zen-community-platform - en to ro_RO translation catalogue (892 entries)

en: Yes
ro_RO: Da

en: No
ro_RO: Nu

en: Register a Dojo
ro_RO: Înregistrează un Dojo

en: REQUEST PASSWORD RESET
ro_RO: Solicită re-setare de parolă

en: Cancel
ro_RO: Anulează

en: Forgot password
ro_RO: Am uitat parola

en: Register
ro_RO: Creaza cont nou

en: Register an account
ro_RO: Inregistreaza un cont

en: Email
ro_RO: E-mail

en: Password
ro_RO: Parolă

en: Other stuff
ro_RO: Alte lucruri

en: Name is empty
ro_RO: Câmpul de nume e gol

en: Name
ro_RO: Nume

en: Email is empty
ro_RO: Câmpul de e-mail e gol

en: Password is empty
ro_RO: Câmpul de parolă e gol

en: Passwords do not match
ro_RO: Câmpurile de parole nu coincid

en: Confirm Password is empty
ro_RO: Câmpul de confirmare de parolă e gol

en: Confirm password
ro_RO: Confirmă parola

en: Already have an account
ro_RO: Aveți deja un cont

en: Select user type
ro_RO: Alege tipul de cont

en: Zen Terms of Service
ro_RO: Zen termeni de serviciu

en: INTRODUCTION
ro_RO: INTRODUCERE

en: Welcome to 'Zen' the CoderDojo community platform hosted at zen.coderdojo.com.
ro_RO: Bine ați venit la "Zen", platforma de comunitatea CoderDojo, găzduită la zen.coderdojo.com.

en: PLEASE READ THE FOLLOWING CAREFULLY BEFORE USING ZEN.
ro_RO: VĂ RUGĂM SĂ CITIŢI URMĂTOARELE CU ATENŢIE ÎNAINTE DE A UTILIZA ZEN.

en: Zen is a platform for CoderDojo community members (Champions, Mentors, Parents and Youth Attendees) to search for local Dojos, create listings for their Dojos on the publicly viewable Dojo database, issue and book tickets for their Dojos, participate in the CoderDojo web forums and manage their Dojo volunteers.
ro_RO: Zen este o platformă pentru membrii comunităţii CoderDojo (Campioni, mentori, părinţi şi tineri participanţi) prin care aceştia pot căuta Dojo-uri locale, lista Dojo-ul lor în baza de date publică a Dojo-urilor, emite şi rezerva bilete pentru Dojo-ul lor, participa la forumurile CoderDojo şi gestiona voluntarii de la Dojo.

en: Throughout the site, the terms "we", "us" and "our" refer to the CoderDojo Foundation. The CoderDojo Foundation offers this website, including all information, tools and services available from this site to you, the user, conditioned upon your acceptance of all terms, conditions, policies and notices stated here. The following Terms and Conditions are a legal contract between you ("You") and the CoderDojo Foundation regarding your use of Zen. Visitors and users of Zen are referred to individually as "User" and collectively as "Users".
ro_RO: În cadrul acestui site, termenii "noi", "noi" şi "al nostru" se referă la Fundaţia CoderDojo. Fundaţia CoderDojo oferă acest site, inclusiv toate informaţiile, instrumentele şi serviciile disponibile din acest site pentru tine, utilizatorul, condiţionat de acceptarea tuturor termenilor, condițiilor, politicilor şi notelor declarate aici. Următorii termeni şi condiţii reprezintă un contract juridic între dumneavoastră ("tu") şi Fundaţia de CoderDojo cu privire la utilizarea de Zen. Vizitatorii si utilizatorii de Zen sunt denumiți individual ca "Utilizator" şi în mod colectiv ca "Utilizatori".

en: Information about us
ro_RO: Informaţii despre noi

en: Zen is operated and presented to users by the CoderDojo Foundation (formerly known as the 'Hello World Foundation') with registered address Dogpatch Labs, The CHQ Building, Custom House Quay, Dublin 1, Ireland. CoderDojo Foundation is an Irish Company registered under company number 524255 and a registered charity in Republic of Ireland, CHY 20812.
ro_RO: Zen este operat şi prezentat utilizatorilor de către Fundaţia CoderDojo (cunoscută anterior ca Fundația "Hello World") cu adresa înregistrată la Dogpatch Labs, CHQ Building, Custom House Quay, Dublin 1, Irlanda. Fundaţia CoderDojo Foundation este o companie irlandeză înregistrată sub numărul de societate 524255 şi o organizaţie de caritate înregistrată în Irlanda, CHY 20812.

en: SECTION 1 - USER AGREEMENT
ro_RO: SECŢIUNEA 1 - ACORDUL UTILIZATORULUI

en: Please read these Terms of Service carefully before accessing or using our website. By accessing or using any part of the site, you agree to be bound by these Terms of Service. If you do not agree to all the terms and conditions of this agreement, then you may not access the website or use any services. If these Terms of Service are considered an offer, acceptance is expressly limited to these Terms of Service.
ro_RO: Vă rugăm să citiţi cu atenţie termenii înainte accesarea sau utilizarea site-ului nostru. Prin accesarea sau folosirea oricărei părți a site-ului, sunteţi de acord să respectaţi aceşti Termeni ai Serviciului. Dacă nu sunteţi de acord cu toţi termenii şi condiţiile prezentului acord, atunci nu accesati site-ul și nu utilizați nici unul dintre servicii. În cazul în care termenii sunt considerati o ofertă, acceptarea este în mod expres limitată la acești Termeni ai serviciului.

en: By visiting our site and you engage in our "Service" and agree to be bound by the following terms and conditions ("Terms of Service", "Terms"), including those additional terms and conditions and policies referenced herein and/or available by hyperlink. These Terms apply to all users of the site, including without limitation users who are viewers, CoderDojo organisers, CoderDojo mentors, CoderDojo youth attendees and parents.
ro_RO: Vizitând site-ul nostru te angajejzi în "Serviciu" şi esti de acord să respecţi următorii termeni şi condiţii ("Termeni ai serviciului", "Termenii"), inclusiv cele termenii şi condiţiile suplimentare şi politicile referite în acest document şi/sau disponibile prin hyperlink. Aceşti termeni se aplică tuturor utilizatorilor site-ului, incluzând fără limitare utilizatorii care sunt vizitatori, organizatorii CoderDojo, mentorii CoderDojo, tinerii participanti CoderDojo şi părinţii.

en: By setting up an account on Zen, all CoderDojo Community Members (Champions, Volunteers and Mentors) are agreeing to the terms laid out in the CoderDojo Charter (permanent link to Charter). The CoderDojo Charter lays out a series of commitments that Community members must make to become part of the Global CoderDojo Community. These commitments cover key aspects of the CoderDojo Ethos and Culture, such as always being free, open, inclusive, and safeguarding children.
ro_RO: Prin configurarea unui cont pe Zen, toti membrii comunitatii CoderDojo (Campionii, Voluntarii şi Mentorii) de acord cu termenii stabiliţi în Carta CoderDojo (link permanent la Carta). Carta CoderDojo stabileşte o serie de angajamente pe care membrii comunităţii trebuie să le facă pentru a deveni parte a comunităţii globale CoderDojo. Aceste angajamente acoperă aspecte cheie ale etosului si culturii CoderDojo, cum ar fi întotdeauna: gratuitatea, deschiderea, incluzivitatea şi siguranţa copiilor.

en: IF YOU ARE A PARENT OR GUARDIAN AND YOU PROVIDE YOUR CONSENT TO YOUR CHILD'S REGISTRATION WITH THE SITE, YOU AGREE TO BE BOUND BY THESE TERMS OF USE IN RESPECT OF THEIR USE OF THE SITE.
ro_RO: DACĂ SUNTEŢI UN PĂRINTE SAU TUTORE ŞI VĂ OFERIŢI CONSIMTAMANTUL PENTRU ÎNREGISTRAREA COPILULUI DUMNEAVOASTRĂ LA ACEST SITE, SUNTEŢI DE ACORD SĂ RESPECTAŢI ACEŞTI TERMENI DE UTILIZARE ÎN SENSUL PRECIZAT PE SITE.

en: Any new features or tools which are added to the current store shall also be subject to the Terms.
ro_RO: Orice caracteristici noi sau instrumente care sunt adăugate la magazinul curent sunt, de asemenea, supuse termenilor.

en: You can review the most current version of the Terms of Service at any time on this page. We reserve the right to update, change or replace any part of these Terms of Service by posting updates and/or changes to our website. It is your responsibility to check this page periodically for changes. Your continued use of or access to the website following the posting of any changes constitutes acceptance of those changes.
ro_RO: Puteţi revedea cea mai recentă versiune a Termenilor Serviciului în orice moment pe această pagină. Ne rezervam dreptul de a actualiza, modifica sau înlocui orice parte din aceşti Termeni ai Serviciului prin publicarea de actualizări şi/sau modificări la site-ul nostru. Este responsabilitatea ta de a verifica aceasta pagina periodic pentru modificări. Utilizarea în continuare a dumneavoastră sau accesul la site-ul după postarea oricăror modificări constituie acceptarea modificărilor.

en: Your privacy is important to us. Please read our Privacy Statement, which identifies how the CoderDojo Foundation Team uses, collects, and stores information it collects through the Services. By using Zen, you additionally agree that you are comfortable with CoderDojo Foundation's Privacy Statement.
ro_RO: Confidenţialitatea datelor dumneavoastră este importantă pentru noi. Vă rugăm să citiţi Declaraţia noastră de Confidenţialitate, care identifică modul în care echipa Fundaţiei CoderDojo utilizează, colectează şi stochează informaţii obţinute prin intermediul serviciilor. Utilizând Zen, acceptaţi în plus că sunteţi de acord cu Declaraţia de Confidenţialitate a Fundaţiei CoderDojo.

en: Zen is open to users of all ages, and we ask that you keep this in mind when using these services.
ro_RO: Zen este deschis pentru utilizatorii de toate vârstele, şi vă rugăm să păstraţi acest lucru în minte atunci când utilizaţi aceste servicii.

en: SECTION 2 - ACCOUNT ELIGIBILITY CREATION AND MAINTENANCE
ro_RO: SECŢIUNEA 2 - CREAREA UNUI CONT DE ELIGIBILITATE ŞI ÎNTREŢINERE

en: THE WEBSITE IS NOT AVAILABLE TO (A) ANY USERS PREVIOUSLY SUSPENDED OR REMOVED FROM THE WEBSITE BY CODERDOJO FOUNDATION OR (B) ANY PERSONS UNDER THE AGE OF 13 WHOSE REGISTRATION HAS NOT BEEN APPROVED BY A LEGAL PARENT OR GUARDIAN. By clicking the "I Agree" button or by otherwise using or registering an account for the Website, You represent (a) that You have not been previously suspended or removed from the Website by the CoderDojo Foundation; (b) that You are either (i) at least 13 years of age or (ii) Your parent and/or guardian has consented to Your use of the Website; and (c) that your registration and your use of the Website is in compliance with any and all applicable laws and regulations.
ro_RO: ACEST SITE WEB NU ESTE DISPONIBIL PENTRU (A) ORICE UTILIZATORI CARE AU FOST ANTERIOR SUSPENDAȚI SAU ȘTERȘI DE PE SITE-UL WEB AL FUNDAȚIEI CODERDOJO SAU (B) ORICE PERSOANE CU VÂRSTA SUB 13 ANI A CĂROR ÎNREGISTRARE NU A FOST APROBATĂ DE CĂTRE UN PĂRINTE SAU UN TUTORE LEGAL. Dând clic pe butonul "Sunt de acord" sau în alt fel utilizând sau înregistrând un cont pe site-ul Web, confirmați că (a) nu ați fost anterior suspendat sau șters de pe site-ul Web de către fundația CoderDojo; (b) că de asemenea (i) ați atins cel puțin vârsta de 13 ani sau că (ii) părintele sau tutorele v-a permis folosirea acestui site Web; și (c) că înregistrarea și folosirea acestui site Web de către dvs. este conformă cu oricare din și toate legile și reglementările în vigoare.

en: In order to use most features of the Services, you will need to register on Zen and create an account. When registering for a personal account, you will be asked to provide certain personal information, such as your email address, gender, birth month and year, and country. Please see Zen's Privacy Statement [Link to Privacy Policy] for the CoderDojo Foundation data retention and usage policies.
ro_RO: Pentru a folosi cât mai multe funcții ale Serviciilor, trebuie să vă înregistrați pe Zen și să vă creați un cont. La înregistrarea unui cont personal, vi se va cere să oferiți informații personale, așa ca adresa de e-mail, sexul, anul și ziua nașterii și țara. Vă rugăm să consultați Declarația de confidențialitate Zen [Link către Politica de confidențialitate] a politicilor de păstrare a datelor și de utilizare ale Fundației CoderDojo.

en: If you are under 13, your parent/guardian will be required to create an account on Zen and then they can issue you a subaccount. When youth users reach 13 their accounts will automatically transfer to a "Youth Over 13" account and they will be required to create their own password.
ro_RO: Dacă aveți sub 13 ani, părintele/tutorele dvs. va trebui să creeze un cont pe Zen, iar apoi ei vă vor emite un subcont. Când tinerii utilizatori ating vârsta de 13 ani, conturile lor în mod automat sunt transferate la categoria de conturi "Tineri de peste 13 ani" și ei trebuie să-și creeze propria parolă.

en: You are responsible for keeping your password secret and your account secure. You are solely responsible for any use of your account, even if your account is used by another person. If any use of your account violates the Terms of Service, your account may be suspended or deleted.
ro_RO: Sunteți responsabil pentru păstrarea parolei în secret și a contului în siguranță. Sunteți singurul responsabil pentru orice utilizare a contului dvs., chiar dacă acesta este utilizat de către altcineva În cazul în care prin utilizarea contului dvs. încălcați Condițiile de furnizare a serviciilor, contul dvs. va fi suspendat sau șters.

en: You may not use another person's Zen account without permission.
ro_RO: Nu puteți folosi contul Zen al unei alte persoane fără permisiune.

en: Account names cannot be changed.
ro_RO: Numele de cont nu pot fi modificate.

en: If you have reason to believe that your account is no longer secure (for example, in the event of a loss, theft, or unauthorized disclosure of your password), promptly change your password. If you cannot access your account to change your password, notify us at info@coderdojo.com.
ro_RO: Dacă aveți motive să considerați că contul dvs. nu mai este sigur (de ex. în cazul pierderii, furtului sau descoperirii neautorizate a parolei dvs), modificați cât se poate de repede parola dvs. Dacă nu vă puteți accesa contul ca să modificați parola, anunțați-ne la adresa info@coderdojo.com.

en: Youth Under 13 User. If You are a User of the Website and are under the age of 13 ("Youth Under 13 User"), You may not register an account for the Website without consent and approval from your legal parent or guardian. A Youth Under 13 User that begins the registration process for himself or herself without a Parent User may have the registration process restricted until a Parent User approves or assumes responsibility for the Youth Under 13 User account.
ro_RO: Utilizatori tineri sub 13 ani. Dacă sunteți un utilizator al acestui site Web și aveți sub 13 ani ("Utilizatori tineri sub 13 ani"), nu veți putea înregistra un cont pe acest site Web fără acordul sau aprobarea părintelui sau tutorelui legal. Unui Utilizator tânăr sub 13 ani care începe procesul de înregistrare pe cont propriu, fără a avea la bază un Utilizator părinte i s-ar putea restricționa procesul de înregistrare până la obținerea unei aprobări sau unui accept din partea unui Utilizator părinte pentru un cont de Tânăr sub 13 ani.

en: Youth Under 13 User.
ro_RO: Utilizator mai tânăr decât 13 ani.

en: If You are a User of the Website and are under the age of 13 ("Youth Under 13 User"), You may not register an account for the Website without consent and approval from your legal parent or guardian. A Youth Under 13 User that begins the registration process for himself or herself without a Parent User may have the registration process restricted until a Parent User approves or assumes responsibility for the Youth Under 13 User account.
ro_RO: Dacă sunteți un utilizator al acestui site web și aveți sub 13 ani ("Utilizatori tineri sub 13 ani"), nu veți putea înregistra un cont pe acest site web fără acordul sau aprobarea părintelui sau tutorelui legal. Unui Utilizator tânăr sub 13 ani care începe procesul de înregistrare pe cont propriu, fără a avea la bază un Utilizator părinte, i s-ar putea restricționa procesul de înregistrare până la obținerea unei aprobări sau unui accept din partea unui Utilizator părinte pentru un cont de Tânăr sub 13 ani.

en: Parent User
ro_RO: Utilizator Părinte

en: You acknowledge that the CoderDojo Foundation may choose, but is not obligated, to make any inquiries, either directly or through third parties, that the CoderDojo Foundation deems necessary to validate Your registration information, including without limitation engaging third parties to provide verification services. The CoderDojo Foundation reserves all rights to take legal actions against anyone who misrepresents personal information or is otherwise untruthful about their identity
ro_RO: Sunteți de acord cu faptul că Fundația CoderDojo poate decide, dar nu în mod obligatoriu, să efectueze orice cercetări, directe sau cu implicarea terțelor părți, că Fundația CoderDojo consideră necesar de a valida informația dvs. de înregistrare, incluzând, dar nelimitându-se la, angajarea terțelor părți pentru a obține servicii de verificare. Fundația CoderDojo își rezervă toate drepturile legale de a întreprinde acțiuni împotriva celor care falsifică informația personală sau în orice alt mod prezintă informație mincinoasă privind propria identitate

en: NOTWITHSTANDING THE FOREGOING, YOU ACKNOWLEDGE THAT THE CODERDOJO FOUNDATION CANNOT GUARANTEE THE ACCURACY OF ANY INFORMATION SUBMITTED BY ANY USER AND THE CODERDOJO FOUNDATION IS NOT OBLIGATED TO VERIFY THE IDENTITY OF ANY USER, INCLUDING ANY USER’S CLAIM TO BE A PARENT USER, OR TO VERIFY THAT A PARENT IDENTIFIED BY A CHILD USER OR A COACH DURING REGISTRATION IS SUCH CHILD USER’S ACTUAL PARENT OR GUARDIAN.
ro_RO: ȚINÂND CONT DE CELE MENȚIONATE, SUNTEȚI DE ACORD CU FAPTUL CĂ FUNDAȚIA CODERDOJO NU POATE GARANTA EXACTITATEA ORICĂREI INFORMAȚII PREZENTATE DE CĂTRE ORICE UTILIZATOR ȘI CĂ FUNDAȚIA CODERDOJO NU ESTE OBLIGATĂ SĂ VERIFICE IDENTITATEA ORICĂRUI UTILIZATOR, INCLUZÂND CELOR CARE PRETIND A FI UTILIZATORI PĂRINTE, ORI SĂ VERIFICE CĂ UN PĂRINTE IDENTIFICAT DE UN UTILIZATOR COPIL SAU ANTRENOR PE DURATA ÎNREGISTRĂRII, ESTE ANUME PĂRINTELE SAU TUTORELE ACTUAL AL ACELUI COPIL.

