zen-community-platform - en to ar_SA translation catalogue (1507 entries)

en: Yes
ar_SA: نعم

en: No
ar_SA: لا

en: Loading ...
ar_SA: جاري التحميل ...

en: Register a Dojo
ar_SA: سجل دوجو

en: REQUEST PASSWORD RESET
ar_SA: طلب إعادة تعيين كلمة المرور

en: Cancel
ar_SA: إلغاء

en: Discard Changes
ar_SA: تجاهل التغييرات

en: Forgot password
ar_SA: نسيت كلمة المرور

en: Register
ar_SA: تسجيل

en: Register an account
ar_SA: تسجيل حساب

en: Email
ar_SA: البريد الإلكتروني

en: Password
ar_SA: كلمة المرور

en: Other stuff
ar_SA: أشياء أخرى

en: Name is empty
ar_SA: الاسم فارغ

en: Name
ar_SA: الاسم

en: Surname
ar_SA: اسم العائلة

en: Surname is empty
ar_SA: اسم العائلة فارغ

en: Email is empty
ar_SA: البريد الإلكتروني فارغ

en: Password is empty
ar_SA: كلمة المرور فارغة

en: Passwords do not match
ar_SA: كلمات المرور غير متطابقة

en: Confirm Password is empty
ar_SA: خانة تأكيد كلمة المرور فارغة

en: Confirm password
ar_SA: تأكيد كلمة المرور

en: Already have an account
ar_SA: لدي حساب بالفعل

en: Select user type
ar_SA: حدد نوع المستخدم

en: Login
ar_SA: تسجيل الدخول

en: Reset
ar_SA: إعادة الضبط

en: Sign in
ar_SA: تسجيل الدخول

en: Zen Terms of Service
ar_SA: شروط خدمات زين

en: INTRODUCTION
ar_SA: المقدمة

en: Welcome to 'Zen' the CoderDojo community platform hosted at zen.coderdojo.com.
ar_SA: مرحبا بكم في 'زين' تم استضافة منصة مجتمع الكوديردوجو في zen.coderdojo.com

en: PLEASE READ THE FOLLOWING CAREFULLY BEFORE USING ZEN.
ar_SA: الرجاء قراءة الآتي جيدا قبل استخدام زين.

en: Zen is a platform for CoderDojo community members (Champions, Mentors, Parents and Youth Attendees) to search for local Dojos, create listings for their Dojos on the publicly viewable Dojo database, issue and book tickets for their Dojos, participate in the CoderDojo web forums and manage their Dojo volunteers.
ar_SA: زين عبارة عن منصة مجتمعية لأعضاء الكوديردوجو (الأبطال, المرشدين, الآباء والشباب الحاضرين) للبحث عن دوجو محلي, وإنشاء قوائم للدوجو على قاعدة بيانات الدوجو القابلة للعرض بشكل علني, ونشر وحجز تذاكر للدوجو الخاص بهم, والمشاركة في منتديات الكوديردوجو على شبكة الإنترنت وإدارة متطوعي الدوجو الخاص بهم.

en: Throughout the site, the terms "we", "us" and "our" refer to the CoderDojo Foundation. The CoderDojo Foundation offers this website, including all information, tools and services available from this site to you, the user, conditioned upon your acceptance of all terms, conditions, policies and notices stated here. The following Terms and Conditions are a legal contract between you ("You") and the CoderDojo Foundation regarding your use of Zen. Visitors and users of Zen are referred to individually as "User" and collectively as "Users".
ar_SA: في جميع أنحاء الموقع, عبارات "نحن" و"نا" تشير إلى مؤسسة الكوديردوجو.مؤسسة الكوديردوجو تقدم هذا الموقع الإلكتروني,بما في ذلك جميع المعلومات والأدوات والخدمات المتاحة من هذا الموقع لكم أيها المستخدمون,وذلك مشروطا بموافقتكم على جميع الشروط والأحكام والسياسات والملاحظات المذكورة هنا.الشروط والأحكام الآتية هي عبارة عن عقد قانوني بينك "أنت" وبين مؤسسة الكوديردوجو فيما يتعلق باستخدامك لزين.الزائرين والمستخدمين لزين هم المشار إليهم بكلمة "مستخدم" وجمعا بكلمة "مستخدمون".

en: Information about us
ar_SA: معلومات عنا

en: Zen is operated and presented to users by the CoderDojo Foundation (formerly known as the 'Hello World Foundation') with registered address Dogpatch Labs, The CHQ Building, Custom House Quay, Dublin 1, Ireland. CoderDojo Foundation is an Irish Company registered under company number 524255 and a registered charity in Republic of Ireland, CHY 20812.
ar_SA: زين تَعمل وتُقَدَّم  إلى المستخدمين عن طريق مؤسسة كوديردوجو (تعرف سابقا باسم"مؤسسة مرحبا بالعالم") مع العنوان المسجل:مختبرات Dogpatch,مبنى CHQ ,رصيف ميناء 'Custom House' ,مدينة دبلن 1,أيرلندا. كوديردوجو هي مؤسسة إيرلندية مسجلة تحت رقم الشركة 524255 و مؤسسة خيرية مسجلة في جمهورية إيرلندا, CHY 20812.

en: SECTION 1 - USER AGREEMENT
ar_SA: القسم 1-موافقة المستخدم

en: Please read these Terms of Service carefully before accessing or using our website. By accessing or using any part of the site, you agree to be bound by these Terms of Service. If you do not agree to all the terms and conditions of this agreement, then you may not access the website or use any services. If these Terms of Service are considered an offer, acceptance is expressly limited to these Terms of Service.
ar_SA: الرجاء قراءة "شروط الخدمة" هذه بعناية قبل الدخول أو استخدام موقعنا.بدخولك أو استخدامك أي جزء من هذا الموقع فأنت توافق على أن تكون مقيداً بشروط الخدمة هذه.إذا كنت لا توافق على شروط وأحكام هذه الاتفاقية.فيمكنك عدم الدخول إلى الموقع أو استخدام أي خدمة من خدماته. إذا كانت "شروط الخدمة" هذه تعتبر عرضاً,فالقبول صراحةً مقيد بشروط الخدمة هذه.

en: By visiting our site and you engage in our "Service" and agree to be bound by the following terms and conditions ("Terms of Service", "Terms"), including those additional terms and conditions and policies referenced herein and/or available by hyperlink. These Terms apply to all users of the site, including without limitation users who are viewers, CoderDojo organisers, CoderDojo mentors, CoderDojo youth attendees and parents.
ar_SA: بدخولك موقعنا وأن تشارك في "الخدمة" الخاصة بنا وأن توافق على أن تكون ملزماً بالشروط والأحكام ("شروط الخدمة","الشروط") بما في ذلك هذه الشروط والأحكام والسياسات الأضافية المذكورة هنا و/أو المتاحة من قبل الإرتباط التشعبي.تنطبق هذه الشروط على جميع مستخدمي هذا الموقع.بما في ذلك -بدون حصر- المستخدمين الذين هم مشاهدين أو منظمين كوديردوجو أو مرشدي كوديردوجو أو شباب كوديردوجو الحاضرين والآباء.

en: By setting up an account on Zen, all CoderDojo Community Members (Champions, Volunteers and Mentors) are agreeing to the terms laid out in the CoderDojo Charter (permanent link to Charter). The CoderDojo Charter lays out a series of commitments that Community members must make to become part of the Global CoderDojo Community. These commitments cover key aspects of the CoderDojo Ethos and Culture, such as always being free, open, inclusive, and safeguarding children.
ar_SA: بإنشاء حساب زين, جميع أفراد مجتمع الكوديردوجو (الأبطال والمتطوعين والمرشدين) يكونوا قد وافقوا على جميع الشروط المنصوص عليها في ميثاق كوديردوجو (وصلة دائمة للميثاق). وحدد ميثاق كوديردوجو سلسلة من الإلزامات التي يجب على عضو المجتمع إتخاذها حتى يكون جزءاً من مجتمع الكوديردوجو العالمي.هذه الإلزامات تغطي الجوانب الرئيسية لروح وثقافة الكوديردوجو,ككونها دائما مجانية,ومفتوحة,وشاملة,وحامية للأطفال.

en: IF YOU ARE A PARENT OR GUARDIAN AND YOU PROVIDE YOUR CONSENT TO YOUR CHILD'S REGISTRATION WITH THE SITE, YOU AGREE TO BE BOUND BY THESE TERMS OF USE IN RESPECT OF THEIR USE OF THE SITE.
ar_SA: إذا كنت أحد الوالدين أو الوصي ويمكنك تقديم موافقتك على تسجيل طفلك في الموقع,فأنت توافق على أن تكون ملزماً بشروط الإستخدام هذه فيما يتعلق بإستخدامهم للموقع.

en: Any new features or tools which are added to the current store shall also be subject to the Terms.
ar_SA: أي مميزات أو أدوات جديدة تضاف إلى المتجر الحالي سوف تخضع أيضا للشروط.

en: You can review the most current version of the Terms of Service at any time on this page. We reserve the right to update, change or replace any part of these Terms of Service by posting updates and/or changes to our website. It is your responsibility to check this page periodically for changes. Your continued use of or access to the website following the posting of any changes constitutes acceptance of those changes.
ar_SA: يمكنك مراجعة أحدث إصدار من شروط الخدمة في أي وقت في هذه الصفحة.نحن نحتفظ بالحق في تحديث أو تغيير أو استبدال أي جزء من شروط الخدمة عن طريق نشر تحديثات أو/و تغييرات في موقعنا.ومن مسؤوليتك مراجعة هذه الصفحة بشكل دوري لمتباعة أي تغييرات.واستمرار استخدامك للموقع أو الدخول إليه بعد نشر أي تغييرات يشكل قبولا لهذه التغييرات.

en: Your privacy is important to us. Please read our Privacy Statement, which identifies how the CoderDojo Foundation Team uses, collects, and stores information it collects through the Services. By using Zen, you additionally agree that you are comfortable with CoderDojo Foundation's Privacy Statement.
ar_SA: خصوصيتك مهمة بالنسبة إلينا. الرجاء قراءة بيان الخصوصية الخاص بنا, الذي يُعَرِّفُ كيف تقوم مؤسسة كوديردوجو باستخدام وجمع وتخزين المعلومات التي تجمعها من خلال الخدمات. بإستخدامك زين فأنت توافق على أنك مرتاحاً مع بيان خصوصية مؤسسة كوديردوجو.

en: Zen is open to users of all ages, and we ask that you keep this in mind when using these services.
ar_SA: زين متاح للمستخدمين في جميع الأعمار, ونحن نطلب منك أن تضع هذا في عين الاعتبار طوال استخدامك لهذه الخدمات.

en: SECTION 2 - ACCOUNT ELIGIBILITY CREATION AND MAINTENANCE
ar_SA: القسم 2- أهلّية إنشاء وصيانة الحساب

en: THE WEBSITE IS NOT AVAILABLE TO (A) ANY USERS PREVIOUSLY SUSPENDED OR REMOVED FROM THE WEBSITE BY CODERDOJO FOUNDATION OR (B) ANY PERSONS UNDER THE AGE OF 13 WHOSE REGISTRATION HAS NOT BEEN APPROVED BY A LEGAL PARENT OR GUARDIAN. By clicking the "I Agree" button or by otherwise using or registering an account for the Website, You represent (a) that You have not been previously suspended or removed from the Website by the CoderDojo Foundation; (b) that You are either (i) at least 13 years of age or (ii) Your parent and/or guardian has consented to Your use of the Website; and (c) that your registration and your use of the Website is in compliance with any and all applicable laws and regulations.
ar_SA: الموقع غير متوفر لكل من (أ) أي مستخدم موقوف عن العمل أو محذوف سابقا من قبل مؤسسة كوديردوجو أو (ب) أي مستخدم تحت سن 13 حيث أن تسجيله لم يتم بموافقة أحد الوالدين القانونيين أو الوصي.بالنقر على الزر "أوافق" أو بإي استخدام أخر أو بتسجيل حساب في الموقع.أنت تكون (أ) لم توقف عن العمل مسبقا أو لم تكن محذوفاً من الموقع عن طريق مؤسسة كوديردوجو; (ب) أنك إما (1) عمرك على الأقل 13 عاما أو (2) أحد والديك و/أو وصيك قد وافق على استخدامك للموقع; و(3) أن تسجيلك واستخدامك للموقع يتوافق مع أي-وجميع-القوانين واللوائح المعمول بها.

en: In order to use most features of the Services, you will need to register on Zen and create an account. When registering for a personal account, you will be asked to provide certain personal information, such as your email address, gender, birth month and year, and country. Please see Zen's Privacy Statement [Link to Privacy Policy] for the CoderDojo Foundation data retention and usage policies.
ar_SA: من أجل استخدام معظم مميزات الخدمة, سوف تحتاج إلى التسجيل في زين وإنشاء حساب. عندما يكون التسجيل من أجل حساب شخصي, سوف تُسأَلُ عن معلومات شخصية معينة, مثل البريد الإلكتروني الخاص بك, وجنسك, وشهر ميلادك والسنة والبلد, نرجوا رؤية بيان الخصوصية الخاص بزين [رابط إلى سياسة الخصوصية] من أجل سياسة كوديردوجو في الاحتفاظ بالبيانات واستخدامها.

en: If you are under 13, your parent/guardian will be required to create an account on Zen and then they can issue you a subaccount. When youth users reach 13 their accounts will automatically transfer to a "Youth Over 13" account and they will be required to create their own password.
ar_SA: إذا كنت تحت عمر 13 عاما, سيطلب من أحد والديك أو الوصي الخاص بك إنشاء حساب على زين ومن ثم يمكنهم إنشاء حساب فرعي لك. عندما يبلغ المستخدمين الشباب سن 13 عاما سوف تتحول حساباتهم إلى حساب "شباب أكبر من 13 عاما" وسوف يطلب منهم إنشاء كلمة المرور الخاصة بهم.

en: You are responsible for keeping your password secret and your account secure. You are solely responsible for any use of your account, even if your account is used by another person. If any use of your account violates the Terms of Service, your account may be suspended or deleted.
ar_SA: أنت مسؤول عن الحفاظ على سرية كلمة المرور الخاصة بك, أنت وحدك المسؤول عن أي استخدام لحسابك, حتى لو تم استخدام حسابك من قبل شخص آخر. لو انتهك أي استخدام لحسابك "شروط الخدمة", قد يتوقف حسابك عن العمل أو قد يحذف.

en: You may not use another person's Zen account without permission.
ar_SA: لا يجوز لك استخدام حساب زين يمتلكه شخص آخر دون الحصول على إذن.

en: Account names cannot be changed.
ar_SA: لا يمكن تغيير اسماء الحسابات.

en: If you have reason to believe that your account is no longer secure (for example, in the event of a loss, theft, or unauthorized disclosure of your password), promptly change your password. If you cannot access your account to change your password, notify us at info@coderdojo.com.
ar_SA: إذا كنت تعتقد أن حسابك لم يعد آمنا بعد الآن (على سبيل المثال,في حالة فقدان أو سرقة أو الكشف غير المسموح به لكلمة المرور الخاصة بك ) قم بتغيير كلمة المرور الخاصة بك على الفور, إذا كنت لا تستطيع الوصول إلى حسابك لتغيير كلمة المرور الخاصة بك. أبلغنا على info@coderdojo.com

en: Youth Under 13 User. If You are a User of the Website and are under the age of 13 ("Youth Under 13 User"), You may not register an account for the Website without consent and approval from your legal parent or guardian. A Youth Under 13 User that begins the registration process for himself or herself without a Parent User may have the registration process restricted until a Parent User approves or assumes responsibility for the Youth Under 13 User account.
ar_SA: الشاب تحت 13 سنة. إذا كنت مستخدماً للموقع وأنت أصغر من 13 سنة ("مستخدم شاب تحت 13سنة"), فلا يمكنك تسجيل حساب في الموقع بدون موافقة أحد الوالدين القانونيين أو الوصي القانوني. المستخدم الشاب تحت 13 سنة الذي يبدأ عملية التسجيل بنفسه بدون المستخدم الأصلي "أحد الوالدين أو الوصي" ستكون عملية تسجيله مقيدة حتى يوافق المستخدم الأصلي أو يتحمل مسؤولية حساب "الشاب تحت 13 سنة".

en: Youth Under 13 User.
ar_SA: مستخدم شاب تحت 13 سنة.

en: If You are a User of the Website and are under the age of 13 ("Youth Under 13 User"), You may not register an account for the Website without consent and approval from your legal parent or guardian. A Youth Under 13 User that begins the registration process for himself or herself without a Parent User may have the registration process restricted until a Parent User approves or assumes responsibility for the Youth Under 13 User account.
ar_SA: إذا كنت مستخدماً للموقع وأنت أصغر من 13 سنة ("مستخدم شاب تحت 13سنة"), فلا يمكنك تسجيل حساب في الموقع بدون موافقة أحد الوالدين القانونيين أو الوصي القانوني. المستخدم الشاب تحت 13 سنة الذي يبدأ عملية التسجيل بنفسه بدون المستخدم الأصلي "أحد الوالدين أو الوصي" ستكون عملية تسجيله مقيدة حتى يوافق المستخدم الأصلي أو يتحمل مسؤولية حساب "الشاب تحت 13 سنة".

en: Parent User
ar_SA: مستخدم ولي أمر

en: You acknowledge that the CoderDojo Foundation may choose, but is not obligated, to make any inquiries, either directly or through third parties, that the CoderDojo Foundation deems necessary to validate Your registration information, including without limitation engaging third parties to provide verification services. The CoderDojo Foundation reserves all rights to take legal actions against anyone who misrepresents personal information or is otherwise untruthful about their identity
ar_SA: أنت تقر أن مؤسسة كوديردوجو قد تختار-لكنها ليست ملزمة-بأن تستفسر عن أي معلومات, إما مباشرة أو من خلال أطراف خارجية, مؤسسة كوديردوجو ترى أنه من الضروري التحقق من صحة معلومات التسجيل الخاصة بك, بما في ذلك -على سبيل المثال لا الحصر-إشراك أطراف خارجية لتقديم خدمات التحقيق. تحتفظ مؤسسة كوديردوجو بجميع الحقوق لإتخاذ أي إجراء قانوني ضد أي شخص يحرف أي معلومات شخصية أو يكون -بأي طريقة أخرى- غير صادق بخصوص هويته

en: NOTWITHSTANDING THE FOREGOING, YOU ACKNOWLEDGE THAT THE CODERDOJO FOUNDATION CANNOT GUARANTEE THE ACCURACY OF ANY INFORMATION SUBMITTED BY ANY USER AND THE CODERDOJO FOUNDATION IS NOT OBLIGATED TO VERIFY THE IDENTITY OF ANY USER, INCLUDING ANY USER’S CLAIM TO BE A PARENT USER, OR TO VERIFY THAT A PARENT IDENTIFIED BY A CHILD USER OR A COACH DURING REGISTRATION IS SUCH CHILD USER’S ACTUAL PARENT OR GUARDIAN.
ar_SA: على الرغم من ذلك, فأنت تقر بأن مؤسسة كوديردوجو لا تضمن دقة أي معلومات يقدمها أي مستخدم وأن مؤسسة كوديردوجو ليست ملزمة بالتحقق من هوية كل مستخدم, بما في ذلك إدعاء أي مستخدم بأن يكون المستخدم الأصلي"أحد الوالدين أو الوصي القانوني", أو التحقق من أن أحد الوالدين أو الوصي القانوني المحدد من مستخدم شاب أو مدرب أثناء التسجيل هو أحد الوالدين الفعليين أو الوصي الفعلي للمستخدم الشاب.

en: A Parent User account, along with all associated Child User accounts, may be terminated by the CoderDojo Foundation at any time and without warning for any failure to abide by these Terms.
ar_SA: يجوز لمؤسسة كوديردوجو إنهاء أي حساب أصلي "أحد الوالدين أو الوصي" أو جميع الحسابات المرتبطة بالمستخدم الشاب في أي وقت وبدون سابق إنذار في حالة حدوث أي إخفاق في الإلتزام بهذه الشروط.

en: SECTION 3 - RULES OF USAGE
ar_SA: القسم 3 -قواعد الاستخدام

en: The CoderDojo Foundation Team supports freedom of expression. However, Zen is intended for a wide audience, and some content is inappropriate for the CoderDojo community. You may not use the Zen service in any way, that:
ar_SA: يدعم فريق مؤسسة كوديردوجو حرية التعبير. ومع ذلك, فإن زين مصمم لجمهور واسع, وبعض المحتويات تكون غير ملائمة لمجتمع كوديردوجو. فلا يجوز لك استخدام خدمة زين في أي حال من الأحوال الآتية:

en: Promotes bigotry, discrimination, hatred, or violence against any individual or group;
ar_SA: تشجيع التعصب, أو التفرقة العنصرية, أو الكراهية, أو العنف تجاه أي شخص أو مجموعة;

en: Threatens, harasses, or intimidates any other person, whether that person is a CoderDojo community member or not;
ar_SA: تهديد, أو مضايقة, أو ترويع أي شخص, سواء كان هذا الشخص عضوا في مجتمع كوديردوجو أو لا;

en: Could be considered cyber bullying;
ar_SA: ممكن يعتبر مضايقة إلكترونية;

en: Contains foul language or personal attacks;
ar_SA: يحتوي على لغة بذيئة أو هجوم شخصي;

en: Contains sexually explicit or graphically violent material;
ar_SA: يحتوي على مواد جنسية صريحة أو رسوماً عنيفة;

en: Provides instructions on how to commit illegal activities or obtain illegal products;
ar_SA: يوفر تعليمات بشأن كيفية ارتكاب أنشطة غير مشروعة أو الحصول على منتجات غير مشروعة;

en: Except in connection with organizing CoderDojo events, asks any other user for personally identifying information, contact information, or passwords; or
ar_SA: سؤال أي مستخدم آخر-إلا فيما يتعلق بالاتصال مع تنظيم أحداث كوديردوجو- عن معلومات تعريفية شخصية أو عن معلومات الاتصال أو كلمة المرور; أو

en: Exposes any others person's personally identifying information, contact information, or passwords without that person's permission.
ar_SA: عرض أي معلومات تعريفية شخصية لشخص آخر, أو معلومات الاتصال, أو كلمات المرور دون إذن هذا الشخص.

en: You agree to comply with all applicable laws and regulations when you use Zen. You may not use Zen in any unlawful way, including to harass, stalk, or defame any other person.
ar_SA: أنك توافق على الامتثال لجميع القوانين واللوائح السارية عند استخدامك لزين. لا يجوز لك استخدام زين بأي طريقة غير مشروعة, بما في ذلك مضايقة, أو تشويه سمعة أي شخص آخر.

en: You may not impersonate, imitate or pretend to be somebody else when using the Services.
ar_SA: لا يجوز لك انتحال شخصية أو تقليد أو التظاهر بإنك شخص آخر عند استخدام الخدمات.

en: You agree not to use Zen in any way intended to disrupt the service, gain unauthorized access to the service, or interfere with any other user's ability to use the service. Prohibited activities include, but are not limited to:
ar_SA: أنت توافق على أنك لن تستخدم زين بأي طريقة تهدف إلى تعطيل الخدمة, أو الوصول غير المسموح به للخدمة, أو التعارض مع قدرة أي شخص من استخدام الخدمة. وتشمل الأنشطة المحظورة, ولكن لا تقتصر على:

en: Posting content deliberately designed to crash the Zen platform;
ar_SA: نشر محتوى مصمم عمدا لتعطيل منصة زين;

en: Linking to pages containing viruses or malware;
ar_SA: ربط صفحات تحتوي على فيروسات أو برامج ضارة;

en: Using administrator passwords or pretending to be an administrator;
ar_SA: استخدام كلمات المرور الخاصة بالمدير أو التظاهر بكونك مديرا;

en: Repeatedly posting the same material, or "spamming."
ar_SA: نشر نفس المواد مراراً وتكراراً,أو نشر نفس الرسالة إلى أعداد كبيرة من المستخدمين بدون تمييز.

en: Commercial use of Zen, user-generated content, and support materials is permitted under the <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/">Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 license</a>. However, the CoderDojo Foundation Team reserves the right to block any commercial use of Zen that, in the CoderDojo Foundation Team's sole discretion, is harmful to the community. Harmful commercial use includes spamming or repeated advertisement through projects, comments, or forum posts.
ar_SA: الاستخدام التجاري لزين,والمحتوى المقدم من المستخدم,ومواد الدعم مسموح بها بموجب <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/">رخصة العموم الإبداعي العزو-غيرتجاري 4.0</a>ومع ذلك,يحتفظ فريق مؤسسة كوديردوجو بجميع الحقوق في منع أي استخدام تجاري لزين,لتقدير فريق مؤسسة كوديردوجو أنها ضارة بالمجتمع.ويشمل الاستخدام التجاري الضار الرسائل غير المرغوب فيها أو الإعلانات المتكررة من خلال المشاريع أو التعليقات أو مشاركات المنتدى.

en: SECTION 4 - MODIFICATION OF THE TERMS
ar_SA: القسم 4 - تعديل الشروط

en: CoderDojo Foundation reserves the right, at our discretion, to change, modify, add, or remove portions of the Terms at any time. Please check the Terms and any Guidelines periodically for changes. Your continued use of Zen after the posting of changes constitutes your binding acceptance of such changes. For any material changes to the Terms, CoderDojo Foundation will make reasonable effort to provide notice to you of such amended Terms, such as by an email notification to the address associated with your account or by posting a notice on the Website, and such amended terms will be effective against You on the earlier of (i) your actual notice of such changes and (ii) thirty days after CoderDojo Foundation makes reasonable attempt to provide you such notice. Disputes arising under these Terms will be resolved in accordance with the version of the Terms in place at the time the dispute arose.
ar_SA: مؤسسة كوديردوجو تحتفظ بجميع الحقوق-في تقديرنا-في تغيير أو تعديل أو إضافة أو حذف أجزاء من الشروط في أي وقت. الرجاء التحقق من الشروط والإرشادات الدورية لإمكانية حدوث أي تغييرات. استمرار استخدامك لزين بعد التغييرات يشكل موافقتك بالإلتزام بهذه التغييرات. بالنسبة للتغيرات الجوهيرة في الشروط, مؤسسة كوديردوجو سوف تبذل جهدا معقولا لإخبارك بهذه الشروط المعدلة. مثل إرسال إشعار إلى إلى بريد الإلكتروني المرتبط بحسابك أو عن طريق نشر ملاحظة على الموقع. وهذه التعديلات سوف تكون مؤثرة عليك في وقت سابق من (أ) إخبارك الفعلي بهذه التغييرات (ب) ثلاثين يوماً بدءاً من قيام مؤسسة كوديردوجو بمحاولة معقولة لتقديم إليك الملاحظة،. سيتم حل النزاعات الناشئة بموجب هذه الشروط وفقا لنسخة الشروط المعمول بها وقت حدوث النزاع.

en: SECTION 5 - USER CONTENT LICENSE GRANT; REPRESENTATIONS AND WARRANTIES
ar_SA: القسم 5-منح ترخيص محتوى المستخدم ; التمثيلات والضمانات

en: CoderDojo Foundation may permit (a) the posting and/or publishing by You and other Users of notes, questions, comments, ratings, reviews, images, videos and other audio-visual materials and communications (collectively, "User Postings") and (b) the posting, creation, or modification by You and other users of computer code (including source code and object code) ("User Code") (User Postings and User Code, collectively, "User Content"). You understand that whether or not such User Content is published, CoderDojo Foundation does not guarantee any confidentiality with respect to any submissions.
ar_SA: قد تسمح مؤسسة كوديردوجو (أ) نشر الملاحظات من قبلك أو قبل المستخدمين الآخرين أو الأسئلة أو التعليقات أو التقييم أو المراجعة أو الصور أو مقاطع الفيديو,أو المواد السمعية والبصرية الأخرى,أو الاتصالات (يشار إليها إجمالا باسم "مشاركات المستخدمين") (ب) نشر أو إنشاء أو تعديل رمز الكمبيوتر من قبلك أو من قبل أي مستخدم آخر(بما في ذلك رمز المصدر و رمز الموضوع) ("رمز المستخدم") (منشورات المستخدم ورمز المستخدم وبشكل جمعي"محتوى المستخدم").
    أنت تدرك أن ما إذا كان محتوى المستخدم هذا منشورا أم لا,فإن مؤسسة كوديردوجو لا تضمن أي سرية فيما يتعلق بأي تقديمات.

en: License Grant to CoderDojo Foundation.
ar_SA: منح الترخص لمؤسسة كوديردوجو.

en: Whenever you make use of a feature that allows you to upload material to our Website, or to make contact with other users of our Website, you must comply with all applicable laws and our User Content Representations and Warranties and User Content Disclaimer.  Any material you upload to our Website will be considered non-confidential and nonproprietary, and we have the right to use, copy, distribute and disclose to third parties any such material for any purpose (except where specifically identified as third party content). We also have the right to disclose your identity to any third party who is claiming that any material posted or uploaded by you to our website constitutes a violation of their intellectual property rights, or of their right to privacy. We will not be responsible, or liable to any third party, for the content or accuracy of any materials posted by you or any other user. We have the right to remove any material or posting you make on our Website if, in our opinion, such material does not comply with applicable laws or our User Content Representations and Warranties and User Content Disclaimer.
ar_SA: عندما تستخدم ميزة في موقعنا تتيح لك تحميل مواد  إلى موقعنا الإلكتروني,أو للتواصل مع مستخدمين آخرين لموقعنا الإلكتروني,يجب عليك قبول جميع القوانين السارية وضمانات وتمثيلات محتوى المستخدم وإخلاء مسؤلية محتوى المستخدم.أي مواد تحملها إلى موقعنا الإلكتروني سوف تعتبر غير سرية وغير محفوظة الحقوق,ولدينا الحق في استخدامها ونسخها وتوزيعها والإفصاح عنها لإي طرف خارجي -أي مواد لإي غرض-(باستثناء ما يتم تحديده على وجه الخصوص كمحتويات الطرف الخارجي).كما يحق لنا أيضا الكشف عن هويتك لإي طرف خارجي يدعي أن أي مادة من المواد التي حملتها إلى موقعنا تنتهك حقوقه الملكية الفكرية أو تنتهك حقوقه في الخصوصية.ولن نكون مسوؤلين أمام أي طرف خارجي,عن أي محتوى أو جودة أي مادة تقدمها أنت أو أي مستخدم آخر.لدينا الحق في حذف أي مواد أو منشورات تضعها على موقعنا الإلكتروني إذا كانت هذه المواد لا تتناسب-في رأينا- مع قوانيننا السارية وضمانات وتمثيلات محتوى المستخدم وإخلاء مسؤلية محتوى المستخدم.

