zen-community-platform - en to ja_JP translation catalogue (1502 entries)

en: Yes
ja_JP: はい

en: No
ja_JP: いいえ

en: Loading ...
ja_JP: 読み込み中 ...

en: Register a Dojo
ja_JP: 道場を登録

en: REQUEST PASSWORD RESET
ja_JP: パスワード再設定リクエスト

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Discard Changes
ja_JP: 変更を破棄

en: Forgot password
ja_JP: パスワードをお忘れの場合

en: Register
ja_JP: 登録

en: Register an account
ja_JP: アカウントを登録

en: Email
ja_JP: メールアドレス

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Other stuff
ja_JP: その他

en: Name is empty
ja_JP: 名が未入力です

en: Name
ja_JP: 名

en: Surname
ja_JP: 姓

en: Surname is empty
ja_JP: 姓が未入力です

en: Email is empty
ja_JP: メールアドレスが未入力です

en: Password is empty
ja_JP: パスワードが未入力です

en: Passwords do not match
ja_JP: パスワードが一致しません

en: Confirm Password is empty
ja_JP: パスワード（確認）が未入力です

en: Confirm password
ja_JP: パスワード（確認）

en: Already have an account
ja_JP: アカウントをお持ちの方

en: Select user type
ja_JP: ユーザーの種類を選択

en: Login
ja_JP: ログイン

en: Reset
ja_JP: リセット

en: Sign in
ja_JP: サインイン

en: Zen Terms of Service
ja_JP: Zen 利用規約

en: INTRODUCTION
ja_JP: Zen について

en: Welcome to 'Zen' the CoderDojo community platform hosted at zen.coderdojo.com.
ja_JP: zen.coderdojo.com にホストされている CoderDojo コミュニティプラットフォーム「Zen」へようこそ。

en: PLEASE READ THE FOLLOWING CAREFULLY BEFORE USING ZEN.
ja_JP: Zen をお使いになる前に、以下の内容をよくお読みください。

en: Zen is a platform for CoderDojo community members (Champions, Mentors, Parents and Youth Attendees) to search for local Dojos, create listings for their Dojos on the publicly viewable Dojo database, issue and book tickets for their Dojos, participate in the CoderDojo web forums and manage their Dojo volunteers.
ja_JP: Zen は、CoderDojo コミュニティの皆様 (チャンピオン、メンター、保護者と参加する若者や子どもたち) に地元の道場の検索、公開データベース上への道場の情報掲載、チケットの発行や予約、CoderDojo のフォーラムへの参加、道場のボランティア管理などの機能を提供するプラットホームです。

en: Throughout the site, the terms "we", "us" and "our" refer to the CoderDojo Foundation. The CoderDojo Foundation offers this website, including all information, tools and services available from this site to you, the user, conditioned upon your acceptance of all terms, conditions, policies and notices stated here. The following Terms and Conditions are a legal contract between you ("You") and the CoderDojo Foundation regarding your use of Zen. Visitors and users of Zen are referred to individually as "User" and collectively as "Users".
ja_JP: サイト内の「私達」とは CoderDojo Foundation を指します。 CoderDojo Foundation は、ここに記載されている利用規約、ポリシー、通知に同意することを条件として、すべての情報、ツール、利用できるサービスを含む本ウェブサイトをユーザーである、あなたに提供します。 次の利用規約は Zen の使用に関するあなた (『あなた』) と CoderDojo Foundation 間の法的契約です。Zen の訪問者と使用者は「ユーザー」として表記されます。

en: Information about us
ja_JP: 私達について

en: Zen is operated and presented to users by the CoderDojo Foundation (formerly known as the 'Hello World Foundation') with registered address Dogpatch Labs, The CHQ Building, Custom House Quay, Dublin 1, Ireland. CoderDojo Foundation is an Irish Company registered under company number 524255 and a registered charity in Republic of Ireland, CHY 20812.
ja_JP: Zen は CoderDojo Foundation (旧名称 Hello World Foundation) により公開、運営されており、登録住所は Dogpatch Labs, The CHQ Building, Custom House Quay, Dublin 1, Ireland です。 CoderDojo Foundation はアイルランドの企業であり、企業番号 524255として登録されています。また、アイルランド共和国の登録慈善団体 CHY 20812です。

en: SECTION 1 - USER AGREEMENT
ja_JP: 第1条 - ユーザー利用許諾条項

en: Please read these Terms of Service carefully before accessing or using our website. By accessing or using any part of the site, you agree to be bound by these Terms of Service. If you do not agree to all the terms and conditions of this agreement, then you may not access the website or use any services. If these Terms of Service are considered an offer, acceptance is expressly limited to these Terms of Service.
ja_JP: 本ウェブサイトへのアクセスまたは利用する前に、次の利用規約をよくお読みください。 本ウェブサイトへのアクセスまたはいかなる部分でも利用した場合、あなたは本利用規約に従うことに同意するものとします。 本利用規約のすべてに同意しない場合は、本ウェブサイトへのアクセスおよびサービスの利用はできません。 本利用規約が申込とみなされる場合、承諾は本利用規約に明示的に制限されます。

en: By visiting our site and you engage in our "Service" and agree to be bound by the following terms and conditions ("Terms of Service", "Terms"), including those additional terms and conditions and policies referenced herein and/or available by hyperlink. These Terms apply to all users of the site, including without limitation users who are viewers, CoderDojo organisers, CoderDojo mentors, CoderDojo youth attendees and parents.
ja_JP: 本サイトを訪問し「サービス」を利用する場合、あなたはここで参照されるおよび / またはハイパーリンクで利用できる、追加の利用規約を含む次の利用規約 (『利用規約』」または『規約』) に同意するものとします。 本規約は CoderDojo 主催者、CoderDojo メンター 、CoderDojo 子ども参加者、保護者だけではなく、すべてのユーザーに適用されます。

en: By setting up an account on Zen, all CoderDojo Community Members (Champions, Volunteers and Mentors) are agreeing to the terms laid out in the CoderDojo Charter (permanent link to Charter). The CoderDojo Charter lays out a series of commitments that Community members must make to become part of the Global CoderDojo Community. These commitments cover key aspects of the CoderDojo Ethos and Culture, such as always being free, open, inclusive, and safeguarding children.
ja_JP: Zen にアカウントを設定することで、すべての CoderDojo コミュニティメンバー (チャンピオン、ボランティア、メンター) は CoderDojo 憲章の利用規約に同意するものとします (憲章のパーマネントリンク) 。 CoderDojo 憲章は、コミュニティメンバーが世界的な CoderDojo のコミュニティの一員として守るべき約束について述べています。 憲章には CoderDojo の精神と文化の重要な要素が書かれています。例として、常に自由であること、オープンであること、包括的であること、子どもを守ることなどです。

en: IF YOU ARE A PARENT OR GUARDIAN AND YOU PROVIDE YOUR CONSENT TO YOUR CHILD'S REGISTRATION WITH THE SITE, YOU AGREE TO BE BOUND BY THESE TERMS OF USE IN RESPECT OF THEIR USE OF THE SITE.
ja_JP: もしあなたが保護者であり、お子様に本ウェブサイトに登録する同意をした場合、あなたはお子様の本ウェブサイトの使用に関して本規約に同意するものとします。

en: Any new features or tools which are added to the current store shall also be subject to the Terms.
ja_JP: 現在のストアに追加される新機能やツールも同様に利用規約が適用されます。

en: You can review the most current version of the Terms of Service at any time on this page. We reserve the right to update, change or replace any part of these Terms of Service by posting updates and/or changes to our website. It is your responsibility to check this page periodically for changes. Your continued use of or access to the website following the posting of any changes constitutes acceptance of those changes.
ja_JP: 最新の利用規約はいつでも本ページから参照することができます。 更新の投稿および / またはウェブサイトの変更によって、私達はいつでも本利用規約のいかなる部分を更新、変更、交換する権利を有します。 あなたには、変更点についてこのページを定期的に確認する責任があります。 変更点の投稿後にアクセスまたはウェブサイトを継続して利用することで、変更点に対して同意するものとします。

en: Your privacy is important to us. Please read our Privacy Statement, which identifies how the CoderDojo Foundation Team uses, collects, and stores information it collects through the Services. By using Zen, you additionally agree that you are comfortable with CoderDojo Foundation's Privacy Statement.
ja_JP: あなたのプライバシーは重要です。 私達のプライバシーステートメントをお読みください。CoderDojo Foundation チームがサービスを通じてどのように情報を利用、収集、保管するのかを 説明しています。Zen を利用することで、あなたは CoderDojo Foundation のプライバシーステートメントにも同意するものとします。

en: Zen is open to users of all ages, and we ask that you keep this in mind when using these services.
ja_JP: Zen は全ての年齢のユーザーが利用できます。サービスを利用する際はこのことを忘れないようにしてください。

en: SECTION 2 - ACCOUNT ELIGIBILITY CREATION AND MAINTENANCE
ja_JP: 第2条 - アカウント資格の作成とメンテナンス

en: THE WEBSITE IS NOT AVAILABLE TO (A) ANY USERS PREVIOUSLY SUSPENDED OR REMOVED FROM THE WEBSITE BY CODERDOJO FOUNDATION OR (B) ANY PERSONS UNDER THE AGE OF 13 WHOSE REGISTRATION HAS NOT BEEN APPROVED BY A LEGAL PARENT OR GUARDIAN. By clicking the "I Agree" button or by otherwise using or registering an account for the Website, You represent (a) that You have not been previously suspended or removed from the Website by the CoderDojo Foundation; (b) that You are either (i) at least 13 years of age or (ii) Your parent and/or guardian has consented to Your use of the Website; and (c) that your registration and your use of the Website is in compliance with any and all applicable laws and regulations.
ja_JP: 本ウェブサイトは (A) 以前に CoderDojo Foundation が本ウェブサイトから削除または停止したユーザーもしくは (B) 法的な保護者に登録を承認されていない13歳未満の人は利用することができません。 「同意します」のボタンをクリックするか、本ウェブサイトを利用またはアカウントを登録することで、あなたは (a) 以前に CoderDojo Foundation から停止または削除されておらず、(b) また (i) 少なくとも13歳以上であるか、(ii) 保護者があなたの本ウェブサイトの利用に承諾しており、(c) あなたの本ウェブサイトへの登録と利用は適用される全ての法律や規則に準拠しているものとします。

en: In order to use most features of the Services, you will need to register on Zen and create an account. When registering for a personal account, you will be asked to provide certain personal information, such as your email address, gender, birth month and year, and country. Please see Zen's Privacy Statement [Link to Privacy Policy] for the CoderDojo Foundation data retention and usage policies.
ja_JP: サービスの大部分を利用するには、Zen に登録してアカウントを作成する必要があります。 個人アカウントを登録する際に、あなたはメールアドレス、性別、生年月、在住国などの個人情報の提供を求められます。 CoderDojo Foundation のデータ保管や利用ポリシーについては Zen のプライバシーステートメント [プライバシーポリシーのリンク] をご参照ください。

en: If you are under 13, your parent/guardian will be required to create an account on Zen and then they can issue you a subaccount. When youth users reach 13 their accounts will automatically transfer to a "Youth Over 13" account and they will be required to create their own password.
ja_JP: あなたが13歳未満の場合、保護者が Zen でアカウントを作成する必要があります。そして、あなたにサブアカウントを発行できるようになります。 子どもユーザーが13歳になると、アカウントは自動的に「13歳以上の子ども」に移行し、自分自身のパスワードの作成が求められます。

en: You are responsible for keeping your password secret and your account secure. You are solely responsible for any use of your account, even if your account is used by another person. If any use of your account violates the Terms of Service, your account may be suspended or deleted.
ja_JP: あなたにはパスワードを秘密にし、アカウントの安全性を確保する責任があります。 もしあなた以外の人間があなたのアカウントを利用した場合でも、アカウント使用の責任は全てあなたにあります。 もしアカウントに利用規約に違反する行為が見られた場合、アカウントは停止もしくは削除されることがあります。

en: You may not use another person's Zen account without permission.
ja_JP: 同意なく他人の Zen アカウントを利用することは許可されていません。

en: Account names cannot be changed.
ja_JP: アカウント名は変更できません。

en: If you have reason to believe that your account is no longer secure (for example, in the event of a loss, theft, or unauthorized disclosure of your password), promptly change your password. If you cannot access your account to change your password, notify us at info@coderdojo.com.
ja_JP: もしあなたのアカウントの安全性が確保されていないと感じた場合は (パスワードの紛失、盗難、不正開示など)、すぐにパスワードを変更してください。 アカウントにアクセスできずパスワードを変更できない場合は、info@coderdojo.com へご連絡ください。

en: Youth Under 13 User. If You are a User of the Website and are under the age of 13 ("Youth Under 13 User"), You may not register an account for the Website without consent and approval from your legal parent or guardian. A Youth Under 13 User that begins the registration process for himself or herself without a Parent User may have the registration process restricted until a Parent User approves or assumes responsibility for the Youth Under 13 User account.
ja_JP: 13歳未満の子どもユーザー　もしあなたが13歳未満で、本ウェブサイトのユーザー (「13歳未満の子どもユーザー」) である場合、法的な保護者の同意と承認無く本ウェブサイトにアカウントを登録することはできません。 保護者ユーザーの許可無く登録を開始した13歳未満の子どもユーザーは、保護者ユーザーが13歳未満の子どもユーザーのアカウントを承認するかそのアカウントに対して責任を負うまで、登録プロセスに制限がかかります。

en: Youth Under 13 User.
ja_JP: 13歳未満の子どもユーザー

en: If You are a User of the Website and are under the age of 13 ("Youth Under 13 User"), You may not register an account for the Website without consent and approval from your legal parent or guardian. A Youth Under 13 User that begins the registration process for himself or herself without a Parent User may have the registration process restricted until a Parent User approves or assumes responsibility for the Youth Under 13 User account.
ja_JP: もしあなたが13歳未満で、本ウェブサイトのユーザー (「13歳未満の子どもユーザー」) である場合、法的な保護者の同意と承認無く本ウェブサイトにアカウントを登録することはできません。 保護者ユーザーの許可無く登録を開始した13歳未満の子どもユーザーは、保護者ユーザーが13歳未満の子どもユーザーのアカウントを承認するかそのアカウントに対して責任を負うまで、登録プロセスに制限がかかります。

en: Parent User
ja_JP: 保護者ユーザー

en: You acknowledge that the CoderDojo Foundation may choose, but is not obligated, to make any inquiries, either directly or through third parties, that the CoderDojo Foundation deems necessary to validate Your registration information, including without limitation engaging third parties to provide verification services. The CoderDojo Foundation reserves all rights to take legal actions against anyone who misrepresents personal information or is otherwise untruthful about their identity
ja_JP: CoderDojo Foundation が必要であると考えた場合、義務ではありませんが、直接もしくは第三者を通じて、あなたの登録情報を確認するために照会する場合があります。認証サービスの提供のために第三者が関与することを含みますが、それには限りません。 CoderDojo Foundation は虚偽の個人情報を提供もしくは身分を詐称した人物に対し、法的処置を行う権利を有します。

en: NOTWITHSTANDING THE FOREGOING, YOU ACKNOWLEDGE THAT THE CODERDOJO FOUNDATION CANNOT GUARANTEE THE ACCURACY OF ANY INFORMATION SUBMITTED BY ANY USER AND THE CODERDOJO FOUNDATION IS NOT OBLIGATED TO VERIFY THE IDENTITY OF ANY USER, INCLUDING ANY USER’S CLAIM TO BE A PARENT USER, OR TO VERIFY THAT A PARENT IDENTIFIED BY A CHILD USER OR A COACH DURING REGISTRATION IS SUCH CHILD USER’S ACTUAL PARENT OR GUARDIAN.
ja_JP: 上記にかかわらず、あなたは CoderDojo Foundation がユーザーの提供する情報の精度について保証しないことを認めるものとします。また CoderDojo Foundation は、保護者ユーザーであるという主張や、子どもユーザーの保護者の特定や、登録の際に子どもユーザーに対して実際の保護者かどうかの確認を含む、いかなるユーザーの特定に対しても義務を負わないものとします。

en: A Parent User account, along with all associated Child User accounts, may be terminated by the CoderDojo Foundation at any time and without warning for any failure to abide by these Terms.
ja_JP: 利用規約の違反が認められた場合、保護者ユーザーアカウントやそれに付随する子どもユーザーアカウントは予告なく CoderDojo Foundation によっていつでも終了されることがあります。

en: SECTION 3 - RULES OF USAGE
ja_JP: 第3条 - 使用規則

en: The CoderDojo Foundation Team supports freedom of expression. However, Zen is intended for a wide audience, and some content is inappropriate for the CoderDojo community. You may not use the Zen service in any way, that:
ja_JP: CoderDojo Foundation チームは言論の自由を支持しています。 同時に Zen は様々なユーザーに向けて開かれているものであり、特定のコンテンツは CoderDojo コミュニティにとって不適切です。 以下の目的で Zen サービスを使用することはできません。

en: Promotes bigotry, discrimination, hatred, or violence against any individual or group;
ja_JP: 個人や団体に対し偏見、差別、憎しみ、暴力を助長する行為。

en: Threatens, harasses, or intimidates any other person, whether that person is a CoderDojo community member or not;
ja_JP: その人物が CoderDojo コミュニティのメンバーであるかどうかに関わらず、他者に対して脅し、嫌がらせ、脅迫する行為。

en: Could be considered cyber bullying;
ja_JP: ネットいじめと思われる行為。

en: Contains foul language or personal attacks;
ja_JP: 汚い言葉遣いでの投稿や個人攻撃。

en: Contains sexually explicit or graphically violent material;
ja_JP: 露骨な性描写や暴力的な描写が含まれる投稿。

en: Provides instructions on how to commit illegal activities or obtain illegal products;
ja_JP: 違法行為の実施方法または違法な製品の取得方法の提供。

en: Except in connection with organizing CoderDojo events, asks any other user for personally identifying information, contact information, or passwords; or
ja_JP: CoderDojo イベントの用途以外で他のユーザーに対して個人特定情報、連絡先情報、パスワードなどを聞く行為。

en: Exposes any others person's personally identifying information, contact information, or passwords without that person's permission.
ja_JP: または、同意なく他者の個人特定情報、連絡先情報、パスワードなどを開示する行為。

en: You agree to comply with all applicable laws and regulations when you use Zen. You may not use Zen in any unlawful way, including to harass, stalk, or defame any other person.
ja_JP: あなたは Zen を利用する際、適用される全ての法律および規則に準拠することに同意するものとします。 他者にいやがらせ、ストーキング、名誉毀損を含む違法目的で Zen を使用することはできません。

en: You may not impersonate, imitate or pretend to be somebody else when using the Services.
ja_JP: サービスを利用する際に、他人になりすましたり、模倣またはふりをしてはいけません。

en: You agree not to use Zen in any way intended to disrupt the service, gain unauthorized access to the service, or interfere with any other user's ability to use the service. Prohibited activities include, but are not limited to:
ja_JP: サービスの妨害、サービスへの不正アクセス、他のユーザーのサービス使用を妨害する目的で Zen を使用することはできません。 禁止されてる行為には以下のものが含まれますが、それに限定されるものではありません。

en: Posting content deliberately designed to crash the Zen platform;
ja_JP: Zen のプラットフォームを故意に破壊する目的で作成されたコンテンツの投稿。

en: Linking to pages containing viruses or malware;
ja_JP: ウィルスやマルウェアが含まれるページヘのリンクの投稿。

en: Using administrator passwords or pretending to be an administrator;
ja_JP: 管理者パスワードの使用や管理者を騙る行為。

en: Repeatedly posting the same material, or "spamming."
ja_JP: 同一投稿の繰り返しやスパム投稿。

en: Commercial use of Zen, user-generated content, and support materials is permitted under the <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/">Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 license</a>. However, the CoderDojo Foundation Team reserves the right to block any commercial use of Zen that, in the CoderDojo Foundation Team's sole discretion, is harmful to the community. Harmful commercial use includes spamming or repeated advertisement through projects, comments, or forum posts.
ja_JP: Zen 、ユーザーが生成するコンテンツ、サポートマテリアルの商業利用は<a href="https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/">クリエイティブ・コモンズ表示 - 非営利 - 継承4.0ライセンス</a>において許可されています。 しかしながら、CoderDojo Foundation チームの独自の裁量において、コミュニティに有害だと感じた場合、CoderDojo Foundation チームは Zen のいかなる商業利用を停止する権利を有します。 有害な商業利用には、プロジェクト、コメント、フォーラム投稿におけるスパム行為や繰り返しの広告投稿などが含まれます。

en: SECTION 4 - MODIFICATION OF THE TERMS
ja_JP: 第4条 - 規約の変更

en: CoderDojo Foundation reserves the right, at our discretion, to change, modify, add, or remove portions of the Terms at any time. Please check the Terms and any Guidelines periodically for changes. Your continued use of Zen after the posting of changes constitutes your binding acceptance of such changes. For any material changes to the Terms, CoderDojo Foundation will make reasonable effort to provide notice to you of such amended Terms, such as by an email notification to the address associated with your account or by posting a notice on the Website, and such amended terms will be effective against You on the earlier of (i) your actual notice of such changes and (ii) thirty days after CoderDojo Foundation makes reasonable attempt to provide you such notice. Disputes arising under these Terms will be resolved in accordance with the version of the Terms in place at the time the dispute arose.
ja_JP: CoderDojo Foundation は独自の裁量において、いつでも本規約の部分を変更、修正、追加または削除する権利を有します。 定期的に本規約やガイドラインの変更点を確認してください。 変更点の追加後にあなたが Zen を継続利用した場合、変更点について同意したものと見なされます。 本規約の重大な変更については、CoderDojo Foundation はアカウントに登録されたアドレスへのメールでの通知、ウェブサイトへの通知の投稿などの方法で修正点に関して合理的な範囲で通知をするように努めます。このような変更された規約は、 (i) あなたが変更点に気づいた時点および (ii) CoderDojo Foundation が合理的な範囲であなたに通知をした30日後にあなたに適用されます。 本規約に起因して紛争が発生した場合、その紛争が発生した時点での規約に従って紛争が解決されます。

en: SECTION 5 - USER CONTENT LICENSE GRANT; REPRESENTATIONS AND WARRANTIES
ja_JP: 第5条 - ユーザーコンテンツライセンスの許可、 表明および保証

en: CoderDojo Foundation may permit (a) the posting and/or publishing by You and other Users of notes, questions, comments, ratings, reviews, images, videos and other audio-visual materials and communications (collectively, "User Postings") and (b) the posting, creation, or modification by You and other users of computer code (including source code and object code) ("User Code") (User Postings and User Code, collectively, "User Content"). You understand that whether or not such User Content is published, CoderDojo Foundation does not guarantee any confidentiality with respect to any submissions.
ja_JP: CoderDojo Foundation は、(a) あなたや他のユーザーがメモ、質問、コメント、評価、レビュー、画像、動画、その他のオーディオビジュアルマテリアルやコミュニケーション（統合して『ユーザー投稿』）を投稿および / または公開すること、および (b) あなたや他のユーザーがコンピューターコード（ソースコードやオブジェクトコードを含む）（『ユーザーコード』）（ユーザー投稿およびユーザーコードを統合して『ユーザーコンテンツ』）を投稿、作成、修正することを許可することがあります。 あなたは投稿に際し、ユーザーコンテンツが公開されるかどうかに関わらず、CoderDojo Foundation は機密保持に関して責任を持たないことを理解しているものとします。

en: License Grant to CoderDojo Foundation.
ja_JP: CoderDojo Foundation に対するライセンス許可。

en: Whenever you make use of a feature that allows you to upload material to our Website, or to make contact with other users of our Website, you must comply with all applicable laws and our User Content Representations and Warranties and User Content Disclaimer.  Any material you upload to our Website will be considered non-confidential and nonproprietary, and we have the right to use, copy, distribute and disclose to third parties any such material for any purpose (except where specifically identified as third party content). We also have the right to disclose your identity to any third party who is claiming that any material posted or uploaded by you to our website constitutes a violation of their intellectual property rights, or of their right to privacy. We will not be responsible, or liable to any third party, for the content or accuracy of any materials posted by you or any other user. We have the right to remove any material or posting you make on our Website if, in our opinion, such material does not comply with applicable laws or our User Content Representations and Warranties and User Content Disclaimer.
ja_JP: あなたが本ウェブサイトにマテリアルをアップロードする機能を利用する場合、もしくは本ウェブサイトの他のユーザーと連絡を取る場合は、常に適用される全ての法律および私達のユーザーコンテンツの表明および保証とユーザーコンテンツの免責事項に従う必要があります。  ウェブサイトにアップロードする全てのマテリアルは非機密かつ非独占的と見なされます。また、私達はいかなる目的でもそのようなマテリアルを利用、複製、配布、第三者への開示をする権利を有します (第三者のコンテンツとして明確に識別されている場合を除く)。 また、あなたが本ウェブサイトに投稿したマテリアルが、第三者から知的財産権やプライバシー権を侵害しているという訴えがあった場合、私たちはあなたの身分を第三者に開示する権利を有します。 あなたや他のユーザーが投稿するマテリアルについて、私達は第三者に対しその内容や精度に対して責任を負うことはありません。本ウェブサイトへの投稿および投稿されたマテリアルが、適用される法律、ユーザーコンテンツの表明および保証とユーザーコンテンツの免責事項に反していると私達が感じた場合、私達はそのマテリアルを削除する権利を有します。

