Plone - en to ja translation catalogue (577 entries)

note: Default: "<p>Add some HTML here</p>"
en: <p>Add some HTML here</p>
ja: <p>ここにHTMLを記述</p>

note: Default: "Account Registration Completed"
en: Account Registration Completed
ja: アカウント登録が完了しました

note: Default: "Account activation completed"
en: Account activation completed
ja: アカウントが有効になりました

note: Default: "Action"
en: Action
ja: アクション

note: Default: "Action changed"
en: Action changed
ja: アクションが変更されました

note: Default: "Action:"
en: Action:
ja: アクション:

note: Default: "Actions"
en: Actions
ja: アクション

note: Default: "Activate and deactivate add-ons in the lists below."
en: Activate and deactivate
ja: 以下のリストにあるアドオンを有効にしたり無効にしたりできます。

note: Default: "Active"
en: Active
ja: アクティブ

note: Default: "Active content rules in this Page"
en: Active content rules in this Page
ja: このページのアクティブなコンテンツルール

note: Default: "Add"
en: Add
ja: 追加

note: Default: "To make new add-ons show up here, add them to your configuration, build, and restart the server process. For detailed instructions see"
en: Add Addons
ja: 以下のリストに新しいアドオンが表示されるようにするには、それをビルドアウト設定(buildout.cfg)に追加し、ビルドアウトコマンド(bin/buildout)を実行した後に、サーバプロセスを再起動します。

note: Default: "Add Alternative URL"
en: Add Alternative URL
ja: 代替URLを追加

note: Default: "Add Content…"
en: Add Content
ja: 新規追加

note: Default: "Add Content Rule"
en: Add Content Rule
ja: コンテンツルールを追加

note: Default: "Add Rule"
en: Add Rule
ja: ルールを追加

note: Default: "Add Translation…"
en: Add Translation…
ja: 翻訳を追加…

note: Default: "Add User"
en: Add User
ja: ユーザを追加

note: Default: "Add a description…"
en: Add a description…
ja: 説明を追加…

note: Default: "Add a new alternative url"
en: Add a new alternative url
ja: 新しい代替URLを追加

note: Default: "Action added"
en: Add action
ja: アクションを追加

note: Default: "Add block"
en: Add block
ja: ブロックを追加

note: Default: "Add block in position {index}"
en: Add block in position {index}
ja: 位置 {index} にブロックを追加

note: Default: "Add block…"
en: Add block…
ja: ブロックを追加…

note: Default: "Condition added"
en: Add condition
ja: 条件を追加

note: Default: "Add content rule"
en: Add content rule
ja: コンテンツルールを追加

note: Default: "Add criteria"
en: Add criteria
ja: 基準を追加

note: Default: "Add date"
en: Add date
ja: 日付を追加

note: Default: "Add element to container"
en: Add element to container
ja: コンテナに要素を追加

note: Default: "Add field"
en: Add field
ja: フィールドを追加

note: Default: "Add fieldset"
en: Add fieldset
ja: フィールドセットを追加

note: Default: "Add group"
en: Add group
ja: グループを追加

note: Default: "Add new content type"
en: Add new content type
ja: コンテンツタイプを追加

note: Default: "Add new group"
en: Add new group
ja: 新しいグループを追加

note: Default: "Add new user"
en: Add new user
ja: 新しいユーザを追加

note: Default: "Add to Groups"
en: Add to Groups
ja: グループに追加

note: Default: "Add users to group"
en: Add users to group
ja: ユーザをグループに追加

note: Default: "Add term"
en: Add vocabulary term
ja: 用語を追加

note: Default: "Add {type}"
en: Add {type}
ja: {type} を追加

note: Default: "Add-Ons"
en: Add-Ons
ja: アドオン

note: Default: "Add-on Configuration"
en: Add-on Configuration
ja: アドオン設定

note: Default: "Add-ons"
en: Add-ons
ja: アドオン

note: Default: "Add-ons Settings"
en: Add-ons Settings
ja: アドオン設定

note: Default: "Added"
en: Added
ja: 追加されました

note: Default: "Additional date"
en: Additional date
ja: 追加日

note: Default: "Addon could not be installed"
en: Addon could not be installed
ja: アドオンをインストールできませんでした

note: Default: "Addon could not be uninstalled"
en: Addon could not be uninstalled
ja: アドオンをアンインストールできませんでした

note: Default: "Addon could not be upgraded"
en: Addon could not be upgraded
ja: アドオンをアップグレードできませんでした

note: Default: "Addon installed succesfuly"
en: Addon installed succesfuly
ja: アドオンが正常にインストールされました

note: Default: "Addon uninstalled succesfuly"
en: Addon uninstalled succesfuly
ja: アドオンが正常にアンインストールされました

note: Default: "Addon upgraded succesfuly"
en: Addon upgraded succesfuly
ja: アドオンが正常にアップグレードされました

note: Default: "Album view"
en: Album view
ja: アルバムビュー

note: Default: "Alias"
en: Alias
ja: エイリアス

note: Default: "Alias has been added"
en: Alias has been added
ja: エイリアスが追加されました

note: Default: "Aliases have been removed."
en: Aliases have been removed.
ja: エイリアスが削除されました

note: Default: "Aliases have been uploaded."
en: Aliases have been uploaded.
ja: エイリアスがアップロードされました

note: Default: "Alignment"
en: Alignment
ja: 配置

note: Default: "All"
en: All
ja: すべて

note: Default: "All content"
en: All content
ja: すべてのコンテンツ

note: Default: "Existing alternative URLs for this site"
en: All existing alternative urls for this site
ja: このサイトのすべての既存の代替URL

note: Default: "Alphabetically"
en: Alphabetically
ja: アルファベット順

note: Default: "Alt text"
en: Alt text
ja: 代替テキスト

note: Default: "Leave empty if the image is purely decorative."
en: Alt text hint
ja: 画像が装飾的な場合は空白のままにしてください。

note: Default: "Describe the purpose of the image."
en: Alt text hint link text
ja: 画像の目的を説明してください。

note: Default: "Alternative URL path (Required)"
en: Alternative url path (Required)
ja: 代替URLパス（必須）

note: Default: "Alternative url path must start with a slash."
en: Alternative url path must start with a slash.
ja: 代替URLパスは /（スラッシュ）で始まる必要があります。

note: Default: "Alternative URL path → target URL path (date and time of creation, manually created yes/no)"
en: Alternative url path → target url path (date and time of creation, manually created yes/no)
ja: 代替URLパス → ターゲットURLパス（作成日時、手動作成か yes/no）

note: Default: "Applied to subfolders"
en: Applied to subfolders
ja: 下位フォルダに適用

note: Default: "Applies to subfolders?"
en: Applies to subfolders?
ja: 下位フォルダに適用しますか？

