Converse.js 3.2.1 - en to ja translation catalogue (523 entries)

en: An error occurred while connecting to the chat server.
ja: チャットサーバーに接続する際にエラーが発生しました。

en: Your XMPP address and/or password is incorrect. Please try again.
ja: XMPP アドレス とパスワードの両方または一方が正しくありません。もう一度やり直してください。

en: The XMPP server did not offer a supported authentication mechanism
ja: XMPP サーバーは対応している認証形式を提示しませんでした

en: Undecryptable OMEMO message
ja: 復号不可能な OMEMO メッセージ

en: Sorry, could not determine upload URL.
ja: アップロードの URL を確定できませんでした。

en: Sorry, could not determine file upload URL.
ja: ファイルアップロードの URL を確定できませんでした。

en: Sorry, could not succesfully upload your file. Your server’s response: "%1$s"
ja: ファイルのアップロードに失敗しました。サーバーの応答: "%1$s"

en: Sorry, could not succesfully upload your file.
ja: ファイルのアップロードに失敗しました。

en: %1$s is typing
ja: %1$s は入力中

en: %1$s has stopped typing
ja: %1$s は入力を中断しました

en: %1$s has gone away
ja: %1$s は離席中

en: Sorry, looks like file upload is not supported by your server.
ja: サーバーはファイルアップロードに対応していないようです。

en: The size of your file, %1$s, exceeds the maximum allowed by your server.
ja: ファイルのサイズ %1$s は、サーバーの制限値を超えています。

en: The size of your file, %1$s, exceeds the maximum allowed by your server, which is %2$s.
ja: ファイルのサイズ %1$s は、サーバーの制限値 %2$s を超えています。

en: You're not allowed to retract your message.
ja: メッセージを撤回する権限がありません。

en: Sorry, an error occurred while trying to retract your message.
ja: メッセージの撤回に失敗しました。

en: You're not allowed to send a message.
ja: メッセージを送信する権限がありません。

en: Sorry, an error occurred while trying to send your message.
ja: メッセージの送信中にエラーが発生しました。

en: Smileys and emotions
ja: スマイリーと感情アイコン

en: People
ja: 人々

en: Activities
ja: 動向

en: Travel
ja: 旅行

en: Objects
ja: 物

en: Animals and nature
ja: 動物と自然

en: Food and drink
ja: 食べ物と飲み物

en: Symbols
ja: シンボル

en: Flags
ja: フラグ

en: Stickers
ja: ステッカー

en: Your retraction was not delivered because you're not present in the groupchat.
ja: このグループチャットに参加していないため、メッセージを撤回できません。

en: Your message was not delivered because you weren't allowed to send it.
ja: メッセージを送信する権限がないため、メッセージは配送されません。

en: Your message was not delivered because you're not present in the groupchat.
ja: このグループチャットに参加していないため、メッセージは配送されません。

en: Sorry, an error happened while running the command.
ja: コマンド実行中にエラーが起きました。

en: Check your browser's developer console for details.
ja: 詳細はブラウザーの開発者コンソールを確認してください。

en: Error: couldn't find a groupchat participant based on your arguments
ja: エラー: グループチャットの参加者は見つかりませんでした

en: Error: found multiple groupchat participant based on your arguments
ja: エラー: 複数のグループチャットが見つかりました

en: Error: the "%1$s" command takes two arguments, the user's nickname and optionally a reason.
ja: エラー: コマンド "%1$s" は2つの引数をとります。ユーザーのニックネームと、理由(これは任意)です。

en: Forbidden: you do not have the necessary affiliation in order to do that.
ja: 禁止: この操作に必要な分掌にありません。

en: Forbidden: you do not have the necessary role in order to do that.
ja: 禁止: この操作に必要な役にありません。

en: You're not allowed to register yourself in this groupchat.
ja: このグループチャットに登録する権限がありません。

en: You're not allowed to register in this groupchat because it's members-only.
ja: このグループチャットはメンバー限定のため、登録する権限がありません。

en: Topic set by %1$s
ja: %1$s がトピックを設定しました

en: Topic cleared by %1$s
ja: %1$s がトピックを消しました

en: %1$s has entered the groupchat
ja: %1$s は入室しました

en: %1$s has left the groupchat
ja: %1$s はグループチャットを退出しました

en: %1$s is now a moderator
ja: %1$s は司会者になりました

en: %1$s is no longer a moderator
ja: %1$s は司会者ではなくなりました

en: %1$s has been given a voice
ja: %1$s は発言権を得ました

en: %1$s has been muted
ja: %1$s は発言権を失いました

en: %1$s and %2$s
ja: %1$s と %2$s

en: %1$s are typing
ja: %1$s は入力中

en: %1$s have stopped typing
ja: %1$s は入力を中断しました

en: %1$s have gone away
ja: %1$s は離席中

en: %1$s have entered the groupchat
ja: %1$s は入室しました

en: %1$s have left the groupchat
ja: %1$s はグループチャットを退出しました

en: %1$s are now moderators
ja: %1$s は司会者になりました

en: %1$s are no longer moderators
ja: %1$s は司会者ではなくなりました

en: %1$s have been given voices
ja: %1$s は発言権を得ました

en: %1$s have been muted
ja: %1$s はミュートされました

en: %1$s has been banned by %2$s
ja: %1$s は %2$s によって締め出されました

en: %1$s has been banned
ja: %1$s を締め出しました

en: %1$s's nickname has changed
ja: %1$s のニックネームは変更されました

en: %1$s has been kicked out by %2$s
ja: %1$s は %2$s によって蹴り出されました

en: %1$s has been kicked out
ja: %1$s を蹴り出しました

en: %1$s has been removed because of an affiliation change
ja: 分掌の変更のため、%1$s を削除しました