en: License Grant to Users.
ja_JP: ユーザーへのライセンス許可。

en: (a) User Postings. By posting, submitting or distributing User Postings through the Website, You hereby grant to each User of the Website a non-exclusive license to access and use your User Postings in any manner permitted or made available by CoderDojo Foundation on or through the Website.
ja_JP: (a) ユーザー投稿。 本ウェブサイトを通じてユーザー投稿を投稿、提出、または配布することにより、あなたはユーザー投稿へのアクセスおよび、本ウェブサイト上または本ウェブサイトを通じて CoderDojo Foundation によって許可されているまたは利用可能になった方法で、使用できる非独占的なライセンスを本ウェブサイトの各ユーザーに付与します。

en: (b) User Code. By posting, submitting or distributing User Code through the Website, You hereby grant to each User of the Website a non-exclusive license to access, use, reproduce, and distribute your User Code as fully permitted under, and in accordance with the terms of, the MIT license (currently available at: http://opensource.org/licenses/mit-license.php) (the "MIT License").
ja_JP: (b) ユーザーコード。 本ウェブサイトを通じてユーザーコードを投稿、提出、配布することにより、あなたはユーザーコードを利用、アクセス、複製、配布できる非独占なライセンスを、以下に許可されているように、または MIT ライセンス (参照: http://opensource.org/licenses/mit-license.php) (『MIT ライセンス』)に従って本ウェブサイトの各ユーザーに付与します。

en: User Content Representations and Warranties.
ja_JP: ユーザーコンテンツの表明および保証。

en: You are solely responsible for your User Content and the consequences of posting, creating, or publishing them. You represent and warrant that: (1) You are the creator and owner of or have the necessary licenses, rights, consents, and permissions to use and to authorize CoderDojo Foundation and Zen's Users to use and distribute your User Content as necessary to exercise the licenses granted by You in these Terms and in the manner contemplated by CoderDojo Foundation and these Terms; (2) your User Content does not and will not: (a) infringe, violate, or misappropriate any third-party right, including any copyright, trademark, patent, trade secret, moral right, privacy right, right of publicity, or any other intellectual property or proprietary right or (b) slander, defame, libel, or invade the right of privacy, publicity or other property rights of any other person; and (3) your User Content does not contain any viruses, adware, spyware, worms, or other malicious code.
ja_JP: あなたは自身のユーザーコンテンツおよびその投稿、作成、公開に対し責任があります。 あなたは次の事項を表明し、保証するものとします。 (1) あなた自身がユーザーコンテンツの作成者かつ所有者であるか、必要に応じてあなたが本規約および CoderDojo Foundation および本規約で想定している方法で付与されたライセンスを行使するために、あなたのユーザーコンテンツを利用および、CoderDojo Foundation および Zen のユーザーに対して利用および配布する許可をするのに必要なライセンス、許可、権利を有している。(2) あなたのユーザーコンテンツは (a) 著作権、商標権、特許権、営業機密、人格権、プライバシー権、肖像権、またはその他の知的財産権や所有権を含む第三者の権利を侵害、不正使用しておらず、しない。また (b) 書面および口頭などあらゆる形での名誉毀損、プライバシー権、肖像権、第三者の財産権の権利を侵害をしておらず、しない。さらに (3) ウイルス、アドウェア、スパイウェア、ワーム、またはその他の悪意のあるコードが含まれていない。

en: Access to Your User Content.
ja_JP: ユーザーコンテンツへのアクセス。

en: The CoderDojo Foundation may permit Users to share their User Content with a select group of other Users, or make their User Content public for all (even non-Website users) to view. You acknowledge and agree that, although Zen may provide certain features intended to allow you to restrict some User Content you create from others, The CoderDojo Foundation does not guarantee that such User Content will never be accessible by others. In the event of unauthorized access, The CoderDojo Foundation will use reasonable efforts to notify you pursuant to Section 14.1 below. THE CODERDOJO FOUNDATION HEREBY DISCLAIMS ANY AND ALL LIABILITY WITH RESPECT TO ANY UNAUTHORIZED ACCESS TO ANY RESTRICTED USER CONTENT.
ja_JP: CoderDojo Foundation は、ユーザーに対しユーザーコンテンツを選択されたユーザーグループとの共有を許可、もしくはすべての人々（本ウェブサイトのユーザーではない人々を含む）に対し公開することを許可することがあります。Zen では、あなたが作成するユーザーコンテンツの他者に対する使用を制限する特定の機能を提供することがありますが、 CoderDojo Foundation は他者がユーザーコンテンツに完全にアクセス出来ないようにすることを保証するものではありません。 不正アクセスが発生した場合、CoderDojo Foundation は以下の第14.1項に則り合理的な範囲であなたに対して通知する努力をします。 CoderDojo Foundation は、制限されたユーザーコンテンツへの全ての不正アクセスに対して、一切の責任を負わないことをここに表明します。

en: User Content Disclaimer.
ja_JP: ユーザーコンテンツの免責事項。

en: You understand that when using the Website You will be exposed to User Content from a variety of sources, and that The CoderDojo Foundation is not responsible for the accuracy, usefulness, or intellectual property rights of or relating to such User Content. You further understand and acknowledge that You may be exposed to User Content that is inaccurate, offensive, indecent or objectionable, and You agree to waive, and hereby do waive, any legal or equitable rights or remedies You have or may have against The CoderDojo Foundation with respect thereto. The CoderDojo Foundation does not endorse any User Content or any opinion, recommendation or advice expressed therein, and The CoderDojo Foundation expressly disclaims any and all liability in connection with User Content.
ja_JP: 本ウェブサイトを使用する際、あなたは様々なソースからのユーザーコンテンツに晒され、CoderDojo Foundation はユーザーコンテンツの精度、有用性、または知的財産権に対し責任を負わないことをあなたは理解しているものとします。 また、あなたは不正確、攻撃的、下品または不愉快なコンテンツに晒される可能性があることを理解し、さらにここにあなたがCoderDojo Foundation に対して持ちうる法的または衡平法上の権利または救済を放棄するものとします。 CoderDojo Foundation はユーザーコンテンツまたはそこに表明された意見、勧告、助言を支持しません。また、CoderDojo Foundation は明示的に、ユーザーコンテンツに関する一切の責任を負いません。

en: SECTION 6 - SUSPENSION AND TERMINATION OF ACCOUNTS
ja_JP: 第6条 - アカウントの停止と終了

en: The CoderDojo Foundation has the right to suspend your account for violations of the Terms of Use. Repeat violators may have their account deleted. The CoderDojo Foundation reserves the sole right to determine what constitutes a violation of the Terms of Use. The CoderDojo Foundation also reserves the right to terminate any account used to circumvent prior enforcement of the Terms of Use.
ja_JP: 利用規約への違反が認められた場合、CoderDojo Foundation はあなたのアカウントを停止する権利を有します。 違反が継続する場合は、アカウントが削除されることがあります。 CoderDojo Foundation は利用規約の違反行為を判断する独占的な権利を有します。 またCoderDojo Foundation は、利用規約のこれまでの執行を回避するために使用されたアカウントを終了する権利を有します。

en: If you want to delete or temporarily disable your account, please email info@coderdojo.com.
ja_JP: アカウントの削除もしくは一時的に無効にすることを希望する場合は、info@coderdojo.com までご連絡ください。

en: SECTION 7 - THIRD PARTY WEBSITES
ja_JP: 第7条 - 第三者のウェブサイト

en: Content on Zen, including user-generated content, may include links to third party websites. The CoderDojo Foundation is not capable of reviewing or managing third party websites, and assumes no responsibility for the privacy practices, content, or functionality of third party websites. You agree to relieve the CoderDojo Foundation of any and all liability arising from third party websites.
ja_JP: ユーザーが生成するコンテンツを含む Zen のコンテンツには、第三者のウェブサイトへのリンクが含まれることがあります。 CoderDojo Foundation は第三者のウェブサイトを確認したり管理する能力がなく、該当する第三者のウェブサイトのプライバシー方針やコンテンツ、機能性についての責任を負いません。 あなたは第三者ウェブサイトに起因するすべての責任を CoderDojo Foundation に対して求めないことに同意します。

en: SECTION 8 - INDEMNIFICATION
ja_JP: 第8条 - 補償

en: You agree to indemnify The CoderDojo Foundation, and all their affiliates, employees, faculty members, fellows, students, agents, representatives, third party service providers, and members of their governing boards (all of which are "CoderDojo Entities"), and to defend and hold each of them harmless, from any and all claims and liabilities (including attorneys' fees) arising out of or related to your breach of the Terms of Service or your use of Zen.
ja_JP: あなたは Zen の利用または利用規約の違反によって生じる負債に対し、CoderDojo Foundation および関連会社、従業員、教員、フェロー、学生、エージェント、代表者、第三者のサービス提供者、およびその役員（『CoderDojo本体』) に対して一切の法的責任 (弁護士費用を含む) を問わないことに同意します。

en: SECTION 9 - DISCLAIMER OF WARRANTY
ja_JP: 第9条 - 保証の否認

en: You acknowledge that you are using Zen at your own risk. Zen is provided "as is," and the CoderDojo Foundation hereby expressly disclaim any and all warranties, express and implied, including but not limited to any warranties of accuracy, reliability, title, merchantability, non-infringement, fitness for a particular purpose or any other warranty, condition, guarantee or representation, whether oral, in writing or in electronic form, including but not limited to the accuracy or completeness of any information contained therein or provided by Zen. Without limiting the foregoing, the CoderDojo Foundation disclaim any and all warranties, express and implied, regarding user-generated content and CoderDojo events. The CoderDojo Foundation and their third party service providers do not represent or warrant that access to Zen will be uninterrupted or that there will be no failures, errors or omissions or loss of transmitted information, or that no viruses will be transmitted through Zen services.
ja_JP: あなたは自身の責任において Zen を使用することを理解しているものとします。 Zen は「現状のままで」提供されており、CoderDojo Foundation は、明示的および黙示的に 、精度、信頼性、タイトル、商品性、不侵害、特定の目的またはその他の保証への適合性、状態、保証または表明を含むがこれに限定されない、それが書面、口頭、電子的形態であるかどうかに関わらず、Zen に含まれるまたは提供される情報の正確性および完全性を含むがこれに限定されない、全てに対し明示的に一切の保証を否認します。 上記に制限を加えることなく、CoderDojo Foundation はユーザーが生成するコンテンツやCoderDojo イベントに対して、明示および黙示の一切の保証を放棄します。 CoderDojo Foundation および第三者のサービス提供者は、Zen への中断のないアクセス、障害が発生しないこと、送信情報の不具合、エラー、欠落または損失、Zen のサービスを通じてウイルスが伝染しないことに対して表明や保証をするものではありません。

en: SECTION 10 - LIMITATION OF LIABILITY
ja_JP: 第10条 - 責任制限

en: The CoderDojo Foundation shall not be liable to you or any third parties for any direct, indirect, special, consequential or punitive damages of any kind, regardless of the type of claim or the nature of the cause of action, even if the CoderDojo has been advised of the possibility of such damages. Without limiting the foregoing, the CoderDojo Foundation shall have no liability to you or any third parties for damages or harms arising out of user-generated content or CoderDojo events.
ja_JP: CoderDojo Foundationはあなたやいかなる第三者に対して、CoderDojo がそのような損害の可能性について通知を受けていたとしても、請求の種類や行動の原因の性質に関わらず、あらゆる種類の直接的、間接的、特別な、結果的または懲罰的損害の賠償に対して責任を負いません。 上記に制限を加えることなく、CoderDojo Foundation はユーザーが生成するコンテンツやCoderDojo イベントから生じる損害や危害に関して、あなたや第三者に対して責任を負いません。

en: Zen is offered by the CoderDojo Foundation from its facilities in the Republic of Ireland. The CoderDojo Foundation makes no representations that Zen is appropriate or available for use in other locations. Those who access or use Zen are responsible for compliance with local law.
ja_JP: Zen はアイルランド共和国内の施設から CoderDojo Foundation により運営されています。 CoderDojo Foundation はその他の場所で Zen が適切であるか、もしくは利用できるかを表明しません。 Zen にアクセスする人物は当該地域の法律に準拠する責任があります。

en: SECTION 12 - CHOICE OF LANGUAGE
ja_JP: 第12条 - 言語の選択

en: If the CoderDojo Foundation provides you with a translation of the English language version of these Terms of Use, the Privacy Policy, or any other policy, then you agree that the translation is provided for informational purposes only and does not modify the English language version. In the event of a conflict between a translation and the English version, the English version will govern.
ja_JP: CoderDojo Foundation が本規約、プライバシーポリシーおよびその他のポリシーの英語からの翻訳文を提供する場合、 あなたはその翻訳文は情報目的のみで提供されているものであり、英語版を修正するものではないということを理解しているものとします。 英語版と翻訳版で矛盾が生じた場合、英語版が優先されます。

en: SECTION 13 - NO WAIVER
ja_JP: 第13条 - 権利不放棄

en: No waiver of any term of these Terms of Use shall be deemed a further or continuing waiver of such term or any other term, and the CoderDojo Foundation's failure to assert any right or provision under these Terms of Use shall not constitute a waiver of such right or provision.
ja_JP: 本利用規約のいずれかの条項の放棄は、そのような条項またはその他の条項のさらなるまたは継続的な放棄とは見なされません。CoderDojo Foundation が本利用規約に基づく権利または条項を主張しなかったとしても、そのような権利または条項を放棄することにはなりません。

en: SECTION 14 - ENTIRE AGREEMENT
ja_JP: 第14条 - 完全合意

en: This document, together with all appendices, constitutes the entire Terms of Use and supersedes all previous agreements with the CoderDojo Foundation relating to the use of Zen.
ja_JP: 全ての付録を含む本文書は、利用規約全体を構成し、 CoderDojo Foundation の Zen の利用に関連する過去全ての合意に優先し、取って代わられます。

en: Revision date:  29th July 2015
ja_JP: 改定日:  2015年7月29日

en: CoderDojo Champion Registration Form
ja_JP: CoderDojo チャンピオン登録フォーム

en: General Information
ja_JP: 一般情報

en: Email Address
ja_JP: メールアドレス

en: Please provide a personal email address.
ja_JP: 個人のメールアドレスを入力してください。

en: Full Name
ja_JP: 氏名

en: Please provide your full name
ja_JP: 氏名を入力してください。

en: Planned Dojo Location
ja_JP: 計画中の道場の地域

en: Please let us know where in the world you are planning to set up your Dojo. eg. Town, City, State, Country
ja_JP: 道場を開きたい地域を教えてください。例えば、市町村、都道府県、国などです。

en: Planned Dojo Location is empty
ja_JP: 計画中の道場の地域が未入力です

en: Date of Birth
ja_JP: 生年月日

en: Telephone Number
ja_JP: 電話番号

en: Telephone Number is empty
ja_JP: 電話番号が未入力です

en: Experience
ja_JP: 経験

en: Do you have any relevant experience working with young people
ja_JP: 子供に関わる活動または仕事をした経験がありますか？

en: Experience is empty
ja_JP: 経験が未入力です

en: Please include country code.
ja_JP: 国コードを入力してください。

en: Please let us know of any technical experience you have that will help you run your Dojo. This is not required to organise a Dojo, as long you find a solid team of technical mentors. If none, please respond N/A.
ja_JP: 道場運営に役立つ技術的な経験を教えてください。技術メンターのチームが集められる場合は、あなたの技術的な経験は道場の運営に必須ではありません。無い場合は、N/A と入力してください。

en: Please list any relevant technical experience
ja_JP: 関連する技術的な経験を列挙してください。

en: Technical Experience is empty
ja_JP: 技術的な経験が未入力です

en: How did you hear about CoderDojo?
ja_JP: CoderDojo を知ったきっかけは何ですか？

en: Social
ja_JP: ソーシャル

en: Dojo's Twitter
ja_JP: 道場の Twitter

en: Dojo's Facebook
ja_JP: 道場の Facebook

en: If you wish please provide your username or a link to your Twitter page.
ja_JP: ご希望の場合は Twitter のページのリンクもしくはユーザー名を入力してください。

en: If you wish please provide your username or a link to your LinkedIn page.
ja_JP: ご希望の場合は LinkedIn のページのリンクもしくはユーザー名を入力してください。

en: If you wish please provide your username or a link to your Google+
ja_JP: ご希望の場合は Google+ のページのリンクもしくはユーザー名を入力してください。

en: Do you have access to technical mentors
ja_JP: 技術メンターはいますか？

en: It is recommended to find a team of interested local technical volunteers to mentor and to find non-technical volunteers, such as parents, who can help out and volunteer when they bring their children etc. You do not need to have a big team but it is always better to have support from a core team when organising a Dojo. You can then have planning meetings with your team in advance of setting up your Dojo
ja_JP: メンターとなる地域の技術ボランティアのチーム、子どもの送り迎えをする保護者など手伝いをしてくれる一般ボランティアを探すことが推奨されています。 大きいチームを結成する必要はありませんが、道場運営には、コアチームのサポートがあった方が良いです。 道場設置の前にチームと企画会議を行ってください。

en: Select an option
ja_JP: オプションを選択

en: Do you have access to a venue
ja_JP: 会場はありますか？

en: Dojos cannot be hosted in private residences, they must be in a public space such as a library, business, canteens, schools or community centres. We recommend that the young people attending bring their own laptops so the venue should have, at least, plug sockets for laptops, internet access and tables and chairs for the attendees.
ja_JP: 道場は個人宅に設置することはできません。図書館や事務所、カフェ、コミュニティセンター、学校などの公共の場所である必要があります。 参加者は各自ノートパソコンを持参することが推奨されております。会場には、少なくともノートパソコン用のコンセント、インターネット環境、テーブルや椅子が必要です。

en: Champion Application
ja_JP: チャンピオンの申請

en: Country
ja_JP: 国

en: CityTown
ja_JP: 市町村

en: Please type City name in English/Latin character a-Z!
ja_JP: 英語 / ラテン文字 a ~ Z で都市名を入力してください。(半角)

en: Languages Spoken
ja_JP: 話す言語

en: Projects
ja_JP: プロジェクト

en: No project yet
ja_JP: まだプロジェクトなし

en: Prerequisites
ja_JP: 前提条件

en: Notes
ja_JP: 備考

en: Dojo description
ja_JP: 道場の説明

en: Search Engine
ja_JP: 検索エンジン

en: CoderDojo Volunteers
ja_JP: CoderDojo ボランティア

en: Other Coding Organisations (no longer used)
ja_JP: その他のコーディング組織（現在使用していません）

en: Development Community (no longer used)
ja_JP: 開発コミュニティ（現在使用していません）

en: Events
ja_JP: イベント

en: There are no events currently listed for this Dojo. Please contact the Dojo to find out about upcoming events.
ja_JP: 現在この道場で予定されているイベントはありません。 今後のイベントに関してはこの道場にお問い合わせください。

en: Word of Mouth
ja_JP: 口コミ

en: Other
ja_JP: その他

en: Raspberry Pi Foundation / CoderDojo Foundation outreach
ja_JP: Raspberry Pi Foundation / CoderDojo Foundation の奉仕活動

en: Social media
ja_JP: ソーシャルメディア

en: My employer (CSR scheme at work)
ja_JP: 雇用主（職場のCSRスキーム）

en: Event / Conference / Training
ja_JP: イベント / カンファレンス / トレーニング

en: Future Learn
ja_JP: 将来の学び

en: Library or youth group
ja_JP: 図書館または青年部

en: Other (comment field)
ja_JP: その他（コメント欄）

en: Family/Friends (no longer used)
ja_JP: 家族または友人（現在使用していません）

en: Media (newspaper/radio) (no longer used)
ja_JP: メディア（新聞またはラジオ）（現在使用していません）

en: CoderDojo Foundation charter for CoderDojo
ja_JP: CoderDojo 憲章

en: All Dojos are required to agree with the below CoderDojo Charter. This Charter encompasses the basic ethos and core aspects of the CoderDojo movement, which all Dojos are founded on. The introduction of the Charter was announced by co-founder James Whelton to the CoderDojo Organisers Group on the 3rd of December 2013.
ja_JP: すべての道場は、次の CoderDojo Charter (憲章) に同意する必要があります。 この憲章には、すべての道場の基礎となる CoderDojo の基本的理念と重要事項を網羅しています。 本憲章は2013年12月3日に、CoderDojo の共同設立者であるジェームズ・ウェルトンによって、CoderDojo グループ全体に対して公表されました。

en: For the purposes of this Charter, "CoderDojo" shall mean the open source, volunteer led movement orientated around running free not-for-profit coding clubs. "Dojos" shall mean the not-for profit coding clubs established to support communities and spread the philosophy of CoderDojo.
ja_JP: 本憲章における「CoderDojo」とは、オープンソースのボランティアによって運営される非営利のコーディングクラブを指します。「道場」とは、それぞれの地域で CoderDojo の理念を広め、コミュニティをサポートするために設立された非営利のプログラミングクラブを指します。

en: All Dojos are independent, autonomous, community groups set up to inspire young people to learn code. All Dojos have different styles of operating but they all hold the same ethos.
ja_JP: すべての道場は、独立した自律的なコミュニティグループで、自主性を持って学ぶ若い世代を支援します。各道場では様々な形態の運営スタイルを採用していますが、すべての道場は以下にある同一の理念を保持します。

en: We commit to inspiring and supporting young people to learn how to create technology
ja_JP: 若者が技術を作り上げていくための支援を行い、ひらめきを与えることに尽力します

en: We commit to the highest possible standards of child protection in our jurisdiction
ja_JP: できうる範囲で、高い水準の児童保護をします

en: We commit to not charging children attending nor their parents
ja_JP: 道場に参加する子ども達や、その保護者から料金を徴収しません

en: We commit to encourage parent participation within our Dojo
ja_JP: 保護者が道場に参加することを推奨します

en: We commit to sharing our knowledge for free (libre and open)
ja_JP: 持っている知識を自由かつオープンに共有します

en: We commit to share our knowledge within our Dojo and to other Dojos
ja_JP: 自分たちの道場内だけでなく、他の道場とも知識を共有します

en: We commit to take care and uphold the good name of the global CoderDojo community
ja_JP: CoderDojo コミュニティの世界的なブランドを維持し、大切にします

en: We commit to encouraging collaboration, peer to peer mentoring and project work between the attendees
ja_JP: 参加者間の協力を促進し、同世代間のメンタリングや参加者同士のプロジェクトを推奨します

en: We commit to welcoming volunteers and children regardless of gender, race, sexual orientation, creed, religion or ability.
ja_JP: 性別、人種、性的指向、信念、宗教、能力に関係なく、ボランティアや子ども達を歓迎します

en: CoderDojo Foundation (CDF) commitments to you:
ja_JP: CoderDojo Foundation (CDF) は、各道場のために次の責任を果たします。

en: CDF commits to act in the interest of the global CoderDojo community
ja_JP: CDF は世界中の CoderDojo コミュニティのために行動します

en: CDF commits to facilitating the community to share its knowledge
ja_JP: CDF はコミュニティ間で知識が共有されることを促進します

en: CDF commits to sharing our resources for free
ja_JP: CDF は、CDF が持つリソースを無料で共有します

en: CDF commits to encouraging active involvement in our organisation
ja_JP: CDF は、CDF への能動的な参加を歓迎します

en: Agreement
ja_JP: 合意

en: On registration you are making an agreement with the CoderDojo Foundation and agreeing to follow the CoderDojo ethos.
ja_JP: 登録された際に CoderDojo Foundation との合意が成立し、CoderDojo の理念に従うことに同意します。

en: You are entitled to use the CoderDojo name, logo and website to promote your activity for non commercial use
ja_JP: あなたは CoderDojo の名称、ロゴ、ウェブサイトを非営利活動の促進に使用することができます

