Plone - en to pt_BR translation catalogue (1015 entries)

note: Default: "<p>Add some HTML here</p>"
en: <p>Add some HTML here</p>
pt_BR: <p>Adicione o HTML aqui</p>

note: Default: "A unique identifier for the group. Cannot be changed after creation. No spaces allowed."
en: A unique identifier for the group. Cannot be changed after creation. No spaces allowed.
pt_BR: Um identificador único para o grupo. Não pode ser alterado após a criação. Não são permitidos espaços.

note: Default: "Account Registration Completed"
en: Account Registration Completed
pt_BR: Cadastro de Conta Finalizado

note: Default: "Account activation completed"
en: Account activation completed
pt_BR: Ativação completa

note: Default: "Action"
en: Action
pt_BR: Ação

note: Default: "Action changed"
en: Action changed
pt_BR: Ação alterada

note: Default: "Action:"
en: Action:
pt_BR: Ação:

note: Default: "Actions"
en: Actions
pt_BR: Ações

note: Default: "Activate and deactivate add-ons in the lists below."
en: Activate and deactivate
pt_BR: Ativar e desativar

note: Default: "Active"
en: Active
pt_BR: Ativa

note: Default: "Active content rules in this Page"
en: Active content rules in this Page
pt_BR: Regras de conteúdo ativas nesta página

note: Default: "Add"
en: Add
pt_BR: Adicionar

note: Default: "Add"
en: Add (object list)
pt_BR: Adicionar

note: Default: "To make new add-ons show up here, add them to your configuration, build, and restart the server process. For detailed instructions see"
en: Add Addons
pt_BR: Adicionar complementos

note: Default: "Add Alternative URL"
en: Add Alternative URL
pt_BR: Adicionar URL alternativa

note: Default: "Add Content…"
en: Add Content
pt_BR: Adicionar conteúdo

note: Default: "Add Content Rule"
en: Add Content Rule
pt_BR: Adicionar regra de conteúdo

note: Default: "Add Rule"
en: Add Rule
pt_BR: Adicionar regra

note: Default: "Add Translation…"
en: Add Translation…
pt_BR: Adicionar tradução…

note: Default: "Add User"
en: Add User
pt_BR: Adicionar usuário

note: Default: "Add a description…"
en: Add a description…
pt_BR: Adicionar uma descrição…

note: Default: "Add a new alternative url"
en: Add a new alternative url
pt_BR: Adicionar nova URL alternativa

note: Default: "Action added"
en: Add action
pt_BR: Adicionar ação

note: Default: "Add block"
en: Add block
pt_BR: Adicionar bloco

note: Default: "Add block in position {index}"
en: Add block in position {index}
pt_BR: Adicionar bloco na posição {index}

note: Default: "Add block…"
en: Add block…
pt_BR: Adicionar bloco…

note: Default: "Condition added"
en: Add condition
pt_BR: Adicionar condição

note: Default: "Add content rule"
en: Add content rule
pt_BR: Adicionar regra de conteúdo

note: Default: "Add criteria"
en: Add criteria
pt_BR: Adicionar critério

note: Default: "Add date"
en: Add date
pt_BR: Adicionar data

note: Default: "Add element to container"
en: Add element to container
pt_BR: Adicionar elemento ao contêiner

note: Default: "Add field"
en: Add field
pt_BR: Adicionar campo

note: Default: "Add fieldset"
en: Add fieldset
pt_BR: Adicionar conjunto de campos

note: Default: "Add group"
en: Add group
pt_BR: Adicionar grupo

note: Default: "Add new content type"
en: Add new content type
pt_BR: Adicionar novo tipo de conteúdo

note: Default: "Add new group"
en: Add new group
pt_BR: Adicionar novo grupo

note: Default: "Add new user"
en: Add new user
pt_BR: Adicionar novo usuário

note: Default: "Add to Groups"
en: Add to Groups
pt_BR: Adicionar a grupos

note: Default: "Add users to group"
en: Add users to group
pt_BR: Adicionar usuários ao grupo

note: Default: "Add term"
en: Add vocabulary term
pt_BR: Adicionar termo de vocabulário

note: Default: "Add {type}"
en: Add {type}
pt_BR: Adicionar {type}

note: Default: "Add-Ons"
en: Add-Ons
pt_BR: Complementos

note: Default: "Add-on Configuration"
en: Add-on Configuration
pt_BR: Configuração de complemento

note: Default: "Add-ons"
en: Add-ons
pt_BR: Complementos

note: Default: "Add-ons Settings"
en: Add-ons Settings
pt_BR: Configurações dos complementos

note: Default: "Added"
en: Added
pt_BR: Adicionada

note: Default: "Additional date"
en: Additional date
pt_BR: Outra data

note: Default: "Addon could not be installed"
en: Addon could not be installed
pt_BR: Complemento não pode ser instalado

note: Default: "Addon could not be uninstalled"
en: Addon could not be uninstalled
pt_BR: Complemento não pode ser desinstalado

note: Default: "Addon could not be upgraded"
en: Addon could not be upgraded
pt_BR: Complemento não pode ser atualizado

note: Default: "Addon installed succesfuly"
en: Addon installed succesfuly
pt_BR: Complemento instalado com sucesso

note: Default: "Addon uninstalled succesfuly"
en: Addon uninstalled succesfuly
pt_BR: Complemento desinstalado com sucesso

note: Default: "Addon upgraded succesfuly"
en: Addon upgraded succesfuly
pt_BR: Complemento atualizado com sucesso

note: Default: "Advanced facet?"
en: Advanced facet?
pt_BR: Facetas avançadas?

note: Default: "Advanced facets are initially hidden and displayed on demand"
en: Advanced facets are initially hidden and displayed on demand
pt_BR: Facetas avançadas ficam ocultas inicialmente e exibidas sob demanda

note: Default: "Album view"
en: Album view
pt_BR: Visão de álbum

note: Default: "Alias"
en: Alias
pt_BR: Alternativa

note: Default: "Alias has been added"
en: Alias has been added
pt_BR: Alternativa foi adicionada

note: Default: "Aliases have been removed."
en: Aliases have been removed.
pt_BR: Alternativas foram removidas.

note: Default: "Aliases have been uploaded."
en: Aliases have been uploaded.
pt_BR: Alternativas foram carregadas.

note: Default: "Alignment"
en: Alignment
pt_BR: Alinhamento

note: Default: "All"
en: All
pt_BR: Todos

note: Default: "All content"
en: All content
pt_BR: Todo o conteúdo

note: Default: "Existing alternative URLs for this site"
en: All existing alternative urls for this site
pt_BR: Todas as URLs alternativas para este site

note: Default: "Alphabetically"
en: Alphabetically
pt_BR: Alfabeticamente

note: Default: "Alt text"
en: Alt text
pt_BR: Descrição alternativa

note: Default: "Leave empty if the image is purely decorative."
en: Alt text hint
pt_BR: Deixe em branco se a imagem for puramente decorativa

note: Default: "Describe the purpose of the image."
en: Alt text hint link text
pt_BR: Descreve o propósito da imagem

note: Default: "Alternative URL path (Required)"
en: Alternative url path (Required)
pt_BR: Caminho da URL alternativa (Obrigatório)

note: Default: "Alternative url path must start with a slash."
en: Alternative url path must start with a slash.
pt_BR: Caminho da URL alternativa deve iniciar com uma barra.

note: Default: "Alternative URL path → target URL path (date and time of creation, manually created yes/no)"
en: Alternative url path → target url path (date and time of creation, manually created yes/no)
pt_BR: Caminho da URL alternativa → caminho da URL de destino (data e hora da criação, criado manualmente sim/não)

note: Default: "Another person edited this content, and it's currently displayed. Do you want to replace it with your autosaved content?"
en: Another person edited this content, and it's currently displayed. Do you want to replace it with your autosaved content?
pt_BR: Outra pessoa editou este conteúdo e ele está sendo exibido atualmente. Você deseja substituir pelo seu conteúdo salvo automaticamente?

note: Default: "Applied to subfolders"
en: Applied to subfolders
pt_BR: Aplicada nas subpastas

note: Default: "Applies to subfolders?"
en: Applies to subfolders?
pt_BR: Aplicar nas subpastas?

note: Default: "Apply to subfolders"
en: Apply to subfolders
pt_BR: Aplicar nas subpastas

note: Default: "Apply working copy"
en: Apply working copy
pt_BR: Aplicar a cópia de trabalho

note: Default: "Are you sure you want to delete this field?"
en: Are you sure you want to delete this field?
pt_BR: Você realmente deseja deletar este campo?

note: Default: "Are you sure you want to delete this fieldset including all fields?"
en: Are you sure you want to delete this fieldset including all fields?
pt_BR: Você realmente deseja deletar este fieldset com todos os campos?

note: Default: "Ascending"
en: Ascending
pt_BR: Ascendente

note: Default: "Assign the {role} role to {entry}"
en: Assign the {role} role to {entry}
pt_BR: Atribuir o papel de {role} à {entry}

note: Default: "Assignments"
en: Assignments
pt_BR: Atribuições

note: Default: "Automatically"
en: Automatically
pt_BR: Automaticamente

note: Default: "Autosaved content found"
en: Autosaved content found
pt_BR: Conteúdo salvo automaticamente encontrado

note: Default: "Available"
en: Available
pt_BR: Disponível

note: Default: "Available content rules:"
en: Available content rules:
pt_BR: Regras de conteúdo disponíveis:

note: Default: "Back"
en: Back
pt_BR: Voltar

note: Default: "Base search query"
en: Base search query
pt_BR: Base da consulta para busca

note: Default: "Block"
en: Block
pt_BR: Bloco

note: Default: "Block Type"
en: Block Type
pt_BR: Tipo do bloco

note: Default: "Block Types"
en: Block Types
pt_BR: Blocos

note: Default: "Both"
en: Both
pt_BR: Ambos

note: Default: "Both email address and password are case sensitive, check that caps lock is not enabled."
en: Both email address and password are case sensitive, check that caps lock is not enabled.
pt_BR: O endereço de e-mail e a senha diferenciam maiúsculas de minúsculas. Certifique-se que o caps lock não está ativado.

note: Default: "Breadcrumbs"
en: Breadcrumbs
pt_BR: Navegação estrutural

note: Default: "Broken relations"
en: Broken relations
pt_BR: Relacionamentos rompidos

note: Default: "Browse"
en: Browse
pt_BR: Procurar

note: Default: "Browse the site, drop an image, or use a URL"
en: Browse the site, drop an image, or type a URL
pt_BR: Navegue no site, arraste uma imagem ou digite uma URL

note: Default: "Bulk upload CSV"
en: BulkUploadAltUrls
pt_BR: Carregamento em massa de CSV

note: Default: "By default, permissions from the container of this item are inherited. If you disable this, only the explicitly defined sharing permissions will be valid. In the overview, inherited values are explicitly labeled as 'Inherited value' and receive a green check mark {inherited}. Similarly, ro
en: By default, permissions from the container of this item are inherited. If you disable this, only the explicitly defined sharing permissions will be valid. In the overview, the symbol {inherited} indicates an inherited value. Similarly, the symbol {global} indicates a global role, which is managed by the site administrator.
pt_BR: Por padrão, as permissões do contêiner deste item são herdadas. Se desativar isso, apenas as permissões de compartilhamento definidas explicitamente serão válidas. Na visão geral, os valores herdados são explicitamente rotulados como 'Valor herdado' e recebem uma marca de verificação verde {inherited}. Da mesma forma, os papéis gerenciados pelo administrador do site são rotulados como 'Papel global' e recebem uma marca de verificação azul {global}.

note: Default: "CSV file"
en: CSVFile
pt_BR: Arquivo CSV

note: Default: "Cache Name"
en: Cache Name
pt_BR: Nome do cache

note: Default: "Can not edit Layout for <strong>{type}</strong> content-type as it doesn't have support for <strong>Volto Blocks</strong> enabled"
en: Can not edit Layout for <strong>{type}</strong> content-type as it doesn't have support for <strong>Volto Blocks</strong> enabled
pt_BR: Não é possível editar layout para o tipo de conteúdo <strong>{type}</strong> , pois não tem suporte para <strong>Blocos Volto</strong> ativados

note: Default: "Can not edit Layout for <strong>{type}</strong> content-type as the <strong>Blocks behavior</strong> is enabled and <strong>read-only</strong>"
en: Can not edit Layout for <strong>{type}</strong> content-type as the <strong>Blocks behavior</strong> is enabled and <strong>read-only</strong>
pt_BR: Não é possível editar layout para o tipo de conteúdo <strong>{type}</strong>, pois o <strong>comportamento de Blocos</strong> está ativado mas  <strong>somentepara leitura</strong>

note: Default: "Cancel"
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

note: Default: "Cancel search"
en: Cancel search
pt_BR: Cancelar pesquisa

note: Default: "Cell"
en: Cell
pt_BR: Célula

note: Default: "Center"
en: Center
pt_BR: Centro

note: Default: "Change Note"
en: Change Note
pt_BR: Alterar Nota

note: Default: "Change Password"
en: Change Password
pt_BR: Alterar senha

note: Default: "Change State"
en: Change State
pt_BR: Alterar estado

note: Default: "Change workflow state recursively"
en: Change workflow state recursively
pt_BR: Alterar o estado de workflow recursivamente

note: Default: "Changes applied"
en: Changes applied.
pt_BR: Alterações aplicadas.

note: Default: "Changes saved"
en: Changes saved
pt_BR: Alterações salvas

note: Default: "Changes saved."
en: Changes saved.
pt_BR: Alterações guardadas.

note: Default: "Check this box to customize the title, description, or image of the target content item for this teaser. Leave it unchecked to show updates to the target content item if it is edited later."
en: Check this box to customize the title, description, or image of the target content item for this teaser. Leave it unchecked to show updates to the target content item if it is edited later.
pt_BR: Marque essa caixa para personalizar o título, a descrição ou a imagem do item de conteúdo de destino para esse teaser. Deixe-a desmarcada para mostrar atualizações no item de conteúdo de destino se ele for editado posteriormente.