en: %1$s has been removed for not being a member
ja: メンバーでなくなったため、%1$s を削除しました

en: %1$s is no longer an admin of this groupchat
ja: %1$s はグループチャットの管理人ではなくなりました

en: %1$s is no longer an owner of this groupchat
ja: %1$s はグループチャットの主宰者ではなくなりました

en: %1$s is no longer banned from this groupchat
ja: %1$s はグループチャットから追放されました

en: %1$s is no longer a member of this groupchat
ja: %1$s はグループチャットのメンバーではなくなりました

en: %1$s is now a member of this groupchat
ja: %1$s はグループチャットのメンバーになりました

en: %1$s is now an %2$s of this groupchat
ja: %1$s はグループチャットの %2$s になりました

en: The nickname you chose is reserved or currently in use, please choose a different one.
ja: そのニックネームは予約されているか既に使われています。別のものを選んでください。

en: Password incorrect
ja: パスワードが違います

en: You are not on the member list of this groupchat.
ja: このグループチャットのメンバー一覧にありません。

en: You are not allowed to create new groupchats.
ja: 新しいグループチャットを作成する権限がありません。

en: Your nickname doesn't conform to this groupchat's policies.
ja: ニックネームがこのグループチャットのポリシーに従っていません。

en: This groupchat does not (yet) exist.
ja: このグループチャットは(まだ)存在しません。

en: This groupchat has reached its maximum number of participants.
ja: このグループチャットは入室者数の上限に達しています。

en: Remote server not found
ja: サーバーが見つかりません

en: You're not allowed to enter this groupchat
ja: このグループチャットに入室する権限がありません

en: An error happened while trying to enter this groupchat
ja: グループチャットへの入室中にエラーが発生しました

en: %1$s has gone offline
ja: %1$s はオフラインです

en: %1$s is busy
ja: %1$s は取り込み中です

en: %1$s is online
ja: %1$s は在席しています

en: This groupchat is not anonymous
ja: このグループチャットは非匿名です

en: This groupchat now shows unavailable members
ja: このグループチャットはメンバー以外にも見えます

en: This groupchat does not show unavailable members
ja: このグループチャットはメンバー以外には見えません

en: The groupchat configuration has changed
ja: グループチャットの設定が変更されました

en: Groupchat logging is now enabled
ja: グループチャットの記録を取ります

en: Groupchat logging is now disabled
ja: グループチャットの記録を止めます

en: This groupchat is now no longer anonymous
ja: このグループチャットは匿名ではなくなりました

en: This groupchat is now semi-anonymous
ja: このグループチャットは半匿名です

en: This groupchat is now fully-anonymous
ja: このグループチャットは匿名です

en: A new groupchat has been created
ja: 新しいグループチャットが作成されました

note: XXX: Note the triple underscore function and not double underscore.
en: Your nickname has been automatically set to %1$s
ja: ニックネームは自動的に %1$s に設定されました

en: You have been banned from this groupchat
ja: このグループチャットから締め出されました

note: XXX: Note the triple underscore function and not double underscore.
en: Your nickname has been changed to %1$s
ja: ニックネームを %1$s に変更しました

en: You have been kicked from this groupchat
ja: このグループチャットから蹴り出されました

en: You have been removed from this groupchat because of an affiliation change
ja: 分掌の変更のため、このグループチャットから削除されました

en: You have been removed from this groupchat because the service hosting it is being shut down
ja: サーバーがシャットダウンするため、このグループチャットから削除されました

en: You have exited this groupchat due to a technical problem
ja: 技術的な問題が発生し、このグループチャットから退室しました

en: Timeout Error
ja: タイムアウトエラー

en: The server did not return your bookmarks within the allowed time. You can reload the page to request them again.
ja: サーバーは時間内にブックマークに応答しませんでした。もう一度試すにはこのページをリロードしてください。

en: A timeout occurred
ja: タイムアウトが起きました

en: Timeout while trying to fetch archived messages.
ja: アーカイブメッセージの取得中にタイムアウトが発生しました。

en: Sorry, an error occurred while trying to add %1$s as a contact.
ja: %1$s を連絡先として追加しようとする際にエラーが起こりました。

en: This client does not allow presence subscriptions
ja: このクライアントは在席ステータスの通知を許可していません

en: me
ja: 私

en: My contacts
ja: 連絡先一覧

en: Pending contacts
ja: 保留中の連絡先

en: Contact requests
ja: 会話に呼び出し

en: Ungrouped
ja: 未整理

en: New messages
ja: 新しいメッセージ

en: Menu
ja: メニュー

en: Click to set a new picture
ja: クリックして新しい画像を設定

en: Older versions
ja: 古いバージョン

en: No older versions found
ja: 古いバージョンが見つかりません

en: Current version
ja: 現在のバージョン

en: Offline
ja: オフライン

en: Extended Away
ja: 長期不在

note: * * @param {import('../modals/profile').default} el harmony default export
en: Away
ja: 離席中

