Plone - en to ro translation catalogue (939 entries)

note: Default: "<p>Add some HTML here</p>"
en: <p>Add some HTML here</p>
ro: <p>Adăugați HTML aici</p>

note: Default: "Account Registration Completed"
en: Account Registration Completed
ro: Înregistrarea contului a fost finalizată

note: Default: "Account activation completed"
en: Account activation completed
ro: Activarea contului a fost finalizată

note: Default: "Action"
en: Action
ro: Acțiune

note: Default: "Action changed"
en: Action changed
ro: Acțiune actualizată

note: Default: "Action:"
en: Action:
ro: Acțiune:

note: Default: "Actions"
en: Actions
ro: Acțiuni

note: Default: "Activate and deactivate add-ons in the lists below."
en: Activate and deactivate
ro: Activare și dezactivare

note: Default: "Active"
en: Active
ro: Activă

note: Default: "Active content rules in this Page"
en: Active content rules in this Page
ro: Activare regulă conținut în această pagină

note: Default: "Add"
en: Add
ro: Adăugare

note: Default: "Add"
en: Add (object list)
ro: Adăugare (listă de obiecte)

note: Default: "To make new add-ons show up here, add them to your configuration, build, and restart the server process. For detailed instructions see"
en: Add Addons
ro: Adăugare add-on-uri

note: Default: "Add Alternative URL"
en: Add Alternative URL
ro: Adaugă URL alternativ

note: Default: "Add Content…"
en: Add Content
ro: Adăugare conținut

note: Default: "Add Content Rule"
en: Add Content Rule
ro: Adaugă regulă conținut

note: Default: "Add Rule"
en: Add Rule
ro: Adaugă regulă

note: Default: "Add Translation…"
en: Add Translation…
ro: Adăugare traducere...

note: Default: "Add User"
en: Add User
ro: Adăugare utilizator

note: Default: "Add a description…"
en: Add a description…
ro: Adăugați o descriere …

note: Default: "Add a new alternative url"
en: Add a new alternative url
ro: Adaugă un nou URL alternativ

note: Default: "Action added"
en: Add action
ro: Adaugă acțiune

note: Default: "Add block"
en: Add block
ro: Adăugare bloc …

note: Default: "Add block in position {index}"
en: Add block in position {index}
ro: Adaugă block la poziția {index}

note: Default: "Add block…"
en: Add block…
ro: Adăugare bloc …

note: Default: "Condition added"
en: Add condition
ro: Adaugă condiție

note: Default: "Add content rule"
en: Add content rule
ro: Adaugă regulă conținut

note: Default: "Add criteria"
en: Add criteria
ro: Adăugare criterii

note: Default: "Add date"
en: Add date
ro: Adăugare dată

note: Default: "Add element to container"
en: Add element to container
ro: Adaugă element în container

note: Default: "Add field"
en: Add field
ro: Adăugare câmp

note: Default: "Add fieldset"
en: Add fieldset
ro: Adăugare set de câmpuri

note: Default: "Add group"
en: Add group
ro: Adăugare grup

note: Default: "Add new content type"
en: Add new content type
ro: Adăugare tip de conținut nou

note: Default: "Add new group"
en: Add new group
ro: Adăugare grup nou

note: Default: "Add new user"
en: Add new user
ro: Adăugare utilizator nou

note: Default: "Add to Groups"
en: Add to Groups
ro: Adăugare la grupuri

note: Default: "Add users to group"
en: Add users to group
ro: Adaugă utilizator în grup

note: Default: "Add term"
en: Add vocabulary term
ro: Adăugați un termen de vocabular

note: Default: "Add {type}"
en: Add {type}
ro: Adăugare {type}

note: Default: "Add-Ons"
en: Add-Ons
ro: Extensii Add-on

note: Default: "Add-on Configuration"
en: Add-on Configuration
ro: Configurare add-on-uri

note: Default: "Add-ons"
en: Add-ons
ro: Extensii add-on

note: Default: "Add-ons Settings"
en: Add-ons Settings
ro: Setări add-on-uri

note: Default: "Added"
en: Added
ro: Adăugat

note: Default: "Additional date"
en: Additional date
ro: Dată suplimentară

note: Default: "Addon could not be installed"
en: Addon could not be installed
ro: Extensia add-on nu a putut fi instalată

note: Default: "Addon could not be uninstalled"
en: Addon could not be uninstalled
ro: Extensia add-on nu a putut fi dezinstalată

note: Default: "Addon could not be upgraded"
en: Addon could not be upgraded
ro: Extensia add-on nu a putut fi actualizată

note: Default: "Addon installed succesfuly"
en: Addon installed succesfuly
ro: Extensia add-on a fost instalată cu succes

note: Default: "Addon uninstalled succesfuly"
en: Addon uninstalled succesfuly
ro: Extensia add-on a fost dezinstalată cu succes

note: Default: "Addon upgraded succesfuly"
en: Addon upgraded succesfuly
ro: Extensia add-on a fost actualizată cu succes

note: Default: "Advanced facet?"
en: Advanced facet?
ro: Fațetare avansată?

note: Default: "Advanced facets are initially hidden and displayed on demand"
en: Advanced facets are initially hidden and displayed on demand
ro: Fațetarea avansată este inițial ascunsă și afișată la cerere

note: Default: "Album view"
en: Album view
ro: Vizualizare album

note: Default: "Alias has been added"
en: Alias has been added
ro: Aliasul a fost adăugat

note: Default: "Aliases have been removed."
en: Aliases have been removed.
ro: Aliasul a fost șters.

note: Default: "Aliases have been uploaded."
en: Aliases have been uploaded.
ro: Aliasul a fost încărcat.

note: Default: "Alignment"
en: Alignment
ro: Aliniere

note: Default: "All"
en: All
ro: Toate

note: Default: "All content"
en: All content
ro: Tot conținutul

note: Default: "Existing alternative URLs for this site"
en: All existing alternative urls for this site
ro: Toate URL-urile alternative existente pentru acest site

note: Default: "Alphabetically"
en: Alphabetically
ro: Alfabetic

note: Default: "Alt text"
en: Alt text
ro: Text alternativ

note: Default: "Leave empty if the image is purely decorative."
en: Alt text hint
ro: Sugestie text alternativ

note: Default: "Describe the purpose of the image."
en: Alt text hint link text
ro: Link sugestie text alternativ

note: Default: "Alternative URL path (Required)"
en: Alternative url path (Required)
ro: URL alternativ (necesar)

note: Default: "Alternative url path must start with a slash."
en: Alternative url path must start with a slash.
ro: URL-ul alternativ trebuie să înceapă cu un slash.

note: Default: "Alternative URL path → target URL path (date and time of creation, manually created yes/no)"
en: Alternative url path → target url path (date and time of creation, manually created yes/no)
ro: Cale URL alternativ → URL-ul către care se face redirect (data și timpul de creare, creat manual da/nu)

note: Default: "Applied to subfolders"
en: Applied to subfolders
ro: Aplică pentru subdirectorare

note: Default: "Applies to subfolders?"
en: Applies to subfolders?
ro: Se aplică și pentru subdirectoare?

note: Default: "Apply to subfolders"
en: Apply to subfolders
ro: Aplică pentru subdirectorare

note: Default: "Apply working copy"
en: Apply working copy
ro: Aplicați o copie de lucru

note: Default: "Are you sure you want to delete this field?"
en: Are you sure you want to delete this field?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți acest câmp?

note: Default: "Are you sure you want to delete this fieldset including all fields?"
en: Are you sure you want to delete this fieldset including all fields?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți acest set de câmpuri, inclusiv toate câmpurile?

note: Default: "Ascending"
en: Ascending
ro: Crescător

note: Default: "Assign the {role} role to {entry}"
en: Assign the {role} role to {entry}
ro: Atribuie rolul {role} la {entry}

note: Default: "Assignments"
en: Assignments
ro: Atribuiri

note: Default: "Automatically"
en: Automatically
ro: Automat

note: Default: "Available"
en: Available
ro: Disponibil

note: Default: "Available content rules:"
en: Available content rules:
ro: Reguli de conținut disponibile:

note: Default: "Back"
en: Back
ro: Înapoi

note: Default: "Base"
en: Base
ro: Baza

note: Default: "Base search query"
en: Base search query
ro: Interogare căutare de bază

note: Default: "Block"
en: Block
ro: Bloc

note: Default: "Both"
en: Both
ro: Ambele

note: Default: "Both email address and password are case sensitive, check that caps lock is not enabled."
en: Both email address and password are case sensitive, check that caps lock is not enabled.
ro: Atât adresa de e-mail, cât și parola sunt case-sensitive, verificați dacă tasta 'Caps Lock' nu este activată.

note: Default: "Broken relations"
en: Broken relations
ro: Relații stricate

note: Default: "Browse"
en: Browse
ro: Răsfoiește

note: Default: "Browse the site, drop an image, or use a URL"
en: Browse the site, drop an image, or type a URL
ro: Navigați site-ul, adaugați o imagine sau introduceți o adresă URL

note: Default: "Bulk upload CSV"
en: BulkUploadAltUrls
ro: Încărcare a mai multor URL-uri alternative dintr-un fișier CSV

note: Default: "By default, permissions from the container of this item are inherited. If you disable this, only the explicitly defined sharing permissions will be valid. In the overview, the symbol {inherited} indicates an inherited value. Similarly, the symbol {global} indicates a global role, which is 
en: By default, permissions from the container of this item are inherited. If you disable this, only the explicitly defined sharing permissions will be valid. In the overview, the symbol {inherited} indicates an inherited value. Similarly, the symbol {global} indicates a global role, which is managed by the site administrator.
ro: În mod implicit, permisiunile din containerul acestui articol sunt moștenite. Dacă dezactivați acest lucru, numai permisiunile de partajare definite în mod explicit vor fi valide. În imagine, simbolul {inherited} indică o valoare moștenită. În mod similar, simbolul {global} indică un rol global, care este gestionat de administratorul site-ului.

note: Default: "CSV file"
en: CSVFile
ro: Fișier CSV

note: Default: "Cache Name"
en: Cache Name
ro: Nume cache

note: Default: "Can not edit Layout for <strong>{type}</strong> content-type as it doesn't have support for <strong>Volto Blocks</strong> enabled"
en: Can not edit Layout for <strong>{type}</strong> content-type as it doesn't have support for <strong>Volto Blocks</strong> enabled
ro: Nu se poate edita aspectul pentru tipul de conținut <strong>{type}</strong> deoarece nu are suport pentru <strong>Blocuri Volto</strong> activat

note: Default: "Can not edit Layout for <strong>{type}</strong> content-type as the <strong>Blocks behavior</strong> is enabled and <strong>read-only</strong>"
en: Can not edit Layout for <strong>{type}</strong> content-type as the <strong>Blocks behavior</strong> is enabled and <strong>read-only</strong>
ro: Nu se poate edita aspectul pentru tipul de conținut <strong>{type}</strong> deoarece <strong>comportamentul Blocări</strong> este activat și <strong>read-only</strong>

note: Default: "Cancel"
en: Cancel
ro: Anulează

note: Default: "Cancel search"
en: Cancel search
ro: Anulează căutarea

note: Default: "Cell"
en: Cell
ro: Celulă

note: Default: "Center"
en: Center
ro: Centrează

note: Default: "Change Note"
en: Change Note
ro: Schimbă comentariul

note: Default: "Change Password"
en: Change Password
ro: Schimbă parola

note: Default: "Change State"
en: Change State
ro: Schimbă starea

note: Default: "Change workflow state recursively"
en: Change workflow state recursively
ro: Schimbă starea fluxului de lucru recursiv

note: Default: "Changes applied"
en: Changes applied.
ro: Modificari aplicate

note: Default: "Changes saved"
en: Changes saved
ro: Modificări salvate

note: Default: "Changes saved."
en: Changes saved.
ro: Modificări salvate.

note: Default: "Check this box to customize the title, description, or image of the target content item for this teaser. Leave it unchecked to show updates to the target content item if it is edited later."
en: Check this box to customize the title, description, or image of the target content item for this teaser. Leave it unchecked to show updates to the target content item if it is edited later.
ro: Selectați pentru a personaliza titlul, descrierea sau imaginea acestui teaser. Nu selectați daca doriți actualizarea dinamică a conținutul teaser-ului atunci când sursa este editată.