note: Default: "Checkbox"
en: Checkbox
pt_BR: Caixa de verificação

note: Default: "Choices"
en: Choices
pt_BR: Escolhas

note: Default: "Choose Image"
en: Choose Image
pt_BR: Escolha Imagem

note: Default: "Choose Target"
en: Choose Target
pt_BR: Escolha Alvo

note: Default: "Choose a file"
en: Choose a file
pt_BR: Escolha um arquivo

note: Default: "Clear"
en: Clear
pt_BR: Limpar

note: Default: "Clear URL"
en: Clear URL
pt_BR: Limpar URL

note: Default: "Clear date and time"
en: Clear date/time
pt_BR: Limpar os campos de data

note: Default: "Clear filters"
en: Clear filters
pt_BR: Limpar filtros

note: Default: "Clear search"
en: Clear search
pt_BR: Limpar pesquisa

note: Default: "Click to download full sized image"
en: Click to download full sized image
pt_BR: Clique para baixar a imagem em tamanho original

note: Default: "Close"
en: Close
pt_BR: Fechar

note: Default: "Close menu"
en: Close menu
pt_BR: Fechar menu

note: Default: "Code"
en: Code
pt_BR: Código

note: Default: "Collapse item"
en: Collapse item
pt_BR: Colapsar item

note: Default: "Collection"
en: Collection
pt_BR: Coleção

note: Default: "Color"
en: Color
pt_BR: Cor

note: Default: "Comment"
en: Comment
pt_BR: Comentar

note: Default: "Commenter"
en: Commenter
pt_BR: Comentador

note: Default: "Comments"
en: Comments
pt_BR: Comentários

note: Default: "Compare"
en: Compare
pt_BR: Comparar

note: Default: "Condition changed"
en: Condition changed
pt_BR: Condição alterada

note: Default: "Condition:"
en: Condition:
pt_BR: Condição:

note: Default: "Configuration Versions"
en: Configuration Versions
pt_BR: Versões da configuração

note: Default: "Configure Content Rule"
en: Configure Content Rule
pt_BR: Configurar regra de conteúdo

note: Default: "Configure Content Rule: {title}"
en: Configure Content Rule: {title}
pt_BR: Configurar regra de conteúdo: {title}

note: Default: "Configure content rule"
en: Configure content rule
pt_BR: Configurar regra de conteúdo

note: Default: "Confirm password"
en: Confirm password
pt_BR: Confirmar senha

note: Default: "Connection refused"
en: Connection refused
pt_BR: Conexão recusada

note: Default: "Contact form"
en: Contact form
pt_BR: Formulário de contato

note: Default: "Contained items"
en: Contained items
pt_BR: Itens contidos

note: Default: "Container settings"
en: Container settings
pt_BR: Configurações de contêineres

note: Default: "Content"
en: Content
pt_BR: Conteúdo

note: Default: "Content Rule"
en: Content Rule
pt_BR: Regra de conteúdo

note: Default: "Content Rules"
en: Content Rules
pt_BR: Regras de conteúdo

note: Default: "Content rules for {title}"
en: Content rules for {title}
pt_BR: Regras de conteúdo para {title}

note: Default: "Content rules from parent folders"
en: Content rules from parent folders
pt_BR: Regras de conteúdo de pastas pai

note: Default: "Content that links to or references {title}"
en: Content that links to or references {title}
pt_BR: Conteúdo com links ou referências para {title}

note: Default: "Content title"
en: Content title
pt_BR: Título do conteúdo

note: Default: "Content type created"
en: Content type created
pt_BR: Tipo de conteúdo criado

note: Default: "Content type deleted"
en: Content type deleted
pt_BR: Tipo de conteúdo removido

note: Default: "Contents"
en: Contents
pt_BR: Conteúdo

note: Default: "Controls"
en: Controls
pt_BR: Controles

note: Default: "Copy"
en: Copy
pt_BR: Copiar

note: Default: "Copy blocks"
en: Copy blocks
pt_BR: Copiar blocos

note: Default: "Copyright statement or other rights information on this item."
en: Copyright statement or other rights information on this item.
pt_BR: Declaração de copyright ou outras informações de direitos sobre este item.

note: Default: "Create or delete relations to target"
en: Create or delete relations to target
pt_BR: Crie ou remova relacionamentos para o destino

note: Default: "Create working copy"
en: Create working copy
pt_BR: Criar cópia de trabalho

note: Default: "Created after"
en: Created after
pt_BR: Criado após

note: Default: "Created before"
en: Created before
pt_BR: Criado antes

note: Default: "Created by {creator} on {date}"
en: Created by {creator} on {date}
pt_BR: Criado por {creator} em {date}

note: Default: "Created on"
en: Created on
pt_BR: Criado em

note: Default: "Creator"
en: Creator
pt_BR: Autor

note: Default: "Creators"
en: Creators
pt_BR: Autores

note: Default: "Criteria"
en: Criteria
pt_BR: Critérios

note: Default: "Current active configuration"
en: Current active configuration
pt_BR: Configuração ativa atualmente

note: Default: "Current filters applied"
en: Current filters applied
pt_BR: Filtros atualmente aplicados

note: Default: "Current password"
en: Current password
pt_BR: Senha atual

note: Default: "Customize teaser content"
en: Customize teaser content
pt_BR: Personalizar o conteúdo do destaque

note: Default: "Cut"
en: Cut
pt_BR: Cortar

note: Default: "Cut blocks"
en: Cut blocks
pt_BR: Recortar blocos

note: Default: "Daily"
en: Daily
pt_BR: Diariamente

note: Default: "Database"
en: Database
pt_BR: Base de dados

note: Default: "Database Information"
en: Database Information
pt_BR: Informações do banco de dados

note: Default: "Database Location"
en: Database Location
pt_BR: Localização do banco de dados

note: Default: "Database Size"
en: Database Size
pt_BR: Tamanho do banco de dados

note: Default: "Database main"
en: Database main
pt_BR: Banco de dados principal

note: Default: "Date"
en: Date
pt_BR: Data

note: Default: "Date (newest first)"
en: Date (newest first)
pt_BR: Data (mais novo primeiro)

note: Default: "Default"
en: Default
pt_BR: Padrão

note: Default: "Default value"
en: Default value
pt_BR: Valor padrão

note: Default: "Default view"
en: Default view
pt_BR: Visão padrão

note: Default: "Delete"
en: Delete
pt_BR: Excluir

note: Default: "Delete Group"
en: Delete Group
pt_BR: Excluir Grupo

note: Default: "Delete Type"
en: Delete Type
pt_BR: Excluir Tipo

note: Default: "Delete User"
en: Delete User
pt_BR: Excluir Usuário

note: Default: "Action deleted"
en: Delete action
pt_BR: Remover ação

note: Default: "Delete blocks"
en: Delete blocks
pt_BR: Excluir blocos

note: Default: "Delete col"
en: Delete col
pt_BR: Excluir coluna

note: Default: "Condition deleted"
en: Delete condition
pt_BR: Remover condição

note: Default: "Delete row"
en: Delete row
pt_BR: Excluir linha

note: Default: "Delete selected items?"
en: Delete selected items?
pt_BR: Excluir os itens selecionados?

note: Default: "Delete this item?"
en: Delete this item?
pt_BR: Apagar este item?

note: Default: "Deleted"
en: Deleted
pt_BR: Removida

note: Default: "Deleting this item will break {brokenReferences} {variation}."
en: Deleting this item will break {brokenReferences} {variation}.
pt_BR: Excluir este item irá quebrar {brokenReferences} {variation}.

note: Default: "Depth"
en: Depth
pt_BR: Profundidade

note: Default: "Descending"
en: Descending
pt_BR: Descendente

note: Default: "Description"
en: Description
pt_BR: Descrição

note: Default: "Diff"
en: Diff
pt_BR: Diferenças

note: Default: "Difference between revision {one} and {two} of {title}"
en: Difference between revision {one} and {two} of {title}
pt_BR: Diferenças entre as revisões {one} e {two} de {title}

note: Default: "Disable"
en: Disable
pt_BR: Desativar

note: Default: "Disable apply to subfolders"
en: Disable apply to subfolders
pt_BR: Desabilitar a aplicação a subpastas

note: Default: "Disabled"
en: Disabled
pt_BR: Desativada

note: Default: "Disabled apply to subfolders"
en: Disabled apply to subfolders
pt_BR: Desativada a aplicação em subpastas

note: Default: "Distributed under the {license}."
en: Distributed under the {license}.
pt_BR: Distribuído sob a licença {license}.

note: Default: "Add border to inner columns"
en: Divide each row into separate cells
pt_BR: Dividir cada linha em células separadas

note: Default: "Do you really want to delete the group {groupname}?"
en: Do you really want to delete the group {groupname}?
pt_BR: Você realmente quer  excluir o grupo {groupname}?

note: Default: "Do you really want to delete type {typename}?"
en: Do you really want to delete the type {typename}?
pt_BR: Você realmente quer excluir o tipo {typename}?

note: Default: "Do you really want to delete the user {username}?"
en: Do you really want to delete the user {username}?
pt_BR: Você realmente quer excluir o usuário {username}?

note: Default: "Do you really want to delete this item?"
en: Do you really want to delete this item?
pt_BR: Você realmente quer excluir este item?

note: Default: "Do you want to restore your autosaved content?"
en: Do you want to restore your autosaved content?
pt_BR: Você deseja restaurar seu conteúdo salvo automaticamente?

note: Default: "Document"
en: Document
pt_BR: Documento

note: Default: "Document view"
en: Document view
pt_BR: Visão do Documento

note: Default: "Download Event"
en: Download Event
pt_BR: Baixar evento

note: Default: "Download file"
en: Download file
pt_BR: Baixar arquivo

note: Default: "Drag and drop files from your computer onto this area or click the “Browse” button."
en: Drag and drop files from your computer onto this area or click the “Browse” button.
pt_BR: Arraste e solte arquivos do seu computador para esta área, ou clique no botão ‘Procurar’.

note: Default: "Drop file here to replace the existing file"
en: Drop file here to replace the existing file
pt_BR: Solte um arquivo aqui para substituir o arquivo existente

note: Default: "Drop file here to upload a new file"
en: Drop file here to upload a new file
pt_BR: Solte um arquivo aqui para enviar um novo arquivo

note: Default: "Drop files here ..."
en: Drop files here ...
pt_BR: Soltar aquivos aqui…

note: Default: "Drop files here to upload"
en: Drop files here to upload
pt_BR: Arraste e solte os arquivos aqui para enviar

note: Default: "Dry run selected, transaction aborted."
en: Dry run selected, transaction aborted.
pt_BR: Simulação selecionada, transação abortada.

note: Default: "E-mail addresses do not match."
en: E-mail addresses do not match.
pt_BR: Os endereços de e-mail não coincidem.

note: Default: "Edit"
en: Edit
pt_BR: Editar

note: Default: "Edit Alternative URL"
en: Edit Alternative URL
pt_BR: Editar URL alternativa

note: Default: "Edit Rule"
en: Edit Rule
pt_BR: Editar Regra

note: Default: "Edit comment"
en: Edit comment
pt_BR: Editar comentário

note: Default: "Edit field"
en: Edit field
pt_BR: Editar campo

note: Default: "Edit fieldset"
en: Edit fieldset
pt_BR: Editar conjunto de campos

note: Default: "Edit recurrence"
en: Edit recurrence
pt_BR: Editar recorrência

note: Default: "Edit values"
en: Edit values
pt_BR: Editar valores

note: Default: "Edit {title}"
en: Edit {title}
pt_BR: Editar {title}

note: Default: "Email"
en: Email
pt_BR: E-mail

note: Default: "Email sent"
en: Email sent
pt_BR: E-mail enviado

note: Default: "Embed code error, please follow the instructions and try again."
en: Embed code error, please follow the instructions and try again.
pt_BR: Erro de código Embed, siga as instruções e tente novamente.

note: Default: "Empty object list"
en: Empty object list
pt_BR: Lista de objetos vazia

note: Default: "Enable"
en: Enable
pt_BR: Ativar

note: Default: "Enable editable Blocks"
en: Enable editable Blocks
pt_BR: Habilitar blocos editáveis

note: Default: "Enabled"
en: Enabled
pt_BR: Ativada

note: Default: "Enabled here?"
en: Enabled here?
pt_BR: Ativada aqui?

note: Default: "Enabled?"
en: Enabled?
pt_BR: Ativada?

note: Default: "End Date"
en: End Date
pt_BR: Data Final

note: Default: "Enter URL or select an item"
en: Enter URL or select an item
pt_BR: Digite URL ou selecione um item

note: Default: "Enter a username above to search or click 'Show All'"
en: Enter a username above to search or click 'Show All'
pt_BR: Digite um nome de usuário acima para pesquisar ou clique em 'Mostrar todos'

note: Default: "Enter an email address. This will be your login name. We respect your privacy, and will not give the address away to any third parties or expose it anywhere."
en: Enter an email address. This will be your login name. We respect your privacy, and will not give the address away to any third parties or expose it anywhere.
pt_BR: Digite um endereço de e-mail. Este será o seu nome de usuário. Respeitamos a sua privacidade e nunca iremos ceder o seu endereço a terceiros ou expô-lo onde quer que seja.

note: Default: "Enter full name, e.g. John Smith."
en: Enter full name, e.g. John Smith.
pt_BR: Digite o nome completo. Por exemplo, José da Silva.

note: Default: "Enter map Embed Code"
en: Enter map Embed Code
pt_BR: Informe o código Embed do mapa

note: Default: "Enter the absolute path of the target. Target must exist or be an existing alternative URL path to the target."
en: Enter the absolute path of the target. Target must exist or be an existing alternative url path to the target.
pt_BR: Informe o caminho absoluto do destino. O destino deve existir ou ser um caminho da URL alternativa existente para o destino.

note: Default: "Enter the absolute path where the alternative URL should exist. The path must start with '/'. Only URLs that result in a 404 not found page will result in a redirect occurring."
en: Enter the absolute path where the alternative url should exist. The path must start with '/'. Only URLs that result in a 404 not found page will result in a redirect occurring.
pt_BR: Informe o caminho absoluto onde a URL alternativa deve existir. O caminho deve começar com ‘/‘. Somente urls que resultam em uma página não encontrada (404) utilizarão esse redirecionamento.

note: Default: "Enter the absolute path where the alternative url should exist. The path must start with '/'. Only urls that result in a 404 not found page will result in a redirect occurring."
en: Enter the absolute path where the alternative url should exist. The path must start with '/'. Only urls that result in a 404 not found page will result in a redirect occurring.
pt_BR: Informe o caminho absoluto onde a URL alternativa deve existir. O caminho deve começar com '/'. Somente URLs que resultam em uma página 404 não encontrada resultarão em um redirecionamento ocorrendo.

note: Default: "Enter your current password."
en: Enter your current password.
pt_BR: Digite sua senha atual.

note: Default: "Enter your email for verification."
en: Enter your email for verification.
pt_BR: Informe seu e-mail para verificação.