en: Chatty
ja: チャット可

en: Online
ja: オンライン

en: Close
ja: 閉じる

en: Confirm
ja: 確定

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Execute
ja: 実行

en: Previous
ja: 前

en: Next
ja: 次

en: Complete
ja: 完了

en: Add to Contacts
ja: 連絡先を追加

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: XMPP Address
ja: XMPP アドレス

note: harmony default export
en: Affiliation
ja: 分掌

en: Role
ja: 役

en: Hats
ja: ハット

en: Occupant Id
ja: 参加者ID

en: Affiliation changed
ja: 分掌を変更しました

en: role changed
ja: 役を変更しました

en: Moderators are privileged users who can change the roles of other users (except those with admin or owner affiliations.
ja: 司会者は他のユーザー(分掌が管理人または主宰者のユーザーを除く)の役を変更する権限があります。

en: The default role, implies that you can read and write messages.
ja: デフォルトの役は、メッセージを読むことと書くことができます。

en: Visitors aren't allowed to write messages in a moderated multi-user chat.
ja: 傍聴者は、発言制限のあるグループチャットでは書き込みが許されていません。

en: Owner is the highest affiliation. Owners can modify roles and affiliations of all other users.
ja: 主宰者は最も高い分掌です。主宰者は他のすべてのユーザーの役と分掌を変更できます。

en: Admin is the 2nd highest affiliation. Admins can modify roles and affiliations of all other users except owners.
ja: 管理人は2番めに高い分掌です。管理人は、主宰者以外のすべてのユーザーの役と分掌を変更できます。

en: To ban a user, you give them the affiliation of "outcast".
ja: ユーザーを締め出すには、そのユーザーの分掌を「追放者」に変更します。

en: No users with that affiliation found.
ja: その分掌のユーザーは見つかりません。

en: No users with that role found.
ja: この役のユーザーは見つかりません。

en: Type here to filter the search results
ja: 検索結果を絞り込むにはここに入力してください

en: Show users
ja: ユーザーを表示

en: Roles are assigned to users to grant or deny them certain abilities in a multi-user chat. They're assigned either explicitly or implicitly as part of an affiliation. A role that's not due to an affiliation, is only valid for the duration of the user's session.
ja: 役割とは、ユーザーにグループチャットでの機能を許可または禁止することを割り当てるものです。それは分掌の一部として明示的または暗黙的に割り当てられます。分掌によらない役はユーザーのセッションの期間のみ有効です。

en: An affiliation is a long-lived entitlement which typically implies a certain role and which grants privileges and responsibilities. For example admins and owners automatically have the moderator role.
ja: 分掌は、特定の役に対応していて権限と責任を付与する、長期間有効な資格です。たとえば、管理人や主宰者という分掌は、自動的に司会者という役になります。

en: Role changed
ja: 役を変更しました

en: Moderator Tools
ja: 司会者ツール

en: Are you sure you want to destroy this groupchat?
ja: 本当にこのグループチャットを閉鎖しますか ?

en: Please enter the XMPP address of this groupchat to confirm
ja: 確認のためグループチャットのXMPPアドレスを入力してください

en: Optional reason for destroying this groupchat
ja: グループチャットを閉鎖する理由

en: Reason
ja: 理由

en: Optional XMPP address for a new groupchat that replaces this one
ja: このグループチャットの移行先となるXMPPアドレス(任意)

en: Couldn't find a participant with that nickname. They might have left the groupchat.
ja: そのようなニックネームの参加者が見つかりませんでした。既にグループチャットから退出しているかもしれません。

note: e.g. Your nickname is "coolguy69"
en: Your nickname is "%1$s"
ja: ニックネームは "%1$s" です

en: Error: invalid number of arguments
ja: エラー: 引数の数が違います

note: * * @param {AdHocCommands} el harmony default export
en: On which entity do you want to run commands?
ja: どのエンティティでコマンドを実行しますか？

en: Certain XMPP services and entities allow privileged users to execute ad-hoc commands on them.
ja: 特定のXMPPサービスおよびエンティティは特権ユーザーがアドホックコマンドを実行できます。

en: Commands found
ja: グループチャットが見つかりました:

en: List available commands
ja: 使用可能なコマンドの一覧

en: No commands found
ja: コマンドが見つかりません

en: Sorry, an error occurred while looking for commands on that entity.
ja: エンティティの検索中にエラーが発生しました。

en: The specified entity doesn't support ad-hoc commands
ja: 指定されたエンティティはアドホックコマンドをサポートしていません

en: An error occurred while trying to fetch the command form
ja: 設定欄を受け付ける際にエラーが発生しました

en: Sorry, an error occurred while trying to execute the command. See the developer console for details
ja: コマンドの実行中にエラーが起こりました。詳細はブラウザの開発者コンソールを確認してください

en: Executing
ja: 実行中

en: Completed
ja: 完了

en: An error occurred while trying to cancel the command. See the developer console for details
ja: コマンドを取り消す際にエラーが起こりました。詳細はブラウザの開発者コンソールを確認してください

en: Error: unexpected result
ja: エラー: 予期しない結果

en: Are you sure you want to remove the bookmark "%1$s"?
ja: 本当にこのブックマーク "%1$s" を削除してもいいですか ?

