Converse.js 0.4 - en to it translation catalogue (513 entries)

en: An error occurred while connecting to the chat server.
it: Si è verificato un errore durante la connessione al server.

en: Your XMPP address and/or password is incorrect. Please try again.
it: Il tuo indirizzo XMPP e/o la tua password sono sbagliati. Riprova.

en: The XMPP server did not offer a supported authentication mechanism
it: Il server XMPP non ha offerto un meccanismo di autenticazione supportato

en: Undecryptable OMEMO message
it: Messaggio OMEMO non decifrabile

en: Sorry, could not determine upload URL.
it: Spiacente, impossibile determinare l'URL di caricamento.

en: Sorry, could not determine file upload URL.
it: Spiacente, impossibile determinare l'URL di caricamento del file.

en: Sorry, could not succesfully upload your file. Your server’s response: "%1$s"
it: Spiacente, impossibile caricare il tuo file. Risposta del tuo server: "%1$s"

en: Sorry, could not succesfully upload your file.
it: Spiacente, caricamento del file non riuscito.

en: %1$s is typing
it: %1$s sta scrivendo

en: %1$s has stopped typing
it: %1$s ha smesso di scrivere

en: %1$s has gone away
it: %1$s si è allontanato

en: Sorry, looks like file upload is not supported by your server.
it: Spiacente, sembra che il caricamento dei file non sia supportato dal tuo server.

en: The size of your file, %1$s, exceeds the maximum allowed by your server.
it: La dimensione del file, %1$s, supera il massimo consentito dal tuo server.

en: The size of your file, %1$s, exceeds the maximum allowed by your server, which is %2$s.
it: La dimensione del tuo file, %1$s, supera il massimo consentito dal tuo server, che è %2$s.

en: You're not allowed to retract your message.
it: Non ti è permesso di ritrattare il tuo messaggio.

en: Sorry, an error occurred while trying to retract your message.
it: Spiacente, si è verificato un errore tentando di ritrattare il tuo messaggio.

en: You're not allowed to send a message.
it: Non ti è permesso inviare un messaggio.

en: Sorry, an error occurred while trying to send your message.
it: Spiacente, si è verificato un errore tentando di inviare il tuo messaggio.

en: Smileys and emotions
it: Faccine ed emoji

en: People
it: Persone

en: Activities
it: Attività

en: Travel
it: Viaggi

en: Objects
it: Oggetti

en: Animals and nature
it: Animali e natura

en: Food and drink
it: Cibo e bevande

en: Symbols
it: Simboli

en: Flags
it: Bandiere

en: Stickers
it: Adesivi

en: Your retraction was not delivered because you're not present in the groupchat.
it: Ritrattazione non consegnata perchè non partecipi alla conversazione di gruppo.

en: Your message was not delivered because you weren't allowed to send it.
it: Il tuo messaggio non è stato spedito perchè non ti è permesso inviare messaggi.

en: Your message was not delivered because you're not present in the groupchat.
it: Il tuo messaggio non è stato spedito perchè non partecipi alla conversazione di gruppo.

en: Sorry, an error happened while running the command.
it: Scusa, si è verificato un errore durante l'esecuzione del comando.

en: Check your browser's developer console for details.
it: Controlla la console per sviluppatori del tuo browser per dettagli.

en: Error: couldn't find a groupchat participant based on your arguments
it: Errore: non è stato possibile trovare un partecipante alla conversazione di gruppo con gli argomenti forniti

en: Error: found multiple groupchat participant based on your arguments
it: Errore: trovati più partecipanti alla conversazione di gruppo con gli argomenti forniti

en: Error: the "%1$s" command takes two arguments, the user's nickname and optionally a reason.
it: Errore: il comando "%1$s" richiede due argomenti, il soprannome dell'utente e opzionalmente una motivazione.

en: Forbidden: you do not have the necessary affiliation in order to do that.
it: Non consentito: non hai l'affiliazione necessaria per fare questo.

en: Forbidden: you do not have the necessary role in order to do that.
it: Non consentito: non hai il ruolo necessario per fare questo.

en: You're not allowed to register yourself in this groupchat.
it: Non ti è permesso registrarti in questa conversazione di gruppo.

en: You're not allowed to register in this groupchat because it's members-only.
it: Non ti è permesso registrarti in questa conversazione di gruppo perchè è per soli membri.

en: Topic set by %1$s
it: Argomento impostato da %1$s

en: Topic cleared by %1$s
it: Argomento rimosso da %1$s

en: %1$s has entered the groupchat
it: %1$s è entrato nella conversazione di gruppo

en: %1$s has left the groupchat
it: %1$s ha lasciato la conversazione di gruppo

en: %1$s is now a moderator
it: %1$s ora è un moderatore

en: %1$s is no longer a moderator
it: %1$s non è più un moderatore

en: %1$s has been given a voice
it: %1$s ora può scrivere nella conversazione

en: %1$s has been muted
it: %1$s è stato silenziato

en: %1$s and %2$s
it: %1$s e %2$s

en: %1$s are typing
it: %1$s stanno scrivendo

en: %1$s have stopped typing
it: %1$s hanno smesso di scrivere

en: %1$s have gone away
it: %1$s si sono allontanati

en: %1$s have entered the groupchat
it: %1$s sono entrati nella conversazione di gruppo

en: %1$s have left the groupchat
it: %1$s hanno abbandonato la conversazione di gruppo

en: %1$s are now moderators
it: %1$s ora sono moderatori

en: %1$s are no longer moderators
it: %1$s non sono più moderatori

en: %1$s have been given voices
it: %1$s ora possono scrivere nella conversazione

