class-validator - en to fr_FR translation catalogue (102 entries)

en: $IS_INSTANCE decorator expects and object as value, but got falsy value.
fr_FR: Le décorateur $IS_INSTANCE attend et l'objet en tant que valeur, mais a obtenu une valeur fausse.

en: $property is $constraint1
fr_FR: $property est $constraint1

en: $property is not a valid decimal number.
fr_FR: $property n'est pas un nombre décimal valide.

en: $property must be a BIC or SWIFT code
fr_FR: $property doit être un code BIC ou SWIFT

en: $property must be a boolean string
fr_FR: $property doit être une chaîne booléenne

en: $property must be a boolean value
fr_FR: $property doit être une valeur booléenne

en: $property must be a BTC address
fr_FR: $property doit être une adresse BTC

en: $property must be a credit card
fr_FR: $property doit être une carte de crédit

en: $property must be a currency
fr_FR: $property doit être une devise

en: $property must be a data uri format
fr_FR: $property doit être un format uri de données

en: $property must be a Date instance
fr_FR: $property doit être une instance de date

en: $property must be a Firebase Push Id
fr_FR: $property doit être un ID Push Firebase

en: $property must be a hash of type $constraint1
fr_FR: $property doit être un hachage de type $constraint1

en: $property must be a hexadecimal color
fr_FR: $property doit être une couleur hexadécimale

en: $property must be a hexadecimal number
fr_FR: $property doit être un nombre hexadécimal

en: $property must be a HSL color
fr_FR: $property doit être une couleur HSL

en: $property must be a identity card number
fr_FR: $property doit être un numéro de carte d'identité

en: $property must be a ISSN
fr_FR: $property doit être un ISSN

en: $property must be a json string
fr_FR: $property doit être une chaîne json

en: $property must be a jwt string
fr_FR: $property doit être une chaîne jwt

en: $property must be a latitude string or number
fr_FR: $property doit être une chaîne de latitude ou un nombre

en: $property must be a latitude,longitude string
fr_FR: $property doit être une latitude, une chaîne de longitude

en: $property must be a longitude string or number
fr_FR: $property doit être une chaîne ou un nombre de longitude

en: $property must be a lowercase string
fr_FR: $property doit être une chaîne en minuscule

en: $property must be a MAC Address
fr_FR: $property doit être une adresse MAC

en: $property must be a mongodb id
fr_FR: $property doit être un id mongodb

en: $property must be a negative number
fr_FR: $property doit être un nombre négatif

en: $property must be a non-empty object
fr_FR: $property doit être un objet non vide

en: $property must be a number conforming to the specified constraints
fr_FR: $property doit être un nombre conforme aux contraintes spécifiées

en: $property must be a number string
fr_FR: $property doit être une chaîne de chiffres

en: $property must be a phone number
fr_FR: $property doit être un numéro de téléphone

en: $property must be a port
fr_FR: $property doit être un port

en: $property must be a positive number
fr_FR: $property doit être un nombre positif

en: $property must be a postal code
fr_FR: $property doit être un code postal

en: $property must be a Semantic Versioning Specification
fr_FR: $property doit être une spécification de version sémantique

en: $property must be a string
fr_FR: $property doit être une chaîne de caractères

en: $property must be a valid domain name
fr_FR: $property doit être un nom de domaine valide

en: $property must be a valid enum value
fr_FR: $property doit être une valeur enum valide

en: $property must be a valid ISO 8601 date string
fr_FR: $property doit être une chaîne de date ISO 8601 valide

en: $property must be a valid ISO31661 Alpha2 code
fr_FR: $property doit être un code Alpha2 ISO31661 valide

en: $property must be a valid ISO31661 Alpha3 code
fr_FR: $property doit être un code Alpha3 ISO31661 valide

en: $property must be a valid phone number
fr_FR: $property doit être un numéro de téléphone valide

en: $property must be a valid representation of military time in the format HH:MM
fr_FR: $property doit être une représentation valide de l'heure militaire au format HH:MM

en: $property must be an array
fr_FR: $property doit être un tableau

en: $property must be an EAN (European Article Number)
fr_FR: $property doit être un EAN (Numéro d'Article Européen)

en: $property must be an email
fr_FR: $property doit être un email

en: $property must be an Ethereum address
fr_FR: $property doit être une adresse Ethereum

en: $property must be an IBAN
fr_FR: $property doit être un IBAN

en: $property must be an instance of $constraint1name
fr_FR: $property doit être une instance de $constraint1name

en: $property must be an integer number
fr_FR: $property doit être un nombre entier

en: $property must be an ip address
fr_FR: $property doit être une adresse IP

en: $property must be an ISBN
fr_FR: $property doit être un ISBN

en: $property must be an ISIN (stock/security identifier)
fr_FR: $property doit être un ISIN (identifiant stock/sécurité)

