Plone - en to ru translation catalogue (958 entries)

note: Default: "<p>Add some HTML here</p>"
en: <p>Add some HTML here</p>
ru: <p>Добавьте здесь HTML-код</p>

note: Default: "Account Registration Completed"
en: Account Registration Completed
ru: Регистрация аккаунта завершена

note: Default: "Account activation completed"
en: Account activation completed
ru: Активация аккаунта завершена

note: Default: "Action"
en: Action
ru: Действие

note: Default: "Action changed"
en: Action changed
ru: Действие изменено

note: Default: "Action:"
en: Action:
ru: Действие:

note: Default: "Actions"
en: Actions
ru: Действия

note: Default: "Activate and deactivate add-ons in the lists below."
en: Activate and deactivate
ru: Активировать и деактивировать дополнения

note: Default: "Active"
en: Active
ru: Активно

note: Default: "Active content rules in this Page"
en: Active content rules in this Page
ru: Активные правила контента на этой странице

note: Default: "Add"
en: Add
ru: Добавить

note: Default: "Add"
en: Add (object list)
ru: Добавить (список объектов)

note: Default: "To make new add-ons show up here, add them to your configuration, build, and restart the server process. For detailed instructions see"
en: Add Addons
ru: Добавить дополнения

note: Default: "Add Alternative URL"
en: Add Alternative URL
ru: Добавить альтернативный URL

note: Default: "Add Content…"
en: Add Content
ru: Добавить контент

note: Default: "Add Content Rule"
en: Add Content Rule
ru: Добавить правило контента

note: Default: "Add Rule"
en: Add Rule
ru: Добавить правило

note: Default: "Add Translation…"
en: Add Translation…
ru: Добавить перевод…

note: Default: "Add User"
en: Add User
ru: Добавить пользователя

note: Default: "Add a description…"
en: Add a description…
ru: Добавить описание…

note: Default: "Add a new alternative url"
en: Add a new alternative url
ru: Добавить новый альтернативный URL

note: Default: "Action added"
en: Add action
ru: Добавить действие

note: Default: "Add block"
en: Add block
ru: Добавить блок

note: Default: "Add block in position {index}"
en: Add block in position {index}
ru: Добавить блок в позицию {index}

note: Default: "Add block…"
en: Add block…
ru: Добавить блок…

note: Default: "Condition added"
en: Add condition
ru: Добавить условие

note: Default: "Add content rule"
en: Add content rule
ru: Добавить правило контента

note: Default: "Add criteria"
en: Add criteria
ru: Добавить критерии

note: Default: "Add date"
en: Add date
ru: Добавить дату

note: Default: "Add element to container"
en: Add element to container
ru: Добавить элемент в контейнер

note: Default: "Add field"
en: Add field
ru: Добавить поле

note: Default: "Add fieldset"
en: Add fieldset
ru: Добавить набор полей

note: Default: "Add group"
en: Add group
ru: Добавить группу

note: Default: "Add new content type"
en: Add new content type
ru: Добавить новый тип контента

note: Default: "Add new group"
en: Add new group
ru: Добавить новую группу

note: Default: "Add new user"
en: Add new user
ru: Добавить нового пользователя

note: Default: "Add to Groups"
en: Add to Groups
ru: Добавить в группы

note: Default: "Add users to group"
en: Add users to group
ru: Добавить пользователей в группу

note: Default: "Add term"
en: Add vocabulary term
ru: Добавить элемент справочника

note: Default: "Add {type}"
en: Add {type}
ru: Добавить {type}

note: Default: "Add-Ons"
en: Add-Ons
ru: Дополнения

note: Default: "Add-on Configuration"
en: Add-on Configuration
ru: Конфигурация дополнений

note: Default: "Add-ons"
en: Add-ons
ru: Дополнения

note: Default: "Add-ons Settings"
en: Add-ons Settings
ru: Настройки дополнений

note: Default: "Added"
en: Added
ru: Добавлено

note: Default: "Additional date"
en: Additional date
ru: Дополнительная дата

note: Default: "Addon could not be installed"
en: Addon could not be installed
ru: Дополнение не удалось установить

note: Default: "Addon could not be uninstalled"
en: Addon could not be uninstalled
ru: Дополнение не удалось удалить

note: Default: "Addon could not be upgraded"
en: Addon could not be upgraded
ru: Дополнение не удалось обновить

note: Default: "Addon installed succesfuly"
en: Addon installed succesfuly
ru: Дополнение успешно установлено

note: Default: "Addon uninstalled succesfuly"
en: Addon uninstalled succesfuly
ru: Дополнение успешно удалено

note: Default: "Addon upgraded succesfuly"
en: Addon upgraded succesfuly
ru: Дополнение успешно обновлено

note: Default: "Advanced facet?"
en: Advanced facet?
ru: Расширенный фасет?

note: Default: "Advanced facets are initially hidden and displayed on demand"
en: Advanced facets are initially hidden and displayed on demand
ru: Расширенные фасеты изначально скрыты и отображаются по необходимости

note: Default: "Album view"
en: Album view
ru: Альбомный вид

note: Default: "Alias"
en: Alias
ru: Синоним

note: Default: "Alias has been added"
en: Alias has been added
ru: Синоним добавлен

note: Default: "Aliases have been removed."
en: Aliases have been removed.
ru: Синонимы удалены.

note: Default: "Aliases have been uploaded."
en: Aliases have been uploaded.
ru: Синонимы загружены.

note: Default: "Alignment"
en: Alignment
ru: Выравнивание

note: Default: "All"
en: All
ru: Все

note: Default: "All content"
en: All content
ru: Весь контент

note: Default: "Existing alternative URLs for this site"
en: All existing alternative urls for this site
ru: Существующие альтернативные URL для этого сайта

note: Default: "Alphabetically"
en: Alphabetically
ru: По алфавиту

note: Default: "Alt text"
en: Alt text
ru: Альтернативный текст

note: Default: "Leave empty if the image is purely decorative."
en: Alt text hint
ru: Оставьте пустым для декоративных изображений.

note: Default: "Describe the purpose of the image."
en: Alt text hint link text
ru: Опишите назначение изображения.

note: Default: "Alternative URL path (Required)"
en: Alternative url path (Required)
ru: Альтернативный путь URL (обязательно)

note: Default: "Alternative url path must start with a slash."
en: Alternative url path must start with a slash.
ru: Альтернативный путь URL должен начинаться с косой черты.

note: Default: "Alternative URL path → target URL path (date and time of creation, manually created yes/no)"
en: Alternative url path → target url path (date and time of creation, manually created yes/no)
ru: Альтернативный путь URL → целевой путь URL (дата и время создания, создано вручную да/нет)

note: Default: "Applied to subfolders"
en: Applied to subfolders
ru: Применено к дочерним

note: Default: "Applies to subfolders?"
en: Applies to subfolders?
ru: Применяется к подпапкам?

note: Default: "Apply to subfolders"
en: Apply to subfolders
ru: Применить к дочерним

note: Default: "Apply working copy"
en: Apply working copy
ru: Применить рабочую копию

note: Default: "Are you sure you want to delete this field?"
en: Are you sure you want to delete this field?
ru: Вы уверены, что хотите удалить это поле?

note: Default: "Are you sure you want to delete this fieldset including all fields?"
en: Are you sure you want to delete this fieldset including all fields?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот набор полей включая все поля?

note: Default: "Ascending"
en: Ascending
ru: По возрастанию

note: Default: "Assign the {role} role to {entry}"
en: Assign the {role} role to {entry}
ru: Назначить роль {role} для {entry}

note: Default: "Assignments"
en: Assignments
ru: Назначения

note: Default: "Automatically"
en: Automatically
ru: Автоматически

note: Default: "Available"
en: Available
ru: Доступно

note: Default: "Available content rules:"
en: Available content rules:
ru: Доступные правила контента:

note: Default: "Back"
en: Back
ru: Назад

note: Default: "Base"
en: Base
ru: База

note: Default: "Base search query"
en: Base search query
ru: Базовый поисковый запрос

note: Default: "Block"
en: Block
ru: Блок

note: Default: "Both"
en: Both
ru: Оба

note: Default: "Both email address and password are case sensitive, check that caps lock is not enabled."
en: Both email address and password are case sensitive, check that caps lock is not enabled.
ru: Адрес электронной почты и пароль чувствительны к регистру, убедитесь, что Caps Lock отключен.

note: Default: "Breadcrumbs"
en: Breadcrumbs
ru: Хлебные крошки

note: Default: "Broken relations"
en: Broken relations
ru: Нарушенные связи

note: Default: "Browse"
en: Browse
ru: Обзор

note: Default: "Browse the site, drop an image, or use a URL"
en: Browse the site, drop an image, or type a URL
ru: Найдите изображение на сайте, или перетащите файл, или введите URL картинки

note: Default: "Bulk upload CSV"
en: BulkUploadAltUrls
ru: Массовая загрузка CSV

note: Default: "By default, permissions from the container of this item are inherited. If you disable this, only the explicitly defined sharing permissions will be valid. In the overview, the symbol {inherited} indicates an inherited value. Similarly, the symbol {global} indicates a global role, which is 
en: By default, permissions from the container of this item are inherited. If you disable this, only the explicitly defined sharing permissions will be valid. In the overview, the symbol {inherited} indicates an inherited value. Similarly, the symbol {global} indicates a global role, which is managed by the site administrator.
ru: По умолчанию права наследуются от контейнера элемента. Если это отключить,то будут действительны только явно назначенные права. Символ {inherited} указывает на унаследованное значение. Аналогично, символ {global} указывает на глобальную роль, которая управляется администратором сайта.

note: Default: "CSV file"
en: CSVFile
ru: CSV файл

note: Default: "Cache Name"
en: Cache Name
ru: Наименование кэша

note: Default: "Can not edit Layout for <strong>{type}</strong> content-type as it doesn't have support for <strong>Volto Blocks</strong> enabled"
en: Can not edit Layout for <strong>{type}</strong> content-type as it doesn't have support for <strong>Volto Blocks</strong> enabled
ru: Невозможно редактировать макет для типа контента <strong>{type}</strong>, так как он не поддерживает <strong>Volto Blocks</strong>

note: Default: "Can not edit Layout for <strong>{type}</strong> content-type as the <strong>Blocks behavior</strong> is enabled and <strong>read-only</strong>"
en: Can not edit Layout for <strong>{type}</strong> content-type as the <strong>Blocks behavior</strong> is enabled and <strong>read-only</strong>
ru: Невозможно редактировать макет для типа контента <strong>{type}</strong>, так как поддерживается <strong>Blocks</strong> только в режиме <strong>отображения</strong>

note: Default: "Cancel"
en: Cancel
ru: Отмена

note: Default: "Cell"
en: Cell
ru: Ячейка

note: Default: "Center"
en: Center
ru: По центру

note: Default: "Change Note"
en: Change Note
ru: Примечание

note: Default: "Change Password"
en: Change Password
ru: Изменить пароль

note: Default: "Change State"
en: Change State
ru: Изменить состояние

note: Default: "Change workflow state recursively"
en: Change workflow state recursively
ru: Рекурсивно изменить состояние

note: Default: "Changes applied"
en: Changes applied.
ru: Изменения применены.

note: Default: "Changes saved"
en: Changes saved
ru: Изменения сохранены

note: Default: "Changes saved."
en: Changes saved.
ru: Изменения сохранены.

note: Default: "Check this box to customize the title, description, or image of the target content item for this teaser. Leave it unchecked to show updates to the target content item if it is edited later."
en: Check this box to customize the title, description, or image of the target content item for this teaser. Leave it unchecked to show updates to the target content item if it is edited later.
ru: Установите этот флажок, чтобы переопределить заголовок, описание или изображение целевого элемента контента для этого тизера. Оставьте его неотмеченным, чтобы показывать эти поля непосредственно из целевого элемента контента (даже если он будет отредактирован позднее).

