimeo o mp4)

note: Default: "Type text..."
en: Type text...
es: Escribir texto...

note: Default: "Type the heading…"
en: Type the heading…
es: Escriba el encabezado...

note: Default: "Type the title…"
en: Type the title…
es: Ingrese el título...

note: Default: "URL Management"
en: URL Management
es: Gestión de URLs

note: Default: "URL Management for {title}"
en: URL Management for {title}
es: Gestión de URLs para {title}

note: Default: "Unassign"
en: Unassign
es: Desasignar

note: Default: "Unassigned"
en: Unassigned
es: Desasignado

note: Default: "Unauthorized"
en: Unauthorized
es: No autorizado

note: Default: "Undo"
en: Undo
es: Deshacer

note: Default: "Undo Controlpanel"
en: Undo Controlpanel
es: Panel de control de deshacer

note: Default: "Unfold"
en: Unfold
es: Desplegar

note: Default: "Unified"
en: Unified
es: Unificado

note: Default: "Uninstall"
en: Uninstall
es: Desinstalar

note: Default: "Unknown Block {block}"
en: Unknown Block
es: Bloque desconocido

note: Default: "Unlink translation for"
en: Unlink translation for
es: Eliminar enlace de traducción de

note: Default: "Unlock"
en: Unlock
es: Desbloquear

note: Default: "Unsorted"
en: Unsorted
es: Desordenadas

note: Default: "Update"
en: Update
es: Actualizar

note: Default: "Update User"
en: Update User
es: Actualizar Usuario

note: Default: "Update installed addons"
en: Update installed addons
es: Actualizar complementos instalados

note: Default: "Update installed addons:"
en: Update installed addons:
es: Actualizar complementos instalados:

note: Default: "Updates available"
en: Updates available
es: Actualizaciones disponibles

note: Default: "Upgrade"
en: Upgrade
es: Actualizar

note: Default: "Upgrade Plone Site"
en: Upgrade Plone Site
es: Actualizar este sitio

note: Default: "Upgrade Report"
en: Upgrade Report
es: Informe de actualización

note: Default: "Upgrade Steps"
en: Upgrade Steps
es: Pasos de actualización

note: Default: "Upload"
en: Upload
es: Cargar

note: Default: "Upload a lead image in the 'Lead Image' content field."
en: Upload a lead image in the 'Lead Image' content field.
es: Cargar una imagen principal en el campo 'Imagen Principal'.

note: Default: "Upload files"
en: Upload files
es: Cargar archivos

note: Default: "Uploading image"
en: Uploading image
es: Cargando imagen

note: Default: "Use the form below to define the new content rule"
en: Use the form below to define the new content rule
es: Utilice el siguiente formulario para definir la nueva regla de contenido

note: Default: "Use the form below to define, change or remove content rules. Rules will automatically perform actions on content when certain triggers take place. After defining rules, you may want to go to a folder to assign them, using the 'rules' item in the actions menu."
en: Use the form below to define, change or remove content rules. Rules will automatically perform actions on content when certain triggers take place. After defining rules, you may want to go to a folder to assign them, using the 'rules' item in the actions menu.
es: Utilice el siguiente formulario para definir, cambiar o eliminar reglas de contenido. Las reglas realizarán automáticamente acciones en el contenido cuando se produzcan determinados desencadenantes. Después de definir las reglas, es posible que desee ir a una carpeta para asignarlas, usando el elemento 'reglas' en el menú de acciones.

note: Default: "Used for programmatic access to the fieldset."
en: Used for programmatic access to the fieldset.
es: Usado para acceso programático al conjunto de campos.

note: Default: "User"
en: User
es: Usuario

note: Default: "User Group Membership"
en: User Group Membership
es: Pertenencia de usuarios a grupos

note: Default: "User Group Settings"
en: User Group Settings
es: Configuración de usuarios y grupos

note: Default: "User created"
en: User created
es: Usuario creado

note: Default: "User name"
en: User name
es: Nombre de usuario

note: Default: "User roles updated"
en: User roles updated
es: Roles de usuario actualizados

note: Default: "User updated successfuly"
en: User updated successfuly
es: Usuario actualizado correctamente

note: Default: "Username"
en: Username
es: Nombre de usuario

note: Default: "Users"
en: Users
es: Usuarios

note: Default: "Users and Groups"
en: Users and Groups
es: Usuarios y Grupos

note: Default: "Using this form, you can manage alternative urls for an item. This is an easy way to make an item available under two different URLs."
en: Using this form, you can manage alternative urls for an item. This is an easy way to make an item available under two different URLs.
es: Utilizando este formulario puede gestionar las urls alternativas de un elemento. Esta es una forma sencilla de presentar una página con dos URLs diferentes.

