Converse.js 3.3.4 - en to cs translation catalogue (354 entries)

en: Uploading file:
cs: Nahrává se soubor:

en: This message has been edited
cs: Tahle zpráva byla upravena

en: Edit this message
cs: Upravit tuto zprávu

en: Message versions
cs: Verze zprávy

en: Close
cs: Zavřít

en: The User's Profile Image
cs: Profilový obrázek uživatele

en: Full Name:
cs: Celé jméno:

en: XMPP Address:
cs: XMPP adresa:

en: Nickname:
cs: Přezdívka:

en: Email:
cs: E-mail:

en: OMEMO Fingerprints
cs: Otisky OMEMO

en: Trusted
cs: Důvěryhodné

en: Untrusted
cs: Nedůvěryhodné

en: Refresh
cs: Obnovit

en: Remove as contact
cs: Odstranit z kontaktů

en: Password:
cs: Heslo:

en: password
cs: heslo

en: This is a trusted device
cs: Tohle je důvěryhodné zařízení

en: To improve performance, we cache your data in this browser. Uncheck this box if this is a public computer or if you want your data to be deleted when you log out. It's important that you explicitly log out, otherwise not all cached data might be deleted. Please note, when using an untrusted device, OMEMO encryption is NOT available.
cs: K vylepšení výkonu ukládáme vaše data do mezipaměti tohoto prohlížeče. Je-li tohle veřejný počítač, nebo chcete-li, aby byla vaše data po odhlášení smazána, odškrtněte toto pole. Je důležité, abyste se výslovně odhlásil/a, jinak nemusí být smazána všechna data v mezipaměti. Mějte prosím na vědomí, že pokud používáte nedůvěryhodné zařízení, NENÍ podporováno šifrování OMEMO.

en: Log in
cs: Přihlásit

en: Click here to log in anonymously
cs: Kliknutím sem se přihlásíte anonymně

en: Enter a new Groupchat
cs: Vstoupit do nového skupinového chatu

en: Nickname
cs: Přezdívka

en: This field is required
cs: Toto pole je vyžadováno

en: Join
cs: Přidat se

en: This groupchat no longer exists
cs: Tento skupinový chat již neexistuje

en: The conversation has moved. Click below to enter.
cs: Konverzace se přesunula. Kliknutím níže do ní vstoupíte.

en: Name
cs: Jméno

en: Groupchat address (JID)
cs: Název skupinového chatu (JID)

en: Description
cs: Popis

en: Topic
cs: Téma

en: Topic author
cs: Autor tématu

en: Online users
cs: Připojení uživatelé

en: Features
cs: Vlastnosti

en: Password protected
cs: Ochráněno heslem

en: This groupchat requires a password before entry
cs: Tento skupinový chat vyžaduje před vstupem heslo

en: No password required
cs: Heslo nevyžadováno

en: This groupchat does not require a password upon entry
cs: Tento skupinový chat nevyžaduje při vstupu heslo

en: Hidden
cs: Skryté

en: This groupchat is not publicly searchable
cs: Tento skupinový chat není veřejně vyhledávatelný

en: Public
cs: Veřejné

en: This groupchat is publicly searchable
cs: Tento skupinový chat je veřejně vyhledávatelný

en: Members only
cs: Pouze pro členy

en: This groupchat is restricted to members only
cs: Tento skupinový chat je omezen pouze na členy

en: Open
cs: Otevřené

en: Anyone can join this groupchat
cs: Kdokoliv se k tomuto skupinovému chatu může připojit

en: Persistent
cs: Trvalý

en: This groupchat persists even if it's unoccupied
cs: Tento skupinový chat přetrvává, i když na něm nikdo není

en: Temporary
cs: Dočasné

en: This groupchat will disappear once the last person leaves
cs: Tento skupinový chat zmizí, jakmile poslední osoba odejde

en: Not anonymous
cs: Není anonymní

en: All other groupchat participants can see your XMPP address
cs: Všichni ostatní účastníci skupinového chatu mohou vidět vaši XMPP adresu

