Converse.js 5.0.3 - en to vi translation catalogue (166 entries)

en: An error occurred while connecting to the chat server.
vi: Đã xảy ra lỗi khi kết nối đến máy chủ trò chuyện.

en: Your XMPP address and/or password is incorrect. Please try again.
vi: Địa chỉ XMPP và/hoặc mật khẩu không đúng. Xin thử lại.

en: The XMPP server did not offer a supported authentication mechanism
vi: Máy chủ XMPP không cung cấp phương thức xác thực được hỗ trợ

en: Undecryptable OMEMO message
vi: Không thể giải mã tin nhắn OMEMO

en: Sorry, could not determine upload URL.
vi: Thật tiếc, không thể xác định URL tải lên.

en: Sorry, could not determine file upload URL.
vi: Thật tiếc, không thể xác định URL tải lên tập tin.

en: Sorry, could not succesfully upload your file. Your server’s response: "%1$s"
vi: Thật tiếc, không thể tải lên thành công tập tin của bạn. Phản hồi từ máy chủ của bạn: "%1$s"

en: Sorry, could not succesfully upload your file.
vi: Thật tiếc, không thể tải lên thành công tập tin của bạn.

en: %1$s is typing
vi: %1$s đang gõ

en: %1$s has stopped typing
vi: %1$s đã dừng gõ

en: %1$s has gone away
vi: %1$s đã thoát

en: Sorry, looks like file upload is not supported by your server.
vi: Thật tiếc, hình như máy chủ của bạn không hỗ trợ tải lên tập tin.

en: The size of your file, %1$s, exceeds the maximum allowed by your server, which is %2$s.
vi: Kích cỡ tập tin của bạn, %1$s, vượt quá giới hạn cho phép của máy chủ của bạn, %2$s.

en: You're not allowed to retract your message.
vi: Bạn không được phép thu hồi tin nhắn này.

en: Sorry, an error occurred while trying to retract your message.
vi: Xin lỗi, đã xảy ra lỗi khi thu hồi tin nhắn của bạn.

en: You're not allowed to send a message.
vi: Bạn không được phép gửi tin nhắn.

en: Sorry, an error occurred while trying to send your message.
vi: Xin lỗi, đã xảy ra lỗi trong khi gửi tin nhắn của bạn.

en: Smileys and emotions
vi: Mặt cười và biểu tượng cảm xúc

en: People
vi: Con người

en: Activities
vi: Hoạt động

en: Travel
vi: Du lịch

en: Objects
vi: Thực thể

en: Animals and nature
vi: Động vật và thiên nhiên

en: Food and drink
vi: Đồ ăn và thức uống

en: Symbols
vi: Biểu tượng

en: Flags
vi: Cờ

en: Stickers
vi: Nhãn dán

en: Your retraction was not delivered because you're not present in the groupchat.
vi: Không thể gửi lệnh thu hồi vì bạn không có trong sảnh hội thoại.

en: Your message was not delivered because you weren't allowed to send it.
vi: Không thể gửi tin nhắn vì bạn không được phép gửi.

en: Your message was not delivered because you're not present in the groupchat.
vi: Không thể gửi tin nhắn vì bạn không có trong sảnh hội thoại.

en: Sorry, an error happened while running the command.
vi: Xin lỗi, có lỗi xảy ra trong khi thi hành lệnh.

en: Check your browser's developer console for details.
vi: Xem giao diện của nhà phát triển trong trình duyệt của bạn để biết thêm chi tiết.

en: Error: couldn't find a groupchat participant based on your arguments
vi: Lỗi: không tìm thấy người dự sảnh thoại dựa trên giá trị biến thực của bạn.

en: Error: found multiple groupchat participant based on your arguments
vi: Lỗi: tìm thấy nhiều người dự sảnh thoại dựa trên giá trị biến thực của bạn

en: Error: the "%1$s" command takes two arguments, the user's nickname and optionally a reason.
vi: Lỗi: lệnh "%1$s" nhận hai giá trị biến thực, bí danh của người dùng và lý do (không bắt buộc).