note: Default: "Variation"
en: Variation
es: Variación

note: Default: "Version Overview"
en: Version Overview
es: Visión Global de Versiones

note: Default: "Video"
en: Video
es: Vídeo

note: Default: "Video URL"
en: Video URL
es: URL del vídeo

note: Default: "View"
en: View
es: Ver

note: Default: "View changes"
en: View changes
es: Mostrar los cambios

note: Default: "View this revision"
en: View this revision
es: Mostrar esta revisión

note: Default: "View working copy"
en: View working copy
es: Ver copia de trabajo

note: Default: "View"
en: Viewmode
es: Modo Ver

note: Default: "Vocabulary term"
en: Vocabulary term
es: Término del vocabulario

note: Default: "Title"
en: Vocabulary term title
es: Título del término del vocabulario

note: Default: "Vocabulary terms"
en: Vocabulary terms
es: Términos del vocabulario

note: Default: "You are running in 'debug mode'. This mode is intended for sites that are under development. This allows many configuration changes to be immediately visible, but will make your site run more slowly. To turn off debug mode, stop the server, set 'debug-mode=off' in your buildout.cfg, re-run
en: Warning Regarding debug mode
es: Aviso del modo desarrollo

note: Default: "We apologize for the inconvenience, but the backend of the site you are accessing is not available right now. Please, try again later."
en: We apologize for the inconvenience, but the backend of the site you are accessing is not available right now. Please, try again later.
es: Disculpe las molestias, pero la base de datos no está disponible en este momento. Por favor, inténtelo más tarde.

note: Default: "We apologize for the inconvenience, but the page you were trying to access is not at this address. You can use the links below to help you find what you are looking for."
en: We apologize for the inconvenience, but the page you were trying to access is not at this address. You can use the links below to help you find what you are looking for.
es: Disculpe las molestias, la página a la que está intentando acceder no existe en esta dirección. Puede usar el siguiente enlace para encontrar lo que estaba buscando.

note: Default: "We apologize for the inconvenience, but there was an unexpected error on the server."
en: We apologize for the inconvenience, but there was an unexpected error on the server.
es: Disculpe las molestias, pero se ha producido un error inesperado en el servidor.

note: Default: "We apologize for the inconvenience, but you don't have permissions on this resource."
en: We apologize for the inconvenience, but you don't have permissions on this resource.
es: Disculpe las molestias pero no tiene permisos en este elemento.

note: Default: "The"
en: Weeek day of month
es: Día de la semana del mes

note: Default: "Weekday"
en: Weekday
es: Día de la semana

note: Default: "Weekly"
en: Weekly
es: Semanalmente

note: Default: "What"
en: What
es: Que

note: Default: "When"
en: When
es: Cuando

note: Default: "When this date is reached, the content will nolonger be visible in listings and searches."
en: When this date is reached, the content will nolonger be visible in listings and searches.
es: Cuando se alcanza esta fecha, el contenido ya no será visible en listas y búsquedas.

note: Default: "Whether or not execution of further rules should stop after this rule is executed"
en: Whether or not execution of further rules should stop after this rule is executed
es: Si la ejecución de reglas adicionales debe o no detenerse después de que se ejecute esta regla

note: Default: "Whether or not other rules should be triggered by the actions launched by this rule. Activate this only if you are sure this won't create infinite loops"
en: Whether or not other rules should be triggered by the actions launched by this rule. Activate this only if you are sure this won't create infinite loops
es: Si las acciones lanzadas por esta regla deben activar o no otras reglas. Active esto solo si está seguro de que esto no creará bucles infinitos

note: Default: "Whether or not the rule is currently enabled"
en: Whether or not the rule is currently enabled
es: Si la regla está actualmente activada o no

note: Default: "Who"
en: Who
es: Quien

note: Default: "Wide"
en: Wide
es: Ancho

note: Default: "Updating workflow states..."
en: Workflow Change Loading Message
es: Mensaje de cargar un cambio del flujo de trabajo

note: Default: "Workflow updated."
en: Workflow updated.
es: Flujo de trabajo actualizado.

note: Default: "Yearly"
en: Yearly
es: Anualmente

note: Default: "Yes"
en: Yes
es: Sí

note: Default: "You are trying to access a protected resource, please {login} first."
en: You are trying to access a protected resource, please {login} first.
es: Está intentando acceder a un elemento protegido, por favor, haga {login} primero.

