Converse.js 3.2.1 - en to ja translation catalogue (364 entries)

en: Uploading file:
ja: アップロードファイル:

en: This message has been edited
ja: メッセージは編集されています

en: Edit this message
ja: メッセージを編集

en: Message versions
ja: メッセージのバージョン

en: Close
ja: 閉じる

en: The User's Profile Image
ja: ユーザーのプロフィール画像

en: Full Name:
ja: 名前(フルネーム):

en: XMPP Address:
ja: XMPP アドレス:

en: Nickname:
ja: ニックネーム:

en: Email:
ja: Eメール:

en: Role:
ja: 役:

en: OMEMO Fingerprints
ja: OMEMO 指紋

en: Trusted
ja: 信用できる

en: Untrusted
ja: 信用できない

en: Refresh
ja: 再読込

en: Remove as contact
ja: 相手先を削除

en: Password:
ja: パスワード:

en: password
ja: パスワード

en: This is a trusted device
ja: これは信頼できるデバイスです

en: To improve performance, we cache your data in this browser. Uncheck this box if this is a public computer or if you want your data to be deleted when you log out. It's important that you explicitly log out, otherwise not all cached data might be deleted. Please note, when using an untrusted device, OMEMO encryption is NOT available.
ja: 性能改善のため、このブラウザーにデータをキャッシュします。共用コンピューターの場合や、ログアウト時にデータを消去したい場合は、この欄のチェックをはずしてください。確実にログアウトしないと、キャッシュデータが残る可能性があります。信頼のない機器での利用の場合には OMEMO が使えないことにご注意ください。

en: Log in
ja: ログイン

en: Click here to log in anonymously
ja: クリックして、匿名としてログイン

en: Search
ja: 検索

en: Enter a new Groupchat
ja: 新しい談話室に入る

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: This field is required
ja: この欄は必須です

en: Join
ja: 入室する

en: You're not allowed to send messages in this room
ja: この談話室にメッセージを送信する権限がありません

en: This groupchat no longer exists
ja: この談話室はもう存在していません

en: The conversation has moved. Click below to enter.
ja: 会話は場所を移しました。参加するには下をクリックしてください。

en: Name
ja: 名前

en: Groupchat address (JID)
ja: 談話室のアドレス (JID)

en: Description
ja: 説明

en: Topic
ja: 題

en: Topic author
ja: 題の設定者

en: Online users
ja: オンラインユーザー

en: Features
ja: 摘要

en: Password protected
ja: パスワード制

en: This groupchat requires a password before entry
ja: この談話室に入るにはパスワードが必要です

en: No password required
ja: パスワード不要

en: This groupchat does not require a password upon entry
ja: この談話室に入るにはパスワードは不要です

en: Hidden
ja: 非公開談話室

en: This groupchat is not publicly searchable
ja: この談話室は公に検索されません

en: Public
ja: 公開談話室

en: This groupchat is publicly searchable
ja: この談話室は公に検索されます

en: Members only
ja: メンバー制

en: This groupchat is restricted to members only
ja: この談話室はメンバーのみ入室できます

en: Open
ja: 開放

en: Anyone can join this groupchat
ja: 誰でもこの談話室に参加できます

en: Persistent
ja: 常設

en: This groupchat persists even if it's unoccupied
ja: この談話室は誰もいなくなっても存続します

en: Temporary
ja: 臨時

en: This groupchat will disappear once the last person leaves
ja: この談話室は最後の在室者が退出すると消滅します

en: Not anonymous
ja: 非匿名

en: All other groupchat participants can see your XMPP address
ja: すべての入室者はあなたの XMPP アドレスを見ることができます

en: Semi-anonymous
ja: 半匿名

en: Only moderators can see your XMPP address
ja: 司会者のみが XMPP アドレスを見ることができます

en: Moderated
ja: 司会付き

en: Participants entering this groupchat need to request permission to write
ja: このグループチャットの参加者は書込権を得る必要があります

