class-validator - en to ja_JP translation catalogue (102 entries)

en: $IS_INSTANCE decorator expects and object as value, but got falsy value.
ja_JP: $IS_INSTANCE デコレータは、値としてオブジェクトを期待していますが、false値を取得しました。

en: $property is $constraint1
ja_JP: $property は $constraint1 です

en: $property is not a valid decimal number.
ja_JP: $property は有効な小数ではありません。

en: $property must be a BIC or SWIFT code
ja_JP: $property はBICまたはSWIFTコードでなければなりません

en: $property must be a boolean string
ja_JP: $property はブール文字列でなければなりません

en: $property must be a boolean value
ja_JP: $property はブール値でなければなりません

en: $property must be a BTC address
ja_JP: $property は BTC アドレスでなければなりません

en: $property must be a credit card
ja_JP: $property はクレジットカードでなければなりません

en: $property must be a currency
ja_JP: $property は通貨でなければなりません

en: $property must be a data uri format
ja_JP: $property はデータURI形式でなければなりません

en: $property must be a Date instance
ja_JP: $property は、Date インスタンスでなければなりません

en: $property must be a Firebase Push Id
ja_JP: $property はファイアーベースのプッシュIDでなければなりません

en: $property must be a hash of type $constraint1
ja_JP: $property はタイプ $constraint1 のハッシュでなければなりません

en: $property must be a hexadecimal color
ja_JP: $property は16進数の色でなければなりません

en: $property must be a hexadecimal number
ja_JP: $property は16進数でなければなりません

en: $property must be a HSL color
ja_JP: $property はHSL色でなければなりません

en: $property must be a identity card number
ja_JP: $property はIDカード番号でなければなりません

en: $property must be a ISSN
ja_JP: $property はISSNでなければなりません

en: $property must be a json string
ja_JP: $property は、json 文字列でなければなりません

en: $property must be a jwt string
ja_JP: $property は、jwt 文字列でなければなりません

en: $property must be a latitude string or number
ja_JP: $property は緯度文字列または数値でなければなりません

en: $property must be a latitude,longitude string
ja_JP: $property は緯度、経度文字列でなければなりません

en: $property must be a longitude string or number
ja_JP: $property は経度文字列または数字でなければなりません

en: $property must be a lowercase string
ja_JP: $property は小文字でなければなりません

en: $property must be a MAC Address
ja_JP: $property は MAC アドレスでなければなりません

en: $property must be a mongodb id
ja_JP: $property は mongodb id でなければなりません

en: $property must be a negative number
ja_JP: $property はマイナス値でなければなりません

en: $property must be a non-empty object
ja_JP: $property は空でないオブジェクトでなければなりません

en: $property must be a number conforming to the specified constraints
ja_JP: $property は指定された制約に適合する数値でなければなりません

en: $property must be a number string
ja_JP: $property は数値文字列でなければなりません

en: $property must be a phone number
ja_JP: $property は電話番号でなければなりません

en: $property must be a port
ja_JP: $property はポートでなければなりません

en: $property must be a positive number
ja_JP: $property は正の数でなければなりません

en: $property must be a postal code
ja_JP: $property は郵便番号でなければなりません

en: $property must be a Semantic Versioning Specification
ja_JP: $property はセマンティックバージョン仕様でなければなりません

en: $property must be a string
ja_JP: $property は文字列でなければなりません

en: $property must be a valid domain name
ja_JP: $property は有効なドメイン名でなければなりません

en: $property must be a valid enum value
ja_JP: $property は有効な列挙値でなければなりません

en: $property must be a valid ISO 8601 date string
ja_JP: $property は有効な ISO 8601 日付文字列である必要があります

en: $property must be a valid ISO31661 Alpha2 code
ja_JP: $property は有効な ISO31661 Alpha2 コードでなければなりません

en: $property must be a valid ISO31661 Alpha3 code
ja_JP: $property は有効な ISO31661 Alpha3 コードでなければなりません

en: $property must be a valid phone number
ja_JP: $property は有効な電話番号でなければなりません

en: $property must be a valid representation of military time in the format HH:MM
ja_JP: $property は、HH:MM 形式の軍用時間の有効な表現でなければなりません

en: $property must be an array
ja_JP: $property は配列でなければなりません

en: $property must be an EAN (European Article Number)
ja_JP: $property は、EANでなければなりません（欧州の記事番号）

en: $property must be an email
ja_JP: $property はメールアドレスでなければなりません

en: $property must be an Ethereum address
ja_JP: $property はイーサリアムアドレスでなければなりません

en: $property must be an IBAN
ja_JP: $property はIBANでなければなりません

en: $property must be an instance of $constraint1name
ja_JP: $property は $constraint1name のインスタンスでなければなりません

en: $property must be an integer number
ja_JP: $property は整数でなければなりません

en: $property must be an ip address
ja_JP: $property は、IP アドレスでなければなりません

en: $property must be an ISBN
ja_JP: $property はISBNでなければなりません

en: $property must be an ISIN (stock/security identifier)
ja_JP: $property は ISIN (在庫/セキュリティ識別子) でなければなりません