en: License Grant to Users.
ar_SA: منح الترخيص للمستخدمين.

en: (a) User Postings. By posting, submitting or distributing User Postings through the Website, You hereby grant to each User of the Website a non-exclusive license to access and use your User Postings in any manner permitted or made available by CoderDojo Foundation on or through the Website.
ar_SA: (أ) منشورات المستخدم,بنشر أو تقديم منشورات المستخدم خلال الموقع ,فأنت بموجب هذا تمنح كل مسخدم للموقع ترخيصا غير حصريا للدخول واستخدام منشوراتك بأي طريقة تسمح بها أو توفرها مؤسسة كوديردوجو على الموقع الإلكتروني.

en: (b) User Code. By posting, submitting or distributing User Code through the Website, You hereby grant to each User of the Website a non-exclusive license to access, use, reproduce, and distribute your User Code as fully permitted under, and in accordance with the terms of, the MIT license (currently available at: http://opensource.org/licenses/mit-license.php) (the "MIT License").
ar_SA: (ب) رمز المستخدم.بنشر أو إرسال أو توزيع رمز المستخدم من خلال الموقع الإلكتروني,فأنت بموجب هذا تعطي ترخيض غير حصري لأي مستخدم للموقع الإلكتروني بالوصول أواستخدام أونسخ أوتوزيع رمز المستخدم الخاص بك كما هو مسموح به بالكامل بموجب ووفا لشروط ترخيص معهد ماساتشوستس للتكنولوجيا (المتاح حالياً في ترخيص(http://opensource.org/licenses/mit-license.php

en: User Content Representations and Warranties.
ar_SA: تمثيلات وضمانات محتوى المستخدم.

en: You are solely responsible for your User Content and the consequences of posting, creating, or publishing them. You represent and warrant that: (1) You are the creator and owner of or have the necessary licenses, rights, consents, and permissions to use and to authorize CoderDojo Foundation and Zen's Users to use and distribute your User Content as necessary to exercise the licenses granted by You in these Terms and in the manner contemplated by CoderDojo Foundation and these Terms; (2) your User Content does not and will not: (a) infringe, violate, or misappropriate any third-party right, including any copyright, trademark, patent, trade secret, moral right, privacy right, right of publicity, or any other intellectual property or proprietary right or (b) slander, defame, libel, or invade the right of privacy, publicity or other property rights of any other person; and (3) your User Content does not contain any viruses, adware, spyware, worms, or other malicious code.
ar_SA: أنت وحدك المسؤول عن محتوى المستخدم الخاص بك وعواقب نشرها أو إنشاءها. أنت تمثل وتتضمن: (أ) أنت منشئ ومالك أو لديك الترخيص أو الحقوق أو المحتوى اللازم والإذن لاستخدام مؤسسة كوديردوجو ومستخدمي زين لاستخدام وتوزيع محتوى المستخدم الخاص بك عند الضرورة لممارسة التراخيص في هذه الشروط بالطريقة التي وضعتها مؤسسة كوديردوجو .(ب) فإن محتوى المستخدم الخاص بك لا ولن (۱) ينتهك أي حق من حقوق الأطراف الخارجية بما في ذلك حقوق الطبع أو علامة تجارية أو براءة إختراع أو سر تجاري أو حق أخلاقي أو حق في الخصوصية أو حق دعاية أو أي حق ملكية أخرى أو حق ملكية (۲) القذف أو التشهير أو انتهاك الحق في الخصوصية أو الحق في الدعاية أو أي حقوق ملكية أخرى لإي شخص, (۳) لا يحتوي محتوى المستخدم الخاص بك على أي فيروسات أو الإعلانات الغير مرغوب فيها أو برامج تجسس أو شفرات خبيثة أخرى.

en: Access to Your User Content.
ar_SA: الدخول إلى محتوى المستخدم.

en: The CoderDojo Foundation may permit Users to share their User Content with a select group of other Users, or make their User Content public for all (even non-Website users) to view. You acknowledge and agree that, although Zen may provide certain features intended to allow you to restrict some User Content you create from others, The CoderDojo Foundation does not guarantee that such User Content will never be accessible by others. In the event of unauthorized access, The CoderDojo Foundation will use reasonable efforts to notify you pursuant to Section 14.1 below. THE CODERDOJO FOUNDATION HEREBY DISCLAIMS ANY AND ALL LIABILITY WITH RESPECT TO ANY UNAUTHORIZED ACCESS TO ANY RESTRICTED USER CONTENT.
ar_SA: قد تسمح مؤسسة كوديردوجو للمستخدمين بمشاركة محتوى المستخدم الخاص بهم مع مجموعة مختارة من المستخدمين الآخرين,أو جعل محتوى المستخدم معروضاً عاماً للجميع (حتى الأشخاص الغير مستخدمين للموقع).أنت تقر وتوافق على أنه على الرغم من أن زين قد يوفر لك مميزات معينة تهدف إلى السماح لك بتقييد بعض محتويات المستخدم الخاصة بك من الآخرين,فإن مؤسسة كوديردوجو لا تضمن أن محتوى المستخدم مثل هذا  لن يمكن الوصول إليه من قبل الآخرين. في حالة الوصول غير المصرح به سوف تبذل مؤسسة كوديردوجو جهودا معقولة لإخبارك عملا بالقسم 14-1 أدناه.فإن مؤسسة كوديردوجو تخلي مسؤوليتها عن عن أي وصول غير مصرح به إلى أي محتوى مقيد للمستخدم.

en: User Content Disclaimer.
ar_SA: إخلاء مسؤلية محتوى المستخدم.

en: You understand that when using the Website You will be exposed to User Content from a variety of sources, and that The CoderDojo Foundation is not responsible for the accuracy, usefulness, or intellectual property rights of or relating to such User Content. You further understand and acknowledge that You may be exposed to User Content that is inaccurate, offensive, indecent or objectionable, and You agree to waive, and hereby do waive, any legal or equitable rights or remedies You have or may have against The CoderDojo Foundation with respect thereto. The CoderDojo Foundation does not endorse any User Content or any opinion, recommendation or advice expressed therein, and The CoderDojo Foundation expressly disclaims any and all liability in connection with User Content.
ar_SA: أنت تدرك أنه عند استخدام الموقع سوف تتعرض لمحتوى المستخدم من مجموعة متنوعة من المصادر، وأن مؤسسة كوديردوجو ليست مسؤولة عن دقة أوفائدة أو حقوق الملكية الفكرية أو الحقوق المتعلقة بمحتوى المستخدم هذا. كما أنك تفهم وتقر بأنك قد تتعرض لمحتوى مستخدم غير دقيق أو مسيء أو غير لائق أو غير مقبول,وأنت توافق على التنازل عن أي حقوق أو تعويضات قانونية أو منصفة أو أي علاجات لك ضد مؤسسة كوديردوجو مع إحترامنا فيما يتعلق بذلك.ولا تقر مؤسسة كوديردوجو على أي محتوى مستخدم أو أي رأي أو توصية أو نصيحة يتم التعبير عنها فيها، وتخلي مؤسسة كوديردوجو -صراحة-مسوؤليتها فيما يتعلق بمحتوى المستخدم.

en: SECTION 6 - SUSPENSION AND TERMINATION OF ACCOUNTS
ar_SA: القسم 6 - تعطيل وإنهاء حساب

en: The CoderDojo Foundation has the right to suspend your account for violations of the Terms of Use. Repeat violators may have their account deleted. The CoderDojo Foundation reserves the sole right to determine what constitutes a violation of the Terms of Use. The CoderDojo Foundation also reserves the right to terminate any account used to circumvent prior enforcement of the Terms of Use.
ar_SA: يحق لمؤسسة كوديردوجو تعطيل حسابك بسبب انتهاكات "شروط الإستخدام".من تكررت مخالفته قد يتم حذف الحساب الخاص به. تحتفظ مؤسسة كوديردوجو بالحق الوحيد في تحديد ما يشكل انتهاكا لشروط الإستخدام. تحتفظ مؤسسة كوديردوجو أيضا بحق إنهاء أي حساب يعتاد على التحايل على تنفيذ مسبق فيما يخص شروط الإستخدام.

en: If you want to delete or temporarily disable your account, please email info@coderdojo.com.
ar_SA: إذا كنت ترغب في حذف أو تعطيل الحساب الخاص بك بشكل مؤقت، يرجى إرسال رسالة على البريد الإلكتروني info@coderdojo.com.

en: SECTION 7 - THIRD PARTY WEBSITES
ar_SA: القسم 7 - المواقع الإلكترونية الخاصة بالطرف الثالث

en: Content on Zen, including user-generated content, may include links to third party websites. The CoderDojo Foundation is not capable of reviewing or managing third party websites, and assumes no responsibility for the privacy practices, content, or functionality of third party websites. You agree to relieve the CoderDojo Foundation of any and all liability arising from third party websites.
ar_SA: قد يتضمن المحتوى على زين-بما في ذلك المحتوى الذي ينشئه المستخدمون-روابط لمواقع إلكترونية  تابعة لأطراف خارجية. مؤسسة كوديردوجو غير قادرة على مراجعة أو إدارة المواقع الإلكترونية الخاصة بالأطراف الخارجية. ولا تتحمل أية مسؤولية عن ممارسات الخصوصية، أو المحتوى، أو ظائف المواقع الإلكترونية الخاصة بالأطراف الخارجية. أنت توافق على إعفاء مؤسسة كوديردوجو عن أي مسؤولية ناتجة عن المواقع الإلكترونية الخاصة بالأطراف الخارجية.

en: SECTION 8 - INDEMNIFICATION
ar_SA: القسم 8 -التعويض

en: You agree to indemnify The CoderDojo Foundation, and all their affiliates, employees, faculty members, fellows, students, agents, representatives, third party service providers, and members of their governing boards (all of which are "CoderDojo Entities"), and to defend and hold each of them harmless, from any and all claims and liabilities (including attorneys' fees) arising out of or related to your breach of the Terms of Service or your use of Zen.
ar_SA: أنت توافق على تعويض مؤسسة كوديردوجو وجميع الشركات التابعة لها وموظفيها وأعضاء هيئة التدريس الخاصة بها والزملاء والطلاب والوكلاء والممثلين ومقدمي خدمات الطرف الخارجي وأعضاء مجالس إدارتها (وجميع "كيانات كوديردوجو"), والدفاع عن كل واحد منهم -الغير ضار- من أي وجميع المطالبات والخصومات (بما في ذلك أتعاب المحاماة) الناشئة عن أو المتعلقة بانتهاكك لشروط الخدمة أو استخدامك لزين.

en: SECTION 9 - DISCLAIMER OF WARRANTY
ar_SA: القسم 9 -إخلاء المسؤولية من الضمانات

en: You acknowledge that you are using Zen at your own risk. Zen is provided "as is," and the CoderDojo Foundation hereby expressly disclaim any and all warranties, express and implied, including but not limited to any warranties of accuracy, reliability, title, merchantability, non-infringement, fitness for a particular purpose or any other warranty, condition, guarantee or representation, whether oral, in writing or in electronic form, including but not limited to the accuracy or completeness of any information contained therein or provided by Zen. Without limiting the foregoing, the CoderDojo Foundation disclaim any and all warranties, express and implied, regarding user-generated content and CoderDojo events. The CoderDojo Foundation and their third party service providers do not represent or warrant that access to Zen will be uninterrupted or that there will be no failures, errors or omissions or loss of transmitted information, or that no viruses will be transmitted through Zen services.
ar_SA: أنت تقر بأنك تستخدم زين على مسؤوليتك الخاصة. يتم توفير زين كما هي,ولا تقر مؤسسة كوديردوجو -صراحة بموجب هذا -على أي وجميع الضمانات الصريحة منها والضمنية بما في ذلك-على سبيل المثال لا الحصر-ضمانات الدقة والموثوقية والعناويين والقابلية للتسويق وعدم التعدي واللياقة البدنية لإي غرض معين أو أي ضمان آخر أو شرط أو تمثيل,سواء كانت شفوية أو كتابية أو إلكترونية بما في ذلك-على سبيل المثال لا الحصر-دقة أو اكتمال أي من المعلومات الواردة فيها أو المقدمة من قبل زين. دون الحد مما سبق، ليست مسؤولة مؤسسة كوديردوجو عن أي وجميع الضمانات-الصريحة منها والضمنية- فيما يتعلق بالمحتوى الذي ينشئه المستخدمون  وأحداث كوديردوجو. مؤسسة كوديردوجو ومقدمي خدمات الأطراف الخارجية لا يمثلوا أو يضمنوا أن الوصول إلى زين سيكون بدون إنقطاع أو أنه لن يكون هناك إي فشل أو خطأ أو نسيان أو فقدان للمعلومات المنقولة أو أنه لن يتم نقل أي فيروسات من خلال خدمات زين.

en: SECTION 10 - LIMITATION OF LIABILITY
ar_SA: القسم 10-حدود المسؤولية

en: The CoderDojo Foundation shall not be liable to you or any third parties for any direct, indirect, special, consequential or punitive damages of any kind, regardless of the type of claim or the nature of the cause of action, even if the CoderDojo has been advised of the possibility of such damages. Without limiting the foregoing, the CoderDojo Foundation shall have no liability to you or any third parties for damages or harms arising out of user-generated content or CoderDojo events.
ar_SA: مؤسسة كوديردوجو لن تكون مسؤولة أمامك أو أمام أي طرف خارجي عن أي أضرار مباشرة أو غير مباشرة أو خاصة أو تبعية-ضرر ناتج عن غيره- أو تأديبي بأي نوع كان, بصرف النظر عن نوع الإدعاء أو طبيعة سبب الدعوى، حتى وإن نصحت مؤسسة كوديردوجو من قبل بإمكانية حدوث مثل هذه الأضرار. بدون تقييد على ما ذكر أعلاه,فإن مؤسسة كوديردوجو لا تتحمل أي مسؤولية تجاهك أو تجاه أي طرف خارجي عن الأضرار أو الأضرار الناتجة عن المحتوى الذي ينشأه المستخدم أو الأضرار الناتجة عن أحداث مؤسسة كوديردوجو.

en: Zen is offered by the CoderDojo Foundation from its facilities in the Republic of Ireland. The CoderDojo Foundation makes no representations that Zen is appropriate or available for use in other locations. Those who access or use Zen are responsible for compliance with local law.
ar_SA: زين تقدم من قبل مؤسسة كوديردوجو من منشآتها في جمهورية أيرلندا. ولا تقدم مؤسسة كوديردوجو أي إقرارات بأن زين متاحة للإستخدام على أي مواقع أخرى. أولئك الذين يدخلون أو يستخدمون زين مسؤولون عن الإلتزام بالقانون المحلي.

en: SECTION 12 - CHOICE OF LANGUAGE
ar_SA: القسم 12-اختيار اللغة

en: If the CoderDojo Foundation provides you with a translation of the English language version of these Terms of Use, the Privacy Policy, or any other policy, then you agree that the translation is provided for informational purposes only and does not modify the English language version. In the event of a conflict between a translation and the English version, the English version will govern.
ar_SA: إذا كانت مؤسسة كوديردوجو توفر لك ترجمة لإصدار اللغة الإنجليزية من شروط الإستخدام  أو سياسة الخصوصية أو أي سياسات أخرى، فإنك توافق على أن الترجمة تقدم لأغراض إعلامية فقط ولا تغير إصدار اللغة الإنجليزية. في حالة وجود أي تعارض بين الترجمة والنسخة الإنجليزية، فإن النسخة الإنجليزية سوف تحكم.

en: SECTION 13 - NO WAIVER
ar_SA: القسم 13 -لا تنازل

en: No waiver of any term of these Terms of Use shall be deemed a further or continuing waiver of such term or any other term, and the CoderDojo Foundation's failure to assert any right or provision under these Terms of Use shall not constitute a waiver of such right or provision.
ar_SA: لا يعتبر أي تنازل عن أي شرط من شروط الإستخدام تنازلاً إضافياً أو تنازلاً مستمراً لإي شرط آخر, كما أن إخفاق مؤسسة كوديردوجو في تأكيد أي حق أو شرط بموجب "شروط الإستخدام"هذه لا يعد تنازلا عن هذا الحق أو الشرط.

en: SECTION 14 - ENTIRE AGREEMENT
ar_SA: القسم 14 -الإتفاق الكامل

en: This document, together with all appendices, constitutes the entire Terms of Use and supersedes all previous agreements with the CoderDojo Foundation relating to the use of Zen.
ar_SA: تشكل هذه الوثيقة، جنبا إلى جنب مع جميع الملاحق وجميع شروط الاستخدام  ,وتحل محل جميع الاتفاقات السابقة مع مؤسسة كوديردوجو المتعلقة باستخدام زين.

en: Revision date:  29th July 2015
ar_SA: تاريخ المراجعة: التاسع والعشرون من يوليو سنة 2015

en: CoderDojo Champion Registration Form
ar_SA: استمارة تسجيل بطل كوديردوجو

en: General Information
ar_SA: معلومات عامة

en: Email Address
ar_SA: عنوان البريد الإلكتروني

en: Please provide a personal email address.
ar_SA: الرجاء إدخال عنوان بريد إلكتروني شخصي.

en: Full Name
ar_SA: الاسم بالكامل

en: Please provide your full name
ar_SA: يرجي تقديم اسمك بالكامل

en: Planned Dojo Location
ar_SA: موقع دوجو المخطط له

en: Please let us know where in the world you are planning to set up your Dojo. eg. Town, City, State, Country
ar_SA: الرجاء إعلامنا عن المكان الذي تخطط لإنشاء دوجو فيه,على سبيل المثال المدينة ,البلد

en: Planned Dojo Location is empty
ar_SA: موقع الدوجو المخطط له فارغ

en: Date of Birth
ar_SA: تاريخ الميلاد

en: Telephone Number
ar_SA: رقم الهاتف

en: Telephone Number is empty
ar_SA: رقم الهاتف فارغ

en: Experience
ar_SA: الخبرة

en: Do you have any relevant experience working with young people
ar_SA: هل لديك أي خبرة تتعلق بالعمل مع الشباب

en: Experience is empty
ar_SA: الخبرة فارغة

en: Please include country code.
ar_SA: يرجى إدراج رمز البلد.

en: Please let us know of any technical experience you have that will help you run your Dojo. This is not required to organise a Dojo, as long you find a solid team of technical mentors. If none, please respond N/A.
ar_SA: الرجاء إخبارنا عن أي خبرة تقنية لديك التي سوف تساعد في تشغيل الدوجو الخاص بك. هذا غير مطلوب لتنظيم دوجو، طالما أنك تجد فريقاً متيناً من المرشدين التقنيين. إذا كان لا يوجد، يرجى الرد "غير قابل للتطبيق".

en: Please list any relevant technical experience
ar_SA: الرجاء ذكر أي خبرة تقنية ذات صلة

en: Technical Experience is empty
ar_SA: الخبرة التقنية فارغة

en: How did you hear about CoderDojo?
ar_SA: كيف سمعت عن كوديردوجو؟

en: Social
ar_SA: التواصل الاجتماعي

en: Twitter
ar_SA: تويتر

en: Dojo's Twitter
ar_SA: موقع تويتر للدوجو

en: Dojo's Facebook
ar_SA: موقع الفيسبوك للدوجو

en: If you wish please provide your username or a link to your Twitter page.
ar_SA: إذا كنت ترغب في ذلك,الرجاء توفير اسم المستخدم الخاص بك لتويتر أو رابط إلى صفحتك على تويتر.

en: LinkedIn
ar_SA: لينكدن

en: If you wish please provide your username or a link to your LinkedIn page.
ar_SA: إذا كنت ترغب في ذلك, الرجاء إدخال اسم المستخدم الخاص بك في موقع لينكدن أو رابط إلى الصفحة الخاصة بك هناك.

en: Google
ar_SA: جوجل

en: If you wish please provide your username or a link to your Google+
ar_SA: إذا كنت ترغب في ذلك, الرجاء توفير اسم المستخدم الخاص بك لجوجل بلس أو رابط إلى صفحتك على جوجل بلس

en: Do you have access to technical mentors
ar_SA: هل لديك الوصول إلى موجهين التقنية

en: It is recommended to find a team of interested local technical volunteers to mentor and to find non-technical volunteers, such as parents, who can help out and volunteer when they bring their children etc. You do not need to have a big team but it is always better to have support from a core team when organising a Dojo. You can then have planning meetings with your team in advance of setting up your Dojo
ar_SA: من المستحسن العثور على فريق من المتطوعين الفنيين المحليين المهتمين لإرشاد وإيجاد المتطوعين غير الفنيين، مثل الآباء والأمهات, الذين يمكنهم المساعدة والتطوع عندما يحضروا أولادهم إلخ. ليس من المهم أن تمتلك فريقاً كبيراً ولكنه دائما من الأفضل أن تمتلك دعماً من فريق أساسي عند تنظيم دوجو. يمكنك بعد ذلك عقد إجتماعات تخطيطية مع فريقك قبل إنشاء الدوجو الخاص بك

en: Select an option
ar_SA: حدد اختيارا

en: Do you have access to a venue
ar_SA: هل لديك الوصول إلى مكان

en: Dojos cannot be hosted in private residences, they must be in a public space such as a library, business, canteens, schools or community centres. We recommend that the young people attending bring their own laptops so the venue should have, at least, plug sockets for laptops, internet access and tables and chairs for the attendees.
ar_SA: لا يمكن استضافة دوجو في مساكن خاصة, يجب أن تكون في مكان عام كمكتبة أو مركز تجاري أو المطاعم أو المدارس أو المراكز المجتمعية. نوصى الشباب بأن يحضروا الحاسوب المحمول الخاص بهم, لذلك المكان يجب أن يكون-على الأقل- متوفر فيه فيشة كهرباء لأجهزة الحاسوب وتوصيل الإنترنت و طاولات وكراسي للحاضرين.

en: Champion Application
ar_SA: استمارة البطل

en: Country
ar_SA: البلد

en: CityTown
ar_SA: المدينة

en: Please type City name in English/Latin character a-Z!
ar_SA: الرجاء كتابة اسم المدينة باللغة الإنجليزية/حروف اللاتينية a-z!

en: Languages Spoken
ar_SA: اللغات التي يتحدث بها

en: Projects
ar_SA: المشاريع

en: No project yet
ar_SA: لا يوجد مشروع حتى الآن

en: Prerequisites
ar_SA: المتطلبات الأساسية

en: Notes
ar_SA: ملاحظات

en: Dojo description
ar_SA: تفاصيل الدوجو

en: Search Engine
ar_SA: محرك البحث

en: CoderDojo Volunteers
ar_SA: متطوعي كوديردوجو

en: Other Coding Organisations (no longer used)
ar_SA: منظمات البرمجة الأخرى (لم تعد مستخدمة)

en: Development Community (no longer used)
ar_SA: مجتمع التنمية (لم يعد مستخدما)

en: Events
ar_SA: أحداث

en: There are no events currently listed for this Dojo. Please contact the Dojo to find out about upcoming events.
ar_SA: لا يوجد أي أحداث مدرجة حاليا لهذا الدوجو. الرجاء التواصل مع الدوجو لإيجاد أحداث قادمة.

en: Word of Mouth
ar_SA: توصية من شخص

en: Other
ar_SA: أخرى

en: Raspberry Pi Foundation / CoderDojo Foundation outreach
ar_SA: الوصول الى مؤسسة الرازبيري باي / مؤسسة الكوديردوجو

en: Social media
ar_SA: وسائل التواصل الإجتماعي

en: My employer (CSR scheme at work)
ar_SA: صاحب عملي (مخطط المسؤولية الاجتماعية للشركات في العمل)

en: Event / Conference / Training
ar_SA: حدث / مؤتمر / تدريب

en: Library or youth group
ar_SA: مكتبة أو مجموعة شباب

en: Other (comment field)
ar_SA: اخرى (حقل تعليقات)

en: Family/Friends (no longer used)
ar_SA: العائلة/الأصدقاء (لم تعد مستخدمة)

en: Media (newspaper/radio) (no longer used)
ar_SA: وسائل الإعلام (صحيفة/إذاعة) (لم تعد مستخدمة)

en: CoderDojo Foundation charter for CoderDojo
ar_SA: ميثاق مؤسسة كوديردوجو لكوديردوجو

en: All Dojos are required to agree with the below CoderDojo Charter. This Charter encompasses the basic ethos and core aspects of the CoderDojo movement, which all Dojos are founded on. The introduction of the Charter was announced by co-founder James Whelton to the CoderDojo Organisers Group on the 3rd of December 2013.
ar_SA: مطلوب من كل دوجو الإتفاق على ميثاق الكوديردوجو أدناه. ويشمل هذا الميثاق الروح الأساسية والجوانب الأساسية لحركة كوديردوجو، التي يقوم عليها كل الدوجو. تم الإعلان عن تقديم الميثاق من قبل المؤسس المشارك جيمس ويلتون لمنظمي مجموعة كوديردوجو في 3 ديسمبر 2013.

en: For the purposes of this Charter, "CoderDojo" shall mean the open source, volunteer led movement orientated around running free not-for-profit coding clubs. "Dojos" shall mean the not-for profit coding clubs established to support communities and spread the philosophy of CoderDojo.
ar_SA: لأغراض هذا الميثاق, "كوديردوجو" يعني المصدر المفتوح, قاد المتطوعيين حركة موجهة حول تشغيل أندية ترميز حرة غير هادفة للربح. "دوجوس" تعني أندية الترميز الغير هادفة للربح التي أُنشئت لدعم المجتمعات ونشر فلسفة كوديردوجو.

en: All Dojos are independent, autonomous, community groups set up to inspire young people to learn code. All Dojos have different styles of operating but they all hold the same ethos.
ar_SA: جميع الدوجو مستقلين ومتمتعين بالحكم الذاتي, تم إعداد مجموعات المجتمع لإلهام الشباب ليتعلموا البرمجة. جميع الدوجو لديهم أساليب مختلفة للتشغيل ولكنهم يتمسكون بنفس الروح.

en: We commit to inspiring and supporting young people to learn how to create technology
ar_SA: نلتزم بإلهام الشباب ودعمهم لتعلم كيفية إبداع التكنولوجيا

en: We commit to the highest possible standards of child protection in our jurisdiction
ar_SA: نلتزم بأعلى المعايير الممكنة لحماية الطفل في قوانيننا

en: We commit to not charging children attending nor their parents
ar_SA: نلتزم بعدم استحصال مبالغ مالية على الأطفال الحاضرين ولا آبائهم

en: We commit to encourage parent participation within our Dojo
ar_SA: نحن نلتزم بتشجيع مشاركة أحد الوالدين خلال الدوجو الخاص بنا

en: We commit to sharing our knowledge for free (libre and open)
ar_SA: نحن نلتزم بمشاركة المعلومات الخاصة بنا مجاناً (مفتوح وحر)

en: We commit to share our knowledge within our Dojo and to other Dojos
ar_SA: نحن نلتزم بمشاركة المعلومات الخاصة بنا خلال الدوجو الخاص بنا وإلى الدوجو الأخرين

en: We commit to take care and uphold the good name of the global CoderDojo community
ar_SA: نلتزم برعاية والتمسك بالاسم الجيد لمجتمع الكوديردوجو العالمي

en: We commit to encouraging collaboration, peer to peer mentoring and project work between the attendees
ar_SA: نحن نلتزم بتشجيع التعاون, والتوجيه ومشروع العمل بين الحضور

en: We commit to welcoming volunteers and children regardless of gender, race, sexual orientation, creed, religion or ability.
ar_SA: نحن نلتزم بالترحيب بالمتطوعين والأطفال بغض النظر عن الجنس أو العرق، والميول الجنسية، والعقيدة، والدين أو القدرة.

en: CoderDojo Foundation (CDF) commitments to you:
ar_SA: إلتزامات مؤسسة كوديردوجو لك:

en: CDF commits to act in the interest of the global CoderDojo community
ar_SA: تلتزم مؤسسة كوديردوجو بالعمل لمصلحة مجتمع كوديردوجو العالمي

en: CDF commits to facilitating the community to share its knowledge
ar_SA: تلتزم مؤسسة كوديردوجو بتسهيل المجتمع لتبادل معلوماته

en: CDF commits to sharing our resources for free
ar_SA: تلتزم مؤسسة كوديردوجو بمشاركة مصادرها مجاناً

en: CDF commits to encouraging active involvement in our organisation
ar_SA: تلتزم مؤسسة كوديردوجو بتشجيع المشاركة النشطة في منظماتنا

en: Agreement
ar_SA: اتفاقية

en: On registration you are making an agreement with the CoderDojo Foundation and agreeing to follow the CoderDojo ethos.
ar_SA: في التسجيل أن تقوم بعمل إتفاق مع مؤسسة كوديردوجو وتوافق على اتباع روح الكوديردوجو.