en: Not moderated
ja: 発言制限なし

en: Participants entering this groupchat can write right away
ja: このグループチャットの参加者は直ちに書き込むことができます

en: Message archiving
ja: 記録保管

en: Messages are archived on the server
ja: メッセージはサーバ上に保管されます

en: No password
ja: パスワードなし

en: this groupchat is restricted to members only
ja: この談話室はメンバーのみ入室できます

en: Save
ja: 保存

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Role
ja: 役

en: Save and close
ja: 保存して閉じる

en: This device's OMEMO fingerprint
ja: このデバイスの OMEMO 指紋

en: Generate new keys and fingerprint
ja: 新しい鍵と指紋を生成

en: Select all
ja: すべてを選択

en: Checkbox to select fingerprints of all other OMEMO devices
ja: 他の OMEMO デバイスをすべて選択するためのチェックボックス

en: Other OMEMO-enabled devices
ja: OMEMO を利用可能な他のデバイス

en: Checkbox for selecting the following fingerprint
ja: 次の指紋を選択するためのチェックボックス

en: Device without a fingerprint
ja: 指紋のないデバイス

en: Remove checked devices and close
ja: 選択したデバイスを削除して閉じる

en: Messages are being sent in plaintext
ja: メッセージは平文のまま送られます

en: Don't have a chat account?
ja: アカウントを持っていませんか ?

en: Create an account
ja: アカウントを作成

en: Create your account
ja: アカウントを作成します

en: Please enter the XMPP provider to register with:
ja: 登録する XMPP プロバイダーを入力してください:

en: Already have a chat account?
ja: アカウントを既に持っていますか ?

en: Log in here
ja: ここでログインしてください

en: Account Registration:
ja: アカウントの登録:

en: Register
ja: 登録

en: Choose a different provider
ja: 別のプロバイダーを選択

en: Hold tight, we're fetching the registration form…
ja: ただいま入力欄を取り寄せています…

en: This groupchat is not anonymous
ja: この談話室は非匿名です

en: This groupchat now shows unavailable members
ja: この談話室はメンバー以外にも見えます

en: This groupchat does not show unavailable members
ja: この談話室はメンバー以外には見えません

en: The groupchat configuration has changed
ja: 談話室の設定が変更されました

en: This groupchat is now no longer anonymous
ja: この談話室は匿名ではなくなりました

en: This groupchat is now semi-anonymous
ja: この談話室は半匿名です

en: This groupchat is now fully-anonymous
ja: この談話室は匿名です

en: A new groupchat has been created
ja: 新しい談話室が作成されました

en: You have been banned from this groupchat
ja: この談話室から締め出されました

en: You have been kicked from this groupchat
ja: この談話室から蹴り出されました

en: You have been removed from this groupchat because of an affiliation change
ja: 分掌の変更のため、この談話室から削除されました

en: You have been removed from this groupchat because the groupchat has changed to members-only and you're not a member
ja: 談話室がメンバー制に変更されました。メンバーではないため、この談話室から削除されました

en: You have been removed from this groupchat because the service hosting it is being shut down
ja: サーバーがシャットダウンするため、この談話室から削除されました

en: You're not allowed to register yourself in this groupchat.
ja: この談話室に自分自身を登録することはできません。

en: You're not allowed to register in this groupchat because it's members-only.
ja: この談話室はメンバー制のため、登録する権限がありません。

en: Can't register your nickname in this groupchat, it doesn't support registration.
ja: 登録に対応していないため、この談話室にニックネームを登録することはできません。

en: Can't register your nickname in this groupchat, invalid data form supplied.
ja: データの形が正しくないため、この談話室にニックネームを登録することができません。

en: Your message was not delivered because you're not allowed to send messages in this groupchat.
ja: この談話室にメッセージを送信する権限がないため、メッセージは配送されません。

en: Your message was not delivered because you're not present in the groupchat.
ja: この談話室にいないため、メッセージは配送されません。

en: This action was done by %1$s.
ja: これは %1$s によって実行されました。

en: The reason given is: "%1$s".
ja: 理由は次のとおり: "%1$s"

