Converse.js 6.0.0 - en to fi translation catalogue (385 entries)

en: An error occurred while connecting to the chat server.
fi: Yhdistettäessä chat-palvelimeen tapahtui virhe.

en: Your XMPP address and/or password is incorrect. Please try again.
fi: XMPP-osoitteesi ja / tai salasanasi ovat väärin. Yritä uudelleen.

en: The XMPP server did not offer a supported authentication mechanism
fi: XMPP-palvelin ei tarjonnut tuettua todennusmekanismia

en: Sorry, could not determine upload URL.
fi: Valitettavasti lataus-URL-osoitetta ei voitu määrittää.

en: Sorry, could not determine file upload URL.
fi: Valitettavasti tiedoston uloslataus-URL-osoitetta ei voitu määrittää.

en: Sorry, could not succesfully upload your file. Your server’s response: "%1$s"
fi: Valitettavasti tiedostoa ei voitu ulosladata. Palvelimesi vastaus: "%1$s"

en: Sorry, could not succesfully upload your file.
fi: Valitettavasti tiedostoa ei voitu ulosladata.

en: %1$s is typing
fi: %1$s kirjoittaa

en: %1$s has stopped typing
fi: %1$s on lopettanut kirjoittamisen

en: %1$s has gone away
fi: %1$s on poissa

en: Sorry, looks like file upload is not supported by your server.
fi: Anteeksi, näyttää siltä, että palvelimesi ei tue tiedostojen uloslatausta.

en: The size of your file, %1$s, exceeds the maximum allowed by your server.
fi: Tiedostosi koko %1$s ylittää palvelimesi salliman enimmäisarvon.

en: The size of your file, %1$s, exceeds the maximum allowed by your server, which is %2$s.
fi: Tiedoston koko, %1$s, ylittää palvelimen salliman enimmäismäärän, joka on %2$s.

en: Sorry, an error occurred while trying to retract your message.
fi: Anteeksi, tapahtui virhe yritettäessä perua viestiäsi.

en: You're not allowed to send a message.
fi: Et voi lähettää viestejä tässä huoneessa.

en: Sorry, an error occurred while trying to send your message.
fi: Anteeksi, viestiäsi lähetettäessä tapahtui virhe.

en: Smileys and emotions
fi: Hymiöt ja tunteet

en: People
fi: Ihmiset

en: Activities
fi: Toiminta

en: Travel
fi: Matkustaa

en: Objects
fi: Esineet

en: Animals and nature
fi: Eläimet ja luonto

en: Food and drink
fi: Ruoka ja juoma

en: Symbols
fi: Symbolit

en: Flags
fi: Liput

en: Stickers
fi: Tarrat

en: Your message was not delivered because you weren't allowed to send it.
fi: Viestiäsi ei toimitettu, koska sinulla ei ollut oikeutta lähettää sitä.

en: Your message was not delivered because you're not present in the groupchat.
fi: Viestiäsi ei toimitettu, koska et ole läsnä ryhmäkeskusteluissa.

en: Sorry, an error happened while running the command.
fi: Anteeksi, komennon suorittamisen aikana tapahtui virhe.

en: Check your browser's developer console for details.
fi: Tarkista yksityiskohdat selaimesi kehittäjäkonsolista.

en: Error: couldn't find a groupchat participant based on your arguments
fi: Virhe: ryhmäkeskustelun osallistujaa ei löytynyt argumenttiesi perusteella

en: Error: found multiple groupchat participant based on your arguments
fi: Virhe: löytyi useita ryhmäkeskustelun osallistujia argumenttiesi perusteella

en: Error: the "%1$s" command takes two arguments, the user's nickname and optionally a reason.
fi: Virhe: Komento %1$s ottaa kaksi argumenttia, käyttäjän nimimerkin ja valinnaisesti syyn.

en: Forbidden: you do not have the necessary affiliation in order to do that.
fi: Kielletty: sinulla ei ole tarvittavaa yhteyttä, jotta voit tehdä sen.

en: Forbidden: you do not have the necessary role in order to do that.
fi: Kielletty: sinulla ei ole tarvittavaa roolia sen tekemiseen.

en: You're not allowed to register yourself in this groupchat.
fi: Et voi rekisteröidä itseäsi tähän ryhmäkeskusteluun.

en: You're not allowed to register in this groupchat because it's members-only.
fi: Et voi rekisteröityä tähän ryhmäkeskusteluun, koska se on vain jäsenille.

