class-validator - en to fi_FI translation catalogue (102 entries)

en: $IS_INSTANCE decorator expects and object as value, but got falsy value.
fi_FI: $IS_INSTANCE koristeilija odottaa ja esineen arvona, mutta sai väärän arvon.

en: $property is $constraint1
fi_FI: $property on $constraint1

en: $property is not a valid decimal number.
fi_FI: $property ei ole kelvollinen desimaaliluku.

en: $property must be a BIC or SWIFT code
fi_FI: määritteen $property on oltava BIC- tai SWIFT-koodi

en: $property must be a boolean string
fi_FI: määritteen $property on oltava totuusmerkkijono

en: $property must be a boolean value
fi_FI: määritteen $property on oltava totuusarvo

en: $property must be a BTC address
fi_FI: määritteen $property on oltava BTC osoite

en: $property must be a credit card
fi_FI: määritteen $property on oltava luottokortti

en: $property must be a currency
fi_FI: määritteen $property on oltava valuutta

en: $property must be a data uri format
fi_FI: määritteen $property on oltava datan uri muoto

en: $property must be a Date instance
fi_FI: määritteen $property on oltava päivämäärä instanssi

en: $property must be a Firebase Push Id
fi_FI: määritteen $property on oltava Firebase Push ID

en: $property must be a hash of type $constraint1
fi_FI: määritteen $property on oltava tyypin $constraint1 tiiviste.

en: $property must be a hexadecimal color
fi_FI: määritteen $property on oltava heksadesimaalinen väri

en: $property must be a hexadecimal number
fi_FI: määritteen $property on oltava heksadesimaaliluku

en: $property must be a HSL color
fi_FI: määritteen $property on oltava HSL väri

en: $property must be a identity card number
fi_FI: määritteen $property on oltava henkilökortin numero

en: $property must be a ISSN
fi_FI: määritteen $property on oltava ISSN

en: $property must be a json string
fi_FI: määritteen $property on oltava json merkkijono

en: $property must be a jwt string
fi_FI: määritteen $property on oltava jwt merkkijono

en: $property must be a latitude string or number
fi_FI: määritteen $property on oltava leveys- tai numero.

en: $property must be a latitude,longitude string
fi_FI: määritteen $property on oltava leveys,pituusaste

en: $property must be a longitude string or number
fi_FI: määritteen $property on oltava pituuspiiri tai numero

en: $property must be a lowercase string
fi_FI: määritteen $property on oltava pieni merkkijono

en: $property must be a MAC Address
fi_FI: määritteen $property on oltava MAC osoite

en: $property must be a mongodb id
fi_FI: määritteen $property on oltava mongodb id

en: $property must be a negative number
fi_FI: määritteen $property on oltava negatiivinen numero

en: $property must be a non-empty object
fi_FI: $property on oltava ei-tyhjä objekti

en: $property must be a number conforming to the specified constraints
fi_FI: määritteen $property on oltava määritetty rajoitus täyttävä numero

en: $property must be a number string
fi_FI: määritteen $property on oltava numeromerkkijono

en: $property must be a phone number
fi_FI: määritteen $property on oltava puhelinnumero

en: $property must be a port
fi_FI: määritteen $property on oltava portti

en: $property must be a positive number
fi_FI: määritteen $property on oltava positiivinen numero

en: $property must be a postal code
fi_FI: määritteen $property on oltava postinumero

en: $property must be a Semantic Versioning Specification
fi_FI: määritteen $property on oltava Semanttinen versiointimääritys

en: $property must be a string
fi_FI: määritteen $property on oltava merkkijono

en: $property must be a valid domain name
fi_FI: määritteen $property on oltava kelvollinen verkkotunnus

en: $property must be a valid enum value
fi_FI: määritteen $property on oltava kelvollinen arvo.

en: $property must be a valid ISO 8601 date string
fi_FI: määritteen $property on oltava kelvollinen ISO 8601 merkkijono

en: $property must be a valid ISO31661 Alpha2 code
fi_FI: määritteen $property on oltava kelvollinen ISO31661 aakkoskoodi

en: $property must be a valid ISO31661 Alpha3 code
fi_FI: määritteen $property on oltava kelvollinen ISO31661 aakkoskoodi

en: $property must be a valid phone number
fi_FI: määritteen $property on oltava kelvollinen puhelinnumero

en: $property must be a valid representation of military time in the format HH:MM
fi_FI: määritteen $property on oltava pätevä sotilaallinen edustus muodossa HH:MM.

en: $property must be an array
fi_FI: määritteen $property on oltava array

en: $property must be an EAN (European Article Number)
fi_FI: määritteen $property on oltava EAN-numero (European Article Number)

en: $property must be an email
fi_FI: määritteen $property on oltava sähköposti

en: $property must be an Ethereum address
fi_FI: määritteen $property on oltava Ethereum osoite

en: $property must be an IBAN
fi_FI: määritteen $property on oltava IBAN

en: $property must be an instance of $constraint1name
fi_FI: määritteen $property on oltava $constraint1name instanssi

en: $property must be an integer number
fi_FI: määritteen $property on oltava kokonaisluku

en: $property must be an ip address
fi_FI: määritteen $property on oltava ip osoite

en: $property must be an ISBN
fi_FI: määritteen $property on oltava ISBN

en: $property must be an ISIN (stock/security identifier)
fi_FI: määritteen $property on oltava ISIN (varasto/tietoturvatunniste)