en: A Parent User account, along with all associated Child User accounts, may be terminated by the CoderDojo Foundation at any time and without warning for any failure to abide by these Terms.
ro_RO: Un cont de Utilizator părinte la un loc cu toate conturile de Utilizatori copii asociate acestuia, poate fi închis de către Fundația CoderDojo oricând și fără vreun avertisment cu privire la nerespectarea acestor Condiții.

en: SECTION 3 - RULES OF USAGE
ro_RO: SECȚIUNEA 3 - REGULI DE UTILIZARE

en: The CoderDojo Foundation Team supports freedom of expression. However, Zen is intended for a wide audience, and some content is inappropriate for the CoderDojo community. You may not use the Zen service in any way, that:
ro_RO: Echipa Fundației CoderDojo sprijină libertatea de exprimare. Cu toate acestea, Zen este destinată unui public lard, iar un anumit conținut este nepotrivit pentru comunitatea CoderDojo. Nu puteți folosi serviciile Zen, ca să:

en: Promotes bigotry, discrimination, hatred, or violence against any individual or group;
ro_RO: Promovați bigotismul, discriminarea, ura sau violența față de o persoană sau un grup;

en: Threatens, harasses, or intimidates any other person, whether that person is a CoderDojo community member or not;
ro_RO: Maltratați, hărțuiți sau intimidați orice persoană, indiferent de faptul dacă această persoană este membru sau nu al comunității CoderDojo;

en: Could be considered cyber bullying;
ro_RO: Ar putea fi considerate drept intimidare cibernetică;

en: Contains foul language or personal attacks;
ro_RO: Conține limbaj explicit sau atacuri la persoană;

en: Contains sexually explicit or graphically violent material;
ro_RO: Conține material sexual explicit sau violent grafic;

en: Provides instructions on how to commit illegal activities or obtain illegal products;
ro_RO: Oferă instrucțiuni cu privire la comiterea unor acțiuni ilicite sau obținerea ilicită a unor produse;

en: Except in connection with organizing CoderDojo events, asks any other user for personally identifying information, contact information, or passwords; or
ro_RO: În afară de cazurile de organizare a unor evenimente CoderDojo, cere altor utilizatori să ofere informație personală, informație de contact, parole; sau

en: Exposes any others person's personally identifying information, contact information, or passwords without that person's permission.
ro_RO: Dezvăluie informația personală de identificare a altor persoane, informația lor de contact sau parolele, fără permisiunea acestor persoane.

en: You agree to comply with all applicable laws and regulations when you use Zen. You may not use Zen in any unlawful way, including to harass, stalk, or defame any other person.
ro_RO: Acceptați să respectați toate legile și reglementările în vigoare atunci când folosiți Zen. Nu puteți folosi Zen în orice scopuri ilegale, inclusiv pentru a hărțui, urmări sau defăima orice altă persoană.

en: You may not impersonate, imitate or pretend to be somebody else when using the Services.
ro_RO: Nu vă puteți da drept altcineva, imita sau pretinde a fi altcineva atunci când folosiți Serviciile.

en: You agree not to use Zen in any way intended to disrupt the service, gain unauthorized access to the service, or interfere with any other user's ability to use the service. Prohibited activities include, but are not limited to:
ro_RO: Acceptați să nu folosiți Zen cu scopul de a perturba serviciile, de a obține acces neautorizat la serviciu sau de a interveni în posibilitatea oricărui utilizator de a utiliza acest serviciu. Activitățile interzise includ, dar nu se limitează la:

en: Posting content deliberately designed to crash the Zen platform;
ro_RO: Postarea deliberată a unui conținut cu scopul de a distruge platforma Zen;

en: Linking to pages containing viruses or malware;
ro_RO: Plasarea de link-uri care ar putea conține viruși sau programe de tip malware;

en: Using administrator passwords or pretending to be an administrator;
ro_RO: Folosirea parolelor de administrator sau pretinderea de a fi un administrator;

en: Repeatedly posting the same material, or "spamming."
ro_RO: Postarea repetată a aceluiași material sau "spamming."

en: Commercial use of Zen, user-generated content, and support materials is permitted under the <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/">Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 license</a>. However, the CoderDojo Foundation Team reserves the right to block any commercial use of Zen that, in the CoderDojo Foundation Team's sole discretion, is harmful to the community. Harmful commercial use includes spamming or repeated advertisement through projects, comments, or forum posts.
ro_RO: Folosirea în scopuri comerciale a platformei Zen, a conținutului utilizatorilor și a materialelor de suport este permisă în limitele <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/"> licenței Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0</a>. Cu toate acestea, Echipa Fundației CoderDojo își rezervă dreptul de a bloca orice utilizare comercială a platformei Zen care după părerea ei dăunează comunității. Utilizarea în scopuri comerciale prejudiciabile include spamming-ul sau publicitatea repetată în interiorul proiectelor, comentariile sau postările de pe forum.

en: SECTION 4 - MODIFICATION OF THE TERMS
ro_RO: SECȚIUNEA 4 - MODIFICAREA CONDIȚIILOR

en: CoderDojo Foundation reserves the right, at our discretion, to change, modify, add, or remove portions of the Terms at any time. Please check the Terms and any Guidelines periodically for changes. Your continued use of Zen after the posting of changes constitutes your binding acceptance of such changes. For any material changes to the Terms, CoderDojo Foundation will make reasonable effort to provide notice to you of such amended Terms, such as by an email notification to the address associated with your account or by posting a notice on the Website, and such amended terms will be effective against You on the earlier of (i) your actual notice of such changes and (ii) thirty days after CoderDojo Foundation makes reasonable attempt to provide you such notice. Disputes arising under these Terms will be resolved in accordance with the version of the Terms in place at the time the dispute arose.
ro_RO: Fundația CoderDojo își rezervă dreptul după propria discreție să schimbe, modifice, adauge sau elimine părți ale acestor Condiții în orice moment. Vă rugăm să verificați periodic Condițiile și orice alte Îndrumare pentru a vedea modificările. Continuarea utilizării platformei Zen după postarea modificărilor constituie acceptarea de către dvs. a acestor modificări. În cazul oricăror modificări semnificative ale Condițiilor, Fundația CoderDojo va face eforturi rezonabile de a vă furniza o notificare cu privire la Condițiile modificate, prin intermediul unei notificări prin e-mail la adresa asociată contului dvs. sau unei notificări postate pe site-ul Web, și aceste condiții modificate vor fi valabile pentru dvs. în funcție de care din cele ce urmează va avea loc mai devreme (i) notificarea dvs. efectivă cu privire la aceste schimbări și (ii) după treizeci de zile în care Fundația CoderDojo va face eforturi rezonabile de a vă furniza o asemenea notificare. Litigiile care apar în legătură cu aceste Condiții vor fi soluționate în conformitate cu versiunea în vigoare a Condițiilor la momentul apariției acestora.

en: SECTION 5 - USER CONTENT LICENSE GRANT; REPRESENTATIONS AND WARRANTIES
ro_RO: SECȚIUNEA 5 - ACORDAREA PERMISIUNII PENTRU CONȚINUTUL DE UTILIZATOR; DECLARAȚII ȘI GARANȚII

en: License Grant to CoderDojo Foundation.
ro_RO: Drepturi acordate Fundației CoderDojo.

en: Whenever you make use of a feature that allows you to upload material to our Website, or to make contact with other users of our Website, you must comply with all applicable laws and our User Content Representations and Warranties and User Content Disclaimer.  Any material you upload to our Website will be considered non-confidential and nonproprietary, and we have the right to use, copy, distribute and disclose to third parties any such material for any purpose (except where specifically identified as third party content). We also have the right to disclose your identity to any third party who is claiming that any material posted or uploaded by you to our website constitutes a violation of their intellectual property rights, or of their right to privacy. We will not be responsible, or liable to any third party, for the content or accuracy of any materials posted by you or any other user. We have the right to remove any material or posting you make on our Website if, in our opinion, such material does not comply with applicable laws or our User Content Representations and Warranties and User Content Disclaimer.
ro_RO: Ori de câte ori folosiți o funcție care vă permite să încărcați un material pe site-ul nostru Web ori să luați legătura cu alți utilizatori de pe site-ul nostru Web, trebuie să respectați toate legile în vigoare sau Declarațiile și garanțiile conținutului utilizatorului și Acordul cu privire la conținutul utilizatorului.  Orice material pe care îl încărcați pe site-ul nostru Web nu va fi considerat confidențial sau aparținând cuiva și vom avea dreptul de a utiliza, copia, distribui și dezvălui terțelor părți orice astfel de material în orice scop (cu excepția celui în mod special identificat ca și conținut care aparține terței părți). De asemenea avem dreptul să dezvăluim identitatea dvs. oricărei terțe părți care pretinde că orice material postat sau încărcat de către dvs. constituie o violare a drepturilor lor de proprietate intelectuală ori a drepturilor lor de confidențialitate Nu vom fi responsabili față de orice terță parte pentru conținutul și exactitatea oricăror materiale postate de către dvs. sau orice alt utilizator. Avem dreptul să ștergem orice material sau postare a dvs. de pe site-ul nostru Web dacă acestea nu respectă legile în vigoare sau Declarațiile și garanțiile conținutului utilizatorului și Acordul cu privire la conținutul utilizatorului.

en: License Grant to Users.
ro_RO: Drepturi acordate Utilizatorilor.

en: (a) User Postings. By posting, submitting or distributing User Postings through the Website, You hereby grant to each User of the Website a non-exclusive license to access and use your User Postings in any manner permitted or made available by CoderDojo Foundation on or through the Website.
ro_RO: (a) Postările utilizatorilor. Prin postarea, trimiterea sau distribuirea conținutului de utilizator prin intermediul site-ului nostru Web, dvs. acordați oricărui utilizator de pe site-ul nostru Web drepturi neexclusive de a accesa și folosi conținutul dvs. de utilizator în orice manieră permisă sau admisă de către Fundația CoderDojo Foundation pe sau prin site-ul Web.

en: (b) User Code. By posting, submitting or distributing User Code through the Website, You hereby grant to each User of the Website a non-exclusive license to access, use, reproduce, and distribute your User Code as fully permitted under, and in accordance with the terms of, the MIT license (currently available at: http://opensource.org/licenses/mit-license.php) (the "MIT License").
ro_RO: (b) Codul utilizatorului. Prin postarea, trimiterea sau distribuirea Codului de utilizator prin intermediul site-ului Web, dvs. acordați oricărui utilizatori al site-ului Web drepturi neexclusive de a accesa, folosi, reproduce și distribui Codul dvs. al utilizatorului după cum este permis în întregime și în conformitate cu condițiile și drepturile MIT (disponibile pe: http://opensource.org/licenses/mit-license.php) ("Drepturile MIT").

en: User Content Representations and Warranties.
ro_RO: Declarațiile și garanțiile conținutului de utilizator.

en: You are solely responsible for your User Content and the consequences of posting, creating, or publishing them. You represent and warrant that: (1) You are the creator and owner of or have the necessary licenses, rights, consents, and permissions to use and to authorize CoderDojo Foundation and Zen's Users to use and distribute your User Content as necessary to exercise the licenses granted by You in these Terms and in the manner contemplated by CoderDojo Foundation and these Terms; (2) your User Content does not and will not: (a) infringe, violate, or misappropriate any third-party right, including any copyright, trademark, patent, trade secret, moral right, privacy right, right of publicity, or any other intellectual property or proprietary right or (b) slander, defame, libel, or invade the right of privacy, publicity or other property rights of any other person; and (3) your User Content does not contain any viruses, adware, spyware, worms, or other malicious code.
ro_RO: Sunteți singurul responsabil pentru conținutul utilizatorului dvs. și consecințele postării, creării sau publicării acestuia. Declarați și garantați că: (1) Sunteți creatorul sau proprietarul al, sau aveți toate licențele, drepturile, consimțămintele sau permisiunile necesare de a folosi sau autoriza Fundația CoderDojo sau utilizatorii platformei Zen să folosească și distribuie conținutul utilizatorului dvs. ca fiind necesare pentru a-și exercita drepturile oferite de către dvs. conform Condițiilor și într-o manieră acceptată de către Fundația CoderDojo și aceste Condiții; (2) conținutul utilizatorului dvs. nu, și nu va: (a) încălca, viola sau însuși drepturile oricărei terțe părți, inclusiv orice drepturi de autor, marcă înregistrată, brevet, secret comercial, drept moral, drept la confidențialitate, drept la publicitate ori orice altă proprietate intelectuală sau drept la proprietate sau (b) calomnia, defăima sau încălca dreptul la confidențialitate, publicitate sau alte drepturi de proprietate ale altor persoane; și (3) conținutul utilizatorului dvs. nu conține viruși, programe adware, spyware sau viermi ori alte coduri rău intenționate.

en: Access to Your User Content.
ro_RO: Acces la conținutul utilizatorului dvs.

en: The CoderDojo Foundation may permit Users to share their User Content with a select group of other Users, or make their User Content public for all (even non-Website users) to view. You acknowledge and agree that, although Zen may provide certain features intended to allow you to restrict some User Content you create from others, The CoderDojo Foundation does not guarantee that such User Content will never be accessible by others. In the event of unauthorized access, The CoderDojo Foundation will use reasonable efforts to notify you pursuant to Section 14.1 below. THE CODERDOJO FOUNDATION HEREBY DISCLAIMS ANY AND ALL LIABILITY WITH RESPECT TO ANY UNAUTHORIZED ACCESS TO ANY RESTRICTED USER CONTENT.
ro_RO: Fundația CoderDojo poate permite utilizatorilor distribuirea conținutului lor de utilizator unui grup selectat de alți utilizatori ori poate face conținutul utilizatorului accesibil pentru toți (inclusiv utilizatorii din afara site-ului Web) pentru a fi vizualizat. Ați luat cunoștință și sunteți de acord cu faptul că deși Zen poate furniza anumite funcții destinate pentru a vă permite să restricționați altora accesul la un anume conținut al utilizatorului creat de dvs., Fundația CoderDojo nu vă garantează că acest conținut al utilizatorului nu va fi accesibil pentru alții. În cazul unui acces neautorizat Fundația CoderDojo va depune toate eforturile rezonabile pentru a vă anunța despre acesta în conformitate cu secțiunea 14.1 de mai jos. FUNDAȚIA CODERDOJO RENUNȚĂ ÎN TOTALITATE LA ORICE RESPONSABILITATE PRIVIND ACCESUL NEAUTORIZAT LA ORICE CONȚINUT RESTRICȚIONAT AL UTILIZATORULUI.

en: User Content Disclaimer.
ro_RO: Acordul cu privire la conținutul utilizatorului.

en: You understand that when using the Website You will be exposed to User Content from a variety of sources, and that The CoderDojo Foundation is not responsible for the accuracy, usefulness, or intellectual property rights of or relating to such User Content. You further understand and acknowledge that You may be exposed to User Content that is inaccurate, offensive, indecent or objectionable, and You agree to waive, and hereby do waive, any legal or equitable rights or remedies You have or may have against The CoderDojo Foundation with respect thereto. The CoderDojo Foundation does not endorse any User Content or any opinion, recommendation or advice expressed therein, and The CoderDojo Foundation expressly disclaims any and all liability in connection with User Content.
ro_RO: Sunteți de acord că folosind site-ul Web, veți avea acces la un conținut al utilizatorului din diferite surse și că Fundația CoderDojo nu este responsabilă pentru exactitatea, utilitatea sau respectarea drepturilor de proprietate intelectuală al acestui conținut de utilizator sau conținutului legat de acesta. De asemenea sunteți de acord cu și confirmați faptul că ați putea avea acces la un conținut de utilizator care este inexact, ofensator, indecent sau inacceptabil și acceptați să renunțați sau renunțați la orice drepturi legale sau proceduri legale împotriva Fundației CoderDojo în legătură cu aceasta. Fundația CoderDojo nu susține niciun conținut al utilizatorului sau orice opinie, recomandare sau sfat exprimate în cadrul acestuia și declină expres orice responsabilitate legată de conținutul utilizatorului.

en: SECTION 6 - SUSPENSION AND TERMINATION OF ACCOUNTS
ro_RO: SECȚIUNE 6 - SUSPENDAREA ȘI ÎNCHIDEREA CONTURILOR

en: The CoderDojo Foundation has the right to suspend your account for violations of the Terms of Use. Repeat violators may have their account deleted. The CoderDojo Foundation reserves the sole right to determine what constitutes a violation of the Terms of Use. The CoderDojo Foundation also reserves the right to terminate any account used to circumvent prior enforcement of the Terms of Use.
ro_RO: Fundația CoderDojo are dreptul de a suspenda contul dvs. pentru încălcarea Condițiilor de utilizare. În cazul unor încălcări repetate conturile pot fi șterse. Fundația CoderDojo își rezervă dreptul exclusiv de a stabili ce constituie o încălcare a Condițiilor de utilizare. Fundația CoderDojo își rezervă de asemenea dreptul de a închide orice cont folosit pentru a ocoli punctele de bază ale Condițiilor de utilizare.

en: If you want to delete or temporarily disable your account, please email info@coderdojo.com.
ro_RO: Dacă doriți să vă ștergeți sau să vă dezactivați temporar contul, vă rugăm să ne scrieți pe info@coderdojo.com.

