Converse.js 6.0.0 - en to th translation catalogue (119 entries)

en: Sorry, could not determine upload URL.
th: ขออภัยไม่สามารถระบุ URL การอัปโหลด

en: Sorry, could not determine file upload URL.
th: ขออภัยไม่สามารถระบุ URL การอัปโหลดไฟล์

en: Sorry, could not succesfully upload your file. Your server’s response: "%1$s"
th: ขออภัยอัปโหลดไฟล์ไม่สำเร็จ เซิร์ฟเวอร์ตอบกลับ: "%1$s"

en: Sorry, could not succesfully upload your file.
th: ขออภัยไม่สามารถอัปโหลดไฟล์ได้

en: Sorry, looks like file upload is not supported by your server.
th: ขออภัยดูเหมือนว่าเซิร์ฟเวอร์ไม่รองรับการอัพโหลดไฟล์

en: The size of your file, %1$s, exceeds the maximum allowed by your server, which is %2$s.
th: ขนาดไฟล์ของคุณ %1$s เกินขนาดสูงสุด %2$s ที่เซิร์ฟเวอร์อนุญาต

en: Smileys and emotions
th: รอยยิ้มและอารมณ์

en: People
th: ผู้คน

en: Activities
th: กิจกรรม

en: Travel
th: ท่องเที่ยว

en: Objects
th: วัตถุ

en: Animals and nature
th: สัตว์และธรรมชาติ

en: Food and drink
th: อาหารและเครื่องดื่ม

en: Symbols
th: สัญลักษณ์

en: Flags
th: ธง

en: Stickers
th: สติกเกอร์

en: Your message was not delivered because you're not present in the groupchat.
th: ข้อความของคุณไม่ถูกส่งเนื่องจากคุณไม่ได้อยู่ในกลุ่มแชท

en: You're not allowed to register yourself in this groupchat.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้ลงทะเบียนตัวเองใน Ggroupchat นี้

en: %1$s has been banned
th: %1$s ถูกแบน

en: %1$s's nickname has changed
th: เปลี่ยนชื่อเล่นของ %1$s แล้ว

en: %1$s has been kicked out
th: %1$s ถูกเตะออกไปแล้ว

en: %1$s has been removed because of an affiliation change
th: %1$s ถูกนำออกเนื่องจากมีการเปลี่ยนแปลงการเข้าร่วม

en: %1$s has been removed for not being a member
th: %1$s ถูกลบเนื่องจากไม่ได้เป็นสมาชิก

en: This groupchat is not anonymous
th: Groupchat นี้ไม่ระบุตัวตน

en: This groupchat now shows unavailable members
th: Groupchat นี้แสดงสมาชิกที่ไม่พร้อมใช้งาน

en: This groupchat does not show unavailable members
th: Groupchat นี้ไม่แสดงสมาชิกที่ไม่สามารถใช้งานได้

en: The groupchat configuration has changed
th: Groupchat มีการเปลี่ยนแปลงการกำหนดค่า

en: Groupchat logging is now enabled
th: เปิดใช้งานการบันทึก Groupchat แล้ว

en: Groupchat logging is now disabled
th: ปิดใช้งานการบันทึก Groupchat แล้ว

en: This groupchat is now no longer anonymous
th: Groupchat นี้ไม่ระบุตัวตนอีกต่อไป

en: This groupchat is now fully-anonymous
th: Groupchat นี้ไม่ระบุชื่อเต็ม

en: A new groupchat has been created
th: มีการสร้าง Groupchat ใหม่

note: XXX: Note the triple underscore function and not double underscore.
en: Your nickname has been automatically set to %1$s
th: ชื่อเล่นของคุณถูกตั้งค่าเป็น %1$s โดยอัตโนมัติ

en: You have been banned from this groupchat
th: คุณถูกแบนจาก Groupchat นี้

note: XXX: Note the triple underscore function and not double underscore.
en: Your nickname has been changed to %1$s
th: ชื่อเล่นของคุณถูกเปลี่ยนเป็น %1$s

en: You have been kicked from this groupchat
th: คุณถูกเตะจาก Groupchat นี้

en: You have been removed from this groupchat because of an affiliation change
th: คุณถูกลบออกจาก Groupchat นี้เนื่องจากมีการเปลี่ยนแปลงความร่วมมือ