en: You are entitled to fundraise on the condition that it is made explicit you do so for your Dojo or as a group of Dojos under a group name (EG Dojos of California) and inappropriate fundraising is a breach of this Charter.
ja_JP: 資金集めを行う場合は、自分たちの道場もしくは所属するグループ (例: カルフォルニア道場) のために行うことを明確にする必要があります。不適切な資金調達は憲章に反します。

en: It is your responsibility to ensure you are compliant with legislation in your jurisdiction when undertaking any activities, including fundraising, for your Dojo or group of Dojos.
ja_JP: 自分たちの道場や所属するグループのために活動 (資金調達も含む) をする際、あなたには所轄の法律に準拠していることを確認する責任があります。

en: If the terms of this Charter are breached, CoderDojo Foundation retains the right to remove the group from the website. In this case your coding club shall cease using the CoderDojo name, brand and logo in the promotion of your coding club and on third party websites.
ja_JP: 憲章の規約に違反した場合、CoderDojo Foundation は当該グループをウェブサイトから削除する権利を有します。この場合あなたのコーディングクラブは、宣伝または第三者ウェブサイトにおいて CoderDojo の名称、ブランドおよびロゴの使用をやめることになります。

en: Opinions expressed by any individual Dojo or people in the registered Dojo do not represent the views of CoderDojo Foundation.
ja_JP: 登録済み道場および道場の個人の意見は、CoderDojo Foundation の意見を代表するものではありません。

en: CoderDojo Foundation may terminate this Charter with any Dojo without cause on thirty days' notice.
ja_JP: CoderDojo Foundation は、各道場への30日前の通知を持って、理由なくこの憲章を終了する場合があります。

en: As CoderDojo Foundation is an Irish entity, this Charter is subject to Irish law and you agree to that.
ja_JP: CoderDojo Foundation はアイルランドの法人であるため、この憲章はアイルランドの法律に則っていることにあなたは同意するものとします。

en: Disclaimer of Liability
ja_JP: 免責事項

en: CoderDojo Foundation accepts no responsibility or liability whatsoever where a party is injured while engaging in the activities of a registered group. It is the responsibility of each club to ensure they maintain valid and appropriate insurance.
ja_JP: CoderDojo Foundation は、登録された道場の活動中に発生する怪我に対して一切の責任を負いません。各道場の責任で、有効かつ適切な保険に加入するようにしてください。

en: You are solely responsible for the activities conducted by your own Dojo. Agreeing to this Charter does not constitute endorsement of those activities by the CoderDojo Foundation.
ja_JP: あなたの道場で行われた活動については、あなたが単独で責任を負います。この憲章への同意は、 CoderDojo Foundation があなたのあらゆる活動を認可するという意味ではありません。

en: There are unsaved changes on this page
ja_JP: このページには保存されていない変更点があります

en: Full Name:
ja_JP: 氏名:

en: You must enter your full name
ja_JP: 氏名を入力してください

en: You must accept the charter
ja_JP: 憲章に同意しなければなりません

en: I have read and accepted the above charter
ja_JP: 憲章を読み、同意しました

en: Next
ja_JP: 次へ

en: Dojo Menu
ja_JP: 道場メニュー

en: Events
ja_JP: イベント

en: Forum
ja_JP: フォーラム

en: Charter
ja_JP: 憲章

en: FAQ
ja_JP: よくある質問

en: Opens in new window
ja_JP: 新規ウィンドウで開く

en: Find a Dojo
ja_JP: 道場を探す

en: Resources
ja_JP: 資料

en: Dojo List
ja_JP: 道場の一覧

en: My Dojos
ja_JP: 私の道場

en: Create Dojo
ja_JP: 道場を作成

en: Start a Dojo
ja_JP: 道場を始める

en: Manage Dojos
ja_JP: 道場の管理

en: Stats
ja_JP: 統計情報

en: Logout
ja_JP: ログアウト

en: Create a Dojo
ja_JP: 道場を作成

en: Forums
ja_JP: フォーラム

en: User Invitation
ja_JP: ユーザーを招待

en: User Request
ja_JP: ユーザーリクエスト

en: User Request is being validated...
ja_JP: ユーザーリクエストを確認中...

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Join
ja_JP: 参加

en: Send Request
ja_JP: リクエストを送信

en: Contact
ja_JP: コンタクト

en: Contact details to help us verify your Dojo
ja_JP: あなたの道場を認証するのに役立つ連絡先の詳細

en: Email
ja_JP: メールアドレス

en: Dojo Email
ja_JP: 道場のメールアドレス

en: Website
ja_JP: ウェブサイト

en: Google Group
ja_JP: Google グループ

en: Time
ja_JP: 時間

en: Location
ja_JP: 場所

en: Running Online
ja_JP: オンライン開催

en: Map
ja_JP: 地図

en: To register a Dojo you first need an account. Sign up here:
ja_JP: 道場に登録するにはまずアカウントが必要です。 ここからサインアップしてください。

en: The Dojos listed here are all verified by the CoderDojo team.
ja_JP: ここに記載されている道場はすべて CoderDojo チームの認証を受けています。

en: Learn more
ja_JP: さらに詳しく

en: View more
ja_JP: 続きを見る

en: View less
ja_JP: 続きを隠す

en: Search Results
ja_JP: 検索結果

en: Your closest dojos
ja_JP: 最寄りの道場

en: Where are you?
ja_JP: どこにお住まいですか？

en: Dojo Information
ja_JP: 道場の情報

en: Dojo Name
ja_JP: 道場名

en: Normally named after an area, like "Cork", or if there are multiple Dojos are in your area "San Fran @ GitHub". Try refrain from prefixing the name with "CoderDojo".
ja_JP: 通常は「Cork」(コーク、アイルランドの都市) のように地名が道場の名称となっていますが、同地域に複数の道場がある場合は、「San Fran @ GitHub」(サンフランシスコ @ GitHub) のような名称となります。 名称の前に 「CoderDojo」をつけるのはお避けください。

en: Please type Dojo name in English/Latin character a-Z!
ja_JP: 英語 / ラテン文字 a ~ Z で道場名を入力してください。(半角)

en: This should be different to the personal email you signed up for an account here with. For your own CoderDojo email address (e.g. limerick@coderdojo.com), please contact us and leave this field blank.
ja_JP: アカウント登録に使用した個人用のメールアドレスとは別のものを使用してください。 CoderDojo のメールアドレス(例: limerick@coderdojo.com)をご希望の場合、この欄には記入せずご連絡ください。

en: Times are empty
ja_JP: 時間が未入力です

en: State whether it's every week or on a certain day (Eg. "Every Friday, 5.30pm - 8pm" or "Saturday 25th, 12pm - 3pm")
ja_JP: 毎週行うのか、特定の日に行うのかを入力してください (例: "毎週金曜日 午後5:30～午後8:00" または "25日　土曜日　午後12:00～午後3:00")

en: Select or search a country in the list...
ja_JP: リストから国を検索または選択...

en: Select a country
ja_JP: 国を選択

en: Search for or enter your area
ja_JP: 地域を検索または入力

en: Select a place
ja_JP: 場所を選択

en: Address
ja_JP: 所在地

en: Address of the Dojo (e.g. LIT Downtown Centre)
ja_JP: 道場の所在地 (例：LITダウンタウンセンター)

en: Coordinates
ja_JP: 位置情報

en: Times is Empty
ja_JP: 時間が未入力です

en: Address is empty
ja_JP: 所在地が未入力です

en: Get location from address
ja_JP: 所在地から位置情報を取得

en: Click on the map to select a location
ja_JP: 地図をクリックして場所を選択

en: Other Information
ja_JP: その他の情報

en: Google Group URL
ja_JP: Google グループの URL

en: We recommend setting up a discussion group so people can sign up for the latest news and happenings.
ja_JP: 最新のニュースや出来事を参加者に知らせるために、ディスカッショングループの作成を推奨しています。

en: Again, a useful way for sharing information and being found. We can also help share messages to followers.
ja_JP: 情報の共有や名前を知ってもらうためにも便利な方法です。 フォロワーにメッセージを共有してもらうこともできます。

en: Mailing List
ja_JP: メーリングリスト

en: Receive monthly updates to your user email address from the CoderDojo community around the world that keep you informed and help you with running your Dojo.
ja_JP: 道場の運営に役立つ、世界中の CoderDojo コミュニティに関するニュースを毎月メールで受け取りましょう。

en: Status Messages
ja_JP: ステータスメッセージ

en: Need Mentors
ja_JP: メンター募集中

en: We need mentors!
ja_JP: メンター募集中！

en: Submit!
ja_JP: 送信

en: Thanks for submitting your information!
     We will be sharing the final results of this survey with the community once it has been collected.
ja_JP: 情報をご提供いただきありがとうございました。
    調査の最終結果については、集計後にお知らせいたします。

en: Your Dojo already submitted its answer, thanks for your participation !
ja_JP: あなたの道場は回答を送信済みです。ご協力ありがとうございました！

en: Current Stage
ja_JP: 現在の段階

en: In planning - check back soon
ja_JP: 計画中 - また後でご確認ください

en: Open, just show up
ja_JP: オープンです　お越しください

en: Booking required
ja_JP: 予約が必要です

en: Booking is required to attend this Dojo. Please contact the Dojo administrator if no events are listed.
ja_JP: この道場に参加するには予約が必要です。 イベントが予定されていない場合は道場の管理者にお問い合わせください。

en: Contact for more information
ja_JP: お問い合わせ

en: Inactive
ja_JP: 活動していません

en: Active Dojo
ja_JP: 活動中の道場

en: Uh-oh! Unfortunately this Dojo is no longer active. If you would like to set up a new Dojo at this location, please email us at info@coderdojo.com
ja_JP: 申し訳ありませんが、この道場はもう活動していません。 この場所に道場を設置したい場合はinfo@coderdojo.com までご連絡ください。

en: Full up
ja_JP: 満員

en: Private
ja_JP: プライベート

en: Please only select if your Dojo will be accessible exclusively to attendees from within your organisation, e.g. schools/universities/children of organisation's employees/etc.
ja_JP: 道場が特定の組織からのみ、参加者を受け入れる場合にだけ選択してください。 例: 学校、大学、ある組織の従業員の子弟など

en: Online sessions
ja_JP: オンラインセッション

en: This Dojo will run online (partially or completely)
ja_JP: この道場のイベントはオンライン開催です。

en: My club runs online (partially or completely)
ja_JP: このクラブはオンラインで開催されます。

en: Check this box if your club runs online all or some of the time.
ja_JP: オンライン開催をしている道場の場合は、このチェックボックスをオンにしてください。

en: Keeping your Dojo safe
ja_JP: 道場を安全に保ちます

en: An appropriate sponsor would be a person holding a manager-level position within a school, library, corporate or non-profit organisation.
ja_JP: スポンサーは、企業や非営利団体、学校などの管理権限を持つような人であると望ましいです。

en: The Dojo sponsor and the Dojo champion cannot be the same person.
ja_JP: 道場のスポンサーと道場のチャンピオンは、別々である必要があります。

en: This sponsor will help ensure that your club operates in accordance with our
ja_JP: このスポンサーは、あなたのクラブが適切に運営されるよう手助けします。

en: The sponsor will help ensure that your Dojo operates in accordance with our
ja_JP: このスポンサーは、あなたのクラブが適切に運営されるよう手助けします。

en: safeguarding policy
ja_JP: 安全管理ポリシー (Safeguarding Policy) にしたがって適切に運営されるよう手助けします。

en: and that all your volunteers have the appropriate background checks.
ja_JP: また、関係するボランティアの方々が適切であることをチェックします。

en: Please fill in the details of your safeguarding sponsor below so that we can contact them.
ja_JP: 必要に応じて私たちが確認できるよう、保護スポンサーの詳細をご記入ください。

en: Safeguarding Sponsor's Name
ja_JP: 保護スポンサーの名称

en: Safeguarding Sponsor's Email
ja_JP: 保護スポンサーのメールアドレス

en: Supporters Image URL
ja_JP: サポーターの画像 URL

en: Manage Dojo Users
ja_JP: 道場のユーザーを管理

en: User request to join your Dojo accepted. 
    The user is now a member of your Dojo
ja_JP: ユーザーの道場への参加リクエストが承認されました。
    ユーザーは道場のメンバーです

en: User request to join your Dojo declined
ja_JP: ユーザーの道場への参加リクエストが却下されました

en: Error accepting a user request
ja_JP: ユーザーリクエスト承認中にエラーが発生しました

en: Error declining a user request
ja_JP: ユーザーリクエスト却下時にエラーが発生しました

en: Active Users
ja_JP: アクティブユーザー

en: User Request
ja_JP: ユーザーリクエスト

en: Send Invite
ja_JP: 招待を送信

en: Profile
ja_JP: プロフィール

en: User Types
ja_JP: ユーザーの種類

en: User Permissions
ja_JP: ユーザーの権限

en: Remove User
ja_JP: ユーザーを削除

en: View Profile
ja_JP: プロフィールを表示

en: Verification
ja_JP: 認証

en: Any
ja_JP: 任意

en: Verified
ja_JP: 認証済み

en: Verified!
ja_JP: 認証済みです！

en: Not verified
ja_JP: 未認証

en: Unverified
ja_JP: 未認証

en: verified
ja_JP: 認証済み

en: unverified
ja_JP: 未認証

en: Stage
ja_JP: ステップ

en: Dojo Email
ja_JP: 道場のメールアドレス

en: User Email
ja_JP: ユーザーのメールアドレス

en: Filter
ja_JP: 検索条件を追加

en: Dojo
ja_JP: 道場

en: User
ja_JP: ユーザー

en: Application
ja_JP: 申し込み

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Verify
ja_JP: 認証

en: Delete
ja_JP: 削除

en: unsigned
ja_JP: 未署名

en: View
ja_JP: 表示

en: Apply
ja_JP: 適用

en: Users
ja_JP: ユーザー

en: Listing
ja_JP: リスティング

en: Times
ja_JP: 時間

en: Tao verified
ja_JP: Tao が認証されました

en: Tao unverified
ja_JP: Tao が認証されませんでした

en: Join Mailing List
ja_JP: メーリングリストに参加

en: I have read and accept the
ja_JP: 次の規約を読み、同意します

en: Terms of Service here
ja_JP: 利用規約 (リンク)

en: Click on each step to get started
ja_JP: 始めるために、各ステップをクリックしてください

en: Welcome New Champion! The first step towards setting up a Dojo in your area is filling out this form and giving us a little more information about yourself.
ja_JP: 新チャンピオン、ようこそ！ お住まいの地域での道場設置の最初のステップは、このフォームを入力することです。あなたのことを教えてください。

en: The purpose of us gathering this information is so we can tailor support to you as your start your Dojo journey!
ja_JP: この情報の収集目的は、あなたの道場のサポートです。

en: If you wish to learn more about starting a CoderDojo in your area please see:
ja_JP: CoderDojo をお住まいの地域で始めることについての詳しい情報は、こちらをご覧ください。

en: You must be over 18 years old...
ja_JP: あなたは18歳以上でなければいけません...

en: Please include country code...
ja_JP: 国コードを入力してください…

en: Address
ja_JP: 住所

en: Enter your street level address...
ja_JP: 番地を含む住所を入力してください...

en: Address is empty
ja_JP: 住所が未入力です

en: Technical Experience
ja_JP: 技術的な経験

en: Please describe any websites, apps or open source work that you have done.
ja_JP: 過去に作成したウェブサイト、アプリ、オープンソースプロジェクトについて説明してください。

en: Experience working with youth
ja_JP: 子どもに関わる活動または仕事の経験

en: Please describe your experience working with youth.
ja_JP: 子どもに関わる活動または仕事の経験について説明してください。

en: Please add any other relevant information.
ja_JP: その他の関連情報を追加してください。

en: Please specify where you heard about CoderDojo
ja_JP: CoderDojo についてどこで知ったかを教えてください

en: Register Account
ja_JP: アカウント登録

en: To get started, please fill in the following registration form.
ja_JP: 開始するには、まず次の登録フォームに入力してください。

en: Champion Registration
ja_JP: チャンピオンの登録

en: Update Champion
ja_JP: チャンピオンの更新

en: Setup your Dojo
ja_JP: 道場の設置

en: Save Dojo Setup
ja_JP: 道場の設定を保存

en: Update Dojo Setup
ja_JP: 道場の設定を更新

en: Create Dojo Listing
ja_JP: 道場リスティングの作成

en: Enter Dojo name
ja_JP: 道場名を入力

en: Enter Dojo email address
ja_JP: 道場のメールアドレスを入力

en: Enter street level address
ja_JP: 番地を含む住所を入力

en: Enter Google group URL
ja_JP: Google グループ URL を入力

en: Enter website URL
ja_JP: ウェブサイトの URL を入力

en: Enter Twitter profile URL
ja_JP: Twitter プロフィール URL を入力

en: Enter supporters image URL
ja_JP: サポーターの画像のURLを入力

en: Thank you for submitting your dojo listing.
ja_JP: 道場リスティングをご提出いただきありがとうございます。

en: A member from the CoderDojo Foundation team will review your listing and be in touch shortly.
ja_JP: CoderDojo チームのメンバーがリスティングを確認し、ご連絡します。

en: If you have a Dojo supporter(s), if they are providing space/wifi/pizza and would like to show it, enter URL to a supporter image here, please make sure it's 570px in width
ja_JP: 道場にサポーターがおり、会場や WiFi、ピザなどの提供について公表したい場合はここからサポーターの画像URLを入力してください。幅が570pxであるか確認してください。

en: persons have signed the current version of the charter
ja_JP: 現在の憲章に署名した人々

en: Active
ja_JP: アクティブ

en: Total
ja_JP: 合計

en: Send me an email
ja_JP: メールを送信

en: Joined
ja_JP: 参加済み

en: Social Media
ja_JP: ソーシャルメディア

en: Bio
ja_JP: 経歴

en: A description about me
ja_JP: 自己紹介

en: Member of Dojos
ja_JP: 道場のメンバー

en: Gather your Team
ja_JP: チームを作る

en: Gather Team
ja_JP: チームを作る

en: You must gather a team before continuing.
ja_JP: 続ける前に、チームを作る必要があります。

en: Find Mentors
ja_JP: メンターを探す

en: You must find mentors before continuing.
ja_JP: 続ける前に、メンターを探す必要があります。

en: Background Check
ja_JP: 身元調査

en: Please describe the situation in your Dojo and if your team has been background checked.
ja_JP: 道場での状況と、あなたのチームに身辺調査が行われたどうかを説明してください。

en: Find your Venue
ja_JP: 会場を探す

en: Plan your Dojo
ja_JP: 道場の計画を立てる

en: Plan how frequently you will run your Dojo
ja_JP: どのくらいの頻度で道場を開催するか計画する

en: You must plan how often your Dojo will take place.
ja_JP: 道場の開催頻度を決めてください。

en: Please describe when your Dojo will take place.
ja_JP: 道場をいつ始めるのか説明してください。

en: Set the first date of your Dojo
ja_JP: 道場の開始日を設定

en: Set up Social Media
ja_JP: ソーシャルメディアを設定

en: Set up Website
ja_JP: ウェブサイトを設定

en: Plan the content you will use
ja_JP: 使用するコンテンツを計画

en: Invitation Accepted
ja_JP: 招待が承認されました

en: Invalid Invitation
ja_JP: 無効な招待

en: Error accepting invitation
ja_JP: 招待の承認中にエラーが発生しました

en: User Successfully Validated
ja_JP: ユーザー認証が完了しました

en: Invalid Invite Request
ja_JP: 無効な招待リクエストです

en: Error validating user request
ja_JP: ユーザーの認証中にエラーが発生しました

en: Your Dojo has been successfully saved
ja_JP: 道場の情報を保存しました

en: An error has occurred while saving
ja_JP: 保存中にエラーが発生しました

en: Suggested Notes:
ja_JP: 推奨事項

en: Please bring:
ja_JP: 持ち物

en: A laptop. Borrow one from somebody if needs be.
ja_JP: ノートパソコン。 必要な場合は誰かから借りましょう。

en: A parent! (Very important). If you are 12 or under, your parent must stay with you during the session.
ja_JP: 保護者の方！ (とても重要です) もしあなたが12歳以下の場合、セッション中は保護者の方にいてもらう必要があります。

en: Join Request Sent
ja_JP: 参加リクエストが送信されました

en: Successfully Joined Dojo
ja_JP: 道場に参加しました

en: Update Dojo
ja_JP: 道場を更新

en: An error has occurred while loading Dojo
ja_JP: 道場の読み込み中にエラーが発生しました

en: Failed to load Dojo
ja_JP: 道場の読み込みに失敗しました

en: Unable to perform your request at this time - please try again later.
ja_JP: 現在リクエストを処理できません。後で再試行してください。

en: Email address is not recognized.
ja_JP: メールアドレスが認識されません。

en: That password is incorrect
ja_JP: このパスワードは正しくありません。

en: An email with password reset instructions has been sent to you.
ja_JP: パスワードリセット手順を記載したメールを送信しました。

en: Thank you for registering. Your CoderDojo account has been successfully created. You can now register to become a Champion and create a Dojo.
ja_JP: ご登録いただきありがとうございます。 あなたの CoderDojo アカウントが作成されました。 道場を作成するチャンピオンとしてご登録いただけるようになりました。

en: user name already exists
ja_JP: そのユーザー名はすでに使われています

en: Alias already exists.
ja_JP: ハンドルネームはすでに存在します。

en: server error
ja_JP: サーバーエラー

en: There was a problem registering your account:
ja_JP: アカウント登録中に問題が発生しました。

en: Invalid email or password
ja_JP: メールアドレスかパスワードが正しくありません

en: Previous
ja_JP: 戻る

en: An error has occurred while editing dojo
ja_JP: 道場の編集中にエラーが発生しました

en: An error has occurred while loading Dojos
ja_JP: 道場の読み込み中にエラーが発生しました

en: An error has occurred while updating Dojos
ja_JP: 道場の更新中にエラーが発生しました

en: An error has occurred while deleting Dojos
ja_JP: 道場の削除中にエラーが発生しました

en: Error saving permission
ja_JP: 保存するための権限がありません

en: Error removing permission
ja_JP: 削除するための権限がありません

en: Error saving user type
ja_JP: ユーザーの種類を保存中にエラーが発生しました

en: Invite Sent
ja_JP: 招待を送信

en: Error sending invite
ja_JP: 招待の送信中にエラーが発生しました

en: Error removing user
ja_JP: ユーザーの削除中にエラーが発生しました

en: An error has occurred while deleting dojo
ja_JP: 道場の削除中にエラーが発生しました

en: Thank you for submitting your dojo listing. A member from the CoderDojo Foundation team will review your listing and be in touch shortly.
ja_JP: 道場リスティングをご提出いただきありがとうございます。 CoderDojo チームのメンバーがリスティングを確認しご連絡します。

en: Newspaper/Magazine
ja_JP: 新聞、雑誌

en: Radio
ja_JP: ラジオ

en: Error loading profile
ja_JP: プロフィールの読み込み中にエラーが発生しました

en: Error loading Dojos
ja_JP: 道場の読み込み中にエラーが発生しました

en: An error has occured while loading languages
ja_JP: 言語の読み込み中にエラーが発生しました

en: Join Dojo
ja_JP: 道場に参加

en: Leave
ja_JP: 道場を退会

en: Error leaving Dojo
ja_JP: 道場の退会中にエラーが発生しました

en: Are you sure you want to leave this Dojo?
ja_JP: 本当に道場を退会しますか？

en: You and your kids will stop being members of this Dojo and will not be notified of further events.
ja_JP: あなたとお子様はこの道場のメンバーではなくなり、将来のイベント情報は通知されなくなります。