en: SECTION 7 - THIRD PARTY WEBSITES
ro_RO: SECȚIUNEA 7 - SITE-URILE WEB ALE TERȚELOR PĂRȚI

en: Content on Zen, including user-generated content, may include links to third party websites. The CoderDojo Foundation is not capable of reviewing or managing third party websites, and assumes no responsibility for the privacy practices, content, or functionality of third party websites. You agree to relieve the CoderDojo Foundation of any and all liability arising from third party websites.
ro_RO: Conținutul platformei Zen, inclusiv cel general de către utilizatori, poate include link-uri către site-urile Web al unor terțe părți. Fundația CoderDojo nu poate examina sau gestiona site-urile Web ale terțelor părți și nu își asumă nicio responsabilitate pentru practicile de confidențialitate, conținutul sau funcționalitatea site-urilor Web ale terțelor părți. Sunteți de acord să scutiți Fundația CoderDojo de orice fel de responsabilitate care decurge din site-urile Web ale terțelor părți.

en: SECTION 8 - INDEMNIFICATION
ro_RO: SECȚIUNEA 8 - COMPENSAREA DAUNELOR

en: You agree to indemnify The CoderDojo Foundation, and all their affiliates, employees, faculty members, fellows, students, agents, representatives, third party service providers, and members of their governing boards (all of which are "CoderDojo Entities"), and to defend and hold each of them harmless, from any and all claims and liabilities (including attorneys' fees) arising out of or related to your breach of the Terms of Service or your use of Zen.
ro_RO: Sunteți de acord să compensați daunele Fundației CoderDojo și ale tuturor filialelor acesteia, angajaților, membrilor facultății, colegilor, studenților, agenților, reprezentanților, furnizorilor terți de servicii și membrilor conducerii (toate fiind "Entități CoderDojo"), precum și să îi protejați de orice daune ce provin din orice revendicări sau datorii (inclusiv onorariile avocaților) care decurg din sau au legătură cu încălcarea de către dvs. a Condițiilor serviciilor sau utilizarea platformei Zen.

en: SECTION 9 - DISCLAIMER OF WARRANTY
ro_RO: SECȚIUNEA 9 - ACORD DE GARANȚIE

en: You acknowledge that you are using Zen at your own risk. Zen is provided "as is," and the CoderDojo Foundation hereby expressly disclaim any and all warranties, express and implied, including but not limited to any warranties of accuracy, reliability, title, merchantability, non-infringement, fitness for a particular purpose or any other warranty, condition, guarantee or representation, whether oral, in writing or in electronic form, including but not limited to the accuracy or completeness of any information contained therein or provided by Zen. Without limiting the foregoing, the CoderDojo Foundation disclaim any and all warranties, express and implied, regarding user-generated content and CoderDojo events. The CoderDojo Foundation and their third party service providers do not represent or warrant that access to Zen will be uninterrupted or that there will be no failures, errors or omissions or loss of transmitted information, or that no viruses will be transmitted through Zen services.
ro_RO: Sunteți de acord cu faptul că folosiți Zen pe propria răspundere. Platforma Zen este oferită "ca atare" și Fundația CoderDojo neagă în mod expres orice fel de garanții, exprese sau implicite, incluzând, dar nelimitându-se la orice garanții de exactitate, autenticitate, calitate, vandabilitate, neîncălcare a legilor, potrivire pentru un anumit scop sau orice altă garanție, condiție, asigurare sau declarație orală, scrisă sau în format electronic, incluzând, dar nelimitându-se la exactitatea sau deplinătatea oricărei informații conținute sau furnizate de către Zen. Fără a se limita la cele expuse mai sus, Fundația CoderDojo respinge orice fel de garanții, exprese sau implicite cu privire la conținutul general de utilizatori și evenimentele CoderDojo. Fundația CoderDojo și furnizorii terți de servicii nu garantează că accesul la Zen va fi neîntrerupt ori că nu vor exista defecțiuni, erori, omisiuni sau pierderi de informații transmise, ori că niciun virus nu va fi transmis prin intermediul serviciilor Zen.

en: SECTION 10 - LIMITATION OF LIABILITY
ro_RO: SECȚIUNEA 10 - LIMITAREA RESPONSABILITĂȚII

en: The CoderDojo Foundation shall not be liable to you or any third parties for any direct, indirect, special, consequential or punitive damages of any kind, regardless of the type of claim or the nature of the cause of action, even if the CoderDojo has been advised of the possibility of such damages. Without limiting the foregoing, the CoderDojo Foundation shall have no liability to you or any third parties for damages or harms arising out of user-generated content or CoderDojo events.
ro_RO: Fundația CoderDojo nu va fi responsabilă pentru dvs. sau orice terță parte în cazul unor daune directe, indirecte, speciale sau punitive de orice natură, indiferent de tipul de pretenție sau de natura cauzei de acțiune, chiar dacă CoderDojo a fost avertizată de eventualitatea unor asemenea daune. Fără a se limita la cele expuse mai sus, Fundația CoderDojo nu va fi responsabilă față de dvs. sau față de orice terță parte pentru daunele sau prejudiciile ce provin din conținutul general de utilizatori sau evenimentele CoderDojo.

en: Zen is offered by the CoderDojo Foundation from its facilities in the Republic of Ireland. The CoderDojo Foundation makes no representations that Zen is appropriate or available for use in other locations. Those who access or use Zen are responsible for compliance with local law.
ro_RO: Zen este oferită de către Fundația CoderDojo de la facilitățile din Irlanda. Fundația CoderDojo nu declară faptul că platforma Zen este potrivită sau disponibilă pentru utilizare în alte locații. Cei ce accesează sau folosesc Zen sunt responsabili pentru respectarea legislației locale.

en: SECTION 12 - CHOICE OF LANGUAGE
ro_RO: SECȚIUNEA 12 - ALEGEREA LIMBII

en: If the CoderDojo Foundation provides you with a translation of the English language version of these Terms of Use, the Privacy Policy, or any other policy, then you agree that the translation is provided for informational purposes only and does not modify the English language version. In the event of a conflict between a translation and the English version, the English version will govern.
ro_RO: Dacă Fundația CoderDojo vă oferă traducerea versiunii engleze a Condițiilor de utilizare, Declarației de confidențialitate sau oricăror altor declarații, dvs. sunteți de acord cu faptul că traducerea v-a fost oferită doar în scopuri informative și nu schimbă versiunea engleză a acestora. În cazul unor discrepanțe dintre versiunea engleză și cea tradusă, cea engleză va predomina.

en: SECTION 13 - NO WAIVER
ro_RO: SECȚIUNEA 13 - CLAUZĂ DE NERENUNȚARE LA DREPTURI

en: No waiver of any term of these Terms of Use shall be deemed a further or continuing waiver of such term or any other term, and the CoderDojo Foundation's failure to assert any right or provision under these Terms of Use shall not constitute a waiver of such right or provision.
ro_RO: În niciun caz renunțarea la drepturile din Condițiile de utilizare nu va fi percepută ca renunțare adițională sau continuă la astfel de condiție sau oricare altă condiție și dacă Fundația CoderDojo nu va revendica o astfel de condiție sau prevedere din Condițiile de utilizare, aceasta nu va constitui o renunțare la astfel de condiție sau prevedere.

en: SECTION 14 - ENTIRE AGREEMENT
ro_RO: SECȚIUNEA 14 - ÎNTREGUL ACORD

en: This document, together with all appendices, constitutes the entire Terms of Use and supersedes all previous agreements with the CoderDojo Foundation relating to the use of Zen.
ro_RO: Acest document, împreună cu toate anexele sale, reprezintă Condițiile de utilizare și înlocuiește toate acordurile anterioare cu Fundația CoderDojo, privind folosirea Zen.

en: Revision date:  29th July 2015
ro_RO: Data revizuirii:  29 iulie, 2015

en: CoderDojo Champion Registration Form
ro_RO: Formular de înregistrare a campionului CoderDojo

en: General Information
ro_RO: Informație generală

en: Email Address
ro_RO: Adresa e-mail

en: Please provide a personal email address.
ro_RO: Vă rugăm să ne oferiți o adresă personală de e-mail.

en: Full Name
ro_RO: Numele complet

en: Please provide your full name
ro_RO: Vă rugăm să ne oferiți numele dvs. complet

en: Planned Dojo Location
ro_RO: Locație planificată Dojo

en: Please let us know where in the world you are planning to set up your Dojo. eg. Town, City, State, Country
ro_RO: Vă rugăm să ne informați unde în lume planificați de ex. stabilirea Dojo dvs. Oraș, Stat, Tară

en: Planned Dojo Location is empty
ro_RO: Locația planificată Dojo nu este completată

en: Date of Birth
ro_RO: Data nașterii

en: Telephone Number
ro_RO: Număr de telefon

en: Telephone Number is empty
ro_RO: Număr de telefon nu este completat

en: Experience
ro_RO: Experiență

en: Do you have any relevant experience working with young people
ro_RO: Aveți experiență relevantă de lucru cu tinerii

en: Experience is empty
ro_RO: Experiența nu este completată

en: Please include country code.
ro_RO: Vă rugăm să includeți codul de țară.

en: Please let us know of any technical experience you have that will help you run your Dojo. This is not required to organise a Dojo, as long you find a solid team of technical mentors. If none, please respond N/A.
ro_RO: Vă rugăm să ne informați dacă aveți o oarecare experiență tehnică care v-ar putea ajuta la rularea Dojo-ul dvs. Aceasta nu este necesară pentru organizarea unui Dojo atâta timp cât ați găsit o echipă solidă de mentori tehnici. Dacă nu aveți deloc, vă rugăm să răspundeți cu N/A.

en: Please list any relevant technical experience
ro_RO: Vă rugăm să menționați orice experiență tehnică relevantă

en: Technical Experience is empty
ro_RO: Experiența tehnică nu este completată

en: If you wish please provide your username or a link to your Twitter page.
ro_RO: Dacă doriți, vă rugăm să ne oferiți numele dvs. de utilizator sau adresa paginii dvs. de Twitter.

en: If you wish please provide your username or a link to your LinkedIn page.
ro_RO: Dacă doriți, vă rugăm să ne oferiți numele dvs. de utilizator sau adresa paginii dvs. de LinkedIn.

en: If you wish please provide your username or a link to your Google+
ro_RO: Dacă doriți, vă rugăm să ne oferiți numele dvs. de utilizator sau adresa paginii dvs. de Google+

en: Do you have access to technical mentors
ro_RO: Aveți acces la mentorii tehnici

en: It is recommended to find a team of interested local technical volunteers to mentor and to find non-technical volunteers, such as parents, who can help out and volunteer when they bring their children etc. You do not need to have a big team but it is always better to have support from a core team when organising a Dojo. You can then have planning meetings with your team in advance of setting up your Dojo
ro_RO: Este recomandat să găsiți o echipă tehnică locală de voluntari, interesați în a fi mentori și a găsi voluntari din alt domeniu decât cel tehnic, de exemplu părinți care pot ajuta și oferi voluntariat când își aduc copiii, etc. Nu e neapărat să aveți o echipă mare, dar este întotdeauna mai bine să beneficiați de suport din partea unei echipe de bază, atunci când organizați un Dojo. Astfel puteți planifica ședințe cu echipa dvs. înainte de a organizarea Dojo-ului dvs.

en: Select an option
ro_RO: Selectați o opțiune

en: Do you have access to a venue
ro_RO: Aveți acces la locație

en: Dojos cannot be hosted in private residences, they must be in a public space such as a library, business, canteens, schools or community centres. We recommend that the young people attending bring their own laptops so the venue should have, at least, plug sockets for laptops, internet access and tables and chairs for the attendees.
ro_RO: Atelierele Dojo nu pot fi desfășurate în reședințe private, ele trebuie găzduite în spații publice așa ca librăriile, centrele de business, cantinele, școlile sau centrele comunitare. Vă recomandăm ca tinerii participanți să aducă la ateliere propriile laptopuri, iar locația să fie înzestrată cel puțin cu prize pentru laptopuri, acces la Internet, mese și scaune pentru participanți.

en: Champion Application
ro_RO: Solicitare campion

en: Country
ro_RO: Țară

en: CityTown
ro_RO: Oraș

en: Languages Spoken
ro_RO: Limbi vorbite

en: Projects
ro_RO: Proiecte

en: Prerequisites
ro_RO: Cerințe preliminare

en: Notes
ro_RO: Note

en: Search Engine
ro_RO: Motor de căutare

en: Events
ro_RO: Evenimente

en: Word of Mouth
ro_RO: Din gură în gură

en: Other
ro_RO: Altele

en: CoderDojo Foundation charter for CoderDojo
ro_RO: Regulamentul Fundației CoderDojo pentru CoderDojo

en: All Dojos are required to agree with the below CoderDojo Charter. This Charter encompasses the basic ethos and core aspects of the CoderDojo movement, which all Dojos are founded on. The introduction of the Charter was announced by co-founder James Whelton to the CoderDojo Organisers Group on the 3rd of December 2013.
ro_RO: Toate proiectele Dojo trebuie să accepte Regulamentul CoderDojo de mai jos. Prezentul regulament cuprinde bazele etice și aspectele generale ale mișcării CoderDojo, pe care se bazează toate proiectele Dojo. Acest regulament a fost prezentat de către cofondatorul CoderDojo James Whelton în fața Grupului Organizatoric al CoderDojo pe data de 3 decembrie, 2013.

en: For the purposes of this Charter, "CoderDojo" shall mean the open source, volunteer led movement orientated around running free not-for-profit coding clubs. "Dojos" shall mean the not-for profit coding clubs established to support communities and spread the philosophy of CoderDojo.
ro_RO: Prezentul Regulament presupune că "CoderDojo" va reprezenta o sursă deschisă, mișcare voluntar condusă, orientată spre cluburile de programare non-profit cu funcționare gratuită. Proiectele "Dojo" vor reprezenta cluburi non-profit de programare, menite de a sprijini comunitățile și de a propaga filozofia CoderDojo.

en: All Dojos are independent, autonomous, community groups set up to inspire young people to learn code. All Dojos have different styles of operating but they all hold the same ethos.
ro_RO: Toate proiectele Dojo sunt grupuri comunitare independente și autonome, scopul cărora e să motiveze persoanele tinere să învețe a programa. Fiecare Dojo are un stil diferit de operare, dar toate se supun aceleiași etici.

en: We commit to inspiring and supporting young people to learn how to create technology
ro_RO: Ne angajăm să inspirăm și să sprijinim persoanele tinere să învețe să creeze tehnologie

en: We commit to the highest possible standards of child protection in our jurisdiction
ro_RO: Ne angajăm să respectăm cele mai înalte standarde de protecție a copiilor din jurisdicția noastră

en: We commit to not charging children attending nor their parents
ro_RO: Ne angajăm să nu taxăm pentru participare nici copiii, nici părinții

en: We commit to encourage parent participation within our Dojo
ro_RO: Ne angajăm să încurajăm părinții să participe la proiectele noastre Dojo

en: We commit to sharing our knowledge for free (libre and open)
ro_RO: Ne angajăm să împărtășim gratuit cunoștințele noastre (liber și deschis)

en: We commit to share our knowledge within our Dojo and to other Dojos
ro_RO: Ne angajăm să împărtășim cunoștințele noastre în interiorul proiectului nostru Dojo, dar și altor proiecte Dojo

en: We commit to take care and uphold the good name of the global CoderDojo community
ro_RO: Ne angajăm să avem grijă și să susținem bunul nume al comunității globale CoderDojo

en: We commit to encouraging collaboration, peer to peer mentoring and project work between the attendees
ro_RO: Ne angajăm să încurajăm colaborarea dintre participanți, mentoratul de la egal la egal și activitatea legată de proiect

en: We commit to welcoming volunteers and children regardless of gender, race, sexual orientation, creed, religion or ability.
ro_RO: Ne angajăm să primim cu bucurie voluntarii și copiii, indiferent de sex, rasă, orientare sexuală, credință, religie sau aptitudini.

en: CoderDojo Foundation (CDF) commitments to you:
ro_RO: Fundația CoderDojo Foundation (FCD) își asumă anumite obligații față de dvs.:

en: CDF commits to act in the interest of the global CoderDojo community
ro_RO: FCD își asumă obligația să acționeze în interesele globale ale comunității CoderDojo

en: CDF commits to facilitating the community to share its knowledge
ro_RO: FCD își asumă obligația să ajute comunitatea la distribuirea cunoștințelor

en: CDF commits to sharing our resources for free
ro_RO: FCD își asumă obligația să distribuie resursele sale gratuit

en: CDF commits to encouraging active involvement in our organisation
ro_RO: FCD își asumă obligația să încurajeze implicarea activă în organizația dvs.

en: Agreement
ro_RO: Acord

en: On registration you are making an agreement with the CoderDojo Foundation and agreeing to follow the CoderDojo ethos.
ro_RO: La înregistrare faceți un acord cu Fundația CoderDojo prin care sunteți de acord să urmați regulile etice ale CoderDojo.

en: You are entitled to use the CoderDojo name, logo and website to promote your activity for non commercial use
ro_RO: Aveți dreptul să folosiți numele CoderDojo, logo și site-ul Web pentru a vă promova activitatea în scopuri non comerciale

en: You are entitled to fundraise on the condition that it is made explicit you do so for your Dojo or as a group of Dojos under a group name (EG Dojos of California) and inappropriate fundraising is a breach of this Charter.
ro_RO: Aveți dreptul de a atrage fonduri cu condiția că aceasta se face exclusiv pentru proiectul dvs. Dojo sau un grup Dojo sub un nume de grup (de ex. Dojo-urile din California), iar o atragere necorespunzătoare de fonduri reprezintă o încălcare a acestui Regulament.

en: It is your responsibility to ensure you are compliant with legislation in your jurisdiction when undertaking any activities, including fundraising, for your Dojo or group of Dojos.
ro_RO: Este responsabilitatea dvs. de a vă asigura că acționați în conformitate cu legislația jurisdicției dvs. atunci când întreprindeți orice activitate, inclusiv atragerea de fonduri pentru proiectul sau grupul dvs. Dojo.

en: If the terms of this Charter are breached, CoderDojo Foundation retains the right to remove the group from the website. In this case your coding club shall cease using the CoderDojo name, brand and logo in the promotion of your coding club and on third party websites.
ro_RO: Dacă condițiile acestui regulament sunt încălcate, Fundația CoderDojo își păstrează dreptul de a șterge grupul de pe site-ul web. În acest caz clubul dvs. de programare încetează să mai folosească numele de CoderDojo, marca și logo acestuia pentru promovarea clubului dvs. de programare și pe site-urile Web ale terțelor părți.

en: Opinions expressed by any individual Dojo or people in the registered Dojo do not represent the views of CoderDojo Foundation.
ro_RO: Opiniile exprimare de către orice Dojo sau persoană de la un Dojo înregistrat, nu reprezintă viziunea Fundației CoderDojo.