en: The nickname you chose is reserved or currently in use, please choose a different one.
ja: そのニックネームは予約されているか既に使われています。別のものを選んでください。

en: Password incorrect
ja: パスワードが違います

en: You are not on the member list of this groupchat.
ja: この談話室のメンバー一覧にありません。

en: You have been banned from this groupchat.
ja: この談話室から締め出されました。

en: You are not allowed to create new groupchats.
ja: 新しい談話室を作成する権限がありません。

en: Your nickname doesn't conform to this groupchat's policies.
ja: ニックネームがこの談話室のポリシーに従っていません。

en: This groupchat does not (yet) exist.
ja: この談話室は(まだ)存在しません。

en: This groupchat has reached its maximum number of participants.
ja: この談話室は入室者数の上限に達しています。

en: Remote server not found
ja: サーバーが見つかりません

en: The explanation given is: "%1$s".
ja: 理由は次のとおり: "%1$s"

en: %1$s has invited you to join a groupchat: %2$s
ja: %1$s があなたを談話室 %2$s へ招待しています

en: %1$s has invited you to join a groupchat: %2$s, and left the following reason: "%3$s"
ja: %1$s があなたを談話室%2$s へ招待しています。案内: "%3$s"

en: Error
ja: エラー

en: Sorry, something went wrong while trying to save your bookmark.
ja: ブックマークの保存に失敗しました。

en: Unencryptable OMEMO message
ja: 復号可能な OMEMO メッセージ

en: Sorry, could not determine upload URL.
ja: アップロードの URL を確定できませんでした。

en: Sorry, could not determine file upload URL.
ja: ファイルアップロードの URL を確定できませんでした。

en: Sorry, could not succesfully upload your file. Your server’s response: "%1$s"
ja: ファイルのアップロードに失敗しました。サーバーの応答: "%1$s"

en: Sorry, could not succesfully upload your file.
ja: ファイルのアップロードに失敗しました。

en: Sorry, looks like file upload is not supported by your server.
ja: サーバーはファイルアップロードに対応していないようです。

en: The size of your file, %1$s, exceeds the maximum allowed by your server, which is %2$s.
ja: ファイルのサイズ %1$s は、サーバーの制限値 %2$s を超えています。

en: Sorry, an error occurred:
ja: エラーが起こりました:

en: My contacts
ja: 相手先一覧

en: Pending contacts
ja: 保留中の相手先

en: Contact requests
ja: 会話に呼び出し

en: Ungrouped
ja: 未整理

en: Sorry, there was an error while trying to add %1$s as a contact.
ja: %1$s を相手先として追加しようとする際にエラーが起こりました。

en: This client does not allow presence subscriptions
ja: このクライアントは在籍状況の申込を許可していません

en: Click to hide these contacts
ja: クリックしてこの相手先を隠す

en: Are you sure you want to remove the bookmark "%1$s"?
ja: ほんとうにこのブックマーク "%1$s" を削除してもいいですか ?

en: Unbookmark this groupchat
ja: この談話室をブックマークからはずす

en: Bookmark this groupchat
ja: この談話室をブックマーク

en: Would you like this groupchat to be automatically joined upon startup?
ja: 起動時にこの談話室に自動的に入りますか ?

en: The name for this bookmark:
ja: このブックマークの名前:

en: What should your nickname for this groupchat be?
ja: この談話室でのあなたのニックネームは何にしますか ?

en: Leave this groupchat
ja: 談話室から退出

en: Remove this bookmark
ja: このブックマークを削除

en: Show more information on this groupchat
ja: この談話室についての詳細を見る

en: Click to open this groupchat
ja: クリックしてこの談話室を開く

en: Click to toggle the bookmarks list
ja: クリックしてブックマーク一覧を開閉

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Download audio file "%1$s"
ja: ダウンロード音声ファイル "%1$s"

en: Download file "%1$s"
ja: ダウンロードファイル "%1$s"

en: Download image "%1$s"
ja: ダウンロード画像 "%1$s"

