zen-community-platform - en to fr_FR translation catalogue (1474 entries)

en: Yes
fr_FR: Oui

en: No
fr_FR: Non

en: Loading ...
fr_FR: Chargement ...

en: Register a Dojo
fr_FR: Enregistrer un Dojo

en: REQUEST PASSWORD RESET
fr_FR: DEMANDE DE RÉINITIALISATION DE MOT DE PASSE

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Discard Changes
fr_FR: Annuler les modifications

en: Forgot password
fr_FR: Mot de passe oublié

en: Register
fr_FR: S'inscrire

en: Register an account
fr_FR: Créer un compte

en: Email
fr_FR: E-mail

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Other stuff
fr_FR: Autres

en: Name is empty
fr_FR: Le champ Nom est vide

en: Name
fr_FR: Nom

en: Surname
fr_FR: Nom de famille

en: Surname is empty
fr_FR: Le prénom est vide

en: Email is empty
fr_FR: Le champ E-mail est vide

en: Password is empty
fr_FR: Le mot de passe est vide

en: Passwords do not match
fr_FR: Les mots de passe ne correspondent pas

en: Confirm Password is empty
fr_FR: Le champ Confirmer mot de passe est vide

en: Confirm password
fr_FR: Confirmez le mot de passe

en: Already have an account
fr_FR: Vous avez déjà un compte

en: Select user type
fr_FR: Sélectionnez le type d'utilisateur

en: Login
fr_FR: Connexion

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Sign in
fr_FR: Connexion

en: Zen Terms of Service
fr_FR: Conditions générales d'utilisation de Zen

en: Welcome to 'Zen' the CoderDojo community platform hosted at zen.coderdojo.com.
fr_FR: Bienvenue sur « Zen » la plateforme communautaire de CoderDojo hébergée sur zen.coderdojo.com.

en: PLEASE READ THE FOLLOWING CAREFULLY BEFORE USING ZEN.
fr_FR: VEUILLEZ LIRE CE QUI SUIT ATTENTIVEMENT AVANT D'UTILISER ZEN.

en: Zen is a platform for CoderDojo community members (Champions, Mentors, Parents and Youth Attendees) to search for local Dojos, create listings for their Dojos on the publicly viewable Dojo database, issue and book tickets for their Dojos, participate in the CoderDojo web forums and manage their Dojo volunteers.
fr_FR: Zen est une plate-forme pour les membres de la communauté CoderDojo (Champions, Mentors, Parents et Jeunes participants) pour rechercher des Dojo localement, créer des annonces pour leurs Dojos sur la base de données consultable publiquement, délivrer et réserver des tickets pour leurs Dojos, participer aux forums web CoderDojo et gérer leurs bénévoles.

en: Throughout the site, the terms "we", "us" and "our" refer to the CoderDojo Foundation. The CoderDojo Foundation offers this website, including all information, tools and services available from this site to you, the user, conditioned upon your acceptance of all terms, conditions, policies and notices stated here. The following Terms and Conditions are a legal contract between you ("You") and the CoderDojo Foundation regarding your use of Zen. Visitors and users of Zen are referred to individually as "User" and collectively as "Users".
fr_FR: Sur tout le site, les termes « nous » et « nos » font référence à la Fondation CoderDojo. La Fondation de CoderDojo vous propose ce site, incluant toutes les informations, outils et services disponibles sur ce site pour vous, l'utilisateur, conditionné à votre acceptation de tous les conditions générales, règles et avis indiqués ici. Les Conditions générales suivantes sont un contrat légal entre vous (« vous ») et la Fondation de CoderDojo concernant votre utilisation de Zen. Visiteurs et utilisateurs de Zen sont désignés individuellement « Utilisateur » et collectivement « Utilisateurs ».

en: Information about us
fr_FR: A propos

en: Zen is operated and presented to users by the CoderDojo Foundation (formerly known as the 'Hello World Foundation') with registered address Dogpatch Labs, The CHQ Building, Custom House Quay, Dublin 1, Ireland. CoderDojo Foundation is an Irish Company registered under company number 524255 and a registered charity in Republic of Ireland, CHY 20812.
fr_FR: Zen est géré et proposé aux utilisateurs par la Fondation CoderDojo (anciennement appelée « Hello World Foundation »), dont le siège social est enregistré à Dogpatch Labs, bâtiment CHQ, Custom House Quay, Dublin 1, Irlande. La Fondation CoderDojo est une société irlandaise enregistrée sous le numéro 524255 et un organisme de bienfaisance enregistré en République d'Irlande, CHY 20812.

en: SECTION 1 - USER AGREEMENT
fr_FR: SECTION 1 - CONTRAT D'UTILISATION

en: Please read these Terms of Service carefully before accessing or using our website. By accessing or using any part of the site, you agree to be bound by these Terms of Service. If you do not agree to all the terms and conditions of this agreement, then you may not access the website or use any services. If these Terms of Service are considered an offer, acceptance is expressly limited to these Terms of Service.
fr_FR: Veuillez lire attentivement ces conditions d'utilisation avant d'accéder ou d'utiliser notre site Web. En accédant ou en utilisant toute ou partie du site, vous acceptez d'être lié par ces conditions d'utilisation. Si vous n'acceptez pas tous les termes et conditions du présent contrat, vous ne pouvez pas accéder au site Web ou utiliser les services. Si ces conditions d'utilisation sont considérées comme une offre, l'acceptation est expressément limitée à ces modalités de Service.

en: By visiting our site and you engage in our "Service" and agree to be bound by the following terms and conditions ("Terms of Service", "Terms"), including those additional terms and conditions and policies referenced herein and/or available by hyperlink. These Terms apply to all users of the site, including without limitation users who are viewers, CoderDojo organisers, CoderDojo mentors, CoderDojo youth attendees and parents.
fr_FR: En visitant notre site, vous vous engagez dans notre « Service » et acceptez d'être lié par les termes et conditions (« Conditions d'utilisation », « Conditions »), y compris ces conditions générales supplémentaires et règles mentionnés ici et/ou disponibles par lien hypertexte. Ces conditions s'appliquent à tous les utilisateurs du site, y compris sans limitation, les spectateurs, les organisateurs de CoderDojo, les mentors CoderDojo, les jeunes participants et parents.

en: By setting up an account on Zen, all CoderDojo Community Members (Champions, Volunteers and Mentors) are agreeing to the terms laid out in the CoderDojo Charter (permanent link to Charter). The CoderDojo Charter lays out a series of commitments that Community members must make to become part of the Global CoderDojo Community. These commitments cover key aspects of the CoderDojo Ethos and Culture, such as always being free, open, inclusive, and safeguarding children.
fr_FR: En créant un compte sur Zen, tous les membres de la communauté CoderDojo (les Champions, les bénévoles et les Mentors) acceptent les conditions énoncées dans la Charte CoderDojo (lien permanent de la Charte : https://zen.coderdojo. com/charter). La Charte CoderDojo énonce une série d'engagements que les membres de la collectivité doivent suivre pour faire partie de la communauté mondiale de CoderDojo. Ces engagements couvrent des aspects essentiels de la philosophie et de la culture de CoderDojo, comme par exemple, être toujours libre, ouvert, inclusifs et protégeant les enfants.

en: IF YOU ARE A PARENT OR GUARDIAN AND YOU PROVIDE YOUR CONSENT TO YOUR CHILD'S REGISTRATION WITH THE SITE, YOU AGREE TO BE BOUND BY THESE TERMS OF USE IN RESPECT OF THEIR USE OF THE SITE.
fr_FR: SI VOUS ÊTES UN PARENT OU TUTEUR ET QUE VOUS DONNEZ VOTRE CONSENTEMENT À L'INSCRIPTION DE VOTRE ENFANT SUR LE SITE, VOUS ACCEPTEZ D'ÊTRE LIÉ PAR CES CONDITIONS D'UTILISATION À L'ÉGARD DE LEUR UTILISATION DU SITE.

en: Any new features or tools which are added to the current store shall also be subject to the Terms.
fr_FR: Toutes nouvelles fonctionnalités ou outils qui sont ajoutés à la plateforme actuelle seront également soumises aux conditions.

en: You can review the most current version of the Terms of Service at any time on this page. We reserve the right to update, change or replace any part of these Terms of Service by posting updates and/or changes to our website. It is your responsibility to check this page periodically for changes. Your continued use of or access to the website following the posting of any changes constitutes acceptance of those changes.
fr_FR: Vous pouvez consulter la version la plus récente des conditions d'utilisation à tout moment sur cette page. Nous nous réservons le droit d'actualiser, modifier ou remplacer une partie quelconque de ces modalités de Service en publiant des mises à jour et/ou modifications de notre site Web. Il vous incombe de vérifier cette page périodiquement ces changements. Votre utilisation continue ou l'accès au site Web après l'affichage de tout changement constitue l'acceptation de ces changements.

en: Your privacy is important to us. Please read our Privacy Statement, which identifies how the CoderDojo Foundation Team uses, collects, and stores information it collects through the Services. By using Zen, you additionally agree that you are comfortable with CoderDojo Foundation's Privacy Statement.
fr_FR: Votre confidentialité est importante pour nous. Veuillez lire notre déclaration de confidentialité, qui précise la façon dont l'équipe de la Fondation CoderDojo utilise, recueille et stocke les informations de ses Services. En utilisant Zen, vous convenez en outre que vous êtes en accord avec la déclaration de confidentialité de la Fondation CoderDojo.

en: Zen is open to users of all ages, and we ask that you keep this in mind when using these services.
fr_FR: Zen est ouvert aux utilisateurs de tous âges, et nous vous demandons de garder cela à l'esprit lors de l'utilisation nos services.

en: SECTION 2 - ACCOUNT ELIGIBILITY CREATION AND MAINTENANCE
fr_FR: SECTION 2 - CRÉATION DE COMPTES, ADMISSIBILITÉ ET GESTION

en: THE WEBSITE IS NOT AVAILABLE TO (A) ANY USERS PREVIOUSLY SUSPENDED OR REMOVED FROM THE WEBSITE BY CODERDOJO FOUNDATION OR (B) ANY PERSONS UNDER THE AGE OF 13 WHOSE REGISTRATION HAS NOT BEEN APPROVED BY A LEGAL PARENT OR GUARDIAN. By clicking the "I Agree" button or by otherwise using or registering an account for the Website, You represent (a) that You have not been previously suspended or removed from the Website by the CoderDojo Foundation; (b) that You are either (i) at least 13 years of age or (ii) Your parent and/or guardian has consented to Your use of the Website; and (c) that your registration and your use of the Website is in compliance with any and all applicable laws and regulations.
fr_FR: LE SITE WEB N'EST PAS DISPONIBLE POUR (A) TOUS LES UTILISATEURS PRÉCÉDEMMENT SUSPENDUS OU SUPPRIMÉS DU SITE WEB PAR LA FONDATION CODERDOJO OU POUR (B) TOUTE PERSONNE ÂGÉE DE MOINS DE 13 ANS DONT L'INSCRIPTION N'A PAS ÉTÉ APPROUVÉE PAR UN PARENT LÉGAL OU UN TUTEUR. En cliquant sur le bouton « J'accepte » ou en utilisant le site web, ou en créant un compte, vous certifiez (a) que vous n'avez pas été précédemment suspendu ou retiré du site Web par la Fondation de CoderDojo ; (b) que vous êtes soit (i) au moins âgé de 13 ans ou (ii) que vos parents ou tuteur ont consenti à votre utilisation du site Web ; et (c) que votre inscription et utilisation du site est en conformité avec toutes les lois et règlements en vigueur.

en: In order to use most features of the Services, you will need to register on Zen and create an account. When registering for a personal account, you will be asked to provide certain personal information, such as your email address, gender, birth month and year, and country. Please see Zen's Privacy Statement [Link to Privacy Policy] for the CoderDojo Foundation data retention and usage policies.
fr_FR: Pour pouvoir utiliser la plupart des fonctionnalités des Services, vous devrez vous inscrire sur Zen et créer un compte. Lorsque vous vous inscrivez pour un compte personnel, on vous demandera de fournir certaines informations personnelles, telles que votre adresse e-mail, votre sexe, votre mois, année et pays de naissance. Merci de lire la déclaration de confidentialité de Zen [lien vers la politique de confidentialité] pour les règles de conservation et l'utilisation de données de la Fondation CoderDojo.

en: If you are under 13, your parent/guardian will be required to create an account on Zen and then they can issue you a subaccount. When youth users reach 13 their accounts will automatically transfer to a "Youth Over 13" account and they will be required to create their own password.
fr_FR: Si vous avez moins de 13 ans, vos parents ou votre tuteur devront créer un compte sur Zen, et ils pourront ainsi vous créer un compte secondaire. Quand les jeunes utilisateurs atteignent 13 ans, leurs comptes seront automatiquement transférés vers un compte de « Jeune de plus de 13 ans » et ils devront créer leur propre mot de passe.

en: You are responsible for keeping your password secret and your account secure. You are solely responsible for any use of your account, even if your account is used by another person. If any use of your account violates the Terms of Service, your account may be suspended or deleted.
fr_FR: Vous êtes responsable de garder votre compte et votre mot de passe en lieu sûr. Vous êtes seul responsable de toute utilisation de votre compte, même si votre compte est utilisé par une autre personne. Si toute utilisation de votre compte ne respecte pas les modalités de Service, votre compte peut être suspendu ou supprimé.

en: You may not use another person's Zen account without permission.
fr_FR: Vous ne pouvez pas utiliser le compte d'autrui sans autorisation.

en: Account names cannot be changed.
fr_FR: Il est impossible de modifier le nom d'utilisateur.

en: If you have reason to believe that your account is no longer secure (for example, in the event of a loss, theft, or unauthorized disclosure of your password), promptly change your password. If you cannot access your account to change your password, notify us at info@coderdojo.com.
fr_FR: Si vous avez des raisons de croire que votre compte n'est plus sûr (par exemple, dans le cas d'une perte, vol ou une divulgation non autorisée de votre mot de passe), changer rapidement votre mot de passe. Si vous ne pouvez pas accéder à votre compte pour modifier votre mot de passe, merci de nous en informer à info@coderdojo.com.

en: Youth Under 13 User. If You are a User of the Website and are under the age of 13 ("Youth Under 13 User"), You may not register an account for the Website without consent and approval from your legal parent or guardian. A Youth Under 13 User that begins the registration process for himself or herself without a Parent User may have the registration process restricted until a Parent User approves or assumes responsibility for the Youth Under 13 User account.
fr_FR: Si vous êtes un utilisateur du site Web et êtes âgés de moins de 13 ans ("Jeune utilisateur de moins de 13 ans"), vous ne pouvez pas vous inscrire sur le site Web sans le consentement et l'approbation de votre parent légal ou tuteur. Un jeune utilisateur de moins de 13 ans qui commence le processus d'inscription pour lui-même sans Parent utilisateur peut avoir le processus d'enregistrement limité jusqu'à ce qu'un Parent utilisateur approuve ou assume l'entière responsabilité pour le compte du jeune utilisateur de moins de 13 ans.

en: Youth Under 13 User.
fr_FR: Jeunes de moins de 13 ans.

en: If You are a User of the Website and are under the age of 13 ("Youth Under 13 User"), You may not register an account for the Website without consent and approval from your legal parent or guardian. A Youth Under 13 User that begins the registration process for himself or herself without a Parent User may have the registration process restricted until a Parent User approves or assumes responsibility for the Youth Under 13 User account.
fr_FR: Si vous êtes un utilisateur du site Web et êtes âgés de moins de 13 ans ("Jeune utilisateur de moins de 13 ans"), vous ne pouvez pas vous inscrire sur le site Web sans le consentement et l'approbation de votre parent légal ou tuteur. Un jeune utilisateur de moins de 13 ans qui commence le processus d'inscription pour lui-même sans Parent utilisateur peut avoir le processus d'enregistrement limité jusqu'à ce qu'un Parent utilisateur approuve ou assume l'entière responsabilité pour le compte du jeune utilisateur de moins de 13 ans.

en: Parent User
fr_FR: Parent utilisateur

en: You acknowledge that the CoderDojo Foundation may choose, but is not obligated, to make any inquiries, either directly or through third parties, that the CoderDojo Foundation deems necessary to validate Your registration information, including without limitation engaging third parties to provide verification services. The CoderDojo Foundation reserves all rights to take legal actions against anyone who misrepresents personal information or is otherwise untruthful about their identity
fr_FR: Vous reconnaissez que la Fondation CoderDojo peut choisir, mais n'est pas obligée, de faire toutes les demandes, soit directement, soit par l'intermédiaire de tiers, que la Fondation CoderDojo juge nécessaire pour valider vos informations d'enregistrement, y compris sans restriction, en engageant des tiers pour fournir des services de vérification. La Fondation CoderDojo se réserve tous les droits de prendre des actions en justice contre toute personne qui présente de manière inexacte des renseignements personnels ou autrement mensongers sur leur identité

en: NOTWITHSTANDING THE FOREGOING, YOU ACKNOWLEDGE THAT THE CODERDOJO FOUNDATION CANNOT GUARANTEE THE ACCURACY OF ANY INFORMATION SUBMITTED BY ANY USER AND THE CODERDOJO FOUNDATION IS NOT OBLIGATED TO VERIFY THE IDENTITY OF ANY USER, INCLUDING ANY USER’S CLAIM TO BE A PARENT USER, OR TO VERIFY THAT A PARENT IDENTIFIED BY A CHILD USER OR A COACH DURING REGISTRATION IS SUCH CHILD USER’S ACTUAL PARENT OR GUARDIAN.
fr_FR: NONOBSTANT CE QUI PRÉCÈDE, VOUS RECONNAISSEZ QUE LA FONDATION CODERDOJO NE PEUT GARANTIR L'EXACTITUDE DE L'INFORMATION FOURNIE PAR N'IMPORTE QUEL UTILISATEUR ET LA FONDATION CODERDOJO N'EST PAS OBLIGÉE DE VÉRIFIER L'IDENTITÉ DE TOUT UTILISATEUR, Y COMPRIS TOUTE DEMANDE D'UN UTILISATEUR D'ÊTRE UN PARENT UTILISATEUR, OU POUR VÉRIFIER QU'UN PARENT IDENTIFIÉ PAR UN ENFANT OU UN ENTRAÎNEUR LORS DE L'INSCRIPTION EST BIEN LE PARENT OU LE TUTEUR RÉEL DE L'ENFANT.

en: A Parent User account, along with all associated Child User accounts, may be terminated by the CoderDojo Foundation at any time and without warning for any failure to abide by these Terms.
fr_FR: Un compte d'un Parent utilisateur, ainsi que tous les comptes Enfant utilisateur associés, peut être résiliés par la Fondation CoderDojo à tout moment et sans avertissement pour tout manquement au respect de ces conditions.

en: SECTION 3 - RULES OF USAGE
fr_FR: SECTION 3 - RÈGLES D'USAGE

en: The CoderDojo Foundation Team supports freedom of expression. However, Zen is intended for a wide audience, and some content is inappropriate for the CoderDojo community. You may not use the Zen service in any way, that:
fr_FR: L'équipe de la Fondation CoderDojo soutient la liberté d'expression. Cependant, Zen est destinée à un large public, et certains contenus ne conviennent pas à la communauté CoderDojo. Vous ne pouvez pas utiliser le service Zen de quelque sorte que ce soit, pour :

en: Promotes bigotry, discrimination, hatred, or violence against any individual or group;
fr_FR: Favorise la bigoterie, la discrimination, la haine, ou la violence contre n'importe quel individu ou groupe ;

en: Threatens, harasses, or intimidates any other person, whether that person is a CoderDojo community member or not;
fr_FR: Menace, harcèlement ou intimidation de toute personne, que cette personne soit un membre de la communauté CoderDojo ou non ;

en: Could be considered cyber bullying;
fr_FR: Qui pourrait être considéré comme de la cyberintimidation;

en: Contains foul language or personal attacks;
fr_FR: Utiliser un langage grossier ou mener des attaques personnelles;

en: Contains sexually explicit or graphically violent material;
fr_FR: Exposer du matériel sexuellement explicite ou violent graphiquement;

en: Provides instructions on how to commit illegal activities or obtain illegal products;
fr_FR: Fournir des instructions sur la façon de commettre des activités illégales ou d'obtenir des produits illicites;

en: Except in connection with organizing CoderDojo events, asks any other user for personally identifying information, contact information, or passwords; or
fr_FR: Sauf dans le cadre d'événements CoderDojo, demandez à un autre utilisateur des informations d'identification personnelles, de contact ou de mots de passe; ou

en: Exposes any others person's personally identifying information, contact information, or passwords without that person's permission.
fr_FR: Exposer des identifiants, des informations personnelles, des coordonnées personnelles ou des mots de passe sans l'autorisation de cette personne.

en: You agree to comply with all applicable laws and regulations when you use Zen. You may not use Zen in any unlawful way, including to harass, stalk, or defame any other person.
fr_FR: Vous acceptez de respecter toutes les lois et règlements applicables lorsque vous utilisez Zen. Vous ne pouvez pas utiliser Zen de façon illégale, y compris pour harceler, traquer ou diffamer quiconque.

en: You may not impersonate, imitate or pretend to be somebody else when using the Services.
fr_FR: Vous ne pouvez pas emprunter l'identité, imiter ou faire semblant d'être quelqu'un d'autre lorsque vous utilisez les Services.

en: You agree not to use Zen in any way intended to disrupt the service, gain unauthorized access to the service, or interfere with any other user's ability to use the service. Prohibited activities include, but are not limited to:
fr_FR: Vous acceptez de ne pas utiliser Zen pour perturber le service, accéder sans autorisation au service ou interférer avec la capacité de n'importe quel autre utilisateur d'utiliser le service. Les activités interdites comprennent, mais ne se limitent pas à :

en: Posting content deliberately designed to crash the Zen platform;
fr_FR: Publication de contenu délibérément conçu pour rendre indisponible la plate-forme Zen ;

en: Linking to pages containing viruses or malware;
fr_FR: Partager des liens vers des pages contenant des virus ou des logiciels malveillants ;

en: Using administrator passwords or pretending to be an administrator;
fr_FR: Se faire passer pour un administrateur en utilisant des mots de passe administrateur ;

en: Repeatedly posting the same material, or "spamming."
fr_FR: Poster plusieurs fois le même matériau, ou « spammer ».

en: Commercial use of Zen, user-generated content, and support materials is permitted under the <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/">Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 license</a>. However, the CoderDojo Foundation Team reserves the right to block any commercial use of Zen that, in the CoderDojo Foundation Team's sole discretion, is harmful to the community. Harmful commercial use includes spamming or repeated advertisement through projects, comments, or forum posts.
fr_FR: L'utilisation commerciale de Zen, le contenu généré par l'utilisateur et la documentation de support sont autorisée sous une licence non commerciale <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/"> licence Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0</a>. Toutefois, l'équipe de la Fondation CoderDojo se réserve le droit de bloquer toute utilisation commerciale de Zen qui, à la seule discrétion de l'équipe de la Fondation CoderDojo, est jugé nocive à la communauté. Un usage commercial nocif comprend le spam ou le partage répété de publicité via des projets, des commentaires ou des messages sur le forum.

en: SECTION 4 - MODIFICATION OF THE TERMS
fr_FR: ARTICLE 4 - MODIFICATION DES CONDITIONS

en: CoderDojo Foundation reserves the right, at our discretion, to change, modify, add, or remove portions of the Terms at any time. Please check the Terms and any Guidelines periodically for changes. Your continued use of Zen after the posting of changes constitutes your binding acceptance of such changes. For any material changes to the Terms, CoderDojo Foundation will make reasonable effort to provide notice to you of such amended Terms, such as by an email notification to the address associated with your account or by posting a notice on the Website, and such amended terms will be effective against You on the earlier of (i) your actual notice of such changes and (ii) thirty days after CoderDojo Foundation makes reasonable attempt to provide you such notice. Disputes arising under these Terms will be resolved in accordance with the version of the Terms in place at the time the dispute arose.
fr_FR: La Fondation CoderDojo se réserve le droit à tout moment, à notre seul discrétion, de changer, modifier, ajouter ou supprimer des parties des termes. Veuillez vérifier périodiquement les changements des conditions et des lignes directrices. Votre utilisation continue de Zen après l'affichage des changements constitue votre acceptation contraignante de ces changements. Pour tout changement important aux termes, la Fondation CoderDojo fera des efforts raisonnables pour vous fournir des avis sur les conditions modifiées, par une notification e-mail à l'adresse associée à votre compte ou par une publication d'un avis sur le site, et ces conditions modifiées seront effectives dès qu'une des deux conditions suivantes est remplies (i) vous avez pris connaissance de ces changements ou (ii) trente jours après que la Fondation CoderDojo est une tentative raisonnable pour vous communiquer ces avis. Les litiges découlant des présentes conditions seront résolus conformément à la version des conditions en vigueur au moment où que le différend est survenu.

en: SECTION 5 - USER CONTENT LICENSE GRANT; REPRESENTATIONS AND WARRANTIES
fr_FR: SECTION 5 - LICENCE DE SESSION DU CONTENU UTILISATEUR ; REPRÉSENTATIONS ET GARANTIES

en: CoderDojo Foundation may permit (a) the posting and/or publishing by You and other Users of notes, questions, comments, ratings, reviews, images, videos and other audio-visual materials and communications (collectively, "User Postings") and (b) the posting, creation, or modification by You and other users of computer code (including source code and object code) ("User Code") (User Postings and User Code, collectively, "User Content"). You understand that whether or not such User Content is published, CoderDojo Foundation does not guarantee any confidentiality with respect to any submissions.
fr_FR: La Fondation CoderDojo peut permettre (a) l'affichage et / ou la publication par vous et d'autres utilisateurs de notes, de questions, de commentaires, de remarques, d'avis, de photos, de vidéos et d’autres matériaux audio-visuels et de communications (collectivement, les « Messages d'utilisateur ») et ( b) l'affichage, la création ou la modification par vous et d'autres utilisateurs du code informatique (y compris le code source et le code objet) (« Code utilisateur ») (les Messages d'utilisateur et le Code d'utilisateur, collectivement, le « Contenu utilisateur »). Vous comprenez que la Fondation CoderDojo ne garantit pas la confidentialité à l'égard des soumissions, que ce Contenu utilisateur soit publié ou non.

en: License Grant to CoderDojo Foundation.
fr_FR: Concession de licence à la Fondation CoderDojo.