en: CoderDojo Foundation may terminate this Charter with any Dojo without cause on thirty days' notice.
ro_RO: Fundația CoderDojo poate rezilia acest acord cu orice Dojo fără vreun motiv, cu un preaviz de treizeci de zile.

en: As CoderDojo Foundation is an Irish entity, this Charter is subject to Irish law and you agree to that.
ro_RO: Cum Fundația CoderDojo este o entitate irlandeză, acest regulament este supus legislației irlandeze și sunteți de acord cu acest lucru.

en: Disclaimer of Liability
ro_RO: Acord de excludere a responsabilității

en: CoderDojo Foundation accepts no responsibility or liability whatsoever where a party is injured while engaging in the activities of a registered group. It is the responsibility of each club to ensure they maintain valid and appropriate insurance.
ro_RO: Fundația CoderDojo nu își asumă responsabilitatea și nu răspunde în cazul în care o parte este vătămată în timp ce era angajată în activitățile unui grup înregistrat. Este responsabilitatea fiecărui club în parte să se asigure că are o asigurare valabilă și potrivită.

en: You are solely responsible for the activities conducted by your own Dojo. Agreeing to this Charter does not constitute endorsement of those activities by the CoderDojo Foundation.
ro_RO: Sunteți singurul responsabil de activitățile desfășurate în Dojo-ul dvs. Acceptarea acestui regulament nu constituie susținerea tuturor activităților Fundației CoderDojo.

en: There are unsaved changes on this page
ro_RO: Există modificări nesalvate pe această pagină

en: Full Name:
ro_RO: Numele complet

en: You must enter your full name
ro_RO: Trebuie să vă introduceți numele complet

en: You must accept the charter
ro_RO: Este necesar să acceptați regulamentul

en: I have read and accepted the above charter
ro_RO: Am citit și accept regulamentul de mai sus

en: Next
ro_RO: Următorul

en: Dojo Menu
ro_RO: Meniu Dojo

en: Charter
ro_RO: Regulament

en: FAQ
ro_RO: Întrebări frecvente

en: Opens in new window
ro_RO: Deschide în fereastră nouă

en: Find a Dojo
ro_RO: Găsiți un Dojo

en: Resources
ro_RO: Resurse

en: Dojo List
ro_RO: Listă Dojo

en: My Dojos
ro_RO: Dojo-ul meu

en: Create Dojo
ro_RO: Creați un Dojo

en: Start a Dojo
ro_RO: Lansați un Dojo

en: Manage Dojos
ro_RO: Administrați un Dojo

en: Stats
ro_RO: Statistici

en: Logout
ro_RO: Deconectare

en: Create a Dojo
ro_RO: Creați un Dojo

en: User Invitation
ro_RO: Invitație utilizator

en: User Request
ro_RO: Cerere utilizator

en: User Request is being validated...
ro_RO: Solicitarea utilizatorului este în curs de validare...

en: Status
ro_RO: Statut

en: Join
ro_RO: Alăturați-vă

en: Send Request
ro_RO: Trimiteți cererea

en: Dojo Email
ro_RO: E-mailul Dojo

en: Google Group
ro_RO: Grup Google

en: Time
ro_RO: Timp

en: Location
ro_RO: Locație

en: Map
ro_RO: Hartă

en: To register a Dojo you first need an account. Sign up here:
ro_RO: Pentru a înregistra un Dojo în primul rând aveți nevoie de un cont. Înregistrați-vă aici:

en: The Dojos listed here are all verified by the CoderDojo team.
ro_RO: Proiectele Dojo enumerate aici sunt toate verificate de către echipa CoderDojo.

en: Learn more
ro_RO: Aflați mai multe

en: Search Results
ro_RO: Căutați rezultate

en: Your closest dojos
ro_RO: Cele mai apropiate dojo ale dvs.

en: Where are you?
ro_RO: Unde sunteți?

en: Dojo Information
ro_RO: Informație Dojo

en: Dojo Name
ro_RO: Nume Dojo

en: Normally named after an area, like "Cork", or if there are multiple Dojos are in your area "San Fran @ GitHub". Try refrain from prefixing the name with "CoderDojo".
ro_RO: Numit în mod normal după o anumită zona, ca de ex. "Cork", sau în cazul în care există mai multe Dojo-uri în zonă - "San Fran @ GitHub". Încercați să nu adăugați la denumire "CoderDojo".

en: This should be different to the personal email you signed up for an account here with. For your own CoderDojo email address (e.g. limerick@coderdojo.com), please contact us and leave this field blank.
ro_RO: Acesta ar trebui să fie diferit de e-mailul personal cu care v-ați înregistrat aici contul. Pentru propria dvs. adresă de e-mail CoderDojo (de ex. limerick@coderdojo.com), vă rugăm să ne contactați și să lăsați acest câmp necompletat.

en: Times are empty
ro_RO: Durata nu este completată

en: State whether it's every week or on a certain day (Eg. "Every Friday, 5.30pm - 8pm" or "Saturday 25th, 12pm - 3pm")
ro_RO: Specificați dacă e în fiecare săptămână sau într-o zi anumită (de ex.) "Fiecare vineri, între 17.30 - 20.00" sau "Sâmbătă, pe 25, între 12.00 - 15.00")

en: Select or search a country in the list...
ro_RO: Alegeți sau căutați o țară de pe listă...

en: Select a country
ro_RO: Selectați o țară

en: Search for or enter your area
ro_RO: Căutați sau introduceți zona dvs.

en: Select a place
ro_RO: Selectați o localitate

en: Address
ro_RO: Adresă

en: Address of the Dojo (e.g. LIT Downtown Centre)
ro_RO: Adresa Dojo (de ex. LIT Downtown Centre)

en: Coordinates
ro_RO: Coordonate

en: Address is empty
ro_RO: Adresa nu este completată

en: Get location from address
ro_RO: Obțineți localizarea după adresă

en: Click on the map to select a location
ro_RO: Dați clic pe hartă ca să selectați locația

en: Other Information
ro_RO: Altă informație

en: Google Group URL
ro_RO: URL Grup Google

en: We recommend setting up a discussion group so people can sign up for the latest news and happenings.
ro_RO: Vă recomandăm să stabiliți un grup de discuții, așa încât participanții să se poată abona la cele mai recente noutăți și evenimente

en: Again, a useful way for sharing information and being found. We can also help share messages to followers.
ro_RO: Iarăși, este un mijloc bun de a împărtăși informația și de a fi găsit. De asemenea vă putem ajuta să distribuiți mesajele abonaților.

en: Mailing List
ro_RO: Lista de distribuție

en: Receive monthly updates to your user email address from the CoderDojo community around the world that keep you informed and help you with running your Dojo.
ro_RO: Primiți lunar actualizări din partea comunității mondiale CoderDojo la adresa dvs. de e-mail ca să fiți informat și să vă gestionați mai bine proiectul dvs. Dojo.

en: Status Messages
ro_RO: Mesaje de statut

en: Need Mentors
ro_RO: Avem nevoie de mentori!

en: We need mentors!
ro_RO: Avem nevoie de mentori!

en: Current Stage
ro_RO: Etapa curentă

en: In planning - check back soon
ro_RO: Planificate - mai verificați o dată

en: Open, just show up
ro_RO: Deschis, doar prezintă-te

en: Booking required
ro_RO: Rezervarea este necesară

en: Booking is required to attend this Dojo. Please contact the Dojo administrator if no events are listed.
ro_RO: Pentru participarea la acest Dojo este necesară rezervarea. Vă rugăm să contactați administratorul Dojo dacă n există niciun eveniment pe listă.

en: Contact for more information
ro_RO: Contactați-ne pentru mai multe informații

en: Inactive
ro_RO: Inactiv

en: Uh-oh! Unfortunately this Dojo is no longer active. If you would like to set up a new Dojo at this location, please email us at info@coderdojo.com
ro_RO: Uh-oh! Din păcate, acest Dojo nu mai este activ. Dacă doriți să deschideți un nou Dojo în acest loc, vă rugăm să ne contactați la adresa info@coderdojo.com

en: Full up
ro_RO: Aglomerat

en: Private
ro_RO: Privat

en: Please only select if your Dojo will be accessible exclusively to attendees from within your organisation, e.g. schools/universities/children of organisation's employees/etc.
ro_RO: Vă rugăm să selectați doar dacă Dojo-ul dvs. va fi accesibil în exclusivitate participanților din organizația dvs., de ex. școli/universități/copii sau angajați ai organizației/etc.

en: Supporters Image URL
ro_RO: URL imagine suporteri

en: Manage Dojo Users
ro_RO: Administrare utilizatori Dojo

en: Send Invite
ro_RO: Trimitere invitație

en: Profile
ro_RO: Profil

en: User Types
ro_RO: Tipuri de utilizatori

en: User Permissions
ro_RO: Drepturile utilizatorului

en: Remove User
ro_RO: Ștergeți utilizatorul

en: View Profile
ro_RO: Vizualizați profilul

en: Verification
ro_RO: Verificare

en: Any
ro_RO: Orice

en: Verified
ro_RO: Verificat

en: Verified!
ro_RO: Verificat!

en: Not verified
ro_RO: Nu este verificat

en: Unverified
ro_RO: Neverificat

en: verified
ro_RO: verificat

en: unverified
ro_RO: neverificat

en: Stage
ro_RO: Etapă

en: User Email
ro_RO: E-mailul utilizatorului

en: Filter
ro_RO: Filtru

en: User
ro_RO: Utilizator

en: Application
ro_RO: Solicitare

en: Edit
ro_RO: Editare

en: Verify
ro_RO: Verificare

en: Delete
ro_RO: Ștergere

en: unsigned
ro_RO: nesemnat

en: View
ro_RO: Vizualizare

en: Apply
ro_RO: Aplicați

en: Users
ro_RO: Utilizatori

en: Listing
ro_RO: Liste

en: Times
ro_RO: Durate

en: Join Mailing List
ro_RO: Alăturați-vă la lista de distribuție

en: I have read and accept the
ro_RO: Am citit și acceptat

en: Terms of Service here
ro_RO: Condițiile de furnizare a serviciilor sunt aici

en: Click on each step to get started
ro_RO: Dați clic pe fiecare pas ca să începeți

en: Welcome New Champion! The first step towards setting up a Dojo in your area is filling out this form and giving us a little more information about yourself.
ro_RO: Bun venit noului campion! Pentru a înființa un Dojo în zona dvs. trebuie în primul rând să completați acest formular și să ne oferiți un pic mai multă informație despre dvs.

en: The purpose of us gathering this information is so we can tailor support to you as your start your Dojo journey!
ro_RO: Scopul pentru care adunăm această informație este de a vă sprijini în primii pași pe care îi veți face cu Dojo!

en: If you wish to learn more about starting a CoderDojo in your area please see:
ro_RO: Dacă doriți să aflați mai multe despre lansarea CoderDojo în zona dvs., vedeți:

en: You must be over 18 years old...
ro_RO: Trebuie să aveți peste 18 ani...

en: Please include country code...
ro_RO: Vă rugăm să includeți codul de țară.

en: Enter your street level address...
ro_RO: Introduceți adresa dvs. până la stradă...

en: Technical Experience
ro_RO: Experiență tehnică

en: Please describe any websites, apps or open source work that you have done.
ro_RO: Vă rugăm să descrieți orice site-uri Web, aplicații sau activități cu surse deschise pe care le-ați realizat.

en: Experience working with youth
ro_RO: Experiență de lucru cu tinerii

en: Please describe your experience working with youth.
ro_RO: Vă rugăm să descrieți experiența dvs. de lucru cu tinerii

en: Please add any other relevant information.
ro_RO: Vă rugăm să adăugați orice altă informație relevantă.

en: Please specify where you heard about CoderDojo
ro_RO: Vă rugăm să specificați de unde ați aflat despre CoderDojo

en: Register Account
ro_RO: Înregistrați contul

en: To get started, please fill in the following registration form.
ro_RO: Pentru început vă rugăm să completați formularul de înregistrare.

en: Champion Registration
ro_RO: Înregistrare campion

en: Update Champion
ro_RO: Actualizare campion

en: Setup your Dojo
ro_RO: Configurați Dojo-ul dvs.

en: Save Dojo Setup
ro_RO: Salvați configurarea Dojo

en: Update Dojo Setup
ro_RO: Actualizați configurarea Dojo

en: Create Dojo Listing
ro_RO: Creați lista Dojo

en: Enter Dojo name
ro_RO: introduceți denumirea Dojo

en: Enter Dojo email address
ro_RO: Introduceți adresa de e-mail Dojo

en: Enter street level address
ro_RO: Introduceți adresa până la stradă...

en: Enter Google group URL
ro_RO: Introduceți URL Grup Google

en: Enter website URL
ro_RO: Introduceți URL al site-ului web

en: Enter Twitter profile URL
ro_RO: Introduceți URL al profilului de Twitter

en: Enter supporters image URL
ro_RO: Introduceți URL cu imaginea suporterilor

en: Thank you for submitting your dojo listing.
ro_RO: Vă mulțumim pentru trimiterea înregistrării dvs. dojo

en: A member from the CoderDojo Foundation team will review your listing and be in touch shortly.
ro_RO: Un membru al echipei Fundației CoderDojo o va verifica și vă va contacta curând.

en: If you have a Dojo supporter(s), if they are providing space/wifi/pizza and would like to show it, enter URL to a supporter image here, please make sure it's 570px in width
ro_RO: Dacă aveți un suporter Dojo sau mai mulți, dacă ei oferă spațiu/wifi/pizza și vor să fie cunoscuți, plasați aici un URL către imaginea acestora și asigurați-vă că aceasta e de 570px în width

en: persons have signed the current version of the charter
ro_RO: persoane care au semnat versiunea curentă a regulamentului

en: Active
ro_RO: Activ

en: Send me an email
ro_RO: Trimiteți-mi un e-mail

en: Joined
ro_RO: Alăturat

en: Social Media
ro_RO: Rețele sociale media

en: A description about me
ro_RO: Descrierea mea

en: Member of Dojos
ro_RO: Membrii Dojo

en: Gather your Team
ro_RO: Adunați-vă echipa

en: Gather Team
ro_RO: Adunați echipa

en: You must gather a team before continuing.
ro_RO: Trebuie să adunați o echipă înainte de a continua.

en: Find Mentors
ro_RO: Găsiți mentori

en: You must find mentors before continuing.
ro_RO: Trebuie să găsiți mentori înainte de a continua.

en: Background Check
ro_RO: Verificarea datelor biografice

en: Please describe the situation in your Dojo and if your team has been background checked.
ro_RO: Vă rugăm să descrieți proiectul dvs. Dojo și să spuneți dacă echipei dvs. i-au fost verificate datele biografice.

en: Find your Venue
ro_RO: Găsiți-vă locația

en: Plan your Dojo
ro_RO: Planificați Dojo-ul dvs.

en: Plan how frequently you will run your Dojo
ro_RO: Planificați cât de des veți rula Dojo-ul dvs.

en: You must plan how often your Dojo will take place.
ro_RO: Trebuie să planificați cât de des va avea loc Dojo-ul dvs.

en: Please describe when your Dojo will take place.
ro_RO: Vă rugăm să descrieți unde va avea loc Dojo-ul dvs.

en: Set the first date of your Dojo
ro_RO: Stabiliți data de începere a Dojo-ului dvs.

en: Set up Social Media
ro_RO: Configurați rețelele sociale media

en: Set up Website
ro_RO: Configurați site-ul Web

en: Plan the content you will use
ro_RO: Planificați conținutul pe care îl veți folosi

en: Invitation Accepted
ro_RO: Invitația a fost acceptată

en: Invalid Invitation
ro_RO: Invitația este nevalidă

en: Error accepting invitation
ro_RO: Eroare de acceptare a invitației

en: User Successfully Validated
ro_RO: Utilizator validat cu succes

en: Invalid Invite Request
ro_RO: Cerere de invitație nevalidă

en: Error validating user request
ro_RO: Eroare de validare a cererii de utilizator

en: Your Dojo has been successfully saved
ro_RO: Dojo-ul dvs. a fost salvat cu succes

en: An error has occurred while saving
ro_RO: S-a produs o eroare în timpul salvării

en: Suggested Notes:
ro_RO: Note propuse:

en: Please bring:
ro_RO: Vă rugăm să aduceți:

en: A laptop. Borrow one from somebody if needs be.
ro_RO: Laptop. Împrumutați unul de la cineva dacă aveți nevoie.

en: A parent! (Very important). If you are 12 or under, your parent must stay with you during the session.
ro_RO: Părinte! (Foarte important). Dacă aveți 12 ani sau mai puțin, un părinte vă va însoți în mod obligatoriu pe toată durata sesiunii.

en: Join Request Sent
ro_RO: Cererea de aderare a fost trimisă

en: Successfully Joined Dojo
ro_RO: V-ați alăturat cu succes la Dojo

en: Update Dojo
ro_RO: Actualizare Dojo

en: An error has occurred while loading Dojo
ro_RO: S-a produs o eroare în timpul încărcării Dojo

en: Failed to load Dojo
ro_RO: Încărcarea Dojo nu a reușit

en: Unable to perform your request at this time - please try again later.
ro_RO: Cererea dvs. nu poate fi procesată pentru moment, vă rugăm reveniți

en: Email address is not recognized.
ro_RO: Adresa de e-mail nu este recunoscută.

en: That password is incorrect
ro_RO: Parola este incorectă

en: An email with password reset instructions has been sent to you.
ro_RO: V-a fost trimis un e-mail cu instrucțiunile de resetare a parolei.

en: Thank you for registering. Your CoderDojo account has been successfully created. You can now register to become a Champion and create a Dojo.
ro_RO: Vă mulțumim pentru înregistrare. Contul dvs. CoderDojo a fost creat. Vă puteți înregistra acum ca să deveniți un campion și să creați un Dojo.