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download video file "%1$s"
ja: ダウンロード動画 "%1$s"

en: Show more
ja: もっと見る

en: Typing from another device
ja: 別のデバイスで入力中

en: %1$s is typing
ja: %1$s は入力中

en: Stopped typing on the other device
ja: 別のデバイスでの入力を中断

en: %1$s has stopped typing
ja: %1$s は入力を中断しました

en: %1$s has gone away
ja: %1$s は離席中

en: Close this chat box
ja: このチャットを閉じる

en: Sorry, something went wrong while trying to refresh
ja: 復元に失敗したようです

en: Are you sure you want to remove this contact?
ja: ほんとうにこの相手先を削除しますか ?

en: Sorry, there was an error while trying to remove %1$s as a contact.
ja: %1$s を相手先から削除しようとする際にエラーが起こりました。

en: You have unread messages
ja: 未読のメッセージがあります

en: Hidden message
ja: 私信

en: Message
ja: メッセージ

en: Send
ja: 送信

en: Optional hint
ja: その他のヒント

en: Choose a file to send
ja: 送信するファイルを選択

en: Click to write as a normal (non-spoiler) message
ja: クリックして、普通(ネタバレなし)のメッセージとして書き込む

en: Click to write your message as a spoiler
ja: クリックして、ネタバレとしてメッセージを書き込む

en: Clear all messages
ja: すべてのメッセージをクリア

en: Start a call
ja: 呼び出す

en: Remove messages
ja: メッセージを削除

en: Write in the third person
ja: 三人称で書く

en: Show this menu
ja: このメニューを表示

en: You have an unsent message which will be lost if you continue. Are you sure?
ja: このまま続けると失われる未送信のメッセージがあります。よろしいですか ?

en: Are you sure you want to clear the messages from this conversation?
ja: ほんとうにこのチャット欄のメッセージを消去しますか ?

en: %1$s has gone offline
ja: %1$s はオフラインです

en: %1$s is busy
ja: %1$s は取り込み中です

en: %1$s is online
ja: %1$s は在席しています

en: Username
ja: ユーザー名

en: Please enter a valid XMPP address
ja: 正しい XMPP アドレスを入力してください

en: Chat Contacts
ja: 相手先

en: Toggle chat
ja: チャットを切替

en: Insert emojis
ja: 絵文字を挿入

en: Minimize this chat box
ja: このチャットを最小化

en: Click to restore this chat
ja: クリックしてこのチャットを復元

en: Minimized
ja: 最小化

en: Description:
ja: 説明:

en: Groupchat Address (JID):
ja: 談話室のアドレス (JID):

en: Participants:
ja: 入室者:

en: Features:
ja: 特徴:

en: Requires authentication
ja: 認証の要求

en: Requires an invitation
ja: 招待の要求

en: Non-anonymous
ja: 非匿名談話室

en: Permanent
ja: 常設

en: Unmoderated
ja: 発言制限なし談話室

en: Query for Groupchats
ja: 談話室へのクエリ

en: Server address
ja: サーバーアドレス

en: Show groupchats
ja: 談話室を表示

en: No groupchats found
ja: 談話室が見つかりません

en: Groupchats found:
ja: 談話室が見つかりました:

en: Groupchat name
ja: 談話室名

en: Groupchat address
ja: 談話室のアドレス

en: Groupchat info for %1$s
ja: %1$s の談話室情報

en: %1$s is no longer an admin of this groupchat
ja: %1$s はこの談話室の管理人ではなくなりました

en: %1$s is no longer an owner of this groupchat
ja: %1$s はこの談話室の主宰者ではなくなりました

en: %1$s is no longer banned from this groupchat
ja: %1$s はこの談話室から締め出されました

en: %1$s is no longer a member of this groupchat
ja: %1$s はこの談話室のメンバーではなくなりました

en: %1$s is now a member of this groupchat
ja: %1$s はこの談話室のメンバーになりました

en: %1$s has been banned from this groupchat
ja: %1$s はこの談話室から締め出されました

note: For example: AppleJack is now an (admin|owner) of this groupchat
en: %1$s is now an %2$s of this groupchat
ja: %1$s はこの談話室の %2$s になりました