note: Default: "Apply to subfolders"
en: Apply to subfolders
ja: 下位フォルダに適用

note: Default: "Are you sure you want to delete this field?"
en: Are you sure you want to delete this field?
ja: このフィールドを削除しますか？

note: Default: "Are you sure you want to delete this fieldset including all fields?"
en: Are you sure you want to delete this fieldset including all fields?
ja: Are you sure you want to delete this fieldset including all fields? (未翻訳)

note: Default: "Ascending"
en: Ascending
ja: 昇順

note: Default: "Available"
en: Available
ja: 利用可能

note: Default: "Back"
en: Back
ja: 戻る

note: Default: "Base"
en: Base
ja: 比較元

note: Default: "Block"
en: Block
ja: ブロック

note: Default: "Both email address and password are case sensitive, check that caps lock is not enabled."
en: Both email address and password are case sensitive, check that caps lock is not enabled.
ja: メールアドレスとパスワードは大文字小文字が区別されます。Caps Lockキーの状態に注意してください。

note: Default: "Breadcrumbs"
en: Breadcrumbs
ja: パンくず

note: Default: "Browse"
en: Browse
ja: 参照

note: Default: "Browse the site, drop an image, or use a URL"
en: Browse the site, drop an image, or type a URL
ja: 参照

note: Default: "By default, permissions from the container of this item are inherited. If you disable this, only the explicitly defined sharing permissions will be valid. In the overview, the symbol {inherited} indicates an inherited value. Similarly, the symbol {global} indicates a global role, which is 
en: By default, permissions from the container of this item are inherited. If you disable this, only the explicitly defined sharing permissions will be valid. In the overview, the symbol {inherited} indicates an inherited value. Similarly, the symbol {global} indicates a global role, which is managed by the site administrator.
ja: デフォルトでは、このアイテムのコンテナからのパーミッションが継承されます。これを無効にすると、明示的に定義されたパーミッションだけが有効になります。概要画面で {inherited} シンボルが継承された値を示します。同様に、{global} シンボルはグローバルロールを示します。これはサイト管理者によって管理されるものです。

note: Default: "Cache Name"
en: Cache Name
ja: キャッシュの名前

note: Default: "Can not edit Layout for <strong>{type}</strong> content-type as it doesn't have support for <strong>Volto Blocks</strong> enabled"
en: Can not edit Layout for <strong>{type}</strong> content-type as it doesn't have support for <strong>Volto Blocks</strong> enabled
ja: <strong>{type}</strong>コンテンツタイプのレイアウトを編集できません。<strong>Voltoブロック</strong>のサポートが有効でないためです。

note: Default: "Can not edit Layout for <strong>{type}</strong> content-type as the <strong>Blocks behavior</strong> is enabled and <strong>read-only</strong>"
en: Can not edit Layout for <strong>{type}</strong> content-type as the <strong>Blocks behavior</strong> is enabled and <strong>read-only</strong>
ja: ふるまいの<strong>ブロックが有効</strong>で、かつ<strong>読み取り専用</strong>であるため、<strong>{type}</strong>コンテンツタイプのレイアウトを編集できません。

note: Default: "Cancel"
en: Cancel
ja: キャンセル

note: Default: "Cell"
en: Cell
ja: セル

note: Default: "Center"
en: Center
ja: 中央

note: Default: "Change Note"
en: Change Note
ja: 変更メモ

note: Default: "Change Password"
en: Change Password
ja: パスワードを変更

note: Default: "Change State"
en: Change State
ja: 状態を変更

note: Default: "Change workflow state recursively"
en: Change workflow state recursively
ja: 下位階層のワークフローの状態も変更する

note: Default: "Changes saved"
en: Changes saved
ja: 変更が保存されました

note: Default: "Changes saved."
en: Changes saved.
ja: 変更が保存されました

note: Default: "Checkbox"
en: Checkbox
ja: チェックボックス

note: Default: "Choices"
en: Choices
ja: 選択

note: Default: "Choose Image"
en: Choose Image
ja: イメージを選択

note: Default: "Choose Target"
en: Choose Target
ja: ターゲットを選択

note: Default: "Choose a file"
en: Choose a file
ja: ファイルを選択

note: Default: "Clear"
en: Clear
ja: クリア

note: Default: "Click to download full sized image"
en: Click to download full sized image
ja: クリックしてフルサイズ画像をダウンロード

note: Default: "Close"
en: Close
ja: 閉じる

note: Default: "Close menu"
en: Close menu
ja: メニューを閉じる

note: Default: "Code"
en: Code
ja: コード

note: Default: "Collection"
en: Collection
ja: コレクション

note: Default: "Comment"
en: Comment
ja: コメント

note: Default: "Commenter"
en: Commenter
ja: 投稿者

note: Default: "Compare"
en: Compare
ja: 比較

note: Default: "Confirm password"
en: Confirm password
ja: パスワードを確認

note: Default: "Connection refused"
en: Connection refused
ja: 接続が拒否されました

note: Default: "Contact form"
en: Contact form
ja: お問い合わせフォーム

note: Default: "Contained items"
en: Contained items
ja: 含まれるアイテム

note: Default: "Content type created"
en: Content type created
ja: コンテンツタイプが作成されました

note: Default: "Content type deleted"
en: Content type deleted
ja: コンテンツタイプが削除されました

note: Default: "Contents"
en: Contents
ja: コンテンツ

note: Default: "Copy"
en: Copy
ja: コピー

note: Default: "Copy blocks"
en: Copy blocks
ja: ブロックをコピー

note: Default: "Copyright"
en: Copyright
ja: 著作権

note: Default: "Copyright statement or other rights information on this item."
en: Copyright statement or other rights information on this item.
ja: このアイテムの著作権宣言文または他の権利情報

note: Default: "Created on"
en: Created on
ja: 作成日

note: Default: "Creator"
en: Creator
ja: 作成者

note: Default: "Creators"
en: Creators
ja: 作成者

note: Default: "Criteria"
en: Criteria
ja: 基準

note: Default: "Current password"
en: Current password
ja: 現在のパスワード

note: Default: "Cut"
en: Cut
ja: カット

note: Default: "Cut blocks"
en: Cut blocks
ja: ブロックをカット

note: Default: "Daily"
en: Daily
ja: 毎日

note: Default: "Database Information"
en: Database Information
ja: データベース情報

note: Default: "Database Location"
en: Database Location
ja: データベースの場所

note: Default: "Database Size"
en: Database Size
ja: データベースサイズ

note: Default: "Database main"
en: Database main
ja: 主なデータベース情報

note: Default: "Date"
en: Date
ja: 日付

note: Default: "Date (newest first)"
en: Date (newest first)
ja: 日付 (新しい順)