en: %1$s have been muted
it: %1$s sono stati silenziati

en: %1$s has been banned by %2$s
it: %1$s è stato bannato da %2$s

en: %1$s has been banned
it: %1$s è stato bannato

en: %1$s's nickname has changed
it: %1$s nickname è cambiato

en: %1$s has been kicked out by %2$s
it: %1$s è stato espulso da %2$s

en: %1$s has been kicked out
it: %1$s è stato espulso

en: %1$s has been removed because of an affiliation change
it: %1$s è stato rimosso a causa di un cambio di affiliazione

en: %1$s has been removed for not being a member
it: %1$s è stato rimosso in quanto non membro

en: %1$s is no longer an admin of this groupchat
it: %1$s non è più un amministratore di questa conversazione di gruppo

en: %1$s is no longer an owner of this groupchat
it: %1$s non è più un proprietario di questa conversazione di gruppo

en: %1$s is no longer banned from this groupchat
it: %1$s non è più bandito da questa conversazione di gruppo

en: %1$s is no longer a member of this groupchat
it: %1$s non è più un membro di questa conversazione di gruppo

en: %1$s is now a member of this groupchat
it: %1$s ora è un membro di questa conversazione di gruppo

en: %1$s is now an %2$s of this groupchat
it: %1$s ora è un %2$s di questa conversazione di gruppo

en: The nickname you chose is reserved or currently in use, please choose a different one.
it: Il soprannome che hai scelto è riservato o attualmente in uso, per favore scegline uno diverso.

en: Password incorrect
it: Password non corretta

en: You are not on the member list of this groupchat.
it: Non sei sulla lista dei membri di questa conversazione di gruppo.

en: You are not allowed to create new groupchats.
it: Non ti è permesso creare nuove conversazioni di gruppo.

en: Your nickname doesn't conform to this groupchat's policies.
it: Il tuo soprannome non è conforme alle regole di questa conversazione di gruppo.

en: This groupchat does not (yet) exist.
it: Questa conversazione di gruppo non esiste (per ora).

en: This groupchat has reached its maximum number of participants.
it: Questa conversazione di gruppo ha raggiunto il limite massimo di partecipanti.

en: Remote server not found
it: Server remoto non trovato

en: You're not allowed to enter this groupchat
it: Non ti è permesso entrare in questa conversazione di gruppo

en: An error happened while trying to enter this groupchat
it: Si è verificato un errore durante l'accesso a questa conversazione di gruppo

en: %1$s has gone offline
it: %1$s si è disconnesso

en: %1$s is busy
it: %1$s è occupato

en: %1$s is online
it: %1$s è in linea

en: This groupchat is not anonymous
it: Questa conversazione di gruppo non è anonima

en: This groupchat now shows unavailable members
it: Questa conversazione di gruppo ora mostra membri non disponibili

en: This groupchat does not show unavailable members
it: Questa conversazione di gruppo non mostra i membri non disponibili

en: The groupchat configuration has changed
it: La configurazione della conversazione di gruppo è cambiata

en: Groupchat logging is now enabled
it: La registrazione della conversazione di gruppo ora è abilitata

en: Groupchat logging is now disabled
it: La registrazione della conversazione di gruppo ora è disabilitata

en: This groupchat is now no longer anonymous
it: Questa conversazione di gruppo ora non è più anonima

en: This groupchat is now semi-anonymous
it: Questa conversazione di gruppo ora è semi-anonima

en: This groupchat is now fully-anonymous
it: Questa conversazione di gruppo ora è completamente anonima

en: A new groupchat has been created
it: Una nuova conversazione di gruppo è stata creata

note: XXX: Note the triple underscore function and not double underscore.
en: Your nickname has been automatically set to %1$s
it: Il tuo soprannome è stato impostato automaticamente come %1$s

en: You have been banned from this groupchat
it: Sei stato bandito da questa conversazione di gruppo

note: XXX: Note the triple underscore function and not double underscore.
en: Your nickname has been changed to %1$s
it: Il tuo nickname è stato cambiato come %1$s

en: You have been kicked from this groupchat
it: Sei stato espulso da questa conversazione di gruppo

en: You have been removed from this groupchat because of an affiliation change
it: Sei stato rimosso da questa conversazione di gruppo a causa di un cambio di affiliazione

en: You have been removed from this groupchat because the service hosting it is being shut down
it: Sei stato rimosso da questa conversazione di gruppo perchè il servizio di host è in fase di spegnimento

en: You have exited this groupchat due to a technical problem
it: Sei uscito da questa conversazione di gruppo per un problema tecnico

en: Timeout Error
it: Errore di Tempo Scaduto

en: The server did not return your bookmarks within the allowed time. You can reload the page to request them again.
it: Il server non ha consegnato i tuoi segnalibri entro il tempo consentito. Puoi ricaricare la pagina e richiederli ancora.

en: A timeout occurred
it: Errore di timeout

en: Timeout while trying to fetch archived messages.
it: Tempo scaduto tentando di raccogliere i messaggi archiviati.

