class-validator - en to pt_BR translation catalogue (102 entries)

en: $IS_INSTANCE decorator expects and object as value, but got falsy value.
pt_BR: $IS_INSTANCE decorador espera e objeto como valor, mas obteve valor falso.

en: $property is $constraint1
pt_BR: $property é $constraint1

en: $property is not a valid decimal number.
pt_BR: $property não é um número decimal válido.

en: $property must be a BIC or SWIFT code
pt_BR: $property deve ser um BIC ou SWIFT

en: $property must be a boolean string
pt_BR: $property deve ser uma string booleana

en: $property must be a boolean value
pt_BR: $property deve ser um valor booleano

en: $property must be a BTC address
pt_BR: $property deve ser um endereço BTC

en: $property must be a credit card
pt_BR: $property deve ser um cartão de crédito

en: $property must be a currency
pt_BR: $property deve ser uma moeda

en: $property must be a data uri format
pt_BR: $property deve ser um formato uri de dados

en: $property must be a Date instance
pt_BR: $property deve ser uma instância de data

en: $property must be a Firebase Push Id
pt_BR: $property deve ser um Id Push Firebase

en: $property must be a hash of type $constraint1
pt_BR: $property deve ser um hash do tipo $constraint1

en: $property must be a hexadecimal color
pt_BR: $property deve ser uma cor hexadecimal

en: $property must be a hexadecimal number
pt_BR: $property deve ser um número hexadecimal

en: $property must be a HSL color
pt_BR: $property deve ser uma cor HSL

en: $property must be a identity card number
pt_BR: $property deve ser um número de cartão de identidade

en: $property must be a ISSN
pt_BR: $property deve ser um ISSN

en: $property must be a json string
pt_BR: $property deve ser uma string json

en: $property must be a jwt string
pt_BR: $property deve ser uma string jwt

en: $property must be a latitude string or number
pt_BR: $property deve ser um texto de latitude ou número

en: $property must be a latitude,longitude string
pt_BR: $property deve ser uma latitude,longitude string

en: $property must be a longitude string or number
pt_BR: $property deve ser uma longitude ou número

en: $property must be a lowercase string
pt_BR: $property deve ser uma string minúscula

en: $property must be a MAC Address
pt_BR: $property deve ser um endereço MAC

en: $property must be a mongodb id
pt_BR: $property deve ser um id para mongodb

en: $property must be a negative number
pt_BR: $property deve ser um número negativo

en: $property must be a non-empty object
pt_BR: $property deve ser um objeto não vazio

en: $property must be a number conforming to the specified constraints
pt_BR: $property deve ser um número de acordo com as restrições especificadas

en: $property must be a number string
pt_BR: $property deve ser uma string de número

en: $property must be a phone number
pt_BR: $property deve ser um número de telefone

en: $property must be a port
pt_BR: $property deve ser uma porta

en: $property must be a positive number
pt_BR: $property deve ser um número positivo

en: $property must be a postal code
pt_BR: $property deve ser um código postal

en: $property must be a Semantic Versioning Specification
pt_BR: $property deve ser uma especificação semântica de versionamento

en: $property must be a string
pt_BR: $property deve ser uma string

en: $property must be a valid domain name
pt_BR: $property deve ser um nome de domínio válido

en: $property must be a valid enum value
pt_BR: $property deve ser um valor enum válido

en: $property must be a valid ISO 8601 date string
pt_BR: $property deve ser uma string de data ISO 8601 válida

en: $property must be a valid ISO31661 Alpha2 code
pt_BR: $property deve ser um código ISO31661 Alpha2 válido

en: $property must be a valid ISO31661 Alpha3 code
pt_BR: $property deve ser um código ISO31661 Alpha3 válido

en: $property must be a valid phone number
pt_BR: $property deve ser um número de telefone válido

en: $property must be a valid representation of military time in the format HH:MM
pt_BR: $property deve ser uma representação válida de tempo militar no formato HH:MM

en: $property must be an array
pt_BR: $property deve ser um array

en: $property must be an EAN (European Article Number)
pt_BR: $property deve ser um EAN (número do artigo europeu)

en: $property must be an email
pt_BR: $property deve ser um email

en: $property must be an Ethereum address
pt_BR: $property deve ser um endereço Ethereum

en: $property must be an IBAN
pt_BR: $property deve ser um IBAN

en: $property must be an instance of $constraint1name
pt_BR: $property deve ser uma instância de $constraint1name

en: $property must be an integer number
pt_BR: $property deve ser um número inteiro

en: $property must be an ip address
pt_BR: $property deve ser um endereço IP

en: $property must be an ISBN
pt_BR: $property deve ser um ISBN

en: $property must be an ISIN (stock/security identifier)
pt_BR: $property deve ser um ISIN (estoque/identificador de segurança)

