class-validator - en to da_DK translation catalogue (102 entries)

en: $IS_INSTANCE decorator expects and object as value, but got falsy value.
da_DK: $IS_INSTANCE dekorator forventer og objekt som værdi, men fik falsk værdi.

en: $property is $constraint1
da_DK: $property er $constraint1

en: $property is not a valid decimal number.
da_DK: $property er ikke et gyldigt decimaltal.

en: $property must be a BIC or SWIFT code
da_DK: $property skal være en BIC eller SWIFT-kode

en: $property must be a boolean string
da_DK: $property skal være en boolsk streng

en: $property must be a boolean value
da_DK: $property skal være en boolsk værdi

en: $property must be a BTC address
da_DK: $property skal være en BTC-adresse

en: $property must be a credit card
da_DK: $property skal være et kreditkort

en: $property must be a currency
da_DK: $property skal være en valuta

en: $property must be a data uri format
da_DK: $property skal være et data-uri format

en: $property must be a Date instance
da_DK: $property skal være en dato instans

en: $property must be a Firebase Push Id
da_DK: $property skal være et Firebase Push ID

en: $property must be a hash of type $constraint1
da_DK: $property skal være en hash af typen $constraint1

en: $property must be a hexadecimal color
da_DK: $property skal være en hexadecimal farve

en: $property must be a hexadecimal number
da_DK: $property skal være et hexadecimaltal

en: $property must be a HSL color
da_DK: $property skal være en HSL farve

en: $property must be a identity card number
da_DK: $property skal være et identitetskortnummer

en: $property must be a ISSN
da_DK: $property skal være et ISSN

en: $property must be a json string
da_DK: $property skal være en json-streng

en: $property must be a jwt string
da_DK: $property skal være en jwt streng

en: $property must be a latitude string or number
da_DK: $property skal være en breddegrad eller et tal

en: $property must be a latitude,longitude string
da_DK: $property skal være en breddegrad, længdegrad streng

en: $property must be a longitude string or number
da_DK: $property skal være en længdegrad eller et tal

en: $property must be a lowercase string
da_DK: $property skal være en lille streng

en: $property must be a MAC Address
da_DK: $property skal være en MAC-adresse

en: $property must be a mongodb id
da_DK: $property skal være en mongodb id

en: $property must be a negative number
da_DK: $property skal være et negativt tal

en: $property must be a non-empty object
da_DK: $property skal være et ikke-tomt objekt

en: $property must be a number conforming to the specified constraints
da_DK: $property skal være et tal, der stemmer overens med de angivne begrænsninger

en: $property must be a number string
da_DK: $property skal være en talstreng

en: $property must be a phone number
da_DK: $property skal være et telefonnummer

en: $property must be a port
da_DK: $property skal være en port

en: $property must be a positive number
da_DK: $property skal være et positivt tal

en: $property must be a postal code
da_DK: $property skal være et postnummer

en: $property must be a Semantic Versioning Specification
da_DK: $property skal være en semantisk versioneringsspecifikation

en: $property must be a string
da_DK: $property skal være en streng

en: $property must be a valid domain name
da_DK: $property skal være et gyldigt domænenavn

en: $property must be a valid enum value
da_DK: $property skal være en gyldig enum værdi

en: $property must be a valid ISO 8601 date string
da_DK: $property skal være en gyldig ISO 8601 datostreng

en: $property must be a valid ISO31661 Alpha2 code
da_DK: $property skal være en gyldig ISO31661 Alpha2 kode

en: $property must be a valid ISO31661 Alpha3 code
da_DK: $property skal være en gyldig ISO31661 Alpha3 kode

en: $property must be a valid phone number
da_DK: $property skal være et gyldigt telefonnummer

en: $property must be a valid representation of military time in the format HH:MM
da_DK: $property skal være en gyldig repræsentation af militær tid i formatet HH:MM

en: $property must be an array
da_DK: $property skal være et array

en: $property must be an EAN (European Article Number)
da_DK: $property skal være et EAN-nummer (europæisk artikelnummer)

en: $property must be an email
da_DK: $property skal være en e-mail

en: $property must be an Ethereum address
da_DK: $property skal være en Ethereum adresse

en: $property must be an IBAN
da_DK: $property skal være en IBAN

en: $property must be an instance of $constraint1name
da_DK: $property skal være en instans af $constraint1name

en: $property must be an integer number
da_DK: $property skal være et heltal

en: $property must be an ip address
da_DK: $property skal være en IP-adresse

en: $property must be an ISBN
da_DK: $property skal være en ISBN

en: $property must be an ISIN (stock/security identifier)
da_DK: $property skal være en ISIN (lager-/sikkerhedsidentifikator)

