Converse.js 0.7.0 - en to uk translation catalogue (633 entries)

en: Could not automatically determine a connection URL
uk: Не вдалося автоматично визначити URL-адресу підключення

en: An error occurred while connecting to the chat server.
uk: Під час підключення до сервера чату сталася помилка.

en: Your XMPP address and/or password is incorrect. Please try again.
uk: Ваша XMPP-адреса та/або пароль неправильні. Будь ласка спробуйте ще раз.

en: We could not connect to %1$s, is your XMPP address correct?
uk: Нам не вдалося підключитися до %1$s. Ваша XMPP-адреса правильна?

en: The XMPP server rejected the connection because of a policy violation
uk: Сервер XMPP відхилив з'єднання через порушення політики

en: The XMPP server did not offer a supported authentication mechanism
uk: Сервер XMPP не пропонує підтримуваний механізм автентифікації

en: Undecryptable OMEMO message
uk: Нешифроване повідомлення OMEMO

en: Sorry, could not determine upload URL.
uk: На жаль, не вдалося визначити URL-адресу для завантаження.

en: Sorry, could not determine file upload URL.
uk: На жаль, не вдалося визначити URL-адресу для завантаження файлу.

en: Sorry, could not succesfully upload your file. Your server’s response: "%1$s"
uk: На жаль, не вдалося завантажити файл. Відповідь вашого сервера: "%1$s"

en: Sorry, could not succesfully upload your file.
uk: На жаль, не вдалося завантажити файл.

en: %1$s is typing
uk: %1$s друкує

en: %1$s has stopped typing
uk: %1$s припинив(ла) набирати текст

en: %1$s has gone away
uk: %1$s відійшов(ла)

en: Sorry, looks like file upload is not supported by your server.
uk: На жаль, схоже, що завантаження файлів не підтримується вашим сервером.

en: The size of your file, %1$s, exceeds the maximum allowed by your server.
uk: Розмір вашого файлу, %1$s, перевищує максимально дозволений сервером.

en: The size of your file, %1$s, exceeds the maximum allowed by your server, which is %2$s.
uk: Розмір вашого файлу, %1$s, перевищує щонайбільш дозволений вашим сервером, який становить %2$s.

en: You're not allowed to retract your message.
uk: Вам не дозволено відкликати своє повідомлення.

en: Sorry, an error occurred while trying to retract your message.
uk: На жаль, сталася помилка під час спроби відкликати ваше повідомлення.

en: You're not allowed to send a message.
uk: Вам не дозволяється надсилати повідомлення в цій кімнаті.

en: Sorry, an error occurred while trying to send your message.
uk: Трапилася помилка при спробі вiдправити ваше повiдомлення.

en: Smileys and emotions
uk: Усмішки та почуття

en: People
uk: Люди

en: Activities
uk: Діяльності

en: Travel
uk: Подорожі

en: Objects
uk: Речі

en: Animals and nature
uk: Тварини та природа

en: Food and drink
uk: Їжа та напої

en: Symbols
uk: Знаки

en: Flags
uk: Прапори

en: Stickers
uk: Наліпки

en: Your retraction was not delivered because you're not present in the groupchat.
uk: Ваше повідомлення не було доставлено, оскільки ви не присутні в груповому чаті.

en: Your message was not delivered because you weren't allowed to send it.
uk: Ваше повідомлення не було доставлено, оскільки вам не дозволили його надіслати.

en: Your message was not delivered because you're not present in the groupchat.
uk: Ваше повідомлення не було доставлено, оскільки ви не присутні в гуртовій бесіді.

en: A timeout happened while trying to retract your message.
uk: Час очікування стався під час спроби відкликати ваше повідомлення.

en: Sorry, an error happened while running the command.
uk: Вибачте, під час виконання команди сталася помилка.

en: Check your browser's developer console for details.
uk: Вiдкрийте консоль розоробiтника в вашому браузерi для деталiв.

en: Error: couldn't find a groupchat participant based on your arguments
uk: Помилка: людини в гуртовому чатi з вашими аргументами не найдено

en: Error: found multiple groupchat participant based on your arguments
uk: Помилка: знайдено декілька учасників групового чату на основі ваших аргументів

en: Error: the "%1$s" command takes two arguments, the user's nickname and optionally a reason.
uk: Помилка: команда "%1$s" приймає два аргументи, користувацький псевдонім і (опціонально) причину.

en: Forbidden: you do not have the necessary affiliation in order to do that.
uk: Заборонено: ви не маєте необхідних повноважень для цього.

en: Forbidden: you do not have the necessary role in order to do that.
uk: Заборонено: у вас немає необхідної для цього ролі.

en: You're not allowed to register yourself in this groupchat.
uk: Ви не маєте права реєструватися в цьому груповому чаті.

en: You're not allowed to register in this groupchat because it's members-only.
uk: Вам не дозволено створювати нові групові чати.

en: Topic set by %1$s
uk: Тему встановив %1$s

en: Topic cleared by %1$s
uk: Тему очищено %1$s

en: %1$s has entered the groupchat
uk: %1$s увійшов до групового чату

en: %1$s has left the groupchat
uk: %1$s залишив груповий чат

en: %1$s is now a moderator
uk: %1$s тепер модератор

en: %1$s is no longer a moderator
uk: %1$s більше не модератор

en: %1$s has been given a voice
uk: %1$s отримав голос

en: %1$s has been muted
uk: %1$s вимкнено

en: %1$s and %2$s
uk: %1$s та %2$s

en: %1$s are typing
uk: %1$s друкують

en: %1$s have stopped typing
uk: %1$s припинили вводити текст

en: %1$s have gone away
uk: %1$s пішли

en: %1$s have entered the groupchat
uk: %1$s увійшли до групового чату

en: %1$s have left the groupchat
uk: %1$s залишили груповий чат

en: %1$s are now moderators
uk: %1$s тепер модератори

en: %1$s are no longer moderators
uk: %1$s більше не є модераторами

en: %1$s have been given voices
uk: %1$s отримали голоси

en: %1$s have been muted
uk: %1$s Вимкнено

en: %1$s has been banned by %2$s
uk: %1$s забанено %2$s

en: %1$s has been banned
uk: %1$s забанено

en: %1$s's nickname has changed
uk: Псевдонім %1$s змінився

en: %1$s has been kicked out by %2$s
uk: %1$s був вигнаний %2$s

en: %1$s has been kicked out
uk: %1$s вигнано

en: %1$s has been removed because of an affiliation change
uk: %1$s було видалено через зміну приналежності

en: %1$s has been removed for not being a member
uk: %1$s видалено через відсутність учасника

en: %1$s is no longer an admin of this groupchat
uk: %1$s більше не є адміністратором цього групового чату

en: %1$s is no longer an owner of this groupchat
uk: %1$s більше не є власником цього групового чату

en: %1$s is no longer banned from this groupchat
uk: %1$s більше не заблокований у цьому груповому чаті

en: %1$s is no longer a member of this groupchat
uk: %1$s більше не є учасником цього групового чату

en: %1$s is now a member of this groupchat
uk: %1$s тепер є учасником цього групового чату

en: %1$s is now an %2$s of this groupchat
uk: %1$s тепер %2$s цього групового чату

en: The nickname you chose is reserved or currently in use, please choose a different one.
uk: Обраний вами нікнейм зарезервований або вже використовується, будь ласка, оберіть інший.