en: Leave Dojo
ja_JP: 道場を退会

en: Join Dojo as...
ja_JP: 次の管理者として道場に参加

en: Dojo Admin
ja_JP: 道場管理者

en: Forum Admin
ja_JP: フォーラム管理者

en: Ticketing Admin
ja_JP: チケット発券管理者

en: You do not have permission to delete this Dojo
ja_JP: この道場を削除する権限がありません

en: Error loading user dojo entity
ja_JP: ユーザーの道場を読み込み中にエラーが発生しました

en: You do not have permission to update user types
ja_JP: ユーザーの種類を変更する権限がありません

en: You do not have permission to remove users
ja_JP: ユーザーを削除する権限がありません

en: Parents/Guardians
ja_JP: 保護者

en: Badges
ja_JP: バッジ

en: Children
ja_JP: 子ども

en: Select a user type
ja_JP: ユーザーの種類を選択

en: Programming Languages
ja_JP: プログラミング言語

en: Events for Dojo
ja_JP: 道場のイベント

en: Event
ja_JP: イベント

en: Date
ja_JP: 日時

en: Type
ja_JP: 種類

en: For
ja_JP: 目的

en: Name
ja_JP: イベント名

en: Capacity
ja_JP: 定員

en: Applicants
ja_JP: 応募者

en: Attending
ja_JP: 参加者

en: Create Event
ja_JP: イベントを作成

en: Manage
ja_JP: 管理

en: Attendance
ja_JP: 出席

en: Manage Dojo Events
ja_JP: 道場のイベントを管理

en: Are you sure you want to cancel this event?
ja_JP: 本当にこのイベントをキャンセルしますか？

en: Are you sure you want to delete this Dojo?
ja_JP: 本当にこの道場を削除しますか？

en: Apply for Event
ja_JP: イベントに応募

en: Description
ja_JP: 説明

en: Thank You. Your application has been received. You will be notified by email if you are approved for this event.
ja_JP: ありがとうございました。 応募を受け付けました。 イベント参加が承認されると、メールで通知されます。

en: Error applying for event
ja_JP: イベントの応募時にエラーが発生しました

en: By using this website you agree to the use of cookies. You can read about our cookie policy <a href='/privacy-statement#cookies'>here</a>.
ja_JP: このウェブサイトを利用することで、あなたは Cookie の使用に同意するものとします。 私達の Cookieポリシー については、<a href='/privacy-statement#cookies'>こちら</a>をご覧ください。

en: Copy from an existing event
ja_JP: 既存のイベントからコピー

en: Add the event name
ja_JP: イベント名を追加

en: All
ja_JP: 全て

en: Add a description
ja_JP: 説明を追加

en: Age
ja_JP: 年齢

en: One off
ja_JP: 一回限り

en: Every
ja_JP: 毎周

en: From
ja_JP: 開始日

en: Next date:
ja_JP: 次回開催日:

en: Close
ja_JP: クローズ

en: is public
ja_JP: 公開

en: Event Name
ja_JP: イベント名

en: To
ja_JP: 終了日

en: City
ja_JP: 市

en: Add a city name
ja_JP: 市を追加

en: Add the address to the event
ja_JP: イベントに開催地を追加

en: Add the maximum amount of participants
ja_JP: 最大参加人数を追加

en: Invites
ja_JP: 招待者

en: Invite dojo users
ja_JP: 道場のユーザーを招待

en: Save
ja_JP: 保存

en: Save Draft
ja_JP: 下書きとして保存

en: Publish
ja_JP: 公開

en: Approve
ja_JP: 承認

en: Error updating applications
ja_JP: 応募の更新中にエラーが発生しました

en: Monday
ja_JP: 月曜日

en: Tuesday
ja_JP: 火曜日

en: Wednesday
ja_JP: 水曜日

en: Thursday
ja_JP: 木曜日

en: Friday
ja_JP: 金曜日

en: Saturday
ja_JP: 土曜日

en: Sunday
ja_JP: 日曜日

en: Applications successfully updated
ja_JP: 応募の更新が完了しました

en: No applications have been changed.
ja_JP: 変更された応募はありません。

en: Invite Parent
ja_JP: 保護者を招待

en: Are you sure you want to delete this application?
ja_JP: 本当にこの応募を削除しますか？

en: Select a Dojo member...
ja_JP: 道場メンバーを選択…

en: Please click the Join Dojo button before applying for events.
ja_JP: イベントに応募する前に「道場に参加」ボタンをクリックしてください。

en: Hide Notes
ja_JP: メモを非表示

en: Hide Projects
ja_JP: プロジェクトを非表示

en: Gender
ja_JP: 性別

en: Female
ja_JP: 女性

en: Private Profile
ja_JP: プライベートプロフィール

en: None
ja_JP: なし

en: Parent's/Guardian's email
ja_JP: 保護者のメールアドレス

en: Invite
ja_JP: 招待

en: Address is required
ja_JP: 住所が必要です

en: Phone
ja_JP: 電話

en: Dojo Staff
ja_JP: 道場スタッフ

en: < 13
ja_JP: 13歳未満

en: > 13
ja_JP: 13歳以上

en: Error updating application
ja_JP: 応募の更新中にエラーが発生しました

en: Error saving new applicant
ja_JP: 新規応募者の保存中にエラーが発生しました

en: Error removing applicant
ja_JP: 応募者の削除中にエラーが発生しました

en: Children Attending
ja_JP: 参加する子ども

en: Dates
ja_JP: 日付

en: Day
ja_JP: 日

en: to
ja_JP: まで

en: Everyone
ja_JP: 全員

en: attendee-u13
ja_JP: 13歳未満の参加者

en: attendee-o13
ja_JP: 13歳以上の参加者

en: parent-guardian
ja_JP: 保護者

en: mentor
ja_JP: メンター

en: champion
ja_JP: チャンピオン

en: all-user-types
ja_JP: すべての種類のユーザー

en: Youth Under 13
ja_JP: 13歳未満の子ども

en: Youth Over 13
ja_JP: 13歳以上の子ども

en: Parent/Guardian
ja_JP: 保護者

en: Mentor/Volunteer
ja_JP: メンター / ボランティア

en: Champion
ja_JP: チャンピオン

en: recurring
ja_JP: 定期

en: one-off
ja_JP: 一回限り

en: Select event date...
ja_JP: 開催日を選択…

en: Password must be a minimum of 8 characters in length and contain at least one number or punctuation character
ja_JP: パスワードは最低8文字以上で、少なくとも1つの数字または句読文字を含める必要があります

en: Password must be at least eight characters, with at least one number.
ja_JP: パスワードは8文字以上で、数字を1つ以上含める必要があります。

en: Password must not be the same as your email address
ja_JP: メールアドレスはパスワードに使用できません

en: Add a user type
ja_JP: ユーザーの種類を追加

en: Background Checked
ja_JP: 身元調査済み

en: Upload new picture
ja_JP: 新しい写真をアップロード

en: Intro
ja_JP: はじめに

en: Welcome to the CoderDojo Badges dashboard.
ja_JP: CoderDojo バッジダッシュボードへようこそ。

en: Short Description
ja_JP: 簡単な説明

en: Award Badge
ja_JP: バッジを贈る

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Award a badge...
ja_JP: バッジを贈る…

en: Select a user type to invite...
ja_JP: 招待するユーザーの種類を選択…

en: Search by name
ja_JP: 名前で検索

en: Are you sure you want to award this badge to the below user?
ja_JP: 本当にこのバッジを以下のユーザーに贈りますか？

en: Badge Application Sent!
ja_JP: バッジの応募が送信されました！

en: Badge Accepted! It is now visible on your profile page.
ja_JP: バッジを受け取りました！ プロフィールページに表示されるようになりました。

en: Badge not found.
ja_JP: バッジが見つかりません。

en: This badge has already been accepted.
ja_JP: このバッジはすでに受け取っています。

en: Only the nominated user can accept this badge.
ja_JP: ノミネートされているユーザーのみがこのバッジを受け取ることができます。

en: Date Awarded
ja_JP: 受賞した日付

en: You can't request a badge application for your own user account.
ja_JP: 自分のユーザーアカウントのためのバッジの応募リクエストはできません。

en: Please enter a Badge Claim Number.
ja_JP: バッジ受け取り番号を入力してください。

en: Invalid Badge Claim Number.
ja_JP: 無効なバッジ受け取り番号です。

en: You have successfully claimed a badge. It is now visible on your profile page.
ja_JP: バッジの受け取りが完了しました。 プロフィールページに表示されるようになりました。

en: Enter Badge Claim Number
ja_JP: バッジ受け取り番号を入力してください。

en: Go
ja_JP: 送信

en: Claim Now
ja_JP: 今すぐ受け取る

en: Champion and Dojo Admin permissions cannot be removed from a Dojo owner.
ja_JP: 道場所有者から、チャンピオンおよび道場管理者権限を削除することはできません。

en: Dojo owners cannot be removed.
ja_JP: 道場所有者を削除することはできません。

en: Successfully updated password.
ja_JP: パスワードの更新に成功しました。

en: Failed to update password.
ja_JP: パスワードの更新に失敗しました。

en: Reset not found.
ja_JP: リセットが見つかりませんでした。

en: Reset not active.
ja_JP: リセットが有効ではありません。

en: Reset stale.
ja_JP: 古いリセットです。

en: Error
ja_JP: エラー

en: Edit Profile
ja_JP: プロフィール編集

en: Export Badges
ja_JP: バッジのエクスポート

en: Error loading Events
ja_JP: イベントの読み込み中にエラーが発生しました

en: Undisclosed
ja_JP: 不開示

en: Add Youth under 13
ja_JP: 13歳未満の子どもを追加

en: Add Youth over 13
ja_JP: 13歳以上の子どもを追加

en: This profile is private
ja_JP: このプロフィールはプライベートに設定されています

en: We need mentors!
ja_JP: メンター募集中！

en: Find out more about becoming a CoderDojo mentor
ja_JP: CoderDojo のメンターになるための情報を更に詳しくみる

en: Profile has been saved successfully
ja_JP: プロフィールの保存が完了しました

en: An error has occurred while saving profile
ja_JP: プロフィールの保存中にエラーが発生しました

en: Youth
ja_JP: 子ども

en: Youths
ja_JP: 子ども

en: Weekly
ja_JP: 毎週

en: Every two weeks
ja_JP: 隔週

en: An error has occured verifying your profile.
ja_JP: プロフィール認証中にエラーが発生しました

en: Please complete your profile before continuing.
ja_JP: 続行するにはプロフィールを完了してください。

en: An error has occured verifying the charter agreement.
ja_JP: 憲章への同意の認証中にエラーが発生しました。

en: Find a Venue
ja_JP: 会場を探す

en: Plan your Dojo
ja_JP: 道場を計画する

en: Promote your Dojo
ja_JP: 道場を宣伝する

en: Find technical mentors in your community to volunteer at your Dojo.
ja_JP: 道場でボランティアをしてくれる、地域の技術メンターを見つけてください。

en: This is required for you to create a Dojo listing!
ja_JP: 道場リスティングの作成に必須の事項です！

en: We recommend a ratio of 1:8 mentors to youths, e.g. for an average Dojo of 24 youth, 3 technical mentors would be suggested. Recruit as many mentors as not all volunteers will be able to make all sessions. If you are having difficulty finding mentors get in touch with local businesses, universities and parent groups.
ja_JP: メンターと子どもの割合は1対8にすることが推奨されています。例えば、平均24人の子どもが参加する道場には、3人の技術メンターの配置を推奨します。 ボランティア全員が全てのセッションに参加できるわけではないので、できるだけ多くメンターを勧誘しましょう。 メンターを探すのが難しい場合は、地元企業や大学、保護者グループに相談してみてください。

en: Find non-technical mentors. E.g. parents etc.
ja_JP: 保護者など、一般メンターを探してください。

en: Background check
ja_JP: 身元調査

en: Locate a suitable free venue in your community.
ja_JP: 適切な無料の会場をお住まいの地域で探してください。

en: Ensure your venue is aware of local health and safety best practices.
ja_JP: 会場が地域の安全・衛生規制に準拠しているかどうか確認してください。

en: Please add a comment on how you’ve met local health and safety best practices in your region
ja_JP: 地域の安全・衛生規制にどのように準拠しているか記入してください。

en: The main points to be aware of in a Dojo setting is extension cables! Make sure these are strapped to the floor and don’t cover pathways.
ja_JP: 道場の設置で特に気をつけなければいけないのは、延長ケーブルです！ 延長ケーブルが床に取り付けられていることを確認し、通り道を塞がないようにしてください。

en: Ensure appropriate public liability insurance for your venue.
ja_JP: 会場に適した賠償責任保険に加入しているか確認してください。

en: Set launch date and regular time for your Dojo
ja_JP: 道場の開始日と通常の開催時間を設定

en: Create a plan for what content you would like to cover with your mentors.
ja_JP: セッションでどのようなことを扱うかについて、メンターと共に計画してください。

en: See <a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Learning_Resource' target='_blank'>Kata</a>, the CoderDojo community wiki for more information on learning resources
ja_JP: CoderDojo のコミュニティwikiの<a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Learning_Resource' target='_blank'> Kata </a>から学習資料に関する情報をご覧ください。

en: Many Dojos start with Scratch or dive straight into HTML. See Kata, the CoderDojo community wiki for <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Learning_Resource">more information on learning resources.</a>
ja_JP: 多くの道場は Scratch から始めるか、最初から HTML を教えます。 CoderDojo のコミュニティwikiの Kata から<a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Learning_Resource">学習資料に関する情報をご覧ください。</a>

en: Setup ticketing and registration for your Dojo
ja_JP: 道場のチケット発券と登録を設定

en: Ticketing can be done right here in the community platform!
ja_JP: コミュニティプラットフォームから直接チケット発券を行うことができます！

en: Set up an email address specifically for your Dojo
ja_JP: 道場専用のメールアドレスを設定してください

en: This is important as it will allow multiple people to assist in overseeing the email account.  You can set up a gmail or standard free to use email address for your Dojo (for example docklandsdojo@gmail.com or we can issue you a coderdojo.com email when you are creating a listing on the next stage e.g. docklands.ie@coderdojo.com).
ja_JP: 複数の人々が同一のメールアカウントを閲覧するために重要です。  道場用に Gmail や通常の無料メールアドレスを設定することができます (例: docklandsdojo@gmail.com もしくは次のステップでリスティングを作成する際に、coderdojo.com のメールアドレスを作ることもできます。例: docklands.ie@coderdojo.com) 。

en: Set up social media presence for your Dojo. e.g. Facebook, Twitter
ja_JP: Facebook や Twitter など、道場のソーシャルメディアを設定してください。

en: Learn how to connect with other Dojos on social media and the <a href="https://forums.coderdojo.com">CoderDojo discussion forums</a>
ja_JP: <a href="https://forums.coderdojo.com">CoderDojo ディスカッションフォーラム</a>とソーシャルメディア上での他の道場とのつながり方を学びましょう

en: You must find technical mentors before continuing.
ja_JP: 続行するには技術メンターが必要です。

en: You must locate a suitable venue before continuing.
ja_JP: 続行するには適切な会場が必要です。

en: You must set a Date and time for your Dojo to take place.
ja_JP: 道場を開催する日時を決める必要があります。

en: You must set an email address for your Dojo.
ja_JP: 道場のメールアドレスを設定する必要があります。

en: Please describe how you have background checked your team.
ja_JP: チームの身元調査をどのように行ったか説明してください。

en: Set up background checking for all volunteers.
ja_JP: 全てのボランティアの身元調査を行ってください。

en: The requirements for background checking are specific to the legislation in your jurisdiction. You can see some guidelines on Child Protection and Background Checking on <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Child_Protection_and_Background_Checking">Kata</a>. Please also ensure you check your local legislation. Please comment below describing the situation in your local Dojo.
ja_JP: 身元調査の要件は、該当する管轄区域内の法律によって異なります。 <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Child_Protection_and_Background_Checking"> Kata </a>から児童保護および身元調査についてのガイドラインをご確認ください。 同時に該当地域の法律を確認するようにしてください。 あなたの地域の道場の状況について以下に記入してください。

en: A suitable venue has tables, chairs, heat and ideally, wifi! Canteens, community centers, libraries, schools and corporate offices all make great venues. Venues should not replicate a teacher led classroom environment, instead rearrange the desks and chairs, put youths together and ensure there is space for mentors to walk around and assist the young people. Dojos should only be hosted in public spaces, you cannot host your Dojo in a private residence!
ja_JP: 適切な会場にはテーブル、椅子、暖房が必要であり、WiFiがあることが理想的です！ カフェテリア、コミュニティセンター、図書館、学校、企業オフィスなどが会場に適しています。 会場は学校の教室のような環境とは違ったものにしてください。椅子を並べ替えて子ども達を一緒に座らせ、メンターがその周りを動いて援助できるようにしてください。 道場は公的な場所でのみ開催することができます。個人宅で道場を開催することはできません！

en: Please describe how you have ensured health and safety best practices.
ja_JP: どのように安全・衛生面での基準を満たしたか説明してください。

en: Please add a comment to let us know the situation with public liability in your Dojo.
ja_JP: 道場の賠償責任に関する状況についてコメントを追加してください。

en: If your Dojo takes place in a corporate office, school or library it is likely that the existing public liability insurance covers the Dojo. Make sure you check this with the venue host in advance of your first session. If it doesn’t, ask the venue to sponsor the cost of adding it to their policy.
ja_JP: 道場が企業オフィスや図書館、学校で開催される場合、既存の賠償責任保険にすでに加入している場合がほとんどです。 最初のセッションを開始する前にこの点について確認するようにしてください。 保険がかかっていない場合、会場に保険をかけるよう依頼してください。(保険金の負担も依頼してください。)

en: If you build it they will come! Pick a date for your first Dojo session and start working towards it. Dojos can run weekly, bi-weekly or monthly. They can be run on weekdays or weekends it all depends on what suits your community.
ja_JP: 道場を作れば人が集まります！ 道場の最初のセッションの日程を決め、それに向けて行動を開始しましょう。 道場は毎週、隔週、または毎月開催することができます。 コミュニティに合わせて、平日や週末など開催日を選んでください。

en: Embodying the Ethos
ja_JP: 理念の体現

en: We will work to embody the CoderDojo ethos
ja_JP: CoderDojo の理念を体現するように努めます

en: All mentors and young people are aware of online safety best practices and we only allow age appropriate content at our Dojo
ja_JP: すべてのメンターと子どもはオンラインの危険性について理解しており、道場では年齢に沿ったコンテンツのみを使用します

en: Optionally describe how this was achieved.
ja_JP: どうやって達成したかを記入してください。（任意）

en: Data Protection: Our Dojo only uses data provided for the intended purpose. abides by data protection regulations in our jurisdiction.
ja_JP: データ保護: 私達の道場は提供されたデータを本来の目的にのみ使用し、管轄区域内のデータ保護規則を遵守します。

en: Optionally describe how this was achieved.
ja_JP: どうやって達成したかを記入してください。（任意）

en: Diversity among our attendees is respected
ja_JP: 参加者の多様性が尊重されます

en: Optionally describe how this was achieved.
ja_JP: どうやって達成したかを記入してください。（任意）

en: We will work to help engage with and improve the greater CoderDojo movement by
ja_JP: 私達は、以下の行動によってCoderDojo 全体の活動に関与し、より良いものにするように努めます

en: Communicating with the CoderDojo Foundation
ja_JP: CoderDojo Foundation との連絡

en: Contributing to Kata, the community knowledge base at kata.coderdojo.com
ja_JP: コミュニティナレッジベース Kata (kata.coderdojo.com) への参加

en: Connecting with local and international Dojos to share insights and supports
ja_JP: 地域や世界の道場とつながり、支援や見識を共有

en: Optionally describe how this was achieved.
ja_JP: どうやって達成したかを入力してください。（任意）

en: Admin permissions cannot be removed from a Dojo owner.
ja_JP: 道場所有者から、管理者権限を削除することはできません。

en: User permissions successfully updated.
ja_JP: ユーザー権限の更新が完了しました。

en: User types successfully updated.
ja_JP: ユーザーの種類の更新が完了しました。

en: User successfully removed from Dojo.
ja_JP: ユーザーが道場から削除されました。

en: Ninja Over 13
ja_JP: 13歳以上のニンジャ

en: Ninja Under 13
ja_JP: 13歳未満のニンジャ

en: Please add your location manually by clicking on the map.
ja_JP: 地図をクリックして手動で場所を追加してください。

en: You do not have permission to update this Dojo.
ja_JP: この道場を更新する権限がありません。

en: Oops! This is not the page you are looking for.
ja_JP: こちらはお探しのページではありません。

en: Maybe you'd like to check out some of the following fun sections of our site:
ja_JP: 以下の楽しいコーナーをチェックしてみてください。

en: Find your local Dojo
ja_JP: 地域の道場を探す

en: Community Forums
ja_JP: コミュニティフォーラム

en: CoderDojo community news
ja_JP: CoderDojo コミュニティニュース

en: Founder
ja_JP: 創始者

en: Error setting up event
ja_JP: イベントの設定中にエラーが発生しました

en: Event Date
ja_JP: 開催日

en: Waitlist
ja_JP: ウェイティングリスト

en: New Applicant
ja_JP: 新しい応募者

en: Invite Youth over 13
ja_JP: 13歳以上の子どもを招待

en: Enter Youth Email Address
ja_JP: 子どものメールアドレスを入力

en: Error inviting Ninja
ja_JP: ニンジャの招待に失敗しました

en: Successfully approved invite Ninja request.
ja_JP: ニンジャの招待リクエストの承認が完了しました。

en: Error approving invite Ninja request.
ja_JP: ニンジャの招待リクエストの承認中にエラーが発生しました。

en: Approve Invite Ninja Request
ja_JP: ニンジャの招待リクエストを承認

en: Check In
ja_JP: チェックイン

en: This Dojo currently has no active events
ja_JP: この道場では現在イベントの予定はありません

en: 'Cannot find founder of dojo'
ja_JP: '道場の創始者がわかりません'

en: Are you sure you have filled out all the information correctly and wish to proceed?
ja_JP: 続行する前に、すべての情報を正しく入力しましたか？

en: Confirmation
ja_JP: 確認

en: An error has occurred while saving dojo lead
ja_JP: 道場のリードの保存中にエラーが発生しました

en: Unable to retrieve user details
ja_JP: ユーザーの詳細が取得できませんでした

en: has been successfully checked in
ja_JP: のチェックインが完了しました

en: Email address not found
ja_JP: メールアドレスが見つかりませんでした

en: has been successfully approved
ja_JP: の承認が完了しました

en: Ticket for the following application has been successfully deleted:
ja_JP: 次の応募のチケットは削除されました。

en: captcha error
ja_JP: captchaエラー

en: Enter Email
ja_JP: メールアドレスを入力

en: Are you sure you want to remove this user from your Dojo?
ja_JP: 道場から本当にこのユーザーを削除しますか？

en: Error loading events
ja_JP: イベントの読み込み中にエラーが発生しました

en: Error loading applications
ja_JP: 応募の読み込み中にエラーが発生しました

en: Has access to Technical Mentors:
ja_JP: 技術メンターがいます:

en: Has access to a Venue:
ja_JP: 会場を利用できます:

en: General Enquiries:
ja_JP: 一般的な質問:

en: Partner Enquiries:
ja_JP: パートナーの質問:

en: About
ja_JP: 詳細

en: Supported by
ja_JP: サポーター

en: here
ja_JP: ここ

en: Accepting badge...
ja_JP: バッジを受け取り中...

en: Manage Attendance for:
ja_JP: 参加者を管理:

en: Date of birth is empty
ja_JP: 生年月日が未入力です

en: Search by user email
ja_JP: ユーザーのメールアドレスで検索

en: List
ja_JP: リスト

en: Select state...
ja_JP: 状態を選択…

en: Select stage...
ja_JP: 段階を選択...

