Converse.js 0.4 - en to fr translation catalogue (593 entries)

en: Could not automatically determine a connection URL
fr: Impossible de déterminer l’adresse connexion automatiquement

en: An error occurred while connecting to the chat server.
fr: Une erreur est survenue lors de la connexion au serveur de discussion.

en: Your XMPP address and/or password is incorrect. Please try again.
fr: Votre adresse XMPP et/ou votre mot de passe sont/est incorrect(s). Veuillez réessayer.

en: We could not connect to %1$s, is your XMPP address correct?
fr: Impossible de se connecter à %1$s, est-ce que votre adresse XMPP est correcte ?

en: The XMPP server rejected the connection because of a policy violation
fr: Le serveur XMPP a rejeté la connexion à cause d’une violation de ses règles

en: The XMPP server did not offer a supported authentication mechanism
fr: Le serveur XMPP n’a pas proposé un mécanisme d’authentification pris en charge

en: Undecryptable OMEMO message
fr: Message OMEMO non déchiffrable

en: Sorry, could not determine upload URL.
fr: Désolé, impossible de déterminer l’URL d’envoi de fichier.

en: Sorry, could not determine file upload URL.
fr: Désolé, impossible de déterminer l’URL pour envoyer le fichier.

en: Sorry, could not succesfully upload your file. Your server’s response: "%1$s"
fr: Désolé, le téléversement du fichier a échoué. Votre serveur a répondu : « %1$s »

en: Sorry, could not succesfully upload your file.
fr: Désolé, le téléversement du fichier a échoué.

en: %1$s is typing
fr: %1$s est en train d’écrire

en: %1$s has stopped typing
fr: %1$s a arrêté d’écrire

en: %1$s has gone away
fr: %1$s n’est plus disponible

en: Sorry, looks like file upload is not supported by your server.
fr: Désolé, votre serveur semble ne pas prendre en charge le téléversement de fichiers.

en: The size of your file, %1$s, exceeds the maximum allowed by your server.
fr: La taille de votre fichier, %1$s, dépasse le maximum autorisé par votre serveur.

en: The size of your file, %1$s, exceeds the maximum allowed by your server, which is %2$s.
fr: La taille de votre fichier, %1$s, dépasse le maximum autorisé par votre serveur, qui est %2$s.

en: You're not allowed to retract your message.
fr: Vous n’êtes pas autorisé(e) à retirer votre message.

en: Sorry, an error occurred while trying to retract your message.
fr: Désolé, une erreur s’est produite lors du retrait de votre message.

en: You're not allowed to send a message.
fr: Vous n’êtes pas autorisé(e) à envoyer de message.

en: Sorry, an error occurred while trying to send your message.
fr: Désolé, une erreur est survenue lors de l’envoi de votre message.

en: Smileys and emotions
fr: Émoticônes

en: People
fr: Personnes

en: Activities
fr: Activités

en: Travel
fr: Voyage

en: Objects
fr: Objets

en: Animals and nature
fr: Animaux et nature

en: Food and drink
fr: Cuisine et boissons

en: Symbols
fr: Symboles

en: Flags
fr: Drapeaux

en: Stickers
fr: Autocollants

en: Your retraction was not delivered because you're not present in the groupchat.
fr: Votre retrait de message n'a pas été délivré parce que vous n’êtes pas présent(e) dans le salon.

en: Your message was not delivered because you weren't allowed to send it.
fr: Votre message n’a pas été délivré car vous n’avez pas été autorisé à l’envoyer.

en: Your message was not delivered because you're not present in the groupchat.
fr: Votre message n'a pas été délivré parce que vous n'êtes pas présent dans le salon.

en: A timeout happened while trying to retract your message.
fr: Délai d'attente dépassé lors de la tentative de retrait du message.

en: Sorry, an error happened while running the command.
fr: Désolé, une erreur est survenue lors de l'exécution de la commande.

en: Check your browser's developer console for details.
fr: Vérifiez les erreurs dans la console de développement de votre navigateur.

en: Error: couldn't find a groupchat participant based on your arguments
fr: Erreur : ne trouve pas de participant au salon sur la base de vos arguments

en: Error: found multiple groupchat participant based on your arguments
fr: Erreur : plusieurs participants au salon trouvés sur la base de vos arguments

en: Error: the "%1$s" command takes two arguments, the user's nickname and optionally a reason.
fr: Erreur : la commande « %1$s » prend deux paramètres, le pseudo de l’utilisateur et une raison optionnelle.

en: Forbidden: you do not have the necessary affiliation in order to do that.
fr: Interdit : vous n’avez pas l’affiliation nécessaire pour faire ça.

en: Forbidden: you do not have the necessary role in order to do that.
fr: Interdit : vous n’avez pas le rôle nécessaire pour faire ça.

en: You're not allowed to register yourself in this groupchat.
fr: Vous n’êtes pas autorisé à vous enregistrer vous-mêmes dans ce salon.

en: You're not allowed to register in this groupchat because it's members-only.
fr: Vous n’êtes pas autorisé à vous inscrire dans ce salon parce qu’il est réservé aux membres.

en: Topic set by %1$s
fr: Le sujet a été défini par %1$s

en: Topic cleared by %1$s
fr: Le sujet de ce salon a été retiré par %1$s

en: %1$s has entered the groupchat
fr: %1$s a rejoint le salon

en: %1$s has left the groupchat
fr: %1$s a quitté le salon

en: %1$s is now a moderator
fr: %1$s est désormais un modérateur

en: %1$s is no longer a moderator
fr: %1$s n’est plus un modérateur

en: %1$s has been given a voice
fr: %1$s s'est vu accorder la parole

en: %1$s has been muted
fr: %1$s a été mis en sourdine

en: %1$s and %2$s
fr: %1$s et %2$s

en: %1$s are typing
fr: %1$s est en train d’écrire

en: %1$s have stopped typing
fr: %1$s a arrêté d’écrire

en: %1$s have gone away
fr: %1$s n’est plus disponible

en: %1$s have entered the groupchat
fr: %1$s a rejoint le salon

en: %1$s have left the groupchat
fr: %1$s a quitté le salon

en: %1$s are now moderators
fr: %1$s sont désormais modérateurs

en: %1$s are no longer moderators
fr: %1$s ne sont plus modérateurs

en: %1$s have been given voices
fr: %1$s se sont vus accorder la parole

en: %1$s have been muted
fr: %1$s ont été mis en sourdine

en: %1$s has been banned by %2$s
fr: %1$s a été banni par %2$s

en: %1$s has been banned
fr: %1$s a été banni

en: %1$s's nickname has changed
fr: Le pseudo de %1$s a changé

en: %1$s has been kicked out by %2$s
fr: %1$s a été expulsé par %2$s

en: %1$s has been kicked out
fr: %1$s a été expulsé

en: %1$s has been removed because of an affiliation change
fr: %1$s a été supprimé à cause d’un changement d’affiliation

