Plone - en to lv translation catalogue (8 entries)

note: Default: "By default, permissions from the container of this item are inherited. If you disable this, only the explicitly defined sharing permissions will be valid. In the overview, inherited values are explicitly labeled as 'Inherited value' and receive a green check mark {inherited}. Similarly, ro
en: By default, permissions from the container of this item are inherited. If you disable this, only the explicitly defined sharing permissions will be valid. In the overview, the symbol {inherited} indicates an inherited value. Similarly, the symbol {global} indicates a global role, which is managed by the site administrator.
lv: Pēc noklusējuma tiesības no šī vienuma konteinera tiek mantotas. Ja to atspējosiet, spēkā būs tikai skaidri definētās koplietošanas tiesības. Pārskatā simbols {inherited} norāda mantotu vērtību. Tāpat simbols {global} norāda globālu lomu, ko pārvalda vietnes administrators.

note: Default: "Content title"
en: Content title
lv: Satura nosaukums

note: Default: "Pop-up closed."
en: Pop-up closed.
lv: Uznirstošais logs aizvērts.

note: Default: "Pop-up opened: {title}"
en: Pop-up opened: {title}
lv: Uznirstošais logs atvērts: {title}

note: Default: "Error"
en: toast_type_error
lv: Kļūda

note: Default: "Information"
en: toast_type_info
lv: Informācija

note: Default: "Success"
en: toast_type_success
lv: Veiksme

note: Default: "Warning"
en: toast_type_warning
lv: Brīdinājums