en: $property must be an ISRC
fi_FI: määritteen $property on oltava ISRC

en: $property must be an object
fi_FI: määritteen $property on oltava objekti

en: $property must be an URL address
fi_FI: määritteen $property on oltava URL-osoite

en: $property must be an UUID
fi_FI: määritteen $property on oltava UUID

en: $property must be base32 encoded
fi_FI: määritteen $property on oltava perus32 koodattu

en: $property must be base64 encoded
fi_FI: määritteen $property on oltava base64 koodattu

en: $property must be divisible by $constraint1
fi_FI: määritteen $property on oltava jaollinen käyttäjälle $constraint1

en: $property must be empty
fi_FI: määritteen $property on oltava tyhjä

en: $property must be equal to $constraint1
fi_FI: määritteen $property on oltava yhtä suuri kuin $constraint1

en: $property must be locale
fi_FI: määritteen $property on oltava paikallinen

en: $property must be longer than or equal to $constraint1 and shorter than or equal to $constraint2 characters
fi_FI: $property on oltava pidempi tai yhtä suuri kuin $constraint1 ja lyhyempi tai yhtä suuri kuin $constraint2 merkkiä

en: $property must be longer than or equal to $constraint1 characters
fi_FI: määritteen $property on oltava pidempi tai yhtä suuri kuin $constraint1 merkkiä

en: $property must be magnet uri format
fi_FI: määritteen $property on oltava magneetin uri formaatti

en: $property must be MIME type format
fi_FI: määritteen $property on oltava MIME-tyypin muoto

en: $property must be one of the following values: $constraint1
fi_FI: määritteen $property on oltava jokin seuraavista arvoista: $constraint1

en: $property must be RFC 3339 date
fi_FI: määritteen $property on oltava RFC 3339 päivämäärä

en: $property must be RGB color
fi_FI: määritteen $property on oltava RGB väri

en: $property must be shorter than or equal to $constraint1 characters
fi_FI: määritteen $property on oltava lyhyempi tai yhtä suuri kuin $constraint1 merkkiä

en: $property must be shorter than or equal to $constraint2 characters
fi_FI: määritteen $property on oltava lyhyempi tai yhtä suuri kuin $constraint2 merkkiä

en: $property must be uppercase
fi_FI: määritteen $property on oltava isot kirjaimet

en: $property must be valid octal number
fi_FI: määritteen $property on oltava kelvollinen oktaali numero

en: $property must be valid passport number
fi_FI: määritteen $property on oltava kelvollinen passin numero

en: $property must contain $constraint1 values
fi_FI: määritteen $property on sisällettävä $constraint1 arvoa

en: $property must contain a $constraint1 string
fi_FI: määritteen $property täytyy sisältää $constraint1 merkkijono

en: $property must contain a full-width and half-width characters
fi_FI: määritteen $property on sisällettävä koko- ja puoli-leveysmerkit

en: $property must contain a full-width characters
fi_FI: määritteen $property on sisällettävä kokopäiväisiä merkkejä

en: $property must contain a half-width characters
fi_FI: määritteen $property täytyy sisältää puoli-leveys merkkiä

en: $property must contain any surrogate pairs chars
fi_FI: määritteen $property täytyy sisältää korvikemerkkejä

en: $property must contain at least $constraint1 elements
fi_FI: määritteen $property on sisällettävä vähintään $constraint1 elementtiä

en: $property must contain not more than $constraint1 elements
fi_FI: $property saa sisältää enintään $constraint1 elementtiä

en: $property must contain one or more multibyte chars
fi_FI: määritteen $property täytyy sisältää yksi tai useampi montavumerkki

en: $property must contain only ASCII characters
fi_FI: $property saa sisältää vain ASCII-merkkejä

en: $property must contain only letters (a-zA-Z)
fi_FI: $property saa sisältää vain kirjaimia (a-zA-Z)

en: $property must contain only letters and numbers
fi_FI: $property saa sisältää vain kirjaimia ja numeroita

en: $property must match $constraint1 regular expression
fi_FI: määritteen $property on vastattava säännöllistä lauseketta $constraint1

en: $property must not be greater than $constraint1
fi_FI: $property ei saa olla suurempi kuin $constraint1

en: $property must not be less than $constraint1
fi_FI: $property ei saa olla pienempi kuin $constraint1

en: $property should not be empty
fi_FI: $property ei saa olla tyhjä

en: $property should not be equal to $constraint1
fi_FI: $property ei saa olla yhtä suuri kuin $constraint1

en: $property should not be null or undefined
fi_FI: $property ei saa olla tyhjä tai määrittelemätön

en: $property should not be one of the following values: $constraint1
fi_FI: $property ei saa olla yksi seuraavista arvoista: $constraint1

en: $property should not contain $constraint1 values
fi_FI: $property ei saa sisältää $constraint1 arvoa

en: $property should not contain a $constraint1 string
fi_FI: $property ei saa sisältää $constraint1 merkkijonoa

en: $property's byte length must fall into ($constraint1, $constraint2) range
fi_FI: $propertytavun pituuden täytyy pudota ($constraint1, $constraint2) alueelle

en: All $property's elements must be unique
fi_FI: Kaikkien $propertyelementtien on oltava yksilöllisiä

en: each value in
fi_FI: jokainen arvo

en: maximal allowed date for
fi_FI: suurin sallittu päivämäärä

en: minimal allowed date for
fi_FI: minimi sallittu päivämäärä

en: nested property $property must be either object or array
fi_FI: sisäkkäisen ominaisuuden $property on oltava joko objekti tai matriisi
