Plone - en to hr translation catalogue (8 entries)

note: Default: "By default, permissions from the container of this item are inherited. If you disable this, only the explicitly defined sharing permissions will be valid. In the overview, inherited values are explicitly labeled as 'Inherited value' and receive a green check mark {inherited}. Similarly, ro
en: By default, permissions from the container of this item are inherited. If you disable this, only the explicitly defined sharing permissions will be valid. In the overview, the symbol {inherited} indicates an inherited value. Similarly, the symbol {global} indicates a global role, which is managed by the site administrator.
hr: Prema zadanim postavkama, dopuštenja iz spremnika ove stavke se nasljeđuju. Ako to isključite, vrijedit će samo izričito definirana dopuštenja za dijeljenje. U pregledu simbol {inherited} označava naslijeđenu vrijednost. Slično, simbol {global} označava globalnu ulogu kojom upravlja administrator web-mjesta.

note: Default: "Content title"
en: Content title
hr: Naslov sadržaja

note: Default: "Pop-up closed."
en: Pop-up closed.
hr: Skočni prozor zatvoren.

note: Default: "Pop-up opened: {title}"
en: Pop-up opened: {title}
hr: Skočni prozor otvoren: {title}

note: Default: "Error"
en: toast_type_error
hr: Greška

note: Default: "Information"
en: toast_type_info
hr: Informacija

note: Default: "Success"
en: toast_type_success
hr: Uspjeh

note: Default: "Warning"
en: toast_type_warning
hr: Upozorenje