en: Topic set by %1$s
fi: Aihe asetettu %1$s toimesta

en: Topic cleared by %1$s
fi: Aihe poistettu %1$s

en: %1$s has entered the groupchat
fi: %1$s on liittynyt ryhmäkeskusteluun

en: %1$s has left the groupchat
fi: %1$s on poistunut ryhmäkeskustelusta

en: %1$s is now a moderator
fi: %1$s on nyt moderaattori

en: %1$s is no longer a moderator
fi: %1$s ei ole enää moderaattori

en: %1$s has been given a voice
fi: %1$s on saanut äänen

en: %1$s has been muted
fi: %1$s on mykistetty

en: %1$s and %2$s
fi: %1$s ja %2$s

en: %1$s has been banned by %2$s
fi: %2$s antoi porttikiellon käyttäjälle %1$s

en: %1$s has been banned
fi: %1$s on kielletty

en: %1$s's nickname has changed
fi: %1$s nimimerkki on muuttunut

en: %1$s has been kicked out by %2$s
fi: %2$s potki ulos käyttäjän %1$s

en: %1$s has been kicked out
fi: %1$s on poistettu

en: %1$s has been removed because of an affiliation change
fi: %1$s on poistettu jäsenyyden muutoksen vuoksi

en: %1$s has been removed for not being a member
fi: %1$s on poistettu, koska hän ei ole jäsen

en: %1$s is no longer an admin of this groupchat
fi: %1$s ei ole enää tämän ryhmäkeskustelun järjestelmänvalvoja

en: %1$s is no longer an owner of this groupchat
fi: %1$s ei ole enää tämän ryhmäkeskustelun omistaja

en: %1$s is no longer banned from this groupchat
fi: %1$s ei ole enää kielletty tästä ryhmäkeskustelusta

en: %1$s is no longer a member of this groupchat
fi: %1$s ei ole enää tämän ryhmäkeskustelun jäsen

en: %1$s is now a member of this groupchat
fi: %1$s on nyt tämän ryhmäkeskustelun jäsen

en: %1$s is now an %2$s of this groupchat
fi: %1$s on nyt %2$s tästä ryhmäkeskustelusta

en: The nickname you chose is reserved or currently in use, please choose a different one.
fi: Valitsemasi nimimerkki on varattu tai käytössä. Ole hyvä ja valitse toinen.

en: Password incorrect
fi: Salasana väärin

en: You are not on the member list of this groupchat.
fi: Et ole tämän ryhmäkeskustelun jäsenluettelossa.

en: You are not allowed to create new groupchats.
fi: Et voi luoda uusia ryhmäkeskusteluja.

en: Your nickname doesn't conform to this groupchat's policies.
fi: Nimimerkkisi ei ole tämän ryhmäkeskustelun käytäntöjen mukainen.

en: This groupchat does not (yet) exist.
fi: Tätä ryhmäkeskustelua ei ole (vielä) olemassa.

en: This groupchat has reached its maximum number of participants.
fi: Tämä ryhmäkeskustelu on saavuttanut maksimimäärän osallistujia.

en: Remote server not found
fi: Palvelinta ei löytynyt

en: %1$s has gone offline
fi: %1$s on mennyt offline-tilaan

en: %1$s is busy
fi: %1$s on varattu

en: %1$s is online
fi: %1$s on online-tilassa

en: This groupchat is not anonymous
fi: Tämä ryhmäkeskustelu ei ole anonyymi

en: This groupchat now shows unavailable members
fi: Tämä ryhmäkeskustelu näyttää nyt poissa olevat jäsenet

en: This groupchat does not show unavailable members
fi: Tämä ryhmäkeskustelu ei näytä jäseniä, joita ei ole käytettävissä

en: The groupchat configuration has changed
fi: Ryhmäkeskusteluasetukset ovat muuttuneet

en: Groupchat logging is now enabled
fi: Ryhmäkeskustelujen kirjaaminen on nyt käytössä

en: Groupchat logging is now disabled
fi: Ryhmäkeskustelujen kirjaaminen on nyt poistettu käytöstä

en: This groupchat is now no longer anonymous
fi: Tämä ryhmäkeskustelu ei ole enää anonyymi

en: This groupchat is now semi-anonymous
fi: Tämä ryhmäkeskustelu on nyt osittain anonyymi

en: This groupchat is now fully-anonymous
fi: Tämä ryhmäkeskustelu on nyt täysin anonyymi

en: A new groupchat has been created
fi: Uusi ryhmäkeskustelu on luotu

note: XXX: Note the triple underscore function and not double underscore.
en: Your nickname has been automatically set to %1$s
fi: Nimimerkkisi on asetettu automaattisesti arvoon %1$s

en: You have been banned from this groupchat
fi: Sinulta on ryhmäkeskustelu estetty

note: XXX: Note the triple underscore function and not double underscore.
en: Your nickname has been changed to %1$s
fi: Nimimerkkisi on muutettu muotoon %1$s

en: You have been kicked from this groupchat
fi: Sinut on poistettu tästä ryhmäkeskusteluista

en: You have been removed from this groupchat because of an affiliation change
fi: Sinut on poistettu tästä ryhmäkeskusteluista jäsenyyden muutoksen vuoksi

en: You have been removed from this groupchat because the service hosting it is being shut down
fi: Sinut on poistettu tästä ryhmäkeskusteluista, koska sitä ylläpitävä palvelu suljetaan

en: Timeout Error
fi: Aikakatkaisuvirhe

en: The server did not return your bookmarks within the allowed time. You can reload the page to request them again.
fi: Palvelin ei palauttanut kirjanmerkkejäsi sallitussa ajassa. Voit ladata sivun uudelleen ja pyytää niitä uudelleen.