note: Default: "You are using an outdated browser"
en: You are using an outdated browser
es: Está utilizando un navegador anticuado

note: Default: "You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting."
en: You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting.
es: Usted puede agregar un comentario completando el formulario a continuación. Utilice formato de texto sin formato.

note: Default: "You can control who can view and edit your item using the list below."
en: You can control who can view and edit your item using the list below.
es: Usted puede controlar quien puede ver y editar su elemento usando la lista a continuación.

note: Default: "You can view the difference of the revisions below."
en: You can view the difference of the revisions below.
es: Usted puede ver las diferencias de las revisiones a continuación.

note: Default: "You can view the history of your item below."
en: You can view the history of your item below.
es: Usted puede ver el historial de su elemento a continuación.

note: Default: "You can't paste this content here"
en: You can't paste this content here
es: No puede pegar el contenido aquí

note: Default: "You have been logged out from the site."
en: You have been logged out from the site.
es: Ha sido salido del sitio.

note: Default: "You have not the required permission for this control panel."
en: You have not the required permission for this control panel.
es: No tiene el permiso requerido para este panel de control.

note: Default: "Your email is required for reset your password."
en: Your email is required for reset your password.
es: La dirección de correo electrónico es necesaria para restablecer su contraseña.

note: Default: "Your password has been set successfully. You may now {link} with your new password."
en: Your password has been set successfully. You may now {link} with your new password.
es: Su contraseña ha sido restablecida exitosamente. Usted puede {link} usando la nueva contraseña.

note: Default: "Your preferred language"
en: Your preferred language
es: Su idioma preferido

note: Default: "Your site is up to date."
en: Your site is up to date.
es: Su sitio está actualizado.

note: Default: "Your username is required for reset your password."
en: Your usernaame is required for reset your password.
es: El nombre de usuario es necesario para restablecer su contraseña.

note: Default: "Enter an email address. This is necessary in case the password is lost. We respect your privacy, and will not give the address away to any third parties or expose it anywhere."
en: addUserFormEmailDescription
es: Introduzca su dirección de correo. Esto es necesario en caso de pérdida de su contraseña. Respetaremos su privacidad y no divulgaremos su dirección a terceros ni la expondremos en este sitio.

note: Default: "Enter full name, e.g. John Smith."
en: addUserFormFullnameDescription
es: Introduzca su nombre completo, por ejemplo José Pérez.

note: Default: "Enter your new password. Minimum 8 characters."
en: addUserFormPasswordDescription
es: Introduzca su nueva contraseña. Mínimo 8 caracteres.

note: Default: "Available views"
en: availableViews
es: Vistas disponibles

note: Default: "Forgot your password?"
en: box_forgot_password_option
es: ¿Olvidaste tu contraseña?

note: Default: "Checkbox"
en: checkboxFacet
es: Casilla de verificación

note: Default: "column"
en: column
es: columna

note: Default: "columns"
en: columns
es: columnas

note: Default: "Common"
en: common
es: Común

note: Default: "Compare to language"
en: compare_to
es: Comparar con el idioma

note: Default: "{countofrelation} broken {countofrelation, plural, one {relation} other {relations}} of type {typeofrelation}"
en: countBrokenRelations
es: {countofrelation} roto {countofrelation, plural, one {relation} other {relations}} de tipo {typeofrelation}

note: Default: "Date Range"
en: daterangeFacet
es: Rango de fechas

note: Default: "delete"
en: delete
es: eliminar

note: Default: "You are using {browsername} {browserversion} which is deprecated by its vendor. That means that it does not get security updates and it is not ready for current modern web features, which deteriorates the user experience. Please upgrade to a modern browser."
en: deprecated_browser_notice_message
es: Está utilizando {browsername} {browserversion}, que está obsoleto por su proveedor. Eso significa que no recibe actualizaciones de seguridad y no está preparado para las funciones web modernas actuales, lo que deteriora la experiencia del usuario. Por favor, actualice a un navegador moderno.

note: Default: "Description"
en: description
es: Descripción

note: Default: "For security reasons, we store your password encrypted, and cannot mail it to you. If you would like to reset your password, fill out the form below and we will send you an email at the address you gave when you registered to start the process of resetting your password."
en: description_lost_password
es: Por razones de seguridad, almacenamos su contraseña cifrada y no podemos enviársela por correo. Si desea restablecer su contraseña, complete el formulario a continuación y le enviaremos un correo electrónico a la dirección que proporcionó cuando se registró para iniciar el proceso de restablecimiento de su contraseña.

