zen-community-platform - en to it_IT translation catalogue (1457 entries)

en: Yes
it_IT: Sì

en: Loading ...
it_IT: Caricamento in corso ...

en: Register a Dojo
it_IT: Registra un Dojo

en: REQUEST PASSWORD RESET
it_IT: RICHIESTA PASSWORD RESET

en: Cancel
it_IT: Cancella

en: Discard Changes
it_IT: Annulla modifiche

en: Forgot password
it_IT: Ha dimenticato la password?

en: Register
it_IT: Registrazione

en: Register an account
it_IT: Registra un account

en: Other stuff
it_IT: Altre cose

en: Name is empty
it_IT: Campo nome è vuoto

en: Name
it_IT: Nome

en: Surname
it_IT: Cognome

en: Surname is empty
it_IT: Campo cognome è vuoto

en: Email is empty
it_IT: Campo email è vuoto

en: Password is empty
it_IT: Campo password è vuoto

en: Passwords do not match
it_IT: Le password non corrispondono

en: Confirm Password is empty
it_IT: Conferma password è vuota

en: Confirm password
it_IT: Conferma Password

en: Already have an account
it_IT: Hai già un account?

en: Select user type
it_IT: Seleziona il tipo di utente

en: Reset
it_IT: Reimposta

en: Sign in
it_IT: Entra con

en: Zen Terms of Service
it_IT: Zen Termini di servizio

en: INTRODUCTION
it_IT: INTRODUZIONE

en: Welcome to 'Zen' the CoderDojo community platform hosted at zen.coderdojo.com.
it_IT: Benvenuti su 'Zen' la piattaforma della comunità CoderDojo ospitata presso zen.coderdojo.com.

en: PLEASE READ THE FOLLOWING CAREFULLY BEFORE USING ZEN.
it_IT: SI PREGA DI LEGGERE ATTENTAMENTE PRIMA DI COMINCIARE A UTILIZZARE ZEN.

en: Zen is a platform for CoderDojo community members (Champions, Mentors, Parents and Youth Attendees) to search for local Dojos, create listings for their Dojos on the publicly viewable Dojo database, issue and book tickets for their Dojos, participate in the CoderDojo web forums and manage their Dojo volunteers.
it_IT: Zen è una piattaforma per i membri della community CoderDojo (Champions, Mentors, genitori e giovani partecipanti) per cercare Dojo locali, aggiungere annunci per il loro Dojo al database pubblico di tutti i Dojo, emettere e prenotare biglietti per i loro Dojo, partecipare ai forum e gestire i volontari del Dojo.

en: Throughout the site, the terms "we", "us" and "our" refer to the CoderDojo Foundation. The CoderDojo Foundation offers this website, including all information, tools and services available from this site to you, the user, conditioned upon your acceptance of all terms, conditions, policies and notices stated here. The following Terms and Conditions are a legal contract between you ("You") and the CoderDojo Foundation regarding your use of Zen. Visitors and users of Zen are referred to individually as "User" and collectively as "Users".
it_IT: In tutto il sito, i termini "noi" e "nostro" si riferiscono alla Fondazione CoderDojo. La Fondazione di CoderDojo offre questo sito, incluse tutte le informazioni, strumenti e servizi disponibili da questo sito, a voi, l'utente, soggetto alla accettazione di tutti i termini, condizioni, criteri e avvisi indicati qui. I seguenti termini e condizioni sono un contratto legale tra voi ("voi") e la Fondazione di CoderDojo per quanto riguarda l'utilizzo di Zen. Visitatori e utenti di Zen sono indicati singolarmente come "Utente" e collettivamente come "Utenti".

en: Information about us
it_IT: Informazioni su di noi

en: Zen is operated and presented to users by the CoderDojo Foundation (formerly known as the 'Hello World Foundation') with registered address Dogpatch Labs, The CHQ Building, Custom House Quay, Dublin 1, Ireland. CoderDojo Foundation is an Irish Company registered under company number 524255 and a registered charity in Republic of Ireland, CHY 20812.
it_IT: Zen si presenta ed opera verso gli utenti attraverso Coderdojo Foundation (formalmente conosciuta come 'Hello World Foundation') con sede registrata in Irlanda presso Dogpatch Labs, The CHQ Building, Custom House Quay, Dublin. Hello World Foundation è una azienda irlandese con numero di società 524255 ed è un ente di beneficienza registrato presso nella Repubblica d'Irlanda, CHY 20812.

en: SECTION 1 - USER AGREEMENT
it_IT: SEZIONE 1 - ACCORDO UTENTE

en: Please read these Terms of Service carefully before accessing or using our website. By accessing or using any part of the site, you agree to be bound by these Terms of Service. If you do not agree to all the terms and conditions of this agreement, then you may not access the website or use any services. If these Terms of Service are considered an offer, acceptance is expressly limited to these Terms of Service.
it_IT: Si prega di leggere attentamente questi termini di servizio prima di accedere o usare il nostro sito. Accedendo o utilizzando qualsiasi parte del sito, accetti di essere vincolato da questi termini di servizio. Se non accetti tutti i termini e le condizioni del presente accordo, non dovresti accedere al sito Web o utilizzare i servizi. Se questi termini di servizio sono considerate un'offerta, l'accettazione è espressamente limitata ai presenti termini di servizio.

en: By visiting our site and you engage in our "Service" and agree to be bound by the following terms and conditions ("Terms of Service", "Terms"), including those additional terms and conditions and policies referenced herein and/or available by hyperlink. These Terms apply to all users of the site, including without limitation users who are viewers, CoderDojo organisers, CoderDojo mentors, CoderDojo youth attendees and parents.
it_IT: Visitando il nostro sito e usando il nostro "servizio" si accetta di essere vincolati dai seguenti termini e condizioni ("Termini di servizio", "Termini"), comprese quelle ulteriori condizioni e politiche a cui si fa riferimento nel presente documento e/o disponibili tramite collegamento ipertestuale. Questi termini si applicano a tutti gli utenti del sito, inclusi senza limitazione gli utenti spettatori, organizzatori di CoderDojo, mentors CoderDojo, i giovani partecipanti ai CoderDojo e i genitori.

en: By setting up an account on Zen, all CoderDojo Community Members (Champions, Volunteers and Mentors) are agreeing to the terms laid out in the CoderDojo Charter (permanent link to Charter). The CoderDojo Charter lays out a series of commitments that Community members must make to become part of the Global CoderDojo Community. These commitments cover key aspects of the CoderDojo Ethos and Culture, such as always being free, open, inclusive, and safeguarding children.
it_IT: Impostando un account su Zen, tutti i membri della Comunità CoderDojo (Champions, volontari e mentors) accettano i termini sanciti nello Statuto di CoderDojo (link permanente allo Statuto). Lo Statuto di CoderDojo delinea una serie di impegni che i membri della Comunità devono mantenere per diventare parte della comunità globale di CoderDojo. Questi impegni coprono gli aspetti chiave della cultura e dell'etica dei CoderDojo, come essere sempre gratuiti, aperti, inclusivi e salvaguardare i bambini.

en: IF YOU ARE A PARENT OR GUARDIAN AND YOU PROVIDE YOUR CONSENT TO YOUR CHILD'S REGISTRATION WITH THE SITE, YOU AGREE TO BE BOUND BY THESE TERMS OF USE IN RESPECT OF THEIR USE OF THE SITE.
it_IT: SE SEI UN GENITORE O TUTORE E FORNISCI IL TUO CONSENSO ALLA REGISTRAZIONE DEL TUO BAMBINO/A SUL SITO, ACCETTI DI ESSERE VINCOLATO DA QUESTI TERMINI DI UTILIZZO PER QUANTO RIGUARDA IL LORO UTILIZZO DEL SITO.

en: Any new features or tools which are added to the current store shall also be subject to the Terms.
it_IT: Ogni nuova funzionalità o strumento che vengono aggiunti all'archivio corrente saranno anch'essi subordinati ai termini.

en: You can review the most current version of the Terms of Service at any time on this page. We reserve the right to update, change or replace any part of these Terms of Service by posting updates and/or changes to our website. It is your responsibility to check this page periodically for changes. Your continued use of or access to the website following the posting of any changes constitutes acceptance of those changes.
it_IT: È possibile esaminare la versione più aggiornata dei termini del servizio in qualsiasi momento su questa pagina. Ci riserviamo il diritto di aggiornare, modificare o sostituire qualsiasi parte di questi termini di servizio effettuando aggiornamenti e modifiche al nostro sito Web. È tua responsabilità controllare periodicamente questa pagina per le modifiche. L'uso continuato di o l'accesso al sito dopo la pubblicazione di eventuali modifiche implica l'accettazione di tali modifiche.

en: Your privacy is important to us. Please read our Privacy Statement, which identifies how the CoderDojo Foundation Team uses, collects, and stores information it collects through the Services. By using Zen, you additionally agree that you are comfortable with CoderDojo Foundation's Privacy Statement.
it_IT: La tua privacy è importante per noi. Si prega di leggere la nostra informativa sulla Privacy, che identifica come il Team Foundation CoderDojo utilizza, raccoglie e memorizza le informazioni che vengono raccolte attraverso i servizi. Utilizzando Zen inoltre, accetti e condividì l'informativa sulla Privacy di CoderDojo Foundation.

en: Zen is open to users of all ages, and we ask that you keep this in mind when using these services.
it_IT: Zen è aperta agli utenti di tutte le età, e ti chiediamo di tenere questo a mente quando utilizzi questi servizi.

en: SECTION 2 - ACCOUNT ELIGIBILITY CREATION AND MAINTENANCE
it_IT: SEZIONE 2 - CREAZIONE DI ACCOUNT DI AMMISSIBILITÀ E MANUTENZIONE

en: THE WEBSITE IS NOT AVAILABLE TO (A) ANY USERS PREVIOUSLY SUSPENDED OR REMOVED FROM THE WEBSITE BY CODERDOJO FOUNDATION OR (B) ANY PERSONS UNDER THE AGE OF 13 WHOSE REGISTRATION HAS NOT BEEN APPROVED BY A LEGAL PARENT OR GUARDIAN. By clicking the "I Agree" button or by otherwise using or registering an account for the Website, You represent (a) that You have not been previously suspended or removed from the Website by the CoderDojo Foundation; (b) that You are either (i) at least 13 years of age or (ii) Your parent and/or guardian has consented to Your use of the Website; and (c) that your registration and your use of the Website is in compliance with any and all applicable laws and regulations.
it_IT: IL SITO WEB NON È DISPONIBILE PER (A) QUALSIASI UTENTE PRECEDENTEMENTE SOSPESO O RIMOSSO DAL SITO WEB DI CODERDOJO FOUNDATION O (B) QUALSIASI PERSONA SOTTO L'ETÀ DI 13 ANNI LA CUI REGISTRAZIONE NON È STATO APPROVATA DA UN GENITORE O UN TUTORE. Facendo clic sul pulsante "Accetto" o altrimenti utilizzando o registrando un account sul sito Web, l'utente dichiara (a) di non essere stato precedentemente sospeso o rimosso dal sito Web della Fondazione CoderDojo; (b) di avere (i) almeno 13 anni di età oppure (ii) il genitore e/o tutore ha acconsentito all'utilizzo del sito Web; e (c) che la registrazione e l'utilizzo del sito Web è in conformità con tutte le leggi e i regolamenti.

en: In order to use most features of the Services, you will need to register on Zen and create an account. When registering for a personal account, you will be asked to provide certain personal information, such as your email address, gender, birth month and year, and country. Please see Zen's Privacy Statement [Link to Privacy Policy] for the CoderDojo Foundation data retention and usage policies.
it_IT: Per poter utilizzare la maggior parte delle funzionalità dei servizi, sarà necessario registrarsi su Zen e creare un account. Durante la registrazione per un account personale, sarà necessario fornire alcune informazioni personali, come il vostro indirizzo e-mail, sesso, mese di nascita e anno e paese. Per i criteri di conservazione e l'utilizzo di dati CoderDojo Foundation, vedere Informativa sulla Privacy di Zen [Link alla Informativa sulla privacy].

en: If you are under 13, your parent/guardian will be required to create an account on Zen and then they can issue you a subaccount. When youth users reach 13 their accounts will automatically transfer to a "Youth Over 13" account and they will be required to create their own password.
it_IT: Se siete minori di 13 anni, il vostro genitore/tutore dovrà creare un account su Zen pe potere creare un sotto-account. Quando i giovani utenti raggiungono 13 anni, i loro account saranno trasferiti automaticamente ad un account "Giovane maggiore di 13 anni" e sarà necessario creare una propria password.

en: You are responsible for keeping your password secret and your account secure. You are solely responsible for any use of your account, even if your account is used by another person. If any use of your account violates the Terms of Service, your account may be suspended or deleted.
it_IT: Sei responsabile del mantenimento sicurp della tua password e del tuo account. Sei il solo responsabile per qualsiasi utilizzo del tuo account, anche se il tuo account è utilizzato da un'altra persona. Qualsiasi utilizzo del tuo account in violazione dei termini di servizio, può portare alla sospensione o alla cancellazione dell'account.

en: You may not use another person's Zen account without permission.
it_IT: Non è possibile utilizzare l'account Zen di un'altra persona senza autorizzazione.

en: Account names cannot be changed.
it_IT: I nome degli account non possono essere modificati.

en: If you have reason to believe that your account is no longer secure (for example, in the event of a loss, theft, or unauthorized disclosure of your password), promptly change your password. If you cannot access your account to change your password, notify us at info@coderdojo.com.
it_IT: Se avete motivo di credere che il vostro account non è più sicuro (ad esempio, in caso di perdita, furto o divulgazione non autorizzata della password), modificare immediatamente la password. Se non è possibile accedere all'account per modificare la password, mandare una notifica a info@coderdojo.com.

en: Youth Under 13 User. If You are a User of the Website and are under the age of 13 ("Youth Under 13 User"), You may not register an account for the Website without consent and approval from your legal parent or guardian. A Youth Under 13 User that begins the registration process for himself or herself without a Parent User may have the registration process restricted until a Parent User approves or assumes responsibility for the Youth Under 13 User account.
it_IT: Giovani sotto i 13 anni. Se sei un utente del sito Web e sotto l'età di 13 ("giovane sotto i 13 anni"), non puoi registrare un account per il sito Web senza il consenso e l'approvazione dal tuo genitore o un tutore. Un giovane utente sotto 13 anni che inizia il processo di registrazione per se stesso o se stessa senza un utente Genitore può avere il processo di registrazione limitato fino a quando un utente Genitore approva o si assume responsabilità per il suo account.

en: Youth Under 13 User.
it_IT: Giovan utente sotto i 13 anni.

en: If You are a User of the Website and are under the age of 13 ("Youth Under 13 User"), You may not register an account for the Website without consent and approval from your legal parent or guardian. A Youth Under 13 User that begins the registration process for himself or herself without a Parent User may have the registration process restricted until a Parent User approves or assumes responsibility for the Youth Under 13 User account.
it_IT: Se sei un utente del sito Web e sei sotto l'età di 13 anni ("giovane sotto i 13 anni"), non puoi registrare un account per il sito Web senza il consenso e l'approvazione di un tuo genitore o un tutore. Una giovane sotto i 13 anni che inizia il processo di registrazione per se stesso o se stessa senza un genitore può avere il processo di registrazione limitato fino a quando un genitore approva o si assume responsabilità per l'account del giovane sotto i 13 anni.

en: Parent User
it_IT: Utente Genitore

en: You acknowledge that the CoderDojo Foundation may choose, but is not obligated, to make any inquiries, either directly or through third parties, that the CoderDojo Foundation deems necessary to validate Your registration information, including without limitation engaging third parties to provide verification services. The CoderDojo Foundation reserves all rights to take legal actions against anyone who misrepresents personal information or is otherwise untruthful about their identity
it_IT: L'utente riconosce che la Fondazione CoderDojo può scegliere, ma non è obbligata, di effettuare qualsiasi richiesta di informazioni, sia direttamente che tramite terzi, la Fondazione stessa ritenga necessaria per convalidare le informazioni di registrazione, compreso -senza limitazione- il coinvolgimento di terze parti per i servizi di verifica. La Fondazione CoderDojo si riserva il diritto di intraprendere azioni legali contro chiunque dichiari informazioni personali false o non veritiere circa la propria identità

en: NOTWITHSTANDING THE FOREGOING, YOU ACKNOWLEDGE THAT THE CODERDOJO FOUNDATION CANNOT GUARANTEE THE ACCURACY OF ANY INFORMATION SUBMITTED BY ANY USER AND THE CODERDOJO FOUNDATION IS NOT OBLIGATED TO VERIFY THE IDENTITY OF ANY USER, INCLUDING ANY USER’S CLAIM TO BE A PARENT USER, OR TO VERIFY THAT A PARENT IDENTIFIED BY A CHILD USER OR A COACH DURING REGISTRATION IS SUCH CHILD USER’S ACTUAL PARENT OR GUARDIAN.
it_IT: NONOSTANTE QUANTO PRECEDE, L'UTENTE RICONOSCE CHE LA FONDAZIONE CODERDOJO NON GARANTISCE L'ACCURATEZZA DELLE INFORMAZIONI PRESENTATE DA QUALSIASI UTENTE E LA FONDAZIONE CODERDOJO NON È OBBLIGATA A VERIFICARE L'IDENTITÀ DI QUALSIASI UTENTE, INCLUSA LA PRETESA DI QUALSIASI UTENTE DI ESSERE UN UTENTE GENITORE, O LA VERIFICA CHE UN GENITORE IDENTIFICATO DA UN UTENTE BAMBINO O UN COACH DURANTE LA REGISTRAZIONE SIA EFFETTIVAMENTE TALE.

en: A Parent User account, along with all associated Child User accounts, may be terminated by the CoderDojo Foundation at any time and without warning for any failure to abide by these Terms.
it_IT: Un account utente genitore, insieme a tutti gli account utente figlio associati, possono essere eliminati dalla Fondazione CoderDojo in qualsiasi momento e senza preavviso per qualsiasi mancato rispetto di questi termini.

en: SECTION 3 - RULES OF USAGE
it_IT: SEZIONE 3 - NORME DI UTILIZZO

en: The CoderDojo Foundation Team supports freedom of expression. However, Zen is intended for a wide audience, and some content is inappropriate for the CoderDojo community. You may not use the Zen service in any way, that:
it_IT: Il Team CoderDojo Foundation sostiene la libertà di espressione. Tuttavia, Zen è destinato a un vasto pubblico, e alcuni contenuti possono essere inadeguati per la community CoderDojo. Non è possibile utilizzare il servizio di Zen per:

en: Promotes bigotry, discrimination, hatred, or violence against any individual or group;
it_IT: Promuovere fanatismo, discriminazione, odio o violenza contro qualsiasi individuo o gruppo;

en: Threatens, harasses, or intimidates any other person, whether that person is a CoderDojo community member or not;
it_IT: Minacce, molestie o intimidazioni verso qualsiasi altra persona, sia che quella persona sia un membro della Comunità CoderDojo o meno;

en: Could be considered cyber bullying;
it_IT: Qualunque cosa possa essere considerato cyber-bullismo;

en: Contains foul language or personal attacks;
it_IT: Contenuti con linguaggio scurrile o attacchi personali;

en: Contains sexually explicit or graphically violent material;
it_IT: Contenuti sessualmente espliciti o materiale graficamente violento;

en: Provides instructions on how to commit illegal activities or obtain illegal products;
it_IT: Fornire istruzioni su come commettere attività illecite o su come ottenere prodotti illegali;

en: Except in connection with organizing CoderDojo events, asks any other user for personally identifying information, contact information, or passwords; or
it_IT: Tranne in relazione ad organizzazione di eventi CoderDojo, chiedere a qualsiasi altro utente informazioni di identificazione personale, informazioni di contatto o password

en: Exposes any others person's personally identifying information, contact information, or passwords without that person's permission.
it_IT: Pubblicare informazioni identificative personali, contatti o password di altre persone senza l'autorizzazione di quelle stesse persone.

en: You agree to comply with all applicable laws and regulations when you use Zen. You may not use Zen in any unlawful way, including to harass, stalk, or defame any other person.
it_IT: Si accetta di rispettare tutte le leggi e regolamenti quando si utilizza Zen. Non è possibile l'utilizzo di Zen per attività illegali, compresi la molestia, la persecuzione e la diffamazione di qualsiasi altra persona.

en: You may not impersonate, imitate or pretend to be somebody else when using the Services.
it_IT: Non si può impersonare, imitare o fingere di essere un'altra persona quando si utilizzano i servizi.

en: You agree not to use Zen in any way intended to disrupt the service, gain unauthorized access to the service, or interfere with any other user's ability to use the service. Prohibited activities include, but are not limited to:
it_IT: L'utente accetta di non utilizzare Zen in alcun da volerne interrompere il servizio, ottenere accesso non autorizzato al servizio o interferire con la capacità di qualsiasi altro utente di utilizzare il servizio. Attività proibite includono tra le altre:

en: Posting content deliberately designed to crash the Zen platform;
it_IT: Pubblicare contenuti creati appositamente per mandare in errore la piattaforma Zen;

en: Linking to pages containing viruses or malware;
it_IT: Collegare pagine contenenti virus o malware;

en: Using administrator passwords or pretending to be an administrator;
it_IT: Utilizzare la password di amministratore o fingere di essere un amministratore;

en: Repeatedly posting the same material, or "spamming."
it_IT: Inviare ripetutamente lo stesso materiale, o "spammare."

en: Commercial use of Zen, user-generated content, and support materials is permitted under the <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/">Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 license</a>. However, the CoderDojo Foundation Team reserves the right to block any commercial use of Zen that, in the CoderDojo Foundation Team's sole discretion, is harmful to the community. Harmful commercial use includes spamming or repeated advertisement through projects, comments, or forum posts.
it_IT: L'uso commerciale di Zen, dei contenuti generati dagli utenti e dei materiali di supporto sono autorizzati sotto la <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/"> licenza Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0</a>. Tuttavia, il Team della Fondazione CoderDojo si riserva il diritto di bloccare qualsiasi uso commerciale di Zen che, a discrezione del Team della Fondazione CoderDojo, sia dannoso per la Comunità. Uso commerciale nocivo include spamming o pubblicità ripetute attraverso progetti, commenti o messaggi del forum.

en: SECTION 4 - MODIFICATION OF THE TERMS
it_IT: SEZIONE 4 - MODIFICA DELLE CONDIZIONI

en: CoderDojo Foundation reserves the right, at our discretion, to change, modify, add, or remove portions of the Terms at any time. Please check the Terms and any Guidelines periodically for changes. Your continued use of Zen after the posting of changes constitutes your binding acceptance of such changes. For any material changes to the Terms, CoderDojo Foundation will make reasonable effort to provide notice to you of such amended Terms, such as by an email notification to the address associated with your account or by posting a notice on the Website, and such amended terms will be effective against You on the earlier of (i) your actual notice of such changes and (ii) thirty days after CoderDojo Foundation makes reasonable attempt to provide you such notice. Disputes arising under these Terms will be resolved in accordance with the version of the Terms in place at the time the dispute arose.
it_IT: CoderDojo Foundation si riserva il diritto, a nostra discrezione, di cambiare, modificare, aggiungere o rimuovere parti dei termini in qualsiasi momento. Si prega di controllare i termini e le eventuali linee guida periodicamente per eventuali modifiche. L'uso continuato di Zen dopo la pubblicazione delle modifiche costituisce accettazione vincolante di tali modifiche. Per modifiche sostanziali ai termini, la Fondazione CoderDojo farà ragionevole sforzo per fornire preavviso all'utente di tali termini modificati, come ad esempio tramite notifica via email all'indirizzo associato al tuo account, o pubblicando un avviso sul sito, e tali termini modificati saranno efficaci per voi sul più recente tra (i) l'avviso effettivo di tali cambiamenti e (ii) trenta giorni dopo che la Fondazione CoderDojo Foundation ha effettuato il ragionevole tentativo di fornire tale preavviso. Le controversie derivanti dalle presenti condizioni saranno risolta in conformità con la versione dei termini valida nel momento in cui che è sorta la controversia.

en: SECTION 5 - USER CONTENT LICENSE GRANT; REPRESENTATIONS AND WARRANTIES
it_IT: SEZIONE 5 - CONCESSIONE DI LICENZA DEI CONTENUTI DEGLI UTENTI; DICHIARAZIONI E GARANZIE

en: CoderDojo Foundation may permit (a) the posting and/or publishing by You and other Users of notes, questions, comments, ratings, reviews, images, videos and other audio-visual materials and communications (collectively, "User Postings") and (b) the posting, creation, or modification by You and other users of computer code (including source code and object code) ("User Code") (User Postings and User Code, collectively, "User Content"). You understand that whether or not such User Content is published, CoderDojo Foundation does not guarantee any confidentiality with respect to any submissions.
it_IT: CoderDojo Foundation può permettere (a) la registrazione e/o pubblicazione da parte tua e da altri utenti di note, domande, commenti, valutazioni, recensioni, immagini, video e altri materiali audiovisivi e comunicazioni (collettivamente, "pubblicazioni degli utenti") e (b) la pubblicazione, creazione o modifica da parte dell'utente e altri utenti di codice informatico (incluso il codice sorgente e codice oggetto) ("codice utente") (Commenti utente e codice utente, collettivamente, "contenuti utente"). Indipendentemente dal fatto che tale contenuto sia stato pubblicato, la Fondazione CoderDojo non garantisce alcuna riservatezza con riferimento a qualsiasi contributo.

en: License Grant to CoderDojo Foundation.
it_IT: Concessione di licenza alla alla Fondazione CoderDojo.