en: %1$s has been removed for not being a member
fr: %1$s a été supprimé car il n’est pas membre

en: %1$s is no longer an admin of this groupchat
fr: %1$s n’est plus un administrateur de ce salon

en: %1$s is no longer an owner of this groupchat
fr: %1$s n’est plus un propriétaire de ce salon

en: %1$s is no longer banned from this groupchat
fr: %1$s n’est plus banni de ce salon

en: %1$s is no longer a member of this groupchat
fr: %1$s n'est plus membre de ce salon

en: %1$s is now a member of this groupchat
fr: %1$s est désormais membre de ce salon

en: %1$s is now an %2$s of this groupchat
fr: %1$s est maintenant %2$s de ce salon

en: The nickname you chose is reserved or currently in use, please choose a different one.
fr: Le pseudo choisi est réservé ou actuellement utilisé, veuillez en choisir un différent.

en: Password incorrect
fr: Mot de passe incorrect

en: You are not on the member list of this groupchat.
fr: Vous n’êtes pas dans la liste des membres de ce salon.

en: You are not allowed to create new groupchats.
fr: Vous n’êtes pas autorisé à créer des salons.

en: Your nickname doesn't conform to this groupchat's policies.
fr: Votre pseudo n’est pas conforme à la politique de ce salon.

en: This groupchat does not (yet) exist.
fr: Ce salon n’existe pas (pour l’instant).

en: This groupchat has reached its maximum number of participants.
fr: Ce salon a atteint sa limite maximale d’occupants.

en: Remote server not found
fr: Serveur distant introuvable

en: You're not allowed to enter this groupchat
fr: Vous n’êtes pas autorisé(e) à entrer dans ce salon

en: An error happened while trying to enter this groupchat
fr: Une erreur s’est produite en entrant dans ce salon

en: %1$s has gone offline
fr: %1$s s’est déconnecté

en: %1$s is busy
fr: %1$s est occupé

en: %1$s is online
fr: %1$s est en ligne

en: This groupchat is not anonymous
fr: Ce salon n’est pas anonyme

en: This groupchat now shows unavailable members
fr: Ce salon affiche maintenant les membres indisponibles

en: This groupchat does not show unavailable members
fr: Ce salon n’affiche pas les membres indisponibles

en: The groupchat configuration has changed
fr: Les paramètres de ce salon ont été modifiés

en: Groupchat logging is now enabled
fr: La journalisation est maintenant activé sur ce salon

en: Groupchat logging is now disabled
fr: La journalisation est maintenant désactivé sur ce salon

en: This groupchat is now no longer anonymous
fr: Ce salon n’est plus anonyme

en: This groupchat is now semi-anonymous
fr: Ce salon est maintenant semi-anonyme

en: This groupchat is now fully-anonymous
fr: Ce salon est maintenant entièrement anonyme

en: A new groupchat has been created
fr: Un nouveau salon a été créé

note: XXX: Note the triple underscore function and not double underscore.
en: Your nickname has been automatically set to %1$s
fr: Votre pseudo a été automatiquement défini à : %1$s

en: You have been banned from this groupchat
fr: Vous avez été banni de ce salon

note: XXX: Note the triple underscore function and not double underscore.
en: Your nickname has been changed to %1$s
fr: Votre pseudo a été modifié en : %1$s

en: You have been kicked from this groupchat
fr: Vous avez été expulsé de ce salon

en: You have been removed from this groupchat because of an affiliation change
fr: Vous avez été retiré de ce salon du fait d’un changement d’affiliation

en: You have been removed from this groupchat because it has changed to members-only and you're not a member
fr: Vous avez été retiré de ce salon parce qu'il est désormais réservé aux membres et vous n’en êtes pas membre

en: You have been removed from this groupchat because the service hosting it is being shut down
fr: Vous avez été retiré de ce salon parce que le service sur lequel il est hébergé est en train d’être arrêté

en: You have exited this groupchat due to a technical problem
fr: Vous avez été retiré de ce salon à cause d’un problème technique

en: Timeout Error
fr: Erreur de délai d'attente dépassé

en: The server did not return your bookmarks within the allowed time. You can reload the page to request them again.
fr: Ce serveur n'a pas renvoyé vos marque-pages dans le temps imparti. Vous pouvez recharger la page pour les demander à nouveau.

en: You are blocked from sending messages.
fr: Vous n’êtes pas autorisé(e) à envoyer de messages.

en: A timeout occurred
fr: Délai d'attente dépassé

en: Timeout while trying to fetch archived messages.
fr: Une erreur s'est produite lors de la récupération des messages, le délai d'attente est dépassé.

en: Sorry, an error occurred while trying to add %1$s as a contact.
fr: Désolé, une erreur est survenue en essayant d'ajouter %1$s comme contact.

en: This client does not allow presence subscriptions
fr: Ce client ne permet pas les mises à jour de disponibilité

en: me
fr: moi

en: Unsaved contacts
fr: Contacts non enregistrés

en: My contacts
fr: Mes contacts

en: Pending contacts
fr: Contacts en attente

en: Contact requests
fr: Demandes de contacts

en: Ungrouped
fr: Sans groupe

en: New messages
fr: Nouveaux messages

en: Click to set a new picture
fr: Cliquez pour définir une nouvelle image

en: Clear picture
fr: Retirer cette image

en: Older versions
fr: Anciennes versions

en: No older versions found
fr: Aucune version plus ancienne trouvée

en: Current version
fr: Version actuelle

en: Offline
fr: Déconnecté

en: Unavailable
fr: Indisponible

en: Extended Away
fr: Absence longue durée

note: * * @param {import('../modals/profile').default} el harmony default export
en: Away
fr: Absent

en: Do not disturb
fr: Ne pas déranger

en: Chatty
fr: Bavard

en: Online
fr: En ligne

en: Close
fr: Fermer

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Converse logo
fr: Logo de Converse

en: Execute
fr: Exécuter

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Complete
fr: Compléter

en: The profile picture of %1$s
fr: Photo de profil de %1$s

en: Add to Contacts
fr: Ajouter aux contacts

en: Nickname
fr: Pseudo

en: XMPP Address
fr: Adresse XMPP

en: Role
fr: Rôle

en: Hats
fr: Chapeaux

en: Occupant Id
fr: ID de l'occupant

en: Affiliation changed
fr: Affiliation modifiée

en: role changed
fr: rôle modifié

en: Moderators are privileged users who can change the roles of other users (except those with admin or owner affiliations.
fr: Les modérateurs sont des utilisateurs privilégiés qui peuvent changer les rôles d'autres utilisateurs (exceptés les administrateurs ou les propriétaires d'affiliation).