note: Default: "Enter your new password. Minimum 8 characters."
en: Enter your new password. Minimum 8 characters.
pt_BR: Digite sua nova senha. Mínimo de 8 caracteres.

note: Default: "Enter your username for verification."
en: Enter your username for verification.
pt_BR: Informe seu nome de usuário para verificação.

note: Default: "Entries"
en: Entries
pt_BR: Entradas

note: Default: "Error"
en: Error
pt_BR: Erro

note: Default: "Event"
en: Event
pt_BR: Evento

note: Default: "Event end date must be on or after {startDateValueOrStartFieldName}"
en: Event end date must be on or after {startDateValueOrStartFieldName}
pt_BR: A data de término do evento deve ser igual ou posterior a {startDateValueOrStartFieldName}

note: Default: "Event listing"
en: Event listing
pt_BR: Listagem de Evento

note: Default: "Event start date must be on or before {endDateValueOrEndFieldName}"
en: Event start date must be on or before {endDateValueOrEndFieldName}
pt_BR: A data de início do evento deve ser igual ou anterior a {endDateValueOrEndFieldName}

note: Default: "Event view"
en: Event view
pt_BR: Visão de Evento

note: Default: "Example"
en: Example
pt_BR: Exemplo

note: Default: "Exclude from navigation"
en: Exclude from navigation
pt_BR: Excluir da navegação

note: Default: "Exclude this occurence"
en: Exclude this occurence
pt_BR: Exclua essa ocorrência

note: Default: "Excluded from navigation"
en: Excluded from navigation
pt_BR: Excluído da navegação

note: Default: "Existing alternative urls for this item"
en: Existing alternative urls for this item
pt_BR: URLs alternativas existentes para este item

note: Default: "Expand sidebar"
en: Expand sidebar
pt_BR: Expandir barra lateral

note: Default: "Expand toolbar"
en: Expand toolbar
pt_BR: Expandir barra de ferramentas

note: Default: "Expiration Date"
en: Expiration Date
pt_BR: Data de expiração

note: Default: "Expiration date"
en: Expiration date
pt_BR: Data de validade

note: Default: "Expired"
en: Expired
pt_BR: Expirado

note: Default: "External URL"
en: External URL
pt_BR: URL externa

note: Default: "Facet"
en: Facet
pt_BR: Faceta

note: Default: "Facet widget"
en: Facet widget
pt_BR: Widget faceta

note: Default: "Facets"
en: Facets
pt_BR: Facetas

note: Default: "Facets on left side"
en: Facets on left side
pt_BR: Facetas no lado esquerdo

note: Default: "Facets on right side"
en: Facets on right side
pt_BR: Facetas no lado direito

note: Default: "Facets on top"
en: Facets on top
pt_BR: Facetas no topo

note: Default: "Failed to undo transactions"
en: Failed To Undo Transactions
pt_BR: Falha ao desfazer transações

note: Default: "Field"
en: Field
pt_BR: Campo

note: Default: "File"
en: File
pt_BR: Arquivo

note: Default: "File is not of the accepted type {accept}"
en: File is not of the accepted type {accept}
pt_BR: O arquivo não é do tipo aceito {accept}

note: Default: "File size"
en: File size
pt_BR: Tamanho do arquivo

note: Default: "File view"
en: File view
pt_BR: Visão de Arquivo

note: Default: "Filename"
en: Filename
pt_BR: Nome do arquivo

note: Default: "Files uploaded: {uploadedFiles}"
en: Files uploaded: {uploadedFiles}
pt_BR: Arquivos carregados: {uploadedFiles}

note: Default: "Fills the value of the form field with the value supplied by a query parameter inside the URL with the given name."
en: Fills the value of the form field with the value supplied by a query parameter inside the URL with the given name.
pt_BR: Preenche o valor do campo do formulário com o valor fornecido por um parâmetro de consulta na URL com o nome fornecido.

note: Default: "Filter"
en: Filter
pt_BR: Filtrar

note: Default: "Filter Rules:"
en: Filter Rules:
pt_BR: Filtrar regras:

note: Default: "Filter by path"
en: Filter by prefix
pt_BR: Filtrar por prefixo

note: Default: "Filter users by groups"
en: Filter users by groups
pt_BR: Filtrar usuários por grupos

note: Default: "Filter…"
en: Filter…
pt_BR: Filtrar…

note: Default: "First"
en: First
pt_BR: Primeiro

note: Default: "Fix relations"
en: Fix relations
pt_BR: Consertar relacionamentos

note: Default: "Fixed width columns"
en: Fixed width table cells
pt_BR: Células de tabela de largura fixa

note: Default: "Focus on"
en: Focus on
pt_BR: Focar em

note: Default: "Fold"
en: Fold
pt_BR: Colapsar

note: Default: "Folder"
en: Folder
pt_BR: Pasta

note: Default: "Folder listing"
en: Folder listing
pt_BR: Listagem

note: Default: "Forbidden"
en: Forbidden
pt_BR: Restrito

note: Default: "Fourth"
en: Fourth
pt_BR: Quarto

note: Default: "From"
en: From
pt_BR: E-mail

note: Default: "Full"
en: Full
pt_BR: Cheia

note: Default: "Full Name"
en: Full Name
pt_BR: Nome completo

note: Default: "Fullname"
en: Fullname
pt_BR: Nome completo

note: Default: "GNU GPL license"
en: GNU GPL license
pt_BR: Licença GNU GPL

note: Default: "General"
en: General
pt_BR: Geral

note: Default: "Global role"
en: Global role
pt_BR: Papel global

note: Default: "Google Maps Embedded Block"
en: Google Maps Embedded Block
pt_BR: Bloco Google Maps

note: Default: "Grid"
en: Grid
pt_BR: Grade

note: Default: "Group"
en: Group
pt_BR: Grupo

note: Default: "Group created"
en: Group created
pt_BR: Grupo criado

note: Default: "Group deleted"
en: Group deleted
pt_BR: Grupo Excluído

note: Default: "Group roles updated"
en: Group roles updated
pt_BR: Papéis do grupo atualizados

note: Default: "Groupname"
en: Groupname
pt_BR: Nome do grupo

note: Default: "Groups"
en: Groups
pt_BR: Grupos

note: Default: "Groups are logical collections of users, such as departments and business units. Groups are not directly related to permissions on a global level, you normally use Roles for that - and let certain Groups have a particular role. The symbol{plone_svg}indicates a role inherited from membershi
en: Groups are logical collections of users, such as departments and business units. Groups are not directly related to permissions on a global level, you normally use Roles for that - and let certain Groups have a particular role. The symbol{plone_svg}indicates a role inherited from membership in another group.
pt_BR: Grupos são coleções lógicas de usuários, como departamentos e unidades de negócios. Os grupos não estão diretamente relacionados com permissões em nível global, você normalmente usa Funções para isso - e permite que certos Grupos tenham um papel particular. O símbolo{plone_svg}dica um papel herdado da adesão a outro grupo.

note: Default: "Header cell"
en: Header cell
pt_BR: Célula de cabeçalho

note: Default: "Headline"
en: Headline
pt_BR: Título

note: Default: "Headline level"
en: Headline level
pt_BR: Nível do título

note: Default: "Hidden facets will still filter the results if proper parameters are passed in URLs"
en: Hidden facets will still filter the results if proper parameters are passed in URLs
pt_BR: Facetas ocultas ainda filtrarão os resultados se parâmetros adequados forem passados em URLs

note: Default: "Hide Replies"
en: Hide Replies
pt_BR: Ocultar respostas

note: Default: "Hide facet?"
en: Hide facet?
pt_BR: Ocultar faceta?

note: Default: "Hide filters"
en: Hide filters
pt_BR: Ocultar filtros

note: Default: "Hide title"
en: Hide title
pt_BR: Ocultar título

note: Default: "History"
en: History
pt_BR: Histórico

note: Default: "#"
en: History Version Number
pt_BR: Número da versão

note: Default: "History of {title}"
en: History of {title}
pt_BR: Histórico de {title}

note: Default: "Home"
en: Home
pt_BR: Início

note: Default: "Icon View"
en: Icon View
pt_BR: Visualização de ícone

note: Default: "If all of the following conditions are met:"
en: If all of the following conditions are met:
pt_BR: Se todas as condições a seguir forem satisfeitas:

note: Default: "If selected, this item will not appear in the navigation tree"
en: If selected, this item will not appear in the navigation tree
pt_BR: Se selecionado, este item não aparecerá na árvore de navegação

note: Default: "If this date is in the future, the content will not show up in listings and searches until this date."
en: If this date is in the future, the content will not show up in listings and searches until this date.
pt_BR: Se essa data for no futuro, o conteúdo não aparecerá em listagens e pesquisas até esta data.

note: Default: "If you are certain this user has abandoned the object, you may unlock the object. You will then be able to edit it."
en: If you are certain this user has abandoned the object, you may unlock the object. You will then be able to edit it.
pt_BR: Se você tiver certeza de que este usuário abandonou o objeto, você pode desbloquear o objeto. Em seguida, você poderá editá-lo.

note: Default: "If you are certain you have the correct web address but are encountering an error, please contact the {site_admin}."
en: If you are certain you have the correct web address but are encountering an error, please contact the {site_admin}.
pt_BR: Se você tiver certeza de que tem o endereço web correto, mas está encontrando um erro, entre em contato com o {site_admin}.

note: Default: "Image"
en: Image
pt_BR: Imagem

note: Default: "Image gallery"
en: Image gallery
pt_BR: Galeria de imagem

note: Default: "Image override"
en: Image override
pt_BR: Substituir imagem

note: Default: "Image size"
en: Image size
pt_BR: Tamanho da imagem

note: Default: "Image view"
en: Image view
pt_BR: Visão de Imagem

note: Default: "Include this occurrence"
en: Include this occurence
pt_BR: Inclua esta ocorrência

note: Default: "Info"
en: Info
pt_BR: Informação

note: Default: "You have selected the option 'many users' or 'many groups'. Thus this control panel asks for input to show users and groups. If you want to see users and groups instantaneous, head over to user group settings. See the button on the left."
en: InfoUserGroupSettings
pt_BR: Você selecionou a opção ‘muitos usuários’ ou ‘muitos grupos’. Por isto, este painel necessita de um filtro para exibir usuários e grupos. Caso queira ver os usuários e grupos imediatamente, vá até configurações de usuários e grupos.

note: Default: "Inherit permissions from higher levels"
en: Inherit permissions from higher levels
pt_BR: Herdar permissões de níveis superiores

note: Default: "Inherited value"
en: Inherited value
pt_BR: Herdar valor

note: Default: "Insert col after"
en: Insert col after
pt_BR: Inserir coluna após

note: Default: "Insert col before"
en: Insert col before
pt_BR: Inserir coluna antes

note: Default: "Insert row after"
en: Insert row after
pt_BR: Inserir linha após

note: Default: "Insert row before"
en: Insert row before
pt_BR: Inserir linha antes

note: Default: "Inspect relations"
en: Inspect relations
pt_BR: Inspecionar relacionamentos

note: Default: "Install"
en: Install
pt_BR: Instalar

note: Default: "Installed"
en: Installed
pt_BR: Instalado

note: Default: "Installed version"
en: Installed version
pt_BR: Versão instalada

note: Default: "Installing a third party add-on"
en: Installing a third party add-on
pt_BR: Instalando um complemento de terceiros

note: Default: "days"
en: Interval Daily
pt_BR: Intervalo Diário

note: Default: "Month(s)"
en: Interval Monthly
pt_BR: Intervalo Mensal

note: Default: "week(s)"
en: Interval Weekly
pt_BR: Intervalo Semanal

note: Default: "year(s)"
en: Interval Yearly
pt_BR: Intervalo Anual

note: Default: "Invalid block - Will be removed on saving"
en: Invalid Block
pt_BR: Bloco inválido

note: Default: "Invalid teaser source"
en: Invalid teaser source
pt_BR: Fonte do destaque inválida

note: Default: "It is not allowed to define both the password and to request sending the password reset message by e-mail. You need to select one of them."
en: It is not allowed to define both the password and to request sending the password reset message by e-mail. You need to select one of them.
pt_BR: Não é permitido definir a senha e solicitar o envio da mensagem de redefinição de senha por e-mail. Por favor, selecione um deles.

note: Default: "Item batch size"
en: Item batch size
pt_BR: Tamanho do lote de itens

note: Default: "Item successfully moved."
en: Item successfully moved.
pt_BR: Item movido com sucesso.

note: Default: "Item(s) copied."
en: Item(s) copied.
pt_BR: Itens copiados.

note: Default: "Item(s) cut."
en: Item(s) cut.
pt_BR: Itens cortados.

note: Default: "Item(s) has been updated."
en: Item(s) has been updated.
pt_BR: Itens atualizados.

note: Default: "Item(s) pasted."
en: Item(s) pasted.
pt_BR: Itens colados.

note: Default: "Item(s) state has been updated."
en: Item(s) state has been updated.
pt_BR: O estado dos itens foi atualizado.

note: Default: "Items"
en: Items
pt_BR: Itens

note: Default: "Items must be unique."
en: Items must be unique.
pt_BR: Os itens devem ser únicos.

note: Default: "Label"
en: Label
pt_BR: Rótulo

note: Default: "Language"
en: Language
pt_BR: Idioma

note: Default: "Language independent field."
en: Language independent field.
pt_BR: Campo independente da linguagem.

note: Default: "This is a language independent field. Any value you enter here will overwrite the corresponding field of all members of the translation group when you save this form."
en: Language independent icon title
pt_BR: Esse é um campo independente do idioma. Qualquer valor que você inserir aqui substituirá o campo correspondente de todos os membros do grupo de tradução quando você salvar este formulário.