en: Whenever you make use of a feature that allows you to upload material to our Website, or to make contact with other users of our Website, you must comply with all applicable laws and our User Content Representations and Warranties and User Content Disclaimer.  Any material you upload to our Website will be considered non-confidential and nonproprietary, and we have the right to use, copy, distribute and disclose to third parties any such material for any purpose (except where specifically identified as third party content). We also have the right to disclose your identity to any third party who is claiming that any material posted or uploaded by you to our website constitutes a violation of their intellectual property rights, or of their right to privacy. We will not be responsible, or liable to any third party, for the content or accuracy of any materials posted by you or any other user. We have the right to remove any material or posting you make on our Website if, in our opinion, such material does not comply with applicable laws or our User Content Representations and Warranties and User Content Disclaimer.
it_IT: Ogni volta che farai uso di una funzionalità che ti permette di caricare il materiale sul nostro sito, o per contattare altri utenti del nostro sito, devi soddisfare tutte le leggi applicabili e la rinuncia per le garanzie la rappresentazione dei contenuti utente (User Content Representations and Warranties and User Content Disclaimer).  Qualsiasi materiale caricato sul nostro sito sarà ritenuto non confidenziale e non proprietario, e noi abbiamo il diritto di utilizzare, copiare, distribuire e divulgare a terzi tale materiale per qualsiasi scopo (tranne ove specificatamente identificati come contenuti di terze parti). Abbiamo anche il diritto di rivelare tua identità a qualsiasi terza parte affermi che il materiale pubblicato o caricato dall'utente sul nostro sito costituisca una violazione dei loro diritti di proprietà intellettuale, o del loro diritto alla privacy. Non saremo responsabili, direttamente o verso terzi, per il contenuto o l'accuratezza di qualsiasi materiale inviato da te o da qualsiasi altro utente. Abbiamo il diritto di rimuovere qualsiasi materiale o pubblicazione pubblicata sul nostro sito se, a nostro parere, tale materiale non è conforme alle leggi applicabili o alla rinuncia per le garanzie la rappresentazione dei contenuti utente (User Content Representations and Warranties and User Content Disclaimer).

en: License Grant to Users.
it_IT: Concessione di licenza agli utenti.

en: (a) User Postings. By posting, submitting or distributing User Postings through the Website, You hereby grant to each User of the Website a non-exclusive license to access and use your User Postings in any manner permitted or made available by CoderDojo Foundation on or through the Website.
it_IT: (a) Pubblicazioni utente. Pubbblicando, inviano o distribuendo commenti utente attraverso il sito, si concede a ciascun utente del sito una licenza non esclusiva per accedere e utilizzare il vostro post in ogni modo consentito o messo a disposizione dalla Fondazione CoderDojo su o attraverso il sito Web.

en: (b) User Code. By posting, submitting or distributing User Code through the Website, You hereby grant to each User of the Website a non-exclusive license to access, use, reproduce, and distribute your User Code as fully permitted under, and in accordance with the terms of, the MIT license (currently available at: http://opensource.org/licenses/mit-license.php) (the "MIT License").
it_IT: (b) Codice Utente. Pubblicando, inviando o distribuire codice utente attraverso il sito, si concede a ciascun utente del sito Web, una licenza non esclusiva per accedere, utilizzare, riprodurre, distribuire codice utente con tutti i permessi a norma e in conformità ai termini della MIT (attualmente disponibile presso: http://opensource.org/licenses/mit-license.php) (la "licenza MIT").

en: User Content Representations and Warranties.
it_IT: Rappresentazione del contenuto utente e garanzie.

en: You are solely responsible for your User Content and the consequences of posting, creating, or publishing them. You represent and warrant that: (1) You are the creator and owner of or have the necessary licenses, rights, consents, and permissions to use and to authorize CoderDojo Foundation and Zen's Users to use and distribute your User Content as necessary to exercise the licenses granted by You in these Terms and in the manner contemplated by CoderDojo Foundation and these Terms; (2) your User Content does not and will not: (a) infringe, violate, or misappropriate any third-party right, including any copyright, trademark, patent, trade secret, moral right, privacy right, right of publicity, or any other intellectual property or proprietary right or (b) slander, defame, libel, or invade the right of privacy, publicity or other property rights of any other person; and (3) your User Content does not contain any viruses, adware, spyware, worms, or other malicious code.
it_IT: Tu sei il solo responsabile per i tuoi contenuti utente e per le conseguenze della creazione o la loro pubblicazione. Tu dichiari e garantisci che: (1) sei il creatore e proprietario di, o hai le necessarie licenze, diritti, consensi e autorizzazioni per utilizzare e autorizzare la Fondazione CoderDojo e gli utenti di Zen di utilizzare e distribuire i contenuti dell'utente come necessari per esercitare le licenze concesse da voi in questi termini e secondo le modalità contemplate dalla Fondazione CoderDojo e questi termini; (2) il contenuto utente non contenga: (a) violazion, infrazioni o costituisca appropiazione indebitadi qualsiasi diritto di terza parte, compreso qualsiasi copyright, marchio, brevetto, segreto commerciale, diritto morale, diritto della privacy, diritto di pubblicità, o qualsiasi altro diritto di proprietà intellettuale o diritti di proprietà o (b) calunnie, diffamazione o invasione del diritto di privacy, pubblicità o altri diritti di proprietà di qualsiasi altra persona; e (3) il contenuto dell'utente non contiene alcun virus, adware, spyware, worm o altri codici dannosi.

en: Access to Your User Content.
it_IT: Accesso ai contenuti utente.

en: The CoderDojo Foundation may permit Users to share their User Content with a select group of other Users, or make their User Content public for all (even non-Website users) to view. You acknowledge and agree that, although Zen may provide certain features intended to allow you to restrict some User Content you create from others, The CoderDojo Foundation does not guarantee that such User Content will never be accessible by others. In the event of unauthorized access, The CoderDojo Foundation will use reasonable efforts to notify you pursuant to Section 14.1 below. THE CODERDOJO FOUNDATION HEREBY DISCLAIMS ANY AND ALL LIABILITY WITH RESPECT TO ANY UNAUTHORIZED ACCESS TO ANY RESTRICTED USER CONTENT.
it_IT: La Fondazione CoderDojo potrebbe consentire agli utenti di condividere i contenuti dell'utente con un gruppo selezionato di altri utenti, o rendere loro contenuto utente pubblico per tutti (anche non-utenti del sito Web) per la visualizzazione. Tu riconosci e accetti che, anche se Zen può fornire alcune funzionalità che permettono di limitare alcuni contenuti dell'utente da parte degli altri utenti, la Fondazione CoderDojo non garantisce che tali contenuti dell'utente non saranno mai accessibili da altri. In caso di accesso non autorizzato, la Fondazione di CoderDojo compirà ogni ragionevole sforzo per informare l'utente ai sensi della sezione 14.1 (vedi sotto). LA FONDAZIONE CODERDOJO DECLINA OGNI E QUALSIASI RESPONSABILITÀ NEI CONFRONTI DI QUALSIASI ACCESSO NON AUTORIZZATO A QUALSIASI CONTENUTO UTENTE CON RESTRIZIONI.

en: User Content Disclaimer.
it_IT: Disclaimer contenuti utente.

en: You understand that when using the Website You will be exposed to User Content from a variety of sources, and that The CoderDojo Foundation is not responsible for the accuracy, usefulness, or intellectual property rights of or relating to such User Content. You further understand and acknowledge that You may be exposed to User Content that is inaccurate, offensive, indecent or objectionable, and You agree to waive, and hereby do waive, any legal or equitable rights or remedies You have or may have against The CoderDojo Foundation with respect thereto. The CoderDojo Foundation does not endorse any User Content or any opinion, recommendation or advice expressed therein, and The CoderDojo Foundation expressly disclaims any and all liability in connection with User Content.
it_IT: Compredete che tramite l'utilizzo del sito Web esporrete i contenuti utente ad una varietà di fonti, e che la Fondazione CoderDojo non è responsabile per l'accuratezza, utilità o diritti di proprietà intellettuale o relative a tale contenuto utente. Comprendete inoltre e riconosce che si può essere esposti a contenuti utente che possono essere imprecisi, offensivi, indecenti o discutibili, e si accetta di rinunciare e con il presente disclaimer, a qualsiasi diritto legale o secondo equità o azioni si hanno o possono avere contro la Fondazione CoderDojo rispetto ad esso. La Fondazione CoderDojo non avalla i contenuti utente o qualsiasi opinione, raccomandazione o consiglio ivi espresso, e la Fondazione CoderDojo declina espressamente ogni e qualsiasi responsabilità in relazione ai contenuti utente.

en: SECTION 6 - SUSPENSION AND TERMINATION OF ACCOUNTS
it_IT: SEZIONE 6 - SOSPENSIONE E CHIUSURA DEGLI ACCOUNT

en: The CoderDojo Foundation has the right to suspend your account for violations of the Terms of Use. Repeat violators may have their account deleted. The CoderDojo Foundation reserves the sole right to determine what constitutes a violation of the Terms of Use. The CoderDojo Foundation also reserves the right to terminate any account used to circumvent prior enforcement of the Terms of Use.
it_IT: La Fondazione CoderDojo ha il diritto di sospendere il tuo account per violazioni delle condizioni d'uso. Trasgressioni ripetute possono portrare all'eliminazione dell'account. Le Fondazione CoderDojo si riserva il diritto esclusivo di determinare ciò che costituisce una violazione delle condizioni d'uso. La Fondazione CoderDojo si riserva inoltre il diritto di sospendere qualsiasi account utilizzato per eludere a priori l'applicazione delle condizioni di utilizzo.

en: If you want to delete or temporarily disable your account, please email info@coderdojo.com.
it_IT: Se si desidera eliminare o disattivare temporaneamente il proprio account, si prega di mandare una e-mail a info@coderdojo.com.

en: SECTION 7 - THIRD PARTY WEBSITES
it_IT: SEZIONE 7 - SITI WEB DI TERZE PARTI

en: Content on Zen, including user-generated content, may include links to third party websites. The CoderDojo Foundation is not capable of reviewing or managing third party websites, and assumes no responsibility for the privacy practices, content, or functionality of third party websites. You agree to relieve the CoderDojo Foundation of any and all liability arising from third party websites.
it_IT: I contenuti su Zen, compresi i contenuti generati dall'utente, possono includere collegamenti a siti Web di terze parti. La Fondazione CoderDojo non è in grado di verificare o gestire siti Web di terze parti e non si assume alcuna responsabilità per la tutela della privacy, del contenuto o delle funzionalità di siti Web di terze parti. Concordate di sollevare la Fondazione CoderDojo da ogni e qualsiasi responsabilità derivante da siti Web di terze parti.

en: SECTION 8 - INDEMNIFICATION
it_IT: SEZIONE 8 - INDENNIZZO

en: You agree to indemnify The CoderDojo Foundation, and all their affiliates, employees, faculty members, fellows, students, agents, representatives, third party service providers, and members of their governing boards (all of which are "CoderDojo Entities"), and to defend and hold each of them harmless, from any and all claims and liabilities (including attorneys' fees) arising out of or related to your breach of the Terms of Service or your use of Zen.
it_IT: Accetti di tenere immune la Fondazione CoderDojo e tutti i suoi affiliati, dipendenti, membri della facoltà, borsisti, studenti, agenti, rappresentanti, terze parti fornitori di servizi e membri dei loro consigli di amministrazione ("entità CoderDojo ") e di difendere e manlevare ciascuno di essi, da qualsiasi e tutti i crediti e i debiti (incluse spese legali) derivanti da o legate alla vostre violazioni dei termini del servizio o all'uso dello Zen.

en: SECTION 9 - DISCLAIMER OF WARRANTY
it_IT: SEZIONE 9 - ESCLUSIONE DI GARANZIA

en: You acknowledge that you are using Zen at your own risk. Zen is provided "as is," and the CoderDojo Foundation hereby expressly disclaim any and all warranties, express and implied, including but not limited to any warranties of accuracy, reliability, title, merchantability, non-infringement, fitness for a particular purpose or any other warranty, condition, guarantee or representation, whether oral, in writing or in electronic form, including but not limited to the accuracy or completeness of any information contained therein or provided by Zen. Without limiting the foregoing, the CoderDojo Foundation disclaim any and all warranties, express and implied, regarding user-generated content and CoderDojo events. The CoderDojo Foundation and their third party service providers do not represent or warrant that access to Zen will be uninterrupted or that there will be no failures, errors or omissions or loss of transmitted information, or that no viruses will be transmitted through Zen services.
it_IT: L'utente riconosce che si sta utilizzando Zen a proprio rischio. Zen è fornito "così com'è", e la Fondazione CoderDojo espressamente declina ogni e qualsiasi garanzia, esplicita e implicita, comprese ma non limitate le garanzie di accuratezza, affidabilità, titolo, commerciabilità, non violazione, idoneità per uno scopo particolare o qualsiasi altra garanzia, condizione, garanzia o rappresentazione, se orale, scritta o in formato elettronico, incluso ma non limitato all'accuratezza o completezza delle informazioni ivi contenute o fornite da Zen. Senza limitare quanto sopra, la Fondazione CoderDojo declinana qualsiasi garanzia, esplicita e implicita, per quanto riguarda i contenuti generati dall'utente e agli eventi CoderDojo. La Fondazione CoderDojo e i suoi fornitori di servizi di terze parti non dichiara né garantisce che l'accesso a Zen sarà ininterrotto o che non ci saranno errori, errori o omissioni o perdite di informazioni trasmesse, o che nessun virus sarà trasmesso attraverso i servizi di Zen.

en: SECTION 10 - LIMITATION OF LIABILITY
it_IT: SEZIONE 10 - LIMITAZIONE DI RESPONSABILITÀ

en: The CoderDojo Foundation shall not be liable to you or any third parties for any direct, indirect, special, consequential or punitive damages of any kind, regardless of the type of claim or the nature of the cause of action, even if the CoderDojo has been advised of the possibility of such damages. Without limiting the foregoing, the CoderDojo Foundation shall have no liability to you or any third parties for damages or harms arising out of user-generated content or CoderDojo events.
it_IT: La Fondazione CoderDojo declina ogni responsabilità nei vostri confronti a voi o a terzi per qualsiasi danno diretto, indiretto, speciale, consequenziale o punitivo di qualsiasi tipo, indipendentemente dal tipo di reclamo o la natura della causa dell'azione, anche se il CoderDojo sia stata avvisato della possibilità di tali danni. Senza limitare quanto sopra, la Fondazione CoderDojo non ha alcuna responsabilità verso di voi o terzi per danni o danni derivanti dal contenuto generato dall'utente dagli eventi CoderDojo.

en: Zen is offered by the CoderDojo Foundation from its facilities in the Republic of Ireland. The CoderDojo Foundation makes no representations that Zen is appropriate or available for use in other locations. Those who access or use Zen are responsible for compliance with local law.
it_IT: Zen è offerto dalla Fondazione CoderDojo dalle sue infrastrutture nella Repubblica di Irlanda. La Fondazione CoderDojo non rilascia alcuna dichiarazione che lo Zen è appropriato o disponibile per l'uso in altri luoghi. Coloro che accedono o utilizzano Zen sono responsabili per la conformità con le leggi locali.

en: SECTION 12 - CHOICE OF LANGUAGE
it_IT: SEZIONE 12 - SCELTA DELLA LINGUA

en: If the CoderDojo Foundation provides you with a translation of the English language version of these Terms of Use, the Privacy Policy, or any other policy, then you agree that the translation is provided for informational purposes only and does not modify the English language version. In the event of a conflict between a translation and the English version, the English version will govern.
it_IT: Se la Fondazione CoderDojo fornisce una traduzione della versione in lingua inglese di questi termini di utilizzo, l'informativa sulla privacy o qualsiasi altro criterio, l'utente accetta che la traduzione è fornita solo a scopo informativo e non modifica la versione di lingua inglese. In caso di conflitto tra la traduzione e la versione inglese, farà fede la versione inglese.

en: SECTION 13 - NO WAIVER
it_IT: SEZIONE 13 - NESSUNA RINUNCIA

en: No waiver of any term of these Terms of Use shall be deemed a further or continuing waiver of such term or any other term, and the CoderDojo Foundation's failure to assert any right or provision under these Terms of Use shall not constitute a waiver of such right or provision.
it_IT: Nessuna rinuncia a qualsiasi clausola di queste condizioni d'uso deve essere considerata una rinuncia ulteriore o continua di tale clausola o di qualsiasi altra clausola, e il fallimento della Fondazione CoderDojo ad affermare qualsiasi diritto o disposizione ai sensi delle presenti condizioni non costituisce una rinuncia a tale diritto o disposizione.

en: SECTION 14 - ENTIRE AGREEMENT
it_IT: SEZIONE 14 - ACCORDO INTERO

en: This document, together with all appendices, constitutes the entire Terms of Use and supersedes all previous agreements with the CoderDojo Foundation relating to the use of Zen.
it_IT: Il presente documento, unitamente a tutte le appendici, costituisce le intere condizioni d'uso e sostituisce tutti i precedenti accordi con la Fondazione CoderDojo relativi all'uso di Zen.

en: Revision date:  29th July 2015
it_IT: Data di Revisione: 29 luglio 2015

en: CoderDojo Champion Registration Form
it_IT: Modulo di Registrazione CoderDojo Champion

en: General Information
it_IT: Informazioni Generali

en: Email Address
it_IT: Indirizzo E-Mail

en: Please provide a personal email address.
it_IT: Si prega di fornire un indirizzo email personale.

en: Full Name
it_IT: Nome Completo

en: Please provide your full name
it_IT: Si prega di fornire il tuo nome completo

en: Planned Dojo Location
it_IT: Planned Dojo Località

en: Please let us know where in the world you are planning to set up your Dojo. eg. Town, City, State, Country
it_IT: Fateci sapere dove volete organizzare il vostro Dojo. Es. Paese, Città, Stato, Continente

en: Planned Dojo Location is empty
it_IT: Il luogo previsto per il Dojo à vuoto

en: Date of Birth
it_IT: Data di Nascita

en: Telephone Number
it_IT: Numero di telefono

en: Telephone Number is empty
it_IT: Il Numero di telefono è vuoto

en: Experience
it_IT: Esperienza

en: Do you have any relevant experience working with young people
it_IT: Avete qualche esperienza in materia di lavoro con i giovani?

en: Experience is empty
it_IT: L'esperienza è vuota

en: Please include country code.
it_IT: Si prega di includere codice di paese.

en: Please let us know of any technical experience you have that will help you run your Dojo. This is not required to organise a Dojo, as long you find a solid team of technical mentors. If none, please respond N/A.
it_IT: Fateci sapere se avete conoscenze tecniche che possono aiutare a portare avanti il vostro Dojo. Questo non è un prerequisito se si ha a disposizione un team di mentor tecnici. Se non se ne hanno, si prega di rispondere N/A.

en: Please list any relevant technical experience
it_IT: Si prega di elencare ogni esperienza tecnica rilevante

en: Technical Experience is empty
it_IT: L'esperienza tecnica è vuota

en: How did you hear about CoderDojo?
it_IT: Come sei venuto/a a conoscenza di CoderDojo?

en: Dojo's Twitter
it_IT: Twitter di Dojo

en: Dojo's Facebook
it_IT: Facebook di Dojo

en: If you wish please provide your username or a link to your Twitter page.
it_IT: Indicare il vostro username o un link al vostro profilo Twitter.

en: If you wish please provide your username or a link to your LinkedIn page.
it_IT: Indicare il vostro username o un link al vostro profilo LinkedIn.

en: Google+
it_IT: Google +

en: If you wish please provide your username or a link to your Google+
it_IT: Indicare il vostro username o un link al vostro profilo Google+

en: Do you have access to technical mentors
it_IT: Avete accesso a mentori tecnici?

en: It is recommended to find a team of interested local technical volunteers to mentor and to find non-technical volunteers, such as parents, who can help out and volunteer when they bring their children etc. You do not need to have a big team but it is always better to have support from a core team when organising a Dojo. You can then have planning meetings with your team in advance of setting up your Dojo
it_IT: Si consiglia di trovare un gruppo di volontari tecnici locali per fare da mentor e un gruppo di volontari non tecnici, ad esempio genitori, che possano aiutare una volta accompagnati i propri figli, etc. Non è necessario avere un team grande ma è consigliabile avere il supporto di un gruppo solito quando si organizza un Dojo. Si possono avere degli incontri di pianificazione con il gruppo prima di organizzare il Dojo

en: Select an option
it_IT: Selezionare un'opzione

en: Do you have access to a venue
it_IT: Avete accesso ad una sede

en: Dojos cannot be hosted in private residences, they must be in a public space such as a library, business, canteens, schools or community centres. We recommend that the young people attending bring their own laptops so the venue should have, at least, plug sockets for laptops, internet access and tables and chairs for the attendees.
it_IT: I Dojo non possono essere tenuti in luoghi privati, devono essere organizzati in luoghi pubblici come librerie, mense o scuole. I portatili dovrebbero essere portati dai ragazzi, la sede dovrebbe avere, almeno, prese elettriche, un collegamento ad internet e dei tavoli e sedie per i partecipanti.

en: Champion Application
it_IT: Champion Applicazione

en: Country
it_IT: Nazione

en: CityTown
it_IT: Città / Paese

en: Please type City name in English/Latin character a-Z!
it_IT: Si prega di digitare il nome della città in caratteri inglesi/latini (a-z)!

en: Languages Spoken
it_IT: Lingue Parlate

en: Projects
it_IT: Progetti

en: No project yet
it_IT: Ancora nessun progetto

en: Prerequisites
it_IT: Prerequisiti

en: Notes
it_IT: Note

en: Dojo description
it_IT: Descrizione Dojo

en: Search Engine
it_IT: Motore di ricerca

en: CoderDojo Volunteers
it_IT: Volontari CoderDojo

en: Other Coding Organisations (no longer used)
it_IT: Altre organizzazioni di programmazione (non più utilizzate)

en: Development Community (no longer used)
it_IT: Comunità di sviluppo (non più utilizzata)

en: Events
it_IT: Eventi

en: There are no events currently listed for this Dojo. Please contact the Dojo to find out about upcoming events.
it_IT: Al momento non sono previsti eventi in questo Dojo. Si prega di contattare il Dojo per scoprire i prossimi eventi.

en: Word of Mouth
it_IT: Passaparola

en: Other
it_IT: Altro

en: Raspberry Pi Foundation / CoderDojo Foundation outreach
it_IT: Fondazione Raspberry Pi / mobilitazione Fondazione CoderDojo

en: My employer (CSR scheme at work)
it_IT: Il mio datore di lavoro (regime di RSI sul lavoro)

en: Event / Conference / Training
it_IT: Evento / Conferenza / Formazione

en: Library or youth group
it_IT: Gruppo frequentatori biblioteca o ragazzi

en: Other (comment field)
it_IT: Altro (campo commento)

en: Family/Friends (no longer used)
it_IT: Famiglia/Amici (non più utilizzati)

en: Media (newspaper/radio) (no longer used)
it_IT: Media (quotidiano/radio) (non più utilizzato)

en: CoderDojo Foundation charter for CoderDojo
it_IT: Statuto dei CoderDojo della CoderDojo Foundation

en: All Dojos are required to agree with the below CoderDojo Charter. This Charter encompasses the basic ethos and core aspects of the CoderDojo movement, which all Dojos are founded on. The introduction of the Charter was announced by co-founder James Whelton to the CoderDojo Organisers Group on the 3rd of December 2013.
it_IT: Tutti i Dojo devono concordare con la sottostante "carta dei CoderDojo". Questa carta comprende l'etica e gli aspetti alla base del movimento Coderdojo, su cui tutti i Dojo sono fondati. L'introduzione della carta è stata annunciata dal co-fondatore James Whelton al CoderDojo Organisers Group il 3 Dicembre 2013.

en: For the purposes of this Charter, "CoderDojo" shall mean the open source, volunteer led movement orientated around running free not-for-profit coding clubs. "Dojos" shall mean the not-for profit coding clubs established to support communities and spread the philosophy of CoderDojo.
it_IT: Per gli scopi di questo Statuto, “CoderDojo” dovrà essere intesto come il movimento open source, guidato da volontari, orientato alla creazione e gestione di club di programmazione gratuiti e senza scopo di lucro. Con “Dojo” si dovranno intendere i club di programmazione senza scopo di lucro creati per supportare le comunità e diffondere la filosofia di CoderDojo.

en: All Dojos are independent, autonomous, community groups set up to inspire young people to learn code. All Dojos have different styles of operating but they all hold the same ethos.
it_IT: Tutti i Sojo sono gruppi comunitari indipendenti e autonomi istituiti per ispirare i giovani ad imparare a scrivere codice. Tutti Dojo hanno diversi stili di funzionamento ma tengono tutti la stessa etica.

en: We commit to inspiring and supporting young people to learn how to create technology
it_IT: Ci impegniamo a ispirare e sostenere i giovani per imparare a creare tecnologia

en: We commit to the highest possible standards of child protection in our jurisdiction
it_IT: Ci impegniamo agli standard più elevati di tutela dei minori nella nostra giurisdizione

en: We commit to not charging children attending nor their parents
it_IT: Ci impegniamo a non richiedere compensi ai bambini che frequentano né ai loro genitori

en: We commit to encourage parent participation within our Dojo
it_IT: Ci impegniamo a favorire la partecipazione dei genitori all'interno del nostro Dojo

en: We commit to sharing our knowledge for free (libre and open)
it_IT: Ci impegniamo a condividere la nostra conoscenza gratuitamente (libera e aperta)

en: We commit to share our knowledge within our Dojo and to other Dojos
it_IT: Ci impegniamo a condividere la nostra conoscenza all'interno del nostro Dojo e ad altri Dojo

en: We commit to take care and uphold the good name of the global CoderDojo community
it_IT: Ci impegniamo a prenderci cura e a difendere il buon nome della comunità globale di CoderDojo

en: We commit to encouraging collaboration, peer to peer mentoring and project work between the attendees
it_IT: Ci impegniamo a incoraggiare la collaborazione, il peer mentoring e e i progetti di lavoro tra i partecipanti

en: We commit to welcoming volunteers and children regardless of gender, race, sexual orientation, creed, religion or ability.
it_IT: Ci impegniamo ad accogliere volontari e bambini senza distinzione di sesso, razza, orientamento sessuale, credo, religione o capacità.

