Converse.js 3.3.4 - en to ro translation catalogue (201 entries)

en: An error occurred while connecting to the chat server.
ro: S-a produs o eroare în timpul conectării la serverul de discuții.

en: Your XMPP address and/or password is incorrect. Please try again.
ro: Adresa dumneavoastră de XMPP sau parola sunt incorecte. Vă rugăm să încercați din nou.

en: The XMPP server did not offer a supported authentication mechanism
ro: Serverul XMPP nu oferă un mecanism de autentificare acceptat

en: Undecryptable OMEMO message
ro: Mesaj OMEMO nedecriptabil

en: Sorry, could not determine upload URL.
ro: Ne pare rău, nu am putut determina adresa pentru descărcarea fișierului.

en: Sorry, could not determine file upload URL.
ro: Ne pare rău, nu am putut determina adresa pentru încărcarea fișierului.

en: Sorry, could not succesfully upload your file. Your server’s response: "%1$s"
ro: Ne pare rău, nu am putut încărca fișierul dumneavoastră. Răspunsul serverului: "%1$s"

en: Sorry, could not succesfully upload your file.
ro: Ne pare rău, nu am putut încărca fișierul dumneavoastră.

en: %1$s is typing
ro: %1$s tastează

en: %1$s has stopped typing
ro: %1$s s-a oprit din scris

en: %1$s has gone away
ro: %1$s a plecat

en: Sorry, looks like file upload is not supported by your server.
ro: Ne pare rău, se pare că serverul dumneavoastră nu suportă încărcarea de fișiere.

en: The size of your file, %1$s, exceeds the maximum allowed by your server.
ro: Dimensiunea fișierului dvs., %1$s, depășește valoarea maximă permisă de serverul dvs.

en: The size of your file, %1$s, exceeds the maximum allowed by your server, which is %2$s.
ro: Dimensiunea fișierului dumneavoastră, %1$s, depășește valoarea maximă permisă de server, care este %2$s.

en: You're not allowed to retract your message.
ro: Nu aveți permisiunea să vă retrageți mesajul.

en: Sorry, an error occurred while trying to retract your message.
ro: Ne pare rău, ceva a mers prost în timp ce se încerca actualizarea.

en: You're not allowed to send a message.
ro: Ne pare rău, nu vă este permis să vă înscrieți în acest grup de discuții.

en: Sorry, an error occurred while trying to send your message.
ro: Ne pare rău, ceva a mers prost în timp ce se încerca transmiterea mesajului dvs.

en: Smileys and emotions
ro: Zâmbăreți și emoticoane

en: People
ro: Persoane

en: Activities
ro: Activități

en: Travel
ro: Călătorie

en: Objects
ro: Obiecte

en: Animals and nature
ro: Animale și natură

en: Food and drink
ro: Mâncăruri și băuturi

en: Symbols
ro: Simboluri

en: Flags
ro: Steaguri

en: Stickers
ro: Autocolante

en: Your retraction was not delivered because you're not present in the groupchat.
ro: Ne pare rău, retragerea dvs. nu a fost livrată fiindcă nu faceți parte din acest grup de discuții.

en: Your message was not delivered because you weren't allowed to send it.
ro: Ne pare rău, dar mesajul dvs. nu a fost livrat deoarece nu vi s-a permis să îl trimiteți.

en: Your message was not delivered because you're not present in the groupchat.
ro: Mesajul dvs. nu a fost livrat deoarece nu sunteți prezent în grupul de chat.

en: Sorry, an error happened while running the command.
ro: Din păcate, s-a produs o eroare în timpul rulării comenzii.

en: Check your browser's developer console for details.
ro: Pentru detalii verificați consola de dezvoltare a navigatorului dvs.

en: Error: couldn't find a groupchat participant based on your arguments
ro: Eroare: nu s-a putut găsi un participant în grupul de discuții pe baza argumentelor dvs

en: Error: found multiple groupchat participant based on your arguments
ro: Eroare: am găsit mai mulți participanți la grupul de discuții pe baza argumentelor dvs

en: Error: the "%1$s" command takes two arguments, the user's nickname and optionally a reason.
ro: Eroare: comanda %1$s preia doi parametri, pseudonimul utilizatorului și un element opțional.

en: Forbidden: you do not have the necessary affiliation in order to do that.
ro: Interzis: nu dețineți rolul potrivit pentru a face acest lucru.

en: Forbidden: you do not have the necessary role in order to do that.
ro: Interzis: nu aveți autorizația necesară pentru a face acest lucru.

en: You're not allowed to register yourself in this groupchat.
ro: Nu ai permisiunea să te înregistrezi în acest grup de discuții.