note: Default: "Large"
en: Large
pt_BR: Grande

note: Default: "Last"
en: Last
pt_BR: Último

note: Default: "Last comment date"
en: Last comment date
pt_BR: Data do último comentário

note: Default: "Last modified"
en: Last modified
pt_BR: Última modificação

note: Default: "Latest available configuration"
en: Latest available configuration
pt_BR: Configuração mais recente disponível

note: Default: "Latest version"
en: Latest version
pt_BR: Última versão

note: Default: "Lead Image"
en: Lead Image
pt_BR: Imagem principal

note: Default: "Left"
en: Left
pt_BR: Esquerda

note: Default: "Less filters"
en: Less filters
pt_BR: Menos filtros

note: Default: "Anchor link copied to the clipboard"
en: Link copied to clipboard
pt_BR: Link copiado para área de transferência

note: Default: "Link more"
en: Link more
pt_BR: Mais

note: Default: "Link redirect view"
en: Link redirect view
pt_BR: Visão de redireção de Link

note: Default: "Link settings"
en: Link settings
pt_BR: Configurações do link

note: Default: "Link Title"
en: Link title
pt_BR: Título do link

note: Default: "Link to"
en: Link to
pt_BR: Link para

note: Default: "Link translation for"
en: Link translation for
pt_BR: Linkar tradução para

note: Default: "Linking this item with hyperlink in text"
en: Linking this item with hyperlink in text
pt_BR: Vinculação deste item com hiperlink no texto

note: Default: "Links and references"
en: Links and references
pt_BR: Links e referências

note: Default: "List View"
en: List View
pt_BR: Exibição de lista

note: Default: "Listing"
en: Listing
pt_BR: Listagem

note: Default: "Listing view"
en: Listing view
pt_BR: Listagem

note: Default: "Load more..."
en: Load more
pt_BR: Carregar mais

note: Default: "Loading."
en: Loading
pt_BR: Carregando

note: Default: "Login"
en: Log In
pt_BR: Entrar

note: Default: "Log in"
en: Log in
pt_BR: Entrar

note: Default: "Logged out"
en: Logged out
pt_BR: Desconectado

note: Default: "Login"
en: Login
pt_BR: Entrar

note: Default: "Login Failed"
en: Login Failed
pt_BR: Falha na autenticação

note: Default: "Login Name"
en: Login Name
pt_BR: Nome de usuário

note: Default: "Logo of"
en: Logo of
pt_BR: Logotipo da

note: Default: "Logout"
en: Logout
pt_BR: Sair

note: Default: "Made by {creator} on {date}. This is not a working copy anymore, but the main content."
en: Made by {creator} on {date}. This is not a working copy anymore, but the main content.
pt_BR: Criado por {creator} em {date}. Esta não é mais uma cópia de trabalho, mas sim o conteúdo final.

note: Default: "Reduce cell padding"
en: Make the table compact
pt_BR: Compactar a tabela

note: Default: "Manage Translations"
en: Manage Translations
pt_BR: Gerenciar traduções

note: Default: "Manage content…"
en: Manage content…
pt_BR: Gerenciar conteúdo...

note: Default: "Manage translations for {title}"
en: Manage translations for {title}
pt_BR: Gerenciar traduções para {title}

note: Default: "Manually"
en: Manually
pt_BR: Manualmente

note: Default: "Manually or automatically added?"
en: Manually or automatically added?
pt_BR: Adicionado manual ou automaticamente?

note: Default: "Many relations found. Please search."
en: Many relations found. Please search.
pt_BR: Muitos relacionamentos foram encontrados. Por favor realize uma busca

note: Default: "Maps"
en: Maps
pt_BR: Mapas

note: Default: "Maps URL"
en: Maps URL
pt_BR: URL do Mapa

note: Default: "Maximum file size is {maxSize} bytes, but the uploaded file is {size} bytes."
en: Maximum file size is {maxSize} bytes, but the uploaded file is {size} bytes.
pt_BR: O tamanho máximo para arquivos é de {maxSize} bytes, mas o arquivo enviado tem {size} bytes.

note: Default: "Maximum length is {len}."
en: Maximum length is {len}.
pt_BR: O comprimento máximo é {len}.

note: Default: "Maximum value is {len}."
en: Maximum value is {len}.
pt_BR: O valor máximo é {len}.

note: Default: "Medium"
en: Medium
pt_BR: Médio

note: Default: "Membership updated"
en: Membership updated
pt_BR: Participação atualizada

note: Default: "Message"
en: Message
pt_BR: Mensagem

note: Default: "Minimum length is {len}."
en: Minimum length is {len}.
pt_BR: O comprimento mínimo é {len}.

note: Default: "Minimum value is {len}."
en: Minimum value is {len}.
pt_BR: O valor mínimo é {len}.

note: Default: "Moderate Comments"
en: Moderate Comments
pt_BR: Moderar comentários

note: Default: "Moderate comments"
en: Moderate comments
pt_BR: Moderar comentários

note: Default: "Monday and Friday"
en: Monday and Friday
pt_BR: Segunda e sexta-feira

note: Default: "Day"
en: Month day
pt_BR: Dia do mês

note: Default: "Monthly"
en: Monthly
pt_BR: Mensalmente

note: Default: "More"
en: More
pt_BR: Mais

note: Default: "More filters"
en: More filters
pt_BR: Mais filtros

note: Default: "More information about the upgrade procedure can be found in the documentation section of plone.org in the Upgrade Guide."
en: More information about the upgrade procedure can be found in the documentation section of plone.org in the Upgrade Guide.
pt_BR: Mais informações sobre o procedimento de atualização podem ser encontradas na seção de documentação do plone.org no Guia de Atualização.

note: Default: "Mosaic layout"
en: Mosaic layout
pt_BR: Layout Mosaic

note: Default: "Move down"
en: Move down
pt_BR: Mover para baixo

note: Default: "Move to bottom of folder"
en: Move to bottom of folder
pt_BR: Mover para o final da pasta

note: Default: "Move to top of folder"
en: Move to top of folder
pt_BR: Mover para o topo da pasta

note: Default: "Move up"
en: Move up
pt_BR: Mover para cima

note: Default: "Multiple choices?"
en: Multiple choices?
pt_BR: Múltipla escolha?

note: Default: "My email is"
en: My email is
pt_BR: Meu e-mail é

note: Default: "My user name is"
en: My username is
pt_BR: Meu nome de usuário é

note: Default: "Name"
en: Name
pt_BR: Nome

note: Default: "Narrow"
en: Narrow
pt_BR: Estreito

note: Default: "Navigate back"
en: Navigate back
pt_BR: Voltar

note: Default: "Navigate to this item"
en: Navigate to this item
pt_BR: Navegar para este item

note: Default: "Navigation"
en: Navigation
pt_BR: Navegação

note: Default: "New password"
en: New password
pt_BR: Nova senha

note: Default: "News Item"
en: News Item
pt_BR: Notícia

note: Default: "News item view"
en: News item view
pt_BR: Visão de Notícia

note: Default: "No"
en: No
pt_BR: Não

note: Default: "No transactions found"
en: No Transactions Found
pt_BR: Nenhuma transação encontrada

note: Default: "No transactions selected"
en: No Transactions Selected
pt_BR: Nenhuma transação selecionada

note: Default: "No transactions selected to do undo"
en: No Transactions Selected To Do Undo
pt_BR: Nenhuma transação selecionada para ser desfeita

note: Default: "No Video selected"
en: No Video selected
pt_BR: Nenhum vídeo selecionado

note: Default: "No addons found"
en: No addons found
pt_BR: Nenhum complemento encontrado

note: Default: "No broken relations found."
en: No broken relations found.
pt_BR: Nenhum relacionamento rompido foi encontrado

note: Default: "There is no connection to the server, due to a timeout or no network connection."
en: No connection to the server
pt_BR: Sem conexão ao servidor

note: Default: "No image selected"
en: No image selected
pt_BR: Nenhuma imagem selecionada

note: Default: "No image set in Lead Image content field"
en: No image set in Lead Image content field
pt_BR: Nenhuma imagem definida no campo de imagem principal

note: Default: "No image set in image content field"
en: No image set in image content field
pt_BR: Nenhuma imagem definida no campo de imagem

note: Default: "No images found."
en: No images found.
pt_BR: Nenhuma imagem foi encontrada

note: Default: "No items found in this container."
en: No items found in this container.
pt_BR: Não foram encontrados itens nesta pasta.

note: Default: "No items selected"
en: No items selected
pt_BR: Nenhum item selecionado

note: Default: "No links to this item found."
en: No links to this item found.
pt_BR: Não foram encontrados links para esse item.

note: Default: "No map selected"
en: No map selected
pt_BR: Nenhum mapa selecionado

note: Default: "No occurences set"
en: No occurences set
pt_BR: Sem ocorrências definidas

note: Default: "No options"
en: No options
pt_BR: Sem opções

note: Default: "No relation found"
en: No relation found
pt_BR: Nenhum relacionamento foi encontrado

note: Default: "No results found"
en: No results found
pt_BR: Nenhum resultado encontrado

note: Default: "No results found."
en: No results found.
pt_BR: Nenhum resultado encontrado.

note: Default: "No selection"
en: No selection
pt_BR: Nenhuma seleção

note: Default: "This addon does not provide an uninstall profile."
en: No uninstall profile
pt_BR: Sem perfil de desinstalação

note: Default: "No user found"
en: No user found
pt_BR: Nenhum usuário encontrado

note: Default: "No value"
en: No value
pt_BR: Sem valor

note: Default: "No workflow"
en: No workflow
pt_BR: Sem workflow

note: Default: "None"
en: None
pt_BR: Nenhum

note: Default: "None"
en: Not available
pt_BR: Nenhum

note: Default: "Note"
en: Note
pt_BR: Nota

note: Default: "Note that roles set here apply directly to a user. The symbol{plone_svg}indicates a role inherited from membership in a group."
en: Note that roles set here apply directly to a user. The symbol{plone_svg}indicates a role inherited from membership in a group.
pt_BR: Observe que as funções definidas aqui se aplicam diretamente a um usuário. O símbolo{plone_svg}dica um papel herdado da adesão a um grupo.

note: Default: "Number of active objects"
en: Number of active objects
pt_BR: Número de objetos ativos

note: Default: "Object Size"
en: Object Size
pt_BR: Tamanho do objeto

note: Default: "occurrence(s)"
en: Occurences
pt_BR: Ocorrências

note: Default: "Occurrences"
en: Occurrences
pt_BR: Ocorrências

note: Default: "Only 7-bit bytes characters are allowed. Cannot contain uppercase letters, special characters: <, >, &, #, /, ?, or others that are illegal in URLs. Cannot start with: _, aq_, @@, ++. Cannot end with __. Cannot be: request,contributors, ., .., \"\". Cannot contain new lines."
en: Only 7-bit bytes characters are allowed. Cannot contain uppercase letters, special characters: <, >, &, #, /, ?, or others that are illegal in URLs. Cannot start with: _, aq_, @@, ++. Cannot end with __. Cannot be: request,contributors, ., .., "". Cannot contain new lines.
pt_BR: Somente caracteres de bytes de 7 bits são permitidos. Não pode conter letras maiúsculas, caracteres especiais: <, >, &, #, /, ?, ou outros que são ilegais em URLs. Não pode começar com: , aq, @@, ++. Não pode terminar com __. Não pode ser: request, contributors, ., .., “”. Não pode conter quebras de linha.

note: Default: "Open URL browser"
en: Open URL browser
pt_BR: Abrir navegador de URL

note: Default: "Open in a new tab"
en: Open in a new tab
pt_BR: Abrir em uma nova aba

note: Default: "Open menu"
en: Open menu
pt_BR: Abrir menu

note: Default: "Open object browser"
en: Open object browser
pt_BR: Abrir navegador de objetos

note: Default: "Order"
en: Order
pt_BR: Ordem

note: Default: "Ordered"
en: Ordered
pt_BR: Ordenado

note: Default: "Origin"
en: Origin
pt_BR: Origem

note: Default: "Overview of relations of all content items"
en: Overview of relations of all content items
pt_BR: Visão geral das relações de todos os itens de conteúdo

note: Default: "Page"
en: Page
pt_BR: Página

note: Default: "Parent fieldset"
en: Parent fieldset
pt_BR: Conjunto de campos

note: Default: "Password"
en: Password
pt_BR: Senha

note: Default: "Password reset"
en: Password reset
pt_BR: Redefinição de senha

note: Default: "Passwords do not match."
en: Passwords do not match.
pt_BR: As senhas não coincidem.

note: Default: "Paste"
en: Paste
pt_BR: Colar

note: Default: "Paste blocks"
en: Paste blocks
pt_BR: Colar blocos

note: Default: "Path"
en: Path
pt_BR: Caminho

note: Default: "Perform the following actions:"
en: Perform the following actions:
pt_BR: Realizar as seguintes ações:

note: Default: "Permissions have been updated successfully"
en: Permissions have been updated successfully
pt_BR: Permissões atualizadas com sucesso

note: Default: "Permissions updated"
en: Permissions updated
pt_BR: Permissões atualizadas

note: Default: "Personal Information"
en: Personal Information
pt_BR: Informações pessoais

note: Default: "Personal Preferences"
en: Personal Preferences
pt_BR: Preferências pessoais

note: Default: "Personal tools"
en: Personal tools
pt_BR: Ferramentas pessoais

note: Default: "Persons responsible for creating the content of this item. Please enter a list of user names, one per line. The principal creator should come first."
en: Persons responsible for creating the content of this item. Please enter a list of user names, one per line. The principal creator should come first.
pt_BR: Pessoas responsáveis pela criação do conteúdo deste item. Por favor, insira uma lista de nomes de usuário, um por linha. O autor principal deve vir primeiro.

note: Default: "Placeholder"
en: Placeholder
pt_BR: Texto de exemplo

note: Default: "Please choose an existing content as source for this element"
en: Please choose an existing content as source for this element
pt_BR: Por favor selecione um conteúdo existente como fonte para este elemento

note: Default: "Please continue with the upgrade."
en: Please continue with the upgrade.
pt_BR: Continue com a atualização.

note: Default: "Please ensure you have a backup of your site before performing the upgrade."
en: Please ensure you have a backup of your site before performing the upgrade.
pt_BR: Certifique-se de ter um backup do seu site antes de executar a atualização.

note: Default: "Please enter a valid URL by deleting the block and adding a new video block."
en: Please enter a valid URL by deleting the block and adding a new video block.
pt_BR: Digite uma URL válida excluindo o bloco e adicionando um novo bloco de vídeo.

note: Default: "Please enter the Embed Code provided by Google Maps -> Share -> Embed map. It should contain the <iframe> code on it."
en: Please enter the Embed Code provided by Google Maps -> Share -> Embed map. It should contain the <iframe> code on it.
pt_BR: Digite o código Embed fornecido pelo google maps -> compartilhar -> mapa Embed. Deve conter o <iframe> código.</iframe>.

note: Default: "Please fill out the form below to set your password."
en: Please fill out the form below to set your password.
pt_BR: Preencha o formulário abaixo para definir sua senha.

note: Default: "Please search for users or use the filters on the side."
en: Please search for users or use the filters on the side.
pt_BR: Procure por usuários ou use os filtros na lateral.

