class-validator - en to sv_SE translation catalogue (102 entries)

en: $IS_INSTANCE decorator expects and object as value, but got falsy value.
sv_SE: $IS_INSTANCE dekorator förväntar sig och objekt som värde, men fick falskt värde.

en: $property is $constraint1
sv_SE: $property är $constraint1

en: $property is not a valid decimal number.
sv_SE: $property är inte ett giltigt decimaltal.

en: $property must be a BIC or SWIFT code
sv_SE: $property måste vara en BIC eller SWIFT-kod

en: $property must be a boolean string
sv_SE: $property måste vara en boolesk sträng

en: $property must be a boolean value
sv_SE: $property måste vara ett booleskt värde

en: $property must be a BTC address
sv_SE: $property måste vara en BTC adress

en: $property must be a credit card
sv_SE: $property måste vara ett kreditkort

en: $property must be a currency
sv_SE: $property måste vara en valuta

en: $property must be a data uri format
sv_SE: $property måste vara en data-uri format

en: $property must be a Date instance
sv_SE: $property måste vara en datuminstans

en: $property must be a Firebase Push Id
sv_SE: $property måste vara ett Firebase Push Id

en: $property must be a hash of type $constraint1
sv_SE: $property måste vara en hash av typen $constraint1

en: $property must be a hexadecimal color
sv_SE: $property måste vara en hexadecimal färg

en: $property must be a hexadecimal number
sv_SE: $property måste vara ett hexadecimaltal

en: $property must be a HSL color
sv_SE: $property måste vara en HSL-färg

en: $property must be a identity card number
sv_SE: $property måste vara ett identitetskortsnummer

en: $property must be a ISSN
sv_SE: $property måste vara en ISSN

en: $property must be a json string
sv_SE: $property måste vara en json-sträng

en: $property must be a jwt string
sv_SE: $property måste vara en jwt-sträng

en: $property must be a latitude string or number
sv_SE: $property måste vara en latitud-sträng eller ett nummer

en: $property must be a latitude,longitude string
sv_SE: $property måste vara en breddgrad, longitud sträng

en: $property must be a longitude string or number
sv_SE: $property måste vara en longitudsträng eller ett nummer

en: $property must be a lowercase string
sv_SE: $property måste vara en liten sträng

en: $property must be a MAC Address
sv_SE: $property måste vara en MAC-adress

en: $property must be a mongodb id
sv_SE: $property måste vara ett mongodb-id

en: $property must be a negative number
sv_SE: $property måste vara ett negativt tal

en: $property must be a non-empty object
sv_SE: $property måste vara ett icke-tomt objekt

en: $property must be a number conforming to the specified constraints
sv_SE: $property måste vara ett nummer som överensstämmer med de angivna begränsningarna

en: $property must be a number string
sv_SE: $property måste vara en nummersträng

en: $property must be a phone number
sv_SE: $property måste vara ett telefonnummer

en: $property must be a port
sv_SE: $property måste vara en port

en: $property must be a positive number
sv_SE: $property måste vara ett positivt tal

en: $property must be a postal code
sv_SE: $property måste vara ett postnummer

en: $property must be a Semantic Versioning Specification
sv_SE: $property måste vara en Semantisk versionshanteringsspecifikation

en: $property must be a string
sv_SE: $property måste vara en sträng

en: $property must be a valid domain name
sv_SE: $property måste vara ett giltigt domännamn

en: $property must be a valid enum value
sv_SE: $property måste vara ett giltigt enum-värde

en: $property must be a valid ISO 8601 date string
sv_SE: $property måste vara en giltig ISO 8601 datum-sträng

en: $property must be a valid ISO31661 Alpha2 code
sv_SE: $property måste vara en giltig ISO31661 alfa2-kod

en: $property must be a valid ISO31661 Alpha3 code
sv_SE: $property måste vara en giltig ISO31661 alfa3-kod

en: $property must be a valid phone number
sv_SE: $property måste vara ett giltigt telefonnummer

en: $property must be a valid representation of military time in the format HH:MM
sv_SE: $property måste vara en giltig representation av militär tid i formatet HH:MM

en: $property must be an array
sv_SE: $property måste vara en array

en: $property must be an EAN (European Article Number)
sv_SE: $property måste vara en EAN (europeiskt artikelnummer)

en: $property must be an email
sv_SE: $property måste vara en e-postadress

en: $property must be an Ethereum address
sv_SE: $property måste vara en Ethereum-adress

en: $property must be an IBAN
sv_SE: $property måste vara en IBAN

en: $property must be an instance of $constraint1name
sv_SE: $property måste vara en instans av $constraint1name

en: $property must be an integer number
sv_SE: $property måste vara ett heltal nummer

en: $property must be an ip address
sv_SE: $property måste vara en IP-adress

en: $property must be an ISBN
sv_SE: $property måste vara en ISBN

en: $property must be an ISIN (stock/security identifier)
sv_SE: $property måste vara en ISIN (lager/säkerhetsidentifierare)