en: You're not allowed to register in this groupchat because it's members-only.
ro: Nu aveți voie să vă înregistrați în acest grup de discuții, deoarece este doar pentru membri.

en: Topic set by %1$s
ro: Subiectul este definit de %1$s

en: Topic cleared by %1$s
ro: Subiectul a fost șters de %1$s

en: %1$s has entered the groupchat
ro: %1$s a intrat în grupul de discuții

en: %1$s has left the groupchat
ro: %1$s a plecat din grupul de discuții

en: %1$s is now a moderator
ro: %1$s este acum moderator

en: %1$s is no longer a moderator
ro: %1$s nu mai este moderator

en: %1$s has been given a voice
ro: %1$s poate vorbi din nou

en: %1$s has been muted
ro: %1$s nu mai poate vorbi

en: %1$s and %2$s
ro: %1$s și %2$s

en: %1$s are typing
ro: %1$s tastează

en: %1$s have stopped typing
ro: %1$s s-a oprit din scris

en: %1$s have gone away
ro: %1$s a plecat

en: %1$s have entered the groupchat
ro: %1$s a intrat în grupul de discuții

en: %1$s have left the groupchat
ro: %1$s a părăsit grupul de discuții

en: %1$s has been banned by %2$s
ro: %1$s a fost interzis de %2$s

en: %1$s has been banned
ro: %1$s a fost banat

en: %1$s's nickname has changed
ro: Pseudonimul lui %1$s s-a schimbat

en: %1$s has been kicked out by %2$s
ro: %1$s a fost exclus de %2$s

en: %1$s has been kicked out
ro: %1$s a fost dat afară

en: %1$s has been removed because of an affiliation change
ro: %1$s a fost înlăturat din pricina unei schimbări de afiliere

en: %1$s has been removed for not being a member
ro: %1$s a fost înlăturat pentru că este membru aici

en: %1$s is no longer an admin of this groupchat
ro: %1$s nu mai are rol de administrator în această discuție de grup

en: %1$s is no longer an owner of this groupchat
ro: %1$s nu mai are rol de proprietar în această discuție de grup

en: %1$s is no longer banned from this groupchat
ro: %1$s nu mai este exclus(ă) din această discuție de grup

en: %1$s is now an %2$s of this groupchat
ro: %1$s este acum %2$s al acestui grup de discuții

en: The nickname you chose is reserved or currently in use, please choose a different one.
ro: Pseudonimul pe care l-ați ales este deja rezervat sau aflat în folosință, vă rugăm să alegeți un altul.

en: Password incorrect
ro: Parolă incorectă

en: You are not on the member list of this groupchat.
ro: Nu vă aflați pe lista cu membrii a acestui grup de discuții.

en: You are not allowed to create new groupchats.
ro: Nu aveți permisiunea de a crea noi grupuri de discuții.

en: Your nickname doesn't conform to this groupchat's policies.
ro: Pseudonimul dvs. nu se conformează regulilor acestui grup de discuții.

en: This groupchat does not (yet) exist.
ro: Acest grup de discuții nu există (încă).

en: This groupchat has reached its maximum number of participants.
ro: Acest grup de discuții ți-a atins numărul maxim de participanți.

en: Remote server not found
ro: Serverul la distanță nu a fost găsit

en: %1$s has gone offline
ro: %1$s este deconectat(ă)

en: %1$s is busy
ro: %1$s este ocupat(ă)

en: %1$s is online
ro: %1$s este conectat(ă)

en: This groupchat is not anonymous
ro: Acest grup de discuții nu este anonim

en: This groupchat now shows unavailable members
ro: Acest grup de discuții arată acum membrii indisponibili

en: This groupchat does not show unavailable members
ro: Acest grup de discuții nu arată membrii indisponibili

en: The groupchat configuration has changed
ro: Configurația acestui grup de discuții s-a schimbat

en: This groupchat is now no longer anonymous
ro: De acum încolo acest grup de discuții nu mai este anonim

en: This groupchat is now semi-anonymous
ro: Această discuție de grup de acum este semi-anonimă

en: This groupchat is now fully-anonymous
ro: Această discuție de grup de acum este complet anonimă

en: A new groupchat has been created
ro: O nouă discuție de grup a fost creată

note: XXX: Note the triple underscore function and not double underscore.
en: Your nickname has been automatically set to %1$s
ro: Pseudonimul dvs. a fost creat în mod automat ca fiind: %1$s

en: You have been banned from this groupchat
ro: Ați fost excluși(se) din această discuție de grup