en: Unbookmark this groupchat
ja: このグループチャットをブックマークからはずす

en: Click to open this groupchat
ja: クリックしてこのグループチャットを開く

note: * * @param {import('../bookmarks-list').default} el harmony default export * @param {import('shared/components/list-filter').default} el * @param {ListFilter} el
en: Filter
ja: 絞り込み

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Bookmark for "%1$s"
ja: ブックマーク(%1$s)

en: Would you like this groupchat to be automatically joined upon startup?
ja: 起動時にこのグループチャットに自動的に入りますか ?

en: Remove
ja: 削除

en: Name
ja: 名前

en: What should your nickname for this groupchat be?
ja: このグループチャットでのあなたのニックネームは何にしますか ?

en: Update
ja: 更新

en: Save
ja: 保存

en: Bookmark
ja: ブックマーク

en: You have an unsent message which will be lost if you continue. Are you sure?
ja: このまま続けると失われる未送信のメッセージがあります。よろしいですか ?

en: Be aware that other XMPP/Jabber clients (and servers) may not yet support retractions and that this message may not be removed everywhere.
ja: その他の XMPP/Jabber クライアント(およびサーバー)は撤回に対応しておらず、このメッセージは必ず削除されるわけではないことに注意してください。

en: Are you sure you want to retract this message?
ja: 本当にこのメッセージを撤回しますか ?

en: A timeout occurred while trying to retract the message
ja: メッセージを撤回する際にタイムアウトが発生しました

en: Error
ja: エラー

en: Sorry, you're not allowed to retract this message.
ja: メッセージを撤回する権限がありません。

en: You are about to retract this message.
ja: このメッセージを撤回しようとしています。

en: You may optionally include a message, explaining the reason for the retraction.
ja: 撤回する際にメッセージや理由説明を付けることができます。

en: Message Retraction
ja: メッセージの撤回

en: Optional reason
ja: 理由(任意)

en: Sorry, you're not allowed to retract this message
ja: メッセージを撤回する権限がありません

en: Show media
ja: メディアを表示

en: Hide media
ja: メディアを非表示

note: * @type {MessageActionAttributes}
en: Cancel Editing
ja: 編集をキャンセル

en: Edit
ja: 編集

en: Retract
ja: 撤回

en: Copy
ja: コピー

en: Quote
ja: 引用

en: Image:
ja: 画像:

en: Message versions
ja: メッセージのバージョン

en: Are you sure you want to remove this contact?
ja: 本当にこの連絡先を削除しますか ?

en: Remove as contact
ja: 連絡先を削除

en: Email
ja: Eメール

en: Full Name
ja: 氏名

en: Profile
ja: プロフィール

en: Uploading file:
ja: アップロードファイル:

en: Retry
ja: 再試行

note: * * @param {import('../message').default} el harmony default export
en: Show more
ja: もっと見る

en: Show less
ja: 少ない表示

en: A moderator
ja: 司会者

en: Search results
ja: 検索結果

en: Search
ja: 検索

en: Insert emojis
ja: 絵文字を挿入

note: harmony default export
en: Message characters remaining
ja: 残り文字数

en: Send the message
ja: メッセージを送信

en: Start a call
ja: 呼び出す

en: Choose a file to send
ja: 送信するファイルを選択

en: Click to write as a normal (non-spoiler) message
ja: クリックして、普通(ネタバレなし)のメッセージとして書き込む

en: Click to write your message as a spoiler
ja: クリックして、ネタバレとしてメッセージを書き込む

en: The User's Profile Image
ja: ユーザーのプロフィール画像

en: Details
ja: 詳細

en: See more information about this person
ja: この人についての詳細を見る

en: Close and end this conversation
ja: 閉じてこの会話を終了

note: harmony default export * * @param {import('../bottom-panel').default} el * @param {import('../occupant-bottom-panel').default} el
en: You have unread messages
ja: 未読のメッセージがあります

en: Are you sure you want to clear the messages from this conversation?
ja: 本当にこの会話からメッセージを消去しますか ?

en: Hidden message
ja: 私信

en: Message
ja: メッセージ

en: Optional hint
ja: その他のヒント

en: Sorry, the connection has been lost, and your message could not be sent
ja: 接続が切れたため、メッセージを送信できませんでした

en: Remove messages
ja: メッセージを削除

en: Close this chat
ja: このチャットを閉じる

en: Write in the third person
ja: 三人称で書く

en: Show this menu
ja: このメニューを表示

en: Please enter a valid XMPP address
ja: 正しい XMPP アドレスを入力してください

en: To improve performance, we cache your data in this browser. Uncheck this box if this is a public computer or if you want your data to be deleted when you log out. It's important that you explicitly log out, otherwise not all cached data might be deleted. Please note, when using an untrusted device, OMEMO encryption is NOT available.
ja: 性能改善のため、このブラウザーにデータをキャッシュします。共用コンピューターの場合や、ログアウト時にデータを削除したい場合は、この欄のチェックをはずしてください。確実にログアウトしないと、キャッシュデータが残る可能性があります。信頼のない機器での利用の場合には OMEMO が使えないことに注意してください。

en: This is a trusted device
ja: これは信頼できるデバイスです

en: Connection URL
ja: 接続URL

en: HTTP or websocket URL that is used to connect to your XMPP server
ja: XMPPサーバーへの接続に利用するHTTPまたはWebSocketのURL

en: e.g. wss://example.org/xmpp-websocket
ja: 例) wss://example.org/xmpp-websocket

