class-validator - en to ar_SA translation catalogue (102 entries)

en: $IS_INSTANCE decorator expects and object as value, but got falsy value.
ar_SA: يتوقع $IS_INSTANCE ديكور و كائن كقيمة، لكن حصل على قيمة خاطئة.

en: $property is $constraint1
ar_SA: $property هو $constraint1

en: $property is not a valid decimal number.
ar_SA: $property ليس رقم عشري صالح.

en: $property must be a BIC or SWIFT code
ar_SA: $property يجب أن يكون رمز BIC أو SWIFT

en: $property must be a boolean string
ar_SA: $property يجب أن يكون سلسلة منطقية

en: $property must be a boolean value
ar_SA: $property يجب أن يكون قيمة منطقية

en: $property must be a BTC address
ar_SA: $property يجب أن يكون عنوان BTC

en: $property must be a credit card
ar_SA: $property يجب أن يكون بطاقة ائتمان

en: $property must be a currency
ar_SA: $property يجب أن يكون عملة

en: $property must be a data uri format
ar_SA: $property يجب أن يكون تنسيق uri للبيانات

en: $property must be a Date instance
ar_SA: $property يجب أن يكون مثيل تاريخ

en: $property must be a Firebase Push Id
ar_SA: $property يجب أن يكون معرف الدفع الأساسي

en: $property must be a hash of type $constraint1
ar_SA: $property يجب أن يكون تجزئة من النوع $constraint1

en: $property must be a hexadecimal color
ar_SA: $property يجب أن يكون لون سداسي المستوى

en: $property must be a hexadecimal number
ar_SA: $property يجب أن يكون رقما سداسيا

en: $property must be a HSL color
ar_SA: $property يجب أن يكون لون HSL

en: $property must be a identity card number
ar_SA: $property يجب أن يكون رقم بطاقة هوية

en: $property must be a ISSN
ar_SA: $property يجب أن يكون ISSN

en: $property must be a json string
ar_SA: $property يجب أن يكون سلسلة json

en: $property must be a jwt string
ar_SA: $property يجب أن يكون سلسلة جاوت

en: $property must be a latitude string or number
ar_SA: $property يجب أن يكون سلسلة خطوط العرض أو الرقم

en: $property must be a latitude,longitude string
ar_SA: $property يجب أن يكون خط العرض، سلسلة خط الطول

en: $property must be a longitude string or number
ar_SA: $property يجب أن يكون سلسلة خط الطول أو الرقم

en: $property must be a lowercase string
ar_SA: $property يجب أن يكون سلسلة صغيرة

en: $property must be a MAC Address
ar_SA: $property يجب أن يكون عنوان MAC

en: $property must be a mongodb id
ar_SA: $property يجب أن يكون معرف Mongodb

en: $property must be a negative number
ar_SA: $property يجب أن يكون رقما سالبا

en: $property must be a non-empty object
ar_SA: $property يجب أن يكون كائن غير فارغ

en: $property must be a number conforming to the specified constraints
ar_SA: $property يجب أن يكون رقم مطابق للقيود المحددة

en: $property must be a number string
ar_SA: $property يجب أن يكون سلسلة أرقام

en: $property must be a phone number
ar_SA: $property يجب أن يكون رقم هاتف

en: $property must be a port
ar_SA: $property يجب أن يكون منفذ

en: $property must be a positive number
ar_SA: $property يجب أن يكون رقماً موجباً

en: $property must be a postal code
ar_SA: $property يجب أن يكون رمز بريدي

en: $property must be a Semantic Versioning Specification
ar_SA: $property يجب أن يكون مواصفات الإصدار السماوي

en: $property must be a string
ar_SA: $property يجب أن يكون سلسلة

en: $property must be a valid domain name
ar_SA: $property يجب أن يكون اسم نطاق صالح

en: $property must be a valid enum value
ar_SA: $property يجب أن يكون قيمة إنوم صالحة

en: $property must be a valid ISO 8601 date string
ar_SA: $property يجب أن يكون سلسلة تاريخ ISO 8601 صالحة

en: $property must be a valid ISO31661 Alpha2 code
ar_SA: $property يجب أن يكون رمز ISO31661 Alpha2 صالح

en: $property must be a valid ISO31661 Alpha3 code
ar_SA: $property يجب أن يكون رمز ISO31661 Alpha3 صالح

en: $property must be a valid phone number
ar_SA: $property يجب أن يكون رقم هاتف صالح

en: $property must be a valid representation of military time in the format HH:MM
ar_SA: $property يجب أن يكون تمثيلاً صحيحاً للوقت العسكري بتنسيق HH:MM

en: $property must be an array
ar_SA: $property يجب أن يكون مصفوفة

en: $property must be an EAN (European Article Number)
ar_SA: $property يجب أن يكون EAN (رقم المقالة الأوروبية)

en: $property must be an email
ar_SA: $property يجب أن يكون بريد إلكتروني

en: $property must be an Ethereum address
ar_SA: $property يجب أن يكون عنوان إيثيريوم

en: $property must be an IBAN
ar_SA: $property يجب أن يكون IBAN

en: $property must be an instance of $constraint1name
ar_SA: $property يجب أن يكون مثيل $constraint1name

en: $property must be an integer number
ar_SA: $property يجب أن يكون رقم صحيح

en: $property must be an ip address
ar_SA: $property يجب أن يكون عنوان ip

en: $property must be an ISBN
ar_SA: $property يجب أن يكون ISBN

en: $property must be an ISIN (stock/security identifier)
ar_SA: $property يجب أن يكون ISIN (معرف المخزون/الأمن)