note: Default: "Please upgrade to plone.restapi >= 8.24.0."
en: Please upgrade to plone.restapi >= 8.24.0.
pt_BR: Por favor, atualize para plone.restapi >= 8.24.0.

note: Default: "Please upgrade to plone.restapi >= 8.39.0."
en: Please upgrade to plone.restapi >= 8.39.0.
pt_BR: Por favor atualize a plone.restapi para versão 8.39.0 ou superior.

note: Default: "Plone Foundation"
en: Plone Foundation
pt_BR: Fundação Plone

note: Default: "Pop-up closed."
en: Pop-up closed.
pt_BR: Janela flutuante fechada.

note: Default: "Pop-up opened: {title}"
en: Pop-up opened: {title}
pt_BR: Janela flutuante aberta: {title}

note: Default: "Position changed"
en: Position changed
pt_BR: Posição alterada

note: Default: "Possible values (Enter allowed choices one per line)."
en: Possible values
pt_BR: Valores possíveis

note: Default: "Powered by Plone & Python"
en: Powered by Plone & Python
pt_BR: Criado com Plone e Python

note: Default: "Preferences"
en: Preferences
pt_BR: Preferências

note: Default: "Press Enter to browse files from your computer."
en: Press Enter to browse files from your computer.
pt_BR: Pressione Enter para procurar arquivos no seu computador.

note: Default: "Prettify your code"
en: Prettify your code
pt_BR: Re-formatar seu código

note: Default: "Preview"
en: Preview
pt_BR: Pré-visualização

note: Default: "Preview Image URL"
en: Preview Image URL
pt_BR: URL de imagem de pré-visualização

note: Default: "Profile"
en: Profile
pt_BR: Perfil

note: Default: "Properties"
en: Properties
pt_BR: Propriedades

note: Default: "Publication date"
en: Publication date
pt_BR: Data de publicação

note: Default: "Publishing Date"
en: Publishing Date
pt_BR: Data de publicação

note: Default: "Query"
en: Query
pt_BR: Consulta

note: Default: "Query Parameter Name"
en: Query Parameter Name
pt_BR: Nome do parâmetro de busca

note: Default: "Re-enter the password. Make sure the passwords are identical."
en: Re-enter the password. Make sure the passwords are identical.
pt_BR: Reinsira a senha. Certifique-se de que as senhas são idênticas.

note: Default: "Read More…"
en: Read More…
pt_BR: Leia Mais…

note: Default: "Read only for this type of relation."
en: Read only for this type of relation.
pt_BR: Apenas leitura para este tipo de relacionamento.

note: Default: "Rearrange items by…"
en: Rearrange items by…
pt_BR: Reorganizar itens por…

note: Default: "Ends"
en: Recurrence ends
pt_BR: Término da recorrência

note: Default: "after"
en: Recurrence ends after
pt_BR: Recorrência se encerra após

note: Default: "on"
en: Recurrence ends on
pt_BR: Recorrência se encerra em

note: Default: "Redo"
en: Redo
pt_BR: Refazer

note: Default: "Minimalistic table design"
en: Reduce complexity
pt_BR: Reduzir complexidade

note: Default: "Referencing this item as related item"
en: Referencing this item as related item
pt_BR: Referenciando este item como item relacionado

note: Default: "Referencing this item with {relationship}"
en: Referencing this item with {relationship}
pt_BR: Referenciando este item via {relationship}

note: Default: "Reset to target"
en: Refresh source content
pt_BR: Atualizar o conteúdo de origem

note: Default: "Register"
en: Register
pt_BR: Cadastro

note: Default: "Registration form"
en: Registration form
pt_BR: Formulário de cadastro

note: Default: "Related Items"
en: Related Items
pt_BR: Itens relacionados

note: Default: "Relation"
en: Relation name
pt_BR: Nome do relacionamento

note: Default: "Relations"
en: Relations
pt_BR: Relacionamentos

note: Default: "Relations are editable with plone.api >= 2.0.3."
en: Relations are editable with plone.api >= 2.0.3.
pt_BR: Relacionamentos são editáveis com uso da plone.api versão 2.0.3 ou superior.

note: Default: "Relations updated"
en: Relations updated
pt_BR: Relacionamentos atualizados

note: Default: "Release to add file(s) to this folder"
en: Release to add file(s) to this folder
pt_BR: Solte para adicionar arquivo(s) a esta pasta

note: Default: "Relevance"
en: Relevance
pt_BR: Relevância

note: Default: "Remove"
en: Remove
pt_BR: Remover

note: Default: "Remove element {index}"
en: Remove element {index}
pt_BR: Remover elemento {index}

note: Default: "Remove item"
en: Remove item
pt_BR: Remover Item

note: Default: "Remove"
en: Remove recurrence
pt_BR: Remover a recorrência

note: Default: "Remove selected"
en: Remove selected
pt_BR: Remover selecionado

note: Default: "Remove term"
en: Remove term
pt_BR: Remover o termo

note: Default: "Remove users from group"
en: Remove users from group
pt_BR: Remover usuários do grupo

note: Default: "Remove working copy"
en: Remove working copy
pt_BR: Remover a cópia de trabalho

note: Default: "Rename"
en: Rename
pt_BR: Renomear

note: Default: "Renaming items..."
en: Rename Items Loading Message
pt_BR: Renomeando os items

note: Default: "Rename items"
en: Rename items
pt_BR: Renomear itens

note: Default: "Repeat"
en: Repeat
pt_BR: Repetição

note: Default: "Repeat every"
en: Repeat every
pt_BR: Repete a cada

note: Default: "Repeat on"
en: Repeat on
pt_BR: Repete em

note: Default: "Replace existing file"
en: Replace existing file
pt_BR: Substituir arquivo existente

note: Default: "Reply"
en: Reply
pt_BR: Responder

note: Default: "Required"
en: Required
pt_BR: Obrigatório

note: Default: "Required input is missing."
en: Required input is missing.
pt_BR: Falta informação obrigatória.

note: Default: "Reset element {index}"
en: Reset element {index}
pt_BR: Redefinir elemento {index}

note: Default: "Reset title"
en: Reset term title
pt_BR: Redefinir o título do termo

note: Default: "Reset the block"
en: Reset the block
pt_BR: Redefinir o bloco

note: Default: "Results limit"
en: Results limit
pt_BR: Limite de resultados

note: Default: "Results preview"
en: Results preview
pt_BR: Visualização de resultados

note: Default: "Results template"
en: Results template
pt_BR: Modelo de resultados

note: Default: "Reversed order"
en: Reversed order
pt_BR: Ordem invertida

note: Default: "Revert to this revision"
en: Revert to this revision
pt_BR: Reverter para esta revisão

note: Default: "Review state"
en: Review state
pt_BR: Estado

note: Default: "Richtext"
en: Richtext
pt_BR: Texto rico

note: Default: "Right"
en: Right
pt_BR: Direita

note: Default: "Rights"
en: Rights
pt_BR: Direitos

note: Default: "Roles"
en: Roles
pt_BR: Papéis

note: Default: "Root"
en: Root
pt_BR: Raiz

note: Default: "Rule added"
en: Rule added
pt_BR: Regra adicionada

note: Default: "Rule enable changed"
en: Rule enable changed
pt_BR: Regra alterada

note: Default: "Rules"
en: Rules
pt_BR: Regras

note: Default: "Rules execute when a triggering event occurs. Rule actions will only be invoked if all the rule's conditions are met. You can add new actions and conditions using the buttons below."
en: Rules execute when a triggering event occurs. Rule actions will only be invoked if all the rule's conditions are met. You can add new actions and conditions using the buttons below.
pt_BR: As regras são realizadas quando ocorre um evento de disparo. As ações da regra só serão invocadas se todas as condições da regra forem atendidas. Você pode adicionar novas ações e condições usando os botões abaixo.

note: Default: "Save"
en: Save
pt_BR: Salvar

note: Default: "Save"
en: Save recurrence
pt_BR: Salvar a recorrência

note: Default: "Saved"
en: Saved
pt_BR: Salvo

note: Default: "Scheduled"
en: Scheduled
pt_BR: Agendado

note: Default: "Schema"
en: Schema
pt_BR: Esquema

note: Default: "Schema updates"
en: Schema updates
pt_BR: Atualizações do esquema

note: Default: "Search"
en: Search
pt_BR: Pesquisar

note: Default: "Search SVG"
en: Search SVG
pt_BR: SVG de busca

note: Default: "Search Site"
en: Search Site
pt_BR: Pesquisar no site

note: Default: "Search block"
en: Search block
pt_BR: Bloco de busca

note: Default: "Search button label"
en: Search button label
pt_BR: Rótulo do botão de busca

note: Default: "Search content"
en: Search content
pt_BR: Pesquisar conteúdo

note: Default: "Search for user or group"
en: Search for user or group
pt_BR: Pesquisar por usuário ou grupo

note: Default: "Search group…"
en: Search group…
pt_BR: Pesquisar grupo…

note: Default: "Search input label"
en: Search input label
pt_BR: Rótulo da caixa de busca

note: Default: "Search results"
en: Search results
pt_BR: Resultados da pesquisa

note: Default: "Search results for {term}"
en: Search results for {term}
pt_BR: Resultados da pesquisa para {term}

note: Default: "Search sources by title or path"
en: Search sources by title or path
pt_BR: Pesquise fontes por título ou caminho

note: Default: "Search targets by title or path"
en: Search targets by title or path
pt_BR: Pesquise destinos por título ou caminho

note: Default: "Search users…"
en: Search users…
pt_BR: Pesquisar usuários…

note: Default: "Searched for: <em>{searchedtext}</em>."
en: Searched for: <em>{searchedtext}</em>.
pt_BR: Pesquisado por: <em>{searchedtext}</em>.

note: Default: "Second"
en: Second
pt_BR: Segundo

note: Default: "Section title"
en: Section title
pt_BR: Título da Seção

note: Default: "Select"
en: Select
pt_BR: Selecionar

note: Default: "Select a date to add to recurrence"
en: Select a date to add to recurrence
pt_BR: Selecione uma data para adicionar à recorrência

note: Default: "Select columns to show"
en: Select columns to show
pt_BR: Selecione colunas para mostrar

note: Default: "Select option"
en: Select option
pt_BR: Selecione uma opção

note: Default: "Select relation"
en: Select relation
pt_BR: Selecione um relacionamento

note: Default: "Select rule"
en: Select rule
pt_BR: Selecione uma regra

note: Default: "Select the transition to be used for modifying the items state."
en: Select the transition to be used for modifying the items state.
pt_BR: Selecione a transição a ser usada para modificar o estado dos itens.

note: Default: "Selected"
en: Selected
pt_BR: Selecionado

note: Default: "Selected dates"
en: Selected dates
pt_BR: Datas selecionadas

note: Default: "Selected items"
en: Selected items
pt_BR: Itens selecionados

note: Default: "of"
en: Selected items - x of y
pt_BR: Itens selecionados - x de y

note: Default: "Selection"
en: Selection
pt_BR: Seleção

note: Default: "Select…"
en: Select…
pt_BR: Selecionar…

note: Default: "Send"
en: Send
pt_BR: Enviar

note: Default: "Send a confirmation mail with a link to set the password."
en: Send a confirmation mail with a link to set the password.
pt_BR: Envie um e-mail de confirmação com um link para definir a senha.

note: Default: "Server Error"
en: Server Error
pt_BR: Erro de servidor

note: Default: "Set my password"
en: Set my password
pt_BR: Defina minha senha

note: Default: "Set your password"
en: Set your password
pt_BR: Defina sua senha

note: Default: "Settings"
en: Settings
pt_BR: Configurações

note: Default: "Sharing"
en: Sharing
pt_BR: Compartilhamento

note: Default: "Sharing for {title}"
en: Sharing for {title}
pt_BR: Compartilhamento para {title}

note: Default: "Short Name"
en: Short Name
pt_BR: Nome curto

note: Default: "Short name"
en: Short name
pt_BR: Nome curto

note: Default: "Show"
en: Show
pt_BR: Mostrar

note: Default: "Show All"
en: Show All
pt_BR: Mostrar tudo

note: Default: "Show Replies"
en: Show Replies
pt_BR: Mostrar respostas

note: Default: "Show filters"
en: Show filters
pt_BR: Exibir filtros

note: Default: "Show groups of users below"
en: Show groups of users below
pt_BR: Mostrar grupos de usuários abaixo

note: Default: "Show item"
en: Show item
pt_BR: Mostrar item

note: Default: "Show potential sources. Not only objects that are source of some relation."
en: Show potential sources. Not only objects that are source of some relation.
pt_BR: Exibir potenciais fontes. Não apenas os objetos que já são fonte de algum relacionamento.

note: Default: "Show potential targets. Not only objects that are target of some relation."
en: Show potential targets. Not only objects that are target of some relation.
pt_BR: Exibir potenciais destinos. Não apenas os objetos que já são destino de algum relacionamento.

note: Default: "Show search button?"
en: Show search button?
pt_BR: Mostrar botão de pesquisa?

note: Default: "Show search input?"
en: Show search input?
pt_BR: Mostrar campo de pesquisa?

note: Default: "Show sorting?"
en: Show sorting?
pt_BR: Mostrar ordenação?

note: Default: "Show total results"
en: Show total results
pt_BR: Exibir todos os resultados

note: Default: "Shrink sidebar"
en: Shrink sidebar
pt_BR: Recolher barra lateral

note: Default: "Shrink toolbar"
en: Shrink toolbar
pt_BR: Recolher barra de ferramentas

note: Default: "Sign in to start session"
en: Sign in to start session
pt_BR: Faça login para iniciar a sessão

note: Default: "Site Administration"
en: Site Administration
pt_BR: Administração do site

note: Default: "Site Setup"
en: Site Setup
pt_BR: Configuração do site

note: Default: "Sitemap"
en: Sitemap
pt_BR: Mapa do site

note: Default: "Size: {size}"
en: Size: {size}
pt_BR: Tamanho: {size}

note: Default: "Small"
en: Small
pt_BR: Pequeno

note: Default: "Some items are referenced by other contents. Deleting them will break {brokenReferences} {variation}."
en: Some items are referenced by other contents. Deleting them will break {brokenReferences} {variation}.
pt_BR: Alguns itens são referenciados por outros conteúdos. Excluí-los irá quebrar {brokenReferences} {variation}.

note: Default: "Some items contain subitems. Deleting them will also delete their {containedItemsToDelete} {variation} inside."
en: Some items contain subitems. Deleting them will also delete their {containedItemsToDelete} {variation} inside.
pt_BR: Alguns itens contêm subitens. Excluí-los também irá excluir seus {containedItemsToDelete} {variation} internos.