en: Password incorrect
uk: Пароль неправильний

en: You are not on the member list of this groupchat.
uk: Вас немає в списку учасників цього групового чату.

en: You are not allowed to create new groupchats.
uk: Вам заборонено створювати нові групові чати.

en: Your nickname doesn't conform to this groupchat's policies.
uk: Ваш псевдонім не відповідає правилам цього групового чату.

en: This groupchat does not (yet) exist.
uk: Цей груповий чат (ще) не існує.

en: This groupchat has reached its maximum number of participants.
uk: Цей груповий чат досяг максимальної кількості учасників.

en: Remote server not found
uk: Віддалений сервер не знайдено

en: You're not allowed to enter this groupchat
uk: Вам заборонено входити в цей груповий чат

en: An error happened while trying to enter this groupchat
uk: Під час спроби увійти в цей груповий чат сталася помилка

en: %1$s has gone offline
uk: %1$s вiдключився

en: %1$s is busy
uk: %1$s зайнятий

en: %1$s is online
uk: %1$s на зв'язку

en: This groupchat is not anonymous
uk: Ця бесіда не таємна

en: This groupchat now shows unavailable members
uk: Тепер бесіда показує недоступних членів

en: This groupchat does not show unavailable members
uk: Ця кімната не показує недоступних членів

en: The groupchat configuration has changed
uk: Змінено конфігурацію кімнати

en: Groupchat logging is now enabled
uk: Часопис кімнати тепер увімкнено

en: Groupchat logging is now disabled
uk: Часопис кімнати тепер вимкнено

en: This groupchat is now no longer anonymous
uk: Ця кімната тепер не таємна

en: This groupchat is now semi-anonymous
uk: Ця кімната тепер напівтаємна

en: This groupchat is now fully-anonymous
uk: Ця кімната тепер повністю таємна

en: A new groupchat has been created
uk: Створено нову кімнату

note: XXX: Note the triple underscore function and not double underscore.
en: Your nickname has been automatically set to %1$s
uk: Ваше прізвисько було самочинно змінене на: %1$s

en: You have been banned from this groupchat
uk: Вам заблокували доступ до цієї кімнати

note: XXX: Note the triple underscore function and not double underscore.
en: Your nickname has been changed to %1$s
uk: Ваше прізвисько було змінене на: %1$s

en: You have been kicked from this groupchat
uk: Вас викинули з цієї кімнати

en: You have been removed from this groupchat because of an affiliation change
uk: Вас видалено з кімнати у зв'язку зі змінами власності кімнати

en: You have been removed from this groupchat because it has changed to members-only and you're not a member
uk: Вас було видалено з цього групового чату, оскільки він змінився на лише для учасників, а ви не є учасником

en: You have been removed from this groupchat because the service hosting it is being shut down
uk: Вас було видалено з цього групового чату, оскільки служба, на якій він розміщений, закрита

en: You have exited this groupchat due to a technical problem
uk: Ви вийшли з цього групового чату через технічну проблему

en: Timeout Error
uk: Помилка часу очікування

en: The server did not return your bookmarks within the allowed time. You can reload the page to request them again.
uk: Сервер не повернув ваші закладки протягом дозволеного часу. Ви можете перезавантажити сторінку, щоб запросити їх знову.

en: You are blocked from sending messages.
uk: Вам заборонено надсилати повідомлення.

en: A timeout occurred
uk: Тайм-аут

en: Timeout while trying to fetch archived messages.
uk: Час очікування під час спроби отримати заархівовані повідомлення.

en: Sorry, an error occurred while trying to add %1$s as a contact.
uk: На жаль, сталася помилка під час спроби додати %1$s як контакт.

en: This client does not allow presence subscriptions
uk: Цей чат-клієнт не підтримує повідомлення про статус

en: me
uk: я

en: Unsaved contacts
uk: Незбережені контакти

en: My contacts
uk: Мої контакти

en: Pending contacts
uk: Контакти в очікуванні

en: Contact requests
uk: Запити контакту

en: Ungrouped
uk: Негруповані

en: New messages
uk: Нові повідомлення

en: Menu
uk: Меню

en: Click to set a new picture
uk: Натисніть, щоб встановити нове зображення

en: Clear picture
uk: Чітке зображення

en: Older versions
uk: Старіші версії

en: No older versions found
uk: Старіших версій не знайдено

en: Current version
uk: Актуальна версія

en: Offline
uk: Поза мережею

en: Unavailable
uk: Недоступно

en: Extended Away
uk: Подовжено

note: * * @param {import('../modals/profile').default} el harmony default export
en: Away
uk: Далеко

en: Do not disturb
uk: Не турбувати

en: Chatty
uk: Балакучий

en: Online
uk: На зв'язку

en: Close
uk: Закрити

en: Confirm
uk: Підтвердити

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Converse logo
uk: Поговоримо скоро

en: Execute
uk: Виконати

en: Previous
uk: Попередні

en: Next
uk: Далі

en: Complete
uk: Завершено

en: The profile picture of %1$s
uk: Фотографія профілю користувача %1$s

en: Add to Contacts
uk: Додати до контактів

en: Nickname
uk: Прізвисько

en: XMPP Address
uk: XMPP адреса

note: harmony default export
en: Affiliation
uk: Приналежність

en: Role
uk: Роль

en: Hats
uk: Шапки

en: Occupant Id
uk: Ідентифікатор користувача

en: Affiliation changed
uk: Приналежність змінено

en: role changed
uk: роль змінена

en: Moderators are privileged users who can change the roles of other users (except those with admin or owner affiliations.
uk: Модератори - це привілейовані користувачі, які можуть змінювати ролі інших користувачів (окрім тих, хто має права адміністратора або власника).

en: The default role, implies that you can read and write messages.
uk: Роль за замовчуванням передбачає, що ви можете читати і писати повідомлення.

en: Visitors aren't allowed to write messages in a moderated multi-user chat.
uk: Відвідувачам заборонено писати повідомлення в модерованому багатокористувацькому чаті.

en: Owner is the highest affiliation. Owners can modify roles and affiliations of all other users.
uk: Власник - це найвища приналежність. Власники можуть змінювати ролі та приналежності всіх інших користувачів.

