zen-community-platform - en to hi_IN translation catalogue (1000 entries)

en: Yes
hi_IN: हाँ

en: No
hi_IN: नहीं

en: Register a Dojo
hi_IN: Dojo पंजीकृत करें

en: REQUEST PASSWORD RESET
hi_IN: पासवर्ड रीसेट का अनुरोध करें

en: Cancel
hi_IN: रद्द करें

en: Forgot password
hi_IN: पासवर्ड भूल गए

en: Register
hi_IN: पंजीकृत करें

en: Register an account
hi_IN: खाता पंजीकृत करें

en: Email
hi_IN: ईमेल

en: Password
hi_IN: पासवर्ड

en: Other stuff
hi_IN: अन्य सामग्री

en: Name is empty
hi_IN: नाम खाली है

en: Name
hi_IN: नाम

en: Email is empty
hi_IN: ईमेल खाली है

en: Password is empty
hi_IN: पासवर्ड खाली है

en: Passwords do not match
hi_IN: पासवर्ड मेल नहीं खाता है

en: Confirm Password is empty
hi_IN: पासवर्ड पुष्टिकरण खाली है

en: Confirm password
hi_IN: पासवर्ड पुष्टिकरण करें

en: Already have an account
hi_IN: पहले से खाता है

en: Select user type
hi_IN: यूज़र प्रकार चुनें

en: Login
hi_IN: लॉगिन

en: Zen Terms of Service
hi_IN: Zen सेवा की शर्तें

en: INTRODUCTION
hi_IN: परिचय

en: Welcome to 'Zen' the CoderDojo community platform hosted at zen.coderdojo.com.
hi_IN: zen.coderdojo.com पर होस्ट किए गए CoderDojo सामुदायिक प्लेटफॉर्म 'Zen' पर आपका स्वागत है

en: PLEASE READ THE FOLLOWING CAREFULLY BEFORE USING ZEN.
hi_IN: कृपया ज़ेन का उपयोग करने से पहले निम्नलिखित को ध्यानपूर्वक पढ़ें।

en: Zen is a platform for CoderDojo community members (Champions, Mentors, Parents and Youth Attendees) to search for local Dojos, create listings for their Dojos on the publicly viewable Dojo database, issue and book tickets for their Dojos, participate in the CoderDojo web forums and manage their Dojo volunteers.
hi_IN: ज़ेन Zen is a platform for CoderDojo सामुदायिक सदस्यों (चैम्पियों, मेंटरों, माता-पिता और युवा प्रतिभागियों) के लिए स्थानीय Dojos खोजने, अपने Dojos को सार्वजनिक रूप से देखे जाने योग्य डेटाबेस में लिस्टिंग के लिए, अपने Dojos के लिए टिकट बुक करने तथा बेचने, CoderDojo वेब फोरमों में भाग लेने और अपने Dojo स्वयंसेवकों को प्रबंधित करने का एक मंच है।

en: Throughout the site, the terms "we", "us" and "our" refer to the CoderDojo Foundation. The CoderDojo Foundation offers this website, including all information, tools and services available from this site to you, the user, conditioned upon your acceptance of all terms, conditions, policies and notices stated here. The following Terms and Conditions are a legal contract between you ("You") and the CoderDojo Foundation regarding your use of Zen. Visitors and users of Zen are referred to individually as "User" and collectively as "Users".
hi_IN: पूरी साइट में, "हम", "हमें" और "हमारा" जैसे शब्दों का आशय CoderDojo फाउंडेशन है। CoderDojo फाउंडेशन आपके, यूज़र के लिए इस साइट पर उपलब्ध सभी जानकारी, टूल्स और सेवाओं सहित यह वेबसाइट की पेशकश करता है जो यहाँ उल्लिखित सभी निबंधनों, शर्तों, नीतियों और नोटिसों के प्रति आपकी स्वीकृति पर उपलब्ध होगा।  निम्नलिखित निबंधन और शर्तें आप ("आप") और CoderDojo फाउंडेशन के बीच Zen के आपके उपयोग के बारे में कानूनी करार है। Zen के आगंतुकों और यूज़रों को व्यक्तिगत रूप से "यूज़र" और सामूहिक रूप से "यूज़र्स" के रूप में संदर्भित किया जाएगा।

en: Information about us
hi_IN: हमारे बारे में जानकारी

en: Zen is operated and presented to users by the CoderDojo Foundation (formerly known as the 'Hello World Foundation') with registered address Dogpatch Labs, The CHQ Building, Custom House Quay, Dublin 1, Ireland. CoderDojo Foundation is an Irish Company registered under company number 524255 and a registered charity in Republic of Ireland, CHY 20812.
hi_IN: Zen का संचालन और यूज़रों को CoderDojo फाउंडेशन (पहले 'हैलो वर्ल्ड फाउंडेशन' के रूप में ज्ञात) द्वारा प्रस्तुत किया जाता है जिसका पंजीकृत पता Dogpatch Labs, The CHQ Building, Custom House Quay, Dublin 1, Ireland है। CoderDojo फाउंडेशन एक आइरिश कंपनी है जो कंपनी संख्या 524255 के अंतर्गत पंजीकृत है और आयरलैंड गणराज्य, CHY 20812 में पंजीकृत चैरिटी है।

en: SECTION 1 - USER AGREEMENT
hi_IN: खण्ड 1 - यूज़र करार

en: Please read these Terms of Service carefully before accessing or using our website. By accessing or using any part of the site, you agree to be bound by these Terms of Service. If you do not agree to all the terms and conditions of this agreement, then you may not access the website or use any services. If these Terms of Service are considered an offer, acceptance is expressly limited to these Terms of Service.
hi_IN: कृपया हमारी वेबसाइट अक्सेस या उपयोग करने से पहले सेवा की इन शर्तों को ध्यानपूर्वक पढ़ें। साइट को अक्सेस करने या किसी भाग का उपयोग करने पर आप सेवा की इन शर्तों की बाध्यता से सहमत हैं। यदि आप इस करार के निबंधनों और शर्तों से सहमत नहीं हैं तो फिर आप वेबसाइट को अक्सेस नहीं कर सकेंगे या किसी सेवा का उपयोग नहीं कर सकेंगे। यदि सेवा की इन शर्तों को ऑफर माना जाता है, स्वीकृति व्यक्त रूप से सेवा की इन शर्तों तक सीमित होगी।

en: By visiting our site and you engage in our "Service" and agree to be bound by the following terms and conditions ("Terms of Service", "Terms"), including those additional terms and conditions and policies referenced herein and/or available by hyperlink. These Terms apply to all users of the site, including without limitation users who are viewers, CoderDojo organisers, CoderDojo mentors, CoderDojo youth attendees and parents.
hi_IN: हमारी साइट का उपयोग करने पर आप हमारी “सेवाओं” में शामिल होते हैं और निम्नलिखित नियमों और शर्तों को मानने के लिए सहमति देते हैं (“सेवा की शर्तें,” “शर्तें”) जिनमें वे अतिरिक्त शर्तें और नियम तथा नीतियां शामिल हैं जिनका यहां पर उल्लेख किया गया है और/या हाइपरलिंक द्वारा उपलब्ध हैं। ये शर्तें साइट के सभी यूज़रओं पर लागू होती हैं,जिसमें बिना किसी सीमा के दर्शक यूज़र, CoderDojo के आयोजक, CoderDojo के मेंटर, CoderDojo युवा प्रतिभागी और माता-पिता शामिल हैं।

en: By setting up an account on Zen, all CoderDojo Community Members (Champions, Volunteers and Mentors) are agreeing to the terms laid out in the CoderDojo Charter (permanent link to Charter). The CoderDojo Charter lays out a series of commitments that Community members must make to become part of the Global CoderDojo Community. These commitments cover key aspects of the CoderDojo Ethos and Culture, such as always being free, open, inclusive, and safeguarding children.
hi_IN: Zen पर खाता बनाकर, समस्त CoderDojo समुदाय सदस्य (चैम्पियन, स्वयंसेवक और मेंटर)CoderDojo के चार्टर (चार्टर के साथ स्थायी लिंक)में निर्धारित शर्तों पर सहमत होते हैं। CoderDojo में अनेक वचनबद्धताएंनिर्धारित की गई हैं जिन्हें समुदाय सदस्यों द्वारा वैश्विक CoderDojo समुदाय का हिस्सा बनने के लिए अवश्य ही स्वीकार करना होगा। इन वचनबद्धताओं में CoderDojo की आचार संहिता और संस्कृति जैसेमुक्त, खुला, समावेशी और बच्चों की रक्षा करना जैसे महत्वपूर्ण पहलूओं को शामिलकिया गया है।

en: IF YOU ARE A PARENT OR GUARDIAN AND YOU PROVIDE YOUR CONSENT TO YOUR CHILD'S REGISTRATION WITH THE SITE, YOU AGREE TO BE BOUND BY THESE TERMS OF USE IN RESPECT OF THEIR USE OF THE SITE.
hi_IN: यदि आप माता-पिता या अभिभावक हैं और आप इससाइट पर अपने बच्चे के पंजीकरण के लिए सहमति प्रदान करते हैं, आप उनके द्वारा साइट के इस्तेमाल के संबंध में इन उपयोग की शर्तों के लिए सहमति देते हैं।

en: Any new features or tools which are added to the current store shall also be subject to the Terms.
hi_IN: वर्तमान स्टोर में जोड़ी गई कोई भी नई विशेषता या टूल्स भी शर्तों के अधीन होगा।

en: You can review the most current version of the Terms of Service at any time on this page. We reserve the right to update, change or replace any part of these Terms of Service by posting updates and/or changes to our website. It is your responsibility to check this page periodically for changes. Your continued use of or access to the website following the posting of any changes constitutes acceptance of those changes.
hi_IN: इस पेज पर आप किसी भी समय सेवा की शर्तों के सबसे वर्तमान वर्शन की समीक्षा कर सकते हैं। हमारी वेबसाइट पर अपडेट्स और/या परिवर्तनों पोस्ट करके सेवा की इन शर्तों को अद्यतन करने, बदलने या परिवर्तित करने का अधिकार हमारे पास सुरक्षित है। परिवर्तनों के लिए आवधिक रूप से इस पेज को देखते रहना आपकी जिम्मेदारी है। किसी भी परिवर्तनों के बाद वेबसाइट को अक्सेस करने या उपयोग जारी रखकर आप इन परिवर्तनों के प्रति अपनी सहमति स्थापित करते हैं।

en: Your privacy is important to us. Please read our Privacy Statement, which identifies how the CoderDojo Foundation Team uses, collects, and stores information it collects through the Services. By using Zen, you additionally agree that you are comfortable with CoderDojo Foundation's Privacy Statement.
hi_IN: आपकी गोपनीयता हमारे लिए महत्वपूर्ण है। कृपया हमारा गोपनीयता कथन पढ़ें जो बताता है कि CoderDojo फाउंडेशन टीम कैसे सेवाओं के माध्यम से एकत्रित जानकारी का उपयोग, एकत्रीकरण और भंडारण करती है। Zen का उपयोग करके, आप अतिरिक्त रूप से सहमत हैं कि CoderDojo फाउंडेशन के गोपनीयता कथन के साथ आप सहज हैं।

en: Zen is open to users of all ages, and we ask that you keep this in mind when using these services.
hi_IN: इन सेवाओं का उपयोग करते समय इस बात को ध्यान में रखें कि Zen सभी उम्र के यूज़रों के लिए उपलब्ध है।

en: SECTION 2 - ACCOUNT ELIGIBILITY CREATION AND MAINTENANCE
hi_IN: खण्ड 2- खाता पात्रता, तैयार करना और रख रखाव

en: THE WEBSITE IS NOT AVAILABLE TO (A) ANY USERS PREVIOUSLY SUSPENDED OR REMOVED FROM THE WEBSITE BY CODERDOJO FOUNDATION OR (B) ANY PERSONS UNDER THE AGE OF 13 WHOSE REGISTRATION HAS NOT BEEN APPROVED BY A LEGAL PARENT OR GUARDIAN. By clicking the "I Agree" button or by otherwise using or registering an account for the Website, You represent (a) that You have not been previously suspended or removed from the Website by the CoderDojo Foundation; (b) that You are either (i) at least 13 years of age or (ii) Your parent and/or guardian has consented to Your use of the Website; and (c) that your registration and your use of the Website is in compliance with any and all applicable laws and regulations.
hi_IN: वेबसइट निम्नलिखित के लिए उपलब्ध नहीं है (क)कोई भी ऐसे यूज़र जिन्हें CODERDOJO फांउडेशन ने बेवसाइट से इससे पहलेनिलंबित किया है या हटाया है, या (ख) कोई भी ऐसा व्यक्ति जिसकी आयु 13 वर्ष सेकम है जिसके पंजीकरण को कानूनी माता-पिता या अभिभावक द्वारा अनुमोदित नहीं किया गया है। “मैं सहमत हूं” बटन को क्लिक करके या वेबसाइट का अन्यथा उपयोग या उस पर खाता पंजीकरण करवा कर, आप यह दर्शाते हैं कि (क) आपको CoderDojo फांउडेशन द्वारा इससे पहले बेवसाइट से निलंबित या हटाया नहीं गया है; (ख) कि आप या तो (i) कम से कम 13 वर्ष की आयु के हैं, या (ii) आपके माता-पिता और /या  अभिभावक ने वेबसाइट के आपके प्रयोग की सहमति दी है; और (ग) कि आपका पंजीकरण और वेबसाइट का आपके द्वारा उपयोग किया जाना, किसी या सभी लागू कानूनों और विनियमों के अनुपालन के अनुसार है।

en: In order to use most features of the Services, you will need to register on Zen and create an account. When registering for a personal account, you will be asked to provide certain personal information, such as your email address, gender, birth month and year, and country. Please see Zen's Privacy Statement [Link to Privacy Policy] for the CoderDojo Foundation data retention and usage policies.
hi_IN: सेवाओं की अधिकांश विशेषताओं का प्रयोग करनेके लिए, आपको Zen पर पंजीकरण करवाना होगा और खाता बनाना होगा। व्यक्तिगत खाता के लिए पंजीकरण करते समय, आपको कुछ व्यक्तिगत जानकारी जैसे आपका ईमेल पता, स्त्री/पुरूष, जन्म का महीना और वर्ष तथा देश प्रदान करने के लिए कहा जाएगा। कृपया CoderDojo फांउडेशन की डेटा धारिता और उपयोग नीतियों के लिए Zen के गोपनीयता कथन [गोपनीयता नीति के साथ लिंक़] को देखें।

en: If you are under 13, your parent/guardian will be required to create an account on Zen and then they can issue you a subaccount. When youth users reach 13 their accounts will automatically transfer to a "Youth Over 13" account and they will be required to create their own password.
hi_IN: यदि आपकी आयु 13 वर्ष से कम है, आपके माता-पिता / अभिभावक को Zen पर अपना खाता बनाना होगा और फिर वे आपका एक उप खाता जारी कर सकते हैं। जब युवा यूज़र 13 वर्ष की आयु के हो जाते हैं, तो उनके खाता अपने आप ही “13 वर्ष से अधिक के युवा” में बदल जाते हैं और उन्हें अपना पासवर्ड बनाना होगा।

en: You are responsible for keeping your password secret and your account secure. You are solely responsible for any use of your account, even if your account is used by another person. If any use of your account violates the Terms of Service, your account may be suspended or deleted.
hi_IN: आप अपने पासवर्ड को गोपनीय रखने और अपने खाताको सुरक्षित रखने के लिए उत्तरदायी हैं। अपने खाता के उपयोग के बारे में आप ही एकमात्र जिम्मेवार हैं, फिर चाहे आपके खाता को किसी दूसरे व्यक्ति द्वारा ही इस्तेमाल क्यों नहीं किया जाता है। यदि आपके द्वारा अपने खाता को इस तरह से इस्तेमाल किया जाता है जिससे सेवा की शर्तों का उल्लंघन होता है, तो आपके खाता को निलंबित या मिटाया जा सकता है।

en: You may not use another person's Zen account without permission.
hi_IN: आपको बिना अनुमति के दूसरे व्यक्ति के Zen खाता का इस्तेमाल नहीं करना चाहिए।

en: Account names cannot be changed.
hi_IN: खाता नामों को बदला नहीं जा सकता है।

en: If you have reason to believe that your account is no longer secure (for example, in the event of a loss, theft, or unauthorized disclosure of your password), promptly change your password. If you cannot access your account to change your password, notify us at info@coderdojo.com.
hi_IN: यदि आपके पास यह विश्वास करने का कारण है कि अब आपका खाता सुरक्षित नहीं है (उदाहरण के लिए, आपके पासवर्ड की हानि, चोरी या अप्राधिकृत प्रकटन की स्थिति में), तो तत्काल अपने पासवर्ड को बदल दें।  अपना पासवर्ड बदलने के लिए यदि आप अपने खाते को अक्सेस नहीं कर सकते तो हमें info@coderdojo.com पर सूचित करें।

en: Youth Under 13 User. If You are a User of the Website and are under the age of 13 ("Youth Under 13 User"), You may not register an account for the Website without consent and approval from your legal parent or guardian. A Youth Under 13 User that begins the registration process for himself or herself without a Parent User may have the registration process restricted until a Parent User approves or assumes responsibility for the Youth Under 13 User account.
hi_IN: 13 से कम उम्र के युवा यदि आप वेबसाइट के यूज़र हैं और आपकी आयु 13 वर्ष से कम है (“13 वर्ष से कम आयु के युवा”), तो आपको अपने कानूनी माता-पिता या अभिभावक से सहमति और अनुमोदन प्राप्त किए बिना वेबसाइट पर खाता नहीं बनाना चाहिए। 13 वर्ष से कम आयु का ऐसा युवा जो अपने लिए माता-पिता यूज़र के बिना पंजीकरण की प्रक्रिया की शुरूआत करता है, तो उसकीपंजीकरण प्रक्रिया को तब तक प्रतिबंधित किया जा सकता है जब तक कि माता-पिता यूज़र द्वारा इसका अनुमोदन नहीं कर दिया जाता या उनके द्वारा 13 वर्ष से कम आयु के यूज़र खाता के लिए उत्तरदायित्व को स्वीकार नहीं कर लिया जाता है।

en: Youth Under 13 User.
hi_IN: 13 से कम उम्र के युवा

en: If You are a User of the Website and are under the age of 13 ("Youth Under 13 User"), You may not register an account for the Website without consent and approval from your legal parent or guardian. A Youth Under 13 User that begins the registration process for himself or herself without a Parent User may have the registration process restricted until a Parent User approves or assumes responsibility for the Youth Under 13 User account.
hi_IN: यदि आप वेबसाइट के यूज़र हैं और आपकी आयु 13 वर्ष से कम है (“13 वर्ष से कम आयु के युवा”), तो आपको अपने कानूनी माता-पिता या अभिभावक से सहमति और अनुमोदन प्राप्त किए बिना वेबसाइट पर खाता नहीं बनाना चाहिए। 13 वर्ष से कम आयु का ऐसा युवा जो अपने लिए माता-पिता यूज़र के बिना पंजीकरण की प्रक्रिया की शुरूआत करता है, तो उसकीपंजीकरण प्रक्रिया को तब तक प्रतिबंधित किया जा सकता है जब तक कि माता-पिता यूज़र द्वारा इसका अनुमोदन नहीं कर दिया जाता या उनके द्वारा 13 वर्ष से कम आयु के यूज़र खाता के लिए उत्तरदायित्व को स्वीकार नहीं कर लिया जाता है।

en: Parent User
hi_IN: माता-पिता यूज़र

en: You acknowledge that the CoderDojo Foundation may choose, but is not obligated, to make any inquiries, either directly or through third parties, that the CoderDojo Foundation deems necessary to validate Your registration information, including without limitation engaging third parties to provide verification services. The CoderDojo Foundation reserves all rights to take legal actions against anyone who misrepresents personal information or is otherwise untruthful about their identity
hi_IN: आप अभिस्वीकृति देते हैं कि CoderDojo फांउडेशन द्वारा प्रत्यक्ष या फिर तीसरे पक्षों के माध्यम से पूछताछ की जा सकती हैं जिन्हें CoderDojo फांउडेशन द्वारा आपकी पंजीकरण जानकारी को सत्यापित करने के लिए आवश्यक समझा जाता है, जिसमें बिना किसी सीमा के सत्यापन सेवाओं को प्रदान करने के लिए तीसरे पक्षों की नियुक्ति शामिल है, लेकिन ये ऐसा करने के लिए बाध्य नहीं है। CoderDojo फांउडेशन किसी भी ऐसेव्यक्ति के बारे में कानूनी कार्रवाई करने का अधिकार रखता है जो गलत व्यक्तिगत जानकारी देता है या अन्यथा अपनी पहचान के बारे में झूठ बोलते हैं।

en: NOTWITHSTANDING THE FOREGOING, YOU ACKNOWLEDGE THAT THE CODERDOJO FOUNDATION CANNOT GUARANTEE THE ACCURACY OF ANY INFORMATION SUBMITTED BY ANY USER AND THE CODERDOJO FOUNDATION IS NOT OBLIGATED TO VERIFY THE IDENTITY OF ANY USER, INCLUDING ANY USER’S CLAIM TO BE A PARENT USER, OR TO VERIFY THAT A PARENT IDENTIFIED BY A CHILD USER OR A COACH DURING REGISTRATION IS SUCH CHILD USER’S ACTUAL PARENT OR GUARDIAN.
hi_IN: उपरोक्त के होने के बावजूद, आप यह अभिस्वीकृति देते हैं कि CODERDOJO फांउडेशन द्वारा किसी यूज़र द्वारा पेश की गई किसी जानकारी की सटीकता की गारंटी नहीं दी जा सकती है और CODERDOJO फांउडेशन किसी भी यूज़र की पहचान का सत्यापन करने के लिए बाध्य नहीं है जिसमें पंजीकरण के दौरान किसी यूज़र द्वारा माता-पिता यूज़र होने का दावा, या किसी बाल यूज़र द्वारा अभिचिन्हित माता-पिता याकोच का सत्यापन करना कि वे ऐसे बाल यूज़र के वास्तविक माता-पिता या अभिभावक हैं, शामिल हैं।

en: A Parent User account, along with all associated Child User accounts, may be terminated by the CoderDojo Foundation at any time and without warning for any failure to abide by these Terms.
hi_IN: किसी माता-पिता यूज़र खाता, जिसमें सभी सम्बद्ध बाल यूज़र खाता शामिल हैं, को CoderDojo फांउडेशन द्वारा किसी भी समय बिना किसी चेतावनी के रद्द किया जा सकता है यदि इन शर्तों के अनुपालन में कोई चूक की जाती है।

en: SECTION 3 - RULES OF USAGE
hi_IN: खंड 3 - उपयोग के नियम

en: The CoderDojo Foundation Team supports freedom of expression. However, Zen is intended for a wide audience, and some content is inappropriate for the CoderDojo community. You may not use the Zen service in any way, that:
hi_IN: CoderDojo फाउंडेशन टीम अभिव्यक्ति की स्वतंत्रता का समर्थन करती है। तथापि, Zen व्यापक जन-समूह के लिए अभिप्रेत है और कुछ सामग्री CoderDojo समुदाय के लिए अनुपयुक्त है। आपको Zen सेवा का उपयोग किसी भी तरह से ऐसे नहीं करना चाहिए, जो:

en: Promotes bigotry, discrimination, hatred, or violence against any individual or group;
hi_IN: किसी व्यक्ति या समूह के प्रति कट्टरता, भेदभाव, नफरत या हिंसा को प्रोत्साहित करता हो;