en: CoderDojo Foundation (CDF) commitments to you:
it_IT: La CoderDojo Foundation (CDF) si impegna con te:

en: CDF commits to act in the interest of the global CoderDojo community
it_IT: CDF si impegna ad agire negli interessi della comunità globale dei CoderDojo

en: CDF commits to facilitating the community to share its knowledge
it_IT: CDF si impegna ad aiutare la comunità a condividere le proprie conoscenze

en: CDF commits to sharing our resources for free
it_IT: CDF si impegna a condividere le nostre risorse gratuitamente

en: CDF commits to encouraging active involvement in our organisation
it_IT: CDF si impegna a incoraggiare il coinvolgimento attivo nella nostra organizzazione

en: Agreement
it_IT: Accordo

en: On registration you are making an agreement with the CoderDojo Foundation and agreeing to follow the CoderDojo ethos.
it_IT: Registrandoti, stipuli un accordo con la CoderDojo Foundation accettando di seguire l'etica di CoderDojo.

en: You are entitled to use the CoderDojo name, logo and website to promote your activity for non commercial use
it_IT: Sei autorizzato a utilizzare il nome di CoderDojo, logo e sito Web per promuovere la tua attività per uso non commerciale

en: You are entitled to fundraise on the condition that it is made explicit you do so for your Dojo or as a group of Dojos under a group name (EG Dojos of California) and inappropriate fundraising is a breach of this Charter.
it_IT: Sei autorizzato a raccogliere fondi a condizione che sia fatto in maniera esplicita per il tuo Dojo o come gruppo di Dojo riuniti sotto lo stesso nome (ad esempio i Dojo della California) e una raccolta fondi inappropriata è una violazione del presente Statuto.

en: It is your responsibility to ensure you are compliant with legislation in your jurisdiction when undertaking any activities, including fundraising, for your Dojo or group of Dojos.
it_IT: È vostra responsabilità assicurarvi che siete conformi alla legislazione nella tua giurisdizione quando intraprendete qualsiasi attività, tra cui la raccolta di fondi, per il tuo Dojo o gruppo di Dojo.

en: If the terms of this Charter are breached, CoderDojo Foundation retains the right to remove the group from the website. In this case your coding club shall cease using the CoderDojo name, brand and logo in the promotion of your coding club and on third party websites.
it_IT: Se i termini di questo Statuto venissero violati, la CoderDojo Foundation si riserva il diritto di rimuovere il gruppo dal sito web. In questo caso il tuo club di programmazione dovrà cessare l’utilizzo del nome CoderDojo, del marchio e del logo per qualsiasi attività di promozione del tuo club di programmazione o su siti di terze parti.

en: Opinions expressed by any individual Dojo or people in the registered Dojo do not represent the views of CoderDojo Foundation.
it_IT: Le opinioni espresse da un qualsiasi Dojo o persona registrata presso un Dojo, non rappresentano la visione della CoderDojo Foundation.

en: CoderDojo Foundation may terminate this Charter with any Dojo without cause on thirty days' notice.
it_IT: La CoderDojo Foundation può rescindere questo Statuto con qualsiasi Dojo senza motivo con un preavviso di 30 giorni.

en: As CoderDojo Foundation is an Irish entity, this Charter is subject to Irish law and you agree to that.
it_IT: Poichè la CoderDojo Foundation è una entità Irlandese, questo Statuto è soggetto alla legislazione irlandese e tu lo accetti.

en: Disclaimer of Liability
it_IT: Esclusione di responsabilità

en: CoderDojo Foundation accepts no responsibility or liability whatsoever where a party is injured while engaging in the activities of a registered group. It is the responsibility of each club to ensure they maintain valid and appropriate insurance.
it_IT: La CoderDojo Foundation declina ogni responsabilità nel caso di ferite durante lo svolgimento di attività in un gruppo registrato. È responsabilità di ogni club garantire il mantenimento di una valida e appropriata assicurazione.

en: You are solely responsible for the activities conducted by your own Dojo. Agreeing to this Charter does not constitute endorsement of those activities by the CoderDojo Foundation.
it_IT: Sei il solo responsabile delle attività svolte dal tuo Dojo. L’adesione a questo Statuto non comporta l’approvazione di queste attività da parte della CoderDojo Foundation.

en: There are unsaved changes on this page
it_IT: Ci sono modifiche non salvate in questa pagina

en: Full Name:
it_IT: Nome e cognome:

en: You must enter your full name
it_IT: Devi inserire il tuo nome completo

en: You must accept the charter
it_IT: È necessario accettare la carta

en: I have read and accepted the above charter
it_IT: Ho letto e accettato la carta sopra

en: Next
it_IT: Il Prossimo

en: Events
it_IT: Eventi

en: Forum
it_IT: Foro

en: FAQ
it_IT: Domande frequenti

en: Opens in new window
it_IT: Apri in una nuova finestra

en: Find a Dojo
it_IT: Trova un Dojo

en: Resources
it_IT: Risorse

en: Dojo List
it_IT: Lista dei Dojo

en: My Dojos
it_IT: I miei Dojo

en: Create Dojo
it_IT: Creare un Dojo

en: Start a Dojo
it_IT: Avviare un Dojo

en: Manage Dojos
it_IT: Gestire Dojo

en: Stats
it_IT: Statistiche

en: Logout
it_IT: Disconnettersi

en: Create a Dojo
it_IT: Creare un Dojo

en: Forums
it_IT: I forum

en: User Invitation
it_IT: Invito utente

en: User Request
it_IT: Richiesta utente

en: User Request is being validated...
it_IT: Stiamo verificando la richiesta...

en: Status
it_IT: Stato

en: Join
it_IT: Aderire

en: Send Request
it_IT: Invia Richiesta

en: Contact
it_IT: Contatto

en: Contact details to help us verify your Dojo
it_IT: Dettagli contatto per aiutarci a verificare il tuo Dojo

en: Dojo Email
it_IT: Dojo-mail

en: Website
it_IT: Sito web

en: Time
it_IT: Tempo

en: Location
it_IT: Posizione

en: Map
it_IT: Mappa

en: To register a Dojo you first need an account. Sign up here:
it_IT: Per registrare un Dojo è necessario avere un account. Iscriviti qui:

en: The Dojos listed here are all verified by the CoderDojo team.
it_IT: I Dojo elencati qui sono tutti verificati dal team di CoderDojo.

en: Learn more
it_IT: Impara di più...

en: View more
it_IT: Mostra di più

en: View less
it_IT: Mostra meno

en: Search Results
it_IT: Risultati della ricerca

en: Your closest dojos
it_IT: Il tuo dojo più vicino

en: Where are you?
it_IT: Dove sei?

en: Dojo Information
it_IT: Dojo Informazioni

en: Dojo Name
it_IT: Nome del Dojo

en: Normally named after an area, like "Cork", or if there are multiple Dojos are in your area "San Fran @ GitHub". Try refrain from prefixing the name with "CoderDojo".
it_IT: Prende normalmente il nome di una zona, come "Cork" o, se ci sono più Dojo nella tua zona, "San Fran @ GitHub". Prova ad astenerti dall'usare nel nome il prefisso "CoderDojo".

en: Please type Dojo name in English/Latin character a-Z!
it_IT: Si prega di digitare il nome del Dojo in caratteri inglesi/latini (a-z)!

en: This should be different to the personal email you signed up for an account here with. For your own CoderDojo email address (e.g. limerick@coderdojo.com), please contact us and leave this field blank.
it_IT: Questa dovrebbe essere diversa dalla email personale utilizzata per registrato un account qui. Per il tuo indirizzo di email CoderDojo (ad es. limerick@coderdojo.com), si prega di contattarci e lasciare vuoto questo campo.

en: Times are empty
it_IT: Lo spazio per l'orario è vuoto

en: State whether it's every week or on a certain day (Eg. "Every Friday, 5.30pm - 8pm" or "Saturday 25th, 12pm - 3pm")
it_IT: Indicare se si tiene ogni settimana o in un determinato giorno (Es. "Ogni Venerdì, dalle 17:30 alle 20" o "Sabato 25, dalle 12 alle 15")

en: Select or search a country in the list...
it_IT: Selezionare o Cerca un paese nell'elenco...

en: Select a country
it_IT: Selezionare un paese

en: Search for or enter your area
it_IT: Cerca o Inserisci la tua zona

en: Select a place
it_IT: Selezionare un posto

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: Address of the Dojo (e.g. LIT Downtown Centre)
it_IT: Indirizzo del Dojo (ad es. LIT Downtown Centre)

en: Coordinates
it_IT: Coordinate

en: Times is Empty
it_IT: Lo spazio per l'orario è vuoto

en: Address is empty
it_IT: Address è vuoto

en: Get location from address
it_IT: Prendi posizione dall'indirizzo

en: Click on the map to select a location
it_IT: Clicca sulla mappa per selezionare una posizione

en: Other Information
it_IT: Altre Informazioni

en: Google Group URL
it_IT: URL di Google Group

en: We recommend setting up a discussion group so people can sign up for the latest news and happenings.
it_IT: Si consiglia di istituire un gruppo di discussione così le persone possono iscriversi per le ultime notizie e avvenimenti.

en: Again, a useful way for sharing information and being found. We can also help share messages to followers.
it_IT: Ancora una volta, un modo utile per la condivisione di informazioni e per essere trovato. E' anche di aiuto nella condivisione dei messaggi con i follower.

en: Receive monthly updates to your user email address from the CoderDojo community around the world that keep you informed and help you with running your Dojo.
it_IT: Ricevere aggiornamenti mensili al tuo indirizzo di email dalla community di CoderDojo intorno al mondo vi tiene informati e vi aiuta con la conduzione del vostro Dojo.

en: Status Messages
it_IT: Messaggi di stato

en: Need Mentors
it_IT: Hai bisogno di mentor

en: We need mentors!
it_IT: Abbiamo bisogno di mentors!

en: Submit!
it_IT: Inoltra!

en: Thanks for submitting your information!
     We will be sharing the final results of this survey with the community once it has been collected.
it_IT: Grazie per averci inviato le tue informazioni! 
     Condivideremo i risultati finali di questa indagine con la comunità una volta che tutti i dati siano stati raccolti.

en: Your Dojo already submitted its answer, thanks for your participation !
it_IT: Il tuo Dojo già inviato la risposta, grazie per la vostra partecipazione!

en: Current Stage
it_IT: Fase attuale

en: In planning - check back soon
it_IT: In pianificazione - torna presto per controllare

en: Open, just show up
it_IT: Apri, basta presentarsi

en: Booking required
it_IT: Prenotazione obbligatoria

en: Booking is required to attend this Dojo. Please contact the Dojo administrator if no events are listed.
it_IT: La prenotazione è obbligatoria per frequentare questo Dojo. Si prega di contattare l'amministratore del Dojo se non ci sono eventi elencati.

en: Contact for more information
it_IT: Contattaci per ulteriori informazioni

en: Inactive
it_IT: Inattivo

en: Active Dojo
it_IT: Dojo attivo

en: Uh-oh! Unfortunately this Dojo is no longer active. If you would like to set up a new Dojo at this location, please email us at info@coderdojo.com
it_IT: Oh-oh! Purtroppo questo Dojo non è più attivo. Se si desidera impostare un nuovo Dojo in questo luogo sarà necessario scrivere una email a info@coderdojo.com

en: Full up
it_IT: Pieno

en: Private
it_IT: Privato

en: Please only select if your Dojo will be accessible exclusively to attendees from within your organisation, e.g. schools/universities/children of organisation's employees/etc.
it_IT: Si prega di selezionare solo se vostro Dojo sarà accessibile esclusivamente ai partecipanti all'interno della tua organizzazione, ad esempio scuole/università/figli di dipendenti dell'organizzazione, ecc...

en: Supporters Image URL
it_IT: URL Tifosi di immagine

en: Manage Dojo Users
it_IT: Gestisci utenti del Dojo

en: User request to join your Dojo accepted. 
    The user is now a member of your Dojo
it_IT: La richiesta dell'utente di aderire al tuo Dojo e' stata accettata. 
    L'utente e' ora un membro del tuo Dojo

en: User request to join your Dojo declined
it_IT: La richiesta dell'utente di aderire al tuo Dojo e' stata rifiutata

en: Error accepting a user request
it_IT: Un errore e' apparso nel processo di accettazione della richiesta utente

en: Error declining a user request
it_IT: Un errore e' apparso nel processo di rifiuto della richiesta utente

en: Active Users
it_IT: Utenti Attivi

en: User Request
it_IT: Richiesta Utente

en: Send Invite
it_IT: Manda l'Invito

en: Profile
it_IT: Profilo

en: User Types
it_IT: Tipi di utente

en: User Permissions
it_IT: Autorizzazioni utente

en: Remove User
it_IT: Rimuovi l'utente

en: View Profile
it_IT: Mostra Profilo

en: Verification
it_IT: Verifica

en: Any
it_IT: Qualsiasi

en: Verified
it_IT: Verificato

en: Verified!
it_IT: Verificato!

en: Not verified
it_IT: Non verificato

en: Unverified
it_IT: Non verificato

en: verified
it_IT: verificato

en: unverified
it_IT: non verificato

en: Stage
it_IT: Palcoscenico

en: Dojo Email
it_IT: Dojo-mail

en: User Email
it_IT: Email utente

en: Filter
it_IT: Filtro

en: User
it_IT: Utente

en: Application
it_IT: Applicazione

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Verify
it_IT: Verifica

en: Delete
it_IT: Elimina

en: unsigned
it_IT: non firmato

en: View
it_IT: Vista

en: Apply
it_IT: Fai richiesta

en: Users
it_IT: Utenti

en: Listing
it_IT: Listato

en: Times
it_IT: Volte

en: Tao verified
it_IT: Tao verificato

en: Tao unverified
it_IT: Tao non verificato

en: Join Mailing List
it_IT: Iscriviti alla Mailing List

en: I have read and accept the
it_IT: Ho letto ed accetto i

en: Terms of Service here
it_IT: Qui i termini di servizio

en: Click on each step to get started
it_IT: Clicca su ogni passaggio per iniziare

en: Welcome New Champion! The first step towards setting up a Dojo in your area is filling out this form and giving us a little more information about yourself.
it_IT: Benvenuto nuovo champion! Il primo passo verso la creazione un Dojo nella tua zona è compilare questo modulo e darci qualche informazione in più su di te.

en: The purpose of us gathering this information is so we can tailor support to you as your start your Dojo journey!
it_IT: Lo scopo della raccolta di queste informazioni è adattare il supporto a voi all'inizio del vostro viaggio come Dojo!

en: If you wish to learn more about starting a CoderDojo in your area please see:
it_IT: Se desideri ulteriori informazioni sull'avvio di un CoderDojo nella tua zona si prega di consultare:

en: You must be over 18 years old...
it_IT: Devi avere più di 18 anni...

en: Please include country code...
it_IT: Si prega di includere il codice del paese...

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: Enter your street level address...
it_IT: Indicare il proprio indirizzo...

en: Address is empty
it_IT: Il campo indirizzo e' vuoto

en: Technical Experience
it_IT: Esperienza tecnica

en: Please describe any websites, apps or open source work that you have done.
it_IT: Si prega di descrivere ogni sito internet, app o lavoro open source che si è fatto.

en: Experience working with youth
it_IT: Esperienza di lavoro con i giovani

en: Please describe your experience working with youth.
it_IT: Si prega di descrivere la propria esperienza di lavoro con i giovani.

en: Please add any other relevant information.
it_IT: Si prega di aggiungere eventuali altre informazioni pertinenti.

en: Please specify where you heard about CoderDojo
it_IT: Si prega di specificare dove hai sentito di CoderDojo

en: Register Account
it_IT: Registrati Account

en: To get started, please fill in the following registration form.
it_IT: Per iniziare, si prega di compilare questa form di registrazione.

en: Champion Registration
it_IT: Champion Registrazione

en: Update Champion
it_IT: Aggiornamento del Champion

en: Setup your Dojo
it_IT: Imposta il tuo Dojo

en: Save Dojo Setup
it_IT: Salva il tuo Dojo

en: Update Dojo Setup
it_IT: Aggiorna il Dojo

en: Create Dojo Listing
it_IT: Creare Dojo Listing

en: Enter Dojo name
it_IT: Inserisci il nome del Dojo

en: Enter Dojo email address
it_IT: Inserisci l'email associata al Dojo

en: Enter street level address
it_IT: Inserisci l'indirizzo

en: Enter Google group URL
it_IT: Inserisci l'URL del Google Group

en: Enter website URL
it_IT: Inserisci l'URL del sito

en: Enter Twitter profile URL
it_IT: Inserisci l'URL del profilo Twitter

en: Enter supporters image URL
it_IT: Inserisci URL immagine sostenitori

en: Thank you for submitting your dojo listing.
it_IT: Grazie per averci inviato il vostro profilo dojo.

en: A member from the CoderDojo Foundation team will review your listing and be in touch shortly.
it_IT: Un membro della fondazione CoderDojo esaminerà la vostra proposta e vi contatterà a breve.

en: If you have a Dojo supporter(s), if they are providing space/wifi/pizza and would like to show it, enter URL to a supporter image here, please make sure it's 570px in width
it_IT: Se hai uno o più sostenitori del tuo Dojo (che forniscono spazi/wifi/pizza) e ti piacerebbe mostrarli, inserisci qui l'URL all'immagine del sostenitore, assicurati che sia larga 570px

en: persons have signed the current version of the charter
it_IT: persone hanno firmato la versione corrente dello Statuto

en: Active
it_IT: Attivo

en: Total
it_IT: Totale

en: Send me an email
it_IT: mandami un email

en: Joined
it_IT: Iscritto

en: A description about me
it_IT: Una descrizione di me.

en: Member of Dojos
it_IT: Membro di Dojo

en: Gather your Team
it_IT: Raccogliere il vostro Team

en: Gather Team
it_IT: Raccogliere Squadra

en: You must gather a team before continuing.
it_IT: È necessario raccogliere una squadra prima di continuare.

en: Find Mentors
it_IT: Trova Mentori

en: You must find mentors before continuing.
it_IT: Dovete trovare mentori prima di continuare.

en: Background Check
it_IT: Controllo Dei Precedenti

en: Please describe the situation in your Dojo and if your team has been background checked.
it_IT: Si prega di descrivere la situazione nel vostro Dojo e se il team è stato controllato.

en: Find your Venue
it_IT: Trova il tuo Venue

en: Plan your Dojo
it_IT: Organizza il tuo Dojo

en: Plan how frequently you will run your Dojo
it_IT: Prevede la frequenza con cui verrà eseguito il vostro Dojo

en: You must plan how often your Dojo will take place.
it_IT: È necessario pianificare la frequenza di Dojo avrà luogo.

en: Please describe when your Dojo will take place.
it_IT: Descrivi il tuo Dojo quando avrà luogo.

en: Set the first date of your Dojo
it_IT: Impostare la prima data del Dojo

en: Set up Social Media
it_IT: Impostare Social Media

en: Set up Website
it_IT: Imposta Pagina Web

en: Plan the content you will use
it_IT: Pianificare il contenuto che si intende utilizzare

en: Invitation Accepted
it_IT: Invito accettato!

en: Invalid Invitation
it_IT: Invito non valido

en: Error accepting invitation
it_IT: 'Errore di accettare l'invito:'

en: User Successfully Validated
it_IT: Utente convalidato correttamente!

en: Invalid Invite Request
it_IT: Valido Invita Richiesta

en: Error validating user request
it_IT: Errore convalida di richiesta utente:

en: Your Dojo has been successfully saved
it_IT: Il tuo Dojo è stato salvato con successo

en: An error has occurred while saving
it_IT: Si è verificato un errore durante il salvataggio

en: Suggested Notes:
it_IT: Note Suggerite:

en: Please bring:
it_IT: Si prega di portare:

en: A laptop. Borrow one from somebody if needs be.
it_IT: Un computer portatile. Prendere in prestito uno da qualcuno se ha bisogno essere.

en: A parent! (Very important). If you are 12 or under, your parent must stay with you during the session.
it_IT: Un genitore! (Molto importante). Se sei 12 o sotto, il genitore deve stare con te durante la sessione.

en: Join Request Sent
it_IT: Richiesta di partecipazione inviata

en: Successfully Joined Dojo
it_IT: Successo aderito Dojo

en: Update Dojo
it_IT: Aggiornamento Dojo

en: An error has occurred while loading Dojo
it_IT: Si è verificato un errore durante il caricamento Dojo

en: Failed to load Dojo
it_IT: Impossibile caricare Dojo

en: Unable to perform your request at this time - please try again later.
it_IT: Impossibile eseguire la richiesta in questo momento - si prega di riprovare più tardi.

en: Email address is not recognized.
it_IT: Indirizzo Email non riconosciuto.

en: That password is incorrect
it_IT: Password non corretta

en: An email with password reset instructions has been sent to you.
it_IT: Un'email con le istruzioni di reset della password è stata inviata.

en: Thank you for registering. Your CoderDojo account has been successfully created. You can now register to become a Champion and create a Dojo.
it_IT: Grazie per esserti registrato. Il tuo account di CoderDojo è stato creato con successo. Ora è possibile registrarsi per diventare un Champion e creare un Dojo.

en: user name already exists
it_IT: esiste già il nome utente

en: Alias already exists.
it_IT: Questo Alias esiste già.

en: server error
it_IT: Errore del server

en: There was a problem registering your account:
it_IT: C'era un problema di registrazione il tuo account:

en: Invalid email or password
it_IT: E-mail o password non validi

en: Previous
it_IT: Precedente

en: An error has occurred while editing dojo
it_IT: Si è verificato un errore durante la modifica dojo:

en: An error has occurred while loading Dojos
it_IT: Si è verificato un errore durante il caricamento Dojo

en: An error has occurred while updating Dojos
it_IT: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento Dojo:

en: An error has occurred while deleting Dojos
it_IT: Si è verificato un errore durante l'eliminazione Dojo:

en: Error saving permission
it_IT: Errore durante il salvataggio il permesso:

en: Error removing permission
it_IT: Errore durante la rimozione permesso:

en: Error saving user type
it_IT: Errore durante il salvataggio tipo di utente:

en: Invite Sent
it_IT: Invita inviata!

en: Error sending invite
it_IT: Errore invio invitare:

en: Error removing user
it_IT: Errore durante la rimozione utente:

en: An error has occurred while deleting dojo
it_IT: Si è verificato un errore durante l'eliminazione dojo:

en: Thank you for submitting your dojo listing. A member from the CoderDojo Foundation team will review your listing and be in touch shortly.
it_IT: Grazie per averci inviato il vostro profilo di dojo. Un membro del team di CoderDojo Foundation sarà rivedere il profilo ed essere in contatto a breve.

en: Newspaper/Magazine
it_IT: Giornale/rivista

en: Error loading profile
it_IT: Errore profilo di carico:

en: Error loading Dojos
it_IT: Errore durante il caricamento Dojo:

en: An error has occured while loading languages
it_IT: È verificato un errore durante il caricamento lingue

en: Join Dojo
it_IT: Iscriviti al Dojo

en: Leave
it_IT: Abbandona

en: Error leaving Dojo
it_IT: Errore lasciando il Dojo

en: Are you sure you want to leave this Dojo?
it_IT: Sei sicuro di volere lasciare questo Dojo?

en: You and your kids will stop being members of this Dojo and will not be notified of further events.
it_IT: Tu ed i tuoi bambini smetterete di essere membri di questo Dojo e non sarete notificati di eventi futuri.

en: Leave Dojo
it_IT: Lascia il Dojo

en: Join Dojo as...
it_IT: Iscriviti al Dojo come...

en: Ticketing Admin
it_IT: Biglietteria Admin

en: You do not have permission to delete this Dojo
it_IT: Non si dispone dell'autorizzazione per eliminare questo Dojo

en: Error loading user dojo entity
it_IT: Errore durante il caricamento entità dojo utente

en: You do not have permission to update user types
it_IT: Non si dispone dell'autorizzazione per aggiornare tipi di utente

en: You do not have permission to remove users
it_IT: Non hai il permesso di rimuovere gli utenti

en: Parents/Guardians
it_IT: Genitori/Tutori

en: Badges
it_IT: Badge

en: Children
it_IT: Bambini

en: Select a user type
it_IT: Selezionare un tipo di utente

en: Programming Languages
it_IT: Linguaggi di programmazione

en: Events for Dojo
it_IT: Eventi per Dojo

en: Event
it_IT: Evento

en: Date
it_IT: Data

en: Type
it_IT: Tipo

en: For
it_IT: Per

en: Name
it_IT: Nome e Cognome

en: Capacity
it_IT: Capacità

en: Applicants
it_IT: I candidati

en: Attending
it_IT: Assistere

en: Create Event
it_IT: Crea evento

en: Manage
it_IT: Gestire

en: Attendance
it_IT: Partecipazione

en: Manage Dojo Events
it_IT: Gestire Dojo Eventi

en: Are you sure you want to cancel this event?
it_IT: Sei sicuro di voler annullare questo evento?