note: Default: "Choices"
en: Choices
ro: Opțiuni

note: Default: "Choose Image"
en: Choose Image
ro: Alegeți imaginea

note: Default: "Choose Target"
en: Choose Target
ro: Alegeți ținta

note: Default: "Choose a file"
en: Choose a file
ro: Alegeți un fișier

note: Default: "Clear"
en: Clear
ro: Curațați

note: Default: "Clear date and time"
en: Clear date/time
ro: șterge câmpurile de dată

note: Default: "Clear filters"
en: Clear filters
ro: Curațați filtrele

note: Default: "Clear search"
en: Clear search
ro: Ștergeți căutarea

note: Default: "Click to download full sized image"
en: Click to download full sized image
ro: Faceți clic pentru a descărca imaginea cu dimensiuni complete

note: Default: "Close"
en: Close
ro: Închideți

note: Default: "Close menu"
en: Close menu
ro: Închidere meniu

note: Default: "Code"
en: Code
ro: Cod

note: Default: "Collapse item"
en: Collapse item
ro: Restrângeți elementul

note: Default: "Collection"
en: Collection
ro: Colecție

note: Default: "Color"
en: Color
ro: Culoare

note: Default: "Comment"
en: Comment
ro: Comentariu

note: Default: "Commenter"
en: Commenter
ro: Comentator

note: Default: "Comments"
en: Comments
ro: Comentarii

note: Default: "Compare"
en: Compare
ro: Compară

note: Default: "Condition changed"
en: Condition changed
ro: Condiție schimbată

note: Default: "Condition:"
en: Condition:
ro: Condiție:

note: Default: "Configuration Versions"
en: Configuration Versions
ro: Versiuni de configurare

note: Default: "Configure Content Rule"
en: Configure Content Rule
ro: Configurare regulă conținut

note: Default: "Configure Content Rule: {title}"
en: Configure Content Rule: {title}
ro: Configurare regulă conținut: {title}

note: Default: "Configure content rule"
en: Configure content rule
ro: Configurare regulă conținut

note: Default: "Confirm password"
en: Confirm password
ro: Confirmă parola

note: Default: "Connection refused"
en: Connection refused
ro: Conexiune refuzată

note: Default: "Contact form"
en: Contact form
ro: Formular de contact

note: Default: "Contained items"
en: Contained items
ro: Elemente conținute

note: Default: "Container settings"
en: Container settings
ro: Setări container

note: Default: "Content"
en: Content
ro: Conținut

note: Default: "Content Rule"
en: Content Rule
ro: Regulă conținut

note: Default: "Content Rules"
en: Content Rules
ro: Reguli conținut

note: Default: "Content rules for {title}"
en: Content rules for {title}
ro: Reguli conținut pentru {title}

note: Default: "Content rules from parent folders"
en: Content rules from parent folders
ro: Reguli conținut din directoare părinți

note: Default: "Content that links to or references {title}"
en: Content that links to or references {title}
ro: Conținut care se referă la {title}

note: Default: "Content type created"
en: Content type created
ro: Tip de conținut creat

note: Default: "Content type deleted"
en: Content type deleted
ro: Tip de conținut șters

note: Default: "Contents"
en: Contents
ro: Cuprins

note: Default: "Controls"
en: Controls
ro: Elemente de control

note: Default: "Copy"
en: Copy
ro: Copiere

note: Default: "Copy blocks"
en: Copy blocks
ro: Copiere

note: Default: "Copyright"
en: Copyright
ro: Drepturi de autor

note: Default: "Copyright statement or other rights information on this item."
en: Copyright statement or other rights information on this item.
ro: Declarație de copyright sau alte informații privind drepturile asupra acestui articol.

note: Default: "Create or delete relations to target"
en: Create or delete relations to target
ro: Crează sau șterge relațiile către obiectiv

note: Default: "Create working copy"
en: Create working copy
ro: Creați o copie de lucru

note: Default: "Created after"
en: Created after
ro: Creat după

note: Default: "Created before"
en: Created before
ro: Creat înainte

note: Default: "Created by {creator} on {date}"
en: Created by {creator} on {date}
ro: Creat de {creator} pe {date}

note: Default: "Created on"
en: Created on
ro: Creat pe

note: Default: "Creators"
en: Creators
ro: Creatori

note: Default: "Criteria"
en: Criteria
ro: Criterii

note: Default: "Current active configuration"
en: Current active configuration
ro: Configurație activă curentă

note: Default: "Current filters applied"
en: Current filters applied
ro: S-au aplicat filtre curente

note: Default: "Current password"
en: Current password
ro: Parolă curentă

note: Default: "Customize teaser content"
en: Customize teaser content
ro: Personalizează conținutul teaser-ului

note: Default: "Cut"
en: Cut
ro: Taie

note: Default: "Cut blocks"
en: Cut blocks
ro: Taie câmpuri

note: Default: "Daily"
en: Daily
ro: Zilnic

note: Default: "Database"
en: Database
ro: Bază de date

note: Default: "Database Information"
en: Database Information
ro: Informații bază de date

note: Default: "Database Location"
en: Database Location
ro: Locația bazei de date

note: Default: "Database Size"
en: Database Size
ro: Dimensiunea bazei de date

note: Default: "Database main"
en: Database main
ro: Baza de date principală

note: Default: "Date"
en: Date
ro: Data

note: Default: "Date (newest first)"
en: Date (newest first)
ro: Data (cea mai recentă mai întâi)

note: Default: "Default"
en: Default
ro: Implicit

note: Default: "Default view"
en: Default view
ro: Vizualizare implicită

note: Default: "Delete"
en: Delete
ro: Ștergeți

note: Default: "Delete Group"
en: Delete Group
ro: Ștergeți grupul

note: Default: "Delete Type"
en: Delete Type
ro: Ștergeți tipul

note: Default: "Delete User"
en: Delete User
ro: Ștergeți utilizatorul

note: Default: "Action deleted"
en: Delete action
ro: Ștergeți acțiunea

note: Default: "Delete blocks"
en: Delete blocks
ro: Ștergeți câmpurile

note: Default: "Delete col"
en: Delete col
ro: Șterge coloană

note: Default: "Condition deleted"
en: Delete condition
ro: Ștergeți condiția

note: Default: "Delete row"
en: Delete row
ro: Șterge rând

note: Default: "Delete selected items?"
en: Delete selected items?
ro: Ștergeți elementele selectate?

note: Default: "Delete this item?"
en: Delete this item?
ro: Ștergeți acest element?

note: Default: "Deleted"
en: Deleted
ro: Șters

note: Default: "Deleting this item breaks {brokenReferences} {variation}."
en: Deleting this item breaks {brokenReferences} {variation}.
ro: Ștergerea acestui element întrerupe {brokenReferences} {variation}.

note: Default: "Depth"
en: Depth
ro: Adâncime

note: Default: "Descending"
en: Descending
ro: Descrescător

note: Default: "Description"
en: Description
ro: Descriere

note: Default: "Difference between revision {one} and {two} of {title}"
en: Difference between revision {one} and {two} of {title}
ro: Diferența dintre versiunea {one} și {two} din {title}

note: Default: "Disable"
en: Disable
ro: Dezactivați

note: Default: "Disable apply to subfolders"
en: Disable apply to subfolders
ro: Dezactivați aplicarea la subdirectoare

note: Default: "Disabled"
en: Disabled
ro: Dezactivată

note: Default: "Disabled apply to subfolders"
en: Disabled apply to subfolders
ro: Dezactivată aplicarea la subdirectoare

note: Default: "Distributed under the {license}."
en: Distributed under the {license}.
ro: Distribuit sub {license}.

note: Default: "Add border to inner columns"
en: Divide each row into separate cells
ro: Împărțiți fiecare rând în celule separate

note: Default: "Do you really want to delete the group {groupname}?"
en: Do you really want to delete the group {groupname}?
ro: Doriți cu adevărat să ștergeți grupul {groupname}?

note: Default: "Do you really want to delete type {typename}?"
en: Do you really want to delete the type {typename}?
ro: Doriți cu adevărat să ștergeți tipul {typename}?

note: Default: "Do you really want to delete the user {username}?"
en: Do you really want to delete the user {username}?
ro: Doriți cu adevărat să ștergeți utilizatorul {username}?

note: Default: "Do you really want to delete this item?"
en: Do you really want to delete this item?
ro: Doriți cu adevărat să ștergeți acest articol?

note: Default: "Document view"
en: Document view
ro: Vizualizare document

note: Default: "Download Event"
en: Download Event
ro: Descărcați evenimentul

note: Default: "Drag and drop files from your computer onto this area or click the “Browse” button."
en: Drag and drop files from your computer onto this area or click the “Browse” button.
ro: Trageți și fixați fișierele de pe computer în această zonă sau faceți clic pe butonul Răsfoiește.

note: Default: "Drop file here to replace the existing file"
en: Drop file here to replace the existing file
ro: Trageți fișierul aici pentru a înlocui fișierul existent

note: Default: "Drop file here to upload a new file"
en: Drop file here to upload a new file
ro: Trageți fișierul aici pentru a încărca un fișier nou

note: Default: "Drop files here ..."
en: Drop files here ...
ro: Trageți fișierele aici...

note: Default: "Dry run selected, transaction aborted."
en: Dry run selected, transaction aborted.
ro: Testare selectată, tranzacție anulată.

note: Default: "E-mail addresses do not match."
en: E-mail addresses do not match.
ro: Adresele de e-mail nu se potrivesc.

note: Default: "Edit"
en: Edit
ro: Editează

note: Default: "Edit Alternative URL"
en: Edit Alternative URL
ro: Editați URL alternativ

note: Default: "Edit Rule"
en: Edit Rule
ro: Editați regula

note: Default: "Edit comment"
en: Edit comment
ro: Editează comentariul

note: Default: "Edit field"
en: Edit field
ro: Editează câmp

note: Default: "Edit fieldset"
en: Edit fieldset
ro: Editează setul de câmpuri

note: Default: "Edit recurrence"
en: Edit recurrence
ro: Editați recurența

note: Default: "Edit values"
en: Edit values
ro: Editează valori

note: Default: "Edit {title}"
en: Edit {title}
ro: Editează {title}

note: Default: "Email sent"
en: Email sent
ro: E-mail trimis

note: Default: "Embed code error, please follow the instructions and try again."
en: Embed code error, please follow the instructions and try again.
ro: Eroare de cod integrat, urmați instrucțiunile și încercați din nou.

note: Default: "Empty object list"
en: Empty object list
ro: Goliți lista de obiecte

note: Default: "Enable"
en: Enable
ro: Activează

note: Default: "Enable editable Blocks"
en: Enable editable Blocks
ro: Activați câmpurile editabile

note: Default: "Enabled"
en: Enabled
ro: Activată

note: Default: "Enabled here?"
en: Enabled here?
ro: Activată aici?

note: Default: "Enabled?"
en: Enabled?
ro: Activată?

note: Default: "End Date"
en: End Date
ro: Data de încheiere

note: Default: "Enter URL or select an item"
en: Enter URL or select an item
ro: Introduceți adresa URL sau selectați un obiect

note: Default: "Enter a username above to search or click 'Show All'"
en: Enter a username above to search or click 'Show All'
ro: Introduceți un nume de utilizator mai sus pentru a căuta sau faceți clic pe „Afișați tot”

note: Default: "Enter an email address. This will be your login name. We respect your privacy, and will not give the address away to any third parties or expose it anywhere."
en: Enter an email address. This will be your login name. We respect your privacy, and will not give the address away to any third parties or expose it anywhere.
ro: Introduceți o adresă de e-mail. Acesta va fi numele dvs. de autentificare. Respectăm confidențialitatea dvs. și nu vom oferi adresa niciunui terț și nu o vom expune nicăieri.

note: Default: "Enter full name, e.g. John Smith."
en: Enter full name, e.g. John Smith.
ro: Introduceți numele complet, de exemplu, Valentin Popescu.

note: Default: "Enter map Embed Code"
en: Enter map Embed Code
ro: Introduceți codul de integrare a hărții

note: Default: "Enter the absolute path of the target. Target must exist or be an existing alternative URL path to the target."
en: Enter the absolute path of the target. Target must exist or be an existing alternative url path to the target.
ro: Introduceți calea absolută a destinației. Destinația trebuie să existe sau să fie o cale alternativă existentă.

note: Default: "Enter the absolute path where the alternative URL should exist. The path must start with '/'. Only URLs that result in a 404 not found page will result in a redirect occurring."
en: Enter the absolute path where the alternative url should exist. The path must start with '/'. Only URLs that result in a 404 not found page will result in a redirect occurring.
ro: Introduceți calea absolută unde ar trebui să existe URL-ul alternativ. Calea trebuie să înceapă cu '/'. Doar URL-urile de tip 404 fi redirecționate.

note: Default: "Enter the absolute path where the alternative url should exist. The path must start with '/'. Only urls that result in a 404 not found page will result in a redirect occurring."
en: Enter the absolute path where the alternative url should exist. The path must start with '/'. Only urls that result in a 404 not found page will result in a redirect occurring.
ro: Introduceți calea absolută unde ar trebui să existe URL-ul alternativ. Calea trebuie să înceapă cu '/'. Doar URL-urile de tip 404 fi redirecționate.

note: Default: "Enter your current password."
en: Enter your current password.
ro: Introduceți parola curentă.