en: Semi-anonymous
cs: Zčásti anonymní

en: Only moderators can see your XMPP address
cs: Pouze moderátoři mohou vidět vaši XMPP adresu

en: Moderated
cs: Moderováno

en: Participants entering this groupchat need to request permission to write
cs: Účastníci vstupující do tohoto skupinového chatu si musí vyžádat povolení psát

en: Not moderated
cs: Není moderován

en: Participants entering this groupchat can write right away
cs: Účastníci vstupující do tohoto skupinového chatu mohou psát ihned

en: Message archiving
cs: Archivace zpráv

en: Messages are archived on the server
cs: Na tomto serveru jsou archivovány zprávy

en: No password
cs: Žádné heslo

en: this groupchat is restricted to members only
cs: tento skupinový chat je omezen pouze na členy

en: Save
cs: Uložit

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Save and close
cs: Uložit a zavřít

en: This device's OMEMO fingerprint
cs: Otisk OMEMO tohoto zařízení

en: Generate new keys and fingerprint
cs: Generovat nové klíče a otisk

en: Select all
cs: Vybrat vše

en: Checkbox to select fingerprints of all other OMEMO devices
cs: Zaškrtnutím políček vyberete otisky všech ostatních zařízení OMEMO

en: Other OMEMO-enabled devices
cs: Další zařízení s podporou OMEMO

en: Checkbox for selecting the following fingerprint
cs: Zaškrtnutím políčka vyberete následující otisk

en: Device without a fingerprint
cs: Zařízení bez otisku

en: Remove checked devices and close
cs: Odstranit zaškrtnutá zařízení a zavřít

en: Messages are being sent in plaintext
cs: Zprávy jsou odesílány v prostém textu

en: Don't have a chat account?
cs: Nemáte chatovací účet?

en: Create an account
cs: Vytvořte si účet

en: Create your account
cs: Vytvořit svůj účet

en: Please enter the XMPP provider to register with:
cs: Prosím zadejte poskytovatele XMPP, se kterým se chcete registrovat:

en: Already have a chat account?
cs: Již máte chatovací účet?

en: Log in here
cs: Přihlaste se zde

en: Account Registration:
cs: Registrace účtu:

en: Register
cs: Registrovat

en: Choose a different provider
cs: Vybrat jiného poskytovatele

en: Hold tight, we're fetching the registration form…
cs: Vydržte, sháníte registrační formulář…

en: This groupchat is not anonymous
cs: Tento skupinový chat není anonymní

en: This groupchat now shows unavailable members
cs: Tento skupinový chat nyní zobrazuje nedostupné členy

en: This groupchat does not show unavailable members
cs: Tento skupinový chat nezobrazuje nedostupné členy

en: The groupchat configuration has changed
cs: Nastavení skupinového chatu se změnila

en: This groupchat is now no longer anonymous
cs: Tento skupinový chat již není anonymní

en: This groupchat is now semi-anonymous
cs: Tento skupinový chat je nyní zčásti anonymní

en: This groupchat is now fully-anonymous
cs: Tento skupinový chat je nyní zcela anonymní

en: A new groupchat has been created
cs: Byl vytvořen nový skupinový chat

en: You have been banned from this groupchat
cs: Byl/a jste na tomto skupinovém chatu zakázán/a

en: You have been kicked from this groupchat
cs: Byl/a jste z tohoto skupinového chatu vyhozen/a

en: You have been removed from this groupchat because of an affiliation change
cs: Byl/a jste z tohoto skupinového chatu odebrán/a kvůli změně příslušnosti

en: You have been removed from this groupchat because the groupchat has changed to members-only and you're not a member
cs: Byl/a jste z tohoto skupinového chatu odstraněn/a, protože se skupinový chat změnil na pouze pro členy a vy nejste členem

en: You have been removed from this groupchat because the service hosting it is being shut down
cs: Byl/a jste z tohoto skupinového chatu odstraněn/a, protože se služba, která jej hostuje, vypíná

en: You're not allowed to register yourself in this groupchat.
cs: Nemáte povolení se registrovat v tomto skupinovém chatu.