note: Default: "Default"
en: Default
ja: 基本

note: Default: "Delete"
en: Delete
ja: 削除

note: Default: "Delete Group"
en: Delete Group
ja: グループを削除

note: Default: "Delete Type"
en: Delete Type
ja: コンテンツを削除

note: Default: "Delete User"
en: Delete User
ja: ユーザを削除

note: Default: "Delete blocks"
en: Delete blocks
ja: ブロックを削除

note: Default: "Delete col"
en: Delete col
ja: 列を削除

note: Default: "Delete row"
en: Delete row
ja: 行を削除

note: Default: "Depth"
en: Depth
ja: 深さ

note: Default: "Descending"
en: Descending
ja: 降順

note: Default: "Description"
en: Description
ja: 説明

note: Default: "Diff"
en: Diff
ja: 差分

note: Default: "Difference between revision {one} and {two} of {title}"
en: Difference between revision {one} and {two} of {title}
ja: {title} のリビジョン {one} と {two} の差分

note: Default: "Distributed under the {license}."
en: Distributed under the {license}.
ja: {license} の下で配布されています。

note: Default: "Add border to inner columns"
en: Divide each row into separate cells
ja: 列の区切り線を表示

note: Default: "Do you really want to delete the group {groupname}?"
en: Do you really want to delete the group {groupname}?
ja: グループ {groupname} を削除してよろしいですか?

note: Default: "Do you really want to delete type {typename}?"
en: Do you really want to delete the type {typename}?
ja: 本当にコンテンツタイプ {typename} を削除しますか?

note: Default: "Do you really want to delete the user {username}?"
en: Do you really want to delete the user {username}?
ja: ユーザ {username} を削除してよろしいですか?

note: Default: "Do you really want to delete this item?"
en: Do you really want to delete this item?
ja: このアイテムを削除してよろしいですか?

note: Default: "Document"
en: Document
ja: 文書

note: Default: "Drag and drop files from your computer onto this area or click the “Browse” button."
en: Drag and drop files from your computer onto this area or click the “Browse” button.
ja: ここにファイルをドラッグ、または「参照」ボタンをクリック

note: Default: "Drop file here to replace the existing file"
en: Drop file here to replace the existing file
ja: ファイルをここにドロップして、既存のファイルを置き換え

note: Default: "Drop file here to upload a new file"
en: Drop file here to upload a new file
ja: ファイルをここにドロップして、新しいファイルをアップロード

note: Default: "Drop files here ..."
en: Drop files here ...
ja: ファイルをここにドロップ

note: Default: "E-mail"
en: E-mail
ja: メール

note: Default: "E-mail addresses do not match."
en: E-mail addresses do not match.
ja: メールアドレスが見つかりません。

note: Default: "Edit"
en: Edit
ja: 編集

note: Default: "Edit comment"
en: Edit comment
ja: コメントを編集

note: Default: "Edit field"
en: Edit field
ja: フィールドを編集

note: Default: "Edit fieldset"
en: Edit fieldset
ja: フィールドセットを編集

note: Default: "Edit recurrence"
en: Edit recurrence
ja: 繰り返しを編集

note: Default: "Edit values"
en: Edit values
ja: 値を編集

note: Default: "Edit {title}"
en: Edit {title}
ja: {title} を編集

note: Default: "Email"
en: Email
ja: メール

note: Default: "Email sent"
en: Email sent
ja: メール送信

note: Default: "Embed code error, please follow the instructions and try again."
en: Embed code error, please follow the instructions and try again.
ja: Embedコードがエラーです。説明を読んで再度実行してください。

note: Default: "Enable editable Blocks"
en: Enable editable Blocks
ja: Block編集を有効化

note: Default: "End Date"
en: End Date
ja: 終了日付

note: Default: "Enter URL or select an item"
en: Enter URL or select an item
ja: URLを入力または項目を選択

note: Default: "Enter a username above to search or click 'Show All'"
en: Enter a username above to search or click 'Show All'
ja: 検索するユーザ名を上に入力するか、[すべて表示]をクリックしてください。

note: Default: "Enter an email address. This will be your login name. We respect your privacy, and will not give the address away to any third parties or expose it anywhere."
en: Enter an email address. This will be your login name. We respect your privacy, and will not give the address away to any third parties or expose it anywhere.
ja: メールアドレスを入力してください。このメールアドレスがログイン名になります。当サイトはプライバシーを尊重しています。メールアドレスを第三者に提供したり、公開することはありません。

note: Default: "Enter full name, e.g. John Smith."
en: Enter full name, e.g. John Smith.
ja: 氏名（フルネーム）を入力。例： Hanako Suzuki や 山田太郎

note: Default: "Enter map Embed Code"
en: Enter map Embed Code
ja: 地図のEmbedコードを入力

note: Default: "Enter your current password."
en: Enter your current password.
ja: 現在のパスワードを入力

note: Default: "Enter your new password. Minimum 8 characters."
en: Enter your new password. Minimum 8 characters.
ja: 新しいパスワードを入力。（8文字以上）

note: Default: "Error"
en: Error
ja: エラー

note: Default: "Exclude from navigation"
en: Exclude from navigation
ja: ナビゲーションに含まない

note: Default: "Exclude this occurence"
en: Exclude this occurence
ja: この繰り返しを削除

note: Default: "Excluded from navigation"
en: Excluded from navigation
ja: ナビゲーションから除く

note: Default: "Expand sidebar"
en: Expand sidebar
ja: サイドバーを開く

note: Default: "Expand toolbar"
en: Expand toolbar
ja: ツールバーを展開

note: Default: "Expiration Date"
en: Expiration Date
ja: 満了日付

note: Default: "Expiration date"
en: Expiration date
ja: 満了日付

note: Default: "Expired"
en: Expired
ja: 期間満了

note: Default: "External URL"
en: External URL
ja: 外部URL

note: Default: "File"
en: File
ja: ファイル

note: Default: "File size"
en: File size
ja: ファイルサイズ

note: Default: "Filename"
en: Filename
ja: ファイル名

note: Default: "Files uploaded: {uploadedFiles}"
en: Files uploaded: {uploadedFiles}
ja: アップロードされたファイル: {uploadedFiles}

note: Default: "Filter…"
en: Filter…
ja: フィルター…

note: Default: "First"
en: First
ja: 第1

note: Default: "Fixed width columns"
en: Fixed width table cells
ja: テーブルのセル幅を固定

note: Default: "Fold"
en: Fold
ja: 折りたたむ

note: Default: "Folder"
en: Folder
ja: フォルダ

note: Default: "Forbidden"
en: Forbidden
ja: アクセス不可

note: Default: "Fourth"
en: Fourth
ja: 第4

note: Default: "From"
en: From
ja: メールアドレス

note: Default: "Full"
en: Full
ja: フルサイズ

note: Default: "Full Name"
en: Full Name
ja: 氏名

note: Default: "Fullname"
en: Fullname
ja: 氏名

note: Default: "Global role"
en: Global role
ja: グローバルロール

note: Default: "Google Maps Embedded Block"
en: Google Maps Embedded Block
ja: Googleマップ埋め込みブロック

