Plone - en to hu translation catalogue (8 entries)

note: Default: "By default, permissions from the container of this item are inherited. If you disable this, only the explicitly defined sharing permissions will be valid. In the overview, inherited values are explicitly labeled as 'Inherited value' and receive a green check mark {inherited}. Similarly, ro
en: By default, permissions from the container of this item are inherited. If you disable this, only the explicitly defined sharing permissions will be valid. In the overview, the symbol {inherited} indicates an inherited value. Similarly, the symbol {global} indicates a global role, which is managed by the site administrator.
hu: Alapértelmezés szerint az elem konténeréből származó jogosultságok öröklődnek. Ha ezt kikapcsolja, csak a kifejezetten megadott megosztási jogosultságok lesznek érvényesek. Az áttekintésben a {inherited} szimbólum örökölt értéket jelez. Hasonlóan, a {global} szimbólum egy globális szerepkört jelez, amelyet a webhely adminisztrátora kezel.

note: Default: "Content title"
en: Content title
hu: Tartalom címe

note: Default: "Pop-up closed."
en: Pop-up closed.
hu: Felugró ablak bezárva.

note: Default: "Pop-up opened: {title}"
en: Pop-up opened: {title}
hu: Felugró ablak megnyílt: {title}

note: Default: "Error"
en: toast_type_error
hu: Hiba

note: Default: "Information"
en: toast_type_info
hu: Információ

note: Default: "Success"
en: toast_type_success
hu: Siker

note: Default: "Warning"
en: toast_type_warning
hu: Figyelmeztetés