en: Whenever you make use of a feature that allows you to upload material to our Website, or to make contact with other users of our Website, you must comply with all applicable laws and our User Content Representations and Warranties and User Content Disclaimer.  Any material you upload to our Website will be considered non-confidential and nonproprietary, and we have the right to use, copy, distribute and disclose to third parties any such material for any purpose (except where specifically identified as third party content). We also have the right to disclose your identity to any third party who is claiming that any material posted or uploaded by you to our website constitutes a violation of their intellectual property rights, or of their right to privacy. We will not be responsible, or liable to any third party, for the content or accuracy of any materials posted by you or any other user. We have the right to remove any material or posting you make on our Website if, in our opinion, such material does not comply with applicable laws or our User Content Representations and Warranties and User Content Disclaimer.
fr_FR: À chaque fois que vous utilisez une fonction qui vous permette de télécharger des infos sur notre Site, ou d’entrer en contact avec d’autres utilisateurs de notre site, vous devez accepter de respecter tous les lois en vigueur ainsi que nos Représentations et Garanties du Contenu Utilisateur et Avertissement Contenu Utilisateur. Toute information téléchargée sur notre site sera considérée non-confidentielle et libre de droits d’auteur, et nous nous réservons le droit d’utiliser, copier, distribuer et divulguer ces informations aux tiers pour tout but (sauf pour les cas ou une telle information aurait été signalé comme appartenant a un tiers). Nous maintenons le droit de divulguer votre identité à tout tiers qui maintiendra qu’un matériel téléchargé par vous aurait constitué une violation des droits de propriété intellectuelle ou leur droit à l’intimité. Nous n’acceptons pas la responsabilité devant vous ou devant un tiers pour le contenu ou la correctitude  d’un contenu publié par vous ou par tout autre utilisateur. Nous gardons le droit de supprimer toute matériel ou information que vous ayez fait sur notre site si, dans notre opinion, ledit matériel ne respecte pas la législation en vigueur nos Représentations et Garanties du Contenu Utilisateur et Avertissement Contenu Utilisateur.

en: License Grant to Users.
fr_FR: Attribution des licences aux utilisateurs.

en: (a) User Postings. By posting, submitting or distributing User Postings through the Website, You hereby grant to each User of the Website a non-exclusive license to access and use your User Postings in any manner permitted or made available by CoderDojo Foundation on or through the Website.
fr_FR: (a) Messages publiés par les utilisateurs. En publiant et distribuant des messages via le site, vous acceptez que chaque utilisateur du site ait des droits non-exclusifs pour l’utilisation de ces messages dans la façon qu’il/elle le souhaite dans le cadre offert par la Fondation CoderDojo sur et par le biais du site web.

en: (b) User Code. By posting, submitting or distributing User Code through the Website, You hereby grant to each User of the Website a non-exclusive license to access, use, reproduce, and distribute your User Code as fully permitted under, and in accordance with the terms of, the MIT license (currently available at: http://opensource.org/licenses/mit-license.php) (the "MIT License").
fr_FR: (b) Le code réalisé par l’utilisateur. En publiant et distribuant son propre code par le biais du site web, vous acceptez de donner à chaque utilisateur du site des droits d’utilisation non-exclusif d’utilisation, reproduction et distribution du dit code selon la permission accordée - et en accord avec les termes proposés par la licence MIT (disponible à l’adresse http://opensource.org/licenses/mit-license.php) (the “MIT License”).

en: User Content Representations and Warranties.
fr_FR: Representations et garanties concernant le contenu de l’utilisateur.

en: You are solely responsible for your User Content and the consequences of posting, creating, or publishing them. You represent and warrant that: (1) You are the creator and owner of or have the necessary licenses, rights, consents, and permissions to use and to authorize CoderDojo Foundation and Zen's Users to use and distribute your User Content as necessary to exercise the licenses granted by You in these Terms and in the manner contemplated by CoderDojo Foundation and these Terms; (2) your User Content does not and will not: (a) infringe, violate, or misappropriate any third-party right, including any copyright, trademark, patent, trade secret, moral right, privacy right, right of publicity, or any other intellectual property or proprietary right or (b) slander, defame, libel, or invade the right of privacy, publicity or other property rights of any other person; and (3) your User Content does not contain any viruses, adware, spyware, worms, or other malicious code.
fr_FR: Vous êtes l’unique responsable de votre contenu d’utilisateur et des conséquences que peuvent avoir le fait de publier, créer du contenu. Vous vous portez garant du fait que: (1) Vous êtes le créateur et propriétaire ou vous avez les licences, droit, accords et permission nécessaires pour l’utilisation et vous autorisez la Fondation CoderDojo ainsi que les utilisateurs du Zen d’utiliser et partager votre Contenu d’Utilisateur tell qu’il sera nécessaire en accord avec la licence que vous avez accordé dans le cadre de ces Termes et dans la manière que la Fondation considérera utile pour l’utilisation de ces Termes; (2) votre Contenu de l’Utilisateur n’est pas et ne sera pas en situation de: (a) enfreindre, violer ou détourner les droits d’un tiers, y compris des droits d’auteur, marque enregistrée, parent, secret de commerce, droit moral, droit de vie privée, droit de publicité ou toute autre droit de propriété intellectuelle ou de propriété ou (b) calomnie, diffamation, invasion du droit à la vie privée, publicité ou tout autre droit de propriété d’une autre personne; et (3) votre Contenu d’Utilisateur ne contient pas de virus, adware, spyware, worms ou code malicieux.

en: Access to Your User Content.
fr_FR: Accès à votre contenu utilisateur.

en: The CoderDojo Foundation may permit Users to share their User Content with a select group of other Users, or make their User Content public for all (even non-Website users) to view. You acknowledge and agree that, although Zen may provide certain features intended to allow you to restrict some User Content you create from others, The CoderDojo Foundation does not guarantee that such User Content will never be accessible by others. In the event of unauthorized access, The CoderDojo Foundation will use reasonable efforts to notify you pursuant to Section 14.1 below. THE CODERDOJO FOUNDATION HEREBY DISCLAIMS ANY AND ALL LIABILITY WITH RESPECT TO ANY UNAUTHORIZED ACCESS TO ANY RESTRICTED USER CONTENT.
fr_FR: La Fondation CoderDojo peut permettre aux utilisateurs de partager leur contenu de l'utilisateur avec un groupe restreint d'autres utilisateurs, ou rendre leur contenu utilisateur public pour tous (même non-internautes) afficher. Vous reconnaissez et acceptez que, même si Zen peut fournir certaines fonctionnalités conçues pour vous permettre de limiter certains contenus utilisateur vous créez à partir d'autres, la Fondation CoderDojo ne garantit pas que ce contenu de l'utilisateur ne sera jamais accessible par d'autres. En cas d'accès non autorisé, la Fondation CoderDojo fera des efforts raisonnables pour vous notifier en vertu de l'article 14.1 ci-dessous. LA FONDATION CODERDOJO DÉCLINE PAR LES PRÉSENTES TOUTE RESPONSABILITÉ À L'ÉGARD DE TOUT ACCÈS NON AUTORISÉ À TOUT CONTENU D'UTILISATEUR RESTREINT.

en: User Content Disclaimer.
fr_FR: Non-responsabilité de l'utilisateur.

en: You understand that when using the Website You will be exposed to User Content from a variety of sources, and that The CoderDojo Foundation is not responsible for the accuracy, usefulness, or intellectual property rights of or relating to such User Content. You further understand and acknowledge that You may be exposed to User Content that is inaccurate, offensive, indecent or objectionable, and You agree to waive, and hereby do waive, any legal or equitable rights or remedies You have or may have against The CoderDojo Foundation with respect thereto. The CoderDojo Foundation does not endorse any User Content or any opinion, recommendation or advice expressed therein, and The CoderDojo Foundation expressly disclaims any and all liability in connection with User Content.
fr_FR: Vous comprenez que lors de l'utilisation du site Web, vous vous exposeriez à contenu utilisateur d'une variété de sources, et que la Fondation de CoderDojo n'est pas responsable de l'exactitude, l'utilité ou la droits de propriété intellectuelle ou concernant de tels contenus utilisateur. Vous comprenez et reconnaissez que vous pouvez être exposé à contenu utilisateur qui est inexact, choquant, indécent ou répréhensible, et vous acceptez de renoncer et renoncez par les présentes, tout droit légal ou équitable ou recours vous avez ou qu'il pouvez avoir contre La Fondation CoderDojo avec respect s'y rapportant. La Fondation CoderDojo ne cautionne aucun contenu utilisateur ou opinions, recommandation ou avis qui y sont exprimées, et La Fondation CoderDojo décline expressément toute responsabilité concernant le contenu de l'utilisateur.

en: SECTION 6 - SUSPENSION AND TERMINATION OF ACCOUNTS
fr_FR: Section 6 - SUSPENSION ET RÉSILIATION DES COMPTES

en: The CoderDojo Foundation has the right to suspend your account for violations of the Terms of Use. Repeat violators may have their account deleted. The CoderDojo Foundation reserves the sole right to determine what constitutes a violation of the Terms of Use. The CoderDojo Foundation also reserves the right to terminate any account used to circumvent prior enforcement of the Terms of Use.
fr_FR: La Fondation CoderDojo a le droit de suspendre votre compte pour violation des conditions d'utilisation. Contrevenants de répétition peuvent avoir leur compte supprimé. Les réserves de la Fondation CoderDojo le droit exclusif de déterminer ce qui constitue une violation des conditions d'utilisation. La Fondation CoderDojo se réserve également le droit de résilier tout compte utilisé pour contourner l'application préalable des conditions d'utilisation.

en: If you want to delete or temporarily disable your account, please email info@coderdojo.com.
fr_FR: Si vous souhaitez supprimer ou temporairement désactiver votre compte, veuillez envoyer un email à info@coderdojo.com.

en: SECTION 7 - THIRD PARTY WEBSITES
fr_FR: Section 7 - SITES WEB DE TIERS

en: Content on Zen, including user-generated content, may include links to third party websites. The CoderDojo Foundation is not capable of reviewing or managing third party websites, and assumes no responsibility for the privacy practices, content, or functionality of third party websites. You agree to relieve the CoderDojo Foundation of any and all liability arising from third party websites.
fr_FR: Le contenu sur Zen, y compris le contenu généré par l'utilisateur, peut inclure des liens vers des sites tiers. La Fondation de CoderDojo n'est pas susceptible de révision ou de gérer des sites Web de tiers et n'assume aucune responsabilité pour les pratiques de confidentialité, du contenu ou des fonctionnalités des sites Web de tiers. Vous vous engagez à soulager la Fondation CoderDojo de toute responsabilité découlant de sites Web de tiers.

en: SECTION 8 - INDEMNIFICATION
fr_FR: Section 8 - INDEMNISATION

en: You agree to indemnify The CoderDojo Foundation, and all their affiliates, employees, faculty members, fellows, students, agents, representatives, third party service providers, and members of their governing boards (all of which are "CoderDojo Entities"), and to defend and hold each of them harmless, from any and all claims and liabilities (including attorneys' fees) arising out of or related to your breach of the Terms of Service or your use of Zen.
fr_FR: Vous acceptez d'indemniser La Fondation CoderDojo et tous leurs affiliés, employés, membres du corps professoral, boursiers, étudiants, agents, représentants, fournisseurs de services de tierce partie et membres de leurs conseils d'administration (qui sont « Entités CoderDojo ») et de défendre et d'exonérer chacun d'eux, de toutes les créances et engagements (y compris honoraires d'avocat) découlant de ou lié à votre manquement aux modalités de Service ou de votre utilisation du Zen.

en: SECTION 9 - DISCLAIMER OF WARRANTY
fr_FR: Section 9 - CLAUSE LIMITATIVE DE GARANTIE

en: You acknowledge that you are using Zen at your own risk. Zen is provided "as is," and the CoderDojo Foundation hereby expressly disclaim any and all warranties, express and implied, including but not limited to any warranties of accuracy, reliability, title, merchantability, non-infringement, fitness for a particular purpose or any other warranty, condition, guarantee or representation, whether oral, in writing or in electronic form, including but not limited to the accuracy or completeness of any information contained therein or provided by Zen. Without limiting the foregoing, the CoderDojo Foundation disclaim any and all warranties, express and implied, regarding user-generated content and CoderDojo events. The CoderDojo Foundation and their third party service providers do not represent or warrant that access to Zen will be uninterrupted or that there will be no failures, errors or omissions or loss of transmitted information, or that no viruses will be transmitted through Zen services.
fr_FR: Vous reconnaissez que vous utilisez Zen à vos propres risques. Zen est fourni "tel quel", et la Fondation CoderDojo expressément décline toute garantie, expresse ou implicite, y compris mais sans s'y limiter toute garantie d'exactitude, fiabilité, titre, qualité marchande, d'absence de contrefaçon, Adéquation a un usage particulier ou de toute autre garantie, condition, garantie ou représentation, si oral, par écrit ou sous forme électronique, y compris mais non limité à l'exactitude ou l'exhaustivité de toute information qu'ils contiennent ou fournies par Zen. Sans limiter ce qui précède, la Fondation CoderDojo déclinent toute garantie, expresse ou implicite, concernant le contenu généré par les utilisateurs et les événements de CoderDojo. La Fondation CoderDojo et leurs fournisseurs de services de tierce partie ne représentent ni ne garantit que l'accès au Zen sera ininterrompu ou qu'il n'y aura aucun échecs, des erreurs ou des omissions ou des pertes de transmission de l'information, ou qu'aucun virus ne sera transmis via les services Zen.

en: SECTION 10 - LIMITATION OF LIABILITY
fr_FR: SECTION 10 - LIMITATION DE RESPONSABILITÉ

en: The CoderDojo Foundation shall not be liable to you or any third parties for any direct, indirect, special, consequential or punitive damages of any kind, regardless of the type of claim or the nature of the cause of action, even if the CoderDojo has been advised of the possibility of such damages. Without limiting the foregoing, the CoderDojo Foundation shall have no liability to you or any third parties for damages or harms arising out of user-generated content or CoderDojo events.
fr_FR: La Fondation CoderDojo ne sera pas responsable envers vous ou toute tierce partie direct, indirect, spéciaux, consécutifs ou punitifs de quelque sorte, quel que soit le type de réclamation ou de la nature de la cause d'action, même si CoderDojo a été avisé de la possibilité de tels dommages. Sans limiter ce qui précède, la Fondation CoderDojo n'aura aucune responsabilité envers vous ou toute tierce partie pour des dommages ou préjudices découlant du contenu généré par les utilisateurs ou les événements de CoderDojo.

en: Zen is offered by the CoderDojo Foundation from its facilities in the Republic of Ireland. The CoderDojo Foundation makes no representations that Zen is appropriate or available for use in other locations. Those who access or use Zen are responsible for compliance with local law.
fr_FR: Zen est offert par la Fondation CoderDojo depuis ses installations dans la République d'Irlande. La Fondation de CoderDojo ne fait aucune représentation que Zen est approprié ou disponible pour utilisation dans d'autres endroits. Ceux qui accèdent à ou utilisent Zen sont responsables de la conformité avec la législation locale.

en: SECTION 12 - CHOICE OF LANGUAGE
fr_FR: SECTION 12 - CHOIX DE LA LANGUE

en: If the CoderDojo Foundation provides you with a translation of the English language version of these Terms of Use, the Privacy Policy, or any other policy, then you agree that the translation is provided for informational purposes only and does not modify the English language version. In the event of a conflict between a translation and the English version, the English version will govern.
fr_FR: Si la Fondation CoderDojo vous fournit une traduction de la version anglaise de ces conditions d'utilisation, la politique de confidentialité ou toute autre politique, vous reconnaissez que la traduction est fournie à titre informatif seulement et ne modifie pas la version en langue anglaise. En cas de conflit entre une traduction et la version anglaise, la version anglaise prévaudront.

en: SECTION 13 - NO WAIVER
fr_FR: SECTION 13 - NON-RENONCIATION

en: No waiver of any term of these Terms of Use shall be deemed a further or continuing waiver of such term or any other term, and the CoderDojo Foundation's failure to assert any right or provision under these Terms of Use shall not constitute a waiver of such right or provision.
fr_FR: Aucune renonciation de toute clause des présentes conditions d'utilisation n'est considérée comme une renonciation supplémentaire ou continue de ce terme ou tout autre terme et l'échec de la Fondation CoderDojo de faire valoir que tout droit ou disposition en vertu de ces conditions d'utilisation ne constituera pas une renonciation à ce droit ou disposition.

en: SECTION 14 - ENTIRE AGREEMENT
fr_FR: SECTION 14 - INTÉGRALITÉ DU CONTRAT

en: This document, together with all appendices, constitutes the entire Terms of Use and supersedes all previous agreements with the CoderDojo Foundation relating to the use of Zen.
fr_FR: Ce document, ainsi que de toutes les annexes, constitue les conditions d'utilisation complète et remplace tous accords antérieurs avec la Fondation CoderDojo relative à l'utilisation de Zen.

en: Revision date:  29th July 2015
fr_FR: Date de révision : 29 juillet 2015

en: CoderDojo Champion Registration Form
fr_FR: Formulaire d'inscription CoderDojo Champion

en: General Information
fr_FR: Informations générales

en: Email Address
fr_FR: Adresse e-mail

en: Please provide a personal email address.
fr_FR: Veuillez fournir une adresse e-mail personnelle.

en: Full Name
fr_FR: Nom et prénom

en: Please provide your full name
fr_FR: Merci de fournir votre nom et prénom

en: Planned Dojo Location
fr_FR: Emplacement envisagé du Dojo

en: Please let us know where in the world you are planning to set up your Dojo. eg. Town, City, State, Country
fr_FR: Merci de nous indiquer où dans le monde, vous avez décidé de mettre en place votre Dojo. Par exemple ville/commune, région, pays

en: Planned Dojo Location is empty
fr_FR: L’emplacement envisagé du Dojo est vide

en: Date of Birth
fr_FR: Date de naissance

en: Telephone Number
fr_FR: Numéro de téléphone

en: Telephone Number is empty
fr_FR: Le champ Numéro de téléphone est vide

en: Experience
fr_FR: Expérience

en: Do you have any relevant experience working with young people
fr_FR: Est-ce que vous avez de l’expérience pertinente à travailler avec des jeunes

en: Experience is empty
fr_FR: Le champ Expérience est vide

en: Please include country code.
fr_FR: Veuillez indiquer le code de pays.

en: Please let us know of any technical experience you have that will help you run your Dojo. This is not required to organise a Dojo, as long you find a solid team of technical mentors. If none, please respond N/A.
fr_FR: Merci de nous indiquer toute expérience technique qui vous aidera à gérer le Dojo. L’expérience n’est pas obligatoire pour démarrer un Dojo, tant que vous trouvez une équipe solide de mentors techniques. Si vous n’en avez pas, merci de répondre N/A (non applicable).

en: Please list any relevant technical experience
fr_FR: Veuillez énumérer toute expérience technique pertinente

en: Technical Experience is empty
fr_FR: Le champ Expérience technique est vide

en: How did you hear about CoderDojo?
fr_FR: Comment avez-vous entendu parler de CoderDojo ?

en: Social
fr_FR: Réseaux sociaux

en: Dojo's Twitter
fr_FR: Twitter du Dojo

en: Dojo's Facebook
fr_FR: Facebook du Dojo

en: If you wish please provide your username or a link to your Twitter page.
fr_FR: Si vous le souhaitez, veuillez fournir votre nom d'utilisateur ou un lien vers votre page Twitter.

en: If you wish please provide your username or a link to your LinkedIn page.
fr_FR: Si vous le souhaitez, veuillez fournir votre nom d'utilisateur ou un lien vers votre page LinkedIn.

en: If you wish please provide your username or a link to your Google+
fr_FR: Si vous veuillez, donnez votre nom où un lien à votre profile Google+

en: Do you have access to technical mentors
fr_FR: Connaissez-vous des mentors ayant des compétences techniques

en: It is recommended to find a team of interested local technical volunteers to mentor and to find non-technical volunteers, such as parents, who can help out and volunteer when they bring their children etc. You do not need to have a big team but it is always better to have support from a core team when organising a Dojo. You can then have planning meetings with your team in advance of setting up your Dojo
fr_FR: Il est recommandé de trouver une équipe de bénévoles techniques pour superviser et de trouver des bénévoles non-techniques, tels que des parents, qui peuvent aider et être bénévoles lorsqu'ils amènent leurs enfants etc. Vous n'avez pas besoin d'avoir une grosse équipe mais il est toujours préférable de bénéficier du soutien d'une équipe de base pour l'organisation d'un Dojo. Vous pourrez ensuite planifier des réunions avec votre équipe avant la mise en place de votre Dojo.

en: Select an option
fr_FR: Sélectionnez une option

en: Do you have access to a venue
fr_FR: Est-ce que vous avez accès à un lieu

en: Dojos cannot be hosted in private residences, they must be in a public space such as a library, business, canteens, schools or community centres. We recommend that the young people attending bring their own laptops so the venue should have, at least, plug sockets for laptops, internet access and tables and chairs for the attendees.
fr_FR: Les Dojos ne peuvent pas être hébergés dans des résidences privées, ils doivent se tenir dans un lieu public comme une bibliothèque, une entreprise, une cantine, une école ou un espace communautaire. Nous recommandons que les jeunes participants apportent leur propre ordinateur portable, l'espace d'accueil devant avoir à minima, des prises pour les ordinateurs portables, un accès internet, des tables et des chaises.

en: Champion Application
fr_FR: Devenir un champion

en: Country
fr_FR: Pays

en: CityTown
fr_FR: Ville/Cité

en: Please type City name in English/Latin character a-Z!
fr_FR: Merci d'entrer un nom de ville en caractères Français/Latin a-Z !

en: Languages Spoken
fr_FR: Langues parlées

en: Projects
fr_FR: Projets

en: No project yet
fr_FR: Aucun projet

en: Prerequisites
fr_FR: Pré-requis

en: Dojo description
fr_FR: Description du Dojo

en: Search Engine
fr_FR: Moteur de recherche

en: CoderDojo Volunteers
fr_FR: Bénévoles CoderDojo

en: Other Coding Organisations (no longer used)
fr_FR: Autres organisations de codage (n'est plus utilisées)

en: Development Community (no longer used)
fr_FR: Communauté de développement (n'est plus utilisée)

en: Events
fr_FR: Événements

en: There are no events currently listed for this Dojo. Please contact the Dojo to find out about upcoming events.
fr_FR: Il n'y a aucun évènement prévu pour ce Dojo. Contactez le Dojo pour en savoir plus sur les évènements à venir.

en: Word of Mouth
fr_FR: Recommandation

en: Other
fr_FR: Autres

en: Social media
fr_FR: Réseaux sociaux

en: My employer (CSR scheme at work)
fr_FR: Mon employeur (régime de CSR au travail)

en: Event / Conference / Training
fr_FR: Événement / Conférence / Formation

en: Library or youth group
fr_FR: Bibliothèque ou groupe de jeunes

en: Other (comment field)
fr_FR: Autre (champ commentaire)

en: Family/Friends (no longer used)
fr_FR: Famille/Amis (n’est plus utilisés)

en: Media (newspaper/radio) (no longer used)
fr_FR: Médias (journaux/radio) (n’est plus utilisés)

en: CoderDojo Foundation charter for CoderDojo
fr_FR: Charte de la fondation CoderDojo pour les CoderDojo

en: All Dojos are required to agree with the below CoderDojo Charter. This Charter encompasses the basic ethos and core aspects of the CoderDojo movement, which all Dojos are founded on. The introduction of the Charter was announced by co-founder James Whelton to the CoderDojo Organisers Group on the 3rd of December 2013.
fr_FR: Tous les Dojos sont tenus de souscrire à la Charte CoderDojo ci-dessous. Cette Charte englobe l’éthique de base et les principaux aspects du mouvement CoderDojo, sur lesquels tous les Dojos sont fondées. L'introduction de la Charte a été annoncée par le co-fondateur James Whelton au CoderDojo Organisers Group le 3 décembre 2013.

en: For the purposes of this Charter, "CoderDojo" shall mean the open source, volunteer led movement orientated around running free not-for-profit coding clubs. "Dojos" shall mean the not-for profit coding clubs established to support communities and spread the philosophy of CoderDojo.
fr_FR: Aux fins de la présente Charte, « CoderDojo » désigne le mouvement open source, de volontariat orienté autour de clubs de codage gratuits sans but lucratif. « Dojos» désignent les clubs de codage sans but lucratif mis en place pour soutenir les communautés et diffuser la philosophie de CoderDojo.

en: All Dojos are independent, autonomous, community groups set up to inspire young people to learn code. All Dojos have different styles of operating but they all hold the same ethos.
fr_FR: Tous les Dojos sont des groupes communautaires indépendants et autonomes mis en place pour inciter les jeunes à apprendre à coder. Tous les dojos ont des styles différents de fonctionnement, mais ils ont tous la même philosophie.

en: We commit to inspiring and supporting young people to learn how to create technology
fr_FR: Nous nous engageons à inspirer et à soutenir les jeunes à apprendre comment créer la technologie

en: We commit to the highest possible standards of child protection in our jurisdiction
fr_FR: Nous nous engageons aux normes les plus élevées de protection de l'enfance dans notre secteur de compétence

en: We commit to not charging children attending nor their parents
fr_FR: Nous nous engageons à ne pas faire payer les enfants qui participent ni leurs parents

en: We commit to encourage parent participation within our Dojo
fr_FR: Nous nous engageons à encourager la participation des parents au sein de notre Dojo

en: We commit to sharing our knowledge for free (libre and open)
fr_FR: Nous nous engageons à partager nos connaissances gratuitement (librement et ouvertement)

en: We commit to share our knowledge within our Dojo and to other Dojos
fr_FR: Nous nous engageons à partager nos connaissances au sein de notre Dojo ainsi qu'avec d'autres Dojos

en: We commit to take care and uphold the good name of the global CoderDojo community
fr_FR: Nous nous engageons à prendre soin et à maintenir la bonne réputation de la communauté mondiale CoderDojo

en: We commit to encouraging collaboration, peer to peer mentoring and project work between the attendees
fr_FR: Nous nous engageons à encourager la collaboration, le mentorat entre les pairs ainsi que des projets de travail entre les participants

en: We commit to welcoming volunteers and children regardless of gender, race, sexual orientation, creed, religion or ability.
fr_FR: Nous nous engageons à accueillir les bénévoles et les enfants sans distinction de sexe, de race, d'orientation sexuelle, de croyance, de religion ou de capacité.

en: CoderDojo Foundation (CDF) commitments to you:
fr_FR: Engagements de la Fondation CoderDojo (CDF) envers vous :

en: CDF commits to act in the interest of the global CoderDojo community
fr_FR: CDF s'engage à agir dans l'intérêt de la communauté mondiale CoderDojo

en: CDF commits to facilitating the community to share its knowledge
fr_FR: CDF s'engage à faciliter le partage des connaissances au sein la communauté

en: CDF commits to sharing our resources for free
fr_FR: CDF s'engage à partager ses ressources gratuitement

en: CDF commits to encouraging active involvement in our organisation
fr_FR: CDF s'engage à encourager la participation active dans notre organisation

en: Agreement
fr_FR: Accord

en: On registration you are making an agreement with the CoderDojo Foundation and agreeing to follow the CoderDojo ethos.
fr_FR: Lors de l'inscription vous passez un accord avec la Fondation CoderDojo et acceptez de suivre l'éthique de CoderDojo.