en: Are you sure you want to delete this Dojo?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo Dojo?

en: Apply for Event
it_IT: Richiedi di partecipare all'evento

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Thank You. Your application has been received. You will be notified by email if you are approved for this event.
it_IT: Grazie. La tua domanda è stata ricevuta. Sarete avvisati via e-mail se si è approvato per questo evento.

en: Error applying for event
it_IT: Errore durante la richiesta di partecipazione per l'evento

en: By using this website you agree to the use of cookies. You can read about our cookie policy <a href='/privacy-statement#cookies'>here</a>.
it_IT: Utilizzando questo sito Web accetti l'utilizzo dei cookie. Puoi leggere la nostra informativa sui cookie <a href='/privacy-statement#cookies'> qui</a>.

en: Copy from an existing event
it_IT: Copiare da un evento esistente

en: Add the event name
it_IT: Aggiungere il nome dell'evento

en: All
it_IT: Tutti

en: Add a description
it_IT: Aggiungere una descrizione

en: Age
it_IT: Età

en: One off
it_IT: Una sola volta

en: Every
it_IT: Ogni

en: From
it_IT: Da

en: Next date:
it_IT: Prossima data:

en: Close
it_IT: Chiudere

en: is public
it_IT: è pubblico

en: Event Name
it_IT: Nome evento

en: To
it_IT: A

en: City
it_IT: Città

en: Add a city name
it_IT: Aggiungere il nome della città

en: Add the address to the event
it_IT: Aggiungere l'indirizzo all'evento

en: Add the maximum amount of participants
it_IT: Aggiungere la quantità massima di partecipanti

en: Invites
it_IT: Inviti

en: Invite dojo users
it_IT: Invitare gli utenti dojo

en: Save
it_IT: Salvare

en: Save Draft
it_IT: Salva bozza

en: Publish
it_IT: Pubblicare

en: Approve
it_IT: Approvare

en: Error updating applications
it_IT: Applicazioni di aggiornamento Errore

en: Monday
it_IT: Lunedi

en: Tuesday
it_IT: Martedì

en: Wednesday
it_IT: Mercoledì

en: Thursday
it_IT: Giovedi

en: Friday
it_IT: Venerdì

en: Saturday
it_IT: Sabato

en: Sunday
it_IT: Domenica

en: Applications successfully updated
it_IT: Applicazioni aggiornati correttamente

en: No applications have been changed.
it_IT: Nessuna applicazione sono state modificate.

en: Invite Parent
it_IT: Invita Parent

en: Are you sure you want to delete this application?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questa applicazione?

en: Select a Dojo member...
it_IT: Selezionare un membro Dojo ...

en: Please click the Join Dojo button before applying for events.
it_IT: Si prega di fare clic sul pulsante Join Dojo prima di applicare per gli eventi.

en: Hide Notes
it_IT: Nascondi Note

en: Hide Projects
it_IT: Nascondi Progetti

en: Gender
it_IT: Genere

en: Female
it_IT: Femminile

en: Private Profile
it_IT: Profilo personale

en: None
it_IT: Nessuno

en: Parent's/Guardian's email
it_IT: Genitori / e-mail del guardiano

en: Invite
it_IT: Invitare

en: Address is required
it_IT: Indirizzo è necessario

en: Phone
it_IT: Telefono

en: Dojo Staff
it_IT: Dojo Personale

en: < 13
it_IT: <13

en: > 13
it_IT: >13

en: Error updating application
it_IT: Applicazione aggiornamento Errore

en: Error saving new applicant
it_IT: Errore di salvataggio nuovo richiedente

en: Error removing applicant
it_IT: Errore durante la rimozione richiedente

en: Children Attending
it_IT: Bambini Assistere

en: Dates
it_IT: Date

en: Day
it_IT: Giorno

en: to
it_IT: a

en: Everyone
it_IT: Tutti

en: attendee-u13
it_IT: I giovani sotto i 13

en: attendee-o13
it_IT: Giovani oltre 13

en: parent-guardian
it_IT: Genitore / Tutore

en: mentor
it_IT: Mentor / Volontario

en: champion
it_IT: Champion

en: all-user-types
it_IT: Tutti

en: Youth Under 13
it_IT: Ragazzi sotto i 13

en: Youth Over 13
it_IT: Ragazzi sopra i 13

en: Parent/Guardian
it_IT: Genitore/Tutore

en: Mentor/Volunteer
it_IT: Mentor/Volontario

en: recurring
it_IT: ricorrente

en: one-off
it_IT: una tantum

en: Select event date...
it_IT: Scegli la data ...

en: Password must be a minimum of 8 characters in length and contain at least one number or punctuation character
it_IT: La password deve essere di almeno 8 caratteri e contenere almeno un numero o un carattere di punteggiatura

en: Password must be at least eight characters, with at least one number.
it_IT: La password deve essere almeno 8 caratteri, con almeno un numero.

en: Password must not be the same as your email address
it_IT: La password non deve essere lo stesso come il tuo indirizzo e-mail

en: Add a user type
it_IT: Aggiungi un tipo utente

en: Background Checked
it_IT: Sfondo Controllato

en: Upload new picture
it_IT: Carica nuova foto

en: Intro
it_IT: Introduzione

en: Welcome to the CoderDojo Badges dashboard.
it_IT: Benvenuti alla dashboard dei Badge di CoderDojo.

en: Short Description
it_IT: Breve Descrizione

en: Award Badge
it_IT: Premio Badge

en: Remove
it_IT: Rimuovere

en: Award a badge...
it_IT: Attribuire il distintivo ...

en: Select a user type to invite...
it_IT: Selezionare un tipo di utente di invitare ...

en: Search by name
it_IT: Cerca per nome

en: Are you sure you want to award this badge to the below user?
it_IT: Sei sicuro di voler premiare con questo titolo l'utente sottostante?

en: Badge Application Sent!
it_IT: Distintivo Applicazione Sent!

en: Badge Accepted! It is now visible on your profile page.
it_IT: Distintivo accettato! E 'ora visibile sulla pagina del tuo profilo.

en: Badge not found.
it_IT: Badge non trovato.

en: This badge has already been accepted.
it_IT: Questa medaglia è già stata accettata.

en: Only the nominated user can accept this badge.
it_IT: Solo l'utente nominato può accettare questo distintivo.

en: Date Awarded
it_IT: Data Premiato

en: You can't request a badge application for your own user account.
it_IT: Non è possibile richiedere un'applicazione distintivo per il proprio account utente.

en: Please enter a Badge Claim Number.
it_IT: Si prega di inserire un numero di Claim Badge.

en: Invalid Badge Claim Number.
it_IT: Non valido Badge Claim numero.

en: You have successfully claimed a badge. It is now visible on your profile page.
it_IT: Hai sostenuto con successo un badge. E 'ora visibile sulla pagina del tuo profilo.

en: Enter Badge Claim Number
it_IT: Inserisci Badge Numero rivendicazione

en: Go
it_IT: Andare

en: Claim Now
it_IT: Richiedi Ora

en: Champion and Dojo Admin permissions cannot be removed from a Dojo owner.
it_IT: Autorizzazioni di amministratore Champion e Dojo non possono essere rimossi da un proprietario di Dojo.

en: Dojo owners cannot be removed.
it_IT: Proprietari Dojo non possono essere rimossi.

en: Successfully updated password.
it_IT: Successo aggiornato password.

en: Failed to update password.
it_IT: Impossibile aggiornare la password.

en: Reset not found.
it_IT: Ripristina non trovato.

en: Reset not active.
it_IT: Ripristina non è attivo.

en: Reset stale.
it_IT: Ripristina stantio.

en: Error
it_IT: Errore

en: Edit Profile
it_IT: Modifica Profilo

en: Export Badges
it_IT: Esporta i Badges

en: Error loading Events
it_IT: Errore nel caricamento degli Eventi

en: Undisclosed
it_IT: Non Dichiarato

en: Add Youth under 13
it_IT: Aggiungi ragazzi sotto i 13 anni

en: Add Youth over 13
it_IT: Aggiungi ragazzi oltre 13 anni

en: This profile is private
it_IT: Questo profilo è privato

en: We need mentors!
it_IT: Abbiamo bisogno di mentori!

en: Find out more about becoming a CoderDojo mentor
it_IT: Scopri di più su come diventare un mentor di CoderDojo

en: Profile has been saved successfully
it_IT: Il tuo profilo è stato salvato con successo

en: An error has occurred while saving profile
it_IT: Si è verificato un errore durante il salvataggio del profilo

en: Youth
it_IT: Gioventù

en: Youths
it_IT: Ragazzi

en: Weekly
it_IT: Settimanale

en: Every two weeks
it_IT: Ogni due settimane

en: An error has occured verifying your profile.
it_IT: Si verificato un errore di verifica il tuo profilo.

en: Please complete your profile before continuing.
it_IT: Si prega di compilare il tuo profilo prima di continuare.

en: An error has occured verifying the charter agreement.
it_IT: Si verificato un errore di verifica il contratto charter.

en: error.general
it_IT: errore.generale

en: Find a Venue
it_IT: Trova una sede

en: Plan your Dojo
it_IT: Pianifica il tuo Dojo

en: Promote your Dojo
it_IT: Promuovi il tuo Dojo

en: Find technical mentors in your community to volunteer at your Dojo.
it_IT: Trovare mentor tecnici nella tua comunità per il volontariato presso il Dojo.

en: This is required for you to create a Dojo listing!
it_IT: Questo è necessario per poter creare un profilo di un Dojo!

en: We recommend a ratio of 1:8 mentors to youths, e.g. for an average Dojo of 24 youth, 3 technical mentors would be suggested. Recruit as many mentors as not all volunteers will be able to make all sessions. If you are having difficulty finding mentors get in touch with local businesses, universities and parent groups.
it_IT: Si consiglia un rapporto di 1:8 tra mentor e giovani, ad esempio per un Dojo medio di 24 partecipanti, 3 mentor tecnici sono suggeriti. Recluta più mentor possibili poichè non tutti i volontari saranno in grado di fare tutte le sessioni. Se si riscontrano difficoltà a individuare mentor entrate in contatto con aziende locali, Università e gruppi di genitori.

en: Find non-technical mentors. E.g. parents etc.
it_IT: Trovare mentors non tecnici. Per esempio genitori ecc.

en: Background check
it_IT: controllo dei precedenti

en: Locate a suitable free venue in your community.
it_IT: Individuare un luogo gratuito adatto nella vostra comunità.

en: Ensure your venue is aware of local health and safety best practices.
it_IT: Assicurati la che vostra sede sia conforme con i requisiti di igiene e sicurezza locali.

en: Please add a comment on how you’ve met local health and safety best practices in your region
it_IT: Si prega di aggiungere un commento su come hai soddisfatto i requisiti di igiene e sicurezza locali nella vostra regione

en: The main points to be aware of in a Dojo setting is extension cables! Make sure these are strapped to the floor and don’t cover pathways.
it_IT: I punti principali da tenere in mente in un ambiente Dojo sono cavi di prolunga! Assicurarsi che questi siano legati al pavimento e non intralcino il passaggio.

en: Ensure appropriate public liability insurance for your venue.
it_IT: Garantire una assicurazione di responsabilità civile appropriata per la vostra sede.

en: Set launch date and regular time for your Dojo
it_IT: Impostare la data di lancio e di tempo regolari per il vostro Dojo

en: Create a plan for what content you would like to cover with your mentors.
it_IT: Creare un piano per i contenuti che si desiderano coprire con i tuoi mentor.

en: See <a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Learning_Resource' target='_blank'>Kata</a>, the CoderDojo community wiki for more information on learning resources
it_IT: Vedere <a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Learning_Resource' target='_blank'> Kata</a>, il wiki della Comunità CoderDojo per ulteriori informazioni sulle risorse di apprendimento

en: Many Dojos start with Scratch or dive straight into HTML. See Kata, the CoderDojo community wiki for <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Learning_Resource">more information on learning resources.</a>
it_IT: Molti Dojo iniziano con Scratch o si tuffano direttamente sull'HTML. Guardaate Kata, il wiki della Comunità CoderDojo per <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Learning_Resource"> per ulteriori informazioni sulle risorse di apprendimento.</a>

en: Setup ticketing and registration for your Dojo
it_IT: Configurazione di biglietteria e di registrazione per il vostro Dojo

en: Ticketing can be done right here in the community platform!
it_IT: I biglietti possono essere fatti proprio qui sulla piattaforma della comunità!

en: Set up an email address specifically for your Dojo
it_IT: Imposta un indirizzo di posta elettronica appositamente per il tuo Dojo

en: This is important as it will allow multiple people to assist in overseeing the email account.  You can set up a gmail or standard free to use email address for your Dojo (for example docklandsdojo@gmail.com or we can issue you a coderdojo.com email when you are creating a listing on the next stage e.g. docklands.ie@coderdojo.com).
it_IT: Questo è importante perché consentirà a più persone di assistere nel supervisionare l'account e-mail. È possibile impostare per il tuo Dojo un account gmail o standard (ad esempio docklandsdojo@gmail.com oppure noi possiamo creare una e-mail coderdojo.com quando si crea un profilo nella fase successiva ad es. docklands.ie@coderdojo.com).

en: Set up social media presence for your Dojo. e.g. Facebook, Twitter
it_IT: Imposta la presenza sui social media per il tuo Dojo. ad esempio Facebook, Twitter

en: Learn how to connect with other Dojos on social media and the <a href="https://forums.coderdojo.com">CoderDojo discussion forums</a>
it_IT: Collegati con altri Dojo sui social media e i <a href="https://forums.coderdojo.com"> Forum di discussione di CoderDojo</a>

en: You must find technical mentors before continuing.
it_IT: Dovete trovare mentori tecnici prima di continuare.

en: You must locate a suitable venue before continuing.
it_IT: È necessario individuare un luogo adatto prima di continuare.

en: You must set a Date and time for your Dojo to take place.
it_IT: È necessario impostare una data e ora per il vostro Dojo di prendere posto.

en: You must set an email address for your Dojo.
it_IT: È necessario impostare un indirizzo email per il Dojo.

en: Please describe how you have background checked your team.
it_IT: Si prega di descrivere come avete sfondo controllato il vostro team.

en: Set up background checking for all volunteers.
it_IT: Imposta il controllo pregresso per tutti i volontari.

en: The requirements for background checking are specific to the legislation in your jurisdiction. You can see some guidelines on Child Protection and Background Checking on <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Child_Protection_and_Background_Checking">Kata</a>. Please also ensure you check your local legislation. Please comment below describing the situation in your local Dojo.
it_IT: I requisiti per il controllo in background si riferiscono alla legislazione della tua giurisdizione. Potete vedere alcune linee guida sulla protezione dei minori e sul controllo al seguente portale: <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Child_Protection_and_Background_Checking"> Kata</a>. Assicurati anche di controllare la tua legislazione locale. Si prega di descrivere qui sotto che la situazione nel tuo Dojo locale.

en: A suitable venue has tables, chairs, heat and ideally, wifi! Canteens, community centers, libraries, schools and corporate offices all make great venues. Venues should not replicate a teacher led classroom environment, instead rearrange the desks and chairs, put youths together and ensure there is space for mentors to walk around and assist the young people. Dojos should only be hosted in public spaces, you cannot host your Dojo in a private residence!
it_IT: Una sede adatta ha tavoli, sedie, riscaldamento e idealmente, una connessione wifi! Mense, centri sociali, biblioteche, scuole e uffici aziendali sono tutti luoghi adatti. I luoghi non dovrebbero replicare l'ambiente di una classe scolastica, quindi riorganizzate scrivanie e sedie, mettendo insieme i ragazzi e garantendo lo spazio per i mentor per passare e assistere i ragazzi. I Dojo dovrebbero essere ospitati solo in spazi pubblici, non è possibile ospitare il tuo Dojo in una residenza privata!

en: Please describe how you have ensured health and safety best practices.
it_IT: Si prega di descrivere come si hanno la sicurezza consigliate per salute e sicurezza.

en: Please add a comment to let us know the situation with public liability in your Dojo.
it_IT: Si prega di aggiungere un commento per farci sapere la situazione con le responsabilità pubbliche nel vostro Dojo.

en: If your Dojo takes place in a corporate office, school or library it is likely that the existing public liability insurance covers the Dojo. Make sure you check this with the venue host in advance of your first session. If it doesn’t, ask the venue to sponsor the cost of adding it to their policy.
it_IT: Se vostro Dojo si svolge in un ufficio aziendale, scuola o biblioteca è probabile che l'assicurazione di responsabilità civile esistente copra il Dojo. Assicuratevi di controllare questo con la sede ospitante prima della vostra prima sessione. Se così non fosse, chiedete alla sede di sponsorizzare il costo dell'eventuale copertura aggiuntiva.

en: If you build it they will come! Pick a date for your first Dojo session and start working towards it. Dojos can run weekly, bi-weekly or monthly. They can be run on weekdays or weekends it all depends on what suits your community.
it_IT: Se tu inizi, gli altri arriveranno! Scegli una data per la prima sessione del Dojo e inizia a lavorare su questa. Il Dojo può avere scadenza settimanale, bi-settimanale o mensile. Gli incontri possono avvenire durante la settimana o il week-end, tutto dipende da quello che si adatta meglio alla vostra comunità.

en: Embodying the Ethos
it_IT: Incarnare l'etica

en: We will work to embody the CoderDojo ethos
it_IT: Lavoreremo per incarnare l'etica di CoderDojo

en: All mentors and young people are aware of online safety best practices and we only allow age appropriate content at our Dojo
it_IT: Tutti i mentor e i ragazzi sono consapevoli delle linee guida sulla sicurezza online e permettiamo solo contenuti appropriati all'età presso il nostro Dojo

en: Optionally describe how this was achieved.
it_IT: Facoltativo: descrivere come questo è stato ottenuto.

en: Data Protection: Our Dojo only uses data provided for the intended purpose. abides by data protection regulations in our jurisdiction.
it_IT: Protezione dei dati: Il nostro Dojo utilizza i dati forniti solo per le finalità previste. Rispetta le norme di protezione dei dati nella nostra giurisdizione.

en: Optionally describe how this was achieved.
it_IT: Facoltativamente descrivere come questo è stato ottenuto.

en: Diversity among our attendees is respected
it_IT: Viene rispettata la diversità tra i nostri partecipanti

en: Optionally describe how this was achieved.
it_IT: Facoltativamente descrivere come questo è stato ottenuto.

en: We will work to help engage with and improve the greater CoderDojo movement by
it_IT: Lavoreremo per aiutare e migliorare il movimento Coderdojo

en: Communicating with the CoderDojo Foundation
it_IT: Comunicando con la fondazione CoderDojo

en: Contributing to Kata, the community knowledge base at kata.coderdojo.com
it_IT: Contribuendo ai Kata su kata.coderdojo.com

en: Connecting with local and international Dojos to share insights and supports
it_IT: Collegandosi con Dojo locali e internazionali per condividere informazioni e supporto

en: Optionally describe how this was achieved.
it_IT: Facoltativamente descrivere come questo è stato ottenuto.

en: Admin permissions cannot be removed from a Dojo owner.
it_IT: Le autorizzazioni di amministratore non possono essere rimosse da un gestore di Dojo.

en: User permissions successfully updated.
it_IT: Autorizzazioni utente aggiornati correttamente.

en: User types successfully updated.
it_IT: Tipi di utente aggiornati correttamente.

en: User successfully removed from Dojo.
it_IT: Utente rimosso con successo dal Dojo.

en: Ninja Over 13
it_IT: Ninja Oltre 13

en: Ninja Under 13
it_IT: Ninja minori di 13 anni

en: Please add your location manually by clicking on the map.
it_IT: Si prega di aggiungere la vostra posizione manualmente, facendo clic sulla mappa.

en: You do not have permission to update this Dojo.
it_IT: Non si dispone dell'autorizzazione per aggiornare questo Dojo.

en: Oops! This is not the page you are looking for.
it_IT: Oops! Questa non è la pagina che stavi cercando.

en: Maybe you'd like to check out some of the following fun sections of our site:
it_IT: Forse desideri verificare alcune delle seguenti divertenti sezioni del nostro sito:

en: Find your local Dojo
it_IT: Trova il tuo Dojo locale

en: CoderDojo community news
it_IT: Notizie dalla community CoderDojo

en: Founder
it_IT: Fondatore

en: Error setting up event
it_IT: Errore impostazione eventi

en: Event Date
it_IT: Evento Data

en: Waitlist
it_IT: Lista d'attesa

en: New Applicant
it_IT: Nuovo candidato

en: Invite Youth over 13
it_IT: Invita ragazzi oltre 13 anni

en: Enter Youth Email Address
it_IT: Inserisci l'indirizzo email del ragazzo

en: Error inviting Ninja
it_IT: Errore invitando Ninja

en: Successfully approved invite Ninja request.
it_IT: Richiesta Ninja approvata con successo.

en: Error approving invite Ninja request.
it_IT: Errore approvando invitare richiesta Ninja.

en: Approve Invite Ninja Request
it_IT: Approva Invita Ninja Richiesta

en: Check In
it_IT: Check-In

en: This Dojo currently has no active events
it_IT: Questo Dojo attualmente non eventi attivi

en: 'Cannot find founder of dojo'
it_IT: 'Impossibile trovare fondatore di dojo'

en: Are you sure you have filled out all the information correctly and wish to proceed?
it_IT: Sei sicuro di aver inserito correttamente tutte le informazioni e desideri continuare?

en: Confirmation
it_IT: Conferma

en: An error has occurred while saving dojo lead
it_IT: Si è verificato un errore durante il salvataggio dojo piombo

en: Unable to retrieve user details
it_IT: Impossibile recuperare i dettagli dell'utente

en: has been successfully checked in
it_IT: è stata controllata con successo in

en: Email address not found
it_IT: Indirizzo e-mail non trovato

en: has been successfully approved
it_IT: è stato approvato con successo

en: Ticket for the following application has been successfully deleted:
it_IT: Il biglietto per la seguente applicazione è stato eliminato correttamente:

en: captcha error
it_IT: errore di captcha

en: Enter Email
it_IT: Inserisci l'Email

en: Are you sure you want to remove this user from your Dojo?
it_IT: Sei sicuro di che voler rimuovere questo utente dal Dojo?

en: Error loading events
it_IT: Errore durante il caricamento degli eventi

en: Error loading applications
it_IT: Errore durante il caricamento delle domande

en: Has access to Technical Mentors:
it_IT: Ha accesso a mentor tecnici:

en: Has access to a Venue:
it_IT: Ha accesso al luogo:

en: General Enquiries:
it_IT: Informazioni generali:

en: Partner Enquiries:
it_IT: Richieste dei partner:

en: Supported by
it_IT: Supportato da

en: here
it_IT: qui

en: Accepting badge...
it_IT: Accettando il badge...

en: Manage Attendance for:
it_IT: Gestire la partecipazione per:

en: Date of birth is empty
it_IT: La data di nascita è vuota

en: Search by user email
it_IT: Cerca tramite email

en: List
it_IT: Lista

en: Select state...
it_IT: Selezionare stato...

en: Select stage...
it_IT: Selezionare la fase...

en: Search by dojo name
it_IT: Ricerca per nome del dojo

en: Search by dojo email
it_IT: Ricerca per e-mail del dojo

en: An error has occured while accepting invitation
it_IT: Si è verificato un errore nella procedura per accettare l'invito

en: Please resolve the captcha
it_IT: Si prega di inserire il contenuto del captcha

en: Please click here to complete all of the recommended practices for
it_IT: Clicca qui per completare tutte le procedure consigliate per

en: Your first Dojo application is awaiting verification. You can create a second Dojo after it has been verified.
it_IT: La tua prima domanda di Dojo è in attesa di verifica. Potrai creare un secondo Dojo quando sarà verificata.

en: If you need help completing your initial Dojo application, please contact us at
it_IT: Se hai bisogno d'aiuto nel completare la tua domanda di Dojo, puoi contattarci qui

en: There was an error uploading your profile picture.
it_IT: Si è verificato un errore nel caricare la tua immagine del profilo.

en: Invitation was sent successfully.
it_IT: L'invito è stato inviato correttamente.

en: An error has occurred while sending invitation
it_IT: Si è verificato un errore durante l'invio dell'invito

en: We will work to embody the CoderDojo ethos
it_IT: Lavoreremo per rapresentare l'etica di CoderDojo

en: All mentors and young people are aware of online safety best practices and we only allow age appropriate content at our Dojo
it_IT: Tutti i mentori ed i ragazzi sono consapevoli delle migliori pratiche per la sicurezza online e al nostro Dojo permettiamo solo contenuti appropriati all'età

en: Optionally describe how this was achieved.
it_IT: Facoltativamente descrivere come questo è stato ottenuto.

en: Our Dojo abides by data protection regulations in our jurisdiction
it_IT: Il nostro Dojo si attiene alle norme di protezione dei dati nella nostra giurisdizione

en: Inclusion is a fundamental principle of CoderDojo, <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies#Inclusion_Statement">read our short inclusion statement and confirm you and your mentors are in agreement.</a>
it_IT: L'inclusione è un principio fondamentale di CoderDojo, <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies#Inclusion_Statement"> leggi la nostra breve nota informativa sull'inclusione e conferma che tu e i tuoi mentor siete d'accordo.</a>

en: Our Dojo will work to engage with and improve the greater CoderDojo movement by:
it_IT: Il nostro Dojo si adopererà per impegnarsi e migliorare il movimento di CoderDojo:

en: Communicating with the CoderDojo Foundation
it_IT: Comunicando con la fondazione CoderDojo

en: Contributing to Kata, the community knowledge base at kata.coderdojo.com
it_IT: Contribuire ai Kata, la base della conoscenza della communita' su kata.coderdojo.com

en: Connecting with local and international Dojos to share insights and supports
it_IT: Collegarsi con Dojo locali e internazionali per condividere informazioni e supporto

en: This dojo has no coordinates.
it_IT: Questo dojo non ha coordinate.