en: user name already exists
ro_RO: acest nume de utilizator deja existentă

en: server error
ro_RO: eroare server

en: There was a problem registering your account:
ro_RO: A apărut o problemă la înregistrarea contului:

en: Invalid email or password
ro_RO: E-mail sau parolă nevalide

en: Previous
ro_RO: Precedent

en: An error has occurred while editing dojo
ro_RO: S-a produs o eroare în timpul editării dojo

en: An error has occurred while loading Dojos
ro_RO: S-a produs o eroare în timpul încărcării Dojo

en: An error has occurred while updating Dojos
ro_RO: S-a produs o eroare în timpul actualizării Dojo

en: An error has occurred while deleting Dojos
ro_RO: S-a produs o eroare în timpul ștergerii Dojo

en: Error saving permission
ro_RO: Eroare la salvarea drepturilor

en: Error removing permission
ro_RO: Eroare la eliminarea drepturilor

en: Error saving user type
ro_RO: Eroare la salvarea tipului de utilizator

en: Invite Sent
ro_RO: Invitație trimisă

en: Error sending invite
ro_RO: Eroare la trimiterea invitației

en: Error removing user
ro_RO: Eroare la ștergerea utilizatorului

en: An error has occurred while deleting dojo
ro_RO: S-a produs o eroare în timpul ștergerii dojo

en: Thank you for submitting your dojo listing. A member from the CoderDojo Foundation team will review your listing and be in touch shortly.
ro_RO: Vă mulțumim pentru trimiterea înregistrării dvs. dojo Un membru al echipei Fundației CoderDojo o va verifica și vă va contacta curând.

en: Newspaper/Magazine
ro_RO: Ziar/Revistă

en: Error loading profile
ro_RO: Eroare la încărcarea profilului

en: Error loading Dojos
ro_RO: Eroare la încărcarea Dojo

en: An error has occured while loading languages
ro_RO: S-a produs o eroare în timpul încărcării limbilor

en: Join Dojo
ro_RO: Alăturați-vă la Dojo

en: Leave
ro_RO: Ieșire

en: Error leaving Dojo
ro_RO: Eroare la ieșire din Dojo

en: Are you sure you want to leave this Dojo?
ro_RO: Sunteți siguri că doriți să ieșiți din acest Dojo?

en: Leave Dojo
ro_RO: Ieșire din Dojo

en: Join Dojo as...
ro_RO: Alăturați-vă la Dojo ca...

en: Dojo Admin
ro_RO: Administrator Dojo

en: Forum Admin
ro_RO: Administrator forum

en: Ticketing Admin
ro_RO: Administrator tichete

en: You do not have permission to delete this Dojo
ro_RO: Nu aveți drepturi de a șterge acest Dojo

en: Error loading user dojo entity
ro_RO: Eroare la încărcarea utilizatorului entității dojo

en: You do not have permission to update user types
ro_RO: Nu aveți drepturi să actualizați tipurile de utilizator

en: You do not have permission to remove users
ro_RO: Nu aveți drepturi să ștergeți utilizatori

en: Parents/Guardians
ro_RO: Părinți/Tutori

en: Badges
ro_RO: Embleme

en: Children
ro_RO: Copii

en: Select a user type
ro_RO: Selectați tipul de utilizator

en: Programming Languages
ro_RO: Limbaje de programare

en: Events for Dojo
ro_RO: Evenimente pentru Dojo

en: Event
ro_RO: Eveniment

en: Date
ro_RO: Dată

en: Type
ro_RO: Tip

en: For
ro_RO: Pentru

en: Capacity
ro_RO: Capacitate

en: Applicants
ro_RO: Solicitanți

en: Attending
ro_RO: Prezent

en: Create Event
ro_RO: Creați eveniment

en: Manage
ro_RO: Gestionați

en: Attendance
ro_RO: Prezență

en: Manage Dojo Events
ro_RO: Gestionați evenimente Dojo

en: Are you sure you want to cancel this event?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să anulați acest eveniment?

en: Are you sure you want to delete this Dojo?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să ștergeți acest Dojo?

en: Apply for Event
ro_RO: Aplicați pentru un eveniment

en: Description
ro_RO: Descriere

en: Thank You. Your application has been received. You will be notified by email if you are approved for this event.
ro_RO: Vă mulțumim. Solicitarea dvs. a fost primită Veți fi anunțat prin e-mail dacă ați fost acceptat pentru acest eveniment.

en: Error applying for event
ro_RO: Eroare de aplicare la eveniment

en: By using this website you agree to the use of cookies. You can read about our cookie policy <a href='/privacy-statement#cookies'>here</a>.
ro_RO: Folosind acest site Web, acceptați folosirea modulelor cookie. Puteți citi despre politica modulelor cookie <a href='/privacy-statement#cookies'>aici</a>.

en: Add the event name
ro_RO: Adăugați denumirea evenimentului

en: All
ro_RO: Toate

en: Add a description
ro_RO: Adăugați o descriere

en: Age
ro_RO: Vârstă

en: One off
ro_RO: Unul din

en: Every
ro_RO: Fiecare

en: From
ro_RO: De la

en: Close
ro_RO: Închis

en: is public
ro_RO: este public

en: Event Name
ro_RO: Denumire de eveniment

en: To
ro_RO: La

en: City
ro_RO: Oraș

en: Add a city name
ro_RO: Adăugați o denumire de oraș

en: Add the address to the event
ro_RO: Adăugați adresa evenimentului

en: Add the maximum amount of participants
ro_RO: Adăugați cantitatea maximă de participanți

en: Invites
ro_RO: Invitații

en: Invite dojo users
ro_RO: Invitați utilizatori dojo

en: Save
ro_RO: Salvare

en: Save Draft
ro_RO: Salvare schiță

en: Publish
ro_RO: Publicare

en: Approve
ro_RO: Aprobați

en: Error updating applications
ro_RO: Eroare la actualizarea solicitărilor

en: Monday
ro_RO: Luni

en: Tuesday
ro_RO: Marți

en: Wednesday
ro_RO: Miercuri

en: Thursday
ro_RO: Joi

en: Friday
ro_RO: Vineri

en: Saturday
ro_RO: Sâmbătă

en: Sunday
ro_RO: Duminică

en: Applications successfully updated
ro_RO: Solicitările au fost actualizate cu succes

en: No applications have been changed.
ro_RO: Nicio solicitare nu a fost modificată.

en: Invite Parent
ro_RO: Invitați părintele

en: Are you sure you want to delete this application?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să ștergeți această solicitare?

en: Select a Dojo member...
ro_RO: Selectați un membru Dojo...

en: Please click the Join Dojo button before applying for events.
ro_RO: Dați clic pe Aderare la Dojo înainte de a aplica pentru evenimente.

en: Hide Notes
ro_RO: Ascundere note

en: Hide Projects
ro_RO: Ascundere proiecte

en: Gender
ro_RO: Sex

en: Female
ro_RO: Feminin

en: Private Profile
ro_RO: Profil privat

en: None
ro_RO: Niciunul

en: Parent's/Guardian's email
ro_RO: E-mailul părintelui/tutorelui

en: Invite
ro_RO: Invitație

en: Address is required
ro_RO: Adresa este obligatorie

en: Phone
ro_RO: Telefon

en: Dojo Staff
ro_RO: Personalul Dojo

en: Error updating application
ro_RO: Eroare la actualizarea solicitării

en: Error saving new applicant
ro_RO: Eroare la salvarea unui solicitant nou

en: Error removing applicant
ro_RO: Eroare la ștergerea solicitantului

en: Children Attending
ro_RO: Copiii participanți

en: Dates
ro_RO: Date

en: Day
ro_RO: Zi

en: to
ro_RO: la

en: Everyone
ro_RO: Oricine

en: parent-guardian
ro_RO: părinte-tutore

en: champion
ro_RO: campion

en: Youth Under 13
ro_RO: Tineri sub 13 ani

en: Youth Over 13
ro_RO: Tineri peste 13 ani

en: Parent/Guardian
ro_RO: Părinte/Tutore

en: Mentor/Volunteer
ro_RO: Mentor/Voluntar

en: Champion
ro_RO: Campion

en: Select event date...
ro_RO: Selectați data evenimentului...

en: Password must be a minimum of 8 characters in length and contain at least one number or punctuation character
ro_RO: Parola trebuie să conțină minim 8 caractere și să conțină cel puțin o cifră sau un semn de punctuație

en: Password must not be the same as your email address
ro_RO: Parola nu trebuie să fie identică cu cea a adresei dvs. de e-mail

en: Add a user type
ro_RO: Adăugați un tip de utilizator

en: Background Checked
ro_RO: Datele biografice au fost verificate

en: Upload new picture
ro_RO: Încărcați o poză nouă

en: Intro
ro_RO: Introducere

en: Welcome to the CoderDojo Badges dashboard.
ro_RO: Bine ați venit pe tabloul de bord al emblemelor CoderDojo.

en: Short Description
ro_RO: Scurtă descriere

en: Award Badge
ro_RO: Emblemă câștigătoare

en: Remove
ro_RO: Ștergeți

en: Award a badge...
ro_RO: Câștigați o emblemă...

en: Select a user type to invite...
ro_RO: Selectați tipul de utilizator pentru a invita...

en: Search by name
ro_RO: Căutare după nume

en: Badge Application Sent!
ro_RO: Solicitare de emblemă a fost trimisă!

en: Badge Accepted! It is now visible on your profile page.
ro_RO: Emblema a fost acceptată! Acum este vizibilă pe pagina dvs. de profil.

en: Badge not found.
ro_RO: Emblema nu a fost găsită.

en: This badge has already been accepted.
ro_RO: Această emblemă a fost deja acceptată.

en: Only the nominated user can accept this badge.
ro_RO: Doar utilizatorul nominalizat poate accepta această emblemă.

en: Date Awarded
ro_RO: Data premierii

en: You can't request a badge application for your own user account.
ro_RO: Nu puteți cere o emblemă pentru propriul cont de utilizator.

en: Please enter a Badge Claim Number.
ro_RO: Vă rugăm să introduceți numărul solicitării de emblemă.

en: Invalid Badge Claim Number.
ro_RO: Număr de solicitare de emblemă nevalid.

en: You have successfully claimed a badge. It is now visible on your profile page.
ro_RO: Ați solicitat cu succes o emblemă. Acum este vizibilă pe pagina dvs. de profil.

en: Enter Badge Claim Number
ro_RO: Introduceți numărul solicitării de emblemă

en: Go
ro_RO: Înainte

en: Claim Now
ro_RO: Solicitați acum

en: Champion and Dojo Admin permissions cannot be removed from a Dojo owner.
ro_RO: Drepturile de campion și administrator Dojo nu pot fi șterse de la un posesor Dojo.

en: Dojo owners cannot be removed.
ro_RO: Posesorii Dojo nu pot fi șterși.

en: Successfully updated password.
ro_RO: Parola a fost actualizată cu succes.

en: Failed to update password.
ro_RO: Eroare la actualizarea parolei.

en: Reset not found.
ro_RO: Resetarea nu a fost găsită.

en: Reset not active.
ro_RO: Resetarea nu este activă.

en: Reset stale.
ro_RO: Restarea a expirat.

en: Error
ro_RO: Eroare

en: Edit Profile
ro_RO: Editare profil

en: Export Badges
ro_RO: Export embleme

en: Error loading Events
ro_RO: Eroare la încărcarea evenimentelor

en: Undisclosed
ro_RO: Nedeclarat

en: Add Youth under 13
ro_RO: Adăugați tineri sub 13 ani

en: Add Youth over 13
ro_RO: Adăugați tineri peste 13 ani

en: This profile is private
ro_RO: Acest profil este privat

en: Find out more about becoming a CoderDojo mentor
ro_RO: Aflați mai multe despre cum ați putea deveni un mentor CoderDojo

en: Profile has been saved successfully
ro_RO: Profilul a fost salvat cu succes

en: An error has occurred while saving profile
ro_RO: S-a produs o eroare la salvarea profilului

en: Youth
ro_RO: Tineri

en: Youths
ro_RO: Tineri

en: Weekly
ro_RO: Săptămânal

en: Every two weeks
ro_RO: Fiecare două săptămâni

en: An error has occured verifying your profile.
ro_RO: S-a produs o eroare la verificarea profilului dvs.

en: Please complete your profile before continuing.
ro_RO: Vă rugăm să vă completați profilul înainte de a continua.

en: An error has occured verifying the charter agreement.
ro_RO: S-a produs o eroare la verificarea regulamentului.

en: Find a Venue
ro_RO: Găsiți o locație

en: Promote your Dojo
ro_RO: Promovați-vă Dojo-ul

en: Find technical mentors in your community to volunteer at your Dojo.
ro_RO: Căutați mentori tehnici în interiorul comunității dvs. ca să ofere voluntariat în cadrul Dojo-ului dvs.

en: This is required for you to create a Dojo listing!
ro_RO: Este necesar pentru dvs. ca să vă creați o listă Dojo!

en: We recommend a ratio of 1:8 mentors to youths, e.g. for an average Dojo of 24 youth, 3 technical mentors would be suggested. Recruit as many mentors as not all volunteers will be able to make all sessions. If you are having difficulty finding mentors get in touch with local businesses, universities and parent groups.
ro_RO: Vă recomandăm o corelație de 1:8 mentori față de tineri, de ex. pentru un Dojo cu 24 tineri, ar fi recomandați 3 mentori tehnici. Recrutați cât mai mulți mentori, pentru că nu toți voluntarii vor putea să țină toate sesiunile. Dacă întâlniți dificultăți în a găsi mentori, intrați în contact cu reprezentanții businessului local, universitățile și grupurile de părinți.

en: Find non-technical mentors. E.g. parents etc.
ro_RO: Căutați mentori non tehnici. De ex. părinți, etc.

en: Background check
ro_RO: Verificarea datelor biografice

en: Locate a suitable free venue in your community.
ro_RO: Găsiți o locație potrivită în interiorul comunității dvs.

en: Ensure your venue is aware of local health and safety best practices.
ro_RO: Asigurați-vă că la această locație sunt respectate cele mai bune practici locale de sănătate și securitate.

en: Please add a comment on how you’ve met local health and safety best practices in your region
ro_RO: Vă rugăm să adăugați un comentariu despre cum v-au părut cele mai bune practici de sănătate și securitate din regiunea dvs.

en: The main points to be aware of in a Dojo setting is extension cables! Make sure these are strapped to the floor and don’t cover pathways.
ro_RO: Principalele puncte de care trebuie să fiți conștienți la stabilirea unui Dojo sunt prelungitoarele! Asigurați-vă că acestea sunt prinse de podea și nu împiedică trecerea.

en: Ensure appropriate public liability insurance for your venue.
ro_RO: Asigurați-vă că aveți asigurarea de responsabilitate publică a locației dvs.

en: Set launch date and regular time for your Dojo
ro_RO: Stabiliți data de lansare și timpul potrivit pentru Dojo-ul dvs.

en: Create a plan for what content you would like to cover with your mentors.
ro_RO: Faceți un plan cu privire la conținutul pe care ați dori să îl acoperiți cu mentorii dvs.

en: See <a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Learning_Resource' target='_blank'>Kata</a>, the CoderDojo community wiki for more information on learning resources
ro_RO: Vezi<a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Learning_Resource' target='_blank'>Kata</a>, comunitatea CoderDojo de pe wiki pentru mai multe detalii cu privire la resursele de studiu

en: Many Dojos start with Scratch or dive straight into HTML. See Kata, the CoderDojo community wiki for <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Learning_Resource">more information on learning resources.</a>
ro_RO: Multe Dojos încep cu Scratch ori trec direct la HTML. Vezi Kata, comunitatea CoderDojo de pe wiki pentru <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Learning_Resource">mai multe detalii cu privire la resursele de studiu.</a>

en: Setup ticketing and registration for your Dojo
ro_RO: Selectați detectarea de erori și înregistrarea pentru Dojo-ul dvs.

en: Ticketing can be done right here in the community platform!
ro_RO: Detectarea de erori poate fi efectuată chiar aici pe platforma comunitară!

en: Set up an email address specifically for your Dojo
ro_RO: Configurați o adresă de e-mail doar pentru Dojo-ul dvs.

en: This is important as it will allow multiple people to assist in overseeing the email account.  You can set up a gmail or standard free to use email address for your Dojo (for example docklandsdojo@gmail.com or we can issue you a coderdojo.com email when you are creating a listing on the next stage e.g. docklands.ie@coderdojo.com).
ro_RO: Aceasta este important pentru că va permite mai multor persoane să ajute la administrare sau să supravegheze contul de e-mail.  Puteți configura un cont pe gmail sau pe orice altă platformă gratuită standard de e-mail pentru Dojo-ul dvs. (de exemplu, docklandsdojo@gmail.com sau vă puteți crea un e-mail pe coderdojo.com, când creați o listă pentru următoarea etapă, de ex. docklands.ie@coderdojo.com).

en: Set up social media presence for your Dojo. e.g. Facebook, Twitter
ro_RO: Configurați prezența media pentru Dojo-ul dvs., de ex. Facebook, Twitter

en: Learn how to connect with other Dojos on social media and the <a href="https://forums.coderdojo.com">CoderDojo discussion forums</a>
ro_RO: Aflați cum vă puteți conecta la alte Dojos prin rețelele sociale și la <a href="https://forums.coderdojo.com">forumurile de discuții CoderDojo</a>

en: You must find technical mentors before continuing.
ro_RO: Trebuie să găsiți mentori tehnici înainte de a continua.

en: You must locate a suitable venue before continuing.
ro_RO: Trebuie să găsiți o locație potrivită înainte de a continua.

en: You must set a Date and time for your Dojo to take place.
ro_RO: Trebuie să stabiliți data și ora când va avea loc Dojo-ul dvs.

en: You must set an email address for your Dojo.
ro_RO: Trebuie să stabiliți o adresă de e-mail pentru Dojo-ul dvs.

en: Please describe how you have background checked your team.
ro_RO: Vă rugăm să descrieți modul în care vor fi verificate datele biografice ale echipei dvs.

en: Set up background checking for all volunteers.
ro_RO: Configurați verificarea datelor biografice pentru toți voluntarii.