note: Default: "Enter your email for verification."
en: Enter your email for verification.
ro: Introduceți adresa de e-mail pentru verificare.

note: Default: "Enter your new password. Minimum 8 characters."
en: Enter your new password. Minimum 8 characters.
ro: Introduceți noua parolă. Minim 8 caractere.

note: Default: "Enter your username for verification."
en: Enter your username for verification.
ro: Introduceți numele dvs. de utilizator pentru verificare.

note: Default: "Entries"
en: Entries
ro: Intrări

note: Default: "Error"
en: Error
ro: Eroare

note: Default: "Event"
en: Event
ro: Eveniment

note: Default: "Event end date must be on or after {startDateValueOrStartFieldName}"
en: Event end date must be on or after {startDateValueOrStartFieldName}
ro: Data de încheiere a evenimentului trebuie să fie după sau la aceeași dată ca {startDateValueOrStartFieldName}

note: Default: "Event listing"
en: Event listing
ro: Listare eveniment

note: Default: "Event start date must be on or before {endDateValueOrEndFieldName}"
en: Event start date must be on or before {endDateValueOrEndFieldName}
ro: Data de începere a evenimentului trebuie să fie înainte sau la aceeași dată ca {endDateValueOrEndFieldName}

note: Default: "Event view"
en: Event view
ro: Vizualizare eveniment

note: Default: "Example"
en: Example
ro: Exemplu

note: Default: "Exclude from navigation"
en: Exclude from navigation
ro: Excludeți din navigare

note: Default: "Exclude this occurence"
en: Exclude this occurence
ro: Excludeți această apariție

note: Default: "Excluded from navigation"
en: Excluded from navigation
ro: Exclus din navigare

note: Default: "Existing alternative urls for this item"
en: Existing alternative urls for this item
ro: URL-uri alternative existente pentru acest element

note: Default: "Expand sidebar"
en: Expand sidebar
ro: Extinde bara laterală

note: Default: "Expand toolbar"
en: Expand toolbar
ro: Extinde bara de instrumente

note: Default: "Expiration Date"
en: Expiration Date
ro: Data de expirare

note: Default: "Expiration date"
en: Expiration date
ro: Data de expirare

note: Default: "Expired"
en: Expired
ro: Expirat

note: Default: "External URL"
en: External URL
ro: URL extern

note: Default: "Facet"
en: Facet
ro: Faţetă

note: Default: "Facet widget"
en: Facet widget
ro: Widget pentru fațete

note: Default: "Facets"
en: Facets
ro: Fațete

note: Default: "Facets on left side"
en: Facets on left side
ro: Fațete pe partea stângă

note: Default: "Facets on right side"
en: Facets on right side
ro: Fațete pe partea dreaptă

note: Default: "Facets on top"
en: Facets on top
ro: Fațete deasupra

note: Default: "Failed to undo transactions"
en: Failed To Undo Transactions
ro: Anularea tranzacțiilor nu a putut fi efectuată

note: Default: "Field"
en: Field
ro: Câmp

note: Default: "File"
en: File
ro: Fișier

note: Default: "File size"
en: File size
ro: Mărimea fișierului

note: Default: "File view"
en: File view
ro: Vizualizare fișier

note: Default: "Filename"
en: Filename
ro: Nume fișier

note: Default: "Files uploaded: {uploadedFiles}"
en: Files uploaded: {uploadedFiles}
ro: Fișiere încărcate: {uploadedFiles}

note: Default: "Filter"
en: Filter
ro: Filtrare

note: Default: "Filter Rules:"
en: Filter Rules:
ro: Reguli de filtrare:

note: Default: "Filter by path"
en: Filter by prefix
ro: Filtrare după prefix

note: Default: "Filter users by groups"
en: Filter users by groups
ro: Filtrare utilizatori după grupuri

note: Default: "Filter…"
en: Filter…
ro: Filtru…

note: Default: "First"
en: First
ro: Primul

note: Default: "Fix relations"
en: Fix relations
ro: Corectează relațiile

note: Default: "Fixed width columns"
en: Fixed width table cells
ro: Celule de tabel cu lățimea fixă

note: Default: "Fold"
en: Fold
ro: Îndoiți

note: Default: "Folder"
en: Folder
ro: Director

note: Default: "Folder listing"
en: Folder listing
ro: Listare director

note: Default: "Forbidden"
en: Forbidden
ro: Interzis

note: Default: "Fourth"
en: Fourth
ro: Al patrulea

note: Default: "From"
en: From
ro: Din

note: Default: "Full"
en: Full
ro: Complet

note: Default: "Full Name"
en: Full Name
ro: Numele complet

note: Default: "Fullname"
en: Fullname
ro: Numele complet

note: Default: "GNU GPL license"
en: GNU GPL license
ro: Licența GNU GPL

note: Default: "Global role"
en: Global role
ro: Rolul global

note: Default: "Google Maps Embedded Block"
en: Google Maps Embedded Block
ro: Bloc te tip Google Maps

note: Default: "Grid"
en: Grid
ro: Grilă

note: Default: "Group"
en: Group
ro: Grup

note: Default: "Group created"
en: Group created
ro: Grup creat

note: Default: "Group deleted"
en: Group deleted
ro: Grup șters

note: Default: "Group roles updated"
en: Group roles updated
ro: Rolurile de grup au fost actualizate

note: Default: "Groupname"
en: Groupname
ro: Nume de grup

note: Default: "Groups"
en: Groups
ro: Grupuri

note: Default: "Groups are logical collections of users, such as departments and business units. Groups are not directly related to permissions on a global level, you normally use Roles for that - and let certain Groups have a particular role. The symbol{plone_svg}indicates a role inherited from membershi
en: Groups are logical collections of users, such as departments and business units. Groups are not directly related to permissions on a global level, you normally use Roles for that - and let certain Groups have a particular role. The symbol{plone_svg}indicates a role inherited from membership in another group.
ro: Grupurile sunt colecții logice de utilizatori, cum ar fi departamente și unități de afaceri. Grupurile nu au legătură directă cu permisiunile la nivel global, de obicei folosiți Roluri pentru asta - și lăsați anumite Grupuri să aibă un anumit rol. Simbolul{plone_svg}indică un rol moștenit din apartenența la alt grup.

note: Default: "Header cell"
en: Header cell
ro: Celula antet

note: Default: "Headline"
en: Headline
ro: Titlu

note: Default: "Headline level"
en: Headline level
ro: Nivel titlu

note: Default: "Hidden facets will still filter the results if proper parameters are passed in URLs"
en: Hidden facets will still filter the results if proper parameters are passed in URLs
ro: Fațetele ascunse vor filtra în continuare rezultatele dacă parametrii corespunzători sunt trecuți în adresele URL

note: Default: "Hide Replies"
en: Hide Replies
ro: Ascunde răspunsurile

note: Default: "Hide facet?"
en: Hide facet?
ro: Ascundeți fațeta?

note: Default: "Hide filters"
en: Hide filters
ro: Ascundeți filtrele

note: Default: "Hide title"
en: Hide title
ro: Ascunde titlul

note: Default: "History"
en: History
ro: Istoric

note: Default: "#"
en: History Version Number
ro: Numărul de versiune din istoric

note: Default: "History of {title}"
en: History of {title}
ro: Istoricul {title}

note: Default: "Home"
en: Home
ro: Acasă

note: Default: "Icon View"
en: Icon View
ro: Vizualizare iconă

note: Default: "If all of the following conditions are met:"
en: If all of the following conditions are met:
ro: Dacă sunt îndeplinite toate următoarele condiții:

note: Default: "If selected, this item will not appear in the navigation tree"
en: If selected, this item will not appear in the navigation tree
ro: Dacă este selectat, acest element nu va apărea în arborele de navigare

note: Default: "If this date is in the future, the content will not show up in listings and searches until this date."
en: If this date is in the future, the content will not show up in listings and searches until this date.
ro: Dacă această dată va fi în viitor, conținutul nu va apărea în listări și căutări până la această dată.

note: Default: "If you are certain this user has abandoned the object, you may unlock the object. You will then be able to edit it."
en: If you are certain this user has abandoned the object, you may unlock the object. You will then be able to edit it.
ro: Dacă sunteți sigur că acest utilizator a abandonat obiectul, puteți debloca obiectul. Apoi îl veți putea edita.

note: Default: "If you are certain you have the correct web address but are encountering an error, please contact the {site_admin}."
en: If you are certain you have the correct web address but are encountering an error, please contact the {site_admin}.
ro: Dacă sunteți sigur că aveți adresa web corectă, dar întâmpinați o eroare, vă rugăm să contactați {site_admin}.

note: Default: "Image"
en: Image
ro: Imagine

note: Default: "Image gallery"
en: Image gallery
ro: Galerie de imagini

note: Default: "Image override"
en: Image override
ro: Suprascrie imaginea

note: Default: "Image size"
en: Image size
ro: Dimensiunea imaginii

note: Default: "Image view"
en: Image view
ro: Vizualizare imagine

note: Default: "Include this occurrence"
en: Include this occurence
ro: Includeți această apariție

note: Default: "You have selected the option 'many users' or 'many groups'. Thus this control panel asks for input to show users and groups. If you want to see users and groups instantaneous, head over to user group settings. See the button on the left."
en: InfoUserGroupSettings
ro: Ați selectat opțiunea 'mulți utilizatori' sau 'multe grupuri'. Prin urmare, trebuie să introduceți un nume de utilizator sau grup pentru a afișa rezultate. Dacă doriți să vedeți toți utilizatorii și toate grupurile, mergeți la setările utilizatorului și grupului. Vedeți butonul din stânga.

note: Default: "Inherit permissions from higher levels"
en: Inherit permissions from higher levels
ro: Permisiuni mostenite de la niveluri superioare

note: Default: "Inherited value"
en: Inherited value
ro: Valoarea moștenită

note: Default: "Insert col after"
en: Insert col after
ro: Introduceți col. după

note: Default: "Insert col before"
en: Insert col before
ro: Introduceți coloana înainte

note: Default: "Insert row after"
en: Insert row after
ro: Introduceți rândul după

note: Default: "Insert row before"
en: Insert row before
ro: Introduceți rândul înainte

note: Default: "Inspect relations"
en: Inspect relations
ro: Inspectează relațiile

note: Default: "Install"
en: Install
ro: Instalare

note: Default: "Installed"
en: Installed
ro: Instalat

note: Default: "Installed version"
en: Installed version
ro: Versiunea instalată

note: Default: "Installing a third party add-on"
en: Installing a third party add-on
ro: Instalarea unui modul add-on

note: Default: "days"
en: Interval Daily
ro: Interval Zilnic

note: Default: "Month(s)"
en: Interval Monthly
ro: Interval Lunar

note: Default: "week(s)"
en: Interval Weekly
ro: Interval Lunar

note: Default: "year(s)"
en: Interval Yearly
ro: Interval Anual

note: Default: "Invalid block - Will be removed on saving"
en: Invalid Block
ro: Bloc invalid - va fi eliminat la salvare

note: Default: "Invalid teaser source"
en: Invalid teaser source
ro: Sursă teaser invalidă

note: Default: "It is not allowed to define both the password and to request sending the password reset message by e-mail. You need to select one of them."
en: It is not allowed to define both the password and to request sending the password reset message by e-mail. You need to select one of them.
ro: Nu este permis să definiți atât parola, cât și să cereți trimiterea mesajului de resetare a parolei prin e-mail. Trebuie să selectați una dintre ele.

note: Default: "Item batch size"
en: Item batch size
ro: Dimensiunea lotului obiectului

note: Default: "Item successfully moved."
en: Item successfully moved.
ro: Obiectul a fost mutat cu succes.

note: Default: "Item(s) copied."
en: Item(s) copied.
ro: Obiect(e) copiat.

note: Default: "Item(s) cut."
en: Item(s) cut.
ro: Obiect(e) tăiat(e).

note: Default: "Item(s) has been updated."
en: Item(s) has been updated.
ro: Obiect(e) au fost actualizate

note: Default: "Item(s) pasted."
en: Item(s) pasted.
ro: Obiect(e) lipit(e).

note: Default: "Item(s) state has been updated."
en: Item(s) state has been updated.
ro: Starea obiect(e) a fost actualizata

note: Default: "Items"
en: Items
ro: Obiecte

note: Default: "Items must be unique."
en: Items must be unique.
ro: Obiectele trebuie să fie unice.

note: Default: "Label"
en: Label
ro: Eticheta

note: Default: "Language"
en: Language
ro: Limba

note: Default: "Language independent field."
en: Language independent field.
ro: Câmp independent de limbă.

note: Default: "This is a language independent field. Any value you enter here will overwrite the corresponding field of all members of the translation group when you save this form."
en: Language independent icon title
ro: Acest câmp este independent de limbă. Orice valoare introdusă aici va suprascrie câmpul corespunzător membrilor grupului de traduceri atunci când veți salva acest formular.

