class-validator - en to es_ES translation catalogue (102 entries)

en: $IS_INSTANCE decorator expects and object as value, but got falsy value.
es_ES: El decorador $IS_INSTANCE espera y el objeto como valor, pero tiene un valor falso.

en: $property is $constraint1
es_ES: $property es $constraint1

en: $property is not a valid decimal number.
es_ES: $property no es un número decimal válido.

en: $property must be a BIC or SWIFT code
es_ES: $property debe ser un código BIC o SWIFT

en: $property must be a boolean string
es_ES: $property debe ser una cadena booleana

en: $property must be a boolean value
es_ES: $property debe ser un valor booleano

en: $property must be a BTC address
es_ES: $property debe ser una dirección BTC

en: $property must be a credit card
es_ES: $property debe ser una tarjeta de crédito

en: $property must be a currency
es_ES: $property debe ser una moneda

en: $property must be a data uri format
es_ES: $property debe ser un formato uri de datos

en: $property must be a Date instance
es_ES: $property debe ser una instancia de fecha

en: $property must be a Firebase Push Id
es_ES: $property debe ser un Id de Firebase Push

en: $property must be a hash of type $constraint1
es_ES: $property debe ser un hash de tipo $constraint1

en: $property must be a hexadecimal color
es_ES: $property debe ser un color hexadecimal

en: $property must be a hexadecimal number
es_ES: $property debe ser un número hexadecimal

en: $property must be a HSL color
es_ES: $property debe ser un color HSL

en: $property must be a identity card number
es_ES: $property debe ser un número de tarjeta de identidad

en: $property must be a ISSN
es_ES: $property debe ser un ISSN

en: $property must be a json string
es_ES: $property debe ser una cadena json

en: $property must be a jwt string
es_ES: $property debe ser una cadena jwt

en: $property must be a latitude string or number
es_ES: $property debe ser una cadena o número de latitud

en: $property must be a latitude,longitude string
es_ES: $property debe ser una latitud,longitud

en: $property must be a longitude string or number
es_ES: $property debe ser una cadena o número de longitud

en: $property must be a lowercase string
es_ES: $property debe ser una cadena en minúsculas

en: $property must be a MAC Address
es_ES: $property debe ser una dirección MAC

en: $property must be a mongodb id
es_ES: $property debe ser un id de mongodb

en: $property must be a negative number
es_ES: $property debe ser un número negativo

en: $property must be a non-empty object
es_ES: $property debe ser un objeto no vacío

en: $property must be a number conforming to the specified constraints
es_ES: $property debe ser un número conforme a las restricciones especificadas

en: $property must be a number string
es_ES: $property debe ser una cadena numérica

en: $property must be a phone number
es_ES: $property debe ser un número de teléfono

en: $property must be a port
es_ES: $property debe ser un puerto

en: $property must be a positive number
es_ES: $property debe ser un número positivo

en: $property must be a postal code
es_ES: $property debe ser un código postal

en: $property must be a Semantic Versioning Specification
es_ES: $property debe ser una especificación de Versionado Semántico

en: $property must be a string
es_ES: $property debe ser una cadena

en: $property must be a valid domain name
es_ES: $property debe ser un nombre de dominio válido

en: $property must be a valid enum value
es_ES: $property debe ser un valor de enum válido

en: $property must be a valid ISO 8601 date string
es_ES: $property debe ser una fecha válida ISO 8601

en: $property must be a valid ISO31661 Alpha2 code
es_ES: $property debe ser un código ISO31661 Alpha2 válido

en: $property must be a valid ISO31661 Alpha3 code
es_ES: $property debe ser un código ISO31661 Alpha3 válido

en: $property must be a valid phone number
es_ES: $property debe ser un número de teléfono válido

en: $property must be a valid representation of military time in the format HH:MM
es_ES: $property debe ser una representación válida del tiempo militar en el formato HH:MM

en: $property must be an array
es_ES: $property debe ser un array

en: $property must be an EAN (European Article Number)
es_ES: $property debe ser un EAN (número de artículo europeo)

en: $property must be an email
es_ES: $property debe ser un correo electrónico

en: $property must be an Ethereum address
es_ES: $property debe ser una dirección de Ethereum

en: $property must be an IBAN
es_ES: $property debe ser un IBAN

en: $property must be an instance of $constraint1name
es_ES: $property debe ser una instancia de $constraint1name

en: $property must be an integer number
es_ES: $property debe ser un número entero

en: $property must be an ip address
es_ES: $property debe ser una dirección IP

en: $property must be an ISBN
es_ES: $property debe ser un ISBN

en: $property must be an ISIN (stock/security identifier)
es_ES: $property debe ser un ISIN (identificador de existencia/seguridad)