note: Default: "Group"
en: Group
ja: グループ

note: Default: "Group created"
en: Group created
ja: グループが作成されました

note: Default: "Groupname"
en: Groupname
ja: グループ名

note: Default: "Groups"
en: Groups
ja: グループ

note: Default: "Header cell"
en: Header cell
ja: 見出しセル

note: Default: "History"
en: History
ja: 履歴

note: Default: "History of {title}"
en: History of {title}
ja: {title} の履歴

note: Default: "Home"
en: Home
ja: ホーム

note: Default: "If selected, this item will not appear in the navigation tree"
en: If selected, this item will not appear in the navigation tree
ja: 選ばれると、このアイテムはナビゲーションツリー内に現れません。

note: Default: "If this date is in the future, the content will not show up in listings and searches until this date."
en: If this date is in the future, the content will not show up in listings and searches until this date.
ja: 日時が未来なら、このコンテンツはこの日時までリストアップや検索対象になりません。

note: Default: "If you are certain you have the correct web address but are encountering an error, please contact the {site_admin}."
en: If you are certain you have the correct web address but are encountering an error, please contact the {site_admin}.
ja: 確かに正しいURLを入力したのにエラーになってしまう場合は、 {site_admin} に連絡してください。

note: Default: "Image"
en: Image
ja: 画像

note: Default: "Include this occurrence"
en: Include this occurence
ja: この繰り返しを含める

note: Default: "Info"
en: Info
ja: 情報

note: Default: "Inherit permissions from higher levels"
en: Inherit permissions from higher levels
ja: 上位レベルからパーミッションを継承する

note: Default: "Inherited value"
en: Inherited value
ja: 継承された値

note: Default: "Insert col after"
en: Insert col after
ja: 右に列を追加

note: Default: "Insert col before"
en: Insert col before
ja: 左に列を追加

note: Default: "Insert row after"
en: Insert row after
ja: 下に行を追加

note: Default: "Insert row before"
en: Insert row before
ja: 上に行を追加

note: Default: "Install"
en: Install
ja: インストール

note: Default: "Installed"
en: Installed
ja: インストール済み

note: Default: "Installed version"
en: Installed version
ja: インストール済バージョン

note: Default: "days"
en: Interval Daily
ja: 日

note: Default: "Month(s)"
en: Interval Monthly
ja: 月

note: Default: "week(s)"
en: Interval Weekly
ja: 週

note: Default: "year(s)"
en: Interval Yearly
ja: 年

note: Default: "Item batch size"
en: Item batch size
ja: 1ページ表示件数

note: Default: "Item successfully moved."
en: Item successfully moved.
ja: アイテムは正常に移動されました。

note: Default: "Item(s) copied."
en: Item(s) copied.
ja: アイテムがコピーされました。

note: Default: "Item(s) cut."
en: Item(s) cut.
ja: アイテムがカットされました。

note: Default: "Item(s) has been updated."
en: Item(s) has been updated.
ja: アイテムが更新されました。

note: Default: "Item(s) pasted."
en: Item(s) pasted.
ja: アイテムがペーストされました。

note: Default: "Item(s) state has been updated."
en: Item(s) state has been updated.
ja: アイテムの状態が更新されました。

note: Default: "Items"
en: Items
ja: アイテム数

note: Default: "Items must be unique."
en: Items must be unique.
ja: アイテムはユニークである必要があります。

note: Default: "Language"
en: Language
ja: 言語

note: Default: "Last"
en: Last
ja: 最終

note: Default: "Last comment date"
en: Last comment date
ja: 最終コメント日付

note: Default: "Last modified"
en: Last modified
ja: 最終変更

note: Default: "Latest version"
en: Latest version
ja: 最新バージョン

note: Default: "Layout"
en: Layout
ja: レイアウト

note: Default: "Lead Image"
en: Lead Image
ja: リード画像

note: Default: "Left"
en: Left
ja: 左

note: Default: "Link"
en: Link
ja: リンク

note: Default: "Link more"
en: Link more
ja: 「もっと見る」の設定

note: Default: "Link Title"
en: Link title
ja: リンクタイトル

note: Default: "Link to"
en: Link to
ja: リンク先

note: Default: "Listing"
en: Listing
ja: リスティング

note: Default: "Loading."
en: Loading
ja: 読み込み中

note: Default: "Login"
en: Log In
ja: ログイン

note: Default: "Log in"
en: Log in
ja: ログイン

note: Default: "Login"
en: Login
ja: ログイン

note: Default: "Login Failed"
en: Login Failed
ja: ログインに失敗しました

note: Default: "Login Name"
en: Login Name
ja: ログイン名

note: Default: "Reduce cell padding"
en: Make the table compact
ja: コンパクトな表示

note: Default: "Manage Translations"
en: Manage Translations
ja: 翻訳の管理

note: Default: "Manage translations for {title}"
en: Manage translations for {title}
ja: {title}の翻訳を管理する

note: Default: "Maps URL"
en: Maps URL
ja: 地図URL

note: Default: "Maximum length is {len}."
en: Maximum length is {len}.
ja: 最大の長さは {len} です。

note: Default: "Maximum value is {len}."
en: Maximum value is {len}.
ja: 最大の値は {len} です。

note: Default: "Message"
en: Message
ja: メッセージ

note: Default: "Minimum length is {len}."
en: Minimum length is {len}.
ja: 最小の長さは {len} です。

note: Default: "Minimum value is {len}."
en: Minimum value is {len}.
ja: 最小の値は {len} です。

note: Default: "Moderate Comments"
en: Moderate Comments
ja: コメントのモデレート

note: Default: "Moderate comments"
en: Moderate comments
ja: コメントのモデレート

note: Default: "Monday and Friday"
en: Monday and Friday
ja: 月曜日と金曜日

note: Default: "Day"
en: Month day
ja: 日付

note: Default: "Monthly"
en: Monthly
ja: 毎月

note: Default: "More"
en: More
ja: もっと見る

note: Default: "Move to bottom of folder"
en: Move to bottom of folder
ja: フォルダの一番下に移動

note: Default: "Move to top of folder"
en: Move to top of folder
ja: フォルダの一番上に移動

note: Default: "My user name is"
en: My username is
ja: 私のユーザー名は

note: Default: "Name"
en: Name
ja: 名前

note: Default: "Navigate back"
en: Navigate back
ja: 元に戻る

note: Default: "Navigation"
en: Navigation
ja: ナビゲーション

note: Default: "New password"
en: New password
ja: 新しいパスワード

note: Default: "News Item"
en: News Item
ja: ニュース

note: Default: "No image set in Lead Image content field"
en: No image set in Lead Image content field
ja: コンテンツフィールドのリード画像がありません

note: Default: "No image set in image content field"
en: No image set in image content field
ja: コンテンツフィールドの画像がありません

note: Default: "No items found in this container."
en: No items found in this container.
ja: アイテムが見つかりませんでした