en: Threatens, harasses, or intimidates any other person, whether that person is a CoderDojo community member or not;
hi_IN: किसी दूसरे व्यक्ति को धमकाता, उत्पीड़ित या भयभीत करता हो, चाहे वह व्यक्ति CoderDojo समुदाय का सदस्य हो या नहीं हो;

en: Could be considered cyber bullying;
hi_IN: साइबर बुलीइंग के रूप में विचार किया जा सकता है;

en: Contains foul language or personal attacks;
hi_IN: भद्दी भाषा या व्यक्तिगत हमलों को शामिल करता हो;

en: Contains sexually explicit or graphically violent material;
hi_IN: यौन उन्मुख या सजीव रूप से हिंसक सामग्री को शामिल करता हो;

en: Provides instructions on how to commit illegal activities or obtain illegal products;
hi_IN: ऐसे निर्देश देता हो कि गैर कानूनी गतिविधियां कैसे की जाए या गैर कानूनी उत्पाद कैसे प्राप्त किए जाएं;

en: Except in connection with organizing CoderDojo events, asks any other user for personally identifying information, contact information, or passwords; or
hi_IN: CoderDojo कार्यक्रमों के आयोजन के सिलसिले के अतिरिक्त किसी भी अन्य यूज़र से व्यक्तिगत पहचान संबंधी जानकारी, संपर्क जानकारी या पासवर्ड की मांग करता हो; या

en: Exposes any others person's personally identifying information, contact information, or passwords without that person's permission.
hi_IN: किसी अन्य व्यक्ति की निजी पहचान संबंधी जानकारी, संपर्क जानकारी या पासवर्ड को उस व्यक्ति की अनुमति के बिना व्यक्त करता हो।

en: You agree to comply with all applicable laws and regulations when you use Zen. You may not use Zen in any unlawful way, including to harass, stalk, or defame any other person.
hi_IN: Zen का उपयोग करते समय सभी प्रयोज्य कानूनों और विनियमों का पालन करने के लिए आप सहमत हैं। आप Zen का उपयोग किसी गैर कानूनी तरीके से नहीं करेंगे जिसमें किसी अन्य व्यक्ति का उत्पीड़न, पीछा या मानहानि शामिल है।

en: You may not impersonate, imitate or pretend to be somebody else when using the Services.
hi_IN: आप सेवाओं का उपयोग करते समय किसी अन्य व्यक्ति का रूप धारना, नकल करना या कोई और होने का दावा नहीं करेंगे।

en: You agree not to use Zen in any way intended to disrupt the service, gain unauthorized access to the service, or interfere with any other user's ability to use the service. Prohibited activities include, but are not limited to:
hi_IN: आप Zen का उपयोग किसी भी ऐसे तरीके से नहीं करने के लिए सहमत हैं जिसका उद्देश्य सेवा को बाधित करना, सेवा का अनधिकृत अक्सेस पाना या सेवा का उपयोग करने की दूसरे यूज़रों की क्षमता में हस्तक्षेप करना हो। प्रतिबंधित गतिविधियां जिसमें निम्नलिखित शामिल है पर यह इन तक ही सीमित नहीं है:

en: Posting content deliberately designed to crash the Zen platform;
hi_IN: Zen प्लेटफॉर्म को क्रैश करने के लिए तैयार सामग्री को जांबूझकर पोस्ट करना;

en: Linking to pages containing viruses or malware;
hi_IN: वायरसों या मालवेयर को समाहित करने वाले पेजों को लिंक करना;

en: Using administrator passwords or pretending to be an administrator;
hi_IN: एड्मिनिस्ट्रेटर पासवर्ड का उपयोग करना या एडमिनिस्ट्रेटर होने का दावा करना;

en: Repeatedly posting the same material, or "spamming."
hi_IN: एक ही सामग्री को बार-बार पोस्ट करना, या "स्पैमिंग"

en: Commercial use of Zen, user-generated content, and support materials is permitted under the <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/">Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 license</a>. However, the CoderDojo Foundation Team reserves the right to block any commercial use of Zen that, in the CoderDojo Foundation Team's sole discretion, is harmful to the community. Harmful commercial use includes spamming or repeated advertisement through projects, comments, or forum posts.
hi_IN: Zen का वाणिज्यिक उपयोग, यूज़र-जनेरेटेड सामग्री, और सहायता सामग्री की अनुमति <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/">क्रिएटिव कॉमंश एट्रिब्यूशन-गैर वाणिज्यिक-शेयरअलाइक 4.0 लाइसेंस के अधीन है</a>। तथापि, CoderDojo फाउंडेशन टीम Zen के किसी वाणिज्यिक उपयोग को ब्लॉक करने का अधिकार रखती है जिसे CoderDojo फाउंडेशन टीम के एकमात्र विवेकाधिकार से समुदाय के लिए नुकसानदायक माना जाता है।  नुकसानदायक वाणिज्यिक उपयोग जिसमें स्पैमिंग या परियोजनाओं, टिप्पणियों या फोरम पोस्ट के जरिए निरंतर विज्ञापन पुनरावृत्ति शामिल है।

en: SECTION 4 - MODIFICATION OF THE TERMS
hi_IN: खण्ड 4 - शर्तों का संशोधन

en: CoderDojo Foundation reserves the right, at our discretion, to change, modify, add, or remove portions of the Terms at any time. Please check the Terms and any Guidelines periodically for changes. Your continued use of Zen after the posting of changes constitutes your binding acceptance of such changes. For any material changes to the Terms, CoderDojo Foundation will make reasonable effort to provide notice to you of such amended Terms, such as by an email notification to the address associated with your account or by posting a notice on the Website, and such amended terms will be effective against You on the earlier of (i) your actual notice of such changes and (ii) thirty days after CoderDojo Foundation makes reasonable attempt to provide you such notice. Disputes arising under these Terms will be resolved in accordance with the version of the Terms in place at the time the dispute arose.
hi_IN: CoderDojo फाउंडेशन किसी भी समय शर्तों को अपने विवेकाधिकार से बदलने, संशोधित करने, कोई हिस्सा जोड़ने या हटाने का अधिकार रखता है। कृपया परिवर्तनों के लिए निबंधनों और दिशा-निर्देशों की आवधिक रूप से जांच करें। परिवर्तनों को पोस्ट करने के बाद आपके द्वारा Zen का उपयोग जारी रखना ऐसे परिवर्तनों के प्रति आपकी बाध्यकारी सहमति  को स्थापित करता है। शर्तों में किसी भी प्रकार के मूलभूत परिवर्तनों के लिए, CoderDojo फांउडेशन द्वारा इस प्रकार की संशोधित शर्तों के लिए आपको सूचित करने के लिए न्यायसंगत प्रयास किया जाएगा, जैसे आपके खाता से जुड़े पते पर ईमेल भेजना या वेबसाइट पर इस आशय का नोटिस पोस्ट करना, और इस प्रकार की संशोधित शर्तें आपके लिए इनमें से (i) इस प्रकार के परिवर्तनों के बारे में आपके द्वारा वास्तव में जानकारी प्राप्त कर लिया जाना और (ii) CoderDojo फांउडेशन द्वारा इस प्रकार की सूचना देने के लिए न्यायसंगत प्रयास किए जाने के तीस दिन के बाद, जो भी पहले हो, को प्रभावी मान लिया जाएगा। इन शर्तों के अंतर्गत पैदा होने वाले विवादोंका निपटान, विवाद के पैदा होने के समय मौजूद शर्तों के संस्करण के अनुसार किया जाएगा।

en: SECTION 5 - USER CONTENT LICENSE GRANT; REPRESENTATIONS AND WARRANTIES
hi_IN: खण्ड 5- यूज़र विषय-वस्तु लाइसेंस मंजूरी; निरूपण और वारंटीज़

en: License Grant to CoderDojo Foundation.
hi_IN: CoderDojo फांउडेशन को लाइसेंस की मंजूरी।

en: Whenever you make use of a feature that allows you to upload material to our Website, or to make contact with other users of our Website, you must comply with all applicable laws and our User Content Representations and Warranties and User Content Disclaimer.  Any material you upload to our Website will be considered non-confidential and nonproprietary, and we have the right to use, copy, distribute and disclose to third parties any such material for any purpose (except where specifically identified as third party content). We also have the right to disclose your identity to any third party who is claiming that any material posted or uploaded by you to our website constitutes a violation of their intellectual property rights, or of their right to privacy. We will not be responsible, or liable to any third party, for the content or accuracy of any materials posted by you or any other user. We have the right to remove any material or posting you make on our Website if, in our opinion, such material does not comply with applicable laws or our User Content Representations and Warranties and User Content Disclaimer.
hi_IN: जब भी आप किसी ऐसी विशेषता का उपयोग करते हैं जिससे आप हमारी वेबसाइट पर कोई सामग्री अपलोड कर सकते हैं, या हमारी वेबसाइट के अन्य यूज़रओं के साथ संपर्क करते हैं, आपको सभी लागू कानूनों और हमारे यूज़र निरूपणों और वारंटीज़ तथा यूज़र विषय सामग्री अस्वीकरण का पालन अवश्य करना होगा।  आपके द्वारा हमारी वेबसाइट पर अपलोड की गई किसी भी सामग्री को अगोपनीय और ग़ैर-मालिकाना माना जाएगा, तथा हम किसी भी उद्देश्य से (सिवाए जहां पर विशिष्ट रूप से तीसरा पक्ष विषय-वस्तु को अभिचिन्हित किया गया है) उसका प्रयोग, प्रतिलिप्यंतरण, वितरण और प्रकटन करने का अधिकार रखते हैं। हम किसी तीसरे पक्ष को आपकी पहचान को प्रकट करने का भी अधिकार रखते हैं जो यह दावा करता है कि आपके द्वारा हमारी वेबसाइट परपोस्ट या अपलोड की गई कोई सामग्री, उनके बौद्धिक सम्पदा अधिकारों, या उनके गोपनीयता के अधिकार का उल्लंघन है। हम आपके या किसी अन्य यूज़र द्वारा पोस्ट की गई किसी विषय-वस्तु या उसकी सटीकता के लिए किसी तीसरे पक्ष के प्रति उत्तरदायी नहीं होंगे। हमें अपनी बेवसाइट पर आपके द्वारा पोस्ट की गई किसी सामग्री या पोस्टिंग को हटाने का अधिकार हैं, यदि हमारी राय में, इस प्रकार की सामग्री लागू कानूनों या हमारे यूज़र निरूपणों तथा वारंटीज़ तथा यूज़र विषय-वस्तु अस्वीकरण के अनुसार नहीं है।

en: License Grant to Users.
hi_IN: यूज़रों को लाइसेंस की मंजूरी।

en: (a) User Postings. By posting, submitting or distributing User Postings through the Website, You hereby grant to each User of the Website a non-exclusive license to access and use your User Postings in any manner permitted or made available by CoderDojo Foundation on or through the Website.
hi_IN: (क) यूज़र पोस्टिंग्स वेबसाइट के ज़रिए यूज़र पोस्टिंग्स को पोस्ट,प्रस्तुत या वितरित करके, आप एततद्वारा वेबसाइट के प्रत्येक यूज़र को किसी भी रूपसे अनुमत या CoderDojo फांउडेशन द्वारा वेबसाइट पर या उसके द्वारा द्वारा उपलब्ध कराई गई आपकी यूज़र पोस्टिंग्स को अक्सेस और उपयोग करने का एक गैर-अनन्य लाइसेंस प्रदान करते हैं।

en: (b) User Code. By posting, submitting or distributing User Code through the Website, You hereby grant to each User of the Website a non-exclusive license to access, use, reproduce, and distribute your User Code as fully permitted under, and in accordance with the terms of, the MIT license (currently available at: http://opensource.org/licenses/mit-license.php) (the "MIT License").
hi_IN: (ख) यूज़र कोड वेबसाइट के ज़रिए यूज़र पोस्टिंग्स को पोस्ट,प्रस्तुत या वितरित करके, आप एततद्वारा वेबसाइट के प्रत्येक यूज़र को MIT लाइसेंस (मौजूदा समय में http://opensource.org/licenses/mit-license.php पर उपलब्ध है) (the "MIT लाइसेंस") के तहत पूर्णतया अनुमत और इसकी शर्तों के अनुसार अपने यूज़र कोड को एक्सेस करने, प्रयोग करने, प्रतिलिपि तैयार करने, और वितरित करने का गैर-विशिष्ट लाइसेंस प्रदान करते हैं।

en: User Content Representations and Warranties.
hi_IN: ज़र विषय-वस्तु निरूपण और वारंटीज़

en: You are solely responsible for your User Content and the consequences of posting, creating, or publishing them. You represent and warrant that: (1) You are the creator and owner of or have the necessary licenses, rights, consents, and permissions to use and to authorize CoderDojo Foundation and Zen's Users to use and distribute your User Content as necessary to exercise the licenses granted by You in these Terms and in the manner contemplated by CoderDojo Foundation and these Terms; (2) your User Content does not and will not: (a) infringe, violate, or misappropriate any third-party right, including any copyright, trademark, patent, trade secret, moral right, privacy right, right of publicity, or any other intellectual property or proprietary right or (b) slander, defame, libel, or invade the right of privacy, publicity or other property rights of any other person; and (3) your User Content does not contain any viruses, adware, spyware, worms, or other malicious code.
hi_IN: अपनी यूज़र विषय-वस्तु और उनकी पोस्टिंग, सृजन, या प्रकाशन के लिए आप ही एकमात्र उत्तरदायी हैं। आप निरूपित करते हैं और वारंटी देते हैं कि : (1) आप अपनी विषय-वस्तु के सृजनकर्ता और स्वामी हैं या CoderDojo फांउडेशन और Zen के यूज़रओं द्वारा यथावश्यक रूप से उसके उपयोग और वितरण के लिए और इन शर्तों के अधीन और CoderDojo फांउडेशन द्वारा जिस तरीके से तथा इन शर्तों में जिस तरीके से अभिकल्पित किया गया है, आपके द्वारा प्रदत लाइसेंस आदि वे उपयोग कर सकें, के लिए प्राधिकृत करने के लिए आपके पास आवश्यक लाइसेंस आदि, अधिकार, सहमतियां और अनुमतियां हैं; (2) आपके यूज़र विषय-वस्तु द्वारा: (क)किसी तीसरा पक्ष अधिकार, जिसमें कॉपीराइट, ट्रेडमार्क, पेटेंट, ट्रेड सीक्रेट, नैतिक अधिकार, गोपनीयता अधिकार, प्रकाशन का अधिकार, या कोई अन्य बौद्धिक सम्पदा अधिकार या मालिकाना अधिकार शामिल है, का अतिलंघन, उल्लंघन, या दुर्विनियोजन नहींकिया जाएगा, या (ख) किसी दूसरे व्यक्ति की झूठी निंदा, अपमान या निंदा-लेखन नहीं किया जाएगा, या गोपनीयता के अधिकार, प्रचार-प्रसार या उसके मालिकाना अधिकारों में हस्तक्षेप नहीं किया जाएगा; और (3) आपकी यूज़र विषय-वस्तु में कोई वायरस, एडवेयर, स्पाईवेयर, वॉर्म्स या अन्य दुर्भावनापूर्ण कोड शामिल नहीं है।

en: Access to Your User Content.
hi_IN: आपकी यूज़र सामग्री तक पहुंच।

en: The CoderDojo Foundation may permit Users to share their User Content with a select group of other Users, or make their User Content public for all (even non-Website users) to view. You acknowledge and agree that, although Zen may provide certain features intended to allow you to restrict some User Content you create from others, The CoderDojo Foundation does not guarantee that such User Content will never be accessible by others. In the event of unauthorized access, The CoderDojo Foundation will use reasonable efforts to notify you pursuant to Section 14.1 below. THE CODERDOJO FOUNDATION HEREBY DISCLAIMS ANY AND ALL LIABILITY WITH RESPECT TO ANY UNAUTHORIZED ACCESS TO ANY RESTRICTED USER CONTENT.
hi_IN: CoderDojo फांउडेशन द्वारा अन्य यूज़रों के चयनित समूह को, यूज़रों द्वारा उनकी यूज़र विषय-वस्तु को साझा करने या उनकी यूज़र विषय-वस्तु देखने के लिए को सभी के लिए (यहां तक कि गैर-वेबसाइट यूज़रों सहित) सार्वजनिक करने की अनुमति दी जा सकती है। आप अभिस्वीकृति देते हैं और सहमत हैं कि,  यद्यपि Zen द्वारा, जिस यूज़रविषय-वस्तु को आप तैयार करते हैं, उन्हें दूसरों के लिए प्रतिबंधित रखने के लिए कुछ फीचरों उपलब्ध कराए जा सकते हैं, लेकिन CoderDojo फांउडेशन द्वारा यह गारंटी नहीं दी जाती है कि इस प्रकार की विषय-वस्तु कभी भी दूसरों को उपलब्ध नहीं होगी। किसी अप्राधिकृत एक्सेस की स्थिति में, CoderDojo फांउडेशन द्वारा नीचे 14.1 की धारा के अनुसरण में आपको अधिसूचित करने के न्यायसंगत प्रयास किए जाएंगे। एततद्वारा CoderDojo फांउडेशन द्वारा किसी भी सीमित यूज़र विषय-वस्तु के किसी अप्राधिकृत अक्सेस के संबंध में किसी या समस्त देयताओं को एततद्वारा अस्वीकार किया जाता है।

en: User Content Disclaimer.
hi_IN: यूज़र सामग्री डिस्क्लेमर।

en: You understand that when using the Website You will be exposed to User Content from a variety of sources, and that The CoderDojo Foundation is not responsible for the accuracy, usefulness, or intellectual property rights of or relating to such User Content. You further understand and acknowledge that You may be exposed to User Content that is inaccurate, offensive, indecent or objectionable, and You agree to waive, and hereby do waive, any legal or equitable rights or remedies You have or may have against The CoderDojo Foundation with respect thereto. The CoderDojo Foundation does not endorse any User Content or any opinion, recommendation or advice expressed therein, and The CoderDojo Foundation expressly disclaims any and all liability in connection with User Content.
hi_IN: आप समझते हैं कि वेबसाइट का प्रयोग करते समय, आप विभिन्न स्रोतों से यूज़र विषय-वस्तु के संपर्क में आ सकते हैं, और यह कि CoderDojo फांउडेशन इस प्रकार की यूज़र सामग्री की या इसके संबंध में विषय-वस्तु की सटीकता, उपयोगिता या बौद्धिक सम्पदा अधिकारों के लिए उत्तरदायी नहीं होगा। साथ ही आप यह भी समझते और अभिस्वीकृति देते हैं कि आप ऐसे यूज़र विषय-वस्तु के संपर्क में आ सकते हैं जो कि गलत, अपमानजनक, अभद्र या आपत्तिजनक हो सकती है, और इस संबंध में CoderDojo फांउडेशन के विरूद्ध आपको प्राप्त किसी कानूनी या न्यायसंगत अधिकारों या प्रतिकारों से CoderDojo फांउडेशन को छूट देने पर सहमत हैं, और आप एततद्वारा यह छूट प्रदान करते हैं। CoderDojo फांउडेशन द्वारा किसी भी यूज़र विषय-वस्तु या उसमें अभिव्यक्त किसी राय, सिफारिश या सलाह का अभिसमर्थन नहीं किया जाता है और CoderDojo फांउडेशन द्वारा यूज़र विषय-वस्तु के संबंध में किसी या समस्त देयताओं से स्पष्ट से अस्वीकार किया जाता है।

en: SECTION 6 - SUSPENSION AND TERMINATION OF ACCOUNTS
hi_IN: खण्ड 6 - खातों का निलम्बन और समापन

en: The CoderDojo Foundation has the right to suspend your account for violations of the Terms of Use. Repeat violators may have their account deleted. The CoderDojo Foundation reserves the sole right to determine what constitutes a violation of the Terms of Use. The CoderDojo Foundation also reserves the right to terminate any account used to circumvent prior enforcement of the Terms of Use.
hi_IN: CoderDojo फाउंडेशन को अधिकार है कि उपयोग की शर्तों का उल्लंघन करने पर आपके खाते को निलम्बित कर दे। बार बार उल्लंघन करने वालों के खाते डिलीट कर दिए जाएंगे। उपयोग की शर्तों का उल्लंघन करने का निर्धारण करने का एकमात्र अधिकार CoderDojo फाउंडेशन के पास सुरक्षित होगा। उपयोग की शर्तों को लागू करने में गतिरोध पैदा करने वाले खातों को समाप्त करने का अधिकार भी CoderDojo फाउंडेशन के पास सुरक्षित होगा।

en: If you want to delete or temporarily disable your account, please email info@coderdojo.com.
hi_IN: यदि आप अपने खाते को अस्थायी रूप से डिलीट या अक्षम करना चाहते हैं तो कृपया info@coderdojo.com पर ईमेल करें।

en: SECTION 7 - THIRD PARTY WEBSITES
hi_IN: खण्ड 7 - तृतीय पक्ष वेबसाइटें

en: Content on Zen, including user-generated content, may include links to third party websites. The CoderDojo Foundation is not capable of reviewing or managing third party websites, and assumes no responsibility for the privacy practices, content, or functionality of third party websites. You agree to relieve the CoderDojo Foundation of any and all liability arising from third party websites.
hi_IN: Zen पर यूज़र-जेनरेटेड सामग्री सहित सामग्री में तीसरा पक्ष वेबसाइटों के लिंक शामिल हो सकते हैं। CoderDojo फाउंडेशन तृतीय पक्ष वेबसाइटों की समीक्षा करने या प्रबंधित करने में सक्षम नहीं है और तृतीय पक्ष वेबसाइटों की गोपनीयता प्रथाओं, सामग्री या कार्यचालन के लिए कोई उत्तरदायित्व नहीं मानता है। आप तृतीय पक्ष वेबसाइटों से उत्पन्न होने वाली किसी या सभी देयताओं से CoderDojo फाउंडेशन को मुक्त रखने के लिए सहमत हैं।

en: SECTION 8 - INDEMNIFICATION
hi_IN: ख़ण्ड 8 - क्षतिपूरण

en: You agree to indemnify The CoderDojo Foundation, and all their affiliates, employees, faculty members, fellows, students, agents, representatives, third party service providers, and members of their governing boards (all of which are "CoderDojo Entities"), and to defend and hold each of them harmless, from any and all claims and liabilities (including attorneys' fees) arising out of or related to your breach of the Terms of Service or your use of Zen.
hi_IN: आपके द्वारा सेवा की शर्तों के अतिलंघन से पैदा होने वाले या उसके संबंध में या आपके द्वारा Zen का उपयोग किए जाने के कारण पैदा होने वाले किसी या समस्त  दावों और देयताओं (जिसमें अटार्नी की फीस भी शामिल है) से  CoderDojo फांउडेशन, और इसके सभी सम्बद्धों, कर्मचारियों, संकाय सदस्यों, फैलोज़, छात्रों, एजेन्टों, प्रतिनिधियों, तीसरा पक्ष सेवा प्रदाताओं तथा उनकी शासी निकायों के सदस्यों (जो कि “CoderDojo इकाईयां”हैं), को क्षतिपूर्ति प्रदान करने और उनकी रक्षा करने और सभी को सुरक्षित रखने के लिए सहमति देते हैं।