en: You are entitled to use the CoderDojo name, logo and website to promote your activity for non commercial use
ar_SA: يحق لك استخدام اسم كوديردوجو والشعار والموقع لتعزيز نشاطك للاستخدام الغير تجاري

en: You are entitled to fundraise on the condition that it is made explicit you do so for your Dojo or as a group of Dojos under a group name (EG Dojos of California) and inappropriate fundraising is a breach of this Charter.
ar_SA: يحق لك جمع التبرعات بشرط أن تكون-صراحة- للدوجو الخاص بك أو كمجموعة من الدوجو تحت اسم مجموعة (مثل دوجو كاليفورنيا)  وجمع التبرعات غير المناسب يعد خرقا لهذا الميثاق.

en: It is your responsibility to ensure you are compliant with legislation in your jurisdiction when undertaking any activities, including fundraising, for your Dojo or group of Dojos.
ar_SA: تقع على عاتقك مسؤولية التأكد من التزامك بالتشريع في ولايتك القضائية عند القيام بأي أنشطة، بما في ذلك جمع التبرعات، للدوجو الخاص بك أو مجموعة من الدوجو.

en: If the terms of this Charter are breached, CoderDojo Foundation retains the right to remove the group from the website. In this case your coding club shall cease using the CoderDojo name, brand and logo in the promotion of your coding club and on third party websites.
ar_SA: إذا تم انتهاك أحكام هذا الميثاق, فإن مؤسسة كوديردوجو تحتفظ بالحق في حذف المجموعة من الموقع. وفي هذه الحالة يجب على نادي الترميز الخاص بك التوقف عن استخدام اسم كوديردوجو والشعار والعلامة التجارية في الترويج لنادي الترميز الخاص بك على المواقع الإلكترونية الخاصة بالطرف الخارجي.

en: Opinions expressed by any individual Dojo or people in the registered Dojo do not represent the views of CoderDojo Foundation.
ar_SA: الآراء التي أعرب عنها أي دوجو فردي أو أشخاص في الدوجو المسجل لا تمثل آراء مؤسسة كوديردوجو.

en: CoderDojo Foundation may terminate this Charter with any Dojo without cause on thirty days' notice.
ar_SA: مؤسسة كوديردوجو يجوز لها إنهاء هذا الميثاق مع أي دوجو دون سبب في مهلة ثلاثين يوما.

en: As CoderDojo Foundation is an Irish entity, this Charter is subject to Irish law and you agree to that.
ar_SA: بما أن مؤسسة كوديردوجو كيان أيرلندي، هذا الميثاق يخضع للقانون الأيرلندي وتوافقون على ذلك.

en: Disclaimer of Liability
ar_SA: إخلاء المسؤولية

en: CoderDojo Foundation accepts no responsibility or liability whatsoever where a party is injured while engaging in the activities of a registered group. It is the responsibility of each club to ensure they maintain valid and appropriate insurance.
ar_SA: مؤسسة كوديردوجو لا تتحمل أي مسؤولية أو مهما كان حيث يتم إصابة طرف أثناء قيامه بأنشطة في مجموعة مسجلة. وتقع على عاتق كل ناد مسؤولية ضمان حصولهم على تأمين صحي ومناسب.

en: You are solely responsible for the activities conducted by your own Dojo. Agreeing to this Charter does not constitute endorsement of those activities by the CoderDojo Foundation.
ar_SA: أنت وحدك المسؤول عن الأنشطة التي تنظم عن طريق الدوجو الخاص بك. ولا تعد تلك الموافقة على هذا الميثاق تأييداً من مؤسسة كوديردوجو على هذه الأنشطة.

en: There are unsaved changes on this page
ar_SA: يوجد تغييرات غير محفوظة في هذه الصفحة

en: Full Name:
ar_SA: الاسم الكامل:

en: You must enter your full name
ar_SA: يجب عليك إدخال اسمك بالكامل

en: You must accept the charter
ar_SA: يجب عليك قبول الميثاق

en: I have read and accepted the above charter
ar_SA: لقد قرأت ووافقت على الميثاق المذكور أعلاه

en: Next
ar_SA: التالي

en: Dojo Menu
ar_SA: قائمة الدوجو

en: Events
ar_SA: أحداث

en: Forum
ar_SA: المنتدى

en: Charter
ar_SA: الميثاق

en: FAQ
ar_SA: الأسئلة الشائعة

en: Opens in new window
ar_SA: إفتح فى صفحه جديده

en: Find a Dojo
ar_SA: البحث عن دوجو

en: Resources
ar_SA: المصادر

en: Dojo List
ar_SA: قائمة دوجو

en: My Dojos
ar_SA: الدوجو الخاص بي

en: Create Dojo
ar_SA: إنشاء دوجو

en: Start a Dojo
ar_SA: بدء دوجو

en: Manage Dojos
ar_SA: إدارة دوجو

en: Stats
ar_SA: الإحصائيات

en: Logout
ar_SA: تسجيل الخروج

en: Create a Dojo
ar_SA: إنشاء دوجو

en: Forums
ar_SA: المنتديات

en: User Invitation
ar_SA: دعوة المستخدم

en: User Request
ar_SA: طلب المستخدم

en: User Request is being validated...
ar_SA: جاري التحقق من طلب المستخدم...

en: Status
ar_SA: الحالة

en: Join
ar_SA: إنضم

en: Send Request
ar_SA: إرسال طلب

en: Contact
ar_SA: جهة الإتصال

en: Contact details to help us verify your Dojo
ar_SA: معلومات الاتصال لمساعدتنا في التحقق من الدوجو الخاص بك

en: Email
ar_SA: البريد الإلكتروني

en: Dojo Email
ar_SA: البريد الإلكتروني الخاص بالدوجو

en: Website
ar_SA: الموقع الإلكتروني

en: Google Group
ar_SA: مجموعة جوجل

en: Time
ar_SA: الوقت

en: Location
ar_SA: الموقع

en: Running Online
ar_SA: التشغيل عبر الإنترنت

en: Map
ar_SA: خريطة

en: To register a Dojo you first need an account. Sign up here:
ar_SA: لتسجيل دوجو ,يجب عليك أولا تسجيل حساب. سجل حساب هنا:

en: The Dojos listed here are all verified by the CoderDojo team.
ar_SA: تم التحقق من الدوجو المدرجة هنا عن طريق فريق كوديردوجو.

en: Learn more
ar_SA: لمعرفة المزيد

en: View more
ar_SA: مشاهدة المزيد

en: View less
ar_SA: عرض أقل

en: Search Results
ar_SA: نتائج البحث

en: Your closest dojos
ar_SA: الدوجو الأقرب لك

en: Where are you?
ar_SA: أين أنت؟

en: Dojo Information
ar_SA: معلومات دوجو

en: Dojo Name
ar_SA: اسم دوجو

en: Normally named after an area, like "Cork", or if there are multiple Dojos are in your area "San Fran @ GitHub". Try refrain from prefixing the name with "CoderDojo".
ar_SA: يدعى عادة بعد منطقة، مثل "كورك"، أو إذا كانت هناك دوجو متعددة في منطقتك "San Fran @ GitHub". حاول الإمتناع عن تقديم اسم مع "كوديردوجو".

en: Please type Dojo name in English/Latin character a-Z!
ar_SA: الرجاء كتابة اسم دوجو باللغة الإنجليزية/حروف لاتينية a-z!

en: This should be different to the personal email you signed up for an account here with. For your own CoderDojo email address (e.g. limerick@coderdojo.com), please contact us and leave this field blank.
ar_SA: ينبغي أن يكون هذا مختلف عن البريد الإلكتروني الشخصي الذي قمت بالتسجيل به. للحصول على بريد كوديردوجو الخاص بك (مثل limerick@coderdojo.com), يرجى التواصل معنا وترك هذا البند فارغا.

en: Times are empty
ar_SA: الأوقات فارغة

en: State whether it's every week or on a certain day (Eg. "Every Friday, 5.30pm - 8pm" or "Saturday 25th, 12pm - 3pm")
ar_SA: الدولة سواء كان أسبوعيا أو في يوم معين (مثلاً. "كل يوم جمعة، 05:30 م-08:00 م" أو "السبت 25، 12:00 م-03:00 م")

en: Select or search a country in the list...
ar_SA: حدد أو قم بالبحث عن بلد في القائمة...

en: Select a country
ar_SA: اختر دولة

en: Search for or enter your area
ar_SA: البحث عن أو دخول المنطقة الخاصة بك

en: Select a place
ar_SA: حدد مكان

en: Address
ar_SA: عنوان

en: Address of the Dojo (e.g. LIT Downtown Centre)
ar_SA: عنوان الدوجو

en: Coordinates
ar_SA: الإحداثيات:

en: Times is Empty
ar_SA: الوقت فارغ

en: Address is empty
ar_SA: العنوان فارغ

en: Get location from address
ar_SA: الحصول على الموقع من العنوان

en: Click on the map to select a location
ar_SA: انقر على الخريطة لاختيار موقع

en: Other Information
ar_SA: معلومات أخرى

en: Google Group URL
ar_SA: عنوان مجموعة جوجل

en: We recommend setting up a discussion group so people can sign up for the latest news and happenings.
ar_SA: نوصى بإنشاء مجموعة نقاش حتى يستطيع الناس الاشتراك للحصول على آخر الأخبار والأحداث.

en: Again, a useful way for sharing information and being found. We can also help share messages to followers.
ar_SA: مرة أخرى, طريقة مفيدة لتبادل المعلومات ويتم العثور عليها. يمكننا أيضا المساعدة في مشاركة الرسائل مع المتابعين.

en: Mailing List
ar_SA: القائمة البريدية

en: Receive monthly updates to your user email address from the CoderDojo community around the world that keep you informed and help you with running your Dojo.
ar_SA: تلقي التحديثات الشهرية على بريدك الإلكتروني من مؤسسة كوديردوجو حول العالم هذا يجعلك دائم الإطلاع ويساعدك على تشغيل الدوجو الخاص بك.

en: Status Messages
ar_SA: رسائل الحالة

en: Need Mentors
ar_SA: بحاجة إلى موجهين/مرشدين

en: We need mentors!
ar_SA: نحن بحاجة إلى موجهين/مرشدين!

en: Submit!
ar_SA: تقديم!

en: Thanks for submitting your information!
     We will be sharing the final results of this survey with the community once it has been collected.
ar_SA: شكراً لتقديمك المعلومات الخاصة بك!
    سوف نشارك المجتمع النتيجة النهائية لهذه الدراسة الاستقصائية بمجرد أن يتم جمعها.

en: Your Dojo already submitted its answer, thanks for your participation !
ar_SA: الدوجو الخاص بك قدم بالفعل الإجابة الخاصة به, شكراً على مشاركتك!

en: Current Stage
ar_SA: المرحلة الحالية

en: In planning - check back soon
ar_SA: في التخطيط-التحقق مرة أخرى قريبا

en: Open, just show up
ar_SA: فتح، فقط قم بالمجيء

en: Booking required
ar_SA: الحجز مطلوب

en: Booking is required to attend this Dojo. Please contact the Dojo administrator if no events are listed.
ar_SA: مطلوب الحجز لحضور هذه دوجو. الرجاء الاتصال بمسؤول الدوجو إذا لم يتم إدراج أية أحداث.

en: Contact for more information
ar_SA: الاتصال لمزيد من المعلومات

en: Inactive
ar_SA: غير نشط

en: Active Dojo
ar_SA: دوجو نشط

en: Uh-oh! Unfortunately this Dojo is no longer active. If you would like to set up a new Dojo at this location, please email us at info@coderdojo.com
ar_SA: أوه! للأسف لم يعد هذا الدوجو نشطاً. إذا كنت ترغب في إنشاء دوجو جديد في هذا الموقع, الرجاء إرسال إلينا بريدا إلكترونيا على info@coderdojo.com

en: Full up
ar_SA: ممتلئ

en: Private
ar_SA: خاص

en: Please only select if your Dojo will be accessible exclusively to attendees from within your organisation, e.g. schools/universities/children of organisation's employees/etc.
ar_SA: الرجاء تحديد فقط إذا كان الدوجو الخاص بك ستكون متاحة حصرياً للحضور من خلال المؤسسة الخاصة بك، مثل المدارس أو الجامعات أو الأطفال من موظفي المنظمة,إلخ.

en: Online sessions
ar_SA: لقاءات عبر الإنترنت

en: This Dojo will run online (partially or completely)
ar_SA: هذا الدوجو (Dojo) سيتم تشغيله عبر الإنترنت (جزئياً أو كلياً)

en: My club runs online (partially or completely)
ar_SA: النادي الخاص بي يُدار على الإنترنت (جزئيا أو كليا)

en: Check this box if your club runs online all or some of the time.
ar_SA: حدد هذه الخانة إذا كان ناديك يُدار على الإنترنت كلياً أو جزئياً.

en: Keeping your Dojo safe
ar_SA: المحافظة على سلامة الدوجو الخاص بك

en: An appropriate sponsor would be a person holding a manager-level position within a school, library, corporate or non-profit organisation.
ar_SA: ويكون الكفيل المناسب هو شخص يشغل منصبا على مستوى مدير في مدرسة أو مكتبة أو مؤسسة أو منظمة ليست ربحية.

en: The Dojo sponsor and the Dojo champion cannot be the same person.
ar_SA: لا يمكن أن يكون كفيل الدوجو وبطل الدوجو نفس الشخص.

en: This sponsor will help ensure that your club operates in accordance with our
ar_SA: سيساعد هذا الكفيل في ضمان أن يعمل ناديك وفقاً لنادينا

en: The sponsor will help ensure that your Dojo operates in accordance with our
ar_SA: سيساعد هذا الكفيل في ضمان أن يعمل الدوجو خاصتك وفقاً لنادينا

en: safeguarding policy
ar_SA: سياسية الحماية

en: and that all your volunteers have the appropriate background checks.
ar_SA: وأن جميع متطوعيك لديهم التحريات المناسبة عن الخلفية

en: Please fill in the details of your safeguarding sponsor below so that we can contact them.
ar_SA: يرجى ملء تفاصيل الكفيل الحماية أدناه حتى نتمكن من الاتصال به

en: Safeguarding Sponsor's Name
ar_SA: اسم الكفيل

en: Safeguarding Sponsor's Email
ar_SA:  البريد الإلكتروني للكفيل

en: Supporters Image URL
ar_SA: عنوان صورة الداعميين

en: Manage Dojo Users
ar_SA: إدارة مستخدمي الدوجو

en: User request to join your Dojo accepted. 
    The user is now a member of your Dojo
ar_SA: تم قبول طلب المستخدم للدخول إلى دوجو الخاص بك.
    المستخدم الآن أصبح عضوا في دوجو الخاص بك

en: User request to join your Dojo declined
ar_SA: تم رفض طلب المستخدم للدخول للدوجو الخاص بك

en: Error accepting a user request
ar_SA: خطأ في قبول طلب المستخدم

en: Error declining a user request
ar_SA: خطأ في رفض طلب المستخدم

en: Active Users
ar_SA: المستخدمين النشطين

en: User Request
ar_SA: طلب المستخدم

en: Send Invite
ar_SA: إرسال دعوة

en: Profile
ar_SA: الملف الشخصي

en: User Types
ar_SA: أنواع المستخدم

en: User Permissions
ar_SA: أذونات المستخدم

en: Remove User
ar_SA: إزالة مستخدم

en: View Profile
ar_SA: مشاهدة الملف الشخصي

en: Verification
ar_SA: التحقق

en: Any
ar_SA: أي

en: Verified
ar_SA: تم التحقيق

en: Verified!
ar_SA: تم التحقق!

en: Not verified
ar_SA: لم يتم التحقق

en: Unverified
ar_SA: لم يتم التحقق منها

en: verified
ar_SA: تم التحقق

en: unverified
ar_SA: لم يتم التحقق منها

en: Stage
ar_SA: المرحلة

en: Dojo Email
ar_SA: البريد الإلكتروني الخاص بالدوجو

en: User Email
ar_SA: عناوين البريد الإلكتروني للمستخدم

en: Filter
ar_SA: تصفية

en: Dojo
ar_SA: دوجو

en: User
ar_SA: مستخدم

en: Application
ar_SA: طلب

en: Edit
ar_SA: تعديل

en: Verify
ar_SA: تحقق

en: Delete
ar_SA: حذف

en: unsigned
ar_SA: غير موقع

en: View
ar_SA: عرض

en: Apply
ar_SA: تنفيذ

en: Users
ar_SA: المستخدمون

en: Listing
ar_SA: القائمة

en: Times
ar_SA: الوقت

en: Tao verified
ar_SA: تاو التحقق

en: Tao unverified
ar_SA: تاو لم يتم التحقق منها

en: Join Mailing List
ar_SA: الانضمام إلى القائمة البريدية

en: I have read and accept the
ar_SA: لقد قرأت وقبلت

en: Terms of Service here
ar_SA: شروط الخدمة هنا

en: Click on each step to get started
ar_SA: انقر فوق كل خطوة للبدء

en: Welcome New Champion! The first step towards setting up a Dojo in your area is filling out this form and giving us a little more information about yourself.
ar_SA: مرحبا بالبطل الجديد! الخطوة الأولى نحو إعداد دوجو في المنطقة الخاص بك هو ملء هذا النموذج واعطائنا معلومات أكثر قليلاً عن نفسك.

en: The purpose of us gathering this information is so we can tailor support to you as your start your Dojo journey!
ar_SA: الغرض من جمع هذه المعلومات لكي نستطيع تخصيص الدعم المناسب لك لبدء رحلة الدوجو الخاصة بك!

en: If you wish to learn more about starting a CoderDojo in your area please see:
ar_SA: إذا كنت ترغب في مزيد من المعلومات حول بدء  كوديردوجو في منطقتك يرجى الاطلاع:

en: You must be over 18 years old...
ar_SA: يجب أن تكون أكبر من 18 سنة...

en: Please include country code...
ar_SA: يرجى إدراج رمز البلد...

en: Address
ar_SA: العنوان

en: Enter your street level address...
ar_SA: أدخل عنوان الشارع...

en: Address is empty
ar_SA: العنوان فارغ

en: Technical Experience
ar_SA: الخبرات التقنية

en: Please describe any websites, apps or open source work that you have done.
ar_SA: يرجى وصف أي مواقع إلكترونية أو تطبيقات أو أعمال حرة قمت بها.

en: Experience working with youth
ar_SA: خبرة في العمل مع الشباب

en: Please describe your experience working with youth.
ar_SA: الرجاء وصف خبرتك في التعامل مع الشباب.

en: Please add any other relevant information.
ar_SA: الرجاء إضافة أي معلومات أخرى ذات صلة.

en: Please specify where you heard about CoderDojo
ar_SA: الرجاء تحديد أين سمعت عن كوديردوجو

en: Register Account
ar_SA: تسجيل الحساب

en: To get started, please fill in the following registration form.
ar_SA: للبدء، الرجاء ملء استمارة التسجيل التالية.

en: Champion Registration
ar_SA: تسجيل حساب بطل

en: Update Champion
ar_SA: تحديث البطل

en: Setup your Dojo
ar_SA: إعداد الدوجو الخاص بك

en: Save Dojo Setup
ar_SA: حفظ إعداد الدوجو

en: Update Dojo Setup
ar_SA: تحديث إعداد الدوجو

en: Create Dojo Listing
ar_SA: إنشاء قائمة دوجو

en: Enter Dojo name
ar_SA: ادخل اسم الدوجو

en: Enter Dojo email address
ar_SA: أدخل عنوان البريد الإلكتروني للدوجو

en: Enter street level address
ar_SA: أدخل عنوان الشارع

en: Enter Google group URL
ar_SA: أدخل عنوان URL لمجموعة جوجل

en: Enter website URL
ar_SA: أدخل عنوان URL للموقع الإلكتروني

en: Enter Twitter profile URL
ar_SA: أدخل عنوان URL للملف الخاص بك على تويتر

en: Enter supporters image URL
ar_SA: أدخل عنوان صورة الداعميين

en: Thank you for submitting your dojo listing.
ar_SA: شكراً لتقديم قائمة الدوجو الخاصة بك.

en: A member from the CoderDojo Foundation team will review your listing and be in touch shortly.
ar_SA: عضو من فريق مؤسسة كوديردوجو سيراجع قائمتك وسيكون على اتصال قريباً.

en: If you have a Dojo supporter(s), if they are providing space/wifi/pizza and would like to show it, enter URL to a supporter image here, please make sure it's 570px in width
ar_SA: إذا كان لديك داعميين للدوجو, إذا كانوا يقدمون مكاناً أو بيتزا أو وايفاي وتود أن تعرضه, أدخل عنوان URL لصورة الداعميين هنا, الرجاء التأكد انها 570px في العرض

en: persons have signed the current version of the charter
ar_SA: أشخاص وقعوا على النسخة الحالية من الميثاق

en: Active
ar_SA: نشط

en: Total
ar_SA: الإجمالي

en: Send me an email
ar_SA: أرسل لي رسالة بالبريد الإلكتروني

en: Joined
ar_SA: منضم

en: Social Media
ar_SA: وسائل التواصل الإجتماعي

en: Bio
ar_SA: السيرة الذاتية

en: A description about me
ar_SA: وصف عني

en: Member of Dojos
ar_SA: عضو الدوجو

en: Gather your Team
ar_SA: جمع فريق العمل الخاص بك

en: Gather Team
ar_SA: جمع فريق

en: You must gather a team before continuing.
ar_SA: يجب جمع فريق قبل المتابعة.

en: Find Mentors
ar_SA: البحث عن موجهين/مرشدين

en: You must find mentors before continuing.
ar_SA: يجب أن تجد موجهين/مرشدين قبل المتابعة.

en: Background Check
ar_SA: التحقق من الخلفية القانونية

en: Please describe the situation in your Dojo and if your team has been background checked.
ar_SA: يرجى وصف الحالة في الدوجو الخاص بك، وإذا كان تم التحقيق من خلفية الفريق الخاص بك.

en: Find your Venue
ar_SA: البحث عن المكان الخاص بك

en: Plan your Dojo
ar_SA: خطة الدوجو الخاص بك

en: Plan how frequently you will run your Dojo
ar_SA: حدد عدد المرات التي سيتم تشغيل الدوجو الخاص بك

en: You must plan how often your Dojo will take place.
ar_SA: يجب عليك تحديد عدد المرات سوف يتم إجراء الدوجو الخاص بك.

en: Please describe when your Dojo will take place.
ar_SA: الرجاء وصف متى سيتم إجراء الدوجو الخاص بك.

en: Set the first date of your Dojo
ar_SA: عين التاريخ الأول للدوجو الخاص بك

en: Set up Social Media
ar_SA: قد بإعداد "وسائل التواصل الأجتماعي"

en: Set up Website
ar_SA: إعداد موقع إلكتروني

en: Plan the content you will use
ar_SA: خطة المحتوى الذي ستستخدمه

en: Invitation Accepted
ar_SA: تم قبول الدعوة

en: Invalid Invitation
ar_SA: دعوة غير صالحة

en: Error accepting invitation
ar_SA: خطأ في قبول الدعوة

en: User Successfully Validated
ar_SA: تم التحقق من صحة المستخدم بنجاح

en: Invalid Invite Request
ar_SA: طلب دعوة غير صالحة

en: Error validating user request
ar_SA: خطأ في التحقق من صحة طلب المستخدم

en: Your Dojo has been successfully saved
ar_SA: تم حفظ الدوجو الخاص بك بنجاح

en: An error has occurred while saving
ar_SA: حدث خطأ أثناء الحفظ

en: Suggested Notes:
ar_SA: ملاحظات مقترحة:

en: Please bring:
ar_SA: الرجاء إحضار:

en: A laptop. Borrow one from somebody if needs be.
ar_SA: جهاز كمبيوتر محمول. اقترض واحداً من شخصٍ ما إذا كان الأمر يستلزم ذلك.

en: A parent! (Very important). If you are 12 or under, your parent must stay with you during the session.
ar_SA: أحد الوالدين (مهم جدا). إذا كان عمرك 12 أو تحت 12 سنة, يجب أن يبقى معك أحد الوالدين أثناء الدورة.

en: Join Request Sent
ar_SA: إرسال طلب الانضمام

en: Successfully Joined Dojo
ar_SA: تم الإنضمام للدوجو بنجاح

en: Update Dojo
ar_SA: تحديث دوجو

en: An error has occurred while loading Dojo
ar_SA: حدث خطأ أثناء تحميل دوجو

en: Failed to load Dojo
ar_SA: فشل في تحميل دوجو

en: Unable to perform your request at this time - please try again later.
ar_SA: غير قادر على تنفيذ طلبك في هذا الوقت-الرجاء المحاولة مرة أخرى لاحقاً.

en: Email address is not recognized.
ar_SA: لم يتم التعرف على عنوان البريد الإلكتروني.

en: That password is incorrect
ar_SA: كلمة المرور غير صحيحة

en: An email with password reset instructions has been sent to you.
ar_SA: تم إرسال بريد إلكتروني مع إرشادات إعادة تعيين كلمة المرور لك.

en: Thank you for registering. Your CoderDojo account has been successfully created. You can now register to become a Champion and create a Dojo.
ar_SA: شكراً لك للتسجيل. تم إنشاء حساب الكوديردوجو الخاص بك بنجاح. يمكنك الآن التسجيل لتصبح بطلا وإنشاء دوجو.

en: user name already exists
ar_SA: اسم المستخدم موجود بالفعل

en: Alias already exists.
ar_SA: اسم مستعار موجود بالفعل.

en: server error
ar_SA: خطأ في الخادم

en: There was a problem registering your account:
ar_SA: كان هناك مشكلة في تسجيل الحساب الخاص بك:

en: Invalid email or password
ar_SA: البريد الإلكتروني أو كلمة المرور غير صحيح

en: Previous
ar_SA: السابق

en: An error has occurred while editing dojo
ar_SA: حدث خطأ أثناء تعديل دوجو

en: An error has occurred while loading Dojos
ar_SA: حدث خطأ أثناء تحميل الدوجو

en: An error has occurred while updating Dojos
ar_SA: حدث خطأ أثناء تحديث الدوجو

en: An error has occurred while deleting Dojos
ar_SA: حدث خطأ أثناء حذف الدوجو

en: Error saving permission
ar_SA: حدث خطأ أثناء حفظ الإذن

en: Error removing permission
ar_SA: حدث خطأ أثناء حذف الإذن

en: Error saving user type
ar_SA: حدث خطأ أثناء حفظ نوع المستخدم

en: Invite Sent
ar_SA: تم إرسال الدعوة

en: Error sending invite
ar_SA: خطأ في إرسال دعوة

en: Error removing user
ar_SA: خطأ في إزالة مستخدم

en: An error has occurred while deleting dojo
ar_SA: حدث خطأ أثناء حذف دوجو

en: Thank you for submitting your dojo listing. A member from the CoderDojo Foundation team will review your listing and be in touch shortly.
ar_SA: شكراً لتقديمك قائمة الدوجو الخاصة بك. سيقوم واحد من فريق مؤسسة كوديردوجو بمراجعة قائمتك وسيكون على اتصال قريبا.

en: Newspaper/Magazine
ar_SA: صحيفة/مجلة

en: Radio
ar_SA: راديو

en: Error loading profile
ar_SA: خطأ في تحميل الملف الشخصي

en: Error loading Dojos
ar_SA: خطأ في تحميل دوجو

en: An error has occured while loading languages
ar_SA: حدث خطأ أثناء تحميل اللغات

en: Join Dojo
ar_SA: الانضمام للدوجو

en: Leave
ar_SA: مغادره

en: Error leaving Dojo
ar_SA: خطأ ترك دوجو

en: Are you sure you want to leave this Dojo?
ar_SA: هل أنت متأكد من أنك تريد ترك هذه دوجو؟

en: You and your kids will stop being members of this Dojo and will not be notified of further events.
ar_SA: ستتوقف أنت وأطفالك من أن تكونوا أعضاء في الدوجو ولن يتم إخطارك بأي أحداث أخرى.

en: Leave Dojo
ar_SA: ترك دوجو

en: Join Dojo as...
ar_SA: الانضمام للدوجو ك...

en: Dojo Admin
ar_SA: مشرف الدوجو

en: Forum Admin
ar_SA: مشرف المنتدى

en: Ticketing Admin
ar_SA: مشرف التذاكر

en: You do not have permission to delete this Dojo
ar_SA: ليس لديك الإذن لحذف هذه دوجو

en: Error loading user dojo entity
ar_SA: حدث خطأ أثناء تحميل كيان مستخدم الدوجو

en: You do not have permission to update user types
ar_SA: ليس لديك الإذن لتحديث أنواع المستخدم

en: You do not have permission to remove users
ar_SA: ليس لديك الإذن لحذف مستخدمين

en: Parents/Guardians
ar_SA: الآباء/الأوصياء

en: Badges
ar_SA: شارات

en: Children
ar_SA: الأطفال

en: Select a user type
ar_SA: حدد نوع المستخدم

en: Programming Languages
ar_SA: لغات البرمجة

en: Events for Dojo
ar_SA: أحداث الدوجو

en: Event
ar_SA: حدث

en: Date
ar_SA: التاريخ

en: Type
ar_SA: النوع

en: For
ar_SA: من أجل

en: Name
ar_SA: الاسم

en: Capacity
ar_SA: السعة

en: Applicants
ar_SA: مقدمو الطلبات

en: Attending
ar_SA: الحضور

en: Create Event
ar_SA: إنشاء حدث

en: Manage
ar_SA: إدارة

en: Attendance
ar_SA: الحضور

en: Manage Dojo Events
ar_SA: إدارة أحداث الدوجو

en: Are you sure you want to cancel this event?
ar_SA: هل أنت متأكد من أنك تريد إلغاء هذا الحدث؟

en: Are you sure you want to delete this Dojo?
ar_SA: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذا دوجو؟

en: Apply for Event
ar_SA: تقديم طلب للحدث

en: Description
ar_SA: الوصف

en: Thank You. Your application has been received. You will be notified by email if you are approved for this event.
ar_SA: شكرا. لقد تم تلقي الطلب الخاص بك. سيتم إعلامك عن طريق البريد الإلكتروني إذا كنت مقبول لهذا الحدث.