note: Default: "No items selected"
en: No items selected
ja: 未選択

note: Default: "No map selected"
en: No map selected
ja: マップが選択されていません

note: Default: "No occurences set"
en: No occurences set
ja: 未設定

note: Default: "No options"
en: No options
ja: 選択肢無し

note: Default: "No results found"
en: No results found
ja: 該当する結果が見つかりません。

note: Default: "No results found."
en: No results found.
ja: 結果が見つかりません

note: Default: "No selection"
en: No selection
ja: 選択肢無し

note: Default: "This addon does not provide an uninstall profile."
en: No uninstall profile
ja: アンインストール用のプロファイルがありません

note: Default: "No value"
en: No value
ja: 値がありません

note: Default: "No workflow"
en: No workflow
ja: ワークフローなし

note: Default: "None"
en: Not available
ja: None

note: Default: "Number of active objects"
en: Number of active objects
ja: アクティブなオブジェクトの数

note: Default: "Object Size"
en: Object Size
ja: オブジェクトサイズ

note: Default: "occurrence(s)"
en: Occurences
ja: 回

note: Default: "Ok"
en: Ok
ja: OK

note: Default: "Open in a new tab"
en: Open in a new tab
ja: 新しいタブで開く

note: Default: "Open menu"
en: Open menu
ja: メニューを開く

note: Default: "Open object browser"
en: Open object browser
ja: オブジェクトブラウザを開く

note: Default: "Origin"
en: Origin
ja: 参照元

note: Default: "Page"
en: Page
ja: ページ

note: Default: "Parent fieldset"
en: Parent fieldset
ja: 親フィールドセット

note: Default: "Password"
en: Password
ja: パスワード

note: Default: "Password reset"
en: Password reset
ja: パスワードリセット

note: Default: "Passwords do not match."
en: Passwords do not match.
ja: パスワードが一致しません

note: Default: "Paste"
en: Paste
ja: ペースト

note: Default: "Paste blocks"
en: Paste blocks
ja: ブロックを貼り付け

note: Default: "Personal Information"
en: Personal Information
ja: 個人情報

note: Default: "Personal Preferences"
en: Personal Preferences
ja: 個人別設定

note: Default: "Personal tools"
en: Personal tools
ja: 個人設定

note: Default: "Persons responsible for creating the content of this item. Please enter a list of user names, one per line. The principal creator should come first."
en: Persons responsible for creating the content of this item. Please enter a list of user names, one per line. The principal creator should come first.
ja: このアイテムのコンテンツ作成責任者。リーダーを先頭にして、ユーザー名を1行に1名ずつ入力してください。

note: Default: "Please enter a valid URL by deleting the block and adding a new video block."
en: Please enter a valid URL by deleting the block and adding a new video block.
ja: ブロックを削除して新しいビデオブロックを追加して、正しいURLを入力してください。

note: Default: "Please enter the Embed Code provided by Google Maps -> Share -> Embed map. It should contain the <iframe> code on it."
en: Please enter the Embed Code provided by Google Maps -> Share -> Embed map. It should contain the <iframe> code on it.
ja: 「Google Maps -> 共有 -> 地図を埋め込む」で提供されるEmbedコードを入力してください。<iframe>コードが含まれています

note: Default: "Please fill out the form below to set your password."
en: Please fill out the form below to set your password.
ja: パスワードをフォームに入力してください

note: Default: "Possible values (Enter allowed choices one per line)."
en: Possible values
ja: 選択肢

note: Default: "Preferences"
en: Preferences
ja: 個別設定

note: Default: "Prettify your code"
en: Prettify your code
ja: コードの整形

note: Default: "Preview"
en: Preview
ja: プレビュー

note: Default: "Preview Image URL"
en: Preview Image URL
ja: プレビュー画像のURL

note: Default: "Profile"
en: Profile
ja: プロフィール

note: Default: "Properties"
en: Properties
ja: プロパティ

note: Default: "Publication date"
en: Publication date
ja: 公開日付

note: Default: "Publishing Date"
en: Publishing Date
ja: 公開日付

note: Default: "Re-enter the password. Make sure the passwords are identical."
en: Re-enter the password. Make sure the passwords are identical.
ja: パスワードを再入力してください。同じパスワードであることを確認してください。

note: Default: "Read More…"
en: Read More…
ja: もっと読む

note: Default: "Rearrange items by…"
en: Rearrange items by…
ja: 何で並べ替えますか

note: Default: "Ends"
en: Recurrence ends
ja: 終了条件

note: Default: "after"
en: Recurrence ends after
ja: 繰り返し

note: Default: "on"
en: Recurrence ends on
ja: 最終日

note: Default: "Minimalistic table design"
en: Reduce complexity
ja: 見出し行の背景色を変更しない

note: Default: "Register"
en: Register
ja: 登録

note: Default: "Registration form"
en: Registration form
ja: 登録フォーム

note: Default: "Relevance"
en: Relevance
ja: 関連性

note: Default: "Remove"
en: Remove recurrence
ja: 繰り返しを削除

note: Default: "Rename"
en: Rename
ja: 名前の変更

note: Default: "Renaming items..."
en: Rename Items Loading Message
ja: 処理中...

note: Default: "Rename items"
en: Rename items
ja: 名前の変更

note: Default: "Repeat"
en: Repeat
ja: 繰り返しの単位

note: Default: "Repeat every"
en: Repeat every
ja: 繰り返す間隔

note: Default: "Repeat on"
en: Repeat on
ja: 日または曜日

note: Default: "Replace existing file"
en: Replace existing file
ja: ファイルの置き換え

note: Default: "Required"
en: Required
ja: 必須

note: Default: "Required input is missing."
en: Required input is missing.
ja: 必須

note: Default: "Results limit"
en: Results limit
ja: 最大件数

note: Default: "Results preview"
en: Results preview
ja: 結果のプレビュー

note: Default: "Reversed order"
en: Reversed order
ja: 逆順

note: Default: "Revert to this revision"
en: Revert to this revision
ja: このリビジョンに戻す

note: Default: "Review state"
en: Review state
ja: 審査状態

note: Default: "Right"
en: Right
ja: 右

note: Default: "Rights"
en: Rights
ja: 権利

note: Default: "Roles"
en: Roles
ja: ロール

note: Default: "Save"
en: Save
ja: 保存

note: Default: "Save"
en: Save recurrence
ja: 繰り返しを保存

note: Default: "Schema"
en: Schema
ja: スキーマ

note: Default: "Schema updates"
en: Schema updates
ja: スキーマの更新

note: Default: "Search"
en: Search
ja: 検索

note: Default: "Search Site"
en: Search Site
ja: 検索

note: Default: "Search content"
en: Search content
ja: 検索

note: Default: "Search for user or group"
en: Search for user or group
ja: 検索

note: Default: "Search group…"
en: Search group…
ja: グループを検索…

note: Default: "Search results"
en: Search results
ja: 検索

note: Default: "Search results for {term}"
en: Search results for {term}
ja: 検索

note: Default: "Search users…"
en: Search users…
ja: ユーザーを検索…

note: Default: "Second"
en: Second
ja: 第2

note: Default: "Select"
en: Select
ja: 選択

note: Default: "Select a date to add to recurrence"
en: Select a date to add to recurrence
ja: 繰り返しに追加する日を選択