en: You have been removed from this groupchat because the service hosting it is being shut down
th: คุณถูกลบออกจาก Groupchat นี้เพราะบริการโฮสติ้งกำลังปิดตัวลง

en: Close
th: ปิด

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Nickname
th: ชื่อเล่น

note: harmony default export
en: Affiliation
th: การเข้าร่วม

en: Role
th: หน้าที่

en: Moderators are privileged users who can change the roles of other users (except those with admin or owner affiliations.
th: ผู้ดูแลเป็นผู้ใช้ที่ได้รับสิทธิพิเศษที่สามารถเปลี่ยนสถานะของผู้ใช้รายอื่น (ยกเว้นผู้ดูแลระบบหรือผู้ที่มีหน้าที่เช่นเดียวกัน)

en: No users with that role found.
th: ไม่พบผู้ใช้ที่มีหน้าที่นั้น

en: Show users
th: แสดงผู้ใช้งาน

en: Moderator Tools
th: เครื่องมือผู้ดูแล

en: Reason
th: เหตุผล

en: Name
th: ชื่อ

en: Save
th: บันทึก

en: Message versions
th: รุ่นของข้อความ

en: Remove as contact
th: ลบจากผู้ติดต่อ

en: Uploading file:
th: กำลังอัพโหลดไฟล์ :

en: Search results
th: ผลการค้นหา

en: Search
th: ค้นหา

en: The User's Profile Image
th: รูปภาพโปรไฟล์ของผู้ใช้

en: To improve performance, we cache your data in this browser. Uncheck this box if this is a public computer or if you want your data to be deleted when you log out. It's important that you explicitly log out, otherwise not all cached data might be deleted. Please note, when using an untrusted device, OMEMO encryption is NOT available.
th: เพื่อปรับปรุงประสิทธิภาพ แคชข้อมูลของคุณในเบราว์เซอร์นี้
    ยกเลิกการเลือกช่องนี้หากเป็นคอมพิวเตอร์สาธารณะหรือหากคุณต้องการลบข้อมูลเมื่อคุณออกจากระบบ
    สิ่งสำคัญคือคุณต้องออกจากระบบอย่างชัดเจน ไม่เช่นนั้นข้อมูลแคชทั้งหมดอาจถูกลบ โปรดทราบว่าเมื่อใช้อุปกรณ์ที่ไม่น่าเชื่อถือการเข้ารหัส OMEMO จะไม่สามารถใช้ได้

en: This is a trusted device
th: นี่คืออุปกรณ์ที่เชื่อถือได้

en: Log in
th: เข้าสู่ระบบ

en: Click here to log in anonymously
th: คลิกที่นี่เพื่อเข้าสู่ระบบโดยไม่ระบุตัวตน

en: Features
th: คุณสมบัติ

en: New affiliation
th: เข้าร่วมใหม่

note: * * @param {import('../role-form').default} el harmony default export
en: Change role
th: เปลี่ยนหน้าที่

en: New Role
th: หน้าที่ใหม่

en: You're not allowed to send messages in this room
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้ส่งข้อความในห้องนี้

note: harmony default export
en: This groupchat no longer exists
th: ไม่มี Groupchat นี้อีกต่อไป

en: Topic
th: หัวข้อเรื่อง

en: Topic author
th: ผู้เขียนหัวข้อ

en: Message archiving
th: เก็บข้อความถาวร

en: Messages are archived on the server
th: ข้อความถูกเก็บถาวรบนเซิร์ฟเวอร์

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Hidden
th: ซ่อน

en: This groupchat is not publicly searchable
th: Groupchat นี้ไม่สามารถค้นหาได้แบบสาธารณะ

en: This groupchat is restricted to members only
th: Groupchat นี้จำกัดเฉพาะสมาชิกเท่านั้น

en: Members only
th: เฉพาะสมาชิกเท่านั้น

en: Moderated
th: ดูแล

en: Participants entering this groupchat need to request permission to write
th: ผู้เข้าร่วม Groupchat นี้จำเป็นต้องขออนุญาตก่อนสนทนา

en: This groupchat does not require a password upon entry
th: Groupchat นี้ไม่ต้องใช้รหัสผ่านเมื่อเข้า