en: Password
ja: パスワード

en: Log in
ja: ログイン

en: Username
ja: ユーザー名

en: Disconnected
ja: 切断されました

en: Click here to log in anonymously
ja: クリックして匿名としてログイン

en: Show details about this chat client
ja: このクライアントについての詳細を見る

en: Features
ja: 摘要

en: Close these announcements
ja: これらのお知らせを閉じる

en: Click to open this server message
ja: クリックしてこのサーバーメッセージを開く

en: Announcements
ja: お知らせ

en: Click to load missing messages
ja: クリックしてメッセージを読む

en: Minimize
ja: 最小化

en: Minimize this chat
ja: このチャットを最小化

en: Minimize this groupchat
ja: このグループチャットを最小化

note: * * @param {import('../minimized-chat').default} el harmony default export
en: Click to restore this chat
ja: クリックしてこのチャットを復元

note: * * @param {import('../affiliation-form').default} el harmony default export
en: Change affiliation
ja: 分掌を変更

en: New affiliation
ja: 新しい分掌

en: Timeout error while trying to set the affiliation
ja: 分掌を設定する際にタイムアウトしました

en: Sorry, you're not allowed to make that change
ja: これを変更する権限がありません

en: Sorry, something went wrong while trying to set the affiliation
ja: 分掌を設定に失敗したようです

note: * * @param {import('../role-form').default} el harmony default export
en: Change role
ja: 役を変更

en: New Role
ja: 新しい役

en: You're not allowed to make that change
ja: これを変更する権限がありません

en: Sorry, something went wrong while trying to set the role
ja: 役の設定に失敗したようです

en: Change nickname
ja: ニックネームの変更

en: Enter groupchat
ja: グループチャットに入る

en: Choose a nickname to enter
ja: ニックネームを選択

en: Please choose your nickname
ja: ニックネームを選んでください

en: You're not allowed to send messages in this room
ja: このグループチャットにメッセージを送信する権限がありません

note: harmony default export
en: Invite
ja: 招待

en: Optional reason for the invitation
ja: 招待の理由(任意)

en: Invite someone to this groupchat
ja: このグループチャットに招待

note: * @param {MUCOccupant} o
en: Click to mention %1$s in your message.
ja: クリックして、メッセージで %1$s に言及します。

en: Owner
ja: 主宰者

en: Admin
ja: 管理者

en: Member
ja: メンバー

en: Moderator
ja: 司会者

en: Visitor
ja: 傍聴者

en: This user is a moderator.
ja: このユーザーは司会者です。

en: This user can send messages in this groupchat.
ja: このユーザーはこのグループチャットで発言できます。

en: This user can NOT send messages in this groupchat.
ja: このユーザーはこのグループチャットで発言できません。

en: This user is not currently in this groupchat and can't receive messages.
ja: このユーザーは現在このグループチャットに参加していないため、メッセージを受信できません。

en: Invite this user to join this groupchat
ja: このユーザーをこのグループチャットに招待します

en: Open a one-on-one chat with this user
ja: このユーザーと1対1チャットを開く

en: Open Chat
ja: チャットを開く

en: Success
ja: 成功

en: The user has been invited to join this groupchat
ja: このユーザーはこのグループチャットに招待されました

en: Filter by name
ja: 名前で絞り込み

en: Filter by status
ja: ステータスで絞り込み

en: Any
ja: すべて

en: Busy
ja: 取り込み中

note: * * @param {import('../occupants').default} el harmony default export
en: Participant
ja: 参加者

en: Participants
ja: 参加者

en: Hide
ja: 非表示

en: Show filter
ja: フィルターを表示

en: Hide filter
ja: フィルターを隠す

en: Invite someone
ja: 招待

en: Invite someone to join this groupchat
ja: 誰かをこのグループチャットに招待します

en: No participant data found
ja: 参加者のデータは見つかりません

en: Show details
ja: 詳細を表示

en: Change user's affiliation to admin
ja: ユーザーの分掌を管理人に変更

en: Ban user by changing their affiliation to outcast
ja: ユーザーの分掌を「追放者」に変更し、締め出す

en: Clear the chat area
ja: チャット欄をクリア

en: Close this groupchat
ja: このグループチャットを閉じる

en: Change user role to participant
ja: ユーザーの役を参加者に変更

en: Remove this groupchat
ja: このグループチャットを削除

en: Kick user from groupchat
ja: ユーザーをグループチャットから蹴り出す

en: Write in 3rd person
ja: 第三者に書く

en: Grant membership to a user
ja: ユーザーにメンバー権を与える

en: Opens up the moderator tools GUI
ja: 司会者ツール GUI を開く

en: Remove user's ability to post messages
ja: ユーザーを、メッセージを書き込めないようにする

en: Change your nickname
ja: ニックネームを変更

en: Grant moderator role to user
ja: ユーザーに司会者の役を与える

en: Grant ownership of this groupchat
ja: このグループチャットの主宰者にする

en: Register your nickname
ja: ニックネームを登録

en: Revoke the user's current affiliation
ja: ユーザーの現在の分掌を破棄

en: Set groupchat subject
ja: グループチャットの題を設定

en: Set groupchat subject (alias for /subject)
ja: グループチャットの題を設定 (コマンド /subject )