en: This client does not allow presence subscriptions
it: Questo client non consente sottoscrizioni di presenza

en: My contacts
it: I miei contatti

en: Pending contacts
it: Contatti in attesa

en: Contact requests
it: Richieste di contatto

en: Ungrouped
it: Senza Gruppo

en: New messages
it: Nuovi messaggi

en: Click to set a new picture
it: Clicca per impostare una nuova immagine

en: Older versions
it: Versioni precedenti

en: No older versions found
it: Nessuna versione precedente trovata

en: Current version
it: Versione corrente

en: Offline
it: Non in linea

en: Extended Away
it: Lontano da molto tempo

note: * * @param {import('../modals/profile').default} el harmony default export
en: Away
it: Assente

en: Chatty
it: Chiaccherone

en: Online
it: In linea

en: Close
it: Chiudi

en: Confirm
it: Conferma

en: Cancel
it: Annulla

en: Execute
it: Esegui

en: Previous
it: Indietro

en: Next
it: Successivo

en: Complete
it: Fine

en: Add to Contacts
it: Aggiungi ai Contatti

en: Nickname
it: Soprannome

en: XMPP Address
it: Indirizzo XMPP

note: harmony default export
en: Affiliation
it: Affiliazione

en: Role
it: Ruolo

en: Hats
it: Cappelli

en: Occupant Id
it: ID occupante

en: Affiliation changed
it: Affiliazione cambiata

en: role changed
it: ruolo cambiato

en: Moderators are privileged users who can change the roles of other users (except those with admin or owner affiliations.
it: I moderatori sono utenti privilegiati che possono cambiare i ruoli di altri utenti (ad eccezione degli amministratori o dei possessori di affiliazioni).

en: The default role, implies that you can read and write messages.
it: Il ruolo predefinito, implica che tu possa leggere e scrivere messaggi.

en: Visitors aren't allowed to write messages in a moderated multi-user chat.
it: Ai visitatori non è consentito di scrivere messaggi in una conversazione multi utente moderata.

en: Owner is the highest affiliation. Owners can modify roles and affiliations of all other users.
it: Proprietario è la più alta affiliazione. I proprietari possono modificare ruoli e affiliazioni di tutti gli altri utenti.

en: Admin is the 2nd highest affiliation. Admins can modify roles and affiliations of all other users except owners.
it: Amministratore è la seconda più alta affiliazione. Gli amministratori possono modificare ruoli e affiliazioni di tutti gli altri utenti ad eccezione dei proprietari.

en: To ban a user, you give them the affiliation of "outcast".
it: Per bandire un utente, puoi assegnare l'affiliazione di "escluso".

en: No users with that affiliation found.
it: Nessun utente con quell'affiliazione trovato.

en: No users with that role found.
it: Nessun utente con quel ruolo trovato.

en: Type here to filter the search results
it: Scrivi qui per filtrare i risultati della ricerca

en: Show users
it: Mostra utenti

en: Roles are assigned to users to grant or deny them certain abilities in a multi-user chat. They're assigned either explicitly or implicitly as part of an affiliation. A role that's not due to an affiliation, is only valid for the duration of the user's session.
it: I ruoli sono assegnati agli utenti e permettono o negano certe funzionalità nelle conversazioni multi utente. Sono assegnati sia esplicitamente che implicitamente come parte di un'affiliazione. Un ruolo che non è dato per affiliazione è valido solo per la sessione corrente dell'utente.

en: An affiliation is a long-lived entitlement which typically implies a certain role and which grants privileges and responsibilities. For example admins and owners automatically have the moderator role.
it: Un'affiliazione è un diritto permanente che tipicamente implica un certo ruolo che garantisce privilegi e responsabilità. Per esempio amministratori e proprietari automaticamente hanno il ruolo di moderatore.

en: Role changed
it: Ruolo cambiato

en: Moderator Tools
it: Strumenti di Moderazione

en: Are you sure you want to destroy this groupchat?
it: Vuoi veramente distruggere questa conversazione di gruppo?

en: Please enter the XMPP address of this groupchat to confirm
it: Per favore inserisci l'indirizzo XMPP di questa conversazione per confermare

en: name@example.org
it: nome@esempio.org

en: Optional reason for destroying this groupchat
it: Motivo facoltativo per distruggere questa conversazione

en: Reason
it: Motivazione

en: Optional XMPP address for a new groupchat that replaces this one
it: Indirizzo XMPP facoltativo per la nuova conversazione che sostituisce questa

en: replacement@example.org
it: sostituto@esempio.org

en: Couldn't find a participant with that nickname. They might have left the groupchat.
it: Nessun partecipante trovato con quel nick. Potrebbe aver abbandonato la conversazione.

note: e.g. Your nickname is "coolguy69"
en: Your nickname is "%1$s"
it: Il tuo soprannome è:" %1$s"

en: Error: invalid number of arguments
it: Errore: numero non valido di argomenti

note: * * @param {AdHocCommands} el harmony default export
en: On which entity do you want to run commands?
it: Su quale entità vuoi eseguire i comandi?

en: Certain XMPP services and entities allow privileged users to execute ad-hoc commands on them.
it: Alcuni servizi XMPP ed entità permettono agli utenti privilegiati di eseguire comandi ad-hoc.

en: Commands found
it: Comandi trovati

en: List available commands
it: Elenca comandi disponibili

en: No commands found
it: Nessun comando trovato

en: Sorry, an error occurred while looking for commands on that entity.
it: Spiacente, si è verificato un errore cercando comandi su quella entità.

en: The specified entity doesn't support ad-hoc commands
it: L'entità specificata non supporta comandi ad-hoc

en: An error occurred while trying to fetch the command form
it: Si è verificato un errore durante il recupero del form per il comando

en: Sorry, an error occurred while trying to execute the command. See the developer console for details
it: Spiacente, si è verificato un errore tentando di eseguire il comando. Controlla la console del browser per i dettagli

en: Executing
it: Esecuzione del comando in corso

en: Completed
it: Completato

en: An error occurred while trying to cancel the command. See the developer console for details
it: Si è verificato un errore nel tentativo di annullare il comando. Controlla la console del browser per i dettagli

en: Error: unexpected result
it: Errore: risultato inatteso

en: Are you sure you want to remove the bookmark "%1$s"?
it: Sei sicuro di voler rimuovere il segnalibro "%1$s"?