en: Error applying for event
ar_SA: حدث خطأ أثناء التقديم للحدث

en: By using this website you agree to the use of cookies. You can read about our cookie policy <a href='/privacy-statement#cookies'>here</a>.
ar_SA: باستخدام هذا الموقع أنت توافق على استخدام cookies. يمكنك أن تقرأ عن سياسة cookies الخاصة بنا <a href='/privacy-statement#cookies'>هنا</a>.

en: Copy from an existing event
ar_SA: النسخ من حدث موجود بالفعل

en: Add the event name
ar_SA: أدخل اسم الحدث

en: All
ar_SA: الجميع

en: Add a description
ar_SA: أضف وصفاً

en: Age
ar_SA: العمر

en: One off
ar_SA: مرة واحدة

en: Every
ar_SA: كـُل

en: From
ar_SA: من

en: Next date:
ar_SA: التاريخ التالي:

en: Close
ar_SA: أغلق

en: is public
ar_SA: عام

en: Event Name
ar_SA: اسم الحدث

en: To
ar_SA: إلى

en: City
ar_SA: المدينة

en: Add a city name
ar_SA: أدخل اسم المدينة

en: Add the address to the event
ar_SA: أدخل عنوان إلى الحدث

en: Add the maximum amount of participants
ar_SA: إضافة الحد الأقصى للمشاركين

en: Invites
ar_SA: الدعوات

en: Invite dojo users
ar_SA: دعوة مستخدمي الدوجو

en: Save
ar_SA: حفظ

en: Save Draft
ar_SA: حفظ المُسوّدة

en: Publish
ar_SA: انشر

en: Approve
ar_SA: إعتماد

en: Error updating applications
ar_SA: حدث خطأ أثناء تحديث الطلبات

en: Monday
ar_SA: الإثنين

en: Tuesday
ar_SA: الثلاثاء

en: Wednesday
ar_SA: الأربعاء

en: Thursday
ar_SA: الخميس

en: Friday
ar_SA: الجمعة

en: Saturday
ar_SA: السبت

en: Sunday
ar_SA: الأحد

en: Applications successfully updated
ar_SA: تم تحديث الطلبات بنجاح

en: No applications have been changed.
ar_SA: لم يحدث تغيير لأي طلبات.

en: Invite Parent
ar_SA: دعوة أحد الوالدين

en: Are you sure you want to delete this application?
ar_SA: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذا الطلب؟

en: Select a Dojo member...
ar_SA: حدد عضو دوجو...

en: Please click the Join Dojo button before applying for events.
ar_SA: الرجاء النقر على زر الانضمام للدوجو قبل تقديم طلب للأحداث.

en: Hide Notes
ar_SA: إخفاء الملاحظات

en: Hide Projects
ar_SA: إخفاء المشاريع

en: Gender
ar_SA: الجنس

en: Female
ar_SA: أنثى

en: Private Profile
ar_SA: صفحة شخصية خاصة

en: None
ar_SA: لا يوجد

en: Parent's/Guardian's email
ar_SA: البريد الإلكتروني لأحد الوالدين أو الوصي

en: Invite
ar_SA: دعوة

en: Address is required
ar_SA: العنوان مطلوب

en: Phone
ar_SA: الهاتف

en: Dojo Staff
ar_SA: موظفي دوجو

en: Error updating application
ar_SA: حدث خطأ أثناء تحديث الطلب

en: Error saving new applicant
ar_SA: حدث خطأ أثناء حفظ المتقدم الجديد

en: Error removing applicant
ar_SA: حدث خطأ أثناء حذف المتقدم

en: Children Attending
ar_SA: الأطفال الذين يحضرون

en: Dates
ar_SA: التواريخ

en: Day
ar_SA: اليوم

en: to
ar_SA: إلى

en: Everyone
ar_SA: الجميع

en: attendee-u13
ar_SA: الحضور-u13

en: attendee-o13
ar_SA: الحضور-o13

en: parent-guardian
ar_SA: الآباء-الأوصياء

en: mentor
ar_SA: مرشدين/موجهين

en: champion
ar_SA: بطل

en: all-user-types
ar_SA: جميع أنواع المستخدمين

en: Youth Under 13
ar_SA: شاب تحت 13 سنة

en: Youth Over 13
ar_SA: شاب أكبر من 13 سنة

en: Parent/Guardian
ar_SA: الآباء/الأوصياء

en: Mentor/Volunteer
ar_SA: المرشدين/المتطوعين

en: Champion
ar_SA: بطل

en: recurring
ar_SA: بشكل دوري

en: one-off
ar_SA: مرة واحدة

en: Select event date...
ar_SA: حدد تاريخ الحدث...

en: Password must be a minimum of 8 characters in length and contain at least one number or punctuation character
ar_SA: يجن أن يكون الحد الأدنى لكلمة المرور 8 أحرف وتحتوى على الأقل على رقم واحد أو علامة ترقيمية

en: Password must be at least eight characters, with at least one number.
ar_SA: كلمة السر يجب أن تكون ثمان حروف، مع رقم واحد على الاقل.

en: Password must not be the same as your email address
ar_SA: يجب ألا تكون كلمة المرور الخاصة بك هي نفس كلمة المرور لبريدك الإلكتروني

en: Add a user type
ar_SA: إضافة نوع المستخدم

en: Background Checked
ar_SA: تم التحقق من الخلفية القانونية

en: Upload new picture
ar_SA: رفع صورة جديدة

en: Intro
ar_SA: مقدمة

en: Welcome to the CoderDojo Badges dashboard.
ar_SA: مرحبا بكم في لوحة "شارات كوديردوجو".

en: Short Description
ar_SA: وصف مختصر

en: Award Badge
ar_SA: منح شارة

en: Remove
ar_SA: حذف

en: Award a badge...
ar_SA: منح شارة...

en: Select a user type to invite...
ar_SA: حدد نوع المستخدم للدعوة...

en: Search by name
ar_SA: البحث حسب الاسم

en: Are you sure you want to award this badge to the below user?
ar_SA: هل أنت متأكد من أنك تريد أن تمنح هذه الشارة للمستخدم أدناه؟

en: Badge Application Sent!
ar_SA: تم إرسال تطبيق الشارة!

en: Badge Accepted! It is now visible on your profile page.
ar_SA: تم قبول الشارة! هي الآن ظاهرة في صفحتك الشخصية.

en: Badge not found.
ar_SA: لم يتم العثور على الشارة.

en: This badge has already been accepted.
ar_SA: تم بالفعل قبول هذه الشارة.

en: Only the nominated user can accept this badge.
ar_SA: فقط المستخدم المرشح هو الذي يستطيع قبول هذه الشارة.

en: Date Awarded
ar_SA: تاريخ المنح

en: You can't request a badge application for your own user account.
ar_SA: لا يمكنك طلب تطبيق شارة لحساب المستخدم الخاص بك.

en: Please enter a Badge Claim Number.
ar_SA: الرجاء إدخال "رقم مطالبة الشارة".

en: Invalid Badge Claim Number.
ar_SA: "رقم مطالبة الشارة" غير صحيح.

en: You have successfully claimed a badge. It is now visible on your profile page.
ar_SA: لقد نجحت في المطالبة بشارة. هي الآن ظاهرة على صفحتك الشخصية.

en: Enter Badge Claim Number
ar_SA: قم بإدخال رقم المطالبة بالشارة

en: Go
ar_SA: ابدأ

en: Claim Now
ar_SA: المطالبة الآن

en: Champion and Dojo Admin permissions cannot be removed from a Dojo owner.
ar_SA: لا يمكن إزالة أذونات البطل ومشرف الدوجو من مالك الدوجو.

en: Dojo owners cannot be removed.
ar_SA: لا يمكن إزالة أصحاب الدوجو.

en: Successfully updated password.
ar_SA: تحديث كلمة المرور بنجاح.

en: Failed to update password.
ar_SA: فشل تحديث كلمة المرور.

en: Reset not found.
ar_SA: لم يتم العثور على إعادة تعيين.

en: Reset not active.
ar_SA: إعادة التعيين ليست نشطة.

en: Reset stale.
ar_SA: إعادة تعيين للسابق.

en: Error
ar_SA: خطأ

en: Edit Profile
ar_SA: تعديل الملف الشخصي

en: Export Badges
ar_SA: تصدير شارات

en: Error loading Events
ar_SA: خطأ في تحميل الأحداث

en: Undisclosed
ar_SA: لم يكشف عنه

en: Add Youth under 13
ar_SA: إضافة الشباب دون سن 13

en: Add Youth over 13
ar_SA: إضافة الشباب أكثر من 13 عاماً

en: This profile is private
ar_SA: الملف الشخصي خاص

en: We need mentors!
ar_SA: نحن بحاجة إلى موجهين/مرشدين!

en: Find out more about becoming a CoderDojo mentor
ar_SA: معرفة المزيد عن أن تكون مرشد/موجه كوديردوجو

en: Profile has been saved successfully
ar_SA: تم حفظ الملف الشخصي بنجاح

en: An error has occurred while saving profile
ar_SA: حدث خطأ أثناء حفظ الملف الشخصي

en: Youth
ar_SA: شاب

en: Youths
ar_SA: الشباب

en: Weekly
ar_SA: أسبوعياً

en: Every two weeks
ar_SA: كل أسبوعين

en: An error has occured verifying your profile.
ar_SA: حدث خطأ أثناء التحقيق من الملف الشخصي الخاص بك.

en: Please complete your profile before continuing.
ar_SA: الرجاء إكمال الملف الشخصي الخاص بك قبل المتابعة.

en: An error has occured verifying the charter agreement.
ar_SA: لقد حدث خطأ في التحقق من الموافقة على الميثاق.

en: error.general
ar_SA: خطأ.عام

en: Find a Venue
ar_SA: البحث عن مكان

en: Plan your Dojo
ar_SA: ضع خطة للدوجو الخاص بك

en: Promote your Dojo
ar_SA: طور الدوجو الخاص بك

en: Find technical mentors in your community to volunteer at your Dojo.
ar_SA: البحث عن موجهين/مشرفين تقنيين في مجتمع للتطوع في الدوجو الخاص بك.

en: This is required for you to create a Dojo listing!
ar_SA: هذا مطلوب منك لتتمكن من إنشاء قائمة دوجو!

en: We recommend a ratio of 1:8 mentors to youths, e.g. for an average Dojo of 24 youth, 3 technical mentors would be suggested. Recruit as many mentors as not all volunteers will be able to make all sessions. If you are having difficulty finding mentors get in touch with local businesses, universities and parent groups.
ar_SA: نوصي بنسبة 1:8 للموجهين/المرشدين للشباب. على سبيل المثال متوسط دوجو يتكون من 24 شابا يقترح أن يكون لهم 3 موجهين/مرشدين تقنيين. توظيف العديد من الموجهين حيث أن ليس كل المتطوعين سوف يكونوا قادرين على إنشاء كل الجلسات/الدورات. إذا كنت تجد صعوبة في البحث عن مرشدين/موجهين كن على اتصال بشركات محلية أو الجامعات أو مجموعات أحد الوالدين.

en: Find non-technical mentors. E.g. parents etc.
ar_SA: البحث عن موجهين/ مشرفين غير تقنيين. مثل الوالدين إلخ.

en: Background check
ar_SA: فحص الخلفية القانونية

en: Locate a suitable free venue in your community.
ar_SA: حدد مكان مجاني مناسب في المجتمع الخاص بك.

en: Ensure your venue is aware of local health and safety best practices.
ar_SA: تأكد من أن مكانك يحتوي على أفضل الممارسات في مجال السلامة والصحة المحلية.

en: Please add a comment on how you’ve met local health and safety best practices in your region
ar_SA: الرجاء إضافة تعليق عن كيف وجدت الصحة المحلية وأفضل الممارسات المتعلقة بالسلامة في المنطقة الخاصة بك.

en: The main points to be aware of in a Dojo setting is extension cables! Make sure these are strapped to the floor and don’t cover pathways.
ar_SA: النقاط الرئيسية -لتكن على وعي بها- في إعداد الدوجو هو إمتداد الكابلات! يجب التأكد من أنها مربوطة على الأرض ولا تغطي الممرات.

en: Ensure appropriate public liability insurance for your venue.
ar_SA: تأكيد مسؤولية التأمين العام المناسب للمكان الخاص بك.

en: Set launch date and regular time for your Dojo
ar_SA: عين تاريخ البدء والوقت المنتظم للدوجو الخاص بك

en: Create a plan for what content you would like to cover with your mentors.
ar_SA: إنشاء خطة عن المحتوى الذي ترغب في تغطيته مع الموجهين/المرشدين الخاص بك.

en: See <a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Learning_Resource' target='_blank'>Kata</a>, the CoderDojo community wiki for more information on learning resources
ar_SA: انظر <a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Learning_Resource' target='_blank'>Kata</a>,ويكي مجتمع مؤسسة كوديردوجو لمزيد من المعلومات حول مصادر التعليم

en: Many Dojos start with Scratch or dive straight into HTML. See Kata, the CoderDojo community wiki for <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Learning_Resource">more information on learning resources.</a>
ar_SA: تبدأ العديد من الدوجو بلغة Scratch أو الذهاب مباشرة إلى HTML. راجع Kata ، مجتمع CoderDojo <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Learning_Resource"> للحصول على مزيد من المعلومات حول موارد التعلم. </a>

en: Setup ticketing and registration for your Dojo
ar_SA: إعداد التذاكر والتسجيل للدوجو الخاص بك

en: Ticketing can be done right here in the community platform!
ar_SA: يمكن أن يتم حجز التذاكر هنا في منصة المجتمع!

en: Set up an email address specifically for your Dojo
ar_SA: قم بإعداد عنوان بريد إلكتروني خصيصا للدوجو الخاص بك

en: This is important as it will allow multiple people to assist in overseeing the email account.  You can set up a gmail or standard free to use email address for your Dojo (for example docklandsdojo@gmail.com or we can issue you a coderdojo.com email when you are creating a listing on the next stage e.g. docklands.ie@coderdojo.com).
ar_SA: هذا مهم حيث أنه سيسمح لعدة أشخاص في المساعدة في الإشراف على حساب البريد الإلكتروني. يمكنك إعداد Gmail أو أي بريد إلكتروني عادي مجاني للدوجو الخاص بك  (على سبيل المثال docklandsdojo@gmail.com أو يمكننا إصدار بريد إلكتروني coderdojo.com لك عندما تنشيء القائمة في المرحلة القادمة,مثل docklands.ie@coderdojo.com).

en: Set up social media presence for your Dojo. e.g. Facebook, Twitter
ar_SA: إعداد وسائل التواصل الإجتماعي الخاص بك مثل فايسبوك أو تويتر

en: Learn how to connect with other Dojos on social media and the <a href="https://forums.coderdojo.com">CoderDojo discussion forums</a>
ar_SA: تعلم كيف تتواصل مع الدوجو الآخرين على وسائل التواصل الإجتماعي و<a href="https://forums.coderdojo.com">منتديات نقاش كوديردوجو</a>

en: You must find technical mentors before continuing.
ar_SA: يجب أن تجد موجهين/مرشدين تقنيين قبل المتابعة.

en: You must locate a suitable venue before continuing.
ar_SA: يجب تحديد الموقع لمكان مناسب قبل المتابعة.

en: You must set a Date and time for your Dojo to take place.
ar_SA: يجب عليك تعيين تاريخ ووقت للدوجو الخاص حتى يتم إجراء الدوجو الخاص بك.

en: You must set an email address for your Dojo.
ar_SA: يجب تعيين عنوان بريد إلكتروني للدوجو الخاص بك.

en: Please describe how you have background checked your team.
ar_SA: الرجاء وصف الطريقة التي تم التحقق بها من الخلفية القانونية الخاصة بفريقك.

en: Set up background checking for all volunteers.
ar_SA: إعداد فحص الخلفية القانونية لكل المتطوعيين.

en: The requirements for background checking are specific to the legislation in your jurisdiction. You can see some guidelines on Child Protection and Background Checking on <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Child_Protection_and_Background_Checking">Kata</a>. Please also ensure you check your local legislation. Please comment below describing the situation in your local Dojo.
ar_SA: المتطلبات الخاصة بفحص الخلفية القانونية محددة للتشريع في ولايتك القضائية. يمكنك الإطلاع على بعض القواعد الإرشادية حول حماية الطفل والتحقق من الخلفية على <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Child_Protection_and_Background_Checking">كاتا</a>. يرجى أيضا التأكد من مراجعة التشريعات المحلية. يرجى التعليق أدناه ووصف الحال في الدوجو المحلي الخاص بك.

en: A suitable venue has tables, chairs, heat and ideally, wifi! Canteens, community centers, libraries, schools and corporate offices all make great venues. Venues should not replicate a teacher led classroom environment, instead rearrange the desks and chairs, put youths together and ensure there is space for mentors to walk around and assist the young people. Dojos should only be hosted in public spaces, you cannot host your Dojo in a private residence!
ar_SA: مكان مناسب فيه طاولات وكراسي وحرارة وبصورة مثالية وجود انترنيت! ومطاعم ومراكز مجتمعية ومكتبات ومدارس ومكاتب الشركات كلها تجعل المكان رائع. يجب أن لا تكون هذه الأماكن تحاكي الفصول الدراسية التي يقودها المعلم, بدلا من ذلك، يجب إعادة ترتيب المكاتب والكراسي، ووضع الشباب معاً وضمان وجود مساحة للمرشدين للتجول ومساعدة الشباب. يجب استضافة الدوجو فقط في الأماكن العامة، لا يمكنك استضافة الدوجو الخاص بك في سكن خاص!

en: Please describe how you have ensured health and safety best practices.
ar_SA: الرجاء وصف كيف تأكدت من أفضل الممارسات في مجال الصحة والسلامة.

en: Please add a comment to let us know the situation with public liability in your Dojo.
ar_SA: الرجاء إضافة تعليق لإعلامنا بحالة المسؤولية العامة في دوجو الخاص بك.

en: If your Dojo takes place in a corporate office, school or library it is likely that the existing public liability insurance covers the Dojo. Make sure you check this with the venue host in advance of your first session. If it doesn’t, ask the venue to sponsor the cost of adding it to their policy.
ar_SA: إذا كان الدوجو الخاص بك يجري في مكتب الشركة،أو المدرسة أو المكتبة فمن الراجح أن يشمل تأمين المسؤولية العامة الموجودة الدوجو. تأكد من التحقق من هذا مع مضيف المكان قبل الدورة الأولى. إذا لم يكن الأمر كذلك، أطلب من مسؤلي المكان أن ترعى تكلفة أضافتها إلى سياستهم.

en: If you build it they will come! Pick a date for your first Dojo session and start working towards it. Dojos can run weekly, bi-weekly or monthly. They can be run on weekdays or weekends it all depends on what suits your community.
ar_SA: لو أنشأتها سيأتون! حدد موعداً لجلسة الدوجو الأولى الخاصة بك وابدأ في العمل نحو ذلك. يمكن أجراء الدوجو أسبوعيا أو نصف أسبوعيا أو شهريا. ويمكن إجرائها في أيام الأسبوع أو عطلة نهاية الأسبوع كل ذلك يعتمد على ما يناسب مجتمعك.

en: Embodying the Ethos
ar_SA: اعتناق الاخلاقيات

en: We will work to embody the CoderDojo ethos
ar_SA: سوف نعمل على تجسيد روح كوديردوجو

en: All mentors and young people are aware of online safety best practices and we only allow age appropriate content at our Dojo
ar_SA: جميع المرشدين والشباب مدركين أفضل ممارسات السلامة عبر الإنترنت ونحن نسمح عمر المحتوى المناسب في الدوجو الخاص بنا

en: Optionally describe how this was achieved.
ar_SA: بشكل إختياري صف لنا كيف تم تحقيق هذا.

en: Data Protection: Our Dojo only uses data provided for the intended purpose. abides by data protection regulations in our jurisdiction.
ar_SA: حماية البيانات: الدوجو الخاص بنا يستخدم البيانات المقدمة للغرض المقصود فقط. وتلتزم باللوائح الخاصة بحماية البيانات في ولايتنا.

en: Optionally describe how this was achieved.
ar_SA: بشكل إختياري صف لنا كيف تم تحقيق هذا.

en: Diversity among our attendees is respected
ar_SA: يتم احترام التنوع بين الحضور

en: Optionally describe how this was achieved.
ar_SA: بشكل إختياري صف لنا كيف تم تحقيق هذا.

en: We will work to help engage with and improve the greater CoderDojo movement by
ar_SA: سنعمل على التعامل مع وتحسين أكبر حركة كوديردوجو عن طريق

en: Communicating with the CoderDojo Foundation
ar_SA: التواصل مع مؤسسة كوديردوجو

en: Contributing to Kata, the community knowledge base at kata.coderdojo.com
ar_SA: المساهمة في كاتا، قاعدة المعرفة المجتمعية في kata.coderdojo.com

en: Connecting with local and international Dojos to share insights and supports
ar_SA: التواصل مع الدوجو المحلي والعالمي لتبادل الأفكار والدعم

en: Optionally describe how this was achieved.
ar_SA: بشكل إختياري صف لنا كيف تم تحقيق هذا.

en: Admin permissions cannot be removed from a Dojo owner.
ar_SA: لا يمكن إزالة أذونات المشرف من مالك الدوجو.

en: User permissions successfully updated.
ar_SA: تم بنجاح تحديث أذونات المستخدم.

en: User types successfully updated.
ar_SA: تم تحديث أنواع المستخدمين بنجاح.

en: User successfully removed from Dojo.
ar_SA: تم حذف مستخدمين بنجاح من الدوجو.

en: Ninja Over 13
ar_SA: نينجا أكبر من 13

en: Ninja Under 13
ar_SA: نينجا أقل من 13

en: Please add your location manually by clicking on the map.
ar_SA: الرجاء إضافة الموقع الخاص بك يدوياً عن طريق النقر على الخريطة.

en: You do not have permission to update this Dojo.
ar_SA: ليس لديك الإذن بتحديث هذا الدوجو.

en: Oops! This is not the page you are looking for.
ar_SA: عفوا! هذه ليست الصفحة التي تريدها.

en: Maybe you'd like to check out some of the following fun sections of our site:
ar_SA: ربما كنت ترغب في مطالعة بعض أقسام المرح التالية في موقعنا:

en: Find your local Dojo
ar_SA: ابحث عن الدوجو المحلي الخاص بك

en: Community Forums
ar_SA: منتديات المجتمع

en: CoderDojo community news
ar_SA: أخبار مجتمع كوديردوجو

en: Founder
ar_SA: المؤسس

en: Error setting up event
ar_SA: خطأ في إنشاء حدث

en: Event Date
ar_SA: تاريخ الحدث

en: Waitlist
ar_SA: قائمة الانتظار

en: New Applicant
ar_SA: طلب جديد

en: Invite Youth over 13
ar_SA: دعوة الشباب الاكبر من 13

en: Enter Youth Email Address
ar_SA: أدخل البريد الإلكتروني الخاص بالشاب

en: Error inviting Ninja
ar_SA: خطأ في دعوة النينجا

en: Successfully approved invite Ninja request.
ar_SA: تمت الموافقة على طلب النينجا بنجاح.

en: Error approving invite Ninja request.
ar_SA: خطأ أثناء الموافقة على دعوة طلب النينجا.

en: Approve Invite Ninja Request
ar_SA: الموافقة على طلب دعوة النينجا

en: Check In
ar_SA: مراجعة

en: This Dojo currently has no active events
ar_SA: هذا الدوجو ليس لديه أي أحداث نشطة

en: 'Cannot find founder of dojo'
ar_SA: 'لا يمكن العثور على مؤسس الدوجو'

en: Are you sure you have filled out all the information correctly and wish to proceed?
ar_SA: هل أنت متأكد من أنك قد ملأت جميع المعلومات بشكل صحيح وترغب في الاستمرار؟

en: Confirmation
ar_SA: تأكيد

en: An error has occurred while saving dojo lead
ar_SA: حدث خطأ أثناء حفظ قيادة دوجو

en: Unable to retrieve user details
ar_SA: غير قادر على استرداد تفاصيل المستخدم

en: has been successfully checked in
ar_SA: قد تم التحقق بنجاح

en: Email address not found
ar_SA: لم يتم العثور على عنوان البريد الإلكتروني

en: has been successfully approved
ar_SA: تم القبول بنجاح

en: Ticket for the following application has been successfully deleted:
ar_SA: تم حذف تذكرة التطبيق التالي بنجاح:

en: captcha error
ar_SA: خطأ في كلمة التحقق

en: Enter Email
ar_SA: أدخل البريد الإلكتروني

en: Are you sure you want to remove this user from your Dojo?
ar_SA: هل أنت متأكد من أنك تريد إزالة هذا المستخدم من الدوجو الخاص بك؟

en: Error loading events
ar_SA: خطأ في تحميل الأحداث

en: Error loading applications
ar_SA: خطأ في تحديث الطلبات

en: Has access to Technical Mentors:
ar_SA: له الوصول إلى موجهين/مرشدين تقنيين:

en: Has access to a Venue:
ar_SA: له الوصول إلى المكان:

en: General Enquiries:
ar_SA: الاستفسارات العامة:

en: Partner Enquiries:
ar_SA: استفسارات الشريك:

en: About
ar_SA: نبذة عنا

en: Supported by
ar_SA: مدعوم من

en: here
ar_SA: هنا

en: Accepting badge...
ar_SA: قبول الشارة...

en: Manage Attendance for:
ar_SA: إدارة الحضور من أجل:

en: Date of birth is empty
ar_SA: تاريخ الميلاد فارغ

en: Search by user email
ar_SA: البحث حسب البريد الإلكتروني للمستخدم

en: List
ar_SA: قائمة

en: Select state...
ar_SA: اختر ولايه...

en: Select stage...
ar_SA: حدد المرحلة...

en: Search by dojo name
ar_SA: البحث حسب اسم دوجو

en: Search by dojo email
ar_SA: البحث حسب البريد الإلكتروني للدوجو

en: Alias
ar_SA: اسم مستعار

en: An error has occured while accepting invitation
ar_SA: حدث خطأ أثناء قبول الدعوة

en: Please resolve the captcha
ar_SA: الرجاء حل كلمة التحقق

en: Please click here to complete all of the recommended practices for
ar_SA: الرجاء النقر هنا لاستكمال جميع الممارسات الموصى بها من أجل

en: Your first Dojo application is awaiting verification. You can create a second Dojo after it has been verified.
ar_SA: طلب الدوجو الأول الخاص بك في انتظار التحقيق. يمكنك إنشاء دوجو ثاني بعد أن يتم التحقق من ذلك.

en: If you need help completing your initial Dojo application, please contact us at
ar_SA: إن كنت بحاجة إلى مساعدة في إكمال طلب الدوجو الأولي الخاص بك, يرجى الاتصال بنا على

en: There was an error uploading your profile picture.
ar_SA: حدث خطأ أثناء تحميل الصورة الشخصية الخاصة بك.

en: Invitation was sent successfully.
ar_SA: تم إرسال الدعوة بنجاح.

en: An error has occurred while sending invitation
ar_SA: حدث خطأ أثناء إرسال الدعوة

en: We will work to embody the CoderDojo ethos
ar_SA: سوف نعمل على تجسيد روح كوديردوجو

en: All mentors and young people are aware of online safety best practices and we only allow age appropriate content at our Dojo
ar_SA: جميع المرشدين والشباب مدركين أفضل ممارسات السلامة عبر الإنترنت ونحن نسمح عمر المحتوى المناسب في الدوجو الخاص بنا

en: Optionally describe how this was achieved.
ar_SA: بشكل إختياري صف لنا كيف تم تحقيق هذا.

en: Our Dojo abides by data protection regulations in our jurisdiction
ar_SA: الدوجو الخاص بنا يلتزم بلوائح حماية البيانات في ولايتنا

en: Inclusion is a fundamental principle of CoderDojo, <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies#Inclusion_Statement">read our short inclusion statement and confirm you and your mentors are in agreement.</a>
ar_SA: الشمول هو مبدأ أساسي لكوديردوجو,<a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies#Inclusion_Statement">اقرأ بيان الشمول القصير وأكد أنت وموجهك أنكم على اتفاق منه.</a>

en: Our Dojo will work to engage with and improve the greater CoderDojo movement by:
ar_SA: الدوجو الخاص بنا يعمل على الارتباط وتحسين أكبر حركة كوديردوجو عن طريق:

en: Communicating with the CoderDojo Foundation
ar_SA: التواصل مع مؤسسة كوديردوجو

en: Contributing to Kata, the community knowledge base at kata.coderdojo.com
ar_SA: المساهمة في كاتا، قاعدة المعرفة المجتمعية في kata.coderdojo.com

en: Connecting with local and international Dojos to share insights and supports
ar_SA: التواصل مع الدوجو المحلي والعالمي لتبادل الأفكار والدعم

en: This dojo has no coordinates.
ar_SA: لا يوجد إحداثيات لهذا الدوجو.

en: Register Champion
ar_SA: سجل بطل

en: You have been invited to register as a parent/guardian on Zen, the CoderDojo community platform.
ar_SA: لقد تمت دعوتك للتسجيل كأحد الوالدين/الوصي على زين، منصة مجتمع كوديردوجو.