en: $property must be an ISRC
es_ES: $property debe ser un ISRC

en: $property must be an object
es_ES: $property debe ser un objeto

en: $property must be an URL address
es_ES: $property debe ser una dirección URL

en: $property must be an UUID
es_ES: $property debe ser un UUID

en: $property must be base32 encoded
es_ES: $property debe ser codificado en base32

en: $property must be base64 encoded
es_ES: $property debe ser codificado en base64

en: $property must be divisible by $constraint1
es_ES: $property debe ser divisible por $constraint1

en: $property must be empty
es_ES: $property debe estar vacío

en: $property must be equal to $constraint1
es_ES: $property debe ser igual a $constraint1

en: $property must be locale
es_ES: $property debe ser regional

en: $property must be longer than or equal to $constraint1 and shorter than or equal to $constraint2 characters
es_ES: $property debe ser mayor o igual a $constraint1 y menor o igual a $constraint2 caracteres

en: $property must be longer than or equal to $constraint1 characters
es_ES: $property debe ser mayor o igual a $constraint1 caracteres

en: $property must be magnet uri format
es_ES: $property debe ser un formato magnet uri

en: $property must be MIME type format
es_ES: $property debe ser un formato de tipo MIME

en: $property must be one of the following values: $constraint1
es_ES: $property debe ser uno de los siguientes valores: $constraint1

en: $property must be RFC 3339 date
es_ES: $property debe ser RFC 3339 fecha

en: $property must be RGB color
es_ES: $property debe ser color RGB

en: $property must be shorter than or equal to $constraint1 characters
es_ES: $property debe ser menor o igual a $constraint1 caracteres

en: $property must be shorter than or equal to $constraint2 characters
es_ES: $property debe ser menor o igual a $constraint2 caracteres

en: $property must be uppercase
es_ES: $property debe ser mayúscula

en: $property must be valid octal number
es_ES: $property debe ser un número octal válido

en: $property must be valid passport number
es_ES: $property debe ser un número de pasaporte válido

en: $property must contain $constraint1 values
es_ES: $property debe contener $constraint1 valores

en: $property must contain a $constraint1 string
es_ES: $property debe contener una cadena $constraint1

en: $property must contain a full-width and half-width characters
es_ES: $property debe contener un ancho completo y caracteres de ancho medio

en: $property must contain a full-width characters
es_ES: $property debe contener un ancho completo de caracteres

en: $property must contain a half-width characters
es_ES: $property debe contener un ancho medio

en: $property must contain any surrogate pairs chars
es_ES: $property debe contener cualquier caracter de pares surroporteros

en: $property must contain at least $constraint1 elements
es_ES: $property debe contener al menos $constraint1 elementos

en: $property must contain not more than $constraint1 elements
es_ES: $property no debe contener más de $constraint1 elementos

en: $property must contain one or more multibyte chars
es_ES: $property debe contener uno o más caracteres multibyte

en: $property must contain only ASCII characters
es_ES: $property debe contener sólo caracteres ASCII

en: $property must contain only letters (a-zA-Z)
es_ES: $property debe contener sólo letras (a-zA-Z)

en: $property must contain only letters and numbers
es_ES: $property debe contener sólo letras y números

en: $property must match $constraint1 regular expression
es_ES: $property debe coincidir con $constraint1 expresión regular

en: $property must not be greater than $constraint1
es_ES: $property no debe ser mayor que $constraint1

en: $property must not be less than $constraint1
es_ES: $property no debe ser menor que $constraint1

en: $property should not be empty
es_ES: $property no debe estar vacío

en: $property should not be equal to $constraint1
es_ES: $property no debe ser igual a $constraint1

en: $property should not be null or undefined
es_ES: $property no debe ser nulo o no debe ser definido

en: $property should not be one of the following values: $constraint1
es_ES: $property no debe ser uno de los siguientes valores: $constraint1

en: $property should not contain $constraint1 values
es_ES: $property no debe contener valores $constraint1

en: $property should not contain a $constraint1 string
es_ES: $property no debe contener una cadena $constraint1

en: $property's byte length must fall into ($constraint1, $constraint2) range
es_ES: La longitud de bytes de $propertydebe caer en el rango ($constraint1, $constraint2)

en: All $property's elements must be unique
es_ES: Todos los elementos de $propertydeben ser únicos

en: each value in
es_ES: cada valor en

en: maximal allowed date for
es_ES: fecha máxima permitida para

en: minimal allowed date for
es_ES: fecha mínima permitida para

en: nested property $property must be either object or array
es_ES: la propiedad anidada $property debe ser objeto o array
