class-validator - en to de_DE translation catalogue (102 entries)

en: $IS_INSTANCE decorator expects and object as value, but got falsy value.
de_DE: $IS_INSTANCE Dekorator erwartet und Objekt als Wert, bekam aber Falschwert.

en: $property is $constraint1
de_DE: $property ist $constraint1

en: $property is not a valid decimal number.
de_DE: $property ist keine gültige Dezimalzahl.

en: $property must be a BIC or SWIFT code
de_DE: $property muss ein BIC oder SWIFT Code sein

en: $property must be a boolean string
de_DE: $property muss eine boolesche Zeichenkette sein

en: $property must be a boolean value
de_DE: $property muss ein boolescher Wert sein

en: $property must be a BTC address
de_DE: $property muss eine BTC-Adresse sein

en: $property must be a credit card
de_DE: $property muss eine Kreditkarte sein

en: $property must be a currency
de_DE: $property muss eine Währung sein

en: $property must be a data uri format
de_DE: $property muss ein Data uri Format sein

en: $property must be a Date instance
de_DE: $property muss eine Datumsinstanz sein

en: $property must be a Firebase Push Id
de_DE: $property muss eine Firebase Push-Id sein

en: $property must be a hash of type $constraint1
de_DE: $property muss ein Hash vom Typ $constraint1 sein

en: $property must be a hexadecimal color
de_DE: $property muss eine Hexadezimalfarbe sein

en: $property must be a hexadecimal number
de_DE: $property muss eine Hexadezimalzahl sein

en: $property must be a HSL color
de_DE: $property muss eine HSL-Farbe sein

en: $property must be a identity card number
de_DE: $property muss eine Personalausweisnummer sein

en: $property must be a ISSN
de_DE: $property muss eine ISSN sein

en: $property must be a json string
de_DE: $property muss ein json-String sein

en: $property must be a jwt string
de_DE: $property muss ein jwt-String sein

en: $property must be a latitude string or number
de_DE: $property muss eine Breitenzeichenkette oder eine Zahl sein

en: $property must be a latitude,longitude string
de_DE: $property muss ein Breitengrad sein, Längengrad

en: $property must be a longitude string or number
de_DE: $property muss eine Längengrad-Zeichenkette oder Zahl sein

en: $property must be a lowercase string
de_DE: $property muss ein Kleinbuchstaben sein

en: $property must be a MAC Address
de_DE: $property muss eine MAC-Adresse sein

en: $property must be a mongodb id
de_DE: $property muss eine Mongodb id sein

en: $property must be a negative number
de_DE: $property muss eine negative Zahl sein

en: $property must be a non-empty object
de_DE: $property muss ein nicht-leeres Objekt sein

en: $property must be a number conforming to the specified constraints
de_DE: $property muss eine Zahl sein, die den angegebenen Einschränkungen entspricht

en: $property must be a number string
de_DE: $property muss eine Zahlenfolge sein

en: $property must be a phone number
de_DE: $property muss eine Telefonnummer sein

en: $property must be a port
de_DE: $property muss ein Port sein

en: $property must be a positive number
de_DE: $property muss eine positive Zahl sein

en: $property must be a postal code
de_DE: $property muss eine Postleitzahl sein

en: $property must be a Semantic Versioning Specification
de_DE: $property muss eine Semantische Versionierungsspezifikation sein

en: $property must be a string
de_DE: $property muss eine Zeichenkette sein

en: $property must be a valid domain name
de_DE: $property muss ein gültiger Domainname sein

en: $property must be a valid enum value
de_DE: $property muss ein gültiger Enum-Wert sein

en: $property must be a valid ISO 8601 date string
de_DE: $property muss ein gültiger ISO 8601 Datumsstring sein

en: $property must be a valid ISO31661 Alpha2 code
de_DE: $property muss ein gültiger ISO31661 Alpha2 Code sein

en: $property must be a valid ISO31661 Alpha3 code
de_DE: $property muss ein gültiger ISO31661 Alpha3 Code sein

en: $property must be a valid phone number
de_DE: $property muss eine gültige Telefonnummer sein

en: $property must be a valid representation of military time in the format HH:MM
de_DE: $property muss eine gültige Darstellung der Militärzeit im Format HH:MM sein

en: $property must be an array
de_DE: $property muss ein Array sein

en: $property must be an EAN (European Article Number)
de_DE: $property muss EAN sein (Europäische Artikelnummer)

en: $property must be an email
de_DE: $property muss eine E-Mail sein

en: $property must be an Ethereum address
de_DE: $property muss eine Ethereum-Adresse sein

en: $property must be an IBAN
de_DE: $property muss IBAN sein

en: $property must be an instance of $constraint1name
de_DE: $property muss eine Instanz von $constraint1name sein

en: $property must be an integer number
de_DE: $property muss eine Ganzzahl sein

en: $property must be an ip address
de_DE: $property muss eine IP-Adresse sein

en: $property must be an ISBN
de_DE: $property muss eine ISBN sein

en: $property must be an ISIN (stock/security identifier)
de_DE: $property muss eine ISIN sein (Lager/Sicherheits-Identifikator)