en: CoderDojo Zen Password Reset Request
ar_SA: طلب إعادة تعيين كلمة مرور كزديردوجو زين

en: You have been invited to connect with a parent/guardian on Zen!
ar_SA: لقد تمت دعوتك للتواصل مع أحد الوالدين أو الوصي على زين!

en: Welcome to Zen, the CoderDojo community platform.
ar_SA: مرحبا بكم في زين، منصة مجتمع كوديردوجو.

en: New Dojo Invitation
ar_SA: دعوة دوجو جديد

en: New Request to join your Dojo
ar_SA: طلب جديد للانضمام إلى دوجو الخاص بك

en: A user has left your Dojo
ar_SA: قد ترك مستخدم الدوجو الخاص بك

en: Event application approved
ar_SA: تمت الموافقة على طلب الحدث

en: Event application received
ar_SA: تم أستلام طلب الحدث

en: You have been awarded a new CoderDojo digital badge!
ar_SA: لقد تم منحك شارة كوديردوجو الرقمية جديدة!

en: New Mentor Request to join your Dojo
ar_SA: طلب جديد لإنضمام موجه/مرشد للدوجو الخاص بك

en: A Google email account has been created for your Dojo
ar_SA: تم إنشاء حساب بريد إلكتروني جوجل للدوجو الخاص بك

en: Please click on the map to pinpoint your location
ar_SA: الرجاء الضغط على الخريطة لتحديد الموقع الخاص بك

en: Dojo Attendees
ar_SA: حضور الدوجو

en: Dojo Attendees is empty
ar_SA: حضور الدوجو فارغ

en: e.g. 10
ar_SA: مثلاً 10

en: Please fill out the amount of expected attendees you think you will have attending your Dojo per session
ar_SA: يرجى ملء العدد الذي تتوقع حضوره في الدوجو الخاص بك لكل جلسة

en: Welcome New CoderDojo Champion!
ar_SA: مرحبا ببطل كوديردوجو الجديد!

en: The first step towards setting up a Dojo in your area is filling out the form below and giving us a little more information about yourself.
ar_SA: الخطوة الأولى لإنشاء دوجو في منطقتك هي ملء النموذج-أدناه-وتعطينا المزيد من المعلومات عن نفسك.

en: The purpose of us gathering this information is so we can tailor support to you as your start your Dojo journey!
ar_SA: الغرض من جمع هذه المعلومات حتى نستطيع تقديم الدعم المناسب لك لبدء رحلة الدوجو الخاصة بك!

en: If you wish to learn more about the process of starting a CoderDojo in your area before completing this form please see Kata, the CoderDojo Community Knowledge Base.
ar_SA: إذا كنت ترغب في معرفة المزيد عن عملية بدء كوديردوجو في منطقتك قبل الانتهاء من هذا النموذج يرجى الإطلاع على كاتا, قاعدة معرفة مجتمع كوديردوجو.

en: See Kata here:
ar_SA: انظر كاتا هنا:

en: You can also at any point contact info@coderdojo.com for support.
ar_SA: كما يمكنك في أي وقت الاتصال على info@coderdojo.com للدعم.

en: This is not required but will help you significantly with the running of your Dojo! We recommend encouraging parents to get involved in the running of your Dojo.  This could include managing social media accounts, overseeing ticketing for the Dojo, recruiting mentors, local outreach etc.
ar_SA: هذا ليس مطلوبا ولكنه سوف يساعدك بشكل كبير في تشغيل دوجو الخاص بك! ونحن نوصي تشجيع الآباء والأمهات على المشاركة في تشغيل الدوجو الخاص بك. ويشمل ذلك إدارة حسابات وسائل التواصل الاجتماعي، والإشراف على حجز التذاكر للدوجو، وتعيين الموجهين، والتوعية المحلية، إلخ.

en: This is specific to the legislation in your jurisdiction. Please comment below giving us more information or contact a CoderDojo Foundation staff member at <a href='mailto:info@coderdojo.com'>info@coderdojo.com</a>
ar_SA: وهذا أمر محدد للتشريع في ولايتك القضائية.يرجى التعليق أدناه وإعطائنا مزيد من المعلومات أو الاتصال بموظف مؤسسة كوديردوجو على <a href='mailto:info@coderdojo.com'>info@coderdojo.com</a>

en: This is a part of CoderDojo Tao and CoderDojo recommended practice! To find out more about CoderDojo Tao and best practices for CoderDojo please see
ar_SA: وهذا جزء من كوديردوجو تاو والممارسة الموصى بها كوديردوجو! لمعرفة المزيد حول كوديردوجو تاو وأفضل الممارسات من أجل كوديردوجو يرجى الاطلاع

en: This is a part of CoderDojo Tao and CoderDojo recommended practice! To find out more about CoderDojo Tao and best practices for CoderDojo please click icon below
ar_SA: وهذا جزء من كوديردوجو تاو والممارسة الموصى بها كوديردوجو! لمعرفة المزيد حول كوديردوجو تاو وأفضل الممارسات من أجل كوديردوجو يرجى النقر على الأيقونة أدناه

en: This is not required but will help you significantly with the running of your Dojo and will help in connecting you to the global CoderDojo community!
ar_SA: هذا غير مطلوب ولكن سوف يساعدك بشكل كبير في تشغيل الدوجو الخاص بك وسوف يساعد في ربطك بمجتمع كوديردوجو العالمي!

en: Please read CoderDojo ECHO, our guide to the Ethos, Culture, Happiness and Outcomes of CoderDojo <a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies' target='_blank'>here</a>
ar_SA: الرجاء قراءة "كوديردوجو ECHO"، دليلنا إلى الروح والثقافة، والسعادة ونتائج كوديردوجو <a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies' target='_blank'> هنا</a>

en: Online Safety: Ensure all mentors have read the Online Safety 101 document. and young people are aware of online safety best practices and we only allow age appropriate content at our Dojo
ar_SA: السلامة عبر الإنترنت: تأكد من أن جميع الموجهين قد قرأوا وثيقة السلامة 101 عبر الإنترنت. وأن الشباب مدركون أفضل ممارسات السلامة عبر الإنترنت ونحن نسمح فقط بعمر المحتوى المناسب في الدوجو لدينا

en: Please see Online Safety 101 for Mentors <a href='https://docs.google.com/document/d/1DDwpYKBltkJXH15pr_p2Ig0_9l4Uq2TdE7zG_9QsdjI/edit?usp=sharing' target='_blank'>here</a> and Online Safety 101 for Ninjas <a href='https://docs.google.com/document/d/1BIhYjhOiTxeFdbBRVouBZQRWLQD_v-gCkCIYtDcP2CM/edit?usp=sharing' target='_blank'>here</a>
ar_SA: يرجى الاطلاع على وثيقة السلامة 101 عبر الإنترنت للموجهين <a href='https://docs.google.com/document/d/1DDwpYKBltkJXH15pr_p2Ig0_9l4Uq2TdE7zG_9QsdjI/edit?usp=sharing' target='_blank'>هنا</a> وويثقة السلامة 101 عبر الإنترنت للنينجا <a href='https://docs.google.com/document/d/1BIhYjhOiTxeFdbBRVouBZQRWLQD_v-gCkCIYtDcP2CM/edit?usp=sharing' target='_blank'>هنا</a>

en: Data protection is increasingly becoming an important topic, <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Data_Protection_101">here are some simple tips to make sure you stay informed</a>.
ar_SA: حماية البيانات أصبحت على نحو متزايد موضوع مهم، <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Data_Protection_101"> وإليك بعض النصائح البسيطة للتأكد من أنك باقي على الإطلاع</a>.

en: You can see more information on Data Protection <a href='https://docs.google.com/document/d/18XQNYEMQrBDJoR0Gt1ryC6CzxDEd_k41p4PEeKYtIxE/edit?usp=sharing' target='_blank'>here</a>
ar_SA: يمكنك الاطلاع على مزيد من المعلومات حول حماية البيانات<a href='https://docs.google.com/document/d/18XQNYEMQrBDJoR0Gt1ryC6CzxDEd_k41p4PEeKYtIxE/edit?usp=sharing' target='_blank'>هنا</a>

en: You can see more information on our inclusion policy <a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies#Inclusion_Policy' target='_blank'>here</a>
ar_SA: يمكنك الاطلاع على مزيد من المعلومات حول سياسة الشمول <a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies#Inclusion_Policy' target='_blank'>هنا</a>

en: See more information on the supports available to you <a href='https://coderdojo.com/organise-a-dojo/community-support/' target='_blank'>here</a>
ar_SA: اطلع على مزيد من المعلومات حول الدعم المتاح لك <a href='https://coderdojo.com/organise-a-dojo/community-support/' target='_blank'>هنا</a>

en: Please feel free to add comments or more information here
ar_SA: كن على راحتك في إضافة تعليقات أو مزيد من المعلومات هنا

en: Please sign the charter before continuing
ar_SA: الرجاء التوقيع على الميثاق قبل الإستمرار

en: First
ar_SA: الأول

en: Last
ar_SA: الأخير

en: Today
ar_SA: اليوم

en: Clear
ar_SA: محو

en: Done
ar_SA: تـم

en: Event name is empty
ar_SA: اسم الحدث فارغ

en: Description is empty
ar_SA: الوصف فارغ

en: Recurrence is empty
ar_SA: التكرار فارغ

en: Capacity is empty
ar_SA: السعة فارغة

en: None of your Dojo's have any Events planned currently
ar_SA: لا يوجد أي دوجو لك لديه أي أحداث حاليا

en: If you wish please provide a link to your LinkedIn page.
ar_SA: إذا كنت ترغب يرجى تقديم رابط إلى صفحة لينكدن الخاصة بك.

en: If you wish please provide a link to your Twitter page.
ar_SA: إذا كنت ترغب يرجى تقديم رابط إلى صفحة تويتر الخاصة بك.

en: Past events cannot be created
ar_SA: لا يمكن إنشاء الأحداث الماضية

en: Event Invitation
ar_SA: دعوة للحدث

en: e.g. @CoderDojo
ar_SA: مثل @CoderDojo

en: e.g. https://www.facebook.com/Coderdojo
ar_SA: مثل https://www.facebook.com/Coderdojo

en: User is already a parent of this Ninja
ar_SA: المستخدم هو بالفعل أحد الوالدين لهذا النينجا

en: You must be a parent to invite a Ninja
ar_SA: يجب أن تكون أحد الوالدين لدعوة نينجا

en: Invalid invite request. Ninja email does not exist.
ar_SA: طلب دعوة غير صالح. البريد الإلكتروني للنينجا غير موجود.

en: Ninja must be an over 13 attendee
ar_SA: النينجا يجب أن يكون مشارك أكبر من 13 سنة

en: User has already received this badge.
ar_SA: لقد استلم هذا المستخدم هذه الشارة بالفعل.

en: Invalid request. No badge received.
ar_SA: طلب غير صالح. لم يتم استلام أي شارات.

en: Parent profile does not exist.
ar_SA: صفحة أحد الوالدين ليست موجودة.

en: You have a Dojo application awaiting verification. You can create another Dojo after it has been verified.
ar_SA: لديك طلب دوجو في انتظار التحقق. يمكنك إنشاء دوجو آخر بعد أن يتم التحقق من هذا.

en: No Dojos match your search query.
ar_SA: لا يوجد دوجو تطابق مع طلب البحث الخاص بك.

en: Please let us know how you heard about CoderDojo
ar_SA: الرجاء إخبارنا كيف سمعت عن كوديردوجو

en: Please specify how you heard about CoderDojo
ar_SA: الرجاء تحديد أين سمعت عن كوديردوجو

en: No Dojos match your search query.
ar_SA: لا يوجد دوجو تطابق مع طلب البحث الخاص بك.

en: Private Dojo
ar_SA: دوجو خاص

en: Public Dojo
ar_SA: دوجو عام

en: This means this Dojo is only open to specific people (for example, students in a school). Please do not contact this Dojo.
ar_SA: وهذا يعني أن هذا الدوجو مفتوح فقط لأشخاص معينين (على سبيل المثال، طلاب في مدرسة). يرجى عدم الاتصال بهذا دوجو.

en: e.g. docklands.ie@coderdojo.com/docklandsdojo@gmail.com
ar_SA: مثل docklands.ie@coderdojo.com/docklandsdojo@gmail.com

en: e.g. Docklands, Dublin 1 @ CHQ Building
ar_SA: مثلا Docklands, Dublin 1 @ CHQ Building

en: e.g. Saturdays, monthly, 9-11am
ar_SA: مثل السبت، الشهر، 9:00-11:00 ص

en: Badge Accepted!
ar_SA: تم قبول الشارة!

en: Dojo Supported By
ar_SA: تم دعم الدوجو من

en: Email is required
ar_SA: البريد الإلكتروني مطلوب

en: Join request not found
ar_SA: لم يتم العثور على طلب الانضمام

en: Request to join sent!
ar_SA: تم إرسال طلب الإنضمام!

en: You must have the Dojo Admin permission to accept user join requests.
ar_SA: يجب أن يكون لديك إذن مشرف الدوجو لقبول طلبات المستخدمين في الدخول.

en: You must have the parent/guardian user type to accept this invite
ar_SA: يجب أن يكون لديك نوع مستخدم أحد الوالدين أو الوصي لقبول هذه الدعوة

en: Invite token not found
ar_SA: لم يتم العثور على الرمز المميز للدعوة

en: Only the invited parent can approve this request.
ar_SA: فقط أحد الوالدين المدعوين يمكنهم الموافقة على هذا الطلب.

en: Are you sure you want to delete this Session/room?
ar_SA: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذه الدورة/الغرفة؟

en: Session/room name
ar_SA: اسم الدورة/الغرفة

en: Sessions/rooms:
ar_SA: الدورات/الغرف:

en: e.g. Scratch
ar_SA: مثل لغة سكراتش Scratch

en: Ticket Type
ar_SA: نوع التذكرة

en: Attendee Type
ar_SA: نوع الحضور

en: Quantity
ar_SA: الكمية

en: Please note that the capacity excludes tickets of the type other.
ar_SA: يرجى ملاحظة أن السعة يستثنى منها "تذاكر من نوع آخر".

en: e.g. Mentor, Laptops
ar_SA: مثل: مرشد, أجهزة كمبيوتر محمولة

en: Are you sure you want to delete this ticket type?
ar_SA: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذا النوع من التذاكر؟

en: Session/room capacity
ar_SA: سعة الدورة/الغرفة

en: Event capacity
ar_SA: سعة الحدث

en: Add session/room
ar_SA: أضف دورة/غرفة

en: You can only create a max of 20 sessions/rooms
ar_SA: يمكنك فقط إنشاء بحد أقصى 20 دورات/غرف

en: You can only create a max of 20 ticket types
ar_SA: يمكنك فقط إنشاء بحد أقصى 20 نوعا من أنواع التذاكر

en: This email is already associated with an account.
ar_SA: هذا البريد الإلكتروني مرتبط بالفعل بحساب آخر.

en: on
ar_SA: على

en: at
ar_SA: عند

en: Mentor
ar_SA: مرشد/موجّه

en: Ticket Name
ar_SA: اسم التذكرة

en: Ticket Quantity
ar_SA: كمية التذاكر

en: Session/room
ar_SA: الدورة/الغرفة

en: Book tickets for
ar_SA: حجز تذاكر من أجل

en: Additional information about your application:
ar_SA: معلومات إضافية حول الطلب الخاص بك:

en: N/A
ar_SA: غير متوفرة

en: Apply now
ar_SA: قدّم الآن

en: You have already applied for this session
ar_SA: قمت بالتقدم مسبقا لهذه الدورة

en: You may book additional attendees however this will exceed your ticket quantity
ar_SA: يمكنك حجز مزيد من الحضور ولكن هذا سوف يتجاوز كمية التذاكر الخاصة بك

en: Myself
ar_SA: نفسي

en: Apply for
ar_SA: تقدم ل

en: Tickets left
ar_SA: تذاكر متبقية

en: Export to CSV
ar_SA: التصدير إلى CSV

en: Export Guest List
ar_SA: تصدير قائمة الضيوف

en: Export Waiting List
ar_SA: تصدير قائمة الانتظار

en: Export Full List
ar_SA: تصدير قائمة كاملة

en: View attendee list
ar_SA: عرض قائمة الحضور

en: Start time
ar_SA: وقت البدء

en: End time
ar_SA: وقت الانتهاء

en: Charter already signed.
ar_SA: تم التوقيع على الميثاق بالفعل.

en: Total event capacity
ar_SA: السعة الإجمالية للحدث

en: Add ticket type
ar_SA: أضف نوع التذكرة

en: Total attending
ar_SA: إجمالي الحضور

en: Total waitlist
ar_SA: إجمالي قائمة الإنتظار

en: Select ticket type...
ar_SA: حدد نوع التذكرة...

en: Session capacity
ar_SA: سعة الدورة

en: Attendee name
ar_SA: اسم الحاضر

en: Ticket type
ar_SA: نوع التذكرة

en: Application Date
ar_SA: تاريخ الطلب

en: Parents/guardians
ar_SA: الآباء/الأوصياء

en: Check in
ar_SA: مراجعة

en: Book
ar_SA: حجز

en: Booking closed
ar_SA: تم إغلاق الحجز

en: Session description
ar_SA: وصف الدورة

en: e.g. Beginners to attend only please.
ar_SA: مثلا المبتدئين لحضور فقط من فضلك.

en: Your event must contain at least one ticket.
ar_SA: الحدث الخاص بك يجب أن يحتوي على تذكرة واحدة على الأقل.

en: Select Youth to create tickets for attendees under 18.
ar_SA: حدد الشباب لإنشاء تذاكر للحضور دون سن 18.

en: Select Parent/Guardian to create tickets for parents/guardians of the attendees.
ar_SA: حدد أحد الوالدين أو الوصي لإنشاء تذاكر للآباء/ أوصياء الحضور.

en: Select Mentor to create tickets for Mentors.
ar_SA: حدد الموجه لإنشاء تذاكر للموجهين.

en: Select Other to create tickets for unlisted types e.g. laptops.
ar_SA: حدد أخرى لإنشاء تذاكر لأنواع غير المدرجة مثل أجهزة الكمبيوتر المحمولة.

en: Cancel Session
ar_SA: إلغاء الدورة

en: Cancelling a session will notify all of the attendees by email. Are you sure you want to continue?
ar_SA: سيؤدي إلغاء جلسة إلى إخطار جميع الحاضرين بالبريد الإلكتروني. هل تريد بالتأكيد المتابعة؟

en: Avatar
ar_SA: الصوره الرمزية

en: Your profile image is too large. Please resize to a maximum of 640/640 pixels.
ar_SA: الصورة الشخصية الخاصة بك كبير جداً. يرجى تغييرالحجم إلى 640/640 بكسل كحد أقصى.

en: By changing one of the following: Dojo Name, Country, City/Town, your dojo public url will be changed. Do you agree with this?
ar_SA: عند تغيير أحد الخيارات التالية: اسم الدوجو أو البلد أو المدينة سيتغير عنوان Url العام للدوجو الخاص بك. هل توافق على هذا؟

en: Avatar upload: file must be an image.
ar_SA: رفع الصورة الرمزية: الملف يجب أن يكون صورة.

en: Avatar upload: max file size of 5MB exceeded.
ar_SA: رفع الصورة الرمزية: تم تجاوز الحد الأقصى لحجم الملف 5 ميغابايت.

en: %1$s has been cancelled
ar_SA: تم إلغاء %1$s

en: Your ticket request for
ar_SA: طلب حجز التذاكر الخاصة بك من أجل

en: Your ticket request for %1$s has been cancelled
ar_SA: طلب حجز التذاكر الخاصة بك من أجل %1$s تم إلغاؤه

en: has been received
ar_SA: تم استلام طلب التذكرة للحدث أدناه

en: Your ticket request for %1$s has been received
ar_SA: تم إستلام طلب التذكرة من أجل %1$s

en: has been approved
ar_SA: تمت الموافقة

en: Your ticket request for %1$s has been approved
ar_SA: تم الموافقة على طلب التذكرة الخاص بك من أجل %1$s

en: Your event must contain at least one session.
ar_SA: يجب أن يحتوي الحدث على جلسة واحدة على الأقل.

en: Home
ar_SA: الصفحة الرئيسية

en: Edit Dojo
ar_SA: ضبط الدوجو

en: My Events
ar_SA: الأحداث الخاصة بي

en: Review Champion Application
ar_SA: مراجعة استمارة البطل

en: Setup Dojo
ar_SA: إعداد دوجو

en: Accept Badge
ar_SA: قبول الشارة

en: Approve Ninja
ar_SA: الموافقة على النينجا

en: Reset Password
ar_SA: إعادة تعيين كلمة المرور

en: Terms & Conditions
ar_SA: الشروط والاحكام

en: Edit Event
ar_SA: ضبط الحدث

en: Turn on ticket approval
ar_SA: تشغيل الموافقة على التذاكر

en: Book now
ar_SA: احجز الآن

en: Invite your friends!
ar_SA: دعوة أصدقائك!

en: Thank You. You will receive an email containing your booking confirmation.
ar_SA: شكراً. ستتلقى رسالة إلكترونية تحتوي على تأكيد الحجز.

en: Please explain how your team was background checked
ar_SA: الرجاء شرح كيف تم التحقق من خلفية الفريق الخاص بك

en: Please explain how your Dojo has met health and safety best practices
ar_SA: الرجاء شرح كيف وجد الدوجو الخاص بك أفضل الممارسات في مجال الصحة والسلامة

en: Please explain the situation with public liability in your Dojo
ar_SA: البرجاء شرح حالة المسؤولية العامة في الدوجو الخاص بك

en: Please describe how many technical mentors you have and any other relevant information.
ar_SA: يرجى بيان عدد موجهي التقنية لديك وأي معلومات أخرى ذات صلة.

en: Please describe how many non-technical mentors you have and any other relevant information.
ar_SA: يرجى بيان عدد الموجهين غير التقنيين لديك وأي معلومات أخرى ذات صلة.

en: Please let us know how many technical mentors you have
ar_SA: اسمحوا لنا أن نعرف كم عدد المرشدين التقنيين لديك

en: Please let us know how many non-technical mentors you have
ar_SA: اسمحوا لنا أن نعرف كم عدد المرشدين غير التقنيين لديك

en: Please describe your venue and any other relevant info - you can even add a link to google maps!
ar_SA: الرجاء وصف مكانك وأية معلومات أخرى ذات صلة - يمكنك حتى إضافة رابط إلى خرائط جوجل!

en: Please describe your venue
ar_SA: يرجى وصف المكان الخاص

en: Please let us know when you plan to start and how regularly you plan to run
ar_SA: الرجاء إخبارنا عن موعد بدء الدوجو الخاص بك وبإي انتظام سيعمل

en: Please let us know your launch date and time
ar_SA: واسمحوا لنا أن نعرف تاريخ الإنطلاق الخاص بك والوقت

en: See
ar_SA: انظر

en: to create an event
ar_SA: لإنشاء حدث

en: Select a day...
ar_SA: اختر اليوم...

en: There are no outstanding applications for this Session
ar_SA: لا توجد طلبات معلقة لهذه الدورة

en: Please add the event location manually by clicking on the map.
ar_SA: الرجاء إضافة الموقع الخاص بالحدث يدوياً عن طريق النقر على الخريطة.

en: User must not be checked in to be deleted
ar_SA: يجب ألا يتم التأشير على المستخدم ليتم حذفه

en: Cancel Event
ar_SA: إلغاء الحدث

en: Cancelling this session will cancel the event as this is the only session. All of the attendees will be notified by email. Are you sure you want to continue?
ar_SA: سيؤدي إلغاء هذه الجلسة إلى إلغاء الحدث بأكمله لأن هذه هي الجلسة الوحيدة في الحدث. وسيتم إخطار جميع الحضور عن طريق البريد الإلكتروني. هل تريد بالتأكيد المتابعة؟

en: Public events are viewable by anyone visiting your Dojo listing. Private events can only be seen by members of your Dojo.
ar_SA: الأحداث العامة قابلة للعرض من قبل أي شخص يزور قائمة الدوجو الخاصة بك. الأحداث الخاصة يمكن أن ينظر إليها فقط من قبل أعضاء الدوجو الخاص بك.

en: Use Dojos listing address. This will pre-fill the address fields.
ar_SA: استخدم عنوان إدراج دوجو. سيؤدي ذلك إلى ملء حقول العنوان مسبقا.

en: Use Dojo listing address
ar_SA: استخدم عنوان إدراج دوجو

en: Invite Dojo Members
ar_SA: دعوة أعضاء الدوجو

en: Are you a parent/guardian?
ar_SA: هل أنت أحد الوالدين أو الوصي؟

en: Please note that to book tickets for your youths you will need to
ar_SA: يرجى ملاحظة أنه لحجز تذاكر للشباب الخاص بك سوف تحتاج إلى

en: add them to your profile first
ar_SA: أضفهم إلى صفحتك الشخصية أولاً

en: in the ninja section
ar_SA: في قسم النينجا

en: Invite Dojo Members to this session
ar_SA: إدعو أعضاء الدوجو إلى هذه الجلسة

en: Save Invite List
ar_SA: حفظ قائمة الدعوة

en: You must complete all of the ticket details before inviting Dojo members.
ar_SA: يجب عليك إكمال جميع تفاصيل التذكرة قبل دعوة أعضاء الدوجو.

en: Dojo members successfully added to invite list. They will be notified of the invite when you publish this event.
ar_SA: تمت إضافة أعضاء دوجو بنجاح لقائمة الدعوة. وسيتم إعلامهم بالدعوة عندما تنشر هذا الحدث.

en: Session Invite
ar_SA: دعوة الجلسة

en: Session invitation is being validated...
ar_SA: جار التحقق من دعوة الجلسة...

en: Invitation successfully validated. Your ticket has been sent to your email.
ar_SA: تم التحقق من الدعوة بنجاح. تم إرسال تذكرتك إلى البريد الإلكتروني الخاص بك.

en: Invalid session invitation.
ar_SA: دعوة الجلسة غير صالحة.

en: Cancelling Ticket
ar_SA: إلغاء التذكرة

en: Ticket is being cancelled...
ar_SA: جار إلغاء التذكرة...

en: Thank you for confirming you will not be in attendance; your application has now been cancelled.
ar_SA: شكراً لتأكيد أنك لن تكون في الحضور. جاري إلغاء طلبك الآن.

en: Invalid application cancellation link.
ar_SA: رابط إلغاء طلب غير صالح.

en: No invites found
ar_SA: لم يتم العثور على دعوات

en: How do I choose?
ar_SA: كيف أختار؟

en: CoderDojo Champions are those who take the lead in organising a Dojo and ensure each session runs smoothly. Champions can be one person or it can be a few people who Co-Champion a Dojo to share the work. Champions should join their Dojo on Zen to set up events, award badges and to contribute to the CoderDojo Forums.
ar_SA: أبطال كوديردوجو هم أولئك الذين يقودون تنظيم الدوجو ويضمنون أن كل دورة تعمل بسلاسة. البطل يمكن أن يكون شخص واحد أو يمكن أن يكون عدد قليل من الناس الذين يشاركون بطل دوجو للمشاركة في العمل. يجب على الأبطال الإنضمام إلى الدوجو الخاص بهم على زين لإقامة الأحداث، ومنح الشارات والمساهمة في منتديات كوديردوجو.

en: Volunteers are the driving force behind Dojos around the world. Volunteers do everything from setting up the space, to mentoring during the Dojo, and to ensuring there is cool content for the Ninjas to do at each Dojo! Volunteers should join their Dojo on Zen to get updates on cool content, contribute to the CoderDojo Forums and to help administer the Dojo by awarding badges and setting up events!
ar_SA: المتطوعون هم القوة الدافعة وراء الدوجو في جميع أنحاء العالم. المتطوعين يفعلوا كل شيء من تجهيز المكان، والتوجيه خلال الدوجو، وضمان وجود محتوى رائع للنينجا لكي يقوموا به في كل دوجو! يجب على المتطوعين الانضمام إلى دوجو الخاص بهم على زين للحصول على التحديثات عن المحتوى الرائع, والمساهمة في منتديات كوديردوجو والمساعدة في إدارة الدوجو من خلال منح الشارات وإنشاء الأحداث!

en: Attendees at CoderDojo are young people under 18 who attend and make CoderDojo cool. Often known as Ninjas, CoderDojo attendees come to the Dojo to have fun and bring their awesome ideas to life.
ar_SA: الحضور في كوديردوجو هم الشباب تحت سن 18 الذين يحضرون ويجعلون كوديردوجو رائعة. غالبا ما يعرف باسم النينجا, يأتي حضور كوديردوجو إلى الدوجو للإستمتاع وتقديم أفكارهم الرائعة إلى الحياة.

en: Parents/Guardians are super important in the CoderDojo journey as they encourage and inspire CoderDojo Ninjas on a daily basis. Parents should register and join a Dojo so the young people attached to their account can sign up to events and earn badges from their Champions and Mentors.
ar_SA: الآباء/ الأوصياء هم أشخاص في غاية الأهمية في رحلة كوديردوجو لأنهم يشجعون ويلهمون نينجا الكوديردوجو على أساس يومي. الآباء يجب عليهم التسجيل ودخول الدوجو حتى يمكن للشباب التعلق بحساباتهم ويمكنهم الاشتراك في الأحداث وكسب شارات من أبطالهم والموجهين.