en: The default role, implies that you can read and write messages.
fr: Le rôle par défaut donne le droit de lire et écrire des messages.

en: Visitors aren't allowed to write messages in a moderated multi-user chat.
fr: Les visiteurs ne sont pas autorisés à écrire dans une conversation à plusieurs sous modération.

en: Owner is the highest affiliation. Owners can modify roles and affiliations of all other users.
fr: L'affiliation la plus distinctive est celle de propriétaire. Un propriétaire peut changer les rôles et les affiliations de tout les utilisateurs.

en: Admin is the 2nd highest affiliation. Admins can modify roles and affiliations of all other users except owners.
fr: L'affiliation d'administrateur est la 2e plus haute. Un administrateur peut changer les rôles de tout les utilisateurs sauf le propriétaire.

en: To ban a user, you give them the affiliation of "outcast".
fr: Donner l'affiliation de « banni » exclue un utilisateur.

en: No users with that affiliation found.
fr: Aucun utilisateur trouvé avec cette affiliation.

en: No users with that role found.
fr: Aucun utilisateur trouvé avec ce rôle.

en: Type here to filter the search results
fr: Écrivez ici pour filtrer les résultats de recherche

en: Show users
fr: Afficher les utilisateurs

en: Roles are assigned to users to grant or deny them certain abilities in a multi-user chat. They're assigned either explicitly or implicitly as part of an affiliation. A role that's not due to an affiliation, is only valid for the duration of the user's session.
fr: Des rôles sont désignés pour autoriser ou non certaines actions dans une conversation à plusieurs. Les désignations peuvent être explicites, ou hérités implicitement d'une affiliation. Un rôle qui n'est pas hérité d'une affiliation est valable que pendant la session de l'utilisateur.

en: An affiliation is a long-lived entitlement which typically implies a certain role and which grants privileges and responsibilities. For example admins and owners automatically have the moderator role.
fr: Typiquement, une affiliation est un titre à vie qui donne un rôle particulier avec ses privilèges et ses responsabilités. Par exemple, les administrateurs et les propriétaires ont d'office le rôle de modérateur.

en: Role changed
fr: Rôle modifié

en: Moderator Tools
fr: Outils de modération

en: Are you sure you want to destroy this groupchat?
fr: Voulez-vous vraiment détruire ce salon ?

en: Please enter the XMPP address of this groupchat to confirm
fr: Veuillez saisir l’adresse XMPP de ce salon pour confirmation

en: name@example.org
fr: nom@exemple.org

en: Optional reason for destroying this groupchat
fr: Raison optionnelle pour détruire ce salon

en: Reason
fr: Motif

en: Optional XMPP address for a new groupchat that replaces this one
fr: Adresse XMPP optionnelle du nouveau salon qui remplace celui-ci

en: replacement@example.org
fr: remplacement@exemple.org

en: Couldn't find a participant with that nickname. They might have left the groupchat.
fr: Impossible de trouver de participant avec ce pseudo. Il se peut qu’il ait quitté le salon.

note: e.g. Your nickname is "coolguy69"
en: Your nickname is "%1$s"
fr: Votre pseudo est "%1$s"

en: Error: invalid number of arguments
fr: Erreur : nombre d’arguments invalide

note: * * @param {AdHocCommands} el harmony default export
en: On which entity do you want to run commands?
fr: Sur quelle entité voulez-vous lancer des commandes ?

en: Certain XMPP services and entities allow privileged users to execute ad-hoc commands on them.
fr: Certains services et entités XMPP permettent à des utilisateurs privilégiés d’exécuter des commandes ad-hoc sur eux.

en: Commands found
fr: Commandes trouvées

en: List available commands
fr: Lister les commandes disponibles

en: No commands found
fr: Aucune commande trouvée

en: Sorry, an error occurred while looking for commands on that entity.
fr: Désolé, une erreur est survenue en cherchant des commandes sur cette entité.

en: The specified entity doesn't support ad-hoc commands
fr: L’entité spécifiée ne prend pas en charge les commandes ad-hoc

en: An error occurred while trying to fetch the command form
fr: Désolé, une erreur est survenue lors de la validation du formulaire de configuration

en: Sorry, an error occurred while trying to execute the command. See the developer console for details
fr: Désolé, une erreur s’est produite lors de l’exécution de la commande. Vérifiez la console de développement de votre navigateur pour plus de détails

en: Executing
fr: En cours d'exécution

en: Completed
fr: Complété

en: An error occurred while trying to cancel the command. See the developer console for details
fr: Désolé, une erreur s’est produite en tentant d'exécuter la commande. Vérifiez la console de développement de votre navigateur pour plus de détails

en: Error: unexpected result
fr: Erreur : résultat inattendu

en: Are you sure you want to remove the bookmark "%1$s"?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le marque-page « %1$s » ?

en: Unbookmark this groupchat
fr: Retirer ce salon des marque-pages

en: Click to open this groupchat
fr: Cliquer pour ouvrir ce salon

note: * * @param {import('../bookmarks-list').default} el harmony default export * @param {import('shared/components/list-filter').default} el * @param {ListFilter} el
en: Filter
fr: Filtrer

en: Bookmarks
fr: Marques-page

en: Bookmark for "%1$s"
fr: Marque-page pour « %1$s »

en: Would you like this groupchat to be automatically joined upon startup?
fr: Voulez-vous que ce salon soit automatiquement rejoint au démarrage ?

en: Remove
fr: Supprimer

en: Name
fr: Nom

en: What should your nickname for this groupchat be?
fr: Que devrait être votre pseudo sur ce salon ?

en: Password (for a protected groupchat)
fr: Mot de passe (pour un salon protégé)

en: If the groupchat requires a password to enter, you can save it here. Note this is not intended to be a secure storage.
fr: Si le salon nécessite un mot de passe pour entrer, vous pouvez le noter ici. Veuillez noter qu'il ne s'agit pas d'un champ sécurisé.