en: The requirements for background checking are specific to the legislation in your jurisdiction. You can see some guidelines on Child Protection and Background Checking on <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Child_Protection_and_Background_Checking">Kata</a>. Please also ensure you check your local legislation. Please comment below describing the situation in your local Dojo.
ro_RO: Cerințele pentru verificarea datelor biografice sunt specifice legislației din jurisdicția noastră. Puteți vedea de asemenea unele îndrumare cu privire la protecția copiilor și verificarea datelor biografice pe <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Child_Protection_and_Background_Checking">Kata</a>. De asemenea, vă rugăm să vă asigurați că ați consultat legislația dvs. locală. Vă rugăm să plasați mai jos un comentariu cu privire la situația Dojo-ului dvs. local

en: A suitable venue has tables, chairs, heat and ideally, wifi! Canteens, community centers, libraries, schools and corporate offices all make great venues. Venues should not replicate a teacher led classroom environment, instead rearrange the desks and chairs, put youths together and ensure there is space for mentors to walk around and assist the young people. Dojos should only be hosted in public spaces, you cannot host your Dojo in a private residence!
ro_RO: O locație potrivită are mese, scaune, încălzire și în mod ideal wifi! Cantinele, centrele comunitare, librăriile, școlile și birourile corporațiilor reprezintă niște locații potrivite. Locațiile nu ar trebui să repete mediul din clasele conduse de profesor, în locul acestuia rearanjați mesele și scaunele, plasați tinerii împreună și asigurați-vă că există suficient spațiu pentru mentori ca aceștia să poată merge la fiecare dintre ei și să îi poată asista. Dojo-urile trebuie înființate doar în spații publice, nu puteți plasa un Dojo într-o reședință privată!

en: Please describe how you have ensured health and safety best practices.
ro_RO: Trebuie să descrieți cum veți asigura cele mai bune practici de sănătate și securitate.

en: Please add a comment to let us know the situation with public liability in your Dojo.
ro_RO: Vă rugăm să adăugați un comentariu pentru a ne anunța cu privire la situația responsabilității publice în Dojo-ul dvs.

en: If your Dojo takes place in a corporate office, school or library it is likely that the existing public liability insurance covers the Dojo. Make sure you check this with the venue host in advance of your first session. If it doesn’t, ask the venue to sponsor the cost of adding it to their policy.
ro_RO: Dacă atelierul dvs. Dojo se desfășoară la birourile unei corporații, scoală sau bibliotecă, e posibil că asigurarea existentă de responsabilitate publică acoperă Dojo-ul dvs. Asigurați-vă că verificați din timp unde e găzduită locația pentru prima dvs. sesiune. Dacă nu, cereți locației să garanteze costul prin adăugarea lui la asigurare.

en: If you build it they will come! Pick a date for your first Dojo session and start working towards it. Dojos can run weekly, bi-weekly or monthly. They can be run on weekdays or weekends it all depends on what suits your community.
ro_RO: Dacă produceți, veți avea succes! Alegeți o dată pentru prima dvs. sesiune de Dojo și începeți să lucrați în această direcție. Dojo-urile trebuie să se desfășoare săptămânal, o dată la două săptămâni sau lunar. Ele se pot desfășura în zilele săptămânii sau în weekend-uri, totul depinde de cum se potrivesc acestea comunității dvs.

en: Embodying the Ethos
ro_RO: Realizând etica

en: We will work to embody the CoderDojo ethos
ro_RO: Vom depune eforturi ca să realizăm etica CoderDojo

en: All mentors and young people are aware of online safety best practices and we only allow age appropriate content at our Dojo
ro_RO: Toți mentorii și tinerii sunt conștienți de cele mai bune practici de securitate online și pe Dojo permitem doar un conținut potrivit vârstei

en: Optionally describe how this was achieved.
ro_RO: Opțional descrieți modul în care acest lucru a fost realizat.

en: Data Protection: Our Dojo only uses data provided for the intended purpose. abides by data protection regulations in our jurisdiction.
ro_RO: Protecția datelor: Dojo-ul nostru datele prevăzute doar în scopurile propuse și se supune reglementărilor cu privire la protecția datelor din jurisdicția noastră.

en: Diversity among our attendees is respected
ro_RO: În cercul participanților noștri este respectată diversitatea

en: We will work to help engage with and improve the greater CoderDojo movement by
ro_RO: Vom lucra pentru a ajuta la o mai mare angajare și îmbunătățire a mișcării CoderDojo

en: Communicating with the CoderDojo Foundation
ro_RO: Comunicând cu Fundația CoderDojo

en: Contributing to Kata, the community knowledge base at kata.coderdojo.com
ro_RO: Contribuind la dezvoltarea Kata, baza comunitară de cunoștințe pe kata.coderdojo.com

en: Connecting with local and international Dojos to share insights and supports
ro_RO: Colaborând cu Dojo-urile locare și internaționale pentru schimb de cunoștințe și suport

en: Admin permissions cannot be removed from a Dojo owner.
ro_RO: Drepturile de administrator nu pot fi șterse de la un posesor Dojo.

en: User permissions successfully updated.
ro_RO: Drepturile de utilizator au fost actualizate cu succes.

en: User types successfully updated.
ro_RO: Tipurile de utilizator au fost actualizate cu succes.

en: User successfully removed from Dojo.
ro_RO: Utilizatorul a fost șters cu succes de pe Dojo.

en: Ninja Over 13
ro_RO: Ninja peste 13 ani

en: Ninja Under 13
ro_RO: Ninja sub 13 ani

en: Please add your location manually by clicking on the map.
ro_RO: Vă rugăm să adăugați manual locația dând clic pe hartă.

en: You do not have permission to update this Dojo.
ro_RO: Nu aveți drepturi de a actualiza acest Dojo

en: Oops! This is not the page you are looking for.
ro_RO: Oops! Aceasta nu este pagina pe care o căutați.

en: Maybe you'd like to check out some of the following fun sections of our site:
ro_RO: Poate doriți să vizitați unele din următoarele secțiuni de divertisment de pe site-ul nostru:

en: Find your local Dojo
ro_RO: Găsiți Dojo-ul dvs. local

en: Community Forums
ro_RO: Forumurile comunității

en: CoderDojo community news
ro_RO: Noutățile comunității CoderDojo

en: Founder
ro_RO: Fondator

en: Error setting up event
ro_RO: Eroare de stabilire a evenimentului

en: Event Date
ro_RO: Data evenimentului

en: Waitlist
ro_RO: Lista de așteptare

en: New Applicant
ro_RO: Solicitant nou

en: Invite Youth over 13
ro_RO: Invitați tineri peste 13 ani

en: Enter Youth Email Address
ro_RO: Introduceți adresa de e-mail a dvs.

en: Error inviting Ninja
ro_RO: Eroare la invitare Ninja

en: Successfully approved invite Ninja request.
ro_RO: Cererea de invitație a unui Ninja a fost aprobată.

en: Error approving invite Ninja request.
ro_RO: Eroare la aprobarea cererii de invitație a unui Ninja.

en: Approve Invite Ninja Request
ro_RO: Aprobați cererea de invitație a unui Ninja

en: Check In
ro_RO: Înregistrare

en: This Dojo currently has no active events
ro_RO: Acest Dojo nu are la moment evenimente active

en: 'Cannot find founder of dojo'
ro_RO: 'Fondatorul dojo nu poate fi găsit'

en: Confirmation
ro_RO: Confirmare

en: An error has occurred while saving dojo lead
ro_RO: S-a produs o eroare la salvarea părții introductive dojo

en: Unable to retrieve user details
ro_RO: Datele utilizatorului nu pot fi accesate

en: has been successfully checked in
ro_RO: a fost înregistrat

en: Email address not found
ro_RO: Adresa de e-mail nu a fost găsită

en: has been successfully approved
ro_RO: a fost aprobat

en: Ticket for the following application has been successfully deleted:
ro_RO: Tichetul pentru solicitarea ce urmează a fost șters:

en: captcha error
ro_RO: eroare captcha

en: Enter Email
ro_RO: Introduceți adresa de e-mail

en: Are you sure you want to remove this user from your Dojo?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să ștergeți acest utilizator de pe Dojo-ul dvs.?

en: Error loading events
ro_RO: Eroare la încărcarea evenimentelor

en: Error loading applications
ro_RO: Eroare la încărcarea solicitărilor

en: Has access to Technical Mentors:
ro_RO: Are acces la mentorii tehnici

en: Has access to a Venue:
ro_RO: Are acces la o locație:

en: General Enquiries:
ro_RO: Informații generale:

en: Partner Enquiries:
ro_RO: Informațiile partenerului:

en: About
ro_RO: Despre

en: Supported by
ro_RO: Acceptat de

en: here
ro_RO: aici

en: Accepting badge...
ro_RO: Acceptare emblemă...

en: Manage Attendance for:
ro_RO: Gestionarea participării pentru:

en: Date of birth is empty
ro_RO: Data de naștere nu este completată

en: Search by user email
ro_RO: Căutare după e-mailul utilizatorului

en: List
ro_RO: Listă

en: Select state...
ro_RO: Selectați statul...

en: Search by dojo name
ro_RO: Căutare după denumire dojo

en: Search by dojo email
ro_RO: Căutare după e-mail dojo

en: An error has occured while accepting invitation
ro_RO: S-a produs o eroare la acceptarea invitației

en: Please resolve the captcha
ro_RO: Vă rugăm să treceți prin captcha

en: Please click here to complete all of the recommended practices for
ro_RO: Vă rugăm să dați clic aici pentru a completa toate practicile recomandate pentru

en: Your first Dojo application is awaiting verification. You can create a second Dojo after it has been verified.
ro_RO: Prima dvs. solicitare de Dojo este în așteptarea verificării. Puteți crea un al doilea Dojo după ce el va fi verificat.

en: If you need help completing your initial Dojo application, please contact us at
ro_RO: Dacă aveți nevoie de ajutor la completarea solicitării dvs. inițiale Dojo, vă rugăm să ne contactați

en: There was an error uploading your profile picture.
ro_RO: S-a produs o eroare la încărcarea pozei de profil.

en: Invitation was sent successfully.
ro_RO: Invitația a fost trimisă.

en: An error has occurred while sending invitation
ro_RO: S-a produs o eroare la trimiterea invitației

en: Our Dojo abides by data protection regulations in our jurisdiction
ro_RO: Dojo-ul nostru se supune reglementărilor cu privire la protecția datelor din jurisdicția noastră

en: Inclusion is a fundamental principle of CoderDojo, <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies#Inclusion_Statement">read our short inclusion statement and confirm you and your mentors are in agreement.</a>
ro_RO: Incluziunea este principiul fundamental al CoderDojo, <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies#Inclusion_Statement">citiți scurta noastră declarație de incluziune și confirmați că dvs. și mentorii dvs. sunt de acord cu ea.</a>

en: Our Dojo will work to engage with and improve the greater CoderDojo movement by:
ro_RO: Dojo va lucra pentru a ajuta la o mai mare angajare și îmbunătățire a mișcării CoderDojo

en: This dojo has no coordinates.
ro_RO: Acest dojo nu are coordonate.

en: Register Champion
ro_RO: Înregistrare campion

en: You have been invited to register as a parent/guardian on Zen, the CoderDojo community platform.
ro_RO: Ați fost invitat să vă înregistrați ca părinte/tutore pe Zen, platforma comunității CoderDojo.

en: CoderDojo Zen Password Reset Request
ro_RO: Cerere de resetare a parolei Zen CoderDojo

en: You have been invited to connect with a parent/guardian on Zen!
ro_RO: Ați fost invitat să vă conectați ca părinte/tutore pe Zen!

en: Welcome to Zen, the CoderDojo community platform.
ro_RO: Bine ați venit pe Zen, platforma comunității CoderDojo.

en: New Dojo Invitation
ro_RO: Invitație nouă Dojo

en: New Request to join your Dojo
ro_RO: O nouă cerere de aderare la Dojo-ul dvs.

en: A user has left your Dojo
ro_RO: Un utilizator a părăsit Dojo-ul dvs.

en: Event application approved
ro_RO: Solicitarea de eveniment a fost aprobată

en: Event application received
ro_RO: Solicitarea de eveniment a fost primită

en: You have been awarded a new CoderDojo digital badge!
ro_RO: Ați câștigat o nouă emblemă digitală CoderDojo!

en: New Mentor Request to join your Dojo
ro_RO: O nouă cerere de mentor de aderare la Dojo-ul dvs.

en: A Google email account has been created for your Dojo
ro_RO: Un cont de e-mail Google a fost creat pentru Dojo-ul dvs.

en: Please click on the map to pinpoint your location
ro_RO: Vă rugăm să dați clic pe hartă ca să indicați locația dvs.

en: Welcome New CoderDojo Champion!
ro_RO: Bun venit noului campion CoderDojo!

en: The first step towards setting up a Dojo in your area is filling out the form below and giving us a little more information about yourself.
ro_RO: Pentru a înființa un Dojo în zona dvs. trebuie în primul rând să completați formularul de mai jos și să ne oferiți un pic mai multă informație despre dvs.

en: If you wish to learn more about the process of starting a CoderDojo in your area before completing this form please see Kata, the CoderDojo Community Knowledge Base.
ro_RO: Dacă doriți să aflați mai multe despre procesul de lansare a unui CoderDojo în zona dvs, înainte de a completa acest formular, vizitați Kata, baza de cunoștințe comunitară a CoderDojo.

en: See Kata here:
ro_RO: Vezi Kata aici:

en: You can also at any point contact info@coderdojo.com for support.
ro_RO: De asemenea, ne puteți contacta la orice etapă la info@coderdojo.com pentru suport.

en: This is not required but will help you significantly with the running of your Dojo! We recommend encouraging parents to get involved in the running of your Dojo.  This could include managing social media accounts, overseeing ticketing for the Dojo, recruiting mentors, local outreach etc.
ro_RO: Această condiție nu este obligatorie, dar vă va ajuta semnificativ la desfășurarea Dojo-ului dvs.! Vă recomandăm să încurajați părinții să se implice în desfășurarea Dojo-ului dvs.  Aceasta poate include gestionarea conturilor de pe rețelele sociale, supravegherea tichetelor de detectare de erori pentru Dojo, recrutarea de mentori, mobilizarea locală, etc.

en: This is specific to the legislation in your jurisdiction. Please comment below giving us more information or contact a CoderDojo Foundation staff member at <a href='mailto:info@coderdojo.com'>info@coderdojo.com</a>
ro_RO: Acest lucru este specific legislației din jurisdicția dvs. Vă rugăm să comentați mai jos, oferindu-ne mai multă informație sau contactați un membru al personalului Fundației CoderDojo la <a href='mailto:info@coderdojo.com'>info@coderdojo.com</a>

en: This is a part of CoderDojo Tao and CoderDojo recommended practice! To find out more about CoderDojo Tao and best practices for CoderDojo please see
ro_RO: Aceasta face parte din CoderDojo Tao și practicile recomandate deCoderDojo! Ca să aflați mai multe despre CoderDojo Tao și cele mai bune practici ale CoderDojo, vă rugăm să vizitați

en: This is a part of CoderDojo Tao and CoderDojo recommended practice! To find out more about CoderDojo Tao and best practices for CoderDojo please click icon below
ro_RO: Aceasta face parte din CoderDojo Tao și practicile recomandate de CoderDojo! Ca să aflați mai multe despre CoderDojo Tao și cele mai bune practici ale CoderDojo, vă rugăm să dați clic pe această iconiță

en: This is not required but will help you significantly with the running of your Dojo and will help in connecting you to the global CoderDojo community!
ro_RO: Acest lucru nu este obligatoriu, dar vă va ajuta semnificativ la desfășurarea activității Dojo și vă va ajuta să vă conectați la comunitatea globală CoderDojo!

en: Please read CoderDojo ECHO, our guide to the Ethos, Culture, Happiness and Outcomes of CoderDojo <a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies' target='_blank'>here</a>
ro_RO: Vă rugăm să citiți CoderDojo ECHO, ghidul nostru de etică, cultură, fericire și rezultate al CoderDojo <a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies' target='_blank'>aici</a>

en: Online Safety: Ensure all mentors have read the Online Safety 101 document. and young people are aware of online safety best practices and we only allow age appropriate content at our Dojo
ro_RO: Securitatea online: Asigurați-vă că toți mentorii au citit documentul 101 cu privire la securitatea online și tinerii sunt la curent cu cele mai bune practici ale securității online și că dvs. admiteți doar conținut potrivit vârstei pe Dojo-ul dvs.

en: Please see Online Safety 101 for Mentors <a href='https://docs.google.com/document/d/1DDwpYKBltkJXH15pr_p2Ig0_9l4Uq2TdE7zG_9QsdjI/edit?usp=sharing' target='_blank'>here</a> and Online Safety 101 for Ninjas <a href='https://docs.google.com/document/d/1BIhYjhOiTxeFdbBRVouBZQRWLQD_v-gCkCIYtDcP2CM/edit?usp=sharing' target='_blank'>here</a>
ro_RO: Vă rugăm să vedeți online documentul 101 cu privire la Securitatea online pentru mentori <a href='https://docs.google.com/document/d/1DDwpYKBltkJXH15pr_p2Ig0_9l4Uq2TdE7zG_9QsdjI/edit?usp=sharing' target='_blank'>aici</a> și documentul 101 cu privire la Securitatea online pentru Ninja <a href='https://docs.google.com/document/d/1BIhYjhOiTxeFdbBRVouBZQRWLQD_v-gCkCIYtDcP2CM/edit?usp=sharing' target='_blank'>aici</a>

en: Data protection is increasingly becoming an important topic, <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Data_Protection_101">here are some simple tips to make sure you stay informed</a>.
ro_RO: Protecția datelor devine un subiect foarte important, <a href="http://kata.coderdojo.com/wiki/Data_Protection_101">aici sunt câteva momente simple ca să vă asigurați că sunteți informați</a>.

en: You can see more information on Data Protection <a href='https://docs.google.com/document/d/18XQNYEMQrBDJoR0Gt1ryC6CzxDEd_k41p4PEeKYtIxE/edit?usp=sharing' target='_blank'>here</a>
ro_RO: Mai multe detalii privind Securitatea online puteți găsi <a href='https://docs.google.com/document/d/18XQNYEMQrBDJoR0Gt1ryC6CzxDEd_k41p4PEeKYtIxE/edit?usp=sharing' target='_blank'>aici</a>

en: You can see more information on our inclusion policy <a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies#Inclusion_Policy' target='_blank'>here</a>
ro_RO: Mai multe detalii privind declarația noastră de incluziune puteți găsi <a href='http://kata.coderdojo.com/wiki/Guiding_Principles_and_Philosophies#Inclusion_Policy' target='_blank'>aici</a>

en: See more information on the supports available to you <a href='https://coderdojo.com/organise-a-dojo/community-support/' target='_blank'>here</a>
ro_RO: Mai multe detalii privind suportul disponibil pentru dvs. puteți găsi <a href='https://coderdojo.com/organise-a-dojo/community-support/' target='_blank'>aici</a>

en: Please feel free to add comments or more information here
ro_RO: Puteți adăuga aici comentarii sau informații

en: Please sign the charter before continuing
ro_RO: Vă rugăm să semnați regulamentul înainte de a continua

en: First
ro_RO: Primul

en: Last
ro_RO: Ultimul

en: Today
ro_RO: Astăzi

en: Clear
ro_RO: Ștergere

en: Done
ro_RO: Gata

en: Event name is empty
ro_RO: Denumirea evenimentului nu este completată

en: Description is empty
ro_RO: Descrierea nu este completată

en: Recurrence is empty
ro_RO: Recurența nu este completată

en: Capacity is empty
ro_RO: Capacitatea nu este completată

en: None of your Dojo's have any Events planned currently
ro_RO: Nici unul din Dojo-urile dvs. nu are evenimente curente planificate

en: If you wish please provide a link to your LinkedIn page.
ro_RO: Dacă doriți, vă rugăm să ne oferiți adresa paginii dvs. de LinkedIn.