note: Default: "Large"
en: Large
ro: Mare

note: Default: "Last"
en: Last
ro: Ultimul

note: Default: "Last comment date"
en: Last comment date
ro: Data ultimului comentariu

note: Default: "Last modified"
en: Last modified
ro: Ultima modificare

note: Default: "Latest available configuration"
en: Latest available configuration
ro: Ceea mai recenta configurație disponibilă

note: Default: "Latest version"
en: Latest version
ro: Ultima versiune

note: Default: "Layout"
en: Layout
ro: Aspect

note: Default: "Lead Image"
en: Lead Image
ro: Imaginea de start

note: Default: "Left"
en: Left
ro: Stânga

note: Default: "Less filters"
en: Less filters
ro: Mai puține filtre

note: Default: "Link"
en: Link
ro: Legătură

note: Default: "Anchor link copied to the clipboard"
en: Link copied to clipboard
ro: Linkul a fost copiat în clipboard

note: Default: "Link more"
en: Link more
ro: Legătură către mai multe

note: Default: "Link redirect view"
en: Link redirect view
ro: Redirecționare legătură

note: Default: "Link settings"
en: Link settings
ro: Configurații legătură

note: Default: "Link Title"
en: Link title
ro: Legătură la titlu

note: Default: "Link to"
en: Link to
ro: Legătură către

note: Default: "Link translation for"
en: Link translation for
ro: Legătură traducere pentru

note: Default: "Linking this item with hyperlink in text"
en: Linking this item with hyperlink in text
ro: Legătură acestui obiect cu hiperlegătură în text

note: Default: "Links and references"
en: Links and references
ro: Legături și referințe

note: Default: "List View"
en: List View
ro: Listare

note: Default: "Listing"
en: Listing
ro: Listare

note: Default: "Listing view"
en: Listing view
ro: Listare

note: Default: "Load more..."
en: Load more
ro: Incarcă mai mult

note: Default: "Loading."
en: Loading
ro: Se încarcă

note: Default: "Login"
en: Log In
ro: Autentificare

note: Default: "Log in"
en: Log in
ro: Autentificare

note: Default: "Logged out"
en: Logged out
ro: Deconectat

note: Default: "Login"
en: Login
ro: Autentificare

note: Default: "Login Failed"
en: Login Failed
ro: Autentificare eșuată

note: Default: "Login Name"
en: Login Name
ro: Nume de autentificare

note: Default: "Logo of"
en: Logo of
ro: Logo

note: Default: "Logout"
en: Logout
ro: Deconectare

note: Default: "Made by {creator} on {date}. This is not a working copy anymore, but the main content."
en: Made by {creator} on {date}. This is not a working copy anymore, but the main content.
ro: Realizat de {creator} pe {date}. Aceasta nu mai este o copie de lucru, ci conținutul principal.

note: Default: "Reduce cell padding"
en: Make the table compact
ro: Compactati tabelul

note: Default: "Manage Translations"
en: Manage Translations
ro: Gestionați traducerile

note: Default: "Manage content…"
en: Manage content…
ro: Administrare conținut…

note: Default: "Manage translations for {title}"
en: Manage translations for {title}
ro: Gestionați traducerile pentru {title}

note: Default: "Manually"
en: Manually
ro: Manual

note: Default: "Manually or automatically added?"
en: Manually or automatically added?
ro: Manual sau automat adăugat?

note: Default: "Many relations found. Please search."
en: Many relations found. Please search.
ro: Multe relații găsite. Cautați.

note: Default: "Maps"
en: Maps
ro: Hărți

note: Default: "Maps URL"
en: Maps URL
ro: URL Hartă

note: Default: "Maximum length is {len}."
en: Maximum length is {len}.
ro: Lungimea maximă este {len}.

note: Default: "Maximum value is {len}."
en: Maximum value is {len}.
ro: Valoarea maximă este {len}.

note: Default: "Medium"
en: Medium
ro: Mediu

note: Default: "Membership updated"
en: Membership updated
ro: Membru actualizat

note: Default: "Message"
en: Message
ro: Mesaj

note: Default: "Minimum length is {len}."
en: Minimum length is {len}.
ro: Lungimea minimă este {len}.

note: Default: "Minimum value is {len}."
en: Minimum value is {len}.
ro: Valoarea minimă este {len}.

note: Default: "Moderate Comments"
en: Moderate Comments
ro: Moderati comentarii

note: Default: "Moderate comments"
en: Moderate comments
ro: Moderati comentarii

note: Default: "Monday and Friday"
en: Monday and Friday
ro: Luni si Vineri

note: Default: "Day"
en: Month day
ro: Ziua lunii

note: Default: "Monthly"
en: Monthly
ro: Lunar

note: Default: "More"
en: More
ro: Mai mult

note: Default: "More filters"
en: More filters
ro: Filtre suplimentare

note: Default: "More information about the upgrade procedure can be found in the documentation section of plone.org in the Upgrade Guide."
en: More information about the upgrade procedure can be found in the documentation section of plone.org in the Upgrade Guide.
ro: Mai multe informații despre procedura de actualizare pot fi găsite în secțiunea de documentație de pe plone.org în Ghidul de actualizare.

note: Default: "Mosaic layout"
en: Mosaic layout
ro: Aranjare Mosaic

note: Default: "Move down"
en: Move down
ro: Mutați în jos

note: Default: "Move to bottom of folder"
en: Move to bottom of folder
ro: Mutați în partea de jos a folderului

note: Default: "Move to top of folder"
en: Move to top of folder
ro: Mutați în partea de sus a folderului

note: Default: "Move up"
en: Move up
ro: Mutați în sus

note: Default: "Multiple choices?"
en: Multiple choices?
ro: Alegeri multiple?

note: Default: "My email is"
en: My email is
ro: Adresa mea de email este

note: Default: "My user name is"
en: My username is
ro: Numele meu de utilizator este

note: Default: "Name"
en: Name
ro: Nume

note: Default: "Narrow"
en: Narrow
ro: Îngust

note: Default: "Navigate back"
en: Navigate back
ro: Navigați înapoi

note: Default: "Navigation"
en: Navigation
ro: Navigare

note: Default: "New password"
en: New password
ro: Parolă nouă

note: Default: "News Item"
en: News Item
ro: Articol de știri

note: Default: "News item view"
en: News item view
ro: Vizualizare articol de știri

note: Default: "No"
en: No
ro: Nu

note: Default: "No transactions found"
en: No Transactions Found
ro: Nu s-au găsit tranzacții

note: Default: "No transactions selected"
en: No Transactions Selected
ro: Nu s-au selectat tranzacții

note: Default: "No transactions selected to do undo"
en: No Transactions Selected To Do Undo
ro: Nu s-au selectat tranzacții pentru a le anula

note: Default: "No Video selected"
en: No Video selected
ro: Nu s-a selectat niciun video

note: Default: "No addons found"
en: No addons found
ro: Nu s-au găsit addons

note: Default: "No broken relations found."
en: No broken relations found.
ro: Nu s-au găsit relații rupte.

note: Default: "There is no connection to the server, due to a timeout o no network connection."
en: No connection to the server
ro: Nu există conexiunea la server, din cauza unui timeout sau a unei conexiuni întrerupte.

note: Default: "No image selected"
en: No image selected
ro: Nu s-a selectat nicio imagine

note: Default: "No image set in Lead Image content field"
en: No image set in Lead Image content field
ro: Nicio imagine setată în câmpul de conținut imagine de start

note: Default: "No image set in image content field"
en: No image set in image content field
ro: Nicio imagine setată în câmpul imagine de continut

note: Default: "No images found."
en: No images found.
ro: Nu s-au găsit imagini.

note: Default: "No items found in this container."
en: No items found in this container.
ro: Nu s-au găsit articole în acest container.

note: Default: "No items selected"
en: No items selected
ro: Niciun element selectat

note: Default: "No links to this item found."
en: No links to this item found.
ro: Nu s-au găsit legături către acest element.

note: Default: "No map selected"
en: No map selected
ro: Nicio hartă selectată

note: Default: "No occurences set"
en: No occurences set
ro: Nu s-au setat apariții

note: Default: "No options"
en: No options
ro: Nicio opțiune

note: Default: "No relation found"
en: No relation found
ro: Nu s-a găsit nicio relație

note: Default: "No results found"
en: No results found
ro: Nu s-au găsit rezultate

note: Default: "No results found."
en: No results found.
ro: Nu s-au găsit rezultate.

note: Default: "No selection"
en: No selection
ro: Fără selecție

note: Default: "This addon does not provide an uninstall profile."
en: No uninstall profile
ro: Niciun profil de dezinstalare

note: Default: "No user found"
en: No user found
ro: Nu s-a găsit niciun utilizator

note: Default: "No value"
en: No value
ro: Fără valoare

note: Default: "No workflow"
en: No workflow
ro: Fără flux de lucru

note: Default: "None"
en: None
ro: Niciuna

note: Default: "None"
en: Not available
ro: Niciuna

note: Default: "Note"
en: Note
ro: Notă

note: Default: "Note that roles set here apply directly to a user. The symbol{plone_svg}indicates a role inherited from membership in a group."
en: Note that roles set here apply directly to a user. The symbol{plone_svg}indicates a role inherited from membership in a group.
ro: Rețineți că rolurile setate aici se aplică direct unui utilizator. Simbolul{plone_svg}indică un rol moștenit din apartenența la un grup.

note: Default: "Number of active objects"
en: Number of active objects
ro: Numărul de obiecte active

note: Default: "Object Size"
en: Object Size
ro: Dimensiunea obiectului

note: Default: "occurrence(s)"
en: Occurences
ro: Apariții

note: Default: "Only 7-bit bytes characters are allowed. Cannot contain uppercase letters, special characters: <, >, &, #, /, ?, or others that are illegal in URLs. Cannot start with: _, aq_, @@, ++. Cannot end with __. Cannot be: request,contributors, ., .., \"\". Cannot contain new lines."
en: Only 7-bit bytes characters are allowed. Cannot contain uppercase letters, special characters: <, >, &, #, /, ?, or others that are illegal in URLs. Cannot start with: _, aq_, @@, ++. Cannot end with __. Cannot be: request,contributors, ., .., "". Cannot contain new lines.
ro: Doar caractere de 7 biți sunt permise. Nu poate conține caractere majuscule, caractere speciale: <, >, &, #, /, ?, sau alte caractere care sunt interzise în URL-uri. Nu poate începe cu: _, aq_, @@, ++. Nu poate să se termine cu __. Nu poate fi: request, contributors, ., .., . Nu poate conține linii noi.

note: Default: "Open in a new tab"
en: Open in a new tab
ro: Deschideți într-o fereastra nouă

note: Default: "Open menu"
en: Open menu
ro: Deschideți meniul

note: Default: "Open object browser"
en: Open object browser
ro: Deschideți browserul de obiecte

note: Default: "Order"
en: Order
ro: Ordonați

note: Default: "Ordered"
en: Ordered
ro: Ordonate

note: Default: "Origin"
en: Origin
ro: Origine

note: Default: "Overview of relations of all content items"
en: Overview of relations of all content items
ro: Prezentarea relațiilor tuturor elementelor de conținut

note: Default: "Page"
en: Page
ro: Pagina

note: Default: "Parent fieldset"
en: Parent fieldset
ro: Set de câmpuri părinte

note: Default: "Password"
en: Password
ro: Parolă

note: Default: "Password reset"
en: Password reset
ro: Resetare parolă

note: Default: "Passwords do not match."
en: Passwords do not match.
ro: Parolele nu se potrivesc.

note: Default: "Paste"
en: Paste
ro: Lipire

note: Default: "Paste blocks"
en: Paste blocks
ro: Lipire câmpuri

note: Default: "Perform the following actions:"
en: Perform the following actions:
ro: Executați următoarele acțiuni:

note: Default: "Permissions have been updated successfully"
en: Permissions have been updated successfully
ro: Permisiunile au fost actualizate cu succes

note: Default: "Permissions updated"
en: Permissions updated
ro: Permisiunile au fost actualizate

note: Default: "Personal Information"
en: Personal Information
ro: Informații personale

note: Default: "Personal Preferences"
en: Personal Preferences
ro: Preferințe personale

note: Default: "Personal tools"
en: Personal tools
ro: Instrumente personale

note: Default: "Persons responsible for creating the content of this item. Please enter a list of user names, one per line. The principal creator should come first."
en: Persons responsible for creating the content of this item. Please enter a list of user names, one per line. The principal creator should come first.
ro: Persoane responsabile de crearea conținutului acestui articol. Vă rugăm să introduceți o listă cu numele de utilizator, unul pe fiecare linie. Creatorul principal ar trebui să vină pe primul loc.