en: Allow muted user to post messages
ja: 発言権のないユーザーにメッセージの書き込みを許可する

en: The conversation has moved to a new address. Click the link below to enter.
ja: チャットルームは新しいアドレスに変更されました。クリックして参加してください。

note: harmony default export
en: This groupchat no longer exists
ja: このグループチャットはもう存在していません

en: The following reason was given: "%1$s"
ja: 理由: "%1$s"

en: This action was done by %1$s.
ja: これは %1$s によって実行されました。

en: The reason given is: "%1$s".
ja: 理由は次のとおり: "%1$s"。

en: Loading configuration form
ja: 設定フォームの読み込み

en: Configure %1$s
ja: %1$s の設定

en: Sorry, an error occurred while trying to submit the config form.
ja: 設定欄を受け付ける際にエラーが発生しました。

en: Sorry, an error happened while trying to save the groupchat avatar.
ja: グループチャットのアバターの保存中にエラーが起きました。

en: You can check your browser's developer console for any error output.
ja: エラー出力はブラウザの開発者コンソールで確認できます。

en: Topic
ja: トピック

en: Topic author
ja: トピックの設定者

en: XMPP address
ja: XMPPアドレス

en: Message archiving
ja: 記録保管

en: Messages are archived on the server
ja: メッセージはサーバー上に保管されます

en: Description
ja: 説明

en: Hidden
ja: 非公開グループチャット

en: This groupchat is not publicly searchable
ja: このグループチャットは公に検索されません

en: This groupchat is restricted to members only
ja: このグループチャットはメンバーのみ入室できます

en: Members only
ja: メンバー限定

en: Moderated
ja: 司会あり

en: Participants entering this groupchat need to request permission to write
ja: このグループチャットの参加者は書込権を得る必要があります

en: This groupchat does not require a password upon entry
ja: このグループチャットに入るにはパスワードは不要です

en: No password required
ja: パスワード不要

en: Not anonymous
ja: 非匿名

en: All other groupchat participants can see your XMPP address
ja: すべての入室者はあなたの XMPP アドレスを見ることができます

en: Not moderated
ja: 司会なし

en: Participants entering this groupchat can write right away
ja: このグループチャットの参加者は直ちに書き込むことができます

en: Online users
ja: オンラインユーザー

en: Open
ja: 開放

en: Anyone can join this groupchat
ja: 誰でもこのグループチャットに参加できます

en: This groupchat requires a password before entry
ja: このグループチャットに入るにはパスワードが必要です

en: Password protected
ja: パスワード制

en: Persistent
ja: 常設

en: This groupchat persists even if it's unoccupied
ja: このグループチャットは誰もいなくなっても存続します

en: Public
ja: 公開グループチャット

en: This groupchat is publicly searchable
ja: このグループチャットは公に検索されます

en: Semi-anonymous
ja: 半匿名

en: Only moderators can see your XMPP address
ja: 司会者のみが XMPP アドレスを見ることができます

en: Temporary
ja: 臨時

en: This groupchat will disappear once the last person leaves
ja: このグループチャットは最後の在室者が退出すると消滅します

en: Groupchat info
ja: グループチャットの情報

en: Hide the groupchat topic
ja: グループチャットのトピックを非表示

en: Show more information on this groupchat
ja: このグループチャットについての詳細を見る

en: Show more information about this groupchat
ja: このグループチャットについての詳細を見る

en: Configure
ja: 設定

en: Configure this groupchat
ja: このグループチャットを調整する

en: Change the nickname you're using in this groupchat
ja: このグループチャットのニックネームを登録

en: Show topic
ja: トピックを表示

en: Hide topic
ja: トピックを隠す

en: Show the topic message in the heading
ja: トピックをヘッダーに表示

en: Hide the topic in the heading
ja: トピックをヘッダーに表示しない

en: Show participants
ja: 参加者を表示

en: Hide participants
ja: 参加者を隠す

en: Show the groupchat participants
ja: グループチャットの参加者を表示

en: Hide the groupchat participants
ja: グループチャットの参加者を非表示

en: Moderate
ja: 管理

en: Moderate this groupchat
ja: このグループチャットを管理します

en: Destroy
ja: 閉鎖

en: Leave
ja: 退出

en: Leave and close this groupchat
ja: グループチャットから退出して閉じる

en: Are you sure you want to leave this groupchat?
ja: 本当にこのグループチャットから退出しますか ?

note: harmony default export
en: This groupchat requires a password
ja: このグループチャットにはパスワードが必要です

en: Password:
ja: パスワード:

note: harmony default export
en: Submit
ja: 送信

en: has gone offline
ja: はオフラインです

en: has gone away
ja: は離席中

en: is busy
ja: は取り込み中です

en: has come online
ja: は在席になりました

note: workaround for Prosody which doesn't give type "headline"
en: Notification from %1$s
ja: %1$s からの通知

en: %1$s says
ja: %1$s 曰く

en: wants to be your contact
ja: は連絡先登録を要求しています

en: The new passwords must match
ja: 新しいパスワードは一致していなければなりません

en: New password
ja: 新しいパスワード

en: Confirm new password
ja: 新しいパスワードを確認

en: Timeout error
ja: タイムアウトエラー

en: Your server does not support password reset
ja: サーバーはパスワードのリセットに対応していません

en: Your server responded with an unknown error, check the console for details
ja: サーバーは不明なエラーで応答しました。詳細はコンソールを確認してください