note: Default: "Checkbox"
en: Checkbox
ru: Чекбокс

note: Default: "Choices"
en: Choices
ru: Выпадающий список

note: Default: "Choose Image"
en: Choose Image
ru: Выбрать изображение

note: Default: "Choose Target"
en: Choose Target
ru: Целевой элемент

note: Default: "Choose a file"
en: Choose a file
ru: Выбрать файл

note: Default: "Clear"
en: Clear
ru: Очистить

note: Default: "Clear filters"
en: Clear filters
ru: Очистить фильтры

note: Default: "Clear search"
en: Clear search
ru: Очистить поиск

note: Default: "Click to download full sized image"
en: Click to download full sized image
ru: Нажмите, чтобы скачать полноразмерное изображение

note: Default: "Close"
en: Close
ru: Закрыть

note: Default: "Close menu"
en: Close menu
ru: Закрыть меню

note: Default: "Code"
en: Code
ru: Код

note: Default: "Collapse item"
en: Collapse item
ru: Свернуть

note: Default: "Collection"
en: Collection
ru: Коллекция

note: Default: "Color"
en: Color
ru: Цвет

note: Default: "Comment"
en: Comment
ru: Комментарий

note: Default: "Commenter"
en: Commenter
ru: Комментатор

note: Default: "Comments"
en: Comments
ru: Комментарии

note: Default: "Compare"
en: Compare
ru: Сравнить

note: Default: "Condition changed"
en: Condition changed
ru: Условие изменено

note: Default: "Condition:"
en: Condition:
ru: Условие:

note: Default: "Configuration Versions"
en: Configuration Versions
ru: Версии конфигурации

note: Default: "Configure Content Rule"
en: Configure Content Rule
ru: Редактировать правило

note: Default: "Configure Content Rule: {title}"
en: Configure Content Rule: {title}
ru: Сконфигурировать правило: {title}

note: Default: "Configure content rule"
en: Configure content rule
ru: Сконфигурировать правило

note: Default: "Confirm password"
en: Confirm password
ru: Подтвердите пароль

note: Default: "Connection refused"
en: Connection refused
ru: Отказ в соединение

note: Default: "Contact form"
en: Contact form
ru: Контактная форма

note: Default: "Contained items"
en: Contained items
ru: Элементы списка

note: Default: "Container settings"
en: Container settings
ru: Настройки контейнера

note: Default: "Content"
en: Content
ru: Контент

note: Default: "Content Rule"
en: Content Rule
ru: Правило контента

note: Default: "Content Rules"
en: Content Rules
ru: Правила контента

note: Default: "Content rules for {title}"
en: Content rules for {title}
ru: Правила контента для {title}

note: Default: "Content rules from parent folders"
en: Content rules from parent folders
ru: Унаследованные Правила контента

note: Default: "Content that links to or references {title}"
en: Content that links to or references {title}
ru: Контент который связан с или ссылается на {title}

note: Default: "Content type created"
en: Content type created
ru: Тип контента создан

note: Default: "Content type deleted"
en: Content type deleted
ru: Тип контента удален

note: Default: "Contents"
en: Contents
ru: Содержимое

note: Default: "Controls"
en: Controls
ru: Элементы управления

note: Default: "Copy"
en: Copy
ru: Копировать

note: Default: "Copy blocks"
en: Copy blocks
ru: Копировать блоки

note: Default: "Copyright"
en: Copyright
ru: Авторское право

note: Default: "Copyright statement or other rights information on this item."
en: Copyright statement or other rights information on this item.
ru: Информация об авторских правах или иная правовая информация на этот элемент.

note: Default: "Create or delete relations to target"
en: Create or delete relations to target
ru: Создать или удалить связи с целевым элементом

note: Default: "Create working copy"
en: Create working copy
ru: Создать рабочую копию

note: Default: "Created after"
en: Created after
ru: Создано после

note: Default: "Created before"
en: Created before
ru: Создано до

note: Default: "Created by {creator} on {date}"
en: Created by {creator} on {date}
ru: Создано {creator} {date}

note: Default: "Created on"
en: Created on
ru: Создано

note: Default: "Creator"
en: Creator
ru: Создатель

note: Default: "Creators"
en: Creators
ru: Создатели

note: Default: "Criteria"
en: Criteria
ru: Критерии

note: Default: "Current active configuration"
en: Current active configuration
ru: Текущая активная конфигурация

note: Default: "Current filters applied"
en: Current filters applied
ru: Текущие фильтры применены

note: Default: "Current password"
en: Current password
ru: Текущий пароль

note: Default: "Customize teaser content"
en: Customize teaser content
ru: Редактировать тизер

note: Default: "Cut"
en: Cut
ru: Вырезать

note: Default: "Cut blocks"
en: Cut blocks
ru: Вырезать блоки

note: Default: "Daily"
en: Daily
ru: Ежедневно

note: Default: "Database"
en: Database
ru: База данных

note: Default: "Database Information"
en: Database Information
ru: Информация о базе данных

note: Default: "Database Location"
en: Database Location
ru: Путь к базе данных

note: Default: "Database Size"
en: Database Size
ru: Размер базы данных

note: Default: "Database main"
en: Database main
ru: Основная база данных

note: Default: "Date"
en: Date
ru: Дата

note: Default: "Date (newest first)"
en: Date (newest first)
ru: Дата (сначала новые)

note: Default: "Default"
en: Default
ru: По умолчанию

note: Default: "Default view"
en: Default view
ru: Вид по умолчанию

note: Default: "Delete"
en: Delete
ru: Удалить

note: Default: "Delete Group"
en: Delete Group
ru: Удалить группу

note: Default: "Delete Type"
en: Delete Type
ru: Удалить тип

note: Default: "Delete User"
en: Delete User
ru: Удалить пользователя

note: Default: "Action deleted"
en: Delete action
ru: Удалить действие

note: Default: "Delete blocks"
en: Delete blocks
ru: Удалить блоки

note: Default: "Delete col"
en: Delete col
ru: Удалить столбец

note: Default: "Condition deleted"
en: Delete condition
ru: Удалить условие

note: Default: "Delete row"
en: Delete row
ru: Удалить строку

note: Default: "Delete selected items?"
en: Delete selected items?
ru: Удалить выбранные элементы?

note: Default: "Delete this item?"
en: Delete this item?
ru: Удалить этот элемент?

note: Default: "Deleted"
en: Deleted
ru: Удалено

note: Default: "Deleting this item breaks {brokenReferences} {variation}."
en: Deleting this item breaks {brokenReferences} {variation}.
ru: Удаление этого элемента нарушает {brokenReferences} {variation}.

note: Default: "Depth"
en: Depth
ru: Глубина

note: Default: "Descending"
en: Descending
ru: По убыванию

note: Default: "Description"
en: Description
ru: Описание

note: Default: "Diff"
en: Diff
ru: Разница

note: Default: "Difference between revision {one} and {two} of {title}"
en: Difference between revision {one} and {two} of {title}
ru: Отличие между версиями {one} и {two} для {title}

note: Default: "Disable"
en: Disable
ru: Отключить

note: Default: "Disable apply to subfolders"
en: Disable apply to subfolders
ru: Не применять к дочерним

note: Default: "Disabled"
en: Disabled
ru: Отключено

note: Default: "Disabled apply to subfolders"
en: Disabled apply to subfolders
ru: Применение к дочерним отключено

note: Default: "Distributed under the {license}."
en: Distributed under the {license}.
ru: Распространяется под {license}.

note: Default: "Add border to inner columns"
en: Divide each row into separate cells
ru: Добавить границы внутренним колонкам

note: Default: "Do you really want to delete the group {groupname}?"
en: Do you really want to delete the group {groupname}?
ru: Вы действительно хотите удалить группу {groupname}?

note: Default: "Do you really want to delete type {typename}?"
en: Do you really want to delete the type {typename}?
ru: Вы действительно хотите удалить тип {typename}?

note: Default: "Do you really want to delete the user {username}?"
en: Do you really want to delete the user {username}?
ru: Вы действительно хотите удалить пользователя {username}?

note: Default: "Do you really want to delete this item?"
en: Do you really want to delete this item?
ru: Вы действительно хотите удалить этот элемент?

note: Default: "Document"
en: Document
ru: Документ

note: Default: "Document view"
en: Document view
ru: Вид документа

note: Default: "Download Event"
en: Download Event
ru: Скачать событие

note: Default: "Drag and drop files from your computer onto this area or click the “Browse” button."
en: Drag and drop files from your computer onto this area or click the “Browse” button.
ru: Перетащите файлы в эту область или нажмите кнопку «Обзор».

note: Default: "Drop file here to replace the existing file"
en: Drop file here to replace the existing file
ru: Перетащите файл сюда, чтобы заменить существующий файл

note: Default: "Drop file here to upload a new file"
en: Drop file here to upload a new file
ru: Перетащите файл сюда, чтобы загрузить новый файл

note: Default: "Drop files here ..."
en: Drop files here ...
ru: Перетащите файлы сюда ...

note: Default: "Dry run selected, transaction aborted."
en: Dry run selected, transaction aborted.
ru: Выбран пробный запуск, транзакция прервана.

note: Default: "E-mail"
en: E-mail
ru: Электронная почта

note: Default: "E-mail addresses do not match."
en: E-mail addresses do not match.
ru: Адреса электронной почты не совпадают.

note: Default: "Edit"
en: Edit
ru: Редактировать

note: Default: "Edit Alternative URL"
en: Edit Alternative URL
ru: Редактировать альтернативный URL

note: Default: "Edit Rule"
en: Edit Rule
ru: Редактировать правило

note: Default: "Edit comment"
en: Edit comment
ru: Редактировать комментарий

note: Default: "Edit field"
en: Edit field
ru: Редактировать поле

note: Default: "Edit fieldset"
en: Edit fieldset
ru: Редактировать набор полей

note: Default: "Edit recurrence"
en: Edit recurrence
ru: Редактировать повторение

note: Default: "Edit values"
en: Edit values
ru: Редактировать значения

note: Default: "Edit {title}"
en: Edit {title}
ru: Редактировать {title}

note: Default: "Email"
en: Email
ru: Электронная почта

note: Default: "Email sent"
en: Email sent
ru: Письмо отправлено

note: Default: "Embed code error, please follow the instructions and try again."
en: Embed code error, please follow the instructions and try again.
ru: Ошибка при встраивании кода, следуйте инструкциям и попробуйте снова.

note: Default: "Empty object list"
en: Empty object list
ru: Пустой список объектов

note: Default: "Enable"
en: Enable
ru: Включить

note: Default: "Enable editable Blocks"
en: Enable editable Blocks
ru: Включить редактируемые блоки

note: Default: "Enabled"
en: Enabled
ru: Включено

note: Default: "Enabled here?"
en: Enabled here?
ru: Включено здесь?

note: Default: "Enabled?"
en: Enabled?
ru: Включено?

note: Default: "End Date"
en: End Date
ru: Дата окончания

note: Default: "Enter URL or select an item"
en: Enter URL or select an item
ru: Введите URL или выберите элемент

note: Default: "Enter a username above to search or click 'Show All'"
en: Enter a username above to search or click 'Show All'
ru: Введите имя пользователя выше для поиска или нажмите «Показать все»

note: Default: "Enter an email address. This will be your login name. We respect your privacy, and will not give the address away to any third parties or expose it anywhere."
en: Enter an email address. This will be your login name. We respect your privacy, and will not give the address away to any third parties or expose it anywhere.
ru: Введите адрес электронной почты, это будет вашей учетной записью. Мы уважаем вашу конфиденциальность и не будем передавать адрес третьим лицам или где-либо его раскрывать.

note: Default: "Enter full name, e.g. John Smith."
en: Enter full name, e.g. John Smith.
ru: Введите полное имя, например, Иван Иванов.

note: Default: "Enter map Embed Code"
en: Enter map Embed Code
ru: Введите код встраивания карты

note: Default: "Enter the absolute path of the target. Target must exist or be an existing alternative URL path to the target."
en: Enter the absolute path of the target. Target must exist or be an existing alternative url path to the target.
ru: Введите абсолютный путь к цели. Страница должна существовать или путь должен быть существующим альтернативным URL.

note: Default: "Enter the absolute path where the alternative URL should exist. The path must start with '/'. Only URLs that result in a 404 not found page will result in a redirect occurring."
en: Enter the absolute path where the alternative url should exist. The path must start with '/'. Only URLs that result in a 404 not found page will result in a redirect occurring.
ru: Введите абсолютный путь для альтернативного URL. Путь должен начинаться с '/'. При переходе на альтернативный URL произойдет редирект на целевую страницу.

note: Default: "Enter the absolute path where the alternative url should exist. The path must start with '/'. Only urls that result in a 404 not found page will result in a redirect occurring."
en: Enter the absolute path where the alternative url should exist. The path must start with '/'. Only urls that result in a 404 not found page will result in a redirect occurring.
ru: Введите абсолютный путь для альтернативного URL. Путь должен начинаться с '/'. При переходе на альтернативный URL произойдет редирект на целевую страницу.

note: Default: "Enter your current password."
en: Enter your current password.
ru: Введите ваш текущий пароль.

note: Default: "Enter your email for verification."
en: Enter your email for verification.
ru: Введите вашу электронную почту для проверки.