en: Search by dojo name
ja_JP: 道場名で検索

en: Search by dojo email
ja_JP: 道場のメールアドレスで検索

en: Alias
ja_JP: 別名

en: An error has occured while accepting invitation
ja_JP: 招待の承認中にエラーが発生しました

en: Please resolve the captcha
ja_JP: Captcha を解いてください。

en: Please click here to complete all of the recommended practices for
ja_JP: ここをクリックして推奨事項を完了してください

en: Your first Dojo application is awaiting verification. You can create a second Dojo after it has been verified.
ja_JP: 最初の道場申請が認証待ちの状態です。 認証後、次の道場を作成できるようになります。

en: If you need help completing your initial Dojo application, please contact us at
ja_JP: 最初の道場申請でお困りの場合は、こちらからお問い合わせください

en: There was an error uploading your profile picture.
ja_JP: プロフィール画像のアップロード中にエラーが発生しました。

en: Invitation was sent successfully.
ja_JP: 招待が送信されました。

en: An error has occurred while sending invitation
ja_JP: 招待の送信中にエラーが発生しました

en: We will work to embody the CoderDojo ethos
ja_JP: CoderDojo の理念を体現するように努めます

en: All mentors and young people are aware of online safety best practices and we only allow age appropriate content at our Dojo
ja_JP: すべてのメンターと子どもはオンラインの危険性について理解しており、道場では年齢に沿ったコンテンツのみを使用します

en: Optionally describe how this was achieved.
ja_JP: どうやって達成したかを記入してください。（任意）

en: Our Dojo abides by data protection regulations in our jurisdiction
ja_JP: 私達の道場では、管轄区域内のデータ保護規則を遵守します

en: Inclusion is a fundamental principle of CoderDojo, <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies#Inclusion_Statement">read our short inclusion statement and confirm you and your mentors are in agreement.</a>
ja_JP: 統合教育は CoderDojo の基本理念です。<a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies#Inclusion_Statement">私達の短い統合教育声明を読み、あなたとメンターが声明に同意しているかを確認してください。</a>

en: Our Dojo will work to engage with and improve the greater CoderDojo movement by:
ja_JP: 私達は、以下の行動によってCoderDojo 全体の活動に関与し、より良いものにするように努めます

en: Communicating with the CoderDojo Foundation
ja_JP: CoderDojo Foundation との連絡

en: Contributing to Kata, the community knowledge base at kata.coderdojo.com
ja_JP: コミュニティナレッジベース Kata (kata.coderdojo.com) への参加

en: Connecting with local and international Dojos to share insights and supports
ja_JP: 地域や世界の道場とつながり、支援や見識を共有

en: This dojo has no coordinates.
ja_JP: この道場には座標がありません。

en: Register Champion
ja_JP: チャンピオン登録

en: You have been invited to register as a parent/guardian on Zen, the CoderDojo community platform.
ja_JP: CoderDojo コミュニティプラットフォームである Zen に、保護者としての登録に招待されています。

en: CoderDojo Zen Password Reset Request
ja_JP: CoderDojo Zen パスワードリセットリクエスト

en: You have been invited to connect with a parent/guardian on Zen!
ja_JP: Zenで保護者の方とのつながりに招待されています！

en: Welcome to Zen, the CoderDojo community platform.
ja_JP: CoderDojo コミュニティプラットフォームである Zen にようこそ。

en: New Dojo Invitation
ja_JP: 新規道場招待

en: New Request to join your Dojo
ja_JP: 道場への新規参加リクエスト

en: A user has left your Dojo
ja_JP: ユーザーがあなたの道場を去りました

en: Event application approved
ja_JP: イベント応募が承認されました

en: Event application received
ja_JP: イベント応募が受理されました

en: You have been awarded a new CoderDojo digital badge!
ja_JP: 新しい CoderDojo のデジタルバッジが贈られました！

en: New Mentor Request to join your Dojo
ja_JP: 新規メンターの参加リクエスト

en: A Google email account has been created for your Dojo
ja_JP: Google メールアカウントがあなたの道場に作成されました

en: Please click on the map to pinpoint your location
ja_JP: 地図をクリックして場所を指定してください

en: Dojo Attendees
ja_JP: 道場の参加者

en: Dojo Attendees is empty
ja_JP: 道場の参加者はいません

en: e.g. 10
ja_JP: 例えば 10

en: Please fill out the amount of expected attendees you think you will have attending your Dojo per session
ja_JP: セッションごとにあなたの道場に参加すると思われる出席者の数を記入してください

en: Welcome New CoderDojo Champion!
ja_JP: CoderDojo の新チャンピオン、ようこそ！

en: The first step towards setting up a Dojo in your area is filling out the form below and giving us a little more information about yourself.
ja_JP: お住まいの地域での道場設置の最初のステップは、以下のフォームに記入することです。あなたのことを教えてください。

en: The purpose of us gathering this information is so we can tailor support to you as your start your Dojo journey!
ja_JP: この情報の収集目的は、あなたの道場のサポートです。

en: If you wish to learn more about the process of starting a CoderDojo in your area before completing this form please see Kata, the CoderDojo Community Knowledge Base.
ja_JP: このフォーム入力の終了前に、 CoderDojo をお住まいの地域で始めることについてより詳しく知るには、CoderDojo のコミュニティナレッジベースである Kata をご覧ください。

en: See Kata here:
ja_JP: こちらからご覧ください。

en: You can also at any point contact info@coderdojo.com for support.
ja_JP: またいつでも、info@coderdojo.com にお問い合わせできます。

en: This is not required but will help you significantly with the running of your Dojo! We recommend encouraging parents to get involved in the running of your Dojo.  This could include managing social media accounts, overseeing ticketing for the Dojo, recruiting mentors, local outreach etc.
ja_JP: これは必須ではありませんが、道場運営に非常に役に立ちます！ 私達は道場運営に保護者が参加することを推奨しています。  これにはソーシャルメディアアカウントの管理、予約管理、メンターの募集、地域の奉仕活動が含まれます。

en: This is specific to the legislation in your jurisdiction. Please comment below giving us more information or contact a CoderDojo Foundation staff member at <a href='mailto:info@coderdojo.com'>info@coderdojo.com</a>
ja_JP: これはあなたの管轄区域内の法律に固有のものです。 以下にコメントして情報を提供するか、CoderDojo Foundation スタッフメンバーにメールでご連絡ください。<a href='mailto:info@coderdojo.com'>info@coderdojo.com</a>

en: This is a part of CoderDojo Tao and CoderDojo recommended practice! To find out more about CoderDojo Tao and best practices for CoderDojo please see
ja_JP: これは CoderDojo が推奨する方法であり、CoderDojoの Tao です！ CoderDojo の Tao や、最良の方法についての詳しい情報はこちらをご覧ください。

en: This is a part of CoderDojo Tao and CoderDojo recommended practice! To find out more about CoderDojo Tao and best practices for CoderDojo please click icon below
ja_JP: これは CoderDojo が推奨する方法であり、CoderDojo の Tao です！ CoderDojo の Tao や、最良の方法についての詳しい情報については、下のアイコンをクリックしてください。

en: This is not required but will help you significantly with the running of your Dojo and will help in connecting you to the global CoderDojo community!
ja_JP: これは必須ではありませんが、道場の運営と、世界的な CoderDojo コミュニティとのつながりに非常に役に立ちます！

en: Please read CoderDojo ECHO, our guide to the Ethos, Culture, Happiness and Outcomes of CoderDojo <a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies' target='_blank'>here</a>
ja_JP: 私達の理念、文化、幸福、成果を網羅したガイドである、CoderDojo ECHO　を<a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies' target='_blank'>こちら</a>からご覧ください

en: Online Safety: Ensure all mentors have read the Online Safety 101 document. and young people are aware of online safety best practices and we only allow age appropriate content at our Dojo
ja_JP: オンラインの安全性: すべてのメンターが「オンラインの安全性 初級」を読了していることを確認してください。また、子ども達がインターネットの安全な使い方について理解しているかも確認してください。道場では年齢に沿ったコンテンツのみを使用します

en: Please see Online Safety 101 for Mentors <a href='https://docs.google.com/document/d/1DDwpYKBltkJXH15pr_p2Ig0_9l4Uq2TdE7zG_9QsdjI/edit?usp=sharing' target='_blank'>here</a> and Online Safety 101 for Ninjas <a href='https://docs.google.com/document/d/1BIhYjhOiTxeFdbBRVouBZQRWLQD_v-gCkCIYtDcP2CM/edit?usp=sharing' target='_blank'>here</a>
ja_JP: <a href='https://docs.google.com/document/d/1DDwpYKBltkJXH15pr_p2Ig0_9l4Uq2TdE7zG_9QsdjI/edit?usp=sharing' target='_blank'>こちら</a>にある「メンター向けオンライン安全性 初級」と、<a href='https://docs.google.com/document/d/1BIhYjhOiTxeFdbBRVouBZQRWLQD_v-gCkCIYtDcP2CM/edit?usp=sharing' target='_blank'>こちら</a>にある「ニンジャ向けオンライン安全性 初級」をご覧ください。

en: Data protection is increasingly becoming an important topic, <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Data_Protection_101">here are some simple tips to make sure you stay informed</a>.
ja_JP: データ保護はこれまでになく重要なトピックとなっています。 <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Data_Protection_101">こちら</a>にデータ保護に関する簡単なヒントを記載します。

en: You can see more information on Data Protection <a href='https://docs.google.com/document/d/18XQNYEMQrBDJoR0Gt1ryC6CzxDEd_k41p4PEeKYtIxE/edit?usp=sharing' target='_blank'>here</a>
ja_JP: データ保護に関するさらなる情報は、<a href='https://docs.google.com/document/d/18XQNYEMQrBDJoR0Gt1ryC6CzxDEd_k41p4PEeKYtIxE/edit?usp=sharing' target='_blank'>こちら</a>からご覧ください。

en: You can see more information on our inclusion policy <a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies#Inclusion_Policy' target='_blank'>here</a>
ja_JP: 私達の統合教育方針に関するさらなる情報は、<a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies#Inclusion_Policy' target='_blank'>こちら</a>をご覧ください。

en: See more information on the supports available to you <a href='https://coderdojo.com/organise-a-dojo/community-support/' target='_blank'>here</a>
ja_JP: 利用できるサポートに関するさらなる情報は、<a href='https://coderdojo.com/organise-a-dojo/community-support/' target='_blank'>こちら</a>をご覧ください。

en: Please feel free to add comments or more information here
ja_JP: よろしければ、ここにコメントや情報を追加してください

en: Please sign the charter before continuing
ja_JP: 続行するには憲章に署名してください

en: First
ja_JP: 最初

en: Last
ja_JP: 最後

en: Today
ja_JP: 今日

en: Clear
ja_JP: 消去

en: Done
ja_JP: 完了

en: Event name is empty
ja_JP: イベント名が未入力です

en: Description is empty
ja_JP: 説明が未入力です

en: Recurrence is empty
ja_JP: 定期的かどうかが未入力です

en: Capacity is empty
ja_JP: 定員が未入力です

en: None of your Dojo's have any Events planned currently
ja_JP: あなたの道場で現在予定されているイベントはありません

en: If you wish please provide a link to your LinkedIn page.
ja_JP: ご希望の場合は、LinkedIn のページのリンクを入力してください。

en: If you wish please provide a link to your Twitter page.
ja_JP: ご希望の場合は、Twitter のページのリンクを入力してください。

en: Past events cannot be created
ja_JP: 過去のイベントの作成はできません

en: Event Invitation
ja_JP: イベント招待

en: e.g. @CoderDojo
ja_JP: 例) @CoderDojo

en: e.g. https://www.facebook.com/Coderdojo
ja_JP: 例）https://www.facebook.com/Coderdojo

en: User is already a parent of this Ninja
ja_JP: ユーザーはすでにこのニンジャの保護者です

en: You must be a parent to invite a Ninja
ja_JP: ニンジャを招待するには保護者である必要があります

en: Invalid invite request. Ninja email does not exist.
ja_JP: 無効な招待リクエストです。 ニンジャのメールアドレスが存在しません。

en: Ninja must be an over 13 attendee
ja_JP: ニンジャは13歳以上の参加者である必要があります

en: User has already received this badge.
ja_JP: ユーザーはすでにこのバッジを受け取っています。

en: Invalid request. No badge received.
ja_JP: 無効なリクエストです。受け取ったバッジはありません。

en: Parent profile does not exist.
ja_JP: 保護者プロフィールが存在しません。

en: You have a Dojo application awaiting verification. You can create another Dojo after it has been verified.
ja_JP: 道場申請が認証待ちの状態です。 認証後、次の道場を作成できるようになります。

en: No Dojos match your search query.
ja_JP: 検索クエリに一致する道場がありません。

en: Please let us know how you heard about CoderDojo
ja_JP: CoderDojo を知ったきっかけを教えてください。

en: Please specify how you heard about CoderDojo
ja_JP: CoderDojo を知ったきっかけについて、詳しく教えてください。

en: No Dojos match your search query.
ja_JP: 検索クエリに一致する道場がありません。

en: Private Dojo
ja_JP: プライベート道場

en: Public Dojo
ja_JP: 公開道場

en: This means this Dojo is only open to specific people (for example, students in a school). Please do not contact this Dojo.
ja_JP: これは特定の人向けの道場です (学校の生徒など) 。 この道場へのお問い合わせはご遠慮ください。

en: e.g. docklands.ie@coderdojo.com/docklandsdojo@gmail.com
ja_JP: 例) docklands.ie@coderdojo.com/docklandsdojo@gmail.com

en: e.g. Docklands, Dublin 1 @ CHQ Building
ja_JP: 例) Docklands, Dublin 1 @ CHQ Building

en: e.g. Saturdays, monthly, 9-11am
ja_JP: 例) 毎週土曜日、毎月、午前9時～11時

en: Badge Accepted!
ja_JP: バッジを受け取りました！

en: Dojo Supported By
ja_JP: 道場のサポーター

en: Email is required
ja_JP: メールアドレスは必須項目です

en: Join request not found
ja_JP: 参加リクエストが見つかりませんでした

en: Request to join sent!
ja_JP: 参加リクエストを送信しました！

en: You must have the Dojo Admin permission to accept user join requests.
ja_JP: ユーザー参加リクエストを承認するには道場管理者権限が必要です。

en: You must have the parent/guardian user type to accept this invite
ja_JP: この招待を承認するには保護者タイプのユーザーアカウントが必要です

en: Invite token not found
ja_JP: 招待トークンが見つかりませんでした

en: Only the invited parent can approve this request.
ja_JP: 招待された保護者のみこのリクエストを承認することができます。

en: Are you sure you want to delete this Session/room?
ja_JP: 本当にこのセッションをキャンセルしますか？

en: Session/room name
ja_JP: セッション名

en: Sessions/rooms:
ja_JP: セッション:

en: e.g. Scratch
ja_JP: 例) Scratch

en: Ticket Type
ja_JP: チケットの種類

en: Attendee Type
ja_JP: 参加者の種類

en: Quantity
ja_JP: 数

en: Please note that the capacity excludes tickets of the type other.
ja_JP: 「その他」の種類のチケットは含まれていませんので、ご注意ください。

en: e.g. Mentor, Laptops
ja_JP: 例) メンター、ノートパソコン

en: Are you sure you want to delete this ticket type?
ja_JP: 本当にこの種類のチケットを削除しますか？

en: Session/room capacity
ja_JP: セッションの定員

en: Event capacity
ja_JP: イベントの定員

en: Add session/room
ja_JP: セッションの追加

en: You can only create a max of 20 sessions/rooms
ja_JP: 最大20のセッションを作成できます

en: You can only create a max of 20 ticket types
ja_JP: 最大20種類のチケットを作成できます

en: This email is already associated with an account.
ja_JP: このメールアドレスはすでにアカウントに使用されています。

en: on
ja_JP: に

en: at
ja_JP: で

en: Mentor
ja_JP: メンター

en: Ticket Name
ja_JP: チケット名

en: Ticket Quantity
ja_JP: チケットの枚数

en: Session/room
ja_JP: セッション

en: Book tickets for
ja_JP: チケット予約

en: Additional information about your application:
ja_JP: 応募についての追加情報:

en: Apply now
ja_JP: 今すぐ応募

en: You have already applied for this session
ja_JP: このセッションにすでに応募しています

en: You may book additional attendees however this will exceed your ticket quantity
ja_JP: 追加の予約を受け付けることはできますが、予定人数を超えてしまいます。

en: Myself
ja_JP: 私自身

en: Apply for
ja_JP: 応募

en: Tickets left
ja_JP: 残りのチケット

en: Export to CSV
ja_JP: CSV にエクスポート

en: Export Guest List
ja_JP: ゲストリストをエクスポート

en: Export Waiting List
ja_JP: ウェイティングリストをエクスポート

en: Export Full List
ja_JP: 完全なリストをエクスポート

en: View attendee list
ja_JP: 参加者リストを表示

en: Start time
ja_JP: 開始時刻

en: End time
ja_JP: 終了時刻

en: Charter already signed.
ja_JP: 憲章にすでに署名しています。

en: Total event capacity
ja_JP: イベントの定員 (合計)

en: Add ticket type
ja_JP: チケットの種類を追加

en: Total attending
ja_JP: 参加者の合計

en: Total waitlist
ja_JP: ウェイティングリストの合計

en: Select ticket type...
ja_JP: チケットの種類を選択…

en: Session capacity
ja_JP: セッションの定員

en: Attendee name
ja_JP: 参加者氏名

en: Ticket type
ja_JP: チケットの種類

en: Application Date
ja_JP: 応募日

en: Parents/guardians
ja_JP: 保護者

en: Check in
ja_JP: チェックイン

en: Book
ja_JP: 予約

en: Booking closed
ja_JP: 予約受付を終了しました

en: Session description
ja_JP: セッションの説明

en: e.g. Beginners to attend only please.
ja_JP: 例) 初心者のみ参加できます。

en: Your event must contain at least one ticket.
ja_JP: イベントには少なくとも1つのチケットが必要です。

en: Select Youth to create tickets for attendees under 18.
ja_JP: 「子ども」を選択して、18歳未満の参加者のチケットを作成してください。

en: Select Parent/Guardian to create tickets for parents/guardians of the attendees.
ja_JP: 「保護者」を選択して、参加者の保護者のチケットを作成してください。

en: Select Mentor to create tickets for Mentors.
ja_JP: 「メンター」を選択して、メンターのチケットを作成してください。

en: Select Other to create tickets for unlisted types e.g. laptops.
ja_JP: 「その他」を選択して、ノートパソコンなど、リストにない種類のチケットを作成してください。

en: Cancel Session
ja_JP: セッションをキャンセル

en: Cancelling a session will notify all of the attendees by email. Are you sure you want to continue?
ja_JP: セッションをキャンセルするとすべての参加者にメールで通知されます。 本当に続行しますか？

en: Avatar
ja_JP: アバター

en: Your profile image is too large. Please resize to a maximum of 640/640 pixels.
ja_JP: プロフィール画像が大きすぎます。 最大640/640ピクセルの大きさにサイズを変更してください。

en: By changing one of the following: Dojo Name, Country, City/Town, your dojo public url will be changed. Do you agree with this?
ja_JP: 道場名、国、市または町のいずれかを変更すると道場の公開 URL が変更されます。 これに同意しますか？

en: Avatar upload: file must be an image.
ja_JP: アバターのアップロード: ファイルは画像である必要があります。

en: Avatar upload: max file size of 5MB exceeded.
ja_JP: アバターのアップロード: 最大許容サイズの5MBを超えています。

en: %1$s has been cancelled
ja_JP: %1$sは、キャンセルされました。

en: Your ticket request for
ja_JP: 応募

en: Your ticket request for %1$s has been cancelled
ja_JP: %1$s への応募はキャンセルされました。

en: has been received
ja_JP: が受理されました

en: Your ticket request for %1$s has been received
ja_JP: %1$s への応募が受理されました

en: has been approved
ja_JP: が承認されました

en: Your ticket request for %1$s has been approved
ja_JP: チケットリクエスト %1$s が承認されました

en: Your event must contain at least one session.
ja_JP: イベントには少なくとも1つのセッションが必要です。

en: Home
ja_JP: ホーム

en: Edit Dojo
ja_JP: 道場を編集

en: My Events
ja_JP: マイイベント

en: Review Champion Application
ja_JP: チャンピオン申請を確認

en: Setup Dojo
ja_JP: 道場を設置

en: Accept Badge
ja_JP: バッジの受け取り

en: Approve Ninja
ja_JP: ニンジャを承認

en: Reset Password
ja_JP: パスワードをリセット

en: Terms & Conditions
ja_JP: 利用規約

en: Edit Event
ja_JP: イベントを編集

en: Turn on ticket approval
ja_JP: 参加者を事前承認する

en: Book now
ja_JP: 今すぐ予約

en: Invite your friends!
ja_JP: お友達をさそってください！

en: Thank You. You will receive an email containing your booking confirmation.
ja_JP: ありがとうございました。 予約の確認メールが送信されます。

en: Please explain how your team was background checked
ja_JP: チームの身元調査をどのように行ったか説明してください

en: Please explain how your Dojo has met health and safety best practices
ja_JP: どのように安全・衛生面での基準を満たしたか説明してください。

en: Please explain the situation with public liability in your Dojo
ja_JP: 道場の賠償責任に関する状況について説明してください

en: Please describe how many technical mentors you have and any other relevant information.
ja_JP: 技術メンターの人数とその他関連情報について説明してください

en: Please describe how many non-technical mentors you have and any other relevant information.
ja_JP: 一般メンターの人数とその他関連情報について説明してください

en: Please let us know how many technical mentors you have
ja_JP: 技術メンターの人数を教えてください

en: Please let us know how many non-technical mentors you have
ja_JP: 一般メンターの人数を教えてください。

en: Please describe your venue and any other relevant info - you can even add a link to google maps!
ja_JP: 会場やその他の関連情報について説明してください。Google マップのリンクを追加することもできます。

en: Please describe your venue
ja_JP: 会場について説明してください

en: Please let us know when you plan to start and how regularly you plan to run
ja_JP: 開始日および開催頻度について教えてください

en: Please let us know your launch date and time
ja_JP: 開始日時を教えてください

en: See
ja_JP: 表示

en: to create an event
ja_JP: イベントを作成

en: Select a day...
ja_JP: 日程を選択...

en: There are no outstanding applications for this Session
ja_JP: 保留中の応募はありません

en: Please add the event location manually by clicking on the map.
ja_JP: 地図をクリックして手動でイベントの場所を追加してください。

en: User must not be checked in to be deleted
ja_JP: 削除されるユーザーはチェックインできません

en: Cancel Event
ja_JP: イベントをキャンセル

en: Cancelling this session will cancel the event as this is the only session. All of the attendees will be notified by email. Are you sure you want to continue?
ja_JP: このセッションは唯一のセッションのため、キャンセルするとイベントもキャンセルされます。 参加者全員にメールで通知されます。 本当に続行しますか？

en: Public events are viewable by anyone visiting your Dojo listing. Private events can only be seen by members of your Dojo.
ja_JP: 公開イベントは、道場リスティングを閲覧する全ての人に公開されます。 プライベートイベントは道場のメンバーにのみ公開されます。

en: Use Dojos listing address. This will pre-fill the address fields.
ja_JP: 道場の登録所在地を使用する。住所フィールドに自動的に入力されます。

en: Use Dojo listing address
ja_JP: 道場の登録所在地を使用

en: Invite Dojo Members
ja_JP: 道場メンバーを招待

en: Are you a parent/guardian?
ja_JP: 保護者の方ですか？

en: Please note that to book tickets for your youths you will need to
ja_JP: お子様のチケットを予約するには、

en: add them to your profile first
ja_JP: まずプロフィールのニンジャセクションにお子様を

en: in the ninja section
ja_JP: 追加してください

en: Invite Dojo Members to this session
ja_JP: このセッションに道場メンバーを招待

en: Save Invite List
ja_JP: 招待リストを保存

en: You must complete all of the ticket details before inviting Dojo members.
ja_JP: 道場メンバーを招待する前に、チケット詳細の入力を完了してください。

en: Dojo members successfully added to invite list. They will be notified of the invite when you publish this event.
ja_JP: 道場メンバーが招待リストに追加されました。このイベントを公開するとメンバーに招待が通知されます。

en: Session Invite
ja_JP: セッション招待

en: Session invitation is being validated...
ja_JP: セッション招待を確認中…

en: Invitation successfully validated. Your ticket has been sent to your email.
ja_JP: 招待の確認が完了しました。 チケットがメールで送信されました。

en: Invalid session invitation.
ja_JP: 無効なセッション招待です。

en: Cancelling Ticket
ja_JP: チケットのキャンセル

en: Ticket is being cancelled...
ja_JP: チケットがキャンセルされます…

en: Thank you for confirming you will not be in attendance; your application has now been cancelled.
ja_JP: 不参加をご確認いただきありがとうございます。応募はキャンセルされました。

en: Invalid application cancellation link.
ja_JP: 無効な応募キャンセルのリンク。

en: No invites found
ja_JP: 招待が見つかりませんでした

en: How do I choose?
ja_JP: 選択方法

en: CoderDojo Champions are those who take the lead in organising a Dojo and ensure each session runs smoothly. Champions can be one person or it can be a few people who Co-Champion a Dojo to share the work. Champions should join their Dojo on Zen to set up events, award badges and to contribute to the CoderDojo Forums.
ja_JP: CoderDojo のチャンピオンは、道場をまとめ、各セッションを円滑に進行させるリーダーです。 チャンピオンは一人でも構いませんし、何人かの共同チャンピオンとして道場の仕事を分担しても構いません。 チャンピオンは、イベントの準備やバッジの贈呈、CoderDojo フォーラムに貢献するために、Zen で道場に参加する必要があります。