en: Timeout error while trying to set your password
ja: パスワードを設定する際にタイムアウトしました

en: Your server does not allow password reset
ja: サーバーはパスワードのリセットを認めていません

en: You are not allowed to change your password
ja: パスワードを変更するする権限がありません

en: Your new password has been set
ja: 新しいパスワードが設定されました

note: * * @param {import('../modals/profile').default} el harmony default export
en: Log out
ja: ログアウト

en: online
ja: 在席

en: busy
ja: 取り込み中

en: away for long
ja: 不在

en: away
ja: 離席中

en: offline
ja: オフライン

en: Away for long
ja: 不在

en: Personal status message
ja: カスタムステータスメッセージ

en: Save and close
ja: 保存して閉じる

en: Use commas to separate multiple roles. Your roles are shown next to your name on your chat messages.
ja: 複数の役はコンマで区切ってください。役はメッセージの名前の次の行に表示されます。

en: Reset Password
ja: パスワードをリセット

en: Your Profile
ja: プロフィール

en: Sorry, an error happened while trying to save your profile data.
ja: プロフィールの保存中にエラーが起きました。

en: Are you sure you want to log out?
ja: 本当にログアウトしますか ?

en: About
ja: 概要

en: Commands
ja: コマンド

en: %1$s Open Source %2$s XMPP chat client brought to you by %3$s Opkode %2$s
ja: %1$s オープンソース %2$s XMPP チャットクライアント ( %3$s Opkode %2$s 提供)

en: %1$s Translate %2$s it into your own language
ja: あなたの言語へ %1$s 翻訳 %2$s

en: Settings
ja: 設定

en: I am %1$s
ja: ステータス: %1$s

en: Click to change your chat status
ja: クリックしてステータスを変更

note: harmony default export
en: Download file "%1$s"
ja: ダウンロードファイル "%1$s"

en: Sorry, we're unable to send an encrypted message because %1$s requires you to be subscribed to their presence in order to see their OMEMO information
ja: %1$s は、OMEMO 情報を取得するにはそのステータス通知を申し込むことを要求しているため、暗号化メッセージを送信できません

en: Sorry, we're unable to send an encrypted message because the remote server for %1$s could not be found
ja: %1$s のリモートサーバーを見つけることができなかったため、暗号化メッセージを送信できません

en: Unable to send an encrypted message due to an unexpected error.
ja: 予期しないエラーのため、暗号化メッセージを送信できません。

en: This is an OMEMO encrypted message which your client doesn’t seem to support. Find more information on https://conversations.im/omemo
ja: これは OMEMO メッセージで、クライアントが対応していないようです。詳細は https://conversations.im/omemo を参照してください

en: Error: could not decrypt a received encrypted file, because it could not be downloaded
ja: エラー: ダウンロードできなかったため、受信した暗号化ファイルを復号できませんでした

en: Sorry, could not decrypt a received OMEMO message because we don't have the XMPP address for that user.
ja: そのユーザーのXMPPアドレスが見つからなかったため、受信した OMEMO メッセージを復号できませんでした。

en: Sorry, could not decrypt a received OMEMO message due to an error.
ja: エラーのため、受信した OMEMO メッセージを復号できませんでした。

en: %1$s doesn't appear to have a client that supports OMEMO. Encrypted chat will no longer be possible in this grouchat.
ja: %1$s は OMEMO 対応のクライアントを持っていないようです。このグループチャットでは暗号化された会話はできません。

en: Cannot use end-to-end encryption in this groupchat, either the groupchat has some anonymity or not all participants support OMEMO.
ja: 匿名の参加者がいるか、すべての参加者が OMEMO をサポートしていないため、このグループチャットでは終端間暗号化を使えません。

en: Cannot use end-to-end encryption because %1$s uses a client that doesn't support OMEMO.
ja: %1$s は OMEMO 非対応のクライアントを使用しているため、端末間暗号化を使用できません。

en: Messages are being sent in plaintext
ja: メッセージは平文のまま送られます

en: Messages are sent encrypted
ja: 暗号化メッセージを送信しました

en: This groupchat needs to be members-only and non-anonymous in order to support OMEMO encrypted messages
ja: OMEMO暗号化メッセージに対応するには、このグループチャットはメンバー限定かつ非匿名である必要があります

en: OMEMO encryption is not supported
ja: OMEMO 暗号化はサポートされていません

en: Sorry, no devices found to which we can send an OMEMO encrypted message.
ja: OMEMO 暗号化メッセージを送るデバイスが見つかりません。

en: Trusted
ja: 信頼できる

en: Untrusted
ja: 信頼できない

note: * * @param {import('../fingerprints').Fingerprints} el harmony default export
en: OMEMO Fingerprints
ja: OMEMO 指紋

en: No OMEMO-enabled devices found
ja: OMEMO 利用可能なデバイスが見つかりません

en: Checkbox for selecting the following fingerprint
ja: 次の指紋を選択するためのチェックボックス

en: Device without a fingerprint
ja: 指紋のないデバイス

en: Checkbox for selecting the following device
ja: デバイスを選択するためのチェックボックス

en: Other OMEMO-enabled devices
ja: OMEMO を利用可能な他のデバイス

en: Checkbox to select fingerprints of all other OMEMO devices
ja: 他の OMEMO デバイスをすべて選択するためのチェックボックス

en: Remove checked devices and close
ja: 選択したデバイスを削除して閉じる

en: Select all
ja: すべてを選択

en: This device's OMEMO fingerprint
ja: このデバイスの OMEMO 指紋

en: Generate new keys and fingerprint
ja: 新しい鍵と指紋を生成

en: Sorry, an error occurred while trying to remove the devices.
ja: デバイスを削除する際にエラーが発生しました。

en: Are you sure you want to generate new OMEMO keys? This will remove your old keys and all previously encrypted messages will no longer be decryptable on this device.
ja: 本当に、新しい OMEMO 鍵を生成しますか ? 古い鍵は削除され、これまでに暗号化されたメッセージはこのデバイスでは復号できなくなります。

note: harmony default export
en: Already have a chat account?
ja: アカウントを既に持っていますか ?