note: XXX: Note the triple underscore function and not double underscore.
en: Your nickname has been changed to %1$s
ro: Pseudonimul dvs. a fost schimbat în %1$s

en: You have been kicked from this groupchat
ro: Ați fost dați(te) afară din această discuție de grup

en: You have been removed from this groupchat because of an affiliation change
ro: Ați fost eliminați(te) din această discuție de grup din cauza unei schimbări de afiliere

en: You have been removed from this groupchat because the service hosting it is being shut down
ro: Ați fost înlăturați(te) din această discuție de grup pentru ca serviciul gazdă se oprește

en: Close
ro: Închide

en: Cancel
ro: Anulează

en: Nickname
ro: Pseudonim

en: Error: invalid number of arguments
ro: Eroare: număr nevalid de argumente

en: Are you sure you want to remove the bookmark "%1$s"?
ro: Sunteți sigur că doriți să eliminați semnul de carte "%1$s"?

en: Unbookmark this groupchat
ro: Elimină semnul de carte pentru acest grup de discuții

en: Click to open this groupchat
ro: Clicați pentru a deschide acest grup de discuții

en: Bookmarks
ro: Semne de carte

en: Bookmark for "%1$s"
ro: Marcaj pentru „%1$s”

en: Would you like this groupchat to be automatically joined upon startup?
ro: Doriți ca la pornire să vă alăturați în mod automat acestui grup de discuții?

en: Name
ro: Nume

en: What should your nickname for this groupchat be?
ro: Ce nume doriți să aveți în acest grup de discuții?

en: Save
ro: Salvare

en: Error
ro: Eroare

en: Are you sure you want to remove this contact?
ro: Sunteți sigur că doriți să eliminați acest contact?

note: * * @param {import('../message').default} el harmony default export
en: Show more
ro: Arată mai mult

en: Search results
ro: Rezultatele căutării

en: Search
ro: Caută

en: Insert emojis
ro: Inserare emoticon

en: Start a call
ro: Începe un apel

en: Choose a file to send
ro: Selectați un fișier pentru a fi trimis

en: Click to write as a normal (non-spoiler) message
ro: Faceți click pentru a scrie ca un mesaj normal (nu dezvăluie)

en: Click to write your message as a spoiler
ro: Faceți click pentru a scrie mesajul ca o dezvăluire

note: harmony default export * * @param {import('../bottom-panel').default} el * @param {import('../occupant-bottom-panel').default} el
en: You have unread messages
ro: Aveți mesaje necitite

en: Are you sure you want to clear the messages from this conversation?
ro: Sunteți siguri că doriți să ștergeți mesajele din această conversație?

en: Hidden message
ro: Mesaj ascuns

en: Message
ro: Mesaj

en: Optional hint
ro: Indiciu opțional

en: Remove messages
ro: Eliminați mesajele

en: Write in the third person
ro: Scrieți la persoana a treia

en: Show this menu
ro: Arată acest meniu

en: Please enter a valid XMPP address
ro: Vă rugăm să introduceți o adresă XMPP validă

en: Password
ro: Parolă

en: Username
ro: Nume de utilizator

en: user@domain
ro: utilizator@domeniu

en: Click here to log in anonymously
ro: Faceți click aici pentru a vă autentifica anonim

note: * * @param {import('../minimized-chat').default} el harmony default export
en: Click to restore this chat
ro: Faceți clic pentru a restabili acestă discuție

en: Enter groupchat
ro: Intrați în grupul de discuții

en: Please choose your nickname
ro: Vă rugăm, alegeți-vă pseudonimul

note: harmony default export
en: Invite
ro: Invitare

note: * @param {MUCOccupant} o
en: Click to mention %1$s in your message.
ro: Faceți click pentru a menționa %1$s în mesajul dumneavoastră.

en: Owner
ro: Proprietar

en: Admin
ro: Administrator

en: Member
ro: Membru

en: Visitor
ro: Vizitator

en: This user is a moderator.
ro: Acest utilizator este moderator.

en: This user can send messages in this groupchat.
ro: Acest utilizator poate trimite mesaje către acest grup de discuții.

en: This user can NOT send messages in this groupchat.
ro: Acest utilizator NU poate trimite mesaje către acest grup de discuții.