en: If you wish please provide a link to your Twitter page.
ro_RO: Dacă doriți, vă rugăm să ne oferiți adresa paginii dvs. de Twitter.

en: Past events cannot be created
ro_RO: Evenimentele nu pot fi create cu dată din trecut

en: Event Invitation
ro_RO: Invitație pentru eveniment

en: e.g. @CoderDojo
ro_RO: de ex. @CoderDojo

en: User is already a parent of this Ninja
ro_RO: Utilizatorul e deja părintele acestui Ninja

en: You must be a parent to invite a Ninja
ro_RO: Trebuie să fiți părinte ca să invitați un Ninja

en: Invalid invite request. Ninja email does not exist.
ro_RO: Cerere de invitație nevalidă Adresa de e-mail a lui Ninja nu există.

en: Ninja must be an over 13 attendee
ro_RO: Un Ninja trebuie să fie un participant de peste 13 ani

en: User has already received this badge.
ro_RO: Utilizatorul a primit deja această emblemă.

en: Invalid request. No badge received.
ro_RO: Cerere nevalidă Emblema nu a fost primită.

en: Parent profile does not exist.
ro_RO: Profilul de părinte nu există.

en: You have a Dojo application awaiting verification. You can create another Dojo after it has been verified.
ro_RO: Aveți o solicitare de Dojo în așteptarea verificării. Puteți crea un al doilea Dojo după ce el va fi verificat.

en: No Dojos match your search query.
ro_RO: Niciun Dojo nu a fost găsit în urma căutării dvs.

en: Please let us know how you heard about CoderDojo
ro_RO: Vă rugăm să ne înștiințați cum ați aflat despre CoderDojo

en: Please specify how you heard about CoderDojo
ro_RO: Vă rugăm să specificați cum ați aflat despre CoderDojo

en: Private Dojo
ro_RO: Dojo privat

en: This means this Dojo is only open to specific people (for example, students in a school). Please do not contact this Dojo.
ro_RO: Aceasta înseamnă că acest Dojo este deschis doar pentru un public specific (de ex., elevii unei școli). Vă rugăm să nu contactați acest Dojo.

en: e.g. docklands.ie@coderdojo.com/docklandsdojo@gmail.com
ro_RO: de ex. docklands.ie@coderdojo.com/docklandsdojo@gmail.com

en: e.g. Docklands, Dublin 1 @ CHQ Building
ro_RO: de ex. Docklands, Dublin 1 @ CHQ Building

en: e.g. Saturdays, monthly, 9-11am
ro_RO: de ex. Sâmbetele, lunar, în intervalul 9.00-11.00

en: Badge Accepted!
ro_RO: Emblema a fost acceptată!

en: Dojo Supported By
ro_RO: Dojo acceptat de

en: Email is required
ro_RO: E-mailul este obligatoriu

en: Join request not found
ro_RO: Cererea de aderare nu a fost găsită

en: You must have the Dojo Admin permission to accept user join requests.
ro_RO: Trebuie să aveți drepturi de administrator Dojo ca să acceptați cererile de aderare ale utilizatorilor.

en: You must have the parent/guardian user type to accept this invite
ro_RO: Trebuie să aveți un cont de utilizator părinte/tutore ca să puteți accepta această invitație

en: Invite token not found
ro_RO: Simbolul invitației nu a fost găsit

en: Only the invited parent can approve this request.
ro_RO: Doar un părinte invitat poate aproba această cerere.

en: Are you sure you want to delete this Session/room?
ro_RO: Sunteți sigur că vreți să ștergeți această sesiune/acest spațiu?

en: Session/room name
ro_RO: Denumire de sesiune/spațiu

en: Sessions/rooms:
ro_RO: Sesiuni/spații:

en: e.g. Scratch
ro_RO: de ex. Scratch

en: Ticket Type
ro_RO: Tip de tichet de detectare a erorilor

en: Attendee Type
ro_RO: Tip participant

en: Quantity
ro_RO: Cantitate

en: e.g. Mentor, Laptops
ro_RO: de ex. Mentor, Laptopuri

en: Are you sure you want to delete this ticket type?
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să ștergeți acest tip de tichet?

en: Session/room capacity
ro_RO: Capacitatea sesiunii/spațiului

en: Event capacity
ro_RO: Capacitatea evenimentului

en: Add session/room
ro_RO: Adăugare sesiune/spațiu

en: You can only create a max of 20 sessions/rooms
ro_RO: Puteți crea cel mult 20 de sesiuni/spații

en: You can only create a max of 20 ticket types
ro_RO: Puteți crea cel mult 20 de tipuri de tichete

en: This email is already associated with an account.
ro_RO: Această adresă de e-mail este deja asociată cu un cont.

en: on
ro_RO: pe

en: at
ro_RO: la

en: Ticket Name
ro_RO: Denumire de tichet

en: Ticket Quantity
ro_RO: Cantitatea de tichete

en: Session/room
ro_RO: Sesiune/spațiu

en: Book tickets for
ro_RO: Rezervare tichet pentru

en: Additional information about your application:
ro_RO: Informație suplimentară privind solicitarea dvs.:

en: Apply now
ro_RO: Aplicați acum

en: You have already applied for this session
ro_RO: Ați aplicat deja pentru această sesiune

en: Myself
ro_RO: Eu

en: Apply for
ro_RO: Aplic pentru

en: Export Guest List
ro_RO: Exportare lista de oaspeți

en: View attendee list
ro_RO: Vizualizare listă de participanți

en: Start time
ro_RO: Timpul de începere

en: End time
ro_RO: Timpul de încheiere

en: Charter already signed.
ro_RO: Regulamentul e deja semnat.

en: Total event capacity
ro_RO: Capacitatea totală a evenimentului

en: Total attending
ro_RO: În total participanți

en: Total waitlist
ro_RO: În total pe lista de așteptare

en: Select ticket type...
ro_RO: Selectați tipul de tichet...

en: Session capacity
ro_RO: Capacitatea sesiunii

en: Attendee name
ro_RO: Numele participantului

en: Ticket type
ro_RO: Tipul de tichet

en: Application Date
ro_RO: Data solicitării

en: Parents/guardians
ro_RO: Părinți/Tutori

en: Check in
ro_RO: Înregistrare

en: Book
ro_RO: Rezervare

en: Session description
ro_RO: Descriere sesiune

en: e.g. Beginners to attend only please.
ro_RO: ex. Doar pentru începători.

en: Your event must contain at least one ticket.
ro_RO: Evenimentul dvs. trebuie să conțină cel puțin un tichet.

en: Select Youth to create tickets for attendees under 18.
ro_RO: Selectați Tineri ca să creați tichete pentru participanții cu vârsta sub 18 ani.

en: Select Parent/Guardian to create tickets for parents/guardians of the attendees.
ro_RO: Selectați părinte/tutore pentru a crea un tichet pentru părinții/tutorii participanților.

en: Select Mentor to create tickets for Mentors.
ro_RO: Selectați Mentor pentru a crea tichete pentru mentori.

en: Select Other to create tickets for unlisted types e.g. laptops.
ro_RO: Selectați Altele pentru a crea tichete pentru tipurile care nu sunt pe listă, de ex. laptopuri.

en: Cancel Session
ro_RO: Anulare sesiune

en: Cancelling a session will notify all of the attendees by email. Are you sure you want to continue?
ro_RO: Anulare sesiune cu notificarea tuturor participanților prin e-mail. Sunteți sigur că vreți să continuați?

en: Your profile image is too large. Please resize to a maximum of 640/640 pixels.
ro_RO: Poza dvs. de profil este prea mare Vă rugăm să o ajustați la o mărime de maxim 640/640 pixeli.

en: By changing one of the following: Dojo Name, Country, City/Town, your dojo public url will be changed. Do you agree with this?
ro_RO: Prin schimbarea următoarelor: Denumire Dojo, Țară, Oraș, adresa publică url a Dojo-ului dvs. se va schimba. Sunteți de acord cu aceasta?

en: Avatar upload: file must be an image.
ro_RO: Încărcare avatar: fișierul trebuie să reprezinte o imagine.

en: Avatar upload: max file size of 5MB exceeded.
ro_RO: Încărcare avatar: mărimea maximă a fișierului nu trebuie să depășească 5MB.

en: Your ticket request for
ro_RO: Solicitarea dvs. de tichet pentru

en: has been received
ro_RO: a fost recepționată

en: has been approved
ro_RO: a fost aprobată

en: Your event must contain at least one session.
ro_RO: Evenimentul dvs. trebuie să conțină cel puțin o sesiune.

en: Home
ro_RO: Pagina de start

en: Edit Dojo
ro_RO: Editare Dojo

en: My Events
ro_RO: Evenimentele mele

en: Review Champion Application
ro_RO: Revizuiți solicitarea de campion

en: Setup Dojo
ro_RO: Configurare Dojo

en: Accept Badge
ro_RO: Acceptare emblemă...

en: Approve Ninja
ro_RO: Aprobare Ninja

en: Reset Password
ro_RO: Resetarea parolei

en: Terms & Conditions
ro_RO: Termeni și condiții

en: Edit Event
ro_RO: Editare eveniment

en: Turn on ticket approval
ro_RO: Începeți aprobarea tichetului

en: Book now
ro_RO: Rezervați acum

en: Thank You. You will receive an email containing your booking confirmation.
ro_RO: Vă mulțumim. Veți primi un e-mail cu confirmarea rezervării dvs.

en: Please explain how your team was background checked
ro_RO: Vă rugăm să ne explicați cum au fost verificate datele biografice ale echipei dvs.

en: Please explain how your Dojo has met health and safety best practices
ro_RO: Vă rugăm să ne explicați cum Dojo-ul dvs. a îndeplinit cele mai bune practici de sănătate și securitate

en: Please explain the situation with public liability in your Dojo
ro_RO: Vă rugăm să ne explicați care este situația cu responsabilitatea publică în Dojo-ul dvs.

en: Please describe how many technical mentors you have and any other relevant information.
ro_RO: Vă rugăm să ne comunicați de câți mentori tehnici dispuneți și orice altă informație relevantă.

en: Please describe how many non-technical mentors you have and any other relevant information.
ro_RO: Vă rugăm să ne comunicați de câți mentori non tehnici dispuneți și orice altă informație relevantă.

en: Please let us know how many technical mentors you have
ro_RO: Vă rugăm să ne comunicați de câți mentori tehnici dispuneți

en: Please let us know how many non-technical mentors you have
ro_RO: Vă rugăm să ne comunicați de câți mentori non tehnici dispuneți

en: Please describe your venue and any other relevant info - you can even add a link to google maps!
ro_RO: Vă rugăm să ne prezentați locația dvs. și orice altă informație relevantă, puteți chiar adăuga un link la hărțile google!

en: Please describe your venue
ro_RO: Vă rugăm să vă descrieți locația

en: Please let us know when you plan to start and how regularly you plan to run
ro_RO: Vă rugăm să ne comunicați când planificați să începeți și cât de regulat planificați să desfășurați

en: Please let us know your launch date and time
ro_RO: Vă rugăm să ne comunicați data și ora lansării

en: See
ro_RO: Vedeți

en: to create an event
ro_RO: pentru a crea un eveniment

en: Select a day...
ro_RO: Selectați o zi...

en: There are no outstanding applications for this Session
ro_RO: Nu sunt solicitări deosebite pentru această sesiune

en: Please add the event location manually by clicking on the map.
ro_RO: Vă rugăm să adăugați manual locația dând clic pe hartă.

en: User must not be checked in to be deleted
ro_RO: Utilizatorul nu trebuie să fie înregistrat ca să poată fi șters

en: Cancel Event
ro_RO: Anulare eveniment

en: Cancelling this session will cancel the event as this is the only session. All of the attendees will be notified by email. Are you sure you want to continue?
ro_RO: Anulând această sesiune, veți anula întregul eveniment, pentru că aceasta este unica sesiune. Toți participanții vor fi notificați prin e-mail. Sunteți sigur că vreți să continuați?

en: Public events are viewable by anyone visiting your Dojo listing. Private events can only be seen by members of your Dojo.
ro_RO: Evenimentele publice sunt vizibile pentru oricine vizitează lista dvs. Dojo. Evenimentele private pot fi vizualizate doare de către membrii Dojo-ului dvs.

en: Use Dojos listing address. This will pre-fill the address fields.
ro_RO: Folosiți lista de adrese Dojo. Acesta va pre-popula câmpurile de adrese.

en: Use Dojo listing address
ro_RO: Folosiți lista de adrese Dojo.

en: Invite Dojo Members
ro_RO: Invitați membrii Dojo

en: Are you a parent/guardian?
ro_RO: Sunteți un părinte/tutore?

en: Please note that to book tickets for your youths you will need to
ro_RO: Vă rugăm să țineți minte că pentru a rezerva tichete pentru tinerii dvs., veți avea nevoie să

en: add them to your profile first
ro_RO: îi adăugați în primul rând la profilul dvs.

en: in the ninja section
ro_RO: în secțiunea ninja

en: Invite Dojo Members to this session
ro_RO: Invitați membrii Dojo la această sesiune

en: Save Invite List
ro_RO: Salvați lista de invitații

en: You must complete all of the ticket details before inviting Dojo members.
ro_RO: Trebuie să completați toate detaliile tichetului înainte de a invita membrii Dojo.

en: Dojo members successfully added to invite list. They will be notified of the invite when you publish this event.
ro_RO: Membrii Dojo au fost adăugați pe listă. Ei vor fi notificați privind această invitație când veți publica evenimentul.

en: Session Invite
ro_RO: Sesiune de invitație

en: Session invitation is being validated...
ro_RO: Sesiunea de invitație este în proces de validare...

en: Invitation successfully validated. Your ticket has been sent to your email.
ro_RO: Invitația a fost validată. Tichetul dvs. a fost trimis prin e-mail.

en: Invalid session invitation.
ro_RO: Sesiune de invitație nevalidă.

en: No invites found
ro_RO: Nu a fost găsită nicio invitație

en: How do I choose?
ro_RO: Cum să aleg?

en: Enabling this will require you or another admin with Ticketing Admin permissions to approve applications to attend this event.
ro_RO: Activarea acestei opțiuni va necesita ca dvs. sau un alt administrator cu drepturi de Administrator de tichete să aprobe solicitarea de participare la acest eveniment.

en: Place name must be less than 40 characters.
ro_RO: Denumirea locului trebuie să fie mai mică de 40 de caractere.

en: Zen is an open source platform, you can
ro_RO: Zen este o platformă deschisă, puteți

en: contribute code
ro_RO: publicați codul

en: and
ro_RO: și

en: suggest features
ro_RO: sugerați funcții

en: to help make it better.
ro_RO: pentru a-l face mai bun.

en: Error loading parents
ro_RO: Eroare la încărcarea părinților

en: You are viewing a past event which is not possible to edit.
ro_RO: Vizualizați un eveniment din trecut care nu poate fi editat.

en: Registering for an event?
ro_RO: Doriți să vă înregistrați pentru un eveniment?

en: If you need to book in to a Dojo event, you need to fill out your profile first.
ro_RO: Dacă doriți să vă înregistrați la un eveniment Dojo, trebuie mai întâi să vă completați profilul.

en: Then you will need to <a href="#ninjas">add ninjas</a> to your profile.
ro_RO: Apoi va trebui <a href="#ninjas">să adăugați ninja</a> la profilul dvs.

en: Following this you may <a href="/">find your local Dojo</a> and book an event via the Dojo listing
ro_RO: Urmând acești pași puteți <a href="/">găsi Dojo dvs. local</a> și înregistra la un eveniment prin intermediul listei Dojo

en: Not all information entered on your profile is viewable. You can choose to hide certain information by ticking the hide buttons at the bottom of the page.
ro_RO: Nu toată informația introdusă la profilul dvs. este vizibilă Puteți alege să ascundeți o anumită informație, apăsând pe bifa de ascundere din partea de jos a paginii.

en: Only your username and profile picture are publicly viewable. Other fields are for administration purposes only.
ro_RO: Doar numele dvs. de utilizator și poza de profil sunt publice Alte câmpuri sunt doar pentru administrare.

en: Registering an account does not guarantee you entry to a Dojo event. To gain entry to an event you must fill out your profile and book via the Dojo listing page. You will need your email confirmation to attend or direct permission from the Dojo administrators.
ro_RO: Înregistrarea unui cont nu vă garantează intrarea la un eveniment Dojo. Ca să puteți intra la un eveniment trebuie să completați profilul dvs. și să faceți o rezervare prin intermediul paginii cu liste Dojo. Veți avea nevoie de confirmarea dvs. de pe e-mail ca să participați sau de permisiunea directă a unui administrator Dojo.

en: If you'd like to award a badge, please visit the manage users section below:
ro_RO: Dacă doriți să câștigați o emblemă, intrați pe secțiunea de gestionare utilizatori de mai jos:

en: Your local Dojo administrator can award you badges.
ro_RO: Administratorul dvs. Dojo local vă poate premia cu embleme.