note: * * @param {import('../form').default} el harmony default export
en: Choose a different provider
ja: 別のプロバイダーを選択

en: Account Registration:
ja: アカウントの登録:

en: Register
ja: 登録

en: Tip: A list of public XMPP providers is available
ja: ヒント: 公開 XMPP プロバイダーの一覧は

en: here
ja: ここ

en: Fetch registration form
ja: 入力欄を取り寄せ

en: Create your account
ja: アカウントを作成します

en: Please enter the XMPP provider to register with:
ja: 登録する XMPP プロバイダーを入力してください:

en: Sorry, we're unable to connect to your chosen provider.
ja: そのプロバイダーに接続できませんでした。

en: Sorry, the given provider does not support in band account registration. Please try with a different provider.
ja: このプロバイダーは系統内 (in-band) アカウント登録に対応していません。別のプロバイダーで試してください。

en: Now logging you in
ja: ログインしています

en: Registered successfully
ja: 登録に成功しました

en: The provider rejected your registration attempt. Please check the values you entered for correctness.
ja: プロバイダーは登録を拒否しました。入力内容が正しいか確認してください。

en: Create an account
ja: アカウントを作成

en: Don't have a chat account?
ja: アカウントを持っていませんか ?

en:  e.g. conversejs.org
ja:  例: conversejs.org

en: This field is required
ja: この欄は必須です

note: * * @param {import('../add-muc.js').default} el harmony default export
en: Join
ja: 入室する

en: Groupchat name
ja: グループチャット名

en: Enter a new Groupchat
ja: 新しいグループチャットに入る

en: Groupchat id is invalid.
ja: グループチャットID が正しくありません。

note: harmony default export
en: Description:
ja: 説明:

en: Groupchat XMPP Address:
ja: グループチャットアドレス:

en: Participants:
ja: 入室者:

en: Features:
ja: 特徴:

en: Requires authentication
ja: 認証の要求

en: Requires an invitation
ja: 招待の要求

en: Non-anonymous
ja: 非匿名グループチャット

en: Permanent
ja: 常設

en: Unmoderated
ja: 発言制限なしグループチャット

en: Show groupchats
ja: グループチャットを表示

en: Server address
ja: サーバーアドレス

en: Query for Groupchats
ja: グループチャットの検索

en: Groupchats found
ja: グループチャットが見つかりました:

en: No groupchats found
ja: グループチャットが見つかりません

en: Leave this groupchat
ja: グループチャットから退出

en: Click to hide these rooms
ja: クリックしてこれらの部屋を隠す

en: Click to toggle the list of open groupchats
ja: クリックしてグループチャット一覧を開閉

en: Groupchats
ja: グループチャット

en: Query server
ja: クエリサーバー

en: Add groupchat
ja: グループチャットを追加

en: Are you sure you want to leave the groupchat %1$s?
ja: 本当にこのグループチャット "%1$s" から退出しますか ?

en: This contact is busy
ja: この連絡先は取り込み中です

en: This contact is online
ja: この連絡先は在席しています

en: This contact is offline
ja: この連絡先はオフラインです

en: This contact is unavailable
ja: この連絡先は不通です

en: This contact is away for an extended period
ja: この連絡先は不在です

en: This contact is away
ja: この連絡先は離席中です

en: Click to remove %1$s as a contact
ja: クリックして %1$s を連絡先から削除

en: Click to chat with %1$s (XMPP address: %2$s)
ja: クリックして %1$s (XMPP アドレス: %2$s) とチャット

en: Click to accept the contact request from %1$s (XMPP address: %2$s)
ja: クリックして %1$s (XMPP アドレス: %2$s) からの申込を受諾

en: Click to decline the contact request from %1$s (XMPP address: %2$s)
ja: クリックして %1$s (XMPP アドレス: %2$s) からの申込を拒否

note: * * @param {import('../add-contact.js').default} el harmony default export
en: Add
ja: 追加

en: Add a Contact
ja: 連絡先を追加

en: This contact has already been added
ja: この連絡先は既に追加済みです

note: harmony default export
en: Click to hide these contacts
ja: クリックしてこれらの連絡先を隠す

en: Filter by contact name
ja: 連絡先名で絞り込み

en: Filter by group name
ja: グループ名で絞り込み

en: Unread
ja: 未読

note: * * @param {import('../rosterview').default} el harmony default export
en: Contacts
ja: 連絡先

en: Click to toggle contacts
ja: クリックしてこれらの連絡先を表示／隠す

en: Add a contact
ja: 連絡先を追加

en: Re-sync contacts
ja: 連絡先を再同期