en: $property must be an ISRC
pt_BR: $property deve ser um ISRC

en: $property must be an object
pt_BR: $property deve ser um objeto

en: $property must be an URL address
pt_BR: $property deve ser um endereço URL

en: $property must be an UUID
pt_BR: $property deve ser um UUID

en: $property must be base32 encoded
pt_BR: $property deve ser codificado em base32

en: $property must be base64 encoded
pt_BR: $property deve ser codificado em base64

en: $property must be divisible by $constraint1
pt_BR: $property deve ser divisível por $constraint1

en: $property must be empty
pt_BR: $property deve estar vazio

en: $property must be equal to $constraint1
pt_BR: $property deve ser igual a $constraint1

en: $property must be locale
pt_BR: $property deve ser local

en: $property must be longer than or equal to $constraint1 and shorter than or equal to $constraint2 characters
pt_BR: $property deve ser maior ou igual a $constraint1 e menor ou igual a $constraint2 caracteres

en: $property must be longer than or equal to $constraint1 characters
pt_BR: $property deve ser maior ou igual a $constraint1 caracteres

en: $property must be magnet uri format
pt_BR: $property deve ser um formato de uri magnet

en: $property must be MIME type format
pt_BR: $property deve ser o tipo MIME

en: $property must be one of the following values: $constraint1
pt_BR: $property deve ser um dos seguintes valores: $constraint1

en: $property must be RFC 3339 date
pt_BR: $property deve ser uma data RFC 3339

en: $property must be RGB color
pt_BR: $property deve ter cor RGB

en: $property must be shorter than or equal to $constraint1 characters
pt_BR: $property deve ser menor do que ou igual a $constraint1 caracteres

en: $property must be shorter than or equal to $constraint2 characters
pt_BR: $property deve ser menor do que ou igual a $constraint2 caracteres

en: $property must be uppercase
pt_BR: $property deve ser maiúsculo

en: $property must be valid octal number
pt_BR: $property deve ser um número octal válido

en: $property must be valid passport number
pt_BR: $property deve ser um número válido de passaporte

en: $property must contain $constraint1 values
pt_BR: $property deve conter $constraint1 valores

en: $property must contain a $constraint1 string
pt_BR: $property deve conter uma string $constraint1

en: $property must contain a full-width and half-width characters
pt_BR: $property deve conter caracteres de largura total e de metade da largura

en: $property must contain a full-width characters
pt_BR: $property deve conter caracteres de largura total

en: $property must contain a half-width characters
pt_BR: $property deve conter caracteres de meia largura

en: $property must contain any surrogate pairs chars
pt_BR: $property deve conter qualquer caractere de pares substituto

en: $property must contain at least $constraint1 elements
pt_BR: $property deve conter pelo menos $constraint1 elementos

en: $property must contain not more than $constraint1 elements
pt_BR: $property deve conter não mais do que $constraint1 elementos

en: $property must contain one or more multibyte chars
pt_BR: $property deve conter um ou mais caracteres multibyte

en: $property must contain only ASCII characters
pt_BR: $property deve conter apenas caracteres ASCII

en: $property must contain only letters (a-zA-Z)
pt_BR: $property deve conter apenas letras (a-zA-Z)

en: $property must contain only letters and numbers
pt_BR: $property deve conter apenas letras e números

en: $property must match $constraint1 regular expression
pt_BR: $property deve corresponder a $constraint1 expressão regular

en: $property must not be greater than $constraint1
pt_BR: $property não deve ser maior que $constraint1

en: $property must not be less than $constraint1
pt_BR: $property não deve ser menor que $constraint1

en: $property should not be empty
pt_BR: $property não deve estar vazio

en: $property should not be equal to $constraint1
pt_BR: $property não deve ser igual a $constraint1

en: $property should not be null or undefined
pt_BR: $property não deve ser nulo ou indefinido

en: $property should not be one of the following values: $constraint1
pt_BR: $property não deve ser um dos seguintes valores: $constraint1

en: $property should not contain $constraint1 values
pt_BR: $property não deve conter $constraint1 valores

en: $property should not contain a $constraint1 string
pt_BR: $property não deve conter uma string $constraint1

en: $property's byte length must fall into ($constraint1, $constraint2) range
pt_BR: O comprimento do byte de $propertydeve cair no intervalo ($constraint1, $constraint2)

en: All $property's elements must be unique
pt_BR: Todos os elementos de $propertydevem ser únicos

en: each value in
pt_BR: cada valor em

en: maximal allowed date for
pt_BR: data máxima permitida para

en: minimal allowed date for
pt_BR: data mínima permitida para

en: nested property $property must be either object or array
pt_BR: propriedade aninhada $property deve ser objeto ou matriz