note: Default: "Some relations are broken. Please fix."
en: Some relations are broken. Please fix.
pt_BR: Alguns relacionamentos estão rompidos. Por favor corrija-os.

note: Default: "Sorry, something went wrong with your request"
en: Sorry, something went wrong with your request
pt_BR: Desculpe, algo deu errado com sua requisição

note: Default: "Sort by"
en: Sort By
pt_BR: Ordenar por

note: Default: "Sort by:"
en: Sort By:
pt_BR: Ordenar por:

note: Default: "Sort on"
en: Sort on
pt_BR: Ordenado por

note: Default: "Sort on options"
en: Sort on options
pt_BR: Opções de ordenação

note: Default: "Sort transactions by User-Name, Path or Date"
en: Sort transactions by User-Name, Path or Date
pt_BR: Ordenar transações por Nome de Usuário, Caminho ou Data

note: Default: "Sorted"
en: Sorted
pt_BR: Ordenado

note: Default: "Sorted on"
en: Sorted on
pt_BR: Ordenado por

note: Default: "Source"
en: Source
pt_BR: Fonte

note: Default: "Specify a youtube video or playlist url"
en: Specify a youtube video or playlist url
pt_BR: Informe a URL para um vídeo ou uma playlist do YouTube

note: Default: "Split"
en: Split
pt_BR: Dividir

note: Default: "Start Date"
en: Start Date
pt_BR: Data de Início

note: Default: "Start of the recurrence"
en: Start of the recurrence
pt_BR: Início da recorrência

note: Default: "Start password reset"
en: Start password reset
pt_BR: Redefinir senha

note: Default: "State"
en: State
pt_BR: Estado

note: Default: "Status"
en: Status
pt_BR: Situação

note: Default: "Sticky"
en: Sticky
pt_BR: Fixo

note: Default: "Stop compare"
en: Stop compare
pt_BR: Pare de comparar

note: Default: "String"
en: String
pt_BR: Texto

note: Default: "Alternate row background color"
en: Stripe alternate rows with color
pt_BR: Alternar cores das linhas

note: Default: "Styling"
en: Styling
pt_BR: Estilo

note: Default: "Subject"
en: Subject
pt_BR: Assunto

note: Default: "Submit"
en: Submit
pt_BR: Enviar

note: Default: "Success"
en: Success
pt_BR: Sucesso

note: Default: "Successfully undone transactions"
en: Successfully Undone Transactions
pt_BR: Transações desfeitas com sucesso

note: Default: "Summary"
en: Summary
pt_BR: Resumo

note: Default: "Summary view"
en: Summary view
pt_BR: Visão de resumo

note: Default: "Switch to"
en: Switch to
pt_BR: Mudar para

note: Default: "Table"
en: Table
pt_BR: Tabela

note: Default: "Table of Contents"
en: Table of Contents
pt_BR: Tabela de conteúdos

note: Default: "Tabular view"
en: Tabular view
pt_BR: Visão tabular

note: Default: "Tags to add"
en: Tags to add
pt_BR: Tags a serem adicionadas

note: Default: "Tags to remove"
en: Tags to remove
pt_BR: Tags a serem removidas

note: Default: "Target"
en: Target
pt_BR: Destino

note: Default: "Target Path (Required)"
en: Target Path (Required)
pt_BR: Caminho de destino (obrigatório)

note: Default: "Target memory size per cache in bytes"
en: Target memory size per cache in bytes
pt_BR: Tamanho de memória por cache em bytes

note: Default: "Target number of objects in memory per cache"
en: Target number of objects in memory per cache
pt_BR: Número de objetos na memória por cache

note: Default: "Teaser"
en: Teaser
pt_BR: Destaque

note: Default: "Text"
en: Text
pt_BR: Texto

note: Default: "Thank you."
en: Thank you.
pt_BR: Obrigado.

note: Default: "The backend is not responding, due to a server timeout or a connection problem of your device. Please check your connection and try again."
en: The backend is not responding, due to a server timeout or a connection problem of your device. Please check your connection and try again.
pt_BR: O backend não está respondendo, devido a um tempo limite do servidor ou a um problema de conexão do seu dispositivo. Verifique sua conexão e tente novamente.

note: Default: "The backend is not responding, please check if you have started Plone, check your project's configuration object apiPath (or if you are using the internal proxy, devProxyToApiPath) or the RAZZLE_API_PATH Volto's environment variable."
en: The backend is not responding, please check if you have started Plone, check your project's configuration object apiPath (or if you are using the internal proxy, devProxyToApiPath) or the RAZZLE_API_PATH Volto's environment variable.
pt_BR: O servidor de backend não está respondendo, verifique se você inicializou o Plone, verifique o apiPath de objeto de configuração do seu projeto (ou se você está usando o proxy interno, devProxyToApiPath) ou a variável ambiente RAZZLE_API_PATH do Volto.

note: Default: "The backend is responding, but the CORS headers are not configured properly and the browser has denied the access to the backend resources."
en: The backend is responding, but the CORS headers are not configured properly and the browser has denied the access to the backend resources.
pt_BR: O servidor de backend está respondendo, mas os cabeçalhos CORS não estão configurados corretamente e o navegador negou o acesso aos recursos de backend.

note: Default: "The backend server of your website is not answering, we apologize for the inconvenience. Please try to re-load the page and try again. If the problem persists please contact the site administrators."
en: The backend server of your website is not answering, we apologize for the inconvenience. Please try to re-load the page and try again. If the problem persists please contact the site administrators.
pt_BR: O servidor de backend do seu site não está respondendo, pedimos desculpas pelo inconveniente. Por favor, tente recarregar a página e tente novamente. Se o problema persistir, entre em contato com os administradores do site.

note: Default: "The button presence disables the live search, the query is issued when you press ENTER"
en: The button presence disables the live search, the query is issued when you press ENTER
pt_BR: A presença do botão desativa a busca ativa, a consulta é realizada apenas quando você pressiona ENTER

note: Default: "The file you uploaded exceeded the maximum allowed size of {size} bytes"
en: The file you uploaded exceeded the maximum allowed size of {size} bytes
pt_BR: O arquivo que você enviou excedeu o tamanho máximo permitido de {size} bytes

note: Default: "The following content rules are active in this Page. Use the content rules control panel to create new rules or delete or modify existing ones."
en: The following content rules are active in this Page. Use the content rules control panel to create new rules or delete or modify existing ones.
pt_BR: As seguintes regras de conteúdo estão ativas nesta Página. Use o painel de controle de regras de conteúdo para criar novas regras ou excluir ou modificar as existentes.

note: Default: "The following list shows which upgrade steps are going to be run. Upgrading sometimes performs a catalog/security update, which may take a long time on large sites. Be patient."
en: The following list shows which upgrade steps are going to be run. Upgrading sometimes performs a catalog/security update, which may take a long time on large sites. Be patient.
pt_BR: A lista a seguir mostra quais etapas de atualização serão realizados. Às vezes, a atualização executa um catálogo/atualização de segurança, o que pode levar muito tempo em sites grandes. Seja paciente.

note: Default: "The item could not be deleted."
en: The item could not be deleted.
pt_BR: O item não pôde ser excluído.

note: Default: "The kicker is a line of text shown above the title."
en: The kicker is a line of text shown above the title.
pt_BR: Um breve texto (uma ou duas palavras) que precede o título principal.

note: Default: "The link address is:"
en: The link address is:
pt_BR: O endereço do link é:

note: Default: "The number of items must be greater than or equal to {minItems}"
en: The number of items must be greater than or equal to {minItems}
pt_BR: O número de itens deve ser maior ou igual a {minItems}

note: Default: "The number of items must be less than or equal to {maxItems}"
en: The number of items must be less than or equal to {maxItems}
pt_BR: O número de itens deve ser menor ou igual a {maxItems}

note: Default: "The provided alternative url already exists!"
en: The provided alternative url already exists!
pt_BR: A URL alternativa já existe!

note: Default: "The registration process has been successful. Please check your e-mail inbox for information on how activate your account."
en: The registration process has been successful. Please check your e-mail inbox for information on how activate your account.
pt_BR: O processo de registro foi bem sucedido. Verifique sua caixa de entrada de e-mail para obter informações sobre como ativar sua conta.

note: Default: "The selected default language must be in the list of the field 'Available languages'"
en: The selected default language must be in the list of the field 'Available languages'
pt_BR: O idioma padrão escolhido deve estar na lista do campo 'Idiomas disponíveis'

note: Default: "The site configuration is outdated and needs to be upgraded."
en: The site configuration is outdated and needs to be upgraded.
pt_BR: A configuração do site está desatualizada e precisa ser atualizada.

note: Default: "The value does not match the pattern {pattern}"
en: The value does not match the pattern {pattern}
pt_BR: O valor não corresponde ao padrão {pattern}

note: Default: "The working copy was discarded"
en: The working copy was discarded
pt_BR: A cópia de trabalho foi descartada.

note: Default: "The {plonecms} is {copyright} 2000-{current_year} by the {plonefoundation} and friends."
en: The {plonecms} is {copyright} 2000-{current_year} by the {plonefoundation} and friends.
pt_BR: O {plonecms} tem {copyright} de 2000-{current_year} pela {plonefoundation} e amigos.

note: Default: "There are no groups with the searched criteria"
en: There are no groups with the searched criteria
pt_BR: Não há grupos com os critérios pesquisados

note: Default: "There are no users with the searched criteria"
en: There are no users with the searched criteria
pt_BR: Não há usuários com os critérios pesquisados

note: Default: "There are some errors."
en: There are some errors.
pt_BR: Existem alguns erros.

note: Default: "There is a configuration problem on the backend"
en: There is a configuration problem on the backend
pt_BR: Há um problema de configuração no backend

note: Default: "There was an error with the upgrade."
en: There was an error with the upgrade.
pt_BR: Ocorreu um erro com a atualização.

note: Default: "There were some errors"
en: There were some errors
pt_BR: Houve alguns erros

note: Default: "There were some errors."
en: There were some errors.
pt_BR: Houve alguns erros.

note: Default: "These items will have broken links"
en: These items will have broken links
pt_BR: Esses itens terão links quebrados

note: Default: "Third"
en: Third
pt_BR: Terceiro

note: Default: "This has an ongoing working copy in {title}"
en: This has an ongoing working copy in {title}
pt_BR: Este conteúdo tem uma cópia de trabalho ativa em {title}

note: Default: "This is a reserved name and can't be used"
en: This is a reserved name and can't be used
pt_BR: Este é um nome reservado e não pode ser usado

note: Default: "This is a working copy of {title}"
en: This is a working copy of {title}
pt_BR: Esta é uma cópia de trabalho de {title}

note: Default: "This item contains subitems. Deleting it will also delete its {containedItemsToDelete} {variation} inside."
en: This item contains subitems. Deleting it will also delete its {containedItemsToDelete} {variation} inside.
pt_BR: Este item contém subitens. Excluí-lo também irá excluir seus {containedItemsToDelete} {variation} internos.

note: Default: "This item was locked by {creator} on {date}"
en: This item was locked by {creator} on {date}
pt_BR: Este item foi bloqueado por {creator} em {date}

note: Default: "This name will be displayed in the URL."
en: This name will be displayed in the URL.
pt_BR: Este nome será exibido na URL.

note: Default: "This page does not seem to exist…"
en: This page does not seem to exist…
pt_BR: Esta página parece não existir…

note: Default: "This rule is assigned to the following locations:"
en: This rule is assigned to the following locations:
pt_BR: Essa regra é atribuída aos seguintes locais:

note: Default: "Time"
en: Time
pt_BR: Hora

note: Default: "Title"
en: Title
pt_BR: Título

note: Default: "Title field error. Value not provided or already existing."
en: Title field error. Value not provided or already existing.
pt_BR: Erro de título. Valor não fornecido ou já existente.

note: Default: "Toggle option"
en: Toggle option
pt_BR: Alternar opção

note: Default: "Total active and non-active objects"
en: Total active and non-active objects
pt_BR: Total de objetos ativos e não ativos

note: Default: "Total comments"
en: Total comments
pt_BR: Total de comentários

note: Default: "Total files to upload: {totalFiles}"
en: Total files to upload: {totalFiles}
pt_BR: Total de arquivos para upload: {totalFiles}

note: Default: "Total number of objects in each cache"
en: Total number of objects in each cache
pt_BR: Número total de objetos em cada cache

note: Default: "Total number of objects in memory from all caches"
en: Total number of objects in memory from all caches
pt_BR: Número total de objetos na memória de todos os caches

note: Default: "Total number of objects in the database"
en: Total number of objects in the database
pt_BR: Número total de objetos no banco de dados

note: Default: "Transactions"
en: Transactions
pt_BR: Transações

note: Default: "#"
en: Transactions Checkbox
pt_BR: Caixa de seleção de Transações

note: Default: "Transactions have been sorted"
en: Transactions Have Been Sorted
pt_BR: As transações foram ordenadas

note: Default: "Transactions have been unsorted"
en: Transactions Have Been Unsorted
pt_BR: As transações não foram ordenadas

note: Default: "Translate to {lang}"
en: Translate to {lang}
pt_BR: Traduza para {lang}

note: Default: "Translation linked"
en: Translation linked
pt_BR: Tradução vinculada

note: Default: "Translation linking removed"
en: Translation linking removed
pt_BR: Vínculo de tradução removido

note: Default: "Triggering event field error. Please select a value"
en: Triggering event field error. Please select a value
pt_BR: Erro no campo de gatilho. Selecione um valor

note: Default: "Type"
en: Type
pt_BR: Tipo

note: Default: "Type a Video (YouTube, Vimeo or mp4) URL"
en: Type a Video (YouTube, Vimeo or mp4) URL
pt_BR: Digite uma URL de vídeo (YouTube, Vimeo ou mp4)

note: Default: "Type text..."
en: Type text...
pt_BR: Digite texto...

note: Default: "Type the heading…"
en: Type the heading…
pt_BR: Digite o cabeçalho...

