Plone - en to fa translation catalogue (8 entries)

note: Default: "By default, permissions from the container of this item are inherited. If you disable this, only the explicitly defined sharing permissions will be valid. In the overview, inherited values are explicitly labeled as 'Inherited value' and receive a green check mark {inherited}. Similarly, ro
en: By default, permissions from the container of this item are inherited. If you disable this, only the explicitly defined sharing permissions will be valid. In the overview, the symbol {inherited} indicates an inherited value. Similarly, the symbol {global} indicates a global role, which is managed by the site administrator.
fa: به طور پیش‌فرض، مجوزها از محفظهٔ این آیتم به ارث می‌رسند. اگر این را غیرفعال کنید، فقط مجوزهای اشتراک‌گذاری که صراحتاً تعریف شده‌اند معتبر خواهند بود. در نمای کلی، نماد {inherited} نشان‌دهندهٔ یک مقدار به‌ارث‌رسیده است. به همین ترتیب، نماد {global} نشان‌دهندهٔ یک نقش سراسری است که توسط مدیر سایت مدیریت می‌شود.

note: Default: "Content title"
en: Content title
fa: عنوان محتوا

note: Default: "Pop-up closed."
en: Pop-up closed.
fa: پنجره بازشو بسته شد.

note: Default: "Pop-up opened: {title}"
en: Pop-up opened: {title}
fa: پنجره بازشو باز شد: {title}

note: Default: "Error"
en: toast_type_error
fa: خطا

note: Default: "Information"
en: toast_type_info
fa: اطلاعات

note: Default: "Success"
en: toast_type_success
fa: موفقیت

note: Default: "Warning"
en: toast_type_warning
fa: هشدار