en: Register Champion
it_IT: Registra Champion

en: You have been invited to register as a parent/guardian on Zen, the CoderDojo community platform.
it_IT: Sei stato invitato a registrarti come un genitore/tutor Zen, la piattaforma della community di CoderDojo.

en: CoderDojo Zen Password Reset Request
it_IT: Richiesta di reset della Password per CoderDojo Zen

en: You have been invited to connect with a parent/guardian on Zen!
it_IT: Sei stato invitato a connetterti con un genitore/tutor su Zen!

en: Welcome to Zen, the CoderDojo community platform.
it_IT: Benvenuti in Zen, la piattaforma della community di CoderDojo.

en: New Dojo Invitation
it_IT: Invito al nuovo Dojo

en: New Request to join your Dojo
it_IT: Nuova richiesta di aderire al tuo Dojo

en: A user has left your Dojo
it_IT: Un utente ha lasciato tuo Dojo

en: Event application approved
it_IT: Richiesta di partecipazione approvata

en: Event application received
it_IT: Richiesta di partecipazione ricevuta

en: You have been awarded a new CoderDojo digital badge!
it_IT: Ti è stato assegnato un nuovo badge digitale CoderDojo!

en: New Mentor Request to join your Dojo
it_IT: Nuova richiesta di mentor per unirsi al tuo Dojo

en: A Google email account has been created for your Dojo
it_IT: E' stati creato un account di posta elettronica per il tuo Dojo

en: Please click on the map to pinpoint your location
it_IT: Clicca sulla mappa per individuare la tua posizione

en: Dojo Attendees
it_IT: Frequentatori del Dojo

en: Dojo Attendees is empty
it_IT: Nessun frequentatore nel Dojo

en: e.g. 10
it_IT: per esempio 10

en: Please fill out the amount of expected attendees you think you will have attending your Dojo per session
it_IT: Per favore scrivi il numero di persone che ti aspetti nel tuo Dojo per ogni singola sessione

en: Welcome New CoderDojo Champion!
it_IT: Benvenuto nuovo Champion di CoderDojo!

en: The first step towards setting up a Dojo in your area is filling out the form below and giving us a little more information about yourself.
it_IT: Il primo passo verso la creazione un Dojo nella vostra zona è compilare il modulo qui sotto e darci qualche informazione in più su di te.

en: The purpose of us gathering this information is so we can tailor support to you as your start your Dojo journey!
it_IT: Lo scopo della raccolta di queste informazioni è per creare un supporto su misura per l'inizio del tuo viaggio Dojo!

en: If you wish to learn more about the process of starting a CoderDojo in your area before completing this form please see Kata, the CoderDojo Community Knowledge Base.
it_IT: Se volete saperne di più circa il processo di creazione di un CoderDojo nella tua zona prima di compilare questo modulo per favore guarda Kata, la Knowledge Base della Comunità CoderDojo.

en: See Kata here:
it_IT: Vedi il Kata qui:

en: You can also at any point contact info@coderdojo.com for support.
it_IT: Inoltre, è possibile contattare in qualsiasi momento info@coderdojo.com per supporto.

en: This is not required but will help you significantly with the running of your Dojo! We recommend encouraging parents to get involved in the running of your Dojo.  This could include managing social media accounts, overseeing ticketing for the Dojo, recruiting mentors, local outreach etc.
it_IT: Questo non è obbligatorio, ma vi aiuterà in modo significativo con la conduzione del vostro Dojo! Si consiglia di incoraggiare i genitori ad essere coinvolti nella gestione del vostro Dojo.  Questo potrebbe includere la gestione account di social media, la supervisione del ticketing per il Dojo, reclutamento mentor, sensibilizzazione locale ecc...

en: This is specific to the legislation in your jurisdiction. Please comment below giving us more information or contact a CoderDojo Foundation staff member at <a href='mailto:info@coderdojo.com'>info@coderdojo.com</a>
it_IT: Questo è specifico per la legislazione nella tua giurisdizione. Si prega di commentare qui sotto dandoci ulteriori informazioni o di contattare un membro dello staff di CoderDojo Foundation presso <a href='mailto:info@coderdojo.com'> info@coderdojo.com</a>

en: This is a part of CoderDojo Tao and CoderDojo recommended practice! To find out more about CoderDojo Tao and best practices for CoderDojo please see
it_IT: Questa è una parte delle pratiche raccomandate da CoderDojo Tao e CoderDojo! Per saperne di più su CoderDojo Tao e best practice per CoderDojo, vedere

en: This is a part of CoderDojo Tao and CoderDojo recommended practice! To find out more about CoderDojo Tao and best practices for CoderDojo please click icon below
it_IT: Questa è una parte delle pratiche raccomandate da CoderDojo Tao e CoderDojo! Per saperne di più su CoderDojo Tao e best practice per CoderDojo, cliccare sull'icona qui sotto

en: This is not required but will help you significantly with the running of your Dojo and will help in connecting you to the global CoderDojo community!
it_IT: Questo non è obbligatorio ma vi aiuterà in modo significativo con la conduzione del vostro Dojo e vi aiuterà collegandovi alla comunità globale di CoderDojo!

en: Please read CoderDojo ECHO, our guide to the Ethos, Culture, Happiness and Outcomes of CoderDojo <a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies' target='_blank'>here</a>
it_IT: Si prega di leggere il CoderDojo ECHO, la nostra guida per l'etica, la cultura, la felicità e i risultati del CoderDojo <a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies' target='_blank'> qui</a>

en: Online Safety: Ensure all mentors have read the Online Safety 101 document. and young people are aware of online safety best practices and we only allow age appropriate content at our Dojo
it_IT: Sicurezza online: Assicurasi che tutti i mentor abbiano letto il documento Sicurezza Online 101. E che i giovani siano consapevoli delle best practice sulla sicurezza online e che permettiamo solo contenuti appropriati all'età presso il nostro Dojo

en: Please see Online Safety 101 for Mentors <a href='https://docs.google.com/document/d/1DDwpYKBltkJXH15pr_p2Ig0_9l4Uq2TdE7zG_9QsdjI/edit?usp=sharing' target='_blank'>here</a> and Online Safety 101 for Ninjas <a href='https://docs.google.com/document/d/1BIhYjhOiTxeFdbBRVouBZQRWLQD_v-gCkCIYtDcP2CM/edit?usp=sharing' target='_blank'>here</a>
it_IT: Per favore, vedere il doucumento di Sicurezza Online 101 per i mentor <a href='https://docs.google.com/document/d/1DDwpYKBltkJXH15pr_p2Ig0_9l4Uq2TdE7zG_9QsdjI/edit?usp=sharing' target='_blank'> qui</a> e Sicurezza Online 101 per Ninja <a href='https://docs.google.com/document/d/1BIhYjhOiTxeFdbBRVouBZQRWLQD_v-gCkCIYtDcP2CM/edit?usp=sharing' target='_blank'> qui</a>

en: Data protection is increasingly becoming an important topic, <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Data_Protection_101">here are some simple tips to make sure you stay informed</a>.
it_IT: La protezione dei dati sta diventando sempre di più un argomento importante, <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Data_Protection_101"> qui ci sono alcuni semplici consigli per essere sicuri di che rimanere informati</a>.

en: You can see more information on Data Protection <a href='https://docs.google.com/document/d/18XQNYEMQrBDJoR0Gt1ryC6CzxDEd_k41p4PEeKYtIxE/edit?usp=sharing' target='_blank'>here</a>
it_IT: È possibile visualizzare ulteriori informazioni sulla protezione dei dati <a href='https://docs.google.com/document/d/18XQNYEMQrBDJoR0Gt1ryC6CzxDEd_k41p4PEeKYtIxE/edit?usp=sharing' target='_blank'> qui</a>

en: You can see more information on our inclusion policy <a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies#Inclusion_Policy' target='_blank'>here</a>
it_IT: È possibile visualizzare ulteriori informazioni sulla nostra politica di inclusione <a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies#Inclusion_Policy' target='_blank'> qui</a>

en: See more information on the supports available to you <a href='https://coderdojo.com/organise-a-dojo/community-support/' target='_blank'>here</a>
it_IT: Vedere ulteriori informazioni sui supporti disponibili <a href='https://coderdojo.com/organise-a-dojo/community-support/' target='_blank'> qui</a>

en: Please feel free to add comments or more information here
it_IT: Sentitevi liberi di aggiungere commenti o ulteriori informazioni qui

en: Please sign the charter before continuing
it_IT: Si prega di firmare lo Statuto prima di continuare

en: First
it_IT: Primo

en: Last
it_IT: Ultimo

en: Today
it_IT: Oggi

en: Clear
it_IT: Cancella

en: Done
it_IT: Fatto

en: Event name is empty
it_IT: Nome dell'evento è vuoto

en: Description is empty
it_IT: La descrizione è vuota

en: Recurrence is empty
it_IT: La periodicità è vuota

en: Capacity is empty
it_IT: La capacità è vuota

en: None of your Dojo's have any Events planned currently
it_IT: Nessuno dei tuoi Dojo ha eventi attualmente in programma

en: If you wish please provide a link to your LinkedIn page.
it_IT: Se vuoi, puoi aggiungere un link alla tua pagina LinkedIn.

en: If you wish please provide a link to your Twitter page.
it_IT: Se vuoi, puoi aggiungere un link alla tuo profilo Twitter.

en: Past events cannot be created
it_IT: Non è possibile creare eventi nel passato

en: Event Invitation
it_IT: Invito all'evento

en: e.g. @CoderDojo
it_IT: ad esempio @CoderDojo

en: e.g. https://www.facebook.com/Coderdojo
it_IT: ad esempio https://www.facebook.com/Coderdojo

en: User is already a parent of this Ninja
it_IT: L' utente è già un genitore di questo Ninja

en: You must be a parent to invite a Ninja
it_IT: Devi essere un genitore per invitare un Ninja

en: Invalid invite request. Ninja email does not exist.
it_IT: Richiesta di invito non valida. L' E-mail del Ninja non esiste.

en: Ninja must be an over 13 attendee
it_IT: Un Ninja deve esser un partecipante con più di 13 anni

en: User has already received this badge.
it_IT: L'utente ha già ricevuto questo badge.

en: Invalid request. No badge received.
it_IT: Richiesta non valida. Nessun badge ricevuto.

en: Parent profile does not exist.
it_IT: Il profilo del genitore non esiste.

en: You have a Dojo application awaiting verification. You can create another Dojo after it has been verified.
it_IT: Hai una richiesta di Dojo in attesa di verifica. Potrai creare un altro Dojo dopo che sarà stata verificata.

en: No Dojos match your search query.
it_IT: Nessun Dojo corrisponde alla tua query di ricerca.

en: Please let us know how you heard about CoderDojo
it_IT: Per favore, fateci sapere come avete sentito parlare di CoderDojo

en: Please specify how you heard about CoderDojo
it_IT: Si prega di specificare come hai sentito parlare di CoderDojo

en: No Dojos match your search query.
it_IT: Nessun Dojo corrisponde alla tua query di ricerca.

en: Private Dojo
it_IT: Dojo privato

en: Public Dojo
it_IT: Dojo pubblico

en: This means this Dojo is only open to specific people (for example, students in a school). Please do not contact this Dojo.
it_IT: Questo significa che questo Dojo è aperto solo a persone specifiche (ad esempio, gli studenti in una scuola). Si prega di non contattare questo Dojo.

en: e.g. docklands.ie@coderdojo.com/docklandsdojo@gmail.com
it_IT: ad esempio docklands.ie@coderdojo.com/docklandsdojo@gmail.com

en: e.g. Docklands, Dublin 1 @ CHQ Building
it_IT: ad esempio Docklands, Dublin 1 @ CHQ Building

en: e.g. Saturdays, monthly, 9-11am
it_IT: ad esempio sabato, mensile, 9-11

en: Badge Accepted!
it_IT: Badge accettato!

en: Dojo Supported By
it_IT: Dojo supportato da

en: Email is required
it_IT: L'email è obbligatoria

en: Join request not found
it_IT: Richiesta di iscrizione non trovata

en: Request to join sent!
it_IT: La richiesta di aderire è stata inviata!

en: You must have the Dojo Admin permission to accept user join requests.
it_IT: È necessario disporre dell'autorizzazione del Dojo Admin per accettare le richieste di registrazione utente.

en: You must have the parent/guardian user type to accept this invite
it_IT: È necessario avere il tipo utente genitore/tutore per accettare questo invito

en: Invite token not found
it_IT: Token di invito non trovato

en: Only the invited parent can approve this request.
it_IT: Solo il genitore invitato può approvare questa richiesta.

en: Are you sure you want to delete this Session/room?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questa sessione/stanza?

en: Session/room name
it_IT: Nome della sessione/stanza

en: Sessions/rooms:
it_IT: Sessioni/Aule:

en: e.g. Scratch
it_IT: es. Scratch

en: Ticket Type
it_IT: Tipo di biglietto

en: Attendee Type
it_IT: Tipo di partecipante

en: Quantity
it_IT: Quantità

en: Please note that the capacity excludes tickets of the type other.
it_IT: Tieni presente che dalla capienza sono esclusi i biglietti di tipo "Altro".

en: e.g. Mentor, Laptops
it_IT: es. Mentor, Computer portatili

en: Are you sure you want to delete this ticket type?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo tipo di biglietto?

en: Session/room capacity
it_IT: Capacità della sessione/stanza

en: Event capacity
it_IT: Capacità dell'evento

en: Add session/room
it_IT: Aggiungi sessione/stanza

en: You can only create a max of 20 sessions/rooms
it_IT: È possibile creare un massimo di 20 sessioni/camere

en: You can only create a max of 20 ticket types
it_IT: È possibile creare un massimo di 20 tipi di biglietto

en: This email is already associated with an account.
it_IT: Questa email è già associata a un account.

en: on
it_IT: su

en: at
it_IT: a

en: Ticket Name
it_IT: Nome del biglietto

en: Ticket Quantity
it_IT: Quantità di biglietti

en: Session/room
it_IT: Sessione/stanza

en: Book tickets for
it_IT: Prenota biglietti per

en: Additional information about your application:
it_IT: Ulteriori informazioni sulla tua applicazione:

en: Apply now
it_IT: Iscriviti

en: You have already applied for this session
it_IT: Sei già iscritto a questa sessione

en: You may book additional attendees however this will exceed your ticket quantity
it_IT: È possibile prenotare un numero maggiore di partecipanti tuttavia questo superera' la tua quantità di biglietti

en: Myself
it_IT: Me stesso

en: Apply for
it_IT: Iscriviti a

en: Tickets left
it_IT: Biglietti rimasti

en: Export to CSV
it_IT: Esporta in CSV

en: Export Guest List
it_IT: Esporta la lista degli ospiti

en: Export Waiting List
it_IT: Esporta lista d'attesa

en: Export Full List
it_IT: Esporta la lista completa

en: View attendee list
it_IT: Guarda la lista dei partecipanti

en: Start time
it_IT: Ora di inizio

en: End time
it_IT: Ora di fine

en: Charter already signed.
it_IT: Statuto già firmato.

en: Total event capacity
it_IT: Capacità totale dell'evento

en: Add ticket type
it_IT: Aggiungi tipo di biglietto

en: Total attending
it_IT: Totale partecipanti

en: Total waitlist
it_IT: Totale lista d'attesa

en: Select ticket type...
it_IT: Seleziona il tipo di biglietto...

en: Session capacity
it_IT: Capacità della sessione

en: Attendee name
it_IT: Nome del partecipante

en: Ticket type
it_IT: Tipo di biglietto

en: Application Date
it_IT: Data di iscrizione

en: Parents/guardians
it_IT: Genitori/Tutori

en: Check in
it_IT: Check-in

en: Book
it_IT: Prenota

en: Booking closed
it_IT: Prenotazione chiusa

en: Session description
it_IT: Descrizione della sessione

en: e.g. Beginners to attend only please.
it_IT: ad esempio iscrizione riservata ai principianti.

en: Your event must contain at least one ticket.
it_IT: Il tuo evento deve avere almeno un biglietto.

en: Select Youth to create tickets for attendees under 18.
it_IT: Seleziona i ragazzi per creare biglietti per partecipanti sotto i 18 anni.

en: Select Parent/Guardian to create tickets for parents/guardians of the attendees.
it_IT: Seleziona Genitore/Tutore per creare biglietti per i genitori/tutori dei partecipanti.

en: Select Mentor to create tickets for Mentors.
it_IT: Seleziona Mentor per creare biglietti per i mentor.

en: Select Other to create tickets for unlisted types e.g. laptops.
it_IT: Selezionare Altro per creare altri tipi di biglietti, es. laptop.

en: Cancel Session
it_IT: Annulla la sessione

en: Cancelling a session will notify all of the attendees by email. Are you sure you want to continue?
it_IT: Annullando una sessione verrà inviata un'email a tutti i partecipati. Sei sicuro di voler continuare?

en: Your profile image is too large. Please resize to a maximum of 640/640 pixels.
it_IT: La tua immagine del profilo è troppo grande. Si prega di ridimensionare ad un massimo di 640/640 pixel.

en: By changing one of the following: Dojo Name, Country, City/Town, your dojo public url will be changed. Do you agree with this?
it_IT: Modificando uno dei seguenti dati: nome del Dojo, paese o città, il tuo url pubblico verrà modificato. Sei d'accordo?

en: Avatar upload: file must be an image.
it_IT: Caricamento dell'immagine profilo: il file deve essere un'immagine.

en: Avatar upload: max file size of 5MB exceeded.
it_IT: Caricamento dell'immagine profilo: il file caricato supera la dimensione massima (5MB).

en: %1$s has been cancelled
it_IT: %1$s e' stata cancellata

en: Your ticket request for
it_IT: Il tuo biglietto richiesto per

en: Your ticket request for %1$s has been cancelled
it_IT: La tua prenotazione per %1$s è stata cancellata

en: has been received
it_IT: è stata ricevuta

en: Your ticket request for %1$s has been received
it_IT: La tua richiesta di prenotazione per %1$s è stata ricevuta

en: has been approved
it_IT: è stata approvata

en: Your ticket request for %1$s has been approved
it_IT: La tua prenotazione per %1$s è stata approvata

en: Your event must contain at least one session.
it_IT: Il tuo evento deve contenete almeno un'attività.

en: Home
it_IT: Homepage

en: Edit Dojo
it_IT: Modifica dojo

en: My Events
it_IT: I miei eventi

en: Review Champion Application
it_IT: Esamina la domanda di champion

en: Setup Dojo
it_IT: Configura il dojo

en: Accept Badge
it_IT: Accetta il badge

en: Approve Ninja
it_IT: Approva il ninja

en: Reset Password
it_IT: Reimposta la password

en: Terms & Conditions
it_IT: Termini e condizioni di servizio

en: Edit Event
it_IT: Modifica evento

en: Turn on ticket approval
it_IT: Attiva l'approvazione del biglietto

en: Book now
it_IT: Prenota ora

en: Invite your friends!
it_IT: Invita i tuoi amici!

en: Thank You. You will receive an email containing your booking confirmation.
it_IT: Grazie. Riceverai una email contenente la conferma della tua prenotazione.

en: Please explain how your team was background checked
it_IT: Per favore illustra come è stato verificato il background del tuo team

en: Please explain how your Dojo has met health and safety best practices
it_IT: Descrivi l'esperienza e le best practice del tuo Dojo in termini di salute e sicurezza

en: Please explain the situation with public liability in your Dojo
it_IT: Descrivi la situazione del tuo Dojo in termini di responsabilità pubblica

en: Please describe how many technical mentors you have and any other relevant information.
it_IT: Descrivi quanti mentor tecnici partecipano al tuo Dojo e qualsiasi altra informazione pertinente.

en: Please describe how many non-technical mentors you have and any other relevant information.
it_IT: Descrivi quanti mentor non tecnici partecipano al tuo Dojo e qualsiasi altra informazione pertinente.

en: Please let us know how many technical mentors you have
it_IT: Indica quanti mentor tecnici partecipano al tuo Dojo

en: Please let us know how many non-technical mentors you have
it_IT: Indica quanti mentor non tecnici partecipano al tuo Dojo

en: Please describe your venue and any other relevant info - you can even add a link to google maps!
it_IT: Descrivi il tuo luogo e qualsiasi altra informazione pertinente - è anche possibile aggiungere un link a google maps!

en: Please describe your venue
it_IT: Descrivi il luogo del tuo Dojo

en: Please let us know when you plan to start and how regularly you plan to run
it_IT: Facci sapere quando si prevede di iniziare il Dojo e come quanto spesso viene replicato

en: Please let us know your launch date and time
it_IT: Per favore, comunicaci la ora e data di inizio

en: See
it_IT: Guarda

en: to create an event
it_IT: per creare un evento

en: Select a day...
it_IT: Seleziona un giorno...

en: There are no outstanding applications for this Session
it_IT: Non ci sono richieste in sospeso per questa sessione

en: Please add the event location manually by clicking on the map.
it_IT: Per favore aggiungi manualmente la posizione cliccando sulla mappa.

en: User must not be checked in to be deleted
it_IT: Gli utenti non devono essere registrati per essere cancellati

en: Cancel Event
it_IT: Cancella l'evento

en: Cancelling this session will cancel the event as this is the only session. All of the attendees will be notified by email. Are you sure you want to continue?
it_IT: Cancellare questa sessione cancellerà anche l'evento essendo questa l'unica sessione. Tutti i partecipanti verranno avvisati via email. Sei sicuro di voler continuare?

en: Public events are viewable by anyone visiting your Dojo listing. Private events can only be seen by members of your Dojo.
it_IT: Gli eventi pubblici sono visibili da chiunque visiti il profilo del tuo Dojo. Gli eventi privati possono essere visti solo dai membri del tuo Dojo.

en: Use Dojos listing address. This will pre-fill the address fields.
it_IT: Utilizza la lista degli indirizzi dei Dojo. In questo verranno precompilati i campi dell'indirizzo.

en: Use Dojo listing address
it_IT: Utilizza la lista degli indirizzi dei Dojo

en: Invite Dojo Members
it_IT: Invita i membri del Dojo

en: Are you a parent/guardian?
it_IT: Sei un genitore/tutore?

en: Please note that to book tickets for your youths you will need to
it_IT: Per favore ricorda che per prenotare i biglietti per i tuoi ragazzi devi

en: add them to your profile first
it_IT: prima aggiungerli al tuo profilo

en: in the ninja section
it_IT: nella sezione ninja

en: Invite Dojo Members to this session
it_IT: Invita i membri del Dojo a questa sessione

en: Save Invite List
it_IT: Salva la lista invitati

en: You must complete all of the ticket details before inviting Dojo members.
it_IT: Devi completare tutti le informazioni del biglietto prima d'invitare i membri del Dojo.

en: Dojo members successfully added to invite list. They will be notified of the invite when you publish this event.
it_IT: Membri del Dojo aggiunti con successo alla lista degli invitati. Verranno avvisati dell'evento quando lo pubblicherai.

en: Session Invite
it_IT: Invito alla sessione

en: Session invitation is being validated...
it_IT: Invito alla sessione in corso di convalida...

en: Invitation successfully validated. Your ticket has been sent to your email.
it_IT: Invito convalidato con successo. Il ticket è stato spedito alla tua casella email.

en: Invalid session invitation.
it_IT: Invito di sessione non valido.

en: Cancelling Ticket
it_IT: Eliminazione biglietto

en: Ticket is being cancelled...
it_IT: Il biglietto è stato annullato...

en: Thank you for confirming you will not be in attendance; your application has now been cancelled.
it_IT: Grazie per la conferma che non sarai presente; la tua richiesta è stata annullata.

en: Invalid application cancellation link.
it_IT: Link di richiesta di cancellazione non valido.

en: No invites found
it_IT: Nessun invito trovato

en: How do I choose?
it_IT: Come faccio a scegliere?

en: CoderDojo Champions are those who take the lead in organising a Dojo and ensure each session runs smoothly. Champions can be one person or it can be a few people who Co-Champion a Dojo to share the work. Champions should join their Dojo on Zen to set up events, award badges and to contribute to the CoderDojo Forums.
it_IT: I Champions di CoderDojo sono coloro che prendono l'iniziativa di organizzare un Dojo e si assicurano che ogni sessione si svolga senza intoppi. Un Dojo può avere un singolo Champion o più Co-Champion per condividere il carico di lavoro. I Champion devono essere membri del loro Dojo su Zen per poter impostare eventi, assegnare distintivi e contribuire ai forum di CoderDojo.

en: Volunteers are the driving force behind Dojos around the world. Volunteers do everything from setting up the space, to mentoring during the Dojo, and to ensuring there is cool content for the Ninjas to do at each Dojo! Volunteers should join their Dojo on Zen to get updates on cool content, contribute to the CoderDojo Forums and to help administer the Dojo by awarding badges and setting up events!
it_IT: I volontari sono la forza trainante dei Dojo di tutto il mondo. I volontari fanno di tutto: dalla preparazione degli spazi, al mentoring durante i Dojo e all'assicurare contenuti eccezionali per i Ninja ad ogni Dojo! I volontari dovrebbero essere membri del loro Dojo su Zen per ricevere aggiornamenti su contenuti interessanti, contribuire ai forum di CoderDojo ed aiutare ad amministrare il Dojo assegnando distintivi e organizzando eventi!