en: $property must be an ISRC
ja_JP: $property は、ISRCでなければなりません

en: $property must be an object
ja_JP: $property はオブジェクトでなければなりません

en: $property must be an URL address
ja_JP: $property は URL アドレスでなければなりません

en: $property must be an UUID
ja_JP: $property は UUID でなければなりません

en: $property must be base32 encoded
ja_JP: $property は base32 エンコードする必要があります

en: $property must be base64 encoded
ja_JP: $property は base64 エンコードする必要があります

en: $property must be divisible by $constraint1
ja_JP: $property は $constraint1 で割り算する必要があります

en: $property must be empty
ja_JP: $property は空にする必要があります

en: $property must be equal to $constraint1
ja_JP: $property は、 $constraint1 に等しくなければなりません

en: $property must be locale
ja_JP: $property はロケールでなければなりません

en: $property must be longer than or equal to $constraint1 and shorter than or equal to $constraint2 characters
ja_JP: $property は $constraint1 文字以上、 $constraint2 文字以下でなければなりません

en: $property must be longer than or equal to $constraint1 characters
ja_JP: $property は、 $constraint1 文字以上でなければなりません

en: $property must be magnet uri format
ja_JP: $property はマグネットURI形式でなければなりません

en: $property must be MIME type format
ja_JP: $property は MIME タイプのフォーマットでなければなりません

en: $property must be one of the following values: $constraint1
ja_JP: $property は次の値のいずれかでなければなりません: $constraint1

en: $property must be RFC 3339 date
ja_JP: $property は RFC 3339 の日付でなければなりません

en: $property must be RGB color
ja_JP: $property はRGBカラーでなければなりません

en: $property must be shorter than or equal to $constraint1 characters
ja_JP: $property は、 $constraint1 文字以下でなければなりません

en: $property must be shorter than or equal to $constraint2 characters
ja_JP: $property は、 $constraint2 文字以下でなければなりません

en: $property must be uppercase
ja_JP: $property は大文字にする必要があります

en: $property must be valid octal number
ja_JP: $property は有効な8進数でなければなりません

en: $property must be valid passport number
ja_JP: $property は有効なパスポート番号でなければなりません

en: $property must contain $constraint1 values
ja_JP: $property は、 $constraint1 の値を含める必要があります

en: $property must contain a $constraint1 string
ja_JP: $property は、 $constraint1 文字列を含める必要があります

en: $property must contain a full-width and half-width characters
ja_JP: $property は、全幅および半角文字を含む必要があります

en: $property must contain a full-width characters
ja_JP: $property は、全角文字を含める必要があります

en: $property must contain a half-width characters
ja_JP: $property には半角文字を含める必要があります

en: $property must contain any surrogate pairs chars
ja_JP: $property は任意の代理ペア文字を含める必要があります

en: $property must contain at least $constraint1 elements
ja_JP: $property は少なくとも $constraint1 個の要素を含める必要があります

en: $property must contain not more than $constraint1 elements
ja_JP: $property は、 $constraint1 個以下の要素を含む必要があります

en: $property must contain one or more multibyte chars
ja_JP: $property は、1 つ以上のマルチバイト文字を含める必要があります

en: $property must contain only ASCII characters
ja_JP: $property にはASCII文字のみを含める必要があります

en: $property must contain only letters (a-zA-Z)
ja_JP: $property は文字のみを含める必要があります (a-zA-Z)

en: $property must contain only letters and numbers
ja_JP: $property は文字と数字のみを含める必要があります

en: $property must match $constraint1 regular expression
ja_JP: $property は $constraint1 の正規表現に一致しなければなりません

en: $property must not be greater than $constraint1
ja_JP: $property は $constraint1 より大きくてはいけません

en: $property must not be less than $constraint1
ja_JP: $property は $constraint1 より小さくてはいけません

en: $property should not be empty
ja_JP: $property は空にできません

en: $property should not be equal to $constraint1
ja_JP: $property は $constraint1 と等しくてはいけません

en: $property should not be null or undefined
ja_JP: $property は null または未定義にすべきではありません

en: $property should not be one of the following values: $constraint1
ja_JP: $property は以下の値のいずれかを指定しないでください: $constraint1

en: $property should not contain $constraint1 values
ja_JP: $property は $constraint1 値を含めることはできません

en: $property should not contain a $constraint1 string
ja_JP: $property は、 $constraint1 文字列を含めることはできません

en: $property's byte length must fall into ($constraint1, $constraint2) range
ja_JP: $propertyのバイト長は ($constraint1, $constraint2) の範囲に含まれなければなりません

en: All $property's elements must be unique
ja_JP: $propertyのすべての要素は一意でなければなりません

en: each value in
ja_JP: 個々の値は

en: maximal allowed date for
ja_JP: 次の日付を最大許容:

en: minimal allowed date for
ja_JP: 許可されている最小日付：

en: nested property $property must be either object or array
ja_JP: ネストされたプロパティ $property はオブジェクトまたは配列でなければなりません