en: %1$s is no longer a moderator
ja: %1$s は司会者ではなくなりました

en: %1$s has been given a voice
ja: %1$s は発言権を得ました

en: %1$s has been muted
ja: %1$s は発言権を失いました

note: We only show this message if the user isn't already an admin or owner, otherwise this isn't new information.
en: %1$s is now a moderator
ja: %1$s は司会者になりました

en: Close and leave this groupchat
ja: 閉じて談話室から退出する

en: Configure this groupchat
ja: この談話室を調整する

en: Show more details about this groupchat
ja: この談話室についての詳細を見る

en: Hide the list of participants
ja: 入室者の一覧を隠す

en: Forbidden: you do not have the necessary role in order to do that.
ja: 禁止: この操作に必要な役にありません。

en: Forbidden: you do not have the necessary affiliation in order to do that.
ja: 禁止: この操作に必要な分掌にありません。

en: Error: the "%1$s" command takes two arguments, the user's nickname and optionally a reason.
ja: エラー: コマンド "%1$s" は2つの引数をとります。ユーザーのニックネームと、理由(これは任意)です。

en: Error: couldn't find a groupchat participant based on your arguments
ja: エラー: 談話室の参加者は見つかりませんでした

en: Error: found multiple groupchat participant based on your arguments
ja: エラー: 談話室の参加者が複数見つかりました

en: Sorry, an error happened while running the command. Check your browser's developer console for details.
ja: コマンドの実行中にエラーが起こりました。詳細はブラウザの開発者コンソールを確認してください。

en: You can run the following commands
ja: 次のコマンドを使用できます

en: Change user's affiliation to admin
ja: ユーザーの分掌を管理人に変更

en: Ban user by changing their affiliation to outcast
ja: ユーザーの分掌を「追放者」に変更し、締め出す

en: Clear the chat area
ja: チャット欄をクリア

en: Change user role to participant
ja: ユーザーの役を参加者に変更

en: Remove this groupchat
ja: この談話室を削除

en: Kick user from groupchat
ja: ユーザーを談話室から蹴り出す

en: Write in 3rd person
ja: 第三者に書く

en: Grant membership to a user
ja: ユーザーにメンバー権を与える

en: Remove user's ability to post messages
ja: ユーザーを、メッセージを書き込めないようにする

en: Change your nickname
ja: ニックネームを変更

en: Grant moderator role to user
ja: ユーザーに司会者の役を与える

en: Grant ownership of this groupchat
ja: この談話室の主宰者にする

en: Register your nickname
ja: ニックネームを登録

en: Revoke the user's current affiliation
ja: ユーザーの現在の分掌を破棄

en: Set groupchat subject
ja: 談話室の題を設定

en: Set groupchat subject (alias for /subject)
ja: 談話室の題を設定 (コマンド /subject )

en: Allow muted user to post messages
ja: 発言権のないユーザーにメッセージの書き込みを許可する

note: e.g. Your nickname is "coolguy69"
en: Your nickname is "%1$s"
ja: ニックネームは "%1$s" です

en: Error: invalid number of arguments
ja: エラー: 引数の数が違います

en: %1$s has left and re-entered the groupchat. "%2$s"
ja: %1$s はこの談話室を退出して再入室しました。"%2$s"

en: %1$s has left and re-entered the groupchat
ja: %1$s はこの談話室を退出して再入室しました

en: %1$s has entered the groupchat. "%2$s"
ja: %1$sは入室しました。"%2$s"

en: %1$s has entered the groupchat
ja: %1$s は入室しました

en: %1$s has entered and left the groupchat. "%2$s"
ja: %1$s はこの談話室に入り退出しました。"%2$s"

en: %1$s has entered and left the groupchat
ja: %1$s はこの談話室に入り退出しました

en: %1$s has left the groupchat. "%2$s"
ja: %1$s はこの談話室を退出しました。"%2$s"