en: Attendees at CoderDojo are young people under 18 who attend and make CoderDojo cool. Often known as Ninjas, CoderDojo attendees come to the Dojo to have fun and bring their awesome ideas to life.
it_IT: I partecipanti ai CoderDojo sono giovani sotto i 18 anni che frequentano e rendono cool il CoderDojo. Spesso noti come Ninja, i partecipanti ai CoderDojo vengono al Dojo per divertirsi e dare vita alle loro fantastiche idee.

en: Parents/Guardians are super important in the CoderDojo journey as they encourage and inspire CoderDojo Ninjas on a daily basis. Parents should register and join a Dojo so the young people attached to their account can sign up to events and earn badges from their Champions and Mentors.
it_IT: I genitori/tutori sono super importanti nel cammino del CoderDojo perchè incoraggiano e ispirano i Ninja CoderDojo su base giornaliera. I genitori devono registrarsi e aderire ad un Dojo, così i giovani collegati al loro account possono iscriversi ad eventi e guadagnare distintivi dai loro Champions e Mentori.

en: You will be joined to a Dojo as an adult, along with any young people added to your profile. We would like to know if you have any volunteering role in the Dojo too.
it_IT: Aderirai al Dojo come adulto, insieme ad eventuali ragazzi aggiunti al tuo profilo. Vorremmo sapere se hai anche qualche ruolo di volontariato nel Dojo.

en: If you join the Dojo you will receive event updates from the Dojo and some newsletters from CoderDojo HQ! If you aren't a Dojo attendee and want to join as a volunteer or Champion please get in touch with the Dojo directly.
it_IT: Se aderisci al Dojo riceverai aggiornamenti sugli eventi dal Dojo e alcune newsletter dal CoderDojo HQ! Se non sei un partecipante del Dojo e desideri partecipare come volontario o Champion ti preghiamo di metterti in contatto direttamente con il Dojo.

en: Youths can be mentors too! If one of your Ninjas is regularly helping out others in your Dojo, give them recognition by giving them the Youth Volunteer title.
it_IT: Anche i giovani possono essere mentor! Se uno dei tuoi Ninja sta aiutando regolarmente gli altri nel tuo Dojo, dagli un riconoscimento, dandogli il titolo di Youth Volunteer.

en: These young people are trailblazers who set an example and inspire other young people by organising and leading their local club. Young people should participate in the Dojo they Champion, meaning that Youth Champions improve their coding skills too!
it_IT: Questi giovani sono pionieri che danno l'esempio e ispirano altri giovani organizzando e conducendo il loro club locale. I giovani dovrebbero partecipare nel Dojo in cui sono Champion, che significa che anche i Champions Youth migliorano le loro abilità di coding!

en: Enabling this will require you or another admin with Ticketing Admin permissions to approve applications to attend this event.
it_IT: Questa attivazione richiederà che tu o un altro amministratore con i permessi di gestione del sistema di Ticketing approvi la richiesta di partecipazione a questo evento.

en: Place name must be less than 40 characters.
it_IT: La lunghezza del nome della località deve essere inferiore ai 40 caratteri.

en: Zen is an open source platform, you can
it_IT: Zen è una piattaforma open source, è possibile

en: contribute code
it_IT: contribuire al codice

en: and
it_IT: e

en: suggest features
it_IT: suggerire nuove funzionalità

en: to help make it better.
it_IT: per contribuire a renderlo migliore.

en: You can correct any mistakes in the text on the websites using <a href="https://crowdin.com/project/zen-community-platform" target="_blank">crowdin</a> and make this website better.
it_IT: Si possono correggere eventuali errori nel testo dei siti Web utilizzando <a href="https://crowdin.com/project/zen-community-platform" target="_blank">crowdin</a>, migliorando così questo sito.

en: Alternatively, click here to search for Dojos!
it_IT: In alternativa, clicca qui per cercare dei Dojo!

en: You may be waiting to be approved for a Dojo. Once approved, the Dojo will show here.
it_IT: Potresti dover attendere un po' affinché il tuo Dojo venga approvato. Una volta approvato, il Dojo verrà mostrato qui.

en: Or, click here to start a dojo.
it_IT: Oppure, clicca qui per aprire un dojo.

en: Error loading parents
it_IT: Errore nel caricamento dei parenti

en: You are viewing a past event which is not possible to edit.
it_IT: Stai visualizzando un evento passato che non è possibile modificare.

en: Registering for an event?
it_IT: Registrazione per un evento?

en: If you need to book in to a Dojo event, you need to fill out your profile first.
it_IT: Se hai bisogno di prenotare un evento di Dojo, prima è necessario compilare il tuo profilo.

en: Then you will need to <a href="#ninjas">add ninjas</a> to your profile.
it_IT: Quindi è necessario <a href="#ninjas"> aggiungere Ninja</a> al tuo profilo.

en: Following this you may <a href="/">find your local Dojo</a> and book an event via the Dojo listing
it_IT: Di seguito puoi <a href="/"> trovare il tuo Dojo locale</a> e prenotare gli eventi tramite la lista dei Dojo

en: Not all information entered on your profile is viewable. You can choose to hide certain information by ticking the hide buttons at the bottom of the page.
it_IT: Non tutte le informazioni inserite sul tuo profilo sono visibili. È possibile scegliere di nascondere alcune informazioni selezionando i pulsanti Nascondi nella parte inferiore della pagina.

en: Only your username and profile picture are publicly viewable. Other fields are for administration purposes only.
it_IT: Solo il tuo nome utente e la foto del profilo sono visualizzabili pubblicamente. Gli alltri campi sono solo a scopo di amministrazione.

en: Click to view your public profile
it_IT: Fai clic per visualizzare il tuo profilo pubblico

en: Public profile
it_IT: Profilo pubblico

en: Registering an account does not guarantee you entry to a Dojo event. To gain entry to an event you must fill out your profile and book via the Dojo listing page. You will need your email confirmation to attend or direct permission from the Dojo administrators.
it_IT: La registrazione di un account non garantisce l'ingresso ad un evento di Dojo. Per ottenere l'ingresso ad un evento è necessario compilare il tuo profilo e prenotare tramite la pagina di profilo del Dojo. Sarà necessario l'email di conferma per partecipare o diretta autorizzazione da parte degli amministratori di Dojo.

en: If you'd like to award a badge, please visit the manage users section below:
it_IT: Se si desidera assegnare un badge, si prega di visitare la sezione Gestisci utenti:

en: Your local Dojo administrator can award you badges.
it_IT: L'amministratore del tuo Dojo locale può assegnarti badge.

en: Privacy Statement
it_IT: Informativa sulla privacy

en: Introduction
it_IT: Introduzione

en: coderdojo.com and its sub-sites
it_IT: CoderDojo.com e i suoi sub-siti

en: (the "Website", "Zen", "Kata") are operated by CoderDojo Foundation. We have created this Privacy Statement in order to demonstrate our firm commitment to privacy. This Privacy Statement sets out the basis on which any personal data we collect from you or that you provide to us, will be processed by us.  In order to fully understand your rights, we encourage you to read this Privacy Statement and to consult our Terms and Conditions of Use.
it_IT: (i "Siti Web", "Zen", "Kata") sono gestiti dalla Fondazione CoderDojo. Abbiamo creato questa informativa sulla Privacy per dimostrare il nostro impegno costante alla segretezza. Questa informativa sulla Privacy stabilisce le basi su cui i dati personali che raccogliamo o che ci fornite, saranno trattati e conservati da parte nostra.  Al fine di comprendere appieno i vostri diritti, vi invitiamo a leggere questa informativa sulla Privacy e a consultare i nostri termini e condizioni d'uso.

en: For the purpose of the Data Protection Acts 1988 and 2003, the data controller is contactable at info@coderdojo.com.
it_IT: Ai fini del Data Protection Acts 1988 e 2003, il titolare del trattato è contattabile scrivendo a info@coderdojo.com.

en: Acceptance of this Privacy Statement
it_IT: Accettazione di questa informativa sulla Privacy

en: By using this Website you signify acceptance of this Privacy Statement.  If you do not agree with or you are not comfortable with any aspect of this Privacy Statement, your only remedy is to discontinue use of the Website.  We reserve the right to modify this Privacy Statement at any time.  Your continued use of any portion of the Website following notification or posting of such changes will constitute your acceptance of those changes.
it_IT: Utilizzare questo sito Web comporta l'accettazione di questa informativa sulla Privacy.  Se non si accettano o non si ha familiarità con qualsiasi aspetto di questa dichiarazione sulla Privacy, il tuo unico rimedio è quello di interrompere l'utilizzo del sito.  Ci riserviamo il diritto di modificare questa informativa in qualsiasi momento.  L'uso continuato di qualsiasi parte del sito Web dopo la notifica o la pubblicazione di tali modifiche costituirà l'accettazione di tali modifiche.

en: Information we collect
it_IT: Informazioni che raccogliamo

en: In operating our website we may collect and process the following data about you:
it_IT: Nella gestione del sito possiamo raccogliere e trattare i seguenti dati su di te:

en: Details of your visits to our website and the resources that you access, including, but not limited to, traffic data, location data, weblogs and other communication data.
it_IT: Dettagli delle tue visite al nostro sito Web e risorse a cui si accede, tra cui dati sul traffico, dati sulla posizione, weblogs e altre comunicazioni di dati.

en: Information that you provide to us when using this Website.  This includes information provided at the time of registering to use this Website, if applicable. We may also ask you for information when you report a problem with the Website.
it_IT: Informazioni che vengono fornite quando si utilizza questo sito Web.  Sono include le informazioni fornite al momento della registrazione per l'utilizzo di questo sito Web, se applicabile. Potremmo inoltre chiedere informazioni quando segnali un problema con il sito Web.

en: If you contact us for any reason, we may keep a record of that correspondence.
it_IT: Se ci contattati per qualsiasi motivo, potremmo tenere un registro di tale corrispondenza.

en: We may also ask you to complete surveys that we use for research purposes, although you do not have to respond to them.
it_IT: Potremmo inoltre chiederti di completare i sondaggi che usiamo per scopi di ricerca, anche se non dovete rispondere necessariamente.

en: Storing your personal data
it_IT: Archiviazione dei dati personali

en: The data that we collect from you may be transferred to, and stored at, a destination outside the European Economic Area ("EEA"). It may also be processed by staff of CoderDojo Foundation operating from outside the EEA. Such staff may be engaged in the provision of support services. By submitting your personal data, you agree to this transfer, storing or processing.  We will take all steps reasonably necessary to ensure that your data is treated securely and in accordance with this Privacy Statement.
it_IT: I dati che raccogliamo possono essere trasferiti e conservati in un luogo fuori dal'area economica europea ("EEA"). Possono anche essere trattati da personale della Fondazione CoderDojo che operano al di fuori della EEA. Tale personale potrebbe essere impegnato nella fornitura di servizi di supporto. Inviando i vostri dati personali, accettate questo trasferimento, archiviazione o elaborazione.  Prenderemo tutte le misure ragionevolmente necessarie per garantire che i dati siano trattati in modo sicuro e in conformità con questa informativa sulla Privacy.

en: All information you provide to us is stored on our secure servers and user information is encrypted with SSL technology. Any payments made through our website utilise Stripe. You can see Stripe Privacy Policy
it_IT: Tutte le informazioni che vengono fornite sono memorizzate sui nostri server protetti e le informazioni dell'utente sono criptate con tecnologia SSL. Eventuali pagamenti effettuati attraverso il nostro sito utilizzano Stripe. Maggiori dettagli su Stripe nell'Informativa sulla Privacy

en:  and more about their security
it_IT:  e ulteriori informazioni sulla loro sicurezza

en: Where we have given you (or where you have chosen) a password which enables you to access certain parts of our Website, you are responsible for keeping this password confidential.  We ask you not to share a password with anyone.
it_IT: Dove abbiamo dato (o dove avete scelto) una password che consente di accedere a determinate parti del nostro sito, siete responsabili di mantenere tali password riservate.  Vi chiediamo di non condividere la password con nessuno.

en: Use of your information
it_IT: Uso delle vostre informazioni

en: The information that we collect and store relating to you is primarily used to enable us to provide our services to you. In addition, we may use the information for the following purposes:
it_IT: Le informazioni che raccogliamo e memorizziamo relative gli utenti sono utilizzate principalmente per permetterci di fornirvi i nostri servizi. Inoltre, utilizziamo le informazioni per le seguenti finalità:

en: To ensure that content from our Website is presented in the most effective manner for you and your computer.
it_IT: Per garantire che il contenuto dal nostro sito Web sia presentato nel modo più efficace per voi e il vostro computer.

en: To provide you with information requested from us, relating to our services.
it_IT: Per fornire le informazioni richieste da noi, in relazione ai nostri servizi.

en: To allow you to participate in interactive features of our Website.
it_IT: Per consentire di partecipare a funzionalità interattive del nostro sito Web.

en: To notify you about changes to our Website and/or services.
it_IT: Per informarvi sulle modifiche apportate al nostro sito Web e/o servizi.

en: We do not, without your consent, disclose information about identifiable individuals to third parties, but we may send anonymised statistical data to them for research and survey purposes.
it_IT: Senza il tuo consenso non divulghiamo informazioni su individui identificabili a terzi, ma potremmo inviare loro dati statistici anonimi per scopi di ricerca e indagine.

en: Disclosure of your information
it_IT: Divulgazione dei vostri dati

en: Your personal data will not be processed for marketing purposes or publication on our Website.  We will not disclose your personal data to third parties unless you have consented to this disclosure. These third parties will not be able to contact you unless you have given your consent. We will however disclose your personal data if we believe in good faith that we are required to disclose it in order to comply with any applicable law, a summons, a search warrant, a court or regulatory order, or other valid legal process.
it_IT: I vostri dati personali non saranno gestiti per scopi di marketing o pubblicazione sul nostro sito Web.  Non divulgheremo dati personali a terzi a meno che non avete acconsentito a tale comunicazione. Queste terze parti non sarà in grado di contattare l'utente a meno che non abbiate dato il vostro consenso. Tuttavia divulgheremo dati personali se riteniamo in buona fede che siamo tenuti a divulgarli al fine di conformarci alla legge applicabile, una citazione, un mandato di perquisizione, un tribunale o un ordine normativo o altro procedimento legale.

en: We may provide non-personal data to third parties, where such information is combined with similar information of other users of our Website. For example, we might inform third parties regarding the number of unique users who visit our Website, the demographic breakdown of our community users of our Website, or the activities that visitors to our Website engage in while on our Website. The third parties to whom we may provide this information may include our Website design, development and hosting contractors.  However, we do not sell or exchange or provide such data to third parties for their own use.  We will inform you if we intend to use your data for such purposes or if we intend to disclose your information to any third party for such purposes.  You can exercise your right to prevent such processing by checking certain boxes on the forms we use to collect your data.  You can also exercise the right at any time by contacting us using the contact details below.
it_IT: Potremmo fornire dati non personali a terzi, dove tali informazioni vengono combinate con informazioni simili di altri utenti del nostro sito Web. Ad esempio, potremmo informare terzi per quanto riguarda il numero di utenti unici che visitano il nostro sito Web, la ripartizione demografica dei nostri utenti della community del nostro sito, o le attività che i visitatori compiono sul nostro sito Web. Le terze parti a cui possiamo fornire queste informazioni possono includere il design, lo sviluppo e l'hosting del nostro sito web.  Tuttavia, non vendiamo o scambiamo o forniamo tali dati a terzi per uso proprio.  Vi informeremo se avremo intenzione di utilizzare i vostri dati per tali scopi o se intenderemo divulgare le vostre informazioni a terzi per tali scopi.  Si può esercitare il diritto di impedire tale elaborazione selezionando alcune caselle sui moduli per raccogliere i dati.  È inoltre possibile esercitare il diritto in qualsiasi momento contattandoci utilizzando i recapiti riportati qui sotto.

en: In the event that we sell or buy any business or assets, in which case we may disclose your personal data to the prospective seller or buyer of such business or assets.  If we or substantially all of our assets are acquired by a third party, in which case personal data held by us about or customers will be one of the transferred assets.
it_IT: Nel caso in cui vendessimo o acquisissimo qualsiasi attività o bene, potremmo divulgare dati personali al potenziale venditore o acquirente di tali aziende o attività.  Se sostanzialmente tutti i nostri beni fossero acquisiti da un terzo, i dati personali detenuti da noi circa o i clienti sarrebbero uno dei beni trasferiti.

en: The use of this Website by minors under the age of 16 is subject to the consent of their parent or guardian.  We advise parents or guardians who permit their children to use the Internet that it is important that they communicate with their children about their safety online.
it_IT: L'uso di questo sito Web da parte dei minori sotto i 16 anni è soggetto al consenso del genitore o del tutore.  Consigliamo ai genitori o tutori che consentono ai loro bambini di utilizzare Internet di parlare con i loro figli sulla sicurezza online.

en: Security
it_IT: Sicurezza

en: We are committed to ensuring that your information is secure.  As no data transmission over the Internet can be guaranteed as 100% secure, we cannot ensure or warrant the security of any information that you transmit to us and you transfer the data at your own risk.  We endeavour to use the appropriate technical and organizational measures in order to secure the confidentiality of your personal data, to prevent unauthorised or unlawful processing of such personal data, and to protect against accidental or unlawful destruction, accidental loss, alteration or unauthorised disclosure or access and to otherwise protect the security of such personal data.
it_IT: Siamo impegnati a garantire che le informazioni siano al sicuro.  Dal momento che non ci sono trasmissioni di dati via Internet che possono essere garantiti al 100%, non possiamo assicurare o garantire la sicurezza di qualsiasi informazione che ci trasmetti e si trasferiscono i dati a proprio rischio.  Cerchiamo di utilizzare le misure tecniche ed organizzative appropriate al fine di garantire la riservatezza dei dati personali, per impedire l'elaborazione non autorizzata o illegale di tali dati personali e per proteggere contro la distruzione accidentale o illecita, dalla perdita accidentale, alterazione o divulgazione non autorizzata o accesso per la protezione di tali dati personali.

en: This Website uses cookie technology. A cookie is a small file which asks permission to be placed on your computer’s hard drive.  Once you agree, the file is added and the cookie helps analyse web traffic or lets you know when you visit a particular site.  Cookies allow web applications to respond to you as an individual.  The web application can tailor its operations to your needs, likes and dislikes by gathering and remembering information about your preferences.
it_IT: Questo sito utilizza i cookies. Un cookie è un piccolo file che chiede il permesso di essere salvato sul disco rigido del computer.  Una volta che siete d'accordo, il file viene aggiunto e il cookie aiuta ad analizzare il traffico web e consente di sapere quando si visita un determinato sito.  I cookie consentono alle applicazioni web di rispondere a voi come un individuo.  L'applicazione web può adattare le sue operazioni alle vostre esigenze, ciò che piace e ciò che non piace raccogliendo e memorizzando informazioni sulle vostre preferenze.

en: We use traffic log cookies to identify which pages are being used. This helps us analyse data about web page traffic and improve our Website in order to tailor it to customer needs. We only use this information for statistical analysis purposes and then the data is removed from the system. Overall cookies help us provide you with a better Website, by enabling us to monitor which pages you find useful and which you do not. A cookie in no way gives us access to your computer or any information about you, other than the data you choose to share with us. You can choose to accept or decline cookies. Most web browsers automatically accept cookies, but you can modify your browser setting to decline cookies if you prefer. This may prevent you from taking full advantage of the Website.
it_IT: Usiamo i cookie di log del traffico per identificare le pagine che vengono utilizzate. Ciò ci consente di analizzare i dati sul traffico web pagina e migliorare il nostro sito al fine di adattarlo alle esigenze del cliente. Utilizziamo queste informazioni per scopi di analisi statistica e quindi i dati vengono rimossi dal sistema. Nel complesso i cookies ci aiutano a fornirvi un sito migliore, consentendoci di monitorare quali pagine trovate utili e quali no. Un cookie in nessun modo ci dà il che accesso al computer o qualsiasi informazioni su di te, tranne i dati che si sceglie di condividere con noi. È possibile scegliere di accettare o rifiutare i cookies. La maggior parte dei browser accetta automaticamente i cookie, ma è possibile, se si preferisce, modificare le impostazioni per rifiutarli. Questo, però, potrebbe impedire di sfruttare tutte le funzionalità del sito Web.

en: If you click on a link to a third party website, such third party may also transmit cookies to you. This Privacy Policy does not cover the use of cookies by any third parties.
it_IT: Se si fa clic su un collegamento a siti terzi, tali siti possono trasmettere cookie. Questa Privacy Policy non copre l'uso dei cookie da parte di terzi.

en: List of cookies used by this website:
it_IT: Elenco dei cookies utilizzati in questo sito:

en: Cookie Name
it_IT: Nome del Cookie

en: Typical Value
it_IT: Valore tipico

en: Purpose
it_IT: Motivo

en: Expires
it_IT: Scadenza

en: seneca-login
it_IT: Seneca-login

en: Randomly generated alphanumeric string
it_IT: Stringa alfanumerica generata in modo casuale

en: Used to identify user session
it_IT: Utilizzato per identificare la sessione dell'utente

en: 2 days after creation
it_IT: 2 giorni dopo la creazione

en: confirmed
it_IT: confermato

en: Whether the user has seen the sitewide notice regarding the use of cookies
it_IT: Se l'utente ha visto la comunicazione sul sito per quanto riguarda l'uso dei cookie

en: 1 year from being set
it_IT: 1 anno da impostare

en: boolean
it_IT: booleano

en: Whether the user can see the O13 forums
it_IT: Se l'utente può vedere i forum over 13

en: On session expiry
it_IT: Alla scadenza della sessione

en: verifyProfileComplete
it_IT: verificaProfiloCompletata

en: Whether the user has completed required fields of their profile
it_IT: Se l'utente ha compilato i campi obbligatori del suo profilo

en: The locale of the users browser, to display the relevant language to them
it_IT: Le impostazioni locali del browser degli utenti, per visualizzare la loro lingua predefinita

en: Links to other websites
it_IT: Collegamenti ad altri siti web

en: Our Website may, from time to time, contain links to third party websites.  If you follow a link to any of these websites, please note that these websites have their own privacy policies and that we do not accept any responsibility or liability for these policies.  Please check these policies before you submit any personal data to these websites.
it_IT: Il nostro sito può, di volta in volta, contenere link a siti Web di terze parti.  Se si segue un collegamento a tali siti Web, si prega di notare che questi siti hanno le proprie politiche sulla privacy e che non accettiamo alcuna responsabilità per tali politiche.  Si prega di controllare queste politiche prima di inviare dati personali a questi siti Web.

en: Access to information
it_IT: Accesso alle informazioni

en: You have the right to request a copy of the information held by us about you.  We may charge a fee for this which will not exceed €6.35.  You also have the right to access your data, have changed any inaccuracies in the details we hold about you, the right to object to the use of your data and the right to block any specific uses of your data by contacting us using the contact details below.
it_IT: Si ha diritto di richiedere una copia delle informazioni detenute da noi su di sè.  Potremmo addebitare una tassa per questo che non supererà €6,35.  Si ha anche diritto di accedere ai propri dati, sono state modificate eventuali inesattezze nei tuoi dettagli in nostro possesso, diritto di opporsi all'utilizzo dei propri dati e il diritto di bloccare qualsiasi specifico utilizzo dei propri dati utilizzando i recapiti riportati qui sotto.

en: Changes to our Privacy Statement
it_IT: Modifiche alla nostra informativa sulla Privacy

en: Any changes to this Privacy Statement will be posted on the Website so you are always aware of what information we collect, how we use it, and under what circumstances, if any, we disclose it. If at any time we decide to use personal data in a manner significantly different from that stated in this Privacy Statement, or otherwise disclosed to you at the time it was collected, we will notify you by email, and you will have a choice as to whether or not we use your information in the new manner.
it_IT: Eventuali modifiche alla presente Informativa sulla Privacy saranno pubblicati sul sito Web di modo che siate sempre consapevoli di quali informazioni raccogliamo, come le utilizziamo e in quali circostanze, se presenti, le divulghiamo. Se in qualsiasi momento si decide di utilizzare i dati personali in modo significativamente diverso da quello indicato in questa informativa sulla Privacy o da come è stato comunicato al momento in cui sono stati raccolti, vi informeremo via email e verrà proposto se utilizzare o meno le informazioni in maniera diversa.

en: We welcome any queries, comments or requests you may have regarding this Privacy Statement.  Please contact us in writing at Dogpatch Labs, The CHQ Building, Custom House Quay, Dublin 1, IRELAND or by e-mail at info@coderdojo.com.
it_IT: Accogliamo ogni domanda, commento o richiesta che si può avere riguardo la presente informativa sulla Privacy.  Vi preghiamo di contattarci per iscritto a Dogpatch Labs, The CHQ Building, Custom House Quay, Dublino 1, Irlanda o via email a info@coderdojo.com.