en: SECTION 9 - DISCLAIMER OF WARRANTY
hi_IN: ख़ण्ड 9 - वारंटी का अस्वीकरण

en: You acknowledge that you are using Zen at your own risk. Zen is provided "as is," and the CoderDojo Foundation hereby expressly disclaim any and all warranties, express and implied, including but not limited to any warranties of accuracy, reliability, title, merchantability, non-infringement, fitness for a particular purpose or any other warranty, condition, guarantee or representation, whether oral, in writing or in electronic form, including but not limited to the accuracy or completeness of any information contained therein or provided by Zen. Without limiting the foregoing, the CoderDojo Foundation disclaim any and all warranties, express and implied, regarding user-generated content and CoderDojo events. The CoderDojo Foundation and their third party service providers do not represent or warrant that access to Zen will be uninterrupted or that there will be no failures, errors or omissions or loss of transmitted information, or that no viruses will be transmitted through Zen services.
hi_IN: आप अभिस्वीकृति देते हैं कि आप Zen का उपयोग अपने जोखिम पर करते हैं। Zen को “यथारूप”  में उपलब्ध कराया जाता हैऔर CoderDojo फांउडेशन एततद्वारा स्पष्ट रूप से किसी और समस्त वारंटीज़, अभिव्यक्त या अंतर्निहित, जिसमें सटीकता, विश्वसनीयता, शीर्षक, मर्चेन्टेबिलिटी, गैर-अतिलंघन, किसी खास उद्देश्य के लिए उपयुक्तता या कोई अन्य वारंटी, स्थिति, गारंटी या निरूपण, फिर चाहे वह मौखिक, लिखित या इलेक्ट्रॉनिक स्वरूप में हो, लेकिन ये इन्हीं तक सीमित नहीं हैं, और जिसमें, उनमें शामिल या Zen द्वारा प्रदत किसी जानकारी की सटीकता या पूर्णता भी शामिल है, और ये इन्हीं तक सीमित नहीं है, को अस्वीकार किया जाता है। उपरोक्त तक सीमित न रखते हुए, CoderDojo फांउडेशन द्वारा यूज़रद्वारा तैयार विषय-वस्तु और CoderDojo कार्यक्रमों के संबंध में किसी तथा समस्त वारंटीज़, अभिव्यक्त या अंतर्निहित, को अस्वीकार किया जाता है। CoderDojo फांउडेशन और उनके तीसरा पक्ष सेवा प्रदाताओं द्वारा यह निरूपण या वारंटी नहीं दी जाती है कि Zen तक अक्सेस अबाधित होगा या यह कि कोई विफलता, त्रुटियां और गलतियां या पारेषित जानकारी का हानि नहीं होगी, या Zen सेवाओं के ज़रिए किसी वायरस को पारेषित नहीं किया जाएगा।

en: SECTION 10 - LIMITATION OF LIABILITY
hi_IN: खण्ड 10 - देयता की सीमा

en: The CoderDojo Foundation shall not be liable to you or any third parties for any direct, indirect, special, consequential or punitive damages of any kind, regardless of the type of claim or the nature of the cause of action, even if the CoderDojo has been advised of the possibility of such damages. Without limiting the foregoing, the CoderDojo Foundation shall have no liability to you or any third parties for damages or harms arising out of user-generated content or CoderDojo events.
hi_IN: CoderDojo फांउडेशन किसी किसी भी प्रकार की प्रत्यक्ष, अप्रत्यक्ष, विशेष, परिणामजन्य या दंडात्मक क्षतियों के लिए आपके या किसी तीसरे पक्षों के प्रति उत्तरदायी नहीं होगा, फिर चाहे दावे का प्रकार कैसा भी हो या कार्रवाई के कारण की प्रकृति कुछ भी क्यों न हो, यहां तक कि CoderDojo को इस प्रकार की क्षतियों के बारे में सलाह ही क्यों न दी गई हो। उपरोक्त तक सीमित न रखते हुए, CoderDojo फांउडेशन की यूज़र द्वारा तैयार विषय-वस्तु और CoderDojo कार्यक्रमों से होने वाली किसी क्षति या हानि के लिए आपके या किसी तीसरे पक्ष के प्रति कोई देयता नहीं होगी।

en: Zen is offered by the CoderDojo Foundation from its facilities in the Republic of Ireland. The CoderDojo Foundation makes no representations that Zen is appropriate or available for use in other locations. Those who access or use Zen are responsible for compliance with local law.
hi_IN: Zen को आयरलैण्ड गणराज्य में अपनी फैसिलिटी से CoderDojo फाउंडेशन के द्वारा पेश किया जाता है। CoderDojo फाउंडेशन कोई निरूपण नहीं देता है कि Zen अन्य लोकेशनों में उपयोग के लिए उपयुक्त या उपलब्ध है। जो Zen को अक्सेस या उपयोग करते हैं, वे स्थानीय कानून का पालन करने के लिए उत्तरदायी हैं।

en: SECTION 12 - CHOICE OF LANGUAGE
hi_IN: खण्ड 12 - भाषा का विकल्प

en: If the CoderDojo Foundation provides you with a translation of the English language version of these Terms of Use, the Privacy Policy, or any other policy, then you agree that the translation is provided for informational purposes only and does not modify the English language version. In the event of a conflict between a translation and the English version, the English version will govern.
hi_IN: यदि CoderDojo फांउडेशन द्वारा आपको उपयोग की शर्तों, गोपनीयता नीति या किसी अन्य नीति के अंग्रेजी संस्करण का अनुवाद प्रदान किया जाता है, तो आप सहमत हैं कि अनुवाद को केवल जानकारी के उद्देश्य से ही प्रदान किया जाता है और यह अंग्रेजी भाषा संस्करण को संशोधित नहीं करता है। अनुवाद और अंग्रेजी वर्शन में अंतर्विरोध की स्थिति में अंग्रेजी वर्शन मान्य होगा।

en: SECTION 13 - NO WAIVER
hi_IN: खण्ड 13 - कोई छूट नहीं

en: No waiver of any term of these Terms of Use shall be deemed a further or continuing waiver of such term or any other term, and the CoderDojo Foundation's failure to assert any right or provision under these Terms of Use shall not constitute a waiver of such right or provision.
hi_IN: उपयोग की शर्तोंमें से किसी शर्त से छूट का अर्थ ऐसी या किसी अन्य शर्त का आगे या सतत छूट नहीं समझा जाना चाहिए, और उपयोग की इन शर्तों के अधीन किसी अधिकार या उपबन्ध के प्रति CoderDojo फांउडेशन द्वारा अधिकार न जताए जाने को ऐसे अधिकार या उपबंध से छूट नहीं माना जाएगा।

en: SECTION 14 - ENTIRE AGREEMENT
hi_IN: खण्ड 14 - सम्पूर्ण करार

en: This document, together with all appendices, constitutes the entire Terms of Use and supersedes all previous agreements with the CoderDojo Foundation relating to the use of Zen.
hi_IN: सभी परिशिष्टों के साथ यह दस्तावेज उपयोग की सम्पूर्ण शर्तों को स्थापित करता है और Zen के उपयोग से संबंधित CoderDojo फाउंडेशन के साथ सभी पिछले करारों की जगह लेता है।

en: Revision date:  29th July 2015
hi_IN: संशोधन तिथि:  29 जुलाई 2015

en: CoderDojo Champion Registration Form
hi_IN: CoderDojo चैम्पियन पंजीकरण फॉर्म

en: General Information
hi_IN: सामान्य जानकारी

en: Email Address
hi_IN: ईमेल पता

en: Please provide a personal email address.
hi_IN: कृपया व्यक्तिगत ईमेल पता दें

en: Full Name
hi_IN: पूरा नाम

en: Please provide your full name
hi_IN: कृपया अपना पूरा नाम बताएं

en: Planned Dojo Location
hi_IN: योजनाबद्ध Dojo लोकेशन

en: Please let us know where in the world you are planning to set up your Dojo. eg. Town, City, State, Country
hi_IN: कृपया हमें बताएं कि दुनिया में कहाँ आप अपना Dojo सेट अप करने की योजना बना रहे हैं। जैसे नगर, शहर, राज्य, देश

en: Planned Dojo Location is empty
hi_IN: योजनाबद्ध Dojo लोकेशन खाली है

en: Date of Birth
hi_IN: जन्म तिथि

en: Telephone Number
hi_IN: टेलीफोन नम्बर

en: Telephone Number is empty
hi_IN: टेलीफोन नम्बर खाली है

en: Experience
hi_IN: अनुभव

en: Do you have any relevant experience working with young people
hi_IN: क्या आपके पास युवा लोगों के साथ काम करने का कोई संबंधित अनुभव है

en: Experience is empty
hi_IN: अनुभव खाली है

en: Please include country code.
hi_IN: कृपया देश का कोड शामिल करें।

en: Please let us know of any technical experience you have that will help you run your Dojo. This is not required to organise a Dojo, as long you find a solid team of technical mentors. If none, please respond N/A.
hi_IN: कृपया हमें बताएं कि आपके पास कोई तकनीकी अनुभव है जो आपको अपना Dojo चलाने में सहायता करेगा। Dojo आयोजित करने के लिए यह तब तक अपेक्षित नहीं है जब तक कि तकनीकी मेंटरों की एक सॉलिड टीम नहीं पाएं। यदि नहीं, कृपया लागू/नहीं जैसी प्रतिक्रिया दें।

en: Please list any relevant technical experience
hi_IN: कृपया किसी संबंधित तकनीकी अनुभव को सूचीबद्ध करें

en: Technical Experience is empty
hi_IN: तकनीकी अनुभव खाली है

en: How did you hear about CoderDojo?
hi_IN: आपने CoderDojo के बारे में कैसे सुना?

en: Social
hi_IN: सोशल

en: Twitter
hi_IN: ट्विटर

en: If you wish please provide your username or a link to your Twitter page.
hi_IN: यदि आप चाहते हैं तो कृपया अपना यूज़र नाम या अपने ट्विटर पेज का लिंक दें।

en: If you wish please provide your username or a link to your LinkedIn page.
hi_IN: यदि आप चाहते हैं तो कृपया अपना यूज़र नाम या अपने LinkedIn पेज का लिंक दें।

en: Google+
hi_IN: गूगल+

en: Google
hi_IN: गूगल

en: If you wish please provide your username or a link to your Google+
hi_IN: यदि आप चाहते हैं तो कृपया अपना यूज़र नाम या अपने Google+ पेज का लिंक दें।

en: Do you have access to technical mentors
hi_IN: क्या तकनीकी मेंटरों तक आपकी पहुँच है

en: It is recommended to find a team of interested local technical volunteers to mentor and to find non-technical volunteers, such as parents, who can help out and volunteer when they bring their children etc. You do not need to have a big team but it is always better to have support from a core team when organising a Dojo. You can then have planning meetings with your team in advance of setting up your Dojo
hi_IN: इसकी सिफारिश की जाती है कि मेंटर करने के लिए स्थानीय तकनीकी स्वयंसेवकों की एक टीम बनाएं और माता-पिता जैसे गैर तकनीकी स्वयंसेवकों को ढूंढें जो तब सहायता करें या स्वयंसेवा करें जब वे अपने बच्चों को लाते हैं आपके पास बहुत बड़ी टीम होना जरूरी नहीं है लेकिन हमेशा यह बेहतर है कि Dojo आयोजित करते समय एक कोर टीम से सहायता प्राप्त करें। आप इसके बाद अपना Dojo सेट अप करने से पहले अपनी टीम के साथ बैठकों की योजना बना सकते हैं

en: Select an option
hi_IN: एक विकल्प चुनें

en: Do you have access to a venue
hi_IN: क्या कार्यक्रम स्थल तक आपकी पहुंच है

en: Dojos cannot be hosted in private residences, they must be in a public space such as a library, business, canteens, schools or community centres. We recommend that the young people attending bring their own laptops so the venue should have, at least, plug sockets for laptops, internet access and tables and chairs for the attendees.
hi_IN: Dojos निजी आवासों को नहीं किया जा सकता, उनका आयोजन सार्वजनिक स्थानों जैसे पुस्तकालय, कारोबार, कैंटीन, स्कूल या सामुदायिक केंद्रों में करना आवश्यक है। हम सिफारिश करते हैं कि भाग लेने वाले युवा लोग स्थल पर अपना लैपटॉप लाएं इसलिए कार्यक्रम स्थल में कम से कम लैपटॉप के लिएप्लग सॉकेट, इंटरनेट अक्सेस और भाग लेने वालों के लिए मेज तथा कुर्सियां होनी चाहिए।

en: Champion Application
hi_IN: चैम्पियन आवेदन

en: Country
hi_IN: देश

en: CityTown
hi_IN: शहर

en: Languages Spoken
hi_IN: बोली गई भाषाएं

en: Projects
hi_IN: परियोजनाएं

en: Prerequisites
hi_IN: पूर्व अपेक्षाएं

en: Notes
hi_IN: नोट्स

en: Search Engine
hi_IN: सर्च इंजन

en: Events
hi_IN: कार्यक्रम

en: Word of Mouth
hi_IN: ज़बानी

en: Other
hi_IN: अन्य

en: CoderDojo Foundation charter for CoderDojo
hi_IN: CoderDojo के लिए CoderDojo फाउंडेशन चार्टर

en: All Dojos are required to agree with the below CoderDojo Charter. This Charter encompasses the basic ethos and core aspects of the CoderDojo movement, which all Dojos are founded on. The introduction of the Charter was announced by co-founder James Whelton to the CoderDojo Organisers Group on the 3rd of December 2013.
hi_IN: सभी Dojos को नीचे दिए गए CoderDojo चार्टर से सहमत होना जरूरी है। यह चार्टर CoderDojo आंदोलन के बुनियादी लोकाचार और मूल पहलुओं को शामिल करता है जिस पर सभी Dojos बनाए गए हैं। चार्टर की शुरूआत की घोषणा सह-संस्थापक जेम्स वेल्टॉन द्वारा CoderDojo आयोजक समूह के सामने 3 दिसम्बर 2013 को की गई थी।

en: For the purposes of this Charter, "CoderDojo" shall mean the open source, volunteer led movement orientated around running free not-for-profit coding clubs. "Dojos" shall mean the not-for profit coding clubs established to support communities and spread the philosophy of CoderDojo.
hi_IN: इस चार्टर के उद्देश्यों के लिए, "CoderDojo" का अर्थ खुला स्रोत, अलाभकारी कोडिंग क्लबों को चलाने के लिए केंद्रित स्वयंसेवक अधारित आंदोलन है। "Dojos" का अर्थ CoderDojo के दर्शन का प्रसार करने और समुदायों को सहायता देने के लिए स्थापित अलाभकारी कोडिंग क्लब है।

en: All Dojos are independent, autonomous, community groups set up to inspire young people to learn code. All Dojos have different styles of operating but they all hold the same ethos.
hi_IN: सभी Dojos स्वतंत्र, स्वायत्तशासी, सामुदायिक समूह हैं जिन्हें कोड सीखने के लिए युवा लोगों को प्रेरित करने के लिए बनाया गया है। सभी Dojos के संचालन का तरीका अलग होता है लेकिन सभी के लोकाचार एक समान होते हैं।

en: We commit to inspiring and supporting young people to learn how to create technology
hi_IN: हम युवा लोगों को प्रौद्योगिकी सृजित करने के लिए प्रेरित करने और सहायता देने के लिए वचनबद्ध हैं

en: We commit to the highest possible standards of child protection in our jurisdiction
hi_IN: हम अपने अधिकारक्षेत्र में बाल सुरक्षा के उच्चतम संभव मानकों के संरक्षण के लिए वचनबद्ध हैं

en: We commit to not charging children attending nor their parents
hi_IN: हम भाग लेने वाले बच्चों या उनके माता-पिता से शुल्क नहीं लेने के लिए वचनबद्ध हैं

en: We commit to encourage parent participation within our Dojo
hi_IN: हम अपने Dojo के अंदर भाग लेने वाले माता-पिताको प्रोत्साहित करने के लिए वचनबद्ध हैं

en: We commit to sharing our knowledge for free (libre and open)
hi_IN: हम अपने ज्ञान (नि:शुल्क या मुक्त) को मुफ्त में साझा करने के लिए वचनबद्ध हैं

en: We commit to share our knowledge within our Dojo and to other Dojos
hi_IN: हम अपने Dojo और अन्य Dojos के भीतर अपने ज्ञान को साझा करने के लिए वचनबद्ध हैं

en: We commit to take care and uphold the good name of the global CoderDojo community
hi_IN: हम अच्छी संख्या में वैश्विक CoderDojo समुदाय की देखभाल करने और समर्थन करने के लिए वचनबद्ध हैं

en: We commit to encouraging collaboration, peer to peer mentoring and project work between the attendees
hi_IN: हम आने वालों के बीच सहयोग, साथी से साथी की मेंटरिंग और परियोजना कार्य को प्रोत्साहित करने के लिए वचनबद्ध हैं

en: We commit to welcoming volunteers and children regardless of gender, race, sexual orientation, creed, religion or ability.
hi_IN: हम लिंग, नस्ल, यौन अभिमुखता, पंथ, धर्म या क्षमता का भेदभाव किए बिना स्वयंसेवकों का स्वागत करने के लिए वचनबद्ध हैं

en: CoderDojo Foundation (CDF) commitments to you:
hi_IN: आपके लिए CoderDojo फाउंडेशन (CDF) की प्रतिबद्धता:

en: CDF commits to act in the interest of the global CoderDojo community
hi_IN: CDF वैश्विक CoderDojo समुदाय के हित में कार्य करने के लिए वचनबद्ध है

en: CDF commits to facilitating the community to share its knowledge
hi_IN: CDF समुदाय को उसके ज्ञान को साझा करने में सुविधा देने के लिए वचनबद्ध है

en: CDF commits to sharing our resources for free
hi_IN: CDF हमारे संसाधनों को मुफ्त साझा करने के लिए वचनबद्ध है

en: CDF commits to encouraging active involvement in our organisation
hi_IN: CDF हमारे संगठन में सक्रिय सहभागिता को बढ़ावा देने के लिए वचनबद्ध है

en: Agreement
hi_IN: करार

en: On registration you are making an agreement with the CoderDojo Foundation and agreeing to follow the CoderDojo ethos.
hi_IN: पंजीकरण करके आप CoderDojo फाउंडेशन के साथ करार करते हैं और CoderDojo लोकाचारों का पालन करने के लिए सहमत हैं।

en: You are entitled to use the CoderDojo name, logo and website to promote your activity for non commercial use
hi_IN: आप गैर वाणिज्यिक उपयोग के लिए अपनी गतिविधि का प्रचार करने के लिए CoderDojo नाम, लोगो और वेबसाइट का उपयोग करने के हकदार हैं

en: You are entitled to fundraise on the condition that it is made explicit you do so for your Dojo or as a group of Dojos under a group name (EG Dojos of California) and inappropriate fundraising is a breach of this Charter.
hi_IN: आप इस शर्त पर धन एकत्रित करने के हकदार हैं कि आपको ऐसा करते समय स्पष्ट करना होगा कि यह आप अपने Dojo या समूह नाम (कैलिफोर्निया के EG Dojos) के अंतर्गत Dojos के समूह के लिए कर रहे हैं और अनुचित तरीके से एकत्रित धन इस चार्टर का उल्लंघन है।

en: It is your responsibility to ensure you are compliant with legislation in your jurisdiction when undertaking any activities, including fundraising, for your Dojo or group of Dojos.
hi_IN: यह सुनिश्चित करना आपकी जिम्मेदारी है कि अपने Dojo या Dojos  के समूह के लिए धन एकत्रित करने सहित कोई भी गतिविधियों करने के लिए अपने अधिकार क्षेत्र में कानून का पालन कर रहे हैं।

en: If the terms of this Charter are breached, CoderDojo Foundation retains the right to remove the group from the website. In this case your coding club shall cease using the CoderDojo name, brand and logo in the promotion of your coding club and on third party websites.
hi_IN: यदि इस चार्टर की शर्तों का उल्लंघन होता है, तो CoderDojo फाउंडेशन के पास समूह को वेबसाइट से हटाने का अधिकार होगा। इस स्थिति में आपका कोडिंग क्लब तृतीय पक्ष वेबसाइटों पर कोडिंग क्लब के प्रचार में उपयोग होने वाला CoderDojo नाम, ब्रांड और लोगो समाप्त कर देगा।

en: Opinions expressed by any individual Dojo or people in the registered Dojo do not represent the views of CoderDojo Foundation.
hi_IN: पंजीकृत Dojo में किसी एक Dojo या लोगों द्वारा व्यक्त राय CoderDojo फाउंडेशन के विचारों का प्रतिनिधित्व नहीं करता है।

en: CoderDojo Foundation may terminate this Charter with any Dojo without cause on thirty days' notice.
hi_IN: CoderDojo फाउंडेशन तीस दिनों के नोटिस के बिना किसी Dojo के साथ इस चार्टर को समाप्त कर सकता है।

en: As CoderDojo Foundation is an Irish entity, this Charter is subject to Irish law and you agree to that.
hi_IN: चूंकि CoderDojo फाउंडेशन आइरिश इकाई है इसलिए यह चार्टर आइरिश कानून के अधीन है और आप इससे सहमत हैं।

en: Disclaimer of Liability
hi_IN: देयता का डिस्क्लेमर

en: CoderDojo Foundation accepts no responsibility or liability whatsoever where a party is injured while engaging in the activities of a registered group. It is the responsibility of each club to ensure they maintain valid and appropriate insurance.
hi_IN: CoderDojo फाउंडेशन किसी पंजीकृत समूह की गतिविधियों में शामिल होने के दौरान किसी पक्ष के दुर्घटनाग्रस्त होने पर किसी उत्तरदायित्व या देयता को स्वीकार नहीं करता है। प्रत्येक क्लब की जिम्मेदारी होगी कि वे वैध और उचित बीमा बनाए रखना सुनिश्चित करें।

en: You are solely responsible for the activities conducted by your own Dojo. Agreeing to this Charter does not constitute endorsement of those activities by the CoderDojo Foundation.
hi_IN: अपने Dojo द्वारा संचालित गतिविधियों के लिए आप पूरी तरह सए जिम्मेदार हैं। इस चार्टर से सहमत होने से यह स्थापित नहीं होता है कि CoderDojo फाउंडेशन द्वारा उन गतिविधियों का समर्थन किया जाता है।

en: There are unsaved changes on this page
hi_IN: इस पेज पर नहीं सहेजे गए बदलाव हैं

en: Full Name:
hi_IN: पूरा नाम:

en: You must enter your full name
hi_IN: आपका पूरा नाम दर्ज करना आवश्यक है

en: You must accept the charter
hi_IN: आपका चार्टर स्वीकार करना आवश्यक है

en: I have read and accepted the above charter
hi_IN: मैंने उपर्युक्त चार्टर पढ़ा और समझ लिया है

en: Next
hi_IN: अगला

en: Dojo Menu
hi_IN: Dojo मेनू

en: Forum
hi_IN: फोरम

en: Charter
hi_IN: चार्टर

en: FAQ
hi_IN: एफएक्यू

en: Opens in new window
hi_IN: नए विंडो में खुलता है

en: Find a Dojo
hi_IN: Dojo पाएं

en: Resources
hi_IN: संसाधन

en: Dojo List
hi_IN: Dojo सूची

en: My Dojos
hi_IN: मेरे Dojo

en: Create Dojo
hi_IN: Dojo बनाएं

en: Start a Dojo
hi_IN: Dojo शुरू करें

en: Manage Dojos
hi_IN: Dojo प्रबंधित करें

en: Stats
hi_IN: स्टैट्स

en: Logout
hi_IN: लॉगआउट

en: Create a Dojo
hi_IN: Dojo बनाएं

en: User Invitation
hi_IN: यूज़र आमंत्रण

en: User Request
hi_IN: यूज़र अनुरोध

en: User Request is being validated...
hi_IN: यूज़र अनुरोध को वैलिडेट किया जा रहा है...