en: You will be joined to a Dojo as an adult, along with any young people added to your profile. We would like to know if you have any volunteering role in the Dojo too.
ar_SA: سوف تنضم إلى دوجو كشخص بالغ، مع أي شاب يضاف إلى صفحتك الشخصية. نود أن نعرف إذا كان لديك أي دور تطوعي في الدوجو أيضا.

en: If you join the Dojo you will receive event updates from the Dojo and some newsletters from CoderDojo HQ! If you aren't a Dojo attendee and want to join as a volunteer or Champion please get in touch with the Dojo directly.
ar_SA: إذا انضممت إلى الدوجو سوف تتلقى تحديثات عن الحدث من الدوجو وبعض النشرات الإخبارية من مقر كوديردوجو الرئيسي! إذا لم تكن من حضور الدوجو وتريد الإنضمام كمتطوع أو بطل يرجى التواصل مباشرة مع الدوجو.

en: Youths can be mentors too! If one of your Ninjas is regularly helping out others in your Dojo, give them recognition by giving them the Youth Volunteer title.
ar_SA: يمكن للشباب أن يكونوا موجهين أيضا! إذا كان أحد النينجا الخاص بك يساعد الآخرين بانتظام في الدوجو الخاص بك، أعطهم الإدراك بمنحهم لقب "متطوع شاب".

en: These young people are trailblazers who set an example and inspire other young people by organising and leading their local club. Young people should participate in the Dojo they Champion, meaning that Youth Champions improve their coding skills too!
ar_SA: هؤلاء الشباب هم من الرواد الذين يشكلون مثالاً ويلهمون الشباب الآخرين من خلال تنظيم وقيادة ناديهم المحلي. يجب على الشباب المشاركة في دوجو, هم أبطال, بمعنى أن أبطال الشباب يحسنون مهارات الترميز الخاصة بهم أيضا!

en: Enabling this will require you or another admin with Ticketing Admin permissions to approve applications to attend this event.
ar_SA: تمكين هذا سوف يتطلب وجودك أنت أو مشرف آخر مع أذونات مشرف التذاكر ليوافق على التطبيقات لحضور هذا الحدث.

en: Place name must be less than 40 characters.
ar_SA: أسم المكان يجب أن يكون أقل من 40 حرفاً.

en: Zen is an open source platform, you can
ar_SA: زين منصة مفتوحة المصدر يمكنك

en: contribute code
ar_SA:  المشاركة في الترميز

en: and
ar_SA: و

en: suggest features
ar_SA: إقتراح مميزات

en: to help make it better.
ar_SA: للمساعدة في جعله أفضل.

en: You can correct any mistakes in the text on the websites using <a href="https://crowdin.com/project/zen-community-platform" target="_blank">crowdin</a> and make this website better.
ar_SA: يمكنك تصحيح أي أخطاء في النص على الموقع باستخدام <a href="https://crowdin.com/project/zen-community-platform" target="_blank"> كرودن</a> وجعل هذا الموقع أفضل.

en: Alternatively, click here to search for Dojos!
ar_SA: وبدلاً من ذلك، انقر هنا للبحث عن دوجو!

en: You may be waiting to be approved for a Dojo. Once approved, the Dojo will show here.
ar_SA: أنت قد تكون في انتظار الموافقة على الدوجو. بمجرد الموافقة سوف يظهر الدوجو هنا.

en: Or, click here to start a dojo.
ar_SA: أو، انقر هنا لبدء الدوجو.

en: Error loading parents
ar_SA: خطأ في تحميل الآباء

en: You are viewing a past event which is not possible to edit.
ar_SA: أنت تعرض حدث سابق لا يمكن تعديله.

en: Registering for an event?
ar_SA: هل تريد التسجيل للحصول على حدث؟

en: If you need to book in to a Dojo event, you need to fill out your profile first.
ar_SA: إذا كنت بحاجة إلى الحجز في حدث الدوجو, أنت بحاجة إلى ملء الصفحة الشخصية الخاصة بك.

en: Then you will need to <a href="#ninjas">add ninjas</a> to your profile.
ar_SA: ثم سوف تحتاج إلى <a href="#ninjas"> إضافة النينجا</a> إلى الصفحة الشخصية الخاص بك.

en: Following this you may <a href="/">find your local Dojo</a> and book an event via the Dojo listing
ar_SA: وبعد هذا قد <a href="/">تجد الدوجو المحلي الخاص بك</a> وحجز حدث عبر قائمة دوجو

en: Not all information entered on your profile is viewable. You can choose to hide certain information by ticking the hide buttons at the bottom of the page.
ar_SA: ليست جميع المعلومات التي تم إدخالها في ملفك الشخص قابلة للعرض. يمكنك إختيار إخفاء معلومات معينة عن طريق النقر على زر الإخفاء أسفل الصفحة.

en: Only your username and profile picture are publicly viewable. Other fields are for administration purposes only.
ar_SA: فقط اسم المستخدم الخاص بك وصورة الملف الشخصي الخاص بك قابلة للعرض علناً. الحقول الأخرى لأغراض الإدارة فقط.

en: Click to view your public profile
ar_SA: انقر لعرض ملفك الشخصي العام

en: Public profile
ar_SA: ملف شخصي عام

en: Registering an account does not guarantee you entry to a Dojo event. To gain entry to an event you must fill out your profile and book via the Dojo listing page. You will need your email confirmation to attend or direct permission from the Dojo administrators.
ar_SA: تسجيل حساب لا يضمن لك الدخول إلى حدث الدوجو. للحصول على الدخول إلى حدث يجب ملء ملفك الشخصي والحجز عبر صفحة قائمة دوجو. سوف تحتاج إلى تأكيد البريد الإلكتروني الخاص بك للحضور أو إذن مباشر من مسؤولي الدوجو.

en: If you'd like to award a badge, please visit the manage users section below:
ar_SA: إذا كنت ترغب في منح شارة، فيرجى الانتقال إلى قسم إدارة المستخدمين أدناه:

en: Your local Dojo administrator can award you badges.
ar_SA: يمكن لمسؤول الدوجو المحلي أن يمنحك شارات.

en: Privacy Statement
ar_SA: بيان الخصوصية

en: Introduction
ar_SA: مقدمة

en: coderdojo.com and its sub-sites
ar_SA: coderdojo.com ومواقعه الفرعية

en: (the "Website", "Zen", "Kata") are operated by CoderDojo Foundation. We have created this Privacy Statement in order to demonstrate our firm commitment to privacy. This Privacy Statement sets out the basis on which any personal data we collect from you or that you provide to us, will be processed by us.  In order to fully understand your rights, we encourage you to read this Privacy Statement and to consult our Terms and Conditions of Use.
ar_SA: ("الموقع","زين","كاتا") يتم إدارتهم من قبل مؤسسة كوديردوجو. لقد أنشأنا بيان الخصوصية هذا من أجل إظهار التزامنا الشديد بالخصوصية. ويحدد بيان الخصوصية هذا الأساس الذي سنعالج بموجبه أي بيانات شخصية نجمعها منك أو تقدمها لنا. لكي تفهم حقوقك بشكل كامل، نشجعك على قراءة بيان الخصوصية هذا ومراجعة بنود الاستخدام وشروط الاستخدام.

en: For the purpose of the Data Protection Acts 1988 and 2003, the data controller is contactable at info@coderdojo.com.
ar_SA: لغرض قانون حماية البيانات 1988 و 2003 ، يمكن الاتصال بوحدة التحكم في البيانات على info@coderdojo.com.

en: Acceptance of this Privacy Statement
ar_SA: قبول بيان الخصوصية هذا

en: By using this Website you signify acceptance of this Privacy Statement.  If you do not agree with or you are not comfortable with any aspect of this Privacy Statement, your only remedy is to discontinue use of the Website.  We reserve the right to modify this Privacy Statement at any time.  Your continued use of any portion of the Website following notification or posting of such changes will constitute your acceptance of those changes.
ar_SA: باستخدام هذا الموقع فإنك تعبر عن قبولك لبيان الخصوصية هذا. إذا كنت لا توافق مع أو لم تكن مرتاحا لأي جانب من جوانب بيان الخصوصية هذا، الحل الوحيد في هذه الحالة هو التوقف عن استخدام الموقع. نحن نحتفظ بالحق في تعديل بيان الخصوصية هذا في أي وقت. إن استمرار استخدامك لأي جزء من الموقع الإلكتروني بعد الإشعار التالي أو نشر مثل هذه التغييرات سيشكل موافقتك على هذه التغييرات.

en: Information we collect
ar_SA: المعلومات التي نجمعها

en: In operating our website we may collect and process the following data about you:
ar_SA: في تشغيل موقعنا على الإنترنت قد نقوم بجمع ومعالجة البيانات التالية عنك:

en: Details of your visits to our website and the resources that you access, including, but not limited to, traffic data, location data, weblogs and other communication data.
ar_SA: تفاصيل زياراتك إلى موقعنا على الويب والموارد التي تدخل إليها, بما في ذلك، على سبيل المثال لا الحصر، بيانات حركة المرور، وبيانات الموقع، ومدونات الويب، وبيانات الاتصال الأخرى.

en: Information that you provide to us when using this Website.  This includes information provided at the time of registering to use this Website, if applicable. We may also ask you for information when you report a problem with the Website.
ar_SA: المعلومات التي تقدمها لنا عند استخدام هذا الموقع. ويشمل ذلك المعلومات المقدمة وقت التسجيل لاستخدام هذا الموقع، إن كان ذلك ممكناً. قد نطلب منك أيضا معلومات عند الإبلاغ عن مشكلة في الموقع.

en: If you contact us for any reason, we may keep a record of that correspondence.
ar_SA: إذا اتصلت بنا لأي سبب من الأسباب، فقد نحتفظ بسجل لتلك المراسلات.

en: We may also ask you to complete surveys that we use for research purposes, although you do not have to respond to them.
ar_SA: قد نطلب منك أيضا استكمال الدراسات الاستقصائية التي نستخدمها لأغراض البحث، على الرغم من أنك لست ملزماً بالرد عليهم.

en: Storing your personal data
ar_SA: تخزين البيانات الشخصية الخاصة بك

en: The data that we collect from you may be transferred to, and stored at, a destination outside the European Economic Area ("EEA"). It may also be processed by staff of CoderDojo Foundation operating from outside the EEA. Such staff may be engaged in the provision of support services. By submitting your personal data, you agree to this transfer, storing or processing.  We will take all steps reasonably necessary to ensure that your data is treated securely and in accordance with this Privacy Statement.
ar_SA: قد يتم نقل البيانات التي نجمعها منك إلى-وتخزينها في-وجهة خارج المنطقة الإقتصادية الأوروبية. قد تتم معالجتها أيضا من قبل موظفي مؤسسة كوديردوجو التي تعمل من خارج المنطقة الإقتصادية الأوروبية. ويمكن أن يشارك هؤلاء الموظفون في تقديم خدمات الدعم. من خلال تقديم بياناتك الشخصية، فإنك توافق على هذا النقل أو التخزين أو المعالجة. سوف نتخذ جميع الخطوات اللازمة بشكل معقول لضمان التعامل مع بياناتك بشكل آمن ووفقا لبيان الخصوصية هذا.

en: All information you provide to us is stored on our secure servers and user information is encrypted with SSL technology. Any payments made through our website utilise Stripe. You can see Stripe Privacy Policy
ar_SA: يتم تخزين كافة المعلومات التي تقدمها لنا على سيرفر آمن لدينا ويتم تشفير معلومات المستخدم مع تكنولوجيا SSL. أي مدفوعات تتم من خلال موقعنا تستخدم ستريب (Stripe) هنا, يمكنك الإطلاع على سياسة خصوصية ستريب (Stripe) هنا

en:  and more about their security
ar_SA:  ومزيد من المعلومات حول الأمن الخاص بها هنا

en: Where we have given you (or where you have chosen) a password which enables you to access certain parts of our Website, you are responsible for keeping this password confidential.  We ask you not to share a password with anyone.
ar_SA: حيثما قدمنا لك (حيثما قد أخترت أنت) كلمة مرور تمكنك من الوصول إلى أجزاء معينة من موقعنا, فأنت مسؤول إبقاء كلمة المرور هذه سرية. نطلب منك ألا تشاركها مع أي أحد.

en: Use of your information
ar_SA: استخدام المعلومات الخاصة بك

en: The information that we collect and store relating to you is primarily used to enable us to provide our services to you. In addition, we may use the information for the following purposes:
ar_SA: المعلومات المتعلقة بك التي نجمعها ونخزنها تستخدم بشكل أساسي لتمكيننا من تقديم خدماتنا لك. بالإضافة إلى ذلك، قد نستخدم هذه المعلومات للأغراض التالية:

en: To ensure that content from our Website is presented in the most effective manner for you and your computer.
ar_SA: لضمان أن المحتوى على موقعنا الإلكتروني يُقَدَّم بطريقة أكثر تأثيراً عليك وعلى حاسوبك.

en: To provide you with information requested from us, relating to our services.
ar_SA: لتزويدك بالمعلومات المطلوبة منا، المتعلقة بخدماتنا.

en: To allow you to participate in interactive features of our Website.
ar_SA: للسماح لك بالمشاركة في المميزات التفاعلية لموقع الويب الخاص بنا.

en: To notify you about changes to our Website and/or services.
ar_SA: لإعلامك بالتغييرات في الموقع و/أو الخدمات.

en: We do not, without your consent, disclose information about identifiable individuals to third parties, but we may send anonymised statistical data to them for research and survey purposes.
ar_SA: نحن لا نقوم، بدون موافقتك، بالإفصاح عن معلومات حول أفراد معينيين إلى أطراف خارجية, ولكن قد نرسل لهم بيانات إحصائية مجهولة المصدر لأغراض البحث والاستقصاء.

en: Disclosure of your information
ar_SA: الكشف عن المعلومات الخاصة بك

en: Your personal data will not be processed for marketing purposes or publication on our Website.  We will not disclose your personal data to third parties unless you have consented to this disclosure. These third parties will not be able to contact you unless you have given your consent. We will however disclose your personal data if we believe in good faith that we are required to disclose it in order to comply with any applicable law, a summons, a search warrant, a court or regulatory order, or other valid legal process.
ar_SA: لن تتم معالجة بياناتك الشخصية لأغراض تسويقية أو نشرها على موقعنا الإلكتروني. لن نكشف بياناتك الشخصية إلى أطراف خارجية إلا إذا وافقت على هذا الكشف. الأطراف الخارجية لن تكون قادرة على الإتصال بك إلا إذا وافقت. ولكننا سوف نفصح عن البيانات الشخصية الخاصة بك إذا كنا نعتقد بحسن نية أننا مطالبون بالكشف عنها من أجل الامتثال لأي قانون ساري المفعول أو استدعاء أو مذكرة تفتيش أو محكمة أو أمر تنظيمي أو أي إجراءات قانونية أخرى صالحة.

en: We may provide non-personal data to third parties, where such information is combined with similar information of other users of our Website. For example, we might inform third parties regarding the number of unique users who visit our Website, the demographic breakdown of our community users of our Website, or the activities that visitors to our Website engage in while on our Website. The third parties to whom we may provide this information may include our Website design, development and hosting contractors.  However, we do not sell or exchange or provide such data to third parties for their own use.  We will inform you if we intend to use your data for such purposes or if we intend to disclose your information to any third party for such purposes.  You can exercise your right to prevent such processing by checking certain boxes on the forms we use to collect your data.  You can also exercise the right at any time by contacting us using the contact details below.
ar_SA: قد نقوم بتقديم بيانات غير شخصية إلى أطراف خارجية، حيث يتم دمج هذه المعلومات مع معلومات مشابهة لمستخدمين الآخرين لموقعنا. على سبيل المثال، قد نعلم الأطراف الخارجية بشأن عدد المستخدمين الفريديين من نوعهم الذين يزورون موقعنا الإلكتروني، أو التوزيع الديموغرافي لمستخدمي  موقعنا على الإنترنت. أو الأنشطة التي يشارك فيها زوار موقعنا الإلكتروني أثناء وجودهم في موقعنا. الأطراف الخارجية التي نقدم لها هذه المعلومات قد تشمل تصميم موقعنا أو تطويره أو استضافة المقاولين. ومع ذلك، نحن لا نبيع أو تبادل أو نقدم هذه البيانات إلى أطراف خارجية لاستخدامها الخاص. سنقوم بإبلاغك إذا كنا ننوي استخدام البيانات الخاصة بك لهذه الأغراض أو إذا كنا نعتزم الكشف عن المعلومات الخاصة بك إلى أي طرف خارجي لهذه الأغراض. سنقوم بإبلاغك إذا كنا ننوي استخدام البيانات الخاصة بك لهذه الأغراض أو إذا كنا نعتزم الكشف عن المعلومات الخاصة بك إلى أي طرف خارجي لهذه الأغراض. يمكنك ممارسة حقك في منع هذه المعالجة من خلال فحص مربعات معينة على الاستمارات التي نستخدمها لجمع بياناتك. يمكنك أيضا ممارسة الحق في أي وقت عن طريق الاتصال بنا باستخدام تفاصيل الاتصال أدناه.

en: In the event that we sell or buy any business or assets, in which case we may disclose your personal data to the prospective seller or buyer of such business or assets.  If we or substantially all of our assets are acquired by a third party, in which case personal data held by us about or customers will be one of the transferred assets.
ar_SA: في حالة أننا بعنا أو أشترينا أي أعمال أو ممتلكات, وفي هذه الحالة يجوز لنا الكشف عن بياناتك الشخصية للبائع أو المشتري المحتمل لهذه الأعمال أو الممتلكات. إذا تم الحصول على جميع ممتلكاتنا أو بشكل جوهري من قبل طرف خارجي, وفي هذه الحالة تكون البيانات الشخصية التي نحتفظ بها أو يختفظ بها العملاء ستكون واحدة من الأصول المنقولة.

en: The use of this Website by minors under the age of 16 is subject to the consent of their parent or guardian.  We advise parents or guardians who permit their children to use the Internet that it is important that they communicate with their children about their safety online.
ar_SA: يخضع استخدام هذا الموقع من قبل القصر دون سن 16 عاما لموافقة ولي الأمر أو الوصي. نحن ننصح الآباء أو الأوصياء الذين يسمحون لأبنائهم باستخدام الإنترنت أنه من المهم التواصل مع أطفالهم حول سلامتهم على الانترنت.

en: Security
ar_SA: الأمن

en: We are committed to ensuring that your information is secure.  As no data transmission over the Internet can be guaranteed as 100% secure, we cannot ensure or warrant the security of any information that you transmit to us and you transfer the data at your own risk.  We endeavour to use the appropriate technical and organizational measures in order to secure the confidentiality of your personal data, to prevent unauthorised or unlawful processing of such personal data, and to protect against accidental or unlawful destruction, accidental loss, alteration or unauthorised disclosure or access and to otherwise protect the security of such personal data.
ar_SA: ونحن ملتزمون بضمان أن المعلومات الخاصة بك آمنة. لكنه لا يمكن ضمان أن نقل البيانات عبر الإنترنت تكون 100% آمنة, لا يمكننا ضمان حماية أية معلومات تقوم بإرسالها إلينا وتحويل البيانات يكون على مسؤوليتك الخاصة. نحن نسعى لاستخدام التقنيات المناسبة والوسائل التنظيمية من أجل ضمان سرية البيانات الشخصية الخاصة بك. لمنع التحويل الغير المصرح به أو الغير القانوني لهذه البيانات الشخصية الخاصة بك. ولتجنب التدمير الغير مقصود أو الغير قانوني لهذه المعلومات أو الفقدان الغير مقصود أو التغيير أو الإفصاح غير المصرح به أو الدخول, ولحماية لهذه المعلومات الشخصية.

en: Cookies
ar_SA: كوكيز

en: This Website uses cookie technology. A cookie is a small file which asks permission to be placed on your computer’s hard drive.  Once you agree, the file is added and the cookie helps analyse web traffic or lets you know when you visit a particular site.  Cookies allow web applications to respond to you as an individual.  The web application can tailor its operations to your needs, likes and dislikes by gathering and remembering information about your preferences.
ar_SA: يستخدم هذا الموقع تقنية ملفات تعريف الارتباط. ملف تعريف الارتباط هو ملف صغير يطلب الإذن ليتم وضعه في الهارديسك الخاص بحاسوبك. بمجرد الموافقة، تتم إضافة الملف ويساعد ملف تعريف الارتباط تحليل حركة المرور على شبكة الإنترنت أو يتيح لك معرفة متى تزور موقعاً معيناً. تسمح ملفات تعريف الارتباط لتطبيقات الإنترنت للرد عليك كفرد. يمكن لتطبيق الإنترنت ربط عملياته لاحتياجاتك, يُعجِبُ ولا يُعجِبُ بأشياء معينة عن طريق جمع وتذكر معلومات عن تفضيلاتك.

en: We use traffic log cookies to identify which pages are being used. This helps us analyse data about web page traffic and improve our Website in order to tailor it to customer needs. We only use this information for statistical analysis purposes and then the data is removed from the system. Overall cookies help us provide you with a better Website, by enabling us to monitor which pages you find useful and which you do not. A cookie in no way gives us access to your computer or any information about you, other than the data you choose to share with us. You can choose to accept or decline cookies. Most web browsers automatically accept cookies, but you can modify your browser setting to decline cookies if you prefer. This may prevent you from taking full advantage of the Website.
ar_SA: نحن نستخدم سجل حركة مرور ملفات تعريف الارتباط لتحديد الصفحات التي يتم استخدامها. هذا يساعدنا في تحليل البيانات حول حركة مرور صفحات الإنترنت وتحسين موقعنا على الإنترنت من أجل ربط الموقع بإحتياجات العملاء. نحن نستخدام هذه المعلومات فقط لأغراض التحليل الإحصائي ثم يتم حذف البيانات من النظام. وتساعدنا ملفات تعريف الارتباط بشكل عام في تزويدك بموقع إلكتروني أفضل عن طريق إمكاننا من مراقبة أي الصفحات تجدها مفيدة وأيها لا تجدها كذلك. لا يعطينا ملف تعريف الارتباط بأي حال من الأحوال إمكانية الدخول إلى جهاز الكمبيوتر الخاص بك أو أي معلومات عنك بخلاف البيانات التي تختار مشاركتها معنا. يمكنك الاختيار لقبول أو رفض ملفات تعريف الارتباط. معظم متصفحات الإنترنت تقبل ملفات تعريف الإرتباط تلقائياً, ولكن يمكنك تعديل إعدادات المتصفح الخاص بك لرفض ملفات تعريف الإرتباط إن كنت ترغب في هذا. قد يمنعك هذا من الاستفادة الكاملة من الموقع الإلكتروني.

en: If you click on a link to a third party website, such third party may also transmit cookies to you. This Privacy Policy does not cover the use of cookies by any third parties.
ar_SA: إذا نقرت على رابط موقع الجهة الخارجية، فقد يقوم هذا الطرف الخارجي أيضا بنقل ملفات تعريف الارتباط لك. لا تغطي سياسة الخصوصية هذه استخدام ملفات تعريف الارتباط من قبل أي طرف خارجي.

en: List of cookies used by this website:
ar_SA: قائمة بملفات تعريف الارتباط المستخدمة من قبل هذا الموقع:

en: Cookie Name
ar_SA: اسم ملف تعريف الارتباط

en: Typical Value
ar_SA: القيمة النموذجية

en: Purpose
ar_SA: الغرض

en: Expires
ar_SA: تنتهي صلاحيته

en: seneca-login
ar_SA: سينيكا-تسجيل الدخول

en: Randomly generated alphanumeric string
ar_SA: سلسلة أبجدية تم إنشاؤها عشوائيا

en: Used to identify user session
ar_SA: يستخدم لتعريف دورة المستخدم

en: 2 days after creation
ar_SA: 2 أيام بعد الإنشاء

en: confirmed
ar_SA: تم التأكيد

en: Whether the user has seen the sitewide notice regarding the use of cookies
ar_SA: ما إذا كان المستخدم قد شهد الإشعار شاملا للموقع فيما يتعلق باستخدام ملفات تعريف الارتباط

en: 1 year from being set
ar_SA: 1 سنة من تعيينه

en: boolean
ar_SA: قيمة منطقية

en: Whether the user can see the O13 forums
ar_SA: ما إذا كان يمكن للمستخدم رؤية المنتديات O13

en: On session expiry
ar_SA: عند انتهاء الجلسة

en: Whether the user has completed required fields of their profile
ar_SA: ما إذا كان المستخدم قد أكمل الحقول المطلوبة لملفه الشخصي

en: The locale of the users browser, to display the relevant language to them
ar_SA: مكان متصفح المستخدمين, لعرض اللغة المناسبة لهم

en: Links to other websites
ar_SA: روابط إلى مواقع اخرى

en: Our Website may, from time to time, contain links to third party websites.  If you follow a link to any of these websites, please note that these websites have their own privacy policies and that we do not accept any responsibility or liability for these policies.  Please check these policies before you submit any personal data to these websites.
ar_SA: قد يحتوي موقعنا من وقت لآخر على روابط لمواقع طرف خارجي. إذا كنت تتبع رابطا  من هذه المواقع، يرجى ملاحظة أن هذه المواقع لديها سياسات الخصوصية خاصة بها، وأننا لا نقبل أي مسؤولية عن هذه السياسات. يرجى التحقق من هذه السياسات قبل إرسال أية بيانات شخصية إلى هذه المواقع.

en: Access to information
ar_SA: الوصول إلى المعلومات

en: You have the right to request a copy of the information held by us about you.  We may charge a fee for this which will not exceed €6.35.  You also have the right to access your data, have changed any inaccuracies in the details we hold about you, the right to object to the use of your data and the right to block any specific uses of your data by contacting us using the contact details below.
ar_SA: لديك الحق في طلب نسخة من المعلومات التي تحتفظ بها عنا عنك. قد نفرض رسوماً لهذا لن تتجاوز 6.35 يورو. لديك أيضا الحق في الوصول إلى البيانات الخاصة بك، وتغيير أي معلومات غير دقيقة نحتفظ بها لك. والحق في الاعتراض على استخدام البيانات الخاصة بك والحق في منع أي استخدامات معينة من البيانات الخاصة بك عن طريق الاتصال بنا باستخدام تفاصيل الاتصال أدناه.

en: Changes to our Privacy Statement
ar_SA: التغييرات في "بيان الخصوصية"

en: Any changes to this Privacy Statement will be posted on the Website so you are always aware of what information we collect, how we use it, and under what circumstances, if any, we disclose it. If at any time we decide to use personal data in a manner significantly different from that stated in this Privacy Statement, or otherwise disclosed to you at the time it was collected, we will notify you by email, and you will have a choice as to whether or not we use your information in the new manner.
ar_SA: سيتم نشر أي تغييرات على بيان الخصوصية هذا على الموقع الإلكتروني حتى تكون دائما على بينة من المعلومات التي نجمعها، وكيف نستخدمها، وتحت أي ظروف-إن وجدت-نكشف عنها. إذا قررنا في أي وقت استخدام البيانات الشخصية بطريقة تختلف كثيراً عن تلك المذكورة في بيان الخصوصية هذا، أو الكشف عنها بطريقة أخرى لك في الوقت الذي تم جمعها، ونحن سوف نخبرك عن طريق البريد الإلكتروني، وسيكون لديك خيار سواء الموافقة أو عدم الموافقة لاستخدام المعلومات الخاصة بك بالطريقة جديدة.

en: We welcome any queries, comments or requests you may have regarding this Privacy Statement.  Please contact us in writing at Dogpatch Labs, The CHQ Building, Custom House Quay, Dublin 1, IRELAND or by e-mail at info@coderdojo.com.
ar_SA: أننا نرحب بأي استفسارات أو تعليقات أو طلبات  لديك فيما يتعلق ببيان الخصوصية هذا.  يرجى الاتصال بنا كتابيا عبر البريد في موقعنا Dogpatch Labs, The CHQ Building, Custom House Quay, Dublin 1, IRELAND، أو عن طريق البريد الإلكتروني في info@coderdojo.com.

en: Find nearby Dojos
ar_SA: العثور على دوجو قريب

en: Notify all Members
ar_SA: إعلام جميع الأعضاء

en: Notify Dojo members about Event opening
ar_SA: إشعار أعضاء الدوجو حول افتتاح الحدث

en: Please select about which event you want to notify Dojo members:
ar_SA: يرجى تحديد الحدث الذي تريد إبلاغ أعضاء دوجو عنه:

en: Send notifications
ar_SA: إرسال الإشعارات

en: You must choose an event
ar_SA: يجب عليك اختيار حدث

en: Tickets Now Available for %1$s
ar_SA: التذاكر متاحة الآن ل%1$s

en: Terms and Conditions here
ar_SA: الشروط والاحكام هنا

en: An error has occurred while saving youth profile
ar_SA: حدث خطأ أثناء حفظ الملف الشخصي للشباب

en: Profile(s) have been saved successfully
ar_SA: تم حفظ الملف الشخصي بنجاح

en: Your details
ar_SA: التفاصيل الخاصة بك

en: About you
ar_SA: نبذة عنك

en: Got a child? Add them below
ar_SA: عندك طفل؟ أضفهم أدناه

en: Add child
ar_SA: أضِف طفلًا

en: Remove child
ar_SA: حذف طفلا

en: Are you sure you want to remove this child?
ar_SA: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذا الطفل؟

en: You can view the
ar_SA: يمكنك عرض

en: Zen roadmap
ar_SA: خريطة طريق زين

en:  and see what we are working on, as well as the latest features for Zen.
ar_SA:  وانظر ماذا نعمل، بالإضافة إلى أحدث مميزات زين.