en: This client does not allow presence subscriptions
fi: Tämä asiakasohjelma ei salli läsnäolotilauksia

en: My contacts
fi: Yhteystiedot

en: Pending contacts
fi: Odottavat yhteystiedot

en: Contact requests
fi: Yhteyspyynnöt

en: Ungrouped
fi: Ryhmittämätön

en: New messages
fi: Uudet viestit

en: Offline
fi: Poissa

en: Extended Away
fi: Laajennettu pois

note: * * @param {import('../modals/profile').default} el harmony default export
en: Away
fi: Poissa

en: Chatty
fi: Puhelias

en: Close
fi: Sulje

en: Confirm
fi: Vahvistaa

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Nickname
fi: Nimimerkki

en: XMPP Address
fi: XMPP-osoite

note: harmony default export
en: Affiliation
fi: Kuuluminen

en: Role
fi: Rooli

en: Affiliation changed
fi: Kuuluminen muuttui

en: Moderators are privileged users who can change the roles of other users (except those with admin or owner affiliations.
fi: Valvojat ovat etuoikeutettuja käyttäjiä, jotka voivat muuttaa muiden käyttäjien rooleja (lukuun ottamatta niitä, joilla on järjestelmänvalvojan tai omistajan kytköksiä.

en: The default role, implies that you can read and write messages.
fi: Oletusrooli tarkoittaa, että voit lukea ja kirjoittaa viestejä.

en: Visitors aren't allowed to write messages in a moderated multi-user chat.
fi: Vierailijat eivät saa kirjoittaa viestejä valvotussa usean käyttäjän keskustelussa.

en: Owner is the highest affiliation. Owners can modify roles and affiliations of all other users.
fi: Omistaja on korkein rooli. Omistajat voivat muokata kaikkien muiden käyttäjien rooleja ja yhteyksiä.

en: Admin is the 2nd highest affiliation. Admins can modify roles and affiliations of all other users except owners.
fi: Järjestelmänvalvoja on toiseksi korkein rooli. Järjestelmänvalvojat voivat muokata kaikkien muiden käyttäjien rooleja ja yhteyksiä omistajia lukuun ottamatta.

en: To ban a user, you give them the affiliation of "outcast".
fi: Voit kieltää käyttäjän, annat heille kuuluminen "hylkiö".

en: No users with that affiliation found.
fi: Käyttäjiä, joista on kyse, ei löytynyt.

en: No users with that role found.
fi: Tätä roolia käyttäviä käyttäjiä ei löytynyt.

en: Show users
fi: Näytä käyttäjät

en: Roles are assigned to users to grant or deny them certain abilities in a multi-user chat. They're assigned either explicitly or implicitly as part of an affiliation. A role that's not due to an affiliation, is only valid for the duration of the user's session.
fi: Rooleja annetaan käyttäjille, jotka myöntävät tai kieltävät heille tiettyjä kyvykkyyksiä usean käyttäjän keskustelussa. Ne on määritetty joko eksplisiittisesti tai implisiittisesti osana kuulumista. Rooli, joka ei johdu liitoksesta, on voimassa vain käyttäjän istunnon ajan.

en: An affiliation is a long-lived entitlement which typically implies a certain role and which grants privileges and responsibilities. For example admins and owners automatically have the moderator role.
fi: Kuuluminen on pitkäaikainen oikeus, joka tyypillisesti edellyttää tiettyä roolia ja joka antaa etuoikeuksia ja velvollisuuksia. Esimerkiksi järjestelmänvalvojilla ja omistajilla on automaattisesti moderaattorin rooli.

en: Role changed
fi: Rooli muuttui

en: Moderator Tools
fi: Moderaattori työkalut

en: Please enter the XMPP address of this groupchat to confirm
fi: Ole hyvä ja kirjoita XMPP-palveluntarjoaja rekisteröidäksesi

en: Optional reason for destroying this groupchat
fi: Valinnainen syy tämän ryhmäkeskuksen tuhoamiseen

en: Reason
fi: Syy

note: e.g. Your nickname is "coolguy69"
en: Your nickname is "%1$s"
fi: Lempinimesi on "%1$s"

en: Error: invalid number of arguments
fi: Virhe: virheellinen määrä argumentteja

en: Sorry, an error occurred while looking for commands on that entity.
fi: Valitettavasti tapahtui virhe etsittäessä komentoja kyseisestä entiteetistä.