en: Status
hi_IN: स्टेटस

en: Join
hi_IN: जुड़ें

en: Send Request
hi_IN: अनुरोध भेजें

en: Contact
hi_IN: संपर्क

en: Dojo Email
hi_IN: Dojo ईमेल

en: Website
hi_IN: वेबसाइट

en: Google Group
hi_IN: Google समूह

en: Time
hi_IN: समय

en: Location
hi_IN: लोकेशन

en: Map
hi_IN: नक्शा

en: To register a Dojo you first need an account. Sign up here:
hi_IN: Dojo पंजीकृत करने के लिए पहले आपका एक खाता होना चाहिए। यहाँ साइन अप करें:

en: The Dojos listed here are all verified by the CoderDojo team.
hi_IN: यहाँ सूचीबद्ध सभी Dojos CoderDojo टीम द्वारा सत्यापित हैं।

en: Learn more
hi_IN: और जानें

en: Search Results
hi_IN: परिणाम खोजें

en: Your closest dojos
hi_IN: आपके सबसे नजदीकी dojo

en: Where are you?
hi_IN: आप कहाँ हैं?

en: Dojo Information
hi_IN: Dojo जानकारी

en: Dojo Name
hi_IN: Dojo नाम

en: Normally named after an area, like "Cork", or if there are multiple Dojos are in your area "San Fran @ GitHub". Try refrain from prefixing the name with "CoderDojo".
hi_IN: आम तौर पर किसी क्षेत्र पर दिया गया नाम, जैसे "कॉर्क" या यदि आपके क्षेत्र में एकाधिक Dojo हैं तो "सान फ्रान @ गिटहब". "CoderDojo" को नाम के आगे जोड़ने से बचने की कोशिश करें।

en: This should be different to the personal email you signed up for an account here with. For your own CoderDojo email address (e.g. limerick@coderdojo.com), please contact us and leave this field blank.
hi_IN: इसे यहाँ आपके द्वारा साइन अप किए गए व्यक्तिगत ईमेल से अलग होना चाहिए।  आपके अपने CoderDojo ईमेल पता के लिए (जैसे limerick@coderdojo.com), कृपया हमसे संपर्क करें और इस फील्ड को खाली छोड़ दें।

en: Times are empty
hi_IN: समय खाली है

en: State whether it's every week or on a certain day (Eg. "Every Friday, 5.30pm - 8pm" or "Saturday 25th, 12pm - 3pm")
hi_IN: उल्लेख करें कि क्या यह प्रत्येक सप्ताह है या किसी निश्चित दिन (जैसे "प्रत्येक शुक्रवार, अपराह्न 5.30 - अपराह्न 8" या "शनिवार 25, अपराह्न 12 - अपराह्न 3")

en: Select or search a country in the list...
hi_IN: सूची में एक देश चुनें या खोजें...

en: Select a country
hi_IN: देश चुनें

en: Search for or enter your area
hi_IN: अपना क्षेत्र खोजें या दर्ज करें

en: Select a place
hi_IN: स्थान चुनें

en: Address
hi_IN: पता

en: Address of the Dojo (e.g. LIT Downtown Centre)
hi_IN: Dojo का पता(जैस, LIT डाउनटाउन सेंटर)

en: Coordinates
hi_IN: निर्देशांक

en: Address is empty
hi_IN: पता खाली है

en: Get location from address
hi_IN: पते से लोकेशन जानें

en: Click on the map to select a location
hi_IN: लोकेशन चुनने के लिए नक्शे पर क्लिक करें

en: Other Information
hi_IN: अन्य जानकारी

en: Google Group URL
hi_IN: Google समूह URL

en: We recommend setting up a discussion group so people can sign up for the latest news and happenings.
hi_IN: हम एक चर्चा समूह बनाने की सिफारिश करते हैं ताकि नवीनतम खबरों और घटनाओं के लिए साइन अप कर सकें।

en: Again, a useful way for sharing information and being found. We can also help share messages to followers.
hi_IN: पुन:, जानकारी साझा करने और खोज लिए जाने के लिए एक उपयोगी तरीका।  हम फॉलोअर्स के लिए संदेशों को साझा करने में भी सहायता कर सकते हैं।

en: Mailing List
hi_IN: मेलिंग सूची

en: Receive monthly updates to your user email address from the CoderDojo community around the world that keep you informed and help you with running your Dojo.
hi_IN: पूरी दुनिया के CoderDojo समुदाय से अपने यूज़र ईमेल पते पर मासिक अपडेट प्राप्त करें जो आपको सूचित रखता है और अपना Dojo चलाने में सहायता करता है।

en: Status Messages
hi_IN: स्टेटस संदेश

en: Need Mentors
hi_IN: मेंटर्स चाहिए

en: We need mentors!
hi_IN: हमें मेंटर्स चाहिए!

en: Current Stage
hi_IN: मौजूदा चरण

en: In planning - check back soon
hi_IN: योजनाधीन - शीघ्र देखें

en: Open, just show up
hi_IN: मुक्त, बस प्रदर्शित करें

en: Booking required
hi_IN: बुकिंग़ अपेक्षित

en: Booking is required to attend this Dojo. Please contact the Dojo administrator if no events are listed.
hi_IN: इस Dojo में उपस्थित होने के लिए बुकिंग़ अपेक्षित है। यदि कोई कार्यक्रम सूचीबद्ध नहीं है तो कृपया Dojo एडमिनिस्ट्रेटर से संपर्क करें।

en: Contact for more information
hi_IN: अधिक जानकारी के लिए संपर्क करें

en: Inactive
hi_IN: निष्क्रिय

en: Uh-oh! Unfortunately this Dojo is no longer active. If you would like to set up a new Dojo at this location, please email us at info@coderdojo.com
hi_IN: ऊह-ओह! दुर्भाग्यवश यह Dojo अब सक्रिय नहीं है। यदि आप इस लोकेशन में एक नया Dojo बनाना चाहते हैं तो कृपया हमें info@coderdojo.com पर ईमेल करें

en: Full up
hi_IN: फुल अप

en: Private
hi_IN: निजी

en: Please only select if your Dojo will be accessible exclusively to attendees from within your organisation, e.g. schools/universities/children of organisation's employees/etc.
hi_IN: कृपया केवल तभी चुनें जब आपका Dojo विशेष रूप से आपके संगठन जैसे स्कूल/विश्वविद्यालय/संगटन के कर्मचारियों के बच्चों/आदि के प्रतिभागियों के लिए  पहुंच योग्य होगा।

en: Supporters Image URL
hi_IN: समर्थक चित्र URL

en: Manage Dojo Users
hi_IN: Dojo यूजर प्रबंधित करें

en: Send Invite
hi_IN: आमंत्रण भेजें

en: Profile
hi_IN: प्रोफाइल

en: User Types
hi_IN: यूज़र प्रकार

en: User Permissions
hi_IN: यूज़र अनुमतियां

en: Remove User
hi_IN: यूज़र हटाएं

en: View Profile
hi_IN: प्रोफाइल देखें

en: Verification
hi_IN: सत्यापन

en: Any
hi_IN: कोई

en: Verified
hi_IN: सत्यापित

en: Verified!
hi_IN: सत्यापित!

en: Not verified
hi_IN: सत्यापित नहीं

en: Unverified
hi_IN: असत्यापित

en: verified
hi_IN: सत्यापित

en: unverified
hi_IN: असत्यापित

en: Stage
hi_IN: चरण

en: User Email
hi_IN: यूजर ईमेल

en: Filter
hi_IN: फिल्टर

en: User
hi_IN: यूज़र

en: Application
hi_IN: आवेदन

en: Edit
hi_IN: संपादित करें

en: Verify
hi_IN: सत्यापित करें

en: Delete
hi_IN: डिलीट करें

en: unsigned
hi_IN: अहस्ताक्षरित

en: View
hi_IN: देखें

en: Apply
hi_IN: आवेदन करें

en: Users
hi_IN: यूज़र

en: Listing
hi_IN: लिस्टिंग

en: Times
hi_IN: समय

en: Join Mailing List
hi_IN: मेलिंग सूची से जुड़ें

en: I have read and accept the
hi_IN: मैंने पढ लिया और स्वीकार कर लिया है

en: Terms of Service here
hi_IN: सेवा की शर्तें यहाँ

en: Click on each step to get started
hi_IN: शुरू करने के लिए प्रत्येक चरण पर क्लिक करें

en: Welcome New Champion! The first step towards setting up a Dojo in your area is filling out this form and giving us a little more information about yourself.
hi_IN: नए चैम्पियन का स्वागत! अपने क्षेत्र में Dojo सेट अप करने के लिए पहला कदम इस फॉर्म को भरना और हमें अपने बारे में और अधिक जानकारी देना है।

en: The purpose of us gathering this information is so we can tailor support to you as your start your Dojo journey!
hi_IN: इस जानकारी को इकट्ठा करने का हमारा उद्देश्य है कि हम आपको अनुकूलित सहायता दे सकें जिससे आप अपनी Dojo यात्रा शुरू कर सकें!

en: If you wish to learn more about starting a CoderDojo in your area please see:
hi_IN: यदि आप अपने क्षेत्र में CoderDojo शुरू करने के बारे में और अधिक जानकारी चाहते हैं तो कृपया देखें:

en: You must be over 18 years old...
hi_IN: आपकी उम्र 18 वर्ष से अधिक होना आवश्यक है...

en: Please include country code...
hi_IN: कृपया देश का कोड शामिल करें...

en: Enter your street level address...
hi_IN: अपनी गली के स्तर का पता दर्ज करें...

en: Technical Experience
hi_IN: तकनीकी अनुभव

en: Please describe any websites, apps or open source work that you have done.
hi_IN: कृपया उन वेबसाइटों, ऐप्प या ओपन स्रोत कार्य का विवरण दें जिन्हें आपने किया हो।

en: Experience working with youth
hi_IN: युवाओं के साथ काम करने का अनुभव

en: Please describe your experience working with youth.
hi_IN: कृपया युवाओं के साथ काम करने के अपने अनुभव का विवरण दें।

en: Please add any other relevant information.
hi_IN: कृपया कोई अन्य संबंधित जानकारी जोड़ें।

en: Please specify where you heard about CoderDojo
hi_IN: कृपया स्पष्ट करें कि CoderDojo के बारे में आपने कहाँ से सुना

en: Register Account
hi_IN: खाता पंजीकृत करें

en: To get started, please fill in the following registration form.
hi_IN: शुरू करने के लिए, कृपया निम्नलिखित पंजीकरण फॉर्म भरें।

en: Champion Registration
hi_IN: चैम्पियन पंजीकरण

en: Update Champion
hi_IN: Champion अद्यतन करें

en: Setup your Dojo
hi_IN: अपना Dojo बनाएं

en: Save Dojo Setup
hi_IN: Dojo सेट अप सहेजें

en: Update Dojo Setup
hi_IN: Dojo सेट अप अद्यतन करें

en: Create Dojo Listing
hi_IN: Dojo लिस्टिंग बनाएं

en: Enter Dojo name
hi_IN: Dojo नाम दर्ज करें

en: Enter Dojo email address
hi_IN: Dojo ईमेल पता दर्ज करें

en: Enter street level address
hi_IN: गली के स्तर का पता दर्ज करें

en: Enter Google group URL
hi_IN: Google समूह URL दर्ज करें

en: Enter website URL
hi_IN: वेबसाइट URL दर्ज करें

en: Enter Twitter profile URL
hi_IN: ट्विटर प्रोफाइल URL दर्ज करें

en: Enter supporters image URL
hi_IN: समर्थकों के चित्र URL दर्ज करें

en: Thank you for submitting your dojo listing.
hi_IN: अपना dojo लिस्टिंग प्रस्तुत करने के लिए धन्यवाद।

en: A member from the CoderDojo Foundation team will review your listing and be in touch shortly.
hi_IN: CoderDojo फाउंडेशन टीम का एक सदस्य आपकी लिस्टिंग की समीक्षा करेगा और जल्द ही संपर्क करेगा।

en: If you have a Dojo supporter(s), if they are providing space/wifi/pizza and would like to show it, enter URL to a supporter image here, please make sure it's 570px in width
hi_IN: यदि आपके पास Dojo समर्थक हैं, यदि वे स्थल/वाईफाई/पिज़्ज़ा प्रदान कर रहे हों और इसे दिखाना चाहते हैं तो समर्थन के चित्र का URL यहाँ दर्ज करें, कृपया सुनिश्चित करें कि यह 570px चौड़ा हो।

en: persons have signed the current version of the charter
hi_IN: लोगों ने चार्टर के वर्तमान संस्करण पर हस्ताक्षर किया है

en: Active
hi_IN: सक्रिय

en: Total
hi_IN: कुल

en: Send me an email
hi_IN: मुझे ईमेल भेजें

en: Joined
hi_IN: जुड़ गए

en: Social Media
hi_IN: सोशल मीडिया

en: Bio
hi_IN: बायो

en: A description about me
hi_IN: मेरे बारे में एक विवरण

en: Member of Dojos
hi_IN: Dojos के सदस्य

en: Gather your Team
hi_IN: अपनी टीम इकट्ठा करें

en: Gather Team
hi_IN: टीम इकट्ठा करें

en: You must gather a team before continuing.
hi_IN: जारी करने से पहले टीम इकट्ठा करना जरूरी है।

en: Find Mentors
hi_IN: मेंटर खोजें

en: You must find mentors before continuing.
hi_IN: जारी करने से पहले मेंटर खोजना जरूरी है।

en: Background Check
hi_IN: पृष्ठभूमि जांच

en: Please describe the situation in your Dojo and if your team has been background checked.
hi_IN: कृपया अपने Dojo में स्थिति का वर्णन करें और बताएं कि क्या पृष्ठभूमि की जांच कर ली गई है।

en: Find your Venue
hi_IN: अपना स्थल खोजें

en: Plan your Dojo
hi_IN: अपने Dojo की योजना बनाएं

en: Plan how frequently you will run your Dojo
hi_IN: योजना बनाएं कि किस अंतराल पर आप अपने Dojo को चलाएंगे

en: You must plan how often your Dojo will take place.
hi_IN: आपको यह योजना बनाना जरूरी है कि किस अंतराल पर आपका Dojo होगा।

en: Please describe when your Dojo will take place.
hi_IN: कृपया वर्णन करें कि आपका Dojo कब होगा।

en: Set the first date of your Dojo
hi_IN: अपने Dojo की पहली तारीख तय करें

en: Set up Social Media
hi_IN: सोशल मीडिया सेट अप करें

en: Set up Website
hi_IN: वेबसाइट बनाएं

en: Plan the content you will use
hi_IN: आप जिस सामग्री को देखेंगे उसकी योजना बनाएं

en: Invitation Accepted
hi_IN: आमंत्रण स्वीकृत

en: Invalid Invitation
hi_IN: अमान्य आमंत्रण

en: Error accepting invitation
hi_IN: आमंत्रण स्वीकार करने में त्रुटि

en: User Successfully Validated
hi_IN: सफलतापूर्वक यूज़र को वैलिडेट किया गया

en: Invalid Invite Request
hi_IN: अमान्य आमंत्रण अनुरोध

en: Error validating user request
hi_IN: यूज़र अनुरोध वैलिडेट करने में त्रुटि

en: Your Dojo has been successfully saved
hi_IN: आपका Dojo सफलतापूर्वक सहेजा गया

en: An error has occurred while saving
hi_IN: सहेजने में एक त्रुटि हुई है

en: Suggested Notes:
hi_IN: व्यक्त नोट्स:

en: Please bring:
hi_IN: कृपया साथ लाएं:

en: A laptop. Borrow one from somebody if needs be.
hi_IN: लैपटॉप। यदि आवश्यक हो तो किसी से लें।

en: A parent! (Very important). If you are 12 or under, your parent must stay with you during the session.
hi_IN: माता-पिता! (अत्यंत महत्वपूर्ण). यदि आपकी उम्र 12 या इससे कम है तो सत्र के दौरान आपके माता-पिता का साथ रहना आवश्यक है।

en: Join Request Sent
hi_IN: जुड़ने का अनुरोध प्रेषित

en: Successfully Joined Dojo
hi_IN: सफलतापूर्वक Dojo से जुड़ गए

en: Update Dojo
hi_IN: Dojo अद्यतन करें

en: An error has occurred while loading Dojo
hi_IN: Dojo लोड करने के दौरान एक त्रुटि हुई है

en: Failed to load Dojo
hi_IN: Dojo लोड करने में विफल

en: Unable to perform your request at this time - please try again later.
hi_IN: इस समय आपका अनुरोध प्रोसेस करने में असमर्थ हैं - कृपया बाद में पुन: प्रयास करें।

en: Email address is not recognized.
hi_IN: ईमेल पता मान्यताप्राप्त नहीं है।

en: That password is incorrect
hi_IN: पासवर्ड गलत है

en: An email with password reset instructions has been sent to you.
hi_IN: पासवर्ड रीसेट के अनुदेशों के साथ ईमेल आपको भेज दिया गया है।

en: Thank you for registering. Your CoderDojo account has been successfully created. You can now register to become a Champion and create a Dojo.
hi_IN: पंजीकरण के लिए धन्यवाद। आपका CoderDojo खाता सफलतापूर्वक बनाया गया। आप अब चैम्पियन बनने और Dojo बनाने के लिए पंजीकृत कर सकते हैं।

en: user name already exists
hi_IN: यूज़र नाम पहले से मौजूद है

en: server error
hi_IN: सर्वर त्रुटि

en: There was a problem registering your account:
hi_IN: आपका खाता पंजीकृत करने में समस्या थी:

en: Invalid email or password
hi_IN: अमान्य ईमेल या पासवर्ड

en: Previous
hi_IN: पिछला

en: An error has occurred while editing dojo
hi_IN: Dojo संपादित करने के दौरान एक त्रुटि हुई है

en: An error has occurred while loading Dojos
hi_IN: Dojos लोड करने के दौरान एक त्रुटि हुई है

en: An error has occurred while updating Dojos
hi_IN: Dojo अद्यतन करने के दौरान एक त्रुटि हुई है

en: An error has occurred while deleting Dojos
hi_IN: Dojo डिलीट करने के दौरान एक त्रुटि हुई है

en: Error saving permission
hi_IN: अनुमति सहेजने में त्रुटि

en: Error removing permission
hi_IN: अनुमति हटाने में त्रुटि

en: Error saving user type
hi_IN: यूज़र प्रकार सहेजने में त्रुटि

en: Invite Sent
hi_IN: आमंत्रण प्रेषित

en: Error sending invite
hi_IN: आमंत्रण भेजने में त्रुटि

en: Error removing user
hi_IN: यूज़र हटाने में त्रुटि

en: An error has occurred while deleting dojo
hi_IN: Dojo डिलीट करने के दौरान एक त्रुटि हुई है

en: Thank you for submitting your dojo listing. A member from the CoderDojo Foundation team will review your listing and be in touch shortly.
hi_IN: अपना dojo लिस्टिंग प्रस्तुत करने के लिए धन्यवाद। CoderDojo फाउंडेशन टीम का एक सदस्य आपकी लिस्टिंग की समीक्षा करेगा और जल्द ही संपर्क करेगा।

en: Newspaper/Magazine
hi_IN: समाचारपत्र/पत्रिका

en: Radio
hi_IN: रेडियो

en: Error loading profile
hi_IN: प्रोफाइल लोड करने में त्रुटि

en: Error loading Dojos
hi_IN: Dojos लोड करने में त्रुटि

en: An error has occured while loading languages
hi_IN: भाषाओं को लोड करने के दौरान एक त्रुटि हुई है

en: Join Dojo
hi_IN: Dojo से जुड़ें

en: Leave
hi_IN: छोड़ें

en: Error leaving Dojo
hi_IN: Dojo छोड़ने में त्रुटि

en: Are you sure you want to leave this Dojo?
hi_IN: क्या आप वाकई इस Dojo को छोड़ना चाहते हैं?

en: Leave Dojo
hi_IN: Dojo छोड़ें

en: Join Dojo as...
hi_IN: ... के रूप में Dojo से जुड़ें

en: Dojo Admin
hi_IN: Dojo एडमिन

en: Forum Admin
hi_IN: फोरम एडमिन

en: Ticketing Admin
hi_IN: टिकटिंग एडमिन

en: You do not have permission to delete this Dojo
hi_IN: आपको इस Dojo को डिलीट करने की अनुमति नहीं है

en: Error loading user dojo entity
hi_IN: यूज़र dojo इकाई लोड करने में त्रुटि

en: You do not have permission to update user types
hi_IN: आपको यूज़र प्रकार अद्यतन करने की अनुमति नहीं है

en: You do not have permission to remove users
hi_IN: आपको यूज़रों को हटाने की अनुमति नहीं है

en: Parents/Guardians
hi_IN: माता-पिता/अभिभावक

en: Badges
hi_IN: बैज

en: Children
hi_IN: बच्चे

en: Select a user type
hi_IN: यूज़र प्रकार चुनें

en: Programming Languages
hi_IN: प्रोग्रामिंग भाषाएं

en: Events for Dojo
hi_IN: Dojo के लिए कार्यक्रम

en: Event
hi_IN: कार्यक्रम

en: Date
hi_IN: तिथि

en: Type
hi_IN: प्रकार

en: For
hi_IN: हेतु

en: Capacity
hi_IN: क्षमता

en: Applicants
hi_IN: आवेदक

en: Attending
hi_IN: भाग ले रहे हैं

en: Create Event
hi_IN: कार्यक्रम बनाएं

en: Manage
hi_IN: प्रबंधित करें

en: Attendance
hi_IN: उपस्थिति

en: Manage Dojo Events
hi_IN: Dojo कार्यक्रमों को प्रबंधित करें

en: Are you sure you want to cancel this event?
hi_IN: क्या आप वाकई इस कार्यक्रम को रद्द करना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to delete this Dojo?
hi_IN: क्या आप वाकई इस Dojo को डिलीट करना चाहते हैं?

en: Apply for Event
hi_IN: कार्यक्रम के लिए आवेदन करें

en: Description
hi_IN: विवरण

en: Thank You. Your application has been received. You will be notified by email if you are approved for this event.
hi_IN: धन्यवाद। आपका आवेदन प्राप्त हो गया है। अगर आपको इस कार्यक्रम के लिए अनुमोदित किया जाता है तो ईमेल से सूचित किया जाएगा।

en: Error applying for event
hi_IN: कार्यक्रम के लिए आवेदन करने में त्रुटि

en: By using this website you agree to the use of cookies. You can read about our cookie policy <a href='/privacy-statement#cookies'>here</a>.
hi_IN: इस वेबसाइट का उपयोग करके आप कुकीज के उपयोग के लिए सहमत हैं। आप हमारी कुकी नीति को <a href='/privacy-statement#cookies'>यहाँ पढ़ सकते हैं</a>।

en: Add the event name
hi_IN: कार्यक्रम का नाम जोड़ें

en: All
hi_IN: सभी

en: Add a description
hi_IN: विवरण जोड़ें

en: Age
hi_IN: उम्र

en: One off
hi_IN: वन ऑफ

en: Every
hi_IN: प्रत्येक

en: From
hi_IN: कहाँ से

en: Close
hi_IN: बंद

en: is public
hi_IN: जनता है

en: Event Name
hi_IN: कार्यक्रम का नाम

en: To
hi_IN: कहाँ तक

en: City
hi_IN: शहर

en: Add a city name
hi_IN: शहर का नाम जोड़ें

en: Add the address to the event
hi_IN: कार्यक्रम में पता जोड़ें

en: Add the maximum amount of participants
hi_IN: अधिकतम संख्या में प्रतिभागियों को जोड़ें

en: Invites
hi_IN: आमंत्रिती

en: Invite dojo users
hi_IN: dojo यूज़रों को आमंत्रित करें

en: Save
hi_IN: सहेजें

en: Save Draft
hi_IN: ड्राफ्ट सहेजें

en: Publish
hi_IN: प्रकाशित करें

en: Approve
hi_IN: अनुमोदित करें

en: Error updating applications
hi_IN: आवेदनों को अद्यतन करने में त्रुटि

en: Monday
hi_IN: सोमवार

en: Tuesday
hi_IN: मंगलवार

en: Wednesday
hi_IN: बुधवार

en: Thursday
hi_IN: गुरुवार

en: Friday
hi_IN: शुक्रवार

en: Saturday
hi_IN: शनिवार

en: Sunday
hi_IN: रविवार

en: Applications successfully updated
hi_IN: आवेदन सफलतापूर्वक अद्यतन

en: No applications have been changed.
hi_IN: कोई आवेदन नहीं बदला गया है।

en: Invite Parent
hi_IN: माता-पिता को आमंत्रित करें

en: Are you sure you want to delete this application?
hi_IN: क्या आप वाकई इस आवेदन को डिलीट करना चाहते हैं?