en: Forbidden: you do not have the necessary affiliation in order to do that.
vi: Cấm: bạn không có đủ tư cách cần thiết để làm việc này.

en: Forbidden: you do not have the necessary role in order to do that.
vi: Cấm: bạn không có đủ vai trò cần thiết để làm việc này.

en: You're not allowed to register yourself in this groupchat.
vi: Bạn không được phép tự đăng kí vào nhóm trò chuyện này.

en: You're not allowed to register in this groupchat because it's members-only.
vi: Bạn không được phép tham gia nhóm trò chuyện này vì nhóm chỉ dành cho thành viên.

en: Topic set by %1$s
vi: Chủ đề được đặt bởi %1$s

en: %1$s has entered the groupchat
vi: %1$s đã tham gia nhóm trò chuyện

en: %1$s has left the groupchat
vi: %1$s đã rời nhóm trò chuyện

en: %1$s is now a moderator
vi: %1$s bây giờ là một giám thị

en: %1$s is no longer a moderator
vi: %1$s không còn là một giám thị

en: %1$s has been given a voice
vi: %1$s đã được phép nói

en: %1$s has been muted
vi: %1$s đã bị tắt tiếng

en: %1$s and %2$s
vi: %1$s và %2$s

en: %1$s are typing
vi: %1$s đang soạn

en: %1$s have stopped typing
vi: %1$s đã ngừng soạn

en: %1$s have gone away
vi: %1$s đã đi vắng

en: %1$s have entered the groupchat
vi: %1$s đã tham gia nhóm trò chuyện

en: %1$s have left the groupchat
vi: %1$s đã rời nhóm trò chuyện

en: %1$s are now moderators
vi: %1$s bây giờ là những giám thị

en: %1$s are no longer moderators
vi: %1$s không còn là những giám thị

en: %1$s have been given voices
vi: %1$s đã được quyền nói

en: %1$s has been banned by %2$s
vi: %1$s đã bị chặn bởi %2$s

en: %1$s has been banned
vi: %1$s đã bị cấm

en: %1$s's nickname has changed
vi: bí danh của %1$s đã được thay đổi

en: %1$s has been kicked out by %2$s
vi: %1$s đã bị đá khỏi nhóm bởi %2$s

en: %1$s has been kicked out
vi: %1$s đã bị tống cổ

en: %1$s has been removed because of an affiliation change
vi: %1$s đã bị gỡ vì đã có sự thay đổi tư cách

en: %1$s has been removed for not being a member
vi: %1$s đã bị xoá vì không phải là thành viên

en: %1$s is no longer an admin of this groupchat
vi: %1$s không còn là quản trị viên của sảnh thoại này

en: %1$s is no longer an owner of this groupchat
vi: %1$s không còn là chủ nhóm trò chuyện này nữa

en: %1$s is no longer banned from this groupchat
vi: %1$s không còn bị cấm khỏi sảnh thoại này

en: %1$s is no longer a member of this groupchat
vi: %1$s không còn là thành viên nhóm trò chuyện này nữa

en: %1$s is now a member of this groupchat
vi: %1$s bây giờ là một thành viên mới của sảnh thoại này

en: %1$s is now an %2$s of this groupchat
vi: %1$s từ giờ là %2$s của nhóm trò chuyện này

en: The nickname you chose is reserved or currently in use, please choose a different one.
vi: Bí danh bạn chọn đã bị dành trước hoặc đang được dùng, vui lòng chọn một cái khác.

en: Password incorrect
vi: Sai mật khẩu

en: You are not on the member list of this groupchat.
vi: Bạn không có trong danh sách thành viên của sảnh hội thoại này.

en: You are not allowed to create new groupchats.
vi: Bạn không được phép tạo nhóm trò chuyện mới.

en: Your nickname doesn't conform to this groupchat's policies.
vi: Tên của bạn không tuân theo quy định của sảnh thoại này.

en: This groupchat does not (yet) exist.
vi: Nhóm trò chuyện này không (hoặc chưa) tồn tại.