note: Default: "Please choose an existing content as source for this element"
en: Please choose an existing content as source for this element
ro: Vă rugăm să alegeți un conținut existent ca sursă pentru acest element

note: Default: "Please continue with the upgrade."
en: Please continue with the upgrade.
ro: Vă rugăm să continuați cu actualizarea.

note: Default: "Please ensure you have a backup of your site before performing the upgrade."
en: Please ensure you have a backup of your site before performing the upgrade.
ro: Vă rugăm să vă asigurați că aveți o copie de rezervă a site-ului înainte de a efectua actualizarea.

note: Default: "Please enter a valid URL by deleting the block and adding a new video block."
en: Please enter a valid URL by deleting the block and adding a new video block.
ro: Vă rugăm să introduceți o adresă URL validă ștergând blocul și adăugând un nou bloc video.

note: Default: "Please enter the Embed Code provided by Google Maps -> Share -> Embed map. It should contain the <iframe> code on it."
en: Please enter the Embed Code provided by Google Maps -> Share -> Embed map. It should contain the <iframe> code on it.
ro: Vă rugăm să introduceți codul de integrare furnizat de Google Maps -> Partajare -> Integrare harta. Acesta trebuie să conțină codul <iframe>.

note: Default: "Please fill out the form below to set your password."
en: Please fill out the form below to set your password.
ro: Vă rugăm să completați formularul de mai jos pentru a seta parola.

note: Default: "Please search for users or use the filters on the side."
en: Please search for users or use the filters on the side.
ro: Vă rugăm folosiți căutarea pentru utilizatori sau utilizați filtrele din stânga.

note: Default: "Please upgrade to plone.restapi >= 8.24.0."
en: Please upgrade to plone.restapi >= 8.24.0.
ro: Vă rugăm să actualizați la plone.restapi >= 8.24.0.

note: Default: "Please upgrade to plone.restapi >= 8.39.0."
en: Please upgrade to plone.restapi >= 8.39.0.
ro: Vă rugăm să actualizați la plone.restapi >= 8.39.0.

note: Default: "Plone Foundation"
en: Plone Foundation
ro: Fundația Plone

note: Default: "Plone{reg} Open Source CMS/WCM"
en: Plone{reg} Open Source CMS/WCM
ro: Plone{reg} CMS/WCM Open Source

note: Default: "Position changed"
en: Position changed
ro: Poziție schimbată

note: Default: "Possible values (Enter allowed choices one per line)."
en: Possible values
ro: Valori posibile

note: Default: "Preferences"
en: Preferences
ro: Preferințe

note: Default: "Prettify your code"
en: Prettify your code
ro: Îmbunătățiți-vă codul

note: Default: "Preview"
en: Preview
ro: Previzualizare

note: Default: "Preview Image URL"
en: Preview Image URL
ro: Adresa URL a imaginii de previzualizare

note: Default: "Profile"
en: Profile
ro: Profil

note: Default: "Properties"
en: Properties
ro: Proprietăți

note: Default: "Publication date"
en: Publication date
ro: Data publicării

note: Default: "Publishing Date"
en: Publishing Date
ro: Data publicării

note: Default: "Query"
en: Query
ro: Interogare

note: Default: "Re-enter the password. Make sure the passwords are identical."
en: Re-enter the password. Make sure the passwords are identical.
ro: Reintroduceți parola. Asigurați-vă că parolele sunt identice.

note: Default: "Read More…"
en: Read More…
ro: Citește mai mult …

note: Default: "Read only for this type of relation."
en: Read only for this type of relation.
ro: Doar citire pentru acest tip de relație.

note: Default: "Rearrange items by…"
en: Rearrange items by…
ro: Reorganizați elementele in functie de …

note: Default: "Ends"
en: Recurrence ends
ro: Recurența se termină

note: Default: "after"
en: Recurrence ends after
ro: Recurența se termină după

note: Default: "on"
en: Recurrence ends on
ro: Recurența se termină pe

note: Default: "Redo"
en: Redo
ro: Reface

note: Default: "Minimalistic table design"
en: Reduce complexity
ro: Reduce complexitatea

note: Default: "Referencing this item as related item"
en: Referencing this item as related item
ro: Referința acestui element ca element asociat

note: Default: "Referencing this item with {relationship}"
en: Referencing this item with {relationship}
ro: Referința acestui element cu {relationship}

note: Default: "Reset to target"
en: Refresh source content
ro: Reîncarcă conținutul sursă

note: Default: "Register"
en: Register
ro: Înregistrare

note: Default: "Registration form"
en: Registration form
ro: Formular de înregistrare

note: Default: "Relation"
en: Relation name
ro: Nume relație

note: Default: "Relations"
en: Relations
ro: Relații

note: Default: "Relations are editable with plone.api >= 2.0.3."
en: Relations are editable with plone.api >= 2.0.3.
ro: Relațiile sunt editabile cu plone.api >= 2.0.3.

note: Default: "Relations updated"
en: Relations updated
ro: Relațiile actualizate

note: Default: "Relevance"
en: Relevance
ro: Relevanţă

note: Default: "Remove"
en: Remove
ro: Șterge

note: Default: "Remove element {index}"
en: Remove element {index}
ro: Șterge elementul {index}

note: Default: "Remove item"
en: Remove item
ro: Eliminați elementul

note: Default: "Remove"
en: Remove recurrence
ro: Eliminați recurența

note: Default: "Remove selected"
en: Remove selected
ro: Ștergeți elementele selectate

note: Default: "Remove term"
en: Remove term
ro: Eliminați termenul

note: Default: "Remove users from group"
en: Remove users from group
ro: Ștergeți utilizatorii din grup

note: Default: "Remove working copy"
en: Remove working copy
ro: Eliminați copia de lucru

note: Default: "Rename"
en: Rename
ro: Redenumește

note: Default: "Renaming items..."
en: Rename Items Loading Message
ro: Redenumiți mesajul de încărcare al obiectului

note: Default: "Rename items"
en: Rename items
ro: Redenumirea articolelor

note: Default: "Repeat"
en: Repeat
ro: Repetă

note: Default: "Repeat every"
en: Repeat every
ro: Repetați la fiecare

note: Default: "Repeat on"
en: Repeat on
ro: Repetați pe

note: Default: "Replace existing file"
en: Replace existing file
ro: Înlocuiește fișierul existent

note: Default: "Reply"
en: Reply
ro: Răspuns

note: Default: "Required"
en: Required
ro: Obligatoriu

note: Default: "Required input is missing."
en: Required input is missing.
ro: Câmpul este obligatoriu.

note: Default: "Reset element {index}"
en: Reset element {index}
ro: Resetați elementul {index}

note: Default: "Reset title"
en: Reset term title
ro: Resetați titlul termenului

note: Default: "Reset the block"
en: Reset the block
ro: Resetați blocul

note: Default: "Results limit"
en: Results limit
ro: Limita rezultatelor

note: Default: "Results preview"
en: Results preview
ro: Previzualizare rezultate

note: Default: "Results template"
en: Results template
ro: Șablon de rezultate

note: Default: "Reversed order"
en: Reversed order
ro: Ordine inversată

note: Default: "Revert to this revision"
en: Revert to this revision
ro: Reveniți la această revizuire

note: Default: "Review state"
en: Review state
ro: Stare de revizuire

note: Default: "Right"
en: Right
ro: Dreapta

note: Default: "Rights"
en: Rights
ro: Drepturi

note: Default: "Roles"
en: Roles
ro: Roluri

note: Default: "Rule added"
en: Rule added
ro: Regulă adăugată

note: Default: "Rule enable changed"
en: Rule enable changed
ro: Regula a fost activată

note: Default: "Rules"
en: Rules
ro: Reguli

note: Default: "Rules execute when a triggering event occurs. Rule actions will only be invoked if all the rule's conditions are met. You can add new actions and conditions using the buttons below."
en: Rules execute when a triggering event occurs. Rule actions will only be invoked if all the rule's conditions are met. You can add new actions and conditions using the buttons below.
ro: Regulile se execută atunci când se declanșează un eveniment. Acțiunile vor fi invocate numai dacă toate condițiile sunt îndeplinite. Puteți adăuga noi acțiuni și condiții folosind butoanele de mai jos.

note: Default: "Save"
en: Save
ro: Salvare

note: Default: "Save"
en: Save recurrence
ro: Salvați recurența

note: Default: "Saved"
en: Saved
ro: Salvat

note: Default: "Scheduled"
en: Scheduled
ro: Programat

note: Default: "Schema"
en: Schema
ro: Schemă

note: Default: "Schema updates"
en: Schema updates
ro: Actualizări de schemă

note: Default: "Search"
en: Search
ro: Căutare

note: Default: "Search SVG"
en: Search SVG
ro: Căutați SVG

note: Default: "Search Site"
en: Search Site
ro: Căutare pe site

note: Default: "Search block"
en: Search block
ro: Câmp de căutare

note: Default: "Search button label"
en: Search button label
ro: Eticheta butonului de căutare

note: Default: "Search content"
en: Search content
ro: Căutare conținut

note: Default: "Search for user or group"
en: Search for user or group
ro: Căutare utilizator sau grup

note: Default: "Search group…"
en: Search group…
ro: Căutare grup...

note: Default: "Search input label"
en: Search input label
ro: Căutați eticheta de intrare

note: Default: "Search results"
en: Search results
ro: Rezultatele căutării

note: Default: "Search results for {term}"
en: Search results for {term}
ro: Rezultatele căutării pentru {term}

note: Default: "Search sources by title or path"
en: Search sources by title or path
ro: Căutare surse după titlu sau cale

note: Default: "Search targets by title or path"
en: Search targets by title or path
ro: Căutare destinații după titlu sau cale

note: Default: "Search users…"
en: Search users…
ro: Căutare utilizatori...

note: Default: "Searched for: <em>{searchedtext}</em>."
en: Searched for: <em>{searchedtext}</em>.
ro: Căutare pentru: <em>{searchedtext}</em>.

note: Default: "Second"
en: Second
ro: Al doilea

note: Default: "Section title"
en: Section title
ro: Titlul secțiunii

note: Default: "Select"
en: Select
ro: Selectați

note: Default: "Select a date to add to recurrence"
en: Select a date to add to recurrence
ro: Selectați o dată de adăugat la recurență

note: Default: "Select columns to show"
en: Select columns to show
ro: Selectați coloane de afișat

note: Default: "Select relation"
en: Select relation
ro: Selectați relația

note: Default: "Select the transition to be used for modifying the items state."
en: Select the transition to be used for modifying the items state.
ro: Selectați tranziția care va fi utilizată pentru modificarea stării elementelor.

note: Default: "Selected"
en: Selected
ro: Selectat

note: Default: "Selected dates"
en: Selected dates
ro: Datele selectate

note: Default: "Selected items"
en: Selected items
ro: Articole selectate

note: Default: "of"
en: Selected items - x of y
ro: Elemente selectate - x din y

note: Default: "Selection"
en: Selection
ro: Selecție

note: Default: "Select…"
en: Select…
ro: Selectați …

note: Default: "Send"
en: Send
ro: Trimite

note: Default: "Send a confirmation mail with a link to set the password."
en: Send a confirmation mail with a link to set the password.
ro: Trimiteți un e-mail de confirmare cu un link pentru a seta parola.

note: Default: "Server Error"
en: Server Error
ro: Eroare server

note: Default: "Set my password"
en: Set my password
ro: Setați parola mea

note: Default: "Set your password"
en: Set your password
ro: Setați parola

note: Default: "Settings"
en: Settings
ro: Setări

note: Default: "Sharing"
en: Sharing
ro: Partajare

note: Default: "Sharing for {title}"
en: Sharing for {title}
ro: Partajare pentru {title}

note: Default: "Short Name"
en: Short Name
ro: Nume

note: Default: "Short name"
en: Short name
ro: Nume

note: Default: "Show"
en: Show
ro: Afișați

note: Default: "Show All"
en: Show All
ro: Afișează tot

note: Default: "Show Replies"
en: Show Replies
ro: Afișați răspunsurile

note: Default: "Show filters"
en: Show filters
ro: Afișează filtrele

note: Default: "Show groups of users below"
en: Show groups of users below
ro: Afișează grupurile de utilizatori de mai jos

note: Default: "Show item"
en: Show item
ro: Afișează elementul

note: Default: "Show potential sources. Not only objects that are source of some relation."
en: Show potential sources. Not only objects that are source of some relation.
ro: Afișează sursele potențiale. Nu doar obiectele care sunt sursa unor anumite relații.

note: Default: "Show potential targets. Not only objects that are target of some relation."
en: Show potential targets. Not only objects that are target of some relation.
ro: Afișează destinațiile potențiale. Nu doar obiectele care sunt destinația unor anumite relații.

note: Default: "Show search button?"
en: Show search button?
ro: Afișați butonul de căutare?

note: Default: "Show search input?"
en: Show search input?
ro: Afișați intrarea de căutare?

note: Default: "Show sorting?"
en: Show sorting?
ro: Afișează sortarea?