en: Sorry, an error occurred while trying to execute the command. See the developer console for details
fi: Valitettavasti tapahtui virhe yritettäessä suorittaa komentoa. Katso lisätietoja kehittäjäkonsolista

en: Are you sure you want to remove the bookmark "%1$s"?
fi: Haluatko varmasti poistaa kirjanmerkin "%1$s"?

en: Unbookmark this groupchat
fi: Poista tämä ryhmäkeskustelu kirjanmerkeistä

en: Click to open this groupchat
fi: Avaa tämä ryhmäkeskustelu napsauttamalla

note: * * @param {import('../bookmarks-list').default} el harmony default export * @param {import('shared/components/list-filter').default} el * @param {ListFilter} el
en: Filter
fi: Suodatin

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Bookmark for "%1$s"
fi: Kirjanmerkki "%1$s":lle

en: Would you like this groupchat to be automatically joined upon startup?
fi: Haluatko, että tämä ryhmäkeskustelu liitetään automaattisesti käynnistyksen yhteydessä?

en: Name
fi: Nimi

en: What should your nickname for this groupchat be?
fi: Mikä nimimerkkisi tähän ryhmäkeskusteluun pitäisi olla?

en: Save
fi: Tallentaa

en: You have an unsent message which will be lost if you continue. Are you sure?
fi: Sinulla on lähettämätön viesti, joka katoaa, jos jatkat. Oletko varma?

en: A timeout occurred while trying to retract the message
fi: Aikakatkaisu yritettäessä peruuttaa viestiä

en: Error
fi: Virhe

en: Sorry, you're not allowed to retract this message.
fi: Valitettavasti et saa peruuttaa tätä viestiä.

en: Optional reason
fi: Valinnainen syy

en: Sorry, you're not allowed to retract this message
fi: Valitettavasti et saa peruuttaa tätä viestiä

en: Message versions
fi: Viestiversiot

en: Are you sure you want to remove this contact?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän yhteystiedon?

en: Remove as contact
fi: Poista kontakti

en: Email
fi: Sähköposti

en: Full Name
fi: Koko nimi

en: Profile
fi: Profiili

en: Uploading file:
fi: Lähetetään tiedosto:

note: * * @param {import('../message').default} el harmony default export
en: Show more
fi: Näytä lisää

en: Search results
fi: Hakutulokset

en: Search
fi: Hae

en: Insert emojis
fi: Lisää hymiöt

note: harmony default export
en: Message characters remaining
fi: Viestimerkkejä jäljellä

en: Send the message
fi: Lähetä viesti

en: Start a call
fi: Aloita puhelu

en: Choose a file to send
fi: Valitse lähetettävä tiedosto

en: Click to write as a normal (non-spoiler) message
fi: Napsauta kirjoittaaksesi normaalina (ei-spoileri) viestinä

en: Click to write your message as a spoiler
fi: Napsauta kirjoittaaksesi viestin spoilerina

en: The User's Profile Image
fi: Käyttäjän profiilikuva

en: Details
fi: Tiedot

note: harmony default export * * @param {import('../bottom-panel').default} el * @param {import('../occupant-bottom-panel').default} el
en: You have unread messages
fi: Sinulla on lukemattomia viestejä

en: Are you sure you want to clear the messages from this conversation?
fi: Haluatko varmasti tyhjentää tämän keskustelun viestit?

en: Hidden message
fi: Piilotettu viesti

en: Message
fi: Viesti

en: Optional hint
fi: Valinnainen vihje

en: Sorry, the connection has been lost, and your message could not be sent
fi: Valitettavasti yhteys katkesi, eikä viestiäsi voitu lähettää

en: Remove messages
fi: Poista viestit

en: Close this chat
fi: Sulje chat

en: Write in the third person
fi: Kirjoita kolmannessa persoonassa

en: Show this menu
fi: Näytä tämä valikko

en: Please enter a valid XMPP address
fi: Anna kelvollinen XMPP-osoite

en: To improve performance, we cache your data in this browser. Uncheck this box if this is a public computer or if you want your data to be deleted when you log out. It's important that you explicitly log out, otherwise not all cached data might be deleted. Please note, when using an untrusted device, OMEMO encryption is NOT available.
fi: Suorituskyvyn parantamiseksi tallennamme tietosi tämän selaimen välimuistiin. Poista tämä valintaruutu, jos kyseessä on julkinen tietokone tai jos haluat, että tietosi poistetaan, kun kirjaudut ulos. On tärkeää, että kirjaudut nimenomaisesti ulos, muuten kaikkia välimuistissa olevia tietoja ei ehkä poisteta. Huomaa, että kun käytetään epäluotettavaa laitetta, OMEMO-salaus EI ole käytettävissä.