note: Default: "Select columns to show"
en: Select columns to show
ja: 表示する列を選択

note: Default: "Select the transition to be used for modifying the items state."
en: Select the transition to be used for modifying the items state.
ja: アイテムの状態を変更するために遷移を選んでください

note: Default: "Selected dates"
en: Selected dates
ja: 選択した日付

note: Default: "Selected items"
en: Selected items
ja: 選択中のアイテム

note: Default: "of"
en: Selected items - x of y
ja: 選択したアイテム-x/y

note: Default: "Selection"
en: Selection
ja: Selection (未翻訳)

note: Default: "Select…"
en: Select…
ja: 選択…

note: Default: "Send"
en: Send
ja: 送る

note: Default: "Set my password"
en: Set my password
ja: パスワードを設定

note: Default: "Set your password"
en: Set your password
ja: パスワードを設定

note: Default: "Settings"
en: Settings
ja: 設定

note: Default: "Sharing"
en: Sharing
ja: 共有

note: Default: "Sharing for {title}"
en: Sharing for {title}
ja: 「{title}」の共有

note: Default: "Short Name"
en: Short Name
ja: ショートネーム

note: Default: "Short name"
en: Short name
ja: ショートネーム

note: Default: "Show"
en: Show
ja: 表示件数

note: Default: "Show All"
en: Show All
ja: すべて表示

note: Default: "Shrink sidebar"
en: Shrink sidebar
ja: サイドバーを閉じる

note: Default: "Shrink toolbar"
en: Shrink toolbar
ja: ツールバーを閉じる

note: Default: "Sign in to start session"
en: Sign in to start session
ja: ログインしてセッションを開始

note: Default: "Site Administration"
en: Site Administration
ja: サイト管理

note: Default: "Site Setup"
en: Site Setup
ja: サイト設定

note: Default: "Sitemap"
en: Sitemap
ja: サイトマップ

note: Default: "Size: {size}"
en: Size: {size}
ja: サイズ: {size}

note: Default: "Sorry, something went wrong with your request"
en: Sorry, something went wrong with your request
ja: 申し訳ありません。問題が発生したために処理できませんでした。

note: Default: "Sort by:"
en: Sort By:
ja: 並び順:

note: Default: "Sort on"
en: Sort on
ja: ソート順

note: Default: "Source"
en: Source
ja: ソース

note: Default: "Specify a youtube video or playlist url"
en: Specify a youtube video or playlist url
ja: YouTubeビデオまたはプレイリストURLを指定してください。

note: Default: "Split"
en: Split
ja: 分割

note: Default: "Start Date"
en: Start Date
ja: 開始日付

note: Default: "Start of the recurrence"
en: Start of the recurrence
ja: 繰り返しの開始日

note: Default: "Start password reset"
en: Start password reset
ja: パスワード再設定を開始

note: Default: "State"
en: State
ja: 状態

note: Default: "String"
en: String
ja: String (未翻訳)

note: Default: "Alternate row background color"
en: Stripe alternate rows with color
ja: 一行おきに背景色を付加

note: Default: "Subject"
en: Subject
ja: 件名

note: Default: "Success"
en: Success
ja: 成功

note: Default: "Table"
en: Table
ja: テーブル

note: Default: "Table of Contents"
en: Table of Contents
ja: 目次

note: Default: "Tags"
en: Tags
ja: タグ

note: Default: "Tags to add"
en: Tags to add
ja: 追加するタグ

note: Default: "Tags to remove"
en: Tags to remove
ja: 削除をするタグ

note: Default: "Target memory size per cache in bytes"
en: Target memory size per cache in bytes
ja: キャッシュごとの最大容量(byte単位)

note: Default: "Target number of objects in memory per cache"
en: Target number of objects in memory per cache
ja: キャッシュごとのメモリー上の最大オブジェクト数

note: Default: "Text"
en: Text
ja: テキスト

note: Default: "Thank you."
en: Thank you.
ja: ありがとうございます。

note: Default: "The backend is not responding, please check if you have started Plone, check your project's configuration object apiPath (or if you are using the internal proxy, devProxyToApiPath) or the RAZZLE_API_PATH Volto's environment variable."
en: The backend is not responding, please check if you have started Plone, check your project's configuration object apiPath (or if you are using the internal proxy, devProxyToApiPath) or the RAZZLE_API_PATH Volto's environment variable.
ja: The backend is not responding, please check if you have started Plone, check your project's configuration object apiPath (or if you are using the internal proxy, devProxyToApiPath) or the RAZZLE_API_PATH Volto's environment variable. (未翻訳)

note: Default: "The backend is responding, but the CORS headers are not configured properly and the browser has denied the access to the backend resources."
en: The backend is responding, but the CORS headers are not configured properly and the browser has denied the access to the backend resources.
ja: The backend is responding, but the CORS headers are not configured properly and the browser has denied the access to the backend resources. (未翻訳)

note: Default: "The backend server of your website is not answering, we apologize for the inconvenience. Please try to re-load the page and try again. If the problem persists please contact the site administrators."
en: The backend server of your website is not answering, we apologize for the inconvenience. Please try to re-load the page and try again. If the problem persists please contact the site administrators.
ja: Webサイトのバックエンドサーバが応答しません。ご不便をおかけして申し訳ありません。ページの再読み込みを実行してください。問題が解決しない場合は、サイト管理者にお問い合わせください。

note: Default: "The registration process has been successful. Please check your e-mail inbox for information on how activate your account."
en: The registration process has been successful. Please check your e-mail inbox for information on how activate your account.
ja: The registration process has been successful. Please check your e-mail inbox for information on how activate your account. (未翻訳)

note: Default: "There is a configuration problem on the backend"
en: There is a configuration problem on the backend
ja: バックエンドサーバの設定に問題があります。

note: Default: "There were some errors"
en: There were some errors
ja: エラーが発生しました

note: Default: "There were some errors."
en: There were some errors.
ja: いくつかのエラーが発生しました

note: Default: "Third"
en: Third
ja: 第3

note: Default: "This name will be displayed in the URL."
en: This name will be displayed in the URL.
ja: この名前はURLの一部として使用されます

note: Default: "This page does not seem to exist…"
en: This page does not seem to exist…
ja: このページは存在しないようです…

note: Default: "Time"
en: Time
ja: 時刻

note: Default: "Title"
en: Title
ja: タイトル

note: Default: "Total active and non-active objects"
en: Total active and non-active objects
ja: オブジェクトの総数