note: Default: "Enter your new password. Minimum 8 characters."
en: Enter your new password. Minimum 8 characters.
ru: Введите ваш новый пароль. Минимум 8 символов.

note: Default: "Enter your username for verification."
en: Enter your username for verification.
ru: Введите ваше имя пользователя для проверки.

note: Default: "Entries"
en: Entries
ru: Записи

note: Default: "Error"
en: Error
ru: Ошибка

note: Default: "Event"
en: Event
ru: Событие

note: Default: "Event end date must be on or after {startDateValueOrStartFieldName}"
en: Event end date must be on or after {startDateValueOrStartFieldName}
ru: Дата окончания события должна быть не ранее {startDateValueOrStartFieldName}

note: Default: "Event listing"
en: Event listing
ru: Список событий

note: Default: "Event start date must be on or before {endDateValueOrEndFieldName}"
en: Event start date must be on or before {endDateValueOrEndFieldName}
ru: Дата начала события должна быть не позднее {endDateValueOrEndFieldName}

note: Default: "Event view"
en: Event view
ru: Вид события

note: Default: "Example"
en: Example
ru: Пример

note: Default: "Exclude from navigation"
en: Exclude from navigation
ru: Исключить из навигации

note: Default: "Exclude this occurence"
en: Exclude this occurence
ru: Исключить это повторение

note: Default: "Excluded from navigation"
en: Excluded from navigation
ru: Исключено из навигации

note: Default: "Existing alternative urls for this item"
en: Existing alternative urls for this item
ru: Существующие альтернативные URL для этого элемента

note: Default: "Expand sidebar"
en: Expand sidebar
ru: Развернуть боковую панель

note: Default: "Expand toolbar"
en: Expand toolbar
ru: Развернуть панель инструментов

note: Default: "Expiration Date"
en: Expiration Date
ru: Дата истечения срока

note: Default: "Expiration date"
en: Expiration date
ru: Срок действия

note: Default: "Expired"
en: Expired
ru: Истекший

note: Default: "External URL"
en: External URL
ru: Внешний URL

note: Default: "Facet"
en: Facet
ru: Фасет

note: Default: "Facet widget"
en: Facet widget
ru: Виджет фасета

note: Default: "Facets"
en: Facets
ru: Фасеты

note: Default: "Facets on left side"
en: Facets on left side
ru: Фасеты слева

note: Default: "Facets on right side"
en: Facets on right side
ru: Фасеты справа

note: Default: "Facets on top"
en: Facets on top
ru: Фасеты сверху

note: Default: "Failed to undo transactions"
en: Failed To Undo Transactions
ru: Не удалось отменить транзакции

note: Default: "Field"
en: Field
ru: Поле

note: Default: "File"
en: File
ru: Файл

note: Default: "File size"
en: File size
ru: Размер файла

note: Default: "File view"
en: File view
ru: Вид файла

note: Default: "Filename"
en: Filename
ru: Имя файла

note: Default: "Files uploaded: {uploadedFiles}"
en: Files uploaded: {uploadedFiles}
ru: Файлы загружены: {uploadedFiles}

note: Default: "Filter"
en: Filter
ru: Фильтр

note: Default: "Filter Rules:"
en: Filter Rules:
ru: Правила фильтрации:

note: Default: "Filter by path"
en: Filter by prefix
ru: Фильтровать по префиксу

note: Default: "Filter users by groups"
en: Filter users by groups
ru: Фильтровать пользователей по группам

note: Default: "Filter…"
en: Filter…
ru: Фильтр…

note: Default: "First"
en: First
ru: Первый

note: Default: "Fix relations"
en: Fix relations
ru: Починить связи

note: Default: "Fixed width columns"
en: Fixed width table cells
ru: Столбцы фиксированной ширины

note: Default: "Fold"
en: Fold
ru: Свернуть

note: Default: "Folder"
en: Folder
ru: Папка

note: Default: "Forbidden"
en: Forbidden
ru: Запрещено

note: Default: "Fourth"
en: Fourth
ru: Четвертый

note: Default: "From"
en: From
ru: От

note: Default: "Full"
en: Full
ru: Полный

note: Default: "Full Name"
en: Full Name
ru: Полное имя

note: Default: "Fullname"
en: Fullname
ru: Полное имя

note: Default: "GNU GPL license"
en: GNU GPL license
ru: Лицензия GNU GPL

note: Default: "General"
en: General
ru: Общие

note: Default: "Global role"
en: Global role
ru: Глобальная роль

note: Default: "Google Maps Embedded Block"
en: Google Maps Embedded Block
ru: Встроенный блок Google Maps

note: Default: "Grid"
en: Grid
ru: Сетка

note: Default: "Group"
en: Group
ru: Группа

note: Default: "Group created"
en: Group created
ru: Группа создана

note: Default: "Group deleted"
en: Group deleted
ru: Группа удалена

note: Default: "Group roles updated"
en: Group roles updated
ru: Роли группы обновлены

note: Default: "Groupname"
en: Groupname
ru: Имя группы

note: Default: "Groups"
en: Groups
ru: Группы

note: Default: "Groups are logical collections of users, such as departments and business units. Groups are not directly related to permissions on a global level, you normally use Roles for that - and let certain Groups have a particular role. The symbol{plone_svg}indicates a role inherited from membershi
en: Groups are logical collections of users, such as departments and business units. Groups are not directly related to permissions on a global level, you normally use Roles for that - and let certain Groups have a particular role. The symbol{plone_svg}indicates a role inherited from membership in another group.
ru: Группы — это логические коллекции пользователей, такие как отделы и бизнес-единицы. Группы напрямую не связаны с правами на глобальном уровне, для этого обычно используются роли — и определенные группы могут иметь определенную роль. Символ {plone_svg} указывает на роль, унаследованную от членства в другой группе.

note: Default: "Header cell"
en: Header cell
ru: Ячейка заголовка

note: Default: "Headline"
en: Headline
ru: Заголовок

note: Default: "Headline level"
en: Headline level
ru: Уровень заголовка

note: Default: "Hidden facets will still filter the results if proper parameters are passed in URLs"
en: Hidden facets will still filter the results if proper parameters are passed in URLs
ru: Скрытые фасеты будут фильтровать результаты, если в URL переданы корректные параметры

note: Default: "Hide Replies"
en: Hide Replies
ru: Скрыть ответы

note: Default: "Hide facet?"
en: Hide facet?
ru: Скрыть фасет?

note: Default: "Hide filters"
en: Hide filters
ru: Скрыть фильтры

note: Default: "Hide title"
en: Hide title
ru: Скрыть заголовок

note: Default: "History"
en: History
ru: История

note: Default: "#"
en: History Version Number
ru: Номер версии

note: Default: "History of {title}"
en: History of {title}
ru: История {title}

note: Default: "Home"
en: Home
ru: Главная

note: Default: "Icon View"
en: Icon View
ru: Вид иконок

note: Default: "If all of the following conditions are met:"
en: If all of the following conditions are met:
ru: Если выполнены все условия:

note: Default: "If selected, this item will not appear in the navigation tree"
en: If selected, this item will not appear in the navigation tree
ru: Если выбрано, этот элемент не появится в дереве навигации

note: Default: "If this date is in the future, the content will not show up in listings and searches until this date."
en: If this date is in the future, the content will not show up in listings and searches until this date.
ru: Если эта дата в будущем, контент не будет отображаться в списках и результатах поиска до этой даты.

note: Default: "If you are certain this user has abandoned the object, you may unlock the object. You will then be able to edit it."
en: If you are certain this user has abandoned the object, you may unlock the object. You will then be able to edit it.
ru: Если вы уверены, что этот пользователь не работает с объектом, вы можете разблокировать его. После этого будет доступно редактирование.

note: Default: "If you are certain you have the correct web address but are encountering an error, please contact the {site_admin}."
en: If you are certain you have the correct web address but are encountering an error, please contact the {site_admin}.
ru: Если вы уверены, что адрес верный, но сталкиваетесь с ошибкой, пожалуйста, свяжитесь с {site_admin}.

note: Default: "Image"
en: Image
ru: Изображение

note: Default: "Image gallery"
en: Image gallery
ru: Галерея изображений

note: Default: "Image override"
en: Image override
ru: Переопределение изображения

note: Default: "Image size"
en: Image size
ru: Размер изображения

note: Default: "Image view"
en: Image view
ru: Изображение

note: Default: "Include this occurrence"
en: Include this occurence
ru: Включить это повторение

note: Default: "Info"
en: Info
ru: Информация

note: Default: "You have selected the option 'many users' or 'many groups'. Thus this control panel asks for input to show users and groups. If you want to see users and groups instantaneous, head over to user group settings. See the button on the left."
en: InfoUserGroupSettings
ru: Вы выбрали опцию «много пользователей» или «много групп». Таким образом, эта панель управления запрашивает ввод для отображения пользователей и групп. Если вы хотите увидеть пользователей и группы мгновенно, перейдите к настройкам групп пользователей. См. кнопку слева.

note: Default: "Inherit permissions from higher levels"
en: Inherit permissions from higher levels
ru: Наследовать разрешения от вышестоящих уровней

note: Default: "Inherited value"
en: Inherited value
ru: Унаследованное значение

note: Default: "Insert col after"
en: Insert col after
ru: Вставить столбец после

note: Default: "Insert col before"
en: Insert col before
ru: Вставить столбец перед

note: Default: "Insert row after"
en: Insert row after
ru: Вставить строку после

note: Default: "Insert row before"
en: Insert row before
ru: Вставить строку перед

note: Default: "Inspect relations"
en: Inspect relations
ru: Проверить связи

note: Default: "Install"
en: Install
ru: Установить

note: Default: "Installed"
en: Installed
ru: Установлено

note: Default: "Installed version"
en: Installed version
ru: Установленная версия

note: Default: "Installing a third party add-on"
en: Installing a third party add-on
ru: Установка стороннего дополнения

note: Default: "days"
en: Interval Daily
ru: дней

note: Default: "Month(s)"
en: Interval Monthly
ru: Месяц(-ев)

note: Default: "week(s)"
en: Interval Weekly
ru: неделя(и)

note: Default: "year(s)"
en: Interval Yearly
ru: год

note: Default: "Invalid block - Will be removed on saving"
en: Invalid Block
ru: Ошибка блока - будет удален при сохранении

note: Default: "Invalid teaser source"
en: Invalid teaser source
ru: Неверный источник тизера

note: Default: "It is not allowed to define both the password and to request sending the password reset message by e-mail. You need to select one of them."
en: It is not allowed to define both the password and to request sending the password reset message by e-mail. You need to select one of them.
ru: Нельзя одновременно задать пароль и запросить отправку сообщения о сбросе пароля по электронной почте. Вам нужно выбрать что-то одно.

note: Default: "Item batch size"
en: Item batch size
ru: Размер пакета элементов

note: Default: "Item successfully moved."
en: Item successfully moved.
ru: Элемент успешно перемещен.

note: Default: "Item(s) copied."
en: Item(s) copied.
ru: Элемент(ы) скопированы.

note: Default: "Item(s) cut."
en: Item(s) cut.
ru: Элемент(ы) вырезаны.

note: Default: "Item(s) has been updated."
en: Item(s) has been updated.
ru: Элемент(ы) обновлены.

note: Default: "Item(s) pasted."
en: Item(s) pasted.
ru: Элемент(ы) вставлены.

note: Default: "Item(s) state has been updated."
en: Item(s) state has been updated.
ru: Состояние элемента(ов) обновлено.

note: Default: "Items"
en: Items
ru: Элементы

note: Default: "Items must be unique."
en: Items must be unique.
ru: Элементы должны быть уникальными.

note: Default: "Label"
en: Label
ru: Метка

note: Default: "Language"
en: Language
ru: Язык

note: Default: "Language independent field."
en: Language independent field.
ru: Поле без переводов.

note: Default: "This is a language independent field. Any value you enter here will overwrite the corresponding field of all members of the translation group when you save this form."
en: Language independent icon title
ru: Это независимое от языка поле. Любое значение, которое вы введете, при сохранении формы перезапишет соответствующее поле для всех членов группы перевода.