en: This groupchat has reached its maximum number of participants.
vi: Sảnh thoại này đã đạt tối đa người tham dự.

en: Remote server not found
vi: Không tìm thấy máy chủ từ xa

en: You're not allowed to enter this groupchat
vi: Bạn không được phép tham gia vào sảnh thoại này.

en: An error happened while trying to enter this groupchat
vi: Đã có lỗi xảy ra trong khi cố gắng tham gia sảnh hội thoại này

en: %1$s has gone offline
vi: %1$s đã thoát mạng

en: %1$s is busy
vi: %1$s đang bận

en: %1$s is online
vi: %1$s đang hiện

en: This groupchat is not anonymous
vi: Nhóm trò chuyện này không ẩn danh

en: This groupchat now shows unavailable members
vi: Nhóm trò chuyện này từ giờ sẽ hiện thành viên không có mặt

en: This groupchat does not show unavailable members
vi: Nhóm trò chuyện này không hiện thành viên không sẵn có

en: The groupchat configuration has changed
vi: Cài đặt của nhóm trò chuyện đã thay đổi

en: Groupchat logging is now enabled
vi: Đã bật tính năng ghi nhật kí sảnh hội thoại

en: Groupchat logging is now disabled
vi: Đã tắt tính năng ghi nhật kí sảnh hội thoại

en: This groupchat is now no longer anonymous
vi: Nhóm trò chuyện này không còn ẩn danh nữa

en: This groupchat is now semi-anonymous
vi: Sảnh hội thoại này bây giờ là bán ẩn danh

en: This groupchat is now fully-anonymous
vi: Nhóm chò chuyện hỗ trợ năng danh toàn bộ

en: A new groupchat has been created
vi: Đã tạo nhóm trò chuyện mới

en: You have been banned from this groupchat
vi: Bạn đã bị chặn khỏi nhóm trò chuyện này

note: XXX: Note the triple underscore function and not double underscore.
en: Your nickname has been changed to %1$s
vi: Tên người dùng của bạn đã được đổi thành %1$s

en: You have been kicked from this groupchat
vi: Bạn đã bị mời ra khỏi nhóm trò chuyện này

en: You have exited this groupchat due to a technical problem
vi: Bạn đã bị thoát khỏi nhóm trò chuyện vì lý do kỹ thuật

en: Timeout Error
vi: Lỗi Hết thời gian chờ

en: Ungrouped
vi: Chưa phân nhóm

en: Close
vi: Đóng

en: Cancel
vi: Huỷ

en: Nickname
vi: Tên người dùng

en: XMPP Address
vi: Địa chỉ XMPP

en: Role
vi: Vai trò

en: Role changed
vi: Đã đổi vai trò

en: Are you sure you want to remove the bookmark "%1$s"?
vi: Bạn có chắc muốn xoá đánh dấu "%1$s"?

en: Unbookmark this groupchat
vi: Bỏ đánh dấu nhóm trò chuyện này

en: Click to open this groupchat
vi: Nhấn để mở nhóm trò chuyện này

en: Name
vi: Tên

en: Save
vi: Lưu

en: Bookmark
vi: Đánh dấu

en: A timeout occurred while trying to retract the message
vi: Đã hết thời gian chờ khi đang thu hồi tin nhắn

en: Error
vi: Lỗi

en: Sorry, you're not allowed to retract this message.
vi: Thật tiếc, bạn không được phép thu hồi tin nhắn này.

en: Optional reason
vi: Lí do (tuỳ chọn)

en: Message versions
vi: Phiên bản tin nhắn

en: Remove as contact
vi: Xoá liên hệ

en: Email
vi: Thư điện tử

en: Full Name
vi: Họ và Tên

en: Uploading file:
vi: Đang tải lên tập tin:

note: * * @param {import('../message').default} el harmony default export
en: Show more
vi: Xem thêm

en: Send the message
vi: Gửi tin nhắn

en: The User's Profile Image
vi: Hình Đại Diện Người Dùng

en: To improve performance, we cache your data in this browser. Uncheck this box if this is a public computer or if you want your data to be deleted when you log out. It's important that you explicitly log out, otherwise not all cached data might be deleted. Please note, when using an untrusted device, OMEMO encryption is NOT available.
vi: Để tăng hiệu năng, bản cache dữ liệu sẽ lưu trên trình duyệt.