note: Default: "Show total results"
en: Show total results
ro: Afișează totalul rezultatelor

note: Default: "Shrink sidebar"
en: Shrink sidebar
ro: Reduceți bara laterală

note: Default: "Shrink toolbar"
en: Shrink toolbar
ro: Reduceti bara de instrumente

note: Default: "Sign in to start session"
en: Sign in to start session
ro: Conectați-vă pentru a începe sesiunea

note: Default: "Site Administration"
en: Site Administration
ro: Administrare site

note: Default: "Site Setup"
en: Site Setup
ro: Configurare site

note: Default: "Size: {size}"
en: Size: {size}
ro: Dimansiune: {size}

note: Default: "Small"
en: Small
ro: Mic

note: Default: "Some items are also a folder. By deleting them you will delete {containedItemsToDelete} {variation} inside the folders."
en: Some items are also a folder. By deleting them you will delete {containedItemsToDelete} {variation} inside the folders.
ro: Unele elemente sunt de asemenea un dosar. Prin eliminarea lor veți elimina {containedItemsToDelete} {variation} înauntru acelor dosare.

note: Default: "Some items are referenced by other contents. By deleting them {brokenReferences} {variation} will be broken."
en: Some items are referenced by other contents. By deleting them {brokenReferences} {variation} will be broken.
ro: Unele elemente sunt referite de alte elemente. Prin eliminarea lor {brokenReferences} {variation} vor fi rupte.

note: Default: "Some relations are broken. Please fix."
en: Some relations are broken. Please fix.
ro: Unele relații sunt rupte. Vă rugăm să le reparați.

note: Default: "Sorry, something went wrong with your request"
en: Sorry, something went wrong with your request
ro: Ne pare rău, a apârut o eroare

note: Default: "Sort by"
en: Sort By
ro: Sortați după

note: Default: "Sort by:"
en: Sort By:
ro: Sortați după:

note: Default: "Sort on"
en: Sort on
ro: Sortare pe

note: Default: "Sort on options"
en: Sort on options
ro: Sortare pe opțiuni

note: Default: "Sort transactions by User-Name, Path or Date"
en: Sort transactions by User-Name, Path or Date
ro: Sortați tranzacțiile după numele de utilizator, cale sau dată

note: Default: "Sorted"
en: Sorted
ro: Sortat

note: Default: "Sorted on"
en: Sorted on
ro: Sortat după

note: Default: "Source"
en: Source
ro: Sursa

note: Default: "Specify a youtube video or playlist url"
en: Specify a youtube video or playlist url
ro: Specificați un URL YouTube sau url de playlist

note: Default: "Split"
en: Split
ro: Împărțire

note: Default: "Start Date"
en: Start Date
ro: Data de început

note: Default: "Start of the recurrence"
en: Start of the recurrence
ro: Începutul recurenței

note: Default: "Start password reset"
en: Start password reset
ro: Start resetare parolă

note: Default: "State"
en: State
ro: Stare

note: Default: "Status"
en: Status
ro: Stare

note: Default: "Stop compare"
en: Stop compare
ro: Oprire comparare

note: Default: "Alternate row background color"
en: Stripe alternate rows with color
ro: Colorati randurile alternativ

note: Default: "Styling"
en: Styling
ro: Stilizare

note: Default: "Subject"
en: Subject
ro: Subiect

note: Default: "Submit"
en: Submit
ro: Trimite

note: Default: "Success"
en: Success
ro: Succes

note: Default: "Successfully undone transactions"
en: Successfully Undone Transactions
ro: Tranzacțiile au fost anulate cu succes

note: Default: "Summary"
en: Summary
ro: Rezumat

note: Default: "Summary view"
en: Summary view
ro: Rezumat

note: Default: "Switch to"
en: Switch to
ro: Schimbă cu

note: Default: "Table"
en: Table
ro: Tabel

note: Default: "Table of Contents"
en: Table of Contents
ro: Cuprins

note: Default: "Tabular view"
en: Tabular view
ro: Tabel

note: Default: "Tags"
en: Tags
ro: Etichete

note: Default: "Tags to add"
en: Tags to add
ro: Etichete de adăugat

note: Default: "Tags to remove"
en: Tags to remove
ro: Etichete de eliminat

note: Default: "Target"
en: Target
ro: Destinație

note: Default: "Target Path (Required)"
en: Target Path (Required)
ro: Calea destinației (necesar)

note: Default: "Target memory size per cache in bytes"
en: Target memory size per cache in bytes
ro: Dimensiunea țintă a memoriei raportat la cache în octeți

note: Default: "Target number of objects in memory per cache"
en: Target number of objects in memory per cache
ro: Numărul țintă de obiecte din memorie raportat la cache

note: Default: "Thank you."
en: Thank you.
ro: Mulțumesc.

note: Default: "The backend is not responding, due to a server timeout or a connection problem of your device. Please check your connection and try again."
en: The backend is not responding, due to a server timeout or a connection problem of your device. Please check your connection and try again.
ro: Backendul nu răspunde din cauza unui timeout sau a unei probleme de conectare a dispozitivului. Verificați conexiunea și încearcați din nou.

note: Default: "The backend is not responding, please check if you have started Plone, check your project's configuration object apiPath (or if you are using the internal proxy, devProxyToApiPath) or the RAZZLE_API_PATH Volto's environment variable."
en: The backend is not responding, please check if you have started Plone, check your project's configuration object apiPath (or if you are using the internal proxy, devProxyToApiPath) or the RAZZLE_API_PATH Volto's environment variable.
ro: Backendul nu răspunde. Vă rugăm să verificați dacă ați pornit Plone, verificați obiectul apiPath de configurare al proiectului dvs. (sau dacă utilizați proxy intern, devProxyToApiPath) sau variabila de mediu RAZZLE_API_PATH Volto.

note: Default: "The backend is responding, but the CORS headers are not configured properly and the browser has denied the access to the backend resources."
en: The backend is responding, but the CORS headers are not configured properly and the browser has denied the access to the backend resources.
ro: Backendul răspunde, dar anteturile CORS nu sunt configurate corect și browserul a refuzat accesul la resursele de backend.

note: Default: "The backend server of your website is not answering, we apologize for the inconvenience. Please try to re-load the page and try again. If the problem persists please contact the site administrators."
en: The backend server of your website is not answering, we apologize for the inconvenience. Please try to re-load the page and try again. If the problem persists please contact the site administrators.
ro: Serverul backend al site-ului dvs. nu răspunde, ne cerem scuze pentru inconvenient. Vă rugăm să încercați să reîncărcați pagina și să încercați din nou. Dacă problema persistă, vă rugăm să contactați administratorii site-ului.

note: Default: "The button presence disables the live search, the query is issued when you press ENTER"
en: The button presence disables the live search, the query is issued when you press ENTER
ro: Prezența butonului dezactivează căutarea live, interogarea este emisă când apăsați ENTER

note: Default: "The following content rules are active in this Page. Use the content rules control panel to create new rules or delete or modify existing ones."
en: The following content rules are active in this Page. Use the content rules control panel to create new rules or delete or modify existing ones.
ro: Următoarele reguli de conținut sunt active pe această pagină. Utilizați panoul de control al regulilor de conținut pentru a crea noi reguli, pentru a le modifica sau a le șterge.

note: Default: "The following list shows which upgrade steps are going to be run. Upgrading sometimes performs a catalog/security update, which may take a long time on large sites. Be patient."
en: The following list shows which upgrade steps are going to be run. Upgrading sometimes performs a catalog/security update, which may take a long time on large sites. Be patient.
ro: Următoarea listă prezintă care dintre pașii de upgrade vor fi executați. Uneori, upgrade-ul efectuează o actualizare a catalogului/securității, care poate dura mult pe site-uri mari. Aveți răbdare.

note: Default: "The item could not be deleted."
en: The item could not be deleted.
ro: Elementul nu a putut fi șters.

note: Default: "The link address is:"
en: The link address is:
ro: Adresa linkului este:

note: Default: "The number of items must be greater than or equal to {minItems}"
en: The number of items must be greater than or equal to {minItems}
ro: Numărul de elemente trebuie să fie mai mare sau egal cu {minItems}

note: Default: "The number of items must be less than or equal to {maxItems}"
en: The number of items must be less than or equal to {maxItems}
ro: Numărul de elemente trebuie să fie mai mic sau egal cu {maxItems}

note: Default: "The provided alternative url already exists!"
en: The provided alternative url already exists!
ro: URL-ul alternativ furnizat există deja!

note: Default: "The registration process has been successful. Please check your e-mail inbox for information on how activate your account."
en: The registration process has been successful. Please check your e-mail inbox for information on how activate your account.
ro: Procesul de înregistrare a avut succes. Vă rugăm să verificați căsuța de e-mail pentru informații despre modul de activare a contului dvs.

note: Default: "The site configuration is outdated and needs to be upgraded."
en: The site configuration is outdated and needs to be upgraded.
ro: Configurația site-ului este veche și trebuie actualizată.

note: Default: "The value does not match the pattern {pattern}"
en: The value does not match the pattern {pattern}
ro: Valoarea nu se potrivește cu modelul {pattern}

note: Default: "The working copy was discarded"
en: The working copy was discarded
ro: Copia de lucru a fost anulată

note: Default: "The {plonecms} is {copyright} 2000-{current_year} by the {plonefoundation} and friends."
en: The {plonecms} is {copyright} 2000-{current_year} by the {plonefoundation} and friends.
ro: {plonecms} este {copyright} 2000- {current_year} de {plonefoundation} și prieteni.

note: Default: "There are no groups with the searched criteria"
en: There are no groups with the searched criteria
ro: Nu există grupuri care îndeplinesc criteriile de căutare

note: Default: "There are no users with the searched criteria"
en: There are no users with the searched criteria
ro: Nu există utilizatori care îndeplinesc criteriile de căutare

note: Default: "There are some errors."
en: There are some errors.
ro: Există unele erori.

note: Default: "There is a configuration problem on the backend"
en: There is a configuration problem on the backend
ro: Există o problemă de configurare pe backend

note: Default: "There was an error with the upgrade."
en: There was an error with the upgrade.
ro: A avut loc o eroare cu actualizarea.

note: Default: "There were some errors"
en: There were some errors
ro: Au aparut unele erori

note: Default: "There were some errors."
en: There were some errors.
ro: Au aparut unele erori.

note: Default: "Third"
en: Third
ro: Al treilea

note: Default: "This has an ongoing working copy in {title}"
en: This has an ongoing working copy in {title}
ro: Acesta are o copie de lucru în curs de desfășurare în {title}

note: Default: "This is a reserved name and can't be used"
en: This is a reserved name and can't be used
ro: Acesta este un nume rezervat și nu poate fi folosit

note: Default: "This is a working copy of {title}"
en: This is a working copy of {title}
ro: Aceasta este o copie de lucru a {title}

note: Default: "This item is also a folder. By deleting it you will delete {containedItemsToDelete} {variation} inside the folder."
en: This item is also a folder. By deleting it you will delete {containedItemsToDelete} {variation} inside the folder.
ro: Acest articol este, de asemenea, un director. Prin eliminarea lui veți șterge {containedItemsToDelete} {variation} în interiorul directorului.

note: Default: "This item was locked by {creator} on {date}"
en: This item was locked by {creator} on {date}
ro: Acest articol a fost blocat de {creator} pe {date}

note: Default: "This name will be displayed in the URL."
en: This name will be displayed in the URL.
ro: Acest nume va fi afișat în adresa URL.

note: Default: "This page does not seem to exist…"
en: This page does not seem to exist…
ro: Se pare că această pagină nu există …

note: Default: "This rule is assigned to the following locations:"
en: This rule is assigned to the following locations:
ro: Această regulă este atribuită următoarelor locații:

note: Default: "Time"
en: Time
ro: Oră

note: Default: "Title"
en: Title
ro: Titlu

note: Default: "Title field error. Value not provided or already existing."
en: Title field error. Value not provided or already existing.
ro: Eroare a câmpului Titlu. Valoarea nu a fost furnizată sau este deja existentă.

