class-validator - en to cs_CZ translation catalogue (102 entries)

en: $IS_INSTANCE decorator expects and object as value, but got falsy value.
cs_CZ: $IS_INSTANCE dekorátor očekává a objekt jako hodnotu, ale získal falešnou hodnotu.

en: $property is $constraint1
cs_CZ: $property je $constraint1

en: $property is not a valid decimal number.
cs_CZ: $property není platné desetinné číslo.

en: $property must be a BIC or SWIFT code
cs_CZ: $property musí být kód BIC nebo SWIFT

en: $property must be a boolean string
cs_CZ: $property musí být logický řetězec

en: $property must be a boolean value
cs_CZ: $property musí být logická hodnota

en: $property must be a BTC address
cs_CZ: $property musí být BTC adresa

en: $property must be a credit card
cs_CZ: $property musí být kreditní karta

en: $property must be a currency
cs_CZ: $property musí být měna

en: $property must be a data uri format
cs_CZ: $property musí být formát datového uri

en: $property must be a Date instance
cs_CZ: $property musí být instance data

en: $property must be a Firebase Push Id
cs_CZ: $property musí být Firebase Push ID

en: $property must be a hash of type $constraint1
cs_CZ: $property musí být hash typu $constraint1

en: $property must be a hexadecimal color
cs_CZ: $property musí být hexadecimální barva

en: $property must be a hexadecimal number
cs_CZ: $property musí být hexadecimální číslo

en: $property must be a HSL color
cs_CZ: $property musí být barva HSL

en: $property must be a identity card number
cs_CZ: $property musí být číslo průkazu totožnosti

en: $property must be a ISSN
cs_CZ: $property musí být ISSN

en: $property must be a json string
cs_CZ: $property musí být json řetězec

en: $property must be a jwt string
cs_CZ: $property musí být jwt řetězec

en: $property must be a latitude string or number
cs_CZ: $property musí být řetězec zeměpisné šířky nebo číslo

en: $property must be a latitude,longitude string
cs_CZ: $property musí být zeměpisná šířka, řetězec zeměpisné délky

en: $property must be a longitude string or number
cs_CZ: $property musí být řetězec zeměpisné délky nebo číslo

en: $property must be a lowercase string
cs_CZ: $property musí být řetězec malých písmen

en: $property must be a MAC Address
cs_CZ: $property musí být MAC adresa

en: $property must be a mongodb id
cs_CZ: $property musí být mongodb id

en: $property must be a negative number
cs_CZ: $property musí být záporné číslo

en: $property must be a non-empty object
cs_CZ: $property musí být neprázdný objekt

en: $property must be a number conforming to the specified constraints
cs_CZ: $property musí být číslo odpovídající zadaným vazbám

en: $property must be a number string
cs_CZ: $property musí být číselný řetězec

en: $property must be a phone number
cs_CZ: $property musí být telefonní číslo

en: $property must be a port
cs_CZ: $property musí být port

en: $property must be a positive number
cs_CZ: $property musí být kladné číslo

en: $property must be a postal code
cs_CZ: $property musí být PSČ

en: $property must be a Semantic Versioning Specification
cs_CZ: $property musí být sémantická specifikace verzí

en: $property must be a string
cs_CZ: $property musí být řetězec

en: $property must be a valid domain name
cs_CZ: $property musí být platný název domény

en: $property must be a valid enum value
cs_CZ: $property musí být platná enum hodnota

en: $property must be a valid ISO 8601 date string
cs_CZ: $property musí být platný ISO 8601 datový řetězec

en: $property must be a valid ISO31661 Alpha2 code
cs_CZ: $property musí být platný ISO31661 Alpha2 kód

en: $property must be a valid ISO31661 Alpha3 code
cs_CZ: $property musí být platný ISO31661 Alpha3 kód

en: $property must be a valid phone number
cs_CZ: $property musí být platné telefonní číslo

en: $property must be a valid representation of military time in the format HH:MM
cs_CZ: $property musí být platné znázornění vojenského času ve formátu HH:MM

en: $property must be an array
cs_CZ: $property musí být pole

en: $property must be an EAN (European Article Number)
cs_CZ: $property musí být EAN (Evropské číslo článku)

en: $property must be an email
cs_CZ: $property musí být e-mail

en: $property must be an Ethereum address
cs_CZ: $property musí být Ethereum adresa

en: $property must be an IBAN
cs_CZ: $property musí být IBAN

en: $property must be an instance of $constraint1name
cs_CZ: $property musí být instancí $constraint1name

en: $property must be an integer number
cs_CZ: $property musí být celé číslo

en: $property must be an ip address
cs_CZ: $property musí být IP adresa

en: $property must be an ISBN
cs_CZ: $property musí být ISBN

en: $property must be an ISIN (stock/security identifier)
cs_CZ: $property musí být ISIN (identifikace zásob/cenných papírů)