en: This is a trusted device
vi: Thiết bị tin cậy

en: Password
vi: Mật khẩu

en: Features
vi: Tính năng

en: You're not allowed to make that change
vi: Bạn không được phép thực hiện thay đổi này

en: Sorry, something went wrong while trying to set the role
vi: Thật tiếc, đã xảy ra lỗi khi đặt vai trò

en: You're not allowed to send messages in this room
vi: Bạn không được phép gửi tin nhắn trong phòng này

note: harmony default export
en: This groupchat no longer exists
vi: Nhóm trò chuyện này không còn tồn tại

en: Description
vi: Mô tả

en: Hidden
vi: Đã ẩn

en: Members only
vi: Chỉ dành cho thành viên

en: Not anonymous
vi: Không ẩn danh

en: Show more information on this groupchat
vi: Hiện thêm thông tin về nhóm trò chuyện

en: Show more information about this groupchat
vi: Hiện thêm thông tin về nhóm trò chuyện

note: harmony default export
en: Download file "%1$s"
vi: Tải tập tin "%1$s"

en: Messages are being sent in plaintext
vi: Tin nhắn đang được gửi dưới dạng văn bản thô

en: Trusted
vi: Tin cậy

en: Untrusted
vi: Không tin cậy

note: * * @param {import('../fingerprints').Fingerprints} el harmony default export
en: OMEMO Fingerprints
vi: Dấu OMEMO

note: harmony default export
en: Already have a chat account?
vi: Bạn đã có tài khoản trò chuyện?

note: * * @param {import('../form').default} el harmony default export
en: Choose a different provider
vi: Chọn nhà cung cấp khác

en: Account Registration:
vi: Đăng kí Tài khoản:

en: Register
vi: Đăng kí

en: Tip: A list of public XMPP providers is available
vi: Gợi ý: Một danh sách các nhà cung cấp XMPP công cộng có sẵn

en: here
vi: tại đây

en: Create your account
vi: Tạo tài khoản của bạn

en: Sorry, we're unable to connect to your chosen provider.
vi: Thật tiếc, chúng tôi không thể kết nối đến nhà cung cấp đã chọn.

en: Now logging you in
vi: Đang đăng nhập đây

en: Registered successfully
vi: Đăng kí thành công

en: The provider rejected your registration attempt. Please check the values you entered for correctness.
vi: Nhà cung cấp đã từ chối lần đăng kí của bạn. Hãy kiểm tra lại xem các giá trị bạn nhập đã đúng chưa.

en: Groupchat name
vi: Tên nhóm trò chuyện

en: Groupchat id is invalid.
vi: ID nhóm trò chuyện không hợp lệ.

note: harmony default export
en: Description:
vi: Mô tả:

en: Participants:
vi: Người tham gia:

en: Requires authentication
vi: Cần xác thực

en: Requires an invitation
vi: Cần được mời

en: Non-anonymous
vi: Không ẩn danh

en: Permanent
vi: Vĩnh viễn

en: No groupchats found
vi: Không tìm thấy nhóm trò chuyện

en: Leave this groupchat
vi: Rời nhóm trò chuyện

en: Click to toggle the list of open groupchats
vi: Nhấn để mở rộng danh sách nhóm trò chuyện mở

en: Are you sure you want to leave the groupchat %1$s?
vi: Bạn có chắc muốn rời nhóm trò chuyện %1$s?

note: * * @param {import('../add-contact.js').default} el harmony default export
en: Add
vi: Thêm

note: harmony default export
en: Click to hide these contacts
vi: Nhấn để ẩn các liên lạc này

note: * * @param {import('../rosterview').default} el harmony default export
en: Contacts
vi: Danh bạ