en: Unbookmark this groupchat
it: Rimuovi dai segnalibri questa conversazione di gruppo

en: Click to open this groupchat
it: Clicca per aprire questa conversazione di gruppo

note: * * @param {import('../bookmarks-list').default} el harmony default export * @param {import('shared/components/list-filter').default} el * @param {ListFilter} el
en: Filter
it: Filtra

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Bookmark for "%1$s"
it: Segnalibro per "%1$s"

en: Would you like this groupchat to be automatically joined upon startup?
it: Vuoi unirti automaticamente a questa conversazione di gruppo subito dopo aver effettuato l'accesso?

en: Remove
it: Rimuovi

en: Name
it: Nome

en: What should your nickname for this groupchat be?
it: Quale dovrebbe essere il soprannome per questa conversazione di gruppo?

en: Update
it: Aggiorna

en: Save
it: Salva

en: Bookmark
it: Segnalibro

en: You have an unsent message which will be lost if you continue. Are you sure?
it: Hai un messaggio non inviato che sarà perso se continui. Sei sicuro?

en: Be aware that other XMPP/Jabber clients (and servers) may not yet support retractions and that this message may not be removed everywhere.
it: Tieni conto che altri client (e server) XMPP/Jabber potrebbero non supportare ancora il ritiro e che questo messaggio potrebbe non venire rimosso ovunque.

en: Are you sure you want to retract this message?
it: Vuoi davvero ritirare questo messaggio?

en: A timeout occurred while trying to retract the message
it: Tempo scaduto durante il tentativo di ritirare il tuo messaggio

en: Error
it: Errore

en: Sorry, you're not allowed to retract this message.
it: Scusa, non ti è consentito di ritirare questo messaggio.

en: You are about to retract this message.
it: Stai per ritirare questo messaggio.

en: You may optionally include a message, explaining the reason for the retraction.
it: Puoi facoltativamente includere un messaggio, spiegando il motivo del ritiro.

en: Message Retraction
it: Ritiro del messaggio

en: Optional reason
it: Motivazione facoltativa

en: Sorry, you're not allowed to retract this message
it: Spiacenti, non ti è consentito ritirare questo messaggio

en: Show media
it: Mostra i media

en: Hide media
it: Nascondi i media

note: * @type {MessageActionAttributes}
en: Cancel Editing
it: Annulla modifica

en: Edit
it: Modifica

en: Retract
it: Ritratta

en: Copy
it: Copia

en: Quote
it: Cita

en: Image:
it: Immagine:

en: Message versions
it: Versioni del messaggio

en: Are you sure you want to remove this contact?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo contatto?

en: Remove as contact
it: Rimuovi dai contatti

en: Full Name
it: Nome Completo

en: Profile
it: Profilo

en: Uploading file:
it: Caricamento file:

en: Retry
it: Riprova

note: * * @param {import('../message').default} el harmony default export
en: Show more
it: Mostra di più

en: Show less
it: Mostra meno

en: A moderator
it: Un moderatore

en: Search results
it: Cerca risultati

en: Search
it: Cerca

en: Insert emojis
it: Inserisci emoji

note: harmony default export
en: Message characters remaining
it: Caratteri rimanenti per il messaggio

en: Send the message
it: Invia il messaggio

en: Start a call
it: Inizia una chiamata

en: Choose a file to send
it: Scegli un file da inviare

en: Click to write as a normal (non-spoiler) message
it: Clicca per scrivere un messaggio normale (senza spoiler)

en: Click to write your message as a spoiler
it: Clicca per scrivere un messaggio come spoiler

en: The User's Profile Image
it: L'immagine di profilo dell'utente

en: Details
it: Dettagli

en: See more information about this person
it: Mostra più informazioni su questa persona

en: Close and end this conversation
it: Chiudi e termina questa conversazione

note: harmony default export * * @param {import('../bottom-panel').default} el * @param {import('../occupant-bottom-panel').default} el
en: You have unread messages
it: Hai messaggi non letti

en: Are you sure you want to clear the messages from this conversation?
it: Sei sicuro di volere pulire i messaggi da questa conversazione?

en: Hidden message
it: Messaggio Nascosto

en: Message
it: Messaggio

en: Optional hint
it: Suggerimento opzionale

en: Sorry, the connection has been lost, and your message could not be sent
it: Spiacente, la connessione è stata persa e il tuo messaggio non è stato inviato

en: Remove messages
it: Rimuovi messaggi

en: Close this chat
it: Chiudi questa conversazione

en: Write in the third person
it: Scrivi in terza persona

en: Show this menu
it: Mostra questo menu

en: Please enter a valid XMPP address
it: Inserisci un indirizzo XMPP valido

en: To improve performance, we cache your data in this browser. Uncheck this box if this is a public computer or if you want your data to be deleted when you log out. It's important that you explicitly log out, otherwise not all cached data might be deleted. Please note, when using an untrusted device, OMEMO encryption is NOT available.
it: Per migliorare le prestazioni, memorizziamo i tuoi dati nella cache in questo browser. Deseleziona questa casella se si tratta di un computer pubblico o se desideri che i tuoi dati vengano eliminati quando esci. È importante disconnettersi esplicitamente, altrimenti non tutti i dati memorizzati nella cache potrebbero essere eliminati. Nota bene, quando utilizzi un dispositivo non fidato, la crittografia OMEMO NON è disponibile.