note: Default: "Large"
en: Large
ru: Большой

note: Default: "Last"
en: Last
ru: Последний

note: Default: "Last comment date"
en: Last comment date
ru: Дата последнего комментария

note: Default: "Last modified"
en: Last modified
ru: Последнее изменение

note: Default: "Latest available configuration"
en: Latest available configuration
ru: Последняя доступная конфигурация

note: Default: "Latest version"
en: Latest version
ru: Последняя версия

note: Default: "Layout"
en: Layout
ru: Макет

note: Default: "Lead Image"
en: Lead Image
ru: Главное изображение

note: Default: "Left"
en: Left
ru: Слева

note: Default: "Less filters"
en: Less filters
ru: Меньше фильтров

note: Default: "Link"
en: Link
ru: Ссылка

note: Default: "Anchor link copied to the clipboard"
en: Link copied to clipboard
ru: Ссылка скопирована в буфер обмена

note: Default: "Link more"
en: Link more
ru: Ссылка «Подробнее»

note: Default: "Link redirect view"
en: Link redirect view
ru: Перенаправление

note: Default: "Link settings"
en: Link settings
ru: Настройки ссылки

note: Default: "Link Title"
en: Link title
ru: Заголовок ссылки

note: Default: "Link to"
en: Link to
ru: Ссылка на

note: Default: "Link translation for"
en: Link translation for
ru: Ссылка на перевод для

note: Default: "Linking this item with hyperlink in text"
en: Linking this item with hyperlink in text
ru: Связывание этого элемента с гиперссылкой в тексте

note: Default: "Links and references"
en: Links and references
ru: Ссылки

note: Default: "List View"
en: List View
ru: Списком

note: Default: "Listing"
en: Listing
ru: Список

note: Default: "Listing view"
en: Listing view
ru: Списком

note: Default: "Load more..."
en: Load more
ru: Загрузить еще

note: Default: "Loading."
en: Loading
ru: Загрузка

note: Default: "Login"
en: Log In
ru: Войти

note: Default: "Log in"
en: Log in
ru: Войти

note: Default: "Logged out"
en: Logged out
ru: Выход выполнен

note: Default: "Login"
en: Login
ru: Вход

note: Default: "Login Failed"
en: Login Failed
ru: Ошибка входа

note: Default: "Login Name"
en: Login Name
ru: Имя для входа

note: Default: "Logo of"
en: Logo of
ru: Логотип

note: Default: "Logout"
en: Logout
ru: Выйти

note: Default: "Made by {creator} on {date}. This is not a working copy anymore, but the main content."
en: Made by {creator} on {date}. This is not a working copy anymore, but the main content.
ru: Создано {creator}{date}. Это больше не рабочая копия, а основной контент.

note: Default: "Reduce cell padding"
en: Make the table compact
ru: Уменьшить внутренние отступы ячеек

note: Default: "Manage Translations"
en: Manage Translations
ru: Управление переводами

note: Default: "Manage content…"
en: Manage content…
ru: Управление контентом…

note: Default: "Manage translations for {title}"
en: Manage translations for {title}
ru: Управление переводами для {title}

note: Default: "Manual"
en: Manual
ru: Вручную

note: Default: "Manually"
en: Manually
ru: Вручную

note: Default: "Manually or automatically added?"
en: Manually or automatically added?
ru: Добавлено вручную или автоматически?

note: Default: "Many relations found. Please search."
en: Many relations found. Please search.
ru: Найдено много связей. Пожалуйста, выполните поиск.

note: Default: "Maps"
en: Maps
ru: Карты

note: Default: "Maps URL"
en: Maps URL
ru: URL карты

note: Default: "Maximum length is {len}."
en: Maximum length is {len}.
ru: Максимальная длина {len}.

note: Default: "Maximum value is {len}."
en: Maximum value is {len}.
ru: Максимальное значение {len}.

note: Default: "Medium"
en: Medium
ru: Средний

note: Default: "Membership updated"
en: Membership updated
ru: Членство обновлено

note: Default: "Message"
en: Message
ru: Сообщение

note: Default: "Minimum length is {len}."
en: Minimum length is {len}.
ru: Минимальная длина — {len}.

note: Default: "Minimum value is {len}."
en: Minimum value is {len}.
ru: Минимальное значение — {len}.

note: Default: "Moderate Comments"
en: Moderate Comments
ru: Модерировать комментарии

note: Default: "Moderate comments"
en: Moderate comments
ru: Модерировать комментарии

note: Default: "Monday and Friday"
en: Monday and Friday
ru: Понедельник и пятница

note: Default: "Day"
en: Month day
ru: День месяца

note: Default: "Monthly"
en: Monthly
ru: Ежемесячно

note: Default: "More"
en: More
ru: Еще

note: Default: "More filters"
en: More filters
ru: Больше фильтров

note: Default: "More information about the upgrade procedure can be found in the documentation section of plone.org in the Upgrade Guide."
en: More information about the upgrade procedure can be found in the documentation section of plone.org in the Upgrade Guide.
ru: Дополнительную информацию по обновлению можно найти в разделе документации на plone.org в Руководстве по обновлению.

note: Default: "Mosaic layout"
en: Mosaic layout
ru: Мозаичный вид

note: Default: "Move down"
en: Move down
ru: Переместить вниз

note: Default: "Move to bottom of folder"
en: Move to bottom of folder
ru: Переместить в конец списка

note: Default: "Move to top of folder"
en: Move to top of folder
ru: Переместить в начало списка

note: Default: "Move up"
en: Move up
ru: Переместить вверх

note: Default: "Multiple choices?"
en: Multiple choices?
ru: Множественный выбор?

note: Default: "My email is"
en: My email is
ru: Моя электронная почта

note: Default: "My user name is"
en: My username is
ru: Мое имя пользователя

note: Default: "Name"
en: Name
ru: Имя

note: Default: "Narrow"
en: Narrow
ru: Узкий

note: Default: "Navigate back"
en: Navigate back
ru: Вернуться назад

note: Default: "Navigate to this item"
en: Navigate to this item
ru: Перейти к этому элементу

note: Default: "Navigation"
en: Navigation
ru: Навигация

note: Default: "New password"
en: New password
ru: Новый пароль

note: Default: "News Item"
en: News Item
ru: Новость

note: Default: "News item view"
en: News item view
ru: Вид новости

note: Default: "No"
en: No
ru: Нет

note: Default: "No transactions found"
en: No Transactions Found
ru: Транзакции не найдены

note: Default: "No transactions selected"
en: No Transactions Selected
ru: Транзакции не выбраны

note: Default: "No transactions selected to do undo"
en: No Transactions Selected To Do Undo
ru: Не выбраны Транзакции для отмены

note: Default: "No Video selected"
en: No Video selected
ru: Видео не выбрано

note: Default: "No addons found"
en: No addons found
ru: Дополнения не найдены

note: Default: "No broken relations found."
en: No broken relations found.
ru: Нарушенные связи не выявлены.

note: Default: "There is no connection to the server, due to a timeout o no network connection."
en: No connection to the server
ru: Нет соединения с сервером

note: Default: "No image selected"
en: No image selected
ru: Изображение не выбрано

note: Default: "No image set in Lead Image content field"
en: No image set in Lead Image content field
ru: Изображение не выбрано в поле Главное изображение

note: Default: "No image set in image content field"
en: No image set in image content field
ru: Изображение не выбрано в поле Изображение

note: Default: "No images found."
en: No images found.
ru: Изображения не найдены.

note: Default: "No items found in this container."
en: No items found in this container.
ru: Элементы в этом контейнере не найдены.

note: Default: "No items selected"
en: No items selected
ru: Элементы не выбраны

note: Default: "No links to this item found."
en: No links to this item found.
ru: Ссылки на этот элемент не найдены.

note: Default: "No map selected"
en: No map selected
ru: Карта не выбрана

note: Default: "No occurences set"
en: No occurences set
ru: Повторения не заданы

note: Default: "No options"
en: No options
ru: Нет опций

note: Default: "No relation found"
en: No relation found
ru: Связь не найдена

note: Default: "No results found"
en: No results found
ru: Результаты не найдены

note: Default: "No results found."
en: No results found.
ru: Результаты не найдены.

note: Default: "No selection"
en: No selection
ru: Нет выбора

note: Default: "This addon does not provide an uninstall profile."
en: No uninstall profile
ru: Дополнение не предоставляет порядок удаления

note: Default: "No user found"
en: No user found
ru: Пользователь не найден

note: Default: "No value"
en: No value
ru: Нет значения

note: Default: "No workflow"
en: No workflow
ru: Отсутствует процесс

note: Default: "None"
en: None
ru: Нет

note: Default: "None"
en: Not available
ru: Нет

note: Default: "Note"
en: Note
ru: Примечание

note: Default: "Note that roles set here apply directly to a user. The symbol{plone_svg}indicates a role inherited from membership in a group."
en: Note that roles set here apply directly to a user. The symbol{plone_svg}indicates a role inherited from membership in a group.
ru: Обратите внимание, что роли, установленные здесь, применяются непосредственно к пользователю. Символ {plone_svg} указывает на роль, унаследованную от членства в группе.

note: Default: "Number of active objects"
en: Number of active objects
ru: Количество активных объектов

note: Default: "Object Size"
en: Object Size
ru: Размер объекта

note: Default: "occurrence(s)"
en: Occurences
ru: Повторения

note: Default: "Ok"
en: Ok
ru: ОК

note: Default: "Only 7-bit bytes characters are allowed. Cannot contain uppercase letters, special characters: <, >, &, #, /, ?, or others that are illegal in URLs. Cannot start with: _, aq_, @@, ++. Cannot end with __. Cannot be: request,contributors, ., .., \"\". Cannot contain new lines."
en: Only 7-bit bytes characters are allowed. Cannot contain uppercase letters, special characters: <, >, &, #, /, ?, or others that are illegal in URLs. Cannot start with: _, aq_, @@, ++. Cannot end with __. Cannot be: request,contributors, ., .., "". Cannot contain new lines.
ru: Разрешены только 7-битные символы (ASCII). Не может содержать заглавные буквы, специальные символы: <, >, &, #, /, ? или другие, которые недопустимы в URL. Не может начинаться с: _, aq_, @@, ++. Не может заканчиваться на __. Не может быть: request,contributors, ., .., . Не может содержать новые строки.

note: Default: "Open in a new tab"
en: Open in a new tab
ru: Открыть в новой вкладке

note: Default: "Open menu"
en: Open menu
ru: Открыть меню

note: Default: "Open object browser"
en: Open object browser
ru: Открыть браузер объектов

note: Default: "Order"
en: Order
ru: Порядок

note: Default: "Ordered"
en: Ordered
ru: Упорядоченный

note: Default: "Origin"
en: Origin
ru: Источник

note: Default: "Overview of relations of all content items"
en: Overview of relations of all content items
ru: Обзор связей всех элементов контента

note: Default: "Page"
en: Page
ru: Страница

note: Default: "Parent fieldset"
en: Parent fieldset
ru: Родительский набор полей

note: Default: "Password"
en: Password
ru: Пароль

note: Default: "Password reset"
en: Password reset
ru: Сброс пароля

note: Default: "Passwords do not match."
en: Passwords do not match.
ru: Пароли не совпадают.

note: Default: "Perform the following actions:"
en: Perform the following actions:
ru: Выполнить следующие действия:

note: Default: "Permissions have been updated successfully"
en: Permissions have been updated successfully
ru: Права успешно обновлены

note: Default: "Permissions updated"
en: Permissions updated
ru: Права обновлены

note: Default: "Personal Information"
en: Personal Information
ru: Личная информация

note: Default: "Personal Preferences"
en: Personal Preferences
ru: Личные настройки

note: Default: "Personal tools"
en: Personal tools
ru: Мои инструменты

note: Default: "Persons responsible for creating the content of this item. Please enter a list of user names, one per line. The principal creator should come first."
en: Persons responsible for creating the content of this item. Please enter a list of user names, one per line. The principal creator should come first.
ru: Лица, ответственные за создание контента этого элемента. Пожалуйста, введите список имен пользователей, по одному на строку. Основной создатель должен быть первым.

note: Default: "Please choose an existing content as source for this element"
en: Please choose an existing content as source for this element
ru: Пожалуйста, выберите существующий контент в качестве источника для этого элемента

note: Default: "Please continue with the upgrade."
en: Please continue with the upgrade.
ru: Пожалуйста, продолжите обновление.

note: Default: "Please ensure you have a backup of your site before performing the upgrade."
en: Please ensure you have a backup of your site before performing the upgrade.
ru: Пожалуйста, убедитесь, что у вас есть резервная копия вашего сайта перед выполнением обновления.

note: Default: "Please enter a valid URL by deleting the block and adding a new video block."
en: Please enter a valid URL by deleting the block and adding a new video block.
ru: Пожалуйста, введите валидный URL, удалив блок и добавив новый блок видео.