note: Default: "Type the title…"
en: Type the title…
pt_BR: Digite o título…

note: Default: "URL Management"
en: URL Management
pt_BR: Gerenciamento de URL

note: Default: "URL Management for {title}"
en: URL Management for {title}
pt_BR: Gerenciamento de URL para {title}

note: Default: "URL is invalid"
en: URL is invalid
pt_BR: URL é inválida

note: Default: "URL is missing"
en: URL is missing
pt_BR: URL ausente

note: Default: "Unassign"
en: Unassign
pt_BR: Cancelar atribuição

note: Default: "Unassigned"
en: Unassigned
pt_BR: Não atribuído

note: Default: "Unauthorized"
en: Unauthorized
pt_BR: Não autorizado

note: Default: "Undo"
en: Undo
pt_BR: Desfazer

note: Default: "Undo Controlpanel"
en: Undo Controlpanel
pt_BR: Painel de Controle de Undo

note: Default: "Unfold"
en: Unfold
pt_BR: Expandir

note: Default: "Unified"
en: Unified
pt_BR: Unificado

note: Default: "Uninstall"
en: Uninstall
pt_BR: Desinstalar

note: Default: "Unknown Block {block}"
en: Unknown Block
pt_BR: Bloco Desconhecido

note: Default: "Unlink translation for"
en: Unlink translation for
pt_BR: Desvincular a tradução para

note: Default: "Unlock"
en: Unlock
pt_BR: Destravar

note: Default: "Unsorted"
en: Unsorted
pt_BR: Desordenado

note: Default: "Update"
en: Update
pt_BR: Atualizar

note: Default: "Update User"
en: Update User
pt_BR: Atualizar o usuário

note: Default: "Update installed addons"
en: Update installed addons
pt_BR: Atualizar complementos instalados

note: Default: "Update installed addons:"
en: Update installed addons:
pt_BR: Atualização de complementos instalados:

note: Default: "Updates available"
en: Updates available
pt_BR: Atualizações disponíveis

note: Default: "Upgrade"
en: Upgrade
pt_BR: Atualizar

note: Default: "Upgrade Plone Site"
en: Upgrade Plone Site
pt_BR: Atualizar site Plone

note: Default: "Upgrade Report"
en: Upgrade Report
pt_BR: Relatório de atualização

note: Default: "Upgrade Steps"
en: Upgrade Steps
pt_BR: Passos de atualização

note: Default: "Upload"
en: Upload
pt_BR: Enviar

note: Default: "Upload Files ({count})"
en: Upload Files ({count})
pt_BR: Enviar arquivos ({count})

note: Default: "Upload a lead image in the 'Lead Image' content field."
en: Upload a lead image in the 'Lead Image' content field.
pt_BR: Enviar uma imagem para o campo de imagem principal.

note: Default: "Upload files"
en: Upload files
pt_BR: Enviar arquivos

note: Default: "Uploading image"
en: Uploading image
pt_BR: Enviando imagem

note: Default: "Use the form below to define the new content rule"
en: Use the form below to define the new content rule
pt_BR: Use o formulário abaixo para definir a nova regra de conteúdo

note: Default: "Use the form below to define, change or remove content rules. Rules will automatically perform actions on content when certain triggers take place. After defining rules, you may want to go to a folder to assign them, using the 'rules' item in the actions menu."
en: Use the form below to define, change or remove content rules. Rules will automatically perform actions on content when certain triggers take place. After defining rules, you may want to go to a folder to assign them, using the 'rules' item in the actions menu.
pt_BR: Use o formulário abaixo para definir, alterar ou remover regras de conteúdo. As regras executarão automaticamente ações no conteúdo quando determinados gatilhos ocorrerem. Depois de definir regras, você pode querer ir para uma pasta para atribuí-las, usando o item 'regras' no menu de ações.

note: Default: "Used for programmatic access to the fieldset."
en: Used for programmatic access to the fieldset.
pt_BR: Usado para acesso programático ao conjunto de campos.

note: Default: "User"
en: User
pt_BR: Usuário

note: Default: "User Group Membership"
en: User Group Membership
pt_BR: Participação de usuário em grupos

note: Default: "User Group Settings"
en: User Group Settings
pt_BR: Configurações de usuários e grupos

note: Default: "User created"
en: User created
pt_BR: Usuário criado

note: Default: "User deleted"
en: User deleted
pt_BR: Usuário excluído

note: Default: "User name"
en: User name
pt_BR: Nome de usuário

note: Default: "User roles updated"
en: User roles updated
pt_BR: Papéis do grupo atualizados

note: Default: "User updated successfuly"
en: User updated successfuly
pt_BR: Usuário atualizado com sucesso

note: Default: "Username"
en: Username
pt_BR: Nome de usuário

note: Default: "Users"
en: Users
pt_BR: Usuários

note: Default: "Users and Groups"
en: Users and Groups
pt_BR: Usuários e Grupos

note: Default: "Using this form, you can manage alternative urls for an item. This is an easy way to make an item available under two different URLs."
en: Using this form, you can manage alternative urls for an item. This is an easy way to make an item available under two different URLs.
pt_BR: Usando esse formulário, você pode gerenciar URLs alternativas para um item. Essa é uma maneira fácil de disponibilizar um item em duas URLs diferentes.

note: Default: "Variation"
en: Variation
pt_BR: Variação

note: Default: "Version Overview"
en: Version Overview
pt_BR: Versões

note: Default: "Video"
en: Video
pt_BR: Vídeo

note: Default: "Video URL"
en: Video URL
pt_BR: URL do vídeo

note: Default: "The video's title is not displayed, but only used for accessibility reasons to identify the video for screen reader users. If the video is already sufficiently titled by a headline above, please leave this field empty."
en: VideoTitleDescription
pt_BR: O título do vídeo não é exibido, mas é usado apenas por motivos de acessibilidade para identificar o vídeo para usuários de leitores de tela. Se o vídeo já estiver suficientemente intitulado por um cabeçalho acima, deixe este campo vazio.

note: Default: "View"
en: View
pt_BR: Visão

note: Default: "View changes"
en: View changes
pt_BR: Ver mudanças

note: Default: "View links and references to this item"
en: View links and references to this item
pt_BR: Exibir links e referências a este item

note: Default: "View this revision"
en: View this revision
pt_BR: Visualizar esta revisão

note: Default: "View working copy"
en: View working copy
pt_BR: Exibir a cópia de trabalho

note: Default: "View"
en: Viewmode
pt_BR: Visão

note: Default: "Vocabulary term"
en: Vocabulary term
pt_BR: Termo de vocabulário

note: Default: "Title"
en: Vocabulary term title
pt_BR: Título do termo de vocabulário

note: Default: "Vocabulary terms"
en: Vocabulary terms
pt_BR: Termos de vocabulário

note: Default: "You are running in 'debug mode'. This mode is intended for sites that are under development. This allows many configuration changes to be immediately visible, but will make your site run more slowly. To turn off debug mode, stop the server, set 'debug-mode=off' in your buildout.cfg, re-run
en: Warning Regarding debug mode
pt_BR: Aviso em relação ao modo de depuração

note: Default: "We apologize for the inconvenience, but the backend of the site you are accessing is not available right now. Please, try again later."
en: We apologize for the inconvenience, but the backend of the site you are accessing is not available right now. Please, try again later.
pt_BR: Pedimos desculpas pelo inconveniente, mas o backend do site que você está acessando não está disponível agora. Por favor, tente de novo mais tarde.

note: Default: "We apologize for the inconvenience, but the page you were trying to access is not at this address. You can use the links below to help you find what you are looking for."
en: We apologize for the inconvenience, but the page you were trying to access is not at this address. You can use the links below to help you find what you are looking for.
pt_BR: Pedimos desculpas pelo inconveniente, mas a página que você estava tentando acessar não está neste endereço. Você pode usar os links abaixo para ajudá-lo a encontrar o que você está procurando.

note: Default: "We apologize for the inconvenience, but there was an unexpected error on the server."
en: We apologize for the inconvenience, but there was an unexpected error on the server.
pt_BR: Pedimos desculpas pelo inconveniente, mas ocorreu um erro inesperado no servidor.

note: Default: "We apologize for the inconvenience, but you don't have permissions on this resource."
en: We apologize for the inconvenience, but you don't have permissions on this resource.
pt_BR: Pedimos desculpas pelo inconveniente, mas você não tem permissões neste recurso.

note: Default: "The"
en: Weeek day of month
pt_BR: Dia do mês

note: Default: "Weekday"
en: Weekday
pt_BR: Dia da semana

note: Default: "Weekly"
en: Weekly
pt_BR: Semanalmente

note: Default: "What"
en: What
pt_BR: O quê

note: Default: "When"
en: When
pt_BR: Quando

note: Default: "When this date is reached, the content will nolonger be visible in listings and searches."
en: When this date is reached, the content will nolonger be visible in listings and searches.
pt_BR: Quando chegar a esta data, o conteúdo deixará de ficar visível nas listagens e nas pesquisas.

note: Default: "Whether or not execution of further rules should stop after this rule is executed"
en: Whether or not execution of further rules should stop after this rule is executed
pt_BR: Se a execução de outras regras deve ou não parar depois que essa regra for executada

note: Default: "Whether or not other rules should be triggered by the actions launched by this rule. Activate this only if you are sure this won't create infinite loops"
en: Whether or not other rules should be triggered by the actions launched by this rule. Activate this only if you are sure this won't create infinite loops
pt_BR: Se outras regras devem ou não ser acionadas pelas ações lançadas por esta regra. Ative somente se tiver certeza de que isso não criará loops infinitos

note: Default: "Whether or not the rule is currently enabled"
en: Whether or not the rule is currently enabled
pt_BR: Se a regra está ou não habilitada no momento

note: Default: "Who"
en: Who
pt_BR: Quem

note: Default: "Wide"
en: Wide
pt_BR: Largo

note: Default: "Updating workflow states..."
en: Workflow Change Loading Message
pt_BR: Alterando os estados...

note: Default: "Workflow updated."
en: Workflow updated.
pt_BR: Workflow atualizado.

note: Default: "Working copy"
en: Working copy
pt_BR: Cópia de trabalho

note: Default: "Yearly"
en: Yearly
pt_BR: Anualmente

note: Default: "Yes"
en: Yes
pt_BR: Sim

note: Default: "You are about to delete all items and all its subitems."
en: You are about to delete all items and all its subitems.
pt_BR: Você está prestes a excluir todos os itens e todos os seus subitens.

note: Default: "You are about to delete all items in the current pagination of this folder."
en: You are about to delete all items in the current pagination of this folder.
pt_BR: Você está prestes a excluir todos os itens na paginação atual desta pasta.

note: Default: "You are trying to access a protected resource."
en: You are trying to access a protected resource.
pt_BR: Você está tentando acessar um recurso protegido.

note: Default: "You are using an outdated browser"
en: You are using an outdated browser
pt_BR: Você está usando um navegador desatualizado

note: Default: "You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting."
en: You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting.
pt_BR: Você pode adicionar um comentário preenchendo o formulário abaixo. Formatação de texto simples.

note: Default: "You can control who can view and edit your item using the list below."
en: You can control who can view and edit your item using the list below.
pt_BR: Você pode controlar quem pode visualizar e editar seu item usando a lista abaixo.

note: Default: "You can not move this type of block to the new location"
en: You can not move this type of block to the new location
pt_BR: Você não pode mover este tipo de bloco para a nova localização

note: Default: "You can view the difference of the revisions below."
en: You can view the difference of the revisions below.
pt_BR: Você pode ver a diferença das revisões abaixo.

note: Default: "You can view the history of your item below."
en: You can view the history of your item below.
pt_BR: Você pode ver o histórico do seu item abaixo.

note: Default: "You can't paste this content here"
en: You can't paste this content here
pt_BR: Você não pode colar este conteúdo aqui

note: Default: "You have been logged out from the site."
en: You have been logged out from the site.
pt_BR: Você foi desconectado do site.

note: Default: "You have not the required permission for this control panel."
en: You have not the required permission for this control panel.
pt_BR: Você não possui a permissão necessária para acessar esse painel de controle.

note: Default: "Your email is required for reset your password."
en: Your email is required for reset your password.
pt_BR: Seu e-mail é necessário para redefinir sua senha.

note: Default: "Your password has been set successfully. You may now {link} with your new password."
en: Your password has been set successfully. You may now {link} with your new password.
pt_BR: Sua senha foi definida com sucesso. Agora você pode {link} com sua nova senha.

note: Default: "Your preferred language"
en: Your preferred language
pt_BR: O seu idioma preferido

note: Default: "Your site is up to date."
en: Your site is up to date.
pt_BR: Seu site está atualizado.

note: Default: "Your username is required for reset your password."
en: Your usernaame is required for reset your password.
pt_BR: Seu nome de usuário é necessário para redefinir sua senha.

note: Default: "File types allowed"
en: accept
pt_BR: Tipos de arquivo permitidos

note: Default: "Enter an email address. This is necessary in case the password is lost. We respect your privacy, and will not give the address away to any third parties or expose it anywhere."
en: addUserFormEmailDescription
pt_BR: Informe seu endereço de e-mail. Isso é necessário caso você esqueça sua senha. Nós respeitamos sua privacidade e não iremos fornecer seu endereço a terceiros ou divulgá-lo em nenhum lugar.

note: Default: "Enter full name, e.g. John Smith."
en: addUserFormFullnameDescription
pt_BR: Informe seu nome completo, por exemplo, João da Silva.

note: Default: "Enter your new password. Minimum 8 characters."
en: addUserFormPasswordDescription
pt_BR: Informe a sua nova senha. Mínimo de 8 caracteres.

note: Default: "Enter a user name, usually something like \"jsmith\". No spaces or special characters. Usernames and passwords are case sensitive, make sure the caps lock key is not enabled. This is the name used to log in."
en: addUserFormUsernameDescription
pt_BR: Informe o nome do usuário que você deseja, geralmente algo como 'jsilva'. Não use espaços ou caracteres especiais. Nomes de usuários e senhas são sensíveis a letras maiúsculas e minúsculas, certifique-se que a tecla Caps Lock não esteja ativada. Esse é o nome que você usará para acessar.

note: Default: "and {count} more…"
en: and {count} more…
pt_BR: e mais {count}…

note: Default: "Available views"
en: availableViews
pt_BR: Visões disponíveis

note: Default: "Error in the block field {errorField}."
en: blocksFieldsErrorTitle
pt_BR: Erro no campo {errorField} do bloco.

note: Default: "Forgot your password?"
en: box_forgot_password_option
pt_BR: Esqueceu sua senha?

note: Default: "Add many alternative URLs at once by uploading a CSV file. The first column should be the path to redirect from; the second, the path to redirect to. Both paths must be Plone-site-relative, starting with a slash (/). An optional third column can contain a date and time. An optional fourth 
en: bulkUploadUrlsHelp
pt_BR: Adicione vários URLs alternativos de uma só vez fazendo upload de um arquivo CSV. A primeira coluna deve ser o caminho do qual redirecionar; a segunda, o caminho para o qual redirecionar. Ambos os caminhos devem ser relativos ao site do Plone, começando com uma barra (/). Uma terceira coluna (opcional) pode conter uma data e uma hora. Uma quarta coluna (opcional) pode conter um valor booleano para marcar como um redirecionamento manual (padrão true).