en: You are entitled to use the CoderDojo name, logo and website to promote your activity for non commercial use
fr_FR: Vous avez le droit d'utiliser le nom, le logo et le site web du CoderDojo pour promouvoir votre activité pour une utilisation non commerciale

en: You are entitled to fundraise on the condition that it is made explicit you do so for your Dojo or as a group of Dojos under a group name (EG Dojos of California) and inappropriate fundraising is a breach of this Charter.
fr_FR: Vous avez le droit de recueillir des fonds à la condition qu'il soit clair que vous le faites pour votre Dojo ou en tant que groupe de Dojos sous un nom de groupe (par exemple, Dojos de la Californie). Toute collecte de fonds inappropriée est une violation de la présente Charte.

en: It is your responsibility to ensure you are compliant with legislation in your jurisdiction when undertaking any activities, including fundraising, for your Dojo or group of Dojos.
fr_FR: Il est de votre responsabilité de vous assurer que vous êtes en conformité avec la législation de votre pays avant d'entreprendre toute activité, y compris la collecte de fonds, pour votre Dojo ou un groupe de Dojos.

en: If the terms of this Charter are breached, CoderDojo Foundation retains the right to remove the group from the website. In this case your coding club shall cease using the CoderDojo name, brand and logo in the promotion of your coding club and on third party websites.
fr_FR: En cas de violation des conditions de cette Charte, la Fondation CoderDojo se réserve le droit de supprimer le groupe du site web. Dans ce cas, votre club de codage doit cesser d'utiliser le nom, la marque et le logo de CoderDojo pour la promotion de votre club de codage et sur les sites internet tiers.

en: Opinions expressed by any individual Dojo or people in the registered Dojo do not represent the views of CoderDojo Foundation.
fr_FR: Les opinions exprimées par tout Dojo ou personne du Dojo enregistré ne représentent pas les vues de la Fondation CoderDojo.

en: CoderDojo Foundation may terminate this Charter with any Dojo without cause on thirty days' notice.
fr_FR: La Fondation CoderDojo peut mettre fin à cette Charte avec tout Dojo sans motif avec un préavis de trente jours.

en: As CoderDojo Foundation is an Irish entity, this Charter is subject to Irish law and you agree to that.
fr_FR: La Fondation CoderDojo étant une entité irlandaise, cette Charte est soumise au droit irlandais et vous en convenez.

en: Disclaimer of Liability
fr_FR: Clause de non responsabilité

en: CoderDojo Foundation accepts no responsibility or liability whatsoever where a party is injured while engaging in the activities of a registered group. It is the responsibility of each club to ensure they maintain valid and appropriate insurance.
fr_FR: CoderDojo Fondation n’accepte aucune responsabilité ou obligation dans le cas où une personne se blesse durant les activités d’un groupe enregistré. C’est la responsabilité de chaque club de s’assurer qu'ils disposent d'une assurance valide et pertinente.

en: You are solely responsible for the activities conducted by your own Dojo. Agreeing to this Charter does not constitute endorsement of those activities by the CoderDojo Foundation.
fr_FR: Vous êtes seul responsable des activités menées par votre propre Dojo. Le fait d’accepter cette Charte ne constitue pas l’approbation de ces activités par la Fondation CoderDojo.

en: There are unsaved changes on this page
fr_FR: Il y a des modifications non enregistrées sur cette page

en: Full Name:
fr_FR: Nom et prénom:

en: You must enter your full name
fr_FR: Vous devez saisir votre nom et prénom

en: You must accept the charter
fr_FR: Vous devez accepter la Charte

en: I have read and accepted the above charter
fr_FR: J'ai lu et accepté la Charte ci-dessus

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Dojo Menu
fr_FR: Menu du Dojo

en: Events
fr_FR: Événements

en: Charter
fr_FR: Charte

en: Opens in new window
fr_FR: S'ouvre dans une nouvelle fenêtre

en: Find a Dojo
fr_FR: Trouver un Dojo

en: Resources
fr_FR: Ressources

en: Dojo List
fr_FR: Liste des Dojos

en: My Dojos
fr_FR: Mes Dojos

en: Create Dojo
fr_FR: Créer le Dojo

en: Start a Dojo
fr_FR: Démarrer un Dojo

en: Manage Dojos
fr_FR: Gérer les Dojos

en: Stats
fr_FR: Statistiques

en: Logout
fr_FR: Déconnexion

en: Create a Dojo
fr_FR: Créer un Dojo

en: User Invitation
fr_FR: Invitation d'utilisateur

en: User Request
fr_FR: Demande d'utilisateur

en: User Request is being validated...
fr_FR: Demande de l'utilisateur est en cours de validation...

en: Status
fr_FR: État

en: Join
fr_FR: Rejoindre

en: Send Request
fr_FR: Envoyer la demande

en: Contact details to help us verify your Dojo
fr_FR: Coordonnées pour nous aider à vérifier votre Dojo

en: Email
fr_FR: E-mail

en: Dojo Email
fr_FR: E-mail du Dojo

en: Website
fr_FR: Site web

en: Google Group
fr_FR: Groupe Google

en: Time
fr_FR: Heure

en: Location
fr_FR: Lieu

en: Running Online
fr_FR: Fonctionnement en ligne

en: Map
fr_FR: Plan

en: To register a Dojo you first need an account. Sign up here:
fr_FR: Pour enregistrer un Dojo, vous devez tout d’abord créer un compte. Inscrivez-vous ici :

en: The Dojos listed here are all verified by the CoderDojo team.
fr_FR: Les Dojos répertoriés ici sont tous vérifiés par l'équipe de CoderDojo.

en: Learn more
fr_FR: En savoir plus

en: View more
fr_FR: Voir plus

en: View less
fr_FR: Voir moins

en: Search Results
fr_FR: Résultats de recherche

en: Your closest dojos
fr_FR: Les dojos les plus proches

en: Where are you?
fr_FR: Où êtes-vous ?

en: Dojo Information
fr_FR: Informations sur le dojo

en: Dojo Name
fr_FR: Nom du Dojo

en: Normally named after an area, like "Cork", or if there are multiple Dojos are in your area "San Fran @ GitHub". Try refrain from prefixing the name with "CoderDojo".
fr_FR: Normalement nommé par rapport à l’emplacement géographique, comme « Strasbourg », ou s’il y a plusieurs Dojos dans votre région « Strasbourg @ Cathédrale ». Essayez d’éviter de préfixer le nom avec « CoderDojo ».

en: Please type Dojo name in English/Latin character a-Z!
fr_FR: Merci d'entrer un nom de Dojo en caractères Français/Latin a-Z !

en: This should be different to the personal email you signed up for an account here with. For your own CoderDojo email address (e.g. limerick@coderdojo.com), please contact us and leave this field blank.
fr_FR: Ceci devrait être différent de l’email personnel avec lequel vous vous êtes enregistré/e. Pour obtenir votre propre adresse e-mail CoderDojo (p. ex. limerick@coderdojo.com), merci de nous contacter et de laisser ce champ vide.

en: Times are empty
fr_FR: Le champ Heures est vide

en: State whether it's every week or on a certain day (Eg. "Every Friday, 5.30pm - 8pm" or "Saturday 25th, 12pm - 3pm")
fr_FR: Mentionner si les réunions sont prévues toutes les semaines, ou un certain jour (Exemple “Tous les vendredis, 17h00-20h00” ou “samedi 25 septembre 12h00-15h00")

en: Select or search a country in the list...
fr_FR: Choisissez ou recherchez un pays dans la liste...

en: Select a country
fr_FR: Choisissez un pays

en: Search for or enter your area
fr_FR: Recherchez ou indiquez votre région

en: Select a place
fr_FR: Choisissez un emplacement

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Address of the Dojo (e.g. LIT Downtown Centre)
fr_FR: Adresse du Dojo (comme par exemple, LIT Downtown Centre)

en: Coordinates
fr_FR: Cordonnées géographiques

en: Times is Empty
fr_FR: Le champ "Heures" est vide

en: Address is empty
fr_FR: Le champ Adresse est vide

en: Get location from address
fr_FR: Obtenez l'emplacement en fonction de l'adresse

en: Click on the map to select a location
fr_FR: Cliquez sur la carte pour sélectionner un emplacement

en: Other Information
fr_FR: Autre information

en: Google Group URL
fr_FR: URL de Google Group

en: We recommend setting up a discussion group so people can sign up for the latest news and happenings.
fr_FR: Nous recommandons la mise en place d'un groupe de discussion afin que les gens puissent s'y inscrire pour avoir accès aux dernières nouvelles et aux événements.

en: Again, a useful way for sharing information and being found. We can also help share messages to followers.
fr_FR: Un autre moyen utile pour échanger des informations et être joignable. Nous pouvons également aider à partager les messages aux inscrits.

en: Mailing List
fr_FR: Liste de diffusion

en: Receive monthly updates to your user email address from the CoderDojo community around the world that keep you informed and help you with running your Dojo.
fr_FR: Recevez des mises à jour mensuelles à votre adresse e-mail de la communauté CoderDojo du monde entier pour vous tenir au courant et vous aider à gérer votre Dojo.

en: Status Messages
fr_FR: Messages de statut

en: Need Mentors
fr_FR: Besoin de mentors

en: We need mentors!
fr_FR: Nous avons besoin de mentors !

en: Submit!
fr_FR: Envoyer !

en: Thanks for submitting your information!
     We will be sharing the final results of this survey with the community once it has been collected.
fr_FR: Merci d'avoir soumis vos informations !
     Nous partagerons les résultats finaux de cette enquête avec la communauté une fois qu'ils auront été collectés.

en: Your Dojo already submitted its answer, thanks for your participation !
fr_FR: Votre Dojo a déjà soumis sa réponse, merci pour votre participation !

en: Current Stage
fr_FR: Phase actuelle

en: In planning - check back soon
fr_FR: En cours de planification - revenez prochainement

en: Open, just show up
fr_FR: Portes ouvertes, venez !

en: Booking required
fr_FR: Réservation requise

en: Booking is required to attend this Dojo. Please contact the Dojo administrator if no events are listed.
fr_FR: Une réservation est requise pour participer à ce Dojo. Veuillez contacter l'administrateur du Dojo si aucun événement n'est listé.

en: Contact for more information
fr_FR: Contactez pour plus d'informations

en: Inactive
fr_FR: Inactif

en: Active Dojo
fr_FR: Dojo Actif

en: Uh-oh! Unfortunately this Dojo is no longer active. If you would like to set up a new Dojo at this location, please email us at info@coderdojo.com
fr_FR: Oh oh ! Malheureusement, ce Dojo n'est plus actif. Si vous souhaitez mettre en place un nouveau Dojo à cette adresse, veuillez nous envoyer un e-mail à info@coderdojo.com

en: Full up
fr_FR: Plein

en: Private
fr_FR: Privé

en: Please only select if your Dojo will be accessible exclusively to attendees from within your organisation, e.g. schools/universities/children of organisation's employees/etc.
fr_FR: Veuillez sélectionner uniquement si votre Dojo sera accessible exclusivement aux participants au sein de votre organisation, par exemple écoles / universités / enfants des employés de l'organisation / etc.

en: Online sessions
fr_FR: Sessions en ligne

en: This Dojo will run online (partially or completely)
fr_FR: Ce Dojo fonctionnera en ligne (partiellement ou complètement)

en: My club runs online (partially or completely)
fr_FR: Mon club fonctionne en ligne (partiellement ou complètement)

en: Check this box if your club runs online all or some of the time.
fr_FR: Cochez cette case si votre club fonctionne en ligne tout le temps ou en partie.

en: Keeping your Dojo safe
fr_FR: Gardez votre Dojo en sécurité

en: An appropriate sponsor would be a person holding a manager-level position within a school, library, corporate or non-profit organisation.
fr_FR: Un parrain approprié serait une personne qui occupe un poste de gestionnaire dans une école, une bibliothèque, une entreprise ou une organisation à but non lucratif.

en: The Dojo sponsor and the Dojo champion cannot be the same person.
fr_FR: Le parrain du Dojo et le champion du Dojo ne peuvent pas être la même personne.

en: This sponsor will help ensure that your club operates in accordance with our
fr_FR: Ce parrain vous aidera à faire en sorte que votre club fonctionne conformément à notre

en: The sponsor will help ensure that your Dojo operates in accordance with our
fr_FR: Le parrain vous aidera à vous assurer que votre Dojo fonctionne conformément à notre

en: safeguarding policy
fr_FR: politique de protection

en: and that all your volunteers have the appropriate background checks.
fr_FR: et que tous vos bénévoles ont les vérifications d'antécédents appropriées.

en: Please fill in the details of your safeguarding sponsor below so that we can contact them.
fr_FR: Veuillez remplir les coordonnées de votre parrain de protection ci-dessous afin que nous puissions les contacter.

en: Safeguarding Sponsor's Name
fr_FR: Nom du parrain de protection

en: Safeguarding Sponsor's Email
fr_FR: E-mail du parrain de protection

en: Supporters Image URL
fr_FR: URL de l'image des sponsors

en: Manage Dojo Users
fr_FR: Gérez les utilisateurs du Dojo

en: User request to join your Dojo accepted. 
    The user is now a member of your Dojo
fr_FR: Demande de l’utilisateur à rejoindre votre Dojo acceptée. 
     L' utilisateur est désormais un membre de votre Dojo

en: User request to join your Dojo declined
fr_FR: Demande de l’utilisateur à rejoindre votre Dojo refusée

en: Error accepting a user request
fr_FR: Erreur lors de l'acceptation de la demande de l’utilisateur

en: Error declining a user request
fr_FR: Erreur lors du refus de la demande de l'utilisateur

en: Active Users
fr_FR: Utilisateurs Actifs

en: User Request
fr_FR: Demande de l’utilisateur

en: Send Invite
fr_FR: Envoyez une invitation

en: Profile
fr_FR: Profil

en: User Types
fr_FR: Types d'utilisateurs

en: User Permissions
fr_FR: Autorisations d'utilisateur

en: Remove User
fr_FR: Supprimez l'utilisateur

en: View Profile
fr_FR: Affichez le profil

en: Verification
fr_FR: Vérification

en: Any
fr_FR: N’importe

en: Verified
fr_FR: Vérifié

en: Verified!
fr_FR: Vérifié !

en: Not verified
fr_FR: Non vérifié

en: Unverified
fr_FR: Non vérifié

en: verified
fr_FR: vérifié

en: unverified
fr_FR: non vérifié

en: Stage
fr_FR: Phase

en: Dojo Email
fr_FR: E-mail du Dojo

en: User Email
fr_FR: Email de l'utilisateur

en: Filter
fr_FR: Filtrer

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: Application
fr_FR: Demande

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Verify
fr_FR: Vérifier

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: unsigned
fr_FR: non signé

en: View
fr_FR: Aperçu

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Users
fr_FR: Utilisateurs

en: Listing
fr_FR: Liste

en: Times
fr_FR: Heures

en: Tao verified
fr_FR: Tao vérifié

en: Tao unverified
fr_FR: Tao non vérifié

en: Join Mailing List
fr_FR: Inscrivez-vous à la liste de distribution

en: I have read and accept the
fr_FR: J'ai lu et j'accepte les

en: Terms of Service here
fr_FR: Conditions d'utilisation ici

en: Click on each step to get started
fr_FR: Cliquez sur chaque étape pour commencer

en: Welcome New Champion! The first step towards setting up a Dojo in your area is filling out this form and giving us a little more information about yourself.
fr_FR: Bienvenue nouveau Champion ! La première étape pour créer un Dojo dans votre région est de remplir ce formulaire et de nous donner un peu plus d'informations à votre sujet.

en: The purpose of us gathering this information is so we can tailor support to you as your start your Dojo journey!
fr_FR: Notre objectif en recueillant ces informations est de pouvoir vous organiser une assistance personnalisée lorsque vous démarrez votre aventure au sein du Dojo !

en: If you wish to learn more about starting a CoderDojo in your area please see:
fr_FR: Si vous souhaitez en savoir plus sur comment créer d'un CoderDojo dans votre région, veuillez consulter :

en: You must be over 18 years old...
fr_FR: Vous devez être âgé de plus de 18 ans...

en: Please include country code...
fr_FR: Veuillez inclure le code du pays...

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Enter your street level address...
fr_FR: Saisissez votre adresse au niveau de la rue...

en: Address is empty
fr_FR: Le champ Adresse est vide

en: Technical Experience
fr_FR: Expérience technique

en: Please describe any websites, apps or open source work that you have done.
fr_FR: Veuillez décrire tout site web, application ou tout travail open-source que vous avez effectué.

en: Experience working with youth
fr_FR: Expérience de travail avec des jeunes

en: Please describe your experience working with youth.
fr_FR: Veuillez décrire votre expérience de travail avec des jeunes.

en: Please add any other relevant information.
fr_FR: Veuillez ajouter toute autre information pertinente.

en: Please specify where you heard about CoderDojo
fr_FR: Veuillez spécifier l'endroit où vous avez entendu parler de CoderDojo

en: Register Account
fr_FR: Créez un compte

en: To get started, please fill in the following registration form.
fr_FR: Pour commencer, veuillez remplir le formulaire d'inscription ci-dessous.

en: Champion Registration
fr_FR: Inscription en tant que Champion

en: Update Champion
fr_FR: Mettez à jour votre profil de Champion

en: Setup your Dojo
fr_FR: Mettez en place votre Dojo

en: Save Dojo Setup
fr_FR: Sauvegardez la configuration du Dojo

en: Update Dojo Setup
fr_FR: Mettez à jour la configuration du Dojo

en: Create Dojo Listing
fr_FR: Ajouter le Dojo à la liste

en: Enter Dojo name
fr_FR: Saisissez le nom du Dojo

en: Enter Dojo email address
fr_FR: Saisissez l'adresse e-mail du Dojo

en: Enter street level address
fr_FR: Saisissez l'adresse au niveau de la rue

en: Enter Google group URL
fr_FR: Saisissez l'URL du groupe Google

en: Enter website URL
fr_FR: Saisissez l'URL du site web

en: Enter Twitter profile URL
fr_FR: Saisissez l'URL du profil Twitter

en: Enter supporters image URL
fr_FR: Saisissez l'URL de l'image des sponsors

en: Thank you for submitting your dojo listing.
fr_FR: Merci d'avoir soumis le formulaire d'inscription de votre dojo.

en: A member from the CoderDojo Foundation team will review your listing and be in touch shortly.
fr_FR: Un membre de l'équipe de Fondation CoderDojo examinera votre formulaire d'inscription et vous contactera très prochainement.

en: If you have a Dojo supporter(s), if they are providing space/wifi/pizza and would like to show it, enter URL to a supporter image here, please make sure it's 570px in width
fr_FR: Si vous avez un ou des sponsors du Dojo et s'ils fournissent le site / le wifi / la pizza et aimeraient le montrer, saisissez ici l'URL d'une image du sponsor, en vous assurant que la largeur est de 570 pixels

en: persons have signed the current version of the charter
fr_FR: personnes ont signé la version actuelle de la charte

en: Active
fr_FR: Actif

en: Send me an email
fr_FR: Envoyez-moi un e-mail

en: Joined
fr_FR: A rejoint

en: Social Media
fr_FR: Réseaux Sociaux

en: Bio
fr_FR: Biographie

en: A description about me
fr_FR: Quelques mots à mon sujet

en: Member of Dojos
fr_FR: Membre des Dojos

en: Gather your Team
fr_FR: Rassemblez votre équipe

en: Gather Team
fr_FR: Rassemblez une équipe

en: You must gather a team before continuing.
fr_FR: Vous devez rassembler une équipe avant de poursuivre.

en: Find Mentors
fr_FR: Recrutez des mentors

en: You must find mentors before continuing.
fr_FR: Vous devez recruter des mentors avant de poursuivre.

en: Background Check
fr_FR: Vérification des antécédents

en: Please describe the situation in your Dojo and if your team has been background checked.
fr_FR: Veuillez décrire la situation dans votre Dojo et si les antécédents de votre équipe ont été vérifiés.

en: Find your Venue
fr_FR: Trouvez votre lieu

en: Plan your Dojo
fr_FR: Planifiez votre Dojo

en: Plan how frequently you will run your Dojo
fr_FR: Planifiez à quelle fréquence votre Dojo fonctionnera

en: You must plan how often your Dojo will take place.
fr_FR: Vous devez planifier à quelle fréquence votre Dojo aura lieu.

en: Please describe when your Dojo will take place.
fr_FR: Veuillez décrire quand votre Dojo aura lieu.

en: Set the first date of your Dojo
fr_FR: Définissez la première date de votre Dojo

en: Set up Social Media
fr_FR: Définissez les média sociaux

en: Set up Website
fr_FR: Mettre en place le site web

en: Plan the content you will use
fr_FR: Planifiez le contenu que vous allez utiliser

en: Invitation Accepted
fr_FR: Invitation acceptée

en: Invalid Invitation
fr_FR: Invitation invalide

en: Error accepting invitation
fr_FR: Erreur lors de l'acceptation de l'invitation

en: User Successfully Validated
fr_FR: Validation de l'utilisateur réussie

en: Invalid Invite Request
fr_FR: Demande d'invitation invalide

en: Error validating user request
fr_FR: Erreur lors de la validation de la demande de l'utilisateur

en: Your Dojo has been successfully saved
fr_FR: Votre Dojo a été sauvegardé avec succès

en: An error has occurred while saving
fr_FR: Une erreur est survenue lors de la sauvegarde

en: Suggested Notes:
fr_FR: Remarques suggérées :

en: Please bring:
fr_FR: Veuillez apporter :

en: A laptop. Borrow one from somebody if needs be.
fr_FR: Un ordinateur portable. Empruntez-en un à quelqu'un si nécessaire.

en: A parent! (Very important). If you are 12 or under, your parent must stay with you during the session.
fr_FR: Un parent ! (Très important). Si vous avez moins de 12 ans, votre parent doit rester avec vous pendant la séance.

en: Join Request Sent
fr_FR: Demande d'inscription envoyée

en: Successfully Joined Dojo
fr_FR: Inscription réussie au Dojo

en: Update Dojo
fr_FR: Mettre à jour le Dojo

en: An error has occurred while loading Dojo
fr_FR: Une erreur est survenue lors du chargement du Dojo

en: Failed to load Dojo
fr_FR: Le chargement du Dojo a échoué

en: Unable to perform your request at this time - please try again later.
fr_FR: Impossible d' effectuer votre demande pour le moment - veuillez réessayer plus tard.

en: Email address is not recognized.
fr_FR: L'adresse email n'a pas été reconnue.

en: That password is incorrect
fr_FR: Ce mot de passe est incorrect

en: An email with password reset instructions has been sent to you.
fr_FR: Un e-mail avec les instructions de réinitialisation du mot de passe vous a été envoyé.

en: Thank you for registering. Your CoderDojo account has been successfully created. You can now register to become a Champion and create a Dojo.
fr_FR: Merci de votre inscription. Votre compte CoderDojo a été créé. Vous pouvez maintenant créer un Dojo et devenir un Champion.

en: user name already exists
fr_FR: ce nom d'utilisateur existe déjà

en: Alias already exists.
fr_FR: L'alias existe déjà.

en: server error
fr_FR: erreur du serveur

en: There was a problem registering your account:
fr_FR: Il y a eu un problème lors de l'enregistrement de votre compte :

en: Invalid email or password
fr_FR: E-mail ou mot de passe invalide

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: An error has occurred while editing dojo
fr_FR: Une erreur est survenue lors de la modification du Dojo

en: An error has occurred while loading Dojos
fr_FR: Une erreur est survenue lors du chargement des Dojos

en: An error has occurred while updating Dojos
fr_FR: Une erreur est survenue lors de la mise à jour des Dojos

en: An error has occurred while deleting Dojos
fr_FR: Une erreur est survenue lors de la suppression des Dojos

en: Error saving permission
fr_FR: Erreur lors de la sauvegarde des permissions

en: Error removing permission
fr_FR: Erreur lors de la suppression de la permission

en: Error saving user type
fr_FR: Erreur lors de la sauvegarde du type d'utilisateur

en: Invite Sent
fr_FR: Invitation envoyée

en: Error sending invite
fr_FR: Erreur lors de l'envoi de l'invitation

en: Error removing user
fr_FR: Erreur lors de la suppression d'un utilisateur

en: An error has occurred while deleting dojo
fr_FR: Une erreur est survenue lors de la suppression du Dojo

en: Thank you for submitting your dojo listing. A member from the CoderDojo Foundation team will review your listing and be in touch shortly.
fr_FR: Merci d'avoir soumis le formulaire d'inscription de votre dojo. Un membre de l'équipe de la Fondation CoderDojo examinera votre formulaire d'inscription et vous contactera très prochainement.

en: Newspaper/Magazine
fr_FR: Journal/Magazine

en: Error loading profile
fr_FR: Erreur lors du chargement du profil

en: Error loading Dojos
fr_FR: Erreur lors du chargement des Dojos

en: An error has occured while loading languages
fr_FR: Une erreur est survenue lors du chargement des langues

en: Join Dojo
fr_FR: Rejoignez un Dojo

en: Leave
fr_FR: Quitter

en: Error leaving Dojo
fr_FR: Une erreur est survenue en quittant le Dojo

en: Are you sure you want to leave this Dojo?
fr_FR: Désirez-vous vraiment quitter ce Dojo ?

en: You and your kids will stop being members of this Dojo and will not be notified of further events.
fr_FR: Vous et vos enfants cesserez d'être membres de ce Dojo et ne serez pas informés des événements ultérieurs.

en: Leave Dojo
fr_FR: Quitter ce Dojo

en: Join Dojo as...
fr_FR: Rejoindre ce Dojo en tant que...