en: Admin is the 2nd highest affiliation. Admins can modify roles and affiliations of all other users except owners.
uk: Адміністратор - це 2-й найвищий рівень приналежності. Адміни можуть змінювати ролі та приналежності всіх інших користувачів, окрім власників.

en: To ban a user, you give them the affiliation of "outcast".
uk: Щоб забанити користувача, ви надаєте йому приналежність "ізгой".

en: No users with that affiliation found.
uk: Користувачів з такою афіліацією не знайдено.

en: No users with that role found.
uk: Користувачів із такою роллю не знайдено.

en: Type here to filter the search results
uk: Введіть тут, щоб відфільтрувати результати пошуку

en: Show users
uk: Показати користувачів

en: Roles are assigned to users to grant or deny them certain abilities in a multi-user chat. They're assigned either explicitly or implicitly as part of an affiliation. A role that's not due to an affiliation, is only valid for the duration of the user's session.
uk: Ролі присвоюються користувачам, щоб надати або заборонити їм певні здібності в багатокористувацькому чаті. Вони призначаються або явно, або неявно як частина членства. Роль, яка не обумовлена приналежністю, дійсна тільки протягом сесії користувача.

en: An affiliation is a long-lived entitlement which typically implies a certain role and which grants privileges and responsibilities. For example admins and owners automatically have the moderator role.
uk: Приналежність - це довготривале право, яке зазвичай означає певну роль і надає привілеї та обов'язки. Наприклад, адміністратори та власники автоматично отримують роль модератора.

en: Role changed
uk: Роль змінена

en: Moderator Tools
uk: Інструменти модератора

en: Invitation to a groupchat
uk: Запрошення до групового чату

en: %1$s has invited you to join the groupchat "%2$s"
uk: %1$s запросив вас приєднатися до групового чату "%2$s"

en: %1$s has invited you to join the groupchat "%2$s", and left the following reason: "%3$s"
uk: %1$s запросив вас приєднатися до групового чату «%2$s» і залишив запит на таку причину: "%3$s"

en: Are you sure you want to destroy this groupchat?
uk: Ви впевнені, що хочете знищити цей груповий чат??

en: Please enter the XMPP address of this groupchat to confirm
uk: Для підтвердження введіть адресу XMPP цього групового чату

en: name@example.org
uk: наприклад, name@example.org

en: Optional reason for destroying this groupchat
uk: Додаткова причина для знищення цього групового чату

en: Reason
uk: Причина

en: Optional XMPP address for a new groupchat that replaces this one
uk: Додаткова XMPP адреса для нового групового чату, що замінює цей

en: Couldn't find a participant with that nickname. They might have left the groupchat.
uk: Не вдалося знайти учасника з таким ніком. Можливо, він вийшов з групового чату.

note: e.g. Your nickname is "coolguy69"
en: Your nickname is "%1$s"
uk: Ваш псевдонім "%1$s"

en: Error: invalid number of arguments
uk: Помилка: невірна кількість аргументів

note: * * @param {AdHocCommands} el harmony default export
en: On which entity do you want to run commands?
uk: На чому ви хочете запускати команди?

en: Certain XMPP services and entities allow privileged users to execute ad-hoc commands on them.
uk: Деякі XMPP служби та об'єкти дають змогу привілейованим користувачам виконувати ad-hoc команди.

en: Commands found
uk: Команди знайдено

en: List available commands
uk: Список доступних команд

en: No commands found
uk: Команди не знайдено

en: Sorry, an error occurred while looking for commands on that entity.
uk: На жаль, сталася помилка під час пошуку команд для цієї сутності.

en: The specified entity doesn't support ad-hoc commands
uk: Вказаний об'єкт не підтримує спеціальні команди

en: An error occurred while trying to fetch the command form
uk: Під час спроби отримати форму команди сталася помилка

en: Sorry, an error occurred while trying to execute the command. See the developer console for details
uk: На жаль, сталася помилка під час спроби виконати команду. Додаткову інформацію дивіться на консолі розробника

en: Executing
uk: Виконання

en: Completed
uk: Завершено

en: An error occurred while trying to cancel the command. See the developer console for details
uk: Під час спроби скасувати команду сталася помилка. Додаткову інформацію дивіться на консолі розробника

en: Error: unexpected result
uk: Помилка: неочікуваний результат

en: Are you sure you want to remove the bookmark "%1$s"?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити закладку "%1$s"?

en: Unbookmark this groupchat
uk: Скасувати закладку для цього групового чату

en: Click to open this groupchat
uk: Натисніть, щоб відкрити цей груповий чат

note: * * @param {import('../bookmarks-list').default} el harmony default export * @param {import('shared/components/list-filter').default} el * @param {ListFilter} el
en: Filter
uk: Фільтр

en: Bookmarks
uk: Закладки

en: Bookmark for "%1$s"
uk: Закладка для "%1$s"

en: Would you like this groupchat to be automatically joined upon startup?
uk: Увімкнути автоматичне приєднання до цієї кімнати під час запуску?

en: Remove
uk: Видалити

en: Name
uk: Ім'я

en: What should your nickname for this groupchat be?
uk: Яким має бути ваш нікнейм у цьому груповому чаті?

en: Password (for a protected groupchat)
uk: Пароль (для захищеного групового чату)

en: If the groupchat requires a password to enter, you can save it here. Note this is not intended to be a secure storage.
uk: Якщо для групового чату потрібен пароль, ви можете зберегти його тут. Зверніть увагу, що це не призначене для безпечного зберігання.

en: Update
uk: Оновлення

en: Save
uk: Зберегти

en: Bookmark
uk: Закладка

en: You have an unsent message which will be lost if you continue. Are you sure?
uk: У вас є невідправлене повідомлення, яке буде втрачено, якщо ви продовжите. Ви впевнені?

en: Be aware that other XMPP/Jabber clients (and servers) may not yet support retractions and that this message may not be removed everywhere.
uk: Майте на увазі, що інші клієнти XMPP/Jabber (і сервери) можуть ще не підтримувати видалення, і що це повідомлення може бути видалено не скрізь.

en: Are you sure you want to retract this message?
uk: Ви впевнені, що бажаєте відкликати це повідомлення?

en: A timeout occurred while trying to retract the message
uk: Час очікування стався під час спроби відкликати повідомлення

en: Error
uk: Помилка

en: Sorry, you're not allowed to retract this message.
uk: Вибачте, ви не можете відкликати це повідомлення.

en: You are about to retract this message.
uk: Ви збираєтеся відкликати це повідомлення.

en: You may optionally include a message, explaining the reason for the retraction.
uk: Додатково можна додати повідомлення з поясненням причини відкликання.