note: Default: "Please enter the Embed Code provided by Google Maps -> Share -> Embed map. It should contain the <iframe> code on it."
en: Please enter the Embed Code provided by Google Maps -> Share -> Embed map. It should contain the <iframe> code on it.
ru: Пожалуйста, введите код встраивания, предоставленный Гугл Карты -> Поделиться -> Встроить карту. Он должен содержать код <iframe>.

note: Default: "Please fill out the form below to set your password."
en: Please fill out the form below to set your password.
ru: Пожалуйста, заполните поля, чтобы установить пароль.

note: Default: "Please search for users or use the filters on the side."
en: Please search for users or use the filters on the side.
ru: Пожалуйста, выполните поиск пользователей или используйте фильтры сбоку.

note: Default: "Please upgrade to plone.restapi >= 8.24.0."
en: Please upgrade to plone.restapi >= 8.24.0.
ru: Пожалуйста, обновитесь до plone.restapi >= 8.24.0.

note: Default: "Please upgrade to plone.restapi >= 8.39.0."
en: Please upgrade to plone.restapi >= 8.39.0.
ru: Пожалуйста, обновитесь до plone.restapi >= 8.39.0.

note: Default: "Plone{reg} Open Source CMS/WCM"
en: Plone{reg} Open Source CMS/WCM
ru: Plone{reg} — система управления контентом с открытым исходным кодом

note: Default: "Position changed"
en: Position changed
ru: Позиция изменена

note: Default: "Possible values (Enter allowed choices one per line)."
en: Possible values
ru: Возможные значения (вводите одно допустимое значение на каждой строке)

note: Default: "Powered by Plone & Python"
en: Powered by Plone & Python
ru: Работает на Plone и Python

note: Default: "Preferences"
en: Preferences
ru: Настройки

note: Default: "Prettify your code"
en: Prettify your code
ru: Отформатировать код

note: Default: "Preview"
en: Preview
ru: Предпросмотр

note: Default: "Preview Image URL"
en: Preview Image URL
ru: URL изображения обложки

note: Default: "Profile"
en: Profile
ru: Профиль

note: Default: "Properties"
en: Properties
ru: Свойства

note: Default: "Publication date"
en: Publication date
ru: Дата публикации

note: Default: "Publishing Date"
en: Publishing Date
ru: Дата публикации

note: Default: "Query"
en: Query
ru: Запрос

note: Default: "Re-enter the password. Make sure the passwords are identical."
en: Re-enter the password. Make sure the passwords are identical.
ru: Повторно введите пароль. Убедитесь, что пароли совпадают.

note: Default: "Read More…"
en: Read More…
ru: Подробнее…

note: Default: "Read only for this type of relation."
en: Read only for this type of relation.
ru: Только для чтения для этого типа связи.

note: Default: "Rearrange items by…"
en: Rearrange items by…
ru: Упорядочить элементы по…

note: Default: "Ends"
en: Recurrence ends
ru: Окончание

note: Default: "after"
en: Recurrence ends after
ru: после

note: Default: "on"
en: Recurrence ends on
ru: при

note: Default: "Redo"
en: Redo
ru: Повторить

note: Default: "Minimalistic table design"
en: Reduce complexity
ru: Минималистичный дизайн таблицы

note: Default: "Referencing this item as related item"
en: Referencing this item as related item
ru: Ссылка на этот элемент как на связанный элемент

note: Default: "Referencing this item with {relationship}"
en: Referencing this item with {relationship}
ru: Ссылка на этот элемент с {relationship}

note: Default: "Reset to target"
en: Refresh source content
ru: Обновить исходный контент

note: Default: "Register"
en: Register
ru: Зарегистрироваться

note: Default: "Registration form"
en: Registration form
ru: Форма регистрации

note: Default: "Related Items"
en: Related Items
ru: Связанные элементы

note: Default: "Relation"
en: Relation name
ru: Название связи

note: Default: "Relations"
en: Relations
ru: Связи

note: Default: "Relations are editable with plone.api >= 2.0.3."
en: Relations are editable with plone.api >= 2.0.3.
ru: Связи можно редактировать с plone.api >= 2.0.3.

note: Default: "Relations updated"
en: Relations updated
ru: Связи обновлены

note: Default: "Relevance"
en: Relevance
ru: Релевантность

note: Default: "Remove"
en: Remove
ru: Удалить

note: Default: "Remove element {index}"
en: Remove element {index}
ru: Удалить элемент {index}

note: Default: "Remove item"
en: Remove item
ru: Удалить элемент

note: Default: "Remove"
en: Remove recurrence
ru: Удалить повторение

note: Default: "Remove selected"
en: Remove selected
ru: Удалить выбранное

note: Default: "Remove term"
en: Remove term
ru: Удалить запись

note: Default: "Remove users from group"
en: Remove users from group
ru: Удалить пользователей из группы

note: Default: "Remove working copy"
en: Remove working copy
ru: Удалить рабочую копию

note: Default: "Rename"
en: Rename
ru: Переименовать

note: Default: "Renaming items..."
en: Rename Items Loading Message
ru: Переименование элементов...

note: Default: "Rename items"
en: Rename items
ru: Переименовать элементы

note: Default: "Repeat"
en: Repeat
ru: Повторять

note: Default: "Repeat every"
en: Repeat every
ru: Повторять каждые

note: Default: "Repeat on"
en: Repeat on
ru: Повторять в

note: Default: "Replace existing file"
en: Replace existing file
ru: Заменить существующий файл

note: Default: "Reply"
en: Reply
ru: Ответить

note: Default: "Required"
en: Required
ru: Обязательно

note: Default: "Required input is missing."
en: Required input is missing.
ru: Обязательное поле не заполнено.

note: Default: "Reset element {index}"
en: Reset element {index}
ru: Сбросить элемент {index}

note: Default: "Reset title"
en: Reset term title
ru: Сбросить название

note: Default: "Reset the block"
en: Reset the block
ru: Сбросить блок

note: Default: "Results limit"
en: Results limit
ru: Ограничение выдачи

note: Default: "Results preview"
en: Results preview
ru: Предпросмотр результатов

note: Default: "Results template"
en: Results template
ru: Шаблон результатов

note: Default: "Reversed order"
en: Reversed order
ru: Обратный порядок

note: Default: "Revert to this revision"
en: Revert to this revision
ru: Откатить к этой версии

note: Default: "Review state"
en: Review state
ru: Состояние

note: Default: "Richtext"
en: Richtext
ru: Форматированный текст

note: Default: "Right"
en: Right
ru: Справа

note: Default: "Rights"
en: Rights
ru: Права

note: Default: "Roles"
en: Roles
ru: Роли

note: Default: "Root"
en: Root
ru: Корень

note: Default: "Rule added"
en: Rule added
ru: Правило добавлено

note: Default: "Rule enable changed"
en: Rule enable changed
ru: Состояние правила изменено

note: Default: "Rules"
en: Rules
ru: Правила

note: Default: "Rules execute when a triggering event occurs. Rule actions will only be invoked if all the rule's conditions are met. You can add new actions and conditions using the buttons below."
en: Rules execute when a triggering event occurs. Rule actions will only be invoked if all the rule's conditions are met. You can add new actions and conditions using the buttons below.
ru: Правила выполняются при возникновении события-триггера. Действия будут выполнены, если все заданные условия соблюдены. Вы можете добавлять новые условия и действия с помощью кнопок ниже.

note: Default: "Save"
en: Save
ru: Сохранить

note: Default: "Save"
en: Save recurrence
ru: Сохранить повторение

note: Default: "Saved"
en: Saved
ru: Сохранено

note: Default: "Scheduled"
en: Scheduled
ru: Запланировано

note: Default: "Schema"
en: Schema
ru: Схема

note: Default: "Schema updates"
en: Schema updates
ru: Обновления схемы

note: Default: "Search"
en: Search
ru: Поиск

note: Default: "Search SVG"
en: Search SVG
ru: Поиск SVG

note: Default: "Search Site"
en: Search Site
ru: Поиск на сайте

note: Default: "Search block"
en: Search block
ru: Искать Блок

note: Default: "Search button label"
en: Search button label
ru: Метка кнопки поиска

note: Default: "Search content"
en: Search content
ru: Поиск контента

note: Default: "Search for user or group"
en: Search for user or group
ru: Поиск пользователя или группы

note: Default: "Search group…"
en: Search group…
ru: Поиск группы…

note: Default: "Search input label"
en: Search input label
ru: Метка поля поиска

note: Default: "Search results"
en: Search results
ru: Результаты поиска

note: Default: "Search results for {term}"
en: Search results for {term}
ru: Результаты поиска по {term}

note: Default: "Search sources by title or path"
en: Search sources by title or path
ru: Поиск источников по заголовку или пути

note: Default: "Search targets by title or path"
en: Search targets by title or path
ru: Поиск целей по заголовку или пути

note: Default: "Search users…"
en: Search users…
ru: Поиск пользователей…

note: Default: "Searched for: <em>{searchedtext}</em>."
en: Searched for: <em>{searchedtext}</em>.
ru: Искали: <em>{searchedtext}</em>.

note: Default: "Second"
en: Second
ru: Второй

note: Default: "Section title"
en: Section title
ru: Заголовок раздела

note: Default: "Select"
en: Select
ru: Выбрать

note: Default: "Select a date to add to recurrence"
en: Select a date to add to recurrence
ru: Выберите дату для добавления повторений

note: Default: "Select columns to show"
en: Select columns to show
ru: Выберите столбцы для отображения

note: Default: "Select relation"
en: Select relation
ru: Выбрать связь

note: Default: "Select rule"
en: Select rule
ru: Выбрать правило

note: Default: "Select the transition to be used for modifying the items state."
en: Select the transition to be used for modifying the items state.
ru: Выберите переход для изменения состояния элементов.

note: Default: "Selected"
en: Selected
ru: Выбрано

note: Default: "Selected dates"
en: Selected dates
ru: Выбранные даты

note: Default: "Selected items"
en: Selected items
ru: Выбранные элементы

note: Default: "of"
en: Selected items - x of y
ru: из

note: Default: "Selection"
en: Selection
ru: Выбор

note: Default: "Select…"
en: Select…
ru: Выбрать…

note: Default: "Send"
en: Send
ru: Отправить

note: Default: "Send a confirmation mail with a link to set the password."
en: Send a confirmation mail with a link to set the password.
ru: Отправить письмо с подтверждением и ссылкой для установки пароля.

note: Default: "Server Error"
en: Server Error
ru: Ошибка сервера

note: Default: "Set my password"
en: Set my password
ru: Установить мой пароль

note: Default: "Set your password"
en: Set your password
ru: Установите ваш пароль

note: Default: "Settings"
en: Settings
ru: Настройки

note: Default: "Sharing"
en: Sharing
ru: Доступ

note: Default: "Sharing for {title}"
en: Sharing for {title}
ru: Доступ для {title}

note: Default: "Short Name"
en: Short Name
ru: Короткое имя

note: Default: "Short name"
en: Short name
ru: Короткое имя

note: Default: "Show"
en: Show
ru: Показать

note: Default: "Show All"
en: Show All
ru: Показать все

note: Default: "Show Replies"
en: Show Replies
ru: Показать ответы

note: Default: "Show filters"
en: Show filters
ru: Показать фильтры

note: Default: "Show groups of users below"
en: Show groups of users below
ru: Показать группы пользователей ниже

note: Default: "Show item"
en: Show item
ru: Показать элемент

note: Default: "Show potential sources. Not only objects that are source of some relation."
en: Show potential sources. Not only objects that are source of some relation.
ru: Показать потенциальные источники. Не только объекты, которые являются содержащие связи.

note: Default: "Show potential targets. Not only objects that are target of some relation."
en: Show potential targets. Not only objects that are target of some relation.
ru: Показать потенциальные цели. Не только объекты, которые являются частью какой-либо связи.

note: Default: "Show search button?"
en: Show search button?
ru: Показать кнопку поиска?

note: Default: "Show search input?"
en: Show search input?
ru: Показать поле поиска?

note: Default: "Show sorting?"
en: Show sorting?
ru: Показать сортировку?

note: Default: "Show total results"
en: Show total results
ru: Показать общее количество результатов

note: Default: "Shrink sidebar"
en: Shrink sidebar
ru: Свернуть боковую панель

note: Default: "Shrink toolbar"
en: Shrink toolbar
ru: Свернуть панель инструментов

note: Default: "Sign in to start session"
en: Sign in to start session
ru: Войдите, чтобы начать сеанс

note: Default: "Site Administration"
en: Site Administration
ru: Администрирование сайта

note: Default: "Site Setup"
en: Site Setup
ru: Настройка сайта

note: Default: "Sitemap"
en: Sitemap
ru: Карта сайта

note: Default: "Size: {size}"
en: Size: {size}
ru: Размер: {size}

note: Default: "Small"
en: Small
ru: Маленький

note: Default: "Some items are also a folder. By deleting them you will delete {containedItemsToDelete} {variation} inside the folders."
en: Some items are also a folder. By deleting them you will delete {containedItemsToDelete} {variation} inside the folders.
ru: Некоторые элементы также являются папками. При их удалении вы удалите {containedItemsToDelete} {variation} внутри папок.