en: Find nearby Dojos
it_IT: Trova un Dojo nelle vicinanze

en: Notify all Members
it_IT: Manda una notifica a tutti i membri

en: Notify Dojo members about Event opening
it_IT: Notifica i membri del Dojo riguardo la creazione di un Evento

en: Please select about which event you want to notify Dojo members:
it_IT: Per favore scegli l'evento che vuoi notificare ai membri del tuo Dojo:

en: Send notifications
it_IT: Manda le notifiche

en: You must choose an event
it_IT: Devi scegliere un evento

en: Tickets Now Available for %1$s
it_IT: Prenotazioni aperte per %1$s

en: Terms and Conditions here
it_IT: Termini e Condizioni qui

en: An error has occurred while saving youth profile
it_IT: Si è verificato un errore durante il salvataggio del profilo

en: Profile(s) have been saved successfully
it_IT: Il profilo/i è stato/sono stati salvato/i con successo

en: Your details
it_IT: I tuoi dati

en: About you
it_IT: Informazioni personali

en: Got a child? Add them below
it_IT: Hai un figlio? Aggiungilo qui sotto

en: Add child
it_IT: Aggiungi un figlio

en: Remove child
it_IT: Rimuovi figlio

en: Are you sure you want to remove this child?
it_IT: Sei sicuro di voler togliere questo figlio?

en: You can view the
it_IT: Puoi vedere il

en: Zen roadmap
it_IT: Tabella di marcia di Zen

en:  and see what we are working on, as well as the latest features for Zen.
it_IT:  e vedere a cosa stiamo lavorando, oltre alle ultime funzionalità di Zen.

en: Access our e-learning module
it_IT: Accedi al nostro modulo di e-learning

en: By using this functionality, you allow us to share basic information with this provider (email, name, user type)
it_IT: Utilizzando questa funzionalità, ci autorizzi a condividere informazioni di base con questo provider (e-mail, nome, tipo di utente)

en: By clicking this button, you allow us to share basic information with this provider (email, name, user type)
it_IT: Premendo questo bottone, ci autorizzi a condividere informazioni di base con questo provider (e-mail, nome, tipo di utente)

en: Only modules for mentors and champions are available at the moment, come back later on to discover more!
it_IT: Al momento sono disponibili solo moduli per mentor e champion, tornate più tardi per scoprire di più!

en: Do you agree?
it_IT: Sei d'accordo?

en: A new Dojo has been created
it_IT: E' stato creato un nuovo Dojo

en: You have been invited to a Dojo session
it_IT: Sei stato invitato a una sessione Dojo

en: Change Role
it_IT: Cambia ruolo

en: Calling all Dojos; Answer one question, make an impact!
it_IT: Chiamando tutti i Dojo; Rispondere a una domanda, creare un impatto!

en: I have read and accept the <a ui-sref="terms-and-conditions" target="_blank"><b>Terms and Conditions here</b></a>
it_IT: Ho letto ed accetto i <a ui-sref="terms-and-conditions" target="_blank"><b>Termini e le Condizioni qui</b></a>

en: Donate
it_IT: Dona

en: Maintained by
it_IT: Mantenuto da

en: Attend a Dojo
it_IT: Frequenta un Dojo

en: Volunteer
it_IT: Volontari

en: News
it_IT: Novità

en: Community
it_IT: Comunità

en: Help us translate
it_IT: Aiutaci a tradurre

en: Search...
it_IT: Cerca...

en: Contribute
it_IT: Contribuisci

en: UserType not allowed
it_IT: UserType non permesso

en: An invitation has been sent by email
it_IT: Un invito è stato inviato tramite email

en: My Children
it_IT: Miei figli

en: My children
it_IT: Miei figli

en: View my children
it_IT: Vedi i miei figli

en: Recent Badges
it_IT: Badge Recenti

en: View all
it_IT: Mostra tutto

en: Dojos
it_IT: Dojo

en: Add to a Dojo
it_IT: Aggiungi a un Dojo

en: {{ name }} doesn't have any badges yet. Talk to the organisers of your Dojo to learn how {{ name }} can be rewarded through badges.
it_IT: {{ name }} non ha ancora nessun badge. Parla con gli organizzatori del tuo Dojo per imparare come {{ name }} puo' essere premiato attraverso i badge.

en: {{ name }} isn't a member of a Dojo. Add them to a Dojo you're a member of, or <a href="{{ findADojoUrl }}">find a new Dojo</a> for them to join.
it_IT: {{ name }} non è membro di un Dojo. Aggiungili ad un Dojo di cui sei membro, o <a href="{{ findADojoUrl }}">trova un nuovo Dojo</a> a cui possono partecipare.

en: You aren't a member of a Dojo yet. Find and join a Dojo and your children will be automatically be added along with you.
it_IT: Non sei ancora membro di nessun Dojo. Trova e partecipa ad un Dojo ed i tuoi figli verrano anche aggiunti automaticamente.

en: Member of
it_IT: Membro di

en: Click a Dojo to remove {{ name }} from the Dojo. You and any other child will still remain a member of this Dojo.
it_IT: Clicca su un Dojo per rimuove {{ name }} dal Dojo. Tu e tutti gli altri bambini rimarrete membri di questo Dojo.

en: Available Dojos
it_IT: Dojo Disponibili

en: Click one of your Dojos to add {{ name }} as a member, or <a href="{{ findADojoUrl }}">find a new Dojo</a> for them to join.
it_IT: Clicca su uno dei tuoi Dojo per aggiungere {{ name }} come membro, o <a href="{{ findADojoUrl }}">trova un nuovo Dojo</a> a cui possono partecipare.

en: We could not determine a location from this address. Your previous location marker has been retained.
it_IT: Non abbiamo potuto determinare una posizione da questo indirizzo. È stato mantenuto il marcatore di posizione precedente.

en: Day selected doesn't exist in date range, please check your date range.
it_IT: Il giorno selezionato non esiste nell'intervallo di date, si prega di controllarlo.

en: %1s at %2s on %3s
it_IT: %1s alle %2s in data %3s

en: First Name
it_IT: Nome

en: First name is required
it_IT: Il nome di battesimo è obbligatorio

en: Surname is required
it_IT: Il cognome e' necessario

en: Alias is required
it_IT: L'Alias è richiesto

en: This unique alias is shown instead of your child's name to protect their privacy on features such as the Ninja Forum.
it_IT: Questo alias è mostrato invece del nome del tuo/a ragazzo/a in maniera da proteggere la sua privacy su servizi come il Forum dei Ninja.

en: Date of birth is required
it_IT: La data di nascita è richiesta

en: We need your child's date of birth to comply with child protection laws in some countries.
it_IT: Ci serve la data di nascita del minore per rispettare la legislazione per la protezione dei minori in alcune nazioni.

en: As your child is over 13 years of age, they can have their own CoderDojo account.
it_IT: Considerando che il vostro bambino è di età superiore a 13 anni, possono avere il proprio account CoderDojo.

en: This is optional, but will allow your child to log in by themselves to access features such as badging, booking and the youth forums by themselves. Enter your child's email address, and give them a password if you wish to do this.
it_IT: Questo e' facoltativo, ma permettera' al tuo bambino di accedere da soli a funzioni come badging, prenotazione e il forum giovani. Scrivi l'indirizzo email del tuo bambino e dagli pure una password se lo desideri.

en: You must provide an email address when providing a password.
it_IT: Un indirizzo email e' richiesto quando si fornisce una password.

en: Type the content of your email here
it_IT: Digitale il contenuto della tua email qui

en: Email sent!
it_IT: Email inviata!

en: An error has occurred while sending the email
it_IT: Si è verificato un errore durante la spedizione dell'email

en: Send Email
it_IT: Inviare Email

en: From
it_IT: Da

en: To
it_IT: A

en: Included Parents
it_IT: Genitori Inclusi

en: Email subject
it_IT: Oggetto email

en: Email subject is required
it_IT: L'oggetto della mail è richiesto

en: Email content is required
it_IT: Il contenuto dell'email è richiesto

en: You have a new message from %1s Dojo:
it_IT: Hai un nuovo messaggio dal Dojo %1s:

en: Your child %1s has a new message from %2s Dojo: | Your children %1s have a new message from %2s Dojo:
it_IT[0]: Tuo figlio %1s ha un nuovo messaggio da %2s Dojo:
it_IT[1]: Tuo figlio %1s ha un nuovo messaggio da %2s Dojo:

en: {{ numAttendees }} Attendees
it_IT: {{ numAttendees }} Partecipanti

en: {{ numMentors }} Mentors
it_IT: {{ numMentors }} Mentori

en: Help Center
it_IT: Centro Assistenza

en: All your events will be visible on your Dojo page
it_IT: Tutti i tuoi eventi saranno visibili nella tua pagina di Dojo

en: Connect
it_IT: Connetti

en: Reconnect
it_IT: Riconnetti

en: Disconnect
it_IT: Disconnetti

en: Your Eventbrite account has been disconnected
it_IT: Il tuo account Eventbrite è stato disconnesso

en: Your Eventbrite account has been successfully connected
it_IT: Il tuo account Eventbrite è stato connesso con successo

en: Your ticket request for %1$s is pending approval
it_IT: La tua richiesta per %1$s è in attesa di approvazione

en: A ticket has been booked for %1$s
it_IT: Un biglietto è stato prenotato per %1$s

en: A ticket has been booked for your child for %1$s
it_IT: Un biglietto è stato prenotato per il tuo bambino per %1$s

en: Your childs ticket request for %1$s is pending approval
it_IT: La richiesta di ticket per il tuo bambino per %1$s è in attesa di approvazione

en: A ticket for your child for %1$s has been cancelled
it_IT: Un biglietto per il tuo bambino per %1$s è stato annullato

en: A ticket request has been made for %1$s
it_IT: Una richiesta di biglietto e' stata fatta per %1$s

en: Your ticket status for %1$s has been changed to pending
it_IT: Lo stato del biglietto per %1$s è stato modificato a "in attesa"

en: Your childs ticket status for %1$s has been changed to pending
it_IT: Lo stato del biglietto del tuo bambino per %1$s è stato modificato a "in attesa"

en: This is a notification to let you know that your request for a ticket for the below event has been received. Once your request has been approved you will receive your ticket confirmation by email.
it_IT: Questa e' una notifica per farti sapere che la tua richiesta per un biglietto per l'evento mezionato è stato ricevuta. Una volta approvata la richiesta riceverai la conferma del biglietto via e-mail.

en: This is your order confirmation for the below event.
it_IT: Questa e' la conferma d'ordine per l'evento sotto menzionato.

en: Your ticket has been cancelled for the below event.
it_IT: Il biglietto per l'evento sotto menzionato e' stato annullato.

en: Your ticket for %1$s has been booked
it_IT: La tua prenotazione per %1$s è stata approvata

en: No ticket booked
it_IT: Nessun biglietto prenotato

en: Cancel ticket | Cancel tickets
it_IT[0]: Cancella biglietto
it_IT[1]: Cancella bilietti

en: This is a notification to let you know that a request for a ticket for the below event has been received for your child %1s. Once the request has been approved they will receive their ticket confirmation by email. | This is a notification to let you know that requests for tickets for the below event have been received for your children %1s. Once the requests has been approved they will receive their ticket confirmations by email.
it_IT[0]: Questa e' una notifica per farti sapere che la tua richiesta per un biglietto per l'evento mezionato è stato ricevuta per il tuo bambino %1s. Non appena la richiesta e' stata approvata riceverai la conferma del biglietto via e-mail.
it_IT[1]: Questa e' una notifica per farti sapere che la tua richiesta di biglietti per l'evento mezionato è stato ricevuta per i tuoi bambini %1s. Non appena la richiesta e' stata approvata riceverai la conferma del biglietto via e-mail.

en: This is an order confirmation for your child %1s for the below event. | This is an order confirmation for your children %1s for the below event.
it_IT[0]: Questa e' una conferma d'ordine per il tuo bambino %1s per l'evento sotto mezionato.
it_IT[1]: Questa e' una conferma d'ordine per i tuoi bambini %1s per l'evento sotto mezionato.

en: A ticket for your child %1s for the below event has been cancelled. | Tickets for your children %1s for the below event have been cancelled.
it_IT[0]: Un biglietto per il tuo bambino %1s per l'evento sotto menzionato è stato annullato.
it_IT[1]: Un biglietto per i tuoi bambini %1s per l'evento sotto menzionato è stato annullato.

en: My Account
it_IT: Il Mio Conto

en: My Profile
it_IT: Il Mio Profilo

en: Manage Dojos
it_IT: Gestire i Dojo

en: Toggle navigation
it_IT: Attiva/disattiva navigazione

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Find a Dojo to attend
it_IT: Trova un Dojo da frequentare

en: Learn technology in an informal, creative and social environment. Find a dojo near you.
it_IT: Impara nuove tecnologie in un ambiente informale, creativo e sociale. Trova un dojo vicino a te.

en: Enter your city or locality
it_IT: Inseririsci la tua città o la località

en: Search for Dojos
it_IT: Cerca dei Dojo

en: Detect my location
it_IT: Rileva la mia posizione

en: Your CoderDojo account has been created
it_IT: Il tuo profilo CoderDojo è stato creato

en: Booking Complete
it_IT: Prenotazione Completata

en: You must accept the terms and conditions before proceeding.
it_IT: È necessario accettare termini e le condizioni d'uso per procedere.

en: You must consent to the use of your data before proceeding.
it_IT: È necessario il consenso all'utilizzo dei vostri dati personali prima di procedere.

en: Last name
it_IT: Cognome

en: Phone number
it_IT: Numero di telefono

en: Phone number of a parent/guardian
it_IT: Numero di telefobo di un genitore/guardiano

en: Month
it_IT: Mese

en: Year
it_IT: Anno

en: Email address (optional)
it_IT: Indirizzo e-mail (facoltativo)

en: Male
it_IT: Maschio

en: Not Listed
it_IT: Non Elencato

en: Prefer not to answer
it_IT: Preferisco non rispondere

en: Book event tickets
it_IT: Prenota ticket eventi

en: You will need your parent to carry out the registration.
it_IT: Sarà necessario uno dei tuoi genitori per effettuare l'iscrizione.

en: Please verify your age
it_IT: Si prega di verificare l'eta

en: Enter your date of birth
it_IT: Inserisci la tua data di nascita

en: Upcoming Events
it_IT: Prossimi Eventi

en: Sessions
it_IT: Sessioni

en: See Details and Book
it_IT: Vedi Dettagli e Prenota

en: Select Event Tickets
it_IT: Seleziona Biglietti Evento

en: Proceed
it_IT: Procedi

en: Showing {total} Dojos
it_IT: Sono mostrati {total} Dojo

en: I agree with the {openLinkTag}Terms & Conditions{closingLinkTag}
it_IT: Acconsento con i {openLinkTag}Termini e le Condizioni{closingLinkTag}

en: I consent to the use of my data ({openLinkTag}Data policy{closingLinkTag})
it_IT: Acconsento all'utilizzo dei miei dati ({openLinkTag}Politica Dati{closingLinkTag})

en: Unfortunately there are no dojos in your area at the moment. Please search again or use the map to find the closest one.
it_IT: Purtroppo non ci sono Dojo nella tua zona in questo momento. Si prega di ricercare di nuovo od usare la mappa per trovare quello più vicino.

en: No Upcoming Events
it_IT: Nessun Evento in Programma

en: Show Map
it_IT: Mostra Mappa

en: Hide Map
it_IT: Una email di conferma è stata inviata a {email}

en: Try modifying your search location, or zoom out on the {openLink}map{closeLink} to find the nearest Dojos.
it_IT: Provare a modificare la zona di ricerca, o fai zoom out sulla {openLink}mappa{closeLink} per trovare i Dojo più vicini.

en: Contact Dojo
it_IT: Contatta Dojo

en: Full
it_IT: Completo

en: A confirmation email has been sent to {email}
it_IT: Una email di conferma è stata inviata a {email}

en: Event hosted by {dojoName}
it_IT: Evento ospitato da {dojoName}

en: Event hosted by
it_IT: Evento ospitato da

en: Attendees
it_IT: Partecipanti

en: You are now subscribed to {dojoName} dojo
it_IT: Ora sei iscritto al Dojo {dojoName}

en: You can log in and find events hosted by this dojo in {openLink}My Dojos{closeLink}
it_IT: È possibile accedere e trovare eventi ospitati da questo dojo in {openLink}I Miei Dojo{closeLink}

en: You will be notified about future events hosted by this Dojo
it_IT: Sarai avvisato su eventi futuri ospitati da questo Dojo

en: Event Details
it_IT: Dettagli Evento

en: I want to join the CoderDojo mailing list
it_IT: Voglio unirmi alla lista di mailing di CoderDojo

en: Created on {{ date }}
it_IT: Creato il {{ date }}

en: Last updated on {{ date }}
it_IT: Ultimo aggiornamento il {{ date }}

en: Manage Users
it_IT: Gestione Utenti

en: Manage Events
it_IT: Gestione Eventi

en: This is a Private Dojo
it_IT: Questo è un Dojo Privato

en: Private Dojos are by invite only or for specific people who are members of an organisation or school. The general public should not contact to attend this Dojo.
it_IT: I Dojo Privati possono essere visionati solo su invito o da persone specifiche che sono membri di un'organizzazione o scuola. Questo Dojo non puo' essere frequentato dal pubblico.

en: To learn more please email {email}
it_IT: Per ulteriori informazioni per favore inviare una mail a {email}

en: Mondays
it_IT: I Lunedì

en: Tuesdays
it_IT: I Martedì

en: Wednesdays
it_IT: I Mercoledì

en: Thursdays
it_IT: I Giovedì

en: Fridays
it_IT: I Venerdì

en: Saturdays
it_IT: I Sabato

en: Sundays
it_IT: Le Domeniche

en: {day} {startTime} - {endTime}, Weekly
it_IT: {day} {startTime} - {endTime}, Settimanalmente

en: {day} {startTime} - {endTime}, Every two weeks
it_IT: {day} {startTime} - {endTime}, Ogni Due Settimane

en: {day} {startTime} - {endTime}, Monthly
it_IT: {day} {startTime} - {endTime}, Mensilmente

en: {nth} {day} of the month, {startTime} - {endTime}
it_IT: {nth} {day} del mese, {startTime} - {endTime}

en: Second
it_IT: Secondo

en: Third
it_IT: Terzo

en: Fourth
it_IT: Quarto

en: Please answer the following questions correctly so that our community team can verify all new Champions are real people.
it_IT: Ti preghiamo di rispondere alle seguenti domande correttamente cosiche' il team della communita' possa verificare che tutti i Campioni sono persone reali.

en: First name
it_IT: Nome

en: Personal/Work email address
it_IT: Indirizzo email personale/lavoro

en: Date of birth
it_IT: Data di nascita

en: Parent Email address
it_IT: Indirizzo Email genitore

en: Parent Name
it_IT: Nome del Genitore

en: Home address
it_IT: Indirizzo di casa

en: Telephone number is not valid
it_IT: Il numero di telefono non e' valido

en: (optional)
it_IT: (opzionale)

en: Tell us your skills
it_IT: Facci sapere quali sono le tue abilita'

en: To become a Champion you do not need to have technical skills as you can find other volunteers with these skills or use our awesome learning content.
it_IT: Per diventare un Campione non hai bisogno di avere abilita' tecniche poiche' puoi trovare altri volontari con quelle abilita' o imparare usando le nostre eccezionali guide.

en: Media (newspaper/radio)
it_IT: Media (giornali/radio)

en: This information will be used to populate your Dojo's public profile page
it_IT: Queste informazioni verranno utilizzate per compilare il vostro profilo pubblico di Dojo

en: Name your Dojo
it_IT: Dai un nome al tuo Dojo

en: Kings Cross, London @ Microsoft
it_IT: Kings Cross, Londra @ Microsoft

en: Please avoid using the words “CoderDojo” or “Dojo” when naming your Dojo.
it_IT: Evita di usare le parole “CoderDojo” o “Dojo” nel nome del tuo Dojo.

en: The Dojo Name should be formatted as [City/Town/State] @ [Sponsor/Venue Name] or in a large city [Neighbourhood/Area], [City] @ [Sponsor/Venue Name]
it_IT: Il nome del Dojo dovrebbe essere compilato come [Città/Cittadina/Regione] @ [Nome Sponsor/Sede] oppure in una grande città [Quartiere/Zona], [City] @ [Nome Sponsor/Sede]

en: When will your Dojo run?
it_IT: Quando il tuo Dojo funzionerà?

en: Help people searching for Dojos to find one that fits their schedule
it_IT: Aiuta altre persone a trovare Dojo che soddisfano i loro gusti

en: Select a day
it_IT: Seleziona un giorno

en: How often will your Dojo run?
it_IT: Quando spesso il tuo Dojo funzionerà?

en: Each Dojo can choose how often they run whether it be weekly, bi-weekly, or monthly.
it_IT: Ogni Dojo può scegliere la frequenza di funzione, se settimanalmente, bi-settimanalmente o mensilmente.

en: When will your first session be?
it_IT: Quando sarà la tua prima sessione?

en: Provide your Dojo email address
it_IT: Fornisci l'indirizzo email del tuo Dojo

en: You will need a specific email for your Dojo that can be shared with your team.
it_IT: Hai bisogno di una specifica email di Dojo che puoi condividere con i tuoi compagni.

en: You can set up your own Dojo email address (e.g.docklandsdojo@gmail.com) or we can create a coderdojo.com email up on your behalf.
it_IT: Puoi inserire l'indirizzo email del tuo Dojo (e.s.terradeibacini@gmail.com) o possiamo creare una email coderdojo.com se preferisci.

en: I have an email account setup for my Dojo
it_IT: Ho un account email già collegato al mio Dojo

en: I want a coderdojo.com email set up
it_IT: Voglio registrarmi con un indirizzo email coderdojo.com

en: It must be different from your personal email.
it_IT: Deve essere differente dal tuo indirizzo email personale.

en: You'll receive the credentials once the dojo has been verified
it_IT: Riceverai le credenziali quando il Dojo verrà verificato

en: Once you have your email set up we advise you set up an auto-responder to all emails with more information about your Dojo so that parents know you are still active. Otherwise you can set up an auto-forwarder to your personal email so you don’t miss anything coming into your Dojo email.
it_IT: Una volta che registrerai la tua email ti consigliamo di configurare un'auto-risposta a tutte le email con più informazioni riguardo il tuo Dojo così che i tuoi genitori sappiano che sei ancora collegato. Oppure puoi configurare un auto-invio alla tua email personale così che tu non perda nulla di ciò che riceverai nella tua email di Dojo.

en: Website (optional)
it_IT: Website (facoltativo)

en: Every two weeks
it_IT: Ogni due settimane

en: Monthly
it_IT: Mensilmente

en: The venue is where the Dojo takes place.
it_IT: La zona designata é dove si svolge il Dojo.

en: It should be a safe, accessible and fun space.
it_IT: É un posto sicuro, accessibile e divertente.

en: Dojos cannot be held in a private residence or in venues inappropriate for young people; for example betting offices, bars, etc.
it_IT: I Dojo non posso essere situati in luoghi inappropriati per i giovani; per esempio sale scommesse, bar, ecc.

en: Do you have a venue?
it_IT: Hai un luogo?

en: I have a venue
it_IT: Ho un luogo

en: I'm looking for a venue
it_IT: Sto cercando un posto

en: Where is your venue located?
it_IT: Dove è posizionato il tuo posto?

en: Please provide detailed information below. This location should appear on Google maps.
it_IT: Perfavore fornisci informazioni dettagliate sotto. Questa posizione dovrebbe apparire su Google maps.

en: What type of venue will you run a Dojo in?
it_IT: In che tipo di posto vorresti eseguire Dojo?

en: This Dojo will be:
it_IT: Questo Dojo sarà:

en: CoderDojo aims to be open and accessible to everyone. This means the majority of our Dojos, programs and features are made to be public and open. We allow the private option for clubs that definitely need to be limited to only current members of the venue.
it_IT: CoderDojo mira ad essere aperto e accessibile a tutti. Questo significa che la maggior parte dei nostri Dojo, programmi e funzionalità sono resi pubblici e aperti. Permettiamo l'opzione privata solo per i club, limitatamente agli effettivi membri del Dojo.

en: Other (please detail)
it_IT: Altro (perfavore dettagli)

en: If your venue has a corporate host what is the name of the company?
it_IT: Se il tuo posto ha un host corporato qual è il nome dell'azienda?

en: Download a template letter to send to potential venues here
it_IT: Scarica una lettera template per inviare a posti potenziali qui

en: Corporate Office
it_IT: Ufficio Centrale

en: Community Centre or public civic space
it_IT: Centro Comunità o spazio civile pubblico

en: Co-working space or tech hub
it_IT: Spazio di co-working o hub tecnologico

en: Library
it_IT: Biblioteca

en: Maker Space
it_IT: Spazio del Produttore

en: School
it_IT: Scuola

en: University
it_IT: Università

en: No problem! You can continue filling out the rest of the application, and come back to this when you’ve found a venue.
it_IT: Nessun problema! Puoi continuare a riempire il resto dell'applicazione e tornare a questo quando hai trovato una sede.

en: A CoderDojo Mentor is someone who guides Dojo attendees (Ninjas) and facilitate their learning.
it_IT: Un Mentore CoderDojo è qualcuno che guida i frequentanti di Dojo (Ninja) e facilita il loro apprendimento.

en: Volunteers can also help out by setting up the Dojo, checking in attendees, managing ticketing or social media, etc.
it_IT: I volontari possono anche aiutare impostando il Dojo, verificando i partecipanti, gestendo il ticketing o i social media, etc.

en: You can learn more about Mentors and Volunteers at Dojos in this short <a target="_blank" href="/dashboard/profile/lms">e-learning course.</a>
it_IT: Puoi imparare di più sui Mentori ed i Volontari a Dojo in questo breve <a target="_blank" href="/dashboard/profile/lms">corso e-learning.</a>

en: Dojos must ensure all volunteers are vetted and approved in compliance with local child safeguarding legislation.
it_IT: Dojo deve assicurare che tutti i volontari sono controllati ed approvati in conformità alla legislazione di salvaguardia del bambino locale.