en: $property must be an ISRC
fr_FR: $property doit être un ISRC

en: $property must be an object
fr_FR: $property doit être un objet

en: $property must be an URL address
fr_FR: $property doit être une adresse URL

en: $property must be an UUID
fr_FR: $property doit être un UUID

en: $property must be base32 encoded
fr_FR: $property doit être encodé en base32

en: $property must be base64 encoded
fr_FR: $property doit être encodé en base64

en: $property must be divisible by $constraint1
fr_FR: $property doit être divisible par $constraint1

en: $property must be empty
fr_FR: $property doit être vide

en: $property must be equal to $constraint1
fr_FR: $property doit être égal à $constraint1

en: $property must be locale
fr_FR: $property doit être une locale

en: $property must be longer than or equal to $constraint1 and shorter than or equal to $constraint2 characters
fr_FR: $property doit être supérieur ou égal à $constraint1 et inférieur ou égal à $constraint2 caractères

en: $property must be longer than or equal to $constraint1 characters
fr_FR: $property doit être supérieur ou égal à $constraint1 caractères

en: $property must be magnet uri format
fr_FR: $property doit être au format magnet uri

en: $property must be MIME type format
fr_FR: $property doit être de type MIME

en: $property must be one of the following values: $constraint1
fr_FR: $property doit être l'une des valeurs suivantes : $constraint1

en: $property must be RFC 3339 date
fr_FR: $property doit être une date RFC 3339

en: $property must be RGB color
fr_FR: $property doit être de couleur RVB

en: $property must be shorter than or equal to $constraint1 characters
fr_FR: $property doit être inférieur ou égal à $constraint1 caractères

en: $property must be shorter than or equal to $constraint2 characters
fr_FR: $property doit être inférieur ou égal à $constraint2 caractères

en: $property must be uppercase
fr_FR: $property doit être en majuscule

en: $property must be valid octal number
fr_FR: $property doit être un nombre octal valide

en: $property must be valid passport number
fr_FR: $property doit être un numéro de passeport valide

en: $property must contain $constraint1 values
fr_FR: $property doit contenir $constraint1 valeurs

en: $property must contain a $constraint1 string
fr_FR: $property doit contenir une chaîne de caractères $constraint1

en: $property must contain a full-width and half-width characters
fr_FR: $property doit contenir des caractères en pleine largeur et en demi-largeur

en: $property must contain a full-width characters
fr_FR: $property doit contenir des caractères en pleine largeur

en: $property must contain a half-width characters
fr_FR: $property doit contenir une demi-largeur de caractères

en: $property must contain any surrogate pairs chars
fr_FR: $property doit contenir des caractères de paires de substitution

en: $property must contain at least $constraint1 elements
fr_FR: $property doit contenir au moins $constraint1 éléments

en: $property must contain not more than $constraint1 elements
fr_FR: $property ne doit pas contenir plus de $constraint1 éléments

en: $property must contain one or more multibyte chars
fr_FR: $property doit contenir un ou plusieurs caractères multi-octets

en: $property must contain only ASCII characters
fr_FR: $property ne doit contenir que des caractères ASCII

en: $property must contain only letters (a-zA-Z)
fr_FR: $property doit contenir uniquement des lettres (a-zA-Z)

en: $property must contain only letters and numbers
fr_FR: $property ne doit contenir que des lettres et des chiffres

en: $property must match $constraint1 regular expression
fr_FR: $property doit correspondre à l'expression régulière $constraint1

en: $property must not be greater than $constraint1
fr_FR: $property ne doit pas être plus grand que $constraint1

en: $property must not be less than $constraint1
fr_FR: $property ne doit pas être inférieur à $constraint1

en: $property should not be empty
fr_FR: $property ne doit pas être vide

en: $property should not be equal to $constraint1
fr_FR: $property ne doit pas être égal à $constraint1

en: $property should not be null or undefined
fr_FR: $property ne doit pas être nul ou non défini

en: $property should not be one of the following values: $constraint1
fr_FR: $property ne devrait pas être l'une des valeurs suivantes : $constraint1

en: $property should not contain $constraint1 values
fr_FR: $property ne doit pas contenir de valeurs $constraint1

en: $property should not contain a $constraint1 string
fr_FR: $property ne doit pas contenir une chaîne de caractères $constraint1

en: $property's byte length must fall into ($constraint1, $constraint2) range
fr_FR: La longueur d'octet de $property doit tomber dans l'intervalle ($constraint1, $constraint2)

en: All $property's elements must be unique
fr_FR: Tous les éléments de $property doivent être uniques

en: each value in
fr_FR: chaque valeur en

en: maximal allowed date for
fr_FR: date maximale autorisée pour

en: minimal allowed date for
fr_FR: date minimale autorisée pour

en: nested property $property must be either object or array
fr_FR: la propriété imbriquée $property doit être un objet ou un tableau