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Bookmark
fr: Marque-page

en: You have an unsent message which will be lost if you continue. Are you sure?
fr: Vous avez un message non envoyé qui sera perdu si vous continuez. Êtes-vous sûr ?

en: Be aware that other XMPP/Jabber clients (and servers) may not yet support retractions and that this message may not be removed everywhere.
fr: Sachez que d'autres clients (et serveurs) XMPP/Jabber peuvent ne pas encore prendre en charge les rétractations et que ce message peut ne pas être supprimé partout.

en: Are you sure you want to retract this message?
fr: Voulez-vous vraiment retirer ce message ?

en: A timeout occurred while trying to retract the message
fr: Une erreur s'est produite lors du retrait du message, le délai d'attente est dépassé

en: Error
fr: Erreur

en: Sorry, you're not allowed to retract this message.
fr: Désolé, vous n'êtes pas autorisé a retirer ce message.

en: You are about to retract this message.
fr: Vous êtes sur le point de retirer ce message.

en: You may optionally include a message, explaining the reason for the retraction.
fr: Vous pouvez, de façon optionnelle, inclure un message expliquant la raison du retrait.

en: Message Retraction
fr: Versions du message

en: Optional reason
fr: Raison facultative

en: Sorry, you're not allowed to retract this message
fr: Désolé, vous n'êtes pas autorisé a retirer ce message

en: Show media
fr: Afficher les média

en: Hide media
fr: Cacher les média

note: * @type {MessageActionAttributes}
en: Cancel Editing
fr: Annuler l’édition

en: Edit
fr: Éditer

en: Retract
fr: Retirer

en: Copy
fr: Copier

en: Quote
fr: Citer

en: Image:
fr: Image :

en: Message versions
fr: Versions du message

en: Are you sure you want to remove this contact?
fr: Voulez-vous vraiment retirer ce contact ?

en: Sorry, an error occurred while trying to remove %1$s as a contact
fr: Désolé, une erreur est survenue lors de la tentative de retrait de %1$s comme contact

en: Remove and decline contact request
fr: Rejeter cette demande de contact

en: Are you sure you want to decline the contact request from %1$s?
fr: Voulez-vous vraiment rejeter la demande d’ajout de contact de %1$s ?

en: Also block this user from sending you further messages
fr: Empêcher également cet utilisateur de vous envoyer d’autres messages

en: Contact request declined and user blocked
fr: Demande d’ajout de contact rejetée et utilisateur bloqué

en: Contact request declined
fr: Demande d’ajout de contact refusée

en: Do you want to block this contact, so they cannot send you messages?
fr: Souhaitez-vous bloquer ce contact afin qu'il ne puisse pas vous envoyer de messages ?

en: Sorry, an error occurred while trying to block %1$s
fr: Désolé, une erreur est survenue lors de la tentative de blocage de %1$s

en: Do you want to unblock this contact, so they can send you messages?
fr: Souhaitez-vous débloquer ce contact afin qu'il puisse vous envoyer des messages ?

en: Sorry, an error occurred while trying to unblock %1$s
fr: Désolé, une erreur est survenue lors de la tentative de déblocage de %1$s

en: Remove from blocklist
fr: Retirer de la liste de blocage

en: Add to blocklist
fr: Ajouter à la liste de blocage

en: Add as contact
fr: Ajouter comme contact

en: Remove as contact
fr: Supprimer ce contact

en: Accept
fr: Accepter

en: Decline
fr: Refuser

en: Email
fr: Courriel

en: Full Name
fr: Nom complet

en: Groups
fr: Groupes

en: Use commas to separate multiple values
fr: Utilisez des virgules pour séparer les différentes valeurs

en: Profile
fr: Profil

en: Contact Request
fr: Demande de contact

en: Uploading file:
fr: Téléversement du fichier :

en: Retry
fr: Réessayer

en: This message has been edited
fr: Ce message a été modifié

note: * * @param {import('../message').default} el harmony default export
en: Show more
fr: Afficher plus

en: Show less
fr: Afficher moins

en: Message delivery failed.
fr: Échec de remise du message.

en: A moderator
fr: Un modérateur

en: %1$s has removed a message
fr: %1$s a supprimé un message

en: You have removed a message
fr: Vous avez supprimé un message

en: Search results
fr: Résultats de recherche

en: Search
fr: Rechercher

en: Insert emojis
fr: Insérer un emoji

note: harmony default export
en: Message characters remaining
fr: Caractères de message restants

en: Send the message
fr: Envoyer le message

en: Start a call
fr: Démarrer un appel

en: Choose a file to send
fr: Choisir un fichier à envoyer

en: Click to write as a normal (non-spoiler) message
fr: Cliquez pour écrire un message sans spoiler

en: Click to write your message as a spoiler
fr: Cliquez pour écrire votre message en tant que spoiler

en: The User's Profile Image
fr: Image de profil de l’utilisateur

en: Details
fr: Détails

en: See more information about this person
fr: Afficher plus d'informations sur cette personne

en: Unblock user
fr: Débloquer l'utilisateur

en: Are you sure you want to unblock this user?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir débloquer cet utilisateur ?

en: Unblock this user
fr: Débloquer cet utilisateur

en: Allow this user to send you messages
fr: Autoriser cet utilisateur à vous envoyer des messages

en: Block user
fr: Bloquer l'utilisateur

en: Are you sure you want to prevent %1$s from contacting you further?
fr: Voulez-vous vraiment empêcher %1$s de vous envoyer d’autres messages ?

en: Block this user
fr: Bloquer cet utilisateur

en: Prevent this user from sending you any further messages
fr: Empêcher cet utilisateur de vous envoyer d'autres messages

en: Close and end this conversation
fr: Fermer et terminer cette conversation

note: harmony default export * * @param {import('../bottom-panel').default} el * @param {import('../occupant-bottom-panel').default} el
en: You have unread messages
fr: Vous avez de nouveaux messages

en: Are you sure you want to clear the messages from this conversation?
fr: Voulez-vous vraiment effacer les messages de cette conversation ?

en: Hidden message
fr: Message caché

en: Optional hint
fr: Indice optionnel

en: Sorry, the connection has been lost, and your message could not be sent
fr: Désolé, la connexion a été perdue et votre message n’a pas pu être envoyé

en: Remove messages
fr: Effacer les messages

en: Close this chat
fr: Fermer cette fenêtre de discussion

en: Write in the third person
fr: Écrire à la troisième personne

en: Show this menu
fr: Afficher ce menu

en: Please enter a valid XMPP address
fr: Veuillez saisir une adresse XMPP valide

en: A big thank you to our sponsors 🙏
fr: Un grand merci à nos sponsors 🙏

en: To improve performance, we cache your data in this browser. Uncheck this box if this is a public computer or if you want your data to be deleted when you log out. It's important that you explicitly log out, otherwise not all cached data might be deleted. Please note, when using an untrusted device, OMEMO encryption is NOT available.
fr: Pour améliorer les performances, nous stockons vos données dans ce navigateur. Décochez cette case si vous êtes sur un ordinateur public, ou si vous voulez que vos données soient supprimées lorsque vous vous déconnecterez. Il est important que vous vous déconnectiez explicitement, sinon les données stockées ne seront pas forcément toutes supprimées. Notez que lorsque l’ordinateur utilisé n’est pas considéré de confiance, le chiffrement OMEMO n’est PAS disponible.