en: $property must be an ISRC
ar_SA: $property يجب أن يكون ISRC

en: $property must be an object
ar_SA: $property يجب أن يكون كائنا

en: $property must be an URL address
ar_SA: $property يجب أن يكون عنوان URL

en: $property must be an UUID
ar_SA: $property يجب أن يكون معرف UUID

en: $property must be base32 encoded
ar_SA: $property يجب أن يكون مشفّراً بالقاعدة32

en: $property must be base64 encoded
ar_SA: $property يجب أن يكون مشفّرا بـ base64

en: $property must be divisible by $constraint1
ar_SA: $property يجب أن يكون قابلاً للتقسيم بواسطة $constraint1

en: $property must be empty
ar_SA: $property يجب أن يكون فارغاً

en: $property must be equal to $constraint1
ar_SA: $property يجب أن يساوي $constraint1

en: $property must be locale
ar_SA: $property يجب أن يكون محلي

en: $property must be longer than or equal to $constraint1 and shorter than or equal to $constraint2 characters
ar_SA: $property يجب أن يكون أطول أو يساوي $constraint1 وأقصر من أو يساوي $constraint2 حرفاً

en: $property must be longer than or equal to $constraint1 characters
ar_SA: $property يجب أن يكون أطول أو يساوي $constraint1 حرفاً

en: $property must be magnet uri format
ar_SA: $property يجب أن يكون تنسيق uri مغناطيسي

en: $property must be MIME type format
ar_SA: $property يجب أن يكون تنسيق نوع MIME

en: $property must be one of the following values: $constraint1
ar_SA: $property يجب أن يكون واحدة من القيم التالية: $constraint1

en: $property must be RFC 3339 date
ar_SA: $property يجب أن يكون تاريخ RFC 3339

en: $property must be RGB color
ar_SA: $property يجب أن يكون لون RGB

en: $property must be shorter than or equal to $constraint1 characters
ar_SA: $property يجب أن يكون أقصر من أو يساوي $constraint1 حرفاً

en: $property must be shorter than or equal to $constraint2 characters
ar_SA: $property يجب أن يكون أقصر من أو يساوي $constraint2 حرفاً

en: $property must be uppercase
ar_SA: $property يجب أن يكون حرف كبير

en: $property must be valid octal number
ar_SA: $property يجب أن يكون رقما بحثا صحيحا

en: $property must be valid passport number
ar_SA: $property يجب أن يكون رقم جواز سفر صالح

en: $property must contain $constraint1 values
ar_SA: $property يجب أن يحتوي على $constraint1 قيم

en: $property must contain a $constraint1 string
ar_SA: $property يجب أن يحتوي على $constraint1 سلسلة

en: $property must contain a full-width and half-width characters
ar_SA: $property يجب أن يحتوي على أحرف العرض والنصف

en: $property must contain a full-width characters
ar_SA: $property يجب أن يحتوي على أحرف كاملة العرض

en: $property must contain a half-width characters
ar_SA: $property يجب أن يحتوي على أحرف نصف العرض

en: $property must contain any surrogate pairs chars
ar_SA: $property يجب أن يحتوي على أي أحرف أزواج بديلة

en: $property must contain at least $constraint1 elements
ar_SA: $property يجب أن يحتوي على $constraint1 عناصر على الأقل

en: $property must contain not more than $constraint1 elements
ar_SA: $property يجب أن يحتوي على ما لا يزيد عن $constraint1 عناصر

en: $property must contain one or more multibyte chars
ar_SA: $property يجب أن يحتوي على واحد أو أكثر من الأحرف المتعددة البايت

en: $property must contain only ASCII characters
ar_SA: $property يجب أن يحتوي على أحرف ASCII فقط

en: $property must contain only letters (a-zA-Z)
ar_SA: $property يجب أن يحتوي على حروف فقط (أ-zA-Z)

en: $property must contain only letters and numbers
ar_SA: $property يجب أن يحتوي على أحرف وأرقام فقط

en: $property must match $constraint1 regular expression
ar_SA: $property يجب أن يتطابق مع $constraint1 التعبير العادي

en: $property must not be greater than $constraint1
ar_SA: $property يجب أن لا يكون أكبر من $constraint1

en: $property must not be less than $constraint1
ar_SA: $property يجب أن لا يكون أقل من $constraint1

en: $property should not be empty
ar_SA: $property يجب ألا يكون فارغاً

en: $property should not be equal to $constraint1
ar_SA: $property يجب أن لا يساوي $constraint1

en: $property should not be null or undefined
ar_SA: $property يجب أن لا يكون فارغاً أو غير محدد

en: $property should not be one of the following values: $constraint1
ar_SA: يجب ألا يكون $property واحدة من القيم التالية: $constraint1

en: $property should not contain $constraint1 values
ar_SA: $property يجب أن لا يحتوي على $constraint1 قيم

en: $property should not contain a $constraint1 string
ar_SA: $property يجب أن لا يحتوي على $constraint1 سلسلة

en: $property's byte length must fall into ($constraint1, $constraint2) range
ar_SA: يجب أن يقع طول البايت $propertyفي ($constraint1، $constraint2)

en: All $property's elements must be unique
ar_SA: يجب أن تكون جميع عناصر $propertyفريدة

en: each value in
ar_SA: كل قيمة في

en: maximal allowed date for
ar_SA: الحد الأقصى المسموح به للتاريخ

en: minimal allowed date for
ar_SA: الحد الأدنى من التاريخ المسموح به

en: nested property $property must be either object or array
ar_SA: يجب أن تكون الخاصية المتداخلة $property إما كائن أو مصفوفة