en: Message Retraction
uk: Відкликання повідомлення

en: Optional reason
uk: Додаткова причина

en: Sorry, you're not allowed to retract this message
uk: Вибачте, ви не можете відкликати це повідомлення

en: Show media
uk: Показати медіа

en: Hide media
uk: Приховати медіа

note: * @type {MessageActionAttributes}
en: Cancel Editing
uk: Скасувати редагування

en: Edit
uk: Редагувати

en: Retract
uk: Відкликати

en: Copy
uk: Копія

en: Quote
uk: Цитата

en: Image:
uk: Зображення:

en: Message versions
uk: Видозміни повідомлення

en: Are you sure you want to remove this contact?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити цей контакт?

en: Sorry, an error occurred while trying to remove %1$s as a contact
uk: На жаль, сталася помилка під час спроби видалити %1$s як контакт

en: Remove and decline contact request
uk: Видалити та відхилити запит на контакт

en: Are you sure you want to decline the contact request from %1$s?
uk: Ви впевнені, що хочете відхилити запит на зв'язок від %1$s?

en: Also block this user from sending you further messages
uk: Також заблокуйте цього користувача від надсилання вам подальших повідомлень

en: Contact request declined and user blocked
uk: Запит на контакт відхилено, а користувача заблоковано

en: Contact request declined
uk: Запит на зв'язок відхилено

en: Do you want to block this contact, so they cannot send you messages?
uk: Ви хочете заблокувати цей контакт, щоб він не міг надсилати вам повідомлення?

en: Sorry, an error occurred while trying to block %1$s
uk: На жаль, сталася помилка під час спроби заблокувати %1$s

en: Do you want to unblock this contact, so they can send you messages?
uk: Ви бажаєте розблокувати цей контакт, щоб він міг надсилати вам повідомлення?

en: Sorry, an error occurred while trying to unblock %1$s
uk: На жаль, під час спроби розблокувати %1$s сталася помилка

en: Neither of you receive presence updates
uk: Жоден з вас не отримує оновлення про присутність

en: Only you receive presence updates
uk: Тільки ви отримуватимете оновлення про присутність

en: Only they receive presence updates
uk: Тільки вони отримують оновлення про присутність

en: Both of you receive presence updates
uk: Ви обоє отримуватимете оновлення про присутність

en: Remove from blocklist
uk: Видалити зі списку блокувань

en: Add to blocklist
uk: Додати до чорного списку

en: Add as contact
uk: Додати як контакт

en: Remove as contact
uk: Видалити з контактів

en: Accept
uk: Прийняти

en: Decline
uk: Відхилення

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Full Name
uk: ПІБ

en: Groups
uk: Групи

en: Use commas to separate multiple values
uk: Використовуйте коми для розділення кількох значень

en: OMEMO
uk: ОМЕМО

en: Profile
uk: Профіль

en: Presence
uk: Присутність

en: Contact Request
uk: Запит на контакт

en: Uploading file:
uk: Завантажуваний файл:

en: Retry
uk: Повторіть спробу

en: This message has been edited
uk: Це повідомлення було відредаговано

note: * * @param {import('../message').default} el harmony default export
en: Show more
uk: Показати більше

en: Show less
uk: Показувати менше

en: Message delivery failed.
uk: Помилка доставки повідомлення.

en: A moderator
uk: Модератор

en: %1$s has removed a message
uk: %1$s видалив повідомлення

en: You have removed a message
uk: Ви видалили повідомлення

en: Search results
uk: Підсумки пошуку

en: Search
uk: Пошук

en: Insert emojis
uk: Вставте емодзі

note: harmony default export
en: Message characters remaining
uk: Залишилося символів повідомлення

en: Send the message
uk: Надіслати повідомлення

en: Start a call
uk: Почати виклик

en: Choose a file to send
uk: Виберіть файл для надсилання

en: Click to write as a normal (non-spoiler) message
uk: Натисніть, щоб написати як звичайне (не спойлер) повідомлення

en: Click to write your message as a spoiler
uk: Натисніть, щоб написати своє повідомлення як спойлер

en: The User's Profile Image
uk: Зображення користувача

en: Details
uk: Подробиці

en: See more information about this person
uk: Перегляньте більше інформації про цю людину

en: Unblock user
uk: Розблокувати користувача

en: Are you sure you want to unblock this user?
uk: Ви впевнені, що хочете розблокувати цього користувача?

en: Unblock this user
uk: Розблокувати цього користувача

en: Allow this user to send you messages
uk: Дозвольте цьому користувачеві надсилати вам повідомлення

en: Block user
uk: Заблокувати користувача

en: Are you sure you want to prevent %1$s from contacting you further?
uk: Ви впевнені, що хочете заборонити %1$s зв'язуватися з вами далі?

en: Block this user
uk: Заблокувати цього користувача

en: Prevent this user from sending you any further messages
uk: Заборонити цьому користувачеві надсилати вам подальші повідомлення

en: Close and end this conversation
uk: Закрийте та закінчіть цю розмову

note: harmony default export * * @param {import('../bottom-panel').default} el * @param {import('../occupant-bottom-panel').default} el
en: You have unread messages
uk: У вас є непрочитані повідомлення

en: Are you sure you want to clear the messages from this conversation?
uk: Ви впевнені, що бажаєте видалити повідомлення з цієї розмови?

en: Hidden message
uk: Приховане повідомлення

en: Message
uk: Повідомлення

en: Optional hint
uk: Додаткова підказка

en: Sorry, the connection has been lost, and your message could not be sent
uk: На жаль, з’єднання втрачено, і ваше повідомлення не може бути надіслано

en: Remove messages
uk: Видалити повідомлення

en: Close this chat
uk: Закрийте цей чат

en: Write in the third person
uk: Писати від третьої особи

en: Show this menu
uk: Показати це меню

en: Please enter a valid XMPP address
uk: Введіть дійсну адресу XMPP

en: A big thank you to our sponsors 🙏
uk: Велика подяка нашим спонсорам 🙏

en: To improve performance, we cache your data in this browser. Uncheck this box if this is a public computer or if you want your data to be deleted when you log out. It's important that you explicitly log out, otherwise not all cached data might be deleted. Please note, when using an untrusted device, OMEMO encryption is NOT available.
uk: Для підвищення плідності ми кешуємо Ваші дані в цьому переглядачі. Зніміть цей прапорець, якщо це загальнодоступний комп'ютер або якщо Ви хочете, щоб Ваші дані були видалені під час виходу. Важливо, щоб ви явно вийшли з системи, інакше не всі кешовані дані можуть бути видалені. Запримітьте, що при використанні ненадійного пристрою шифрування OMEMO НЕ доступне.