en: Dojo Admin
fr_FR: Administrateur du Dojo

en: Forum Admin
fr_FR: Administrateur du Forum

en: Ticketing Admin
fr_FR: Administrateur de la billetterie

en: You do not have permission to delete this Dojo
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer ce Dojo

en: Error loading user dojo entity
fr_FR: Erreur lors du chargement de la relation entre l'utilisateur et le Dojo

en: You do not have permission to update user types
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à mettre à jour les types d'utilisateurs

en: You do not have permission to remove users
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer des utilisateurs

en: Parents/Guardians
fr_FR: Parents/tuteurs

en: Children
fr_FR: Enfants

en: Select a user type
fr_FR: Choisissez un type d'utilisateur

en: Programming Languages
fr_FR: Langages de programmation

en: Events for Dojo
fr_FR: Évènements du Dojo

en: Event
fr_FR: Évènement

en: For
fr_FR: Pour

en: Name
fr_FR: Nom

en: Capacity
fr_FR: Capacité

en: Applicants
fr_FR: Postulants

en: Attending
fr_FR: Participants

en: Create Event
fr_FR: Créez un événement

en: Manage
fr_FR: Gérer

en: Attendance
fr_FR: Participation

en: Manage Dojo Events
fr_FR: Gérez les événements du Dojo

en: Are you sure you want to cancel this event?
fr_FR: Désirez-vous vraiment supprimer cet événement ?

en: Are you sure you want to delete this Dojo?
fr_FR: Désirez-vous vraiment supprimer ce Dojo ?

en: Apply for Event
fr_FR: Aller à cet événement

en: Thank You. Your application has been received. You will be notified by email if you are approved for this event.
fr_FR: Merci. Votre demande a été reçue. Vous serez informé par e-mail si votre demande a été approuvée pour cet événement.

en: Error applying for event
fr_FR: Erreur lors de l'envoi de votre demande à cet événement

en: By using this website you agree to the use of cookies. You can read about our cookie policy <a href='/privacy-statement#cookies'>here</a>.
fr_FR: En utilisant ce site web, vous acceptez l'utilisation de cookies. Vous pouvez vous renseigner sur notre politique en matière de cookie <a href='/privacy-statement#cookies'>ici</a>.

en: Copy from an existing event
fr_FR: Copie d'un événement existant

en: Add the event name
fr_FR: Ajoutez le nom de l'événement

en: All
fr_FR: Tous

en: Add a description
fr_FR: Ajouter une description

en: Age
fr_FR: Âge

en: One off
fr_FR: Unique

en: Every
fr_FR: Chaque

en: From
fr_FR: De

en: Next date:
fr_FR: Prochaine date :

en: Close
fr_FR: Fermer

en: is public
fr_FR: est publique

en: Event Name
fr_FR: Nom de l'événement

en: To
fr_FR: À

en: City
fr_FR: Ville

en: Add a city name
fr_FR: Ajoutez le nom de la ville

en: Add the address to the event
fr_FR: Ajoutez l'adresse de l'événement

en: Add the maximum amount of participants
fr_FR: Ajoutez le nombre maximum de participants

en: Invites
fr_FR: Invitations

en: Invite dojo users
fr_FR: Invitez des utilisateurs du Dojo

en: Save
fr_FR: Sauvegarder

en: Save Draft
fr_FR: Sauvegarder le brouillon

en: Publish
fr_FR: Publier

en: Approve
fr_FR: Accepter

en: Error updating applications
fr_FR: Erreur lors de la mise à jour des demandes

en: Monday
fr_FR: Lundi

en: Tuesday
fr_FR: Mardi

en: Wednesday
fr_FR: Mercredi

en: Thursday
fr_FR: Jeudi

en: Friday
fr_FR: Vendredi

en: Saturday
fr_FR: Samedi

en: Sunday
fr_FR: Dimanche

en: Applications successfully updated
fr_FR: Mise à jour réussie des demandes

en: No applications have been changed.
fr_FR: Aucune demande n'a été modifiée.

en: Invite Parent
fr_FR: Inviter un parent

en: Are you sure you want to delete this application?
fr_FR: Désirez-vous vraiment supprimer cette demande ?

en: Select a Dojo member...
fr_FR: Choisissez un membre du Dojo...

en: Please click the Join Dojo button before applying for events.
fr_FR: Veuillez cliquer sur le bouton d'inscription au Dojo avant de faire une demande de participation aux événements.

en: Hide Notes
fr_FR: Cacher les remarques

en: Hide Projects
fr_FR: Cacher les projets

en: Gender
fr_FR: Genre

en: Female
fr_FR: Femme

en: Private Profile
fr_FR: Profil privé

en: None
fr_FR: Aucun

en: Parent's/Guardian's email
fr_FR: Email du parent/tuteur

en: Invite
fr_FR: Inviter

en: Address is required
fr_FR: L'adresse est requise

en: Phone
fr_FR: Téléphone

en: Dojo Staff
fr_FR: L'équipe du Dojo

en: Error updating application
fr_FR: Erreur lors de la mise à jour de la demande

en: Error saving new applicant
fr_FR: Erreur lors de la sauvegarde d'un nouveau candidat

en: Error removing applicant
fr_FR: Erreur lors de la suppression d'un nouveau candidat

en: Children Attending
fr_FR: Enfants participants

en: Day
fr_FR: Jour

en: to
fr_FR: au

en: Everyone
fr_FR: Chacun

en: attendee-u13
fr_FR: participant ayant moins de 13 ans

en: attendee-o13
fr_FR: participant ayant plus de 13 ans

en: parent-guardian
fr_FR: parent-tuteur

en: all-user-types
fr_FR: tous-types-d'utilisateurs

en: Youth Under 13
fr_FR: Jeunes de moins de 13 ans

en: Youth Over 13
fr_FR: Jeunes de plus de 13 ans

en: Parent/Guardian
fr_FR: Parent/Tuteur

en: Mentor/Volunteer
fr_FR: Mentor/bénévole

en: recurring
fr_FR: récurrent

en: one-off
fr_FR: unique

en: Select event date...
fr_FR: Choisissez une date d'événement...

en: Password must be a minimum of 8 characters in length and contain at least one number or punctuation character
fr_FR: Le mot de passe doit être de 8 caractères ou plus et contenir au moins un chiffre ou un caractère de ponctuation

en: Password must be at least eight characters, with at least one number.
fr_FR: Le mot de passe doit comporter au moins huit caractères, avec au moins un chiffre.

en: Password must not be the same as your email address
fr_FR: Le mot de passe ne doit pas être identique à votre adresse e-mail

en: Add a user type
fr_FR: Ajoutez un type d'utilisateur

en: Background Checked
fr_FR: Antécédents vérifiés

en: Upload new picture
fr_FR: Sélectionner une nouvelle image

en: Intro
fr_FR: Introduction

en: Welcome to the CoderDojo Badges dashboard.
fr_FR: Bienvenue sur le tableau de bord des badges CoderDojo.

en: Short Description
fr_FR: Courte description

en: Award Badge
fr_FR: Décerner un badge

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Award a badge...
fr_FR: Décerner un badge...

en: Select a user type to invite...
fr_FR: Choisissez un type d'utilisateur à inviter...

en: Search by name
fr_FR: Recherche par nom

en: Are you sure you want to award this badge to the below user?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir attribuer ce badge à l'utilisateur ci-dessous ?

en: Badge Application Sent!
fr_FR: Demande de badge envoyée !

en: Badge Accepted! It is now visible on your profile page.
fr_FR: Badge accepté ! Il est maintenant visible sur votre page de profil.

en: Badge not found.
fr_FR: Badge introuvable.

en: This badge has already been accepted.
fr_FR: Ce badge a déjà été accepté.

en: Only the nominated user can accept this badge.
fr_FR: Seul l'utilisateur nominé peut accepter ce badge.

en: Date Awarded
fr_FR: Date d'attribution

en: You can't request a badge application for your own user account.
fr_FR: Vous ne pouvez pas faire de demande de badge pour votre propre compte d'utilisateur.

en: Please enter a Badge Claim Number.
fr_FR: Veuillez saisir le code de revendication du badge.

en: Invalid Badge Claim Number.
fr_FR: Code de revendication du badge invalide.

en: You have successfully claimed a badge. It is now visible on your profile page.
fr_FR: Votre revendication de badge a réussi. Il est maintenant visible sur votre profil.

en: Enter Badge Claim Number
fr_FR: Saisissez un code de revendication du badge

en: Go
fr_FR: Aller

en: Claim Now
fr_FR: Revendiquez maintenant

en: Champion and Dojo Admin permissions cannot be removed from a Dojo owner.
fr_FR: Les autorisations d'administrateurs de Champion et de Dojo ne peuvent pas être supprimées du propriétaire du Dojo.

en: Dojo owners cannot be removed.
fr_FR: Les propriétaires du Dojo ne peuvent pas être supprimés.

en: Successfully updated password.
fr_FR: Mise à jour réussie du mot de passe.

en: Failed to update password.
fr_FR: Échec de la mise à jour du mot de passe.

en: Reset not found.
fr_FR: Réinitialisation introuvable.

en: Reset not active.
fr_FR: Réinitialisation inactive.

en: Reset stale.
fr_FR: Réinitialisation obsolète.

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Edit Profile
fr_FR: Modifiez le profil

en: Export Badges
fr_FR: Exportez des badges

en: Error loading Events
fr_FR: Erreur lors du chargement d'événements

en: Undisclosed
fr_FR: Non divulgué

en: Add Youth under 13
fr_FR: Ajoutez un jeune âgé de moins de 13 ans

en: Add Youth over 13
fr_FR: Ajoutez un jeune âgé de plus de 13 ans

en: This profile is private
fr_FR: Ce profil est privé

en: We need mentors!
fr_FR: Nous avons besoin de mentors !

en: Find out more about becoming a CoderDojo mentor
fr_FR: En savoir plus sur comment devenir un mentor CoderDojo

en: Profile has been saved successfully
fr_FR: Le profil a correctement été sauvegardé

en: An error has occurred while saving profile
fr_FR: Une erreur est survenue lors de la sauvegarde du profil

en: Youth
fr_FR: Jeune

en: Youths
fr_FR: Jeunes

en: Weekly
fr_FR: Hebdomadaire

en: Every two weeks
fr_FR: Toutes les deux semaines

en: An error has occured verifying your profile.
fr_FR: Une erreur est survenue lors de la vérification de votre profil.

en: Please complete your profile before continuing.
fr_FR: Veuillez compléter votre profil avant de poursuivre.

en: An error has occured verifying the charter agreement.
fr_FR: Une erreur est survenue lors de la vérification de l'accord de Charte.

en: error.general
fr_FR: erreur.générale

en: Find a Venue
fr_FR: Trouvez un lieu

en: Plan your Dojo
fr_FR: Planifier votre Dojo

en: Promote your Dojo
fr_FR: Promouvoir votre Dojo

en: Find technical mentors in your community to volunteer at your Dojo.
fr_FR: Trouvez des mentors techniques dans votre communauté prêts à faire du bénévolat dans votre Dojo.

en: This is required for you to create a Dojo listing!
fr_FR: Cela nécessite que vous créiez un listing du Dojo !

en: We recommend a ratio of 1:8 mentors to youths, e.g. for an average Dojo of 24 youth, 3 technical mentors would be suggested. Recruit as many mentors as not all volunteers will be able to make all sessions. If you are having difficulty finding mentors get in touch with local businesses, universities and parent groups.
fr_FR: Nous recommandons un rapport de 1 mentor pour 8 jeunes, par exemple pour un Dojo moyen de 24 jeunes, 3 mentors techniques sont conseillés. Recrutez autant de mentors possibles, les bénévoles ne seront pas toujours capables de participer à toutes les sessions. Si vous éprouvez des difficultés à trouver des mentors, contactez les entreprises locales, les universités et les groupes de parents.

en: Find non-technical mentors. E.g. parents etc.
fr_FR: Trouvez des mentors non techniques. Comme par exemple, des parents, etc.

en: Background check
fr_FR: Vérification des antécédents

en: Locate a suitable free venue in your community.
fr_FR: Localisez un site libre et approprié dans votre communauté.

en: Ensure your venue is aware of local health and safety best practices.
fr_FR: Assurez-vous que ce site satisfait les meilleures pratiques locales en matière de santé et de sécurité.

en: Please add a comment on how you’ve met local health and safety best practices in your region
fr_FR: Veuillez ajouter un commentaire sur comment vous avez satisfait les meilleures pratiques locales en matière de santé et de sécurité dans votre région

en: The main points to be aware of in a Dojo setting is extension cables! Make sure these are strapped to the floor and don’t cover pathways.
fr_FR: Les points principaux à prendre en considération lors d'une installation d'un Dojo sont les câbles d'extension ! Assurez-vous que ceux-ci sont attachés au sol et ne couvrent pas les voies d'accès.

en: Ensure appropriate public liability insurance for your venue.
fr_FR: Veillez à ce que votre lieu soit bien assuré avec une assurance de responsabilité civile appropriée.

en: Set launch date and regular time for your Dojo
fr_FR: Configurez la date et l'horaire du lancement de votre Dojo

en: Create a plan for what content you would like to cover with your mentors.
fr_FR: Créez une planification du contenu que vous souhaitez couvrir avec vos mentors.

en: See <a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Learning_Resource' target='_blank'>Kata</a>, the CoderDojo community wiki for more information on learning resources
fr_FR: Consultez <a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Learning_Resource' target='_blank'>Kata</a>, le wiki de la communauté CoderDojo pour plus d'informations sur les ressources d'apprentissage.

en: Many Dojos start with Scratch or dive straight into HTML. See Kata, the CoderDojo community wiki for <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Learning_Resource">more information on learning resources.</a>
fr_FR: De nombreux Dojos commencent avec Scratch ou directement avec HTML. Consultez Kata, le wiki de la communauté CoderDojo pour <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Learning_Resource"> plus d'informations sur les ressources d'apprentissage.</a>

en: Setup ticketing and registration for your Dojo
fr_FR: Configurez la billetterie et l'enregistrement de votre Dojo

en: Ticketing can be done right here in the community platform!
fr_FR: La création de tickets peut être effectuée ici, sur la plateforme de la communauté !

en: Set up an email address specifically for your Dojo
fr_FR: Configurez une adresse email spécifique pour votre Dojo

en: This is important as it will allow multiple people to assist in overseeing the email account.  You can set up a gmail or standard free to use email address for your Dojo (for example docklandsdojo@gmail.com or we can issue you a coderdojo.com email when you are creating a listing on the next stage e.g. docklands.ie@coderdojo.com).
fr_FR: Ceci est important car il permettra à plusieurs personnes d'aider à superviser le compte de messagerie.  Vous pouvez configurer un compte gmail gratuit ou standard pour l'adresse e-mail de votre Dojo (comme par exemple docklandsdojo@gmail.com ou nous pouvons vous donner un e-mail de coderdojo.com lorsque vous créez un listing lors de l'étape suivante tel que docklands.ie@coderdojo.com).

en: Set up social media presence for your Dojo. e.g. Facebook, Twitter
fr_FR: Configurez des médias sociaux pour votre Dojo, comme par exemple Facebook, Twitter

en: Learn how to connect with other Dojos on social media and the <a href="https://forums.coderdojo.com">CoderDojo discussion forums</a>
fr_FR: Apprenez à vous connecter avec d'autres Dojos sur les médias sociaux et les <a href="https://forums.coderdojo.com">forums de discussion CoderDojo</a>

en: You must find technical mentors before continuing.
fr_FR: Vous devez recruter des mentors techniques avant de poursuivre.

en: You must locate a suitable venue before continuing.
fr_FR: Vous devez trouver un site approprié avant de continuer.

en: You must set a Date and time for your Dojo to take place.
fr_FR: Vous devez configurer la date et l'horaire du lancement de votre Dojo.

en: You must set an email address for your Dojo.
fr_FR: Vous devez configurer une adresse email pour votre Dojo.

en: Please describe how you have background checked your team.
fr_FR: Veuillez décrire la façon dont vous avez vérifié les antécédents de votre équipe.

en: Set up background checking for all volunteers.
fr_FR: Configurez la vérification des antécédents de tous les bénévoles.

en: The requirements for background checking are specific to the legislation in your jurisdiction. You can see some guidelines on Child Protection and Background Checking on <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Child_Protection_and_Background_Checking">Kata</a>. Please also ensure you check your local legislation. Please comment below describing the situation in your local Dojo.
fr_FR: Les exigences en matière de vérification des antécédents sont spécifiques à la législation de votre juridiction. Vous pouvez consulter quelques lignes directrices concernant la protection de l'enfance et la vérification d'antécédents sur <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Child_Protection_and_Background_Checking">Kata</a>. Veuillez vous assurer également de vérifier la législation locale. Veuillez ajouter un commentaire ci-dessous décrivant la situation de votre Dojo local.

en: A suitable venue has tables, chairs, heat and ideally, wifi! Canteens, community centers, libraries, schools and corporate offices all make great venues. Venues should not replicate a teacher led classroom environment, instead rearrange the desks and chairs, put youths together and ensure there is space for mentors to walk around and assist the young people. Dojos should only be hosted in public spaces, you cannot host your Dojo in a private residence!
fr_FR: Un lieu adéquat est doté de tables, de chaises, de la climatisation et, idéalement, du Wi-Fi ! Les cantines, les centres communautaires, les bibliothèques, les écoles et les bureaux d'entreprise font tous d'excellents sites. Les sites ne doivent pas reproduire un environnement de classe gérée par un enseignant. Réorganisez plutôt les bureaux et les chaises, regroupez les jeunes et assurez-vous qu'il y a assez d'espace pour permettre aux mentors de se déplacer afin de les aider. Un Dojo ne doit être hébergé que dans des lieux publics, vous ne pouvez pas héberger votre Dojo dans une résidence privée !

en: Please describe how you have ensured health and safety best practices.
fr_FR: Veuillez décrire la façon dont vous avez assuré les meilleures pratiques en matière de santé et de sécurité.

en: Please add a comment to let us know the situation with public liability in your Dojo.
fr_FR: Veuillez ajouter un commentaire pour nous faire connaître la situation en matière de responsabilité civile de votre Dojo.

en: If your Dojo takes place in a corporate office, school or library it is likely that the existing public liability insurance covers the Dojo. Make sure you check this with the venue host in advance of your first session. If it doesn’t, ask the venue to sponsor the cost of adding it to their policy.
fr_FR: Si votre Dojo se tient dans un bureau d'entreprise, une école ou dans une bibliothèque, il est probable que l'assurance de responsabilité civile existante couvre le Dojo. Assurez-vous de le vérifier avec l'hôte du site avant votre première session. Si ce n'est pas le cas, demandez à l'hôte du site d'en parrainer le coût en l'ajoutant à sa police d'assurance.

en: If you build it they will come! Pick a date for your first Dojo session and start working towards it. Dojos can run weekly, bi-weekly or monthly. They can be run on weekdays or weekends it all depends on what suits your community.
fr_FR: Si vous le créez, ils viendront ! Choisissez une date pour votre première session de Dojo et commencez à travailler en fonction de celle-ci. Les Dojos peuvent fonctionner sur une base hebdomadaire, bihebdomadaire ou mensuelle. Ils peuvent fonctionner les jours de la semaine ou le weekend, tout dépend de ce qui convient à votre communauté.

en: Embodying the Ethos
fr_FR: Concrétisez la philosophie et les valeurs

en: We will work to embody the CoderDojo ethos
fr_FR: Nous nous emploierons à concrétiser la philosophie de CoderDojo

en: All mentors and young people are aware of online safety best practices and we only allow age appropriate content at our Dojo
fr_FR: Tous les mentors et les jeunes sont conscients des meilleures pratiques de sécurité en ligne et que nous ne permettons qu'un contenu approprié à l'âge sur notre Dojo

en: Optionally describe how this was achieved.
fr_FR: Décrivez le cas échéant comment cela a été réalisé.

en: Data Protection: Our Dojo only uses data provided for the intended purpose. abides by data protection regulations in our jurisdiction.
fr_FR: Protection des données : Notre Dojo utilise uniquement des données fournies aux fins prévues. Il respecte les règlements en matière de protection des données dans notre juridiction.

en: Optionally describe how this was achieved.
fr_FR: Décrivez le cas échéant comment cela a été réalisé.

en: Diversity among our attendees is respected
fr_FR: La diversité est respectée parmi nos participants

en: Optionally describe how this was achieved.
fr_FR: Veuillez optionnellement décrire comment ceci à été réalisé.

en: We will work to help engage with and improve the greater CoderDojo movement by
fr_FR: Nous nous emploierons à faciliter et à améliorer le mouvement plus vaste de CoderDojo en

en: Communicating with the CoderDojo Foundation
fr_FR: Communiquant avec la Fondation CoderDojo

en: Contributing to Kata, the community knowledge base at kata.coderdojo.com
fr_FR: Contribuant à Kata, la base de connaissances de la communauté à kata.coderdojo.com

en: Connecting with local and international Dojos to share insights and supports
fr_FR: En connexion avec les Dojos locaux et internationaux pour partager des idées et des soutiens

en: Optionally describe how this was achieved.
fr_FR: Veuillez optionnellement décrivez comment ceci à été réalisé.

en: Admin permissions cannot be removed from a Dojo owner.
fr_FR: Les autorisations d'administrateurs ne peuvent pas être retirées à un propriétaire de Dojo.

en: User permissions successfully updated.
fr_FR: Mise à jour réussie des autorisations d'utilisateur.

en: User types successfully updated.
fr_FR: Mise à jour réussie des types d'utilisateur.

en: User successfully removed from Dojo.
fr_FR: Suppression de l'utilisateur du Dojo réussie.

en: Ninja Over 13
fr_FR: Ninja de plus de 13 ans

en: Ninja Under 13
fr_FR: Ninja de moins de 13 ans

en: Please add your location manually by clicking on the map.
fr_FR: Veuillez ajouter votre emplacement manuellement en cliquant sur la carte.

en: You do not have permission to update this Dojo.
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à mettre à jour ce Dojo.

en: Oops! This is not the page you are looking for.
fr_FR: Oups ! Ce n'est pas la page que vous recherchez.

en: Maybe you'd like to check out some of the following fun sections of our site:
fr_FR: Vous souhaiteriez peut-être découvrir quelques-unes des sections amusantes de notre site :

en: Find your local Dojo
fr_FR: Trouvez votre Dojo local

en: Community Forums
fr_FR: Forums communautaires

en: CoderDojo community news
fr_FR: Nouvelles de la communauté CoderDojo

en: Founder
fr_FR: Fondateur

en: Error setting up event
fr_FR: Erreur lors de la configuration d'un événement

en: Event Date
fr_FR: Date de l'événement

en: Waitlist
fr_FR: Liste d'attente

en: New Applicant
fr_FR: Nouveau candidat

en: Invite Youth over 13
fr_FR: Invitez un jeune âgé de plus de 13 ans

en: Enter Youth Email Address
fr_FR: Saisissez l'adresse email du jeune

en: Error inviting Ninja
fr_FR: Erreur lors de l'invitation d'un Ninja

en: Successfully approved invite Ninja request.
fr_FR: Demande d'autorisation réussie de l'invitation d'un Ninja.

en: Error approving invite Ninja request.
fr_FR: Erreur lors de la demande d'autorisation de l'invitation d'un Ninja.

en: Approve Invite Ninja Request
fr_FR: Autorisez la demande d'invitation d'un Ninja.

en: Check In
fr_FR: Enregistrement

en: This Dojo currently has no active events
fr_FR: Ce Dojo n'a actuellement aucun événements actif

en: 'Cannot find founder of dojo'
fr_FR: 'Impossible de trouver le fondateur du Dojo'

en: Are you sure you have filled out all the information correctly and wish to proceed?
fr_FR: Êtes-vous sûr d'avoir bien rempli toutes les informations correctement et de vouloir continuer ?

en: An error has occurred while saving dojo lead
fr_FR: Une erreur est survenue lors de la sauvegarde du chef du Dojo

en: Unable to retrieve user details
fr_FR: Impossible de récupérer les données d'utilisateur

en: has been successfully checked in
fr_FR: a bien été enregistré

en: Email address not found
fr_FR: Adresse email introuvable

en: has been successfully approved
fr_FR: a bien été autorisé

en: Ticket for the following application has been successfully deleted:
fr_FR: Un ticket pour la demande suivante a été supprimé avec succès :

en: captcha error
fr_FR: erreur de captcha

en: Enter Email
fr_FR: Saisissez l'email

en: Are you sure you want to remove this user from your Dojo?
fr_FR: Désirez-vous vraiment supprimer cet utilisateur de votre Dojo ?

en: Error loading events
fr_FR: Erreur lors du chargement d'événements

en: Error loading applications
fr_FR: Erreur lors du chargement des demandes

en: Has access to Technical Mentors:
fr_FR: A accès à des mentors techniques :

en: Has access to a Venue:
fr_FR: A accès à un lieu :

en: General Enquiries:
fr_FR: Renseignements généraux :

en: Partner Enquiries:
fr_FR: Renseignements concernant les partenaires :

en: About
fr_FR: À propos

en: Supported by
fr_FR: Pris en charge par

en: here
fr_FR: ici

en: Accepting badge...
fr_FR: Acceptation de badge en cours...

en: Manage Attendance for:
fr_FR: Gérez la participation pour :

en: Date of birth is empty
fr_FR: La date de naissance est vide

en: Search by user email
fr_FR: Recherche par email d'utilisateur

en: List
fr_FR: Liste

en: Select state...
fr_FR: Sélectionnez l'état...

en: Select stage...
fr_FR: Sélectionnez l'étape...

en: Search by dojo name
fr_FR: Recherche par nom de dojo

en: Search by dojo email
fr_FR: Recherche par email de dojo

en: Alias
fr_FR: Pseudonyme

en: An error has occured while accepting invitation
fr_FR: Une erreur est survenue lors de l'acceptation de l'invitation

en: Please resolve the captcha
fr_FR: Veuillez résoudre le captcha

en: Please click here to complete all of the recommended practices for
fr_FR: Veuillez cliquer ici pour remplir toutes les pratiques recommandées pour

en: Your first Dojo application is awaiting verification. You can create a second Dojo after it has been verified.
fr_FR: Votre première demande de Dojo est en attente de vérification. Vous pouvez créer un deuxième Dojo après qu'elle ait été vérifiée.

en: If you need help completing your initial Dojo application, please contact us at
fr_FR: Si vous avez besoin d'aide pour remplir votre première demande de Dojo, veuillez nous contacter au

en: There was an error uploading your profile picture.
fr_FR: Il y a eu une erreur lors du téléchargement de la photo de profil.

en: Invitation was sent successfully.
fr_FR: Envoi réussi de l'invitation.

en: An error has occurred while sending invitation
fr_FR: Une erreur est survenue lors de l'envoi de l'invitation

en: We will work to embody the CoderDojo ethos
fr_FR: Nous nous emploierons à concrétiser la philosophie de CoderDojo

en: All mentors and young people are aware of online safety best practices and we only allow age appropriate content at our Dojo
fr_FR: Tous les mentors et les jeunes sont conscients des bonnes pratiques de sécurité en ligne et nous ne permettons qu'un contenu approprié à l'âge sur notre Dojo

en: Optionally describe how this was achieved.
fr_FR: Optionnellement décrivez comment ceci à été réalisé.