en: This is a trusted device
fr: Ceci est un appareil de confiance

en: Connection URL
fr: URL de connexion

en: HTTP or websocket URL that is used to connect to your XMPP server
fr: Lien ou websocket utilisé pour se connecter au serveur XMPP

en: e.g. wss://example.org/xmpp-websocket
fr: par ex. wss://example.org/xmpp-websocket

en: Password
fr: Mot de passe

en: Log in
fr: Se connecter

en: Username
fr: Nom

en: user@domain
fr: utilisateur@domaine

en: Disconnected
fr: Déconnecté

en: Click here to log in anonymously
fr: Cliquez ici pour se connecter anonymement

en: About Converse
fr: À propos de Converse

en: Show details about this chat client
fr: Afficher plus d’informations sur ce client

en: Features
fr: Caractéristiques

en: Close these announcements
fr: Fermer ces annonces

en: Click to open this server message
fr: Cliquez pour ouvrir le message de ce serveur

en: Announcements
fr: Annonces

en: Click to load missing messages
fr: Cliquez pour charger les messages manquants

en: Minimize
fr: Réduire

en: Minimize this chat
fr: Réduire cette discussion

en: Minimize this groupchat
fr: Réduire ce groupe de discussion

en: hidden
fr: caché

note: * * @param {import('../minimized-chat').default} el harmony default export
en: Click to restore this chat
fr: Cliquez pour afficher cette discussion

note: * * @param {import('../affiliation-form').default} el harmony default export
en: Change affiliation
fr: Changer d'affiliation

en: New affiliation
fr: Nouvelle affiliation

en: Timeout error while trying to set the affiliation
fr: Un problème de délai est survenu lors de la modification de l'affiliation

en: Sorry, you're not allowed to make that change
fr: Désolé, vous n’êtes pas autorisé(e) à faire cette modification

en: Sorry, something went wrong while trying to set the affiliation
fr: Désolé, un problème est survenu lors de la modification de l'affiliation

note: * * @param {import('../role-form').default} el harmony default export
en: Change role
fr: Changer de rôle

en: New Role
fr: Nouveau rôle

en: You're not allowed to make that change
fr: Vous n’êtes pas autorisé·e à faire cette modification

en: Sorry, something went wrong while trying to set the role
fr: Désolé, un problème est survenu lors de la modification de rôle

en: Change nickname
fr: Changer votre pseudo

en: Enter groupchat
fr: Entrer dans le salon

en: Choose a nickname to enter
fr: Choisir un surnom

en: Please choose your nickname
fr: Veuillez choisir votre pseudo

en: You're not allowed to send messages in this room
fr: Vous n'êtes pas autorisé à envoyer des messages dans ce salon

note: harmony default export
en: Invite
fr: Inviter

en: user@example.org
fr: utilisateur@exemple.org

en: Optional reason for the invitation
fr: Raison facultative pour l’invitation

en: Invite someone to this groupchat
fr: Inviter quelqu’un à ce groupe de discussion

note: * @param {MUCOccupant} o
en: Click to mention %1$s in your message.
fr: Cliquer pour citer %1$s dans votre message.

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Admin
fr: Administrateur

en: Member
fr: Membre

en: Moderator
fr: Modérateur

en: Visitor
fr: Visiteur

en: This user is a moderator.
fr: Cet utilisateur est un modérateur.

en: This user can send messages in this groupchat.
fr: Cet utilisateur peut envoyer des messages dans ce salon.

en: This user can NOT send messages in this groupchat.
fr: Cet utilisateur ne peut PAS envoyer de messages dans ce salon.

en: This user is not currently in this groupchat and can't receive messages.
fr: Cet utilisateur n’est pas présentement dans ce salon et ne peut donc pas recevoir de messages.

en: Invite this user to join this groupchat
fr: Inviter cet utilisateur à rejoindre ce salon

en: Open a one-on-one chat with this user
fr: Ouvrir une discussion en direct avec cet utilisateur

en: Open Chat
fr: Ouvrir la Discussion

en: Success
fr: Succès

en: The user has been invited to join this groupchat
fr: L'utilisateur a été invité à rejoindre ce salon

en: Filter by name
fr: Filtrer par le nom

en: Filter by status
fr: Filtrer par statut

en: Any
fr: Aucun

en: Busy
fr: Occupé

en: Hide
fr: Cacher

en: Show filter
fr: Afficher le filtre

en: Hide filter
fr: Cacher le filtre

en: Invite someone
fr: Inviter quelqu'un

en: Invite someone to join this groupchat
fr: Inviter quelqu’un à rejoindre ce salon

en: No participant data found
fr: Aucune donnée trouvée sur le participant

en: Show details
fr: Afficher les détails

en: Change user's affiliation to admin
fr: Changer le rôle de l’utilisateur en administrateur

en: Ban user by changing their affiliation to outcast
fr: Bannir un utilisateur en changeant son affiliation

en: Clear the chat area
fr: Fermer cette fenêtre de discussion

en: Close this groupchat
fr: Fermer ce groupe de discussion

en: Change user role to participant
fr: Changer le rôle de l’utilisateur en participant

en: Remove this groupchat
fr: Supprimer ce salon

en: Kick user from groupchat
fr: Expulser l’utilisateur du salon

en: Write in 3rd person
fr: Écrire à la troisième personne

en: Grant membership to a user
fr: Autoriser l’utilisateur à être membre

en: Opens up the moderator tools GUI
fr: Ouvre l'interface graphique des outils de modération

en: Remove user's ability to post messages
fr: Retirer le droit d’envoyer des messages

en: Change your nickname
fr: Changer votre pseudo

en: Grant moderator role to user
fr: Changer le rôle de l’utilisateur en modérateur

en: Grant ownership of this groupchat
fr: Accorder la propriété de ce salon

en: Register your nickname
fr: Enregistrer votre pseudo

en: Revoke the user's current affiliation
fr: Révoquer l'affiliation actuelle de l'utilisateur

en: Set groupchat subject
fr: Définir le sujet du salon

en: Set groupchat subject (alias for /subject)
fr: Définir le sujet du salon (alias pour /subject)

en: Allow muted user to post messages
fr: Autoriser les utilisateurs muets à poster des messages

en: The conversation has moved to a new address. Click the link below to enter.
fr: Ce salon a déménagé. Cliquez ci-dessous pour rejoindre sa nouvelle adresse.