en: %1$s has left the groupchat
ja: %1$s はこの談話室を退出しました

en: Topic set by %1$s
ja: %1$s が題を設定しました

en: Topic cleared by %1$s
ja: %1$s が題を設定しました

en: Groupchats
ja: グループチャット

en: Add a new groupchat
ja: 新しい談話室を追加する

en: Query for groupchats
ja: 談話室へのクエリ

en: This groupchat requires a password
ja: この談話室にはパスワードが必要です

en: Password:
ja: パスワード:

en: Submit
ja: 送信

en: Please choose your nickname
ja: ニックネームを選んでください

en: Enter groupchat
ja: 談話室に入る

en: You need to provide a nickname
ja: ニックネームを付ける必要があります

en: Click to mention %1$s in your message.
ja: クリックして、メッセージで %1$s に言及します。

en: This user is a moderator.
ja: このユーザーは司会者です。

en: This user can send messages in this groupchat.
ja: このユーザーはこの談話室で発言できます。

en: This user can NOT send messages in this groupchat.
ja: このユーザーはこの談話室で発言できません。

en: Moderator
ja: 発言制限

en: Visitor
ja: 傍聴者

en: Owner
ja: 主宰者

en: Member
ja: メンバー

en: Admin
ja: 管理者

en: Participants
ja: 参加者

en: Invite
ja: 招待

en: You are about to invite %1$s to the groupchat "%2$s". You may optionally include a message, explaining the reason for the invitation.
ja: %1$s を談話室 "%2$s" に招待しようとしています。招待の理由や説明を付けてもかまいません。

note: workaround for Prosody which doesn't give type "headline"
en: Notification from %1$s
ja: %1$s からの通知

en: %1$s says
ja: %1$s 曰く

note: TODO: we should suppress notifications if we cannot decrypt the message...
en: OMEMO Message received
ja: OMEMO メッセージを受信

en: has gone offline
ja: はオフラインです

en: has gone away
ja: は離席中

en: is busy
ja: は取り込み中です

en: has come online
ja: は在席になりました

en: wants to be your contact
ja: はあなたの相手先になりたがっています

en: Your avatar image
ja: アバター画像

en: Your Profile
ja: プロフィール

en: Email
ja: Eメール

en: Full Name
ja: 名前(フルネーム)

en: XMPP Address (JID)
ja: XMPP アドレス (JID)

en: Use commas to separate multiple roles. Your roles are shown next to your name on your chat messages.
ja: 複数の役はコンマで区切ってください。役はメッセージの名前の次の行に表示されます。

en: Sorry, an error happened while trying to save your profile data.
ja: プロフィールの保存中にエラーが起きました。

en: You can check your browser's developer console for any error output.
ja: エラー出力はブラウザの開発者コンソールで確認できます。

en: Away
ja: 離席中

en: Busy
ja: 取り込み中

en: Custom status
ja: 独自の在席状況

en: Offline
ja: オフライン

en: Online
ja: オンライン

en: Away for long
ja: 不在

en: Change chat status
ja: 在席状況を変更

en: Personal status message
ja: 個別の在席状況メッセージ

en: I am %1$s
ja: 私はいま %1$s

en: Change settings
ja: 設定を変更

en: Click to change your chat status
ja: クリックして、在席状況を変更

en: Log out
ja: ログアウト

en: Show details about this chat client
ja: このクライアントについての詳細を見る

en: Your profile
ja: プロフィール

en: Are you sure you want to log out?
ja: ほんとうにログアウトしますか ?