en: This is a trusted device
uk: Це надійний пристрій

en: Info
uk: Інфо

en: Connection URL
uk: URL-адреса підключення

en: HTTP or websocket URL that is used to connect to your XMPP server
uk: HTTP або URL-адреса веб-сокета, яка використовується для підключення до вашого сервера XMPP

en: e.g. wss://example.org/xmpp-websocket
uk: напр. wss://example.org/xmpp-websocket

en: Password
uk: Пароль

en: Log in
uk: Увійти

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Disconnected
uk: Відключено

en: Click here to log in anonymously
uk: Натисніть тут, щоб увійти таємно

en: Chat
uk: Чат

en: About Converse
uk: Про Converse

en: Show details about this chat client
uk: Показати деталі про цей клієнт чату

en: Discover Services
uk: Відкрийте для себе послуги

en: Inspect
uk: Оглянути

en: Service
uk: Сервіс

en: Identities
uk: Ідентичності

en: Type
uk: Тип

en: Category
uk: Категорія

en: Items
uk: Елементи

en: Features
uk: Особливості

en: No service found with that XMPP address
uk: Сервіс із цією адресою XMPP не знайдено

en: Error: %1$s
uk: Помилка: %1$s

en: Close these announcements
uk: Закрийте ці оголошення

en: Click to open this server message
uk: Натисніть, щоб відкрити це повідомлення сервера

en: Announcements
uk: Оголошення

en: Click to load missing messages
uk: Натисніть, щоб завантажити відсутні повідомлення

en: Minimize
uk: Згорнути

en: Minimize this chat
uk: Згорніть цей чат

en: Minimize this groupchat
uk: Згорніть цей груповий чат

en: hidden
uk: прихований

note: * * @param {import('../minimized-chat').default} el harmony default export
en: Click to restore this chat
uk: Клацніть, щоб відновити цей чат

note: * * @param {import('../affiliation-form').default} el harmony default export
en: Change affiliation
uk: Змінити приналежність

en: New affiliation
uk: Нова приналежність

en: Timeout error while trying to set the affiliation
uk: Помилка тайм-ауту під час спроби встановити приналежність

en: Sorry, you're not allowed to make that change
uk: Вибачте, вам не дозволено вносити цю зміну

en: Sorry, something went wrong while trying to set the affiliation
uk: На жаль, сталася помилка під час спроби встановити зв’язок

note: * * @param {import('../role-form').default} el harmony default export
en: Change role
uk: Змінити роль

en: New Role
uk: Нова роль

en: You're not allowed to make that change
uk: Ви не маєте права вносити цю зміну

en: Sorry, something went wrong while trying to set the role
uk: На жаль, під час встановлення ролі сталася помилка

en: Change nickname
uk: Змінити псевдонім

en: Enter groupchat
uk: Введіть груповий чат

en: Choose a nickname to enter
uk: Виберіть псевдонім для входу

en: Please choose your nickname
uk: Виберіть свій псевдонім

en: You're not allowed to send messages in this room
uk: Вам не дозволяється надсилати повідомлення в цій кімнаті

note: harmony default export
en: Invite
uk: Запросіть

en: Optional reason for the invitation
uk: Необов’язкова причина для запрошення

en: Invite someone to this groupchat
uk: Запросіть когось до цього групового чату

note: * @param {MUCOccupant} o
en: Click to mention %1$s in your message.
uk: Натисніть, щоб згадати %1$s у своєму повідомленні.

en: Owner
uk: Власник

en: Admin
uk: Адмін

en: Member
uk: Учасник

en: Moderator
uk: Модератор

en: Visitor
uk: Відвідувач

en: This user is a moderator.
uk: Цей користувач є модератором.

en: This user can send messages in this groupchat.
uk: Цей користувач може надсилати повідомлення в цьому груповому чаті.

en: This user can NOT send messages in this groupchat.
uk: Цей користувач НЕ може надсилати повідомлення в цьому груповому чаті.

en: This user is not currently in this groupchat and can't receive messages.
uk: Цей користувач зараз не в цьому груповому чаті та не може отримувати повідомлення.

en: Invite this user to join this groupchat
uk: Запросіть цього користувача приєднатися до цього групового чату

en: Open a one-on-one chat with this user
uk: Відкрийте чат один на один з цим користувачем

en: Open Chat
uk: Відкрийте чат

en: Success
uk: Успіх

en: The user has been invited to join this groupchat
uk: Користувача запрошено приєднатися до цього групового чату

en: Filter by name
uk: Фільтрувати за назвою

en: Filter by status
uk: Фільтрувати за статусом

en: Any
uk: Будь-який

en: Busy
uk: Зайнятий

note: * * @param {import('../occupants').default} el harmony default export
en: Participant
uk: Учасник

en: Participants
uk: Учасники

en: Hide
uk: Сховати

en: Show filter
uk: Показати фільтр

en: Hide filter
uk: Сховати фільтр

en: Invite someone
uk: Запросіть когось

en: Invite someone to join this groupchat
uk: Запросіть когось приєднатися до цього групового чату

en: No participant data found
uk: Даних про учасників не знайдено

en: Show details
uk: Показати деталі

en: Change user's affiliation to admin
uk: Призначити користувача адміністратором

en: Ban user by changing their affiliation to outcast
uk: Забанити користувача, змінивши його приналежність до ізгоя

en: Clear the chat area
uk: Очистіть область чату

en: Close this groupchat
uk: Закрийте цей груповий чат

en: Change user role to participant
uk: Змінити роль користувача на учасника

en: Remove this groupchat
uk: Видалити цей груповий чат

en: Kick user from groupchat
uk: Вигнати користувача з групового чату

en: Write in 3rd person
uk: Писати в 3-й особі

en: Grant membership to a user
uk: Надати членство користувачу

en: Opens up the moderator tools GUI
uk: Відкриває графічний інтерфейс інструментів модератора

en: Remove user's ability to post messages
uk: Забрати можливість слати повідомлення

en: Change your nickname
uk: Змінити Ваше прізвисько

en: Grant moderator role to user
uk: Надати права модератора

en: Grant ownership of this groupchat
uk: Надайте право власності на цей груповий чат

en: Register your nickname
uk: Зареєструйте свій нік

en: Revoke the user's current affiliation
uk: Скасувати поточну приналежність користувача

en: Set groupchat subject
uk: Встановити тему групового чату

en: Set groupchat subject (alias for /subject)
uk: Установити тему групового чату (псевдонім для /subject)

en: Allow muted user to post messages
uk: Дозволити безголосому користувачу слати повідомлення

en: The conversation has moved to a new address. Click the link below to enter.
uk: Розмова переміщена за новою адресою. Натисніть посилання нижче, щоб увійти.

note: harmony default export
en: This groupchat no longer exists
uk: Ця кімната більше не існує

en: The following reason was given: "%1$s"
uk: Була вказана така причина: "%1$s"

en: This action was done by %1$s.
uk: Цю дію виконав %1$s.