note: harmony default export
en: This groupchat no longer exists
fr: Ce salon n’existe plus

en: The following reason was given: "%1$s"
fr: La raison indiquée est : « %1$s »

en: This action was done by %1$s.
fr: Cette action a été réalisée par %1$s.

en: The reason given is: "%1$s".
fr: La raison indiquée est : « %1$s ».

en: Loading configuration form
fr: Chargement du formulaire de configuration

en: Configure %1$s
fr: Configurer %1$s

en: Sorry, an error occurred while trying to submit the config form.
fr: Désolé, une erreur est survenue lors de la validation du formulaire de configuration.

en: Sorry, an error happened while trying to save the groupchat avatar.
fr: Désolé, quelque chose s’est mal passé pendant la sauvegarde de l'avatar du salon.

en: You can check your browser's developer console for any error output.
fr: Vous pouvez surveiller toute erreur qui apparaîtrait dans la console de développement de votre navigateur.

en: Topic
fr: Sujet

en: Topic author
fr: Auteur du sujet

en: XMPP address
fr: Adresse XMPP

en: Message archiving
fr: Archivage des messages

en: Messages are archived on the server
fr: Les messages sont archivés sur le serveur

en: Hidden
fr: Caché

en: This groupchat is not publicly searchable
fr: Ce salon ne peut pas être recherché publiquement

en: This groupchat is restricted to members only
fr: Ce salon est restreint aux membres uniquement

en: Members only
fr: Membres uniquement

en: Moderated
fr: Modéré

en: Participants entering this groupchat need to request permission to write
fr: Les participants qui entrent dans ce salon doivent demander la permission pour écrire

en: This groupchat does not require a password upon entry
fr: Ce salon ne nécessite pas de mot de passe pour y accéder

en: No password required
fr: Pas de mot de passe nécessaire

en: Not anonymous
fr: Non-anonyme

en: All other groupchat participants can see your XMPP address
fr: Tous les autres occupants de ce salon peuvent voir votre adresse XMPP

en: Not moderated
fr: Non modéré

en: Participants entering this groupchat can write right away
fr: Les participants qui entrent dans ce salon peuvent écrire directement

en: Online users
fr: Utilisateurs en ligne

en: Open
fr: Ouvert

en: Anyone can join this groupchat
fr: N’importe qui peut rejoindre ce salon

en: This groupchat requires a password before entry
fr: Ce salon nécessite un mot de passe pour y accéder

en: Password protected
fr: Protégé par mot de passe

en: Persistent
fr: Persistant

en: This groupchat persists even if it's unoccupied
fr: Ce salon persiste même s’il est inoccupé

en: This groupchat is publicly searchable
fr: Ce salon peut être recherché publiquement

en: Semi-anonymous
fr: Semi-anonyme

en: Only moderators can see your XMPP address
fr: Seuls les modérateurs peuvent voir votre adresse XMPP

en: Temporary
fr: Temporaire

en: This groupchat will disappear once the last person leaves
fr: Ce salon disparaîtra au départ de la dernière personne

en: Groupchat info
fr: Information du salon

en: Hide the groupchat topic
fr: Masquer le sujet de la discussion de groupe

en: Show more information on this groupchat
fr: Afficher plus d’informations sur ce salon

en: Show more information about this groupchat
fr: Afficher plus d’informations sur ce salon

en: Configure
fr: Configurer

en: Configure this groupchat
fr: Configurer ce salon

en: Change the nickname you're using in this groupchat
fr: Changer le pseudo que vous utilisez dans ce salon

en: Show topic
fr: Afficher le sujet

en: Hide topic
fr: Masquer le sujet

en: Show the topic message in the heading
fr: Afficher le message de sujet dans l'en-tête

en: Hide the topic in the heading
fr: Masquer le sujet dans l'en-tête

en: Show participants
fr: Afficher les participants

en: Hide participants
fr: Cacher les participants

en: Show the groupchat participants
fr: Afficher les participants du salon

en: Hide the groupchat participants
fr: Masquer les participants du salon

en: Moderate
fr: Modérer

en: Moderate this groupchat
fr: Modérer ce salon

en: Destroy
fr: Détruire

en: Leave
fr: Quitter

en: Leave and close this groupchat
fr: Quitter et fermer ce salon

en: Are you sure you want to leave this groupchat?
fr: Voulez-vous vraiment quitter ce salon ?

note: harmony default export
en: This groupchat requires a password
fr: Ce salon nécessite un mot de passe

en: Password:
fr: Mot de passe :

note: harmony default export
en: Submit
fr: Soumettre

en: has gone offline
fr: s’est déconnecté

en: has gone away
fr: est absent

en: is busy
fr: est occupé

en: has come online
fr: s’est déconnecté

note: workaround for Prosody which doesn't give type "headline"
en: Notification from %1$s
fr: Notification depuis %1$s

en: %1$s says
fr: %1$s dit

en: wants to be your contact
fr: veut être votre contact

en: The new passwords must match
fr: Les deux mots de passe doivent être identiques

en: New password
fr: Nouveau mot de passe

en: Confirm new password
fr: Confirmer le nouveau mot de passe

en: Timeout error
fr: Erreur de délai d'attente dépassé

en: Your server does not support password reset
fr: Votre serveur ne gère pas la réinitialisation de mot de passe

en: Your server responded with an unknown error, check the console for details
fr: Votre serveur a retourné une erreur inconnue, vérifiez la console pour plus de détails

en: Timeout error while trying to set your password
fr: Un problème de délai est survenu lors de l'enregistrement du mot de passe

en: Your server does not allow password reset
fr: Votre serveur n’autorise pas la réinitialisation de mot de passe

en: You are not allowed to change your password
fr: Vous n’avez pas l’autorisation de changer votre mot de passe

en: Your new password has been set
fr: Votre mot de passe a été changé avec succès

note: * * @param {import('../modals/profile').default} el harmony default export
en: Log out
fr: Se déconnecter

en: online
fr: en ligne

en: busy
fr: occupé

en: away for long
fr: absent pour une longue durée

en: away
fr: absent

en: offline
fr: déconnecté

en: Away for long
fr: Absent pour une longue durée

en: Personal status message
fr: Message de statut personnel

en: Clear status message
fr: Retirer le message de statut

en: Save and close
fr: Enregistrer et fermer

en: Use commas to separate multiple roles. Your roles are shown next to your name on your chat messages.
fr: Utilisez une virgule pour séparer plusieurs rôles. Vos rôles sont affichés à côté de votre nom dans vos messages.