en: Volunteers are the driving force behind Dojos around the world. Volunteers do everything from setting up the space, to mentoring during the Dojo, and to ensuring there is cool content for the Ninjas to do at each Dojo! Volunteers should join their Dojo on Zen to get updates on cool content, contribute to the CoderDojo Forums and to help administer the Dojo by awarding badges and setting up events!
ja_JP: ボランティアは世界中の道場の原動力です。 ボランティアは、会場の設営、道場中のメンタリング、そしてニンジャ向けの楽しいコンテンツの用意といったすべてを行います！ボランティアは、楽しいコンテンツの最新情報の入手や、CoderDojo フォーラムへの貢献、バッジの贈呈やイベントの準備を通じて道場の運営を手伝うために、Zen で道場に参加する必要があります。

en: Attendees at CoderDojo are young people under 18 who attend and make CoderDojo cool. Often known as Ninjas, CoderDojo attendees come to the Dojo to have fun and bring their awesome ideas to life.
ja_JP: CoderDojo の参加者は、道場を素晴らしいものにする18歳未満の若者たちです。ニンジャと呼ばれる CoderDojo の参加者は、楽しい時間を過ごし、素晴らしいアイデアを現実にするために道場へやってきます。

en: Parents/Guardians are super important in the CoderDojo journey as they encourage and inspire CoderDojo Ninjas on a daily basis. Parents should register and join a Dojo so the young people attached to their account can sign up to events and earn badges from their Champions and Mentors.
ja_JP: 保護者は、CoderDojo の日々の活動においてニンジャたちを励まし、刺激を与える上でとても重要な役割を負っています。保護者が登録し道場に参加することで、ニンジャのアカウントは、保護者のアカウントに関連付けられます。そうすることで、ニンジャはイベントに申し込んだり、チャンピオンやメンターからバッジを獲得することができます。

en: You will be joined to a Dojo as an adult, along with any young people added to your profile. We would like to know if you have any volunteering role in the Dojo too.
ja_JP: あなたは大人として、プロフィールに追加したお子様と一緒に道場に参加します。 道場でボランティアの役割も担っていただけるかお知らせいただければと思います。

en: If you join the Dojo you will receive event updates from the Dojo and some newsletters from CoderDojo HQ! If you aren't a Dojo attendee and want to join as a volunteer or Champion please get in touch with the Dojo directly.
ja_JP: 道場に参加すると、道場からはイベントの最新情報、 CoderDojo Foundation からはニュースレターが届きます。 もし道場の参加者ではなく、ボランティアまたはチャンピオンとして参加したい場合は、直接道場にご連絡ください。

en: Youths can be mentors too! If one of your Ninjas is regularly helping out others in your Dojo, give them recognition by giving them the Youth Volunteer title.
ja_JP: 子どももメンターになることができます！ニンジャが道場で定期的に他の人を手伝っている場合、ユースボランティアの肩書を与えてそれを認めてあげてください。

en: These young people are trailblazers who set an example and inspire other young people by organising and leading their local club. Young people should participate in the Dojo they Champion, meaning that Youth Champions improve their coding skills too!
ja_JP: この子どもたちは、地元のクラブを組織し指導することにより、他の子どもたちのお手本となりひらめきを与えます。子どもたちは、自分がチャンピオンを務める道場に参加者としても参加するべきです。つまり、ユースチャンピオンもコーディングスキルを向上させるのです！

en: Enabling this will require you or another admin with Ticketing Admin permissions to approve applications to attend this event.
ja_JP: 有効にすると、あなたもしくはチケット発券管理者権限を持つ管理者が、このイベントへの応募を承認する必要があります。

en: Place name must be less than 40 characters.
ja_JP: 場所の名前は40文字未満である必要があります。

en: Zen is an open source platform, you can
ja_JP: Zenはオープンソースのプラットフォームです。

en: contribute code
ja_JP: コードの貢献

en: and
ja_JP: および

en: suggest features
ja_JP: 機能の提案をして

en: to help make it better.
ja_JP: 改善にご協力ください。

en: You can correct any mistakes in the text on the websites using <a href="https://crowdin.com/project/zen-community-platform" target="_blank">crowdin</a> and make this website better.
ja_JP: <a href="https://crowdin.com/project/zen-community-platform"target="_blank"> crowdin </a> を利用してウェブサイト上のテキストの誤りを修正し、改善できます。

en: Alternatively, click here to search for Dojos!
ja_JP: もしくは、ここをクリックして道場を検索してください！

en: You may be waiting to be approved for a Dojo. Once approved, the Dojo will show here.
ja_JP: 道場の承認待ちかもしれません。承認されると道場がここに表示されます。

en: Or, click here to start a dojo.
ja_JP: または、道場を開始するにはここをクリックしてください。

en: Error loading parents
ja_JP: 保護者の読み込み中にエラーが発生しました

en: You are viewing a past event which is not possible to edit.
ja_JP: 過去のイベントが表示されています。これは編集することができません。

en: Registering for an event?
ja_JP: イベントの登録をしますか？

en: If you need to book in to a Dojo event, you need to fill out your profile first.
ja_JP: 道場イベントを予約するには、まずプロフィールを入力してください。

en: Then you will need to <a href="#ninjas">add ninjas</a> to your profile.
ja_JP: その後、プロフィールに<a href="#ninjas">ニンジャを追加</a>してください。

en: Following this you may <a href="/">find your local Dojo</a> and book an event via the Dojo listing
ja_JP: ここから<a href="/">地域の道場を探し</a>、道場リスティング経由でイベントを予約することができます

en: Not all information entered on your profile is viewable. You can choose to hide certain information by ticking the hide buttons at the bottom of the page.
ja_JP: プロフィールに入力した情報の全てが表示されるわけではありません。 ページ下部の「隠す」ボタンをチェックして特定の情報を隠すことができます。

en: Only your username and profile picture are publicly viewable. Other fields are for administration purposes only.
ja_JP: ユーザー名とプロフィール写真のみが全体に公開されます。 その他のフィールドは情報提供のみの目的です。

en: Click to view your public profile
ja_JP: クリックして公開プロフィールを表示

en: Public profile
ja_JP: 公開プロフィール

en: Registering an account does not guarantee you entry to a Dojo event. To gain entry to an event you must fill out your profile and book via the Dojo listing page. You will need your email confirmation to attend or direct permission from the Dojo administrators.
ja_JP: アカウントの登録は道場イベントへの参加を保証するものではありません。 イベントに参加するにはプロフィールの入力を完了し、道場リスティングページから予約してください。 参加するには、確認メールもしくは道場の管理者からの直接の許可が必要です。

en: If you'd like to award a badge, please visit the manage users section below:
ja_JP: バッジを贈呈したい場合は、下のユーザー管理セクションを表示してください。

en: Your local Dojo administrator can award you badges.
ja_JP: 地域の道場管理者があなたにバッジを贈呈できます。

en: Privacy Statement
ja_JP: プライバシーステートメント

en: Introduction
ja_JP: はじめに

en: coderdojo.com and its sub-sites
ja_JP: coderdojo.com およびそのサブサイト

en: (the "Website", "Zen", "Kata") are operated by CoderDojo Foundation. We have created this Privacy Statement in order to demonstrate our firm commitment to privacy. This Privacy Statement sets out the basis on which any personal data we collect from you or that you provide to us, will be processed by us.  In order to fully understand your rights, we encourage you to read this Privacy Statement and to consult our Terms and Conditions of Use.
ja_JP: ( 『ウェブサイト』、『Zen』、『Kata』) は CoderDojo Foundation によって運営されています。 私達はプライバシーに対する献身を示すために、本プライバシーステートメントを作成しました。 このプライバシーステートメントでは、私達があなたから収集した個人データまたはあなたが私達に提供した個人データが処理される基準を定めています。あなたの権利を完全に知るには、このプライバシーステートメントを読み、利用規約を参照してください。

en: For the purpose of the Data Protection Acts 1988 and 2003, the data controller is contactable at info@coderdojo.com.
ja_JP: 1988年および2003年データ保護法においてのデータ管理者は、info@coderdojo.com から連絡が可能です。

en: Acceptance of this Privacy Statement
ja_JP: 本プライバシーステートメントへの同意

en: By using this Website you signify acceptance of this Privacy Statement.  If you do not agree with or you are not comfortable with any aspect of this Privacy Statement, your only remedy is to discontinue use of the Website.  We reserve the right to modify this Privacy Statement at any time.  Your continued use of any portion of the Website following notification or posting of such changes will constitute your acceptance of those changes.
ja_JP: 本ウェブサイトを利用することにより、プライバシーステートメントに同意するものとします。  プライバシーステートメントに同意しない場合および内容の一部分にでも異議がある場合は、ウェブサイトの利用を継続しないでください。  私達はいつでも、本プライバシーステートメントを編集する権利を有します。  変更点の投稿後および変更点の追加の通知後にウェブサイトを継続して利用することで、あなたは変更点に対して同意するものとします。

en: Information we collect
ja_JP: 私達が収集する情報

en: In operating our website we may collect and process the following data about you:
ja_JP: ウェブサイト運営に際し、私たちはあなたの下記の情報を収集し処理することがあります。

en: Details of your visits to our website and the resources that you access, including, but not limited to, traffic data, location data, weblogs and other communication data.
ja_JP: トラフィックデータ、位置データ、ウェブログ、その他のコミュニケーションデータを含むがこれに限らない、ウェブサイト訪問の詳細およびあなたがアクセスするリソース

en: Information that you provide to us when using this Website.  This includes information provided at the time of registering to use this Website, if applicable. We may also ask you for information when you report a problem with the Website.
ja_JP: 本ウェブサイト利用時にあなたが提供する情報。  これには本ウェブサイト登録時に提供される情報も含まれます。 ウェブサイトの問題を報告する際にも情報の提供が求められることがあります。

en: If you contact us for any reason, we may keep a record of that correspondence.
ja_JP: 何らかの理由で私達と連絡を取る場合、その連絡の記録を保存することがあります。

en: We may also ask you to complete surveys that we use for research purposes, although you do not have to respond to them.
ja_JP: また、調査目的であなたにアンケートを依頼することがありますが、回答は必須ではありません。

en: Storing your personal data
ja_JP: 個人情報の保管

en: The data that we collect from you may be transferred to, and stored at, a destination outside the European Economic Area ("EEA"). It may also be processed by staff of CoderDojo Foundation operating from outside the EEA. Such staff may be engaged in the provision of support services. By submitting your personal data, you agree to this transfer, storing or processing.  We will take all steps reasonably necessary to ensure that your data is treated securely and in accordance with this Privacy Statement.
ja_JP: 私達が収集するあなたのデータは、欧州経済地域 (『EEA』) 外の地域に転送、保管されることがあります。 EEA 地域外の CoderDojo Foundation スタッフが処理することもあります。 そのようなスタッフはサポートサービスに従事している場合があります。 個人情報を提出することで、あなたはこの転送や保管、処理に同意するものとします。  私達はこのプライバシーステートメントに従ってあなたのデータが安全に扱われるようにするため、合理的な範囲で必要な措置を講じます。

en: All information you provide to us is stored on our secure servers and user information is encrypted with SSL technology. Any payments made through our website utilise Stripe. You can see Stripe Privacy Policy
ja_JP: 提供される情報は全て保護されたサーバーに保管され、ユーザー情報は SSL 技術で暗号化されます。 ウェブサイト上で行われる決済は全て Stripe を経由します。 Stripe のプライバシーポリシーおよび

en:  and more about their security
ja_JP: セキュリティについてはこちらをご覧ください。

en: Where we have given you (or where you have chosen) a password which enables you to access certain parts of our Website, you are responsible for keeping this password confidential.  We ask you not to share a password with anyone.
ja_JP: ウェブサイトの特定の部分へのアクセスのためにパスワードが提供された場合 (もしくは自身でパスワードを設定した場合)、あなたにはパスワードを機密に管理する責任があります。  パスワードを誰とも共有しないでください。

en: Use of your information
ja_JP: 情報の利用

en: The information that we collect and store relating to you is primarily used to enable us to provide our services to you. In addition, we may use the information for the following purposes:
ja_JP: 私達が収集、保管するあなたに関連する情報は、主にサービス提供の目的で使用されます。 さらに、以下の目的でも情報を利用することがあります。

en: To ensure that content from our Website is presented in the most effective manner for you and your computer.
ja_JP: ウェブサイトのコンテンツの最も効果的な方法での表示。

en: To provide you with information requested from us, relating to our services.
ja_JP: サービスに関連する情報のお問い合わせに対する回答。

en: To allow you to participate in interactive features of our Website.
ja_JP: ウェブサイトのインタラクティブな機能を利用できるようにするため。

en: To notify you about changes to our Website and/or services.
ja_JP: ウェブサイトおよび / またはサービスの変更点についての通知。

en: We do not, without your consent, disclose information about identifiable individuals to third parties, but we may send anonymised statistical data to them for research and survey purposes.
ja_JP: あなたの同意なしに、個人特定情報を第三者に開示することはありませんが、匿名化された統計データを調査目的で第三者に提供することがあります。

en: Disclosure of your information
ja_JP: 情報の開示

en: Your personal data will not be processed for marketing purposes or publication on our Website.  We will not disclose your personal data to third parties unless you have consented to this disclosure. These third parties will not be able to contact you unless you have given your consent. We will however disclose your personal data if we believe in good faith that we are required to disclose it in order to comply with any applicable law, a summons, a search warrant, a court or regulatory order, or other valid legal process.
ja_JP: あなたの個人データがマーケティングおよびウェブサイト上での公開の目的で処理されることはありません。  あなたの同意なしに個人情報が第三者に開示されることはありません。 あなたの同意なしに、第三者があなたに連絡することはありません。 適用される法律、召喚状、捜索令状、裁判所の要求、監督上の命令、その他の有効な法的手続きによる要求があった場合、誠実に対応するために、あなたの個人データを開示します。

en: We may provide non-personal data to third parties, where such information is combined with similar information of other users of our Website. For example, we might inform third parties regarding the number of unique users who visit our Website, the demographic breakdown of our community users of our Website, or the activities that visitors to our Website engage in while on our Website. The third parties to whom we may provide this information may include our Website design, development and hosting contractors.  However, we do not sell or exchange or provide such data to third parties for their own use.  We will inform you if we intend to use your data for such purposes or if we intend to disclose your information to any third party for such purposes.  You can exercise your right to prevent such processing by checking certain boxes on the forms we use to collect your data.  You can also exercise the right at any time by contacting us using the contact details below.
ja_JP: ウェブサイトの他のユーザーの情報と統合された、非個人的データを第三者に提供することがあります。 例えばウェブサイトを訪問するユニークユーザーの数、ウェブサイトを使用するコミュニティユーザーの人口統計の内訳、ウェブサイトでの訪問者の行動などを第三者に通知することがあります。 こうした情報を提供する第三者には、ウェブサイトのデザイン、開発、ホスティング受託業者が含まれることがあります。  しかし、こうしたデータを第三者が利用する目的で販売、交換、提供することはありません。そのような目的のために、第三者にデータを提供または開示する場合は、あらかじめあなたに通知します。  そのような処理を希望しない場合は、私達がデータを収集するのに使うフォームの特定のボックスにチェックを入れてください。  以下の連絡先に問い合わせることで、その権利を行使することもできます。

en: In the event that we sell or buy any business or assets, in which case we may disclose your personal data to the prospective seller or buyer of such business or assets.  If we or substantially all of our assets are acquired by a third party, in which case personal data held by us about or customers will be one of the transferred assets.
ja_JP: 私達が事業や資産を販売もしくは購入する場合、将来の販売者もしくは購入者に対してあなたの個人情報を開示することがあります。  私達の団体もしくは実質的に資産の全てを第三者が取得した場合、私達が所持する顧客情報も譲渡資産として扱われます。

en: The use of this Website by minors under the age of 16 is subject to the consent of their parent or guardian.  We advise parents or guardians who permit their children to use the Internet that it is important that they communicate with their children about their safety online.
ja_JP: このウェブサイトを16歳未満の未成年者が使用する場合、保護者の同意が必要となります。  インターネットの使用を子どもに許可している保護者は、オンラインの安全性について話し合いを持つことが重要です。

en: Security
ja_JP: セキュリティ

en: We are committed to ensuring that your information is secure.  As no data transmission over the Internet can be guaranteed as 100% secure, we cannot ensure or warrant the security of any information that you transmit to us and you transfer the data at your own risk.  We endeavour to use the appropriate technical and organizational measures in order to secure the confidentiality of your personal data, to prevent unauthorised or unlawful processing of such personal data, and to protect against accidental or unlawful destruction, accidental loss, alteration or unauthorised disclosure or access and to otherwise protect the security of such personal data.
ja_JP: あなたの情報の安全性の確保は私達にとって重要です。  インターネットでのデータ通信に100%安全な方法はないため、私達はあなたが送信するデータに対し保証する事はできません。データ通信はあなた自身の責任において行ってください。  私達は適切な技術的および組織的な方法であなたの個人情報の不正または違法な処理、偶発的または違法な破壊、偶発的な損失、改ざんまたは不正な開示およびアクセスを防ぎ、個人情報の機密を保護します。

en: Cookies
ja_JP: Cookie

en: This Website uses cookie technology. A cookie is a small file which asks permission to be placed on your computer’s hard drive.  Once you agree, the file is added and the cookie helps analyse web traffic or lets you know when you visit a particular site.  Cookies allow web applications to respond to you as an individual.  The web application can tailor its operations to your needs, likes and dislikes by gathering and remembering information about your preferences.
ja_JP: このウェブサイトは Cookie を使用しています。 Cookie は、コンピューターのハードドライブにあなたの同意のもとで配置される小さなファイルです。  同意するとファイルが追加され、Cookie はウェブトラフィックを解析したり、特定のウェブサイトを訪れた際に通知を行います。  Cookie によって、ウェブアプリケーションはあなたを個人として扱い、対応できるようになります。  あなたの好みに関する情報を収集・記憶することで、ウェブアプリケーションはニーズや好み、嫌いなものに従ってオペレーションを変更します。

en: We use traffic log cookies to identify which pages are being used. This helps us analyse data about web page traffic and improve our Website in order to tailor it to customer needs. We only use this information for statistical analysis purposes and then the data is removed from the system. Overall cookies help us provide you with a better Website, by enabling us to monitor which pages you find useful and which you do not. A cookie in no way gives us access to your computer or any information about you, other than the data you choose to share with us. You can choose to accept or decline cookies. Most web browsers automatically accept cookies, but you can modify your browser setting to decline cookies if you prefer. This may prevent you from taking full advantage of the Website.
ja_JP: 私達はどのページが利用されているかを特定するために、トラフィックログ Cookie を使用しています。 これによりウェブページトラフィックのデータが解析できるので、顧客のニーズに沿ったウェブサイトを作り上げることができるようになります。 私達はこの情報を統計解析目的のみで使用し、その後データはシステムから削除されます。 あなたがどのページを便利だと感じ、どのページがそうでないのかを監視できるようになるため、全体として Cookie はより良いウェブサイトを作る手助けとなります。Cookie は私達があなたのコンピューターや情報にアクセスしたりできるようにするものではありません。(共有に同意した情報を除く。) Cookieを許可もしくは拒否することができます。 ほとんどのウェブブラウザは自動的に Cookie を許可していますが、ブラウザ設定で Cookie を拒否することもできます。 その場合、ウェブサイトを完全な状態で使用できないことがあります。

en: If you click on a link to a third party website, such third party may also transmit cookies to you. This Privacy Policy does not cover the use of cookies by any third parties.
ja_JP: 第三者のウェブサイトへのリンクをクリックした場合、その第三者が Cookie を通信することがあります。 本プライバシーポリシーは第三者の Cookie 使用は対象にしておりません。

en: List of cookies used by this website:
ja_JP: このウェブサイトが使用するCookieのリスト

en: Cookie Name
ja_JP: Cookie名

en: Typical Value
ja_JP: 典型値

en: Purpose
ja_JP: 目的

en: Expires
ja_JP: 期限

en: Randomly generated alphanumeric string
ja_JP: 無作為に生成された英数字の文字列

en: Used to identify user session
ja_JP: ユーザーセッションを識別するために使用

en: 2 days after creation
ja_JP: 作成から2日

en: confirmed
ja_JP: 確認済み

en: Whether the user has seen the sitewide notice regarding the use of cookies
ja_JP: Cookie の使用に関するサイト全体の通知をユーザーが閲覧したかどうか

en: 1 year from being set
ja_JP: 設定から1年

en: boolean
ja_JP: ブーリアン

en: Whether the user can see the O13 forums
ja_JP: ユーザーが13歳以上対象のフォーラムを閲覧できるかどうか

en: On session expiry
ja_JP: セッションの期限切れ時

en: Whether the user has completed required fields of their profile
ja_JP: ユーザーがプロフィールの必要なフィールドに入力したかどうか

en: The locale of the users browser, to display the relevant language to them
ja_JP: ユーザーに関連する言語を表示するための、ユーザーブラウザのロケール

en: Links to other websites
ja_JP: 他のウェブサイトへのリンク

en: Our Website may, from time to time, contain links to third party websites.  If you follow a link to any of these websites, please note that these websites have their own privacy policies and that we do not accept any responsibility or liability for these policies.  Please check these policies before you submit any personal data to these websites.
ja_JP: 本ウェブサイトには、時々第三者ウェブサイトへのリンクが含まれることがあります。  それらのウェブサイトへのリンクをクリックする場合は、それらウェブサイトにはそれぞれのプライバシーポリシーがあり、私達はそのポリシーに関して責任を負わないことをご理解ください。  それらウェブサイトに個人情報を提出する前に該当するポリシーを確認してください。

en: Access to information
ja_JP: 情報へのアクセス

en: You have the right to request a copy of the information held by us about you.  We may charge a fee for this which will not exceed €6.35.  You also have the right to access your data, have changed any inaccuracies in the details we hold about you, the right to object to the use of your data and the right to block any specific uses of your data by contacting us using the contact details below.
ja_JP: あなたには、私達が所持するあなたに関する情報の複製を請求する権利があります。  私達はその請求に対し6.35ユーロを超えない手数料を請求することがあります。  また、あなたには自身のデータにアクセスする権利、私達が所持するあなたの情報の間違いを修正してもらう権利、あなたのデータの使用に異議を唱える権利があります。また、以下の連絡先から問い合わせることにより、あなたのデータの特定の使用を拒否する権利があります。

en: Changes to our Privacy Statement
ja_JP: プライバシーステートメントの変更

en: Any changes to this Privacy Statement will be posted on the Website so you are always aware of what information we collect, how we use it, and under what circumstances, if any, we disclose it. If at any time we decide to use personal data in a manner significantly different from that stated in this Privacy Statement, or otherwise disclosed to you at the time it was collected, we will notify you by email, and you will have a choice as to whether or not we use your information in the new manner.
ja_JP: 本プライバシーステートメントの変更はウェブサイトに掲載されるため、あなたは常に私達が収集する情報、その利用方法、および開示する状況（存在する場合）について把握できるようになっています。私達が本プライバシーステートメントの記述と大幅に異なる方法で個人データを使用すると決定した場合、またそのデータ収集の際にそれがあなたに開示されていな場合、その旨をメールで通知します。その際、あなたは私達がその新しい方法であなたの情報を使用するかどうかを選択することができます。

en: We welcome any queries, comments or requests you may have regarding this Privacy Statement.  Please contact us in writing at Dogpatch Labs, The CHQ Building, Custom House Quay, Dublin 1, IRELAND or by e-mail at info@coderdojo.com.
ja_JP: このプライバシーステートメントに関するご意見、ご質問、ご要望などがございましたら、ぜひご連絡ください。  郵便（宛先: Dogpatch Labs, The CHQ Building, Custom House Quay, Dublin 1, IRELAND）またはメール（info@coderdojo.com）でのお問い合わせを受け付けております。

en: Find nearby Dojos
ja_JP: 近所の道場を検索

en: Notify all Members
ja_JP: メンバー全員に通知

en: Notify Dojo members about Event opening
ja_JP: イベントの開催について道場メンバーへ通知

en: Please select about which event you want to notify Dojo members:
ja_JP: 道場のメンバーに通知するイベントを選択してください。

en: Send notifications
ja_JP: 通知を送信

en: You must choose an event
ja_JP: イベントを選択してください

en: Tickets Now Available for %1$s
ja_JP: チケット %1$s が応募可能になりました

en: Terms and Conditions here
ja_JP: 利用規約

en: An error has occurred while saving youth profile
ja_JP: プロフィール保存中にエラーが発生しました

en: Profile(s) have been saved successfully
ja_JP: プロフィールの保存が完了しました

en: Your details
ja_JP: 詳細

en: About you
ja_JP: あなたに関する情報

en: Got a child? Add them below
ja_JP: お子様がいらっしゃれば、以下に追加してください。

en: Add child
ja_JP: 子どもを追加する

en: Remove child
ja_JP: 子どもを削除する

en: Are you sure you want to remove this child?
ja_JP: 本当にこの子どもを削除してもよろしいですか？

en: You can view the
ja_JP: Zen のロードマップを

en: Zen roadmap
ja_JP: ご覧ください。

en:  and see what we are working on, as well as the latest features for Zen.
ja_JP: 私達が取り組んでいること、そして Zen の最新の機能をご覧ください。

en: Access our e-learning module
ja_JP: eラーニングモジュールにアクセス

en: By using this functionality, you allow us to share basic information with this provider (email, name, user type)
ja_JP: この機能を使用すると、この提供者との基本情報（メールアドレス、名前、ユーザーの種類）の共有を許可することになります。

en: By clicking this button, you allow us to share basic information with this provider (email, name, user type)
ja_JP: このボタンをクリックすると、この提供者との基本情報（メールアドレス、名前、ユーザーの種類）の共有を許可することになります。

en: Only modules for mentors and champions are available at the moment, come back later on to discover more!
ja_JP: 現在は、メンターやチャンピオン用のモジュールしか利用できません。また後でご覧ください。

en: Do you agree?
ja_JP: 同意しますか？

en: A new Dojo has been created
ja_JP: 新しい道場が作成されました。

en: You have been invited to a Dojo session
ja_JP: 道場セッションに招待されました

en: Change Role
ja_JP: 役割を変更

en: Calling all Dojos; Answer one question, make an impact!
ja_JP: 全道場に呼びかける。質問に答えて影響を与えましょう！

en: I have read and accept the <a ui-sref="terms-and-conditions" target="_blank"><b>Terms and Conditions here</b></a>
ja_JP: <a ui-sref="terms-and-conditions" target="_blank"><b>利用規約</b></a>を読み、同意します

en: Donate
ja_JP: 寄付

en: Maintained by
ja_JP: 管理

en: Attend a Dojo
ja_JP: 道場に参加

en: Volunteer
ja_JP: ボランティア

en: News
ja_JP: ニュース

en: Community
ja_JP: コミュニティ

en: Help us translate
ja_JP: 翻訳に協力する

en: Search...
ja_JP: 検索...