en: Privacy Statement
ro_RO: Declarație de confidențialitate

en: Introduction
ro_RO: Introducere

en: coderdojo.com and its sub-sites
ro_RO: coderdojo.com și subsite-urile lui

en: (the "Website", "Zen", "Kata") are operated by CoderDojo Foundation. We have created this Privacy Statement in order to demonstrate our firm commitment to privacy. This Privacy Statement sets out the basis on which any personal data we collect from you or that you provide to us, will be processed by us.  In order to fully understand your rights, we encourage you to read this Privacy Statement and to consult our Terms and Conditions of Use.
ro_RO: ("Site-ul Web", "Zen", "Kata") sunt operate de către Fundația CoderDojo. Am creat această Declarație de confidențialitate ca să demonstrăm angajamentul nostru ferm față de viața privată. Această Declarație de confidențialitate stabilește regulile în baza cărora, orice informație pe care o colectăm de la dvs. sau pe care dvs. ne-o furnizați, va fi procesată de către noi.  Pentru a înțelege cât mai bine drepturile dvs., vă recomandăm să citiți Declarația de confidențialitate și să consultați Termenii și condițiile de utilizare.

en: For the purpose of the Data Protection Acts 1988 and 2003, the data controller is contactable at info@coderdojo.com.
ro_RO: Cu privire la Actele despre protecția datelor 1988 și 2003 puteți să îl contactați pe controlorul de date la adresa info@coderdojo.com.

en: Acceptance of this Privacy Statement
ro_RO: Acceptarea acestei Declarații de confidențialitate

en: By using this Website you signify acceptance of this Privacy Statement.  If you do not agree with or you are not comfortable with any aspect of this Privacy Statement, your only remedy is to discontinue use of the Website.  We reserve the right to modify this Privacy Statement at any time.  Your continued use of any portion of the Website following notification or posting of such changes will constitute your acceptance of those changes.
ro_RO: Utilizând acest site Web vă exprimați acceptul pentru această Declarație de confidențialitate.  Dacă nu sunteți de acord sau nu vă convine vreun aspect din această Declarație de confidențialitate, singura cale este să încetați să mai folosiți acest site Web .  Ne rezervăm dreptul de a modifica oricând această Declarație de confidențialitate.  Continuarea dvs. de a folosi orice porțiune a acestui site Web după notificarea sau postarea cu privire la asemenea schimbări, va reprezenta acceptarea de către dvs. a acestor schimbări.

en: Information we collect
ro_RO: Informația pe care o adunăm

en: In operating our website we may collect and process the following data about you:
ro_RO: Pentru operarea site-ului nostru Web putem colecta și procesa următoarele date ale dvs.:

en: Details of your visits to our website and the resources that you access, including, but not limited to, traffic data, location data, weblogs and other communication data.
ro_RO: Detalii cu privire la vizitele dvs. pe site-ul nostru și resursele pe care le-ați accesat, inclusiv, dar nelimitându-se la date de trafic, de locație, loguri Web și alte date comunicaționale.

en: Information that you provide to us when using this Website.  This includes information provided at the time of registering to use this Website, if applicable. We may also ask you for information when you report a problem with the Website.
ro_RO: Informația pe care ni-o furnizați când utilizați acest site Web.  Aceasta include informația furnizată la momentul înregistrării pentru folosirea site-ului Web, dacă este aplicabil. Vă putem de asemenea solicita informații atunci când n comunicați despre o problemă la site-ul Web.

en: If you contact us for any reason, we may keep a record of that correspondence.
ro_RO: Dacă ne contactați cu orice motiv, noi vom păstra datele acestei corespondențe.

en: We may also ask you to complete surveys that we use for research purposes, although you do not have to respond to them.
ro_RO: De asemenea, am putea să vă rugăm să răspundeți la chestionarele pe care le folosim în scopuri de cercetare, dar nu sunteți obligat să răspundeți la ele.

en: Storing your personal data
ro_RO: Stocarea datelor dvs. personale

en: The data that we collect from you may be transferred to, and stored at, a destination outside the European Economic Area ("EEA"). It may also be processed by staff of CoderDojo Foundation operating from outside the EEA. Such staff may be engaged in the provision of support services. By submitting your personal data, you agree to this transfer, storing or processing.  We will take all steps reasonably necessary to ensure that your data is treated securely and in accordance with this Privacy Statement.
ro_RO: Datele pe care le colectăm de la dvs. ar putea fi transferate și stocate într-o locație care este în afara spațiului economic european ("EEA"). De asemenea ar putea fi procesată de personalul Fundației CoderDojo, care operează în afara spațiului economic european (EEA). Acest personal poate fi angajat pentru prestarea serviciilor de suport. Prin trimiterea datelor dvs. personale acceptați acest transfer, stocare sau procesare.  Vom lua toate măsurile rezonabil necesare ca să ne asigurăm că datele dvs. personale sunt operate în condiții de securitate, conform prezentei Declarații de confidențialitate.

en: All information you provide to us is stored on our secure servers and user information is encrypted with SSL technology. Any payments made through our website utilise Stripe. You can see Stripe Privacy Policy
ro_RO: Toată informația furnizată de către dvs. este stocată pe serverele noastre sigure, iar informația cu privire la utilizator este encriptată prin intermediul tehnologiei SSL. Pentru orice plată efectuată prin site-ul nostru Web, folosiți Stripe. Puteți consulta Declarația de confidențialitate Stripe

en:  and more about their security
ro_RO:  și altă informație cu privire la securitatea acestui program

en: Where we have given you (or where you have chosen) a password which enables you to access certain parts of our Website, you are responsible for keeping this password confidential.  We ask you not to share a password with anyone.
ro_RO: În cazul în care v-am oferit (sau v-ați ales singur) o parolă care vă permite să accesați anumite părți ale site-ului nostru Web, sunteți responsabil de păstrarea confidențialității acesteia.  Vă rugăm să nu distribuiți parola nimănui.

en: Use of your information
ro_RO: Utilizarea informației dvs.

en: The information that we collect and store relating to you is primarily used to enable us to provide our services to you. In addition, we may use the information for the following purposes:
ro_RO: Informația dvs. pe care o colectăm și o stocăm este în primul rând folosită pentru a vă furniza serviciile necesare. Suplimentar, putem folosi această informație cu următoarele scopuri:

en: To ensure that content from our Website is presented in the most effective manner for you and your computer.
ro_RO: Ca să ne asigurăm că conținutul de pe site-ul nostru Web este prezentat în cea mai eficientă formă pentru dvs. și computerul dvs.

en: To provide you with information requested from us, relating to our services.
ro_RO: Pentru a vă oferi informația solicitată cu privire la serviciile noastre.

en: To allow you to participate in interactive features of our Website.
ro_RO: Pentru a vă permite accesul la funcțiile interactive ale site-ului nostru Web.

en: To notify you about changes to our Website and/or services.
ro_RO: Pentru a vă anunța în cazul unor schimbări pe site și/sau ale serviciilor.

en: We do not, without your consent, disclose information about identifiable individuals to third parties, but we may send anonymised statistical data to them for research and survey purposes.
ro_RO: Nu vom dezvălui fără consimțământul dvs. informație despre persoane care pot fi identificate terțelor părți, dar le vom putea furniza date statistice anonime pentru cercetări și chestionare.

en: Disclosure of your information
ro_RO: Dezvăluirea informației dvs.

en: Your personal data will not be processed for marketing purposes or publication on our Website.  We will not disclose your personal data to third parties unless you have consented to this disclosure. These third parties will not be able to contact you unless you have given your consent. We will however disclose your personal data if we believe in good faith that we are required to disclose it in order to comply with any applicable law, a summons, a search warrant, a court or regulatory order, or other valid legal process.
ro_RO: Datele dvs. personale nu vor fi procesate pentru a fi comercializate sau publicate pe site-ul nostru Web.  Nu vom dezvălui datele dvs. personale părților terțe, decât cu acordul dvs. Aceste terțe părți nu vă vor putea contacta, decât cu acordul dvs. Vom dezvălui datele dvs. personale dacă vom considera cu bună credință că acestea trebuie dezvăluite în cazul în care o cer legile în vigoare, în baza unei citații, unui mandat de căutare sau a unui ordin de regulamentare judiciară ori în cazul unui proces juridic valid.

en: We may provide non-personal data to third parties, where such information is combined with similar information of other users of our Website. For example, we might inform third parties regarding the number of unique users who visit our Website, the demographic breakdown of our community users of our Website, or the activities that visitors to our Website engage in while on our Website. The third parties to whom we may provide this information may include our Website design, development and hosting contractors.  However, we do not sell or exchange or provide such data to third parties for their own use.  We will inform you if we intend to use your data for such purposes or if we intend to disclose your information to any third party for such purposes.  You can exercise your right to prevent such processing by checking certain boxes on the forms we use to collect your data.  You can also exercise the right at any time by contacting us using the contact details below.
ro_RO: Am putea furniza date non personale către terțe părți în cazul în care aceste informații sunt combinate cu informațiile similare ale unor alți utilizatori ai site-ului nostru Web. De exemplu, am putea informa terțele părți în privința cantității de utilizatori unici care vizitează site-ul nostru, declinului demografic a utilizatorilor comunitari ai site-ului nostru sau activităților în care sunt angajați vizitatorii site-ului nostru Web. Terțele părți cărora le-am putea oferi această informație pot fi furnizorii noștri de servicii legate de design-ul, dezvoltarea și găzduirea site-ului nostru.  Cu toate acestea, nu vindem sau schimbăm, sau furnizăm informația terțelor părți pentru a fi folosită de către acestea.  Vă vom informa dacă vom intenționa să folosim datele dvs. pentru asemenea scopuri sau vom intenționa să dezvăluim datele dvs. unor terțe persoane pentru asemenea scopuri.  Vă puteți exercita dreptul de a preveni o asemenea procesare de date prin bifarea anumitor căsuțe din formularul pe care îl folosim pentru a colecta date.  Vă puteți de asemenea exercita acest drept, contactându-ne în orice moment la adresa de contact de mai jos.

en: In the event that we sell or buy any business or assets, in which case we may disclose your personal data to the prospective seller or buyer of such business or assets.  If we or substantially all of our assets are acquired by a third party, in which case personal data held by us about or customers will be one of the transferred assets.
ro_RO: În cazul în care vom decide să vindem orice afacere sau active, vom putea dezvălui datele dvs. personale potențialului cumpărător al acestor active sau afaceri.  Dacă noi sau o parte substanțială din activele noastre va fi cumpărată de către o terță parte, datele personale ale clienților noștri vor reprezenta unul din activele care for fi transferate

en: The use of this Website by minors under the age of 16 is subject to the consent of their parent or guardian.  We advise parents or guardians who permit their children to use the Internet that it is important that they communicate with their children about their safety online.
ro_RO: Minorii cu vârsta sub 16 ani pot folosi acest site doar cu consimțământul unui părinte sau tutore.  Le recomandăm părinților sau tutorilor care permit copiilor lor să folosească Internetul, să vorbească neapărat cu ei despre securitatea lor online.

en: Security
ro_RO: Securitate

en: We are committed to ensuring that your information is secure.  As no data transmission over the Internet can be guaranteed as 100% secure, we cannot ensure or warrant the security of any information that you transmit to us and you transfer the data at your own risk.  We endeavour to use the appropriate technical and organizational measures in order to secure the confidentiality of your personal data, to prevent unauthorised or unlawful processing of such personal data, and to protect against accidental or unlawful destruction, accidental loss, alteration or unauthorised disclosure or access and to otherwise protect the security of such personal data.
ro_RO: Ne-am angajat să garantăm securitatea informației dvs.  Deoarece securitate niciunei informații transmise prin Internet nu poate fi garantată 100%, nu putem garanta securitatea oricărei informații pe care o transmiteți către noi și această informație este transferată de către dvs. pe propria răspundere.  Ne străduim să folosim măsurile tehnice și de organizare adecvate pentru a asigura confidențialitatea datelor dvs. personale, pentru a preveni procesarea neautorizată sau ilegală a oricăror date personale și pentru a proteja informația de distrugerea accidentală sau ilegală, pierderea accidentală, modificarea sau dezvăluirea sau accesarea neautorizată și pentru a proteja securitatea oricăror date cu caracter personal.

en: Cookies
ro_RO: Modulele cookie

en: This Website uses cookie technology. A cookie is a small file which asks permission to be placed on your computer’s hard drive.  Once you agree, the file is added and the cookie helps analyse web traffic or lets you know when you visit a particular site.  Cookies allow web applications to respond to you as an individual.  The web application can tailor its operations to your needs, likes and dislikes by gathering and remembering information about your preferences.
ro_RO: Acest site folosește tehnologia modulelor cookie. Un modul cookie este un mic fișier care cere permisiunea de a fi plasat pe unitatea computerului dvs.  Odată ce ați acceptat, fișierul este adăugat și modulul cookie ajută la analizarea traficului Web sau vă informează când vizitați un anume site.  Modulele cookie permit aplicațiilor Web să interacționeze cu dvs.  Aplicația Web poate adapta operațiunile sale necesităților dvs., prin colectarea și memorarea informației despre preferințele dvs.

en: We use traffic log cookies to identify which pages are being used. This helps us analyse data about web page traffic and improve our Website in order to tailor it to customer needs. We only use this information for statistical analysis purposes and then the data is removed from the system. Overall cookies help us provide you with a better Website, by enabling us to monitor which pages you find useful and which you do not. A cookie in no way gives us access to your computer or any information about you, other than the data you choose to share with us. You can choose to accept or decline cookies. Most web browsers automatically accept cookies, but you can modify your browser setting to decline cookies if you prefer. This may prevent you from taking full advantage of the Website.
ro_RO: Noi folosim modulele cookie de trafic pentru a identifica ce pagini au fost folosite. Aceasta ne ajută să analizăm datele privind traficul paginii Web, să îmbunătățim site-ul pentru a fi mai adaptat necesităților clienților. Folosim această informație doar pentru a o analiza din punct de vedere statistic, după care datele sunt eliminate din sistem. În general, modulele cookie ne ajută să vă oferim un site mai bun, permițându-ne să monitorizăm paginile pe care le considerați utile sau nu. Un modul cookie în niciun caz nu ne oferă accesul la computerul dvs. sau la orice informație despre dvs., alta decât cea pe care ați ales să o împărtășiți cu noi. Puteți alege să acceptați sau să refuzați modulele cookie. Multe browsere Web acceptă automat modulele cookie, dar vă puteți modifica configurările browserului pentru a respinge modulele cookie, dacă doriți. Însă acest lucru s-ar putea să vă împiedice să profitați din plin de toate posibilitățile site-ului Web.

en: If you click on a link to a third party website, such third party may also transmit cookies to you. This Privacy Policy does not cover the use of cookies by any third parties.
ro_RO: Dacă accesați site-ul Web al unei terțe părți, acea terță parte poate de asemenea să vă transmită module cookie. Această Declarație de confidențialitate nu se referă la folosirea modulelor cookie de către orice terțe părți.

en: List of cookies used by this website:
ro_RO: Lista modulelor cookie folosite de acest site Web:

en: Cookie Name
ro_RO: Denumire modul cookie

en: Typical Value
ro_RO: Valoare tipică

en: Purpose
ro_RO: Scop

en: Expires
ro_RO: Expiră

en: seneca-login
ro_RO: seneca-nume de utilizator

en: Randomly generated alphanumeric string
ro_RO: Șir alfanumeric generat aleator

en: Used to identify user session
ro_RO: Folosit pentru a identifica sesiunea utilizatorului

en: 2 days after creation
ro_RO: 2 zile după creare

en: confirmed
ro_RO: confirmat

en: Whether the user has seen the sitewide notice regarding the use of cookies
ro_RO: Dacă utilizatorul a văzut notificarea de pe întregul site cu privire la utilizarea modulelor cookie

en: 1 year from being set
ro_RO: 1 an de când a fost configurat

en: On session expiry
ro_RO: La expirarea sesiunii

en: Whether the user has completed required fields of their profile
ro_RO: Dacă utilizatorul a completat câmpurile obligatorii ale profilului său

en: The locale of the users browser, to display the relevant language to them
ro_RO: Stabilirea specificului browserelor utilizatorilor, pentru a le afișa versiunea în limba potrivită

en: Links to other websites
ro_RO: Linkuri către alte site-uri Web

en: Our Website may, from time to time, contain links to third party websites.  If you follow a link to any of these websites, please note that these websites have their own privacy policies and that we do not accept any responsibility or liability for these policies.  Please check these policies before you submit any personal data to these websites.
ro_RO: Site-ul nostru Web poate conține uneori linkuri către site-urile Web ale terțelor părți  Dacă intrați pe oricare din aceste site-uri, vă rugăm să rețineți că aceste site-uri Web pot avea propria politică de confidențialitate și noi nu purtăm responsabilitate pentru niciuna din aceste politici.  Vă rugăm să verificați aceste politici înainte de a plasa orice date personale pe aceste site-uri Web.

en: Access to information
ro_RO: Acces la informație

en: You have the right to request a copy of the information held by us about you.  We may charge a fee for this which will not exceed €6.35.  You also have the right to access your data, have changed any inaccuracies in the details we hold about you, the right to object to the use of your data and the right to block any specific uses of your data by contacting us using the contact details below.
ro_RO: Aveți dreptul să solicitați o copie a informației dvs. personale pe care o deținem.  Am putea percepe o taxă pentru aceasta, care nu va depăși suma de €6.35.  De asemenea aveți dreptul de a accesa datele dvs., de a corecta orice inexactități în datele deținute de noi, dreptul de a vă opune folosirii datelor dvs. și dreptul de a bloca orice utilizare specifică a datelor dvs., utilizând contactele de mai jos.

en: Changes to our Privacy Statement
ro_RO: Modificările Declarației noastre de confidențialitate

en: Any changes to this Privacy Statement will be posted on the Website so you are always aware of what information we collect, how we use it, and under what circumstances, if any, we disclose it. If at any time we decide to use personal data in a manner significantly different from that stated in this Privacy Statement, or otherwise disclosed to you at the time it was collected, we will notify you by email, and you will have a choice as to whether or not we use your information in the new manner.
ro_RO: Orice modificări ale acestei Declarații de confidențialitate vor fi postate pe site-ul Web, așa încât să fiți mereu informat cu privire la informația pe care o colectăm, cum o folosim și în ce circumstanțe, dacă este necesar, o putem dezvălui. Dacă la un moment dat vom decide să folosim datele personale într-o manieră principial diferită de cea stabilită în Declarația de confidențialitate sau de cea anunțată la data colectării ei, vă vom anunța prin e-mail și veți putea decide dacă doriți ca aceasta să fie folosită de către noi în noua manieră.

en: Find nearby Dojos
ro_RO: Găsiți Dojo-uri prin apropiere

en: Media (newspaper/radio)
ro_RO: Media (ziar/radio)
