Plone - en to id translation catalogue (8 entries)

note: Default: "By default, permissions from the container of this item are inherited. If you disable this, only the explicitly defined sharing permissions will be valid. In the overview, inherited values are explicitly labeled as 'Inherited value' and receive a green check mark {inherited}. Similarly, ro
en: By default, permissions from the container of this item are inherited. If you disable this, only the explicitly defined sharing permissions will be valid. In the overview, the symbol {inherited} indicates an inherited value. Similarly, the symbol {global} indicates a global role, which is managed by the site administrator.
id: Secara default, izin dari kontainer item ini diwariskan. Jika Anda menonaktifkannya, hanya izin berbagi yang didefinisikan secara eksplisit yang akan berlaku. Dalam ringkasan, simbol {inherited} menunjukkan nilai yang diwariskan. Demikian pula, simbol {global} menunjukkan peran global yang dikelola oleh administrator situs.

note: Default: "Content title"
en: Content title
id: Judul konten

note: Default: "Pop-up closed."
en: Pop-up closed.
id: Jendela pop-up ditutup.

note: Default: "Pop-up opened: {title}"
en: Pop-up opened: {title}
id: Jendela pop-up dibuka: {title}

note: Default: "Error"
en: toast_type_error
id: Kesalahan

note: Default: "Information"
en: toast_type_info
id: Informasi

note: Default: "Success"
en: toast_type_success
id: Berhasil

note: Default: "Warning"
en: toast_type_warning
id: Peringatan