en: Contribute
ja_JP: 貢献

en: UserType not allowed
ja_JP: そのユーザーの種類は選択できません

en: An invitation has been sent by email
ja_JP: 招待状がメールで送信されました

en: My Children
ja_JP: 子ども

en: My children
ja_JP: 子ども

en: View my children
ja_JP: 子どもを表示

en: Recent Badges
ja_JP: 最近のバッジ

en: View all
ja_JP: 全て表示

en: Dojos
ja_JP: 道場

en: Add to a Dojo
ja_JP: 道場に追加

en: {{ name }} doesn't have any badges yet. Talk to the organisers of your Dojo to learn how {{ name }} can be rewarded through badges.
ja_JP: {{ name }} さんはまだバッジを持っていません。どうしたら{{ name }} さんがバッジのごほうびを贈ってもらえるか、道場の主催者に相談してください。

en: {{ name }} isn't a member of a Dojo. Add them to a Dojo you're a member of, or <a href="{{ findADojoUrl }}">find a new Dojo</a> for them to join.
ja_JP: {{ name }} さんは道場のメンバーではありません。あなたがメンバーになっている道場に追加するか、 参加する<a href="{{ findADojoUrl }}">新たな道場を探して</a>ください。

en: You aren't a member of a Dojo yet. Find and join a Dojo and your children will be automatically be added along with you.
ja_JP: あなたはまだ道場のメンバーではありません。道場を探して参加すると、あなたのお子様も自動的に一緒に追加されます。

en: Member of
ja_JP: 次のメンバー

en: Click a Dojo to remove {{ name }} from the Dojo. You and any other child will still remain a member of this Dojo.
ja_JP: 道場をクリックして道場から{{ name }} さんを削除します。あなたと他のお子様は道場のメンバーのままです。

en: Available Dojos
ja_JP: 利用できる道場

en: Click one of your Dojos to add {{ name }} as a member, or <a href="{{ findADojoUrl }}">find a new Dojo</a> for them to join.
ja_JP: 参加している道場の一つをクリックして{{ name }} さんをメンバーとして追加するか、参加する<a href="{{ findADojoUrl }}">新たな道場を探して</a>ください。

en: We could not determine a location from this address. Your previous location marker has been retained.
ja_JP: この住所から場所を特定できませんでした。前回の場所のマークが保持されています。

en: Day selected doesn't exist in date range, please check your date range.
ja_JP: 選択した日は日付範囲に存在しません。日付範囲を確認してください。

en: %1s at %2s on %3s
ja_JP: %3sに%2sで%1s

en: %1s in %2s
ja_JP: %2sの%1s

en: First Name
ja_JP: 名

en: First name is required
ja_JP: 名は必須項目です

en: Surname is required
ja_JP: 姓は必須項目です

en: Alias is required
ja_JP: ハンドルネームは必須項目です

en: This unique alias is shown instead of your child's name to protect their privacy on features such as the Ninja Forum.
ja_JP: この固有のハンドルネームは、ニンジャフォーラムのような機能を使う時にプライバシーを保護するため、お子様の名前の代わりに表示されます。

en: Date of birth is required
ja_JP: 生年月日は必須項目です。

en: We need your child's date of birth to comply with child protection laws in some countries.
ja_JP: 子どもの生年月日は、いくつかの国で子どもを保護する法律を遵守するために必要です。

en: As your child is over 13 years of age, they can have their own CoderDojo account.
ja_JP: 13歳以上なので、お子様は自分自身の CoderDojo アカウントを持つことができます。

en: This is optional, but will allow your child to log in by themselves to access features such as badging, booking and the youth forums by themselves. Enter your child's email address, and give them a password if you wish to do this.
ja_JP: これはオプションです。お子様が自分でログインし、バッジや予約、子どもフォーラムなどの機能にアクセスできるようになります。ご希望の場合、お子様のメールアドレスを入力してください。また、お子様のパスワードを決めてください。

en: You must provide an email address when providing a password.
ja_JP: パスワードを入力するときは、メールアドレスを入力する必要があります。

en: Type the content of your email here
ja_JP: ここにメールの本文を入力

en: Email sent!
ja_JP: メール送信完了！

en: An error has occurred while sending the email
ja_JP: メールの送信中にエラーが発生しました

en: Send Email
ja_JP: メール送信

en: From
ja_JP: 差出人

en: To
ja_JP: 宛先

en: Included Parents
ja_JP: 保護者を含む

en: Email subject
ja_JP: メールの件名

en: Email subject is required
ja_JP: メールの件名は必須項目です

en: Email content is required
ja_JP: メールの本文は必須項目です

en: You have a new message from %1s Dojo:
ja_JP: %1s 道場からの新しいメッセージがあります。

en: Your child %1s has a new message from %2s Dojo: | Your children %1s have a new message from %2s Dojo:
ja_JP[0]: %2s 道場から、お子様の%1sさんへ新しいメッセージがあります。

en: {{ numAttendees }} Attendees
ja_JP: {{ numAttendees }}人の参加者

en: {{ numMentors }} Mentors
ja_JP: {{ numMentors }}人のメンター

en: Help Center
ja_JP: ヘルプセンター

en: All your events will be visible on your Dojo page
ja_JP: すべてのイベントは道場ページに表示されます

en: Connect
ja_JP: 接続

en: Reconnect
ja_JP: 再接続

en: Disconnect
ja_JP: 切断

en: Your Eventbrite account has been disconnected
ja_JP: Eventbrite アカウントが切断されました

en: Your Eventbrite account has been successfully connected
ja_JP: Eventbrite アカウントの接続が成功しました

en: Your ticket request for %1$s is pending approval
ja_JP: チケットリクエスト %1$s は承認待ちです

en: A ticket has been booked for %1$s
ja_JP: %1$s のチケットが予約されました

en: A ticket has been booked for your child for %1$s
ja_JP: お子様の %1$s のチケットが予約されました

en: Your childs ticket request for %1$s is pending approval
ja_JP: お子様のチケットリクエスト %1$s は承認待ちです

en: A ticket for your child for %1$s has been cancelled
ja_JP: お子様の %1$s のチケットがキャンセルされました

en: A ticket request has been made for %1$s
ja_JP: %1$s のチケットリクエストが作成されました

en: Your ticket status for %1$s has been changed to pending
ja_JP: %1$s のチケットステータスが保留中に変更になりました

en: Your childs ticket status for %1$s has been changed to pending
ja_JP: お子様の %1$s のチケットのステータスが保留中に変更になりました

en: This is a notification to let you know that your request for a ticket for the below event has been received. Once your request has been approved you will receive your ticket confirmation by email.
ja_JP: この通知は、以下のイベントのチケットについて、あなたからのリクエストを受理したことをお知らせするものです。リクエストが承認されると、チケットの確認がメールが届きます。

en: This is your order confirmation for the below event.
ja_JP: これは以下のイベントの注文確認です。

en: Your ticket has been cancelled for the below event.
ja_JP: 以下のイベントのチケットがキャンセルされました。

en: Your ticket for %1$s has been booked
ja_JP: %1$s のチケットが予約されました

en: No ticket booked
ja_JP: 予約済みのチケットはありません。

en: Cancel ticket | Cancel tickets
ja_JP[0]: チケットをキャンセル

en: This is a notification to let you know that a request for a ticket for the below event has been received for your child %1s. Once the request has been approved they will receive their ticket confirmation by email. | This is a notification to let you know that requests for tickets for the below event have been received for your children %1s. Once the requests has been approved they will receive their ticket confirmations by email.
ja_JP[0]: この通知は、お子様 %1sさんに対して以下イベントのチケットのリクエストを受理したことをお知らせするものです。リクエストが承認されると、お子様はチケットの確認をメールで受け取ります。

en: This is an order confirmation for your child %1s for the below event. | This is an order confirmation for your children %1s for the below event.
ja_JP[0]: これはお子様 %1s さんの以下イベントの注文確認です。

en: A ticket for your child %1s for the below event has been cancelled. | Tickets for your children %1s for the below event have been cancelled.
ja_JP[0]: お子様 %1sさんの以下イベントのチケットがキャンセルされました。

en: My Account
ja_JP: マイアカウント

en: My Profile
ja_JP: プロフィール

en: E-learning
ja_JP: eラーニング

en: Manage Dojos
ja_JP: 道場の管理

en: Toggle navigation
ja_JP: ナビゲーションの切り替え

en: Details
ja_JP: 詳細

en: Find a Dojo to attend
ja_JP: 参加する道場を探す

en: Learn technology in an informal, creative and social environment. Find a dojo near you.
ja_JP: 気軽に、みんなで楽しく創造性を発揮できる場所で技術を学ぼう。近所の道場を探してみよう。

en: Enter your city or locality
ja_JP: お住まいの市または地域を入力

en: Search for Dojos
ja_JP: 道場を検索

en: Detect my location
ja_JP: 現在地を取得する

en: Your CoderDojo account has been created
ja_JP: CoderDojo アカウントが作成されました。

en: Booking Complete
ja_JP: 予約完了

en: You must accept the terms and conditions before proceeding.
ja_JP: 次へ進むには、利用規約への同意が必要です。

en: You must consent to the use of your data before proceeding.
ja_JP: 次へ進むには、あなたのデータ使用への同意が必要です。

en: Last name
ja_JP: 姓

en: Phone number
ja_JP: 電話番号

en: Phone number of a parent/guardian
ja_JP: 保護者の電話番号

en: Month
ja_JP: 月

en: Year
ja_JP: 年

en: Email address (optional)
ja_JP: メールアドレス（任意）

en: Male
ja_JP: 男性

en: Not Listed
ja_JP: 記載されていません。

en: Prefer not to answer
ja_JP: 回答を希望しない

en: Book event tickets
ja_JP: イベントチケットを予約

en: You will need your parent to carry out the registration.
ja_JP: 登録 (とうろく) には保護者 (ほごしゃ) がいります。

en: Please verify your age
ja_JP: あなたの年令を教えてください。

en: Enter your date of birth
ja_JP: 生年月日を入力してください

en: Upcoming Events
ja_JP: 今後のイベント

en: Sessions
ja_JP: セッション

en: See Details and Book
ja_JP: 詳細を確認して予約

en: Select Event Tickets
ja_JP: イベントチケットを選択

en: Proceed
ja_JP: 進む

en: Showing {total} Dojos
ja_JP: {total} つの道場を表示

en: I agree with the {openLinkTag}Terms & Conditions{closingLinkTag}
ja_JP: {openLinkTag}利用規約{closingLinkTag}に同意します

en: I consent to the use of my data ({openLinkTag}Data policy{closingLinkTag})
ja_JP: データの使用({openLinkTag}データポリシー{closingLinkTag})に同意します

en: Unfortunately there are no dojos in your area at the moment. Please search again or use the map to find the closest one.
ja_JP: 現時点ではお住まいの地域に道場はありません。もう一度検索するか、地図から一番近い道場を探してみてください。

en: No Upcoming Events
ja_JP: 今後のイベントはありません

en: Show Map
ja_JP: 地図を表示

en: Hide Map
ja_JP: 地図を非表示

en: Try modifying your search location, or zoom out on the {openLink}map{closeLink} to find the nearest Dojos.
ja_JP: 検索場所を変更するか{openLink}地図{closeLink}を縮小して一番近い道場を探してください。

en: Contact Dojo
ja_JP: 道場へのお問い合わせ

en: Full
ja_JP: 満員

en: A confirmation email has been sent to {email}
ja_JP: {email}に確認メールが送信されました。

en: Event hosted by {dojoName}
ja_JP: {dojoName} 主催イベント

en: Event hosted by
ja_JP: イベント主催者

en: Attendees
ja_JP: 参加者

en: You are now subscribed to {dojoName} dojo
ja_JP: {dojoName} 道場を登録しました。

en: You can log in and find events hosted by this dojo in {openLink}My Dojos{closeLink}
ja_JP: ログインし、{openLink}道場{closeLink}からこの道場主催のイベントを見ることができます。

en: You will be notified about future events hosted by this Dojo
ja_JP: 今後、この道場主催のイベントのお知らせをお送りします。

en: Event Details
ja_JP: イベントの詳細

en: I want to join the CoderDojo mailing list
ja_JP: CoderDojo メーリングリストへの参加を希望

en: Created on {{ date }}
ja_JP: 作成日 {{ date }}

en: Last updated on {{ date }}
ja_JP: 最終更新日 {{ date }}

en: Manage Users
ja_JP: ユーザー管理

en: Manage Events
ja_JP: イベント管理

en: This is a Private Dojo
ja_JP: これはプライベート道場です。

en: Private Dojos are by invite only or for specific people who are members of an organisation or school. The general public should not contact to attend this Dojo.
ja_JP: プライベート道場は、招待者専用もしくは組織や学校のメンバーである特定の人々のための道場です。一般の方は、この道場への参加のお問い合わせをお控えください。

en: To learn more please email {email}
ja_JP: 詳細については、{email} 宛てにメールでお問い合わせください。

en: Mondays
ja_JP: 月曜日

en: Tuesdays
ja_JP: 火曜日

en: Wednesdays
ja_JP: 水曜日

en: Thursdays
ja_JP: 木曜日

en: Fridays
ja_JP: 金曜日

en: Saturdays
ja_JP: 土曜日

en: Sundays
ja_JP: 日曜日

en: {day} {startTime} - {endTime}, Weekly
ja_JP: {day} {startTime} - {endTime}、毎週

en: {day} {startTime} - {endTime}, Every two weeks
ja_JP: {day} {startTime} - {endTime}、隔週（二週間に1回）

en: {day} {startTime} - {endTime}, Monthly
ja_JP: {day} {startTime} - {endTime}、毎月

en: {nth} {day} of the month, {startTime} - {endTime}
ja_JP: 毎月第{nth} {day} 、 {startTime} - {endTime}

en: Second
ja_JP: 2

en: Third
ja_JP: 3

en: Fourth
ja_JP: 4

en: Please answer the following questions correctly so that our community team can verify all new Champions are real people.
ja_JP: コミュニティチームがすべての新しいチャンピオンが実在の人物であることを確認できるよう、次の質問に答えてください。

en: First name
ja_JP: 名

en: Personal/Work email address
ja_JP: 個人または仕事用のメール アドレス

en: Date of birth
ja_JP: 生年月日

en: Parent Email address
ja_JP: 保護者のメールアドレス

en: Parent Name
ja_JP: 保護者氏名

en: Home address
ja_JP: 自宅住所

en: Telephone number is not valid
ja_JP: 電話番号が正しくありません。

en: (optional)
ja_JP: （任意）

en: Tell us your skills
ja_JP: あなたのスキルについて教えてください。

en: To become a Champion you do not need to have technical skills as you can find other volunteers with these skills or use our awesome learning content.
ja_JP: チャンピオンになるのに技術スキルは必要ありません。技術スキルのある他のボランティアを探したり、優れた学習コンテンツを利用できるのですから。

en: Media (newspaper/radio)
ja_JP: メディア (新聞、ラジオ)

en: This information will be used to populate your Dojo's public profile page
ja_JP: この情報は道場の公開用プロフィールページの作成に使われます。

en: Name your Dojo
ja_JP: 道場に名前をつけてください。

en: Please avoid using the words “CoderDojo” or “Dojo” when naming your Dojo.
ja_JP: 道場の名前に「CoderDojo」または「道場」や「Dojo」という単語を使用しないでください。

en: The Dojo Name should be formatted as [City/Town/State] @ [Sponsor/Venue Name] or in a large city [Neighbourhood/Area], [City] @ [Sponsor/Venue Name]
ja_JP: 道場の名前は、 [市/町/都道府県] @ [スポンサー/会場名] 、または大都市の場合、[地区/地域], [City] @ [スポンサー/会場名] の形式でなければなりません。

en: When will your Dojo run?
ja_JP: いつ道場を始めますか？

en: Help people searching for Dojos to find one that fits their schedule
ja_JP: 道場を探している人が自分の都合に合う道場を見つけられるよう、手伝いをする

en: Select a day
ja_JP: 日を選択

en: How often will your Dojo run?
ja_JP: 道場の開催頻度はどのぐらいですか？

en: Each Dojo can choose how often they run whether it be weekly, bi-weekly, or monthly.
ja_JP: 各道場は、開催頻度を毎週、隔週、または毎月の中から決めることができます。

en: When will your first session be?
ja_JP: 最初のセッションはいつ開催しますか？

en: Provide your Dojo email address
ja_JP: 道場のメールアドレスを入力してください。

en: You will need a specific email for your Dojo that can be shared with your team.
ja_JP: 道場のメンバーで共有できるメールアドレスが必要です。

en: You can set up your own Dojo email address (e.g.docklandsdojo@gmail.com) or we can create a coderdojo.com email up on your behalf.
ja_JP: 自分の道場のメール アドレス (例: docklandsdojo@gmail.com) を設定するか、coderdojo.comのメールアドレスを作ることができます。

en: I have an email account setup for my Dojo
ja_JP: 既存の道場用のメールアドレスを使う

en: I want a coderdojo.com email set up
ja_JP: coderdojo.com のメールアドレスの作成を希望する

en: It must be different from your personal email.
ja_JP: 個人メールアドレスとは別のメールアドレスでなければなりません。

en: You'll receive the credentials once the dojo has been verified
ja_JP: 道場が認証されると、認証情報が届きます。

en: Once you have your email set up we advise you set up an auto-responder to all emails with more information about your Dojo so that parents know you are still active. Otherwise you can set up an auto-forwarder to your personal email so you don’t miss anything coming into your Dojo email.
ja_JP: 保護者が道場が活動中であることがわかるよう、メールアドレスの設定後に、道場に関する問い合わせに対する自動応答の設定をお勧めします。もしくは、あなたの個人メールアドレスへの自動転送を設定できますので、道場のメールアドレスに届いたメールを見逃さなくて済みます。

en: Website (optional)
ja_JP: ウェブサイト (任意）

en: Every two weeks
ja_JP: 隔週 （二週間に1回）

en: Monthly
ja_JP: 毎月

en: The venue is where the Dojo takes place.
ja_JP: 会場 (venue) とは、道場が開催される場所のことです。

en: It should be a safe, accessible and fun space.
ja_JP: 会場は、安全で通いやすく、楽しい場所でなければいけません。

en: Dojos cannot be held in a private residence or in venues inappropriate for young people; for example betting offices, bars, etc.
ja_JP: 道場は個人の住宅やバーなどのように、青少年 (18歳未満) に不適切な場所で開催してはいけません。

en: Do you have a venue?
ja_JP: 会場はありますか？

en: I have a venue
ja_JP: 会場は決まっている

en: I'm looking for a venue
ja_JP: 会場を探している

en: Where is your venue located?
ja_JP: 会場はどこにありますか？

en: Please provide detailed information below. This location should appear on Google maps.
ja_JP: 詳細を以下に記入してください。この場所がGoogle Map上で表示されます。

en: What type of venue will you run a Dojo in?
ja_JP: 道場を開催する会場はどのような場所ですか？

en: This Dojo will be:
ja_JP: この道場は次に当てはまります。

en: CoderDojo aims to be open and accessible to everyone. This means the majority of our Dojos, programs and features are made to be public and open. We allow the private option for clubs that definitely need to be limited to only current members of the venue.
ja_JP: CoderDojo は、誰にでも自由で行きやすいことを目指しています。これは、大半の道場やプログラム、呼び物が公開されていてオープンであることを意味しています。会場の現行メンバーにのみ限定する必要があるクラブを非公開とするオプションも認めています。

en: Other (please detail)
ja_JP: その他（詳細を記入してください）

en: If your venue has a corporate host what is the name of the company?
ja_JP: 会場を提供しているのが企業の場合、企業名を入力してください。

en: Download a template letter to send to potential venues here
ja_JP: ここから道場を開催したい会場への手紙のテンプレートをダウンロード

en: Corporate Office
ja_JP: 企業のオフィス

en: Community Centre or public civic space
ja_JP: コミュニティセンターまたは公共施設

en: Co-working space or tech hub
ja_JP: コワーキングスペースまたはハブスペース

en: Library
ja_JP: 図書館

en: Maker Space
ja_JP: メイカースペース

en: School
ja_JP: 学校

en: University
ja_JP: 大学

en: No problem! You can continue filling out the rest of the application, and come back to this when you’ve found a venue.
ja_JP: ご安心ください。会場を確保した後、フォームの残りの項目を入力できます。

en: A CoderDojo Mentor is someone who guides Dojo attendees (Ninjas) and facilitate their learning.
ja_JP: CoderDojo のメンターとは、ニンジャ（道場の参加者）をサポートし、学びを促進する人のことです。

en: Volunteers can also help out by setting up the Dojo, checking in attendees, managing ticketing or social media, etc.
ja_JP: ボランティアもまた、参加者のチェックインやチケット発券管理、SNSの運営など道場の運営をサポートすることができます。

en: You can learn more about Mentors and Volunteers at Dojos in this short <a target="_blank" href="/dashboard/profile/lms">e-learning course.</a>
ja_JP: こちらの短い<a target="_blank"href="/dashboard/profile/lms"> eラーニング コース</a>で、CoderDojo のメンターとボランティアについて知ることができます。

en: Dojos must ensure all volunteers are vetted and approved in compliance with local child safeguarding legislation.
ja_JP: 道場は、各地域の児童保護法に従ってすべてのボランティアを審査し、承認する必要があります。

en: I have volunteers to help run my Dojo.
ja_JP: 道場の運営をサポートするボランティアの方がいます。

en: I intend to run the Dojo by myself.
ja_JP: 自分一人で道場を運営するつもりです。

en: Let us know where you found mentors for your Dojo.
ja_JP: 道場のメンターとどこで知り合ったか教えてください。

en: It’s ok to run the Dojo by yourself, but we’d advise trying to find volunteers to help you.
ja_JP: 道場をご自身で運営することは構わないのですが、協力してくれるボランティアを見つけることをお勧めします。

en: Your Dojo will grow and it’s always good to have extra hands.
ja_JP: 道場の規模は大きくなるため、人手はあった方がいいです。

en: You can find more tips on finding volunteers <a target="_blank" href="https://hwf.zendesk.com/hc/en-us/articles/115003582283">here.</a>
ja_JP: <a target="_blank"href="https://hwf.zendesk.com/hc/en-us/articles/115003582283">こちら</a>から、ボランティア募集のアドバイスをご覧ください。

en: Youth/community workers
ja_JP: ユースワーカー (若者の支援をする専門職) / コミュニティワーカー (地域援助に当たる専門職)