en: Select a Dojo member...
hi_IN: Dojo सदस्य चुनें...

en: Please click the Join Dojo button before applying for events.
hi_IN: कृपया कार्यक्रमों के लिए आवेदन करने से पहले Dojo से जुड़ें बटन पर क्लिक करें।

en: Hide Notes
hi_IN: नोट्स छिपाएं

en: Hide Projects
hi_IN: परियोजनाएं छिपाएं

en: Gender
hi_IN: लिंग

en: Female
hi_IN: महिला

en: Private Profile
hi_IN: निजी प्रोफाइल

en: None
hi_IN: कोई नहीं

en: Parent's/Guardian's email
hi_IN: माता-पिता/अभिभावल ईमेल

en: Invite
hi_IN: आमंत्रित करें

en: Address is required
hi_IN: पता अपेक्षित है

en: Phone
hi_IN: फोन

en: Dojo Staff
hi_IN: Dojo स्टाफ

en: Error updating application
hi_IN: आवेदन अद्यतन करने में त्रुटि

en: Error saving new applicant
hi_IN: नया आवेदक सहेजने में त्रुटि

en: Error removing applicant
hi_IN: आवेदक हटाने में त्रुटि

en: Children Attending
hi_IN: भाग ले रहे बच्चे

en: Dates
hi_IN: तिथियां

en: Day
hi_IN: दिन

en: to
hi_IN: तक

en: Everyone
hi_IN: सभी

en: parent-guardian
hi_IN: माता-पिता/अभिभावक

en: mentor
hi_IN: मेंटर

en: champion
hi_IN: चैम्पियन

en: all-user-types
hi_IN: सभी-यूज़र-प्रकार

en: Youth Under 13
hi_IN: 13 से कम उम्र के युवा

en: Youth Over 13
hi_IN: 13 से अधिक उम्र के युवा

en: Parent/Guardian
hi_IN: माता-पिता/अभिभावक

en: Mentor/Volunteer
hi_IN: मेंटर/स्वयंसेवक

en: Champion
hi_IN: चैम्पियन

en: Select event date...
hi_IN: कार्यक्रम तिथि चुनें...

en: Password must be a minimum of 8 characters in length and contain at least one number or punctuation character
hi_IN: पासवर्ड की लम्बाई न्यूनतम 8 अक्षरों का होना आवश्यक है और उसमें कम से कम एक संख्या या विशेष चिह्न होने चाहिए

en: Password must not be the same as your email address
hi_IN: पासवर्ड आपका ईमेल पता नहीं होना चाहिए

en: Add a user type
hi_IN: यूज़र प्रकार जोड़ें

en: Background Checked
hi_IN: पृष्ठभूमि जांच हुई

en: Upload new picture
hi_IN: नया चित्र अपलोड करें

en: Intro
hi_IN: परिचय

en: Welcome to the CoderDojo Badges dashboard.
hi_IN: CoderDojo बैज डैशबोर्ड पर आपका स्वागत है।

en: Short Description
hi_IN: संक्षिप्त विवरण

en: Award Badge
hi_IN: पुरस्कार बैज

en: Remove
hi_IN: हटाएं

en: Award a badge...
hi_IN: एक बैज पुरस्कार दें...

en: Select a user type to invite...
hi_IN: आमंत्रित करने के लिए यूज़र प्रकार चुनें...

en: Search by name
hi_IN: नाम से खोजें

en: Badge Application Sent!
hi_IN: बैज आवेदन प्रेषित!

en: Badge Accepted! It is now visible on your profile page.
hi_IN: बैज स्वीकृत! अब यह आपके प्रोफाइल पेज पर दिख रहा है।

en: Badge not found.
hi_IN: बैज नहीं पाया गया।

en: This badge has already been accepted.
hi_IN: यह बैज पहले ही स्वीकृत हो गया है।

en: Only the nominated user can accept this badge.
hi_IN: केवल नामित यूज़र इस बैज को स्वीकार कर सकते हैं।

en: Date Awarded
hi_IN: पुरस्कार तिथि

en: You can't request a badge application for your own user account.
hi_IN: आप खुद के यूज़र खाता के लिए बैज आवेदन के लिए अनुरोध नहीं कर सकते।

en: Please enter a Badge Claim Number.
hi_IN: कृपया बैज दावा संख्या दर्ज करें।

en: Invalid Badge Claim Number.
hi_IN: अमान्य बैज दावा संख्या।

en: You have successfully claimed a badge. It is now visible on your profile page.
hi_IN: आपने सफलतापूर्वक बैज के लिए दावा किया। अब यह आपके प्रोफाइल पेज पर दिख रहा है।

en: Enter Badge Claim Number
hi_IN: बैज दावा संख्या दर्ज करें

en: Go
hi_IN: जाएं

en: Claim Now
hi_IN: अभी दावा करें

en: Champion and Dojo Admin permissions cannot be removed from a Dojo owner.
hi_IN: चैम्पियन और Dojo एडमिन अनुमतियां किसी Dojo स्वामी से नहीं हटायी जा सकती हैं।

en: Dojo owners cannot be removed.
hi_IN: Dojo स्वामियों को नहीं हटाया जा सकता है।

en: Successfully updated password.
hi_IN: पासवर्ड सफलतापूर्वक अद्यतन  हुआ।

en: Failed to update password.
hi_IN: पासवर्ड अद्यतन करने में विफल।

en: Reset not found.
hi_IN: रीसेट नहीं पाया गया।

en: Reset not active.
hi_IN: रीसेट सक्रिय नहीं है।

en: Reset stale.
hi_IN: स्टेल रीसेट करें।

en: Error
hi_IN: त्रुटि

en: Edit Profile
hi_IN: प्रोफाइल संपादित करें

en: Export Badges
hi_IN: बैजों को एक्सपोर्ट करें

en: Error loading Events
hi_IN: कार्यक्रमों को लोड करने में त्रुटि

en: Undisclosed
hi_IN: अप्रकटीकृत

en: Add Youth under 13
hi_IN: 13 से कम उम्र के युवा जोड़ें

en: Add Youth over 13
hi_IN: 13 से अधिक उम्र के युवा जोड़ें

en: This profile is private
hi_IN: यह प्रोफाइल निजी है

en: Find out more about becoming a CoderDojo mentor
hi_IN: CoderDojo मेंटर बनने के बारे में अधिक जानकारी पाएं

en: Profile has been saved successfully
hi_IN: प्रोफाइल सफलतापूर्वक सहेजा गया

en: An error has occurred while saving profile
hi_IN: प्रोफाइल सहेजने में एक त्रुटि हुई है

en: Youth
hi_IN: युवा

en: Youths
hi_IN: युवाओं

en: Weekly
hi_IN: साप्ताहिक

en: Every two weeks
hi_IN: प्रत्येक दो सप्ताह में

en: An error has occured verifying your profile.
hi_IN: आपका प्रोफाइल सत्यापित करने में एक त्रुटि हुई है

en: Please complete your profile before continuing.
hi_IN: कृपया जारी रखने से पहले अपना प्रोफाइल पूरा करें।

en: An error has occured verifying the charter agreement.
hi_IN: चार्टर करार सत्यापित करने में एक त्रुटि हुआ है।

en: error.general
hi_IN: त्रुटि.सामान्य

en: Find a Venue
hi_IN: एक मूल्य पाएं

en: Promote your Dojo
hi_IN: अपने Dojo को प्रोमोट करें

en: Find technical mentors in your community to volunteer at your Dojo.
hi_IN: आपके Dojo में स्वयंसेवा के लिए अपने समुदाय में तकनीकी मेंटर ढूंढें।

en: This is required for you to create a Dojo listing!
hi_IN: Dojo लिस्टिंग बनाने के लिए यह आपके लिए अपेक्षित होगा!

en: We recommend a ratio of 1:8 mentors to youths, e.g. for an average Dojo of 24 youth, 3 technical mentors would be suggested. Recruit as many mentors as not all volunteers will be able to make all sessions. If you are having difficulty finding mentors get in touch with local businesses, universities and parent groups.
hi_IN: हम युवाओं पर 1:8 मेंटरों के अनुपात की सिफारिश करते हैं अर्थात 24युवाओं के एक औसत Dojo में 3 तकनीकी मेंटर का सुझाव होगा। जितने चाहे उतने मेंटरों की भर्ती करें क्योंकि सभी स्वयंसेवक सभी सत्रों को लेने में सक्षम नहीं होंगे। यदि मेंटर ढूंढने में आपको समस्या हो रही है तो स्थानीय कारोबारों, विश्वविद्यालयों और माता-पिता समूहों के संपर्क में रहें।

en: Find non-technical mentors. E.g. parents etc.
hi_IN: गैर तकनीकी मेंटर ढूंढें। जैसे माता-पिता आदि

en: Background check
hi_IN: पृष्ठभूमि जांच

en: Locate a suitable free venue in your community.
hi_IN: अपने समुदाय में एक मुफ्त कार्यक्रम स्थल खोजें।

en: Ensure your venue is aware of local health and safety best practices.
hi_IN: सुनिश्चित करें कि आपका कार्यक्रम स्थल स्थानीय स्वास्थ्य और सुरक्षा की सर्वोत्तम प्रथाओं से परिचित हो।

en: Please add a comment on how you’ve met local health and safety best practices in your region
hi_IN: कृपया यह टिप्पणी जोड़ें कि अपने क्षेत्र में स्वास्थ्य और सुरक्षा की स्थानीय सर्वोत्तम प्रथाओं के बारे में जानें

en: The main points to be aware of in a Dojo setting is extension cables! Make sure these are strapped to the floor and don’t cover pathways.
hi_IN: Dojo बनाने में जिस मुख्य बिंदु से अवगत होना चाहिए वह एक्सटेंशन केबल हैं! सुनिश्चित करें कि इन्हें फर्श पर एकसाथ बांध दिया गया है और रास्ते पर फैले हुए नहीं हैं।

en: Ensure appropriate public liability insurance for your venue.
hi_IN: अपने कार्यक्रम स्थल के लिए सार्वजनिक देयता बीमा लेना सुनिश्चित करें।

en: Set launch date and regular time for your Dojo
hi_IN: अपने Dojo के लिए प्रारंभ तिथि और नियमित समय निर्धारित करें

en: Create a plan for what content you would like to cover with your mentors.
hi_IN: एक योजना बनाएं कि अपने मेंटरों के साथ कौन सी सामग्री आप कवर करना चाहेंगे।

en: See <a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Learning_Resource' target='_blank'>Kata</a>, the CoderDojo community wiki for more information on learning resources
hi_IN: सीखने के संसाधनों पर अधिक जानकारी के लिए CoderDojo समुदाय विकि <a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Learning_Resource' target='_blank'>Kata</a> को देखें।

en: Many Dojos start with Scratch or dive straight into HTML. See Kata, the CoderDojo community wiki for <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Learning_Resource">more information on learning resources.</a>
hi_IN: कई Dojos Scratch से शुरू होते हैं और सीधे HTML पर जाते हैं।  <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Learning_Resource">सीखने के संसाधनों पर अधिक जानकारी के लिए CoderDojo समुदाय विकि Kata को देखें।</a>

en: Setup ticketing and registration for your Dojo
hi_IN: अपने Dojo के लिए टिकटिंग और पंजीकरण निर्धारित करें

en: Ticketing can be done right here in the community platform!
hi_IN: समुदाय प्लेटफॉर्म में यहाँ टिकटिंग की जा सकती है!

en: Set up an email address specifically for your Dojo
hi_IN: आपके Dojo के लिए विशेष रूप से ईमेल पता बनाएं

en: This is important as it will allow multiple people to assist in overseeing the email account.  You can set up a gmail or standard free to use email address for your Dojo (for example docklandsdojo@gmail.com or we can issue you a coderdojo.com email when you are creating a listing on the next stage e.g. docklands.ie@coderdojo.com).
hi_IN: यह महत्वपूर्ण है क्योंकि यह ईमेल खाता देखने में सहायता के लिए एकाधिक लोगों को अनुमति देगा।  आप अपने Dojo के लिए जीमेल या मानक मुफ्त ईमेल पता (उदाहरण के लिए docklandsdojo@gmail.com या हम आपको coderdojo.com ईमेल दे सकते हैं जब आप अगले चरण पर लिस्टिंग बना रहे हों जैसे docklands.ie@coderdojo.com) बना सकते हैं।

en: Set up social media presence for your Dojo. e.g. Facebook, Twitter
hi_IN: अपने Dojo के लिए सोशल मीडिया जैसे फेसबुक, ट्विटर सेट अप करें

en: Learn how to connect with other Dojos on social media and the <a href="https://forums.coderdojo.com">CoderDojo discussion forums</a>
hi_IN: सीखें किसोशल मीडिया और <a href="https://forums.coderdojo.com">CoderDojo चर्चा फोरमों</a> पर दूसरे Dojos से कैसे जुड़ें।

en: You must find technical mentors before continuing.
hi_IN: जारी करने से पहले मेंटर खोजना जरूरी है।

en: You must locate a suitable venue before continuing.
hi_IN: आपको जारी रखने से पहले उपयुक्त स्थल चुनना जरूरी है।

en: You must set a Date and time for your Dojo to take place.
hi_IN: आपको अपने Dojo के लिए तिथि और समय निर्धारित करना जरूरी है।

en: You must set an email address for your Dojo.
hi_IN: आपको अपने Dojo के लिए ईमेल पता निर्धारित करना जरूरी है।

en: Please describe how you have background checked your team.
hi_IN: कृपया वर्णन करें कि आपने अपनी टीम की पृष्ठभूमि जांच कैसे की।

en: Set up background checking for all volunteers.
hi_IN: सभी स्वयंसेवकों के लिए पृष्ठभूमि जांच सेट अप करें।

en: The requirements for background checking are specific to the legislation in your jurisdiction. You can see some guidelines on Child Protection and Background Checking on <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Child_Protection_and_Background_Checking">Kata</a>. Please also ensure you check your local legislation. Please comment below describing the situation in your local Dojo.
hi_IN: पृष्ठभूमि की जांच की अपेक्षा आपके अधिकारक्षेत्र के कानूनों तक सीमित है। आप <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Child_Protection_and_Background_Checking">Kata</a> पर बाल सुरक्षा और पृष्ठभूमि जांच के बारे में कुछ दिशा-निर्देश देख सकते हैं। कृपया यह भी सुनिश्चित करें कि आपने स्थानीय कानूनों की जांच कर ली है। कृपया आपके स्थानीय Dojo की स्थिति का वर्णन करते हुए नीचे टिप्पणी दें।

en: A suitable venue has tables, chairs, heat and ideally, wifi! Canteens, community centers, libraries, schools and corporate offices all make great venues. Venues should not replicate a teacher led classroom environment, instead rearrange the desks and chairs, put youths together and ensure there is space for mentors to walk around and assist the young people. Dojos should only be hosted in public spaces, you cannot host your Dojo in a private residence!
hi_IN: एक उपयुक्त कार्यक्रम स्थल में मेज, कुर्सियां, गर्मी और आदर्शा रूप से वाईफाई होता है! कैंटीन, सामुदायिक केंद्र, पुस्तकालय, स्कूल और कार्पोरेट कार्यालय शानदार कार्यक्रम स्थल होते हैं। कार्यक्रम स्थल शिक्षक वाली कक्षाओं के वातावरण का दुहराव करने के बजाय डेस्क और कुर्सियों को फिर से व्यवस्थित करके युवाओं को एक साथ बिठाएं और सुनिश्चित करें कि मेंटरों को युवाओं के आसपास घूमने और उनकी सहायता करने के लिए जगह मिले। Dojos केवल सार्वजनिक स्थलों पर आयोजित किया जाना चाहिए, अपना Dojo आप किसी निजी आवास में आयोजित नहीं कर सकते हैं!

en: Please describe how you have ensured health and safety best practices.
hi_IN: कृपया विवरण दें कि आपने कैसे स्वास्थ्य और सुरक्षा की सर्वोत्तम प्रथाओं को सुनिश्चित किया है।

en: Please add a comment to let us know the situation with public liability in your Dojo.
hi_IN: कृपया अपने Dojo में सार्वजनिक देयता की स्थिति से हमें अवगत कराने के लिए एक टिप्पणी जोड़ें।

en: If your Dojo takes place in a corporate office, school or library it is likely that the existing public liability insurance covers the Dojo. Make sure you check this with the venue host in advance of your first session. If it doesn’t, ask the venue to sponsor the cost of adding it to their policy.
hi_IN: यदि आपका Dojo किसी कार्पोरेट कार्यालय, स्कूल या पुस्तकालय में होता है तो संभावना है कि मौजूदा सार्वजनिक देयता बीमा ही Dojo को कवर करे। सुनिश्चित करें कि अपना पहला सत्र आयोजित करने से पहले कार्यक्रम स्थल में इसकी जांच कर लें। यदि ऐसा नहीं है तो कार्यक्रम स्थल से उनकी पॉलिसी में इसका खत्च जोड़ने के लिए कहें।

en: If you build it they will come! Pick a date for your first Dojo session and start working towards it. Dojos can run weekly, bi-weekly or monthly. They can be run on weekdays or weekends it all depends on what suits your community.
hi_IN: यदि आप इसे बनाते हैं तो वे आएंगे! अपने पहले Dojo सत्र के लिए एक तिथि चुनें और इस पर काम करना शुरू कर दें। Dojos साप्ताहिक, द्वि-साप्ताहिक या मासिक रूप से चलाए जा सकते हैं। इन्हें कामकाजी दिनों या सप्ताहांत में चलाया जा सकता है जो इस बात पर निर्भर करेगा कि आपके समुदाय के लिए क्या उपयुक्त है।

en: Embodying the Ethos
hi_IN: लोकाचारों को साकार करना

en: We will work to embody the CoderDojo ethos
hi_IN: हम CoderDojo लोकाचार साकार करने के लिए कार्य करेंगे

en: All mentors and young people are aware of online safety best practices and we only allow age appropriate content at our Dojo
hi_IN: सभी मेंटर और युवा जन ऑनलाइन सुरक्षा की सर्वोत्तम प्रथाओं से परिचित हैं और हम अपने Dojo में केवल उम्र के उपयुक्त सामग्री के लिए अनुमति देते हैं

en: Optionally describe how this was achieved.
hi_IN: वैकल्पिक रूप से वर्णन करें कि इसे कैसे अर्जित किया गया था।

en: Data Protection: Our Dojo only uses data provided for the intended purpose. abides by data protection regulations in our jurisdiction.
hi_IN: डाटा सुरक्षा: हमारे Dojo यूज़र केवल अभीष्ट उद्देश्य के लिए प्रदान किए गए डाटा काउपयोग करते हैं। आपके अधिकारक्षेत्र में डाटा सुरक्षा विनियमों का पालन करते हैं।

en: Diversity among our attendees is respected
hi_IN: हमारे आगंतुकों में विविधता का सम्मान किया जाता है

en: We will work to help engage with and improve the greater CoderDojo movement by
hi_IN: हम निम्नलिखित के द्वारा वृहत्तर CoderDojo आंदोलन में व्यस्त रहने और सुधार लाने में सहायता के लिए काम करेंगे

en: Communicating with the CoderDojo Foundation
hi_IN: CoderDojo फाउंडेशन के साथ संवाद

en: Contributing to Kata, the community knowledge base at kata.coderdojo.com
hi_IN: kata.coderdojo.com पर सामुदायिक नॉलेज बेस Kata में योगदान

en: Connecting with local and international Dojos to share insights and supports
hi_IN: इनसाइट और सहायता साझा करने के लिए स्थानीय और अंतरराष्ट्रीय Dojos से जुड़ना

en: Admin permissions cannot be removed from a Dojo owner.
hi_IN: एडमिन अनुमतियां किसी Dojo स्वामी से नहीं हटायी जा सकती हैं।

en: User permissions successfully updated.
hi_IN: यूज़र अनुमतियां सफलतापूर्वक अद्यतन हुई।

en: User types successfully updated.
hi_IN: यूज़र प्रकार सफलतापूर्वक अद्यतन हुआ।

en: User successfully removed from Dojo.
hi_IN: Dojo से यूज़र अनुमति हटाया गया।

en: Ninja Over 13
hi_IN: 13 से बड़े Ninja

en: Ninja Under 13
hi_IN: 13 से छोटे Ninja

en: Please add your location manually by clicking on the map.
hi_IN: कृपया नक्शे पर क्लिक करके अपना लोकेशन जोड़ें।

en: You do not have permission to update this Dojo.
hi_IN: आपको इस Dojo को अद्यतन करने की अनुमति नहीं है

en: Oops! This is not the page you are looking for.
hi_IN: ऊप्स! यह वह पेज नहीं है जिसे आप खोज रहे हैं।

en: Maybe you'd like to check out some of the following fun sections of our site:
hi_IN: शायद आप हमारी साइट के मस्ती वाले निम्नलिखित खण्डों को देखना चाहेंगे:

en: Find your local Dojo
hi_IN: अपना स्थानीय Dojo खोजें

en: Community Forums
hi_IN: सामुदायिक फोरम

en: CoderDojo community news
hi_IN: CoderDojo सामुदायिक समाचार

en: Founder
hi_IN: संस्थापक

en: Error setting up event
hi_IN: कार्यक्रम निर्धारित करने में त्रुटि

en: Event Date
hi_IN: कार्यक्रम तिथि

en: Waitlist
hi_IN: प्रतीक्षासूची

en: New Applicant
hi_IN: नया आवेदक

en: Invite Youth over 13
hi_IN: 13 वर्ष से बड़े युवा को आमंत्रित करें

en: Enter Youth Email Address
hi_IN: युवा का ईमेल पता दर्ज करें

en: Error inviting Ninja
hi_IN: Ninja को आमंत्रित करने में त्रुटि

en: Successfully approved invite Ninja request.
hi_IN: Ninja आमंत्रण अनुरोध सफलतापूर्वक अनुमोदित

en: Error approving invite Ninja request.
hi_IN: Ninja आमंत्रण अनुरोध अनुमोदित करने में त्रुटि

en: Approve Invite Ninja Request
hi_IN: Ninja आमंत्रण अनुरोध अनुमोदित करें

en: Check In
hi_IN: चेक इन

en: This Dojo currently has no active events
hi_IN: इस Dojo के पास वर्तमान में कोई सक्रिय कार्यक्रम नहीं है

en: 'Cannot find founder of dojo'
hi_IN: 'dojo का संस्थापक नहीं पा सकते'

en: Confirmation
hi_IN: पुष्टिकरण

en: An error has occurred while saving dojo lead
hi_IN: dojo लीड सहेजने में एक त्रुटि हुई है

en: Unable to retrieve user details
hi_IN: यूज़र विवरण की पुनर्प्राप्ति में असमर्थ

en: has been successfully checked in
hi_IN: सफलतापूर्वक चेन इन किया गया

en: Email address not found
hi_IN: ईमेल पता नहीं पाया गया

en: has been successfully approved
hi_IN: सफलतापूर्वक अनुमोदित किया गया

en: Ticket for the following application has been successfully deleted:
hi_IN: निम्नलिखित आवेदन के लिए टिकट सफलतापूर्वक डिलीट कर दिया गया:

en: captcha error
hi_IN: कैप्चा त्रुटि

en: Enter Email
hi_IN: ईमेल दर्ज करें

en: Are you sure you want to remove this user from your Dojo?
hi_IN: क्या आप वाकई इस यूज़र को अपने Dojo से हटाना चाहते हैं?

