class-validator - en to pl_PL translation catalogue (102 entries)

en: $IS_INSTANCE decorator expects and object as value, but got falsy value.
pl_PL: $IS_INSTANCE dekorator oczekuje i obiekt jako wartość, ale uzyskał fałszywą wartość.

en: $property is $constraint1
pl_PL: $property to $constraint1

en: $property is not a valid decimal number.
pl_PL: $property nie jest poprawną liczbą dziesiętną.

en: $property must be a BIC or SWIFT code
pl_PL: $property musi być kodem BIC lub SWIFT

en: $property must be a boolean string
pl_PL: $property musi być ciągiem logicznym

en: $property must be a boolean value
pl_PL: $property musi być wartością logiczną

en: $property must be a BTC address
pl_PL: $property musi być adresem BTC

en: $property must be a credit card
pl_PL: $property musi być kartą kredytową

en: $property must be a currency
pl_PL: $property musi być walutą

en: $property must be a data uri format
pl_PL: $property musi być formatem uri danych

en: $property must be a Date instance
pl_PL: $property musi być instancją daty

en: $property must be a Firebase Push Id
pl_PL: $property musi być ID Push Firebase

en: $property must be a hash of type $constraint1
pl_PL: $property musi być hashem typu $constraint1

en: $property must be a hexadecimal color
pl_PL: $property musi być kolorem szesnastkowym

en: $property must be a hexadecimal number
pl_PL: $property musi być liczbą szesnastkową

en: $property must be a HSL color
pl_PL: $property musi być kolorem HSL

en: $property must be a identity card number
pl_PL: $property musi być numerem dowodu osobistego

en: $property must be a ISSN
pl_PL: $property musi być ISSN

en: $property must be a json string
pl_PL: $property musi być ciągiem json

en: $property must be a jwt string
pl_PL: $property musi być ciągiem jwt

en: $property must be a latitude string or number
pl_PL: $property musi być ciągiem lub liczbą szerokości geograficznej

en: $property must be a latitude,longitude string
pl_PL: $property musi być szerokością,ciąg długości geograficznej

en: $property must be a longitude string or number
pl_PL: $property musi być ciągiem lub liczbą długości geograficznej

en: $property must be a lowercase string
pl_PL: $property musi być małą literą

en: $property must be a MAC Address
pl_PL: $property musi być adresem MAC

en: $property must be a mongodb id
pl_PL: $property musi być identyfikatorem mongodb

en: $property must be a negative number
pl_PL: $property musi być liczbą ujemną

en: $property must be a non-empty object
pl_PL: $property musi być niepustym obiektem

en: $property must be a number conforming to the specified constraints
pl_PL: $property musi być liczbą zgodną z określonymi ograniczeniami

en: $property must be a number string
pl_PL: $property musi być ciągiem numerów

en: $property must be a phone number
pl_PL: $property musi być numerem telefonu

en: $property must be a port
pl_PL: $property musi być portem

en: $property must be a positive number
pl_PL: $property musi być liczbą dodatnią

en: $property must be a postal code
pl_PL: $property musi być kodem pocztowym

en: $property must be a Semantic Versioning Specification
pl_PL: $property musi być Semantyczną Specyfikacją Wersji

en: $property must be a string
pl_PL: $property musi być ciągiem znaków

en: $property must be a valid domain name
pl_PL: $property musi być prawidłową nazwą domeny

en: $property must be a valid enum value
pl_PL: $property musi być poprawną wartością enum

en: $property must be a valid ISO 8601 date string
pl_PL: $property musi być prawidłowym ciągiem dat ISO 8601

en: $property must be a valid ISO31661 Alpha2 code
pl_PL: $property musi być prawidłowym kodem Alpha2 ISO31661

en: $property must be a valid ISO31661 Alpha3 code
pl_PL: $property musi być prawidłowym kodem ISO 31661 Alpha3

en: $property must be a valid phone number
pl_PL: $property musi być prawidłowym numerem telefonu

en: $property must be a valid representation of military time in the format HH:MM
pl_PL: $property musi być prawidłową reprezentacją czasu wojskowego w formacie GG:MM

en: $property must be an array
pl_PL: $property musi być tablicą

en: $property must be an EAN (European Article Number)
pl_PL: $property musi być EAN-em (europejski numer artykułu)

en: $property must be an email
pl_PL: $property musi być adresem e-mail

en: $property must be an Ethereum address
pl_PL: $property musi być adresem Ethereum

en: $property must be an IBAN
pl_PL: $property musi być IBAN

en: $property must be an instance of $constraint1name
pl_PL: $property musi być instancją $constraint1name

en: $property must be an integer number
pl_PL: $property musi być liczbą całkowitą

en: $property must be an ip address
pl_PL: $property musi być adresem IP

en: $property must be an ISBN
pl_PL: $property musi być ISBN

en: $property must be an ISIN (stock/security identifier)
pl_PL: $property musi być ISIN (identyfikator zapasów/zabezpieczenia)