en: I have volunteers to help run my Dojo.
it_IT: Ho volontari per aiutare ad eseguire il mio Dojo.

en: I intend to run the Dojo by myself.
it_IT: Voglio eseguire il Dojo da solo.

en: Let us know where you found mentors for your Dojo.
it_IT: Facci sapere dove hai trovato i mentori per il tuo Dojo.

en: It’s ok to run the Dojo by yourself, but we’d advise trying to find volunteers to help you.
it_IT: Va bebe eseguire il Dojo da solo, ma vorremmo avvisarti di provare a trovare volontari per aiutarti.

en: Your Dojo will grow and it’s always good to have extra hands.
it_IT: Il tuo Dojo si svilupperà ed è sempre un bene avere mani extra.

en: You can find more tips on finding volunteers <a target="_blank" href="https://hwf.zendesk.com/hc/en-us/articles/115003582283">here.</a>
it_IT: Puoi trovare più suggerimenti sul trovare volontari <a target="_blank" href="https://hwf.zendesk.com/hc/en-us/articles/115003582283"> qui.</a>

en: Youth/community workers
it_IT: Lavoratori della gioventù/comunità

en: Primary or secondary teachers
it_IT: Insegnanti primari o secondari

en: IT professionals
it_IT: Esperti IT

en: 3rd level education students
it_IT: Studenti al 3 livello di istruzione

en: Staff of venue
it_IT: Personale della Sede

en: Youth Mentors (under 18)
it_IT: Giovani Mentori (sotto i 18 anni)

en: Parents of attendees
it_IT: Genitori dei partecipanti

en: All global Dojos follow a common ethos and principles, such as always being free for children, and encouraging them to work together.
it_IT: Tutti i Dojo globali seguono un'etica e dei principi comuni, come essere sempre libera per i bambini ed incoraggiandoli a lavorare insieme.

en: All of these principles are documented in the CoderDojo Charter.
it_IT: Tutti questi principi sono documentati nella Carta CoderDojo.

en: To become a verified Dojo you must agree to follow all principles in the CoderDojo Charter.
it_IT: Per diventare un Dojo verificato devi acconsentire a seguire tutti i principi nella Carta CoderDojo.

en: It’s important that, as part of the CoderDojo community, you and your volunteers understand the CoderDojo Ethos.
it_IT: È importante che, come parte della comunità CoderDojo, tu ed i tuoi volontari comprendiate l'Etica di CoderDojo.

en: To make it easier to understand and implement in your Dojo we have created a short E-Learning module <a target="_blank" href="/dashboard/profile/lms">which you can find here.</a>
it_IT: Per rendete più semplice la comprensione e l'implementazione nel tuo Dojo abbiamo creato un breve modulo di E-learning <a target="_blank" href="/dashboard/profile/lms">che puoi trovare qui.</a>

en: You should encourage all volunteers to take the CoderDojo E-Learning modules.
it_IT: Dovresti incoraggiare tutti i volontari a prendere i moduli di e-learning CoderDojo.

en: Venue Details
it_IT: Dettagli del Luogo

en: Sign the Charter
it_IT: Firma la Carta

en: Review your application
it_IT: Revisiona la tua domanda

en: Congratulations! Your Dojo application is being reviewed by a member of the CoderDojo Foundation team.
it_IT: Congratulazionil! La tua domanda Dojo è stata revisionata da un membro del team di Fondazione CoderDojo.

en: We will respond to you within 48 hours, so hang tight while we check the information you have submitted.
it_IT: Ti risponderemo entro 48 ore, quindi attendi mentre verifichiamo le informazioni che hai inviato.

en: Something went wrong while submitting your application, please contact support
it_IT: Qualcosa è andato storto mentre inviavi la tua domanda, perfavore contatta il supporto

en: Your application is incomplete
it_IT: La tua domanda è incompleta

en: Contact us if you have a question
it_IT: Contattaci se hai una domanda

en: Started on {{ date }}
it_IT: Creato il {{ date }}

en: Expect a response within 48 hours from our community team.
it_IT: Attendi una risposta entro 48 ore dal nostro team della community.

en: No response yet?
it_IT: Ancora nessuna risposta?

en: Click here to contact us
it_IT: Clicca qui per contattarci

en: Edit your application
it_IT: Modifica la tua domanda

en: Continue your application
it_IT: Continua la tua domanda

en: Provide only your username (without ending slash)
it_IT: Fornire solo il tuo nome utente (senza lo slash finale)

en: This is a recurring event
it_IT: Questo è un evento ricorrente

en: {recurringFrequencyInfo} at {formattedStartTime} - {formattedEndTime}, from {formattedFirstDate} to {formattedLastDate}
it_IT: {recurringFrequencyInfo} a {formattedStartTime} - {formattedEndTime}, da {formattedFirstDate} a {formattedLastDate}

en: Don't see a Dojo in your area?
it_IT: Non trovi un Dojo nella tua area?

en: Volunteer at this Dojo
it_IT: Volontari a questo Dojo

en: Mentors help the Ninjas with programming, while also helping the Champion run the Dojo efficiently
it_IT: I mentori aiutano i Ninja con la programmazione, mentre aiutano anche il Campione ad eseguire efficientemente Dojo

en: Volunteer as Mentor
it_IT: Volontariare come Mentore

en: This Dojo needs Mentors!
it_IT: Questo Dojo necessita Mentori!

en: The Champion handles every aspect of running the Dojo - from handing logistics to ticketing, to awarding badges to the Ninjas
it_IT: Il Campione gestisce ogni aspetto dell'esecuzione del Dojo, dalla gestione della logisitca al ticketing, alla premiazione di badge ai Ninja

en: Volunteer as Champion
it_IT: Volontariare come Campione

en: Showing {firstOnPage} to {lastOnPage} of {total} Dojos
it_IT: Mostrando {firstOnPage} a {lastOnPage} di {total} Dojo

en: There are no upcoming events planned for your Dojos.
it_IT: Non ci sono eventi in arrivo pianificati per il tuo Dojo.

en: Congratulations, you have now joined the Dojo.
it_IT: Congratulaziono, hai ora aderiyo al Dojo.

en: {total} Dojos found near {query}
it_IT: {total} Dojo trovati vicino {query}

en: {total} Dojos found
it_IT: {total} Dojo trovati

en: you
it_IT: tu

en: Your applications have been successfully cancelled.
it_IT: La tua domanda è stata annullata con successo.

en: Dojos near {place}
it_IT: Dojo vicino {place}

en: Dojos near you
it_IT: Dojo vicono a te

en: Create your first event
it_IT: Crea il tuo primo evento

en: Your Dojo must ve verified in order to use that functionnality
it_IT: Il tuo Dojo deve essere verificato per usare questa funzionalità

en: Congratulations on creating your event. When your Dojo is verified by the CoderDojo team, it will appear on your public listing.
it_IT: Congratulaziono per la creazione del tuo evento. Quando il tuo Dojo è verificato dal team di CoderDojo, comparirà nel tuo elenco pubblico.

en: Email is already associated with an account. Use a new email or leave it blank to receive all correspondence on their behalf.
it_IT: Email già associato ad un account. Utilizzare una nuova email o lasciare vuota la casella per ricevere tutta la corrispondenza per conto loro.

en: No Listed Events
it_IT: Nessun Evento Elencato

en: This Dojo may list their events on another website or they may encourage people to attend without booking.
it_IT: Questo Dojo potrebbe elencare gli eventi su un altro sito o potrebbero incoraggiare la gente a partecipare senza prenotazione.

en: Please email the Dojo on {email} to find out about their upcoming events.
it_IT: Si prega di inviare una mail al Dojo a {email} per scoprire loro prossimi eventi.

en: Please join this Dojo for updates and email the Dojo on {email} to find out about their upcoming events.
it_IT: Si prega di unirsi a questo Dojo per gli aggiornamenti ed inviare mail al Dojo a {email} per avere notizie sui loro prossimi eventi.

en: There was a problem connecting your account to Eventbrite. Please make sure you are not using private browsing and try again. If this error appears again contact info@coderdojo.com and we will try to help you.
it_IT: C'è stato un problema connettendo il tuo profilo ad Eventbrite. Perfavore assicurati di non star usando la navigazione in incognito e riprova. Se questo errore ricompare contatta info@coderdojo.com e proveremo ad aiutarti.

en: You are trying to use an Eventbrite subuser account to connect your Dojo. Unfortunately we only support connecting a Dojo to an Eventbrite account which manages a single Dojo. If you need help please contact info@coderdojo.com.
it_IT: Stai provando ad usare un profilo subutente Eventvrite per connettere il tuo Dojo. Sfortunatamente supportiamo solo la connessione di un Dojo al profilo Eventbritr che gestisce un singolo Dojo. Se hai bisogno di aiuto contatta info@coderdojo.com.

en: The event is fully booked, please wait for the next event or look for other Dojos in your area.
it_IT: Questo evento è totalmente prenotato, perfavore attenti il prossimo evento o cerca altri Dojo nella tua area.

en: Next event on {date}
it_IT: Prossimo evento il {date}

en: Recent Events
it_IT: Eventi Recenti

en: This Dojo had events recently. You'll be notified when tickets for the next event are available.
it_IT: Questo Dojo ha avuto eventi recentemente. Sarai notificato quando i ticket per il prossimo evento sono disponibili.

en: This Dojo had events recently. Join the Dojo to get notified when tickets for the next event are available.
it_IT: Questo Dojo ha avuto eventi recentemente. Unisciti al Dojo per essere notificato quando i ticket per il prossimo evento sono disponibili.

en: Your booking information is incomplete. Please scroll up and follow the hints to complete the booking.
it_IT: Le tue informazioni di prenotazione sono inconplete. Perfavore scorri su e segui i suggerimenti per completare la prenotazione.

en: Email should be in the format: janedoe@example.com
it_IT: L'email dovrebbe essere nel formato: janedoe@example.com

en: Password is required
it_IT: Password è richiesta

en: There was a problem logging in: {msg}
it_IT: C'è stato un problema nell'accesso: {msg}

en: The account for email {msg} is linked to a My Raspberry Pi account.
it_IT: L'account per e-mail {msg} è collegato a un account My Raspberry Pi.

en: Login through My Raspberry Pi.
it_IT: Accedi tramite My Raspberry Pi.

en: Use different Coder Dojo account.
it_IT: Usa un altro account Coder Dojo.

en: Don't have an account?
it_IT: Non hai un account?

en: Register here
it_IT: Registrati qui

en: Add a new youth
it_IT: Aggiungi un nuovo giovane

en: Add specific requirements
it_IT: Aggiungi requisiti specifici

en: Specific requirements
it_IT: Requisiti specifici

en: Please tell us about any specific requirements that we should be aware of (eg. wheelchair access)
it_IT: Perfavore ci dica di ogni requisito specifico di cui dovremmo essere a conoscenza (es: accesso disabili)

en: Not attending
it_IT: Non in attesa

en: Your tickets are now awaiting approval
it_IT: I tuoi ticket sono ora in attesa dell'approvazione

en: You will be notified when the organizer approves your request.
it_IT: Sarai notificato quando l'organizzatore approva la tua richiesta.

en: Booking Request Sent
it_IT: Richiesta di Prenotazione Inviata

en: Fully booked
it_IT: Completamente prenotato

en: Confirm booking for {totalBooked} ticket(s)
it_IT: Conferma prenotazione per {totalBooked} biglietto/i

en: Identify as...
it_IT: Indentifica come...

en: Specify Identity
it_IT: Specifica Identità

en: To check how well we are succeeding, we'd like to find out whether people of different genders are equally likely to attend.
it_IT: Per controllare quando bene ci stiamo riuscendo, vorremmo scoprire se le persone di generi differenti sono ugualmente compiaciute di frequentare.

en: We want to provide activities that appeal to people regardless of their gender.
it_IT: Vogliamo fornire attività che si rivolgono alle persone indipendentemente dal loro genere.

en: Why is this required? Click here to find out more
it_IT: Perché questo è richiesto? Clicca qui per scoprire di più

en: Gender is required
it_IT: Genere è richiesto

en: Ticket | Tickets
it_IT[0]: Biglietto
it_IT[1]: Biglietti

en: * Please include the plus symbol(+) and country code. For example, a phone number in Ireland should begin +353
it_IT: * Perfavore includi il simbolo più(+) ed il codice del paese.
    Per esempio, un numero di telefono in Irlanda dovrebbe iniziare con +353

en: Phone number is required
it_IT: Numero di telefono è richiesto

en: Select youth tickets
it_IT: Seleziona biglietti giovani

en: Select your tickets
it_IT: Seleziona i tuoi biglietti

en: Ticket selection is required
it_IT: Selezione biglietto è richiesto

en: Select tickets
it_IT: Seleziona biglietti

en: Since you are acting as a guardian, the Dojo needs your number in case of emergencies.
it_IT: Visto che agisci da guardiano, il Dojo necessita del tuo numero in caso di emergenze.

en: Request booking for {totalBooked} ticket(s)
it_IT: Richiesta prenotazione per {totalBooked} biglietto/i

en: Please contact the Dojo if you have any questions.
it_IT: Si prega di contattare il Dojo se hai qualche domanda.

en: Parent attendance is highly encouraged, and in some cases mandatory.
it_IT: La presenza del genitore è altamente incoraggiata e in alcuni casi mandatoria.

en: Keep an eye out for future events!
it_IT: Mantieni d'occhio gli eventi futuri!

en: We're sorry, there are no tickets left.
it_IT: Ci spiace, non ci sono biglietti rimasti.

en: Forgot password?
it_IT: Dimenticato la password?

en: Please ask your parent or guardian to book for you.
it_IT: Perfavore chiedi ai tuoi genitori o guardiani di prenotare per te.

en: Sorry :( Since you are under 13, you're not yet allowed to book event tickets yourself.
it_IT: Ci spiace :( hai meno di 13 anni, non ti è consentito di prenotare biglietti per eventi da solo.

en: Log into your account
it_IT: Accedi al tuo profilo

en: Have you booked an event before?
it_IT: Hai prenotato prima un evento?

en: Login to your account to continue.
it_IT: Accedi al tuo profilo per continuare.

en: A user already exists for this email.
it_IT: Un utente con questa e-mail esiste già.

en: Last name is required
it_IT: Cognome è richiesto

en: Email address is required
it_IT: Indirizzo e-mail è richiesto

en: Email address is invalid
it_IT: Indirizzo e-mail non è valido

en: Email address
it_IT: Indirizzo e-mail

en: Your email address
it_IT: Il tuo indirizzo e-mail

en: We collect this information so we can contact you with updates about the events you're booking tickets for.
it_IT: Raccogliamo questa informazione così che possiamo contattarti con aggiornamenti sugli eventi per cui stai prenotando biglietti.

en: If you are a parent/guardian and want to book tickets for a child under 13, please fill in your own details.
it_IT: Se sei un genitore/guardiano e vuoi prenotare biglietti per un bambino sotto i 13 anni, perfavore inserisci i tuoi dettagli.

en: Please register your details so you can book Dojo events tickets
it_IT: Perfavore registra i tuoi dettagli così che puoi prenotsre biglietti di eventi Dojo

en: Read full event details
it_IT: Leggi i dettagli completi evento

en: Event details
it_IT: Dettagli evento

en: Open in Google Maps
it_IT: Apri in Google Maps

en: Public
it_IT: Pubblico

en: Public and open
it_IT: Pubblico e aperto

en: This is a recurring event
it_IT: Questo è un evento ricorrente

en: Sessions
it_IT: Sessioni

en: Upcoming events
it_IT: Eventi in arrivo

en: Help
it_IT: Aiuto

en: There are no upcoming events planned for your Dojos
it_IT: Non ci sono eventi in arrivo pianificati per il tuo Dojo

en: Date of birth is required
it_IT: Data di nascita è richiesta

en: Next in series:
it_IT: Prossimo in serie:

en: Dojo supported by
it_IT: Dojo supportato da

en: Please select a ticket or "Not attending"
it_IT: Perfavore seleziona un biglietto o "Non frequentante"

en: Youth tickets are for attendees up to 17 years. Parents/guardians do not need a ticket.
it_IT: Biglietti per giovani sono per frequentanti fino a 17 anni. Genitori/guardiani non necessitano un biglietto.

en: Youth ticket
it_IT: Biglietto giovani

en: There are no {userType} tickets available for this event. Please contact your Dojo for more information.
it_IT: Non ci sono {userType} biglietti disponibilo per questo evento. Per favore contwtta il tuo Dojo per ulteriori informazioni.

en: We're sorry, one or more of your tickets is over capacity
it_IT: Ci spiace, uno o più dei tuoi biglietti è eccesso di capacità

en: Personal email
it_IT: E-mail personale

en: We already had a session
it_IT: Avevamo già una sessione

en: In the next three months
it_IT: Nei prossimi tre mesi

en: In the next year
it_IT: Il prossimo anno

en: Indicate your first session
it_IT: Indica la tua prima sessione

en: View more news
it_IT: Vedi più notizie

en: Before your next event, here are some projects you can try
it_IT: Prima del tuo prossimo evento, qui qualche progetto che puoi provare

en: Here are some projects you can try
it_IT: Qui qualche progetto che puoi provare

en: View more projects
it_IT: Vedi altri progetti

en: See all {badgesAmount} badges
it_IT: Vedi tutti i {badgesAmount} badge

en: Hey {name}, here's what's most important...
it_IT: Hey {name}, ecco cos'è più importante...

en: Hey {name}, once you join or start a Dojo this page will have useful information about your Dojos
it_IT: Ciao {name}, una volta che ti unisci o apri un Dojo, questa pagina avrà informazioni utili sui tuoi Dojo

en: You have a pending join request for <a href='/dojos/{slug}'>{name}</a>.
it_IT: Hai una richiesta di adesione in attesa per <a href='/dojos/{slug}'>{name}</a>.

en: If the Dojo does not reply/accept within a few days, we suggest you try another club or contacting support.
it_IT: Se il Dojo non risponde/accetta entro pochi giorni, ti suggeriamo di provare un altro club o di contattare il supporto.

en: In the meantime, we recommend that you complete some of the following.
it_IT: Nel frattempo, vi raccomandiamo di completare alcune delle seguenti proposte.

en: Do our safeguarding module
it_IT: Fai il nostro modulo di salvaguardia

en: Look at our guide to mentoring
it_IT: Guarda la nostra guida al mentoring

en: Check out some projects you might like
it_IT: Dai un'occhiata ad alcuni progetti che potrebbero piacerti

en: Create your first event so attendees can book and you can easily see who's attending.
it_IT: Crea il tuo primo evento così i partecipanti possono prenotare e puoi facilmente vedere chi sta partecipando.

en: {dojoName}, your Dojo anniversary is approaching! Apply now for your FREE birthday pack to celebrate
it_IT: {dojoName}, l'anniversario del tuo Dojo si sta avvicinando! Iscriviti ora al pacchetto di compleanni GRATIS per festeggiare

en: It's simple and only takes 2 minutes!
it_IT: E semplice e richiede solo 2 minuti!

en: We see you don't use Zen events.
it_IT: Vediamo che non usi gli eventi Zen.

en: If you're using Eventbrite for your Dojo you can make it easier for attendees and volunteers to find you by using <a href='https://coderdojo.com/2017/07/19/launching-eventbrite-integration-on-the-coderdojo-community-platform/'>our one-click Eventbrite plugin</a> (it's really easy!)
it_IT: Se stai usando Eventbrite per il tuo Dojo puoi rendere più facile per partecipanti e volontari di trovarti usando <a href='https://coderdojo.com/2017/07/19/launching-eventbrite-integration-on-the-coderdojo-community-platform/'>il nostro plugin Eventbrite un click</a> (è veramente facile!)

en: Create your next event so attendees can book in!
it_IT: Crea il tuo prossimo evento così che i partecipanti possano prenotarlo!

en: Your events
it_IT: I tuoi eventi

en: {name} doesn't have any badges yet.
it_IT: {name} non ha ancora alcun badge.

en: Talk to the organisers of your Dojo to learn how {name} can be rewarded through badges.
it_IT: Parla agli organizzatori per il tuo Dojo per imparare come {name} può essere premiato tramite badge.

en: {numKids} ninjas attended your events
it_IT: {numKids} ninja hanno frequentato i tuoi eventi

en: Dojo stats
it_IT: Statistiche Dojo

en: More information about girls in Dojos
it_IT: Più informazioni sulle ragazze in Dojo

en: No statistics are available at the moment.
it_IT: Nessuna statistica disponibile al momento.

en: The more Zen is used, the more you'll find out about your Dojo!
it_IT: Più Zen è usato, più scoprirai sul tuo Dojo!

en: "{name}" is available to book
it_IT: "{name}" è disponibile per prenotare

en: "{name}" is fully booked
it_IT: "{name}" è completamente prenotato

en: "{name}" is booked
it_IT: "{name}" è prenotato

en: {num} "{type}" tickets booked
it_IT: {num} "{type}" ticket prenotati

en: {booked}/{total} {type} booked
it_IT: {booked}/{total} {type} prenotato

en: Your "{name}" tickets are waiting for approval
it_IT: I tuoi biglietti "{name}" stanno aspettando per l'approvazione

en: Accepting the user...
it_IT: Accettazione dell'utente...

en: The user is now a mentor for your Dojo. This means they can now book mentor tickets and check in users to your events.
it_IT: L'utente è ora un mentor per il tuo Dojo. Questo significa che ora può prenotare i ticket mentor e accettare gli utenti ai tuoi eventi.

en: The user is now a champion for your Dojo. This means they can now create events, modify the Dojo page and award badges.
it_IT: L'utente è ora un campione per il tuo Dojo. Questo significa che ora può creare eventi, modificare la pagina del Dojo e assegnare badge.

en: The request to join your Dojo has been refused.
it_IT: La richiesta di unirsi al tuo Dojo è stata rifiutata.

en: Refusing this user from joining your Dojo...
it_IT: Rifiutando questo utente di unirsi al tuo Dojo...

en: Invalid action, try again or contact support.
it_IT: Azione non valida, riprova o contatta il supporto.

en: This user is already part of your Dojo, please go to your {openLink}Dojo's user management page{closeLink} to change the user's role.
it_IT: Questo utente fa già parte del tuo Dojo, si prega di andare alla pagina di gestione utente {openLink}del Dojo{closeLink} per modificare il ruolo dell'utente.

en: This user is already part of your Dojo, go to the Active Users tab and change their role.
it_IT: Questo utente fa già parte del tuo Dojo, vai nella scheda Utenti Attivi e cambia il suo ruolo.

en: Add to your calendar
it_IT: Aggiungi al tuo calendario

en: iCalendar feed copied!
it_IT: Feed iCalendar copiato!

en: This Dojo is now inactive.
it_IT: Questo Dojo è ora inattivo.

en: Click {openLink}here{closeLink} to look for an active Dojo.
it_IT: Clicca {openLink}qui{closeLink} per cercare un Dojo attivo.

en: Send an email to Dojo members about this event
it_IT: Invia un'email ai membri del Dojo su questo evento

en: Must be greater than 0
it_IT: Deve essere maggiore di 0

en: Number of Mentor tickets is required
it_IT: Numero di ticket Mentor richiesto

en: Number of Youth tickets is required
it_IT: Numero di ticket per la gioventù richiesto

en: Finish time must be after start time
it_IT: L'orario di fine deve essere successivo all'orario di inizio

en: Finish time is required
it_IT: È richiesto l'orario di fine

en: Start time is required
it_IT: L'ora di inizio è richiesta

en: Date and Time
it_IT: Data e Ora

en: Description is required
it_IT: La descrizione è necessaria

en: Event description:
it_IT: Descrizione evento:

en: Event address:
it_IT: Indirizzo evento:

en: e.g. October Dojo
it_IT: es. Dojo di ottobre

en: Title is required
it_IT: Il titolo è obbligatorio

en: Event Title
it_IT: Titolo dell'evento

en: Edit event:
it_IT: Modifica evento:

en: Create an event for
it_IT: Crea un evento per

en: Ninja Forums
it_IT: Forum Ninja

en: Coolest Projects
it_IT: Progetti migliori

en: Event date is required
it_IT: Data evento richiesta

en: Awaiting approval
it_IT: In attesa di approvazione

en: Total awaiting approval
it_IT: Totale in attesa di approvazione

en: Due to the coronavirus pandemic, we have paused the Dojo verification process.
it_IT: A causa della pandemia di coronavirus, abbiamo sospeso il processo di verifica del Dojo.

en: In the meantime, we’re providing exciting opportunities for young people, parents, volunteers, and educators to get creative with tech through
it_IT: Nel frattempo stiamo offrendo nuove fantastiche opportunità per ragazzi, genitori, volontari ed educatori per essere creativi con la tecnologia

en: Digital Making at Home
it_IT: Digital Making a casa

en: from the Raspberry Pi Foundation.
it_IT: dalla Raspberry Pi Foundation.

en: There are still many ways for you to get involved in the CoderDojo community! Please
it_IT: Ci sono ancora molti modi per farti coinvolgere nella comunità di CoderDojo! Per favore

en: register your details
it_IT: registra i tuoi dati

en: with us so we can find out how best to support you.
it_IT: con noi in modo da poter scoprire come meglio supportarti.

en: Account Type
it_IT: Tipo di account

en: To complete your account, please let us know which age category you fit into.
it_IT: Per completare il tuo account, ti preghiamo di farci sapere la categoria di età a cui appartieni.

en: Child (under 18 years of age)
it_IT: Bambino (sotto i 18 anni)

en: Adult (over 18 years of age)
it_IT: Adulto (oltre 18 anni di età)
