Plone - en to tr translation catalogue (32 entries)

note: Default: "By default, permissions from the container of this item are inherited. If you disable this, only the explicitly defined sharing permissions will be valid. In the overview, inherited values are explicitly labeled as 'Inherited value' and receive a green check mark {inherited}. Similarly, ro
en: By default, permissions from the container of this item are inherited. If you disable this, only the explicitly defined sharing permissions will be valid. In the overview, the symbol {inherited} indicates an inherited value. Similarly, the symbol {global} indicates a global role, which is managed by the site administrator.
tr: Varsayılan olarak, bu öğenin konteynerinden gelen izinler devralınır. Bunu devre dışı bırakırsanız, yalnızca açıkça tanımlanan paylaşım izinleri geçerli olacaktır. Genel görünümde {inherited} simgesi devralınmış bir değeri gösterir. Benzer şekilde, {global} simgesi site yöneticisi tarafından yönetilen küresel bir rolü gösterir.

note: Default: "Content title"
en: Content title
tr: İçerik başlığı

note: Default: "Pop-up closed."
en: Pop-up closed.
tr: Açılır pencere kapatıldı.

note: Default: "Pop-up opened: {title}"
en: Pop-up opened: {title}
tr: Açılır pencere açıldı: {title}

note: Default: "Who"
en: Who
tr: Kim

note: Default: "Wide"
en: Wide
tr: Geniş

note: Default: "Updating workflow states..."
en: Workflow Change Loading Message
tr: İş akışları güncelleniyor

note: Default: "Workflow updated."
en: Workflow updated.
tr: İş akışı güncellendi.

note: Default: "Yearly"
en: Yearly
tr: Yıllık

note: Default: "Yes"
en: Yes
tr: Evet

note: Default: "You are about to delete all items in the current pagination of this folder."
en: You are about to delete all items in the current pagination of this folder.
tr: Bu klasörün mevcut sayfasındaki tüm öğeleri silmek üzeresiniz.

note: Default: "You are using an outdated browser"
en: You are using an outdated browser
tr: Güncel olmayan bir tarayıcı kullanıyorsunuz

note: Default: "You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting."
en: You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting.
tr: Aşağıdaki formu doldurarak yorum ekleyebilirsiniz. Düz metin formatında.

note: Default: "You can control who can view and edit your item using the list below."
en: You can control who can view and edit your item using the list below.
tr: Öğenizi kimlelerin görüntüleyebileceğini ve düzenleme yapabileceğini aşağıdaki listeden kontrol edebilirsiniz.

note: Default: "You can not move this type of block to the new location"
en: You can not move this type of block to the new location
tr: Bu blok türünü yeni konuma taşıyamazsınız

note: Default: "You can view the difference of the revisions below."
en: You can view the difference of the revisions below.
tr: Revizyonlar arasındaki farkı aşağıda görebilirsiniz.

note: Default: "You can view the history of your item below."
en: You can view the history of your item below.
tr: Öğenizin geçmişini aşağıda görüntüleyebilirsiniz.

note: Default: "You can't paste this content here"
en: You can't paste this content here
tr: Bu içeriği buraya yapıştıramazsınız.

note: Default: "You have been logged out from the site."
en: You have been logged out from the site.
tr: Oturumunuz kapatıldı.

note: Default: "You have not the required permission for this control panel."
en: You have not the required permission for this control panel.
tr: Bu kontrol paneli için gerekli izne sahip değilsiniz.

note: Default: "Your email is required for reset your password."
en: Your email is required for reset your password.
tr: Şifrenizi sıfırlamak için email adresiniz gereklidir.

note: Default: "Your password has been set successfully. You may now {link} with your new password."
en: Your password has been set successfully. You may now {link} with your new password.
tr: Şifreniz başarıyla ayarlandı. Artık yeni şifrenizle {link}.

note: Default: "Your preferred language"
en: Your preferred language
tr: Tercih ettiğiniz dil

note: Default: "Your site is up to date."
en: Your site is up to date.
tr: Siteniz güncel durumdadır.

note: Default: "Your username is required for reset your password."
en: Your usernaame is required for reset your password.
tr: Şifrenizi sıfırlamak için kullanıcı adınız gereklidir.

note: Default: "Result count"
en: resultCount
tr: Sonuç sayısı

note: Default: "results"
en: results found
tr: Bulunan sonuçlar

note: Default: "return to the site root"
en: return to the site root
tr: Ana dizine dön

note: Default: "Error"
en: toast_type_error
tr: Hata

note: Default: "Information"
en: toast_type_info
tr: Bilgi

note: Default: "Success"
en: toast_type_success
tr: Başarılı

note: Default: "Warning"
en: toast_type_warning
tr: Uyarı