en: You're not allowed to register in this groupchat because it's members-only.
cs: Nemáte povolení se registrovat v tomto skupinovém chatu, neboť je pouze pro členy.

en: Can't register your nickname in this groupchat, it doesn't support registration.
cs: Nelze registrovat vaši přezdívku v tomto skupinovém chatu, protože nepodporuje registraci.

en: Can't register your nickname in this groupchat, invalid data form supplied.
cs: Nelze registrovat vaši přezdívku v tomto skupinovém chatu, protože je poskytnuta neplatná forma dat.

en: This action was done by %1$s.
cs: Tuto akci vykonal/a %1$s.

en: The reason given is: "%1$s".
cs: Daný důvod je: „%1$s“.

en: The nickname you chose is reserved or currently in use, please choose a different one.
cs: Přezdívka, kterou jste si vybral/a, je rezervována či aktuálně používána, prosím vyberte si jinou.

en: You are not on the member list of this groupchat.
cs: Nejste na seznamu členů tohoto skupinového chatu.

en: You have been banned from this groupchat.
cs: Byl/a jste na tomto skupinovém chatu zakázán/a.

en: You are not allowed to create new groupchats.
cs: Nemáte povolení vytvářet nové skupinové chaty.

en: Your nickname doesn't conform to this groupchat's policies.
cs: Vaše přezdívka nevyhovuje zásadám tohoto skupinového chatu.

en: This groupchat does not (yet) exist.
cs: Tento skupinový chat (ještě) neexistuje.

en: This groupchat has reached its maximum number of participants.
cs: Tento skupinový chat dosáhl svého maximálního počtu účastníků.

en: Remote server not found
cs: Vzdálený server nenalezen

en: The explanation given is: "%1$s".
cs: Dané vysvětlení je: „%1$s“.

en: %1$s has invited you to join a groupchat: %2$s
cs: %1$s vás pozval/a do skupinového chatu: %2$s

en: %1$s has invited you to join a groupchat: %2$s, and left the following reason: "%3$s"
cs: %1$s vás pozval/a do skupinového chatu: %2$s, a zanechal/a následující důvod: „%3$s“

en: Error
cs: Chyba

en: Sorry, something went wrong while trying to save your bookmark.
cs: Omlouváme se, při pokusu o uložení vaší záložky se něco pokazilo.

en: Unencryptable OMEMO message
cs: Nezašifrovatelná zpráva OMEMO

en: Sorry, could not determine upload URL.
cs: Omlouváme se, nelze určit URL nahrání.

en: Sorry, could not determine file upload URL.
cs: Omlouváme se, nelze určit URL nahraného souboru.

en: Sorry, could not succesfully upload your file. Your server’s response: "%1$s"
cs: Omlouváme se, nelze úspěšně nahrát váš soubor. Odpověď vašeho serveru: „%1$s“

en: Sorry, could not succesfully upload your file.
cs: Omlouváme se, nelze úspěšně nahrát váš soubor.

en: Sorry, looks like file upload is not supported by your server.
cs: Omlouváme se, vypadá to, že váš server nepodporuje nahrávání souborů.

en: The size of your file, %1$s, exceeds the maximum allowed by your server, which is %2$s.
cs: Velikost vašeho serveru, %1$s, přesahuje maximum povolené vaším serverem, což je %2$s.

en: Sorry, an error occurred:
cs: Omlouváme se, vyskytla se chyba:

en: My contacts
cs: Moje kontakty

en: Pending contacts
cs: Čekající kontakty

en: Contact requests
cs: Požadavky o kontakt

en: Ungrouped
cs: Neseskupené

en: Sorry, there was an error while trying to add %1$s as a contact.
cs: Omlouváme se při pokusu přidat uživatele %1$s do kontaktů se stala chyba.

