Plone - en to bn translation catalogue (8 entries)

note: Default: "By default, permissions from the container of this item are inherited. If you disable this, only the explicitly defined sharing permissions will be valid. In the overview, inherited values are explicitly labeled as 'Inherited value' and receive a green check mark {inherited}. Similarly, ro
en: By default, permissions from the container of this item are inherited. If you disable this, only the explicitly defined sharing permissions will be valid. In the overview, the symbol {inherited} indicates an inherited value. Similarly, the symbol {global} indicates a global role, which is managed by the site administrator.
bn: ডিফল্টভাবে, এই আইটেমের কন্টেইনার থেকে অনুমতিগুলি উত্তরাধিকারসূত্রে পাওয়া হয়। আপনি এটি নিষ্ক্রিয় করলে, শুধু স্পষ্টভাবে নির্ধারিত শেয়ারিং অনুমতিগুলিই কার্যকর হবে। ওভারভিউতে {inherited} চিহ্নটি একটি উত্তরাধিকারপ্রাপ্ত মান নির্দেশ করে। একইভাবে, {global} চিহ্নটি একটি গ্লোবাল ভূমিকা নির্দেশ করে, যা সাইট অ্যাডমিনিস্ট্রেটর দ্বারা পরিচালিত হয়।

note: Default: "Content title"
en: Content title
bn: বিষয়বস্তুর শিরোনাম

note: Default: "Pop-up closed."
en: Pop-up closed.
bn: পপ-আপ উইন্ডো বন্ধ হয়েছে।

note: Default: "Pop-up opened: {title}"
en: Pop-up opened: {title}
bn: পপ-আপ উইন্ডো খোলা হয়েছে: {title}

note: Default: "Error"
en: toast_type_error
bn: ত্রুটি

note: Default: "Information"
en: toast_type_info
bn: তথ্য

note: Default: "Success"
en: toast_type_success
bn: সফলতা

note: Default: "Warning"
en: toast_type_warning
bn: সতর্কতা
