Converse.js 3.3.4 - en to hi translation catalogue (37 entries)

en: Sorry, could not determine file upload URL.
hi: क्षमाँ करें, फ़ाईल अपलोड करने का यू.आ.एल. समझ नहीं आया।

en: Sorry, could not succesfully upload your file. Your server’s response: "%1$s"
hi: क्षमाँ करें, आपकी फ़ाईल अपलोड नहीं हो पाई। सर्वर का जवाब: "%1$s"

en: Sorry, could not succesfully upload your file.
hi: क्षमाँ करें, आपकी फ़ाईल अपलोड नहीं हो पाई।

en: %1$s is typing
hi: %1$s लिख रहे हैं

en: %1$s has stopped typing
hi: %1$s लिखते-लिखते रुक गए

en: Sorry, looks like file upload is not supported by your server.
hi: क्षमाँ करें, लगता है आपके सर्वर पर फ़ाईल अपलोड की सेवा उपलब्ध नहीं है।

en: %1$s has been banned
hi: %1$s को प्रतिबन्धित कर दिया गया है

en: %1$s has been kicked out
hi: %1$s को बाहर कर दिया गया है

en: %1$s is busy
hi: %1$s व्यस्त है

en: A new groupchat has been created
hi: एक नया कमरा बना दिया गया है

en: You have been banned from this groupchat
hi: आपको इस कमरे से प्रतिबन्धित कर दिया गया है

en: You have been kicked from this groupchat
hi: आपको इस कमरे से बाहर कर दिया गया है

en: Cancel
hi: छोड़ें

en: Are you sure you want to remove the bookmark "%1$s"?
hi: क्या आप वाकई "%1$s" के बुकमार्क को हटाना चाहते हैं?

en: Unbookmark this groupchat
hi: ग्रुप चैट कौ अनबुकमार्क करें

en: Click to open this groupchat
hi: इस कमरे को खोलने के लिए यहाँ क्लिक करें

en: Bookmarks
hi: बुकमार्क

en: Save
hi: सम्भालें

en: Error
hi: दिक्कत

note: * * @param {import('../message').default} el harmony default export
en: Show more
hi: और दिखाएं

en: Insert emojis
hi: इमोजी डालें

en: Choose a file to send
hi: कोई फ़ाईल भेजें

en: Are you sure you want to clear the messages from this conversation?
hi: क्या आप वाकई इस वार्तालाप के सन्देश हटाना चाहते हैं?

en: Message
hi: सन्देश

en: Remove messages
hi: सन्देश हटाएं

en: Write in the third person
hi: अन्य पुरुष में लिखें

en: Show this menu
hi: यह मेन्यू देखाएं

en: Please enter a valid XMPP address
hi: क्रिपया कोई मान्य एक्स.एम.पी.पी. ऐड्रेस डालें

en: Username
hi: यूज़रनेम

en: user@domain
hi: यूज़र@डोमेन

en: Hidden
hi: छिपा हुआ

en: Show more information on this groupchat
hi: इस कमरे के बारे में और जानकारी दिखाएं

note: * * @param {import('../add-muc.js').default} el harmony default export
en: Join
hi: हिस्सा बनें

en: Enter a new Groupchat
hi: एक नये कमरे का हिस्सा बनें

note: harmony default export
en: Description:
hi: विवरण :

en: No groupchats found
hi: कोई कमरे नहीं मिले

en: Leave this groupchat
hi: इस कमरे को छोड़ें