en: This is a trusted device
it: Questo è un dispositivo fidato

en: Connection URL
it: URL di connessione

en: HTTP or websocket URL that is used to connect to your XMPP server
it: URL HTTP o websocket usato per connettere al tuo server XMPP

en: e.g. wss://example.org/xmpp-websocket
it: es. wss://esempio.org/xmpp-websocket

en: Log in
it: Accedi

en: Username
it: Nome utente

en: user@domain
it: utente@dominio

en: Disconnected
it: Disconnesso

en: Click here to log in anonymously
it: Clicca per accedere in modo anonimo

en: Show details about this chat client
it: Mostra più dettagli su questo client

en: Features
it: Funzionalità

en: Close these announcements
it: Chiudi questi annunci

en: Click to open this server message
it: Clicca per aprire questo messaggio del server

en: Announcements
it: Annunci

en: Click to load missing messages
it: Clicca per caricare i messaggi mancanti

en: Minimize
it: Ridotto

en: Minimize this chat
it: Riduci questa conversazione

en: Minimize this groupchat
it: Riduci questa conversazione

note: * * @param {import('../minimized-chat').default} el harmony default export
en: Click to restore this chat
it: Clicca per ripristinare questa conversazione

note: * * @param {import('../affiliation-form').default} el harmony default export
en: Change affiliation
it: Cambia l'affiliazione

en: New affiliation
it: Nuova affiliazione

en: Timeout error while trying to set the affiliation
it: Tempo scaduto tentando di impostare l'affiliazione

en: Sorry, you're not allowed to make that change
it: Spiacente, non ti è permesso effettuare quella modifica

en: Sorry, something went wrong while trying to set the affiliation
it: Scusa, si è verificato un errore durante l'impostazione dell'affiliazione

note: * * @param {import('../role-form').default} el harmony default export
en: Change role
it: Cambia ruolo

en: New Role
it: Nuovo Ruolo

en: You're not allowed to make that change
it: Non ti è permesso effettuare questa modifica

en: Sorry, something went wrong while trying to set the role
it: Scusa, si è verificato un errore durante l'impostazione del ruolo

en: Change nickname
it: Cambia soprannome

en: Enter groupchat
it: Entra nella conversazione di gruppo

en: Choose a nickname to enter
it: Scegli un soprannome per entrare

en: Please choose your nickname
it: Per favore scegli il tuo soprannome

en: You're not allowed to send messages in this room
it: Non ti è permesso inviare messaggi in questa stanza

note: harmony default export
en: Invite
it: Invita

en: user@example.org
it: utente@esempio.org

en: Optional reason for the invitation
it: Motivazione facoltativa per l'invito

en: Invite someone to this groupchat
it: Invita qualcuno in questa conversazione di gruppo

note: * @param {MUCOccupant} o
en: Click to mention %1$s in your message.
it: Clicca per menzionare %1$s nel tuo messaggio.

en: Owner
it: Proprietario

en: Admin
it: Amministratore

en: Member
it: Membro

en: Moderator
it: Moderatore

en: Visitor
it: Visitatore

en: This user is a moderator.
it: Questo utente è un moderatore.

en: This user can send messages in this groupchat.
it: Questo utente può inviare messaggi in questa conversazione di gruppo.

en: This user can NOT send messages in this groupchat.
it: Questo utente NON può inviare messaggi in questa conversazione di gruppo.

en: Success
it: Completato

en: Filter by name
it: Filtra per nome

en: Filter by status
it: Filtra per stato

en: Any
it: Qualsiasi

en: Busy
it: Occupato

note: * * @param {import('../occupants').default} el harmony default export
en: Participant
it: Partecipante

en: Participants
it: Partecipanti

en: Hide
it: Nascondi

en: Show filter
it: Mostra filtro

en: Hide filter
it: Nascondi filtro

en: Invite someone
it: Invita qualcuno

en: Invite someone to join this groupchat
it: Invita qualcuno ad unirsi a questa conversazione di gruppo

en: Change user's affiliation to admin
it: Cambia l'affiliazione dell'utente ad amministratore

en: Ban user by changing their affiliation to outcast
it: Bandisci l'utente cambiando l'affiliazione ad escluso

en: Clear the chat area
it: Pulisci l'area della conversazione

en: Close this groupchat
it: Chiudi questa conversazione di gruppo

en: Change user role to participant
it: Cambia il ruolo dell'utente in partecipante

en: Remove this groupchat
it: Rimuovi questa conversazione di gruppo

en: Kick user from groupchat
it: Espelli utente dalla conversazione di gruppo

en: Write in 3rd person
it: Scrivi in terza persona

en: Grant membership to a user
it: Concedi lo stato di membro ad un utente

en: Opens up the moderator tools GUI
it: Apri l'interfaccia degli strumenti di moderazione

en: Remove user's ability to post messages
it: Rimuovi la possibilità di inviare messaggi dell'utente

en: Change your nickname
it: Cambia il tuo soprannome

en: Grant moderator role to user
it: Concedi il ruolo di moderatore all'utente

en: Grant ownership of this groupchat
it: Concedi la proprietà di questa conversazione di gruppo

en: Register your nickname
it: Registra il tuo soprannome

en: Revoke the user's current affiliation
it: Revoca l'attuale affiliazione dell'utente

en: Set groupchat subject
it: Imposta l'oggetto della conversazione di gruppo

en: Set groupchat subject (alias for /subject)
it: Imposta l'oggetto della conversazione di gruppo (alias per /oggetto)

en: Allow muted user to post messages
it: Consenti all'utente silenziato di inviare messaggi

en: The conversation has moved to a new address. Click the link below to enter.
it: La conversazione è stata trasferita ad un nuovo indirizzo. Clicca il collegamento sottostante per entrare.