note: Default: "Total active and non-active objects"
en: Total active and non-active objects
ro: Total obiecte active și inactive

note: Default: "Total comments"
en: Total comments
ro: Total comentarii

note: Default: "Total files to upload: {totalFiles}"
en: Total files to upload: {totalFiles}
ro: Numărul total de fișiere de încărcat: {totalFiles}

note: Default: "Total number of objects in each cache"
en: Total number of objects in each cache
ro: Numărul total de obiecte din fiecare cache

note: Default: "Total number of objects in memory from all caches"
en: Total number of objects in memory from all caches
ro: Numărul total de obiecte din memorie din toate cache-urile

note: Default: "Total number of objects in the database"
en: Total number of objects in the database
ro: Numărul total de obiecte din baza de date

note: Default: "Transactions"
en: Transactions
ro: Tranzacții

note: Default: "#"
en: Transactions Checkbox
ro: Căsuță Tranzacții

note: Default: "Transactions have been sorted"
en: Transactions Have Been Sorted
ro: Tranzacțiile au fost sortate

note: Default: "Transactions have been unsorted"
en: Transactions Have Been Unsorted
ro: Tranzacțiile au fost nesortate

note: Default: "Translate to {lang}"
en: Translate to {lang}
ro: Traduceți în {lang}

note: Default: "Translation linked"
en: Translation linked
ro: Link-ul către traducere creat

note: Default: "Translation linking removed"
en: Translation linking removed
ro: Link-ul către traducere a fost șters

note: Default: "Triggering event field error. Please select a value"
en: Triggering event field error. Please select a value
ro: Eroare la declanșarea câmpului evenimentului. Selectați o valoare

note: Default: "Type"
en: Type
ro: Tip

note: Default: "Type a Video (YouTube, Vimeo or mp4) URL"
en: Type a Video (YouTube, Vimeo or mp4) URL
ro: Introduceți un URL video (YouTube, Vimeo sau mp4)

note: Default: "Type text..."
en: Type text...
ro: Tastați text...

note: Default: "Type the heading…"
en: Type the heading…
ro: Tastați titlul …

note: Default: "Type the title…"
en: Type the title…
ro: Tastați titlul …

note: Default: "URL Management"
en: URL Management
ro: URL-uri alternative

note: Default: "URL Management for {title}"
en: URL Management for {title}
ro: URL-uri alternative pentru {title}

note: Default: "Unassign"
en: Unassign
ro: Anulați atribuirea

note: Default: "Unassigned"
en: Unassigned
ro: Anulat

note: Default: "Unauthorized"
en: Unauthorized
ro: Neautorizat

note: Default: "Undo"
en: Undo
ro: Anulați

note: Default: "Undo Controlpanel"
en: Undo Controlpanel
ro: Anulare tranzacții

note: Default: "Unfold"
en: Unfold
ro: Desfășurați

note: Default: "Unified"
en: Unified
ro: Unificat

note: Default: "Uninstall"
en: Uninstall
ro: Dezinstalare

note: Default: "Unknown Block {block}"
en: Unknown Block
ro: Bloc necunoscut

note: Default: "Unlink translation for"
en: Unlink translation for
ro: Deconectați traducerea pentru

note: Default: "Unlock"
en: Unlock
ro: Deblocați

note: Default: "Unsorted"
en: Unsorted
ro: Neordonat

note: Default: "Update"
en: Update
ro: Actualizare

note: Default: "Update User"
en: Update User
ro: Actualizați utilizatorul

note: Default: "Update installed addons"
en: Update installed addons
ro: Actualizați suplimentele instalate

note: Default: "Update installed addons:"
en: Update installed addons:
ro: Actualizați suplimentele instalate:

note: Default: "Updates available"
en: Updates available
ro: Actualizări disponibile

note: Default: "Upgrade"
en: Upgrade
ro: Actualizare

note: Default: "Upgrade Plone Site"
en: Upgrade Plone Site
ro: Actualizați site-ul Plone

note: Default: "Upgrade Report"
en: Upgrade Report
ro: Raport de actualizare

note: Default: "Upgrade Steps"
en: Upgrade Steps
ro: Etape de actualizare

note: Default: "Upload"
en: Upload
ro: Încărcare

note: Default: "Upload a lead image in the 'Lead Image' content field."
en: Upload a lead image in the 'Lead Image' content field.
ro: Încărcați o imagine de start în câmpul de conținut 'Imagine de start'.

note: Default: "Upload files"
en: Upload files
ro: Încărcați fișiere

note: Default: "Uploading image"
en: Uploading image
ro: Se încarcă imaginea

note: Default: "Use the form below to define the new content rule"
en: Use the form below to define the new content rule
ro: Utilizați formularul de mai jos pentru a defini o regula de conținut nouă

note: Default: "Use the form below to define, change or remove content rules. Rules will automatically perform actions on content when certain triggers take place. After defining rules, you may want to go to a folder to assign them, using the 'rules' item in the actions menu."
en: Use the form below to define, change or remove content rules. Rules will automatically perform actions on content when certain triggers take place. After defining rules, you may want to go to a folder to assign them, using the 'rules' item in the actions menu.
ro: Utilizați formularul de mai jos pentru a defini, modifica sau elimina regulile de conținut. Regulile vor efectua automat acțiuni asupra conținutului atunci când se produc anumite evenimente. După definirea regulilor, poate fi necesar să vă deplasați într-o pagină pentru a le atribui, folosind elementul 'reguli' din meniul de acțiuni.

note: Default: "Used for programmatic access to the fieldset."
en: Used for programmatic access to the fieldset.
ro: Folosit pentru acces programatic la setul de câmpuri.

note: Default: "User"
en: User
ro: Utilizator

note: Default: "User Group Membership"
en: User Group Membership
ro: Grupuri utilizator

note: Default: "User Group Settings"
en: User Group Settings
ro: Configurare grupuri utilizator

note: Default: "User created"
en: User created
ro: Utilizator creat

note: Default: "User deleted"
en: User deleted
ro: Utilizator șters

note: Default: "User name"
en: User name
ro: Nume utilizator

note: Default: "User roles updated"
en: User roles updated
ro: Rolurile utilizatorului au fost actualizate

note: Default: "User updated successfuly"
en: User updated successfuly
ro: Utilizator actualizat cu succes

note: Default: "Username"
en: Username
ro: Nume utilizator

note: Default: "Users"
en: Users
ro: Utilizatori

note: Default: "Users and Groups"
en: Users and Groups
ro: Utilizatori și grupuri

note: Default: "Using this form, you can manage alternative urls for an item. This is an easy way to make an item available under two different URLs."
en: Using this form, you can manage alternative urls for an item. This is an easy way to make an item available under two different URLs.
ro: Folosind acest formular, puteți gestiona adrese alternative pentru un element. Este o modalitate ușoară de a face un element disponibil sub două adrese URL diferite.

note: Default: "Variation"
en: Variation
ro: Variație

note: Default: "Version Overview"
en: Version Overview
ro: Prezentare generală a versiunii

note: Default: "Video URL"
en: Video URL
ro: URL-ul video

note: Default: "View"
en: View
ro: Vizualizare

note: Default: "View changes"
en: View changes
ro: Vizualizare modificări

note: Default: "View links and references to this item"
en: View links and references to this item
ro: Vizualizați legăturile și referințele către acest element

note: Default: "View this revision"
en: View this revision
ro: Vizualizați această revizuire

note: Default: "View working copy"
en: View working copy
ro: Vedeți copia de lucru

note: Default: "View"
en: Viewmode
ro: Mod vizualizare

note: Default: "Vocabulary term"
en: Vocabulary term
ro: Termen de vocabular

note: Default: "Title"
en: Vocabulary term title
ro: Titlul termenului de vocabular

note: Default: "Vocabulary terms"
en: Vocabulary terms
ro: Termeni de vocabular

note: Default: "You are running in 'debug mode'. This mode is intended for sites that are under development. This allows many configuration changes to be immediately visible, but will make your site run more slowly. To turn off debug mode, stop the server, set 'debug-mode=off' in your buildout.cfg, re-run
en: Warning Regarding debug mode
ro: Avertisment cu privire la modul de depanare

note: Default: "We apologize for the inconvenience, but the backend of the site you are accessing is not available right now. Please, try again later."
en: We apologize for the inconvenience, but the backend of the site you are accessing is not available right now. Please, try again later.
ro: Ne cerem scuze pentru neplăceri, dar backend-ul site-ului pe care îl accesați nu este disponibil în acest moment. Vă rugăm, încercați din nou mai târziu.

note: Default: "We apologize for the inconvenience, but the page you were trying to access is not at this address. You can use the links below to help you find what you are looking for."
en: We apologize for the inconvenience, but the page you were trying to access is not at this address. You can use the links below to help you find what you are looking for.
ro: Ne cerem scuze pentru neplăceri, dar pagina pe care încercați să o accesați nu se află la această adresă. Puteți utiliza linkurile de mai jos pentru a vă ajuta să găsiți ceea ce căutați.

note: Default: "We apologize for the inconvenience, but there was an unexpected error on the server."
en: We apologize for the inconvenience, but there was an unexpected error on the server.
ro: Ne cerem scuze pentru neplăceri, dar a apărut o eroare neașteptată pe server.

note: Default: "We apologize for the inconvenience, but you don't have permissions on this resource."
en: We apologize for the inconvenience, but you don't have permissions on this resource.
ro: Ne cerem scuze pentru neplăceri, dar nu aveți permisiuni pentru a accesa această resursă.

note: Default: "The"
en: Weeek day of month
ro: Ziua din săptămână a lunii

note: Default: "Weekday"
en: Weekday
ro: Ziua săptămânii

note: Default: "Weekly"
en: Weekly
ro: Săptămânal

note: Default: "What"
en: What
ro: Ce

note: Default: "When"
en: When
ro: Când

note: Default: "When this date is reached, the content will nolonger be visible in listings and searches."
en: When this date is reached, the content will nolonger be visible in listings and searches.
ro: Când se ajunge la această dată, conținutul nu va fi mai vizibil în listări și căutări.

note: Default: "Whether or not execution of further rules should stop after this rule is executed"
en: Whether or not execution of further rules should stop after this rule is executed
ro: Dacă se oprește sau nu execuția altor reguli după ce se execută această regulă

note: Default: "Whether or not other rules should be triggered by the actions launched by this rule. Activate this only if you are sure this won't create infinite loops"
en: Whether or not other rules should be triggered by the actions launched by this rule. Activate this only if you are sure this won't create infinite loops
ro: Dacă se declanșează sau nu alte reguli după acțiunile declanșate de această regulă. Activați doar dacă sunteți siguri că nu va crea bucle infinite

note: Default: "Whether or not the rule is currently enabled"
en: Whether or not the rule is currently enabled
ro: Dacă se activează sau nu această regulă

note: Default: "Who"
en: Who
ro: Cine

note: Default: "Wide"
en: Wide
ro: Toată lățimea ecranului

note: Default: "Updating workflow states..."
en: Workflow Change Loading Message
ro: Mesaj de încărcare pentru modificarea fluxului de lucru

note: Default: "Workflow updated."
en: Workflow updated.
ro: Fluxul de lucru a fost actualizat.

note: Default: "Yearly"
en: Yearly
ro: Anual

note: Default: "Yes"
en: Yes
ro: Da

note: Default: "You are trying to access a protected resource, please {login} first."
en: You are trying to access a protected resource, please {login} first.
ro: Încercați să accesați o resursă protejată, vă rugăm mai întâi {login}.

note: Default: "You are using an outdated browser"
en: You are using an outdated browser
ro: Utilizați un browser învechit

note: Default: "You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting."
en: You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting.
ro: Puteți adăuga un comentariu completând formularul de mai jos. Formatare text simplu.

note: Default: "You can control who can view and edit your item using the list below."
en: You can control who can view and edit your item using the list below.
ro: Puteți controla cine vă poate vizualiza și edita elementul folosind lista de mai jos.

note: Default: "You can view the difference of the revisions below."
en: You can view the difference of the revisions below.
ro: Puteți vedea diferența reviziilor de mai jos.

note: Default: "You can view the history of your item below."
en: You can view the history of your item below.
ro: Puteți vedea istoricul articolului dvs. mai jos.

note: Default: "You can't paste this content here"
en: You can't paste this content here
ro: Nu puteți lipi acest conținut aici

note: Default: "You have been logged out from the site."
en: You have been logged out from the site.
ro: Ați fost deconectat de pe site.

note: Default: "You have not the required permission for this control panel."
en: You have not the required permission for this control panel.
ro: Nu aveți permisiunea necesară pentru acest panou de control.

note: Default: "Your email is required for reset your password."
en: Your email is required for reset your password.
ro: Adresa dvs. de email este necesară pentru a reseta parola.

note: Default: "Your password has been set successfully. You may now {link} with your new password."
en: Your password has been set successfully. You may now {link} with your new password.
ro: Parola dvs. a fost setată cu succes. Acum puteți {link} cu noua dvs. parolă.

note: Default: "Your preferred language"
en: Your preferred language
ro: Limba dvs. preferată

note: Default: "Your site is up to date."
en: Your site is up to date.
ro: Site-ul dvs. este la zi.

note: Default: "Your username is required for reset your password."
en: Your usernaame is required for reset your password.
ro: Numele dvs. de utilizator este necesar pentru a reseta parola.

note: Default: "Enter an email address. This is necessary in case the password is lost. We respect your privacy, and will not give the address away to any third parties or expose it anywhere."
en: addUserFormEmailDescription
ro: Introduceți adresa de email. Acest lucru este necesar în cazul în care parola dvs. este pierdută. Respectăm confidențialitatea dvs. și nu vom împărtăși adresa cu niciun alt partener sau nu o vom expune în niciun fel.