en: This client does not allow presence subscriptions
cs: Tento klient nedovoluje presenční odběry

en: Click to hide these contacts
cs: Kliknutím skryjete tyto kontakty

en: Are you sure you want to remove the bookmark "%1$s"?
cs: Opravdu chcete odstranit záložku „%1$s“?

en: Unbookmark this groupchat
cs: Odstranit tento skupinový chat ze záložek

en: Bookmark this groupchat
cs: Přidat tento skupinový chat do záložek

en: Would you like this groupchat to be automatically joined upon startup?
cs: Chcete se k tomuto skupinovému chatu automaticky připojit po startu?

en: The name for this bookmark:
cs: Název pro tuto záložku:

en: What should your nickname for this groupchat be?
cs: Jaká bude vaše přezdívka pro tento skupinový chat?

en: Leave this groupchat
cs: Odejít z tohoto skupinového chatu

en: Remove this bookmark
cs: Odstranit tuto záložku

en: Show more information on this groupchat
cs: Zobrazit více informací o tomto skupinovém chatu

en: Click to open this groupchat
cs: Kliknutím otevřete tento skupinový chat

en: Click to toggle the bookmarks list
cs: Kliknutím otevřete/zavřete seznam záložek

en: Bookmarks
cs: Záložky

en: Download audio file "%1$s"
cs: Stáhnout audiosoubor „%1$s“

en: Download file "%1$s"
cs: Stáhnout soubor „%1$s“

en: Download image "%1$s"
cs: Stáhnout obrázek „%1$s“

en: Download
cs: Stáhnout

en: Download video file "%1$s"
cs: Stáhnout videosoubor „%1$s“

en: Show more
cs: Zobrazit více

en: Typing from another device
cs: Píše z jiného zařízení

en: %1$s is typing
cs: %1$s píše

en: Stopped typing on the other device
cs: Přestal/a psát z jiného zařízení

en: %1$s has stopped typing
cs: %1$s přestal/a psát

en: %1$s has gone away
cs: %1$s odešel/la pryč

en: Close this chat box
cs: Zavřít toto chatovací okno

en: Sorry, something went wrong while trying to refresh
cs: Omlouváme se, při pokusu o obnovení se něco pokazilo

en: Are you sure you want to remove this contact?
cs: Opravdu chcete odstranit tento kontakt?

en: Sorry, there was an error while trying to remove %1$s as a contact.
cs: Omlouváme se, při odstraňování uživatele %1$s z kontaktů se vyskytla chyba.

en: You have unread messages
cs: Máte nepřečtené zprávy

en: Hidden message
cs: Skrytá zpráva

en: Message
cs: Zpráva

en: Send
cs: Odeslat

en: Optional hint
cs: Volitelná nápověda

en: Choose a file to send
cs: Vyberte soubor k odeslání

en: Click to write as a normal (non-spoiler) message
cs: Kliknutím napíšete jako normální zprávu (bez spoilerů)

en: Click to write your message as a spoiler
cs: Kliknutím napíšete svou zprávu jako spoiler

en: Clear all messages
cs: Vymazat všechny zprávy

en: Start a call
cs: Začít hovor

en: Remove messages
cs: Odstranit zprávy

en: Write in the third person
cs: Psát ve třetí osobě

en: Show this menu
cs: Zobrazit tohle menu

en: Are you sure you want to clear the messages from this conversation?
cs: Opravdu chcete vymazat zprávy z téhle konverzace?

