class-validator - en to it_IT translation catalogue (102 entries)

en: $IS_INSTANCE decorator expects and object as value, but got falsy value.
it_IT: $IS_INSTANCE decoratore si aspetta e oggetto come valore, ma ha un valore falso.

en: $property is $constraint1
it_IT: $property è $constraint1

en: $property is not a valid decimal number.
it_IT: $property non è un numero decimale valido.

en: $property must be a BIC or SWIFT code
it_IT: $property deve essere un codice BIC o SWIFT

en: $property must be a boolean string
it_IT: $property deve essere una stringa booleana

en: $property must be a boolean value
it_IT: $property deve essere un valore booleano

en: $property must be a BTC address
it_IT: $property deve essere un indirizzo BTC

en: $property must be a credit card
it_IT: $property deve essere una carta di credito

en: $property must be a currency
it_IT: $property deve essere una valuta

en: $property must be a data uri format
it_IT: $property deve essere un formato di dati uri

en: $property must be a Date instance
it_IT: $property deve essere un'istanza Data

en: $property must be a Firebase Push Id
it_IT: $property deve essere un Firebase Push Id

en: $property must be a hash of type $constraint1
it_IT: $property deve essere un hash di tipo $constraint1

en: $property must be a hexadecimal color
it_IT: $property deve essere un colore esadecimale

en: $property must be a hexadecimal number
it_IT: $property deve essere un numero esadecimale

en: $property must be a HSL color
it_IT: $property deve essere un colore HSL

en: $property must be a identity card number
it_IT: $property deve essere un numero di carta d'identità

en: $property must be a ISSN
it_IT: $property deve essere un ISSN

en: $property must be a json string
it_IT: $property deve essere una stringa json

en: $property must be a jwt string
it_IT: $property deve essere una stringa jwt

en: $property must be a latitude string or number
it_IT: $property deve essere una stringa di latitudine o un numero

en: $property must be a latitude,longitude string
it_IT: $property deve essere una stringa di latitudine,longitudine

en: $property must be a longitude string or number
it_IT: $property deve essere una stringa di longitudine o un numero

en: $property must be a lowercase string
it_IT: $property deve essere una stringa minuscola

en: $property must be a MAC Address
it_IT: $property deve essere un indirizzo MAC

en: $property must be a mongodb id
it_IT: $property deve essere un id mongodb

en: $property must be a negative number
it_IT: $property deve essere un numero negativo

en: $property must be a non-empty object
it_IT: $property deve essere un oggetto non vuoto

en: $property must be a number conforming to the specified constraints
it_IT: $property deve essere un numero conforme ai vincoli specificati

en: $property must be a number string
it_IT: $property deve essere una stringa numerica

en: $property must be a phone number
it_IT: $property deve essere un numero di telefono

en: $property must be a port
it_IT: $property deve essere una porta

en: $property must be a positive number
it_IT: $property deve essere un numero positivo

en: $property must be a postal code
it_IT: $property deve essere un codice postale

en: $property must be a Semantic Versioning Specification
it_IT: $property deve essere una Specifica di Versionamento Semantico

en: $property must be a string
it_IT: $property deve essere una stringa

en: $property must be a valid domain name
it_IT: $property deve essere un nome di dominio valido

en: $property must be a valid enum value
it_IT: $property deve essere un valore enum valido

en: $property must be a valid ISO 8601 date string
it_IT: $property deve essere una stringa di data ISO 8601 valida

en: $property must be a valid ISO31661 Alpha2 code
it_IT: $property deve essere un codice ISO31661 Alpha2 valido

en: $property must be a valid ISO31661 Alpha3 code
it_IT: $property deve essere un codice ISO31661 Alpha3 valido

en: $property must be a valid phone number
it_IT: $property deve essere un numero di telefono valido

en: $property must be a valid representation of military time in the format HH:MM
it_IT: $property deve essere una rappresentazione valida del tempo militare nel formato HH:MM

en: $property must be an array
it_IT: $property deve essere un array

en: $property must be an EAN (European Article Number)
it_IT: $property deve essere un EAN (European Article Number)

en: $property must be an email
it_IT: $property deve essere una email

en: $property must be an Ethereum address
it_IT: $property deve essere un indirizzo Ethereum

en: $property must be an IBAN
it_IT: $property deve essere un IBAN

en: $property must be an instance of $constraint1name
it_IT: $property deve essere un'istanza di $constraint1name

en: $property must be an integer number
it_IT: $property deve essere un numero intero

en: $property must be an ip address
it_IT: $property deve essere un indirizzo ip

en: $property must be an ISBN
it_IT: $property deve essere un ISBN

en: $property must be an ISIN (stock/security identifier)
it_IT: $property deve essere un ISIN (inventario/identificatore di sicurezza)