note: Default: "Total comments"
en: Total comments
ja: コメント計

note: Default: "Total files to upload: {totalFiles}"
en: Total files to upload: {totalFiles}
ja: アップロードするファイル合計: {totalFiles}

note: Default: "Total number of objects in each cache"
en: Total number of objects in each cache
ja: 各キャッシュのオブジェクト総数

note: Default: "Total number of objects in memory from all caches"
en: Total number of objects in memory from all caches
ja: キャッシュメモリ内のオブジェクト数

note: Default: "Total number of objects in the database"
en: Total number of objects in the database
ja: データベースの中にあるオブジェクト数

note: Default: "Translate to {lang}"
en: Translate to {lang}
ja: {lang} に翻訳する

note: Default: "Translation linked"
en: Translation linked
ja: 関連付けられた翻訳

note: Default: "Translation linking removed"
en: Translation linking removed
ja: 翻訳の関連付けが削除されました

note: Default: "Type"
en: Type
ja: タイプ

note: Default: "Type a Video (YouTube, Vimeo or mp4) URL"
en: Type a Video (YouTube, Vimeo or mp4) URL
ja: ビデオURLを入力 (YouTube, Vimeo or mp4)

note: Default: "Type the title…"
en: Type the title…
ja: タイトルを入力…

note: Default: "Unauthorized"
en: Unauthorized
ja: 権限がありません

note: Default: "Unfold"
en: Unfold
ja: 展開する

note: Default: "Unified"
en: Unified
ja: Unified (未翻訳)

note: Default: "Uninstall"
en: Uninstall
ja: アンインストール

note: Default: "Unknown Block {block}"
en: Unknown Block
ja: 不明なブロック

note: Default: "Update"
en: Update
ja: 更新

note: Default: "Update installed addons"
en: Update installed addons
ja: インストール済みアドオンの更新

note: Default: "Update installed addons:"
en: Update installed addons:
ja: インストール済みアドオンの更新:

note: Default: "Updates available"
en: Updates available
ja: 利用可能なアップデート

note: Default: "Upload"
en: Upload
ja: アップロード

note: Default: "Upload a lead image in the 'Lead Image' content field."
en: Upload a lead image in the 'Lead Image' content field.
ja: リード画像をコンテンツのフィールドにアップロード

note: Default: "Upload files"
en: Upload files
ja: アップロードファイル

note: Default: "Used for programmatic access to the fieldset."
en: Used for programmatic access to the fieldset.
ja: Used for programmatic access to the fieldset. (未翻訳)

note: Default: "User"
en: User
ja: ユーザ

note: Default: "User created"
en: User created
ja: ユーザを作成しました

note: Default: "User name"
en: User name
ja: ユーザ名

note: Default: "Username"
en: Username
ja: ユーザ名

note: Default: "Users"
en: Users
ja: ユーザ

note: Default: "Users and Groups"
en: Users and Groups
ja: ユーザとグループ

note: Default: "Version Overview"
en: Version Overview
ja: バージョン情報

note: Default: "Video"
en: Video
ja: ビデオ

note: Default: "Video URL"
en: Video URL
ja: ビデオURL

note: Default: "View"
en: View
ja: 表示

note: Default: "View changes"
en: View changes
ja: 表示

note: Default: "View this revision"
en: View this revision
ja: この履歴を表示

note: Default: "View"
en: Viewmode
ja: 表示モード

note: Default: "You are running in 'debug mode'. This mode is intended for sites that are under development. This allows many configuration changes to be immediately visible, but will make your site run more slowly. To turn off debug mode, stop the server, set 'debug-mode=off' in your buildout.cfg, re-run
en: Warning Regarding debug mode
ja: デバッグモードに関する警告

note: Default: "We apologize for the inconvenience, but the backend of the site you are accessing is not available right now. Please, try again later."
en: We apologize for the inconvenience, but the backend of the site you are accessing is not available right now. Please, try again later.
ja: サイトのバックエンドは現在使用できません。ご不便をおかけしますが、後でもう一度お試しください。

note: Default: "We apologize for the inconvenience, but the page you were trying to access is not at this address. You can use the links below to help you find what you are looking for."
en: We apologize for the inconvenience, but the page you were trying to access is not at this address. You can use the links below to help you find what you are looking for.
ja: ご不便をおかけて申し訳ありませんが、アクセスしようとしたページはこのアドレスではありません。

note: Default: "We apologize for the inconvenience, but you don't have permissions on this resource."
en: We apologize for the inconvenience, but you don't have permissions on this resource.
ja: ご不便をおかけて申し訳ありませんが、このリソースへのアクセス権がありません。

note: Default: "Weekday"
en: Weekday
ja: 平日

note: Default: "Weekly"
en: Weekly
ja: 毎週

note: Default: "What"
en: What
ja: 何を

note: Default: "When"
en: When
ja: いつ

note: Default: "When this date is reached, the content will nolonger be visible in listings and searches."
en: When this date is reached, the content will nolonger be visible in listings and searches.
ja: この日を過ぎると、コンテンツはリストや検索で表示されなくなります。

note: Default: "Who"
en: Who
ja: 誰が

note: Default: "Updating workflow states..."
en: Workflow Change Loading Message
ja: ワークフローを変更しています...

note: Default: "Workflow updated."
en: Workflow updated.
ja: ワークフローがアップデートされました

note: Default: "Yearly"
en: Yearly
ja: 毎年

note: Default: "You are trying to access a protected resource, please {login} first."
en: You are trying to access a protected resource, please {login} first.
ja: 保護されたリソースにアクセスしようとしています。 {login} してください。

note: Default: "You are using an outdated browser"
en: You are using an outdated browser
ja: このブラウザには対応していません。

note: Default: "You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting."
en: You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting.
ja: You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting. (未翻訳)

note: Default: "You can control who can view and edit your item using the list below."
en: You can control who can view and edit your item using the list below.
ja: You can control who can view and edit your item using the list below. (未翻訳)

note: Default: "You can view the difference of the revisions below."
en: You can view the difference of the revisions below.
ja: You can view the difference of the revisions below. (未翻訳)

note: Default: "You can view the history of your item below."
en: You can view the history of your item below.
ja: You can view the history of your item below. (未翻訳)

note: Default: "You can't paste this content here"
en: You can't paste this content here
ja: このコンテンツをここに貼り付けることはできません

note: Default: "Your password has been set successfully. You may now {link} with your new password."
en: Your password has been set successfully. You may now {link} with your new password.
ja: Your password has been set successfully. You may now {link} with your new password. (未翻訳)

note: Default: "Your preferred language"
en: Your preferred language
ja: 優先する言語

note: Default: "Forgot your password?"
en: box_forgot_password_option
ja: パスワードを忘れた？