note: Default: "Some items are referenced by other contents. By deleting them {brokenReferences} {variation} will be broken."
en: Some items are referenced by other contents. By deleting them {brokenReferences} {variation} will be broken.
ru: Некоторые элементы ссылаются на другие материалы. При их удалении {brokenReferences} {variation} будут нарушены.

note: Default: "Some relations are broken. Please fix."
en: Some relations are broken. Please fix.
ru: Некоторые связи нарушены. Пожалуйста, исправьте.

note: Default: "Sorry, something went wrong with your request"
en: Sorry, something went wrong with your request
ru: Извините, что-то пошло не так с вашим запросом

note: Default: "Sort by"
en: Sort By
ru: Сортировать по

note: Default: "Sort by:"
en: Sort By:
ru: Сортировать по:

note: Default: "Sort on"
en: Sort on
ru: Сортировать по

note: Default: "Sort on options"
en: Sort on options
ru: Опции сортировки

note: Default: "Sort transactions by User-Name, Path or Date"
en: Sort transactions by User-Name, Path or Date
ru: Сортировать транзакции по имени пользователя, пути или дате

note: Default: "Sorted"
en: Sorted
ru: Отсортировано

note: Default: "Sorted on"
en: Sorted on
ru: Отсортировано по

note: Default: "Source"
en: Source
ru: Источник

note: Default: "Specify a youtube video or playlist url"
en: Specify a youtube video or playlist url
ru: URL видео или плейлиста на YouTube

note: Default: "Split"
en: Split
ru: Разделить

note: Default: "Start Date"
en: Start Date
ru: Дата начала

note: Default: "Start of the recurrence"
en: Start of the recurrence
ru: Начало повторения

note: Default: "Start password reset"
en: Start password reset
ru: Начать сброс пароля

note: Default: "State"
en: State
ru: Состояние

note: Default: "Status"
en: Status
ru: Статус

note: Default: "Sticky"
en: Sticky
ru: Закреплено

note: Default: "Stop compare"
en: Stop compare
ru: Прекаратить сравнение

note: Default: "String"
en: String
ru: Строка

note: Default: "Alternate row background color"
en: Stripe alternate rows with color
ru: Чередовать цвет фона строки

note: Default: "Styling"
en: Styling
ru: Стилизация

note: Default: "Subject"
en: Subject
ru: Тема

note: Default: "Submit"
en: Submit
ru: Отправить

note: Default: "Success"
en: Success
ru: Успешно

note: Default: "Successfully undone transactions"
en: Successfully Undone Transactions
ru: Транзакции успешно отменены

note: Default: "Summary"
en: Summary
ru: Сводка

note: Default: "Summary view"
en: Summary view
ru: Сводный вид

note: Default: "Switch to"
en: Switch to
ru: Переключиться на

note: Default: "Table"
en: Table
ru: Таблица

note: Default: "Table of Contents"
en: Table of Contents
ru: Оглавление

note: Default: "Tabular view"
en: Tabular view
ru: Табличный вид

note: Default: "Tags"
en: Tags
ru: Теги

note: Default: "Tags to add"
en: Tags to add
ru: Теги для добавления

note: Default: "Tags to remove"
en: Tags to remove
ru: Теги для удаления

note: Default: "Target"
en: Target
ru: Цель

note: Default: "Target Path (Required)"
en: Target Path (Required)
ru: Целевой путь (обязательно)

note: Default: "Target memory size per cache in bytes"
en: Target memory size per cache in bytes
ru: Целевой размер памяти для каждого кэша в байтах

note: Default: "Target number of objects in memory per cache"
en: Target number of objects in memory per cache
ru: Целевое количество объектов в памяти для каждого кэша

note: Default: "Teaser"
en: Teaser
ru: Тизер

note: Default: "Text"
en: Text
ru: Текст

note: Default: "Thank you."
en: Thank you.
ru: Спасибо.

note: Default: "The backend is not responding, due to a server timeout or a connection problem of your device. Please check your connection and try again."
en: The backend is not responding, due to a server timeout or a connection problem of your device. Please check your connection and try again.
ru: Сервер не отвечает из-за тайм-аута или проблемы с подключением вашего устройства. Пожалуйста, проверьте соединение и попробуйте снова.

note: Default: "The backend is not responding, please check if you have started Plone, check your project's configuration object apiPath (or if you are using the internal proxy, devProxyToApiPath) or the RAZZLE_API_PATH Volto's environment variable."
en: The backend is not responding, please check if you have started Plone, check your project's configuration object apiPath (or if you are using the internal proxy, devProxyToApiPath) or the RAZZLE_API_PATH Volto's environment variable.
ru: Сервер не отвечает, пожалуйста, проверьте, запущен ли Plone, проверьте apiPath в объекте конфигурации вашего проекта (или, если вы используете внутренний прокси, devProxyToApiPath) или переменную окружения RAZZLE_API_PATH Volto.

note: Default: "The backend is responding, but the CORS headers are not configured properly and the browser has denied the access to the backend resources."
en: The backend is responding, but the CORS headers are not configured properly and the browser has denied the access to the backend resources.
ru: Сервер отвечает, но заголовки CORS настроены неправильно, и браузер запретил доступ к ресурсам сервера.

note: Default: "The backend server of your website is not answering, we apologize for the inconvenience. Please try to re-load the page and try again. If the problem persists please contact the site administrators."
en: The backend server of your website is not answering, we apologize for the inconvenience. Please try to re-load the page and try again. If the problem persists please contact the site administrators.
ru: Сервер вашего сайта не отвечает, приносим извинения за неудобства. Пожалуйста, попробуйте перезагрузить страницу и повторить попытку. Если проблема сохраняется, свяжитесь с администраторами сайта.

note: Default: "The button presence disables the live search, the query is issued when you press ENTER"
en: The button presence disables the live search, the query is issued when you press ENTER
ru: Наличие кнопки отключает посимвольный поиск, запрос выполняется при нажатии ENTER

note: Default: "The following content rules are active in this Page. Use the content rules control panel to create new rules or delete or modify existing ones."
en: The following content rules are active in this Page. Use the content rules control panel to create new rules or delete or modify existing ones.
ru: На этой странице активны следующие правила контента. Используйте панель управления правилами контента для создания новых правил или удаления и изменения существующих.

note: Default: "The following list shows which upgrade steps are going to be run. Upgrading sometimes performs a catalog/security update, which may take a long time on large sites. Be patient."
en: The following list shows which upgrade steps are going to be run. Upgrading sometimes performs a catalog/security update, which may take a long time on large sites. Be patient.
ru: Следующий список показывает, какие шаги обновления будут выполнены. Обновление иногда включает обновление каталога/безопасности, что может занять много времени на больших сайтах. Пожалуйста, наберитесь терпения.

note: Default: "The item could not be deleted."
en: The item could not be deleted.
ru: Элемент не может быть удален.

note: Default: "The link address is:"
en: The link address is:
ru: Адрес ссылки:

note: Default: "The number of items must be greater than or equal to {minItems}"
en: The number of items must be greater than or equal to {minItems}
ru: Количество элементов должно быть больше или равно {minItems}

note: Default: "The number of items must be less than or equal to {maxItems}"
en: The number of items must be less than or equal to {maxItems}
ru: Количество элементов должно быть меньше или равно {maxItems}

note: Default: "The provided alternative url already exists!"
en: The provided alternative url already exists!
ru: Указанный альтернативный URL уже существует!

note: Default: "The registration process has been successful. Please check your e-mail inbox for information on how activate your account."
en: The registration process has been successful. Please check your e-mail inbox for information on how activate your account.
ru: Процесс регистрации завершен успешно. Пожалуйста, проверьте свой почтовый ящик для получения информации о том, как активировать учетную запись.

note: Default: "The selected default language must be in the list of the field 'Available languages'"
en: The selected default language must be in the list of the field 'Available languages'
ru: Выбранный язык по умолчанию должен быть в списке поля 'Доступные языки'

note: Default: "The site configuration is outdated and needs to be upgraded."
en: The site configuration is outdated and needs to be upgraded.
ru: Конфигурация сайта устарела и требует обновления.

note: Default: "The value does not match the pattern {pattern}"
en: The value does not match the pattern {pattern}
ru: Значение не соответствует шаблону {pattern}

note: Default: "The working copy was discarded"
en: The working copy was discarded
ru: Рабочая копия была отменена

note: Default: "The {plonecms} is {copyright} 2000-{current_year} by the {plonefoundation} and friends."
en: The {plonecms} is {copyright} 2000-{current_year} by the {plonefoundation} and friends.
ru: {plonecms} — это {copyright} 2000-{current_year} от {plonefoundation} и друзей.

note: Default: "There are no groups with the searched criteria"
en: There are no groups with the searched criteria
ru: Нет групп, соответствующих критериям поиска

note: Default: "There are no users with the searched criteria"
en: There are no users with the searched criteria
ru: Нет пользователей, соответствующих критериям поиска

note: Default: "There are some errors."
en: There are some errors.
ru: Есть некоторые ошибки.

note: Default: "There is a configuration problem on the backend"
en: There is a configuration problem on the backend
ru: На сервере возникла проблема с конфигурацией

note: Default: "There was an error with the upgrade."
en: There was an error with the upgrade.
ru: Произошла ошибка при обновлении.

note: Default: "There were some errors"
en: There were some errors
ru: Возникли некоторые ошибки

note: Default: "There were some errors."
en: There were some errors.
ru: Возникли некоторые ошибки.

note: Default: "These items will have broken links"
en: These items will have broken links
ru: Эти элементы будут содержать нарушенные ссылки

note: Default: "Third"
en: Third
ru: Третий

note: Default: "This has an ongoing working copy in {title}"
en: This has an ongoing working copy in {title}
ru: В {title} есть активная рабочая копия

note: Default: "This is a reserved name and can't be used"
en: This is a reserved name and can't be used
ru: Это зарезервированное имя и не может быть использовано

note: Default: "This is a working copy of {title}"
en: This is a working copy of {title}
ru: Это рабочая копия {title}

note: Default: "This item is also a folder. By deleting it you will delete {containedItemsToDelete} {variation} inside the folder."
en: This item is also a folder. By deleting it you will delete {containedItemsToDelete} {variation} inside the folder.
ru: Этот элемент также является контейнером. При его удалении вы удалите {containedItemsToDelete} {variation} внутри папки.

note: Default: "This item was locked by {creator} on {date}"
en: This item was locked by {creator} on {date}
ru: Этот элемент был заблокирован {creator} {date}

note: Default: "This name will be displayed in the URL."
en: This name will be displayed in the URL.
ru: Это имя будет отображаться в URL.

note: Default: "This page does not seem to exist…"
en: This page does not seem to exist…
ru: Эта страница, похоже, не существует…

note: Default: "This rule is assigned to the following locations:"
en: This rule is assigned to the following locations:
ru: Это правило назначено для:

note: Default: "Time"
en: Time
ru: Время

note: Default: "Title"
en: Title
ru: Заголовок

note: Default: "Title field error. Value not provided or already existing."
en: Title field error. Value not provided or already existing.
ru: Ошибка в поле заголовка. Значение отсутствует или уже существует.

note: Default: "Total active and non-active objects"
en: Total active and non-active objects
ru: Общее количество активных и неактивных объектов

note: Default: "Total comments"
en: Total comments
ru: Всего комментариев

note: Default: "Total files to upload: {totalFiles}"
en: Total files to upload: {totalFiles}
ru: Всего файлов для загрузки: {totalFiles}

note: Default: "Total number of objects in each cache"
en: Total number of objects in each cache
ru: Общее количество объектов в каждом кэше

note: Default: "Total number of objects in memory from all caches"
en: Total number of objects in memory from all caches
ru: Общее количество объектов в памяти из всех кэшей

note: Default: "Total number of objects in the database"
en: Total number of objects in the database
ru: Общее количество объектов в базе данных

note: Default: "Transactions"
en: Transactions
ru: Транзакции

note: Default: "Transactions have been sorted"
en: Transactions Have Been Sorted
ru: Транзакции отсортированы

note: Default: "Transactions have been unsorted"
en: Transactions Have Been Unsorted
ru: Транзакции не отсортированы

note: Default: "Translate to {lang}"
en: Translate to {lang}
ru: Перевести на {lang}

note: Default: "Translation linked"
en: Translation linked
ru: Перевод связан

note: Default: "Translation linking removed"
en: Translation linking removed
ru: Связь с переводом удалена

note: Default: "Triggering event field error. Please select a value"
en: Triggering event field error. Please select a value
ru: Ошибка в поле события-триггера. Пожалуйста, выберите значение

note: Default: "Type"
en: Type
ru: Тип

note: Default: "Type a Video (YouTube, Vimeo or mp4) URL"
en: Type a Video (YouTube, Vimeo or mp4) URL
ru: URL видео (YouTube, Vimeo или mp4)

note: Default: "Type text..."
en: Type text...
ru: Введите текст...