en: Error loading events
hi_IN: कार्यक्रमों को लोड करने में त्रुटि

en: Error loading applications
hi_IN: आवेदनों को अद्यतन करने में त्रुटि

en: Has access to Technical Mentors:
hi_IN: तकनीकी मेंटरों तक पहुँच है:

en: Has access to a Venue:
hi_IN: स्थल तक पहुँच है:

en: General Enquiries:
hi_IN: सामान्य पूछताछ:

en: Partner Enquiries:
hi_IN: पार्टनर पूछताछ:

en: About
hi_IN: के बारे में

en: Supported by
hi_IN: द्वारा समर्थित

en: here
hi_IN: यहाँ

en: Accepting badge...
hi_IN: बैज स्वीकार कर रहे हैं...

en: Manage Attendance for:
hi_IN: इसके लिए उपस्थिति प्रबंधित करें:

en: Date of birth is empty
hi_IN: जन्म तिथि खाली है

en: Search by user email
hi_IN: यूज़र ईमेल से खोजें

en: List
hi_IN: सूची

en: Select state...
hi_IN: राज्य चुनें...

en: Select stage...
hi_IN: चरण चुनें...

en: Search by dojo name
hi_IN: dojo नाम से खोजें

en: Search by dojo email
hi_IN: dojo ईमेल से खोजें

en: Alias
hi_IN: उर्फ

en: An error has occured while accepting invitation
hi_IN: आमंत्रण स्वीकार करने में एक त्रुटि हुई है।

en: Please resolve the captcha
hi_IN: कृपया कैप्चा ठीक करें

en: Please click here to complete all of the recommended practices for
hi_IN: कृपया .. के लिए सभी अनुशंसित प्रथाओं को पूरा करने के लिए यहाँ क्लिक करें

en: Your first Dojo application is awaiting verification. You can create a second Dojo after it has been verified.
hi_IN: आपका पहला Dojo आवेदन सत्यापन की प्रतीक्षा में है। इसके सत्यापित होने के बाद आप दूसरा Dojo बना सकते हैं।

en: If you need help completing your initial Dojo application, please contact us at
hi_IN: यदि अपना आरंभिक Dojo आवेदन पूरा करने में आपको सहायता चाहिए तो कृपया हमसे संपर्क करें

en: There was an error uploading your profile picture.
hi_IN: आपका प्रोफाइल चित्र अपलोड करने में त्रुटि थी।

en: Invitation was sent successfully.
hi_IN: आमंत्रण सफलतापूर्वक भेजा गया था।

en: An error has occurred while sending invitation
hi_IN: आमंत्रण भेजने में एक त्रुटि हुई है।

en: Our Dojo abides by data protection regulations in our jurisdiction
hi_IN: हमारा Dojo हमारे अधिकारक्षेत्र के डाटा सुरक्षा विनियमों का पालन करता है।

en: Inclusion is a fundamental principle of CoderDojo, <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies#Inclusion_Statement">read our short inclusion statement and confirm you and your mentors are in agreement.</a>
hi_IN: समावेशन CoderDojo का बुनियादी सिद्धांत है, <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies#Inclusion_Statement">हमारे समावेशन कथन को पढ़ें और पुष्टि करें कि आप और आपके मेंटर इससे सहमत हैं।</a>

en: Our Dojo will work to engage with and improve the greater CoderDojo movement by:
hi_IN: हमारे Dojo निम्नलिखित के द्वारा वृहत्तर CoderDojo आंदोलन में व्यस्त रहने और सुधार लाने के लिए काम करेंगे

en: This dojo has no coordinates.
hi_IN: इस dojo का कोई साझेदार नहीं है।

en: Register Champion
hi_IN: चैम्पियन पंजीकृत करें

en: You have been invited to register as a parent/guardian on Zen, the CoderDojo community platform.
hi_IN: आपको CoderDojo समुदाय प्लेटफॉर्म Zen पर माता-पिता/अभिभावक के रूप में पंजीकृत होने के लिए आमंत्रित किया गया है।

en: CoderDojo Zen Password Reset Request
hi_IN: CoderDojo Zen पासवर्ड रीसेट अनुरोध

en: You have been invited to connect with a parent/guardian on Zen!
hi_IN: Zen पर माता-पिता/अभिभावक के साथ जुड़ने के लिए आपको आमंत्रित किया गया है।

en: Welcome to Zen, the CoderDojo community platform.
hi_IN: CoderDojo समुदाय प्लेटफॉर्म Zen पर आपका स्वागत है।

en: New Dojo Invitation
hi_IN: नया Dojo आमंत्रण

en: New Request to join your Dojo
hi_IN: आपके Dojo से जुड़ने के लिए नया अनुरोध

en: A user has left your Dojo
hi_IN: एक यूज़र ने आपका Dojo छोड़ दिया

en: Event application approved
hi_IN: कार्यक्रम आवेदन अनुमोदित

en: Event application received
hi_IN: कार्यक्रम आवेदन प्राप्त

en: You have been awarded a new CoderDojo digital badge!
hi_IN: आपको एक नए CoderDojo डिजीटल बैज से पुरस्कृत किया गया है!

en: New Mentor Request to join your Dojo
hi_IN: आपके Dojo से जुड़ने के लिए नया मेंटर अनुरोध

en: A Google email account has been created for your Dojo
hi_IN: आपके Dojo के लिएएक गूगल ईमेल खाता बनाया गया है

en: Please click on the map to pinpoint your location
hi_IN: कृपया अपने लोकेशन को चिह्नित करने के लिए नक्शे पर क्लिक करें

en: Welcome New CoderDojo Champion!
hi_IN: नए CoderDojo चैम्पियन का स्वागत!

en: The first step towards setting up a Dojo in your area is filling out the form below and giving us a little more information about yourself.
hi_IN: अपने क्षेत्र में Dojo सेट अप करने के लिए पहला कदम नीचे दिए फॉर्म को भरना और हमें अपने बारे में और अधिक जानकारी देना है।

en: If you wish to learn more about the process of starting a CoderDojo in your area before completing this form please see Kata, the CoderDojo Community Knowledge Base.
hi_IN: इस फॉर्म को भरने से पहले यदि आप अपने क्षेत्र में CoderDojo शुरू करने की प्रक्रिया के बारे में और अधिक सीखना चाहते हैं तो कृपया  जाननने CoderDojo सामुदायिक नॉलेज बेस Kata देखें।

en: See Kata here:
hi_IN: यहाँ Kata देखें:

en: You can also at any point contact info@coderdojo.com for support.
hi_IN: आप सहायता के लिए किसी भी समय info@coderdojo.com पर संपर्क कर सकते हैं।

en: This is not required but will help you significantly with the running of your Dojo! We recommend encouraging parents to get involved in the running of your Dojo.  This could include managing social media accounts, overseeing ticketing for the Dojo, recruiting mentors, local outreach etc.
hi_IN: यह अपेक्षित नहीं है लेकिन अपना Dojo चलाने में आपको महत्वपूर्ण रूप से सहायता करेगा! हम आपके Dojoको चलाने में शामिल होने के लिए माता-पिता को प्रोत्साहित करने की सिफारिश करते हैं।  इसमें सोशल मीडिया खातों का प्रबंधन, Dojo के लिए टिकटिंग का काम देखना, मेंटरों की भर्ती, स्थानीय आउटरीच आदि शामिल हो सकता है।

en: This is specific to the legislation in your jurisdiction. Please comment below giving us more information or contact a CoderDojo Foundation staff member at <a href='mailto:info@coderdojo.com'>info@coderdojo.com</a>
hi_IN: यह आपके अधिकारक्षेत्र के कानूनों तक सीमित है। कृपया नीचे टिप्पणी देकर हमें अधिक जानकारी दें या <a href='mailto:info@coderdojo.com'>info@coderdojo.com</a> पर CoderDojo फाउंडेशन स्टाफ से संपर्क करें।

en: This is a part of CoderDojo Tao and CoderDojo recommended practice! To find out more about CoderDojo Tao and best practices for CoderDojo please see
hi_IN: यह CoderDojo Tao और CoderDojo की अनुशंसित प्रथा का हिस्सा है! CoderDojo Tao और CoderDojo के लिए सर्वोत्तम प्रथाओं को जानने के लिए कृपया देखें

en: This is a part of CoderDojo Tao and CoderDojo recommended practice! To find out more about CoderDojo Tao and best practices for CoderDojo please click icon below
hi_IN: यह CoderDojo Tao और CoderDojo की अनुशंसित प्रथा का हिस्सा है! CoderDojo Tao और CoderDojo के लिए सर्वोत्तम प्रथाओं को जानने के लिए कृपया नीचे दिए आइकन पर क्लिक करें

en: This is not required but will help you significantly with the running of your Dojo and will help in connecting you to the global CoderDojo community!
hi_IN: यह अपेक्षित नहीं है लेकिन आपके Dojo को चलाने में महत्वपूर्ण रूप से सहायता करेगा और वैश्विक CoderDojo समुदाय से जुड़ने में आपकी सहायता करेगा!

en: Please read CoderDojo ECHO, our guide to the Ethos, Culture, Happiness and Outcomes of CoderDojo <a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies' target='_blank'>here</a>
hi_IN: कृपया लोकाचार, संस्कृति, प्रसन्नता और CoderDojo ECHOCoderDojo के परिणामों का हमारा गाइड <a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies' target='_blank'>यहाँ पढ़ें।</a>

en: Online Safety: Ensure all mentors have read the Online Safety 101 document. and young people are aware of online safety best practices and we only allow age appropriate content at our Dojo
hi_IN: ऑनलाइन सुरक्षा: सुनिश्चित करें कि सभी मेंटरों ने ऑनलाइन सुरक्षा 101 दस्तावेज पढ़ लिया है। और युवा जन ऑनलाइन सुरक्षा की सर्वोत्तम प्रथाओं से परिचित हैं और हम अपने Dojo में केवल उम्र के उपयुक्त सामग्री के लिए अनुमति देते हैं

en: Please see Online Safety 101 for Mentors <a href='https://docs.google.com/document/d/1DDwpYKBltkJXH15pr_p2Ig0_9l4Uq2TdE7zG_9QsdjI/edit?usp=sharing' target='_blank'>here</a> and Online Safety 101 for Ninjas <a href='https://docs.google.com/document/d/1BIhYjhOiTxeFdbBRVouBZQRWLQD_v-gCkCIYtDcP2CM/edit?usp=sharing' target='_blank'>here</a>
hi_IN: कृपया मेंटरों के लिए ऑनलाइन सुरक्षा 101 <a href='https://docs.google.com/document/d/1DDwpYKBltkJXH15pr_p2Ig0_9l4Uq2TdE7zG_9QsdjI/edit?usp=sharing' target='_blank'>यहाँ देखें</a> और Ninjas के लिए ऑनलाइन सुरक्षा 101<a href='https://docs.google.com/document/d/1BIhYjhOiTxeFdbBRVouBZQRWLQD_v-gCkCIYtDcP2CM/edit?usp=sharing' target='_blank'>यहाँ देखें।</a>

en: Data protection is increasingly becoming an important topic, <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Data_Protection_101">here are some simple tips to make sure you stay informed</a>.
hi_IN: डाटा सुरक्षा तेजी से एक महत्वपूर्ण विषय बनता जा रहा है, <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Data_Protection_101">यहाँ कुछ आसान टिप्स दिए गए हैं जिनसे सुनिश्चित किया जा सकेगा कि आप संसूचित हैं</a>।

en: You can see more information on Data Protection <a href='https://docs.google.com/document/d/18XQNYEMQrBDJoR0Gt1ryC6CzxDEd_k41p4PEeKYtIxE/edit?usp=sharing' target='_blank'>here</a>
hi_IN: आप डाटा सुरक्षा पर अधिक जानकारी <a href='https://docs.google.com/document/d/18XQNYEMQrBDJoR0Gt1ryC6CzxDEd_k41p4PEeKYtIxE/edit?usp=sharing' target='_blank'>यहाँ देख सकते हैं।</a>

en: You can see more information on our inclusion policy <a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies#Inclusion_Policy' target='_blank'>here</a>
hi_IN: आप हमारी समावेशन नीति पर अधिक जानकारी <a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies#Inclusion_Policy' target='_blank'>यहाँ देख सकते हैं।</a>

en: See more information on the supports available to you <a href='https://coderdojo.com/organise-a-dojo/community-support/' target='_blank'>here</a>
hi_IN: आपके लिए उपलब्ध सहायताओं पर अधिक जानकारी के लिए <a href='https://coderdojo.com/organise-a-dojo/community-support/' target='_blank'>यहाँ देखें।</a>

en: Please feel free to add comments or more information here
hi_IN: कृपया बेझिझक होकर यहाँ टिप्पणियां और अधिक जानकारी जोड़ें

en: Please sign the charter before continuing
hi_IN: कृपया जारी रखने से पहले चार्टर पर हस्ताक्षर करें

en: First
hi_IN: पहला

en: Last
hi_IN: अंतिम

en: Today
hi_IN: आज

en: Clear
hi_IN: क्लियर करें

en: Done
hi_IN: पूर्ण

en: Event name is empty
hi_IN: कार्यक्रम नाम खाली है

en: Description is empty
hi_IN: विवरण खाली है

en: Recurrence is empty
hi_IN: पुनरावृत्ति खाली है

en: Capacity is empty
hi_IN: क्षमता खाली है

en: None of your Dojo's have any Events planned currently
hi_IN: वर्तमान में आपके किसी भी Dojo का कोई भी कार्यक्रम योजनाबद्ध नहीं है

en: If you wish please provide a link to your LinkedIn page.
hi_IN: यदि आप चाहते हैं तो कृपया अपने LinkedIn पेज का लिंक दें।

en: If you wish please provide a link to your Twitter page.
hi_IN: यदि आप चाहते हैं तो कृपया अपने ट्विटर पेज का लिंक दें।

en: Past events cannot be created
hi_IN: पुराने कार्यक्रम नहीं बनाए जा सकते

en: Event Invitation
hi_IN: कार्यक्रम आमंत्रण

en: e.g. @CoderDojo
hi_IN: जैसे @CoderDojo

en: User is already a parent of this Ninja
hi_IN: यूज़र पहले से इस Ninja का माता-पिता है

en: You must be a parent to invite a Ninja
hi_IN: Ninja को आमंत्रित करने के लिए आपका माता-पिता होना आवश्यक है

en: Invalid invite request. Ninja email does not exist.
hi_IN: अमान्य आमंत्रण अनुरोध। Ninja ईमेल मौजूद नहीं है।

en: Ninja must be an over 13 attendee
hi_IN: Ninja को 13 वर्ष से अधिका होना आवश्यक है

en: User has already received this badge.
hi_IN: यूज़र ने पहले ही यह बैज प्राप्त किया है।

en: Invalid request. No badge received.
hi_IN: अमान्य अनुरोध। कोई बैज प्राप्त नहीं हुआ।

en: Parent profile does not exist.
hi_IN: माता-पिता प्रोफाइल मौजूद नहीं है।

en: You have a Dojo application awaiting verification. You can create another Dojo after it has been verified.
hi_IN: आपका Dojo आवेदन सत्यापन की प्रतीक्षा में है। इसके सत्यापित होने के बाद आप अन्य Dojo बना सकते हैं।

en: No Dojos match your search query.
hi_IN: आपकी खोज पूछताछ से कोई Dojos मेल नहीं खाता है।

en: Please let us know how you heard about CoderDojo
hi_IN: कृपया हमें बताएं कि आपने CoderDojo के बारे में कैसे सुना

en: Please specify how you heard about CoderDojo
hi_IN: कृपया स्पष्ट करें कि CoderDojo के बारे में आपने कैसे सुना

en: Private Dojo
hi_IN: निजी Dojo

en: This means this Dojo is only open to specific people (for example, students in a school). Please do not contact this Dojo.
hi_IN: इसका अर्थ है कि यह Dojo केवल विशेष लोगों (जैसे, किसी स्कूल के विद्यार्थी) के लिए है। कृपया इस Dojo से संपर्क नहीं करें।

en: e.g. docklands.ie@coderdojo.com/docklandsdojo@gmail.com
hi_IN: जैसे docklands.ie@coderdojo.com/docklandsdojo@gmail.com

en: e.g. Docklands, Dublin 1 @ CHQ Building
hi_IN: जैसे, डॉकलैंड्स, डबलिन 1 @ CHQ बिल्डिंग

en: e.g. Saturdays, monthly, 9-11am
hi_IN: जैसे हर शनिवार, मासिक, पूर्वाह्न 9-11

en: Badge Accepted!
hi_IN: बैज स्वीकृत!

en: Dojo Supported By
hi_IN: Dojo समर्थित द्वारा

en: Email is required
hi_IN: ईमेल अपेक्षित है

en: Join request not found
hi_IN: जुड़ने का अनुरोध नहीं पाया गया

en: You must have the Dojo Admin permission to accept user join requests.
hi_IN: यूज़र जुड़ाव अनुरोध स्वीकार करने के लिए आपके पास Dojo एडमिन अनुमति होना आवश्यक है।

en: You must have the parent/guardian user type to accept this invite
hi_IN: इस आमंत्रण को स्वीकार करने के लिए आपके पास माता-पिता/अभिभावक यूज़र प्रकार होना आवश्यक है।

en: Invite token not found
hi_IN: आमंत्रण टोकन नहीं पाया गया

en: Only the invited parent can approve this request.
hi_IN: केवल आमंत्रित माता-पिता इस अनुरोध को अनुमोदित कर सकते हैं।

en: Are you sure you want to delete this Session/room?
hi_IN: क्या आप वाकई इस सत्र/कक्ष को डिलीट करना चाहते हैं?

en: Session/room name
hi_IN: सत्र/कक्ष नाम

en: Sessions/rooms:
hi_IN: सत्र/कक्ष:

en: e.g. Scratch
hi_IN: जैसे स्क्रैच

en: Ticket Type
hi_IN: टिकट प्रकार

en: Attendee Type
hi_IN: प्रतिभागी प्रकार

en: Quantity
hi_IN: मात्रा

en: e.g. Mentor, Laptops
hi_IN: जैसे मेंटर, लैपटॉप

en: Are you sure you want to delete this ticket type?
hi_IN: क्या आप वाकई इस टिकट प्रकार को डिलीट करना चाहते हैं?

en: Session/room capacity
hi_IN: सत्र/ कक्ष क्षमता

en: Event capacity
hi_IN: कार्यक्रम क्षमता

en: Add session/room
hi_IN: सत्र/कक्ष जोड़ें

en: You can only create a max of 20 sessions/rooms
hi_IN: आप अधिकतम केवल 20 सत्र/कक्ष बना सकते हैं

en: You can only create a max of 20 ticket types
hi_IN: आप अधिकतम केवल 20 टिकट प्रकार बना सकते हैं

en: This email is already associated with an account.
hi_IN: यह ईमेल पहले ही किसी खाते से संबद्ध है।

en: on
hi_IN: पर

en: at
hi_IN: में

en: Mentor
hi_IN: मेंटर

en: Ticket Name
hi_IN: टिकट नाम

en: Ticket Quantity
hi_IN: टिकट मात्रा

en: Session/room
hi_IN: सत्र/कक्ष

en: Book tickets for
hi_IN: के लिए टिकटें बुक करें

en: Additional information about your application:
hi_IN: आपके आवेदन के बारे में अतिरिक्त जानकारी:

en: N/A
hi_IN: लागू/नहीं

en: Apply now
hi_IN: अभी आवेदन करें

en: You have already applied for this session
hi_IN: आपने इस सत्र के लिए पहले ही आवेदन किया है

en: Myself
hi_IN: मैं

en: Apply for
hi_IN: इसके लिए आवेदन करें

en: Export Guest List
hi_IN: अतिथि सूची एक्सपोर्ट करें

en: View attendee list
hi_IN: प्रतिभागी सूची देखें

en: Start time
hi_IN: आरंभ समय

en: End time
hi_IN: समापन समय

en: Charter already signed.
hi_IN: चार्टर पहले ही हस्ताक्षरित।

en: Total event capacity
hi_IN: कुल कार्यक्रम क्षमता

en: Total attending
hi_IN: कुल प्रतिभागी

en: Total waitlist
hi_IN: कुल प्रतीक्षासूची

en: Select ticket type...
hi_IN: टिकट प्रकार चुनें...

en: Session capacity
hi_IN: सत्र क्षमता

en: Attendee name
hi_IN: प्रतिभागी का नाम

en: Ticket type
hi_IN: टिकट प्रकार

en: Application Date
hi_IN: आवेदन तिथि

en: Parents/guardians
hi_IN: माता-पिता/अभिभावक

en: Check in
hi_IN: चेक इन

en: Book
hi_IN: बुक करें

en: Session description
hi_IN: सत्र विवरण

en: e.g. Beginners to attend only please.
hi_IN: जैसे, केवल नवागंतुक प्रतिभागी

en: Your event must contain at least one ticket.
hi_IN: आपके कार्यक्रम में कम से कम एक टिकट होना चाहिए।

en: Select Youth to create tickets for attendees under 18.
hi_IN: 18 से कम उम्र के प्रतिभागियों के लिए टिकट बनाने के लिए युवा चुनें।

en: Select Parent/Guardian to create tickets for parents/guardians of the attendees.
hi_IN: प्रतिभागियों के माता-पिता/अभिभावकों के लिए टिकटें बनाने के लिए माता-पिता/अभिभावक चुनें।

en: Select Mentor to create tickets for Mentors.
hi_IN: मेंटरों के लिए टिकटें बनाने के लिए मेंटर चुनें।

en: Select Other to create tickets for unlisted types e.g. laptops.
hi_IN: गैर सूचीबद्ध प्रकारों जैसे लैपटॉप के लिए टिकटें बनाने के लिए मेंटर चुनें।

en: Cancel Session
hi_IN: सत्र रद्द करें

en: Cancelling a session will notify all of the attendees by email. Are you sure you want to continue?
hi_IN: किसी सत्र को रद्द करने पर सभी प्रतिभागियों को ईमेल से सूचित किया जाएगा। क्या आप वाकई जारी रखना चाहते हैं?

en: Your profile image is too large. Please resize to a maximum of 640/640 pixels.
hi_IN: आपका प्रोफाइल चित्र बहुत बड़ा है। कृपया आकार अधिकतम 640/640 पिक्सल तक करें।

en: By changing one of the following: Dojo Name, Country, City/Town, your dojo public url will be changed. Do you agree with this?
hi_IN: इनमें से किसी एक को बदलने पर: Dojo नाम, देश, शहर/नगर, आपके dojo का सार्वजनिक url बदल जाएगा। क्या आप इससे सहमत हैं?