en: This is a trusted device
fi: Tämä on luotettava laite

en: Password
fi: Salasana

en: Log in
fi: Kirjaudu sisään

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: user@domain
fi: käyttäjä@toimialue

en: Disconnected
fi: Katkaistu

en: Click here to log in anonymously
fi: Napsauta tätä kirjautuaksesi anonyymisti

en: Show details about this chat client
fi: Näytä tämän chat-asiakkaan tiedot

en: Features
fi: Ominaisuudet

en: Click to open this server message
fi: Avaa tämä palvelinviesti napsauttamalla

en: Announcements
fi: Ilmoitukset

en: Minimize this groupchat
fi: Pienennä tämä ryhmäkeskustelu

note: * * @param {import('../minimized-chat').default} el harmony default export
en: Click to restore this chat
fi: Palauta tämä chat napsauttamalla

note: * * @param {import('../affiliation-form').default} el harmony default export
en: Change affiliation
fi: Muuta kuulumista

en: New affiliation
fi: Uusi kuuluminen

en: Sorry, you're not allowed to make that change
fi: Valitettavasti et saa tehdä tätä muutosta

en: Sorry, something went wrong while trying to set the affiliation
fi: Anteeksi, jokin meni pieleen, kun yrittää asettaa kuuluminen

note: * * @param {import('../role-form').default} el harmony default export
en: Change role
fi: Vaihda rooli

en: New Role
fi: Uusi rooli

en: You're not allowed to make that change
fi: Et saa tehdä sitä muutosta

en: Sorry, something went wrong while trying to set the role
fi: Anteeksi, jotain meni pieleen roolia määritettäessä

en: Enter groupchat
fi: Liity ryhmäkeskusteluun

en: Choose a nickname to enter
fi: Valitse nimimerkki kirjoittaaksesi

en: Please choose your nickname
fi: Valitse nimimerkkisi

en: You're not allowed to send messages in this room
fi: Et voi lähettää viestejä tässä huoneessa

note: harmony default export
en: Invite
fi: Kutsu

en: Optional reason for the invitation
fi: Kutsun valinnainen syy

en: Invite someone to this groupchat
fi: Kutsu henkilö tähän ryhmäkeskusteluun

note: * @param {MUCOccupant} o
en: Click to mention %1$s in your message.
fi: Valitse tämä, jos haluat mainita viestissäsi %1$s.

en: Owner
fi: Omistaja

en: Member
fi: Jäsen

en: Moderator
fi: Moderaattori

en: Visitor
fi: Vierailija

en: This user is a moderator.
fi: Tämä käyttäjä on moderaattori.

en: This user can send messages in this groupchat.
fi: Tämä käyttäjä voi lähettää viestejä tässä ryhmäkeskustelussa.

en: This user can NOT send messages in this groupchat.
fi: Tämä käyttäjä EI VOI lähettää viestejä tässä ryhmäkeskustelussa.

en: Filter by status
fi: Suodata tilan mukaan

en: Any
fi: Mitään

en: Busy
fi: Varattu

en: Participants
fi: Osallistujat

en: Invite someone
fi: Kutsu joku

en: Invite someone to join this groupchat
fi: Kutsu joku liittymään tähän ryhmäkeskusteluun

en: Change user's affiliation to admin
fi: Muuta käyttäjän liitos adminiksi

en: Ban user by changing their affiliation to outcast
fi: Estä käyttäjä muuttamalla heidän kuulumisensa hylkiöksi

en: Clear the chat area
fi: Tyhjennä chat-alue

en: Close this groupchat
fi: Sulje tämä ryhmäkeskustelu

en: Change user role to participant
fi: Käyttäjän roolin muuttaminen osallistujaksi

en: Remove this groupchat
fi: Poista tämä ryhmäkeskustelu

en: Kick user from groupchat
fi: Poista käyttäjä ryhmäkeskusteluista

en: Write in 3rd person
fi: Kirjoita kolmannessa persoonassa

en: Grant membership to a user
fi: Jäsenyyden myöntäminen käyttäjälle

en: Opens up the moderator tools GUI
fi: Avaa moderaattorityökalujen graafisen käyttöliittymän

en: Remove user's ability to post messages
fi: Poista käyttäjän kyky lähettää viestejä

en: Change your nickname
fi: Nimimerkin muuttaminen

en: Grant moderator role to user
fi: Myönnä moderaattorin rooli käyttäjälle

en: Grant ownership of this groupchat
fi: Myönnä omistajuus tähän ryhmäkeskusteluun

en: Register your nickname
fi: Rekisteröi nimimerkkisi

en: Revoke the user's current affiliation
fi: Peruuta käyttäjän nykyinen yhteys

en: Set groupchat subject
fi: Aseta ryhmäkeskustelu aihe

en: Set groupchat subject (alias for /subject)
fi: Aseta ryhmäkeskusteluaihe (alias / aiheelle)

en: Allow muted user to post messages
fi: Salli mykistetyn käyttäjän lähettää viestejä

note: harmony default export
en: This groupchat no longer exists
fi: Tätä ryhmäkeskustelua ei enää ole

en: This action was done by %1$s.
fi: Tämän toiminnon suoritti %1$s.