en: Reset Password
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: Your Profile
fr: Votre profil

en: Sorry, an error happened while trying to save your profile data.
fr: Désolé, quelque chose s’est mal passé pendant la sauvegarde de votre profil.

en: Profile updated successfully
fr: Profil mis à jour avec succès

en: Are you sure you want to log out?
fr: Voulez-vous vraiment vous déconnecter ?

en: About
fr: À propos

en: Commands
fr: Commandes

en: %1$s Open Source %2$s XMPP chat client brought to you by %3$s Opkode %2$s
fr: Client XMPP %1$s libre %2$s qui vous est fourni par %3$s Opkode %2$s

en: %1$s Translate %2$s it into your own language
fr: %1$s Traduisez-le %2$s dans votre langue

en: Settings
fr: Préférences

en: I am %1$s
fr: Je suis %1$s

en: Click to change your chat status
fr: Cliquez pour changer votre statut

note: harmony default export
en: Download file "%1$s"
fr: Télécharger le fichier « %1$s »

en: Sorry, we're unable to send an encrypted message because %1$s requires you to be subscribed to their presence in order to see their OMEMO information
fr: Désolé, impossible d'envoyer un message chiffré parce que %1$s nécessitent que vous soyez abonné à leur présence afin de voir leurs informations OMEMO

en: Sorry, we're unable to send an encrypted message because the remote server for %1$s could not be found
fr: Désolé, impossible d'envoyer un message chiffré parce que le serveur distant de %1$s n'est pas joignable

en: Unable to send an encrypted message due to an unexpected error.
fr: Impossible d’envoyer un message chiffré à cause d’une erreur.

en: This is an OMEMO encrypted message which your client doesn’t seem to support. Find more information on https://conversations.im/omemo
fr: Ceci est un message chiffré avec OMEMO, que votre client ne semble pas prendre en charge. Pour plus d’informations, allez voir https://conversations.im/omemo

en: Error: could not decrypt a received encrypted file, because it could not be downloaded
fr: Erreur : impossible de déchiffrer ce fichier car n’a pas pu être téléchargé

en: Sorry, could not decrypt a received OMEMO message because we don't have the XMPP address for that user.
fr: Désolé, impossible de déchiffrer un message chiffré avec OMEMO parce que nous n'avons pas l’adresse XMPP de cet utilisateur.

en: Sorry, could not decrypt a received OMEMO message due to an error.
fr: Désolé, impossible de déchiffrer un message chiffré avec OMEMO à cause d’une erreur.

en: %1$s doesn't appear to have a client that supports OMEMO. Encrypted chat will no longer be possible in this grouchat.
fr: %1$s ne semble pas avoir un client qui supporte OMEMO. Le chiffrement ne sera plus possible dans ce groupe de discussion.

en: Cannot use end-to-end encryption in this groupchat, either the groupchat has some anonymity or not all participants support OMEMO.
fr: Impossible d’utiliser le chiffrement bout à bout dans ce salon, soit parce qu’il est semi-anonyme, soit parce que tous les participants ne gèrent pas OMEMO.

en: Cannot use end-to-end encryption because %1$s uses a client that doesn't support OMEMO.
fr: Impossible d’utiliser le chiffrement bout à bout parce que %1$s utilise un client qui ne gère pas OMEMO.

en: Messages are being sent in plaintext
fr: Les messages sont envoyés en clair

en: Messages are sent encrypted
fr: Vos messages sont envoyés chiffrés

en: This groupchat needs to be members-only and non-anonymous in order to support OMEMO encrypted messages
fr: Ce salon doit être réservé aux membres et non-anonyme pour permettre les messages chiffrés OMEMO

en: OMEMO encryption is not supported
fr: Le cryptage OMEMO n'est pas supporté

en: Sorry, no devices found to which we can send an OMEMO encrypted message.
fr: Désolé, impossible de trouver un appareil auquel envoyer un message chiffré avec OMEMO.

en: Trusted
fr: De confiance

en: Untrusted
fr: Pas de confiance

en: Choose which devices you trust for OMEMO encrypted communication
fr: Choisissez les appareils de confiance pour les communications chiffrées par OMEMO

note: * * @param {import('../fingerprints').Fingerprints} el harmony default export
en: OMEMO Fingerprints
fr: Empreintes de clé OMEMO

en: No OMEMO-enabled devices found
fr: Aucun client compatible avec le chiffrement OMEMO n'a été trouvé

en: Checkbox for selecting the following fingerprint
fr: Case à cocher pour sélectionner l’empreinte OMEMO suivante

en: Device without a fingerprint
fr: Client sans empreinte de clé OMEMO

en: Checkbox for selecting the following device
fr: Case à cocher pour sélectionner le périphérique OMEMO suivant

en: Other OMEMO-enabled devices
fr: Autres clients ayant activé le chiffrement OMEMO

en: Checkbox to select fingerprints of all other OMEMO devices
fr: Case à cocher pour sélectionner les empreintes de tous les autres clients OMEMO

en: Remove checked devices and close
fr: Supprimer les clients OMEMO sélectionnés, et fermer

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: This device's OMEMO fingerprint
fr: Empreinte de clé OMEMO de ce client

en: Generate new keys and fingerprint
fr: Générer de nouvelles clés et empreintes de clés

en: Sorry, an error occurred while trying to remove the devices.
fr: Désolé, une erreur est survenue en tentant de supprimer les clients OMEMO.

en: Are you sure you want to generate new OMEMO keys? This will remove your old keys and all previously encrypted messages will no longer be decryptable on this device.
fr: Voulez-vous vraiment générer de nouvelles clefs OMEMO ? Ceci retirera vos anciennes clefs et tous les messages déjà chiffrés ne seront plus déchiffrables sur ce client.

note: harmony default export
en: Already have a chat account?
fr: Vous avez déjà un compte ?

en: Go back to login
fr: Retourner à la page de connexion

note: * * @param {import('../form').default} el harmony default export
en: Choose a different provider
fr: Choisir un autre fournisseur

en: Account Registration:
fr: Création de compte :

en: Register
fr: S’inscrire

en: Tip: A list of public XMPP providers is available
fr: Astuce : une liste publique de fournisseurs XMPP est disponible

en: here
fr: ici

en: Fetch registration form
fr: Récupération du formulaire d’enregistrement

en: Create your account
fr: Créer votre compte

en: Please enter the XMPP provider to register with:
fr: Veuillez saisir le fournisseur XMPP auprès duquel s’inscrire :

en: Sorry, we're unable to connect to your chosen provider.
fr: Désolé, nous n’avons pas pu nous connecter à votre fournisseur.