en: $property must be an ISRC
sv_SE: $property måste vara en ISRC

en: $property must be an object
sv_SE: $property måste vara ett objekt

en: $property must be an URL address
sv_SE: $property måste vara en URL-adress

en: $property must be an UUID
sv_SE: $property måste vara ett UUID

en: $property must be base32 encoded
sv_SE: $property måste vara base32 kodad

en: $property must be base64 encoded
sv_SE: $property måste vara base64-kodad

en: $property must be divisible by $constraint1
sv_SE: $property måste vara delbart med $constraint1

en: $property must be empty
sv_SE: $property måste vara tom

en: $property must be equal to $constraint1
sv_SE: $property måste vara lika med $constraint1

en: $property must be locale
sv_SE: $property måste vara lokal

en: $property must be longer than or equal to $constraint1 and shorter than or equal to $constraint2 characters
sv_SE: $property måste vara längre än eller lika med $constraint1 och kortare än eller lika med $constraint2 tecken

en: $property must be longer than or equal to $constraint1 characters
sv_SE: $property måste vara längre än eller lika med $constraint1 tecken

en: $property must be magnet uri format
sv_SE: $property måste vara magnet uri format

en: $property must be MIME type format
sv_SE: $property måste vara MIME-typformat

en: $property must be one of the following values: $constraint1
sv_SE: $property måste vara ett av följande värden: $constraint1

en: $property must be RFC 3339 date
sv_SE: $property måste vara RFC 3339 datum

en: $property must be RGB color
sv_SE: $property måste vara RGB-färg

en: $property must be shorter than or equal to $constraint1 characters
sv_SE: $property måste vara kortare än eller lika med $constraint1 tecken

en: $property must be shorter than or equal to $constraint2 characters
sv_SE: $property måste vara kortare än eller lika med $constraint2 tecken

en: $property must be uppercase
sv_SE: $property måste vara versaler

en: $property must be valid octal number
sv_SE: $property måste vara giltigt oktal nummer

en: $property must be valid passport number
sv_SE: $property måste vara giltigt passnummer

en: $property must contain $constraint1 values
sv_SE: $property måste innehålla $constraint1 värden

en: $property must contain a $constraint1 string
sv_SE: $property måste innehålla en $constraint1 sträng

en: $property must contain a full-width and half-width characters
sv_SE: $property måste innehålla tecken med full bredd och halvbredd

en: $property must contain a full-width characters
sv_SE: $property måste innehålla tecken med full bredd

en: $property must contain a half-width characters
sv_SE: $property måste innehålla en halv bredd tecken

en: $property must contain any surrogate pairs chars
sv_SE: $property måste innehålla något surrogatpar-tecken

en: $property must contain at least $constraint1 elements
sv_SE: $property måste innehålla minst $constraint1 element

en: $property must contain not more than $constraint1 elements
sv_SE: $property får inte innehålla mer än $constraint1 element

en: $property must contain one or more multibyte chars
sv_SE: $property måste innehålla ett eller flera multibyte-tecken

en: $property must contain only ASCII characters
sv_SE: $property får endast innehålla ASCII-tecken

en: $property must contain only letters (a-zA-Z)
sv_SE: $property får endast innehålla bokstäver (a-zA-Z)

en: $property must contain only letters and numbers
sv_SE: $property får endast innehålla bokstäver och siffror

en: $property must match $constraint1 regular expression
sv_SE: $property måste matcha reguljärt uttryck $constraint1

en: $property must not be greater than $constraint1
sv_SE: $property får inte vara större än $constraint1

en: $property must not be less than $constraint1
sv_SE: $property får inte vara mindre än $constraint1

en: $property should not be empty
sv_SE: $property får inte vara tom

en: $property should not be equal to $constraint1
sv_SE: $property bör inte vara lika med $constraint1

en: $property should not be null or undefined
sv_SE: $property bör inte vara noll eller odefinierad

en: $property should not be one of the following values: $constraint1
sv_SE: $property bör inte vara ett av följande värden: $constraint1

en: $property should not contain $constraint1 values
sv_SE: $property bör inte innehålla $constraint1 värden

en: $property should not contain a $constraint1 string
sv_SE: $property får inte innehålla en $constraint1 sträng

en: $property's byte length must fall into ($constraint1, $constraint2) range
sv_SE: $propertys byte längd måste falla in i intervallet ($constraint1, $constraint2)

en: All $property's elements must be unique
sv_SE: Alla $propertys element måste vara unika

en: each value in
sv_SE: varje värde i

en: maximal allowed date for
sv_SE: maximalt tillåtna datum för

en: minimal allowed date for
sv_SE: minimalt tillåtet datum för

en: nested property $property must be either object or array
sv_SE: kapslad egenskap $property måste vara antingen objekt eller array