en: $property must be an ISRC
da_DK: $property skal være en ISRC

en: $property must be an object
da_DK: $property skal være et objekt

en: $property must be an URL address
da_DK: $property skal være en URL-adresse

en: $property must be an UUID
da_DK: $property skal være et UUID

en: $property must be base32 encoded
da_DK: $property skal være base32 kodet

en: $property must be base64 encoded
da_DK: $property skal være base64 indkodet

en: $property must be divisible by $constraint1
da_DK: $property skal være delelig med $constraint1

en: $property must be empty
da_DK: $property skal være tom

en: $property must be equal to $constraint1
da_DK: $property skal være lig med $constraint1

en: $property must be locale
da_DK: $property skal være landestandard

en: $property must be longer than or equal to $constraint1 and shorter than or equal to $constraint2 characters
da_DK: $property skal være længere end eller lig med $constraint1 og kortere end eller lig med $constraint2 tegn

en: $property must be longer than or equal to $constraint1 characters
da_DK: $property skal være længere end eller lig med $constraint1 tegn

en: $property must be magnet uri format
da_DK: $property skal være uri magnet format

en: $property must be MIME type format
da_DK: $property skal være MIME type format

en: $property must be one of the following values: $constraint1
da_DK: $property skal være en af følgende værdier: $constraint1

en: $property must be RFC 3339 date
da_DK: $property skal være RFC 3339 dato

en: $property must be RGB color
da_DK: $property skal være RGB farve

en: $property must be shorter than or equal to $constraint1 characters
da_DK: $property skal være kortere end eller lig med $constraint1 tegn

en: $property must be shorter than or equal to $constraint2 characters
da_DK: $property skal være kortere end eller lig med $constraint2 tegn

en: $property must be uppercase
da_DK: $property skal være stort

en: $property must be valid octal number
da_DK: $property skal være gyldigt oktalt tal

en: $property must be valid passport number
da_DK: $property skal være gyldigt pasnummer

en: $property must contain $constraint1 values
da_DK: $property skal indeholde $constraint1 værdier

en: $property must contain a $constraint1 string
da_DK: $property skal indeholde en $constraint1 streng

en: $property must contain a full-width and half-width characters
da_DK: $property skal indeholde bogstaver med fuld bredde og halvbredde

en: $property must contain a full-width characters
da_DK: $property skal indeholde bogstaver med fuld bredde

en: $property must contain a half-width characters
da_DK: $property skal indeholde en halv bredde tegn

en: $property must contain any surrogate pairs chars
da_DK: $property skal indeholde alle surrogatpar tegn

en: $property must contain at least $constraint1 elements
da_DK: $property skal indeholde mindst $constraint1 elementer

en: $property must contain not more than $constraint1 elements
da_DK: $property må ikke indeholde mere end $constraint1 elementer

en: $property must contain one or more multibyte chars
da_DK: $property skal indeholde et eller flere multibyte tegn

en: $property must contain only ASCII characters
da_DK: $property må kun indeholde ASCII-tegn

en: $property must contain only letters (a-zA-Z)
da_DK: $property må kun indeholde bogstaver (a-zA-Z)

en: $property must contain only letters and numbers
da_DK: $property må kun indeholde bogstaver og tal

en: $property must match $constraint1 regular expression
da_DK: $property skal matche $constraint1 regulært udtryk

en: $property must not be greater than $constraint1
da_DK: $property må ikke være større end $constraint1

en: $property must not be less than $constraint1
da_DK: $property må ikke være mindre end $constraint1

en: $property should not be empty
da_DK: $property må ikke være tom

en: $property should not be equal to $constraint1
da_DK: $property bør ikke være lig med $constraint1

en: $property should not be null or undefined
da_DK: $property bør ikke være nul eller udefineret

en: $property should not be one of the following values: $constraint1
da_DK: $property bør ikke være en af følgende værdier: $constraint1

en: $property should not contain $constraint1 values
da_DK: $property må ikke indeholde $constraint1 værdier

en: $property should not contain a $constraint1 string
da_DK: $property må ikke indeholde en $constraint1 streng

en: $property's byte length must fall into ($constraint1, $constraint2) range
da_DK: $property's byte længde skal falde ind i ($constraint1, $constraint2) interval

en: All $property's elements must be unique
da_DK: Alle $propertyelementer skal være unikke

en: each value in
da_DK: hver værdi i

en: maximal allowed date for
da_DK: maksimal tilladt dato for

en: minimal allowed date for
da_DK: mindste tilladte dato for

en: nested property $property must be either object or array
da_DK: indlejret egenskab $property skal enten være objekt eller array