en: Our Dojo abides by data protection regulations in our jurisdiction
fr_FR: Notre Dojo respecte les règlements de protection des données dans notre secteur de compétence

en: Inclusion is a fundamental principle of CoderDojo, <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies#Inclusion_Statement">read our short inclusion statement and confirm you and your mentors are in agreement.</a>
fr_FR: L'inclusion est un principe fondamental de CoderDojo, <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies#Inclusion_Statement">consultez notre courte politique relative à l'inclusion et confirmez que vous et vos mentors l'acceptent.</a>

en: Our Dojo will work to engage with and improve the greater CoderDojo movement by:
fr_FR: Notre Dojo s'emploiera à faciliter et à améliorer le mouvement plus vaste de CoderDojo en :

en: Communicating with the CoderDojo Foundation
fr_FR: Communiquant avec la Fondation CoderDojo

en: Contributing to Kata, the community knowledge base at kata.coderdojo.com
fr_FR: Contribuant à Kata, la base de connaissances de la communauté à kata.coderdojo.com

en: Connecting with local and international Dojos to share insights and supports
fr_FR: Se connectant avec les Dojos locaux et internationaux pour partager des idées et des soutiens

en: This dojo has no coordinates.
fr_FR: Ce Dojo n'a pas de coordonnées.

en: Register Champion
fr_FR: Enregistrez Champion

en: You have been invited to register as a parent/guardian on Zen, the CoderDojo community platform.
fr_FR: Vous avez été invité à vous inscrire en tant que parent/tuteur sur Zen, la plate-forme communautaire de CoderDojo.

en: CoderDojo Zen Password Reset Request
fr_FR: Demande de mot de passe de réinitialisation pour Zen de CoderDojo

en: You have been invited to connect with a parent/guardian on Zen!
fr_FR: Vous avez été invité à vous connecter avec un parent/tuteur sur Zen !

en: Welcome to Zen, the CoderDojo community platform.
fr_FR: Bienvenue à Zen, la plate-forme communautaire CoderDojo.

en: New Dojo Invitation
fr_FR: Invitation au nouveau Dojo

en: New Request to join your Dojo
fr_FR: Nouvelle demande pour rejoindre votre Dojo

en: A user has left your Dojo
fr_FR: Un utilisateur a quitté votre Dojo

en: Event application approved
fr_FR: La candidature à l'événement a été approuvée

en: Event application received
fr_FR: La candidature à l'événement a été reçue

en: You have been awarded a new CoderDojo digital badge!
fr_FR: Vous avez reçu un nouveau badge numérique CoderDojo !

en: New Mentor Request to join your Dojo
fr_FR: Demande d'un nouveau mentor pour rejoindre votre Dojo

en: A Google email account has been created for your Dojo
fr_FR: Un compte de messagerie Google a été créé pour votre Dojo

en: Please click on the map to pinpoint your location
fr_FR: Veuillez cliquer sur la carte pour localiser votre emplacement

en: Dojo Attendees
fr_FR: Participants au Dojo

en: Dojo Attendees is empty
fr_FR: Le champ Participants au Dojo est vide

en: e.g. 10
fr_FR: par exemple 10

en: Please fill out the amount of expected attendees you think you will have attending your Dojo per session
fr_FR: Merci de remplir le nombre de participants que vous espérez avoir dans votre Dojo à chaque séance

en: Welcome New CoderDojo Champion!
fr_FR: Bienvenue au nouveau Champion de CoderDojo !

en: The first step towards setting up a Dojo in your area is filling out the form below and giving us a little more information about yourself.
fr_FR: La première étape pour créer un Dojo dans votre région est de remplir le formulaire ci-dessous et de nous fournir un peu plus d'informations à votre sujet.

en: The purpose of us gathering this information is so we can tailor support to you as your start your Dojo journey!
fr_FR: Nous recueillons ces informations afin de pouvoir vous fournir une assistance personnalisée lorsque vous commencez votre aventure au sein du Dojo !

en: If you wish to learn more about the process of starting a CoderDojo in your area before completing this form please see Kata, the CoderDojo Community Knowledge Base.
fr_FR: Si vous souhaitez en savoir plus sur le processus de démarrage d'un CoderDojo dans votre région avant de remplir ce formulaire, veuillez consulter Kata, la base de connaissances de la Communauté CoderDojo.

en: See Kata here:
fr_FR: Consultez Kata ici :

en: You can also at any point contact info@coderdojo.com for support.
fr_FR: Vous pouvez également, à tout moment contacter info@coderdojo.com pour obtenir de l'assistance.

en: This is not required but will help you significantly with the running of your Dojo! We recommend encouraging parents to get involved in the running of your Dojo.  This could include managing social media accounts, overseeing ticketing for the Dojo, recruiting mentors, local outreach etc.
fr_FR: Ceci n'est pas requis, mais vous aidera de manière significative à faire fonctionner votre Dojo ! Nous recommandons d'encourager les parents à participer à la gestion de votre Dojo.  Cela pourrait inclure la gestion des comptes de médias sociaux, la supervision de la création de tickets pour le Dojo, le recrutement des mentors, la sensibilisation locale etc.

en: This is specific to the legislation in your jurisdiction. Please comment below giving us more information or contact a CoderDojo Foundation staff member at <a href='mailto:info@coderdojo.com'>info@coderdojo.com</a>
fr_FR: Ceci est spécifique à la législation dans votre juridiction. Veuillez ajouter un commentaire ci-dessous pour nous donner plus d'information ou contactez un membre du personnel de la Fondation CoderDojo à <a href='mailto:info@coderdojo.com'>info@coderdojo.com</a>

en: This is a part of CoderDojo Tao and CoderDojo recommended practice! To find out more about CoderDojo Tao and best practices for CoderDojo please see
fr_FR: Ceci fait partie du CoderDojo Tao et des pratiques recommandées par CoderDojo ! Pour en savoir plus sur CoderDojo Tao et les meilleures pratiques de CoderDojo veuillez consulter

en: This is a part of CoderDojo Tao and CoderDojo recommended practice! To find out more about CoderDojo Tao and best practices for CoderDojo please click icon below
fr_FR: Ceci fait partie du CoderDojo Tao et des pratiques recommandées par CoderDojo ! Pour en savoir plus sur CoderDojo Tao et les meilleures pratiques de CoderDojo, veuillez cliquer sur l'icône ci-dessous

en: This is not required but will help you significantly with the running of your Dojo and will help in connecting you to the global CoderDojo community!
fr_FR: Ceci n'est pas obligatoire, mais vous aidera de manière significative à gérer votre Dojo ainsi qu'à vous connecter à la communauté mondiale CoderDojo !

en: Please read CoderDojo ECHO, our guide to the Ethos, Culture, Happiness and Outcomes of CoderDojo <a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies' target='_blank'>here</a>
fr_FR: Veuillez lire CoderDojo ECHO, notre guide en matière d'éthique, de culture, de bonheur et de résultats de CoderDojo <a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies' target='_blank'>ici</a>

en: Online Safety: Ensure all mentors have read the Online Safety 101 document. and young people are aware of online safety best practices and we only allow age appropriate content at our Dojo
fr_FR: Sécurité en ligne : Assurez-vous que tous les mentors ont lu le document 101 de sécurité en ligne, que les jeunes sont conscients des meilleures pratiques de sécurité en ligne et que nous ne permettons qu'un contenu approprié à l'âge sur notre Dojo

en: Please see Online Safety 101 for Mentors <a href='https://docs.google.com/document/d/1DDwpYKBltkJXH15pr_p2Ig0_9l4Uq2TdE7zG_9QsdjI/edit?usp=sharing' target='_blank'>here</a> and Online Safety 101 for Ninjas <a href='https://docs.google.com/document/d/1BIhYjhOiTxeFdbBRVouBZQRWLQD_v-gCkCIYtDcP2CM/edit?usp=sharing' target='_blank'>here</a>
fr_FR: Veuillez consulter le document 101 de sécurité en ligne pour les mentors <a href='https://docs.google.com/document/d/1DDwpYKBltkJXH15pr_p2Ig0_9l4Uq2TdE7zG_9QsdjI/edit?usp=sharing' target='_blank'>ici</a> ainsi que le document 101 de sécurité en ligne pour les ninjas <a href='https://docs.google.com/document/d/1BIhYjhOiTxeFdbBRVouBZQRWLQD_v-gCkCIYtDcP2CM/edit?usp=sharing' target='_blank'>ici</a>

en: Data protection is increasingly becoming an important topic, <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Data_Protection_101">here are some simple tips to make sure you stay informed</a>.
fr_FR: La protection des données est un sujet de plus en plus important, <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Data_Protection_101">voici quelques conseils simples pour vous assurer de rester informé</a>.

en: You can see more information on Data Protection <a href='https://docs.google.com/document/d/18XQNYEMQrBDJoR0Gt1ryC6CzxDEd_k41p4PEeKYtIxE/edit?usp=sharing' target='_blank'>here</a>
fr_FR: Vous pouvez obtenir de plus amples informations sur la protection des données <a href='https://docs.google.com/document/d/18XQNYEMQrBDJoR0Gt1ryC6CzxDEd_k41p4PEeKYtIxE/edit?usp=sharing' target='_blank'>ici</a>

en: You can see more information on our inclusion policy <a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies#Inclusion_Policy' target='_blank'>here</a>
fr_FR: Vous pouvez obtenir de plus amples informations sur notre politique d'inclusion <a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies#Inclusion_Policy' target='_blank'>ici</a>

en: See more information on the supports available to you <a href='https://coderdojo.com/organise-a-dojo/community-support/' target='_blank'>here</a>
fr_FR: Obtenez de plus amples informations sur les supports qui vous sont disponibles <a href='https://coderdojo.com/organise-a-dojo/community-support/' target='_blank'>ici</a>

en: Please feel free to add comments or more information here
fr_FR: S'il vous plaît n'hésitez pas à ajouter des commentaires ou plus d'informations ici

en: Please sign the charter before continuing
fr_FR: Veuillez signer la charte avant de continuer

en: First
fr_FR: Premier

en: Last
fr_FR: Dernier

en: Today
fr_FR: Aujourd'hui

en: Clear
fr_FR: Effacer

en: Done
fr_FR: Terminé

en: Event name is empty
fr_FR: Le nom de l'événement est vide

en: Description is empty
fr_FR: La description est vide

en: Recurrence is empty
fr_FR: La récurrence est vide

en: Capacity is empty
fr_FR: La capacité est vide

en: None of your Dojo's have any Events planned currently
fr_FR: Aucun de vos Dojo n'a des événements prévus pour le moment

en: If you wish please provide a link to your LinkedIn page.
fr_FR: Si vous le souhaitez, veuillez fournir un lien vers votre page LinkedIn.

en: If you wish please provide a link to your Twitter page.
fr_FR: Si vous le souhaitez, veuillez fournir un lien vers votre page Twitter.

en: Past events cannot be created
fr_FR: Des événements passés ne peuvent pas être créés

en: Event Invitation
fr_FR: Invitation à l'événement

en: e.g. @CoderDojo
fr_FR: par exemple @CoderDojo

en: e.g. https://www.facebook.com/Coderdojo
fr_FR: par ex. http://www.facebook.com/Coderdojo

en: User is already a parent of this Ninja
fr_FR: L'utilisateur est déjà un parent de ce Ninja

en: You must be a parent to invite a Ninja
fr_FR: Vous devez être un parent pour inviter un Ninja

en: Invalid invite request. Ninja email does not exist.
fr_FR: Demande invalide d'invitation L'email de Ninja n'existe pas.

en: Ninja must be an over 13 attendee
fr_FR: Un Ninja doit être un participant âgé de plus de 13 ans

en: User has already received this badge.
fr_FR: L'utilisateur a déjà reçu ce badge.

en: Invalid request. No badge received.
fr_FR: Demande invalide Aucun badge n'a été reçu.

en: Parent profile does not exist.
fr_FR: Le profil parent n'existe pas.

en: You have a Dojo application awaiting verification. You can create another Dojo after it has been verified.
fr_FR: Vous avez une demande de Dojo en attente de vérification. Vous pouvez créer un autre Dojo après qu'elle ait été vérifiée.

en: No Dojos match your search query.
fr_FR: Aucun Dojo ne correspond à votre requête de recherche.

en: Please let us know how you heard about CoderDojo
fr_FR: Veuillez nous faire savoir dans quelles circonstances vous avez entendu parler de CoderDojo

en: Please specify how you heard about CoderDojo
fr_FR: Veuillez spécifier dans quelles circonstances vous avez entendu parler de CoderDojo

en: No Dojos match your search query.
fr_FR: Aucun Dojo ne correspond à votre requête de recherche.

en: Private Dojo
fr_FR: Dojo privé

en: Public Dojo
fr_FR: Dojo public

en: This means this Dojo is only open to specific people (for example, students in a school). Please do not contact this Dojo.
fr_FR: Cela signifie que ce Dojo est ouvert uniquement à des personnes spécifiques (par exemple, les étudiants d'une école). Veuillez ne pas contacter ce Dojo.

en: e.g. docklands.ie@coderdojo.com/docklandsdojo@gmail.com
fr_FR: par exemple docklands.ie@coderdojo.com/docklandsdojo@gmail.com

en: e.g. Docklands, Dublin 1 @ CHQ Building
fr_FR: par exemple Docklands, Dublin 1 @ CHQ Building

en: e.g. Saturdays, monthly, 9-11am
fr_FR: par exemple les samedis, chaque mois, de 9 h à 11 h

en: Badge Accepted!
fr_FR: Badge accepté !

en: Dojo Supported By
fr_FR: Dojo pris en charge par

en: Email is required
fr_FR: Une adresse email est requise

en: Join request not found
fr_FR: Demande d'inscription introuvable

en: Request to join sent!
fr_FR: Demande d'adhésion envoyée!

en: You must have the Dojo Admin permission to accept user join requests.
fr_FR: Vous devez avoir l'autorisation de l'administrateur du Dojo pour accepter les demandes d'un utilisateur à se joindre au Dojo.

en: You must have the parent/guardian user type to accept this invite
fr_FR: Le type d'utilisateur parent/tuteur doit accepter cette invitation

en: Invite token not found
fr_FR: Jeton d'invitation introuvable

en: Only the invited parent can approve this request.
fr_FR: Seul le parent invité peut approuver cette demande.

en: Are you sure you want to delete this Session/room?
fr_FR: Désirez-vous vraiment supprimer cette séance/salle ?

en: Session/room name
fr_FR: Nom de la séance/salle

en: Sessions/rooms:
fr_FR: Séance/salles :

en: e.g. Scratch
fr_FR: par exemple Scratch

en: Ticket Type
fr_FR: Type de ticket

en: Attendee Type
fr_FR: Type de participant

en: Quantity
fr_FR: Quantité

en: Please note that the capacity excludes tickets of the type other.
fr_FR: Veuillez noter que la capacité exclut les tickets de type autre.

en: e.g. Mentor, Laptops
fr_FR: par exemple mentor, ordinateurs portables

en: Are you sure you want to delete this ticket type?
fr_FR: Désirez-vous vraiment supprimer ce type de ticket ?

en: Session/room capacity
fr_FR: Capacité de la séance/salle

en: Event capacity
fr_FR: Capacité de l'événement

en: Add session/room
fr_FR: Ajoutez une séance/salle

en: You can only create a max of 20 sessions/rooms
fr_FR: Vous ne pouvez créer que 20 sessions / salles au maximum

en: You can only create a max of 20 ticket types
fr_FR: Vous ne pouvez créer que 20 types de tickets au maximum

en: This email is already associated with an account.
fr_FR: Cet email est déjà associé à un compte.

en: on
fr_FR: le

en: at
fr_FR: à

en: Ticket Name
fr_FR: Nom du ticket

en: Ticket Quantity
fr_FR: Nombre de tickets

en: Session/room
fr_FR: Séance/salle

en: Book tickets for
fr_FR: Réservez des tickets pour

en: Additional information about your application:
fr_FR: Renseignements supplémentaires sur votre demande :

en: Apply now
fr_FR: Postulez dès maintenant

en: You have already applied for this session
fr_FR: Vous avez déjà postulé pour cette séance

en: You may book additional attendees however this will exceed your ticket quantity
fr_FR: Vous pouvez réserver des tickets supplémentaires mais cela dépassera votre quantité de tickets maximale

en: Myself
fr_FR: Moi-même

en: Apply for
fr_FR: Postulez pour

en: Tickets left
fr_FR: Tickets restants

en: Export to CSV
fr_FR: Exporter en CSV

en: Export Guest List
fr_FR: Exportez la liste d'hôtes

en: Export Waiting List
fr_FR: Exporter la liste d'attente

en: Export Full List
fr_FR: Exporter toute la liste

en: View attendee list
fr_FR: Affichez la liste des participants

en: Start time
fr_FR: Heure de début

en: End time
fr_FR: Heure de fin

en: Charter already signed.
fr_FR: Charte déjà signée.

en: Total event capacity
fr_FR: Capacité totale de l'événement

en: Add ticket type
fr_FR: Ajouter un type de ticket

en: Total attending
fr_FR: Nombre total de participants

en: Total waitlist
fr_FR: Nombre total de la liste d'attente

en: Select ticket type...
fr_FR: Sélectionnez le type de ticket...

en: Session capacity
fr_FR: Capacité de la séance

en: Attendee name
fr_FR: Nom du participant

en: Ticket type
fr_FR: Type de ticket

en: Application Date
fr_FR: Date de la demande

en: Parents/guardians
fr_FR: Parents / tuteurs

en: Check in
fr_FR: Enregistrement

en: Book
fr_FR: Réservez

en: Booking closed
fr_FR: Réservation fermée

en: Session description
fr_FR: Description de la séance

en: e.g. Beginners to attend only please.
fr_FR: par exemple, seuls les débutants peuvent y assister.

en: Your event must contain at least one ticket.
fr_FR: Votre événement doit contenir au moins un ticket.

en: Select Youth to create tickets for attendees under 18.
fr_FR: Sélectionnez Jeune pour créer des tickets pour les participants âgés de moins de 18 ans.

en: Select Parent/Guardian to create tickets for parents/guardians of the attendees.
fr_FR: Sélectionnez un parent/tuteur pour créer des tickets pour les parents/tuteurs des participants.

en: Select Mentor to create tickets for Mentors.
fr_FR: Sélectionnez un mentor pour créer des tickets pour les mentors.

en: Select Other to create tickets for unlisted types e.g. laptops.
fr_FR: Sélectionnez Autre pour créer des tickets pour les types non listés comme par exemple les ordinateurs portables.

en: Cancel Session
fr_FR: Annulez la séance

en: Cancelling a session will notify all of the attendees by email. Are you sure you want to continue?
fr_FR: En cas d'annulation d'une séance, une information à ce sujet sera envoyée via email à tous les participants. Désirez-vous vraiment continuer ?

en: Your profile image is too large. Please resize to a maximum of 640/640 pixels.
fr_FR: Votre photo de profil est trop grande. Veuillez la redimensionner à un maximum de 640 x 640 pixels.

en: By changing one of the following: Dojo Name, Country, City/Town, your dojo public url will be changed. Do you agree with this?
fr_FR: En changeant un des éléments suivants : le nom du Dojo, le pays, la ville/ville, votre url publique du dojo sera modifiée. Êtes-vous d'accord avec cela ?

en: Avatar upload: file must be an image.
fr_FR: Téléchargement d'Avatar : le fichier doit être une image.

en: Avatar upload: max file size of 5MB exceeded.
fr_FR: Téléchargement d'Avatar : la taille maximale du fichier de 5 Mo a été dépassée.

en: %1$s has been cancelled
fr_FR: %1$s a été annulé

en: Your ticket request for
fr_FR: Votre demande de ticket pour

en: Your ticket request for %1$s has been cancelled
fr_FR: Votre demande de ticket pour %1$s a été annulée

en: has been received
fr_FR: a été reçue

en: Your ticket request for %1$s has been received
fr_FR: Votre demande de ticket pour %1$s a bien été reçue

en: has been approved
fr_FR: a été autorisée

en: Your ticket request for %1$s has been approved
fr_FR: Votre demande de ticket pour %1$s a été approuvée

en: Your event must contain at least one session.
fr_FR: Votre événement doit contenir au moins une séance.

en: Home
fr_FR: Accueil

en: Edit Dojo
fr_FR: Modifiez le Dojo

en: My Events
fr_FR: Mes événements

en: Review Champion Application
fr_FR: Examinez la demande de Champion

en: Setup Dojo
fr_FR: Configurez le Dojo

en: Accept Badge
fr_FR: Acceptez le badge

en: Approve Ninja
fr_FR: Autorisez un Ninja

en: Reset Password
fr_FR: Réinitialisez le mot de passe

en: Terms & Conditions
fr_FR: Condition générales

en: Edit Event
fr_FR: Modifiez un événement

en: Turn on ticket approval
fr_FR: Activez l'approbation de tickets

en: Book now
fr_FR: Réservez maintenant

en: Invite your friends!
fr_FR: Invitez vos amis!

en: Thank You. You will receive an email containing your booking confirmation.
fr_FR: Merci. Vous recevrez un email contenant la confirmation de votre réservation.

en: Please explain how your team was background checked
fr_FR: Veuillez expliquer comment les antécédents de votre équipe ont été vérifiés

en: Please explain how your Dojo has met health and safety best practices
fr_FR: Veuillez expliquer comment votre Dojo a satisfait aux meilleures pratiques de santé et de sécurité

en: Please explain the situation with public liability in your Dojo
fr_FR: Veuillez expliquer la situation en matière de responsabilité civile dans votre Dojo.

en: Please describe how many technical mentors you have and any other relevant information.
fr_FR: Veuillez nous faire savoir le nombre de mentors techniques que vous avez ainsi que toute autre information pertinente.

en: Please describe how many non-technical mentors you have and any other relevant information.
fr_FR: Veuillez nous faire savoir le nombre de mentors non techniques que vous avez ainsi que toute autre information pertinente.

en: Please let us know how many technical mentors you have
fr_FR: Veuillez nous faire savoir le nombre de mentors techniques que vous avez

en: Please let us know how many non-technical mentors you have
fr_FR: Veuillez nous faire savoir le nombre de mentors non techniques que vous avez

en: Please describe your venue and any other relevant info - you can even add a link to google maps!
fr_FR: Veuillez décrire votre lieu et toute autre information pertinente - vous pouvez même ajouter un lien vers Google Maps !

en: Please describe your venue
fr_FR: Veuillez décrire votre lieu

en: Please let us know when you plan to start and how regularly you plan to run
fr_FR: Veuillez nous faire savoir quand vous envisagez de démarrer ainsi que la planification de vos activités

en: Please let us know your launch date and time
fr_FR: Veuillez nous faire savoir la date et l'heure de votre lancement

en: See
fr_FR: Consultez

en: to create an event
fr_FR: pour créer un événement

en: Select a day...
fr_FR: Sélectionnez un jour...

en: There are no outstanding applications for this Session
fr_FR: Aucune demande en suspens pour cette séance

en: Please add the event location manually by clicking on the map.
fr_FR: Veuillez ajouter l'emplacement de l'événement manuellement en cliquant sur la carte.

en: User must not be checked in to be deleted
fr_FR: Pour supprimer l'utilisateur, celui-ci ne doit pas être enregistré

en: Cancel Event
fr_FR: Annulez l'événement

en: Cancelling this session will cancel the event as this is the only session. All of the attendees will be notified by email. Are you sure you want to continue?
fr_FR: Cette séance étant la seule de l'événement, son annulation annulera également l'événement. Tous les participants seront informés par email. Désirez-vous vraiment continuer ?

en: Public events are viewable by anyone visiting your Dojo listing. Private events can only be seen by members of your Dojo.
fr_FR: Les événements publics sont visibles par tous les visiteurs de votre listing de Dojo. Les événements privés ne peuvent être vus que par les membres de votre Dojo.

en: Use Dojos listing address. This will pre-fill the address fields.
fr_FR: Utilisez les listing d'adresses des Dojos. Ceci pré-remplira les champs d'adresse.

en: Use Dojo listing address
fr_FR: Utilisez le listing d'adresses du Dojo.

en: Invite Dojo Members
fr_FR: Invitez des membres du Dojo

en: Are you a parent/guardian?
fr_FR: Êtes-vous un parent/tuteur ?

en: Please note that to book tickets for your youths you will need to
fr_FR: Veuillez noter que pour réserver des tickets pour vos jeunes, vous devrez

en: add them to your profile first
fr_FR: les ajouter d'abord à votre profil

en: in the ninja section
fr_FR: dans la section ninja

en: Invite Dojo Members to this session
fr_FR: Invitez des membres du Dojo à cette séance

en: Save Invite List
fr_FR: Sauvegardez la liste des invitations

en: You must complete all of the ticket details before inviting Dojo members.
fr_FR: Vous devez remplir tous les détails des tickets avant d'inviter les membres du Dojo.

en: Dojo members successfully added to invite list. They will be notified of the invite when you publish this event.
fr_FR: Ajout réussi des membres du Dojo à la liste des invitations. Ils seront informés de l'invitation lorsque vous publierez cet événement.

en: Session Invite
fr_FR: Invitation à la séance

en: Session invitation is being validated...
fr_FR: L'invitation à cette séance est en cours de validation...

en: Invitation successfully validated. Your ticket has been sent to your email.
fr_FR: Validation de l'invitation réussie. Votre ticket a bien été envoyé à votre adresse email.

en: Invalid session invitation.
fr_FR: Invitation à une séance invalide.

en: Cancelling Ticket
fr_FR: Annulation du ticket

en: Ticket is being cancelled...
fr_FR: Le ticket est en cours d'annulation...

en: Thank you for confirming you will not be in attendance; your application has now been cancelled.
fr_FR: Nous vous remercions de nous avoir confirmé que vous ne serez pas présents ; votre demande a été maintenant annulée.

en: Invalid application cancellation link.
fr_FR: Lien invalide d'annulation de la candidature.

en: No invites found
fr_FR: Aucune invitation n'a été trouvée

en: How do I choose?
fr_FR: Comment choisir ?

en: CoderDojo Champions are those who take the lead in organising a Dojo and ensure each session runs smoothly. Champions can be one person or it can be a few people who Co-Champion a Dojo to share the work. Champions should join their Dojo on Zen to set up events, award badges and to contribute to the CoderDojo Forums.
fr_FR: Les Champions CoderDojo sont ceux qui prennent la tête de l'organisation d'un Dojo et s'assurent du bon déroulement de chaque session. Les champions peuvent être une seule personne ou quelques personnes qui co-championnent un Dojo pour partager le travail. Les champions doivent rejoindre leur Dojo sur Zen pour organiser les événements, décerner des badges et contribuer aux Forums CoderDojo.