en: $property must be an ISRC
cs_CZ: $property musí být ISRC

en: $property must be an object
cs_CZ: $property musí být objekt

en: $property must be an URL address
cs_CZ: $property musí být URL adresa

en: $property must be an UUID
cs_CZ: $property musí být UUID

en: $property must be base32 encoded
cs_CZ: $property musí být base32 kódován

en: $property must be base64 encoded
cs_CZ: $property musí být base64 kódován

en: $property must be divisible by $constraint1
cs_CZ: $property musí být dělitelné $constraint1

en: $property must be empty
cs_CZ: $property musí být prázdné

en: $property must be equal to $constraint1
cs_CZ: $property musí být rovno $constraint1

en: $property must be locale
cs_CZ: $property musí být lokální

en: $property must be longer than or equal to $constraint1 and shorter than or equal to $constraint2 characters
cs_CZ: $property musí být delší nebo rovno $constraint1 a kratší nebo rovna $constraint2 znaků

en: $property must be longer than or equal to $constraint1 characters
cs_CZ: $property musí být delší nebo rovna $constraint1 znakům

en: $property must be magnet uri format
cs_CZ: $property musí mít formát magnet uri

en: $property must be MIME type format
cs_CZ: $property musí být formát MIME typu

en: $property must be one of the following values: $constraint1
cs_CZ: $property musí být jedna z následujících hodnot: $constraint1

en: $property must be RFC 3339 date
cs_CZ: $property musí být RFC 3339 datum

en: $property must be RGB color
cs_CZ: $property musí být RGB barva

en: $property must be shorter than or equal to $constraint1 characters
cs_CZ: $property musí být kratší nebo rovna $constraint1 znakům

en: $property must be shorter than or equal to $constraint2 characters
cs_CZ: $property musí být kratší nebo rovna $constraint2 znakům

en: $property must be uppercase
cs_CZ: $property musí být velká písmena

en: $property must be valid octal number
cs_CZ: $property musí být platné oktální číslo

en: $property must be valid passport number
cs_CZ: $property musí být platné číslo pasu

en: $property must contain $constraint1 values
cs_CZ: $property musí obsahovat $constraint1 hodnot

en: $property must contain a $constraint1 string
cs_CZ: $property musí obsahovat řetězec $constraint1

en: $property must contain a full-width and half-width characters
cs_CZ: $property musí obsahovat celou šířku a půlšířku znaků

en: $property must contain a full-width characters
cs_CZ: $property musí obsahovat celé šířky znaků

en: $property must contain a half-width characters
cs_CZ: $property musí obsahovat půlšířku znaků

en: $property must contain any surrogate pairs chars
cs_CZ: $property musí obsahovat všechny náhradní dvojice znaků

en: $property must contain at least $constraint1 elements
cs_CZ: $property musí obsahovat alespoň $constraint1 elementů

en: $property must contain not more than $constraint1 elements
cs_CZ: $property nesmí obsahovat více než $constraint1 elementů

en: $property must contain one or more multibyte chars
cs_CZ: $property musí obsahovat jeden nebo více multibytových znaků

en: $property must contain only ASCII characters
cs_CZ: $property musí obsahovat pouze ASCII znaky

en: $property must contain only letters (a-zA-Z)
cs_CZ: $property musí obsahovat pouze písmena (a-zA-Z)

en: $property must contain only letters and numbers
cs_CZ: $property musí obsahovat pouze písmena a čísla

en: $property must match $constraint1 regular expression
cs_CZ: $property musí odpovídat $constraint1 regulárnímu výrazu

en: $property must not be greater than $constraint1
cs_CZ: $property nesmí být větší než $constraint1

en: $property must not be less than $constraint1
cs_CZ: $property nesmí být menší než $constraint1

en: $property should not be empty
cs_CZ: $property by neměl být prázdný

en: $property should not be equal to $constraint1
cs_CZ: $property by neměl být roven $constraint1

en: $property should not be null or undefined
cs_CZ: $property by neměl být null nebo nedefinován

en: $property should not be one of the following values: $constraint1
cs_CZ: $property by neměl být jedna z následujících hodnot: $constraint1

en: $property should not contain $constraint1 values
cs_CZ: $property by neměl obsahovat $constraint1 hodnoty

en: $property should not contain a $constraint1 string
cs_CZ: $property by neměl obsahovat řetězec $constraint1

en: $property's byte length must fall into ($constraint1, $constraint2) range
cs_CZ: Délka bytu $propertymusí spadnout do rozsahu ($constraint1, $constraint2)

en: All $property's elements must be unique
cs_CZ: Všechny prvky $propertymusí být unikátní

en: each value in
cs_CZ: každá hodnota v

en: maximal allowed date for
cs_CZ: maximální povolené datum pro

en: minimal allowed date for
cs_CZ: minimální povolené datum pro

en: nested property $property must be either object or array
cs_CZ: vnořená vlastnost $property musí být buď objekt, nebo pole