en: The reason given is: "%1$s".
uk: Вказана причина: "%1$s".

en: Loading configuration form
uk: Завантаження форми конфігурації

en: Configure %1$s
uk: Налаштувати %1$s

en: Sorry, an error occurred while trying to submit the config form.
uk: На жаль, під час спроби надіслати форму конфігурації сталася помилка.

en: Sorry, an error happened while trying to save the groupchat avatar.
uk: На жаль, під час спроби зберегти аватар групового чату сталася помилка.

en: You can check your browser's developer console for any error output.
uk: Ви можете перевірити консоль розробника свого браузера на наявність помилок.

en: Topic
uk: Тема

en: Topic author
uk: Творець теми

en: XMPP address
uk: адреса XMPP

en: Message archiving
uk: Архівація повідомлень

en: Messages are archived on the server
uk: Повідомлення архівуються на сервері

en: Description
uk: Опис

en: Hidden
uk: Прихована

en: This groupchat is not publicly searchable
uk: Ця кімната не для прилюдного пошуку

en: This groupchat is restricted to members only
uk: Ця кімната тільки для учасників

en: Members only
uk: Тільки для учасників

en: Moderated
uk: Модерована

en: Participants entering this groupchat need to request permission to write
uk: Учасники, які заходять у цей груповий чат, повинні запитувати дозвіл на запис

en: This groupchat does not require a password upon entry
uk: Ця кімната не вимагає пароль при вході

en: No password required
uk: Пароль не потрібен

en: Not anonymous
uk: Не анонімно

en: All other groupchat participants can see your XMPP address
uk: Усі інші учасники групового чату можуть бачити вашу адресу XMPP

en: Not moderated
uk: Не модерується

en: Participants entering this groupchat can write right away
uk: Учасники, які заходять у цей груповий чат, можуть писати одразу

en: Online users
uk: Присутні

en: Open
uk: Відчинено

en: Anyone can join this groupchat
uk: Будь-хто може приєднатися до цієї кімнати

en: This groupchat requires a password before entry
uk: Ця кімната потребує пароль перед входом

en: Password protected
uk: Пароль захищено

en: Persistent
uk: Стійкий

en: This groupchat persists even if it's unoccupied
uk: Цей груповий чат продовжує працювати, навіть якщо він не зайнятий

en: Public
uk: Публічна

en: This groupchat is publicly searchable
uk: Ця кімната доступна для прилюдного пошуку

en: Semi-anonymous
uk: Напів-анонімна

en: Only moderators can see your XMPP address
uk: Тільки модератори можуть бачити вашу адресу XMPP

en: Temporary
uk: Тимчасовий

en: This groupchat will disappear once the last person leaves
uk: Цей груповий чат зникне, коли залишиться остання особа

en: Groupchat info
uk: Інформація про груповий чат

en: Hide the groupchat topic
uk: Приховати тему групового чату

en: Show more information on this groupchat
uk: Показати більше інформації в цьому груповому чаті

en: Show more information about this groupchat
uk: Показати більше інформації про цей груповий чат

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Configure this groupchat
uk: Налаштуйте цей груповий чат

en: Change the nickname you're using in this groupchat
uk: Змініть псевдонім, який ви використовуєте в цьому груповому чаті

en: Show topic
uk: Показати тему

en: Hide topic
uk: Приховати тему

en: Show the topic message in the heading
uk: Показати повідомлення теми в заголовку

en: Hide the topic in the heading
uk: Сховайте тему в заголовку

en: Show participants
uk: Шоу учасників

en: Hide participants
uk: Сховати учасників

en: Show the groupchat participants
uk: Показати учасників групового чату

en: Hide the groupchat participants
uk: Приховати учасників групового чату

en: Moderate
uk: Помірний

en: Moderate this groupchat
uk: Модеруйте цей груповий чат

en: Destroy
uk: Знищити

en: Leave
uk: Залиште

en: Leave and close this groupchat
uk: Залиште та закрийте цей груповий чат

en: Are you sure you want to leave this groupchat?
uk: Ви впевнені, що бажаєте залишити цей груповий чат?

note: harmony default export
en: This groupchat requires a password
uk: Для цього групового чату потрібен пароль

en: Password:
uk: Пароль:

note: harmony default export
en: Submit
uk: Надіслати

en: has gone offline
uk: тепер поза мережею

en: has gone away
uk: пішов геть

en: is busy
uk: зайнятий

en: has come online
uk: зʼявився в мережі

note: workaround for Prosody which doesn't give type "headline"
en: Notification from %1$s
uk: Сповіщення від %1$s

en: %1$s says
uk: %1$s каже

en: wants to be your contact
uk: хоче бути у вашому списку контактів

en: The new passwords must match
uk: Нові паролі мають збігатися

en: New password
uk: Новий пароль

en: Confirm new password
uk: Підтвердьте новий пароль

en: Timeout error
uk: Помилка часу очікування

en: Your server does not support password reset
uk: Ваш сервер не підтримує скидання пароля

en: Your server responded with an unknown error, check the console for details
uk: Ваш сервер відповів невідомою помилкою, подробиці перевірте на консолі

en: Timeout error while trying to set your password
uk: Помилка часу очікування під час спроби встановити пароль

en: Your server does not allow password reset
uk: Ваш сервер не дозволяє скинути пароль

en: You are not allowed to change your password
uk: Ви не маєте права змінювати свій пароль

en: Your new password has been set
uk: Ваш новий пароль установлено

note: * * @param {import('../modals/profile').default} el harmony default export
en: Log out
uk: Вийти

en: online
uk: на зв'язку

en: busy
uk: зайнятий

en: away for long
uk: давно відсутній

en: away
uk: відсутній

en: offline
uk: офлайн

en: Set status
uk: Встановити статус

en: Away for long
uk: Далеко надовго

en: Personal status message
uk: Повідомлення про особистий статус

en: Clear status message
uk: Очистити повідомлення про стан

en: Save and close
uk: Зберегти та закрити

en: Use commas to separate multiple roles. Your roles are shown next to your name on your chat messages.
uk: Використовуйте коми для розділення кількох ролей. Ваші ролі відображаються поруч із вашим іменем у ваших повідомленнях чату.

en: Status
uk: Статус

en: Reset Password
uk: Скинути пароль

en: Your Profile
uk: Ваш профіль

en: Sorry, an error happened while trying to save your profile data.
uk: На жаль, під час спроби зберегти дані вашого профілю сталася помилка.

en: Profile updated successfully
uk: Профіль успішно оновлено

en: Status updated
uk: Статус оновлено

en: Are you sure you want to log out?
uk: Ви впевнені, що бажаєте вийти?