note: harmony default export
en: This groupchat no longer exists
it: Questa conversazione di gruppo non esiste più

en: The following reason was given: "%1$s"
it: È stata data la seguente motivazione: "%1$s"

en: This action was done by %1$s.
it: Questa azione è stata fatta da %1$s.

en: The reason given is: "%1$s".
it: La motivazione data è: "%1$s".

en: Loading configuration form
it: Caricamento del modulo di configurazione

en: Configure %1$s
it: Configura %1$s

en: Sorry, an error occurred while trying to submit the config form.
it: Scusa, si è verificato un errore durante il tentativo di inviare il modulo di configurazione.

en: Sorry, an error happened while trying to save the groupchat avatar.
it: Spiacenti, si è verificato un errore durante il salvataggio dell'avatar del gruppo.

en: You can check your browser's developer console for any error output.
it: Puoi controllare la console per sviluppatori del tuo browser per qualsiasi output di errore.

en: Topic
it: Argomento

en: Topic author
it: Autore argomento

en: XMPP address
it: Indirizzo XMPP

en: Message archiving
it: Archiviazione Messaggi

en: Messages are archived on the server
it: Messaggi sono archiviati sul server

en: Description
it: Descrizione

en: Hidden
it: Nascosta

en: This groupchat is not publicly searchable
it: Questa conversazione di gruppo non è cercabile pubblicamente

en: This groupchat is restricted to members only
it: Questa conversazione di gruppo è ristretta ai soli membri

en: Members only
it: Solo membri

en: Moderated
it: Moderata

en: Participants entering this groupchat need to request permission to write
it: I partecipanti che entrano in questa conversazione di gruppo devono richiedere il permesso di scrivere

en: This groupchat does not require a password upon entry
it: Questa conversazione di gruppo non richiede una password per accedere

en: No password required
it: Nessuna password richiesta

en: Not anonymous
it: Non anonima

en: All other groupchat participants can see your XMPP address
it: Tutti gli altri partecipanti alla conversazione di gruppo possono vedere il tuo indirizzo XMPP

en: Not moderated
it: Non moderata

en: Participants entering this groupchat can write right away
it: I partecipanti che entrano in questa conversazione di gruppo possono scrivere immediatamente

en: Online users
it: Utenti in linea

en: Open
it: Aperta

en: Anyone can join this groupchat
it: Chiunque può unirsi a questa conversazione di gruppo

en: This groupchat requires a password before entry
it: Questa conversazione di gruppo richiede una password per accedere

en: Password protected
it: Protetto da Password

en: Persistent
it: Persistente

en: This groupchat persists even if it's unoccupied
it: Questa conversazione di gruppo persiste anche se diventa inoccupata

en: Public
it: Pubblica

en: This groupchat is publicly searchable
it: Questa conversazione di gruppo è ricercabile pubblicamente

en: Semi-anonymous
it: Semi-anonima

en: Only moderators can see your XMPP address
it: Solo i moderatori possono vedere il tuo indirizzo XMPP

en: Temporary
it: Temporanea

en: This groupchat will disappear once the last person leaves
it: Questa conversazione di gruppo sparirà se diventa inoccupata

en: Groupchat info
it: Info del gruppo

en: Hide the groupchat topic
it: Nascondi l'argomento della conversazione

en: Show more information on this groupchat
it: Mostra più informazioni su questa conversazione di gruppo

en: Show more information about this groupchat
it: Mostra più informazioni su questa conversazione di gruppo

en: Configure
it: Configura

en: Configure this groupchat
it: Configura questa conversazione di gruppo

en: Change the nickname you're using in this groupchat
it: Cambia il soprannome che usi in questa conversazione di gruppo

en: Show topic
it: Mostra argomento

en: Hide topic
it: Nascondi argomento

en: Show the topic message in the heading
it: Mostra l'argomento nell'intestazione

en: Hide the topic in the heading
it: Nascondi l'argomento nell'intestazione

en: Show participants
it: Mosta partecipanti

en: Hide participants
it: Nascondi partecipanti

en: Show the groupchat participants
it: Mosta partecipanti del gruppo

en: Hide the groupchat participants
it: Nascondi partecipanti del gruppo

en: Moderate
it: Modera

en: Moderate this groupchat
it: Modera questa conversazione di gruppo

en: Destroy
it: Distruggi

en: Leave
it: Esci

en: Leave and close this groupchat
it: Esci e chiudi questa conversazione di gruppo

en: Are you sure you want to leave this groupchat?
it: Vuoi veramente abbandonare questa conversazione di gruppo?