en: Volunteers are the driving force behind Dojos around the world. Volunteers do everything from setting up the space, to mentoring during the Dojo, and to ensuring there is cool content for the Ninjas to do at each Dojo! Volunteers should join their Dojo on Zen to get updates on cool content, contribute to the CoderDojo Forums and to help administer the Dojo by awarding badges and setting up events!
fr_FR: Les bénévoles sont la force motrice derrière les dojos à travers le monde. Les bénévoles font tout, de l'aménagement de l'espace au mentorat pendant le dojo, en passant par s'assurer que les Ninjas ont un contenu cool à faire à chaque dojo ! Les bénévoles devraient se joindre à leur Dojo sur Zen pour obtenir des mises à jour sur le contenu cool, contribuer aux Forums CoderDojo et aider à administrer le Dojo en remettant des badges et en organisant des événements !

en: Attendees at CoderDojo are young people under 18 who attend and make CoderDojo cool. Often known as Ninjas, CoderDojo attendees come to the Dojo to have fun and bring their awesome ideas to life.
fr_FR: Les participants au CoderDojo sont des jeunes de moins de 18 ans qui fréquentent et rendent CoderDojo génial. Souvent désignés comme les Ninjas, les participants au CoderDojo viennent au Dojo pour s’amuser et concrétiser leurs idées super.

en: Parents/Guardians are super important in the CoderDojo journey as they encourage and inspire CoderDojo Ninjas on a daily basis. Parents should register and join a Dojo so the young people attached to their account can sign up to events and earn badges from their Champions and Mentors.
fr_FR: Les parents/tuteurs sont super importants dans l'aventure au sein du CoderDojo car ils encouragent et inspirent au quotidien les Ninjas du CoderDojo. Les parents devraient s’inscrire et rejoindre un Dojo afin que les jeunes gens liés à leur compte peuvent s’inscrire aux événements et gagner des badges de leurs Champions et Mentors.

en: You will be joined to a Dojo as an adult, along with any young people added to your profile. We would like to know if you have any volunteering role in the Dojo too.
fr_FR: Vous serez relié à un Dojo en tant qu’adulte, en même temps que chaque jeune ajouté à votre profil. Nous aimerions savoir si vous êtes aussi actif en tant que bénévole au sein du Dojo.

en: If you join the Dojo you will receive event updates from the Dojo and some newsletters from CoderDojo HQ! If you aren't a Dojo attendee and want to join as a volunteer or Champion please get in touch with the Dojo directly.
fr_FR: Si vous rejoignez le Dojo vous recevrez des mises à jour concernant les événements du Dojo et certains bulletins d’information de CoderDojo HQ ! Si vous n’êtes pas un participant et que vous souhaitez adhérer en tant que bénévole ou Champion , veuillez contacter le Dojo directement.

en: Youths can be mentors too! If one of your Ninjas is regularly helping out others in your Dojo, give them recognition by giving them the Youth Volunteer title.
fr_FR: Les jeunes peuvent aussi être des mentors ! Si un de vos Ninjas aide régulièrement les autres dans votre Dojo, accordez leur la reconnaissance en leur donnant le titre de Jeune Bénévole.

en: These young people are trailblazers who set an example and inspire other young people by organising and leading their local club. Young people should participate in the Dojo they Champion, meaning that Youth Champions improve their coding skills too!
fr_FR: Ces jeunes sont des pionniers qui montrent l’exemple et inspirent d’autres jeunes en prenant part à l'organisation et la direction de leur club local. Les jeunes devraient participer au Dojo qu'ils soutiennent, c'est-à-dire que les Jeunes Champions améliorent leurs aptitudes en codage !

en: Enabling this will require you or another admin with Ticketing Admin permissions to approve applications to attend this event.
fr_FR: Cette activation nécessitera que vous ou un autre administrateur avec des autorisations d'administrateur de billetterie approuve les demandes d'assister à cet événement.

en: Place name must be less than 40 characters.
fr_FR: Le nom du lieu doit avoir moins de 40 caractères.

en: Zen is an open source platform, you can
fr_FR: Zen est une plate-forme open source, vous pouvez

en: contribute code
fr_FR: contribuez au code

en: and
fr_FR: et

en: suggest features
fr_FR: proposez des fonctionnalités

en: to help make it better.
fr_FR: pour aider à le rendre encore meilleur.

en: You can correct any mistakes in the text on the websites using <a href="https://crowdin.com/project/zen-community-platform" target="_blank">crowdin</a> and make this website better.
fr_FR: Vous pouvez corriger toute erreur dans le texte sur les sites web en utilisant <a href="https://crowdin.com/project/zen-community-platform" target="_blank">crowdin</a> et améliorer ce site.

en: Alternatively, click here to search for Dojos!
fr_FR: Sinon, cliquez ici pour rechercher des Dojos !

en: You may be waiting to be approved for a Dojo. Once approved, the Dojo will show here.
fr_FR: Vous pourriez devoir attendre pour voir votre Dojo approuvé. Une fois approuvé, le Dojo apparaîtra ici.

en: Or, click here to start a dojo.
fr_FR: Ou, cliquez ici pour commencer un dojo.

en: Error loading parents
fr_FR: Erreur lors du chargement de parents

en: You are viewing a past event which is not possible to edit.
fr_FR: Vous consultez un événement passé qui ne peut être modifié.

en: Registering for an event?
fr_FR: Inscription à un événement ?

en: If you need to book in to a Dojo event, you need to fill out your profile first.
fr_FR: Si vous devez réserver un événement Dojo, vous aurez besoin de remplir d'abord votre profil.

en: Then you will need to <a href="#ninjas">add ninjas</a> to your profile.
fr_FR: Puis vous devrez<a href="#ninjas">ajouter des ninjas</a> à votre profil.

en: Following this you may <a href="/">find your local Dojo</a> and book an event via the Dojo listing
fr_FR: Vous pourrez ensuite <a href="/">trouver votre Dojo local</a> et réserver un événement via la fiche d'inscription du Dojo

en: Not all information entered on your profile is viewable. You can choose to hide certain information by ticking the hide buttons at the bottom of the page.
fr_FR: Les informations saisies de votre profil ne seront pas toutes visibles. Vous pouvez choisir de masquer certaines informations en cliquant sur les boutons de masquage au bas de la page.

en: Only your username and profile picture are publicly viewable. Other fields are for administration purposes only.
fr_FR: Seuls votre nom d'utilisateur et votre photo de profil sont visibles publiquement. Les autres champs sont uniquement à des fins administratives.

en: Click to view your public profile
fr_FR: Cliquez ici pour voir votre profil public

en: Public profile
fr_FR: Profil public

en: Registering an account does not guarantee you entry to a Dojo event. To gain entry to an event you must fill out your profile and book via the Dojo listing page. You will need your email confirmation to attend or direct permission from the Dojo administrators.
fr_FR: L'enregistrement d'un compte ne vous garantit pas l'entrée à un événement du Dojo. Pour pourvoir participer à un événement, vous devez remplir votre profil et réservez sur la page d'inscription du Dojo. Vous aurez besoin de votre e-mail de confirmation de participation ou une autorisation directement des administrateurs du Dojo.

en: If you'd like to award a badge, please visit the manage users section below:
fr_FR: Si vous souhaitez attribuer un badge, veuillez visiter la section de gestion des utilisateurs ci-dessous :

en: Your local Dojo administrator can award you badges.
fr_FR: Votre administrateur local du Dojo peut vous attribuer des badges.

en: Privacy Statement
fr_FR: Déclaration de confidentialité

en: coderdojo.com and its sub-sites
fr_FR: coderdojo.com et ses sous-sites

en: (the "Website", "Zen", "Kata") are operated by CoderDojo Foundation. We have created this Privacy Statement in order to demonstrate our firm commitment to privacy. This Privacy Statement sets out the basis on which any personal data we collect from you or that you provide to us, will be processed by us.  In order to fully understand your rights, we encourage you to read this Privacy Statement and to consult our Terms and Conditions of Use.
fr_FR: (« Site », « Zen », « Kata ») sont exploités par la Fondation CoderDojo. Nous avons créé cette déclaration de confidentialité afin de démontrer notre engagement ferme concernant la vie privée des utilisateurs. Cette déclaration de confidentialité définit la base sur laquelle nous traitons toutes les données personnelles que nous recueillons sur vous ou que vous nous fournissez.  Afin de bien comprendre vos droits, nous vous encourageons à lire cette déclaration de confidentialité et à consulter nos conditions d'utilisation.

en: For the purpose of the Data Protection Acts 1988 and 2003, the data controller is contactable at info@coderdojo.com.
fr_FR: Le responsable du traitement des données est joignable à info@coderdojo.com pour tout ce qui concerne la loi sur la protection des données de 1988 et de 2003.

en: Acceptance of this Privacy Statement
fr_FR: Acceptation de cette déclaration de confidentialité

en: By using this Website you signify acceptance of this Privacy Statement.  If you do not agree with or you are not comfortable with any aspect of this Privacy Statement, your only remedy is to discontinue use of the Website.  We reserve the right to modify this Privacy Statement at any time.  Your continued use of any portion of the Website following notification or posting of such changes will constitute your acceptance of those changes.
fr_FR: En utilisant ce site, vous signifiez votre acceptation de cette déclaration de confidentialité.  Si vous ne l'acceptez pas ou que vous n'êtes pas à l'aise avec tout aspect de cette déclaration de confidentialité, votre seul recours est de cesser d'utiliser ce site web.  Nous nous réservons le droit de modifier cette déclaration de confidentialité à tout moment.  Votre utilisation d'une partie du site web après la notification ou l'affichage de tels changements constitue votre acceptation de ces changements.

en: Information we collect
fr_FR: Les informations que nous recueillons

en: In operating our website we may collect and process the following data about you:
fr_FR: Lors de l'exploitation de notre site web, nous pouvons recueillir et traiter les données suivantes vous concernant :

en: Details of your visits to our website and the resources that you access, including, but not limited to, traffic data, location data, weblogs and other communication data.
fr_FR: Les détails de vos visites sur notre site et les ressources auxquelles vous accédez, y compris, mais sans s'y limiter, aux données de trafic et de localisation, aux weblogs et autres données de communication.

en: Information that you provide to us when using this Website.  This includes information provided at the time of registering to use this Website, if applicable. We may also ask you for information when you report a problem with the Website.
fr_FR: Les informations que vous nous fournissez lors de l'utilisation de ce site internet.  Ceci inclut les informations fournies au moment de l'inscription pour utiliser ce site web, le cas échéant. Nous pouvons également vous demander des informations lorsque vous signalez un problème avec le site web.

en: If you contact us for any reason, we may keep a record of that correspondence.
fr_FR: Si vous nous contactez pour une raison quelconque, nous pourrions conserver un enregistrement de cette correspondance.

en: We may also ask you to complete surveys that we use for research purposes, although you do not have to respond to them.
fr_FR: Nous pouvons également vous demander de répondre à des sondages que nous utilisons aux fins de recherche, mais vous n'êtes pas obligé d'y participer.

en: Storing your personal data
fr_FR: Le stockage de vos données personnelles

en: The data that we collect from you may be transferred to, and stored at, a destination outside the European Economic Area ("EEA"). It may also be processed by staff of CoderDojo Foundation operating from outside the EEA. Such staff may be engaged in the provision of support services. By submitting your personal data, you agree to this transfer, storing or processing.  We will take all steps reasonably necessary to ensure that your data is treated securely and in accordance with this Privacy Statement.
fr_FR: Les données que nous recueillons de vous peuvent être transférées et stockées en dehors de l'Espace économique européen (« EEE »). Elles peuvent également être traitées par le personnel de la Fondation CoderDojo opérant en dehors de l'EEE. Ce personnel pourrait s'occuper de la prestation de services d'assistance. En soumettant vos données personnelles, vous consentez à ce transfert, stockage ou traitement.  Nous prendrons toutes les mesures raisonnablement nécessaires pour assurer que vos données sont traitées en toute sécurité et conformément à cette déclaration de confidentialité.

en: All information you provide to us is stored on our secure servers and user information is encrypted with SSL technology. Any payments made through our website utilise Stripe. You can see Stripe Privacy Policy
fr_FR: Toutes les informations que vous nous fournissez sont stockées sur nos serveurs sécurisés et les données utilisateur sont cryptées avec la technologie SSL. Tout paiement effectué sur notre site utilise Stripe. Vous pouvez consulter la Politique de confidentialité de Stripe

en:  and more about their security
fr_FR:  et plus en ce qui concerne leur sécurité

en: Where we have given you (or where you have chosen) a password which enables you to access certain parts of our Website, you are responsible for keeping this password confidential.  We ask you not to share a password with anyone.
fr_FR: Lorsque nous vous avons donné (ou si vous avez choisi) un mot de passe qui vous permet d'accéder à certaines parties de notre site web, vous êtes responsable de conserver ce mot de passe confidentiel.  Nous vous demandons de ne pas partager ce mot de passe avec qui que ce soit.

en: Use of your information
fr_FR: Utilisation de vos informations

en: The information that we collect and store relating to you is primarily used to enable us to provide our services to you. In addition, we may use the information for the following purposes:
fr_FR: Les informations que nous recueillons et conservons vous concernant sont principalement utilisées pour nous permettre de vous fournir nos services. En outre, nous pouvons utiliser ces informations pour les raisons suivantes :

en: To ensure that content from our Website is presented in the most effective manner for you and your computer.
fr_FR: Pour assurer que le contenu de notre site est présenté de la manière la plus efficace pour vous et votre ordinateur.

en: To provide you with information requested from us, relating to our services.
fr_FR: Pour vous fournir les renseignements demandés concernant nos services.

en: To allow you to participate in interactive features of our Website.
fr_FR: Pour vous permettre de participer à des fonctions interactives de notre site web.

en: To notify you about changes to our Website and/or services.
fr_FR: Pour vous informer des changements de notre site web et / ou de nos services.

en: We do not, without your consent, disclose information about identifiable individuals to third parties, but we may send anonymised statistical data to them for research and survey purposes.
fr_FR: Nous ne divulguons pas sans votre consentement à des tiers, des informations sur des individus identifiables mais nous pouvons leur envoyer des données statistiques anonymes pour des fins de recherche et d'enquête.

en: Disclosure of your information
fr_FR: Divulgation de vos informations

en: Your personal data will not be processed for marketing purposes or publication on our Website.  We will not disclose your personal data to third parties unless you have consented to this disclosure. These third parties will not be able to contact you unless you have given your consent. We will however disclose your personal data if we believe in good faith that we are required to disclose it in order to comply with any applicable law, a summons, a search warrant, a court or regulatory order, or other valid legal process.
fr_FR: Vos données personnelles ne seront pas utilisées aux fins de marketing ou de publication sur notre site web.  Nous ne divulguerons pas vos données personnelles à des tiers, sauf si vous avez donné votre consentement. Ces tiers ne pourront pas communiquer avec vous, sauf si vous avez donné votre consentement. Nous divulguerons toutefois vos données personnelles si nous croyons en toute bonne foi que nous sommes tenus de le faire afin de d’être conforme à toute loi applicable, en cas d'une citation à comparaître, d'un mandat de perquisition, d'une décision judiciaire ou réglementaire ou de toute autre procédure judiciaire valide.

en: We may provide non-personal data to third parties, where such information is combined with similar information of other users of our Website. For example, we might inform third parties regarding the number of unique users who visit our Website, the demographic breakdown of our community users of our Website, or the activities that visitors to our Website engage in while on our Website. The third parties to whom we may provide this information may include our Website design, development and hosting contractors.  However, we do not sell or exchange or provide such data to third parties for their own use.  We will inform you if we intend to use your data for such purposes or if we intend to disclose your information to any third party for such purposes.  You can exercise your right to prevent such processing by checking certain boxes on the forms we use to collect your data.  You can also exercise the right at any time by contacting us using the contact details below.
fr_FR: Nous pourrions fournir des données non-personnelles à des tiers, lorsque ces informations sont combinées avec des informations similaires d'autres utilisateurs de notre site web. Nous pourrions, par exemple, informer des tiers sur le nombre d'utilisateurs qui visitent notre site web, la répartition démographique de notre communauté d'utilisateurs de notre site web ou sur les activités auxquelles se livrent les visiteurs une fois sur notre site web. Les tiers auxquels nous pouvons fournir ces informations peuvent inclure les entrepreneurs en charge de la conception, du développement et de l'hébergement de notre site web.  Cependant, nous ne vendons, n'échangeons et ni ne fournissons pas ces données à des tiers pour leur propre usage.  Nous vous informerons si nous avons l'intention d'utiliser vos données ou de les divulguer à des tiers à de telles fins.  Vous pouvez exercer votre droit d'empêcher une telle utilisation en cochant certaines cases sur les formulaires utilisés pour collecter vos données.  Vous pouvez également exercer ce droit à tout moment en nous contactant à l'aide des coordonnées ci-dessous.

en: In the event that we sell or buy any business or assets, in which case we may disclose your personal data to the prospective seller or buyer of such business or assets.  If we or substantially all of our assets are acquired by a third party, in which case personal data held by us about or customers will be one of the transferred assets.
fr_FR: Dans le cas où nous vendons ou achetons une entreprise ou des actifs, nous pourrions divulguer vos données personnelles au vendeur ou acheteur potentiel d'une telle entreprise ou d'actifs.  Si nous ou la quasi-totalité de nos actifs sont acquis par un tiers, les données personnelles des clients que nous détenons feront partie des actifs transférés.

en: The use of this Website by minors under the age of 16 is subject to the consent of their parent or guardian.  We advise parents or guardians who permit their children to use the Internet that it is important that they communicate with their children about their safety online.
fr_FR: L'utilisation de ce site par des mineurs de moins de 16 ans est subordonnée au consentement de leur parent ou tuteur.  Nous conseillons vivement aux parents ou aux tuteurs qui autorisent leurs enfants à utiliser l'internet de discuter avec eux de leur sécurité en ligne.

en: Security
fr_FR: Sécurité

en: We are committed to ensuring that your information is secure.  As no data transmission over the Internet can be guaranteed as 100% secure, we cannot ensure or warrant the security of any information that you transmit to us and you transfer the data at your own risk.  We endeavour to use the appropriate technical and organizational measures in order to secure the confidentiality of your personal data, to prevent unauthorised or unlawful processing of such personal data, and to protect against accidental or unlawful destruction, accidental loss, alteration or unauthorised disclosure or access and to otherwise protect the security of such personal data.
fr_FR: Nous sommes déterminés à assurer la sécurité de votre information.  Aucune transmission de données sur internet ne pouvant être garantie à 100 % sûre, nous ne pouvons pas assurer ou garantir la sécurité des informations que vous nous transmettez, par conséquent vous transférez ces données à vos propres risques.   Nous nous efforçons d'utiliser les mesures techniques et organisationnelles appropriées afin de garantir la confidentialité de vos données personnelles, pour éviter tout traitement non autorisé ou illicite et pour se protéger contre la destruction ou la perte accidentelle ou illicite, l'altération, la divulgation ou l'accès non autorisé à ces données personnelles et d'en protéger la sécurité.

en: This Website uses cookie technology. A cookie is a small file which asks permission to be placed on your computer’s hard drive.  Once you agree, the file is added and the cookie helps analyse web traffic or lets you know when you visit a particular site.  Cookies allow web applications to respond to you as an individual.  The web application can tailor its operations to your needs, likes and dislikes by gathering and remembering information about your preferences.
fr_FR: Ce site web utilise la technologie des cookies. Un cookie est un petit fichier qui demande la permission d'être installé sur le disque dur de votre ordinateur.  Une fois que vous avez accepté, le fichier est installé. Le cookie permet d'analyser le trafic web ou vous permet de savoir quand vous visitez un site particulier.  Les cookies permettent aux applications web de vous répondre personnellement.  L'application web peut adapter son fonctionnement à vos besoins, vos goûts et ce que vous n'aimez pas en recueillant et en mémorisant des informations sur vos préférences.

en: We use traffic log cookies to identify which pages are being used. This helps us analyse data about web page traffic and improve our Website in order to tailor it to customer needs. We only use this information for statistical analysis purposes and then the data is removed from the system. Overall cookies help us provide you with a better Website, by enabling us to monitor which pages you find useful and which you do not. A cookie in no way gives us access to your computer or any information about you, other than the data you choose to share with us. You can choose to accept or decline cookies. Most web browsers automatically accept cookies, but you can modify your browser setting to decline cookies if you prefer. This may prevent you from taking full advantage of the Website.
fr_FR: Nous utilisons des cookies de trafic pour identifier les pages qui sont utilisées. Cela nous aide à analyser les données sur le trafic web et à améliorer notre site afin de l'adapter aux besoins des clients. Nous utilisons ces informations uniquement à des fins d'analyse statistique, les données étant ensuite supprimées du système. Les cookies globaux nous aident à vous fournir un meilleur site web, en nous permettant de suivre les pages que vous considérez utiles et inutiles. Un cookie ne nous donne en aucun cas accès à votre ordinateur ou à toute information vous concernant, autres que les données que vous choisissez de partager avec nous. Vous pouvez choisir d'accepter ou de refuser les cookies. La plupart des navigateurs acceptent automatiquement les cookies, mais vous pouvez, si vous le préférez, modifier les paramètres de votre navigateur pour refuser les cookies. Cela pourrait vous empêcher de profiter pleinement du site web.

en: If you click on a link to a third party website, such third party may also transmit cookies to you. This Privacy Policy does not cover the use of cookies by any third parties.
fr_FR: Si vous cliquez sur un lien vers un site tiers, ce tiers peut également vous transmettre des cookies. Cette politique de confidentialité ne couvre pas l'utilisation de cookies par des tiers.

en: List of cookies used by this website:
fr_FR: Liste des cookies utilisées par ce site :

en: Cookie Name
fr_FR: Nom du cookie

en: Typical Value
fr_FR: Valeur typique

en: Purpose
fr_FR: Objectif

en: Expires
fr_FR: Expire

en: seneca-login
fr_FR: connexion-seneca

en: Randomly generated alphanumeric string
fr_FR: Chaîne alphanumérique générée de façon aléatoire

en: Used to identify user session
fr_FR: Utilisée pour identifier une session utilisateur

en: 2 days after creation
fr_FR: 2 jours après la création

en: cookieDisclaimer
fr_FR: Clause de non responsabilité du cookie

en: confirmed
fr_FR: confirmé

en: Whether the user has seen the sitewide notice regarding the use of cookies
fr_FR: Si l'utilisateur a vu la notification du site relative à l'utilisation des cookies

en: 1 year from being set
fr_FR: 1 an après avoir été mis en place

en: canViewYouthForums
fr_FR: peutConsulterlesForumsdesJeunes

en: boolean
fr_FR: booléen

en: Whether the user can see the O13 forums
fr_FR: Si l'utilisateur peut consulter les forums O13

en: On session expiry
fr_FR: Lors de l'expiration de la session

en: verifyProfileComplete
fr_FR: vérifierProfilcomplet

en: Whether the user has completed required fields of their profile
fr_FR: Si l'utilisateur a rempli les champs requis de son profil

en: The locale of the users browser, to display the relevant language to them
fr_FR: Les paramètres régionaux du navigateur de l'utilisateur, pour afficher la langue pertinente

en: Links to other websites
fr_FR: Liens vers d'autres sites

en: Our Website may, from time to time, contain links to third party websites.  If you follow a link to any of these websites, please note that these websites have their own privacy policies and that we do not accept any responsibility or liability for these policies.  Please check these policies before you submit any personal data to these websites.
fr_FR: Notre site web peut, de temps à autre, contenir des liens vers des sites tiers.  Si vous suivez un lien vers un de ces sites, veuillez noter que ces sites ont leurs propres politiques de confidentialité et que nous déclinons toute responsabilité en ce qui les concerne.  Veuillez vérifier ces politiques avant de soumettre des données personnelles sur ces sites.

en: Access to information
fr_FR: Accès à l'information

en: You have the right to request a copy of the information held by us about you.  We may charge a fee for this which will not exceed €6.35.  You also have the right to access your data, have changed any inaccuracies in the details we hold about you, the right to object to the use of your data and the right to block any specific uses of your data by contacting us using the contact details below.
fr_FR: Vous avez le droit de demander une copie des informations que nous détenons sur vous.  Nous pourrions exiger des frais qui ne seront pas supérieurs à 6,35 €.  Vous avez également le droit d'accéder à vos données, de modifier toute inexactitude concernant les informations que nous détenons sur vous, le droit d'opposition à l'utilisation de vos données et celui de bloquer les utilisations spécifiques de vos données en nous contactant via les coordonnées indiquées ci-dessous.

en: Changes to our Privacy Statement
fr_FR: Modifications apportées à notre politique de confidentialité

en: Any changes to this Privacy Statement will be posted on the Website so you are always aware of what information we collect, how we use it, and under what circumstances, if any, we disclose it. If at any time we decide to use personal data in a manner significantly different from that stated in this Privacy Statement, or otherwise disclosed to you at the time it was collected, we will notify you by email, and you will have a choice as to whether or not we use your information in the new manner.
fr_FR: Toute modification apportée à cette déclaration de confidentialité sera affichée sur le site web pour que vous soyez toujours au courant du type d'informations que nous recueillons, comment nous les utilisons, et dans quelles circonstances, le cas échéant, nous les communiquons.  Si à tout moment nous décidons d'utiliser les données personnelles d'une manière sensiblement différente de celle indiquée dans cette déclaration de confidentialité ou de la façon qui vous a été divulguée au moment de la collecte, nous vous en informerons par e-mail, et vous aurez la possibilité d'accepter ou non notre utilisation de vos informations de cette nouvelle manière.

en: We welcome any queries, comments or requests you may have regarding this Privacy Statement.  Please contact us in writing at Dogpatch Labs, The CHQ Building, Custom House Quay, Dublin 1, IRELAND or by e-mail at info@coderdojo.com.
fr_FR: Nous vous invitons à nous faire part de toutes les questions, commentaires ou demandes que vous pourriez avoir concernant cette déclaration de confidentialité.  Veuillez nous contacter en écrivant à Dogpatch Labs, The CHQ building, Custom House Quay, Dublin 1, IRLANDE ou par e-mail à info@coderdojo.com.