en: Avatar upload: file must be an image.
hi_IN: अवतार अपलोड: फाइल चित्र ही होना चाहिए।

en: Avatar upload: max file size of 5MB exceeded.
hi_IN: अवतार अपलोड: 5MB की अधिकतम फाइल सीमा से अधिक है।

en: Your ticket request for
hi_IN: आपका टिकट अनुरोध

en: has been received
hi_IN: प्राप्त हो गया

en: has been approved
hi_IN: अनुमोदित हो गया

en: Your event must contain at least one session.
hi_IN: आपके कार्यक्रम में कम से कम एक सत्र होना चाहिए।

en: Home
hi_IN: होम

en: Edit Dojo
hi_IN: Dojo संपादित करें

en: My Events
hi_IN: मेरे कार्यक्रम

en: Review Champion Application
hi_IN: चैम्पियन आवेदन की समीक्षा करें

en: Setup Dojo
hi_IN: Dojo बनाएं

en: Accept Badge
hi_IN: बैज स्वीकार करें

en: Approve Ninja
hi_IN: Ninja अनुमोदित करें

en: Reset Password
hi_IN: पासवर्ड रीसेट करें

en: Terms & Conditions
hi_IN: निबंधन और शर्तें

en: Edit Event
hi_IN: कार्यक्रम संपादित करें

en: Turn on ticket approval
hi_IN: टिकट अनुमोदन चालू करें

en: Book now
hi_IN: अभी बुक करें

en: Thank You. You will receive an email containing your booking confirmation.
hi_IN: धन्यवाद। आपको बुकिंग संबंधी जानकारी वाला ईमेल प्राप्त होगा।

en: Please explain how your team was background checked
hi_IN: कृपया स्पष्ट करें कि आपकी टीम की पृष्ठभूमि जांच कैसे की गई

en: Please explain how your Dojo has met health and safety best practices
hi_IN: कृपया स्पष्ट करें कि आपका Dojo कैसे स्वास्थ्य और सुरक्षा की सर्वोत्तम प्रथाओं को पूरा करता है

en: Please explain the situation with public liability in your Dojo
hi_IN: कृपया अपने Dojo में सार्वजनिक देयता की स्थिति स्पष्ट करें

en: Please describe how many technical mentors you have and any other relevant information.
hi_IN: कृपया विवरण दें कि आपके पास कितने तकनीकी मेंटर और  कोई अन्य संबंधित जानकारी है

en: Please describe how many non-technical mentors you have and any other relevant information.
hi_IN: कृपया विवरण दें कि आपके पास कितने गैर तकनीकी मेंटर और कोई अन्य संबंधित जानकारी है

en: Please let us know how many technical mentors you have
hi_IN: कृपया हमें बताएं कि आपके पास कितने तकनीकी मेंटर हैं

en: Please let us know how many non-technical mentors you have
hi_IN: कृपया हमें बताएं कि आपके पास कितने गैर तकनीकी मेंटर हैं

en: Please describe your venue and any other relevant info - you can even add a link to google maps!
hi_IN: कृपया अपने कार्यक्रम स्थल और किसी अन्य संबंधित जानकारी का वर्णन करें - आप गूगल मैप का लिंक तक जोड़ सकते हैं!

en: Please describe your venue
hi_IN: कृपया कार्यक्रम स्थल का वर्णन करें

en: Please let us know when you plan to start and how regularly you plan to run
hi_IN: कृपया हमें बताएं कि आप शुरू करने की योजना कब बना रहे हैं और नियमित रूप से कैसे चलाने की योजना है

en: Please let us know your launch date and time
hi_IN: कृपया प्रारंभ तिथि और समय से हमें अवगत कराएं

en: See
hi_IN: देखें

en: to create an event
hi_IN: कार्यक्रम बनाने के लिए

en: Select a day...
hi_IN: दिन चुनें...

en: There are no outstanding applications for this Session
hi_IN: इस सत्र के लिए कोई आवेदन बकाया नहीं है

en: Please add the event location manually by clicking on the map.
hi_IN: कृपया नक्शे पर क्लिक करके कार्यक्रम लोकेशन जोड़ें।

en: User must not be checked in to be deleted
hi_IN: डिलीट किए जाने के लिए यूज़र का चेन इन नहीं करना जरूरी है

en: Cancel Event
hi_IN: कार्यक्रम रद्द करें

en: Cancelling this session will cancel the event as this is the only session. All of the attendees will be notified by email. Are you sure you want to continue?
hi_IN: इस सत्र को रद्द करने पर कार्यक्रम रद्द हो जाएगा क्योंकि उसमें केवल एक ही सत्र है। सभी प्रतिभागियों को ईमेल से सूचित किया जाएगा। क्या आप वाकई जारी रखना चाहते हैं?

en: Public events are viewable by anyone visiting your Dojo listing. Private events can only be seen by members of your Dojo.
hi_IN: सार्वजनिक कार्यक्रमों को आपकी Dojo लिस्टिंग देखने वालों किसी के भी द्वारा देखा जा सकता है। निजी कार्यक्रमों को केवल आपके Dojo के सदस्यों के द्वारा ही देखा जा सकता है।

en: Use Dojos listing address. This will pre-fill the address fields.
hi_IN: Dojos लिस्टिंग पते का उपयोग करें। यह पते वाले फील्ड को पहले से भर देगा।

en: Use Dojo listing address
hi_IN: Dojos लिस्टिंग पते का उपयोग करें।

en: Invite Dojo Members
hi_IN: Dojo सदस्यों को आमंत्रित करें

en: Are you a parent/guardian?
hi_IN: क्या आप माता-पिता/अभिभावक हैं?

en: Please note that to book tickets for your youths you will need to
hi_IN: कृपया नोट करें कि अपने युवाओं के लिए टिकट बुक करने के लिए आपको आवश्यकता पड़ेगी

en: add them to your profile first
hi_IN: पहले उन्हें अपने प्रोफाइल से जोड़ने की

en: in the ninja section
hi_IN: ninja खण्ड में

en: Invite Dojo Members to this session
hi_IN: इस सत्र में Dojo सदस्यों को आमंत्रित करें

en: Save Invite List
hi_IN: आमंत्रण सूची सहेजें

en: You must complete all of the ticket details before inviting Dojo members.
hi_IN: Dojo सदस्यों को आमंत्रित करने से पहले आपको सभी टिकट विवरण पूरा करना जरूरी है।

en: Dojo members successfully added to invite list. They will be notified of the invite when you publish this event.
hi_IN: Dojo सदस्यों को सफलतापूर्वक आपकी आमंत्रण सूची में जोड़ा गया। जब आप इस कार्यक्रम को प्रकाशित करते हैं तो उन्हें आमंत्रण के लिए सूचित किया जाएगा।

en: Session Invite
hi_IN: सत्र आमंत्रण

en: Session invitation is being validated...
hi_IN: सत्र आमंत्रण वैलिडेट हो रहा है...

en: Invitation successfully validated. Your ticket has been sent to your email.
hi_IN: आमंत्रण सफलतापूर्वक वैलिडेट हुआ। आपके ईमेल पर आपका टिकट भेज दिया गया है।

en: Invalid session invitation.
hi_IN: अमान्य सत्र आमंत्रण

en: No invites found
hi_IN: कोई आमंत्रिती नहीं पाया गया

en: How do I choose?
hi_IN: मैं कैसे चुनता हूँ?

en: Enabling this will require you or another admin with Ticketing Admin permissions to approve applications to attend this event.
hi_IN: इस कार्यक्रम में आवेदनों को अनुमोदित करने के लिए ऐसा करने के लिए टिकटिंग एडमिन के साथ आपको या दूसरे एडमिन के लिए अनुमति अपेक्षित होगा।

en: Place name must be less than 40 characters.
hi_IN: नाम का 40 अक्षरों से कम होना जरूरी है।

en: Zen is an open source platform, you can
hi_IN: Zen एक मुक्त स्रोत प्लेतफॉर्म हैं, आप कर सकते हैं

en: contribute code
hi_IN: योगदान कोड

en: and
hi_IN: और

en: suggest features
hi_IN: विशेषताएं सुझाएं

en: to help make it better.
hi_IN: जिससे इसे बेहतर बनाया जा सके।

en: Error loading parents
hi_IN: माता-पिता को लोड करने में त्रुटि

en: You are viewing a past event which is not possible to edit.
hi_IN: आप एक पुराना कार्यक्रम देख रहे हैं जिसे संपादित करना संभव नहीं है।

en: Registering for an event?
hi_IN: कार्यक्रम के लिए पंजीकृत कर रहे हैं?

en: If you need to book in to a Dojo event, you need to fill out your profile first.
hi_IN: यदि आप कोई Dojo कार्यक्रम बुक करते हैं, तो पहले आपको अपना प्रोफाइल भरना होगा।

en: Then you will need to <a href="#ninjas">add ninjas</a> to your profile.
hi_IN: फिर आपको अपने प्रोफाइल में <a href="#ninjas">ninja को</a> जोड़ना जरूरी होगा।

en: Following this you may <a href="/">find your local Dojo</a> and book an event via the Dojo listing
hi_IN: इसके बाद आप अपना <a href="/">स्थानीय Dojo खोज सकते हैं</a> और Dojo लिस्टिंग के माध्यम से कार्यक्रम बुक कर सकते हैं

en: Not all information entered on your profile is viewable. You can choose to hide certain information by ticking the hide buttons at the bottom of the page.
hi_IN: आपके प्रोफाइल पर दर्ज सभी जानकारी देखने योग्य नहीं है। आप पेज के नीचे छिपाएं बटन पर निशान लगाकर कुछ जानकारी को छिपाने का विकल्प चुन सकते हैं।

en: Only your username and profile picture are publicly viewable. Other fields are for administration purposes only.
hi_IN: केवल आपका यूज़रनाम और प्रोफाइल चित्र सार्वजनिक रूप से देखा जा सकता है। अन्य फील्ड केवल प्रशासनिक उद्देश्यों के लिए हैं।

en: Registering an account does not guarantee you entry to a Dojo event. To gain entry to an event you must fill out your profile and book via the Dojo listing page. You will need your email confirmation to attend or direct permission from the Dojo administrators.
hi_IN: खाता को पंजीकृत करना Dojo कार्यक्रम में आपके प्रवेश की गारंटी नहीं देता है। कार्यक्रम में प्रवेश पाने के लिए आपको अपने प्रोफाइल को भरना और Dojo लिस्टिंग पेज से बुक करना जरूरी है। आपको भागीदारी के लिए ईमेल पुष्टिकरण या Dojo एडमिनिस्ट्रेटरों से सीधी अनुमति प्राप्त करना आवश्यक होगा।

en: If you'd like to award a badge, please visit the manage users section below:
hi_IN: यदि आप कोई बैज देना चाहते हैं तो कृपया नीचे यूज़रों को प्रबंधित करें खंड में जाएं:

en: Your local Dojo administrator can award you badges.
hi_IN: आपका स्थानीय Dojo एडमिनिस्ट्रेटर आपको बैज दे सकता है।

en: Privacy Statement
hi_IN: गोपनीयता कथन

en: Introduction
hi_IN: परिचय

en: coderdojo.com and its sub-sites
hi_IN: coderdojo.com और इसकी सहायक-साइटें

en: (the "Website", "Zen", "Kata") are operated by CoderDojo Foundation. We have created this Privacy Statement in order to demonstrate our firm commitment to privacy. This Privacy Statement sets out the basis on which any personal data we collect from you or that you provide to us, will be processed by us.  In order to fully understand your rights, we encourage you to read this Privacy Statement and to consult our Terms and Conditions of Use.
hi_IN: ("वेबसाइट", "Zen", "Kata") को CoderDojo फाउंडेशन के द्वारा संचालित किया जाता है। हमने इस गोपनीयता कथन को गोपनीयता के प्रति हमारी दृढ़ प्रतिबद्धता को प्रदर्शित करने के लिए बनाया है। यह गोपनीयता कथन आधार बनाता है जिस पर हम आपसे डाटा एकत्रित करते हैं और हमारे द्वारा जिन्हें प्रोसेस किया जाएगा।  अपने अधिकारों को पूरी तरह से समझने के लिए, हम आपको यह गोपनीयता कथन पढ़ने और उपयोग के निबंधनों तथा शर्तों को समझने के लिए प्रोत्साहित करते हैं।

en: For the purpose of the Data Protection Acts 1988 and 2003, the data controller is contactable at info@coderdojo.com.
hi_IN: डाटा प्रोटेक्शन एक्ट 1988 और 2003 के उद्देश्यों के लिए, info@coderdojo.com पर डाटा कंट्रोलर से संपर्क किया जा सकता है।

en: Acceptance of this Privacy Statement
hi_IN: इस गोपनीयता कथन की स्वीकृति

en: By using this Website you signify acceptance of this Privacy Statement.  If you do not agree with or you are not comfortable with any aspect of this Privacy Statement, your only remedy is to discontinue use of the Website.  We reserve the right to modify this Privacy Statement at any time.  Your continued use of any portion of the Website following notification or posting of such changes will constitute your acceptance of those changes.
hi_IN: इस वेबसाइट के उपयोग से आप इस गोपनीयता कथन के प्रति अपनी सहमति व्यक्त करते हैं।  यदि आप इस गोपनीयता कथन से सहमत नहीं हैं या किसी पहलू से सहज नहीं है तो आपके लिए एकमात्र समाधान वेबसाइट का उपयोग बंद करना है।  इस गोपनीयता कथन को किसी भी समय संशोधित करने का अधिकार हमारे पास सुरक्षित है।  ऐसे परिवर्तनों की सूचना या पोस्टिंग के बाद वेबसाइट के किसी भाग का उपयोग जारी रखकर आप इन परिवर्तनों के प्रति अपनी सहमति स्थापित करते हैं।

en: Information we collect
hi_IN: हमारे द्वारा एकत्रित की जाने वाली जानकारी

en: In operating our website we may collect and process the following data about you:
hi_IN: हमारी वेबसाइट चलाने में हम आपके बारे में निम्नलिखित डाटा एकत्रित और प्रोसेस करते हैं:

en: Details of your visits to our website and the resources that you access, including, but not limited to, traffic data, location data, weblogs and other communication data.
hi_IN: हमारी वेबसाइट पर आपके आगमन और आपके द्वारा अक्सेस किए गए संसाधनों का विवरण जिसमें ट्रैफिक डाटा, लोकेशन डाटा, वेबलॉग और अन्य संचार डाटा शामिल हैं किंतु यह इन तक ही सीमित नहीं है।

en: Information that you provide to us when using this Website.  This includes information provided at the time of registering to use this Website, if applicable. We may also ask you for information when you report a problem with the Website.
hi_IN: इस वेबसाइट का उपयोग करते समय आपके द्वारा हमें दी गई जानकारी।  इसमें यदि लागू हो तो इस वेबसाइट पर पंजीकृत करते समय दी गई जानकारी शामिल है। हम आपसे वेबसाइट की समस्या की सूचना देते समय जानकारी के लिए कह सकते हैं।

en: If you contact us for any reason, we may keep a record of that correspondence.
hi_IN: यदि किसी कारण से आप हमसे संपर्क करते हैं तो हम उस पत्राचार का रिकार्ड रख सकते हैं।

en: We may also ask you to complete surveys that we use for research purposes, although you do not have to respond to them.
hi_IN: हम आपसे सर्वेक्षणों को पूरा करने के लिए भी कह सकते हैं जिसका उपयोग हम अनुसंधान के लिए करते हैं जबकि आपको उनका उत्तर देना जरूरी नहीं है।

en: Storing your personal data
hi_IN: आपका व्यक्तिगत डाटा भंडारित करना

en: The data that we collect from you may be transferred to, and stored at, a destination outside the European Economic Area ("EEA"). It may also be processed by staff of CoderDojo Foundation operating from outside the EEA. Such staff may be engaged in the provision of support services. By submitting your personal data, you agree to this transfer, storing or processing.  We will take all steps reasonably necessary to ensure that your data is treated securely and in accordance with this Privacy Statement.
hi_IN: हम आपसे जो डाटा एकत्रित करते हैं उसे यूरोपीय आर्थिक क्षेत्र ("EEA") के बाहर किसी स्थान पर भेजा या भंडारित किया जा सकता है। इसे EEA से बाहर काम करने वाले CoderDojo फाउंडेशन के स्टाफ के द्वारा भी प्रोसेस किया जा सकता है।  ऐसे स्टाफ सहायता सेवाओं के प्रावधान के काम से जुड़े हो सकते हैं। अपना निजी डाटा प्रस्तुत करके आप इसे स्थानांतरित, भंडारित और प्रोसेस करने के लिए सहमत हैं।  हम आपका डाटा सुरक्षित तरीके से और हमारे गोपनीयता कथन के अनुसरण में रखा जाना सुनिश्चित करने के लिए सभी आवश्यक कदम उठाएंगे।

en: All information you provide to us is stored on our secure servers and user information is encrypted with SSL technology. Any payments made through our website utilise Stripe. You can see Stripe Privacy Policy
hi_IN: आपके द्वारा हमें दी गई सभी जानकारी हमारे सुरक्षित सर्वरों में भंडारित होती है और यूज़र जानकारी SSL प्रौद्योगिकी में कूटबद्ध होती है। हमारी वेबसाइट के माध्यम से किए गए किसी भुगतान में स्ट्राइप का उपयोग किया जाता है। आप स्ट्राइप गोपनीयता नीति देख सकते हैं

en:  and more about their security
hi_IN:  और उनकी सुरक्षा के बारे में अधिक जानकारी ले सकते हैं

en: Where we have given you (or where you have chosen) a password which enables you to access certain parts of our Website, you are responsible for keeping this password confidential.  We ask you not to share a password with anyone.
hi_IN: जहाँ हमने आपको एक पासर्ड दिया है (या जहाँ आपने चुना है) जो हमारी वेबसाइट के कुछ भागों तक पहुंचने में सक्षम बनाता है, उस पासवर्ड को गोपनीय रखने की जिम्मेदारी आपकी है।  हम आपको कहते हैं कि किसी के साथ अपना पासवर्ड साझा नहीं करें।

en: Use of your information
hi_IN: आपकी जानकारी का उपयोग

en: The information that we collect and store relating to you is primarily used to enable us to provide our services to you. In addition, we may use the information for the following purposes:
hi_IN: आपके बारे में हम जो जानकारी एकत्रित और भंडारित करते हैं, उसका उपयोग प्राथमिक रूप से आपको हमारी सेवाएं देने में सक्षम बनाने के लिए होता है। इसके अलावा, हम निम्नलिखित उद्देश्यों के लिए जानकारी का उपयोग कर सकते हैं:

en: To ensure that content from our Website is presented in the most effective manner for you and your computer.
hi_IN: यह सुनिश्चित करने के लिए कि हमारी वेबसाइट से सामग्री आपके और आपके कंप्यूटर के लिए सबसे प्रभावी तरीके से प्रस्तुत की जा रही है।

en: To provide you with information requested from us, relating to our services.
hi_IN: हमारी सेवाओं के बारे में हमसे अनुरोध की गई जानकारी आपको प्रदान करने के लिए।

en: To allow you to participate in interactive features of our Website.
hi_IN: हमारी वेबसाइट की संवदात्मक विशेषताओं में भागीदारी के लिए आपको अनुमति देने के लिए।

en: To notify you about changes to our Website and/or services.
hi_IN: हमारी वेबसाइट और/या सेवाओं में परिवर्तनों के बारे में आपको सूचित करने के लिए।

en: We do not, without your consent, disclose information about identifiable individuals to third parties, but we may send anonymised statistical data to them for research and survey purposes.
hi_IN: हम आपकी सहमति के बिना तृतीय पक्षों को पहचान व्यक्त कर सकने वाली जानकारी प्रकट नहीं करते हैं लेकिन हम उन्हें नामरहित आंकड़ें अनुसंधान और सर्वेक्षण के उद्देश्य से भेज सकते हैं।

en: Disclosure of your information
hi_IN: आपकी जानकारी का उपयोग

en: Your personal data will not be processed for marketing purposes or publication on our Website.  We will not disclose your personal data to third parties unless you have consented to this disclosure. These third parties will not be able to contact you unless you have given your consent. We will however disclose your personal data if we believe in good faith that we are required to disclose it in order to comply with any applicable law, a summons, a search warrant, a court or regulatory order, or other valid legal process.
hi_IN: आपका निजी डाटा विपणन या हमारी वेबसाइट पर प्रकाशित करने के उद्देश्य से प्रोसेस नहीं किया जाएगा।  हम आपका निजी डाटा तृतीय पक्षों को तब तक प्रकट नहीं करेंगे जब तक कि ऐसे प्रकटीकरण के लिए आपने सहमति न दी हो। ये तृतीय पक्ष तब तक आपसे संपर्क करने में सक्षम नहीं होंगे जब तक कि आपने अपनी सहमति न दी हो। तथापि हम आपका निजी डाटा प्रकट करेंगे यदि हमें लगता है कि किसी प्रयोज्य कानून, सम्मनों, सर्च वारंटों, न्यायालय या विनियामक आदेश, या दूसरी मान्य कानूनी प्रक्रिया का अनुपालन करने के लिए उन्हें प्रकट करना अपेक्षित है।

en: We may provide non-personal data to third parties, where such information is combined with similar information of other users of our Website. For example, we might inform third parties regarding the number of unique users who visit our Website, the demographic breakdown of our community users of our Website, or the activities that visitors to our Website engage in while on our Website. The third parties to whom we may provide this information may include our Website design, development and hosting contractors.  However, we do not sell or exchange or provide such data to third parties for their own use.  We will inform you if we intend to use your data for such purposes or if we intend to disclose your information to any third party for such purposes.  You can exercise your right to prevent such processing by checking certain boxes on the forms we use to collect your data.  You can also exercise the right at any time by contacting us using the contact details below.
hi_IN: हम तृतीय पक्षों को गैर-निजी डाटा प्रदान करते हैं जब ऐसी जानकारी हमारी वेबसाइट के दूसरे यूजरों के साथ मिश्रित की गई हो। उदाहरण के लिए, हम तृतीय पक्षों को हमारी वेबसाइट पर आने वाले अनूठे यूज़रों की संख्या, हमारी वेबसाइट के हमारे समुदाय यूज़रों के डेमोग्राफिक ब्रेकडाउन, या हमारी वेबसाइट में व्यस्त रहने वाले आगंतुकों की गतिविधियों के बारे में सूचित करते हैं। जिन तृतीय पक्षों को हम यह जानकारी दे सकते हैं, हमारी वेबसाइट का डिजाइन, विकास और होस्टिंग ठेकेदार शामिल हो सकते हैं।  तथापि, हम ऐसे डाटा तृतीय पक्षों को उनके इस्तेमाल के लिए बेचते या आदान-प्रदान नहीं करते हैं।  हम आपको सूचित करेंगे यदि हम ऐसे उद्देश्यों के लिए आपके डाटा का उपयोग करना चाहते हैं या यदि ऐसे उद्देश्यों के लिए तृतीय पक्ष को आपकी जानकारी प्रकट करना चाहते हैं।  हम आपका जो डाटा एकत्रित करते हैं, आप फॉर्म पर कुछ बॉक्सों में निशान लगाकर उनकी प्रोसेसिंग को रोकने के अपने अधिकार का उपयोग कर सकते हैं।  आप नीचे दिए संपर्क विवरण का उपयोग करके किसी भी समय अपने अधिकार का उपयोग भी कर सकते हैं।

