Plone - en to rm translation catalogue (8 entries)

note: Default: "By default, permissions from the container of this item are inherited. If you disable this, only the explicitly defined sharing permissions will be valid. In the overview, inherited values are explicitly labeled as 'Inherited value' and receive a green check mark {inherited}. Similarly, ro
en: By default, permissions from the container of this item are inherited. If you disable this, only the explicitly defined sharing permissions will be valid. In the overview, the symbol {inherited} indicates an inherited value. Similarly, the symbol {global} indicates a global role, which is managed by the site administrator.
rm: Per defalt vegnan ils dretgs dal contenider da quest element ereditads. Sche ti deactiveschas quai, valan mo las permissiuns da cundivisiun definidas explicitamain. En la survista inditgescha il simbol {inherited} ina valur ereditada. Medemamain inditgescha il simbol {global} ina rolla globala, che vegn administrada dal administratur dal site.

note: Default: "Content title"
en: Content title
rm: Titel dal cuntegn

note: Default: "Pop-up closed."
en: Pop-up closed.
rm: Fanestra da pop-up serrada.

note: Default: "Pop-up opened: {title}"
en: Pop-up opened: {title}
rm: Fanestra da pop-up averta: {title}

note: Default: "Error"
en: toast_type_error
rm: Errur

note: Default: "Information"
en: toast_type_info
rm: Infurmaziun

note: Default: "Success"
en: toast_type_success
rm: Success

note: Default: "Warning"
en: toast_type_warning
rm: Avis