en: The reason given is: "%1$s".
fi: Annettu syy on: "%1$s".

en: Configure %1$s
fi: Määritä %1$s

en: Sorry, an error occurred while trying to submit the config form.
fi: Valitettavasti määrityslomakkeen lähettämisessä tapahtui virhe.

en: You can check your browser's developer console for any error output.
fi: Voit tarkistaa virheet selaimesi kehittäjäkonsolista.

en: Topic
fi: Aihe

en: Topic author
fi: Aiheen tekijä

en: Message archiving
fi: Viestien arkistointi

en: Messages are archived on the server
fi: Viestit arkistoidaan palvelimelle

en: Description
fi: Kuvaus

en: Hidden
fi: Piilotettu

en: This groupchat is not publicly searchable
fi: Tämä ryhmäkeskustelu ei ole julkisesti haettavissa

en: This groupchat is restricted to members only
fi: Tämä ryhmäkeskustelu on rajoitettu vain jäsenille

en: Members only
fi: Vain jäsenille

en: Moderated
fi: Valvottu

en: Participants entering this groupchat need to request permission to write
fi: Ryhmäkeskusteluun osallistuvien osallistujien on pyydettävä lupaa kirjoittaa

en: This groupchat does not require a password upon entry
fi: Tämä ryhmäkeskustelu ei vaadi salasanaa sisäänkirjautumisen yhteydessä

en: No password required
fi: Salasanaa ei vaadita

en: Not anonymous
fi: Ei anonyymi

en: All other groupchat participants can see your XMPP address
fi: Kaikki muut ryhmäkeskusteluun osallistujat näkevät XMPP-osoitteesi

en: Not moderated
fi: Ei valvottu

en: Participants entering this groupchat can write right away
fi: Ryhmäkeskusteluun osallistujat voivat kirjoittaa heti

en: Online users
fi: Online-käyttäjät

en: Open
fi: Avata

en: Anyone can join this groupchat
fi: Kuka tahansa voi liittyä tähän ryhmäkeskusteluun

en: This groupchat requires a password before entry
fi: Tämä ryhmäkeskustelu vaatii salasanan ennen sisäänpääsyä

en: Password protected
fi: Salasana suojattu

en: Persistent
fi: Jatkuva

en: This groupchat persists even if it's unoccupied
fi: Tämä ryhmäkeskustelu jatkuu, vaikka se olisi tyhjillään

en: Public
fi: Julkinen

en: This groupchat is publicly searchable
fi: Tämä ryhmäkeskustelu on julkisesti haettavissa

en: Semi-anonymous
fi: Semi-anonyymi

en: Only moderators can see your XMPP address
fi: Vain moderaattorit näkevät XMPP-osoitteesi

en: Temporary
fi: Tilapäinen

en: This groupchat will disappear once the last person leaves
fi: Tämä ryhmäkeskustelu katoaa, kun viimeinen henkilö lähtee

en: Show more information on this groupchat
fi: Näytä lisätietoja tästä ryhmäkeskustelusta

en: Configure this groupchat
fi: Määritä tämä ryhmäkeskustelu

en: Destroy
fi: Tuhoa

en: Leave
fi: Lähde

note: harmony default export
en: This groupchat requires a password
fi: Tämä groupchat vaatii salasanan

en: Password:
fi: Salasana:

note: harmony default export
en: Submit
fi: Lähetä

en: has gone offline
fi: on mennyt offline-tilaan

en: has gone away
fi: on mennyt pois

en: is busy
fi: on varattu

en: has come online
fi: on tullut verkkoon

note: workaround for Prosody which doesn't give type "headline"
en: Notification from %1$s
fi: Ilmoitus kohteesta %1$s

en: %1$s says
fi: %1$s sanoo

en: wants to be your contact
fi: haluaa olla yhteyshenkilösi

note: * * @param {import('../modals/profile').default} el harmony default export
en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: online
fi: verkossa

en: busy
fi: Varattu

en: away for long
fi: pois pitkään

en: away
fi: pois

en: offline
fi: Offline

en: Away for long
fi: Poissa pitkään

en: Personal status message
fi: Henkilökohtainen tilaviesti

en: Save and close
fi: Tallenna ja sulje

en: Use commas to separate multiple roles. Your roles are shown next to your name on your chat messages.
fi: Käytä pilkkuja erottamaan useita rooleja. Teidän roolit ovat osoittaneet, nimesi vieressä chat-viestejä.

en: Your Profile
fi: Profiilisi

en: Sorry, an error happened while trying to save your profile data.
fi: Anteeksi, tapahtui virhe yrittäessäsi tallentaa profiilisi tietoja.