en: Access our e-learning module
ar_SA: الوصول إلى وحدة التعلم الإلكتروني لدينا

en: By using this functionality, you allow us to share basic information with this provider (email, name, user type)
ar_SA: باستخدام هذه الوظيفة، فأنت تسمح لنا بتبادل المعلومات الأساسية مع هذا الموفر (البريد الإلكتروني والاسم ونوع المستخدم)

en: By clicking this button, you allow us to share basic information with this provider (email, name, user type)
ar_SA: بواسطة النقر فوق هذا الزر، فأنت تسمح لنا بتبادل المعلومات الأساسية مع هذا الموفر (البريد الإلكتروني والاسم ونوع المستخدم)

en: Only modules for mentors and champions are available at the moment, come back later on to discover more!
ar_SA: وحدات المرشدين والأبطال هي المتاحة الآن فقط, عد في وقت لاحق واكتشف المزيد!

en: Do you agree?
ar_SA: هل توافقون على ذلك؟

en: A new Dojo has been created
ar_SA: تم إنشاء دوجو جديد

en: You have been invited to a Dojo session
ar_SA: لقد تم دعوتك إلى دورة دوجو

en: Change Role
ar_SA: تغيير الدور

en: Calling all Dojos; Answer one question, make an impact!
ar_SA: دعوة جميع الدوجو. الإجابة على سؤال واحد، إحداث تأثير!

en: I have read and accept the <a ui-sref="terms-and-conditions" target="_blank"><b>Terms and Conditions here</b></a>
ar_SA: لقد قرأت وأوافق على <a ui-sref="terms-and-conditions" target="_blank"> <b>الشروط والأحكام هنا</b></a>

en: Donate
ar_SA: التبرع

en: Maintained by
ar_SA: تم إصلاحها بواسطة

en: Attend a Dojo
ar_SA: حضور دوجو

en: Volunteer
ar_SA: متطوع

en: News
ar_SA: أخبار

en: Community
ar_SA: المجتمع

en: Help us translate
ar_SA: ساعدنا على الترجمة

en: Search...
ar_SA: البحث...

en: Contribute
ar_SA: سـاهم

en: UserType not allowed
ar_SA: نوع المستخدم غير مسموح

en: An invitation has been sent by email
ar_SA: تم إرسال دعوة بالبريد الإلكتروني

en: My Children
ar_SA: أطفالي

en: My children
ar_SA: أطفالي

en: View my children
ar_SA: أعرض أطفالي

en: Recent Badges
ar_SA: الشارات الحديثة

en: View all
ar_SA: عرض الكل

en: Dojos
ar_SA: الدوجو

en: Add to a Dojo
ar_SA: إضافة إلى دوجو

en: {{ name }} doesn't have any badges yet. Talk to the organisers of your Dojo to learn how {{ name }} can be rewarded through badges.
ar_SA: {{ name }} لا يملك أي شارات حتى الآن. التحدث مع منظمي الدوجو الخاص بك لمعرفة كيف يمكن مكافأة {{ name }} من خلال الشارات.

en: {{ name }} isn't a member of a Dojo. Add them to a Dojo you're a member of, or <a href="{{ findADojoUrl }}">find a new Dojo</a> for them to join.
ar_SA: {{ name }} ليس عضوا في الدوجو. إضافتهم إلى دوجو أنت عضو فيه أو <a href="{{ findADojoUrl }}"> تجد دوجو جديدة</a> لهم للإنضمام فيه.

en: You aren't a member of a Dojo yet. Find and join a Dojo and your children will be automatically be added along with you.
ar_SA: أنت لست عضواً في الدوجو حتى الآن. ابحث عن وانضم إلى الدوجو وسيتم تلقائياً إضافة أطفالك معك.

en: Member of
ar_SA: عضو في

en: Click a Dojo to remove {{ name }} from the Dojo. You and any other child will still remain a member of this Dojo.
ar_SA: انقر على الدوجو لإزالة {{ name }} من الدوجو. أنت وأي طفل آخر ستظل عضواً في هذا دوجو.

en: Available Dojos
ar_SA: دوجو متاح

en: Click one of your Dojos to add {{ name }} as a member, or <a href="{{ findADojoUrl }}">find a new Dojo</a> for them to join.
ar_SA: انقر فوق أحد الدوجو الخاص بك لإضافة {{ name }} كعضو، أو <a href="{{ findADojoUrl }}"> تجد دوجو جديد</a> لهم لكي ينضموا فيه.

en: We could not determine a location from this address. Your previous location marker has been retained.
ar_SA: تعذر تحديد موقع من هذا العنوان. تم الاحتفاظ بمؤشر الموقع السابق الخاص بك.

en: Day selected doesn't exist in date range, please check your date range.
ar_SA: اليوم المحدد غير موجود في نطاق التاريخ، الرجاء التحقق من نطاق التاريخ.

en: %1s | CoderDojo
ar_SA: %1s | كوديردوجو

en: %1s at %2s on %3s
ar_SA: %1s في %2s في %3s

en: %1s in %2s
ar_SA: %1s في %2s

en: First Name
ar_SA: الاسم الأول

en: First name is required
ar_SA: الاسم الأول مطلوب

en: Surname is required
ar_SA: مطلوب اسم العائلة

en: Alias is required
ar_SA: مطلوب اسم مستعار

en: This unique alias is shown instead of your child's name to protect their privacy on features such as the Ninja Forum.
ar_SA: يتم عرض هذا الأسم المستعار الفريد من نوعه بدلاً من اسم طفلك لحماية خصوصيتهم على المميزات مثل منتدى النينجا.

en: Date of birth is required
ar_SA: مطلوب تاريخ الميلاد

en: We need your child's date of birth to comply with child protection laws in some countries.
ar_SA: نحتاج إلى تاريخ ميلاد طفلك ليتوافق مع قوانين حماية الطفل في بعض البلدان.

en: As your child is over 13 years of age, they can have their own CoderDojo account.
ar_SA: بما أن طفلك أكبر من 13 عاما, فيمكنهم الحصول على حساب كوديردوجو الخاص بهم.

en: This is optional, but will allow your child to log in by themselves to access features such as badging, booking and the youth forums by themselves. Enter your child's email address, and give them a password if you wish to do this.
ar_SA: هذا اختياري، ولكن سوف تسمح لطفلك لتسجيل الدخول بأنفسهم للوصول إلى مميزات مثل الشارات والحجز ومنتديات الشباب. أدخل عنوان البريد الإلكتروني لطفلك، وقدم لهم كلمة مرور إذا كنت ترغب في ذلك.

en: You must provide an email address when providing a password.
ar_SA: يجب تقديم عنوان بريد إلكتروني عند تقديم كلمة مرور.

en: Type the content of your email here
ar_SA: اكتب محتوى بريدك الإلكتروني هنا

en: Email sent!
ar_SA: تم ارسال رسالة بريد الكتروني!

en: An error has occurred while sending the email
ar_SA: حدث خطأ أثناء إرسال البريد الإلكتروني

en: Send Email
ar_SA: إرسال البريد إلكتروني

en: From
ar_SA: من

en: To
ar_SA: إلى

en: Included Parents
ar_SA: شامل الآباء

en: Email subject
ar_SA: موضوع البريد الإلكتروني

en: Email subject is required
ar_SA: موضوع البريد الإلكتروني مطلوب

en: Email content is required
ar_SA: محتوى البريد الإلكتروني مطلوب

en: You have a new message from %1s Dojo:
ar_SA: لديك رسالة جديدة من٪ 1s دوجو:

en: Your child %1s has a new message from %2s Dojo: | Your children %1s have a new message from %2s Dojo:
ar_SA[0]: أولادك %1s لديهم رسالة جديدة من %2s دوجو:
ar_SA[1]: طفلك %1s لديه رسالة جديدة من %2s دوجو:
ar_SA[2]: أولادك %1s لديهم رسالة جديدة من %2s دوجو:
ar_SA[3]: أولادك %1s لديهم رسالة جديدة من %2s دوجو:
ar_SA[4]: أولادك %1s لديهم رسالة جديدة من %2s دوجو:
ar_SA[5]: أولادك %1s لديهم رسالة جديدة من %2s دوجو:

en: {{ numAttendees }} Attendees
ar_SA: الحضور {{ numAttendees }}

en: {{ numMentors }} Mentors
ar_SA: المرشدين {{ numMentors }}

en: Help Center
ar_SA: مركز المساعدة

en: All your events will be visible on your Dojo page
ar_SA: ستكون جميع أحداثك مرئية على صفحة دوجو

en: Connect
ar_SA: اتصال

en: Reconnect
ar_SA: إعادة الاتصال

en: Disconnect
ar_SA: قطع الاتصال

en: Your Eventbrite account has been disconnected
ar_SA: تم قطع الاتصال بحساب Eventbrite الخاص بك

en: Your Eventbrite account has been successfully connected
ar_SA: تم ربط حساب Eventbrite الخاص بك بنجاح

en: Your ticket request for %1$s is pending approval
ar_SA: طلب حجز التذاكر الخاصة بك %1$s بانتظار الموافقة عليه

en: A ticket has been booked for %1$s
ar_SA: تم حجز تذكرة ل %1$s

en: A ticket has been booked for your child for %1$s
ar_SA: تذكرة تم حجزها لطفلك ل %1$s

en: Your childs ticket request for %1$s is pending approval
ar_SA: طلب تذكرة الطفل الخاص بك %1$s بانتظار الموافقة عليه

en: A ticket for your child for %1$s has been cancelled
ar_SA: تم إلغاء تذكرة لطفلك ل %1$s

en: A ticket request has been made for %1$s
ar_SA: تم طلب تذاكرة ل %1$s

en: Your ticket status for %1$s has been changed to pending
ar_SA: تم تغيير حالة التذاكر الخاصة بك ل %1$s إلى معلقة

en: Your childs ticket status for %1$s has been changed to pending
ar_SA: تم تغيير حالة التذكرة الخاصة بك ل %1$s إلى معلق

en: This is a notification to let you know that your request for a ticket for the below event has been received. Once your request has been approved you will receive your ticket confirmation by email.
ar_SA: هذا إشعار لإعلامك بأنه قد تم استلام طلبك للحصول على تذكرة للحدث أدناه. بمجرد الموافقة على طلبك سوف تتلقى تأكيد تذكرة عن طريق البريد الإلكتروني.

en: This is your order confirmation for the below event.
ar_SA: هذا هو تأكيد الطلب الخاص بك للحدث أدناه.

en: Your ticket has been cancelled for the below event.
ar_SA: تم إلغاء تذكرتك للحدث أدناه.

en: Your ticket for %1$s has been booked
ar_SA: تم حجز التذاكر الخاصة بك ل %1$s

en: No ticket booked
ar_SA: لم يتم حجز أي تذكرة

en: Cancel ticket | Cancel tickets
ar_SA[0]: إلغاء تذكرة
ar_SA[1]: إلغاء تذكرة
ar_SA[2]: إلغاء تذكرة
ar_SA[3]: إلغاء تذكرة
ar_SA[4]: إلغاء تذكرة
ar_SA[5]: إلغاء تذكرة

en: This is a notification to let you know that a request for a ticket for the below event has been received for your child %1s. Once the request has been approved they will receive their ticket confirmation by email. | This is a notification to let you know that requests for tickets for the below event have been received for your children %1s. Once the requests has been approved they will receive their ticket confirmations by email.
ar_SA[0]: هذا إخطار لإعلامك بأنه قد تم استلام طلب تذكرة للحدث أدناه لطفلك %1s. وبمجرد الموافقة على الطلب سوف تتلقى تأكيد التذكرة بهم عن طريق البريد الإلكتروني.
ar_SA[1]: هذا إخطار لإعلامك بأنه قد تم استلام طلب تذكرة للحدث أدناه لطفلك٪ 1s. وبمجرد الموافقة على الطلب سوف تتلقى تأكيد التذكرة بهم عن طريق البريد الإلكتروني.
ar_SA[2]: هذا إخطار لإعلامك بأنه قد تم استلام طلب تذكرة للحدث أدناه لاطفالك %1s. وبمجرد الموافقة على الطلب سوف تتلقى تأكيد التذكرة بهم عن طريق البريد الإلكتروني.
ar_SA[3]: هذا إخطار لإعلامك بأنه قد تم استلام طلب تذكرة للحدث أدناه لاطفالك %1s. وبمجرد الموافقة على الطلب سوف تتلقى تأكيد التذكرة بهم عن طريق البريد الإلكتروني.
ar_SA[4]: هذا إخطار لإعلامك بأنه قد تم استلام طلب تذكرة للحدث أدناه لاطفالك %1s. وبمجرد الموافقة على الطلب سوف تتلقى تأكيد التذكرة بهم عن طريق البريد الإلكتروني.
ar_SA[5]: هذا إخطار لإعلامك بأنه قد تم استلام طلب تذكرة للحدث أدناه لاطفالك %1s. وبمجرد الموافقة على الطلب سوف تتلقى تأكيد التذكرة بهم عن طريق البريد الإلكتروني.

en: This is an order confirmation for your child %1s for the below event. | This is an order confirmation for your children %1s for the below event.
ar_SA[0]: هذا هو تأكيد الطلب لطفلك %1s للحدث أدناه.
ar_SA[1]: هذا هو تأكيد الطلب لطفلك %1s للحدث أدناه.
ar_SA[2]: هذا هو تأكيد الطلب لاطفالك %1s للحدث أدناه.
ar_SA[3]: هذا هو تأكيد الطلب لاطفالك %1s للحدث أدناه.
ar_SA[4]: هذا هو تأكيد الطلب لاطفالك %1s للحدث أدناه.
ar_SA[5]: هذا هو تأكيد الطلب لاطفالك %1s للحدث أدناه.

en: A ticket for your child %1s for the below event has been cancelled. | Tickets for your children %1s for the below event have been cancelled.
ar_SA[0]: تم إلغاء تذكرة لطفلك %1s للحدث أدناه.
ar_SA[1]: تم إلغاء تذكرة لطفلك %1s للحدث أدناه.
ar_SA[2]: تم إلغاء تذكرة لاطفالك %1s للحدث أدناه.
ar_SA[3]: تم إلغاء تذكرة لاطفالك %1s للحدث أدناه.
ar_SA[4]: تم إلغاء تذكرة لاطفالك %1s للحدث أدناه.
ar_SA[5]: تم إلغاء تذكرة لأطفالك %1s للحدث أدناه.

en: My Account
ar_SA: حسابي

en: My Profile
ar_SA: ملفي الشخصي

en: E-learning
ar_SA: التعليم الإلكتروني

en: Manage Dojos
ar_SA: إدارة الدوجو

en: Toggle navigation
ar_SA: تبديل التنقل

en: Details
ar_SA: التفاصيل

en: Find a Dojo to attend
ar_SA: العثور على دوجو للحضور

en: Learn technology in an informal, creative and social environment. Find a dojo near you.
ar_SA: تعلم التكنولوجيا في بيئة غير رسمية وإبداعية وإجتماعية. ابحث عن دوجو بالقرب منك.

en: Enter your city or locality
ar_SA: أدخل مدينتك أو موقعك

en: Search for Dojos
ar_SA: البحث عن دوجو

en: Detect my location
ar_SA: حدد موقعي

en: Your CoderDojo account has been created
ar_SA: تم إنشاء حساب كودر دوجو الخاص بك

en: Booking Complete
ar_SA: تم إنهاء عملية الحجز

en: You must accept the terms and conditions before proceeding.
ar_SA: يجب عليك قبول الشروط والأحكام قبل الإستمرار.

en: You must consent to the use of your data before proceeding.
ar_SA: يجب عليك أن تقبل استخدام البيانات الخاصة بك قبل الإستمرار.

en: Last name
ar_SA: اسم العائلة

en: Phone number
ar_SA: رقم الهاتف

en: Phone number of a parent/guardian
ar_SA: رقم الهاتف لولي الامر / الوصي

en: Month
ar_SA: الشهر

en: Year
ar_SA: السنة

en: Email address (optional)
ar_SA: البريد الإلكتروني (اختياري)

en: Male
ar_SA: ذكر

en: Not Listed
ar_SA: غير متوفر بالقائمة

en: Prefer not to answer
ar_SA: أفضبل عدم الإجابة

en: Book event tickets
ar_SA: احجز تذاكر للحدث

en: You will need your parent to carry out the registration.
ar_SA: سوف تحتاج إلى أحد والديك لإستمرار عملية التسجيل.

en: Please verify your age
ar_SA: الرجاء تحديد عمرك

en: Enter your date of birth
ar_SA: أدخل تاريخ ميلادك

en: Upcoming Events
ar_SA: الأحداث القادمة

en: Sessions
ar_SA: جلسات

en: See Details and Book
ar_SA: أنظر إلى التفاصيل واحجز

en: Select Event Tickets
ar_SA: أختر تذاكر الحدث

en: Proceed
ar_SA: متابعة

en: Showing {total} Dojos
ar_SA: عرض {total} دوجو

en: I agree with the {openLinkTag}Terms & Conditions{closingLinkTag}
ar_SA: اوافق على {openLinkTag} الشروط والاحكام {closingLinkTag}

en: I consent to the use of my data ({openLinkTag}Data policy{closingLinkTag})
ar_SA: أوافق على استخدام بياناتي {openLinkTag}سياسة البيانات{closingLinkTag}

en: Unfortunately there are no dojos in your area at the moment. Please search again or use the map to find the closest one.
ar_SA: للأسف لا يوجد أي دوجو متوفر في مكانك الحالي. نرجوا إعادة البحث أو استخدام الحريطة للبحث عن أقرب دوجو.

en: No Upcoming Events
ar_SA: لا يوجد أحداث قادمة

en: Show Map
ar_SA: أظهر الخريطة

en: Hide Map
ar_SA: إخفاء الخريطة

en: Try modifying your search location, or zoom out on the {openLink}map{closeLink} to find the nearest Dojos.
ar_SA: حاول تعديل الموقع الذي تبحث عنه, أو صغر {openLink}الخريطة{closeLink} للبحث عن أقرب دوجو.

en: Contact Dojo
ar_SA: اتصل بالدوجو

en: Full
ar_SA: كامل

en: A confirmation email has been sent to {email}
ar_SA: تم إرسال رسالة تأكيد عنوان البريد إلكتروني إلى {email}

en: Event hosted by {dojoName}
ar_SA: الحدث تم استضافته من {dojoName}

en: Event hosted by
ar_SA: هذا الحدث من استضافة

en: Attendees
ar_SA: الحضور

en: You are now subscribed to {dojoName} dojo
ar_SA: أنت الآن مشترك في {dojoName} دوجو

en: You can log in and find events hosted by this dojo in {openLink}My Dojos{closeLink}
ar_SA: يمكنك تسجيل الدخول والبحث عن أحداث تم أستضافتها من هذا الدوجو في{openLink}الدوجو الخاص بي{closeLink}

en: You will be notified about future events hosted by this Dojo
ar_SA: سيتم إخبارك عن الأحداث المستقبلية التي يتم استضافتها من هذا الدوجو

en: Event Details
ar_SA: تفاصيل الحدث

en: I want to join the CoderDojo mailing list
ar_SA: أريد الإنضمام إلى قائمة الدوجو البريدية

en: Created on {{ date }}
ar_SA: تم الإنشاء في تاريخ {{ date }}

en: Last updated on {{ date }}
ar_SA: آخر تحديث في {{ date }}

en: Manage Users
ar_SA: إدارة المستخدمين

en: Manage Events
ar_SA: إدارة الأحداث

en: This is a Private Dojo
ar_SA: هذا دوجو خاص

en: Private Dojos are by invite only or for specific people who are members of an organisation or school. The general public should not contact to attend this Dojo.
ar_SA: الدوجو الخاص يكون من خلال دعوة لأشخاص معينين فقط ,يكونون أعضاء في منظمة أو مدرسة. الناس العامة لا يمكنهم الإتصال لحضور هذا الدوجو.

en: To learn more please email {email}
ar_SA: لمعرفة المزيد يرجى إرسال بريد إلكتروني {email}

en: Mondays
ar_SA: الإثنين

en: Tuesdays
ar_SA: الثلاثاء

en: Wednesdays
ar_SA: الأربعاء

en: Thursdays
ar_SA: الخميس

en: Fridays
ar_SA: الجمعة

en: Saturdays
ar_SA: السبت

en: Sundays
ar_SA: الأحد

en: {day} {startTime} - {endTime}, Weekly
ar_SA: {day} {startTime}-{endTime}، أسبوعيا

en: {day} {startTime} - {endTime}, Every two weeks
ar_SA: {day} {startTime}-{endTime}، كل أسبوعين

en: {day} {startTime} - {endTime}, Monthly
ar_SA: {day} {startTime}-{endTime}, شهريا

en: {nth} {day} of the month, {startTime} - {endTime}
ar_SA: {day} {nth} من الشهر، {startTime}-{endTime}

en: Second
ar_SA: الثاني

en: Third
ar_SA: الثالث

en: Fourth
ar_SA: الرابع

en: Please answer the following questions correctly so that our community team can verify all new Champions are real people.
ar_SA: الرجاء إجابة الأسئلة التالية بطريقة صحيحة حتى يتمكن فريقنا المجتمعي من التحقق من أن جميع الأبطال الجدد أناس حقيقيون.

en: First name
ar_SA: الاسم الأول

en: Personal/Work email address
ar_SA: عنوان البريد الإلكتروني الشخصي/التابع للعمل

en: Date of birth
ar_SA: تاريخ الميلاد

en: Parent Email address
ar_SA: البريد الإلكتروني الخاص بأحد الأبوين

en: Parent Name
ar_SA: اسم أحد الأبوين

en: Home address
ar_SA: عنوان المنزل

en: Telephone number is not valid
ar_SA: رقم الهاتف غير صحيح

en: (optional)
ar_SA: (إختياري)

en: Tell us your skills
ar_SA: أخبرنا بمهاراتك

en: To become a Champion you do not need to have technical skills as you can find other volunteers with these skills or use our awesome learning content.
ar_SA: لا تحتاج لمهارات تقنية لتصبح بطلا حيث يمكنك إيجاد متطوعين آخرين لديهم هذه المهارات أو عن طريق استخدام محتوى التعليم الرائع الخاص بنا.

en: Media (newspaper/radio)
ar_SA: وسائل الإعلام (صحيفة/الإذاعة)

en: This information will be used to populate your Dojo's public profile page
ar_SA: سيتم استخدام هذه المعلومات لملء صفحة الدوجو العامة الخاصة بك

en: Name your Dojo
ar_SA: اسم دوجو الخاص بك

en: Please avoid using the words “CoderDojo” or “Dojo” when naming your Dojo.
ar_SA: الرجاء تجنب استخدام عبارة "كوديردوجو" أو "دوجو" عند تسمية دوجو الخاص بك.

en: The Dojo Name should be formatted as [City/Town/State] @ [Sponsor/Venue Name] or in a large city [Neighbourhood/Area], [City] @ [Sponsor/Venue Name]
ar_SA: يجب أن يتم تنسيق "اسم دوجو" على النحو التالي [المدينة/مدينة/دولة] @ [الكفيل/اسم مكان] أو في مدينة كبيرة [الحي/المنطقة]،[City] @ [الكفيل/اسم المكان]

en: When will your Dojo run?
ar_SA: متى سيتم تشغيل دوجو الخاص بك؟

en: Help people searching for Dojos to find one that fits their schedule
ar_SA: ساعد الأشخاص في إيجاد دوجو للعثور على واحد يلائم جدولهم الزمني

en: Select a day
ar_SA: اختر اليوم

en: How often will your Dojo run?
ar_SA: كم مرة سيتم تشغيل الدوجو الخاص بك؟

en: Each Dojo can choose how often they run whether it be weekly, bi-weekly, or monthly.
ar_SA: كل دوجو يستطيع أختيار كم مرة سيعمل سواء كان أسبوعيا أو نصف أسبوعيا أو شهريا.

en: When will your first session be?
ar_SA: متى ستكون الدورة الأولى الخاص بك؟

en: Provide your Dojo email address
ar_SA: تقديم عنوان بريد الدوجو الخاص بك

en: You will need a specific email for your Dojo that can be shared with your team.
ar_SA: سوف تحتاج إلى بريد إلكتروني محدد للدوجو الخاص بك حيث يمكن مشاركته مع فريقك.

en: You can set up your own Dojo email address (e.g.docklandsdojo@gmail.com) or we can create a coderdojo.com email up on your behalf.
ar_SA: يمكنك إعداد عنوان البريد الإلكتروني للدوجو الخاص بك (e.g.docklandsdojo@gmail.com) أو يمكننا إنشاء البريد إلكتروني coderdojo.com نيابة عنك.

en: I have an email account setup for my Dojo
ar_SA: لدى إعداد حساب البريد إلكتروني للدوجو الخاص بي

en: I want a coderdojo.com email set up
ar_SA: أريد إعداد البريد إلكتروني coderdojo.com

en: It must be different from your personal email.
ar_SA: لابد وأن يكون مختلفا عن البريد الإلكتروني الشخصي الخاص بك.

en: You'll receive the credentials once the dojo has been verified
ar_SA: سوف تتلقى وثائق الإعتماد بمجرد التحقيق من الدوجو

en: Once you have your email set up we advise you set up an auto-responder to all emails with more information about your Dojo so that parents know you are still active. Otherwise you can set up an auto-forwarder to your personal email so you don’t miss anything coming into your Dojo email.
ar_SA: بمجرد الإنتهاء من إعداد البريد الإلكتروني الخاص بك ننصحك أن تفعل الرد التلقائي لجميع رسائل البريد الإلكتروني بمعلومات اضافية عن الدوجو الخاص بك لكي يستطيع الاهالي معرفة أنك لا تزال نشيطا.
    وإلا يمكنك إعداد الإرسال الآلي إلى البريد الإلكتروني الخاص بك حتى لا يفوتك أي شيء قادم إلى بريد الدوجو الإلكتروني الخاص بك.

en: Website (optional)
ar_SA: موقعك على الانترنيت (اختياري)

en: Every two weeks
ar_SA: كل أسبوعين

en: Monthly
ar_SA: شهريّا

en: The venue is where the Dojo takes place.
ar_SA: المكان الذي يجري فيه دوجو.

en: It should be a safe, accessible and fun space.
ar_SA: ينبغى أن تكون مكان آمن وسهل الوصول وممتع.

en: Dojos cannot be held in a private residence or in venues inappropriate for young people; for example betting offices, bars, etc.
ar_SA: لا يمكن عقد دوجو في مسكن خاص أو أماكن غير مناسبة للشباب; على سبيل المثال أماكن المراهنات, أو الحانات, إلخ.

en: Do you have a venue?
ar_SA: هل لديك مكان؟

en: I have a venue
ar_SA: نعم لدي مكان

en: I'm looking for a venue
ar_SA: أنا ابحث عن مكان

en: Where is your venue located?
ar_SA: أين يقع المكان الخاصة بك؟

en: Please provide detailed information below. This location should appear on Google maps.
ar_SA: يرجى تقديم معلومات مفصلة أدناه. يجب أن يظهر هذا الموقع في خرائط جوجل.

en: What type of venue will you run a Dojo in?
ar_SA: ما هو نوع المكان الذي سيتم إجراء دوجو فيه؟

en: This Dojo will be:
ar_SA: هذا الدوجو سيكون:

en: CoderDojo aims to be open and accessible to everyone. This means the majority of our Dojos, programs and features are made to be public and open. We allow the private option for clubs that definitely need to be limited to only current members of the venue.
ar_SA: يهدف كودر دوجو أن يكون مفتوح ومتاح للجميع. هذا يعني أن غالبية برامج الدوجو وبرامجنا وميزاتنا أصبحت علنية ومفتوحة. نحن نسمح للخيار الخاص للأندية التي تحتاج بالتأكيد إلى أن تقتصر على الأعضاء الحاليين فقط للمكان.

en: Other (please detail)
ar_SA: أخرى (الرجاء بالتفصيل)

en: If your venue has a corporate host what is the name of the company?
ar_SA: إذا كان المكان الخاص بك هو شركة مضيفة فما اسم هذه الشركة؟

en: Download a template letter to send to potential venues here
ar_SA: تحميل قالب رسالة لإرساله إلى الأماكن المحتملة هنا

en: Corporate Office
ar_SA: مكتب الشركة

en: Community Centre or public civic space
ar_SA: مركز المجتمع أو مكان مدني عام

en: Co-working space or tech hub
ar_SA: مكان العمل المشترك أو مركز التكنولوجيا

en: Library
ar_SA: المكتبة

en: Maker Space
ar_SA: مكان يجتمع به المصنعون (Maker Space)

en: School
ar_SA: مدرسة

en: University
ar_SA: جامعة

en: No problem! You can continue filling out the rest of the application, and come back to this when you’ve found a venue.
ar_SA: لا مشكلة! يمكنك مواصلة ملء باقي الطلب, ثم تعود لهذا عندما تكون قد وجدت مكاناً.

en: A CoderDojo Mentor is someone who guides Dojo attendees (Ninjas) and facilitate their learning.
ar_SA: مرشد الكودردوجو هو الشخص الذي يوجه حضور الدوجو (النينجا) ويسهل تعليمهم.

en: Volunteers can also help out by setting up the Dojo, checking in attendees, managing ticketing or social media, etc.
ar_SA: كما يساعد المتطوعين في إعداد الدوجو, ومراجعة الحضور, وإدارة التذاكر أو وسائل التواصل الإجتماعي, إلخ.

en: You can learn more about Mentors and Volunteers at Dojos in this short <a target="_blank" href="/dashboard/profile/lms">e-learning course.</a>
ar_SA: يمكنك تعلم المزيد عن المرشدين والمتطوعين في الدوجو في هذه <a target="_blank" href="/dashboard/profile/lms">الدورة الإلكترونية القصيرة</a>

en: Dojos must ensure all volunteers are vetted and approved in compliance with local child safeguarding legislation.
ar_SA: يجب على الدوجو التأكد من أن جميع المتطوعين تم فحصهم والموافقة عليهم مع ما يتفق مع التشريعات المحلية لحماية الطفل.