en: %1$s has gone offline
cs: %1$s se odpojil/a

en: %1$s is busy
cs: %1$s je zaneprázdněn/a

en: %1$s is online
cs: %1$s je připojen/a

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: user@domain
cs: uživatel@doména

en: Please enter a valid XMPP address
cs: Prosím zadejte platnou XMPP adresu

en: Chat Contacts
cs: Chatové kontakty

en: Toggle chat
cs: Otevřít chat

en: Insert emojis
cs: Vložit emoji

en: Minimize this chat box
cs: Zmenšit tohle chatovací okno

en: Click to restore this chat
cs: Kliknutím obnovíte tento chat

en: Minimized
cs: Zmenšeno

en: Description:
cs: Popis:

en: Groupchat Address (JID):
cs: Adresa skupinového chatu (JID):

en: Participants:
cs: Účastníci:

en: Features:
cs: Vlastnosti:

en: Requires authentication
cs: Vyžaduje ověření

en: Requires an invitation
cs: Vyžaduje pozvání

en: Non-anonymous
cs: Neanonymní

en: Permanent
cs: Trvalé

en: Unmoderated
cs: Nemoderováno

en: Query for Groupchats
cs: Dotaz pro skupinové chaty

en: Server address
cs: Adresa serveru

en: Show groupchats
cs: Zobrazit skupinové chaty

en: conference.example.org
cs: conference.priklad.cz

en: No groupchats found
cs: Nenalezeny žádné skupinové chaty

en: Groupchats found:
cs: Nalezené skupinové chaty:

en: name@conference.example.org
cs: jmeno@conference.priklad.cz

en: Groupchat name
cs: Název skupinového chatu

en: Groupchat address
cs: Adresa skupinového chatu

en: Groupchat info for %1$s
cs: Informace o skupinovém chatu %1$s

en: %1$s is no longer an admin of this groupchat
cs: %1$s již není administrátorem tohoto skupinového chatu

en: %1$s is no longer an owner of this groupchat
cs: %1$s již není vlastníkem tohoto skupinového chatu

en: %1$s is no longer banned from this groupchat
cs: %1$s již není na tomto skupinovém chatu zakázán/a

en: %1$s has been banned from this groupchat
cs: %1$s byl/a na tomto skupinového chatu zakázán/a

note: For example: AppleJack is now an (admin|owner) of this groupchat
en: %1$s is now an %2$s of this groupchat
cs: %1$s je nyní %2$s tohoto skupinového chatu

en: %1$s is no longer a moderator
cs: %1$s již není moderátorem

en: %1$s has been muted
cs: %1$s byl/a utišen/a

note: We only show this message if the user isn't already an admin or owner, otherwise this isn't new information.
en: %1$s is now a moderator
cs: %1$s je nyní moderátorem

en: Close and leave this groupchat
cs: Zavřít a odejít z tohoto skupinového chatu

en: Configure this groupchat
cs: Nastavit tento skupinový chat

en: Show more details about this groupchat
cs: Zobrazit více detailů o tomto skupinovém chatu

en: Hide the list of participants
cs: Skrýt seznam účastníků

en: Forbidden: you do not have the necessary role in order to do that.
cs: Zakázáno: k této akci nemáte potřebnou roli.

en: Forbidden: you do not have the necessary affiliation in order to do that.
cs: Zakázáno: k této akci nemáte potřebnou příslušnost.

en: Error: the "%1$s" command takes two arguments, the user's nickname and optionally a reason.
cs: Chyba: příkaz „%1$s“ bere dva argumenty, přezdívku uživatele a volitelně důvod.

en: Sorry, an error happened while running the command. Check your browser's developer console for details.
cs: Omlouváme se, při spouštění příkazu se stala chyba. Pro detaily zkontrolujte vývojářskou konzoli ve vašem prohlížeči.

en: Change user's affiliation to admin
cs: Změnit příslušnost uživatele na administrátora

en: Change user role to participant
cs: Změnit roli uživatele na účastníka

en: Remove this groupchat
cs: Odstranit tento skupinový chat

en: Kick user from groupchat
cs: Vyhodit uživatele ze skupinového chatu

en: Write in 3rd person
cs: Psát ve 3. osobě

en: Grant membership to a user
cs: Poskytnout uživateli členství

en: Remove user's ability to post messages
cs: Odstranit schopnost uživatele posílat zprávy