en: $property must be an ISRC
it_IT: $property deve essere un ISRC

en: $property must be an object
it_IT: $property deve essere un oggetto

en: $property must be an URL address
it_IT: $property deve essere un indirizzo URL

en: $property must be an UUID
it_IT: $property deve essere un UUID

en: $property must be base32 encoded
it_IT: $property deve essere codificato base32

en: $property must be base64 encoded
it_IT: $property deve essere codificato base64

en: $property must be divisible by $constraint1
it_IT: $property deve essere divisibile per $constraint1

en: $property must be empty
it_IT: $property deve essere vuoto

en: $property must be equal to $constraint1
it_IT: $property deve essere uguale a $constraint1

en: $property must be locale
it_IT: $property deve essere locale

en: $property must be longer than or equal to $constraint1 and shorter than or equal to $constraint2 characters
it_IT: $property deve essere più lungo o uguale a $constraint1 e inferiore o uguale a $constraint2 caratteri

en: $property must be longer than or equal to $constraint1 characters
it_IT: $property deve essere più lungo o uguale a $constraint1 caratteri

en: $property must be magnet uri format
it_IT: $property deve essere formato uri magnetico

en: $property must be MIME type format
it_IT: $property deve essere formato MIME

en: $property must be one of the following values: $constraint1
it_IT: $property deve essere uno dei seguenti valori: $constraint1

en: $property must be RFC 3339 date
it_IT: $property deve essere RFC 3339 data

en: $property must be RGB color
it_IT: $property deve essere di colore RGB

en: $property must be shorter than or equal to $constraint1 characters
it_IT: $property deve essere minore o uguale a $constraint1 caratteri

en: $property must be shorter than or equal to $constraint2 characters
it_IT: $property deve essere minore o uguale a $constraint2 caratteri

en: $property must be uppercase
it_IT: $property deve essere maiuscolo

en: $property must be valid octal number
it_IT: $property deve essere un numero ottale valido

en: $property must be valid passport number
it_IT: $property deve essere un numero di passaporto valido

en: $property must contain $constraint1 values
it_IT: $property deve contenere $constraint1 valori

en: $property must contain a $constraint1 string
it_IT: $property deve contenere una stringa $constraint1

en: $property must contain a full-width and half-width characters
it_IT: $property deve contenere caratteri a tutta larghezza e mezza larghezza

en: $property must contain a full-width characters
it_IT: $property deve contenere caratteri a tutta larghezza

en: $property must contain a half-width characters
it_IT: $property deve contenere caratteri di mezza larghezza

en: $property must contain any surrogate pairs chars
it_IT: $property deve contenere qualsiasi coppia di caratteri surrogati

en: $property must contain at least $constraint1 elements
it_IT: $property deve contenere almeno $constraint1 elementi

en: $property must contain not more than $constraint1 elements
it_IT: $property deve contenere non più di $constraint1 elementi

en: $property must contain one or more multibyte chars
it_IT: $property deve contenere uno o più caratteri multibyte

en: $property must contain only ASCII characters
it_IT: $property deve contenere solo caratteri ASCII

en: $property must contain only letters (a-zA-Z)
it_IT: $property deve contenere solo lettere (a-zA-Z)

en: $property must contain only letters and numbers
it_IT: $property deve contenere solo lettere e numeri

en: $property must match $constraint1 regular expression
it_IT: $property deve corrispondere a $constraint1 espressione regolare

en: $property must not be greater than $constraint1
it_IT: $property non deve essere maggiore di $constraint1

en: $property must not be less than $constraint1
it_IT: $property non deve essere inferiore a $constraint1

en: $property should not be empty
it_IT: $property non deve essere vuoto

en: $property should not be equal to $constraint1
it_IT: $property non dovrebbe essere uguale a $constraint1

en: $property should not be null or undefined
it_IT: $property non deve essere nullo o indefinito

en: $property should not be one of the following values: $constraint1
it_IT: $property non deve essere uno dei seguenti valori: $constraint1

en: $property should not contain $constraint1 values
it_IT: $property non deve contenere $constraint1 valori

en: $property should not contain a $constraint1 string
it_IT: $property non deve contenere una stringa $constraint1

en: $property's byte length must fall into ($constraint1, $constraint2) range
it_IT: La lunghezza del byte di $propertydeve cadere nell'intervallo ($constraint1, $constraint2)

en: All $property's elements must be unique
it_IT: Tutti gli elementi di $propertydevono essere unici

en: each value in
it_IT: ogni valore in

en: maximal allowed date for
it_IT: data massima consentita per

en: minimal allowed date for
it_IT: data minima consentita per

en: nested property $property must be either object or array
it_IT: la proprietà annidata $property deve essere un oggetto o un array