note: Default: "Your password reset request has been mailed. It should arrive in your mailbox shortly. When you receive the message, visit the address it contains to reset your password."
en: description_sent_password
es: Se han enviado las instrucciones para restablecer su contraseña. Deben llegar a su bandeja de entrada pronto. Una vez que reciba el mensaje, visite la dirección indicada para restablecer la contraseña.

note: Default: "Draft"
en: draft
es: Borrador

note: Default: "Input must be valid email (something@domain.com)"
en: email
es: El valor introducido debe ser un correo electrónico válido (algo@dominio.com)

note: Default: "All dates"
en: event_alldates
es: Todas las fechas

note: Default: "Attendees"
en: event_attendees
es: Asistentes

note: Default: "Contact Name"
en: event_contactname
es: Nombre del contacto

note: Default: "Contact Phone"
en: event_contactphone
es: Teléfono del contacto

note: Default: "Website"
en: event_website
es: Sitio web

note: Default: "What"
en: event_what
es: Qué

note: Default: "When"
en: event_when
es: Cuándo

note: Default: "Where"
en: event_where
es: Dónde

note: Default: "This website does not accept files larger than {limit}"
en: fileTooLarge
es: Este sitio web no acepta archivos de más de {limit}

note: Default: "flush intIds and rebuild relations"
en: flush intIds and rebuild relations
es: vaciar intIds y reconstruir relaciones

note: Default: "<ul><li>Regenerate intIds (tokens of relations in relation catalog)</li><li>Rebuild relations</li></ul><p>Check the log for details!</p><p><b>Warning</b>: If you have add-ons relying on intIds, you should not flush them.</p>"
en: flushAndRebuildRelationsHints
es: <ul><li>Regenerar intIds (tokens de relaciones en el catálogo de relaciones)</li><li>Reconstruir relaciones</li></ul><p>¡Consulte el registro para obtener más detalles!</p><p><b>Advertencia</b>: Si tiene complementos que dependen de intIds, no debería eliminarlos.</p>

note: Default: "Head title"
en: head_title
es: Encabezado

note: Default: "Password reset confirmation sent"
en: heading_sent_password
es: Solicitud de confirmación de restablecimiento de contraseña enviada

note: Default: "Hero"
en: hero
es: Héroe

note: Default: "HTML"
en: html
es: HTML

note: Default: "Image"
en: image
es: Imagen

note: Default: "Clear image"
en: image_block_clear
es: Limpiar imagen

note: Default: "Image preview"
en: image_block_preview
es: Vista previa de la imagen

note: Default: "Input must be integer"
en: integer
es: El valor introducido debe ser un número entero

note: Default: "Intranet"
en: intranet
es: Intranet

note: Default: "item"
en: item
es: elemento

note: Default: "items"
en: items
es: elementos

note: Default: "My email is"
en: label_my_email_is
es: Mi dirección de correo es

note: Default: "My user name is"
en: label_my_username_is
es: Mi nombre de usuario es

note: Default: "Lead Image Field"
en: leadimage
es: Imagen Principal

note: Default: "Listing"
en: listing
es: Listado

note: Default: "Loading"
en: loading
es: Cargando

note: Default: "log in"
en: log in
es: entrar

note: Default: "Maps"
en: maps
es: Mapas

note: Default: "Maximum Length"
en: maxLength
es: Tamaño máximo

note: Default: "End of the range (including the value itself)"
en: maximum
es: Fin del rango (incluido el valor en sí)

note: Default: "Media"
en: media
es: Multimedia

note: Default: "Minimum Length"
en: minLength
es: Tamaño mínimo

note: Default: "Start of the range"
en: minimum
es: Comienzo de el rango

note: Default: "Most used"
en: mostUsed
es: Más usado

note: Default: "Found {sources} sources and {targets} targets. Narrow down to {max}!"
en: narrowDownRelations
es: Se encontraron {sources} orígenes y {targets} destinos. ¡Reduzca a {max}!

note: Default: "No workflow state"
en: no workflow state
es: No hay estado del flujo de trabajo

note: Default: "Input must be number"
en: number
es: El valor introducido debe ser un número

note: Default: "of the month"
en: of the month
es: del mes

note: Default: "or try a different page."
en: or try a different page.
es: o intente con una página diferente.

note: Default: "others"
en: others
es: Otros

note: Default: "Pending"
en: pending
es: Pendiente

note: Default: "Private"
en: private
es: Privado

note: Default: "Published"
en: published
es: Publicado

note: Default: "Select…"
en: querystring-widget-select
es: Seleccione...