note: Default: "Type the heading…"
en: Type the heading…
ru: Введите заголовок…

note: Default: "Type the title…"
en: Type the title…
ru: Введите заголовок…

note: Default: "URL Management"
en: URL Management
ru: Управление URL

note: Default: "URL Management for {title}"
en: URL Management for {title}
ru: Управление URL для {title}

note: Default: "Unassign"
en: Unassign
ru: Отменить назначение

note: Default: "Unassigned"
en: Unassigned
ru: Не назначено

note: Default: "Unauthorized"
en: Unauthorized
ru: Неавторизованный доступ

note: Default: "Undo"
en: Undo
ru: Отменить

note: Default: "Undo Controlpanel"
en: Undo Controlpanel
ru: Панель управления отменой

note: Default: "Unfold"
en: Unfold
ru: Развернуть

note: Default: "Unified"
en: Unified
ru: Объединенный

note: Default: "Uninstall"
en: Uninstall
ru: Удалить

note: Default: "Unknown Block {block}"
en: Unknown Block
ru: Неизвестный блок

note: Default: "Unlink translation for"
en: Unlink translation for
ru: Отвязать перевод для

note: Default: "Unlock"
en: Unlock
ru: Разблокировать

note: Default: "Unsorted"
en: Unsorted
ru: Не отсортировано

note: Default: "Update"
en: Update
ru: Обновить

note: Default: "Update User"
en: Update User
ru: Обновить пользователя

note: Default: "Update installed addons"
en: Update installed addons
ru: Обновить установленные дополнения

note: Default: "Update installed addons:"
en: Update installed addons:
ru: Обновить установленные дополнения:

note: Default: "Updates available"
en: Updates available
ru: Доступны обновления

note: Default: "Upgrade"
en: Upgrade
ru: Обновить

note: Default: "Upgrade Plone Site"
en: Upgrade Plone Site
ru: Обновить сайт Plone

note: Default: "Upgrade Report"
en: Upgrade Report
ru: Отчет об обновлении

note: Default: "Upgrade Steps"
en: Upgrade Steps
ru: Шаги обновления

note: Default: "Upload"
en: Upload
ru: Загрузить

note: Default: "Upload a lead image in the 'Lead Image' content field."
en: Upload a lead image in the 'Lead Image' content field.
ru: Загрузите основное изображение в поле 'Главное изображение'.

note: Default: "Upload files"
en: Upload files
ru: Загрузить файлы

note: Default: "Uploading image"
en: Uploading image
ru: Загрузка изображения

note: Default: "Use the form below to define the new content rule"
en: Use the form below to define the new content rule
ru: Используйте форму для определения нового правила

note: Default: "Use the form below to define, change or remove content rules. Rules will automatically perform actions on content when certain triggers take place. After defining rules, you may want to go to a folder to assign them, using the 'rules' item in the actions menu."
en: Use the form below to define, change or remove content rules. Rules will automatically perform actions on content when certain triggers take place. After defining rules, you may want to go to a folder to assign them, using the 'rules' item in the actions menu.
ru: Используйте форму для определения, изменения или удаления правил контента. Правила будут автоматически выполнять действия над контентом при срабатывании заданных триггеров. После определения правил вы можете перейти на нужную страниц и применить их, используя пункт 'правила' в меню действий.

note: Default: "Used for programmatic access to the fieldset."
en: Used for programmatic access to the fieldset.
ru: Используется для программного доступа к набору полей.

note: Default: "User"
en: User
ru: Пользователь

note: Default: "User Group Membership"
en: User Group Membership
ru: Членство в группах пользователей

note: Default: "User Group Settings"
en: User Group Settings
ru: Настройки группы пользователей

note: Default: "User created"
en: User created
ru: Пользователь создан

note: Default: "User deleted"
en: User deleted
ru: Пользователь удален

note: Default: "User name"
en: User name
ru: Имя пользователя

note: Default: "User roles updated"
en: User roles updated
ru: Роли пользователя обновлены

note: Default: "User updated successfuly"
en: User updated successfuly
ru: Пользователь успешно обновлен

note: Default: "Username"
en: Username
ru: Имя пользователя

note: Default: "Users"
en: Users
ru: Пользователи

note: Default: "Users and Groups"
en: Users and Groups
ru: Пользователи и группы

note: Default: "Using this form, you can manage alternative urls for an item. This is an easy way to make an item available under two different URLs."
en: Using this form, you can manage alternative urls for an item. This is an easy way to make an item available under two different URLs.
ru: Используя эту форму, вы можете управлять альтернативными URL для элемента. Это простой способ сделать элемент доступным по двум разным URL.

note: Default: "Variation"
en: Variation
ru: Варианты

note: Default: "Version Overview"
en: Version Overview
ru: Обзор версий

note: Default: "Video"
en: Video
ru: Видео

note: Default: "Video URL"
en: Video URL
ru: URL видео

note: Default: "View"
en: View
ru: Просмотр

note: Default: "View changes"
en: View changes
ru: Просмотр изменений

note: Default: "View links and references to this item"
en: View links and references to this item
ru: Просмотр ссылок на этот элемент

note: Default: "View this revision"
en: View this revision
ru: Просмотреть эту версию

note: Default: "View working copy"
en: View working copy
ru: Просмотреть рабочую копию

note: Default: "View"
en: Viewmode
ru: Режим отображения

note: Default: "Vocabulary term"
en: Vocabulary term
ru: Элемент справочника

note: Default: "Title"
en: Vocabulary term title
ru: Заголовок элемента справочника

note: Default: "Vocabulary terms"
en: Vocabulary terms
ru: Элементы спраовочника

note: Default: "You are running in 'debug mode'. This mode is intended for sites that are under development. This allows many configuration changes to be immediately visible, but will make your site run more slowly. To turn off debug mode, stop the server, set 'debug-mode=off' in your buildout.cfg, re-run
en: Warning Regarding debug mode
ru: Система запущена в режиме отладки - этот режим предназначен для разработчиков, что позволяет мнгновенно применять многие изменения конфигурации, однако это делает сайт менее производительным. Для отключения этого режима: остановите сервер, установите 'debug-mode=off' в вашем buildout.cfg, перезапустите bin/buildout и затем перезапустите сервер.

note: Default: "We apologize for the inconvenience, but the backend of the site you are accessing is not available right now. Please, try again later."
en: We apologize for the inconvenience, but the backend of the site you are accessing is not available right now. Please, try again later.
ru: Приносим извинения за неудобства, но сервер сайта, к которому вы обращаетесь, сейчас недоступен. Пожалуйста, попробуйте позже.

note: Default: "We apologize for the inconvenience, but the page you were trying to access is not at this address. You can use the links below to help you find what you are looking for."
en: We apologize for the inconvenience, but the page you were trying to access is not at this address. You can use the links below to help you find what you are looking for.
ru: Приносим извинения за неудобства, но страница, к которой вы пытались получить доступ, не находится по этому адресу. Вы можете использовать ссылки ниже, чтобы поискать то, что ищете.

note: Default: "We apologize for the inconvenience, but there was an unexpected error on the server."
en: We apologize for the inconvenience, but there was an unexpected error on the server.
ru: Приносим извинения за неудобства, но на сервере произошла непредвиденная ошибка.

note: Default: "We apologize for the inconvenience, but you don't have permissions on this resource."
en: We apologize for the inconvenience, but you don't have permissions on this resource.
ru: Приносим извинения за неудобства, но у вас нет прав на доступ к этому ресурсу.

note: Default: "The"
en: Weeek day of month
ru: В

note: Default: "Weekday"
en: Weekday
ru: День недели

note: Default: "Weekly"
en: Weekly
ru: Еженедельно

note: Default: "What"
en: What
ru: Что

note: Default: "When"
en: When
ru: Когда

note: Default: "When this date is reached, the content will nolonger be visible in listings and searches."
en: When this date is reached, the content will nolonger be visible in listings and searches.
ru: После этой даты контент больше не будет отображаться в списках и результатах поиска.

note: Default: "Whether or not execution of further rules should stop after this rule is executed"
en: Whether or not execution of further rules should stop after this rule is executed
ru: Останавливать ли выполнение дальнейших правил после выполнения этого правила

note: Default: "Whether or not other rules should be triggered by the actions launched by this rule. Activate this only if you are sure this won't create infinite loops"
en: Whether or not other rules should be triggered by the actions launched by this rule. Activate this only if you are sure this won't create infinite loops
ru: Должны ли другие правила запускаться действиями, вызванными этим правилом. Активируйте это только если вы уверены, что это не создаст бесконечной рекурсии

note: Default: "Whether or not the rule is currently enabled"
en: Whether or not the rule is currently enabled
ru: Включено ли правило в данный момент

note: Default: "Who"
en: Who
ru: Кто

note: Default: "Wide"
en: Wide
ru: Широкий

note: Default: "Updating workflow states..."
en: Workflow Change Loading Message
ru: Обновление состояний...

note: Default: "Workflow updated."
en: Workflow updated.
ru: Состояние обновлено.

note: Default: "Yearly"
en: Yearly
ru: Ежегодно

note: Default: "Yes"
en: Yes
ru: Да

note: Default: "You are trying to access a protected resource, please {login} first."
en: You are trying to access a protected resource, please {login} first.
ru: Вы пытаетесь получить доступ к защищенному ресурсу, пожалуйста, сначала выполните {login}.

note: Default: "You are using an outdated browser"
en: You are using an outdated browser
ru: Вы используете устаревший браузер

note: Default: "You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting."
en: You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting.
ru: Вы можете добавить комментарий ниже (только текст).

note: Default: "You can control who can view and edit your item using the list below."
en: You can control who can view and edit your item using the list below.
ru: Вы можете настроить кто сможет просматривать и редактировать ваш элемент используя список ниже.

note: Default: "You can view the difference of the revisions below."
en: You can view the difference of the revisions below.
ru: Вы можете просмотреть разницу между версиями ниже.

note: Default: "You can view the history of your item below."
en: You can view the history of your item below.
ru: Вы можете просмотреть историю изменений ниже.

note: Default: "You can't paste this content here"
en: You can't paste this content here
ru: Вы не можете вставить этот контент сюда

note: Default: "You have been logged out from the site."
en: You have been logged out from the site.
ru: Вы вышли.

note: Default: "You have not the required permission for this control panel."
en: You have not the required permission for this control panel.
ru: У вас нет необходимых прав для доступа к панели управления.

note: Default: "Your email is required for reset your password."
en: Your email is required for reset your password.
ru: Email необходим для сброса пароля.

note: Default: "Your password has been set successfully. You may now {link} with your new password."
en: Your password has been set successfully. You may now {link} with your new password.
ru: Ваш пароль успешно установлен. Теперь вы можете {link} с новым паролем.

note: Default: "Your preferred language"
en: Your preferred language
ru: Предпочитаемый язык

note: Default: "Your site is up to date."
en: Your site is up to date.
ru: Ваш сайт обновлен.

note: Default: "Your username is required for reset your password."
en: Your usernaame is required for reset your password.
ru: Введите имя пользователя для сброса пароля.

note: Default: "Enter an email address. This is necessary in case the password is lost. We respect your privacy, and will not give the address away to any third parties or expose it anywhere."
en: addUserFormEmailDescription
ru: Введите адрес электронной почты. Это необходимо на случай, если пароль будет утерян. Мы уважаем вашу конфиденциальность и не будем передавать адрес третьим лицам или размещать его где-либо.

note: Default: "Enter full name, e.g. John Smith."
en: addUserFormFullnameDescription
ru: Введите полное имя, например, Иван Иванов.

note: Default: "Enter your new password. Minimum 8 characters."
en: addUserFormPasswordDescription
ru: Введите новый пароль. Минимум 8 знаков.