en: Change your nickname
cs: Změnit svou přezdívku

en: Grant moderator role to user
cs: Poskytnout uživateli roli moderátora

en: Grant ownership of this groupchat
cs: Poskytnout vlastnictví tohoto skupinového chatu

en: Set groupchat subject
cs: Nastavit předmět skupinového chatu

en: Set groupchat subject (alias for /subject)
cs: Nastavit předmět skupinového chatu (alias pro /subject)

en: Allow muted user to post messages
cs: Povolit utišeným uživatelům posílat zprávy

en: Error: invalid number of arguments
cs: Chyba: neplatný počet argumentů

en: %1$s has left and re-entered the groupchat. "%2$s"
cs: %1$s odešel/la a znova vstoupil/a do skupinového chatu. „%2$s“

en: %1$s has left and re-entered the groupchat
cs: %1$s odešel/la a znova vstoupil/a do skupinového chatu

en: %1$s has entered the groupchat. "%2$s"
cs: %1$s vstoupil/a do skupinového chatu. „%2$s“

en: %1$s has entered the groupchat
cs: %1$s vstoupil/a do skupinového chatu

en: %1$s has entered and left the groupchat. "%2$s"
cs: %1$s vstoupil/a a odešel/la ze skupinového chatu. „%2$s“

en: %1$s has entered and left the groupchat
cs: %1$s vstoupil/a a odešel/la ze skupinového chatu

en: %1$s has left the groupchat. "%2$s"
cs: %1$s odešel/la ze skupinového chatu. „%2$s“

en: %1$s has left the groupchat
cs: %1$s odešel/la ze skupinového chatu

en: Topic set by %1$s
cs: Téma nastavené uživatelem %1$s

en: Topic cleared by %1$s
cs: Téma potvrzené uživatelem %1$s

en: Groupchats
cs: Skupinové chaty

en: Add a new groupchat
cs: Přidat nový skupinový chat

en: Query for groupchats
cs: Dotaz pro skupinové chaty

en: This groupchat requires a password
cs: Tento skupinový chat vyžaduje heslo

en: Password:
cs: Heslo:

en: Submit
cs: Odeslat

en: Please choose your nickname
cs: Prosím vyberte si přezdívku

en: Enter groupchat
cs: Vstoupit do skupinového chatu

en: Click to mention %1$s in your message.
cs: Kliknutím zmíníte uživatele %1$s ve své zprávě.

en: This user is a moderator.
cs: Tento uživatel je moderátorem.

en: This user can send messages in this groupchat.
cs: Tento uživatel může posílat zprávy v tomto skupinovém chatu.

en: This user can NOT send messages in this groupchat.
cs: Tento uživatel NEMŮŽE posílat zprávy v tomto skupinovém chatu.

en: Moderator
cs: Moderátor

en: Visitor
cs: Návštěvník

en: Owner
cs: Vlastník

en: Member
cs: Člen

en: Admin
cs: Administrátor

en: Participants
cs: Účastníci

en: Invite
cs: Pozvat

en: You are about to invite %1$s to the groupchat "%2$s". You may optionally include a message, explaining the reason for the invitation.
cs: Chystáte se pozvat uživatele %1$s do skupinového chatu „%2$s“. Můžete volitelně přidat zprávu vysvětlující důvod pozvání.

note: workaround for Prosody which doesn't give type "headline"
en: Notification from %1$s
cs: Oznámení od uživatele %1$s

en: %1$s says
cs: %1$s říká

note: TODO: we should suppress notifications if we cannot decrypt the message...
en: OMEMO Message received
cs: Zpráva OMEMO obdržena

en: has gone offline
cs: se odpojil/a

en: has gone away
cs: odešel/la pryč

en: is busy
cs: je zaneprázdněn/a

en: has come online
cs: se připojil/a

en: wants to be your contact
cs: chce být vaším kontaktem

en: Your avatar image
cs: Váš avatarový obrázek

en: Your Profile
cs: Váš profil

en: Email
cs: E-mail

en: Full Name
cs: Celé jméno

en: XMPP Address (JID)
cs: XMPP adresa (JID)

en: Use commas to separate multiple roles. Your roles are shown next to your name on your chat messages.
cs: Oddělujte více rolí čárkami. Vaše role jsou zobrazeny vedle vašeho jména na vašich chatových zprávách.