note: Default: "Common"
en: common
ja: 一般

note: Default: "delete"
en: delete
ja: 削除

note: Default: "You are using {browsername} {browserversion} which is deprecated by its vendor. That means that it does not get security updates and it is not ready for current modern web features, which deteriorates the user experience. Please upgrade to a modern browser."
en: deprecated_browser_notice_message
ja: サポート対象外のブラウザです

note: Default: "Description"
en: description
ja: 説明

note: Default: "For security reasons, we store your password encrypted, and cannot mail it to you. If you would like to reset your password, fill out the form below and we will send you an email at the address you gave when you registered to start the process of resetting your password."
en: description_lost_password
ja: 安全上の理由で、パスワードは暗号化されて保管されており、それをメールで送ることはできません。パスワードを再設定するには下記のフォームに記入してください。パスワード再設定の処理を開始するように登録すれば、指定されたメールアドレスにＥメールが送られます。

note: Default: "Your password reset request has been mailed. It should arrive in your mailbox shortly. When you receive the message, visit the address it contains to reset your password."
en: description_sent_password
ja: パスワード再設定のお願いをメール送信しました。まもなくあなたのメールボックスに届くはずです。メッセージを受け取ったら、その中にあるパスワード再設定用のURLにアクセスしてください。

note: Default: "Draft"
en: draft
ja: 下書き(draft)

note: Default: "Input must be valid email (something@domain.com)"
en: email
ja: 正しいメールアドレスを入力してください

note: Default: "All dates"
en: event_alldates
ja: すべての日程

note: Default: "Attendees"
en: event_attendees
ja: 参加者

note: Default: "Contact Name"
en: event_contactname
ja: 連絡先名称

note: Default: "Contact Phone"
en: event_contactphone
ja: 連絡先電話番号

note: Default: "Website"
en: event_website
ja: イベントURL

note: Default: "What"
en: event_what
ja: 内容

note: Default: "When"
en: event_when
ja: 日時

note: Default: "Where"
en: event_where
ja: 場所

note: Default: "Password reset confirmation sent"
en: heading_sent_password
ja: パスワード再設定の確認が送られました

note: Default: "Hero"
en: hero
ja: ヒーロー

note: Default: "HTML"
en: html
ja: HTML

note: Default: "Image"
en: image
ja: 画像

note: Default: "Input must be integer"
en: integer
ja: 整数を入力してください

note: Default: "Intranet"
en: intranet
ja: イントラネット

note: Default: "My user name is"
en: label_my_username_is
ja: 私のユーザー名は

note: Default: "Lead Image Field"
en: leadimage
ja: リード画像

note: Default: "Listing"
en: listing
ja: リスティング

note: Default: "Loading"
en: loading
ja: 読み込み中

note: Default: "log in"
en: log in
ja: ログイン

note: Default: "Maps"
en: maps
ja: 地図

note: Default: "Maximum Length"
en: maxLength
ja: 最大長さ

note: Default: "End of the range (including the value itself)"
en: maximum
ja: 入力範囲の最大値(この値を含みます)

note: Default: "Media"
en: media
ja: メディア

note: Default: "Minimum Length"
en: minLength
ja: 最小長さ

note: Default: "Start of the range"
en: minimum
ja: 入力範囲の最小値

note: Default: "Most used"
en: mostUsed
ja: よく使う物

note: Default: "No workflow state"
en: no workflow state
ja: 状態なし

note: Default: "Input must be number"
en: number
ja: 数値を入力してください

note: Default: "of the month"
en: of the month
ja: (毎月の)

note: Default: "or try a different page."
en: or try a different page.
ja: または、他のページを試してください。

note: Default: "others"
en: others
ja: その他

note: Default: "Private"
en: private
ja: 非表示

note: Default: "Published"
en: published
ja: 公開中

note: Default: "Select…"
en: querystring-widget-select
ja: 選択してください

note: Default: "results"
en: results found
ja: 件 見つかりました

note: Default: "return to the site root"
en: return to the site root
ja: サイトルートに戻ってください。

note: Default: "and"
en: rrule_and
ja: および

note: Default: "(~approximate)"
en: rrule_approximate
ja: 〜概数

note: Default: "at"
en: rrule_at
ja: 於

note: Default: "[month] [day], [year]"
en: rrule_dateFormat
ja: [year]-[month]-[day]

note: Default: "day"
en: rrule_day
ja: 日付

note: Default: "days"
en: rrule_days
ja: 日数

note: Default: "every"
en: rrule_every
ja: 毎

note: Default: "for"
en: rrule_for
ja: の間

note: Default: "hour"
en: rrule_hour
ja: 時間

note: Default: "hours"
en: rrule_hours
ja: 時間

note: Default: "in"
en: rrule_in
ja: 内

note: Default: "last"
en: rrule_last
ja: 最終

note: Default: "minutes"
en: rrule_minutes
ja: 分

note: Default: "month"
en: rrule_month
ja: 月

note: Default: "months"
en: rrule_months
ja: 月

note: Default: "or"
en: rrule_or
ja: または

note: Default: "time"
en: rrule_time
ja: 時間

note: Default: "times"
en: rrule_times
ja: 回

note: Default: "until"
en: rrule_until
ja: まで

note: Default: "week"
en: rrule_week
ja: 週

note: Default: "weekday"
en: rrule_weekday
ja: 平日

note: Default: "weekdays"
en: rrule_weekdays
ja: 平日

note: Default: "weeks"
en: rrule_weeks
ja: 週

note: Default: "year"
en: rrule_year
ja: 年

note: Default: "years"
en: rrule_years
ja: 年

note: Default: "Skip to footer"
en: skiplink-footer
ja: フッターへ

note: Default: "Skip to main content"
en: skiplink-main-content
ja: メインコンテンツへ

note: Default: "Skip to navigation"
en: skiplink-navigation
ja: ナビゲーションへ

note: Default: "sort"
en: sort
ja: 並べ替え

note: Default: "Table"
en: table
ja: テーブル

note: Default: "Title"
en: title
ja: タイトル

note: Default: "Table of Contents"
en: toc
ja: 目次

note: Default: "Input must be valid url (www.something.com or http(s)://www.something.com)"
en: url
ja: 正しいURLを入力してください

note: Default: "user avatar"
en: user avatar
ja: ユーザアイコン

note: Default: "Video"
en: video
ja: ビデオ

note: Default: "Visit external website"
en: visit_external_website
ja: 外部サイトを表示

note: Default: "{count} selected"
en: {count} selected
ja: {count} 件選択中

note: Default: "{id} Content Type"
en: {id} Content Type
ja: {id} コンテンツタイプ

note: Default: "{id} Schema"
en: {id} Schema
ja: {id} スキーマ

note: Default: "{title} copied."
en: {title} copied.
ja: 「{title}」をコピーしました。

note: Default: "{title} cut."
en: {title} cut.
ja: 「{title}」をカットしました。

note: Default: "{title} has been deleted."
en: {title} has been deleted.
ja: 「{title}」を削除しました。