en: online
ja: 在席

en: busy
ja: 取り込み中

en: away for long
ja: 不在

en: away
ja: 離席中

en: offline
ja: オフライン

en: Sorry, an error occurred while trying to remove the devices.
ja: デバイスを切断する際にエラーが発生しました。

en: Are you sure you want to generate new OMEMO keys? This will remove your old keys and all previously encrypted messages will no longer be decryptable on this device.
ja: 本当に、新しい OMEMO 鍵を生成しますか ? 古い鍵は削除され、これまでに暗号化されたメッセージはこのデバイスでは復号できなくなります。

en: Sorry, we're unable to send an encrypted message because the remote server for %1$s could not be found
ja: %1$s のリモートサーバーを見つけることができなかったため、暗号化メッセージを送信できません

en: Unable to send an encrypted message due to an unexpected error.
ja: 予期しないエラーのため、暗号化メッセージを送信できません。

en: Cannot use end-to-end encryption because %1$s uses a client that doesn't support OMEMO.
ja: %1$s は OMEMO 非対応のクライアントを使用しているため、端末間暗号化を使用できません。

en: This is an OMEMO encrypted message which your client doesn’t seem to support. Find more information on https://conversations.im/omemo
ja: これは OMEMO メッセージで、クライアントが対応していないようです。詳細は https://conversations.im/omemo を参照してください。

en:  e.g. conversejs.org
ja:  例: conversejs.org

en: Fetch registration form
ja: 入力欄を取り寄せ

en: Tip: A list of public XMPP providers is available
ja: ヒント: 公開 XMPP プロバイダーの一覧です

en: here
ja: ここ

en: Sorry, we're unable to connect to your chosen provider.
ja: そのプロバイダーに接続できませんでした。

en: Sorry, the given provider does not support in band account registration. Please try with a different provider.
ja: このプロバイダーはバンド内アカウント登録に対応していません。別のプロバイダーで試してください。

en: Something went wrong while establishing a connection with "%1$s". Are you sure it exists?
ja: "%1$s" との接続確立の際にエラーが起こりました。ほんとうにそれは存在していますか ?

en: Now logging you in
ja: ログインしています

en: Registered successfully
ja: 登録に成功しました

en: The provider rejected your registration attempt. Please check the values you entered for correctness.
ja: プロバイダーは登録を拒否しました。入力内容が正しいか確認してください。

en: Click to toggle the list of open groupchats
ja: クリックして談話室一覧を開閉

note: Note to translators, "Open Groupchats" refers to groupchats that are open, NOT a command.
en: Open Groupchats
ja: グループチャットを開く

en: Are you sure you want to leave the groupchat %1$s?
ja: ほんとうにこの談話室 "%1$s" から退出しますか ?

en: This contact is busy
ja: この相手先は取り込み中です

en: This contact is online
ja: この相手先は在席しています

en: This contact is offline
ja: この相手先はオフラインです

en: This contact is unavailable
ja: この相手先は不通です

en: This contact is away for an extended period
ja: この相手先は不在です

en: This contact is away
ja: この相手先は離席中です

en: Contact name
ja: 名前

en: Optional nickname
ja: ニックネーム(任意)

en: Add a Contact
ja: 相手先を追加

en: XMPP Address
ja: XMPP アドレス

en: Add
ja: 追加

en: Sorry, could not find a contact with that name
ja: その名前の相手先は見つかりませんでした

en: This contact has already been added
ja: この相手先は既に追加済みです

en: Filter
ja: 絞り込み

en: Filter by contact name
ja: 相手先名で絞り込み

en: Filter by group name
ja: グループ名で絞り込み

en: Filter by status
ja: 在席状況で絞り込み

en: Any
ja: すべて

en: Unread
ja: 未読

en: Chatty
ja: チャット可

en: Extended Away
ja: 長期不在

en: Click to remove %1$s as a contact
ja: クリックして %1$s を相手先から削除

en: Click to accept the contact request from %1$s
ja: クリックして %1$s からの申込を受諾

en: Click to decline the contact request from %1$s
ja: クリックして %1$s からの申込を拒否

en: Click to chat with %1$s (JID: %2$s)
ja: クリックして %1$s (JID: %2$s) とチャット

en: Are you sure you want to decline this contact request?
ja: ほんとうにこの申込を拒否しますか ?

en: Contacts
ja: 相手先

en: Add a contact
ja: 相手先を追加

en: Re-sync your contacts
ja: 相手先を再同期