en: Participants
ro: Participanți

en: Change user's affiliation to admin
ro: Schimbă rolul utilizatorului în cel de admin

en: Change user role to participant
ro: Schimbă rolul utilizatorului în participant

en: Remove this groupchat
ro: Părăsiți acest grup de discuții

en: Kick user from groupchat
ro: Înlătură utilizatorul din acest grup

en: Write in 3rd person
ro: Scrie la persoana a treia

en: Grant membership to a user
ro: Oferă statutul de membru unui utilizator

en: Remove user's ability to post messages
ro: Înlătură dreptul utilizatorului de a trimite mesaje

en: Change your nickname
ro: Schimbați-vă pseudonimul

en: Grant moderator role to user
ro: Oferă unui utilizator rolul de moderator

en: Grant ownership of this groupchat
ro: Oferă unui utilizator statutul de proprietar al acestui grup de discuții

en: Set groupchat subject
ro: Alege tema acestui grup de discuție

en: Set groupchat subject (alias for /subject)
ro: Definește subiectul acestui grup de discuții (alias pentru /subiect)

en: Allow muted user to post messages
ro: Îngăduie-i utilizatorului "mut" să publice mesaje

note: harmony default export
en: This groupchat no longer exists
ro: Acest grup de discuții nu mai există

en: This action was done by %1$s.
ro: Această acțiune a fost realizată de către %1$s.

en: The reason given is: "%1$s".
ro: Motivul indicat este: "%1$s".

en: Description
ro: Descriere

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Members only
ro: Doar pentru membrii

en: Moderated
ro: Moderat

en: No password required
ro: Nu este necesară o parolă

en: Online users
ro: Utilizatori conectați

en: Open
ro: Deschis

en: Semi-anonymous
ro: Semi-anonim

en: Temporary
ro: Temporar

en: Show more information on this groupchat
ro: Arată mai multe informații despre acest grup de discuții

en: Configure this groupchat
ro: Configurați acest grup de discuții

note: harmony default export
en: This groupchat requires a password
ro: Intrarea în acest grup de discuții este pe bază de parolă

en: Password:
ro: Parolă

note: harmony default export
en: Submit
ro: Trimite

en: has gone offline
ro: s-a deconectat

en: has gone away
ro: a plecat

en: is busy
ro: e ocupat

en: has come online
ro: s-a conectat

note: workaround for Prosody which doesn't give type "headline"
en: Notification from %1$s
ro: Notificare de la %1$s

en: %1$s says
ro: %1$s spune

en: wants to be your contact
ro: vrea să fie contactul dumneavoastră

en: Click to change your chat status
ro: Faceți click pentru a vă schimba mesajul de stare

en: Sorry, we're unable to send an encrypted message because %1$s requires you to be subscribed to their presence in order to see their OMEMO information
ro: Din păcate nu putem trimite un mesaj criptat pentru că %1$s cere ca dvs. să fiți abonaț la prezența lor pentru a putea vedea informațiile lor OMEMO

en: Sorry, we're unable to send an encrypted message because the remote server for %1$s could not be found
ro: Ne pare rău, nu putem trimite un mesaj criptat pentru că serverul la distanță al lui %1$s nu poate fi găsit

en: Sorry, could not decrypt a received OMEMO message due to an error.
ro: Din păcate, din cauza unei erori nu s-a putut decripta un mesaj OMEMO.

en: Are you sure you want to generate new OMEMO keys? This will remove your old keys and all previously encrypted messages will no longer be decryptable on this device.
ro: Sunteți sigur că vreți să generați noi chei OMEMO? Acest lucru va șterge vechile dvs. chei iar toate mesajele criptate anterior nu vor mai putea fi decriptate pe acest dispozitiv.

en: This field is required
ro: Acest câmp este obligatoriu

en: Groupchat name
ro: Numele grupului de discuții

note: harmony default export
en: Description:
ro: Descriere:

en: Participants:
ro: Participanți:

en: Features:
ro: Caracteristici:

en: Requires authentication
ro: Este nevoie de autentificare

en: Requires an invitation
ro: Este nevoie de o invitație

en: Non-anonymous
ro: Fără anonimitate

en: Unmoderated
ro: Nemoderat

en: Show groupchats
ro: Arată grupurile de discuții

en: Server address
ro: Adresa serverului

en: conference.example.org
ro: chat.exemplu.org

en: Query for Groupchats
ro: Căutați un grup de discuții

en: Groupchats found
ro: Grupuri de discuții găsite

en: No groupchats found
ro: Nu s-au găsit grupuri de discuții

en: Leave this groupchat
ro: Părăsiți acest grup de discuții

en: Click to toggle the list of open groupchats
ro: Faceți clic pentru a comuta lista de discuții de grup deschise

en: Groupchats
ro: Grupuri de discuții

en: Click to remove %1$s as a contact
ro: Faceți click pentru a elimina %1$s din lista de persoane de contact

note: harmony default export
en: Click to hide these contacts
ro: Faceți clic pentru a ascunde aceste contacte