en: Are you sure you want to log out?
fi: Haluatko varmasti kirjautua ulos?

en: About
fi: Noin

en: %1$s Open Source %2$s XMPP chat client brought to you by %3$s Opkode %2$s
fi: %1$s Avoimen Lähdekoodin %2$s XMPP chat client tuonut sinulle %3$s Opkode %2$s

en: %1$s Translate %2$s it into your own language
fi: %1$s Käännä %2$s se omalle kielellesi

en: I am %1$s
fi: Olen %1$s

en: Click to change your chat status
fi: Muuta keskustelutilaasi napsauttamalla tätä

note: harmony default export
en: Download file "%1$s"
fi: Lataa tiedosto "%1$s"

en: Sorry, we're unable to send an encrypted message because %1$s requires you to be subscribed to their presence in order to see their OMEMO information
fi: Emme valitettavasti voi lähettää salattua viestiä, koska %1$s edellyttää, että olet tilannut heidän läsnäolonsa, jotta näet heidän OMEMO-tietonsa

en: Sorry, we're unable to send an encrypted message because the remote server for %1$s could not be found
fi: Valitettavasti emme voi lähettää salattua viestiä, koska kohteen %1$s etäpalvelinta ei löytynyt

en: Unable to send an encrypted message due to an unexpected error.
fi: Salattua viestiä ei voi lähettää odottamattoman virheen vuoksi.

en: This is an OMEMO encrypted message which your client doesn’t seem to support. Find more information on https://conversations.im/omemo
fi: Tämä on OMEMO-salattu viesti, jota asiakkaasi ei näytä tukevan. Lisätietoja https://conversations.im/omemo

en: Sorry, could not decrypt a received OMEMO message because we don't have the XMPP address for that user.
fi: Valitettavasti vastaanotetun OMEMO-viestin salausta ei voitu purkaa, koska meillä ei ole XMPP-osoitetta tälle käyttäjälle.

en: Sorry, could not decrypt a received OMEMO message due to an error.
fi: Valitettavasti vastaanotetun OMEMO-viestin salausta ei voitu purkaa virheen vuoksi.

en: %1$s doesn't appear to have a client that supports OMEMO. Encrypted chat will no longer be possible in this grouchat.
fi: %1$s ei näytä olevan asiakasta, joka tukee OMEMO:ta. Salattu chat ei ole enää mahdollista tässä ryhmäkeskustelussa.

en: Cannot use end-to-end encryption because %1$s uses a client that doesn't support OMEMO.
fi: Päästä päähän salausta ei voida käyttää, koska %1$s käyttää asiakasta, joka ei tue OMEMO:t a.

en: Messages are being sent in plaintext
fi: Viestit lähetetään tekstinä

en: Sorry, no devices found to which we can send an OMEMO encrypted message.
fi: Valitettavasti mitään laitteita ei löytynyt, joihin voimme lähettää OMEMO-salatun viestin.

en: Trusted
fi: Luotettu

en: Untrusted
fi: Ei-luotettu

note: * * @param {import('../fingerprints').Fingerprints} el harmony default export
en: OMEMO Fingerprints
fi: OMEMO-sormenjäljet

en: No OMEMO-enabled devices found
fi: OMEMO-yhteensopivia laitteita ei löytynyt

en: Checkbox for selecting the following fingerprint
fi: Valintaruutu seuraavan sormenjäljen valitsemiseksi

en: Device without a fingerprint
fi: Laite ilman sormenjälkiä

en: Other OMEMO-enabled devices
fi: Muut OMEMO-yhteensopivat laitteet

en: Checkbox to select fingerprints of all other OMEMO devices
fi: Valintaruutu valitaksesi kaikkien muiden OMEMO-laitteiden sormenjäljet

en: Remove checked devices and close
fi: Poista valitut laitteet ja sulje

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: This device's OMEMO fingerprint
fi: Tämän laitteen OMEMO-sormenjälki

en: Generate new keys and fingerprint
fi: Luo uusia avaimia ja sormenjälkiä

en: Sorry, an error occurred while trying to remove the devices.
fi: Valitettavasti tapahtui virhe yritettäessä poistaa laitteita.

en: Are you sure you want to generate new OMEMO keys? This will remove your old keys and all previously encrypted messages will no longer be decryptable on this device.
fi: Haluatko varmasti luoda uusia OMEMO-avaimia? Tämä poistaa vanhat avaimesi, eikä kaikkia aiemmin salattuja viestejä voi enää purkaa tässä laitteessa.

note: harmony default export
en: Already have a chat account?
fi: Onko sinulla jo chat-tili?