note: Default: "Enter a user name, usually something like \"jsmith\". No spaces or special characters. Usernames and passwords are case sensitive, make sure the caps lock key is not enabled. This is the name used to log in."
en: addUserFormUsernameDescription
ru: Введите имя пользователя, обычно что-то вроде 'iivanov' без пробелов и специальных символов. Имена пользователей и пароли чувствительны к регистру, убедитесь, что клавиша Caps Lock не включена. Это имя используется для входа в систему.

note: Default: "Available views"
en: availableViews
ru: Доступные отображения

note: Default: "Error in the block field {errorField}."
en: blocksFieldsErrorTitle
ru: Ошибка в поле блока {errorField}.

note: Default: "Forgot your password?"
en: box_forgot_password_option
ru: Забыли пароль?

note: Default: "Add many alternative URLs at once by uploading a CSV file. The first column should be the path to redirect from; the second, the path to redirect to. Both paths must be Plone-site-relative, starting with a slash (/). An optional third column can contain a date and time. An optional fourth 
en: bulkUploadUrlsHelp
ru: Добавьте несколько альтернативных URL одновременно, загрузив CSV-файл. Первый столбец должен содержать альтенативный URL; второй — целевой путь (куда перенаправлять). Оба пути должны быть относительными к сайту Plone, начиная с косой черты (/). Необязательный третий столбец может содержать дату и время. Необязательный четвертый столбец может содержать булево значение для обозначения ручного перенаправления (по умолчанию true).

note: Default: "Checkbox"
en: checkboxFacet
ru: Чекбокс

note: Default: "column"
en: column
ru: столбец

note: Default: "columns"
en: columns
ru: столбцы

note: Default: "Common"
en: common
ru: Общие

note: Default: "Compare to language"
en: compare_to
ru: Сравнить с языком

note: Default: "{countofrelation} broken {countofrelation, plural, one {relation} other {relations}} of type {typeofrelation}"
en: countBrokenRelations
ru: {countofrelation} нарушеной {countofrelation, plural, one {связь} other {связи}} вида {typeofrelation}

note: Default: "Date Range"
en: daterangeFacet
ru: Диапазон дат

note: Default: "delete"
en: delete
ru: удалить

note: Default: "You are using {browsername} {browserversion} which is deprecated by its vendor. That means that it does not get security updates and it is not ready for current modern web features, which deteriorates the user experience. Please upgrade to a modern browser."
en: deprecated_browser_notice_message
ru: Вы используете {browsername} {browserversion}, который уже не поддерживается. Это означает, что он не получает обновлений безопасности и не готов к современным веб-функциям, что ухудшает пользовательский опыт. Пожалуйста, обновитесь до современного браузера.

note: Default: "Description"
en: description
ru: Описание

note: Default: "For security reasons, we store your password encrypted, and cannot mail it to you. If you would like to reset your password, fill out the form below and we will send you an email at the address you gave when you registered to start the process of resetting your password."
en: description_lost_password
ru: По соображениям безопасности мы храним ваш пароль в зашифрованном виде и не можем отправить его вам по почте. Если вы хотите сбросить пароль, заполните форму ниже, и мы отправим вам письмо на адрес, указанный при регистрации, чтобы начать процесс сброса пароля.

note: Default: "Your password reset request has been mailed. It should arrive in your mailbox shortly. When you receive the message, visit the address it contains to reset your password."
en: description_sent_password
ru: Ваш запрос на сброс пароля отправлен. Он должен скоро прийти в ваш почтовый ящик. Когда вы получите сообщение, перейдите по указанному в нем адресу для сброса пароля.

note: Default: "Draft"
en: draft
ru: Черновик

note: Default: "Input must be valid email (something@domain.com)"
en: email
ru: Введите валидный email (something@domain.com)

note: Default: "All dates"
en: event_alldates
ru: Все даты

note: Default: "Attendees"
en: event_attendees
ru: Участники

note: Default: "Contact Name"
en: event_contactname
ru: Имя контакта

note: Default: "Contact Phone"
en: event_contactphone
ru: Телефон

note: Default: "Website"
en: event_website
ru: Веб-сайт

note: Default: "What"
en: event_what
ru: Что

note: Default: "When"
en: event_when
ru: Когда

note: Default: "Where"
en: event_where
ru: Где

note: Default: "This website does not accept files larger than {limit}"
en: fileTooLarge
ru: Этот сайт не принимает файлы размером более {limit}

note: Default: "flush intIds and rebuild relations"
en: flush intIds and rebuild relations
ru: сбросить intIds и пересоздать связи

note: Default: "<ul><li>Regenerate intIds (tokens of relations in relation catalog)</li><li>Rebuild relations</li></ul><p>Check the log for details!</p><p><b>Warning</b>: If you have add-ons relying on intIds, you should not flush them.</p>"
en: flushAndRebuildRelationsHints
ru: <ul><li>Пересоздать intIds (токены в каталоге связей объектов)</li><li>Перестроить связи</li></ul><p>Проверьте журнал для подробностей!</p><p><b>Предупреждение</b>: Если у вас есть дополнения, зависящие от intIds, вы не должны их сбрасывать.</p>

note: Default: "Head title"
en: head_title
ru: Заголовок

note: Default: "Password reset confirmation sent"
en: heading_sent_password
ru: Подтверждение сброса пароля отправлено

note: Default: "Hero"
en: hero
ru: Главный блок

note: Default: "Image"
en: image
ru: Изображение

note: Default: "Clear image"
en: image_block_clear
ru: Очистить изображение

note: Default: "Image preview"
en: image_block_preview
ru: Предпросмотр изображения

note: Default: "Input must be integer"
en: integer
ru: Введите целое число

note: Default: "Intranet"
en: intranet
ru: Интранет

note: Default: "item"
en: item
ru: элемент

note: Default: "items"
en: items
ru: элементы

note: Default: "My email is"
en: label_my_email_is
ru: Мой email

note: Default: "My user name is"
en: label_my_username_is
ru: Мое имя пользователя

note: Default: "Lead Image Field"
en: leadimage
ru: Поле главного изображения

note: Default: "Delete item and break links"
en: link-integrity: Delete item and break links
ru: Удалить и разорвать связи

note: Default: "Checking references..."
en: link-integrity: loading references
ru: Проверяю ссылки...

note: Default: "Enter a URL to an image"
en: linkAnImage
ru: Введите URL изображения

note: Default: "Listing"
en: listing
ru: Список

note: Default: "Loading"
en: loading
ru: Загрузка

note: Default: "log in"
en: log in
ru: войти

note: Default: "Maps"
en: maps
ru: Карты

note: Default: "Maximum Length"
en: maxLength
ru: Максимальная длина

note: Default: "End of the range (including the value itself)"
en: maximum
ru: Конец диапазона (включая само значение)

note: Default: "Media"
en: media
ru: Медиа

note: Default: "Minimum Length"
en: minLength
ru: Минимальная длина

note: Default: "Start of the range"
en: minimum
ru: Начало диапазона

note: Default: "Most used"
en: mostUsed
ru: Наиболее используемые

note: Default: "Found {sources} sources and {targets} targets. Narrow down to {max}!"
en: narrowDownRelations
ru: Найдено {sources} источников и {targets} целей. Сузьте до {max}!

note: Default: "No"
en: no
ru: Нет

note: Default: "No workflow state"
en: no workflow state
ru: Нет состояния

note: Default: "Input must be number"
en: number
ru: Введите число

note: Default: "of the month"
en: of the month
ru: месяца

note: Default: "or try a different page."
en: or try a different page.
ru: или попробуйте другую страницу.

note: Default: "others"
en: others
ru: другие

note: Default: "Pending"
en: pending
ru: Ожидание

note: Default: "Pick an existing image"
en: pickAnImage
ru: Выберите существующее изображение

note: Default: "Private"
en: private
ru: Приватный

note: Default: "Published"
en: published
ru: Опубликовано

note: Default: "Select…"
en: querystring-widget-select
ru: Выбрать…

note: Default: "rebuild relations"
en: rebuild relations
ru: пересоздать связи

note: Default: "reference"
en: reference
ru: ссылка

note: Default: "references"
en: references
ru: ссылки

note: Default: "refers to"
en: refers to
ru: ссылается на

note: Default: "results"
en: results found
ru: найдено результатов

note: Default: "return to the site root"
en: return to the site root
ru: вернуться к корню сайта

note: Default: "and"
en: rrule_and
ru: и

note: Default: "(~approximate)"
en: rrule_approximate
ru: (~приблизительно)

note: Default: "at"
en: rrule_at
ru: в

note: Default: "[month] [day], [year]"
en: rrule_dateFormat
ru: [месяц] [день], [год]

note: Default: "day"
en: rrule_day
ru: день

note: Default: "days"
en: rrule_days
ru: дни

note: Default: "every"
en: rrule_every
ru: каждый

note: Default: "for"
en: rrule_for
ru: для

note: Default: "hour"
en: rrule_hour
ru: час

note: Default: "hours"
en: rrule_hours
ru: часы

note: Default: "in"
en: rrule_in
ru: в

note: Default: "last"
en: rrule_last
ru: последний

note: Default: "minutes"
en: rrule_minutes
ru: минуты

note: Default: "month"
en: rrule_month
ru: месяц

note: Default: "months"
en: rrule_months
ru: месяцы

note: Default: "on"
en: rrule_on
ru: на

note: Default: "on the"
en: rrule_on the
ru: на

note: Default: "or"
en: rrule_or
ru: или

note: Default: "time"
en: rrule_time
ru: время

note: Default: "times"
en: rrule_times
ru: разы

note: Default: "until"
en: rrule_until
ru: до

note: Default: "week"
en: rrule_week
ru: неделя

note: Default: "weekday"
en: rrule_weekday
ru: день недели

note: Default: "weekdays"
en: rrule_weekdays
ru: дни недели

note: Default: "weeks"
en: rrule_weeks
ru: недели

note: Default: "year"
en: rrule_year
ru: год

note: Default: "years"
en: rrule_years
ru: годы

note: Default: "Select"
en: selectFacet
ru: Выбрать

note: Default: "Select view"
en: selectView
ru: Выбрать вид

note: Default: "Skip to footer"
en: skiplink-footer
ru: Перейти к футеру

note: Default: "Skip to main content"
en: skiplink-main-content
ru: Перейти к основному содержимому

note: Default: "Skip to navigation"
en: skiplink-navigation
ru: Перейти к навигации

note: Default: "sort"
en: sort
ru: сортировать

note: Default: "sources path"
en: sources path
ru: источники

note: Default: "Table"
en: table
ru: Таблица

note: Default: "target path"
en: target path
ru: целевой путь

note: Default: "Text"
en: text
ru: Текст

note: Default: "Title"
en: title
ru: Заголовок

note: Default: "Table of Contents"
en: toc
ru: Оглавление

note: Default: "Toggle"
en: toggleFacet
ru: Переключатель

note: Default: "Update from version {origin} to {destination}"
en: upgradeVersions
ru: Обновите с версии {origin} до {destination}

note: Default: "Upload an image from your computer"
en: uploadAnImage
ru: Загрузите изображение с компьютера

note: Default: "Input must be valid url (www.something.com or http(s)://www.something.com)"
en: url
ru: Введите действительный URL (www.something.com или http(s)://www.something.com)

note: Default: "user avatar"
en: user avatar
ru: аватар пользователя

note: Default: "Video"
en: video
ru: Видео

note: Default: "Views"
en: views
ru: Режимы отображения

note: Default: "Visit external website"
en: visit_external_website
ru: Перейти на внешний сайт

note: Default: "You are not authorized to perform this operation."
en: workingCopyErrorUnauthorized
ru: У вас нет прав для выполнения этой операции.

note: Default: "An error occurred while performing this operation."
en: workingCopyGenericError
ru: Произошла ошибка при выполнении этой операции.

note: Default: "Yes"
en: yes
ru: Да

note: Default: "{count, plural, one {Upload {count} file} other {Upload {count} files}}"
en: {count, plural, one {Upload {count} file} other {Upload {count} files}}
ru: {count, plural, one {Загрузить {count} файл} other {Загрузить {count} файла(-ов)}}

note: Default: "{count} selected"
en: {count} selected
ru: {count} выбрано

note: Default: "{id} Content Type"
en: {id} Content Type
ru: Тип контента {id}

note: Default: "{id} Schema"
en: {id} Schema
ru: Схема {id}

note: Default: "{title} copied."
en: {title} copied.
ru: {title} скопировано.

note: Default: "{title} cut."
en: {title} cut.
ru: {title} вырезано.

note: Default: "{title} has been deleted."
en: {title} has been deleted.
ru: {title} удалено.