en: Find nearby Dojos
fr_FR: Trouvez les Dojos à proximité

en: Notify all Members
fr_FR: Avertissez les membres du groupe de ces modifications par email

en: Notify Dojo members about Event opening
fr_FR: Avertir lors d'une nouvelle inscription

en: Please select about which event you want to notify Dojo members:
fr_FR: Veuillez sélectionner sur quel événement vous désirez informer les membres du Dojo :

en: Send notifications
fr_FR: Envoyer des notifications

en: You must choose an event
fr_FR: Vous devez choisir un événement

en: Tickets Now Available for %1$s
fr_FR: Tickets maintenant disponibles pour %1$s

en: Terms and Conditions here
fr_FR: Termes et Conditions ici

en: An error has occurred while saving youth profile
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de l'enregistrement du profil du jeune

en: Profile(s) have been saved successfully
fr_FR: Le(s) profil(s) a(ont) été enregistré(s) avec succès

en: Your details
fr_FR: Vos coordonnées

en: About you
fr_FR: A propos de vous

en: Got a child? Add them below
fr_FR: Vous avez un enfant ? Ajoutez-les ci-dessous

en: Add child
fr_FR: Ajouter un enfant

en: Remove child
fr_FR: Supprimer un enfant

en: Are you sure you want to remove this child?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cet enfant?

en: You can view the
fr_FR: Vous pouvez visualiser la

en: Zen roadmap
fr_FR: Feuille de route de Zen

en:  and see what we are working on, as well as the latest features for Zen.
fr_FR:  et voir ce sur quoi nous travaillons ainsi que les dernières fonctionnalités de Zen.

en: Access our e-learning module
fr_FR: Accédez à notre module e-learning

en: By using this functionality, you allow us to share basic information with this provider (email, name, user type)
fr_FR: En utilisant cette fonctionnalité, vous nous autorisez à partager des informations de base avec ce fournisseur (email, nom, type d’utilisateur)

en: By clicking this button, you allow us to share basic information with this provider (email, name, user type)
fr_FR: En cliquant sur ce bouton, vous nous autorisez à partager des informations de base avec ce fournisseur (email, nom, type d’utilisateur)

en: Only modules for mentors and champions are available at the moment, come back later on to discover more!
fr_FR: Seuls les modules destinés aux mentors et aux champions sont disponibles pour le moment, revenez plus tard pour en savoir plus !

en: Do you agree?
fr_FR: Êtes-vous d’accord ?

en: A new Dojo has been created
fr_FR: Un nouveau Dojo a été créé

en: You have been invited to a Dojo session
fr_FR: Vous avez été invité à une session de Dojo

en: Change Role
fr_FR: Modifier le rôle

en: Calling all Dojos; Answer one question, make an impact!
fr_FR: Appel à tous les Dojos; Répondez à une question, marquez les esprits !

en: I have read and accept the <a ui-sref="terms-and-conditions" target="_blank"><b>Terms and Conditions here</b></a>
fr_FR: J'ai lu et j'accepte les <a ui-sref="terms-and-conditions" target="_blank"><b>conditions générales ici</b></a>

en: Donate
fr_FR: Faire un don

en: Maintained by
fr_FR: Maintenu par

en: Attend a Dojo
fr_FR: Participer à un Dojo

en: Volunteer
fr_FR: Bénévole

en: News
fr_FR: Actualités

en: Community
fr_FR: Communauté

en: Help us translate
fr_FR: Aidez-nous à traduire

en: Search...
fr_FR: Rechercher...

en: Contribute
fr_FR: Contribuer

en: UserType not allowed
fr_FR: Type d'utilisateur non autorisé

en: An invitation has been sent by email
fr_FR: Une invitation a été envoyée par email

en: My Children
fr_FR: Mes enfants

en: My children
fr_FR: Mon enfant

en: View my children
fr_FR: Voir mon enfant

en: Recent Badges
fr_FR: Badges récents

en: View all
fr_FR: Tout afficher

en: Add to a Dojo
fr_FR: Ajouter à un Dojo

en: {{ name }} doesn't have any badges yet. Talk to the organisers of your Dojo to learn how {{ name }} can be rewarded through badges.
fr_FR: {{ name }} n'a pas encore de badge. Parlez-en aux organisateurs de votre Dojo pour apprendre comment {{ name }} peut être récompensé par des badges.

en: {{ name }} isn't a member of a Dojo. Add them to a Dojo you're a member of, or <a href="{{ findADojoUrl }}">find a new Dojo</a> for them to join.
fr_FR: {{ name }} n'est membre d'aucun Dojo. Ajoutez-le à un Dojo dont vous êtes membre, ou <a href="{{ findADojoUrl }}">rejoignez un nouveau Dojo</a>.

en: You aren't a member of a Dojo yet. Find and join a Dojo and your children will be automatically be added along with you.
fr_FR: Vous n'êtes pas encore membre d'un Dojo. Trouvez et rejoignez un Dojo et votre enfant sera automatiquement ajouté avec vous.

en: Member of
fr_FR: Membre de

en: Click a Dojo to remove {{ name }} from the Dojo. You and any other child will still remain a member of this Dojo.
fr_FR: Cliquez sur un Dojo pour supprimer {{ name }} de celui-ci. Vous et tout autre enfant resteront membres de ce Dojo.

en: Available Dojos
fr_FR: Dojos disponibles

en: Click one of your Dojos to add {{ name }} as a member, or <a href="{{ findADojoUrl }}">find a new Dojo</a> for them to join.
fr_FR: Cliquez sur un de vos Dojos pour ajouter {{ name }} comme membre, ou <a href="{{ findADojoUrl }}">rejoignez un nouveau Dojo</a>.

en: We could not determine a location from this address. Your previous location marker has been retained.
fr_FR: Nous n'avons pas pu déterminer d'emplacement pour cette adresse. La position précédente a été conservée.

en: Day selected doesn't exist in date range, please check your date range.
fr_FR: Le jour sélectionné n'existe pas dans la plage de date, veuillez vérifier votre plage de date.

en: %1s at %2s on %3s
fr_FR: %1s à %2s, le %3s

en: %1s in %2s
fr_FR: %1s en %2s

en: First Name
fr_FR: Prénom

en: First name is required
fr_FR: Le prénom est requis

en: Surname is required
fr_FR: Le nom de famille est requis

en: Alias is required
fr_FR: Un alias est requis

en: This unique alias is shown instead of your child's name to protect their privacy on features such as the Ninja Forum.
fr_FR: Ce pseudonyme unique s’affiche au lieu du nom de votre enfant afin de protéger sa vie privée sur des rubriques telles que le Forum de Ninja.

en: Date of birth is required
fr_FR: La date de naissance est requise

en: We need your child's date of birth to comply with child protection laws in some countries.
fr_FR: La date de naissance de votre enfant nous est nécessaire afin de se conformer aux lois de protection de l' enfance dans certains pays.

en: As your child is over 13 years of age, they can have their own CoderDojo account.
fr_FR: Votre enfant étant âgé de plus de 13 ans, il peut avoir son propre compte CoderDojo.

en: This is optional, but will allow your child to log in by themselves to access features such as badging, booking and the youth forums by themselves. Enter your child's email address, and give them a password if you wish to do this.
fr_FR: Ceci est facultatif, mais il permettra à votre enfant de se connecter tout seul pour accéder aux fonctionnalités telles que l’emblème, la réservation et les forums de jeunes. Entrez l’adresse e-mail de votre enfant et donnez-leur un mot de passe si vous le souhaitez.

en: You must provide an email address when providing a password.
fr_FR: Vous devez fournir une adresse email lorsque vous fournissez un mot de passe.

en: Type the content of your email here
fr_FR: Tapez le contenu de votre email ici

en: Email sent!
fr_FR: Email envoyé !

en: An error has occurred while sending the email
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de l’envoi de l’email

en: Send Email
fr_FR: Envoyer email

en: From
fr_FR: De

en: To
fr_FR: À

en: Included Parents
fr_FR: Parents inclus

en: Email subject
fr_FR: Sujet de l'email

en: Email subject is required
fr_FR: Le sujet de l'email est requis

en: Email content is required
fr_FR: Le contenu de l'email est requis

en: You have a new message from %1s Dojo:
fr_FR: Vous avez un nouveau message du Dojo %1s :

en: Your child %1s has a new message from %2s Dojo: | Your children %1s have a new message from %2s Dojo:
fr_FR[0]: Votre enfant %1s a un nouveau message du Dojo %2s :
fr_FR[1]: Vos enfants %1s ont un nouveau message du Dojo %2s :

en: {{ numAttendees }} Attendees
fr_FR: {{ numAttendees }} Participants

en: Help Center
fr_FR: Assistance

en: All your events will be visible on your Dojo page
fr_FR: Tous vos évènements seront visibles sur votre page Dojo

en: Connect
fr_FR: Connecter

en: Reconnect
fr_FR: Reconnecter

en: Disconnect
fr_FR: Déconnecter

en: Your Eventbrite account has been disconnected
fr_FR: Votre compte Eventbrite a été déconnecté

en: Your Eventbrite account has been successfully connected
fr_FR: Votre compte Eventbrite a été connecté avec succès

en: Your ticket request for %1$s is pending approval
fr_FR: Votre demande de ticket pour %1$s est en attente d’approbation

en: A ticket has been booked for %1$s
fr_FR: Un ticket a été réservé pour %1$s

en: A ticket has been booked for your child for %1$s
fr_FR: Un ticket a été réservé pour votre enfant pour %1$s

en: Your childs ticket request for %1$s is pending approval
fr_FR: La demande votre ticket enfant pour %1$s est en attente d'approbation

en: A ticket for your child for %1$s has been cancelled
fr_FR: Un ticket pour votre enfant pour %1$s a été annulé

en: A ticket request has been made for %1$s
fr_FR: Une demande de ticket a été faite pour %1$s

en: Your ticket status for %1$s has been changed to pending
fr_FR: Le statut de votre ticket pour %1$s a été modifié à en attente

en: Your childs ticket status for %1$s has been changed to pending
fr_FR: Le statut de votre ticket enfant pour %1$s a été modifié à en attente

en: This is a notification to let you know that your request for a ticket for the below event has been received. Once your request has been approved you will receive your ticket confirmation by email.
fr_FR: Ceci est une notification pour vous informer que votre demande de ticket pour l’événement ci-dessous a été reçue. Une fois que votre demande a été approuvée, vous recevrez la confirmation de votre ticket par email.

en: This is your order confirmation for the below event.
fr_FR: Ceci est la confirmation de votre réservation pour l’événement ci-dessous.

en: Your ticket has been cancelled for the below event.
fr_FR: Votre ticket a été annulé pour l’événement ci-dessous.

en: Your ticket for %1$s has been booked
fr_FR: Votre ticket pour %1$s a été réservé

en: No ticket booked
fr_FR: Aucun ticket réservé

en: Cancel ticket | Cancel tickets
fr_FR[0]: Annulation du ticket
fr_FR[1]: Annulation des tickets

en: This is a notification to let you know that a request for a ticket for the below event has been received for your child %1s. Once the request has been approved they will receive their ticket confirmation by email. | This is a notification to let you know that requests for tickets for the below event have been received for your children %1s. Once the requests has been approved they will receive their ticket confirmations by email.
fr_FR[0]: Ceci est une notification pour vous informer que votre demande de ticket pour l’événement ci-dessous a été reçue pour votre enfant %1s. Une fois que votre demande a été approuvée, vous recevrez la confirmation de votre ticket par email.
fr_FR[1]: Ceci est une notification pour vous informer que votre demande de ticket pour l’événement ci-dessous a été reçue pour vos enfants %1s. Une fois que votre demande a été approuvée, vous recevrez la confirmation de votre ticket par email.

en: This is an order confirmation for your child %1s for the below event. | This is an order confirmation for your children %1s for the below event.
fr_FR[0]: Ceci est une confirmation de commande pour votre enfant %1s pour l’événement ci-dessous.
fr_FR[1]: Ceci est une confirmation de commande pour vos enfants %1s pour l’événement ci-dessous.

en: A ticket for your child %1s for the below event has been cancelled. | Tickets for your children %1s for the below event have been cancelled.
fr_FR[0]: Un ticket pour votre enfant %1s pour l’événement ci-dessous ont été annulés.
fr_FR[1]: Les tickets pour vos enfants %1s pour l’événement ci-dessous ont été annulés.

en: My Account
fr_FR: Mon Compte

en: My Profile
fr_FR: Mon Profil

en: Manage Dojos
fr_FR: Gérer les Dojos

en: Toggle navigation
fr_FR: Activer la navigation

en: Details
fr_FR: Détails

en: Find a Dojo to attend
fr_FR: Trouver un Dojo auquel participer

en: Learn technology in an informal, creative and social environment. Find a dojo near you.
fr_FR: Formez vous à la technologie dans un environnement informel, créatif et bienveillant. Trouvez un dojo près de chez vous.

en: Enter your city or locality
fr_FR: Entrez le nom de votre ville ou de votre localité

en: Search for Dojos
fr_FR: Trouver des Dojos

en: Detect my location
fr_FR: Détecter ma position

en: Your CoderDojo account has been created
fr_FR: Votre compte d'utilisateur CoderDojo a été créé

en: Booking Complete
fr_FR: Réservation terminée

en: You must accept the terms and conditions before proceeding.
fr_FR: Vous devez accepter les termes et conditions avant de continuer.

en: You must consent to the use of your data before proceeding.
fr_FR: Vous devez accepter les conditions d'utilisation de vos données avant de continuer.

en: Last name
fr_FR: Nom de famille

en: Phone number
fr_FR: Numéro de téléphone

en: Phone number of a parent/guardian
fr_FR: Numéro de téléphone d’un parent/tuteur

en: Month
fr_FR: Mois

en: Year
fr_FR: Année

en: Email address (optional)
fr_FR: Adresse Email (facultatif)

en: Male
fr_FR: Homme

en: Not Listed
fr_FR: Non répertorié

en: Prefer not to answer
fr_FR: Ne souhaite pas répondre

en: Book event tickets
fr_FR: Réserver des billets d'événement

en: You will need your parent to carry out the registration.
fr_FR: Tu as besoin de l'accord de tes parents pour terminer l'inscription.

en: Please verify your age
fr_FR: Merci de renseigner votre âge

en: Enter your date of birth
fr_FR: Entrez votre date de naissance

en: Upcoming Events
fr_FR: Evènements à venir

en: Sessions
fr_FR: Séances

en: See Details and Book
fr_FR: Voir les détails et les réservations

en: Select Event Tickets
fr_FR: Sélectionnez les tickets d'événement

en: Proceed
fr_FR: Continuer

en: Showing {total} Dojos
fr_FR: {total} Dojos affichés

en: I agree with the {openLinkTag}Terms & Conditions{closingLinkTag}
fr_FR: J'accepte les {openLinkTag}Conditions Générales d'Utilisation{closingLinkTag}

en: I consent to the use of my data ({openLinkTag}Data policy{closingLinkTag})
fr_FR: J'autorise l'utilisation de mes données ({openLinkTag}Politique de données{closingLinkTag})

en: Unfortunately there are no dojos in your area at the moment. Please search again or use the map to find the closest one.
fr_FR: Malheureusement, il n'existe pas de dojos dans votre région pour le moment. Veuillez rechercher à nouveau ou utilisez la carte pour trouver le plus proche.

en: No Upcoming Events
fr_FR: Aucun événement à venir

en: Show Map
fr_FR: Afficher la carte

en: Hide Map
fr_FR: Cacher la carte

en: Try modifying your search location, or zoom out on the {openLink}map{closeLink} to find the nearest Dojos.
fr_FR: Essayez de modifier l'emplacement de votre recherche, ou effectuez un zoom arrière sur la {openLink}carte{closeLink} pour trouver les Dojos les plus proches.

en: Contact Dojo
fr_FR: Contacter Dojo

en: Full
fr_FR: Complet

en: A confirmation email has been sent to {email}
fr_FR: Un email de confirmation a été envoyé à {email}

en: Event hosted by {dojoName}
fr_FR: Événement organisé par {dojoName}

en: Event hosted by
fr_FR: Événement organisé par

en: Attendees
fr_FR: Participants

en: You are now subscribed to {dojoName} dojo
fr_FR: Vous êtes maintenant inscrit au Dojo {dojoName}

en: You can log in and find events hosted by this dojo in {openLink}My Dojos{closeLink}
fr_FR: Vous pouvez vous connecter et trouver des événements organisés par ce Dojo sur {openLink} Mes Dojos {closeLink}

en: You will be notified about future events hosted by this Dojo
fr_FR: Vous serez informé sur les prochains événements organisés par ce Dojo

en: Event Details
fr_FR: Les détails de l'événement

en: I want to join the CoderDojo mailing list
fr_FR: Je veux m'inscrire à la liste de diffusion de CoderDojo

en: Created on {{ date }}
fr_FR: Crée le {{ date }}

en: Last updated on {{ date }}
fr_FR: Dernière mise à jour le {{ date }}

en: Manage Users
fr_FR: Gérer les utilisateurs

en: Manage Events
fr_FR: Gérer les événements

en: This is a Private Dojo
fr_FR: C'est un Dojo privé

en: Private Dojos are by invite only or for specific people who are members of an organisation or school. The general public should not contact to attend this Dojo.
fr_FR: Les Dojos privés sont uniquement par invitation ou pour des personnes spécifiques qui sont membres d'une organisation ou d'une école. Le grand public ne doit pas contacter pour assister à ce Dojo.

en: To learn more please email {email}
fr_FR: Pour en savoir plus veuillez envoyer un email à {email}

en: Mondays
fr_FR: Lundi

en: Tuesdays
fr_FR: Mardi

en: Wednesdays
fr_FR: Mercredi

en: Thursdays
fr_FR: Jeudi

en: Fridays
fr_FR: Vendredi

en: Saturdays
fr_FR: Samedi

en: Sundays
fr_FR: Dimanche

en: {day} {startTime} - {endTime}, Weekly
fr_FR: {day} {startTime} - {endTime}, Hebdomadaire

en: {day} {startTime} - {endTime}, Every two weeks
fr_FR: {day} {startTime} - {endTime}, Toutes les deux semaines

en: {day} {startTime} - {endTime}, Monthly
fr_FR: {day} {startTime} - {endTime}, Mensuel

en: {nth} {day} of the month, {startTime} - {endTime}
fr_FR: {nth} {day} du mois, {startTime} - {endTime}

en: Second
fr_FR: Deuxième

en: Third
fr_FR: Troisième

en: Fourth
fr_FR: Quatrième

en: Please answer the following questions correctly so that our community team can verify all new Champions are real people.
fr_FR: Veuillez répondre correctement aux questions suivantes afin que notre équipe communautaire puisse vérifier que tous les nouveaux Champions sont des personnes réelles.

en: First name
fr_FR: Prénom

en: Personal/Work email address
fr_FR: Adresse email personnelle/Travail

en: Date of birth
fr_FR: Date de naissance

en: Parent Email address
fr_FR: Adresse email des parents

en: Parent Name
fr_FR: Nom des parents

en: Home address
fr_FR: Adresse du domicile

en: Telephone number is not valid
fr_FR: Le numéro de téléphone n'est pas valide

en: (optional)
fr_FR: (facultatif)

en: Tell us your skills
fr_FR: Parlez-nous de vos compétences

en: To become a Champion you do not need to have technical skills as you can find other volunteers with these skills or use our awesome learning content.
fr_FR: Pour devenir un Champion, vous n'avez pas besoin d'avoir des compétences techniques, car vous pouvez trouver d'autres bénévoles avec ces compétences ou utiliser notre impressionnante base de contenu d'apprentissage .

en: Media (newspaper/radio)
fr_FR: Médias (journaux/radio)

en: This information will be used to populate your Dojo's public profile page
fr_FR: Cette information servira pour remplir la page de profil public de votre Dojo

en: Name your Dojo
fr_FR: Nommez votre Dojo

en: Please avoid using the words “CoderDojo” or “Dojo” when naming your Dojo.
fr_FR: Évitez d'utiliser les mots "CoderDojo" ou "Dojo" en nommant votre Dojo.

en: The Dojo Name should be formatted as [City/Town/State] @ [Sponsor/Venue Name] or in a large city [Neighbourhood/Area], [City] @ [Sponsor/Venue Name]
fr_FR: Le Nom du Dojo doit être formaté comme [Ville / Ville / État] @ [Nom du Sponsor / Lieu] ou dans une grande ville [Quartier / Zone], [Ville] @ [Nom du promoteur / lieu]

en: When will your Dojo run?
fr_FR: Quand votre Dojo fonctionnera-t-il ?

en: Help people searching for Dojos to find one that fits their schedule
fr_FR: Aidez les personnes cherchant des Dojos à trouver celui qui correspond à leur emploi du temps

en: Select a day
fr_FR: Sélectionnez un jour

en: How often will your Dojo run?
fr_FR: A quelle fréquence votre Dojo fonctionnera-t-il ?

en: Each Dojo can choose how often they run whether it be weekly, bi-weekly, or monthly.
fr_FR: Chaque Dojo peut choisir la fréquence à laquelle ils fonctionnent, qu'il soit hebdomadaire, bihebdomadaire ou mensuel.

en: When will your first session be?
fr_FR: Quand sera votre première séance ?

en: Provide your Dojo email address
fr_FR: Indiquez votre adresse email Dojo

en: You will need a specific email for your Dojo that can be shared with your team.
fr_FR: Vous aurez besoin d'un email spécifique pour votre Dojo qui peut être partagé avec votre équipe.

en: You can set up your own Dojo email address (e.g.docklandsdojo@gmail.com) or we can create a coderdojo.com email up on your behalf.
fr_FR: Vous pouvez configurer votre propre adresse email Dojo (par exemple, docklandsdojo@gmail.com) ou nous pouvons créer un email coderdojo.com en votre nom.

en: I have an email account setup for my Dojo
fr_FR: J'ai une configuration de compte de messagerie pour mon Dojo

en: I want a coderdojo.com email set up
fr_FR: Je veux un email coderdojo.com configuré

en: It must be different from your personal email.
fr_FR: Il doit être différent de votre email personnel.

en: You'll receive the credentials once the dojo has been verified
fr_FR: Vous recevrez les informations d'identification une fois que le dojo a été vérifié

en: Once you have your email set up we advise you set up an auto-responder to all emails with more information about your Dojo so that parents know you are still active. Otherwise you can set up an auto-forwarder to your personal email so you don’t miss anything coming into your Dojo email.
fr_FR: Une fois que vous avez configuré votre messagerie, nous vous conseillons de configurer un répondeur automatique à tous les emails avec plus d'informations sur votre dojo afin que les parents sachent que vous êtes toujours actif. Sinon, vous pouvez configurer un redirecteur automatique vers votre email personnel pour ne rien manquer dans votre email Dojo.

en: Website (optional)
fr_FR: Site web (facultatif)

en: Every two weeks
fr_FR: Toutes les deux semaines

en: Monthly
fr_FR: Mensuel

en: The venue is where the Dojo takes place.
fr_FR: Le lieu où se déroule le Dojo.

en: It should be a safe, accessible and fun space.
fr_FR: Ce devrait être un espace sécurisé, accessible et amusant.

en: Dojos cannot be held in a private residence or in venues inappropriate for young people; for example betting offices, bars, etc.
fr_FR: Les Dojos ne peuvent être détenus dans une résidence privée ou dans des lieux inappropriés pour les jeunes; par exemple des bureaux de paris, les bars, etc.

en: Do you have a venue?
fr_FR: Avez-vous un lieu?

en: I have a venue
fr_FR: J'ai un lieu

en: I'm looking for a venue
fr_FR: Je cherche un lieu

en: Where is your venue located?
fr_FR: Où se trouve votre lieu ?

en: Please provide detailed information below. This location should appear on Google maps.
fr_FR: Veuillez fournir des informations détaillées ci-dessous. Cet emplacement devrait apparaître sur Google Maps.

en: What type of venue will you run a Dojo in?
fr_FR: Quel type de lieu exécuterez-vous un Dojo?

en: This Dojo will be:
fr_FR: Ce Dojo sera :

en: CoderDojo aims to be open and accessible to everyone. This means the majority of our Dojos, programs and features are made to be public and open. We allow the private option for clubs that definitely need to be limited to only current members of the venue.
fr_FR: CoderDojo se veut ouvert et accessible à tous. Cela signifie que la majorité des Dojos, programmes et fonctionnalités sont faites pour respecter ces engagements. Nous permettons aux clubs d'être privés s'il faut absolument limiter l'accès aux membres actuels du lieu.

en: Other (please detail)
fr_FR: Autre (veuillez préciser)

en: If your venue has a corporate host what is the name of the company?
fr_FR: Si votre lieu a un hôte d'entreprise, quel est le nom de l'entreprise?

en: Download a template letter to send to potential venues here
fr_FR: Télécharger un model de lettre à envoyer à des sites potentiels ici

en: Corporate Office
fr_FR: Siège Social

en: Community Centre or public civic space
fr_FR: Centre Communautaire ou espace public civique

en: Co-working space or tech hub
fr_FR: Lieu de collaboration ou tech hub

en: Library
fr_FR: Bibliothèque

en: School
fr_FR: École

en: University
fr_FR: Université

en: No problem! You can continue filling out the rest of the application, and come back to this when you’ve found a venue.
fr_FR: Pas de problème ! Vous pouvez continuer à remplir le reste de la demande et y revenir lorsque vous avez trouvé un lieu.

en: A CoderDojo Mentor is someone who guides Dojo attendees (Ninjas) and facilitate their learning.
fr_FR: Un Mentor CoderDojo est une personne qui guide les participants au Dojo (Ninjas) et facilite leur apprentissage.

en: Volunteers can also help out by setting up the Dojo, checking in attendees, managing ticketing or social media, etc.
fr_FR: Les bénévoles peuvent également aider en créant le Dojo, en vérifiant les participants, en gérant la billetterie ou les médias sociaux, etc.

en: You can learn more about Mentors and Volunteers at Dojos in this short <a target="_blank" href="/dashboard/profile/lms">e-learning course.</a>
fr_FR: Vous pouvez en apprendre plus sur les Mentors et Bénévoles dans des Dojos dans ce petit cours en ligne <a target="_blank" href="/dashboard/profile/lms"></a>

en: Dojos must ensure all volunteers are vetted and approved in compliance with local child safeguarding legislation.
fr_FR: Les Dojos doivent s'assurer que tous les bénévoles sont contrôlés et approuvés conformément à la législation locale sur la protection de l'enfance.

en: I have volunteers to help run my Dojo.
fr_FR: J'ai des bénévoles pour aider à gérer mon Dojo.

en: I intend to run the Dojo by myself.
fr_FR: J'ai l'intention de gérer le Dojo par moi-même.

en: Let us know where you found mentors for your Dojo.
fr_FR: Faites-nous savoir où vous avez trouvé des mentors pour votre Dojo.

en: It’s ok to run the Dojo by yourself, but we’d advise trying to find volunteers to help you.
fr_FR: C’est bien de faire fonctionner le Dojo par vous-même, mais nous vous conseillons d’essayer de trouver des bénévoles pour vous aider.

en: Your Dojo will grow and it’s always good to have extra hands.
fr_FR: Votre Dojo va grandir et il est toujours bon d'avoir des mains supplémentaires.