en: Sorry, an error happened while trying to save your profile data.
cs: Omlouváme se, při pokusu o uložení vašich profilových dat se stala chyba.

en: You can check your browser's developer console for any error output.
cs: Můžete zkontrolovat vývojářskou konzoli vašeho prohlížeče pro jakýkoliv chybový výstup.

en: Away
cs: Pryč

en: Busy
cs: Zaneprázdněn/a

en: Custom status
cs: Vlastní stav

en: Offline
cs: Odpojen/a

en: Online
cs: Připojen/a

en: Away for long
cs: Pryč na dlouho

en: Change chat status
cs: Změnit chatový stav

en: Personal status message
cs: Osobní stavová zpráva

en: About
cs: O nás

en: %1$s Open Source %2$s XMPP chat client brought to you by %3$s Opkode %2$s
cs: %1$s Otevřený %2$s chatovací klient pro XMPP vám přináší %3$s Opkode%2$s

en: %1$s Translate %2$s it into your own language
cs: %1$s Přeložte %2$s jej do svého vlastního jazyka

en: I am %1$s
cs: Jsem %1$s

en: Change settings
cs: Změnit nastavení

en: Click to change your chat status
cs: Kliknutím změníte svůj chatový stav

en: Log out
cs: Odhlásit

en: Show details about this chat client
cs: Zobrazit detaily o tomto chatovacím klientovi

en: Your profile
cs: Váš profil

en: Are you sure you want to log out?
cs: Opravdu se chcete odhlásit?

en: online
cs: připojen/a

en: busy
cs: zaneprázdněn/a

en: away for long
cs: pryč na dlouho

en: away
cs: pryč

en: offline
cs: odpojen/a

en: Sorry, an error occurred while trying to remove the devices.
cs: Omlouváme se, při pokusu o odstranění zařízení se vyskytla chyba.

en: Are you sure you want to generate new OMEMO keys? This will remove your old keys and all previously encrypted messages will no longer be decryptable on this device.
cs: Opravdu chcete generovat nové klíče OMEMO? Tímto budou odstraněny vaše staré klíče a všechny dříve zašifrované zprávy již nepůjde na tomto zařízení dešifrovat.

en: Sorry, we're unable to send an encrypted message because %1$s requires you to be subscribed to their presence in order to see their OMEMO information
cs: Omlouváme se, nemohli jsme odeslat šifrovanou zprávu, protože %1$s požaduje, abyste měl/a jeho/její presenční odběr, pokud chcete vidět jeho/její informace OMEMO

en: Sorry, we're unable to send an encrypted message because the remote server for %1$s could not be found
cs: Omlouváme se, nemohli jsme odeslat šifrovanou zprávu, protože vzdálený server pro uživatele %1$s nemohl být nalezen

en: Unable to send an encrypted message due to an unexpected error.
cs: Kvůli neočekávané chybě nelze odeslat zprávu.

en: Cannot use end-to-end encryption in this groupchat, either the groupchat has some anonymity or not all participants support OMEMO.
cs: V tomto skupinovém chatu nelze použít šifrování end-to-end, skupinový chat má buď jistou úroveň anonymity, nebo ne všichni účastníci podporují OMEMO.

en: Cannot use end-to-end encryption because %1$s uses a client that doesn't support OMEMO.
cs: Nelze použít šifrování end-to-end, protože %1$s používá klienta, který nepodporuje OMEMO.

en: This is an OMEMO encrypted message which your client doesn’t seem to support. Find more information on https://conversations.im/omemo
cs: Tohle je zpráva zašifrovaná pomocí OMEMO, které, jak se zdá, váš klient nepodporuje. Více informací najdete na https://conversations.im/omemo

en: %1$s doesn't appear to have a client that supports OMEMO. Encrypted chat will no longer be possible in this grouchat.
cs: %1$s nejspíš nemá klienta podporujícího OMEMO. Šifrované chatování nebude v tomto skupinovém chatu již možné.