en: About
uk: Про

en: Commands
uk: Команди

en: Services
uk: Послуги

en: %1$s Open Source %2$s XMPP chat client brought to you by %3$s Opkode %2$s
uk: Клієнт чату %1$s з відкритим вихідним кодом %2$s XMPP, наданий кодом операції %3$s %2$s

en: %1$s Translate %2$s it into your own language
uk: %1$s Перекладіть %2$s своєю мовою

en: Settings
uk: Налаштування

en: I am %1$s
uk: Я %1$s

en: Update your profile
uk: Оновіть свій профіль

en: Click to change your chat status
uk: Клацніть, щоб змінити статус в чаті

note: harmony default export
en: Download file "%1$s"
uk: Завантажити файл "%1$s"

en: Sorry, we're unable to send an encrypted message because %1$s requires you to be subscribed to their presence in order to see their OMEMO information
uk: На жаль, ми не можемо надіслати зашифроване повідомлення, оскільки %1$s вимагає, щоб ви були підписані на їхню присутність, щоб бачити їхню інформацію OMEMO

en: Sorry, we're unable to send an encrypted message because the remote server for %1$s could not be found
uk: На жаль, ми не можемо надіслати зашифроване повідомлення, оскільки не вдалося знайти віддалений сервер для %1$s

en: Unable to send an encrypted message due to an unexpected error.
uk: Неможливо надіслати зашифроване повідомлення через неочікувану помилку.

en: This is an OMEMO encrypted message which your client doesn’t seem to support. Find more information on https://conversations.im/omemo
uk: Це зашифроване повідомлення OMEMO, яке, здається, не підтримує ваш клієнт. Додаткову інформацію можна знайти на сторінці https://conversations.im/omemo

en: Error: could not decrypt a received encrypted file, because it could not be downloaded
uk: Помилка: не вдалося розшифрувати отриманий зашифрований файл, оскільки його неможливо завантажити

en: Sorry, could not decrypt a received OMEMO message because we don't have the XMPP address for that user.
uk: На жаль, не вдалося розшифрувати отримане повідомлення OMEMO, оскільки ми не маємо адреси XMPP для цього користувача.

en: Sorry, could not decrypt a received OMEMO message due to an error.
uk: На жаль, не вдалося розшифрувати отримане повідомлення OMEMO через помилку.

en: %1$s doesn't appear to have a client that supports OMEMO. Encrypted chat will no longer be possible in this grouchat.
uk: %1$s, здається, не має клієнта, який підтримує OMEMO. Зашифрований чат більше не буде можливим у цьому груповому чаті.

en: Cannot use end-to-end encryption in this groupchat, either the groupchat has some anonymity or not all participants support OMEMO.
uk: Не можна використовувати наскрізне шифрування в цьому груповому чаті, або груповий чат має певну анонімність, або не всі учасники підтримують OMEMO.

en: Cannot use end-to-end encryption because %1$s uses a client that doesn't support OMEMO.
uk: Неможливо використати наскрізне шифрування, оскільки %1$s використовує клієнт, який не підтримує OMEMO.

en: Messages are being sent in plaintext
uk: Повідомлення надсилаються в простому тексті

en: Messages are sent encrypted
uk: Повідомлення надсилаються в зашифрованому вигляді

en: This groupchat needs to be members-only and non-anonymous in order to support OMEMO encrypted messages
uk: Цей груповий чат має бути лише для учасників і не анонімним, щоб підтримувати зашифровані повідомлення OMEMO

en: OMEMO encryption is not supported
uk: Шифрування OMEMO не підтримується

en: Sorry, no devices found to which we can send an OMEMO encrypted message.
uk: На жаль, не знайдено пристроїв, на які ми можемо надіслати зашифроване повідомлення OMEMO.

en: Trusted
uk: Надійний

en: Untrusted
uk: Ненадійний

en: Choose which devices you trust for OMEMO encrypted communication
uk: Виберіть, яким пристроям ви довіряєте для зашифрованого зв’язку OMEMO

note: * * @param {import('../fingerprints').Fingerprints} el harmony default export
en: OMEMO Fingerprints
uk: Відбитки OMEMO

en: No OMEMO-enabled devices found
uk: Пристроїв із підтримкою OMEMO не знайдено

en: Checkbox for selecting the following fingerprint
uk: Прапорець для вибору наступного відбитка пальця

en: Device without a fingerprint
uk: Пристрій без відбитка пальця

en: Checkbox for selecting the following device
uk: Прапорець для вибору наступного пристрою

en: Other OMEMO-enabled devices
uk: Інші пристрої з підтримкою OMEMO

en: Checkbox to select fingerprints of all other OMEMO devices
uk: Прапорець для вибору відбитків пальців усіх інших пристроїв OMEMO

en: Remove checked devices and close
uk: Видаліть позначені пристрої та закрийте

en: Select all
uk: Вибрати все

en: This device's OMEMO fingerprint
uk: Відбиток пальця OMEMO цього пристрою

en: Generate new keys and fingerprint
uk: Згенеруйте нові ключі та відбиток пальця

en: Sorry, an error occurred while trying to remove the devices.
uk: На жаль, під час спроби видалити пристрої сталася помилка.

en: Are you sure you want to generate new OMEMO keys? This will remove your old keys and all previously encrypted messages will no longer be decryptable on this device.
uk: Ви впевнені, що хочете створити нові ключі OMEMO? Це призведе до видалення ваших старих ключів, і всі раніше зашифровані повідомлення більше не можна буде розшифрувати на цьому пристрої.

note: harmony default export
en: Already have a chat account?
uk: У вас вже є обліківка бесіди?

en: Go back to login
uk: Повернутися до входу

note: * * @param {import('../form').default} el harmony default export
en: Choose a different provider
uk: Виберіть іншого провайдера

en: Account Registration:
uk: Реєстрація облікового запису:

en: Register
uk: Реєстрація

en: Tip: A list of public XMPP providers is available
uk: Порада: доступний перелік публічних XMPP-провайдерів

en: here
uk: тут

en: Fetch registration form
uk: Отримати форму реєстрації

en: Create your account
uk: Створити свій обліковий запис

en: Please enter the XMPP provider to register with:
uk: Введіть постачальника XMPP, щоб зареєструватися:

en: Sorry, we're unable to connect to your chosen provider.
uk: На жаль, ми не можемо підключитися до обраного вами провайдера.

en: Sorry, the given provider does not support in band account registration. Please try with a different provider.
uk: Вибачте, вказаний провайдер не підтримує реєстрації онлайн. Спробуйте іншого провайдера.

en: Invalid connection URL, only HTTPS and WSS accepted
uk: Недійсна URL-адреса з’єднання, приймаються лише HTTPS та WSS

en: Now logging you in
uk: Входимо

en: Registered successfully
uk: Успішно зареєстровано

en: Registration failed.
uk: Реєстрація не вдалася.