en: In the event that we sell or buy any business or assets, in which case we may disclose your personal data to the prospective seller or buyer of such business or assets.  If we or substantially all of our assets are acquired by a third party, in which case personal data held by us about or customers will be one of the transferred assets.
hi_IN: हमारे द्वारा कोई कारोबार या संपत्ति बेचने या खरीदने की स्थिति में, हम ऐसे कारोबार या संपत्ति के संभावित बिक्रेता  या क्रेता के सामने आपका व्यक्तिगत डाटा प्रकट कर सकते हैं।  यदि हम या हमारी सभी संपत्तियां मूलत: तृतीय पक्ष द्वारा अधिग्रहित किया जाता है तो उस स्थिति में हमारे द्वारा धारित आपका निजी डाटा या ग्राहक स्थानांतरित होने वाली संपत्तियों में एक होंगी।

en: The use of this Website by minors under the age of 16 is subject to the consent of their parent or guardian.  We advise parents or guardians who permit their children to use the Internet that it is important that they communicate with their children about their safety online.
hi_IN: 16 से कम उम्र के मेंटरों द्वारा इस वेबसाइट का उपयोग उनके माता-पिता या अभिभावक की सहमति के अधीन है।  हम उन माता-पिता या अभिभावकों को सूचित करते हैं जिन्होंने अपने बच्चों को इंटरनेट का इस्तेमाल करने की अनुमति दी है कि यह महत्वपूर्ण है कि वे अपने बच्चों के साथ उनकी ऑनलाइन सुरक्षा के बारे में बताएं।

en: Security
hi_IN: सुरक्षा

en: We are committed to ensuring that your information is secure.  As no data transmission over the Internet can be guaranteed as 100% secure, we cannot ensure or warrant the security of any information that you transmit to us and you transfer the data at your own risk.  We endeavour to use the appropriate technical and organizational measures in order to secure the confidentiality of your personal data, to prevent unauthorised or unlawful processing of such personal data, and to protect against accidental or unlawful destruction, accidental loss, alteration or unauthorised disclosure or access and to otherwise protect the security of such personal data.
hi_IN: हम आपकी जानकारी को सुरक्षित रखना सुनिश्चित करने के लिए वचनबद्ध हैं।  चूंकि इंटरनेट पर संचारित किसी डाटा के 100% सुरक्षित होने की गारंटी नहीं दी जा सकती, हम आपके द्वारा हमें संचारित किसी जानकारी की सुरक्षा सुनिश्चित नहीं कर सकते या वारंटी नहीं दे सकते और आप अपने जोखिम पर डाटा स्थानांतरित करते हैं।  हम आपके व्यक्तिगत डाटा की गोपनीयता को सुरक्षित करने के लिए, ऐसे व्यक्तिगत डाटा के अनधिकृत या गैरकानूनी प्रोसेसिंग को रोकने के लिए और दुर्घटनापूर्वक या गैर कानूनी तरीके से नष्ट करने से बचाने, दुर्घतनापूर्वक नुककास, छेड़छाड़ या अनधिकृत प्रकटीकरण से बचाने या अन्यथा ऐसे डाटा की सुरक्षा की रक्षा करने का उद्यम करते हैं।

en: Cookies
hi_IN: कुकीज

en: This Website uses cookie technology. A cookie is a small file which asks permission to be placed on your computer’s hard drive.  Once you agree, the file is added and the cookie helps analyse web traffic or lets you know when you visit a particular site.  Cookies allow web applications to respond to you as an individual.  The web application can tailor its operations to your needs, likes and dislikes by gathering and remembering information about your preferences.
hi_IN: यह वेबसाइट कुकी प्रौद्योगिकी का उपयोग करती है। कुकी एक छोटी फाइल है जो आपके कंप्यूटर की हार्ड ड्राइव में जाने के लिए अनुमति मांगती है।  आपकी सहमत पर, फाइल जुड़ जाता है और कुकी वेब ट्रैफिक का विश्लेषण करने में सहायता करती है या आपको बताती है कि किसी साइट विशेष पर आप कब गए थे।  कुकीज वेब आवेदनों को एक व्यक्ति के रूप में आपको उत्तर देने में सक्षम बनाती है।  वेब एप्लिकेशन आपकी प्राथमिकताओं को याद रखकर और आपकी आवश्यकताओं, पसंद और नापसंद के अनुसार अपना परिचालन अनुकूलित कर सकते हैं।

en: We use traffic log cookies to identify which pages are being used. This helps us analyse data about web page traffic and improve our Website in order to tailor it to customer needs. We only use this information for statistical analysis purposes and then the data is removed from the system. Overall cookies help us provide you with a better Website, by enabling us to monitor which pages you find useful and which you do not. A cookie in no way gives us access to your computer or any information about you, other than the data you choose to share with us. You can choose to accept or decline cookies. Most web browsers automatically accept cookies, but you can modify your browser setting to decline cookies if you prefer. This may prevent you from taking full advantage of the Website.
hi_IN: किस पेज का उपयोग हो रहा है उसकी पहचान करने के लिए हम ट्रैफिक लॉग कुकीज का उपयोग करते हैं। यह वेब पेज ट्रैफिक के बारे में डाटा विश्लेषण करने और ग्राहकों की जरूरतों के अनुसार अनुकूलित कर हमारी वेबसाइट को सुधारने में सहायता करता है। हम इस डाटा का उपयोग केवल सांख्यिकीय विश्लेषण के उद्देश्य से करते हैं और फिर डाटा को सिस्टम से हटा दिया जाता है। समग्रत: कुकीज से किस पेज को आपने उपयोगी पाया और किसे नहीं, उसकी निगरानी से आपको एक बेहतर वेबसाइट प्रदान करने में हमारी सहायता करते हैं। कुकी किसी भी तरह हमें आपके कंप्यूटर या आपके द्वारा साझा करने वाले डाटा के अलावा आपके बारे में किसी जानकारी को अक्सेस करने नहीं देता है। आप कुकीज को स्वीकारने या नकारने का विकल्प चुन सकते हैं। ज्यादातर वेब ब्राउज़र स्वचालित रूप से कुकीज को स्वीकार करते हैं लेकिन यदि आप चाहें तो कुकीज को अस्वीकारने के लिए अपना ब्राउज़र सेटिंग़ संशोधित कर सकते हैं। यह वेबसाइट का पूरा लाभ लेने से आपको रोक सकता है।

en: If you click on a link to a third party website, such third party may also transmit cookies to you. This Privacy Policy does not cover the use of cookies by any third parties.
hi_IN: यदि आप तृतीय पक्ष वेबसाइट के लिंक पर क्लिक करते हैं तो ऐसे तृतीय पक्ष भी आपको कुकीज संचारित सकते हैं। यह गोपनीयता नीति किसी तृतीय पक्ष द्वारा कुकीज के उपयोग को कवर नहीं करती है।

en: List of cookies used by this website:
hi_IN: इस वेबसाइट द्वारा उपयोग की गई कुकीज की सूची:

en: Cookie Name
hi_IN: कुकी नाम

en: Typical Value
hi_IN: टिपिकल वैल्यू

en: Purpose
hi_IN: उद्देश्य

en: Expires
hi_IN: एक्सपायर्स

en: Randomly generated alphanumeric string
hi_IN: रैंडम रूप से जेनरेट किए गए अल्फान्यूमेरिक स्ट्रिंग

en: Used to identify user session
hi_IN: यूज़र सत्र की पहचान के लिए प्रयुक्त

en: 2 days after creation
hi_IN: बनाने के 2 दिनों बाद

en: confirmed
hi_IN: पुष्टिकृत

en: Whether the user has seen the sitewide notice regarding the use of cookies
hi_IN: क्या यूज़र ने कुकीज के उपयोग के बारे में पूरी साइट पर नोटिस को देख लिया है

en: 1 year from being set
hi_IN: सेट किए जाने से 1 वर्ष

en: boolean
hi_IN: बूलिआन

en: Whether the user can see the O13 forums
hi_IN: क्या यूज़र O13 फोरमों को देख सकता है

en: On session expiry
hi_IN: सत्र समापन पर

en: Whether the user has completed required fields of their profile
hi_IN: क्या यूज़र ने अपने प्रोफाइल के अपेक्षित फील्ड को भरा है

en: The locale of the users browser, to display the relevant language to them
hi_IN: उन्हें संबंधित भाषा प्रदर्शित करने के लिए यूज़र ब्राउज़र की अवस्थिति

en: Links to other websites
hi_IN: अन्य वेबसाइटों के लिंक

en: Our Website may, from time to time, contain links to third party websites.  If you follow a link to any of these websites, please note that these websites have their own privacy policies and that we do not accept any responsibility or liability for these policies.  Please check these policies before you submit any personal data to these websites.
hi_IN: हमारी वेबसाइट समय-समय पर तृतीय पक्ष वेबसाइटों का लिंक शामिल कर सकती है।  यदि आप इनमें से किसी  वेबसाइटों को फॉलो करते हैं तो कृपया नोट करें कि इन वेबसाइटों की अपनी गोपनीयता नीतियां हैं और इन नीतियों के लिए हम कोई जिम्मेदारी या देयता स्वीकार नहीं करते हैं।  कृपया इन वेबसाइटों पर कोई निजी डाटा प्रस्तुत करने से पहले इन नीतियों की जांच कर लें।

en: Access to information
hi_IN: जानकारी तक पहुंच

en: You have the right to request a copy of the information held by us about you.  We may charge a fee for this which will not exceed €6.35.  You also have the right to access your data, have changed any inaccuracies in the details we hold about you, the right to object to the use of your data and the right to block any specific uses of your data by contacting us using the contact details below.
hi_IN: आपको अधिकार है कि आपके बारे में हमारे द्वारा धारित जानकारी की एक प्रति के अनुरोध कर सकें।  हम इसके लिए शुल्क ले सकते हैं जो €6.35 से अधिक नहीं होगा।  आपको भी अधिकार है कि अपने डाटा को अक्सेस कर सकें, हमारे द्वारा आपके बारे में धारित विवरणों में किसी गलतियों को बदलने, आपके डाटा का उपयोग करने पर आपत्ति करने का अधिकार है और नीचे दिए संपर्क विवरण का उपयोग करके हमसे संपर्क करके किसी विशिष्ट यूज़र को अपने डाटा का उपयोग करने से ब्लॉक करने का अधिकार है।

en: Changes to our Privacy Statement
hi_IN: हमारे गोपनीयता कथन में परिवर्तन

en: Any changes to this Privacy Statement will be posted on the Website so you are always aware of what information we collect, how we use it, and under what circumstances, if any, we disclose it. If at any time we decide to use personal data in a manner significantly different from that stated in this Privacy Statement, or otherwise disclosed to you at the time it was collected, we will notify you by email, and you will have a choice as to whether or not we use your information in the new manner.
hi_IN: इस गोपनीयता कथन में कोई परिवर्तन वेबसाइट पर पोस्ट किया जाएगा ताकि आप हमेशा अवगत रहें कि हम क्या एकत्रित करते हैं, कैसे उपयोग करते हैं और किन परिस्थितियों में यदि करें तो उन्हें प्रकट करते हैं। यदि हम किसी भी समय निजी डाटा का उपयोग इस तरह से करने का निर्णय लेते हैं जो इस गोपनीयता कथन में उल्लिखित तरीके से काफी अलग हो या अन्यथा जब एकत्रित किया गया उस समय आपको प्रकट करते हैं, हम आपको ईमेल द्वारा सूचित करेंगे, और आपके पास एक विकल्प होगा चुनें कि नए तरीके से हम आपकी जानकारी का उपयोग करें या नहीं।

en: Find nearby Dojos
hi_IN: आसपास के Dojos ढूंढें

en: A new Dojo has been created
hi_IN: एक नया Dojo बनाया गया है

en: No ticket booked
hi_IN: टिकट बुक नहीं

en: My Account
hi_IN: मेरा अकाउंट

en: My Profile
hi_IN: मेरी प्रोफ़ाइल

en: E-learning
hi_IN: ई-शिक्षा

en: Toggle navigation
hi_IN: नेविगेशन टॉगल करें

en: Details
hi_IN: विवरण

en: Find a Dojo to attend
hi_IN: शामिल होने के लिए एक Dojo खोजें

en: Learn technology in an informal, creative and social environment. Find a dojo near you.
hi_IN: अनौपचारिक, रचनात्मक और सामाजिक वातावरण में प्रौद्योगिकी सीखें। आप के पास एक Dojo खोजें।

en: Enter your city or locality
hi_IN: अपने शहर या इलाके को दर्ज करें

en: Search for Dojos
hi_IN: Dojos की खोज करें

en: Detect my location
hi_IN: मेरे स्थान का पता लगाएं

en: Booking Complete
hi_IN: बुकिंग पूरी

en: You must accept the terms and conditions before proceeding.
hi_IN: आगे बढ़ने से पहले आपको नियम और शर्तों को स्वीकार करना होगा।

en: You must consent to the use of your data before proceeding.
hi_IN: आगे बढ़ने से पहले आपको अपने डेटा के उपयोग के लिए सहमति देनी होगी ।

en: Last name
hi_IN: उपनाम

en: Phone number
hi_IN: फ़ोन नंबर

en: Month
hi_IN: माह

en: Year
hi_IN: वर्ष

en: Email address (optional)
hi_IN: ईमेल पता (वैकल्पिक)

en: Male
hi_IN: पुरुष

en: Not Listed
hi_IN: सूचीबद्ध नहीं

en: Prefer not to answer
hi_IN: जवाब नहीं देना पसंद करते हैं

en: You will need your parent to carry out the registration.
hi_IN: पंजीकरण करने के लिए आपको अपने माता-पिता की आवश्यकता होगी।

en: Please verify your age
hi_IN: कृपया अपनी आयु सत्यापित करें

en: Sessions
hi_IN: सत्र

en: See Details and Book
hi_IN: विवरण और बुक

en: Select Event Tickets
hi_IN: कार्यक्रम की टिकट चुनें

en: Proceed
hi_IN: आगे बढ़ें

en: Showing {total} Dojos
hi_IN: दिखा रहा है {total} Dojos

en: I consent to the use of my data ({openLinkTag}Data policy{closingLinkTag})
hi_IN: मेरे डेटा के उपयोग के लिए सहमति ({openLinkTag}डेटा नीति {closingLinkTag})

en: Unfortunately there are no dojos in your area at the moment. Please search again or use the map to find the closest one.
hi_IN: दुर्भाग्य से इस समय आपके क्षेत्र में कोई dojos नहीं है। कृपया फिर से खोजें या निकटतम खोजने के लिए नक्शे का उपयोग करें।

en: No Upcoming Events
hi_IN: कोई आगामी कार्यक्रम नहीं

en: Show Map
hi_IN: मानचित्र दिखाएं

en: Hide Map
hi_IN: मानचित्र छिपाएं

en: Try modifying your search location, or zoom out on the {openLink}map{closeLink} to find the nearest Dojos.
hi_IN: निकटतम डोजोस को खोजने के लिए अपने खोज स्थान को संशोधित करने या निकटतम Dojos खोजने के लिए {openLink}मैप {closeLink} पर ज़ूम आउट करने का प्रयास करें।

en: Contact Dojo
hi_IN: संपर्क Dojo

en: Full
hi_IN: पूर्ण

en: A confirmation email has been sent to {email}
hi_IN: एक पुष्टि ईमेल के लिए भेजा गया है {email}

en: Event hosted by {dojoName}
hi_IN: {dojoName} द्वारा आयोजित कार्यक्रम

en: Attendees
hi_IN: सहभागियों

en: Media (newspaper/radio)
hi_IN: मीडिया (समाचारपत्र/रेडियो)

en: Please avoid using the words “CoderDojo” or “Dojo” when naming your Dojo.
hi_IN: कृपया अपने डोजो का नामकरण करते समय "CoderDojo" या "Dojo" शब्दों का उपयोग करने से बचें।

en: The Dojo Name should be formatted as [City/Town/State] @ [Sponsor/Venue Name] or in a large city [Neighbourhood/Area], [City] @ [Sponsor/Venue Name]
hi_IN: Dojo नाम [शहर/शहर/राज्य] @[प्रायोजक/स्थल नाम] या एक बड़े शहर में [पड़ोस/क्षेत्र], [City] @ [प्रायोजक/स्थल नाम] के रूप में स्वरूपित किया जाना चाहिए

en: When will your Dojo run?
hi_IN: आपका Dojo कब चलेगा?

en: Help people searching for Dojos to find one that fits their schedule
hi_IN: Dojos की खोज करने वाले लोगों को खोजने में मदद करें जो उनके शेड्यूल में फिट बैठता है

en: Select a day
hi_IN: दिन चुनें

en: How often will your Dojo run?
hi_IN: आपका Dojo कितनी बार चलेगा?

en: Each Dojo can choose how often they run whether it be weekly, bi-weekly, or monthly.
hi_IN: प्रत्येक डोजो चुन सकते हैं कि वे कितनी बार चलते हैं यह हो सकता है साप्ताहिक, द्वि-साप्ताहिक या मासिक।

en: When will your first session be?
hi_IN: आपका पहला सत्र कब होगा?

en: Provide your Dojo email address
hi_IN: अपना Dojo ईमेल पता प्रदान करें

en: You will need a specific email for your Dojo that can be shared with your team.
hi_IN: आपको अपने Dojo के लिए एक विशिष्ट ईमेल की आवश्यकता होगी जिसे आपकी टीम के साथ साझा किया जा सकता है।

en: You can set up your own Dojo email address (e.g.docklandsdojo@gmail.com) or we can create a coderdojo.com email up on your behalf.
hi_IN: आप अपना खुद का Dojo ईमेल पता (e.g.docklandsdojo@gmail.com) सेट कर सकते हैं या हम आपकी ओर से एक coderdojo.com ईमेल बना सकते हैं।

en: I have an email account setup for my Dojo
hi_IN: मेरे पास अपने Dojo के लिए एक ईमेल खाता सेटअप है

en: I want a coderdojo.com email set up
hi_IN: मैं एक coderdojo.com ईमेल सेट करना चाहता हूं

en: It must be different from your personal email.
hi_IN: यह आपके व्यक्तिगत ईमेल से अलग होना चाहिए।

en: You'll receive the credentials once the dojo has been verified
hi_IN: Dojo सत्यापित होने के बाद आपको क्रेडेंशियल प्राप्त होंगे

en: Once you have your email set up we advise you set up an auto-responder to all emails with more information about your Dojo so that parents know you are still active. Otherwise you can set up an auto-forwarder to your personal email so you don’t miss anything coming into your Dojo email.
hi_IN: एक बार जब आप अपना ईमेल सेट अप कर लेते हैं तो हम आपको सलाह देते हैं कि आप अपने Dojo के बारे में अधिक जानकारी के साथ सभी ईमेल पर एक ऑटो-उत्तरदाता स्थापित करें ताकि माता-पिता जान सकें कि आप अभी भी सक्रिय हैं। अन्यथा आप अपने व्यक्तिगत ईमेल पर एक ऑटो-फॉरवर्डर सेट कर सकते हैं ताकि अपने Dojo ईमेल में आने वाली किसी भी चीज को न भूलें।

en: Website (optional)
hi_IN: वेबसाइट (वैकल्पिक)

en: Monthly
hi_IN: मासिक

en: The venue is where the Dojo takes place.
hi_IN: स्थल वह जगह है जहां डोजो होता है।

en: It should be a safe, accessible and fun space.
hi_IN: यह एक सुरक्षित, सुलभ और मजेदार स्थान होना चाहिए।

en: Dojos cannot be held in a private residence or in venues inappropriate for young people; for example betting offices, bars, etc.
hi_IN: Dojos एक निजी निवास में या युवा लोगों के लिए अनुचित स्थानों में आयोजित नहीं किया जा सकता है; उदाहरण के लिए सट्टेबाजी कार्यालय, बार, आदि।

en: Do you have a venue?
hi_IN: क्या आपके पास एक venue है?

en: I have a venue
hi_IN: मेरे पास एक venue है

en: I'm looking for a venue
hi_IN: मैं एक venue के लिए देख रहा हूं

en: Where is your venue located?
hi_IN: आपका venue कहां स्थित है?

en: Please provide detailed information below. This location should appear on Google maps.
hi_IN: कृपया नीचे विस्तृत जानकारी प्रदान करें। यह स्थान गूगल मैप्स पर दिखाई देना चाहिए।

en: What type of venue will you run a Dojo in?
hi_IN: आप किस प्रकार के venue में एक डोजो चलेंगे?

en: Other (please detail)
hi_IN: अन्य (कृपया विस्तार से)

en: If your venue has a corporate host what is the name of the company?
hi_IN: यदि आपके स्थल पर कॉर्पोरेट होस्ट है तो कंपनी का नाम क्या है?

en: Download a template letter to send to potential venues here
hi_IN: यहां संभावित स्थानों पर भेजने के लिए एक टेम्पलेट पत्र डाउनलोड करें

en: Corporate Office
hi_IN: निगम कार्यालय

en: Community Centre or public civic space
hi_IN: सामुदायिक केंद्र या सार्वजनिक नागरिक स्थान

en: Co-working space or tech hub
hi_IN: सह-कार्य स्थान या टेक हब

en: Library
hi_IN: पुस्तकालय

en: Maker Space
hi_IN: अंतरिक्ष निर्माता

en: School
hi_IN: विद्यालय

en: University
hi_IN: विश्वविद्यालय

en: No problem! You can continue filling out the rest of the application, and come back to this when you’ve found a venue.
hi_IN: कोई बात नहीं! आप बाकी आवेदन भरना जारी रख सकते हैं, और जब आपको एक स्थान मिल जाता है तो आप इस पर वापस आ सकते हैं।

en: A CoderDojo Mentor is someone who guides Dojo attendees (Ninjas) and facilitate their learning.
hi_IN: एक CoderDojo मेंटर कोई है जो Dojo सहभागियों (निंजा) का मार्गदर्शन करता है और उनके सीखने की सुविधा प्रदान करता है।

en: Volunteers can also help out by setting up the Dojo, checking in attendees, managing ticketing or social media, etc.
hi_IN: स्वयंसेवक Dojo की स्थापना, सहभागियों में जांच, टिकटिंग या सोशल मीडिया के प्रबंधन आदि से भी मदद कर सकते हैं।

en: You can learn more about Mentors and Volunteers at Dojos in this short <a target="_blank" href="/dashboard/profile/lms">e-learning course.</a>
hi_IN: आप इस इस संक्षेप <a target="_blank" href="/dashboard/profile/lms">ई-लर्निंग कोर्स </a> Dojos में मेंटर और स्वयंसेवकों के बारे में अधिक सीख सकते है |

en: Dojos must ensure all volunteers are vetted and approved in compliance with local child safeguarding legislation.
hi_IN: Dojos सुनिश्चित करें कि सभी स्वयंसेवकों का पुनरीक्षण और स्थानीय बाल सुरक्षा कानून के अनुरूप अनुपालन में अनुमोदित कर रहे हो।

en: I have volunteers to help run my Dojo.
hi_IN: मेरे पास स्वयंसेवक हैं मेरे Dojo को चलाने में मदद करने के लिए।

en: I intend to run the Dojo by myself.
hi_IN: मैं अपने आप से डोजो चलाने का इरादा रखता हूं ।

en: Let us know where you found mentors for your Dojo.
hi_IN: आइए जानते हैं कि आपको अपने Dojo के लिए मेंटर को कहां मिला।

en: It’s ok to run the Dojo by yourself, but we’d advise trying to find volunteers to help you.
hi_IN: आप अपने आप से डोजो चलाने के लिए ठीक है, लेकिन हम हम सलाह देते हैं की स्वयंसेवकों को ढूंढें आपकी मदद करने के लिए।

en: Sessions
hi_IN: सत्र