en:  e.g. conversejs.org
cs:  např. conversejs.org

en: Fetch registration form
cs: Sehnat registrační formulář

en: Tip: A list of public XMPP providers is available
cs: Tip: Seznam veřejných poskytovatelů XMPP je dostupný

en: here
cs: zde

en: Sorry, we're unable to connect to your chosen provider.
cs: Omlouváme se, nelze se připojit k vašemu zvolenému poskytovateli.

en: Sorry, the given provider does not support in band account registration. Please try with a different provider.
cs: Omlouváme se, daný poskytovatel nepodporuje in-band registraci účtu. Prosím zkuste to s jiným poskytovatelem.

en: Something went wrong while establishing a connection with "%1$s". Are you sure it exists?
cs: Při navazování spojení s „%1$s“  se  něco pokazilo. Jste si jistý/á, že existuje?

en: Now logging you in
cs: Nyní vás přihlašujeme

en: Registered successfully
cs: Úspěšně zaregistrováno

en: The provider rejected your registration attempt. Please check the values you entered for correctness.
cs: Poskytovatel odmítl váš pokus o registraci. Prosím zkontrolujte hodnoty, které jste zadal/a, kvůli správnosti.

en: Click to toggle the list of open groupchats
cs: Kliknutím otevřete/zavřete seznam otevřených skupinových chatů

note: Note to translators, "Open Groupchats" refers to groupchats that are open, NOT a command.
en: Open Groupchats
cs: Otevřené skupinové chaty

en: Are you sure you want to leave the groupchat %1$s?
cs: Opravdu chcete odejít ze skupinového chatu %1$s?

en: This contact is busy
cs: Tento kontakt je zaneprázdněn

en: This contact is online
cs: Tento kontakt je připojen

en: This contact is offline
cs: Tento kontakt je odpojen

en: This contact is unavailable
cs: Tento kontakt je nedostupný

en: This contact is away for an extended period
cs: Tento kontakt je na delší dobu pryč

en: This contact is away
cs: Tento kontakt je pryč

en: Contact name
cs: Jméno kontaktu

en: Optional nickname
cs: Volitelná přezdívka

en: Add a Contact
cs: Přidat kontakt

en: XMPP Address
cs: XMPP adresa

en: name@example.org
cs: jmeno@priklad.cz

en: Add
cs: Přidat

en: Sorry, could not find a contact with that name
cs: Omlouváme se, nelze najít kontakt s tímto jménem

en: This contact has already been added
cs: Tento kontakt byl již přidán

en: Filter
cs: Filtrovat

en: Filter by contact name
cs: Filtrovat dle jména kontaktu

en: Filter by group name
cs: Filtrovat dle názvu skupiny

en: Filter by status
cs: Filtrovat dle stavu

en: Any
cs: Libovolné

en: Unread
cs: Nepřečtené

en: Chatty
cs: Hovorný/á

en: Extended Away
cs: Na delší dobu pryč

en: Click to remove %1$s as a contact
cs: Kliknutím odstraníte uživatele %1$s z kontaktů

en: Click to accept the contact request from %1$s
cs: Kliknutím přijmete požadavek o kontakt od uživatele %1$s

en: Click to decline the contact request from %1$s
cs: Kliknutím odmítnete požadavek o kontakt od uživatele %1$s

en: Click to chat with %1$s (JID: %2$s)
cs: Kliknutím začnete chatovat s uživatelem %1$s (JSD: %2$s)

en: Are you sure you want to decline this contact request?
cs: Opravdu chcete odmítnout tento požadavek o kontakt?

en: Contacts
cs: Kontakty

en: Add a contact
cs: Přidat kontakt

en: Re-sync your contacts
cs: Znovu synchronizovat své kontakty