note: * * @param {import('../form').default} el harmony default export
en: Choose a different provider
fi: Valitse toinen tarjoaja

en: Account Registration:
fi: Tilin rekisteröinti:

en: Register
fi: Rekisteröidy

en: Tip: A list of public XMPP providers is available
fi: Vihje: Julkisten XMPP-palveluntarjoajien luettelo on käytettävissä

en: here
fi: tässä

en: Fetch registration form
fi: Hae rekisteröintilomake

en: Create your account
fi: Luo tilisi

en: Please enter the XMPP provider to register with:
fi: Ole hyvä ja kirjoita XMPP-palveluntarjoaja rekisteröidäksesi:

en: Sorry, we're unable to connect to your chosen provider.
fi: Valitettavasti emme voi muodostaa yhteyttä valitsemaasi tarjoajaan.

en: Sorry, the given provider does not support in band account registration. Please try with a different provider.
fi: Anteeksi, annettu tarjoaja ei tue bänditilin rekisteröintiä. Kokeile toista tarjoajaa.

en: Now logging you in
fi: Kirjaudutaan sisään

en: Registered successfully
fi: Rekisteröity onnistuneesti

en: The provider rejected your registration attempt. Please check the values you entered for correctness.
fi: Palveluntarjoaja hylkäsi rekisteröintiyrityksen. Tarkista syöttämiesi arvojen oikeellisuus.

en: Create an account
fi: Luo tili

en: Don't have a chat account?
fi: Eikö sinulla ole chat-tiliä?

en:  e.g. conversejs.org
fi:  esim. conversejs.org

en: This field is required
fi: Tämä kenttä pitää täyttää

note: * * @param {import('../add-muc.js').default} el harmony default export
en: Join
fi: Liity

en: Groupchat name
fi: Ryhmäkeskustelun nimi

en: Enter a new Groupchat
fi: Anna uusi ryhmäkeskustelu

en: Groupchat id is invalid.
fi: Ryhmäkeskustelun tunnus on virheellinen.

note: harmony default export
en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Groupchat XMPP Address:
fi: Ryhmäpikakeskustelun XMPP-osoite:

en: Participants:
fi: Osallistujat:

en: Features:
fi: Ominaisuuksia:

en: Requires authentication
fi: Edellyttää todennusta

en: Requires an invitation
fi: Vaatii kutsun

en: Non-anonymous
fi: Ei-anonyymi

en: Permanent
fi: Pysyvä

en: Unmoderated
fi: Valvomattomat

en: Show groupchats
fi: Näytä ryhmäkeskustelut

en: Server address
fi: Palvelimen osoite

en: Query for Groupchats
fi: Ryhmäkeskustelujen kysely

en: Groupchats found
fi: Löytyi ryhmäkeskusteluja

en: No groupchats found
fi: Ryhmäkeskusteluja ei löytynyt

en: Leave this groupchat
fi: Jätä tämä ryhmäkeskustelu

en: Click to toggle the list of open groupchats
fi: Valitse tämä, jos haluat vaihtaa avoimien ryhmäkeskusteluiden luettelon

en: Groupchats
fi: Ryhmäkeskustelut

en: Are you sure you want to leave the groupchat %1$s?
fi: Oletko varma, että haluat jättää ryhmäkeskustelun %1$s?

en: This contact is busy
fi: Tämä yhteystieto on varattu

en: This contact is online
fi: Tämä yhteyshenkilö on verkossa

en: This contact is offline
fi: Tämä yhteyshenkilö on offline-tilassa

en: This contact is unavailable
fi: Tämä yhteystieto ei ole käytettävissä

en: This contact is away for an extended period
fi: Tämä kontakti on poissa pidemmän aikaa

en: This contact is away
fi: Tämä yhteyshenkilö on poissa

en: Click to remove %1$s as a contact
fi: Poista %1$s yhteystietona napsauttamalla tätä

en: Click to accept the contact request from %1$s (XMPP address: %2$s)
fi: Napsauta hyväksyäksesi yhteydenottopyynnön %1$s:lta (XMPP-osoite: %2$s)

en: Click to decline the contact request from %1$s (XMPP address: %2$s)
fi: Napsauta hylätäksesi yhteydenottopyynnön %1$s:lta (XMPP-osoite: %2$s)

note: * * @param {import('../add-contact.js').default} el harmony default export
en: Add
fi: Lisää

en: Add a Contact
fi: Lisää yhteystieto

en: This contact has already been added
fi: Tämä yhteystieto on jo lisätty

note: harmony default export
en: Click to hide these contacts
fi: Piilota nämä yhteystiedot napsauttamalla

en: Filter by contact name
fi: Suodata yhteyshenkilön nimen perusteella

en: Filter by group name
fi: Suodata ryhmän nimen mukaan

en: Unread
fi: Lukemattomat

note: * * @param {import('../rosterview').default} el harmony default export
en: Contacts
fi: Yhteystiedot

en: Add a contact
fi: Lisää yhteystieto