en: $property must be an ISRC
de_DE: $property muss ein ISRC sein

en: $property must be an object
de_DE: $property muss ein Objekt sein

en: $property must be an URL address
de_DE: $property muss eine URL Adresse sein

en: $property must be an UUID
de_DE: $property muss eine UUID sein

en: $property must be base32 encoded
de_DE: $property muss base32 kodiert sein

en: $property must be base64 encoded
de_DE: $property muss base64 kodiert sein

en: $property must be divisible by $constraint1
de_DE: $property muss durch $constraint1 teilbar sein

en: $property must be empty
de_DE: $property muss leer sein

en: $property must be equal to $constraint1
de_DE: $property muss gleich $constraint1 sein

en: $property must be locale
de_DE: $property muss lokal sein

en: $property must be longer than or equal to $constraint1 and shorter than or equal to $constraint2 characters
de_DE: $property muss länger als oder gleich $constraint1 und kürzer als oder gleich $constraint2 Zeichen sein

en: $property must be longer than or equal to $constraint1 characters
de_DE: $property muss länger als oder gleich $constraint1 Zeichen sein

en: $property must be magnet uri format
de_DE: $property muss Magnet-Uri-Format sein

en: $property must be MIME type format
de_DE: $property muss MIME-Format sein

en: $property must be one of the following values: $constraint1
de_DE: $property muss einer der folgenden Werte sein: $constraint1

en: $property must be RFC 3339 date
de_DE: $property muss RFC 3339 Datum sein

en: $property must be RGB color
de_DE: $property muss RGB-Farbe sein

en: $property must be shorter than or equal to $constraint1 characters
de_DE: $property muss kürzer oder gleich $constraint1 Zeichen sein

en: $property must be shorter than or equal to $constraint2 characters
de_DE: $property muss kürzer oder gleich $constraint2 Zeichen sein

en: $property must be uppercase
de_DE: $property muss groß sein

en: $property must be valid octal number
de_DE: $property muss eine gültige oktal-Nummer sein

en: $property must be valid passport number
de_DE: $property muss eine gültige Passnummer sein

en: $property must contain $constraint1 values
de_DE: $property muss $constraint1 Werte enthalten

en: $property must contain a $constraint1 string
de_DE: $property muss eine $constraint1 Zeichenkette enthalten

en: $property must contain a full-width and half-width characters
de_DE: $property muss Zeichen in voller Breite und Halbbreite enthalten

en: $property must contain a full-width characters
de_DE: $property muss Zeichen in voller Breite enthalten

en: $property must contain a half-width characters
de_DE: $property muss eine halbe Breite enthalten

en: $property must contain any surrogate pairs chars
de_DE: $property muss alle Ersatzpaarzeichen enthalten

en: $property must contain at least $constraint1 elements
de_DE: $property muss mindestens $constraint1 Elemente enthalten

en: $property must contain not more than $constraint1 elements
de_DE: $property darf nicht mehr als $constraint1 Elemente enthalten

en: $property must contain one or more multibyte chars
de_DE: $property muss ein oder mehrere Multibyte-Zeichen enthalten

en: $property must contain only ASCII characters
de_DE: $property darf nur ASCII-Zeichen enthalten

en: $property must contain only letters (a-zA-Z)
de_DE: $property darf nur Buchstaben enthalten (a-zA-Z)

en: $property must contain only letters and numbers
de_DE: $property darf nur Buchstaben und Zahlen enthalten

en: $property must match $constraint1 regular expression
de_DE: $property muss mit $constraint1 regulären Ausdruck übereinstimmen

en: $property must not be greater than $constraint1
de_DE: $property darf nicht größer als $constraint1 sein

en: $property must not be less than $constraint1
de_DE: $property darf nicht kleiner als $constraint1 sein

en: $property should not be empty
de_DE: $property darf nicht leer sein

en: $property should not be equal to $constraint1
de_DE: $property sollte nicht gleich $constraint1 sein

en: $property should not be null or undefined
de_DE: $property sollte nicht null oder undefiniert sein

en: $property should not be one of the following values: $constraint1
de_DE: $property sollte nicht einer der folgenden Werte sein: $constraint1

en: $property should not contain $constraint1 values
de_DE: $property sollte keine $constraint1 Werte enthalten

en: $property should not contain a $constraint1 string
de_DE: $property sollte keinen $constraint1 String enthalten

en: $property's byte length must fall into ($constraint1, $constraint2) range
de_DE: Die Byte-Länge von $propertymuss in den Bereich ($constraint1, $constraint2) fallen

en: All $property's elements must be unique
de_DE: Alle Elemente von $propertymüssen eindeutig sein

en: each value in
de_DE: jeder Wert in

en: maximal allowed date for
de_DE: maximal erlaubtes Datum für

en: minimal allowed date for
de_DE: minimales erlaubtes Datum für

en: nested property $property must be either object or array
de_DE: Verschachtelte Eigenschaft $property muss entweder Objekt oder Array sein