en: Primary or secondary teachers
ja_JP: 小学校 / 中学校 / 高校の教師

en: IT professionals
ja_JP: ITの専門家

en: 3rd level education students
ja_JP: 大学 (院) / 短大 / 専門学校の学生

en: Staff of venue
ja_JP: 会場のスタッフ

en: Youth Mentors (under 18)
ja_JP: ユースメンター (18歳未満）

en: Parents of attendees
ja_JP: 参加者の保護者

en: All global Dojos follow a common ethos and principles, such as always being free for children, and encouraging them to work together.
ja_JP: 世界中のすべての道場は、常に子供たちのために自由であり、一緒に活動するように促すなど、共通の理念と原則に従って活動します。

en: All of these principles are documented in the CoderDojo Charter.
ja_JP: すべての原則は CoderDojo 憲章に記載されています。

en: To become a verified Dojo you must agree to follow all principles in the CoderDojo Charter.
ja_JP: 道場が認証されるためには、CoderDojo 憲章のすべての原則に従うことに同意する必要があります。

en: It’s important that, as part of the CoderDojo community, you and your volunteers understand the CoderDojo Ethos.
ja_JP: CoderDojo コミュニティの一員として、あなたとボランティアは CoderDojo の理念を理解していることが重要です。

en: To make it easier to understand and implement in your Dojo we have created a short E-Learning module <a target="_blank" href="/dashboard/profile/lms">which you can find here.</a>
ja_JP: CoderDojo の理念を分かりやすく、また道場で実行しやすくするために、短い<a target="_blank" href="/dashboard/profile/lms">e-ラーニングモジュール</a>を作成しました。

en: You should encourage all volunteers to take the CoderDojo E-Learning modules.
ja_JP: すべてのボランティアに、CoderDojo eラーニング モジュールの受講を勧めてください。

en: Venue Details
ja_JP: 会場の詳細

en: Sign the Charter
ja_JP: 憲章に署名

en: Review your application
ja_JP: 入力内容を確認

en: Congratulations! Your Dojo application is being reviewed by a member of the CoderDojo Foundation team.
ja_JP: おめでとうございます！CoderDojo Foundation チームがあなたの申請を審査中です。

en: We will respond to you within 48 hours, so hang tight while we check the information you have submitted.
ja_JP: 48時間以内に返信しますので、送信された情報を確認するまでお待ちください。

en: Something went wrong while submitting your application, please contact support
ja_JP: フォームの送信中にエラーが発生した場合は、サポートにお問い合わせください。

en: Your application is incomplete
ja_JP: フォームの記入が完了していません。

en: Contact us if you have a question
ja_JP: ご質問がありましたら、お問い合わせください。

en: Started on {{ date }}
ja_JP: 開始日 {{ date }}

en: Expect a response within 48 hours from our community team.
ja_JP: コミュニティチームが48 時間以内に回答します。

en: No response yet?
ja_JP: まだ返事がありませんか？

en: Click here to contact us
ja_JP: こちらをクリックしてお問い合わせください。

en: Edit your application
ja_JP: 入力内容を編集

en: Continue your application
ja_JP: 入力を続ける

en: Provide only your username (without ending slash)
ja_JP: ユーザー名（末尾のスラッシュなし）のみ入力してください

en: This is a recurring event
ja_JP: 定期開催のイベント

en: {recurringFrequencyInfo} at {formattedStartTime} - {formattedEndTime}, from {formattedFirstDate} to {formattedLastDate}
ja_JP: {formattedFirstDate}から{formattedEndTime}の{formattedStartTime} - {formattedLastDate}　　({recurringFrequencyInfo})

en: Don't see a Dojo in your area?
ja_JP: お住まいの地域に道場はありませんか？

en: Volunteer at this Dojo
ja_JP: この道場でボランティアをする

en: Mentors help the Ninjas with programming, while also helping the Champion run the Dojo efficiently
ja_JP: メンターは、効率的に道場を運営できるようチャンピオンをサポートしながら、ニンジャのプログラミングをサポートします。

en: Volunteer as Mentor
ja_JP: メンターとして参加

en: This Dojo needs Mentors!
ja_JP: この道場ではメンターが不足しています。

en: The Champion handles every aspect of running the Dojo - from handing logistics to ticketing, to awarding badges to the Ninjas
ja_JP: チャンピオンは、開催準備、予約管理、忍者へのバッジの贈与など、道場の運営に関するありとあらゆることを担当します。

en: Volunteer as Champion
ja_JP: チャンピオンとして参加

en: Showing {firstOnPage} to {lastOnPage} of {total} Dojos
ja_JP: {total} 件の道場のうち、{firstOnPage} から {lastOnPage} を表示

en: There are no upcoming events planned for your Dojos.
ja_JP: この道場で開催予定のイベントはありません。

en: Congratulations, you have now joined the Dojo.
ja_JP: おめでとうございます。道場に参加しました。

en: {total} Dojos found near {query}
ja_JP: {query}付近に{total}件の道場が見つかりました

en: {total} Dojos found
ja_JP: {total}件の道場が見つかりました

en: you
ja_JP: あなた

en: Your applications have been successfully cancelled.
ja_JP: あなたの申し込みはキャンセルされました。

en: Dojos near {place}
ja_JP: {place} 付近の道場

en: Dojos near you
ja_JP: お近くの道場

en: Create your first event
ja_JP: 最初のイベントを作成する

en: Your Dojo must ve verified in order to use that functionnality
ja_JP: その機能を使用するには、あなたの道場が認証されなければなりません。

en: Congratulations on creating your event. When your Dojo is verified by the CoderDojo team, it will appear on your public listing.
ja_JP: イベントの作成おめでとうございます、道場が CoderDojo チームによって認証されると、公開リストに掲載されます。

en: Email is already associated with an account. Use a new email or leave it blank to receive all correspondence on their behalf.
ja_JP: メールアドレスは既にアカウントに関連付けられています。代わりにすべてのメールを受け取るには、新しいメールアドレスを使うか空白のままにしてください。

en: No Listed Events
ja_JP: 掲載イベントなし

en: This Dojo may list their events on another website or they may encourage people to attend without booking.
ja_JP: この道場は他のウェブサイトにイベントを載せているか、予約なしで参加することを推奨している可能性があります。

en: Please email the Dojo on {email} to find out about their upcoming events.
ja_JP: 今後のイベントについては、道場 ({email}) へお問い合わせください。

en: Please join this Dojo for updates and email the Dojo on {email} to find out about their upcoming events.
ja_JP: この道場へ参加して最新情報を手に入れましょう。今後のイベントについては、道場 ({email}) へお問い合わせください。

en: There was a problem connecting your account to Eventbrite. Please make sure you are not using private browsing and try again. If this error appears again contact info@coderdojo.com and we will try to help you.
ja_JP: アカウントを Eventbrite に接続する際に問題が起こりました。プライベートブラウジングを使っていないことを確認して再度やり直してください。このエラーがまた表示された場合、info@coderdojo.com へ連絡していただければお手伝いさせていただきます。

en: You are trying to use an Eventbrite subuser account to connect your Dojo. Unfortunately we only support connecting a Dojo to an Eventbrite account which manages a single Dojo. If you need help please contact info@coderdojo.com.
ja_JP: Everbrite のサブユーザーアカウントを使って道場に接続しようとしています。残念ながら、1つの道場を管理する Eventbrite アカウントとの接続しかサポートしていません。お困りの場合は、info@coderdojo.com へご連絡ください。

en: The event is fully booked, please wait for the next event or look for other Dojos in your area.
ja_JP: イベントはすべて予約済みです。次のイベントを待つか、お住まいの地域にある他の道場を探してください。

en: Next event on {date}
ja_JP: {date} に開催の次のイベント

en: Recent Events
ja_JP: 最近のイベント

en: This Dojo had events recently. You'll be notified when tickets for the next event are available.
ja_JP: この道場はつい最近イベントがあったばかりです。次のイベントのチケットが入手可能になると、通知されます。

en: This Dojo had events recently. Join the Dojo to get notified when tickets for the next event are available.
ja_JP: この道場はつい最近イベントがあったばかりです。道場に参加して、次のイベントのチケットが利用可能になった時に通知を受け取りましょう。

en: Your booking information is incomplete. Please scroll up and follow the hints to complete the booking.
ja_JP: 予約情報が不完全です。上にスクロールして、予約を完了するためのヒントをご覧ください。

en: Email should be in the format: janedoe@example.com
ja_JP: メールアドレスは次の形式でなければなりません。janedoe@example.com

en: Password is required
ja_JP: パスワードは必須項目です

en: There was a problem logging in: {msg}
ja_JP: ログイン時に問題が発生しました: {msg}

en: The account for email {msg} is linked to a My Raspberry Pi account.
ja_JP: メール {msg} のアカウントは、My Raspberry Piアカウントにリンクされています。

en: Login through My Raspberry Pi.
ja_JP: My Raspberry Piでログインする

en: Use different Coder Dojo account.
ja_JP: 別のCoderDojoアカウントを使用する

en: Don't have an account?
ja_JP: アカウントをお持ちではありませんか？

en: Register here
ja_JP: ここから登録

en: Add a new youth
ja_JP: 子どもを追加

en: Add specific requirements
ja_JP: 特定の要件を追加

en: Specific requirements
ja_JP: 特定の要件

en: Please tell us about any specific requirements that we should be aware of (eg. wheelchair access)
ja_JP: 私達が知っておくべき特定の要件（例えば、車いす利用に対応）をお知らせください

en: Not attending
ja_JP: 不参加

en: Your tickets are now awaiting approval
ja_JP: あなたのチケットは承認待ちです。

en: You will be notified when the organizer approves your request.
ja_JP: 主催者がリクエストを承認すると、通知が届きます。

en: Booking Request Sent
ja_JP: 予約リクエストが送信されました

en: Fully booked
ja_JP: 満席

en: Confirm booking for {totalBooked} ticket(s)
ja_JP: {totalBooked}枚のチケットの予約確認

en: Identify as...
ja_JP: 次で識別...

en: Specify Identity
ja_JP: IDを指定

en: To check how well we are succeeding, we'd like to find out whether people of different genders are equally likely to attend.
ja_JP: うまくいっているかを確認するために、異なる性別の人たちが平等に参加できているかどうか知りたいと思います。

en: We want to provide activities that appeal to people regardless of their gender.
ja_JP: 性別に関係なく、人々に魅力を感じてもらえるアクティビティを提供したいと思っています。

en: Why is this required? Click here to find out more
ja_JP: なぜ必要なのかは、こちらから詳細をご覧ください

en: Gender is required
ja_JP: 性別は必須項目です

en: Ticket | Tickets
ja_JP[0]: チケット

en: * Please include the plus symbol(+) and country code. For example, a phone number in Ireland should begin +353
ja_JP: * プラス記号(+)と国コードを含めてください。例えばアイルランドの電話番号は+353から始まります。

en: Phone number is required
ja_JP: 電話番号は必須項目です

en: Select youth tickets
ja_JP: 子どもチケットを選択

en: Select your tickets
ja_JP: チケットを選択

en: Ticket selection is required
ja_JP: チケットの選択は必須です

en: Select tickets
ja_JP: チケットを選択

en: Since you are acting as a guardian, the Dojo needs your number in case of emergencies.
ja_JP: あなたは保護者なので、道場は緊急事態が起きた際にあなたの電話番号が必要になります。

en: Request booking for {totalBooked} ticket(s)
ja_JP: {totalBooked}枚のチケット予約をリクエスト

en: Please contact the Dojo if you have any questions.
ja_JP: ご質問がありましたら、道場にお問い合わせください。

en: Parent attendance is highly encouraged, and in some cases mandatory.
ja_JP: 保護者の方の出席が強く推奨されており、時には必須です。

en: Keep an eye out for future events!
ja_JP: 将来のイベントにご注目ください！

en: We're sorry, there are no tickets left.
ja_JP: 申し訳ありませんが、もうチケットがありません。

en: Forgot password?
ja_JP: パスワードをお忘れですか？

en: Please ask your parent or guardian to book for you.
ja_JP: 保護者 (ほごしゃ) の方にたのんで予約してもらってください。

en: Sorry :( Since you are under 13, you're not yet allowed to book event tickets yourself.
ja_JP: ごめんなさい。あなたは13才より下なので、まだ自分でイベントチケットを予約 (よやく) することができません。

en: Log into your account
ja_JP: アカウントにログイン

en: Have you booked an event before?
ja_JP: 以前にイベントを予約したことがありますか？

en: Login to your account to continue.
ja_JP: 続けるにはアカウントにログインしてください。

en: A user already exists for this email.
ja_JP: このメールアドレスで登録しているユーザーがすでに存在しています。

en: Last name is required
ja_JP: 姓は必須項目です

en: Email address is required
ja_JP: メールアドレスは必須項目です

en: Email address is invalid
ja_JP: メールアドレスが正しくありません

en: Email address
ja_JP: メールアドレス

en: Your email address
ja_JP: あなたのメールアドレス

en: We collect this information so we can contact you with updates about the events you're booking tickets for.
ja_JP: 予約するイベントの最新情報をお知らせできるよう、この情報を収集します。

en: If you are a parent/guardian and want to book tickets for a child under 13, please fill in your own details.
ja_JP: あなたが保護者で、13歳未満のお子様のためにチケットを予約する場合、あなたご自身の詳細をご記入ください。

en: Please register your details so you can book Dojo events tickets
ja_JP: 道場イベントチケットの予約のため、あなたの情報を登録してください

en: Read full event details
ja_JP: イベントの詳細をすべて読む

en: Event details
ja_JP: イベントの詳細

en: Open in Google Maps
ja_JP: Googleマップで開く

en: Public
ja_JP: 公開

en: Public and open
ja_JP: 公開かつオープン

en: This is a recurring event
ja_JP: 定期開催のイベント

en: Sessions
ja_JP: セッション

en: Upcoming events
ja_JP: 今後のイベント

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: There are no upcoming events planned for your Dojos
ja_JP: この道場で開催予定のイベントはありません

en: Date of birth is required
ja_JP: 生年月日は必須項目です

en: Next in series:
ja_JP: 次回:

en: Dojo supported by
ja_JP: 道場のサポーター

en: Please select a ticket or "Not attending"
ja_JP: チケットか「不参加」を選択してください

en: Youth tickets are for attendees up to 17 years. Parents/guardians do not need a ticket.
ja_JP: 子どもチケットは17歳までの参加者のためのものです。保護者の方は、チケットは必要ありません。

en: Youth ticket
ja_JP: 子どもチケット

en: There are no {userType} tickets available for this event. Please contact your Dojo for more information.
ja_JP: このイベントの{userType}チケットがありません。詳細は道場にお問い合わせください。

en: We're sorry, one or more of your tickets is over capacity
ja_JP: 申し訳ありません、1枚以上のチケットが許容数を超えました

en: Personal email
ja_JP: 個人のメール

en: We already had a session
ja_JP: 既にセッションを行った

en: In the next three months
ja_JP: 3ヶ月以内

en: In the next year
ja_JP: 来年

en: Indicate your first session
ja_JP: 最初のセッションをいつ頃行うか教えてください

en: View more news
ja_JP: もっとニュースを見る

en: Before your next event, here are some projects you can try
ja_JP: 次のイベントの前に、こちらのプロジェクトをどうぞ

en: Here are some projects you can try
ja_JP: こちらのプロジェクトをどうぞ

en: View more projects
ja_JP: もっとプロジェクトを見る

en: See all {badgesAmount} badges
ja_JP: {badgesAmount}個のバッジをすべて見る

en: Hey {name}, here's what's most important...
ja_JP: {name}さん、最も重要なことはこちらです。

en: Hey {name}, once you join or start a Dojo this page will have useful information about your Dojos
ja_JP: {name}さん、道場へ参加または開始すると、道場について役に立つ情報がこのページに表示されます

en: You have a pending join request for <a href='/dojos/{slug}'>{name}</a>.
ja_JP: <a href='/dojos/{slug}'>{name}</a>さんの参加リクエストが保留中です。

en: If the Dojo does not reply/accept within a few days, we suggest you try another club or contacting support.
ja_JP: 数日以内に道場から返事や承認がなければ、他のクラブをあたるかサポートに問い合わせることをお勧めします。

en: In the meantime, we recommend that you complete some of the following.
ja_JP: 当面、以下のいくつかを完了させることをお勧めします。

en: Do our safeguarding module
ja_JP: 安全保護モジュールを行う

en: Look at our guide to mentoring
ja_JP: メンタリングについてのガイドを見る

en: Check out some projects you might like
ja_JP: 興味のありそうなプロジェクトをチェックする

en: Create your first event so attendees can book and you can easily see who's attending.
ja_JP: 最初のイベントを作成して、参加者が予約できるようにしたり、誰が参加するのか簡単にチェックできるようにしてください。

en: {dojoName}, your Dojo anniversary is approaching! Apply now for your FREE birthday pack to celebrate
ja_JP: {dojoName} の記念日が近づいています！今すぐ「無料」の誕生日パックの申し込みをして、お祝いしましょう

en: It's simple and only takes 2 minutes!
ja_JP: 手順は簡単で2分しかかかりません。

en: We see you don't use Zen events.
ja_JP: あなたは Zen イベントを使っていません。

en: If you're using Eventbrite for your Dojo you can make it easier for attendees and volunteers to find you by using <a href='https://coderdojo.com/2017/07/19/launching-eventbrite-integration-on-the-coderdojo-community-platform/'>our one-click Eventbrite plugin</a> (it's really easy!)
ja_JP: あなたの道場が Eventbrite を使っている場合、<a href='https://coderdojo.com/2017/07/19/launching-eventbrite-integration-on-the-coderdojo-community-platform/'>1クリック Eventbriteプラグイン</a>（とても使いやすいです！）を使うと、参加者やボランティアがあなたを簡単に見つけることができるようになります。

en: Create your next event so attendees can book in!
ja_JP: 参加者が予約できるように次のイベントを作成してください！

en: Your events
ja_JP: あなたのイベント

en: {name} doesn't have any badges yet.
ja_JP: {name}さんはまだバッジを持っていません。

en: Talk to the organisers of your Dojo to learn how {name} can be rewarded through badges.
ja_JP: {name}さんがどうしたらバッジのごほうびをもらえるか、道場の主催者と相談してください。

en: {numKids} ninjas attended your events
ja_JP: {numKids}人のニンジャがイベントに参加しました

en: Dojo stats
ja_JP: 道場の統計データ

en: More information about girls in Dojos
ja_JP: 道場の女の子についての詳細情報

en: No statistics are available at the moment.
ja_JP: 現在、統計データはありません。

en: The more Zen is used, the more you'll find out about your Dojo!
ja_JP: Zen をさらに使えば、道場についてより詳しく知ることができます！

en: "{name}" is available to book
ja_JP: 「{name}」は予約可能です

en: "{name}" is fully booked
ja_JP: 「{name}」は満員です

en: "{name}" is booked
ja_JP: 「{name}」は予約されています

en: {num} "{type}" tickets booked
ja_JP: {num}枚の「{type}」チケットが予約されています

en: {booked}/{total} {type} booked
ja_JP: {booked}/{total}の{type}予約がありました

en: Your "{name}" tickets are waiting for approval
ja_JP: あなたの「{name}」チケットは承認待ちです

en: Accepting the user...
ja_JP: ユーザーを承認しています...

en: The user is now a mentor for your Dojo. This means they can now book mentor tickets and check in users to your events.
ja_JP: ユーザーが道場のメンターになりました。メンターチケットを予約したり、イベントにユーザーをチェックインできるようになりました。

en: The user is now a champion for your Dojo. This means they can now create events, modify the Dojo page and award badges.
ja_JP: ユーザーが道場のチャンピオンになりました。イベントの作成、道場ページの変更、バッジの贈呈ができます。

en: The request to join your Dojo has been refused.
ja_JP: 道場への参加リクエストが拒否されました。

en: Refusing this user from joining your Dojo...
ja_JP: このユーザーの道場への参加を拒否しています...

en: Invalid action, try again or contact support.
ja_JP: 不正なアクションです。もう一度試すか、サポートにお問い合わせください。

en: This user is already part of your Dojo, please go to your {openLink}Dojo's user management page{closeLink} to change the user's role.
ja_JP: このユーザーは既に道場に参加しています。{openLink}道場のユーザー管理ページ{closeLink}からユーザーの役割を変更してください。

en: This user is already part of your Dojo, go to the Active Users tab and change their role.
ja_JP: このユーザーは既に道場に参加しています。アクティブユーザーのタブから役割を変更してください。

en: Add to your calendar
ja_JP: カレンダーに追加

en: iCalendar feed copied!
ja_JP: iCalendar フィードがコピーされました。

en: This Dojo is now inactive.
ja_JP: この道場は現在活動していません。

en: Click {openLink}here{closeLink} to look for an active Dojo.
ja_JP: {openLink}こちら{closeLink}をクリックして活動中の道場を探してください。

en: Send an email to Dojo members about this event
ja_JP: このイベントについて道場メンバーにメールを送る

en: Must be greater than 0
ja_JP: 0より大きくなければなりません

en: Number of Mentor tickets is required
ja_JP: メンターチケットの枚数は必須項目です

en: Number of Youth tickets is required
ja_JP: 子どもチケットの枚数は必須項目です

en: Tickets
ja_JP: チケット

en: Finish time must be after start time
ja_JP: 終了時間は開始時間の後にする必要があります

en: Finish time is required
ja_JP: 終了時間は必須項目です

en: Start time is required
ja_JP: 開始時間は必須項目です

en: Date and Time
ja_JP: 日付と時間

en: Description is required
ja_JP: 説明は必須項目です

en: Event description:
ja_JP: イベントの説明:

en: Event address:
ja_JP: イベントの開催地:

en: e.g. October Dojo
ja_JP: 例) 10月の道場

en: Title is required
ja_JP: タイトルは必須項目です

en: Event Title
ja_JP: イベントタイトル

en: Edit event:
ja_JP: イベントを編集:

en: Create an event for
ja_JP: 次の為のイベントを作成

en: Ninja Forums
ja_JP: ニンジャフォーラム

en: Event date is required
ja_JP: 開催日は必須項目です

en: Awaiting approval
ja_JP: 承認待ち

en: Total awaiting approval
ja_JP: 承認待ちの合計

en: Thank you for your interest in CoderDojo!
ja_JP: CoderDojoにご興味お持ちいただき、誠にありがとうございました。

en: The coronavirus pandemic continues to impact all our lives, including how Dojos can run.
ja_JP: コロナウイルスのパンデミックは、道場をどう運営できるかを含め、私たちの生活全体に対して影響を与えています。

en: Due to the coronavirus pandemic, we have paused the Dojo verification process.
ja_JP: コロナウイルスパンデミックのため、道場の確認プロセスを一時中断しております。

en: In the meantime, we’re providing exciting opportunities for young people, parents, volunteers, and educators to get creative with tech through
ja_JP: 当面の間、子どもたちや保護者、ボランティア、そして教育者たちが技術を使って創造的になるためのワクワクするような機会を、

en: If you’re not able to start your Dojo in person yet, there are many other ways that you can get involved in the meantime.
ja_JP: まだ対面で行う道場を始めることができなくても、その間に関わりあいを持つ方法が他にたくさんあります。

en: Check out the exciting opportunities for young people, parents, volunteers, and educators to learn and get creative with tech through
ja_JP: 若者たちや両親、ボランティア、そして教育者たちが技術を学び創造的になるワクワクするような機会をご確認ください

en: Digital Making at Home
ja_JP: おうちでデジタル製作

en: from the Raspberry Pi Foundation.
ja_JP: （Raspberry Pi財団）を通じて提供しています。

en: There are still many ways for you to get involved in the CoderDojo community! Please
ja_JP: CoderDojoコミュニティに参加する方法はまだまだたくさんあります！どうぞ

en: If you are ready to hold in-person club events soon, please
ja_JP: 対面で行うクラブイベントをすぐに開催する準備ができている場合は、

en: register your details
ja_JP: 詳細を登録して

en: See
ja_JP: 詳しくは、

en: our resources and guidance on the creative ways Dojos are running.
ja_JP: 道場がどのように運営されているかをまとめたリソースとガイダンスをご確認ください。

en: and we will be in touch.
ja_JP: ご連絡いたします。

en: with us so we can find out how best to support you.
ja_JP: あなたを支援する最善の方法を見つけられるようにしてください。

en: Account Type
ja_JP: アカウント種類

en: To complete your account, please let us know which age category you fit into.
ja_JP: アカウントを完了するには、どの年齢層に適合するかをお知らせください。

en: Child (under 18 years of age)
ja_JP: 子ども（18歳未満）

en: Adult (over 18 years of age)
ja_JP: 大人（18歳以上）