note: Default: "rebuild relations"
en: rebuild relations
es: reconstruir relaciones

note: Default: "reference"
en: reference
es: referencia

note: Default: "references"
en: references
es: referencias

note: Default: "results"
en: results found
es: Se han encontrado resultados

note: Default: "return to the site root"
en: return to the site root
es: regrese al directorio raíz del sitio

note: Default: "and"
en: rrule_and
es: y

note: Default: "(~approximate)"
en: rrule_approximate
es: (~aproximadamente)

note: Default: "at"
en: rrule_at
es: a las

note: Default: "[month] [day], [year]"
en: rrule_dateFormat
es: [day]/[month]/[year]

note: Default: "day"
en: rrule_day
es: día

note: Default: "days"
en: rrule_days
es: días

note: Default: "every"
en: rrule_every
es: todos los

note: Default: "for"
en: rrule_for
es: para

note: Default: "hour"
en: rrule_hour
es: hora

note: Default: "hours"
en: rrule_hours
es: horas

note: Default: "in"
en: rrule_in
es: en

note: Default: "last"
en: rrule_last
es: último

note: Default: "minutes"
en: rrule_minutes
es: minutos

note: Default: "month"
en: rrule_month
es: mes

note: Default: "months"
en: rrule_months
es: meses

note: Default: "nd"
en: rrule_nd
es: º

note: Default: "on"
en: rrule_on
es: el

note: Default: "on the"
en: rrule_on the
es: en el

note: Default: "or"
en: rrule_or
es: o

note: Default: "rd"
en: rrule_rd
es: º

note: Default: "st"
en: rrule_st
es: º

note: Default: "th"
en: rrule_th
es: º

note: Default: "the"
en: rrule_the
es: el

note: Default: "time"
en: rrule_time
es: vez

note: Default: "times"
en: rrule_times
es: veces

note: Default: "until"
en: rrule_until
es: hasta el

note: Default: "week"
en: rrule_week
es: semana

note: Default: "weekday"
en: rrule_weekday
es: día de la semana

note: Default: "weekdays"
en: rrule_weekdays
es: días de la semana

note: Default: "weeks"
en: rrule_weeks
es: semanas

note: Default: "year"
en: rrule_year
es: año

note: Default: "years"
en: rrule_years
es: años

note: Default: "Select"
en: selectFacet
es: Menú de selección

note: Default: "Select view"
en: selectView
es: Seleccione Vista

note: Default: "Skip to footer"
en: skiplink-footer
es: Saltar al pie de página

note: Default: "Skip to main content"
en: skiplink-main-content
es: Saltar a contenido

note: Default: "Skip to navigation"
en: skiplink-navigation
es: Saltar a navegación

note: Default: "sort"
en: sort
es: Ordenar

note: Default: "sources path"
en: sources path
es: ruta de origen

note: Default: "Table"
en: table
es: Tabla

note: Default: "target path"
en: target path
es: ruta de destino

note: Default: "Title"
en: title
es: Título

note: Default: "Table of Contents"
en: toc
es: Tabla de contenidos

note: Default: "Toggle"
en: toggleFacet
es: Activar/Desactivar

note: Default: "Update from version {origin} to {destination}"
en: upgradeVersions
es: Actualizar de la versión {origin} a {destination}

note: Default: "Input must be valid url (www.something.com or http(s)://www.something.com)"
en: url
es: El valor introducido debe ser una URL válida (www.algo.com o http(s)://www.algo.com)

note: Default: "user avatar"
en: user avatar
es: avatar de usuario

note: Default: "Video"
en: video
es: Vídeo

note: Default: "Views"
en: views
es: Vistas

note: Default: "Visit external website"
en: visit_external_website
es: Visitar web externa

note: Default: "You are not authorized to perform this operation."
en: workingCopyErrorUnauthorized
es: No tiene permisos para realizar esta operación.

note: Default: "An error occurred while performing this operation."
en: workingCopyGenericError
es: Ha ocurrido un error al realizar esta operación.

note: Default: "Yes"
en: yes
es: sí

note: Default: "{count, plural, one {Upload {count} file} other {Upload {count} files}}"
en: {count, plural, one {Upload {count} file} other {Upload {count} files}}
es: {count, plural, one {Cargar {count} archivo} other {Cargar {count} archivos}}

note: Default: "{count} selected"
en: {count} selected
es: {count} seleccionado

note: Default: "{id} Content Type"
en: {id} Content Type
es: {id} Tipo de Contenido

note: Default: "{id} Schema"
en: {id} Schema
es: {id} Esquema

note: Default: "{title} copied."
en: {title} copied.
es: {title} copiado.

note: Default: "{title} cut."
en: {title} cut.
es: {title} cortado.

note: Default: "{title} has been deleted."
en: {title} has been deleted.
es: {title} ha sido eliminado.