en: You can find more tips on finding volunteers <a target="_blank" href="https://hwf.zendesk.com/hc/en-us/articles/115003582283">here.</a>
fr_FR: Vous pouvez trouver plus de conseils pour trouver des bénévoles <a target="_blank" href="https://hwf.zendesk.com/hc/en-us/articles/115003582283"> ici. </a>

en: Youth/community workers
fr_FR: Travailleurs de la communauté/Jeunesse

en: Primary or secondary teachers
fr_FR: Enseignants du primaire ou du secondaire

en: IT professionals
fr_FR: Professionnels de l'informatique

en: 3rd level education students
fr_FR: Étudiants en formation de troisième niveau

en: Staff of venue
fr_FR: Personnel du lieu

en: Youth Mentors (under 18)
fr_FR: Jeunes mentors (moins de 18 ans)

en: Parents of attendees
fr_FR: Parents des participants

en: All global Dojos follow a common ethos and principles, such as always being free for children, and encouraging them to work together.
fr_FR: Tous les Dojos globaux suivent une éthique communes et des principes, comme toujours être gratuit pour les enfants et les encourager à travailler ensemble.

en: All of these principles are documented in the CoderDojo Charter.
fr_FR: Tous ces principes sont documentés dans la Charte CoderDojo.

en: To become a verified Dojo you must agree to follow all principles in the CoderDojo Charter.
fr_FR: Pour devenir un Dojo vérifié, vous devez accepter de respecter tous les principes de la Charte CoderDojo.

en: It’s important that, as part of the CoderDojo community, you and your volunteers understand the CoderDojo Ethos.
fr_FR: Il est important que, dans le cadre de la Communauté CoderDojo , vous et vos bénévoles comprennent l’éthos de CoderDojo.

en: To make it easier to understand and implement in your Dojo we have created a short E-Learning module <a target="_blank" href="/dashboard/profile/lms">which you can find here.</a>
fr_FR: Pour faciliter la mise en œuvre de votre Dojo, nous avons créé un module court de E-Learning <a target="_blank" href="/dashboard/profile/lms"> que vous pouvez trouver ici.</a>

en: You should encourage all volunteers to take the CoderDojo E-Learning modules.
fr_FR: Vous devriez encourager tous les bénévoles à suivre les modules de E-Learning de CoderDojo.

en: Venue Details
fr_FR: Détails du lieu

en: Sign the Charter
fr_FR: Signer la Charte

en: Review your application
fr_FR: Examen de votre demande

en: Congratulations! Your Dojo application is being reviewed by a member of the CoderDojo Foundation team.
fr_FR: Félicitations ! L'inscription de votre Dojo a été examinée par un membre de l’équipe de la Fondation CoderDojo.

en: We will respond to you within 48 hours, so hang tight while we check the information you have submitted.
fr_FR: Nous vous répondrons dans les 48 heures, alors patientez pendant que nous vérifions les informations que vous nous avez soumis.

en: Something went wrong while submitting your application, please contact support
fr_FR: Quelque chose s’est mal passé lors de l’envoi de votre demande, veuillez contacter le support

en: Your application is incomplete
fr_FR: Votre demande est incomplète

en: Contact us if you have a question
fr_FR: Contactez-nous si vous avez des questions

en: Started on {{ date }}
fr_FR: Commencé le {{ date }}

en: Expect a response within 48 hours from our community team.
fr_FR: Attendez-vous à une réponse d'un membre de l’équipe de notre communauté dans les 48 heures.

en: No response yet?
fr_FR: Pas encore de réponse ?

en: Click here to contact us
fr_FR: Cliquez ici pour nous contacter

en: Edit your application
fr_FR: Modifiez votre inscription

en: Continue your application
fr_FR: Poursuivre votre inscription

en: Provide only your username (without ending slash)
fr_FR: Fournir uniquement votre nom d’utilisateur (sans terminer par une barre oblique)

en: This is a recurring event
fr_FR: Il s’agit d’un événement récurrent

en: {recurringFrequencyInfo} at {formattedStartTime} - {formattedEndTime}, from {formattedFirstDate} to {formattedLastDate}
fr_FR: {recurringFrequencyInfo} à {formattedStartTime} - {formattedEndTime}, du {formattedFirstDate} au {formattedLastDate}

en: Don't see a Dojo in your area?
fr_FR: Vous ne voyez pas de Dojo dans votre région ?

en: Volunteer at this Dojo
fr_FR: Bénévole dans ce Dojo

en: Mentors help the Ninjas with programming, while also helping the Champion run the Dojo efficiently
fr_FR: Les mentors aident les Ninjas à programmer, tout en aidant le Champion à gérer le Dojo efficacement

en: Volunteer as Mentor
fr_FR: Bénévoles en tant que Mentor

en: This Dojo needs Mentors!
fr_FR: Ce Dojo a besoin de Mentors !

en: The Champion handles every aspect of running the Dojo - from handing logistics to ticketing, to awarding badges to the Ninjas
fr_FR: Le Champion gère tous les aspects du fonctionnement du Dojo - du soutien logistique à la billetterie, jusqu'à l’octroi des badges pour les Ninjas

en: Volunteer as Champion
fr_FR: Bénévole en tant que Champion

en: Showing {firstOnPage} to {lastOnPage} of {total} Dojos
fr_FR: Affichage de {firstOnPage} à {lastOnPage} sur {total} Dojos

en: There are no upcoming events planned for your Dojos.
fr_FR: Il n’y a aucun événement à venir prévus pour ce Dojo.

en: Congratulations, you have now joined the Dojo.
fr_FR: Félicitations, vous avez maintenant rejoint ce Dojo.

en: {total} Dojos found near {query}
fr_FR: {total} Dojos trouvés près de {query}

en: {total} Dojos found
fr_FR: {total} Dojos trouvés

en: you
fr_FR: vous

en: Your applications have been successfully cancelled.
fr_FR: Vos demandes ont été annulées avec succès.

en: Dojos near {place}
fr_FR: Dojos près de {place}

en: Dojos near you
fr_FR: Dojos proches de chez vous

en: Create your first event
fr_FR: Créer votre premier événement

en: Your Dojo must ve verified in order to use that functionnality
fr_FR: Votre Dojo doit être vérifié pour utiliser cette fonctionnalité

en: Congratulations on creating your event. When your Dojo is verified by the CoderDojo team, it will appear on your public listing.
fr_FR: Félicitations pour la création de votre événement. Lorsque votre Dojo sera vérifié par l’équipe de CoderDojo, il apparaîtra sur votre fiche publique.

en: Email is already associated with an account. Use a new email or leave it blank to receive all correspondence on their behalf.
fr_FR: L'email est déjà associé à un compte. Veuillez utiliser une nouvelle adresse email ou laisser le champ vide pour recevoir la correspondance en leur nom.

en: No Listed Events
fr_FR: Pas d'évenements listés

en: This Dojo may list their events on another website or they may encourage people to attend without booking.
fr_FR: Ce Dojo peut répertorier leurs événements sur un autre site ou ils peuvent encourager les gens à assister sans réservation.

en: Please email the Dojo on {email} to find out about their upcoming events.
fr_FR: Veuillez contacter ce Dojo à cet adresse email {email} pour se renseigner sur les événements à venir.

en: Please join this Dojo for updates and email the Dojo on {email} to find out about their upcoming events.
fr_FR: Veuillez rejoindre ce Dojo pour s'informer et contacter le Dojo à cet adresse email {email} pour se renseigner sur les événements à venir.

en: There was a problem connecting your account to Eventbrite. Please make sure you are not using private browsing and try again. If this error appears again contact info@coderdojo.com and we will try to help you.
fr_FR: Un problème est survenu lors de la connexion de votre compte à Eventbrite. Veuillez vous assurer que vous n’utilisez pas de navigation privée et essayez à nouveau. Si cette erreur réapparaît, veuillez contacter info@coderdojo.com et nous essaierons de vous aider.

en: You are trying to use an Eventbrite subuser account to connect your Dojo. Unfortunately we only support connecting a Dojo to an Eventbrite account which manages a single Dojo. If you need help please contact info@coderdojo.com.
fr_FR: Vous essayez d’utiliser un compte de sous-utilisateur Eventbrite pour vous connecter à votre Dojo. Malheureusement, nous ne soutenons seulement la connexion d'un Dojo à un compte Eventbrite qui gère un seul Dojo. Si vous avez besoin d’aide, contactez info@coderdojo.com.

en: The event is fully booked, please wait for the next event or look for other Dojos in your area.
fr_FR: L’événement est complet, veuillez attendre le prochain événement ou chercher d’autres Dojos dans votre région.

en: Next event on {date}
fr_FR: Prochain évènement le {date}

en: Recent Events
fr_FR: Événements récents

en: This Dojo had events recently. You'll be notified when tickets for the next event are available.
fr_FR: Ce Dojo avait récemment organisé des événements. Vous serez averti lorsque des tickets seront disponibles pour le prochain événement.

en: This Dojo had events recently. Join the Dojo to get notified when tickets for the next event are available.
fr_FR: Ce Dojo avait organisé récemment des événements. Rejoindre le Dojo pour être averti lorsque des tickets seront disponibles pour le prochain événement.

en: Your booking information is incomplete. Please scroll up and follow the hints to complete the booking.
fr_FR: Vos informations de réservation sont incomplètes. Veuillez faire défiler vers le haut et suivez les indications pour compléter la réservation.

en: Email should be in the format: janedoe@example.com
fr_FR: L'email doit être au format: janedoe@example.com

en: Password is required
fr_FR: Le mot de passe est requis

en: There was a problem logging in: {msg}
fr_FR: Il y a eu un problème pour se connecter: {msg}

en: The account for email {msg} is linked to a My Raspberry Pi account.
fr_FR: Le compte de messagerie {msg} est lié à un compte My Raspberry Pi.

en: Login through My Raspberry Pi.
fr_FR: Connectez-vous via My Raspberry Pi.

en: Use different Coder Dojo account.
fr_FR: Utilisez un compte Coder Dojo différent.

en: Don't have an account?
fr_FR: Vous n'avez pas de compte ?

en: Register here
fr_FR: Inscrivez-vous ici

en: Add a new youth
fr_FR: Ajouter un nouveau jeune

en: Add specific requirements
fr_FR: Ajouter des exigences particulières

en: Specific requirements
fr_FR: Exigences particulières

en: Please tell us about any specific requirements that we should be aware of (eg. wheelchair access)
fr_FR: Veuillez nous faire part ici de toute exigence particulière dont nous devrions tenir compte (p. ex. accès en fauteuil roulant)

en: Not attending
fr_FR: Ne participe pas

en: Your tickets are now awaiting approval
fr_FR: Vos tickets sont maintenant en attente d’approbation

en: You will be notified when the organizer approves your request.
fr_FR: Vous serez informé lorsque l’organisateur aura approuvé votre demande.

en: Booking Request Sent
fr_FR: Demande de réservation envoyée

en: Fully booked
fr_FR: Complet

en: Confirm booking for {totalBooked} ticket(s)
fr_FR: Confirmer la réservation pour {totalBooked} ticket(s)

en: Identify as...
fr_FR: S'identifier en tant que...

en: Specify Identity
fr_FR: Précisez l’identité

en: To check how well we are succeeding, we'd like to find out whether people of different genders are equally likely to attend.
fr_FR: Pour savoir comment nous nous en sortons, nous aimerions savoir si les personnes de sexes différents sont tous aussi enclins à prendre part.

en: We want to provide activities that appeal to people regardless of their gender.
fr_FR: Nous voulons offrir des activités qui plaisent aux gens sans distinction de sexe.

en: Why is this required? Click here to find out more
fr_FR: Pourquoi est-ce nécessaire ? Cliquez ici pour en savoir plus

en: Gender is required
fr_FR: Le sexe est requis

en: * Please include the plus symbol(+) and country code. For example, a phone number in Ireland should begin +353
fr_FR: * Veuillez inclure le signe plus(+) et le code du pays. Par exemple, un numéro de téléphone en Irlande devrait commencer par +353

en: Phone number is required
fr_FR: Le numéro de téléphone est requis

en: Select youth tickets
fr_FR: Sélectionnez les tickets jeune

en: Select your tickets
fr_FR: Sélectionnez vos tickets

en: Ticket selection is required
fr_FR: La sélection du ticket est requise

en: Select tickets
fr_FR: Sélectionnez les tickets

en: Since you are acting as a guardian, the Dojo needs your number in case of emergencies.
fr_FR: Étant donné que vous agissez en qualité de tuteur, le Dojo a besoin de votre numéro en cas d’urgence.

en: Request booking for {totalBooked} ticket(s)
fr_FR: Demande de réservation pour {totalBooked} ticket(s)

en: Please contact the Dojo if you have any questions.
fr_FR: Veuillez contacter le Dojo pour toute question.

en: Parent attendance is highly encouraged, and in some cases mandatory.
fr_FR: La présence de parent est fortement encouragée et dans certains cas obligatoires.

en: Keep an eye out for future events!
fr_FR: Gardez un œil sur les événements à venir !

en: We're sorry, there are no tickets left.
fr_FR: Nous sommes désolés, il ne reste plus de tickets.

en: Forgot password?
fr_FR: Mot de passe oublié ?

en: Please ask your parent or guardian to book for you.
fr_FR: Veuillez demander à votre parent ou tuteur de réserver pour vous.

en: Sorry :( Since you are under 13, you're not yet allowed to book event tickets yourself.
fr_FR: Désolé  :( Comme tu as moins de 13 ans, tu n’as pas encore le droit de réserver des tickets d'événement toi-même.

en: Log into your account
fr_FR: Connectez-vous à votre compte

en: Have you booked an event before?
fr_FR: Avez-vous déjà réservé un événement ?

en: Login to your account to continue.
fr_FR: Connectez-vous à votre compte pour continuer.

en: A user already exists for this email.
fr_FR: Il y a déjà un utilisateur avec cet email.

en: Last name is required
fr_FR: Le nom de famille est requis

en: Email address is required
fr_FR: L'adresse email est requise

en: Email address is invalid
fr_FR: Adresse email invalide

en: Email address
fr_FR: Adresse Email

en: Your email address
fr_FR: Votre adresse email

en: We collect this information so we can contact you with updates about the events you're booking tickets for.
fr_FR: Nous recueillons ces renseignements afin que nous puissions vous contacter avec des mises à jour concernant les événements pour lesquels vous réservé des tickets.

en: If you are a parent/guardian and want to book tickets for a child under 13, please fill in your own details.
fr_FR: Si vous êtes un parent/tuteur et que vous voulez réserver des tickets pour un enfant moins de 13 ans, veuillez remplir vos coordonnées.

en: Please register your details so you can book Dojo events tickets
fr_FR: Veuillez enregistrer vos coordonnées pour pouvoir réserver des tickets d'événements Dojo

en: Read full event details
fr_FR: Lire les détails complets de l'événement

en: Event details
fr_FR: Détails de l'événement

en: Open in Google Maps
fr_FR: Ouvrir dans Google Maps

en: Public and open
fr_FR: Ouvert et public

en: This is a recurring event
fr_FR: Il s’agit d’un événement récurrent

en: Sessions
fr_FR: Séances

en: Upcoming events
fr_FR: Événements à venir

en: Help
fr_FR: Aide

en: There are no upcoming events planned for your Dojos
fr_FR: Il n’y a aucun événement à venir prévu pour votre Dojos

en: Date of birth is required
fr_FR: La date de naissance est requise

en: Next in series:
fr_FR: Suivant dans la série :

en: Dojo supported by
fr_FR: Dojo est pris en charge par

en: Please select a ticket or "Not attending"
fr_FR: Veuillez sélectionner un ticket ou « Ne participer pas »

en: Youth tickets are for attendees up to 17 years. Parents/guardians do not need a ticket.
fr_FR: Les tickets jeune sont pour les participants de moins de 17 ans. Les parents/tuteurs n’ont pas besoin d’un ticket.

en: Youth ticket
fr_FR: Ticket jeune

en: There are no {userType} tickets available for this event. Please contact your Dojo for more information.
fr_FR: Il n’y a aucun ticket {userType} disponible pour cet événement. Pour plus d’informations, veuillez contacter votre Dojo.

en: We're sorry, one or more of your tickets is over capacity
fr_FR: Nous sommes désolés, un ou plusieurs de vos tickets affichent une surcapacité

en: Personal email
fr_FR: Email personnel

en: We already had a session
fr_FR: Nous avons déjà eu une séance

en: In the next three months
fr_FR: Dans les trois prochains mois

en: In the next year
fr_FR: L’année prochaine

en: Indicate your first session
fr_FR: Indiquer votre première séance

en: View more news
fr_FR: Afficher plus de nouvelles

en: Before your next event, here are some projects you can try
fr_FR: Avant votre prochain événement, voici quelques projets que vous pouvez essayer

en: Here are some projects you can try
fr_FR: Voici quelques projets que vous pouvez essayer

en: View more projects
fr_FR: Afficher plus de projets

en: See all {badgesAmount} badges
fr_FR: Voir tous les badges de {badgesAmount}

en: Hey {name}, here's what's most important...
fr_FR: Bonjour {name}, voici ce qui est le plus important...

en: Hey {name}, once you join or start a Dojo this page will have useful information about your Dojos
fr_FR: Bonjour {name}, une fois que vous rejoignez ou démarrez un Dojo cette page aura des informations utiles sur vos Dojos

en: You have a pending join request for <a href='/dojos/{slug}'>{name}</a>.
fr_FR: Vous avez une demande d'inscription en attente pour <a href='/dojos/{slug}'>{name}</a>.

en: If the Dojo does not reply/accept within a few days, we suggest you try another club or contacting support.
fr_FR: Si le Dojo ne répond pas/n' accepte pas au bout de quelques jours, nous vous suggérons d'essayer un autre club ou de contacter le support.

en: In the meantime, we recommend that you complete some of the following.
fr_FR: En attendant, nous vous recommandons de remplir certains des points suivants.

en: Do our safeguarding module
fr_FR: Faire notre module de sauvegarde

en: Look at our guide to mentoring
fr_FR: Consulter notre guide du mentorat

en: Check out some projects you might like
fr_FR: Découvrir des projets qui pourraient vous plaire

en: Create your first event so attendees can book and you can easily see who's attending.
fr_FR: Créez votre premier événement afin que les participants puissent réserver et vous puissiez facilement voir qui sera présent.

en: {dojoName}, your Dojo anniversary is approaching! Apply now for your FREE birthday pack to celebrate
fr_FR: {dojoName}, l'anniversaire de votre Dojo approche! Demandes dès maintenant votre pack GRATUIT d'anniversaire pour le célébrer

en: It's simple and only takes 2 minutes!
fr_FR: C'est simple et ça ne prend que 2 minutes !

en: We see you don't use Zen events.
fr_FR: On voit que vous n’utilisez pas les événements Zen.

en: If you're using Eventbrite for your Dojo you can make it easier for attendees and volunteers to find you by using <a href='https://coderdojo.com/2017/07/19/launching-eventbrite-integration-on-the-coderdojo-community-platform/'>our one-click Eventbrite plugin</a> (it's really easy!)
fr_FR: Si vous utilisez Eventbrite pour votre Dojo vous pouvez permettre aux participants et aux volontaires de vous trouver plus facilement en utilisant <a href='https://coderdojo.com/2017/07/19/launching-eventbrite-integration-on-the-coderdojo-community-platform/'>notre plugin one-click Eventbrite</a> (c'est très facile!)

en: Create your next event so attendees can book in!
fr_FR: Créer votre prochain événement afin que les participants puissent réserver !

en: Your events
fr_FR: Vos événements

en: {name} doesn't have any badges yet.
fr_FR: {name} n’a pas encore de badge.

en: Talk to the organisers of your Dojo to learn how {name} can be rewarded through badges.
fr_FR: Parler aux organisateurs de votre Dojo pour apprendre comment {name} peut être récompensé par des badges.

en: {numKids} ninjas attended your events
fr_FR: {numKids} ninjas ont participé à vos événements

en: Dojo stats
fr_FR: Statistiques de Dojo

en: More information about girls in Dojos
fr_FR: Plus d’informations sur les filles dans les Dojos

en: No statistics are available at the moment.
fr_FR: Aucune statistique n'est disponible à l’heure actuelle.

en: The more Zen is used, the more you'll find out about your Dojo!
fr_FR: Plus Zen est utilisé, plus vous en apprendrez sur votre Dojo !

en: "{name}" is available to book
fr_FR: "{name}" est disponible pour réservation

en: "{name}" is fully booked
fr_FR: "{name}" est complet

en: "{name}" is booked
fr_FR: "{name}" est réservé

en: {num} "{type}" tickets booked
fr_FR: {num} "{type}" tickets réservés

en: {booked}/{total} {type} booked
fr_FR: {booked}/{total} {type} réservé

en: Your "{name}" tickets are waiting for approval
fr_FR: Vos tickets "{name}" sont en attente d’approbation

en: Accepting the user...
fr_FR: Admission de l'utilisateur...

en: The user is now a mentor for your Dojo. This means they can now book mentor tickets and check in users to your events.
fr_FR: L'utilisateur est maintenant un mentor à votre Dojo. Il peut désormais réserver les tickets spécifiques aux mentors et s'occuper de l'enregistrement des ninjas durant les séances.

en: The user is now a champion for your Dojo. This means they can now create events, modify the Dojo page and award badges.
fr_FR: L'utilisateur est maintenant un champion à votre Dojo. Il peut désormais créer de nouveaux évènements, modifier la page du Dojo et décerner des badges aux ninjas.

en: The request to join your Dojo has been refused.
fr_FR: La demande d'adhésion à votre Dojo a été refusée.

en: Refusing this user from joining your Dojo...
fr_FR: Refus de l'adhésion en cours...

en: Invalid action, try again or contact support.
fr_FR: Action invalide, réessayez ou contactez le support.

en: This user is already part of your Dojo, please go to your {openLink}Dojo's user management page{closeLink} to change the user's role.
fr_FR: Cet utilisateur fait déjà partie de votre Dojo, veuillez vous rendre à {openLink}la page de gestion des utilisateurs de votre Dojo{closeLink} pour changer le rôle de cet utilisateur.

en: This user is already part of your Dojo, go to the Active Users tab and change their role.
fr_FR: Cet utilisateur fait déjà partie de votre Dojo, rendez-vous dans l'espace des utilisateurs actifs et changez son rôle.

en: Add to your calendar
fr_FR: Ajouter à votre calendrier

en: iCalendar feed copied!
fr_FR: Flux iCalendar copié !

en: This Dojo is now inactive.
fr_FR: Ce Dojo est maintenant inactif.

en: Click {openLink}here{closeLink} to look for an active Dojo.
fr_FR: Cliquez {openLink}ici{closeLink} pour rechercher un Dojo actif.

en: Send an email to Dojo members about this event
fr_FR: Envoyer un email aux membres du Dojo à propos de cet événement

en: Must be greater than 0
fr_FR: %s doit être supérieur à 0

en: Number of Mentor tickets is required
fr_FR: Le nombre de tickets de Mentor est requis

en: Number of Youth tickets is required
fr_FR: Le nombre de tickets jeune est requis

en: Finish time must be after start time
fr_FR: L'heure de fin doit être après l'heure de début

en: Finish time is required
fr_FR: L'heure de fin est requise

en: Start time is required
fr_FR: L'heure de début est requise

en: Date and Time
fr_FR: Date et heure

en: Description is required
fr_FR: Une description est requise

en: Event description:
fr_FR: Description de l'événement:

en: Event address:
fr_FR: Adresse de l'événement:

en: e.g. October Dojo
fr_FR: p. ex. Dojo d'octobre

en: Title is required
fr_FR: Un titre est requis

en: Event Title
fr_FR: Titre de l'événement

en: Edit event:
fr_FR: Modifier l’événement:

en: Create an event for
fr_FR: Créer un événement pour

en: Ninja Forums
fr_FR: Forums Ninja

en: Coolest Projects
fr_FR: Projets les plus cool

en: Event date is required
fr_FR: La date de l'évènement est requise

en: Awaiting approval
fr_FR: En attente d'approbation

en: Total awaiting approval
fr_FR: Total en attente d'approbation

en: Thank you for your interest in CoderDojo!
fr_FR: Merci de l'intérêt que vous portez à CoderDojo !

en: The coronavirus pandemic continues to impact all our lives, including how Dojos can run.
fr_FR: La pandémie de coronavirus continue d'avoir un impact sur notre vie à tous, y compris sur la façon dont les dojos peuvent fonctionner.

en: Due to the coronavirus pandemic, we have paused the Dojo verification process.
fr_FR: En raison de la pandémie de coronavirus, nous avons interrompu le processus de vérification de Dojo.

en: In the meantime, we’re providing exciting opportunities for young people, parents, volunteers, and educators to get creative with tech through
fr_FR: En attendant, nous offrons des opportunités excitantes aux jeunes, aux parents, aux bénévoles et aux éducateurs pour être créatifs avec la technologie à travers

en: If you’re not able to start your Dojo in person yet, there are many other ways that you can get involved in the meantime.
fr_FR: Si vous ne pouvez pas encore commencer votre Dojo en personne, il existe de nombreuses autres façons de vous impliquer entre-temps.

en: Check out the exciting opportunities for young people, parents, volunteers, and educators to learn and get creative with tech through
fr_FR: Découvrez les opportunités excitantes pour les jeunes, les parents, les bénévoles et les éducateurs pour apprendre et devenir créatifs avec la technologie à travers

en: from the Raspberry Pi Foundation.
fr_FR: de Raspberry Pi Foundation.

en: There are still many ways for you to get involved in the CoderDojo community! Please
fr_FR: Il y a encore de nombreuses façons de vous impliquer dans la communauté CoderDojo ! Veuillez

en: If you are ready to hold in-person club events soon, please
fr_FR: Si vous êtes prêt à organiser des événements en personne bientôt, veuillez

en: register your details
fr_FR: enregistrer vos coordonnées

en: See
fr_FR: Consultez

en: our resources and guidance on the creative ways Dojos are running.
fr_FR: nos ressources et nos conseils sur les façons créatives dont les dojos fonctionnent.

en: and we will be in touch.
fr_FR: et nous resterons en contact.

en: with us so we can find out how best to support you.
fr_FR: avec nous pour que nous puissions savoir comment vous soutenir au mieux.

en: Account Type
fr_FR: Type de compte

en: To complete your account, please let us know which age category you fit into.
fr_FR: Pour compléter votre compte, veuillez nous indiquer à quelle catégorie d'âge vous appartenez.

en: Child (under 18 years of age)
fr_FR: Enfant (moins de 18 ans)

en: Adult (over 18 years of age)
fr_FR: Adulte (plus de 18 ans)