note: harmony default export
en: This groupchat requires a password
it: Questa conversazione di gruppo richiede una password

note: harmony default export
en: Submit
it: Invia

en: has gone offline
it: si è disconnesso

en: has gone away
it: si è allontanato

en: is busy
it: è occupato

en: has come online
it: ora è in linea

note: workaround for Prosody which doesn't give type "headline"
en: Notification from %1$s
it: Notifica da %1$s

en: %1$s says
it: %1$s dice

en: wants to be your contact
it: vuole essere un tuo contatto

en: The new passwords must match
it: Le nuove password devono corrispondere

en: New password
it: Nuova password

en: Confirm new password
it: Conferma nuova password

en: Timeout error
it: Errore di timeout

en: Your server does not support password reset
it: Il tuo server non supporta il reset della password

en: Your server responded with an unknown error, check the console for details
it: Il server ha risposto con un errore sconosciuto, vedi la console del browser per i dettagli

en: Timeout error while trying to set your password
it: Errore di timeout impostando la password

en: Your server does not allow password reset
it: Il tuo server non permette il reset della password

en: You are not allowed to change your password
it: Non ti è permesso cambiare password

en: Your new password has been set
it: La tua nuova password è stata impostata

note: * * @param {import('../modals/profile').default} el harmony default export
en: Log out
it: Disconnettiti

en: online
it: in linea

en: busy
it: occupato

en: away for long
it: assente da molto

en: away
it: assente

en: offline
it: non in linea

en: Away for long
it: Assente da molto

en: Personal status message
it: Messaggio personale di stato

en: Save and close
it: Salva e chiudi

en: Use commas to separate multiple roles. Your roles are shown next to your name on your chat messages.
it: Utilizza le virgole per separare più ruoli. I tuoi ruoli sono visualizzati accanto al tuo nome nei tuoi messaggi della conversazione.

en: Reset Password
it: Reimposta password

en: Your Profile
it: Il tuo Profilo

en: Sorry, an error happened while trying to save your profile data.
it: Scusa, si è verificato un errore durante il salvataggio dei dati del tuo profilo.

en: Are you sure you want to log out?
it: Sei sicuro di volerti disconnettere?

en: About
it: A proposito

en: Commands
it: Comandi

en: %1$s Open Source %2$s XMPP chat client brought to you by %3$s Opkode %2$s
it: Client XMPP %1$s Open Source %2$s sviluppato per voi da %3$s Opkode %2$s

en: %1$s Translate %2$s it into your own language
it: %1$s Traducilo %2$s nella tua lingua

en: Settings
it: Impostazioni

en: I am %1$s
it: Io sono %1$s

en: Click to change your chat status
it: Clicca per cambiare il tuo stato

note: harmony default export
en: Download file "%1$s"
it: Scarica file "%1$s"

en: Sorry, we're unable to send an encrypted message because %1$s requires you to be subscribed to their presence in order to see their OMEMO information
it: Scusa, non siamo in grado di inviare un messaggio criptato perchè %1$s richiede che tu sottoscriva il suo stato di presenza in modo da visualizzare le sue informazioni OMEMO

en: Sorry, we're unable to send an encrypted message because the remote server for %1$s could not be found
it: Scusa, non siamo in grado di inviare un messaggio criptato perchè il server remoto per %1$s non può essere trovato

en: Unable to send an encrypted message due to an unexpected error.
it: Non siamo in grado di inviare un messaggio criptato a causa di un errore inaspettato.

en: This is an OMEMO encrypted message which your client doesn’t seem to support. Find more information on https://conversations.im/omemo
it: Questo è un messaggio criptato OMEMO che il tuo client non sembra supportare. Trova più informazioni su https://conversations.im/omemo

en: Error: could not decrypt a received encrypted file, because it could not be downloaded
it: Errore: impossibile decriptare il file criptato ricevuto perchè non è stato possibile scaricarlo

en: Sorry, could not decrypt a received OMEMO message because we don't have the XMPP address for that user.
it: Spiacenti, non è stato possibile decifrare un messaggio OMEMO ricevuto perché non abbiamo l'indirizzo XMPP di quell'utente.

en: Sorry, could not decrypt a received OMEMO message due to an error.
it: Spiacente, impossibile decifrare un messaggio OMEMO ricevuto a causa di un errore.

en: %1$s doesn't appear to have a client that supports OMEMO. Encrypted chat will no longer be possible in this grouchat.
it: %1$s non sembra abbia un client che supporta OMEMO. Non sembra sia possibile avere una conversazione criptata in questa conversazione di gruppo.

en: Cannot use end-to-end encryption in this groupchat, either the groupchat has some anonymity or not all participants support OMEMO.
it: Impossibile usare la crittografia end-to-end in questa conversazione di gruppo, la conversazione è anonima o non tutti i partecipanti supportano OMEMO.

en: Cannot use end-to-end encryption because %1$s uses a client that doesn't support OMEMO.
it: Impossibile utilizzare la crittografia end-to-end perchè %1$s utilizza un client che non supporta OMEMO.

en: Messages are being sent in plaintext
it: I messaggi saranno inviati come testo normale

en: Messages are sent encrypted
it: I messaggi vengono inviati cifrati

en: This groupchat needs to be members-only and non-anonymous in order to support OMEMO encrypted messages
it: Questa conversazione di gruppo deve essere per soli membri e non anonima per potere supportare i messaggi cifrati OMEMO

en: OMEMO encryption is not supported
it: La crittografia OMEMO non è supportata

en: Sorry, no devices found to which we can send an OMEMO encrypted message.
it: Scusa, nessun dispositivo trovato al quale possiamo inviare un messaggio criptato OMEMO.

en: Trusted
it: Fidato

en: Untrusted
it: Non fidato

note: * * @param {import('../fingerprints').Fingerprints} el harmony default export
en: OMEMO Fingerprints
it: Impronte OMEMO

en: No OMEMO-enabled devices found
it: Nessun dispositivo OMEMO abilitato trovato

en: Checkbox for selecting the following fingerprint
it: Casella di controllo per selezionare le impronte seguenti

en: Device without a fingerprint
it: Dispositivo senza un'impronta

en: Checkbox for selecting the following device
it: Casella per selezionare il seguente dispositivo

en: Other OMEMO-enabled devices
it: Altri dispositivi abilitati OMEMO

en: Checkbox to select fingerprints of all other OMEMO devices
it: Casella di controllo per selezionare le impronte di tutti gli altri dispositivi OMEMO

en: Remove checked devices and close
it: Rimuovi dispositivi selezionati e chiudi