en: No password required
th: ไม่ต้องใช้รหัสผ่าน

en: Not anonymous
th: ไม่ระบุตัวตน

en: All other groupchat participants can see your XMPP address
th: ผู้เข้าร่วม Groupchat คนอื่น ๆ สามารถดูที่อยู่ XMPP ของคุณ

en: Not moderated
th: ไม่ได้รับการดูแล

en: Participants entering this groupchat can write right away
th: ผู้เข้าร่วมที่เข้าสู่ Groupchat นี้สามารถสนทนาได้ทันที

en: Online users
th: ผู้ใช้งานที่ออนไลน์

en: Open
th: เปิด

en: Anyone can join this groupchat
th: ทุกคนสามารถเข้าร่วม Groupchat นี้

en: This groupchat requires a password before entry
th: Groupchat นี้ต้องใช้รหัสผ่านก่อนเข้า

en: Password protected
th: การป้องกันด้วยพาสเวิร์ด

en: This groupchat persists even if it's unoccupied
th: Groupchat นี้ยังคงอยู่แม้ว่าจะว่างเปล่า

en: Public
th: สาธารณะ

en: This groupchat is publicly searchable
th: Groupchat นี้สามารถค้นหาได้แบบสาธารณะ

en: Only moderators can see your XMPP address
th: ผู้ดูแลเท่านั้นที่สามารถดูที่อยู่ XMPP ของคุณ

en: Temporary
th: ชั่วคราว

en: This groupchat will disappear once the last person leaves
th: Groupchat นี้จะหายไปเมื่อผู้สนทนาคนสุดท้ายออก

en: Save and close
th: บันทึกและปิด

en: Messages are being sent in plaintext
th: ข้อความถูกส่งแบบธรรมดา

en: Trusted
th: เชื่อถือได้

en: Untrusted
th: ไม่น่าเชื่อถือ

note: * * @param {import('../fingerprints').Fingerprints} el harmony default export
en: OMEMO Fingerprints
th: ลายนิ้วมือ OMEMO

en: Checkbox for selecting the following fingerprint
th: ช่องทำเครื่องหมายสำหรับการเลือกลายนิ้วมือต่อไปนี้

en: Device without a fingerprint
th: อุปกรณ์ที่ไม่มีลายนิ้วมือ

en: Other OMEMO-enabled devices
th: อุปกรณ์ที่เปิดใช้งาน OMEMO อื่น ๆ

en: Checkbox to select fingerprints of all other OMEMO devices
th: ช่องทำเครื่องหมายเพื่อเลือกลายนิ้วมือของอุปกรณ์ OMEMO อื่น ๆ ทั้งหมด

en: Remove checked devices and close
th: ลบอุปกรณ์ที่เลือกและปิด

en: Select all
th: เลือกทั้งหมด

en: This device's OMEMO fingerprint
th: ลายนิ้วมือ OMEMO ของอุปกรณ์นี้

en: Generate new keys and fingerprint
th: สร้างคีย์และลายนิ้วมือใหม่

note: harmony default export
en: Already have a chat account?
th: มีบัญชีผู้ใช้แชทแล้ว ?

note: * * @param {import('../form').default} el harmony default export
en: Choose a different provider
th: เลือกผู้ให้บริการรายอื่น

en: Account Registration:
th: ลงทะเบียนบัญชีผู้ใช้ :

en: Register
th: สมัครสมาชิก

en: Create your account
th: สร้างบัญชีผู้ใช้ของคุณ

en: Please enter the XMPP provider to register with:
th: โปรดระบุเซิร์ฟเวอร์ XMPP เพื่อลงทะเบียน :

en: Create an account
th: สร้างบัญชีผู้ใช้

en: Don't have a chat account?
th: ยังไม่มีบัญชีผู้ใช้แชท ?

en: This field is required
th: ต้องระบุข้อมูลในฟิลด์นี้

note: * * @param {import('../add-muc.js').default} el harmony default export
en: Join
th: เข้าร่วม

en: Enter a new Groupchat
th: ป้อนกลุ่ม Groupchat ใหม่

en: Groupchat id is invalid.
th: Groupchat ID ไม่ถูกต้อง