en: $property must be an ISRC
pl_PL: $property musi być ISRC

en: $property must be an object
pl_PL: $property musi być obiektem

en: $property must be an URL address
pl_PL: $property musi być adresem URL

en: $property must be an UUID
pl_PL: $property musi być UUID

en: $property must be base32 encoded
pl_PL: $property musi być zakodowany base32

en: $property must be base64 encoded
pl_PL: $property musi być zakodowany base64

en: $property must be divisible by $constraint1
pl_PL: $property musi być podzielny przez $constraint1

en: $property must be empty
pl_PL: $property musi być puste

en: $property must be equal to $constraint1
pl_PL: $property musi być równe $constraint1

en: $property must be locale
pl_PL: $property musi być językiem

en: $property must be longer than or equal to $constraint1 and shorter than or equal to $constraint2 characters
pl_PL: $property musi być dłuższe lub równe $constraint1 i krótsze lub równe $constraint2 znaków

en: $property must be longer than or equal to $constraint1 characters
pl_PL: $property musi być dłuższe lub równe $constraint1 znaków

en: $property must be magnet uri format
pl_PL: $property musi być formatem uri magnet

en: $property must be MIME type format
pl_PL: $property musi być formatem MIME

en: $property must be one of the following values: $constraint1
pl_PL: $property musi być jedną z następujących wartości: $constraint1

en: $property must be RFC 3339 date
pl_PL: $property musi być datą RFC 3339

en: $property must be RGB color
pl_PL: $property musi być kolorem RGB

en: $property must be shorter than or equal to $constraint1 characters
pl_PL: $property musi być krótsze lub równe $constraint1 znakom

en: $property must be shorter than or equal to $constraint2 characters
pl_PL: $property musi być krótsze lub równe $constraint2 znakom

en: $property must be uppercase
pl_PL: $property musi być wielkimi literami

en: $property must be valid octal number
pl_PL: $property musi być poprawną liczbą ośmiościową

en: $property must be valid passport number
pl_PL: $property musi być prawidłowym numerem paszportu

en: $property must contain $constraint1 values
pl_PL: $property musi zawierać $constraint1 wartości

en: $property must contain a $constraint1 string
pl_PL: $property musi zawierać ciąg $constraint1

en: $property must contain a full-width and half-width characters
pl_PL: $property musi zawierać pełną szerokość i półszerokość

en: $property must contain a full-width characters
pl_PL: $property musi zawierać znaki o pełnej szerokości

en: $property must contain a half-width characters
pl_PL: $property musi zawierać pół szerokości

en: $property must contain any surrogate pairs chars
pl_PL: $property musi zawierać znaki zastępcze

en: $property must contain at least $constraint1 elements
pl_PL: $property musi zawierać co najmniej $constraint1 elementów

en: $property must contain not more than $constraint1 elements
pl_PL: $property nie może zawierać więcej niż $constraint1 elementów

en: $property must contain one or more multibyte chars
pl_PL: $property musi zawierać jeden lub więcej znaków wielobajtowych

en: $property must contain only ASCII characters
pl_PL: $property musi zawierać tylko znaki ASCII

en: $property must contain only letters (a-zA-Z)
pl_PL: $property musi zawierać tylko litery (a-zA-Z)

en: $property must contain only letters and numbers
pl_PL: $property musi zawierać tylko litery i cyfry

en: $property must match $constraint1 regular expression
pl_PL: $property musi pasować do $constraint1 wyrażenia regularnego

en: $property must not be greater than $constraint1
pl_PL: $property nie może być większy niż $constraint1

en: $property must not be less than $constraint1
pl_PL: $property nie może być mniejszy niż $constraint1

en: $property should not be empty
pl_PL: $property nie powinien być pusty

en: $property should not be equal to $constraint1
pl_PL: $property nie powinien być równy $constraint1

en: $property should not be null or undefined
pl_PL: $property nie powinien być pusty ani niezdefiniowany

en: $property should not be one of the following values: $constraint1
pl_PL: $property nie może być jedną z następujących wartości: $constraint1

en: $property should not contain $constraint1 values
pl_PL: $property nie powinien zawierać $constraint1 wartości

en: $property should not contain a $constraint1 string
pl_PL: $property nie powinien zawierać ciągu $constraint1

en: $property's byte length must fall into ($constraint1, $constraint2) range
pl_PL: Długość bajtu $propertymusi spadać do zakresu ($constraint1, $constraint2)

en: All $property's elements must be unique
pl_PL: Wszystkie elementy $propertymuszą być unikalne

en: each value in
pl_PL: każda wartość w

en: maximal allowed date for
pl_PL: maksymalna dozwolona data dla

en: minimal allowed date for
pl_PL: minimalna dozwolona data dla

en: nested property $property must be either object or array
pl_PL: zagnieżdżona właściwość $property musi być obiektem lub tablicą
