Converse.js 0.7.0 - en to id translation catalogue (43 entries)

en: Password:
id: Kata sandi:

en: password
id: kata sandi

en: Search
id: Cari

en: Nickname
id: Nama panggilan

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Public
id: Umum

en: Semi-anonymous
id: Semi-anonim

en: Moderated
id: Dimoderasi

en: Error
id: Kesalahan

en: My contacts
id: Kontak saya

en: Pending contacts
id: Kontak yang tertunda

en: Contact requests
id: Permintaan pertemanan

en: Sorry, there was an error while trying to add %1$s as a contact.
id: Maaf, ada sesuatu kesalahan saat mencoba menambahkan %1$s sebagai kontak

en: The name for this bookmark:
id: Nama untuk penanda ini:

en: Download
id: Unduh

en: Typing from another device
id: Mengetik dari perangkat lain

en: Message
id: Pesan

en: Clear all messages
id: Hapus semua pesan

en: Remove messages
id: Hapus pesan

en: Show this menu
id: Tampilkan menu ini

en: Username
id: Nama pengguna

en: Description:
id: Deskripsi:

en: Features:
id: Fitur:

en: Requires authentication
id: Membutuhkan otentikasi

en: Requires an invitation
id: Membutuhkan undangan

en: Non-anonymous
id: Tidak anonim

en: Unmoderated
id: Tidak dimoderasi

en: Password:
id: Kata sandi:

en: Submit
id: Kirim

en: Busy
id: Sibuk

en: Offline
id: Tidak Terhubung

en: Online
id: Terhubung

en: I am %1$s
id: Saya %1$s

en: Click to change your chat status
id: Klik untuk mengganti status obrolan

en: online
id: terhubung

en: busy
id: sibuk

en: offline
id: tidak terhubung

en: This contact is busy
id: Kontak ini sedang sibuk

en: This contact is online
id: Kontak ini terhubung

en: This contact is offline
id: Kontak ini tidak terhubung

en: This contact is unavailable
id: Kontak ini tidak tersedia

en: This contact is away
id: Kontak ini sedang pergi

en: Add
id: Tambah