note: Default: "Enter full name, e.g. John Smith."
en: addUserFormFullnameDescription
ro: Introduceți numele complet, de exemplu Valentin Popescu.

note: Default: "Enter your new password. Minimum 8 characters."
en: addUserFormPasswordDescription
ro: Introduceți noua dvs. parolă. Minim 8 caractere.

note: Default: "Enter a user name, usually something like \"jsmith\". No spaces or special characters. Usernames and passwords are case sensitive, make sure the caps lock key is not enabled. This is the name used to log in."
en: addUserFormUsernameDescription
ro: Introduceți un nume de utilizator, de obicei ceva de genul vpopescu. Fără spații sau caractere speciale. Nume de utilizator și parole sunt sensibile la majuscule, asigurați-vă că tasta Caps Lock nu este activată. Acesta este numele folosit pentru a vă autentifica.

note: Default: "Available views"
en: availableViews
ro: Vizualizări disponibile

note: Default: "Error in the block field {errorField}."
en: blocksFieldsErrorTitle
ro: Eroare în câmpul bloc {errorField}.

note: Default: "Forgot your password?"
en: box_forgot_password_option
ro: Ați uitat parola?

note: Default: "Add many alternative URLs at once by uploading a CSV file. The first column should be the path to redirect from; the second, the path to redirect to. Both paths must be Plone-site-relative, starting with a slash (/). An optional third column can contain a date and time. An optional fourth 
en: bulkUploadUrlsHelp
ro: Adăugați mai multe URL-uri alternative în același timp prin încărcarea unui fișier CSV. Prima coloană ar trebui să fie calea de redirecționat de la; a doua, calea de redirecționat la. Ambele căi trebuie să fie relative la site-ul Plone, începând cu o bară oblică (/). O a treia coloană opțională poate să conțină o dată și timp. O a patra coloană opțională poate conține un boolean pentru a marca o redirecționare manuală (implicit adevărat).

note: Default: "Checkbox"
en: checkboxFacet
ro: Casetă de selectare

note: Default: "column"
en: column
ro: coloană

note: Default: "columns"
en: columns
ro: coloane

note: Default: "Common"
en: common
ro: Comun

note: Default: "Compare to language"
en: compare_to
ro: Compara cu

note: Default: "{countofrelation} broken {countofrelation, plural, one {relation} other {relations}} of type {typeofrelation}"
en: countBrokenRelations
ro: {countofrelation} relație defectă {countofrelation, plural, one {relation} other {relations}} de tip {typeofrelation}

note: Default: "Date Range"
en: daterangeFacet
ro: Interval de date

note: Default: "delete"
en: delete
ro: Ștergeți

note: Default: "You are using {browsername} {browserversion} which is deprecated by its vendor. That means that it does not get security updates and it is not ready for current modern web features, which deteriorates the user experience. Please upgrade to a modern browser."
en: deprecated_browser_notice_message
ro: Browser-ul dvs. {browsername} {browserversion} este învechit. Actualizați browser-ul pentru o mai mare siguranță, viteză și cea mai bună experiență pe acest site.

note: Default: "Description"
en: description
ro: Descriere

note: Default: "For security reasons, we store your password encrypted, and cannot mail it to you. If you would like to reset your password, fill out the form below and we will send you an email at the address you gave when you registered to start the process of resetting your password."
en: description_lost_password
ro: Din motive de securitate, parola dvs. este criptată și nu poate fi recuperată. Dacă doriți să o schimbați, completați formularul de mai jos și veți primi instrucțiunile la adresa de e-mail cu care v-ați înregistrat

note: Default: "Your password reset request has been mailed. It should arrive in your mailbox shortly. When you receive the message, visit the address it contains to reset your password."
en: description_sent_password
ro: Parola este în curs de schimbare. Urmați instrucțiunile primite pe adresa de e-mail pentru a finaliza procesul de schimbare a parolei.

note: Default: "Draft"
en: draft
ro: proiect

note: Default: "All dates"
en: event_alldates
ro: Toate

note: Default: "Attendees"
en: event_attendees
ro: Participanți

note: Default: "Contact Name"
en: event_contactname
ro: Nume

note: Default: "Contact Phone"
en: event_contactphone
ro: Telefon

note: Default: "Website"
en: event_website
ro: Website

note: Default: "What"
en: event_what
ro: Despre

note: Default: "When"
en: event_when
ro: Data

note: Default: "Where"
en: event_where
ro: Locație

note: Default: "/example"
en: examplePath
ro: /exemplu

note: Default: "This website does not accept files larger than {limit}"
en: fileTooLarge
ro: Acest site nu acceptă fișiere mai mari de {limit}

note: Default: "flush intIds and rebuild relations"
en: flush intIds and rebuild relations
ro: ștergeți intIds și reconstruiește relațiile

note: Default: "<ul><li>Regenerate intIds (tokens of relations in relation catalog)</li><li>Rebuild relations</li></ul><p>Check the log for details!</p><p><b>Warning</b>: If you have add-ons relying on intIds, you should not flush them.</p>"
en: flushAndRebuildRelationsHints
ro: <ul><li>Regenerează intIds (simboluri de relaţii în catalog de relaţii)</li><li>Reconstruiește relațiile</li></ul><p>Verificați registrul pentru detalii!</p><p><b>Atenție</b>: Dacă aveți module care depind de intIds, nu trebuie să ștergeți acestea.</p>

note: Default: "Head title"
en: head_title
ro: Titlu

note: Default: "Password reset confirmation sent"
en: heading_sent_password
ro: Confirmare schimbare parolă trimisă cu succes

note: Default: "Hero"
en: hero
ro: Hero

note: Default: "HTML"
en: html
ro: HTML

note: Default: "Image"
en: image
ro: Imagine

note: Default: "Clear image"
en: image_block_clear
ro: Ștergeți imaginea

note: Default: "Image preview"
en: image_block_preview
ro: Previzualizare imagine

note: Default: "Input must be integer"
en: integer
ro: număr întreg

note: Default: "item"
en: item
ro: element

note: Default: "items"
en: items
ro: elemente

note: Default: "My email is"
en: label_my_email_is
ro: Adresa mea de e-mail este

note: Default: "My user name is"
en: label_my_username_is
ro: Numele meu de utilizator este

note: Default: "Lead Image Field"
en: leadimage
ro: Imagine (copertă)

note: Default: "Enter a URL to an image"
en: linkAnImage
ro: Introduceți un URL către o imagine

note: Default: "Listing"
en: listing
ro: Listare

note: Default: "Loading"
en: loading
ro: încărcare

note: Default: "log in"
en: log in
ro: autentificați-vă

note: Default: "Maps"
en: maps
ro: Harta

note: Default: "Maximum Length"
en: maxLength
ro: lungime maxima

note: Default: "End of the range (including the value itself)"
en: maximum
ro: maxim

note: Default: "Media"
en: media
ro: Media

note: Default: "Minimum Length"
en: minLength
ro: lungime minimă

note: Default: "Start of the range"
en: minimum
ro: minim

note: Default: "Most used"
en: mostUsed
ro: Cele mai utilizate

note: Default: "Found {sources} sources and {targets} targets. Narrow down to {max}!"
en: narrowDownRelations
ro: Găsiți {sources} surse și {targets} destinații. Restrângeți la {max}!

note: Default: "No"
en: no
ro: nu

note: Default: "No workflow state"
en: no workflow state
ro: nicio stare de flux de lucru

note: Default: "Input must be number"
en: number
ro: număr

note: Default: "of the month"
en: of the month
ro: al lunii

note: Default: "or try a different page."
en: or try a different page.
ro: sau încercați o altă pagină.

note: Default: "others"
en: others
ro: altele

note: Default: "Pending"
en: pending
ro: în așteptare

note: Default: "Pick an existing image"
en: pickAnImage
ro: Alegeți o imagine existentă

note: Default: "Private"
en: private
ro: privat

note: Default: "Published"
en: published
ro: publicat

note: Default: "rebuild relations"
en: rebuild relations
ro: reconstruire relații

note: Default: "reference"
en: reference
ro: referință

note: Default: "references"
en: references
ro: referințe

note: Default: "results"
en: results found
ro: rezultate găsite

note: Default: "return to the site root"
en: return to the site root
ro: revenire la prima pagină

note: Default: "and"
en: rrule_and
ro: Și

note: Default: "(~approximate)"
en: rrule_approximate
ro: aproximare

note: Default: "at"
en: rrule_at
ro: La

note: Default: "[month] [day], [year]"
en: rrule_dateFormat
ro: [year]-[month]-[day]

note: Default: "day"
en: rrule_day
ro: ziuă

note: Default: "days"
en: rrule_days
ro: zile

note: Default: "every"
en: rrule_every
ro: fiecare

note: Default: "for"
en: rrule_for
ro: pentru

note: Default: "hour"
en: rrule_hour
ro: oră

note: Default: "hours"
en: rrule_hours
ro: ore

note: Default: "in"
en: rrule_in
ro: în

note: Default: "last"
en: rrule_last
ro: ultima

note: Default: "minutes"
en: rrule_minutes
ro: minute

note: Default: "month"
en: rrule_month
ro: lună

note: Default: "months"
en: rrule_months
ro: luni

note: Default: "nd"
en: rrule_nd
ro: nd

note: Default: "on"
en: rrule_on
ro: pe

note: Default: "on the"
en: rrule_on the
ro: pe...

note: Default: "or"
en: rrule_or
ro: sau

note: Default: "rd"
en: rrule_rd
ro: rd

note: Default: "st"
en: rrule_st
ro: st

note: Default: "th"
en: rrule_th
ro: th

note: Default: "the"
en: rrule_the
ro: the

note: Default: "time"
en: rrule_time
ro: timp

note: Default: "times"
en: rrule_times
ro: timpi

note: Default: "until"
en: rrule_until
ro: până la

note: Default: "week"
en: rrule_week
ro: săptămână

note: Default: "weekday"
en: rrule_weekday
ro: zi din săptămână

note: Default: "weekdays"
en: rrule_weekdays
ro: zile din săptămână

note: Default: "weeks"
en: rrule_weeks
ro: săptămâni

note: Default: "year"
en: rrule_year
ro: an

note: Default: "years"
en: rrule_years
ro: ani

note: Default: "Select"
en: selectFacet
ro: Alege

note: Default: "Select view"
en: selectView
ro: Alege vizualizare

note: Default: "Skip to footer"
en: skiplink-footer
ro: Sari la subsol

note: Default: "Skip to main content"
en: skiplink-main-content
ro: Sari la conținutul principal

note: Default: "Skip to navigation"
en: skiplink-navigation
ro: Sari la navigare

note: Default: "sort"
en: sort
ro: sortare

note: Default: "sources path"
en: sources path
ro: cale sursă

note: Default: "Table"
en: table
ro: Tabel

note: Default: "target path"
en: target path
ro: cale destinație

note: Default: "Text"
en: text
ro: Text

note: Default: "Title"
en: title
ro: Titlu

note: Default: "Table of Contents"
en: toc
ro: Cuprins

note: Default: "Toggle"
en: toggleFacet
ro: Alternează

note: Default: "Update from version {origin} to {destination}"
en: upgradeVersions
ro: Actualizare de la versiunea {origin} la versiunea {destination}

note: Default: "Upload an image from your computer"
en: uploadAnImage
ro: Încărcați o imagine de pe computerul dvs.

note: Default: "user avatar"
en: user avatar
ro: avatarul utilizatorului

note: Default: "Video"
en: video
ro: Video

note: Default: "Views"
en: views
ro: Vizualizări

note: Default: "Visit external website"
en: visit_external_website
ro: Vizitează site extern

note: Default: "You are not authorized to perform this operation."
en: workingCopyErrorUnauthorized
ro: Nu aveți drepturi pentru a efectua această operațiune.

note: Default: "An error occurred while performing this operation."
en: workingCopyGenericError
ro: A apărut o eroare la efectuarea acestei operațiuni.

note: Default: "Yes"
en: yes
ro: da

note: Default: "{count, plural, one {Upload {count} file} other {Upload {count} files}}"
en: {count, plural, one {Upload {count} file} other {Upload {count} files}}
ro: Încărcați {count, plural, un {un fișier} alte {fișiere}}

note: Default: "{count} selected"
en: {count} selected
ro: {count} selectat

note: Default: "{id} Content Type"
en: {id} Content Type
ro: {id} Tip Conținut

note: Default: "{id} Schema"
en: {id} Schema
ro: {id} Schemă

note: Default: "{title} copied."
en: {title} copied.
ro: copiat {title}.

note: Default: "{title} cut."
en: {title} cut.
ro: {title} tăiat.

note: Default: "{title} has been deleted."
en: {title} has been deleted.
ro: {title} a fost șters.