en: Sorry, the given provider does not support in band account registration. Please try with a different provider.
fr: Désolé, le fournisseur indiqué ne supporte pas l’enregistrement de compte en ligne. Merci d’essayer avec un autre fournisseur.

en: Invalid connection URL, only HTTPS and WSS accepted
fr: Adresse de connexion invalide, seuls HTTPS et WSS sont acceptés

en: Now logging you in
fr: En cours de connexion

en: Registered successfully
fr: Enregistré avec succès

en: Registration failed.
fr: L’inscription a échouée.

en: Please try a different username.
fr: Veuillez essayer avec un autre nom d’utilisateur.

en: The provider rejected your registration attempt. Please check the values you entered for correctness.
fr: Le fournisseur a rejeté votre demande d’inscription. Merci de vérifier que les données que vous avez fournies sont correctes.

en: Create an account
fr: Créer un compte

en: Don't have a chat account?
fr: Vous n’avez pas de compte ?

en:  e.g. conversejs.org
fr:  par exemple conversejs.org

en: This field is required
fr: Ce champ est requis

note: * * @param {import('../add-muc.js').default} el harmony default export
en: Join
fr: Rejoindre

en: Groupchat name
fr: Nom du salon

en: Groupchat name or address
fr: Nom ou adresse du salon

en: Enter a new Groupchat
fr: Entrer dans un nouveau salon

en: Invalid groupchat address, it cannot be empty.
fr: Adresse de salon invalide, ne peut être vide.

en: Invalid groupchat address, a forward slash is not allowed.
fr: Adresse de salon invalide, le symbole slash n'est pas autorisé.

en: Invalid groupchat address, more than one @ sign is not allowed.
fr: Adresse de salon invalide, plus d'un symbole @ n'est pas autorisé.

en: Invalid groupchat address, it cannot start or end with an @ sign.
fr: Adresse de salon invalide, elle ne peut pas débuter ou se terminer par le symbole @.

en: No default groupchat service found. You'll need to specify the full address, for example room@conference.example.org
fr: Aucun service de salon par défaut n'a été trouvé. Vous devez spécifier son adresse complète, par exemple salon@conference.exemple.org

en: Groupchat id is invalid.
fr: L’identifiant du groupe de discussion est invalide.

note: harmony default export
en: Description:
fr: Description :

en: Groupchat XMPP Address:
fr: Adresse XMPP du salon :

en: Participants:
fr: Participants :

en: Features:
fr: Caractéristiques :

en: Requires authentication
fr: Nécessite une authentification

en: Requires an invitation
fr: Nécessite une invitation

en: Non-anonymous
fr: Non-anonyme

en: Unmoderated
fr: Non modéré

en: Show groupchats
fr: Afficher les salons

en: Server address
fr: Adresse du serveur

en: conference.example.org
fr: chat.exemple.org

en: Query for Groupchats
fr: Chercher un salon

en: Groupchats found
fr: Salons trouvés

en: No groupchats found
fr: Aucun salon trouvé

en: Leave this groupchat
fr: Quitter ce salon

en: Click to hide these rooms
fr: Cliquez pour cacher ces discussions

en: Click to toggle the list of open groupchats
fr: Cliquer pour ouvrir la liste des salons ouverts

en: Groupchats
fr: Salons

en: Query server
fr: Chercher un salon

en: Add groupchat
fr: Ajouter un nouveau salon

en: Are you sure you want to leave the groupchat %1$s?
fr: Voulez-vous vraiment quitter le salon « %1$s » ?

en: This contact is busy
fr: Ce contact est occupé

en: This contact is online
fr: Ce contact est connecté

en: This contact is offline
fr: Ce contact est déconnecté

en: This contact is unavailable
fr: Ce contact est indisponible

en: This contact is away for an extended period
fr: Ce contact est absent

en: This contact is away
fr: Ce contact est absent

en: Click to remove %1$s as a contact
fr: Cliquez pour retirer le contact %1$s

en: Click to show more details about %1$s
fr: Afficher davantage d’informations à propos de %1$s

en: Click to chat with yourself
fr: Cliquez pour ouvrir une conversation avec vous-même

en: Click to chat with %1$s (XMPP address: %2$s)
fr: Cliquez pour discuter avec %1$s (adresse XMPP : %2$s)

en: Click to accept the contact request from %1$s (XMPP address: %2$s)
fr: Cliquez pour accepter la demande d’ajout de contact de %1$s (adresse XMPP : %2$s)

en: Click to decline the contact request from %1$s (XMPP address: %2$s)
fr: Cliquez pour refuser la demande d’ajout de contact de %1$s (adresse XMPP : %2$s)

en: Accept as contact
fr: Accepter comme contact

en: Click to add %1$s as a contact
fr: Cliquez pour ajouter %1$s comme contact

en: Save as contact
fr: Enregistrer comme contact

note: * * @param {import('../add-contact.js').default} el harmony default export
en: Add
fr: Ajouter

en: Search name or XMPP address
fr: Chercher par nom ou adresse XMPP

en: Add a Contact
fr: Ajouter un contact

en: This contact has already been added
fr: Ce contact est déjà enregistré

en: Sorry, something went wrong while adding the contact
fr: Désolé, un problème est survenu en ajoutant ce contact

en: Contact added successfully
fr: Contact ajouté avec succès

en: Invalid value for the name and XMPP address. Please use the format "Name <username@example.org>".
fr: Nom et adresse XMPP invalide. Veuillez utiliser le format « Nom <utilisateur@example.org> ».

en: Sorry, something went wrong while accepting the contact request
fr: Désolé, un problème est survenu en acceptant cette demande de contact

en: Successfully accepted the contact request
fr: Demande d’ajout de contact acceptée avec succès

note: * * @param {import('../new-chat.js').default} el harmony default export
en: Start Chat
fr: Démarrer une Conversation

en: Start a new chat
fr: Démarrer une nouvelle conversation

en: Sorry, something went wrong
fr: Désolé, quelque chose s’est mal passé

note: harmony default export
en: Click to hide these contacts
fr: Cliquez pour cacher ces contacts

en: Filter by contact name
fr: Filtrer par nom de contact

en: Filter by group name
fr: Filtrer par nom de groupe

en: Unread
fr: Non lu

en: Click to toggle contacts
fr: Cliquez pour ouvrir les contacts

en: Add a contact
fr: Ajouter un contact

en: Re-sync contacts
fr: Resynchroniser vos contacts