note: Default: "Checkbox"
en: checkboxFacet
pt_BR: Caixa de seleção

note: Default: "column"
en: column
pt_BR: coluna

note: Default: "columns"
en: columns
pt_BR: colunas

note: Default: "Common"
en: common
pt_BR: Padrão

note: Default: "Compare to language"
en: compare_to
pt_BR: Comparar com

note: Default: "Block: {title}"
en: controlpanel_block_type
pt_BR: Bloco: {title}

note: Default: "{countofrelation} broken {countofrelation, plural, one {relation} other {relations}} of type {typeofrelation}"
en: countBrokenRelations
pt_BR: {countofrelation} quebra {countofrelation, plural, one {relation} outras

note: Default: "Date Range"
en: daterangeFacet
pt_BR: Intervalo de datas

note: Default: "delete {type} block"
en: delete_block
pt_BR: excluir

note: Default: "You are using {browsername} {browserversion} which is deprecated by its vendor. That means that it does not get security updates and it is not ready for current modern web features, which deteriorates the user experience. Please upgrade to a modern browser."
en: deprecated_browser_notice_message
pt_BR: Você está usando {browsername} {browserversion} que está sem suporte pelo seu desenvolvedor. Isto significa que não existem mais atualizações de segurança e que ele não suporta as funcionalidades atuais da web. Por favor, atualize seu navegador.

note: Default: "Description"
en: description
pt_BR: Descrição

note: Default: "For security reasons, we store your password encrypted, and cannot mail it to you. If you would like to reset your password, fill out the form below and we will send you an email at the address you gave when you registered to start the process of resetting your password."
en: description_lost_password
pt_BR: Por motivos de segurança, armazenamos sua senha criptografada e não podemos enviá-la para você. Se você deseja redefinir sua senha, preencha o formulário abaixo e enviaremos um e-mail para o endereço que você forneceu quando se cadastrou para iniciar o processo de redefinição de senha.

note: Default: "Your password reset request has been mailed. It should arrive in your mailbox shortly. When you receive the message, visit the address it contains to reset your password."
en: description_sent_password
pt_BR: Sua solicitação de redefinição de senha foi enviada. Ela deve chegar em sua caixa de correio em breve. Ao receber a mensagem, acesse o endereço que ela contém para redefinir sua senha.

note: Default: "Draft"
en: draft
pt_BR: Rascunho

note: Default: "drag {type} block"
en: drag_block
pt_BR: arrastar bloco {type}

note: Default: "Input must be valid email (something@domain.com)"
en: email
pt_BR: A entrada deve ser um e-mail válido (algo@dominio.com)

note: Default: "All dates"
en: event_alldates
pt_BR: Todas as datas

note: Default: "Attendees"
en: event_attendees
pt_BR: Participantes

note: Default: "Contact Name"
en: event_contactname
pt_BR: Pessoa de contato

note: Default: "Contact Phone"
en: event_contactphone
pt_BR: Telefone de contato

note: Default: "Website"
en: event_website
pt_BR: Site

note: Default: "What"
en: event_what
pt_BR: O quê

note: Default: "When"
en: event_when
pt_BR: Quando

note: Default: "Where"
en: event_where
pt_BR: Onde

note: Default: "/example"
en: examplePath
pt_BR: /exemplo

note: Default: "External URLs are not allowed in this field."
en: externalURLsNotAllowed
pt_BR: Endereços externos não são permitidos neste campo.

note: Default: "This website does not accept files larger than {limit}"
en: fileTooLarge
pt_BR: Este site não aceita arquivos maiores que {limit}

note: Default: "flush intIds and rebuild relations"
en: flush intIds and rebuild relations
pt_BR: descarrega os intIds e recontrua os relacionamentos

note: Default: "<ul><li>Regenerate intIds (tokens of relations in relation catalog)</li><li>Rebuild relations</li></ul><p>Check the log for details!</p><p><b>Warning</b>: If you have add-ons relying on intIds, you should not flush them.</p>"
en: flushAndRebuildRelationsHints
pt_BR: <ul><li>Regerar os intIds (tokens das relações no catálogo de relações)</li><li>Reconstruir relações</li></ul><p>Verifique o log para detalhes!</p><p><b>Aviso</b>: Se você tem complementos que dependem de intIds, não deve excluí-los.</p>

note: Default: "Kicker"
en: head_title
pt_BR: Título principal

note: Default: "Password reset confirmation sent"
en: heading_sent_password
pt_BR: Sua solicitação de redefinição de senha foi enviada

note: Default: "Hero"
en: hero
pt_BR: Herói

note: Default: "HTML"
en: html
pt_BR: HTML

note: Default: "Image"
en: image
pt_BR: Imagem

note: Default: "Please upload an image instead."
en: imageUploadErrorMessage
pt_BR: Por favor, envie uma imagem.

note: Default: "Clear image"
en: image_block_clear
pt_BR: Remover imagem

note: Default: "Image preview"
en: image_block_preview
pt_BR: Pré-visualização da imagem

note: Default: "Input must be integer"
en: integer
pt_BR: Valor deve ser um número inteiro

note: Default: "No image was found in the internal path you provided."
en: internalImageNotFoundErrorMessage
pt_BR: Nenhuma imagem foi encontrada no caminho interno que você forneceu.

note: Default: "Intranet"
en: intranet
pt_BR: Intranet

note: Default: "item"
en: item
pt_BR: Item

note: Default: "items"
en: items
pt_BR: Itens

note: Default: "My email is"
en: label_my_email_is
pt_BR: Meu endereço de e-mail é

note: Default: "My user name is"
en: label_my_username_is
pt_BR: Meu nome de usuário é

note: Default: "Lead Image Field"
en: leadimage
pt_BR: Imagem principal

note: Default: "Delete item and break links"
en: link-integrity: Delete item and break links
pt_BR: Excluir item e quebrar links

note: Default: "Checking references..."
en: link-integrity: loading references
pt_BR: Verificando referências...

note: Default: "Enter a URL to an image"
en: linkAnImage
pt_BR: Adicione uma URL para a imagem.

note: Default: "Listing"
en: listing
pt_BR: Listagem

note: Default: "Loading"
en: loading
pt_BR: Carregando

note: Default: "Maps"
en: maps
pt_BR: Mapas

note: Default: "Maximum Length"
en: maxLength
pt_BR: Comprimento máximo

note: Default: "End of the range (including the value itself)"
en: maximum
pt_BR: Valor máximo

note: Default: "Media"
en: media
pt_BR: Mídia

note: Default: "Minimum Length"
en: minLength
pt_BR: Comprimento mínimo

note: Default: "Start of the range"
en: minimum
pt_BR: Valor mínimo

note: Default: "Most used"
en: mostUsed
pt_BR: Mais usados

note: Default: "Found {sources} sources and {targets} targets. Narrow down to {max}!"
en: narrowDownRelations
pt_BR: Encontradas {sources} fontes e {targets} destinos. Por favor, reduza ao máximo de {max}!

note: Default: "No"
en: no
pt_BR: Não

note: Default: "No workflow state"
en: no workflow state
pt_BR: Sem estado de workflow

note: Default: "No items found for type: {type}."
en: no-blocks-found
pt_BR: Nenhum bloco encontrado para o tipo: {type}.

note: Default: "Input must be number"
en: number
pt_BR: O valor deve ser numérico

note: Default: "of the month"
en: of the month
pt_BR: do mês

note: Default: "or try a different page."
en: or try a different page.
pt_BR: ou tente uma página diferente.

note: Default: "others"
en: others
pt_BR: outros

note: Default: "Pending"
en: pending
pt_BR: Pendente

note: Default: "Pick an existing image"
en: pickAnImage
pt_BR: Selecione uma imagem existente

note: Default: "Private"
en: private
pt_BR: Privado

note: Default: "Published"
en: published
pt_BR: Publicado

note: Default: "Current path (./)"
en: query-widget-currentPath
pt_BR: Caminho atual (./)

note: Default: "Parent path (../)"
en: query-widget-parentPath
pt_BR: Caminho pai (../)

note: Default: "Select…"
en: querystring-widget-select
pt_BR: Selecionar

note: Default: "rebuild relations"
en: rebuild relations
pt_BR: reconstruir relacionamentos

note: Default: "reference"
en: reference
pt_BR: referência

note: Default: "references"
en: references
pt_BR: referências

note: Default: "refers to"
en: refers to
pt_BR: refere-se a

note: Default: "Result count"
en: resultCount
pt_BR: Total de resultados

note: Default: "results"
en: results found
pt_BR: resultados

note: Default: "return to the site root"
en: return to the site root
pt_BR: retornar à raiz do site

note: Default: "and"
en: rrule_and
pt_BR: e

note: Default: "(~approximate)"
en: rrule_approximate
pt_BR: (~aproximadamente)

note: Default: "at"
en: rrule_at
pt_BR: em

note: Default: "[month] [day], [year]"
en: rrule_dateFormat
pt_BR: [day], [month], [year]

note: Default: "day"
en: rrule_day
pt_BR: dia

note: Default: "days"
en: rrule_days
pt_BR: dias

note: Default: "every"
en: rrule_every
pt_BR: a cada

note: Default: "for"
en: rrule_for
pt_BR: para

note: Default: "hour"
en: rrule_hour
pt_BR: hora

note: Default: "hours"
en: rrule_hours
pt_BR: horas

note: Default: "in"
en: rrule_in
pt_BR: em

note: Default: "last"
en: rrule_last
pt_BR: última

note: Default: "minutes"
en: rrule_minutes
pt_BR: minutos

note: Default: "month"
en: rrule_month
pt_BR: mês

note: Default: "months"
en: rrule_months
pt_BR: meses

note: Default: "nd"
en: rrule_nd
pt_BR: nd

note: Default: "on"
en: rrule_on
pt_BR: em

note: Default: "on the"
en: rrule_on the
pt_BR: no

note: Default: "or"
en: rrule_or
pt_BR: ou

note: Default: "rd"
en: rrule_rd
pt_BR: rd

note: Default: "st"
en: rrule_st
pt_BR: st

note: Default: "th"
en: rrule_th
pt_BR: th

note: Default: "the"
en: rrule_the
pt_BR: o

note: Default: "time"
en: rrule_time
pt_BR: vez

note: Default: "times"
en: rrule_times
pt_BR: vezes

note: Default: "until"
en: rrule_until
pt_BR: até

note: Default: "week"
en: rrule_week
pt_BR: semana

note: Default: "weekday"
en: rrule_weekday
pt_BR: dia da semana

note: Default: "weekdays"
en: rrule_weekdays
pt_BR: dias da semana

note: Default: "weeks"
en: rrule_weeks
pt_BR: semanas

note: Default: "year"
en: rrule_year
pt_BR: ano

note: Default: "years"
en: rrule_years
pt_BR: anos

note: Default: "Select"
en: selectFacet
pt_BR: Seleção

note: Default: "Select view"
en: selectView
pt_BR: Escolha a visão

note: Default: "Maximum size of the file in bytes"
en: size
pt_BR: Tamanho máximo do arquivo em bytes

note: Default: "Skip to footer"
en: skiplink-footer
pt_BR: Ir para o rodapé

note: Default: "Skip to main content"
en: skiplink-main-content
pt_BR: Ir para o conteúdo

note: Default: "Skip to navigation"
en: skiplink-navigation
pt_BR: Ir para a navegação

note: Default: "sort"
en: sort
pt_BR: ordenar

note: Default: "sources path"
en: sources path
pt_BR: caminho da fonte

note: Default: "Table"
en: table
pt_BR: Tabela

note: Default: "target path"
en: target path
pt_BR: caminho do destino

note: Default: "Text"
en: text
pt_BR: texto

note: Default: "Title"
en: title
pt_BR: Título

note: Default: "Error"
en: toast_type_error
pt_BR: Erro

note: Default: "Information"
en: toast_type_info
pt_BR: Informação

note: Default: "Success"
en: toast_type_success
pt_BR: Sucesso

note: Default: "Warning"
en: toast_type_warning
pt_BR: Aviso

note: Default: "Table of Contents"
en: toc
pt_BR: Tabela de conteúdos

note: Default: "Toggle"
en: toggleFacet
pt_BR: Alternar

note: Default: "Update from version {origin} to {destination}"
en: upgradeVersions
pt_BR: Atualizar da versão {origin} para versão {destination}

note: Default: "Upload an image from your computer"
en: uploadAnImage
pt_BR: Carregue uma imagem do seu computador

note: Default: "Input must be valid url (www.something.com or http(s)://www.something.com)"
en: url
pt_BR: URL

note: Default: "user avatar"
en: user avatar
pt_BR: avatar do usuário

note: Default: "Video"
en: video
pt_BR: Vídeo

note: Default: "Views"
en: views
pt_BR: Visões

note: Default: "Visit external website"
en: visit_external_website
pt_BR: Visitar site externo

note: Default: "You are not authorized to perform this operation."
en: workingCopyErrorUnauthorized
pt_BR: Você não possui autorização para realizar esta operação.

note: Default: "An error occurred while performing this operation."
en: workingCopyGenericError
pt_BR: Ocorreu um erro ao realizar esta operação.

note: Default: "Yes"
en: yes
pt_BR: Sim

note: Default: "{count, plural, one {Upload {count} file} other {Upload {count} files}}"
en: {count, plural, one {Upload {count} file} other {Upload {count} files}}
pt_BR: {count, plural, one {Enviar {count} arquivo} ou {Enviar {count} arquivos}}

note: Default: "{count} selected"
en: {count} selected
pt_BR: {count} selecionados

note: Default: "{id} Content Type"
en: {id} Content Type
pt_BR: Tipo de conteúdo {id}

note: Default: "{id} Schema"
en: {id} Schema
pt_BR: Esquema {id}

note: Default: "{sources} or mp4 URL allowed"
en: {sources} or mp4 URL allowed
pt_BR: {sources} ou URL de arquivos mp4 permitidos

note: Default: "{title} copied."
en: {title} copied.
pt_BR: {title} copiado.

note: Default: "{title} cut."
en: {title} cut.
pt_BR: {title} cortado.

note: Default: "{title} has been deleted."
en: {title} has been deleted.
pt_BR: {title} foi excluído.