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: This device's OMEMO fingerprint
it: L'impronta OMEMO di questo dispositivo

en: Generate new keys and fingerprint
it: Genera nuove chiavi e impronte

en: Sorry, an error occurred while trying to remove the devices.
it: Scusa, si è verificato un errore durante la rimozione dei dispositivi.

en: Are you sure you want to generate new OMEMO keys? This will remove your old keys and all previously encrypted messages will no longer be decryptable on this device.
it: Sei sicuro di voler generare delle nuove chiavi OMEMO? Questo rimuoverà le tue vecchie chiavi, e tutti i messaggi criptati in precedenza non saranno più decrittabili su questo dispositivo.

note: harmony default export
en: Already have a chat account?
it: Hai già un account?

note: * * @param {import('../form').default} el harmony default export
en: Choose a different provider
it: Scegli un altro fornitore

en: Account Registration:
it: Registrazione account:

en: Register
it: Registrati

en: Tip: A list of public XMPP providers is available
it: Suggerimento: È disponibile un elenco di fornitori XMPP pubblici

en: here
it: qui

en: Fetch registration form
it: Recupera modulo di registrazione

en: Create your account
it: Crea il tuo account

en: Please enter the XMPP provider to register with:
it: Per favore inserisci il fornitore del servizio XMPP con cui registrarti:

en: Sorry, we're unable to connect to your chosen provider.
it: Scusa, non siamo in grado di connetterci al fornitore che hai scelto.

en: Sorry, the given provider does not support in band account registration. Please try with a different provider.
it: Scusa, il fornitore specificato non supporta la registrazione di account da remoto. Per favore prova con un altro fornitore.

en: Now logging you in
it: Ora ti stiamo facendo accedere

en: Registered successfully
it: Registrazione riuscita

en: The provider rejected your registration attempt. Please check the values you entered for correctness.
it: Il provider ha respinto il tentativo di registrazione. Per favore controlla che i dati inseriti siano corretti.

en: Create an account
it: Crea un account

en: Don't have a chat account?
it: Non hai un account?

en:  e.g. conversejs.org
it:  es. conversejs.org

en: This field is required
it: Questo campo è richiesto

note: * * @param {import('../add-muc.js').default} el harmony default export
en: Join
it: Unisciti

en: Groupchat name
it: Nome conversazione di gruppo

en: Enter a new Groupchat
it: Entra in una nuova Conversazione di gruppo

en: Groupchat id is invalid.
it: L'ID della conversazione di gruppo non è valido.

note: harmony default export
en: Description:
it: Descrizione:

en: Groupchat XMPP Address:
it: Indirizzo XMPP del gruppo:

en: Participants:
it: Partecipanti:

en: Features:
it: Funzionalità:

en: Requires authentication
it: Richiede autenticazione

en: Requires an invitation
it: Richiede un invito

en: Non-anonymous
it: Non anonima

en: Permanent
it: Permanente

en: Unmoderated
it: Non moderata

en: Show groupchats
it: Mostra conversazioni di gruppo

en: Server address
it: Indirizzo del server

en: conference.example.org
it: conferenza.esempio.org

en: Query for Groupchats
it: Interroga per Conversazioni di gruppo

en: Groupchats found
it: Conversazioni di gruppo trovate

en: No groupchats found
it: Nessuna conversazione di gruppo trovata

en: Leave this groupchat
it: Lascia questa conversazione di gruppo

en: Click to hide these rooms
it: Clicca per nascondere queste stanze

en: Click to toggle the list of open groupchats
it: Clicca per aprire/chiudere l'elenco delle conversazioni di gruppo

en: Groupchats
it: Conversazioni di gruppo

en: Query server
it: Richiesta al server

en: Add groupchat
it: Aggiungi conversazione di gruppo

en: Are you sure you want to leave the groupchat %1$s?
it: Sei sicuro di voler lasciare la conversazione di gruppo "%1$s"?

en: This contact is busy
it: Questo contatto è occupato

en: This contact is online
it: Questo contatto è in linea

en: This contact is offline
it: Questo contatto non è in linea

en: This contact is unavailable
it: Questo contatto non è disponibile

en: This contact is away for an extended period
it: Questo contatto è lontano dal dispositivo da un lungo periodo

en: This contact is away
it: Questo contatto è lontano dal dispositivo

en: Click to remove %1$s as a contact
it: Clicca per rimuovere %1$s dai contatti

en: Click to chat with %1$s (XMPP address: %2$s)
it: Clicca per parlare con %1$s (indirizzo XMPP: %2$s)

note: * * @param {import('../add-contact.js').default} el harmony default export
en: Add
it: Aggiungi

en: Add a Contact
it: Aggiungi un Contatto

en: This contact has already been added
it: Questo contatto è già stato aggiunto

note: harmony default export
en: Click to hide these contacts
it: Clicca per nascondere questi contatti

en: Filter by contact name
it: Filtra per nome del contatto

en: Filter by group name
it: Filtra per nome del gruppo

en: Unread
it: Non letto

note: * * @param {import('../rosterview').default} el harmony default export
en: Contacts
it: Contatti

en: Click to toggle contacts
it: Clicca per mostrare/nascondere i contatti

en: Add a contact
it: Aggiungi un contatto

en: Re-sync contacts
it: Ri-sincronizza contatti