en: I have volunteers to help run my Dojo.
ar_SA: لدي متطوعين للمساعدة في تشغيل دوجو.

en: I intend to run the Dojo by myself.
ar_SA: وأعتزم تشغيل دوجو بنفسي.

en: Let us know where you found mentors for your Dojo.
ar_SA: اسمحوا لنا أن نعرف أين وجدت الموجهين ل دوجو الخاص بك.

en: It’s ok to run the Dojo by yourself, but we’d advise trying to find volunteers to help you.
ar_SA: لا بأس لتشغيل دوجو بنفسك، ولكن نحن ننصح محاولة للعثور على المتطوعين لمساعدتك.

en: Your Dojo will grow and it’s always good to have extra hands.
ar_SA: دوجو الخاص بك سوف تنمو، ومن الجيد الحصول على يد إضافية.

en: You can find more tips on finding volunteers <a target="_blank" href="https://hwf.zendesk.com/hc/en-us/articles/115003582283">here.</a>
ar_SA: يمكنك العثور على مزيد من التلميحات حول العثور على متطوعين <a target="_blank" href="https://hwf.zendesk.com/hc/en-us/articles/115003582283"> هنا.</a>

en: Youth/community workers
ar_SA: العمال الشباب والمجتمع

en: Primary or secondary teachers
ar_SA: معلمي الابتدائي أو الثانوي

en: IT professionals
ar_SA: محترفي تكنولوجيا المعلومات

en: 3rd level education students
ar_SA: طلبه التعليم من المستوى الثالث

en: Staff of venue
ar_SA: موظفو المكان

en: Youth Mentors (under 18)
ar_SA: مرشدو الشباب (دون 18 عاما)

en: Parents of attendees
ar_SA: أباء الحاضرين

en: All global Dojos follow a common ethos and principles, such as always being free for children, and encouraging them to work together.
ar_SA: جميع دوجو العالمية تتبع روح ومبادئ مشتركة، مثل الحرية الدائمة للأطفال، وتشجيعهم على العمل معا.

en: All of these principles are documented in the CoderDojo Charter.
ar_SA: وجميع هذه المبادئ موثقة في ميثاق كودر دوجو.

en: To become a verified Dojo you must agree to follow all principles in the CoderDojo Charter.
ar_SA: لتصبح دوجو موثوق يجب أن توافق على اتباع جميع المبادئ في ميثاق المبرمج للدوجو.

en: It’s important that, as part of the CoderDojo community, you and your volunteers understand the CoderDojo Ethos.
ar_SA: من المهم أن تتفهم أنت والمتطوعون في مجتمع الدوجو، المواثيق الخاصة بالدوجو.

en: To make it easier to understand and implement in your Dojo we have created a short E-Learning module <a target="_blank" href="/dashboard/profile/lms">which you can find here.</a>
ar_SA: لتسهيل فهمه وتنفيذه في دوجو، أنشأنا وحدة تعليمية إلكترونية قصيرة <a target="_blank" href="/dashboard/profile/lms"> يمكنك العثور عليها هنا. </a>

en: You should encourage all volunteers to take the CoderDojo E-Learning modules.
ar_SA: يجب عليك تشجيع جميع المتطوعين على اتخاذ وحدات كودر دوجو للتعليم الإلكتروني.

en: Venue Details
ar_SA: تفاصيل المكان

en: Sign the Charter
ar_SA: التوقيع على الميثاق

en: Review your application
ar_SA: راجع طلبك

en: Congratulations! Your Dojo application is being reviewed by a member of the CoderDojo Foundation team.
ar_SA: تهانينا! يتم مراجعة طلب دوجو الخاص بك من قبل عضو في فريق مؤسسة كودر دوجو.

en: We will respond to you within 48 hours, so hang tight while we check the information you have submitted.
ar_SA: لذا سوف نقوم بالرد عليك في غضون 48 ساعة، فانتظر بصبر بينما نحن نتحقق من المعلومات التي قدمت.

en: Something went wrong while submitting your application, please contact support
ar_SA: حدث خطأ ما أثناء إرسال طلبك، يرجى الاتصال بالدعم

en: Your application is incomplete
ar_SA: طلبك غير مكتمل

en: Contact us if you have a question
ar_SA: اتصل بنا إذا كان لديك سؤال

en: Started on {{ date }}
ar_SA: بدأت في {{ تاريخ }}

en: Expect a response within 48 hours from our community team.
ar_SA: توقع الرد خلال 48 ساعة من فريق المجتمع.

en: No response yet?
ar_SA: لا جواب بعد؟

en: Click here to contact us
ar_SA: انقر هنا للاتصال بنا

en: Edit your application
ar_SA: عدل طلبك

en: Continue your application
ar_SA: تابع طلبك

en: Provide only your username (without ending slash)
ar_SA: توفير اسم المستخدم الخاص بك فقط (بدون الخط المائل في النهاية)

en: This is a recurring event
ar_SA: هذا حدث متكرر

en: {recurringFrequencyInfo} at {formattedStartTime} - {formattedEndTime}, from {formattedFirstDate} to {formattedLastDate}
ar_SA: {recurringFrequencyInfo} في {formattedStartTime}-{formattedEndTime}، من {formattedFirstDate} إلى {formattedLastDate}

en: Don't see a Dojo in your area?
ar_SA: لا ترى دوجو في منطقتك؟

en: Volunteer at this Dojo
ar_SA: تطوع في هذا دوجو

en: Mentors help the Ninjas with programming, while also helping the Champion run the Dojo efficiently
ar_SA: يساعد الموجهون النينجا مع البرمجة، في حين يساعد الابطال أيضا على تشغيل دوجو بكفاءة

en: Volunteer as Mentor
ar_SA: تطوع كمرشد

en: This Dojo needs Mentors!
ar_SA: يحتاج هذا دوجو مرشدين!

en: The Champion handles every aspect of running the Dojo - from handing logistics to ticketing, to awarding badges to the Ninjas
ar_SA: البطل يعالج كل جوانب تشغيل دوجو-من تسليم الخدمات اللوجستية لبيع التذاكر، إلى منح شارات النينجا

en: Volunteer as Champion
ar_SA: تطوع كبطل

en: Showing {firstOnPage} to {lastOnPage} of {total} Dojos
ar_SA: عرض {firstOnPage} إلى {lastOnPage} من {total} دوجو

en: There are no upcoming events planned for your Dojos.
ar_SA: لا توجد أحداث قادمة مخطط لها لدوجو الخاص بك.

en: Congratulations, you have now joined the Dojo.
ar_SA: تهانينا، لقد انضممت الآن إلى دوجو.

en: {total} Dojos found near {query}
ar_SA: {total} دوجو موجودة بالقرب من {query}

en: {total} Dojos found
ar_SA: تم إيجاد الدوجو {total}

en: you
ar_SA: أنت

en: Your applications have been successfully cancelled.
ar_SA: تم إلغاء طلبك بنجاح.

en: Dojos near {place}
ar_SA: دوجو قريب من {place}

en: Dojos near you
ar_SA: دوجو قريب منك

en: Create your first event
ar_SA: إنشاء الحدث الأول الخاص بك

en: Your Dojo must ve verified in order to use that functionnality
ar_SA: يجب التحقق من دوجو الخاص بك من أجل استخدام هذه الخاصية

en: Congratulations on creating your event. When your Dojo is verified by the CoderDojo team, it will appear on your public listing.
ar_SA: عندما يتم التحقق من الدوجو الخاص بك عن طريق فريق كوديردوجو، فسوف تظهر على القائمة العامة الخاصة بك.

en: Email is already associated with an account. Use a new email or leave it blank to receive all correspondence on their behalf.
ar_SA: البريد الإلكتروني مقترن بالفعل بحساب. استخدم بريد إلكتروني جديد أو اتركه فارغا لتلقي جميع المراسلات نيابة عنهم.

en: No Listed Events
ar_SA: لا يوجد أحداث مدرجة

en: This Dojo may list their events on another website or they may encourage people to attend without booking.
ar_SA: هذا الدوجو قد يسرد أحداثهه على موقع آخر أو أنه قد يشجع الناس على حضور بدون الحجز.

en: Please email the Dojo on {email} to find out about their upcoming events.
ar_SA: يرجى إرسال بريد إلكتروني للدوجو في {email} لمعرفة المزيد عن تلك الأحداث القادمة.

en: Please join this Dojo for updates and email the Dojo on {email} to find out about their upcoming events.
ar_SA: يرجى الانضمام إلى هذا دوجو للحصول على التحديثات وراسل الدوجو عبر البريد الإلكتروني على {email} لمعرفة الأحداث القادمة.

en: There was a problem connecting your account to Eventbrite. Please make sure you are not using private browsing and try again. If this error appears again contact info@coderdojo.com and we will try to help you.
ar_SA: حدثت مشكلة في توصيل حسابك بـ Eventbrite. يرجى التأكد من عدم استخدام التصفح الخاص والمحاولة مرة أخرى. إذا ظهر هذا الخطأ مرة أخرى ، فاتصل بـ info@coderdojo.com وسنحاول مساعدتك.

en: You are trying to use an Eventbrite subuser account to connect your Dojo. Unfortunately we only support connecting a Dojo to an Eventbrite account which manages a single Dojo. If you need help please contact info@coderdojo.com.
ar_SA: أنت تحاول استخدام حساب Eventbrite subuser للاتصال بالدوجو الخاص بك. لسوء الحظ ، نحن ندعم فقط توصيل دوجو بحساب Eventbrite والذي يدير دوجو واحدًا فقط. إذا كنت بحاجة إلى مساعدة ، فيرجى الاتصال info@coderdojo.com.

en: The event is fully booked, please wait for the next event or look for other Dojos in your area.
ar_SA: تم حجز الحدث بالكامل، يرجى انتظار الحدث التالي أو البحث عن دوجو آخر في منطقتك.

en: Next event on {date}
ar_SA: الحدث التالي في {date}

en: Recent Events
ar_SA: آخر الأحداث

en: This Dojo had events recently. You'll be notified when tickets for the next event are available.
ar_SA: كان لدى هذا الدوجو احداث في الآونة الأخيرة. سيتم إخطارك عند توفر تذاكر الحدث التالي.

en: This Dojo had events recently. Join the Dojo to get notified when tickets for the next event are available.
ar_SA: كان لهذا الدوجو احداث في الآونة الأخيرة. انضم إلى الدوجو للحصول على إشعار عند توفر تذاكر للحدث التالي.

en: Your booking information is incomplete. Please scroll up and follow the hints to complete the booking.
ar_SA: معلومات الحجز الخاصة بك غير مكتملة. يرجى التمرير لأعلى ومتابعة التعليمات لإكمال الحجز.

en: Email should be in the format: janedoe@example.com
ar_SA: البريد الإلكتروني ينبغي أن يكون على هذا النحو: janedoe@example.com

en: Password is required
ar_SA: كلمة السر مطلوبة

en: There was a problem logging in: {msg}
ar_SA: حدثت مشكلة عند محاولة الدخول: {msg}

en: The account for email {msg} is linked to a My Raspberry Pi account.
ar_SA: حساب البريد الإلكتروني {msg} مرتبط بحساب Raspberry Pi.

en: Login through My Raspberry Pi.
ar_SA: تسجيل الدخول من خلال Raspberry Pi.

en: Use different Coder Dojo account.
ar_SA: استخدم حساب دوجو مختلف.

en: Don't have an account?
ar_SA: ليس لديك حساب؟

en: Register here
ar_SA: سجّل هنا

en: Add a new youth
ar_SA: إضافة شاب جديد

en: Add specific requirements
ar_SA: أضف متطلبات محددة

en: Specific requirements
ar_SA: متطلبات محددة

en: Please tell us about any specific requirements that we should be aware of (eg. wheelchair access)
ar_SA: يرجى إخبارنا بأي متطلبات محددة يجب أن نكون على دراية بها (على سبيل المثال ، وصول الكراسي المتحركة)

en: Not attending
ar_SA: لن يحضر

en: Your tickets are now awaiting approval
ar_SA: التذاكر الخاصة بك الآن في انتظار الموافقة

en: You will be notified when the organizer approves your request.
ar_SA: سيتم إعلامك عندما يوافق المنظم على طلبك.

en: Booking Request Sent
ar_SA: تم إرسال طلب الحجز

en: Fully booked
ar_SA: تم الحجز بالكامل

en: Confirm booking for {totalBooked} ticket(s)
ar_SA: تأكيد الحجز للتذاكر{totalBooked}

en: Identify as...
ar_SA: تحديد كـ...

en: Specify Identity
ar_SA: تحديد الهوية

en: To check how well we are succeeding, we'd like to find out whether people of different genders are equally likely to attend.
ar_SA: للتحقق من مدى نجاحنا، نود معرفة ما إذا كان من المحتمل أن يحضرها أشخاص من الجنسين.

en: We want to provide activities that appeal to people regardless of their gender.
ar_SA: نريد توفير أنشطة تروق للناس بغض النظر عن جنسهم.

en: Why is this required? Click here to find out more
ar_SA: لماذا هذا مطلوب؟ اضغط هنا لمعرفة المزيد

en: Gender is required
ar_SA: الجنس مطلوب

en: Ticket | Tickets
ar_SA[0]: تذكرة
ar_SA[1]: تذكرة
ar_SA[2]: تذاكر
ar_SA[3]: تذاكر
ar_SA[4]: تذاكر
ar_SA[5]: تذاكر

en: * Please include the plus symbol(+) and country code. For example, a phone number in Ireland should begin +353
ar_SA: يرجى إدراج رمز الجمع (+) ورمز البلد. على سبيل المثال ، يجب أن يبدأ رقم الهاتف في أيرلندا +353

en: Phone number is required
ar_SA: رقم الهاتف مطلوب

en: Select youth tickets
ar_SA: أختر تذاكر الشباب

en: Select your tickets
ar_SA: أختر تذاكرك

en: Ticket selection is required
ar_SA: اختيار تذكرة مطلوب

en: Select tickets
ar_SA: أختر تذاكر

en: Since you are acting as a guardian, the Dojo needs your number in case of emergencies.
ar_SA: نظرًا لأنك تتصرف كوصي، يحتاج الدوجو إلى رقمك في حالة الطوارئ.

en: Request booking for {totalBooked} ticket(s)
ar_SA: طلب الحجز للتذاكر{totalBooked}

en: Please contact the Dojo if you have any questions.
ar_SA: تفضل بسؤالنا عندما يكون لديك أي استفسار.

en: Parent attendance is highly encouraged, and in some cases mandatory.
ar_SA: حضور الوالدين يتم تشجيعه بشدة، وفي بعض الحالات إلزامي.

en: Keep an eye out for future events!
ar_SA: ترقبوا الاحداث المستقبلية!

en: We're sorry, there are no tickets left.
ar_SA: نأسف، لم يتبقى أي تذاكر.

en: Forgot password?
ar_SA: نسيت كلمة المرور؟

en: Please ask your parent or guardian to book for you.
ar_SA: من فضلك اطلب من والديك أو الوصي أن يحجز لك.

en: Sorry :( Since you are under 13, you're not yet allowed to book event tickets yourself.
ar_SA: نأسف :( لأنك أقل من 13 عامًا ، لا يُسمح لك بعد بحجز تذاكر الأحداث بنفسك.

en: Log into your account
ar_SA: سجل الدخول الى حسابك

en: Have you booked an event before?
ar_SA: هل سبق أن حجزت حدث؟

en: Login to your account to continue.
ar_SA: سجل الدخول الى حسابك للاستمرار.

en: A user already exists for this email.
ar_SA: يوجد مستخدم سابق بهذا البريد الإلكتروني.

en: Last name is required
ar_SA: اسم العائلة مطلوب

en: Email address is required
ar_SA: البريد الإلكتروني مطلوب

en: Email address is invalid
ar_SA: عنوان البريد الإلكتروني غير صالح

en: Email address
ar_SA: البريد الإلكتروني

en: Your email address
ar_SA: عنوان البريد الإلكتروني الخاص بك

en: We collect this information so we can contact you with updates about the events you're booking tickets for.
ar_SA: نحن نجمع هذه المعلومات حتى نتمكن من الاتصال بك للحصول على تحديثات حول الأحداث التي تحجز فيها التذاكر.

en: If you are a parent/guardian and want to book tickets for a child under 13, please fill in your own details.
ar_SA: إذا كنت أحد الوالدين / الوصي وتريد حجز تذاكر لطفل أقل من 13 عامًا ، فيرجى ملء التفاصيل الخاصة بك.

en: Please register your details so you can book Dojo events tickets
ar_SA: يرجى تسجيل بياناتك حتى تتمكن من حجز تذاكر فعاليات الدوجو

en: Read full event details
ar_SA: اقرا تفاصل الحدث كاملة

en: Event details
ar_SA: تفاصيل الحدث

en: Open in Google Maps
ar_SA: افتح في خرائط جوجل

en: Public
ar_SA: عام

en: Public and open
ar_SA: عام ومفتوح

en: This is a recurring event
ar_SA: هذا حدث متكرر

en: Sessions
ar_SA: جلسات

en: Upcoming events
ar_SA: الأحداث القادمة

en: Help
ar_SA: مساعدة

en: There are no upcoming events planned for your Dojos
ar_SA: لا توجد أحداث قادمة مخطط لها لدوجو الخاص بك

en: Date of birth is required
ar_SA: تاريخ الميلاد مطلوب

en: Next in series:
ar_SA: التالي في السلسلة:

en: Dojo supported by
ar_SA: تم دعم الدوجو من

en: Please select a ticket or "Not attending"
ar_SA: الرجاء اختيار تذكرة أو "لن يحضر"

en: Youth tickets are for attendees up to 17 years. Parents/guardians do not need a ticket.
ar_SA: تذاكر الشباب للحضور تصل إلى 17 سنة. الآباء / الأوصياء لا يحتاجون إلى تذكرة.

en: Youth ticket
ar_SA: تذاكر الشباب

en: There are no {userType} tickets available for this event. Please contact your Dojo for more information.
ar_SA: لا توجد تذاكر{userType} متاحة لهذا الحدث. الرجاء الاتصال بالدوجو لمعلومات اضافية.

en: We're sorry, one or more of your tickets is over capacity
ar_SA: نأسف، بطاقة أو أكثر من التذاكر الخاصة بك تجاوزت طاقتها

en: Personal email
ar_SA: البريد الالكتروني الشخصي

en: We already had a session
ar_SA: نحن لدينا جلسة حالياً

en: In the next three months
ar_SA: في الثلاث اشهر القادمة

en: In the next year
ar_SA: في السنة القادمة

en: Indicate your first session
ar_SA: أشر جلستك الاولى

en: View more news
ar_SA: شاهد المزيد من الاخبار

en: Before your next event, here are some projects you can try
ar_SA: قبل الحدث التالي، إليك بعض المشاريع التي يمكنك تجربتها

en: Here are some projects you can try
ar_SA: إليك بعض المشاريع التي يمكنك تجربتها

en: View more projects
ar_SA: اعرض مشاريع أكثر

en: See all {badgesAmount} badges
ar_SA: شاهد كل {badgesAmount} الشارات

en: Hey {name}, here's what's most important...
ar_SA: مرحبا {name}، اليك أهم شيء...

en: Hey {name}, once you join or start a Dojo this page will have useful information about your Dojos
ar_SA: مرحبا {name}، بمجرد الانضمام الى أو بدء دوجو، ستحصل على هذه الصفحة المفيدة من المعلومات حول دوجو

en: You have a pending join request for <a href='/dojos/{slug}'>{name}</a>.
ar_SA: لديك طلب انضمام معلق لـ <a href='/dojos/{slug}'>{name}</a>.

en: If the Dojo does not reply/accept within a few days, we suggest you try another club or contacting support.
ar_SA: إذا لم يرد / يقبل الدوجو في غضون بضعة أيام ، فنقترح عليك تجربة نادي آخر أو الاتصال بالدعم.

en: In the meantime, we recommend that you complete some of the following.
ar_SA: في غضون ذلك، نوصي باستكمال بعض الإجراءات التالية.

en: Do our safeguarding module
ar_SA: أكمل وحدة الحماية

en: Look at our guide to mentoring
ar_SA: أنظر الى دليلنا للمرشدين

en: Check out some projects you might like
ar_SA: طالع بعض المشاريع التي من الممكن أن تروق لك

en: Create your first event so attendees can book and you can easily see who's attending.
ar_SA: قم بإنشاء أول حدث لك حتى يتمكن المشاركون من الحجز ويمكنك بسهولة معرفة من سيحضر.

en: {dojoName}, your Dojo anniversary is approaching! Apply now for your FREE birthday pack to celebrate
ar_SA: {dojoName}، ذكرى الدوجو الخاص بك يقترب! تقدم الآن لحزمة عيد ميلادك المجانية للاحتفال

en: It's simple and only takes 2 minutes!
ar_SA: إنه بسيط ويستغرق دقيقتين فقط!

en: We see you don't use Zen events.
ar_SA: نرى أنك لا تستخدم أحداث Zen.

en: If you're using Eventbrite for your Dojo you can make it easier for attendees and volunteers to find you by using <a href='https://coderdojo.com/2017/07/19/launching-eventbrite-integration-on-the-coderdojo-community-platform/'>our one-click Eventbrite plugin</a> (it's really easy!)
ar_SA: إذا كنت تستخدم Eventbrite لدوجو الخاص بك، فيمكنك أن تسهل على الحاضرين والمتطوعين العثور عليك باستخدام <a href='https://coderdojo.com/2017/07/19/launching-eventbrite-integration-on-the-coderdojo-community-platform/'> برنامجنا الاضافي بنقرة واحدة </a> (إنه سهل جداً!)

en: Create your next event so attendees can book in!
ar_SA: أنشئ حدثك التالي حتى يتمكن الحضور من الحجز!

en: Your events
ar_SA: أحداثك

en: {name} doesn't have any badges yet.
ar_SA: {name} لا يملك شارة بعد.

en: Talk to the organisers of your Dojo to learn how {name} can be rewarded through badges.
ar_SA: تحدث إلى منظمي الدوجو لمعرفة كيفية مكافأة {name} من خلال الشارات.

en: {numKids} ninjas attended your events
ar_SA: {numKids} نينجا حضروا فعالياتك

en: Dojo stats
ar_SA: إحصائيات الدوجو

en: More information about girls in Dojos
ar_SA: ‮مزيد من المعلومات عن الفتيات في الدوجو

en: No statistics are available at the moment.
ar_SA: لا توجد احصائيات متوفرة في هذه اللحظة.

en: The more Zen is used, the more you'll find out about your Dojo!
ar_SA: كلما زاد استخدام Zen ، كلما تعرفت على الدوجو الخاص بك!

en: "{name}" is available to book
ar_SA: "{name}" متوفر للحجز

en: "{name}" is fully booked
ar_SA: "{name}" محجوز بالكامل

en: "{name}" is booked
ar_SA: "{name}" محجوز

en: {num} "{type}" tickets booked
ar_SA: {num} "{type}" تذاكر محجوزة

en: {booked}/{total} {type} booked
ar_SA: {booked}/{total}{type} محجوزة

en: Your "{name}" tickets are waiting for approval
ar_SA: تذاكر "{name}" تنتظر للحصول على الموافقة

en: Accepting the user...
ar_SA: الموافقة على المستخدم...

en: The user is now a mentor for your Dojo. This means they can now book mentor tickets and check in users to your events.
ar_SA: المستخدم هو الآن مرشد للدوجو الخاص بك. هذا يعني أنه يمكنهم الآن حجز تذاكر مرشد وتسجيل وصول المستخدمين إلى الأحداث الخاصة بك.

en: The user is now a champion for your Dojo. This means they can now create events, modify the Dojo page and award badges.
ar_SA: المستخدم هو الآن بطل لدوجو الخاص بك. هذا يعني أنه يمكنهم الآن إنشاء أحداث وتعديل صفحة الدوجو ومنح الشارات.

en: The request to join your Dojo has been refused.
ar_SA: تم رفض طلب الانضمام للدوجو.

en: Refusing this user from joining your Dojo...
ar_SA: تم رفض هذا المستخدم للانضمام الى الدوجو...

en: Invalid action, try again or contact support.
ar_SA: إجراء غير صالح، حاول مرة أخرى أو اتصل بالدعم.

en: This user is already part of your Dojo, please go to your {openLink}Dojo's user management page{closeLink} to change the user's role.
ar_SA: هذا المستخدم جزء من الدوجو الخاص بك بالفعل، يرجى الانتقال إلى {openLink} صفحة إدارة مستخدم الدوجو {closeLink} لتغيير دورهم.

en: This user is already part of your Dojo, go to the Active Users tab and change their role.
ar_SA: هذا المستخدم جزء من الدوجو الخاص بك بالفعل، يرجى الانتقال إلى صفحة المستخدمين الفاعلين لتغيير دورهم.

en: Add to your calendar
ar_SA: إضافة إلى التقويم

en: iCalendar feed copied!
ar_SA: تم النسخ الى التقويم!

en: This Dojo is now inactive.
ar_SA: هذا الدوجو الان غير فاعل.

en: Click {openLink}here{closeLink} to look for an active Dojo.
ar_SA: قم بالنقر {openLink}هنا{closeLink} للبحث عن دوجو فاعل.

en: Send an email to Dojo members about this event
ar_SA: إرسال بريد إلكتروني إلى أعضاء الدوجو حول هذا الحدث

en: Must be greater than 0
ar_SA: يجب أن يكون أكبر من صفر

en: Number of Mentor tickets is required
ar_SA: عدد التذاكر المطلوبة للمرشدين

en: Number of Youth tickets is required
ar_SA: عدد التذاكر المطلوبة للشباب

en: Tickets
ar_SA: تذاكر

en: Finish time must be after start time
ar_SA: يجب أن يكون وقت الانتهاء بعد تاريخ البدء

en: Finish time is required
ar_SA: تاريخ الانتهاء مطلوب

en: Start time is required
ar_SA: تاريخ البدء مطلوب

en: Date and Time
ar_SA: التاريخ والوقت

en: Description is required
ar_SA: الوصف مطلوب

en: Event description:
ar_SA: وصف الحدث:

en: Event address:
ar_SA: عنوان الحدث:

en: e.g. October Dojo
ar_SA: مثال دوجو شهر اوكتوبر

en: Title is required
ar_SA: العنوان مطلوب

en: Event Title
ar_SA: عنوان الحدث

en: Edit event:
ar_SA: تعديل الحدث:

en: Create an event for
ar_SA: إنشاء حدث لـ

en: Ninja Forums
ar_SA: نوادي النينجا

en: Coolest Projects
ar_SA: المشاريع العظيمة

en: Event date is required
ar_SA: تاريخ الحدث مطلوب

en: Awaiting approval
ar_SA: في انتظار الموافقة

en: Total awaiting approval
ar_SA: المجموع في انتظار الموافقة

en: Thank you for your interest in CoderDojo!
ar_SA: شكرا لك على اهتمامك بالكودردوجو !

en: The coronavirus pandemic continues to impact all our lives, including how Dojos can run.
ar_SA: لا يزال وباء كورونا فيروس يؤثر على جميع حياتنا، بما في ذلك كيفية تشغيل الدوجو .

en: Due to the coronavirus pandemic, we have paused the Dojo verification process.
ar_SA: بسبب وباء كورونا فيروس ، توقفنا عملية التحقق من الدوجو.

en: In the meantime, we’re providing exciting opportunities for young people, parents, volunteers, and educators to get creative with tech through
ar_SA: في هذه الأثناء، نحن نوفر فرص مثيرة للشباب، الآباء، المتطوعين، والمربين للإبداع مع التكنولوجيا من خلال

en: If you’re not able to start your Dojo in person yet, there are many other ways that you can get involved in the meantime.
ar_SA: إذا كنت غير قادر على بدء الدوجو  الخاص بك شخصياً حتى الآن، فهناك العديد من الطرق الأخرى التي يمكنك المشاركة بها في تلك الأثناء.

en: Check out the exciting opportunities for young people, parents, volunteers, and educators to learn and get creative with tech through
ar_SA: تحقق من الفرص المثيرة للشباب والآباء والمتطوعين والمربين للتعلم والإبداع مع التكنولوجيا من خلال

en: Digital Making at Home
ar_SA: الصنع الرقمي في المنزل

en: from the Raspberry Pi Foundation.
ar_SA: من مؤسسة Raspberry Pi.

en: There are still many ways for you to get involved in the CoderDojo community! Please
ar_SA: لا يزال هناك العديد من الطرق للمشاركة في مجتمع كودردوجو! من فضلك

en: If you are ready to hold in-person club events soon, please
ar_SA: إذا كنت على استعداد لتنظيم أحداث النادي الشخصي قريبا، من فضلك

en: register your details
ar_SA: تسجيل التفاصيل الخاصة بك

en: See
ar_SA: اطلع

en: our resources and guidance on the creative ways Dojos are running.
ar_SA: مواردنا وإرشادنا حول الطرق الإبداعية لتشغيل الدوجو .

en: and we will be in touch.
ar_SA: سنكون على اتصال

en: with us so we can find out how best to support you.
ar_SA: معنا حتى نتمكن من معرفة أفضل طريقة لدعمكم.

en: Account Type
ar_SA: نوع الحساب

en: To complete your account, please let us know which age category you fit into.
ar_SA: لإكمال حسابك، يرجى إعلامنا عن الفئة العمرية التي تقدمهم او تتعامل معهم.

en: Child (under 18 years of age)
ar_SA: الأطفال الأقل من 18 سنة

en: Adult (over 18 years of age)
ar_SA: البالغين (فوق سن 18 عاما)