en: Please try a different username.
uk: Будь ласка, спробуйте інше ім'я користувача.

en: The provider rejected your registration attempt. Please check the values you entered for correctness.
uk: Провайдер відхилив вашу спробу реєстрації. Будь ласка, перевірте введені значення на коректність.

en: Create an account
uk: Створити обліковий запис

en: Don't have a chat account?
uk: Не маєте облікового запису чату?

en:  e.g. conversejs.org
uk:  напр. conversejs.org

en: This field is required
uk: Це поле обов'язкове

note: * * @param {import('../add-muc.js').default} el harmony default export
en: Join
uk: Приєднатися

en: Groupchat name
uk: Назва групового чату

en: Groupchat name or address
uk: Назва або адреса групового чату

en: Enter a new Groupchat
uk: Увійти в нову кімнату

en: Invalid groupchat address, it cannot be empty.
uk: Недійсна адреса групового чату, вона не може бути пустою.

en: Invalid groupchat address, a forward slash is not allowed.
uk: Недійсна адреса групового чату, скісна риска заборонена.

en: Invalid groupchat address, more than one @ sign is not allowed.
uk: Недійсна адреса групового чату, більше ніж один знак @ заборонено.

en: Invalid groupchat address, it cannot start or end with an @ sign.
uk: Недійсна адреса групового чату, вона не може починатися або закінчуватися знаком @.

en: No default groupchat service found. You'll need to specify the full address, for example room@conference.example.org
uk: Службу групового чату за умовчанням не знайдено. Вам потрібно буде вказати повну адресу, наприклад room@conference.example.org

en: Groupchat id is invalid.
uk: Ідентифікатор групового чату недійсний.

note: harmony default export
en: Description:
uk: Опис:

en: Groupchat XMPP Address:
uk: Адреса групового чату XMPP:

en: Participants:
uk: Учасники:

en: Features:
uk: Особливості:

en: Requires authentication
uk: Вимагає автентикації

en: Requires an invitation
uk: Вимагає запрошення

en: Non-anonymous
uk: Не-анонімні

en: Permanent
uk: Постійний

en: Unmoderated
uk: Немодерована

en: Show groupchats
uk: Показати групові чати

en: Server address
uk: Адреса сервера

en: Query for Groupchats
uk: Запит для групових чатів

en: Groupchats found
uk: Групові чати знайдено

en: No groupchats found
uk: Групових чатів не знайдено

en: Leave this groupchat
uk: Залиште цей груповий чат

en: Click to hide these rooms
uk: Натисніть, щоб приховати ці кімнати

en: Click to toggle the list of open groupchats
uk: Натисніть, щоб перемкнути список відкритих групових чатів

en: Groupchats
uk: Групові чати

en: Query server
uk: Сервер запитів

en: Add groupchat
uk: Додати груповий чат

en: Are you sure you want to leave the groupchat %1$s?
uk: Ви впевнені, що бажаєте залишити груповий чат %1$s?

en: This contact is busy
uk: Цей контакт зайнятий

en: This contact is online
uk: Цей контакт на зв'язку

en: This contact is offline
uk: Цей контакт поза мережею

en: This contact is unavailable
uk: Цей контакт недоступний

en: This contact is away for an extended period
uk: Цей контакт відсутній тривалий час

en: This contact is away
uk: Цей контакт відсутній

en: Click to remove %1$s as a contact
uk: Натисніть, щоб видалити %1$s як контакт

en: Click to show more details about %1$s
uk: Натисніть, щоб показати більше деталей про %1$s

en: Click to chat with yourself
uk: Натисніть, щоб поспілкуватися із самим собою

en: Click to chat with %1$s (XMPP address: %2$s)
uk: Натисніть, щоб поспілкуватися з %1$s (адреса XMPP: %2$s)

en: Click to accept the contact request from %1$s (XMPP address: %2$s)
uk: Натисніть, щоб прийняти запит на зв’язок від %1$s (адреса XMPP: %2$s)

en: Click to decline the contact request from %1$s (XMPP address: %2$s)
uk: Натисніть, щоб відхилити запит на зв’язок від %1$s (адреса XMPP: %2$s)

en: Accept as contact
uk: Прийняти як контакт

en: Click to add %1$s as a contact
uk: Натисніть, щоб додати %1$s до контактів

en: Save as contact
uk: Зберегти як контакт

note: * * @param {import('../add-contact.js').default} el harmony default export
en: Add
uk: Додати

en: Search name or XMPP address
uk: Пошук назви або адреси XMPP

en: Add a Contact
uk: Додайте контакт

en: This contact has already been added
uk: Цей контакт уже додано

en: Sorry, something went wrong while adding the contact
uk: Вибачте, щось пішло не так під час додавання контакту

en: Contact added successfully
uk: Контакт успішно додано

en: Invalid value for the name and XMPP address. Please use the format "Name <username@example.org>".
uk: Недійсне значення для імені та адреси XMPP. Будь ласка, використовуйте формат "Ім'я <ім'я_користувача@example.org>".

en: Sorry, something went wrong while accepting the contact request
uk: Вибачте, щось пішло не так під час прийняття запиту на контакт

en: Successfully accepted the contact request
uk: Запит на контакт успішно прийнято

note: * * @param {import('../new-chat.js').default} el harmony default export
en: Start Chat
uk: Розпочати чат

en: Start a new chat
uk: Почніть новий чат

en: Sorry, something went wrong
uk: Вибачте, щось пішло не так

en: %1$s blocked users shown
uk: %1$s показано заблокованих користувачів

en: Unblock selected users
uk: Розблокувати вибраних користувачів

en: Filter blocked users
uk: Фільтрувати заблокованих користувачів

en: clear
uk: очистити

en: Select All
uk: Вибрати всі

en: No blocked XMPP addresses
uk: Немає заблокованих XMPP-адрес

en: Blocklist
uk: Список блокування

en: Successfully unblocked %1$s XMPP addresses
uk: Успішно розблоковано %1$s XMPP-адрес

en: Successfully unblocked one XMPP address
uk: Успішно розблоковано одну XMPP-адресу

note: harmony default export
en: Click to hide these contacts
uk: Клацніть, щоб приховати ці контакти

en: Filter by contact name
uk: Фільтрувати за іменем контакту

en: Filter by group name
uk: Фільтрувати за назвою групи

en: Unread
uk: Непрочитаний

note: * * @param {import('../rosterview').default} el harmony default export
en: Contacts
uk: Контакти

en: Click to toggle contacts
uk: Натисніть, щоб перемикати контакти

en: Add a contact
uk: Додати контакт

en: Show block list
uk: Показати список блокування

en: Re-sync contacts
uk: Повторна синхронізація контактів
